Tip de redactie

Slack krijgt functie voor kanalen met mensen uit meerdere bedrijven

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 21:2151 reacties

Slack krijgt ondersteuning voor een functie om met mensen uit meerdere organisaties of bedrijven in een enkel kanaal te chatten. De functie heet Slack Connect en is in eerste instantie alleen beschikbaar voor betalende gebruikers.

Slack Connect werkt al bij betalende klanten: die kunnen bij het aanmaken van een kanaal ervoor kiezen om per e-mail mensen uit te nodigen, blijkt uit de omschrijving van Slack en een korte test van Tweakers. Ook de organisatie van degene die wordt uitgenodigd, moet vooralsnog betalende klant zijn om deel te nemen aan het gedeelde kanaal. Op termijn moeten ook gebruikers van de gratis versie van Slack de functie krijgen.

Volgens Slack is de nieuwe functie bedoeld om medewerkers van bedrijven te laten overleggen met klanten of leveranciers. Data van het kanaal blijft staan op de servers die zijn toegewezen aan het bedrijf waarbinnen het kanaal is aangemaakt. Dat moet data veilig houden, aldus de chatapp. Slack zegt vier jaar te hebben gewerkt aan de nieuwe functie.

Slack ConnectSlack Connect

Reacties (51)


Apple neemt bedrijf over voor 'mobile device management'

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 20:5566 reacties, submitter: Cybex

Apple heeft Fleetsmith overgenomen, een bedrijf dat mobile device management-tools aanbiedt voor Apple-apparaten. Daarmee gaat Apple voor het eerst aan zakelijk apparaatbeheer doen, iets dat tot nu toe alleen door bedrijven van derden gebeurde.

Fleetsmith gaat na de overname door met het aanbieden van zijn diensten, waardoor Apple dus voor het eerst in eigen beheer een mdm-aanbod heeft. "Door onze gedeelde waarden (...) kunnen we echt onze missie vervullen: Fleetsmith leveren aan bedrijven en instellingen van alle groottes, over de hele wereld", aldus de oprichters van Fleetsmith in de aankondiging.

Het valt op dat het bedrijf zelf aankondigt dat er een overname is door Apple. Apple doet tientallen overnames per jaar, maar in veel gevallen komt dat op andere manieren naar buiten dan met een officiële aankondiging.

Mdm-diensten op Apple-apparaten worden tot nu toe aangeboden door derde bedrijven, zoals Jamf, Mobile Iron en Mosyle. Apple heeft zelf nog geen toelichting gegeven op de overname. Ook is onbekend hoeveel Apple betaalt om Fleetsmith te mogen overnemen.

Reacties (66)


Minister De Jonge wil half juli besluiten over invoering corona-app

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 19:38316 reacties

De Nederlandse minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid wil half juli een besluit nemen over de invoering van de corona-app. Dat zei hij tijdens een persconferentie van het kabinet over coronamaatregelen.

De corona-app is bijna af, zei minister De Jonge. Eerder sprak hij nog de hoop uit om de app in gebruik te hebben voor de zomervakantie, maar dat is nu van de baan: de zomervakantie op de basisscholen begint in sommige gevallen al volgende week.

De app is nodig om het virus onder controle te brengen als er weer een uitbraak komt, aldus de minister. "We hebben die app nodig om completer en sneller te zijn bij bron- en contactonderzoek." De minister benadrukte dat er geen privacybezwaren zijn. "Het gaat pas werken als privacy is gewaarborgd, anders gaan Nederlanders hem niet installeren. Dus we hebben geen centrale database en geen gegevens die herleidbaar zijn naar personen."

De app zit volgens de nummering op versie 0.5. De app maakt gebruik van bluetooth om vast te stellen of twee telefoons bij elkaar in de buurt zijn geweest. Als een van die mensen positief wordt getest op corona, krijgt de ander een seintje van de app. De app maakt gebruik van de api van Google en Apple.

Premier Rutte zei ook dat mensen die dat kunnen, waaronder veel ict'ers, thuis moeten blijven werken. Wel denkt de premier dat er in de komende tijd meer vormen van werken komen, zoals dat mensen bij hen in de buurt gezamenlijke werkplekken krijgen en dat sommige mensen een paar dagen per week op kantoor en een paar dagen thuis werken. "Ik denk dat we naar zo'n situatie langzamerhand toegroeien."

Reacties (316)


Google gaat bij nieuwe accounts data na anderhalf jaar verwijderen

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 19:1883 reacties

Google gaat bij nieuwe accounts de zoekgeschiedenis en locatiedata na anderhalf jaar verwijderen. Dat zegt de zoekgigant. De kijkgeschiedenis op YouTube gaat Google na drie jaar verwijderen.

Voor bestaande accounts verandert er niets, zegt Google-directeur Sundar Pichai. Wel hebben gebruikers al langer de optie om in te stellen dat Google data verwijdert na drie maanden of achttien maanden en die opties blijven bestaan.

Tot nu toe was er geen standaardtermijn waarna Google de data verwijderde. Google zegt dat de data zolang bewaard moet blijven als het nuttig is voor gebruikers. Volgens Pichai staat bij Google 'privacy centraal' in alles wat het bedrijf doet. Daarbij wil de zoekgigant naar eigen zeggen informatie veilig bewaren, data verantwoordelijk behandelen en gebruikers meer controle geven over data. Google verdient geld met gepersonaliseerde advertenties op basis van data van gebruikers.

Google Privacy-optie

Reacties (83)


Mozilla zet Firefox-gebruikers op oudere macOS-versies over naar ESR-versie

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 18:0660 reacties

Mozilla stopt met het ontwikkelen van nieuwe browserversies voor macOS 10.9 Mavericks, 10.10 Yosemite en 10.11 El Capitan. Volgende week gaan gebruikers van Firefox over op de ESR-versie, die alleen beveiligingsupdates ontvangt.

