Werkgroep: België kan begin juli corona-app testen

Een Belgische werkgroep onder leiding van een KU Leuven-professor zegt dat het land tegen begin juli een coronatraceerapp kan testen. Woensdag gaat de werkgroep de technologie tonen. De app werkt met bluetooth en de data blijft op de smartphone van de gebruiker.

De achterliggende techniek van de app is volgens De Tijd ontwikkeld door een Europees consortium. De KU Leuven heeft eraan meegewerkt. Vermoedelijk gaat het om de Decentralized Privacy-Preserving Proximity Tracing-app. Onder meer Zwitserse, Oostenrijkse en Duitse gezondheidsdiensten gebruiken dit protocol. De app gebruikt bluetooth om contacten met andere gebruikers te registreren, inclusief de signaalsterkte om de afstand tussen de gebruikers te schatten. Deze id's worden op het apparaat van de gebruiker bewaard. De gebruiker krijgt een waarschuwing als een id overeenkomt met iemand die coronasymptomen heeft.

Of België de corona-app over vijf weken daadwerkelijk gaat testen, is nog niet zeker. Het parlement moet zich nog over het wetsontwerp buigen en daarna moeten de deelstaten nog hun goedkeuring geven. Eerder had de Gegevensbeschermingsautoriteit nog kritiek op het wetsvoorstel voor de app en het wetsvoorstel voor oprichting van de centrale databank voor het handmatige contactonderzoek. Volgens L'Echo wordt er onder meer te veel data opgeslagen zonder dat duidelijk is waarom. Een voorbeeld is het rijksregisternummer van een persoon.

Een maand geleden gaf de Belgische overheid nog aan het handmatig verrichten van contactonderzoek te verkiezen boven een corona-app. Te weinig mensen zouden de app gebruiken om het gebruik ervan effectief te maken. Volgens Frank Robben, bestuursvoorzitter van it-bedrijf Smals en overheidsadviseur voor het traceren van coronapatiënten, hoeft dat niet per se waar te zijn. Hij stelt volgens De Tijd dat de app bijvoorbeeld ook grote bedrijven kan helpen om besmettingen op de werkvloer te vermijden.

Door Hayte Hugo

Redacteur

26-05-2020 • 10:05

87

Submitter: SMGGM

Reacties (87)

87
75
25
6
1
40
Wijzig sortering
Klinkt weer als een megalomaan stokpaardje van een van de ministers. Ook door de "adviseurs" wordt er overduidelijk gezocht naar argumenten voor gebruik of voor het wegnemen van bezwaren, zonder sluitende argumentatie.

"De Backer waarschuwde dat een app te weinig geïnstalleerd zou worden. Een installatiegraad van 60 percent is nodig voor succes, zeggen experts. Maar Frank Robben, de gedelegeerd bestuurder van het IT-bedrijf Smals en adviseur van de overheid in het tracen van coronapatiënten, betwist dat. Een corona-app kan volgens hem ook al in beperktere kring, in bijvoorbeeld grote bedrijven, van nut zijn. ‘Voor een werkgever is zo’n app winst: werknemers zullen sneller weten dat ze in contact kwamen met een besmet persoon, sneller thuis gaan werken en zo extra besmettingen op de werkvloer vermijden. Werknemers zullen zich op het werk ook veiliger voelen.’"

Halve wereld roept dat 60% toch echt de ondergrens is, maar een IT adviseur denkt dat het hyperlokaal kan worden gebruikt. Alsof de gemiddelde Belg/Nederlander zit te wachten op de baas die gebruik van dit soort apps probeert af te dwingen?

Het is super simpel: Of alle inwoners worden verplicht dit te gebruiken wat haaks staat op meerdere grondrechten, of het wordt niet verplicht en sterft een stille dood omdat nog geen 10% de app installeert. Zelfs in Signapore, een land waar men aanzienlijk autoriteitslievender is, komt de penetratie niet verder dan 25%! Ze zouden minister Beke en de Block direct moeten aanklagen voor het verkwanselen van overheidsgelden.
Frank Robben is geen IT adviseur maar een bestuurder binnen de gezondheidsoverheidsdiensten in Belgie die zeer veel macht heeft. Staat bekend om het feit dat ie veel te veel petjes opheeft en dat gebruikt om z'n mening door te duwen.

