Tip de redactie

Italië wil bloggers registreren

Door Harm Hilvers, 25 oktober 2007 21:5538 reacties

In Italië is een wetsvoorstel gedaan waardoor alle bloggers in het land zich bij de overheid zouden moeten registreren. Een prominent politiek weblogger heeft gepikeerd gereageerd, maar het lijkt allemaal mee te vallen.

RSSVolgens de politiek blogger Beppe Grillo valt in het betreffende wetsvoorstel te lezen dat iedere auteur van een weblog zich bij het ROC, een instantie die onderdeel is van de Italiaanse Communicatie Autoriteit, moet registreren, certificaten moet overleggen en belastingen moet betalen. Dit alles geldt zowel voor commerciële als voor niet-commerciële bloggers, aldus Grillo. Dit komt doordat bloggers vrijwel gelijk gesteld worden aan kranten en tijdschriften.

Het wetsvoorstel werd een ruime week geleden door het Italiaanse kabinet goedgekeurd, als onderdeel van een groter pakket nieuwe wetten dat als doel heeft het op orde brengen van alle regels rond publiceren. Voordat deze wetten daadwerkelijk van kracht worden, moeten overigens nog enkele goedkeuringen gegeven worden door verschillende partijen.

Onderminister Ricardo Franco Levi, die de wetstekst heeft geschreven, stelt dat het allemaal wel meevalt. Volgens Levi is het aan de ROC om vast te stellen of gewone bloggers ook onder de nieuwe wetgeving vallen. Daar komt bij dat de nieuwe wet oorspronkelijk bedoeld was om de administratieve lasten van organisaties te verlagen.

Italiaanse vlagTwee Italiaanse ministers hebben op hun eigen weblog inmiddels laten weten dat er iets mis is met de wet. Volgens minister van Communicatie Paolo Gentiloni moet de wet van een goede pleister voorzien worden. Infrastructuurminister Antonio Di Pietro liet op zijn blog weten dat het wetsvoorstel moet worden tegengehouden en dat deze de vrijheid tegengaat.

Al met al lijkt de kans dan ook vrij klein dat de wet op deze manier zal worden ingevoerd. Grillo moet het echter allemaal nog zien en zal – voor het geval dat – alvast op zoek gaan naar een democratisch land waar hij zijn server en weblog kan stallen.

Reacties (38)


Konami kampt met lag in PES 2008 voor de PS3

Door Tom Rosens, 25 oktober 2007 21:0849 reacties

Konami heeft aangegeven dat er lag-problemen zijn met de PlayStation 3-versie van Pro Evolution Soccer 2008, waardoor de kwaliteit van de online gameplay negatief wordt beïnvloed. Het online gedeelte blijkt soms zelfs onspeelbaar.

Pro Evolution Soccer 2008 - partyOp dit moment krijgen spelers van het voetbalspel een online notificatie in de PES 2008-lobby, waarin de ontwikkelaar de speler wijst op de problemen, aldus gamesite Pro-G. Konami zegt driftig naar een oplossing te zoeken. Wanneer de online modus toch gespeeld wordt, schiet de bal oncontroleerbaar over het veld. Ook 'verdwijnen' spelers plotseling, om even later ergens anders op het veld weer op te duiken.

Konami had al de nodige kritiek van PS3-gamers over zich heen gekregen. Het spel zou soms haperen en er treden overwachte vertragingen op in het voetbalspel. De uitgever heeft aangegeven dat de online modus niet speelbaar zal zijn tussen 25 oktober en 1 november, omdat Konami technisch onderhoud aan zijn serverpark zal uitvoeren.

Reacties (49)


Nederlandse ontwikkelaar mag voor Wii gaan ontwikkelen

Door Bart de Water, 25 oktober 2007 20:1227 reacties

Engine Software, een ontwikkelaar van Nederlandse bodem, is sinds kort gelicenseerd Wii-ontwikkelaar. De developer heeft al eerder spellen ontwikkeld voor verscheidene handhelds.

Engine Software is in 1995 opgericht en is al sinds het Super Nintendo-tijdperk actief met ontwikkelen van games, voornamelijk voor handhelds. Recente games uit de stal van developer zijn Marvel Trading Card Game en Suite Life 2: Circle of Spies voor de Nintendo DS en State Shift voor Sony's PSP.

Engine Software logo'We zijn er blij met het verwerven van onze status als Wii Licensed Developer, omdat dit zowel creatieve als zakelijke mogelijkheden biedt', aldus Ruud van Moosdijk, vice-president Development bij Engine Software. 'In de laatste paar maanden hebben veel van onze klanten gevraagd of we al ontwikkelen voor de Wii, dus de vraag naar ontwikkelaars is hoog'.

De ontwikkelaar heeft op het moment nog geen projecten lopen voor de Wii, maar is bezig mogelijkheden te onderzoeken naar zowel retail als Wii Ware-titels. Ook is Engine Software van plan haar middlewareproducten van de Nintendo DS, Music Replayer en Soundeffect Replayer, te porten naar de Wii.

Reacties (27)


Marktaandeel AMD groeit licht ten koste van Intel

Door Hielko van der Hoorn, 25 oktober 2007 20:0543 reacties

Het marktaandeel van AMD is in het derde kwartaal met 0,4 procentpunt gestegen terwijl Intel zijn aandeel met hetzelfde getal zag zakken. Dit is het tweede kwartaal op rij waarin AMD marktaandeel terugwint.