El Capitan is de nieuwste van de drie en kwam uit in het najaar van 2016. Mozilla raadt gebruikers aan om te upgraden naar een nieuwere versie van het desktop-besturingssysteem, omdat Apple ook gestopt lijkt met de ondersteuning van de oudere versies van zijn eigen OS.

Via een applicatie-update komen gebruikers van Mavericks, Yosemite en El Capitan automatisch uit op de ESR-versie van Firefox. Deze Extended Support Release krijgt nog wel beveiligingsupdates, maar nieuwe functies van de browser zitten daar in de toekomst niet meer in.

Firefox voor macOS. Bron: MacUpdate
Firefox voor macOS. Bron: MacUpdate

Reacties (60)


Sonos sluit helft van kantoren wereldwijd en ontslaat deel personeel

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 17:57209 reacties

Audiofabrikant Sonos heeft bekendgemaakt dat het zes van de twaalf kantoren wereldwijd zal sluiten en 12 procent van zijn personeel zal ontslaan. De fabrikant ondervindt financiële problemen als gevolg van de economische teruggang.

Het is nog onbekend welke kantoren gaan sluiten. Sonos maakt meer details bekend bij de volgende presentatie van kwartaalcijfers, staat in een document over de ontslagen. Volgens de site heeft Sonos twaalf kantoren over de hele wereld, waaronder één in Hilversum.

Daarnaast ontslaat het bedrijf 12 procent van zijn personeelsbestand, dat in totaal 1450 mensen omvat, en krijgt de directeur over dit jaar 20 procent minder salaris, zo staat in het document. Het is nog onbekend in welke divisies de ontslagen precies zullen gaan vallen.

Sonos heeft last van de economische teruggang als gevolg van de uitbraak van het coronavirus, zo laat het bedrijf weten. Het ging in maart al op zoek naar manieren om kosten te besparen. Sonos maakt audiohardware en -software.

Reacties (209)


Apple laat ondersteuning voor Force Touch vallen in watchOS 7

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 17:3146 reacties

Apple stopt met de ondersteuning voor hard drukken op het scherm om verborgen menu-items tevoorschijn te halen. Apps zouden de functie, die Force Touch heet en die een laag in het touchscreen vereist, volgens Apple niet meer moeten gebruiken.

Ontwikkelaars moeten de opties die gebruik maken van Force Touch op een andere plek in de interface zetten, zegt Apple. Force Touch is een functie die sinds watchOS 1 en de eerste Apple Watch op het horloge zit. De functie werkt met een aparte schermlaag die kan meten hoeveel druk een gebruiker uitoefent op het scherm.

Daarmee lijkt het erop als Apple de functie weglaat uit de volgende Watch, speculeert 9to5Mac. Dat is niet ondenkbaar: 3D Touch, die werkt met dezelfde schermlaag, verdween afgelopen jaren uit iPhones. De iPhone XS uit 2018 was de laatste Apple-smartphone die het ondersteunt, maar de XR, iPhone 11-serie en de SE van dit jaar hebben het niet.

Apple vermeldt niet waarom de functie verdwijnt. Het vermeldde de wijziging niet in zijn keynote maandagavond, waarbij de fabrikant watchOS 7 aankondigde. In diezelfde keynote presenteerde Apple ook iOS 14 en zei het dat het op termijn Mac-computers zal voorzien van eigen ARM-socs.

Reacties (46)


Belgische overheid weert Huawei en ZTE uit core-netwerk providers

Door Arnoud Wokke, 24 juni 2020 17:1977 reacties

De Belgische overheid lijkt Huawei en ZTE te gaan weren uit het core-netwerk van de mobiele operators Proximus, Telenet en Orange. Bovendien mogen zij niet meer dan 35 procent van de apparatuur leveren in de mobiele netwerken.

De Nationele Veiligheidsraad noemt Huawei en ZTE niet bij naam, merkt Datanews op. Wel blijkt dat er bij de bouw van 5g-netwerken 'strenge veiligheidsvoorwaarden' zijn om 'niet-wenselijk gebruik te voorkomen'. Daarbij volgt het de lijst van de Europese Commissie om te bepalen welke leveranciers een hoog risico opleveren. Op die lijst staan Huawei en ZTE.

Dat betekent in de praktijk dat de providers geen apparatuur van beide Chinese fabrikanten mogen gebruiken voor het core-netwerk, dat maximaal 35 procent van de apparatuur van de providers van deze fabrikanten mag zijn en dat de inlichtingendiensten zones mogen aanwijzen waar de apparatuur helemaal niet mag staan. Daarmee volgt de Belgische overheid de lijn van andere Europese landen, waaronder Nederland.

Overheden willen Huawei en ZTE weren uit netwerken, omdat ze bang zijn dat de Chinese overheid bij een conflict gebruik kan maken van de apparatuur om bijvoorbeeld het mobiele netwerk uit te schakelen of te spioneren. China en de VS zijn sinds enige jaren verstrikt in een handelsconflict en veel Europese landen hebben een sterk bondgenootschap met de VS. De regeringen willen liever dat apparatuur komt van bedrijven uit landen die ze meer vertrouwen, zoals het Finse Nokia of het Zweedse Ericsson.

Reacties (77)

Lees meer


Tencent maakt 'free-to-start' 5vs5-moba Pokémon Unite voor Switch en smartphones

Door Julian Huijbregts, 24 juni 2020 16:0744 reacties

The Pokémon Company heeft Pokémon Unite aangekondigd, een game in het multiplayer online battle arena-genre, die door TIMI Studio van het Chinese Tencent wordt gemaakt. De 5vs5-game is gratis te downloaden, maar krijgt in-app aankopen.

Er is nog niet veel informatie over de game bekend, maar in een eerste aankondigingstrailer worden wat beelden getoond. In Pokémon Unite nemen teams van vijf spelers het tegen elkaar op in arena's met zogenaamde lanes, net als in moba's als League of Legends en DOTA 2. De personages waarmee spelers vechten, zijn Pokémon.