Als die dus achter zo'n app gaat staan is de kans groot dat ie er komt en gebruikt gaat worden. Nu blijft de insteek hetzelfde, lokaal of niet: als te weinig mensen die app installeren heeft het ook binnen grote bedrijven geen enkel nut.
Dat hij er komt misschien wel, maar dat hij ook gebruikt zal worden durf ik erg te betwijfelen. Bij mij komt ie er alleszins niet op!
En bij mij meteen wel, dus komen we op 50% gebruik... Lijkt me toch al de moeite :+
Dat is dan toch al 1 persoon. Nu de andere 11 miljoen nog. Of toch zeker 60% ervan. ;)
Bij mij komt die er zeker op. Nu is niet het moment voor egotripperij of jezelf oooo zo belangrijk vinden dat je privacy geschonden zou kunnen worden.
Feit is dat momenteel de track and trace niet werkt. Dit omdat een groot deel van de besmetten gemiddeld 1,5 contactpersoon aangeeft. Dat zijn dus vermoedelijk net degenen die niet in hun toegelaten cluster gebleven zijn en ook niet het lef hebben daar voor uit te komen.
Helaas is precies 50% van alle Belgen ondergemiddeld intelligent en ook 50% bovengemiddeld egoïstisch. En die 2 overlappen niet altijd.
Dus zijn er een hoop mensen nodig om voor die idioten te compenseren door op zeer veilig te spelen.
Dus zijn er een hoop mensen nodig om voor die idioten te compenseren door op zeer veilig te spelen.
Daar heb je gelijk in, maar het zijn net die 'brave mensen' die de app plichtsbewust gaan installeren die je niet moet gaan monitoren natuurlijk.

Zelf al heb je 50% dekking hiermee, dan heb je na een weekje het idee dat best wel iedereen zich netjes aan de regels houdt en er weinig contact-issues zijn.

Terwijl de contact tracing vooral moet gebeuren in omgevingen waar je geen tot weinig mensen hebt die de maatregelen opvolgen. En net die hebben die app natuurlijk niet op de telefoon staan.

Los van de werking heb ik gewoon redelijk wat bedenkingen bij het doelpubliek ervan.
Halve wereld roept dat 60% toch echt de ondergrens is, maar een IT adviseur denkt dat het hyperlokaal kan worden gebruikt.
Deze 2 dingen zijn toch niet wederzijds exclusief?
Dat “hyperlokaal op de werkvloer” is in principe gewoon zijn eigen gemeenschap.
Ook daar zou minstens 60% van de mensen op de werkvloer die app moeten hebben voordat die gaat werken.
Echter op een werkvloer kan dit veel makkelijker verplicht worden dan over een ganse natie.

[Reactie gewijzigd door efari op 26 juli 2024 23:23]

Ben er vrij zeker van dat geen enkele werkgever je kan verplichten om een app te installeren op je telefoon...
Volgens mij kun je op het werk dit soort apps niet verplichten, je mag zelfs geen fitness trackers uitdelen officieel.

Aanpassing: kan even niet vinden waar ik het gelezen heb, maar dit lijkt er een beetje op.

[Reactie gewijzigd door Fidesnl op 26 juli 2024 23:23]

Bij ons in het bedrijf worden mobiele telefoons uitgedeeld door het bedrijf zelf.
Waarom zou een bedrijf dan niet mogen beslissen welke software er op een telefoon staat? Lijkt me net hetzelfde als de software die op een bedrijfslaptop staat... gewoon uitrollen via een MDM tool.
Nope. Toch niet in België. Via Intune moeten wij zoveel mogelijk tracking uitschakelen zelfs.
Wat sommige bedrijven niet tegenhoudt om activity monitors, keyloggers etc.. te installeren op hun devices, soms zelfs op BYOD basis.