AMD logo met drop shadowHet marktaandeel van AMD is momenteel 23,5 procent terwijl Intel 76,3 procent in handen heeft. Hiermee is het bedrijf nog niet terug op het record van 26 procent dat gevestigd werd in het tweede kwartaal van 2006, maar het is aanzienlijk hoger dan de 18,7 procent die genoteerd werd in het eerste kwartaal van 2007.

De winst in marktaandeel wist AMD te realiseren door meer notebook- en serverprocessors aan de man te brengen. Ondanks een stevige prijsoorlog met Intel werden er procentueel niet meer of minder desktopprocessors verkocht.

Hoewel het marktaandeel van AMD gestegen is werd er dit kwartaal een verlies van 396 miljoen dollar in de boeken geschreven. Intel zag daarentegen zijn winst stijgen met 43 procent naar 1,86 miljard dollar. Zowel Intel als AMD verwachten in het vierde kwartaal van 2007 een sterke omzetgroei te behalen.

Reacties (43)


SanDisk beschuldigt 25 bedrijven van patentinbreuk

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 19:1040 reacties

SanDisk sleept 25 bedrijven, waaronder LG Electronics, voor de rechter omdat ze inbreuk zouden maken op patenten voor verwijderbare flashproducten, zoals CompactFlash-kaarten.

SanDisk logoDe Amerikaanse geheugenfabrikant heeft een klacht ingediend bij de International Trade Commission met de claim dat de bedrijven inbreuk plegen op vijf patenten van SanDisk. Het bedrijf heeft daarbij meteen om een importverbod voor de VS gevraagd voor de betreffende producten. Daarnaast is SanDisk twee rechtszaken begonnen: één die betrekking heeft op dezelfde vijf patenten van de ITC-klacht en één die handelt over twee andere patenten.

Als SanDisk de rechtszaken wint en de klacht gegrond wordt verklaard, zou dat invloed kunnen hebben op de prijs en de beschikbaarheid van de producten van de aangeklaagde bedrijven, aldus Infoworld. Naast LG beschuldigt SanDisk ook het Japanse Buffalo, Apacer uit Taiwan en het Amerikaanse bedrijf Kingston van schending van patenten.

Reacties (40)


Samsung stelt blu-ray-speler uit voor hybride-product

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 17:4737 reacties

Samsung blijkt zijn BD-P2400 blu-ray-speler niet voor de drukke decembermaand op de markt te zullen brengen, omdat het bedrijf zich op de levering van zijn eerste hybridespeler, de BD-UP5000, wil richten.

Begin deze maand verschenen er geruchten dat de introductie van de BD-P2400 geannuleerd zou zijn. Samsung heeft nu gemeld dat de introductie inderdaad niet op 31 oktober zal plaatsvinden maar dat de release verschoven is naar januari volgend jaar. Het model vormt samen met de BD-P1400 de opvolger van de BD-P1200, die al wel in de schappen ligt.

'Na het inventariseren van de line-up van producten en het raadplegen van channelpartners, hebben we besloten om ons op de BD-P1400 en de BD-UP5000 te richten om het aanbod van volgende generatie-modellen efficiënter te maken', zo quote TGDaily uit een verklaring van het Koreaanse bedrijf. De BD-UP5000 zou oorspronkelijk ook eind deze maand uitkomen, maar blijkbaar slaagde Samsung er niet in beide modellen op tijd gereed te krijgen. Half december, dus voor de feestdagen, moet de hybride speler nu beschikbaar komen. Naast blu-ray- en hd-dvd-schijfjes zal dit apparaat overweg kunnen met bd-rom 1.1, de nieuwe blu-ray-specificatie die onder andere picture-in-picture naar de standaard brengt .

Samsung BD-UP5000

Reacties (37)


Standaard voor ultra-hd komt steeds dichterbij

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 17:21117 reacties, submitter: Verwijderd

De SMPTE legt de laatste hand aan een voorlopige standaard voor ultra-hd. De technologie wordt ontwikkeld door de Japanse omroep NHK en kent een resolutie van 7680x4320 pixels en 22.2-kanaals audio.

Een voorlopige specificatie voor ultra-hd is naar verwachting eind dit jaar gereed, zo schrijft The Hollywood Reporter. De specificaties voor ultra-hd-camera's, -recorders, -encoders en -projectoren zullen in 2009 volgen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de H.264-codec van Ateme gekozen worden om de beelden met een resolutie van 32 megapixel te comprimeren.

Het vastleggen van een standaard voor ultra-hd is volgens de SMPTE al in een vroegtijdig stadium nodig, omdat de techniek vele malen veelzijdiger en complexer is dan de huidige digitale beeldtechnieken. 'NHK heeft een toekomstbeeld voor zich waarbij een gehele muur in feite een groot beeldscherm is. Een dergelijk scherm kan meerdere beelden tegelijkertijd vertonen', aldus SMPTE's standaardisatiedeskundige Peter Symes.

Hoewel NHK toegeeft dat de techniek pas over vijftien tot twintig jaar geschikt is voor gebruik in de huiskamer, wil de Japanse omroep in 2011 beginnen met de eerste proefuitzendingen via de satelliet. NHK stond al eerder aan de wieg van het nu langzaam rijpende hd-tv-formaat. Al in 1964 begonnen de eerste experimenten met de opvolger van de huidige pal- en ntsc-standaard.

Schematische voorstelling van ultra-hd-projectie

Reacties (117)


Nintendo Japan start digitale tv op de DS

Door Tom Rosens, 25 oktober 2007 16:4730 reacties

Nintendo gaat in Japan een speciale tv-adapter op de markt brengen waarmee het mogelijk wordt om digitale televisie op de DS te kijken. De adapter gaat omgerekend iets meer dan veertig euro kosten.