Pokémon Unite is in ontwikkeling voor de Nintendo Switch, en voor Android en iOS. In de trailer staat dat de game 'free-to-start' is en dat hij in-game aankopen heeft. De term free-to-start klinkt beperkender dan het veelgebruikte free-to-play. Het zou erop kunnen duiden dat in-app aankopen een belangrijke rol spelen voor het spelen van de game. Inhoudelijke details daarover zijn nog niet bekend.

De game wordt ontworpen door TIMI Studio, een gamestudio van de Chinese internetgigant Tencent, die ook Call of Duty Mobile op zijn naam heeft staan. Bijna een jaar geleden werd al bekendgemaakt dat The Pokémon Company samenwerkte met het Chinese bedrijf; nu is duidelijk om welke game het gaat.

De trailer wordt op YouTube met veel dislikes ontvangen. Op het moment van schrijven heeft het filmpje twintigduizend duimpjes omlaag tegenover zesduizend duimpjes omhoog. In de reacties uitten veel gebruikers zich negatief over de aankondiging. The Pokémon Company kondigde vorige week New Pokémon Snap aan en stelde toen een nieuwe aankondiging in het vooruitzicht. Veel spelers hadden vermoedelijk gehoopt op een ander soort spel dan het nu gepresenteerde Pokémon Unite.

Pokémon Unite

Reacties (44)


GitHub past interface aan en belooft donkere modus

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 15:4962 reacties, submitter: Yellow

GitHub heeft de interface van zijn site aangepast met als doel dat ontwikkelaars beter hun repositories kunnen weergeven en bijhouden. Het team achter GitHub stelt daarnaast een donkere modus in het vooruitzicht.

GitHub heeft enkele lay-outwijzigingen aangebracht in de weergave van repositories van projecten. Zo is de menubalk met onder andere de items Code, Pull requests en Security van het midden naar links verschoven. Ook is er op de homepage van repositories een nieuwe menusectie rechts van het scherm en heeft het ontwerp van de knoppen en andere onderdelen een kleine update gehad.

GitHub benoemt verder wijzigingen in de responsieve lay-out op mobiel en de mogelijkheid om Releases, Packages en Environments wel of niet te tonen. Dit ontwerp moet de basis vormen voor verdere verbeteringen en ook is een donkere modus op komst, belooft Github.

Niet iedereen blijkt tevreden met de wijzigingen. Op Reddit klagen gebruikers onder andere dat er te veel witte vlakken zijn en dat de ronde weergave van foto's van contributors niet mooi is. Een gebruiker verwijst naar Firefox-extensies die de oude weergave terughalen.

Github 2020

Reacties (62)


Opel Mokka-e bevat dashboard met 12"- en 10"-beeldscherm

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 15:06206 reacties, submitter: ronaldm3

Opel rust zijn nieuwe elektrische Mokka-auto optioneel uit met Pure Panel. Hierbij is een beeldscherm van 12 inch in het dashboard geïntegreerd. Daarnaast is er de keuze tussen een 10"- en een 7"-scherm voor navigatie, infotainment en andere informatie.

Het Pure Panel van de Mokka-e toont volgens de fabrikant 'alle informatie die je tijdens het rijden nodig hebt'. Daarnaast integreert Opel optioneel Multimedia Navi Pro met een 10"-scherm voor navigatie en infotainment of een 7"-variant voor Multimedia Navi. Via dit touchscreen kunnen gebruikers informatie over verkeer, laadplekken, rijgegevens en het energiegebruik zien, en Apple CarPlay bedienen.

Opel Mokka-eOpel Mokka-eOpel Mokka-e

Dit tweede scherm toont daarnaast het beeld van de achteruitrijcamera, die een blikveld van 180 graden biedt. Onder het scherm zit een mat voor draadloos laden van smartphones die de pma- of Qi-standaard gebruiken.

De elektromotor van de Mokka-e levert een vermogen van 100kW en een maximumkoppel van 260Nm. De maximumsnelheid bedraagt 150km/u. Er is een accupakket van 50kWh aanwezig, waarmee de auto een actieradius van 322km op basis van de wltp-teststandaard biedt. Na een half uur laden zou de accu tot tachtig procent van zijn capaciteit herladen zijn bij gebruikmaking van een publieke dc-snellader. Opel maakt de Mokka-e op basis van het Common Modular Platform van moederbedrijf Groupe PSA.

Opel Mokka-e

Reacties (206)


Opera integreert Twitter in zijbalk van browser

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 13:5047 reacties

Opera heeft versie 69 van zijn browser uitgebracht en bij deze release hebben de ontwikkelaars Twitter in de zijbalk voor sociale media geïntegreerd. Daarnaast zijn er verbeteringen bij Workspaces.

Gebruikers van Opera kunnen voortaan Twitter toevoegen aan de zijbalk. Al eerder introduceerde Opera ondersteuning voor Instagram, Telegram, Facebook Messenger, WhatsApp en VKontakte voor de balk met functies die standaard links in beeld staat. De integratie van WhatsApp en Facebook Messenger is er al sinds 2017.

Twitter is toe te voegen via het menu linksonder bij de Messengers-sectie. Vervolgens kunnen gebruikers via het Twitter-icoontje het platform oproepen en feeds zien, de zoekfunctie gebruiken en berichten plaatsen. Volgens Opera bracht de recente toevoeging van Instagram een toeloop van gebruikers met zich mee en het bedrijf hoopt dat een focus op sociale media leidt tot hernieuwde populariteit. Volgens NetMarketShare heeft Opera een marktaandeel van 1,3 procent.

Nieuw in versie 69 zijn ook de komst van een widget voor het weer op de startpagina en een gewijzigde weergave bij het wisselen tussen tabs met de toetscombinatie ctrl + tab. Verder is er een optie in het contextmenu toegevoegd om een Workspace te openen. Met Workspaces kunnen gebruikers tabs groeperen.