Werk GSM ligt 75% van de tijd gewoon af. Overdag en tijdens eventuele standy, anders ligt die gewoon ergens inactief te wezen in een kastje.
In ene bedrijf waar mensen een werktelefoon hebben kunnen ze dat nog wel pushen. Als het dan zonder eigen informatie is zoals een rijksregisternummer. Voordat ik dat gelezen had dacht ik er nog overname om zie app wel op mijn gsm te zetten. Ik werk in een school en dan kun je dus makkelijk veel mensen besmetten. Echter, na het lezen daarvan zeg ik "Nee, die komt er niet op".
Ik weet niet of je het weet maar om van de horeca gebruik te kunnen maken zitten inmiddels er commerciële cowboys/girls via een app en checkgesprek.nl en dat doen ze natuurlijk om bedrijven gaande te houden. Ja, het is logische maar de privacy, daar rept niemand naar en wat er met deze gegevens gedaan gaat worden. En het is natuurlijk vrijblijvend maar het wordt je wel verzocht als je gebruik maakt van de horeca.

Op dit moment is het nazoeken van een corona-besmetting behoorlijk veel werk. Gemiddeld 15 werkuur per persoon. Als dit deels geautomatiseerd kan worden dan is dat winst. Sceptisch zijn prima maar het gaat om de kwaliteit en invulling van iedereen. Zolang er geen vaccin is zal de app zijn intrede doen en geleidelijk aan inburgeren. Gebruikt deze app de API van iOS/GoogleOS voor meer privacy dan de app TraceTogether? Landen zonder democratie hebben minder besmettingen, dat zal Trariq Aziz, cult in heaven, ook naar buiten gebracht hebben.
Zuid Korea is een domcratie.
Het zou meer te maken hebben met vertrouwen in de overheid dan het ontbreken van een democratie.
Gna, dat vertrouwen kun je net zo makkelijk afdwingen. Die vlieger gaat hier wat moeilijker op en ook in Vlaanderen natuurlijk.

Heb vertrouwen in uw gezonde verstand, dat zal de [EU]overheid ook betamen.
Precies! Ik heb vrienden in Singapore wonen en heel weinig mensen gebruiken die app.
Dus wat heeft de overheid daar nu bedacht: verplichte registratie in openbare en semi-openbare gebouwen. Kan daar ter plekke of via het scannen van een QR-code.
Blijkt iemand corona te hebben, kunnen ze heel gemakkelijk iedereen waarschuwen die ook op dezelfde plek is geweest. Ook hier worden er natuurlijk locatiegegevens dan opgeslagen, maar veel gefragmenteerder. Je kan alleen nagaan wie op een bepaalde plek is geweest en minder snel waar een individu is geweest.
Lijkt mij een betere oplossing dan al die apps waar overheden nu mee bezig zijn.
Die QR codes scanning heb ik ook al gezien. Zou voor mij persoonlijk echt de doodslag zijn voor lokale economie, want geen enkele 'buurt'-xxx waar zo'n sticker voor de deur hangt kom ik nog in.

Natuurlijk word je nu reeds overal getraced met MAC-loggers etc, maar met dat soort dingen geef je 'ze' (en die 'ze' is onderhevig aan uitbreiding) expliciet toegang om je te volgen. En dat wil ik niet.

Niet 'omdat ik iets te verbergen heb' (de oude dooddoener), maar gewoon omdat ik niet wil dat mijn location data ergens wordt gebruikt door een overheid van welke we weten dat ze geen goede track record hebben wanneer het op data security aankomt.. :-)
België en hun IT projecten. Overheids projecten kosten soms miljoenen aan verloren belastingsgeld waarbij andere hun gretig mee verrijken. Ik geloof niet in dit project. Zeker niet als je rijksregister mummer moet opgeven dit is te kraken en dan word je privacy geschonden.
Om te beginnen is dit geen overheidsproject, maar een project dat ontstaan is uit een samenwerkingsverband tussen verschillende bedrijven en onderzoeksinstellingen uit de EU. Daarnaast zijn er voldoende overheidsprojecten die gewoon goed gaan. Maar ja, die halen de media natuurlijk niet. En ook de private sector heeft zijn deel van mismanaged projecten. Maar ook die halen de media niet.