De spelfabrikant gaat de speciale adapter verhandelen via zijn Japanse website. Het tv-kaartje moet in het gamecardslot van de DS worden gestoken en is voorzien van twee antennes voor de ontvangst. De kaart past zowel in het oude model van de DS als in de DS Lite.

Tijdens het tv-kijken wordt het bovenste scherm als monitor gebruikt, meldt Tech.co.uk. Het onderste scherm dient al een soort afstandsbedieding. De PSP van Sony heeft een soortgelijke tv-adapter beschikbaar. Ook hierbij is de dienst alleen nog beschikbaar in Japan. Het is niet bekend of een van deze adapters ook in Europa op de markt komt.

DS tv

Reacties (30)


TU Delft wint zonneautowedstrijd voor vierde keer op rij

Door Mick de Neeve, 25 oktober 2007 16:12100 reacties

Voor de vierde keer op rij heeft het team van de TU Delft de World Solar Challenge gewonnen, de race voor wagens op zonne-energie die dwars door Australië voert. De afstand van 3021 kilometer werd in 33 uur en 17 minuten overbrugd.

Nuna 4 wint World Solar Challenge 2007 De race ging zondag van start in de noord-Australische stad Darwin, en de wagen van de TU Delft, de Nuna 4, ging donderdag om even voor vijf uur 's middags, plaatselijke tijd over de finish een eindje buiten de stad Adelaide. De wagen reed het parcours met een gemiddelde snelheid van negentig kilometer per uur; vanwege het terugbrengen van het zonnepaneeloppervlak werd de ruim honderd kilometer per uur van vorig jaar niet gehaald. Ondanks dat gingen de Delftenaren toch als eerste over de streep. Morgen volgt de eindrit naar de stad zelf, maar die telt niet meer mee voor het klassement en wordt beschouwd als een 'ererondje'.

De laatste etappe van 760 kilometer werd in acht uur overbrugd, en daarmee ging het de Nuna 4 letterlijk voor de wind: de speciaal ontworpen wielkappen van de wagen konden door de straffe wind die er bij deze rit stond, als zeilen fungeren waardoor er bijna een vijfde minder zonne-energie werd verstookt.

World Solar Challenge 2007, route Hoe het toch komt dat de TU Delft nu al voor de vierde keer achter elkaar de wedstrijd wint, is moeilijk te verklaren, zo vertelt teamlid Tiny Lavrysen aan de Volkskrant. Verder dan dat het team van een goede universiteit komt, graag wil winnen en over goede sponsors beschikt, komt ze niet. Aan de ervaring van het team ligt het in ieder geval niet: bij elke editie van de tweejaarlijkse race wordt een vers team van studenten samengesteld. 'We hebben hard gewerkt, veel geoefend en dat betaalde zich tijdens de race uit', aldus Lavrysen.

Reacties (100)

Lees meer

TU Delft wint waterstofkartrace
TU Delft wint waterstofkartrace Nieuws van 25 augustus 2008

Intel start met 45nm-productie in nieuwe fab

Door Marco Hordijk, 25 oktober 2007 15:3938 reacties

Intel begint deze week met de productie van 45nm-cpu's in de nieuwe fabriek die de chipfabrikant heeft laten bouwen in Arizona. De eerste Penryns zullen dan ook, zoals verwacht, naar alle waarschijnlijkheid half november in de verkoop gaan.

In Fab 32, zoals de fabriek genoemd wordt, zullen vanaf donderdag de eerste massaproductie 45nm Penryn-chips van de band rollen. De nieuwe fabriek zou ongeveer drie miljard dollar hebben gekost en is de eerste van de vier fabrieken die Intel in de planning heeft om de markt te gaan voorzien van 45nm-processors. De reeds bestaande Fab D1D in Oregon, waar de eerste Penryn-samples werden gemaakt, volgt later dit jaar. Eerst moet de productielijn geschikt worden gemaakt voor de 45nm-techniek.

Intels Fab 32

Met de start van de massaproductie van de Penryn-chips lijkt Intel op schema te liggen, op 12 november worden namelijk de eerste 45nm Core 2 Extreme's verwacht. Andere soorten Penryns worden vervolgens in januari geïntroduceerd. Ondanks dat AMD eerder deze week wist te melden dat ook zij op schema liggen met het 45nm-proces, ziet het er toch naar uit dat Intel een forse voorsprong te pakken heeft. AMD zal namelijk niet voor de tweede helft van 2008 met een weerwoord op Intels 45nm-processors komen.

Reacties (38)


Nintendo ziet winst verdrievoudigen dankzij Wii en DS

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 15:1468 reacties

De aanhoudend goede verkoopresultaten van de Wii-console en de draagbare DS hebben Nintendo de afgelopen zes maanden een winst van 811 miljoen euro opgeleverd.

Het Japanse bedrijf ziet hiermee zijn winst ten opzichte van een jaar eerder verdrievoudigen. Nintendo verkocht in het eerste kwartaal van zijn gebroken boekjaar wereldwijd 7,33 miljoen Wii-spelcomputers. Van de DS-console wist het concern 13,3 miljoen stuks te slijten. Nintendo verwacht dat de vraag naar zijn spelcomputers de rest van het jaar zal blijven aanhouden. In maart 2008 denkt het Japanse concern tussen de 16,5 en 17,5 miljoen Wii's verkocht te hebben.

