Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

Nokia bouwt kringloopmobieltje

Door Olaf van Miltenburg, 13 februari 2008 21:3242 reacties

Tijdens het Mobile World Congress in Barcelona heeft Nokia een prototype getoond van een mobieltje dat volledig uit gerecycled materiaal bestaat. Het toestel kan niet bellen, maar moet de mogelijkheden van het materiaal aantonen.

De telefoon, die de naam 'Remade' meegekregen heeft, werd dinsdag tijdens een keynote-toespraak op het Mobile World Congress in Barcelona aan het publiek getoond door de ceo van Nokia, Olli-Pekka Kallasvuo. "Het is momenteel nog een concept, maar het geeft een indicatie over hoe wij denken dat we nieuwe paden kunnen betreden", aldus de topman van het Finse bedrijf. Organisaties als Greenpeace spreken al jaren hun bezorgdheid uit over de gevolgen voor het milieu van het toenemend aantal mobiele telefoons dat in omloop is. Wereldwijd gebruiken meer dan drie miljard mensen momenteel een mobiele telefoon en veel van hen vervangen deze jaarlijks, met een enorme stroom e-waste tot gevolg.

Nokia is 's werelds grootste fabrikant van mobieltjes, en het bedrijf werkt er hard aan om zichzelf een 'groen' imago aan te meten. Nokia was in de afgelopen jaren regelmatig op de hoogste positie de 'Guide to greener electronics'-lijst van Greenpeace te vinden en in december werd al een, wel werkend, milieuvriendelijk model geïntroduceerd: de Nokia 3110 Evolve. Van dat product bestaat echter alleen de verpakking uit gerecycled materiaal, terwijl de gegolfde metalen behuizing en het aanraakgevoelige keypad van de Remade volledig van gerecyclede blikjes is gemaakt. Daarnaast zijn zelfs de elektronische componenten uit kringloopmateriaal opgebouwd, volgens The Guardian.

Nokia Remade Close-up Nokia Remade Nokia Remade 3

Reacties (42)

Lees meer

Laptop MSI stoot negatieve ionen uit
Laptop MSI stoot negatieve ionen uit Nieuws van 28 februari 2008
Nokia komt met ecologisch mobieltje
Nokia komt met ecologisch mobieltje Nieuws van 5 december 2007

Vlaamse jeugd chat vooral met vrienden

Door Harm Hilvers, 13 februari 2008 20:2441 reacties, submitter: Ponzi

De universiteiten in Antwerpen, Namen en Brussel hebben onderzocht hoe de Belgische jeugd met internet omgaat. Internet wordt vooral gebruikt om te chatten met vrienden en er is dan ook weinig reden tot ongerustheid door ouders.

MSN Messenger gebruikers / ChattenZo goed als alle Belgische tieners, namelijk 92 procent, maakt thuis gebruik van internet. In Vlaanderen ligt het percentage op 96,4 procent en in Wallonië is het 88,4 procent. Ruim de helft van de jongeren zou het internet missen als het er niet zou zijn en veertig procent zegt het leven zelfs saai te vinden zonder internet. De helft van de internettende Belgische jeugd heeft nieuwe vrienden gekregen via internet.

De meestvoorkomende activiteit van de Belgische jeugd op internet is chatten, dat net als in Nederland vooral via MSN gebeurt. E-mailen wordt door hen als saai en onpersoonlijk ervaren. De Belgische meiden gebruiken internet vooral voor het onderhouden en aangaan van sociale contacten, terwijl de jongens vooral gamen via het wereldwijde netwerk. Tieners zijn gemiddeld twee uur per dag online.

Rond de zestig procent van de Belgische jeugd maakt gebruik van internet op school. Opvallend is dat het Vlaamse onderwijs hier beter scoort dan het Waalse, respectievelijk 76,8 en 45,3 procent. Sinds 2007 zijn er specifieke ict-eindtermen gespecificeerd, maar het nut daarvan voor de praktijk is de jongeren niet duidelijk. Belgische docenten maken zich zorgen over de door de jeugd gebezigde chattaal, die voor veel spel- en taalfouten zou zorgen.