En in dit project is er op dit moment helemaal geen sprake van ingave van rijksregisternummer. Dat is trouwens een belgisch iets en daar hebben andere landen weer niets aan.
Het rijksregisternummer zoals vermeld in het artikel heeft betrekking op het HANDMATIG contactonderzoek, niet op de App.
Dit is toch gewoon een UI frontend op de API die Google en Apple beschikbaar hebben gemaakt. Weer een consortium waar veer geld voor niets in kruipt.
Nope, dat is het voorlopig nog niet:
This is the first implementation of the DP-3T "low bandwidth" protocol. The current implementation does not use the as yet unreleased "Contact Tracing" API of Apple/Google--and has limitations as a result. Our "hybrid approach" uses Bluetooth Low Energy (BLE) to exchange EphIDs. It uses advertisements whenever possible and falls back to GATT Server connections if not possible to transmit/collect an EphID this way (e.g., on iOS devices when the app is in background). This approach can result in higher energy consumption and scalability issues and will be replaced by the Apple/Google API.

Our immediate roadmap is: to support the Apple/Google wire protocol, to be forward-compatible, and to support the actual Apple/Google API as soon as it is released to iOS and Android devices.
Zolang ze geen gebruik maken van de SDK's en het concept van Apple en Google, komt deze app er bij mj niet in. Het is ook niet efficiënt en werkt ook gewoon niet aangezien BLE in de background niet efficiënt werkt. :+ Het protocol van Apple/Google is al een tijdje beschikbaar, ik vraag me af waarom ze nog niet hebben gewisseld naar dit protocol.
Bedankt voor de verduidelijking, eigenlijk is het in dit geval bijna nog erger want het levert inderdaad een niet werkende oplossing op.
Bij mij in de flat heb ik aan alle kanten bluetooth apparaten die met me willen verbinden en met hun tokens slingeren.
Zonder fysiek contact raak ik dan geheid "besmet" als er hier iemand echt ziek is en dat uitzendt. 8)7
"Snapchat/Instagram is gewoon een UI op de camera-API?"
"Firefox/Chrome/Safari is gewoon een UI op de netwerk-API?"
;)
En Spotify is gewoon een UI op de audio API :-)
Dat manueel contact tracen werkt in elk geval ook voor geen meter... https://www.vrt.be/vrtnws...g-twee-telefoons-per-dag/
En ik snap waarom, zou er zelf ook niet aan meewerken als ze me bellen.
En welke reden heeft u dan om er niet aan mee te werken??
Omdat men nog zou durven denken dat het werkt dan...
Maar ik kan iedereen die ik eens wil "pesten" zijn naam dan opgeven. En omgekeerd...
Het valt totaal niet te controleren
Ondertussen heeft Vlaanderen al 225k euro subsidie gegeven aan UGent en UHasselt voor een prototype app.
En nu gaat de KUL iets anders bouwen.
Wat een waste of money weer...
Logisch als je weet dat de grote universitaire ziekenhuizen een gevecht voeren om alle andere ziekenhuizen aan zicht te binden. Het in het Nederlandstalige deel van het land een beetje Leuven vs de rest...
Hier zitten echt wel wat serieuze haken en ogen aan.
- Zoals ook in het artikel genoemd, lang niet iedereen (en ik denk meer mensen niet dan wel) installeren deze app
- Wie zegt dat dit alleen voor het genoemde doel zal worden gebruikt? Wat gebeurt er nadat deze hele crisis voorbij is en blijkt dat de overheid of de EU dit toch wel heel interessante informatie vindt en dit voor langere termijn doorzet?
- Veiligheid? Wat als kwaadwillenden toegang krijgen tot bepaalde zaken? Er hoeft maar één iemand bij de overheid te zijn die zijn wachtwoorden kwijtraakt oid

Ik vind het niet gewenst dat we dit opgedrongen krijgen. Ik bepaal zelf welke apps ik wel of niet op mijn apparaat wil hebben, dat ding is al een privacyfactor op zich. En als je dan ook nog een traceerapp van de overheid moet gaan installeren laat ik hem liever thuis.
Zoals in het artikel staat wordt de data op de telefoon van de gebruiker opgeslagen en niet centraal in een database. Het risico op misbruik of dataverlies is daarmee een stuk kleiner.
Kleine kanttekening wel: als je aangeeft dat je effectief besmet bent met COVID-19, zullen de contact logs die lokaal op je apparaat opgeslagen zijn, worden geüpload naar een centrale reporting server. Alle clients kunnen dan de server gaan pollen voor eventuele besmettingen. Als je dus aangeeft dat je besmet bent met het corona-virus, blijft je data niet enkel op je eigen apparaat.