Het bedrijf is dan ook positief over zijn financiële vooruitzichten: over het gebroken boekjaar is de verwachte nettowinst naar boven bijgesteld tot 1,7 miljard euro. Inmiddels is Nintendo op de Japanse beurs in marktwaarde de nummer twee achter autofabrikant Toyota, aldus Times Online.

De DS is volgens Nintendo vooral bij vrouwen en ouderen populair, terwijl de bewegingsgevoelige controller van de Wii-console ook de casual gamer voor zich weet te winnen. Eerder deze week won de Nintendo-titel Wii Sports zes BAFTA Game Awards.

Concurrent Sony maakte donderdag ook zijn resultaten bekend. Deze Japanse elektronicaproducent heeft volgens de International Herald Tribune een goed kwartaal gedraaid: de verkoop van platte televisies, computers en digitale camera's steeg. De winst kwam uit op 453 miljoen euro.

Sony maakte bekend dat het zijn verkoopverwachtingen over 2007 voor de PS2-console van tien miljoen stuks naar twaalf miljoen exemplaren heeft bijgesteld. Ook denkt Sony dit jaar meer PSP's te verkopen: tien miljoen tegenover de eerder geraamde negen miljoen stuks. De verkoop van de PlayStation 3 stelt met 1,3 miljoen verkochte exemplaren teleur, maar Sony hoopt dat de introductie van een goedkoper model zorgt voor een verdere verkoopstijging.

Wii, PS3 en Xbox 360

Reacties (68)

Lees meer

Sony werkt aan nieuw type PlayStation 3
Sony werkt aan nieuw type PlayStation 3 Nieuws van 26 september 2007

Dram-chips van 1Gb worden mainstream, verdringen 512Mb-exemplaren

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 14:4837 reacties

Dram-chips van 1 Gigabit hebben de chips met een capaciteit van 512 megabit vervangen en worden nu gebruikt voor het merendeel van de geheugenproductie, volgens DRAMeXchange. De overgang heeft echter langer geduurd dan verwacht.

Meerdere dram-fabrikanten hebben nieuwe fabrieken laten bouwen in de verwachting dat de komst van Vista voor een drastische verhoging van de vraag zou zorgen. Microsofts laatste besturingssysteem vereist meer geheugen dan Windows XP om soepel te draaien, maar de verkoop van Vista verloopt niet zo voorspoedig als de dram-fabrikanten hadden gehoopt.

De investeringen in dram-productielijnen hebben echter voor een flinke overcapaciteit gezorgd, hetgeen dit jaar voor een prijsdaling van 70 procent heeft gezorgd. De marktprijs van 1Gb-chips is alleen al de afgelopen twee weken met 12,5 procent gedaald; een laagterecord volgens DRAMeXchange. Marktanalisten verwachten geen verbetering tot de tweede helft van volgend jaar en als de fabrikanten nieuwe productielijnen blijven bouwen kan de malaise zelfs langer aanhouden, aldus Techworld.com.

Reacties (37)


Google verlaagt PageRank van groot aantal websites

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 14:2739 reacties

Een verversingsronde van het PageRank-mechanisme door Google heeft slecht uitgepakt voor diverse websites. Een groot aantal sites die bewust intensief naar elkaar linken, hebben een lagere PageRank gekregen.

PageRankNiet alleen kleinere weblogs die middels crosslinking hogerop willen komen, zagen hun PageRank dalen; ook gevestigde namen als Techcrunch, The Washington Post en Engadget zijn door Google's zoekalgoritme lager gewaardeerd. Ondertussen wordt er binnen de webgemeenschap druk gespeculeerd over de mogelijke motieven van Google. Het bedrijf zelf heeft nog geen verklaring uitgegeven. Sommige webloggers spreken hun waardering uit over de stap van Google, terwijl anderen spreken van een 'publieke waarschuwing' aan het adres van seo-bedrijven om de populaire zoekmachine niet te misbruiken.

Zoekmachine-analist Barry Schwartz stelt tegenover Forbes echter dat, in tegenstelling tot eerder, de meeste websites ondanks de lagere PageRank geen dalende trend zien in het aantal bezoekers dat via de zoekmachine binnenkomt. Hij meent dat het PageRank-mechanisme, dat Google als zijn kroonjuweel ziet, in de loop der jaren al zover is aangepast dat het doorlinken steeds minder effect sorteert. Volgens Schwartz wil de zoekgigant vooral aangeven dat populaire websites moeten stoppen met het tegen betaling linken naar laaggenoteerde spelers.

Google wordt bekeken Google heeft al vaker ingegrepen, onder andere door link directories te verbannen naar de diepste krochten van zijn zoekmachine. Critici menen echter dat het indirecte 'verbod' op crosslinking webmasters ertoe dwingt om uitsluitend zaken te doen met Google of indirecte partners van de zoekgigant. In enkele gevallen werd de zoekreus aangeklaagd door websites die ontevreden waren over hun vindbaarheidsclassificatie, maar Google wist deze zaken te winnen.

Reacties (39)


Valve deactiveert games uit importversie Orange Box

Door Tom Rosens, 25 oktober 2007 13:47115 reacties

Valve heeft actie ondernomen tegen de internationale handel in het Orange Box-spellenpakket. Wie de bundel uit Rusland of Thailand importeert, zal de games niet kunnen gebruiken. Andere Steam-spellen blijven echter gewoon bruikbaar.