Opera 69 Twitter

Reacties (47)


Olympus stoot cameradivisie af

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 13:10153 reacties, submitter: MRIdev

Olympus verkoopt zijn cameradivisie aan investeringsbedrijf Japan Industrial Partners. Het Imaging-bedrijfsonderdeel van Olympus is al jaren verlieslijdend en het bedrijf hoopt dat de divisie op eigen benen efficiënter kan worden.

De cameradivisie van Olympus wordt een zelfstandig bedrijf dat in handen komt van Japan Industrial Partners. Op 30 september moet de definitieve overeenkomst voor de verkoop ondertekend worden. Olympus meldt dat de reden ligt bij 'extreem slechte' marktomstandigheden voor digitale camera's. Die markt is onder andere flink gekrompen door de komst van smartphones met goede camera's.

Het Japanse bedrijf verklaart reorganisaties doorgevoerd te hebben om de kosten te verlagen en zich op de markt voor camera's met verwisselbare lens te hebben gericht om de inkomsten te verhogen en het tij te keren. Dit zou niet het gewenste effect hebben, aangezien de Imaging-divisie van Olympus alsnog drie jaar op rij verlies noteerde.

Het bedrijf hoopt dat een compact, efficiënt en flexibel bedrijf dat zelfstandig opereert, weer kan groeien op de cameramarkt. Olympus produceerde in 1936 zijn eerste camera met Zuiko-lens. Het bedrijf is in 1919 opgericht en produceerde toen microscopen en thermometers. Sinds 2012 richt het bedrijf zich op de productie van milcs, oftewel mirrorless interchangeable-lens cameras. Naast camera's maakt Olympus producten, veelal optische instrumenten, voor de industriële markt, laboratoria en de gezondheidszorg.

Olympus Pen-F zwart

Reacties (153)


TNO ontwikkelt module met achterzijde-contactzonnepanelen

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 12:10122 reacties

TNO ontwikkelt samen met partners een module op basis van heterojunctiezonnecellen waarbij de contactpunten aan de achterkant zijn geplaatst. Dit verhoogt de efficiëntie. De modules moeten op grote schaal geproduceerd kunnen worden.

TNO ontwikkelt de modules onder de projectnaam Whooper, en werkt daarbij samen met Eurotron en Groenleven, die respectievelijk verantwoordelijk zijn voor apparatuur voor de productie van achterzijde-contactzonnepanelen en de installatie van een proefopstelling. Bij Whooper-modules plaatst TNO de contactpunten grotendeels aan de achterkant van de zonnecellen. Het voordeel van het niet hoeven solderen van de cellen is volgens het instituut dat de elektrische weerstand in de module wordt verlaagd. Daarnaast wijst TNO op de voordelen dat de voorkant van het paneel esthetisch aantrekkelijker is en dat er minder zilver gebruikt hoeft te worden.

Omdat zowel de cel- als de modulearchitectuur individueel al wordt gebruikt, verwacht TNO dat de integratie geschikt is voor grootschalige productie. Het instituut claimt een rendementstoename van vier procent en lagere kosten vergeleken met conventionele silicium zonnepanelen op basis van heterojunctie. De partijen gaan de modules op een testlocatie in Emmen installeren om meer details over de opbrengsten te verkrijgen. Daarnaast gaan ze bekijken hoe robuust de modules zijn en onderzoeken ze de haalbaarheid van productie op grote schaal verder.

Heterojunctiezonnecellen zijn ontwikkeld door Panasonic en kenmerken zich door een hoge efficiëntie. De cellen bestaan uit drie verschillende fotovoltaïsche lagen. Tussen de toplaag en de onderlaag van amorf dunnefilmsilicium zit een monokristallijn silicium. TNO gebruikt deze cellen om ze in modules te combineren met zijn eigen, gepatenteerde methode met Metal Wrap Through. Hiermee zou het instituut een efficiëntie van 23 procent halen.

TNO WhooperTNO WhooperTNO Whooper

Vlnr: TNO's Whooper-module, plaatsing van cellen op folie en celstructuur in detail

Reacties (122)


Rogue Legacy 2 komt op 23 juli uit in Early Access

Door Daan van Monsjou, 24 juni 2020 11:1115 reacties

Rogue Legacy 2 verschijnt op 23 juli in Early Access op Steam en in de Epic Games Store. Dat maakt ontwikkelaar Cellar Door bekend. De Early Access-game gaat twintig dollar kosten en versie 1.0 moet in 2021 uitkomen.

Ontwikkelaar Cellar Door maakt dit bekend in een trailer. De komst van de game werd in april al aangekondigd. De vroege versie van de game is vanaf 23 juli beschikbaar op Steam en in de Epic Games Store. Het spel krijgt een introductieprijs van twintig dollar, zo meldt Eurogamer. De uiteindelijke game moet in 2021 verschijnen. De prijs wordt volgens Eurogamer misschien opgehoogd naar dertig dollar bij de release van versie 1.0.

De originele Rogue Legacy kwam in 2013 uit. Net als de eerste game in de serie is Rogue Legacy 2 volgens de ontwikkelaar een 'roguelite'. Als personages in de game sterven, spelen gamers verder als het kind van dat personage. Iedere 'generatie' heeft unieke eigenschappen, waardoor iedere 'run' anders is. Dit concept wordt in het volgende deel voortgezet. De trailer toont bijvoorbeeld een personage dat 'antiquair' is, waardoor de game in zwart-wit wordt gespeeld. Ook het klassensysteem gaat op de schop. Rogue Legacy 2 introduceert verder erfstukken, die personages permanente nieuwe vaardigheden geven.