Er is dus voor de instantie die de centrale server beheert (of overheden hier toegang toe hebben weet ik niet), enkel informatie te vergaren over geanonimiseerde Ids die eventueel in contact met elkaar geweest zijn. IDs worden bovendien elke dag opnieuw gegenereerd, dus grote contactnetwerken opbouwen is ook niet mogelijk.

[Reactie gewijzigd door vix-ducis op 26 juli 2024 23:23]

Klopt niet helemaal, je contact logs worden niet opgeslagen, het zijn je eigen device tokens die je publiek zet. Andere gebruikers downloaden een lijst van device tokens van de centrale reporting server en die worden lokaal gematched met je eigen contact logs. Het komt nergens publiek te staan met wie je contact had, enkel de lijst van device tokens waarvan de eigenaar van het device COVID-19-patiënt is. Er kan dus niet remote worden afgechecked wie contact heeft met iemand anders.
Volgens mij wordt alleen jouw ID (nummer) dan geüpload.
Andere telefoons downloaden een lijstje met 'besmette' ID's en vergelijken dat met de ID's in hun lokale database. Dus ook dan blijft de privacy nog zoveel mogelijk in tact, omdat enkel het nummer van de besmette persoon wordt verspreid.
Zolang dat nummer dan gewoon willekeurig gegenereerd is dan is deze impact wel te overzien, toch?
Ik zou ook niet weten hoe je het anders zou moeten doen.
Hier zitten echt wel wat serieuze haken en ogen aan.
- Zoals ook in het artikel genoemd, lang niet iedereen (en ik denk meer mensen niet dan wel) installeren deze app
- Wie zegt dat dit alleen voor het genoemde doel zal worden gebruikt? Wat gebeurt er nadat deze hele crisis voorbij is en blijkt dat de overheid of de EU dit toch wel heel interessante informatie vindt en dit voor langere termijn doorzet?
- Veiligheid? Wat als kwaadwillenden toegang krijgen tot bepaalde zaken? Er hoeft maar één iemand bij de overheid te zijn die zijn wachtwoorden kwijtraakt oid

Ik vind het niet gewenst dat we dit opgedrongen krijgen. Ik bepaal zelf welke apps ik wel of niet op mijn apparaat wil hebben, dat ding is al een privacyfactor op zich. En als je dan ook nog een traceerapp van de overheid moet gaan installeren laat ik hem liever thuis.
Ach als de regering lang genoeg blijft roepen op TV, Radio en internet, dat je het moet doen anders vallen er meer doden of zo iets, gaan mensen het zeker wel in meerderheid doen, "als je iets vaak genoeg herhaalt, zullen mensen die vroeg of laat geloven"
als ik het goed begrijp loop ik in de supermarkt en gaat mijn telefoon piepen als er iemand langs komt die in quarantaine hoort te zitten?
Nee, zo werkt het niet. Deze app, als het inderdaad DPPPT is, houdt bij wie je de afgelopen weken bent tegengkomen. Af en toe controleert de app of er iemand op de lijst met nieuwe besmettingen staat die jij ook bent tegengekomen. De slimmigheid zit er in dat het geen simpele lijst met namen is maar een lijst met anonieme nummers waar je niks mee kan. Pas als iemand bekend maakt "ik ben nummertje 12345 en ik heb covid" dan kun je er iets mee. Sterker nog, je hoeft niet eens te weten welke persoon bij dat nummertje hoort. Er moet ergens één dokter zijn die weet dat persoon X bij nummertje Y hoort en dat dan aangeven in de centrale database. Dan weet nog steeds niemand wie persoon X is, alleen dat nummer Y besmet is en dat jij drie dagen geleden met die persoon in contact bent geweest.

Om het niet te makkelijk te maken om mensen over langere tijd te volgen heb je niet altijd hetzelfde nummer maar krijg je regelamtig, bv iedere dag, een nieuw nummer. De computer houdt wel bij welke nummers je hebt gebruikt en op welke dag.