Ontwikkelaar Valve heeft Half-Life 2, de bijbehorende eerste en tweede episode, en Portal en Team Fortess 2 in de Orange Box verpakt. De bundel kwam op 12 oktober uit, waarna een levendige handel in het spel ontstond. Veel gamers betrekken hun zachte waren uit Rusland of Thailand, waar de prijzen aanzienlijk lager liggen dan in West-Europa of de Verenigde Staten. Zo kost de pc-versie van de Orange Box bij de Thaise webwinkel Zest 598 baht, omgerekend zo'n dertien euro. De normale winkelprijs in Nederland ligt rond de vijftig euro.

Orange BoxNadat Valve lucht van de grootschalige handel in de Orange Box kreeg, werd besloten om importgames te blokkeren. Spelers die hun box uit Rusland of Thailand hebben gehaald, krijgen inmiddels de melding 'incorrect territory' als ze een spel proberen te starten, meldt The Consumerist. De spellen uit Orange Box moeten via de Steam-servers van Valve geverifieerd worden, maar de accounts van de grijze importeurs worden niet afgesloten. Andere Steam-spellen blijven dus gewoon bruikbaar.

In een inmiddels verwijderd topic op het forum van Valve verklaarde een medewerker dat in Rusland en Thailand gekochte Orange Box-spellen alleen in deze landen te spelen zijn. De medewerker adviseerde om contact op te nemen met de verkoper en het aankoopbedrag terug te vragen. Afgezien van deze post heeft Valve nog geen officiële reactie op het deactiveren van de spellen gegeven.

Reacties (115)


Microsoft plaatst stilletjes zoekfunctie op pc's

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 13:13127 reacties

Microsoft heeft ongevraagd en in alle stilte Windows Desktop Search 3.01 op pc's geïnstalleerd, zo bericht The Register. Doordat de zoeksoftware de harde schijf indexeert, vertragen de getroffen systemen.

Diverse weblogs berichten over de ongewenste installatie van Windows Desktop Search. In alle gevallen is de software binnengehaald via Windows Server Update Services. Ook systeembeheerders die deze updatedienst zo hadden ingesteld dat alleen bestaande programma's aangepast mogen worden, werden plots geconfronteerd met de zoekfunctie. Microsoft heeft inmiddels toegezegd het probleem te gaan bekijken.

Het is niet de eerste keer dat er iets verkeerds gaat met de updatediensten van Microsoft. Vorige maand ontstond consternatie nadat Windows Update zichzelf ongevraagd ververste. Microsoft noemde deze patch noodzakelijk voor het betrouwbaar functioneren van Windows Update, maar beloofde meer transparantie over toekomstige updates.

Microsoft Windows Desktop Search

Reacties (127)


Xs4all in beroep tegen vonnis over aftapkosten

Door Arie Jan Stapel, 25 oktober 2007 12:3962 reacties

Internetprovider Xs4all heeft bekendgemaakt in beroep te gaan tegen het vonnis over aftapkosten. Alle telecombedrijven in Nederland zijn verplicht hun netwerk aftapbaar te maken, maar krijgen hier geen vergoeding voor.

Rechtszaak rechter vonnisDe staat vindt dat providers voor de kosten moeten opdraaien, omdat zij de verantwoordelijkheid dragen voor het eventuele gebruik van hun diensten door criminelen. Xs4all is het hier niet mee eens en eist dat de staat de kosten van het aftapbaar maken draagt, omdat het hier gaat om een dienst die in het algemeen belang wordt verricht. De rechtbank in Den Haag was het hier wel mee eens, maar zag geen wettelijke mogelijkheden om de staat voor de kosten te laten opdraaien. De vordering van Xs4all werd daarom afgewezen.

Volgens Xs4all zijn er wel degelijk juridische gronden om de staat voor aftappen te laten betalen, temeer omdat de rechtbank constateerde dat aftappen van internet vooral wordt gebruikt voor de opsporing van misdrijven zoals moord en diefstal, die niets met internet als zodanig te maken hebben. Volgens Xs4all kan een provider niets doen om de kosten te beperken, omdat de staat bepaalt wanneer en wat er afgetapt moet kunnen worden.

Xs4all eist een bedrag van een half miljoen euro voor de periode 2001-2004 en een nog nader te bepalen vergoeding voor de periode hierna. Volgens de advocaat van de provider zou het totale bedrag tot boven het miljoen kunnen oplopen. Het Gerechtshof in Den Haag zal waarschijnlijk pas in de loop van 2008 uitspraak doen.

Reacties (62)


SCO krijgt overnamebod op Unix-activiteiten

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 12:1924 reacties

Hoewel SCO nog steeds in gerechtelijke procedures is verwikkeld en surseance van betaling heeft aangevraagd, wil de investeringsmaatschappij JGD Management voor 36 miljoen dollar de Unix-boedel van het bedrijf overnemen.

SCO logoHet nieuws van het overnamebod werd bekend toen SCO dinsdag voor de faillissementsrechter openbaar maakte dat er belangstelling is voor zijn uiterst moeizaam draaiende Unix-tak. De overnamekandidaat zou geld ter beschikking willen stellen voor het bekostigen van de gerechtelijke procedures die SCO tegen onder andere IBM en Novell heeft lopen. Beide bedrijven weigerden commentaar op de plannen te geven.

De faillissementsrechter moet het overnamebod van JGD Management voor 9 november goedkeuren. Andere kandidaten kunnen tot die datum nog een bod uitbrengen op de boedel van SCO.