Rogue Legacy 2 is iets anders vormgegeven dan zijn voorganger. De game is volgens de ontwikkelaar voorzien van een 2,5d-vormgeving, met 3d-achtige personages en een handgetekende achtergrond, terwijl de voorgaande game een pixelachtigere vormgeving had.

De game krijgt daarnaast onder andere meer wapens en betere biome generation. Het spel krijgt volgens de ontwikkelaar nog meer verbeteringen mee, maar daaraan wordt in de Early Access-periode gewerkt.

Reacties (15)


Microsoft toont teaser van vereenvoudigde weergave startmenu

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 10:48240 reacties

Microsoft heeft twee afbeeldingen met daarop een gewijzigde weergave van het startmenu gepubliceerd. De tegels van het startmenu hebben daarbij geen verschillende kleuren meer, maar passen zich aan het lichte thema aan.

Microsoft heeft de afbeeldingen via zijn Office 365-account op Facebook gepubliceerd zonder enige toelichting, constateerde Windows Latest. De afbeeldingen tonen Windows met een Phantom Pink Pride Edition-thema in combinatie met de lichte modus en met transparantie ingeschakeld.

Het verschil met het huidige startmenu van Windows 10 is dat de Live Tiles geen kleuren meer hebben, maar wit zijn met daarin het icoontje van de bijbehorende apps. Daarnaast toont de lijst van alle apps naast de tegels alleen nog het icoontje naast de naam van de apps. Die icoontjes hebben geen achtergrondkleur meer en zijn ook niet in een wit vlak geplaatst, maar zijn omgeven door de semitransparante weergave van het startmenu.

Het is niet de eerste keer dat Microsoft deze vereenvoudigde weergave van het startmenu toont. Microsoft gaf al eerder enkele teasers. De vraag is of Microsoft de weergave breed beschikbaar stelt en wanneer dat zou zijn. De komende grote update van Windows 10, 20H2 die in het najaar moet verschijnen, bevat vrijwel alleen prestatie- en stabiliteitsverbeteringen.

Microsoft 365 Windows Live Tiles teaserMicrosoft 365 Windows Live Tiles teaser

Reacties (240)


Acer kondigt 24,5"-gamemonitor met 360Hz-paneel aan

Door Julian Huijbregts, 24 juni 2020 10:4276 reacties

Acer kondigt een 24,5"-monitor met een 360Hz-paneel aan. Daarmee is het de derde fabrikant die zo'n scherm aankondigt. Asus deed dat al begin dit jaar en Alienware volgde later. Wanneer de 360Hz-schermen daadwerkelijk uitkomen, is nog niet bekend.

Acer stopt het 360Hz-paneel in zijn Predator X25-monitor. Het gaat om een 24,5"-monitor met een resolutie van 1920x1080 pixels en een G-Sync-module. De monitor krijgt een sensor die het omgevingslicht meet, en daar de helderheid en kleurtemperatuur op aanpast. Het scherm staat op een verstelbare voet en is ook negentig graden te kantelen.

Meer details zijn nog niet bekend, maar vermoedelijk is het scherm gebaseerd op hetzelfde paneel als de Asus ROG Swift 360Hz-monitor, die in januari op de CES werd gedemonstreerd, en de Alienware AW2521H, die Dell in mei aankondigde. Dat zijn allemaal 24,5"-monitoren met een 360Hz-paneel en G-Sync. Vermoedelijk gebruiken de fabrikanten allemaal hetzelfde paneel; Acer, Asus en Dell maken zelf geen panelen. Fabrikanten van lcd's hebben zelf nog geen informatie over 360Hz-panelen naar buiten gebracht. Dell zegt dat het om een ips-paneel gaat.

Wanneer de Predator X25 op de markt komt en wat het 360Hz-scherm van Acer gaat kosten, is nog niet bekendgemaakt. Ook Asus en Dell hebben nog geen details gegeven over de prijs en beschikbaarheid van hun 360Hz-monitor.

Acer Predator X25
Acer Predator X25

Acer kondigt ook de Predator XB3-serie van monitoren aan. Daarin verschijnen monitoren van 31,5", 27" en 24,5". De schermen zijn compatibel met G-Sync, hebben een verversingssnelheid tot 240Hz, gtg-responstijd van 0,5ms een 4k-resolutie. Dat geldt vermoedelijk alleen voor het hoogst gepositioneerde model. Acer heeft nog geen afzonderlijke specificaties bekendgemaakt. Het goedkoopste model in de XB3-serie kost 439 euro en verschijnt in augustus.

Acer Predator XB3Acer Predator XB3

Reacties (76)


Western Digital brengt hdd's met CMR voortaan uit onder WD Red Plus-noemer

Door Daan van Monsjou, 24 juni 2020 10:39105 reacties, submitter: thvd

Western Digital heeft aangekondigd dat het zijn WD Red-line-up zal verduidelijken. Dat doet het bedrijf na kritiek op zijn gebruik van SMR. Hdd's met SMR worden uitgebracht onder de WD Red-noemer. Hdd's met CMR worden verplaatst naar de nieuwe WD Red Plus-serie.

Western Digital maakt de naamsverandering kenbaar op zijn blog. Het bedrijf doet dit na kritiek op zijn gebruik van Shingled Magnetic Recording voor enkele WD Red-hdd's. Gebruik van deze techniek kan i/o-prestaties nadelig beïnvloeden.

De WD Red Plus-serie bestaat deels uit de hdd's uit de reguliere WD Red-serie die al CMR gebruikten. Daaronder vallen schijven met capaciteiten van 8TB of meer. Ook de WD Red-hdd met een capaciteit van 1TB gebruikte al CMR. Daarnaast meldt het bedrijf dat WD Red Plus-hdd's met capaciteiten van 2TB tot en met 6TB met CMR 'binnenkort verkrijgbaar zullen zijn'.

Hdd's in de WD Red Plus-line-up zijn volgens het bedrijf bedoeld voor thuisgebruikers en kleine bedrijven die meer schrijfintensieve workloads hebben. Ook zijn deze hdd's geschikter voor gebruik met het zfs-bestandsysteem.