Deze chattaal heeft volgens de onderzoekers overigens ook voordelen: volwassenen die in contact willen komen met vooral jongere meisjes zijn deze taal niet machtig, waardoor ze snel door de mand vallen. Het aantal chatgesprekken waarin volwassenen oneerbare voorstellen proberen te doen is minder dan tien procent. Volgens de onderzoekers nemen jongeren die dit meemaken in vrijwel alle gevallen direct hun ouders in vertrouwen.

Reacties (41)


ST Microelectronics werkt aan soc voor Near Field Communication

Door Pieter Molenaar, 13 februari 2008 18:2812 reacties

Chipfabrikant ST Microelectronics heeft een soc voor near field communication aangekondigd. De nieuwe chip integreert alle benodigde hardware en software voor een werkend nfc-systeem.

ST Microelectronics SoC Near Field CommunicationDe 130nm-chip van ST Microelectronics met het typenummer ST21NFCA combineert een ST21 smartcard-microcontroller met een 36KB eeprom, 112KB user rom en 4KB ram, en hard- en software voor korteafstandscommunicatie. De communicatie geschiedt op 13,56MHz en is geschikt voor toepassing in uitleesapparaten, smartcards en telefoons. De soc-chip voldoet aan het single wire protocol, dat de verbinding beschrijft tussen de simkaart en de nfc-controller. De nieuwe nfc-chip van ST Microelectronics gaat het vierde kwartaal van 2008 in volumeproductie en kost 3 dollar bij een afname van 1000 stuks.

Nfc, een extensie van de rfid-standaard, is met name interessant voor het veilig betalen van kleine bedragen in bijvoorbeeld het openbaar vervoer en winkels, en kan een vervanging zijn voor de chipknip-technologie. Nfc zal volgens de voormalige chipdivisie van Philips, NXP, in de toekomst standaard in mobieltjes worden ingebouwd.

De beveiliging is een cruciaal punt bij nfc. Dat moest NXP in november aan den lijve ondervinden toen twee Duitsers aantoonden dat kaarten met de Mifare-rfid-chip van NXP simpel gekraakt konden worden. Dezelfde beveiliging wordt ook gebruikt in de OV-chipkaart. Door de beveilingsproblemen met de kaart is de invoering ten minste met een jaar uitgesteld.

Reacties (12)


'Intel kondigt nieuwe prijsverlagingen aan'

Door Willem de Moor, 13 februari 2008 17:4156 reacties, submitter: Verwijderd

Intel gaat in april de prijzen van acht processors verlagen, bericht Fudzilla. De prijs van de Q6700 quadcore wordt vrijwel gehalveerd, terwijl de overige prijsverlagingen wat minder extreem uit zullen vallen.

Intel quadcoreprocessorOp 20 april worden de prijzen van een aantal Intel-processors verlaagd, schrijft techsite Fudzilla. De grootste prijsverlaging is in het topsegment terug te vinden: de quadcore Q6700 gaat in prijs omlaag van 527 dollar naar 270 dollar. De Q6600 krijgt een bescheidener korting en gaat van 270 naar 229 dollar. Ook dualcores zullen goedkoper worden: de E4600 zal met 20 dollar naar 119 dollar zakken; een E2200 gaat van 87 dollar naar 77 dollar en ook de E2180 wordt 10 dollar goedkoper. Deze chip gaat 67 dollar kosten.

Celeron-logoDe Celerons krijgen eveneens een prijsverlaging van negen of tien dollar: de 440 zal vanaf 20 april voor 45 dollar te koop zijn, terwijl voor de 430 dan nog slechts 35 dollar betaald zal moeten worden. Intel heeft de prijsverlaging nog niet via een persbericht bevestigd, maar als Fudzilla het bij het rechte eind heeft, mag worden aangenomen dat de prijzen zoals altijd voor orders vanaf duizend stuks zullen gelden. Intel zou op 20 april ook de dualcore E8300 op de markt brengen. Deze cpu krijgt een adviesverkoopprijs van 169 dollar. De E8300 wordt op 45nm gebakken, de cores draaien op 2,83GHz en de processor is uitgerust met 6MB cache.

ProcessortypeOude prijs (dollar)Nieuwe prijs (dollar)
Q6700527270
Q6600270229
E4600139119
E22008777
E21807767
Celeron 4405445
Celeron 4304535
E8300nvt169

Reacties (56)


Sun Microsystems koopt Innotek

Door Olaf van Miltenburg, 13 februari 2008 17:1420 reacties

Sun gaat Innotek overnemen, de Duitse ontwikkelaar die verantwoordelijk is voor de virtualisatie-tool Virtualbox. De computergigant wil die applicatie in zijn XVM-lijn van virtualisatie-producten onderbrengen.