Het bedrijf hoopt met een zogenaamde Chapter 11-procedure een doorstart te kunnen maken. Nadat een andere rechter oordeelde dat SCO geen eigendomsrecht op de Unix-broncode kan doen gelden, raakte het toch al in slecht weer verkerende SCO in verdere financiële problemen. Indien de onderneming zijn Unix-activiteiten kan verkopen, wil het zich gaan richten op het ontwikkelen en verkopen van een mobiel applicatie-platform.

Reacties (24)


Oracle lanceert Windows-versie 11g-database

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 11:5119 reacties

Oracle heeft zijn Oracle 11g-database voor het Windows-platform beschikbaar gemaakt. Naast betere prestaties moet de nieuwe database-versie een nauwere integratie met het Microsoft-OS brengen.

Oracle powered logoSysteembeheerders kunnen volgens Oracle eenvoudiger backups maken door het gebruik van de Windows Volume Shadow Copy Service. Ook moeten databaseontwikkelaars makkelijker hun werk kunnen doen door de koppeling met Microsofts Visual Studio en .NET. Verder kan de workload van nieuwe database-applicaties op servers getest worden, voordat deze daadwerkelijk worden uitgerold. Andere verbeteringen zijn aangescherpte compressiealgoritmen en Oracle Total Recall, waarmee mutaties in de database geanalyseerd kunnen worden.

Oracle heeft zijn nieuwe sql-database in nauwe samenwerking met Microsoft ontwikkeld, hoewel de twee bedrijven onderling hevig concurreren op de databasemarkt. Microsoft heeft voor februari 2008 de lancering van SQL Server 2008 op stapel staan en vorige maand presenteerde de softwaregigant nog een kortingsprogramma voor overstappers. De prijzen van de Windows-versies van Oracle Database 11g Enterprise Edition, Standard Edition en Standard Edition One zijn nog onbekend. De Linux-editie van Oracle 11g werd al in augustus geïntroduceerd.

Reacties (19)


Intel schikt met Transmeta voor 250 miljoen dollar

Door Dimitri Reijerman, 25 oktober 2007 11:1524 reacties

Intel heeft de rechtszaak over Transmeta-patenten geschikt. De chipgigant zal Transmeta over de komende vijf jaar in totaal 250 miljoen dollar betalen. In ruil daarvoor mag Intel de Transmeta-technieken blijven gebruiken.

Transmeta Crusoe processor (klein)De ruzie ging over vermeende patentschendingen door Intel. Het bedrijf zou ten onrechte gebruik maken van chipontwerpen en energiebesparingstechnieken van Transmeta in de populaire Pentium-processors, zo bericht AP. In de schikking is vastgelegd dat Intel de komende tien jaar de Transmeta-technologie mag blijven gebruiken. Ook worden alle gerechtelijke procedures tussen de twee partijen gestaakt.

Intel zal eenmalig 150 miljoen dollar uitkeren aan Transmeta, gevolgd door vijf jaar lang een betaling van telkens 20 miljoen dollar. Een zegsman van Intel heeft het nieuws over de schikking inmiddels bevestigd, maar benadrukt dat geen van de twee partijen schuld heeft bekend. Transmeta op zijn beurt noemt de overeenkomst met Intel goed nieuws voor zijn aandeelhouders. De koers van het aandeel Transmeta explodeerde nadat de schikking bekend werd en kwam uit op een slotkoers van 13,93 dollar. Een dag eerder leverde een aandeel Transmeta nog minder dan een derde van dat bedrag op. Het aandeel Intel daalde met 79 dollarcent naar 26,01 dollar.

De schikking, die tot stand kwam na een onderlinge juridische strijd van meer dan een jaar, kan volgens analisten gezien worden als een klinkende overwinning voor Transmeta. Het bedrijf werd met de introductie van zuinige notebook-cpu's ooit gezien als een mogelijke 'Intel-killer', maar wist de laatste zeven jaar geen winst te maken. In 2005 moest het bedrijf noodgedwongen overstappen van de verliesgevende productie van chips naar het uitgeven van licenties op zijn chipontwerpen. In juli van dit jaar investeerde Intel-vijand AMD nog 7,5 miljoen dollar in Transmeta. Hiervoor kreeg de chipbakker energiezuinige chipontwerpen voor terug. Met de kapitaalinjectie van Intel lijkt de toekomst voor Transmeta voorlopig veilig gesteld.

Reacties (24)


'FCC laks met interferentieregels stopcontactinternet'

Door René Gerritsen, 25 oktober 2007 10:4122 reacties

De Amerikaanse vereniging van zendamateurs ARRL vindt dat de FCC geen volledig beeld geeft van de storingen die internet via het lichtnet kan veroorzaken. Volgens de stichting zullen bpl-verbindingen radiosignalen storen.

FCC-logoHet grote probleem met internet via het lichtnet is dat de gebruikte bekabeling niet afgeschermd is, waardoor er een grote kans is op interferentie met radiosignalen, die onder meer in noodsituaties voor communicatie moeten kunnen worden gebruikt. De FCC wil bpl als tegenhanger voor kabelinternet en adsl inzetten, maar het lijkt erop dat alleen erg afgelegen gebieden voordeel zullen hebben bij de techniek.

Volgens de meeste stroomleveranciers in Amerika is het economisch onhaalbaar om die storingsproblemen op te lossen, waardoor diverse testprojecten zijn stilgelegd. Finland, Japan en Oostenrijk stopten al tussen 2001 en 2003 met de bpl-experimenten, steeds vanwege interferentie. In Nederland heeft Nuon enige tijd met internet via het stopcontact geëxperimenteerd, om daar na twee jaar weer mee te stoppen. De EU moedigde internet via het stopcontact in 2005 nog aan. Er werd toen gedacht dat de techniek niet langer in de kinderschoenen zou staan en dat klachten over mogelijke storingen met apparatuur de ontwikkelingen niet konden tegenhouden.