Alle harde schijven in de reguliere WD Red-serie zullen voortaan SMR gebruiken, ook mogelijke toekomstige hdd's in deze serie. De WD Red Pro-hdd's, die volgens het bedrijf bedoeld zijn voor 'grote bedrijven', blijven verder onveranderd, zo meldt het bedrijf. Die hdd's gebruiken allemaal CMR.

Het is nog onduidelijk wanneer Western Digital precies de WD Red Plus-hdd's met capaciteiten van 2 tot 6TB uitbrengt. Ook de adviesprijzen van deze hdd's zijn nog niet bekend.

WD Red Plus cropped

Reacties (105)


Annapurna toont rockopera-platformgame The Artful Escape

Door Julian Huijbregts, 24 juni 2020 10:2617 reacties

Ontwikkelaar Beethoven & Dinosaur en uitgever Annapurna Interactive tonen een gameplayvideo van The Artful Escape. De kunstzinnige platformgame gaat over een jonge gitaarspeler die op een 'kosmische reis' gaat om zijn podiumpersonage vorm te geven.

Spelers nemen in The Artful Escape de rol aan van het jonge gitaartalent Francis Vendetti. Hij is het neefje van het fictieve, legendarische folkicoon Johnson Vendetti. In de game raakt Francis verzeild in surrealistische omgevingen, waar hij door te jammen op zijn gitaar invloed kan uitoefenen op de 'psychedelische multidimensionale' spelwereld.

De makers noemen de game een mengelmoes van rockopera, avonturengames en gitaarsolo's. The Artful Escape verschijnt 'binnenkort' voor de Xbox One, de pc en Apple Arcade. Wanneer de game precies uitkomt en tegen welke prijs, is nog niet bekendgemaakt. De pc-versie staat op Steam.

The Artful EscapeThe Artful EscapeThe Artful Escape

Reacties (17)


Ampere brengt ARM-serverprocessors uit en komt later met variant met 128 cores

Door Daan van Monsjou, 24 juni 2020 10:10102 reacties

Ampere heeft zijn line-up Altra-serverprocessors uitgebracht. De fabrikant levert de chips in twaalf verschillende varianten met maximaal 80 ARM-cores. In het vierde kwartaal begint Ampere daarnaast met sampling van Altra Max. Dat is een chip met 128 cores.

Eerder kondigde Ampere al zijn Altra-serverprocessor met 80 cores aan, maar het bedrijf maakte deze week zijn complete line-up bekend. In totaal levert Ampere twaalf verschillende Altra-varianten, waarvan vier modellen met 80 cores, een met 72 cores, vier met 64 cores en een met 48 cores. Het bedrijf komt ook met twee 32-coremodellen, hoewel dat om dezelfde cpu gaat, waarbij een variant 4TB aan voorgeïnstalleerd geheugen heeft, schrijft AnandTech.

Ampere AltraAmpere AltraAmpere AltraAmpere Altra

Slides van de Altra-aankondinging uit maart

De Altra-cpu's zijn gebaseerd op de Neoverse N1-cores van ARM, net als Amazons Graviton2-chip. Momenteel levert Ampere zijn Altra-cpu's in verschillende varianten van 32 tot 80 cores, met snelheden tot 3,3GHz, afhankelijk van het model. De meest high-end variant is de Q80-33, die beschikt over 80 cores op een kloksnelheid van 3,3GHz. Deze chip heeft een tdp van 250W. Het goedkoopste model is de Q32-17, met 32 cores op 1,7GHz en een tdp van 45W. De cpu's worden gemaakt op een 7nm-procedé van TSMC.

De cpu's kunnen geïnstalleerd worden in moederborden met maximaal twee sockets. Iedere cpu beschikt over 128 pci-e 4.0-lanes. In configuraties met twee sockets zijn 192 pci-e-lanes beschikbaar voor add-in-cards. De processors ondersteunen daarnaast 4TB ddr4-3200-geheugen per socket, verdeeld over 8 channels en 16 dimmslots.

Ampere werkt verder aan een Altra-serverprocessor met 128 cores. Deze cpu heeft de werknaam Altra Max en zal hetzelfde platform gebruiken als de huidige Altra-processors. Verder komt het bedrijf in 2022 met een tweede generatie Altra-cpu's, die gebruik zullen maken van een 5nm-procedé van TSMC.

Ampere heeft de prijzen van zijn cpu's niet publiekelijk kenbaar gemaakt. Wel meldt het dat momenteel verschillende klanten, waaronder Cloudflare, zijn cpu's afnemen. De chips zijn per direct verkrijgbaar voor bedrijven, met uitzondering van de 128-corevariant, waarmee Ampere in het vierde kwartaal van 2020 begint met sampling.

Ampere Altra is niet de eerste serverprocessorline-up van Ampere. Eerder bracht het bedrijf zijn eMAG-serverprocessors uit met maximaal 32 cores. Ook andere bedrijven werken aan ARM-serverprocessors, waaronder Fujitsu, met zijn A64FX-cpu. Momenteel maakt de krachtigste supercomputer gebruik van deze processors.

Ampere roadmap

Afbeelding via AnandTech

Model Aantal cores Kloksnelheid Tdp
Q80-33 80 3,3GHz 250W
Q80-30 80 3,0GHz 210W
Q80-26 80 2,6GHz 175W
Q80-23 80 2,3GHz 150W
Q72-30 72 3,0GHz 195W
Q64-33 64 3,3GHz 220W
Q64-30 64 3,0GHz 180W
Q64-26 64 2,6GHz 125W
Q64-24 64 2,4GHz 95W
Q48-22 48 2,2GHz 85W
Q32-17* 32 1,7GHz 58W
Q32-17 32 1,7GHz 45W

*Met 4TB voorgeïnstalleerd geheugen

Reacties (102)

Lees meer


Asus maakt 14"-variant van draagbare ZenScreen-usb-monitor

Door Julian Huijbregts, 24 juni 2020 09:5843 reacties

Asus heeft de ZenScreen MB14AC op zijn site gezet. Het is een 14"-monitor met usb-c-aansluiting die bedoeld is als extra scherm voor bij een laptop. De monitor heeft geen accu, maar wordt gevoed via de usb-c-aansluiting. Asus heeft al een 15,6"-versie.

