Telefonie- en internetbedrijven worden door politie en justitie steeds vaker onder druk gezet om mee te werken aan afluisteroperaties zonder dat daarvoor een wettelijk voorgeschreven bevel van de officier van justitie is afgegeven.
Gert Wabeke van KPN en Günther Vogelpoel van Tele2 klagen hierover deze week in Vrij Nederland. Volgens Vogelpoel is het aftappen zonder machtiging sinds de invoering van de nieuwe Telecomwet in 2004 extreem toegenomen. De politie vraagt in zo'n geval mondeling om een tap en zegt dat er zo veel haast bij is dat er geen tijd is om een machtiging te regelen. Als de politie zegt dat er een verkrachter actief is, een jonge vrouw gevaar loopt en iedere minuut telt, durven niet veel providers een tapverzoek te weigeren, ook al is er niet aan de wettelijke eisen voldaan.
Het College Bescherming Persoonsgegevens is het met de providers eens en vindt het aftappen zonder machtiging totaal onaanvaardbaar. Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken heeft naar aanleiding van het artikel besloten het aftappen zonder machtiging te verbieden. Het ministerie gaf echter toe dat de politie de providers nog wel om vrijwillige medewerking kan vragen. Volgens Wabeke zal er dan ook niet veel veranderen, omdat de providers dan nog steeds blootstaan aan 'morele chantage'.