Virtualbox is nog geen 20MB groot en wordt door ontwikkelaars gebruikt om meerdere besturingssystemen naast elkaar te draaien zodat ze hun code op verschillende platformen kunnen testen. De applicatie ondersteunt onder andere Linux, Mac OS X, Opensolaris en Windows. Naast een commerciële, gesloten versie van de software, distribueert Innotek een uitgeklede opensourcevariant onder de gpl-licentie.

Volgens Steve Wilson, vicepresident van Sun, is Virtualbox geen vervanging voor de bestaande XVM-producten, maar vult het programma deze juist aan omdat XVM-server direct op de hardware wordt geïnstalleerd, en niet op een besturingsysteem, zoals Virtualbox. Bovendien is die server, net als Suns XVM Ops Center, voor datacenters bedoeld: "XVM Server concurreert met software als Vmware ESX Server, Virtualbox is meer alsVMware Workstation/Fusion of Parallels Desktop." Wilson verklaarde dat Sun de opensourceversie van Virtualbox blijft weggeven en dat hij mogelijkheden ziet om de software te koppelen aan andere ontwikkeltools van Sun, zoals NetBeans en Glassfish.

VirtualBox Mac OS X

Reacties (20)


Yahoo neemt videodienst Maven voor 160 miljoen dollar over

Door Willem de Moor, 13 februari 2008 16:5514 reacties

Met de overname van Maven Networks breidt Yahoo zijn videoportfolio uit. De publicatie- en hostingmogelijkheden en de advertentietechnologie van Maven moeten de positie van Yahoo in de online videomarkt versterken.

YahooYahoo heeft bevestigd dat het voor 160 miljoen dollar Maven Networks heeft overgenomen. De deal zou daags voor het bod van Microsoft op Yahoo al zijn gesloten, maar Yahoo heeft pas op 12 februari details over de overname bekendgemaakt. Yahoo wil met het videohostingplatform zijn videoactiviteiten uitbreiden en met de techniek van Maven moet reclame in video's gedistribueerd worden.

Maven Networks logoMaven Networks is verantwoordelijk voor de videohosting en -verkoop van een aantal grote partijen, waaronder Fox News, CNet, Sony BMG en de Financial Times. De advertentietechniek van Maven Networks voegt, op basis criteria die de uitgever opgeeft, dynamisch reclame aan videostreams toe. Yahoo wil Maven Networks met zijn eigen advertentienetwerk en videodienst fuseren. De overname zou het voor Yahoo mogelijk maken om een compleet aanbod aan videodiensten, hosting en reclame aan zijn partners voor te schotelen.

Reacties (14)


'Alliantie wil pc als gameplatform nieuw leven inblazen'

Door Olaf van Miltenburg, 13 februari 2008 16:31115 reacties

Nvidia, Intel, AMD en Microsoft zouden samen de 'PC Gaming Alliance' willen vormen om de pc als gameplatform te ondersteunen. Daarnaast zou Nvidia dit jaar een grote reclamecampagne beginnen om zijn naamsbekendheid te vergroten.

Het samenwerkingsverband wordt nog voor de start van de Game Developers Conference in San Fransisco officieel aangekondigd, zo hebben bronnen Mercury News ingefluisterd. Naast de genoemde bedrijven zouden nog andere ondernemingen zich bij de alliantie hebben aangesloten. De groep wil er onder andere voor zorgen dat de pc voor ontwikkelaars als platform interessant blijft en niet ondergesneeuwd raakt als gevolg van het succes van de diverse consoles. De Alliance zou problemen willen aanpakken die de pc minder aantrekkelijk maken ten opzichte van consoles, zoals het feit dat een speler pas definitief weet hoe een spel op zijn systeem draait, nadat hij het heeft geïnstalleerd.