De ZenScreen MB14AC-monitor heeft een ips-paneel met een resolutie van 1920x1080 pixels en een verversingssnelheid van 60Hz. De maximale helderheid is 250cd/m² en volgens Asus is de grijs-naar-grijsresponstijd 5ms. Verder geeft de fabrikant een contrastwaarde van 700:1 op.

Op het scherm zit een usb-c-poort voor beeldinvoer en stroomtoevoer. Volgens Asus kan het scherm ook op een usb-a-poort van een laptop worden aangesloten. Er wordt dan een DisplayLink-driver gebruikt om het beeld over de usb-a-poort uit te sturen.

Het scherm wordt geleverd met een vouwbare standaard, waarmee de monitor zowel horizontaal als verticaal is te gebruiken. De behuizing is 9mm dik en het geheel weegt 590 gram. De 14"-monitor is daarmee een stukje lichter dan de ZenScreen MB16AC. Die 15,6"-variant, die Asus al een aantal jaar in zijn assortiment heeft, weegt 800 gram.

Wanneer de MB14AC uitkomt en tegen welke prijs, is nog niet bekend. De 15,6"-variant is verkrijgbaar voor zo'n 250 euro. Asus heeft ook ZenScreen GO-varianten; dat zijn duurdere modellen met een ingebouwde accu. Van de 14"-versie bestaat nog geen GO-uitvoering. Tweakers publiceerde begin vorig jaar een review van draagbare usb-monitoren. Daarin wordt ook de MB16AC-variant van Asus besproken.

Asus ZenScreen MB14AC
Asus ZenScreen MB14ACAsus ZenScreen MB14ACAsus ZenScreen MB14AC

Reacties (43)


Purism start levering Librem Mini-pc met PureOS

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 09:4773 reacties

Purism verzendt de eerste exemplaren van de Librem Mini naar klanten die een preorder hebben geplaatst. Deze mini-pc bevat een Intel-processor van de Whiskey Lake-generatie en draait PureOS met PureBoot.

Purism meldt in de afgelopen weken de hardware te hebben getest en coreboot voor de Librem Mini te hebben geport, zodat de levering van start kan gaan. Klanten die een preorder hebben geplaatst, krijgen bericht van het bedrijf met hun leveringsstatus. Een aandachtspunt is volgens Purism de snelheid waarop de ventilator roteert. Bij levering is de processor passief gekoeld, maar er komt een firmware-update om actieve koeling in te stellen om te voorkomen dat de processor gaat throttlen als hij zwaar werk te verrichten heeft.

De Librem Mini is een compacte pc in de stijl van de Intel NUC en andere mini-pc's, met afmetingen van 12,8x12,8x3,8cm en een gewicht van een kilogram. De processor is een Intel Core i7-8565U van de Whiskey Lake-generatie en er is ondersteuning voor maximaal 64GB ram, sata-opslag en een m2-ssd. De pc heeft hdmi 2.0, displayport 1.2, vier usb 3.0-poorten, twee usb 2.0-varianten en een type c-aansluiting voor usb 3.1. Ook zijn er een gigabit-ethernetinterface, en ondersteuning voor wifi-n en bluetooth 4.0.

De systemen van Purism moeten zich onderscheiden met hun software. De pc draait PureOS, een op Debian gebaseerde Linux-distributie met onder andere de PureBrowser, die op Firefox is gebaseerd en privacybeschermende functies bevat. Wat de firmware betreft levert Purism de Librem Mini met verschillende PureBoot-bundels. PureBoot bevat de bios-vervanging Coreboot en schakelt de Intel Management Engine uit, wat beveiligingsrisico's vermindert. PureBoot is te combineren met Librem Key, waarmee te controleren is of onbevoegden met de firmware hebben geknoeid.

De startprijs van de Librem Mini met 8GB ram en een ssd van 250GB is 700 dollar. Dat is omgerekend en met btw zo'n 750 euro.

Purism Librem Mini

Reacties (73)


COA zette spreadsheet met informatie over slachtoffers mensenhandel online

Door Tijs Hofmans, 24 juni 2020 09:3347 reacties

Het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers sloeg gevoelige en identificeerbare informatie over slachtoffers van mensenhandel op in een spreadsheetbestand. Door een fout verscheen die spreadsheet per ongeluk ook nog online, meldt NRC.

Het COA verzamelde de informatie van honderden slachtoffers van mensenhandel in en rondom asielzoekerscentra, en sloeg die op in een spreadsheet. Vorige week werd dat document twee keer per ongeluk online gezet, schrijft NRC in samenwerking met Argos. Nadat de media daarvoor hadden gewaarschuwd, werd het document offline gehaald, maar kort daarna verscheen op dezelfde plek een nog uitgebreider document.

In de spreadsheet stonden namen, geboortedatums, telefoonnummers, kentekens en id-nummers. Die waren gekoppeld aan gedetailleerde informatie over incidenten met asielzoekers, waaronder politiemeldingen over slachtoffers.

Het is niet duidelijk hoeveel personen precies zijn getroffen. In het document werden 1200 incidenten beschreven. Daarvan stond volgens NRC bij 'honderden' identificeerbare informatie.

Het document werd online gezet nadat NRC en Argos informatie over mensenhandel hadden opgevraagd via de Wet openbaarheid van bestuur. Informatie die via de Wob wordt vrijgegeven, wordt ook online geplaatst. Identificeerbare informatie hoort daarbij te worden weggehaald, maar dat gebeurde om onduidelijke reden niet.