Volgens de ARRL houdt de FCC testrapporten achter waaruit zou blijken dat bpl wel degelijk storingen veroorzaakt. Bovendien zou de overheidsinstantie weigeren in te grijpen als er geklaagd wordt over storingen door bpl, wat ingaat tegen het principe van de FCC om storingsbronnen direct af te sluiten. De ARRL wijt dat aan de inconsequente wetgeving die in 2004 werd ingevoerd. De organisatie heeft daarom een rechtszaak tegen de FCC aangespannen.

Reacties (22)


Library of Congress wil games gaan archiveren

Door Bart de Water, 25 oktober 2007 10:1839 reacties

Het Amerikaanse Library of Congress gaat onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om structureel games te archiveren. De bibliotheek heeft momenteel slechts tweeduizend games in opslag liggen.

's Werelds grootste bibliotheek heeft als missie om een universele collectie van bronnen, kennis en creativiteit voor het Amerikaanse Congres en de bevolking bij te houden. De collectie omvat ruim 134 miljoen voorwerpen die bij elkaar ruim 850 kilometer boekenplank in beslag nemen. De voorwerpen lopen uiteen van boeken, manuscripten, kaarten en kranten tot muziek, foto en films uit de hele wereld. Nu is besloten dat videospelletjes ook deel uitmaken van het culturele erfgoed van de wereld en wordt er onderzocht hoe deze collectie aangelegd kan worden.

De tweeduizend games die de Library of Congress sinds 1980 heeft verzameld, liggen in opslag en zijn allemaal binnengekomen via het Copyright Office. Volgens de wetgeving in de Verenigde Staten is een uitgever verplicht twee kopieën aan dit bureau af te staan bij de registratie van het auteursrecht. Ondanks deze bescheiden collectie is men voorlopig niet van plan om uit te gaan breiden.

Library of Congress leeskamer'We nemen kleine stappen, we maken het niet moeilijker dan het is' aldus Beth Dulabahn, directeur Integration Management bij de LoC. De grote vraag is hoe de games gearchiveerd moeten worden: naast de cartridges, floppy's en schijfjes, is natuurlijk ook de nodige hardware nodig om de games te spelen als men in de toekomst iets aan het archief wil hebben. Archivaris Brian Taves voegt daar aan toe dat het de bedoeling is dat, net zoals nu al bij het archiveren van film gebeurt, gerelateerde merchandise zoals shirts en posters ook verzameld zullen worden. Daarmee moet de impact van een videogame in context kunnen worden geplaatst.

Een ander project is het archiveren van virtuele werelden. De Library of Congress werkt hiervoor samen met de University of Illinois, Stanford University, University of Maryland, Rochester Institute of Technology en Second Life-ontwikkelaar Linden Labs aan een tweejarig project om uit te zoeken hoe dit mogelijk is. De projectgroep hoopt een model te ontwikkelen waarmee alle virtuele werelden kunnen worden gearchiveerd.

Naast technische problemen zijn er ook ethische bezwaren bij dit project. Betrokken bij het project is Jerry McDonough, die er op wijst dat alleen de spelwereld opslaan niet voldoende is, omdat er dan verlaten omgevingen met enkel gebouwen overblijven. Het opslaan van elke actie en alle communicatie zal daarentegen op de nodige privacybezwaren stuiten.

Cartman vindt, 500 jaar in de toekomst,  eindelijk een gearchiveerde Wii

Reacties (39)


Bekijken kinderporno op internet wordt strafbaar

Door Arie Jan Stapel, 25 oktober 2007 09:44225 reacties

De Nos meldt dat minister Hirsch Ballin van Justitie heeft aangekondigd dat het bekijken van kinderporno op internet strafbaar wordt. Nu is alleen het bezit verboden, wat betekent dat iemand pas strafbaar is als hij het downloadt.

Stop KinderpornoDe strafbaarstelling vloeit voort uit een verdrag dat de minister binnenkort tijdens een bijeenkomst van de Raad van Europa op het eiland Lanzarote zal ondertekenen. Het is mogelijk om afbeeldingen op internet te bekijken zonder ze lokaal op te slaan, en wie op een dergelijke manier te werk gaat, is onder de huidige wetgeving lastig te vervolgen. Het verdrag moet hier een eind aan maken.

Alleen al het opzettelijk bekijken van kinderporno wordt strafbaar. Veel van de bewuste sites zijn pas toegankelijk na betaling. Als uit creditcardgegevens blijkt dat iemand voor de toegang tot de afbeeldingen heeft betaald, is uiteraard duidelijk dat het bekijken opzettelijk was.

De maximale straf voor het verspreiden of bezitten van kinderporno zal worden opgetrokken van zes naar acht jaar gevangenis. Dit maakt het mogelijk om in de computers van verdachten heimelijk een aftapapparaatje te plaatsen dat registreert hoe de machine wordt gebruikt. Het gebruik van dit opsporingsmiddel is namelijk alleen toegestaan bij verdenking van een misdrijf waar minstens acht jaar op staat.

Het verdrag regelt verder dat het verboden zal worden om minderjarigen op internetsites te verleiden tot seks. Het doen van een voorstel in die richting en het treffen van voorbereidingen ervoor zullen strafbaar worden. De Tweede Kamer wil dat internetproviders kinderpornosites gaan blokkeren. De minister is het hiermee eens, maar de meeste providers niet: die beschouwen een dergelijke maatregel als censuur. Hirsch Ballin wil tot begin volgend jaar afwachten of overleg resultaat heeft; zo niet dan zal hij met een wet komen die blokkering verplicht stelt.