Daarnaast wil Nvidia dit jaar zijn naamsbekendheid vergroten via een grote advertentiecampagne, volgens bronnen van Ad Age. De fabrikant van videokaarten zou dertig tot veertig miljoen dollar opzij hebben gelegd en in gesprek zijn met meerdere reclamebureaus. Het bedrijf zou een vergelijkbare naamsbekendheid willen als Intel, dat jaarlijks miljoenen aan advertenties spendeert. In de eerste negen maanden van 2007 investeerde Nvidia 353.000 dollar in advertenties en in heel 2006 lag dat bedrag op 2,4 miljoen, aldus cijfers van TNS Media Intelligence. Nvidia ontkent overigens naar een advertentiebureau op zoek te zijn.

Reacties (115)


Bootlegger 'maVen' vlucht voor Canadese justitie

Door Dimitri Reijerman, 13 februari 2008 16:0744 reacties

De Canadese filmbootlegger Geremi Adam, beter bekend onder zijn schuilnaam maVen, is spoorloos verdwenen. De 25-jarige man riskeert een half jaar gevangenisstraf en wil niet voor de rechter verschijnen.

CartoonAdam wordt in Canada juridisch vervolgd wegens het illegaal opnemen en verspreiden van bioscoopfilms. In de periode 2004-2006 zou hij onder het alias maVen diverse telesyncs op internet hebben gepubliceerd. Daaronder waren populaire speelfilms als The Bourne Supremacy en Harry Potter and the Goblet of Fire. MaVen werd door downloaders geprezen om zijn kwaliteit en zijn snelheid.

In september 2006 werd Adam bij het verlaten van de film How to Eat Fried Worms gearresteerd, nadat de politie in Montreal van de FBI informatie had ontvangen over 'een grote vis' in de internationale filmpiraterij. De 25-jarige jongen had een laptop en opname-apparatuur bij zich, maar hij werd na enige tijd weer vrijgelaten. Een maand later werd hij opnieuw bij een bioscoop betrapt.

Adam moet zich nu voor de rechter verantwoorden voor het illegaal verspreiden van recente bioscoopfilms. De bootlegger riskeerde een boete van 25.000 dollar en zes maanden gevangenisstraf, maar hij besloot op 30 januari niet voor de rechter te verschijnen. Sindsdien is hij spoorloos. De Canadese politie heeft inmiddels een opsporingsbevel uitgevaardigd, bericht The Globe And Mail.

Toch komt de bootlegger er met de huidige strafeis mogelijk nog goed vanaf. Door de invoering van nieuwe anticam-wetgeving, waarmee Montreal zijn imago van 'kopieerparadijs' hoopt af te schudden, kan iemand die wordt betrapt op het opnemen van een rolprent, tot twee jaar cel worden veroordeeld. Louis-René Haché, een bootlegger die later tegen de lamp liep, kan wel tot een lange gevangenisstraf worden veroordeeld.

De Canadese autoriteiten en de filmindustrie stellen, ondanks de verdwijning van Adam, tot hun tevredenheid vast dat de strengere wetgeving en de arrestaties effect sorteren. Er zouden sinds oktober slechts vijf films vanuit Canadese bioscopen illegaal op het internet terecht zijn gekomen. Critici stellen echter dat Canada de wet alleen vanwege zware druk vanuit de VS heeft aangescherpt; het huidige auteursrecht zou al voldoende aanknopingspunten bieden om piraten effectief aan te pakken.

Reacties (44)


Jowood introduceert antiek Grieks strategiespel

Door Tom Rosens, 13 februari 2008 15:5523 reacties

De Oostenrijkse uitgever Jowood heeft de pc-speltitel Fate of Hellas aangekondigd. Het realtime strategiespel laat de speler aan de zijde van Alexander de Grote vechten om vrede in de steden van het oude Griekenland te brengen.

Het spel combineert economische ontwikkeling met tactische gevechten, verdeeld over twee campagnes met zeven missies, zo heeft Jowood bekendgemaakt. Het is mogelijk om de wapens van gevallen vijandelijke soldaten op te pakken en zelf te hanteren. Hoe meer steden de speler in de game verovert, des te sterker wordt hij op het slagveld. Het uiteindelijke doel is om machtiger te worden dan Alexander de Grote.

Fate of Hellas is oorspronkelijk ontwikkeld als uitbreiding op Sparta: Ancient Wars, maar het project is op eigen benen komen te staan. Het is dan ook niet vreemd dat de gameplay en de grafische stijl van het spel overeenkomsten met Sparta vertonen. Fate of Hellas ligt vanaf 28 maart in de winkels en zal ongeveer drie tientjes kosten.