Het COA heeft het document inmiddels offline gehaald. Het orgaan start een onderzoek naar hoe vaak het document is gedownload en hoe het incident heeft kunnen gebeuren. Ook is er een melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens, wat verplicht is bij een dergelijk datalek.

Reacties (47)


Samsung-gamemonitor van 49" met 240Hz-paneel komt eind juli uit voor 1499 euro

Door Julian Huijbregts, 24 juni 2020 09:21123 reacties

Samsung brengt zijn Odyssey G9-monitor eind juli uit voor een adviesprijs van 1499 euro. Het scherm heeft een 32:9-verhouding, resolutie van 5120x1440 pixels, kromming van 1000R, verversingssnelheid van 240Hz en maximale helderheid van 1000cd/m².

De Samsung Odyssey G9 is de eerste monitor die een sterke kromming combineert met een hoge resolutie, hoge verversingssnelheid en hoge maximale helderheid. Er zijn al 49"-monitoren met een kromming van 1800R op de markt, maar dit nieuwe model heeft een kromming van 1000R, wat overeenkomt met een cirkel met een radius van een meter.

Het paneel kan 95 procent van de dci-p3-kleurruimte weergeven, heeft volgens de fabrikant een responstijd van 1ms en beschikt over FreeSync 2. Daarmee is de monitor ook G-Sync Compatible. De behuizing is wit en glanzend afgewerkt, met aan de achterkant een ring van rgb-verlichting. Er zijn vijf lichteffectopties om uit te kiezen.

Samsung kondigde de Odyssey G9 begin dit jaar aan op de CES en maakte eerder deze maand al de dollarprijs bekend. In de VS kost het scherm 1700 dollar. De europrijs is daarmee lager dan verwacht; omgerekend met btw zou die uitkomen op zo'n 1817 euro.

Eerder verschenen al twee Odyssey G7-monitoren. Ook die hebben een kromming van 1000R en een 240Hz-paneel, maar dat gaat om 16:9-modellen van 27" en 32" met een resolutie van 2560x1440 pixels en een lagere piekhelderheid van 600cd/m². De Odyssey G7-varianten kosten 649 en 749 euro.

Reacties (123)


Microsoft maakt preview van Defender ATP-app voor Android beschikbaar

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 08:2274 reacties

Microsoft maakt een publieke preview van Defender ATP voor Android beschikbaar. De app biedt onder andere bescherming tegen phishing en malware. Daarnaast heeft Microsoft de algemene beschikbaarheid van Defender voor Linux aangekondigd.

Defender ATP voor Android is voor enterprisegebruikers en om de app te kunnen gebruiken moet de optie voor previewfuncties in het Microsoft Defender Security Center ingeschakeld zijn. Daarmee krijgen it-beheerder een centraal overzicht van de beveiligingsstatus van Android-apparaten die binnen het bedrijf in gebruik zijn.

Defender ATP voor Android biedt bescherming tegen webdreigingen en blokkeert de toegang tot onveilige sites en domeinen via url's in sms, WhatsApp, e-mail, browsers en andere apps om onder andere tegen phishing te beschermen. Hiervoor maakt Microsoft gebruik van zijn SmartScreen-dienst die het ook voor zijn Edge-browser inzet. De Defender-app kan daarnaast pro-actief apps en bestanden scannen op de aanwezigheid van malware. Microsoft wijst daarnaast op de integratie met Microsoft Endpoint Manager en Conditional Access en de combinatie met Defender ATP voor Android moet voorkomen dat criminelen via mobiele apparaten netwerken binnendringen.

Microsoft Defender ATP AndroidMicrosoft Defender ATP Android

Voorlopig gaat het alleen om een versie voor Android maar Microsoft maakt in de komende maanden meer bekend over de plannen met iOS. Het bedrijf breidde Defender ATP in het afgelopen jaar uit naar meer platformen dan alleen Windows. Begin dit jaar verscheen er een preview voor Linux en nu is die software voor algemeen gebruik beschikbaar gemaakt. Het bedrijf ondersteunt zes distributies: RHEL 7.2+, CentOS Linux 7.2+, Ubuntu 16 LTS, SLES 12+, Debian 9+ en Oracle Linux 7.2. Ook komt er een versie voor macOS.

Microsoft Defender ATP Center Android

Reacties (74)


WhatsApp start met geanimeerde stickers in apps

Door Olaf van Miltenburg, 24 juni 2020 07:3981 reacties, submitter: Anonymoussaurus

WhatsApp krijgt een functie voor geanimeerde stickers in zijn apps. Testgebruikers die de laatste update draaien kunnen de geanimeerde stickers zien. Later komen er mogelijkheden om stickerpakketten van derde partijen te importeren.

De functie voor geanimeerde stickers bestaat volgens WABetaInfo uit drie onderdelen. Er is de mogelijkheid om de bewegende stickers te zien, op te slaan en te delen. Daarnaast kunnen gebruikers straks standaardpakketten van WhatsApp zelf downloaden en tenslotte komt er de optie om pakketten van geanimeerde stickers te importeren van derde partijen.

Momenteel gaat het nog om de mogelijkheid de stickers te zien. Om van de functie gebruik te kunnen maken dienen testgebruikers te updaten naar versie 2.20.194.7 van de Android-bèta van de app en 2.20.70.26 van de iOS-bèta van WhatsApp. Het kan zijn dat gebruikers WhatsApp opnieuw moeten installeren om de laatste updates van de server binnen te halen, aldus WABetaInfo.

Bij de huidige implementatie kunnen stickers nog niet in een loop afspelen en nieuwe stickers van derde partijen zijn hoe dan ook nog zeldzaam omdat er geen mogelijkheid is deze te downloaden.

WhatsApp animated sticker WABetaInfo

Reacties (81)