Reacties (225)

Lees meer


Britse isp's mogelijk verplicht op te treden tegen filesharing

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 09:1943 reacties

Als internetproviders en de media-industrie niet tot een oplossing komen over het illegaal delen van bestanden, zal de Britse overheid met wetgeving komen die hen dwingt in te grijpen.

'Er zijn gesprekken gaande tussen de providers en de muziekindustrie en die verlopen voorspoediger dan mensen zes maanden geleden hadden gedacht', vertelde Lord Triesman, staatssecretaris voor Innovatie, Universiteiten en Vaardigheden, tegen de BBC. Hij riep de internetaanbieders echter op een actievere houding aan te nemen met betrekking tot filesharing. Diefstal van intellectueel eigendom zal volgens hem niet langer getolereerd worden: 'Als we geen vrijwillige overeenkomst krijgen, komen we met wetgeving.'

Piracy p2pDe Lord verklaarde verder zich ervan bewust te zijn dat de technologie die nodig is om filesharing na te gaan, het mogelijk moet maken om te weten waar het gebeurt en wie het doet. Het zou echter alleen de bedoeling zijn mensen op het spoor te komen die geld aan bestandsuitwisseling verdienen. Zo zou Britse de beheerder van muzieksite Oink, die deze week gearresteerd werd, geld hebben verdiend aan zijn torrentsite door donaties te vragen.

Volgens de Britse vereniging van isp's kan Triesmans eis helemaal niet ingewilligd worden: 'Providers zijn net zo min in staat elk doorkomend packet te inspecteren, als dat het postkantoor iedere envelop kan openen.' De Britse muziekindustrie liet bij monde van Geoff Taylor, directeur van Britse branchevereniging BPI, weten blij te zijn met de harde lijn van de overheid.

De uitlatingen van de Britse overheidsfunctionaris komen op het moment dat de Deens branchevereniging van de muziekindustrie voorstelt ongelimiteerd filesharen toe te staan tegen betaling van 16 euro per internetabonnee per maand.

Reacties (43)

Lees meer

Versleutelde torrents in opmars
Versleutelde torrents in opmars Nieuws van 9 november 2007

Dell voegt multimediasysteem toe aan XPS-serie

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 08:5536 reacties

Dell heeft dinsdag de XPS 420 geïntroduceerd, een multimediasysteem dat is voorzien van een Xcelerator, voor het omzetten van video, en een klein lcd-schermpje op de systeemkast. Daarnaast wordt de computer geleverd met Adobe Elements Studio.

Dell XPS 420De XPS 420 bevat Intels X38-chipset en kan uitgerust worden met een Core 2 Duo-, Core 2 Quad- of Core 2 Extreme-processor, tot aan de QX6850 toe. Op het gebied van videokaarten kan gekozen worden voor een nVidia- of ATi-model; als opties Dell biedt een ATi Theatre 650 Pro-tv-kaart en een blu-ray-drive aan.

Opvallend aan het model is het XPS MiniView-scherm dat zich op de systeemkast bevindt. Dit scherm met een resolutie van 320 x 240 pixels ondersteunt Windows Sideshow en kan bijgevolg onder meer gebruikt worden om door de muziek- en fotocollectie te scrollen, rss-feeds weer te geven en systeemgegevens te tonen. De optionele Dell Xcelerator-kaart ten slotte zou de cpu tot 86 procent minder werk bezorgen tijdens het omzetten van video naar mpeg4-formaten, claimt de fabrikant. In zijn meest eenvoudige configuratie kost de XPS 420 'slechts' 1349 euro, maar goedkopere versies zijn al in ontwikkeling, aldus Informationweek.

Reacties (36)


Microsoft investeert in Facebook in ruil voor bannerdeal

Door Olaf van Miltenburg, 25 oktober 2007 08:1228 reacties

Microsoft investeert 240 miljoen dollar in Facebook en krijgt daarmee een aandeel van 1,6 procent in de sociale-netwerksite. Het bedrijf uit Redmond troeft met de overeenkomst rivaal Google af.

Facebook LogoDe investering van Microsoft indiceert dat de waarde van Facebook op vijftien miljard dollar ligt, zo heeft Microsoft woensdagavond bekendgemaakt. De hoogte van het bedrag geeft tevens aan dat Microsoft de deal onder geen beding aan zijn neus voorbij wilde laten gaan. Eind september bleek dat zowel Microsoft als Google toenadering hadden gezocht tot de netwerksite, die vooral in de VS en Engeland populariteit geniet en ongeveer 42 miljoen leden kent.

Vorig jaar kwam Microsoft al met Facebook overeen om tot 2011 de banners op de netwerksite in de VS te leveren. Onderdeel van de nieuwe overeenkomst is dat het bedrijf ook de advertenties in andere landen mag serveren. Bovendien wordt Microsoft de exclusieve partner bij de exploitatie van het nieuwe advertentieplatform dat Facebook volgende maand presenteert en dat pagina's op de site van op de persoon gerichte banners moet voorzien. De 23-jarige Mark Zuckerberg, die drie jaar geleden Facebook oprichte, bezit eenvijfde van de aandelen van zijn site. Door de investering van Microsoft wordt de waarde daarvan nu op drie miljard geschat, aldus de New York Times.

Reacties (28)