Absoluut anoniem is het uitaard niet. Als je een maand binnen bent geweest en alleen de buurman hebt gesproken dan kun je wel raden wie die anonieme persoon is. Maar als je 1 keer in de supermarkt bent geweest in die periode zul je nooit weten wie je besmet heeft (en dat is maar goed ook).
Oh oké, dus de omschrijving had moeten zijn:
'De gebruiker krijgt een waarschuwing als een id overeenkomt met iemand die achteraf coronasymptomen bleek te hebben op het moment van de ontmoeting'

Dus het is niet anders dan de apps die de afgelopen weken zijn besproken.
Blijft staan dat na de tweede melding zinloos in quarantaine te hebben gezeten de kans groot is genegeerd te gaan worden en bij slechts weinig contacten de veroorzaker inderdaad makkelijk te achterhalen is.
Al geloof ik er niet in dat de kritische massa bereikt zal worden om echt nuttig te zijn voor de huidige pandemie lijkt het me toch nuttig om door te gaan met contact tracing apps.
Reden: om er ervaring mee op te doen en mensen er mee te laten kennismaken zodat het in de toekomst 1 van de dingen is die vlotter uitgerold/geactiveerd kunnen worden.
Als de volgende pandemie nog dodelijker is gaan we daar dankbaar voor zijn...
Pandemie ... Griep 2019 wereldwijd 650.000 doden in korter tijdsbestek en geen woord over pandemie. Covid-19 nu ca 435.000 en iedereen spreekt over pandemie. Bron John Hopkins. Blijft iig raar hoe ermee wordt omgegaan.
Dat eerste klopt, dat tweede niet. Bill Gates wil helemaal niet iedereen overal kunnen tracken. Dat is misinformatie van de ergste soort die je hier probeert te verspreiden. Waarom toch?

https://www.reuters.com/a...coronavirus-idUSKBN21I3EC
Oh jawel hoor...
zeer informatieve docureeks over onze "filanthroop" Gates

https://www.corbettreport.com/gates/

de concllusie is in het laatste deel, als je daar dan door geintrigeerd bent.. kijk dan de andere delen ;)
Ik ken id2020 niet, maar op het eerste zicht is er niets mis met wat zij willen bereiken. Ik loop vandaag ook al met een identiteitskaart rond en wat zij voorstellen lijkt daar ook gewoon op. Verder zegt dat niets over het 24/7 traceren van mensen. Er is een zeer groot verschil tussen het betrouwbaar kunnen identificeren van mensen, het betrouwbaar kunnen opvragen van informatie (zoals vaccinatie, wat Bill Gates heeft voorgesteld) en het continue volgen van mensen.
JIJ.. wordt dankzij zijn patent straks een BETAALMIDDEL :
https://patentscope.wipo....O2020060606&tab=PCTBIBLIO
jammer dat waarheid minpunten krijgen.. tja.. de massa mag ook niet ontwaken van hun droom..
kende je deze al ? :
https://www.corbettreport.com/gates/
https://patentscope.wipo....O2020060606&tab=PCTBIBLIO
Ongelofelijk.
Hoeveel landen moeten nog gaan inzien dat je voor zo'n app succesvol te maken, je een kritische massa nodig hebt die nooit ofte nooit gehaald zal worden.

Dit is, in het beste geval, vals gevoel van veiligheid.
In het slechtste geval, een dure flop.
Tja wellicht gaat FB het wel gratis promoten. Of krijg je 10% korting als je de app hebt. Wie weet 🙂
Helemaal eens maar voor je het weet is het obv van opt-out.

Ik verbaasde me dat ik op mijn OP5 (waarvan ik de firmware niet recent heb geupdate) onder Instellingen-Google al een menuitem zag staat mbt COVID-19, terwijl ik daar helemaal niet aan mee wil werken.
"Meldingen over mogelijke blootstelling aan COVID-19"
Dit is in "het beste geval" een glijdende schaal naar dit soort apps verplicht te gaan maken. Waarbij ik dat "beste geval" zie als een fundamentele schending van mijn mensenrechten.
Badoo doet dat ook maar met een vertraging van ongeveer een half uur. Wellicht dat beide technieken van elkaar verschillen al zijn datingapps hier best goed mee. :)
De oplossing van het verkeerde probleem. Het probleem is: anonimiteit, privacy en vertrouwen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.