Fate of Hellas - screenshot Fate of Hellas - screenshot Fate of Hellas - screenshot Fate of Hellas - screenshot Fate of Hellas - screenshot

Reacties (23)


Brein pleit voor afsluiting frequente uploaders

Door Wilbert de Vries, 13 februari 2008 15:32218 reacties

Stichting Brein pleit voor een systeem waarbij internetters die illegaal uploaden, door hun provider worden afgesloten. In Engeland is deze week vergelijkbare wetgeving voorgesteld.

Volgens het Britse voorstel worden providers verplicht downloaders van illegaal materiaal af te sluiten. Wie zich schuldig maakt aan illegaal downloaden krijgt eerst een waarschuwing per e-mail. Overtreedt de internetter nogmaals de regels, dan volgt een tijdelijke afsluiting van de internetverbinding. Wie een derde keer in de fout gaat, kan permanent naar zijn aansluiting fluiten. Het wetsvoorstel wordt volgende week aan de Britse politiek gepresenteerd.

Hierop vooruitlopend heeft Stichting Brein woensdag laten weten voorstander van een dergelijk systeem in Nederland te zijn. "In Nederland kan een dergelijk systeem ook werken voor p2p-gebruikers omdat die ook uploaden", aldus Brein in een verklaring. Overigens erkent de stichting dat het downloaden van films en muziek in Nederland is toegestaan, maar ze benadrukt dat dit niet geldt voor software en games.

Hoewel Brein voorstander is van dergelijke verregaande maatregelen, vindt de auteursrechtenwaakhond niet dat de regels zouden moeten gelden voor mensen die voor het eerst gepakt worden. Excessieve uploaders zouden via een civiele procedure moeten worden gestraft.

"Het gaat erom dat legaal aanbod op internet een kans krijgt te groeien en dat lukt niet als gebruikers massaal illegaal aan de gang kunnen blijven gaan", aldus Brein-directeur Tim Kuik. "Daar is handhaving voor nodig en de hulp van providers is daarbij onontbeerlijk."

Reacties (218)

Lees meer


VS: FCC moet netwerkneutraliteit in de gaten houden

Door Arie Jan Stapel, 13 februari 2008 15:196 reacties

Het Amerikaanse Congres is er niet in geslaagd om net neutrality bij wet af te dwingen. Nu willen de bestuurders dat de Federal Communications Commission gaat zorgen dat providers geen onredelijke beperkingen aan verkeer opleggen.

Netwerkneutraliteit is al lange tijd een heet hangijzer, vooral in de Verenigde Staten. Telecomproviders willen graag verschillende prioriteiten kunnen toekennen aan verschillende soorten verkeer, terwijl gebruikers en contentleveranciers dat juist niet willen. Een poging om neutraliteit wettelijk af te dwingen haalde geen meerderheid in het Congres, maar er is een nieuwe wet in voorbereiding. Deze Internet Freedom Preservation Act gaat niet opnieuw proberen neutraliteit af te dwingen, maar verplicht de FCC om erop toe te zien dat providers 'bepaalde toepassingen niet blokkeren of onredelijk hinderen'. De vereniging 'Save The Internet' heeft het wetsvoorstel al totaal ontoereikend genoemd.

Comcast-logoDe FCC is ondertussen bezig met een onderzoek naar de manier waarop internetprovider Comcast de verschillende soorten verkeer behandelt. Vorig jaar ontdekten journalisten van Associated Press dat Comcast sommige Bittorrent-sessies liet afbreken door valse reset-packets aan de datastroom toe te voegen. Naar aanleiding hiervan vroeg de FCC Comcast om uitleg, die de provider dinsdag heeft verschaft. Volgens Comcast nemen bepaalde toepassingen, zoals filesharing, zoveel bandbreedte in beslag dat ze wel engiszins ingeperkt moeten worden om te voorkomen dat het netwerk verstopt raakt.

Comcast ontkende bepaalde toepassingen geheel te blokkeren, maar gaf wel toe dat sommige types verkeer in drukke tijden een lagere prioriteit krijgen. Het bedrijf vergeleek het met toeritdosering op snelwegen. "We verhinderen geen enkele auto om de snelweg op te gaan, maar sommige moeten gewoon even wachten." Volgens Comcast is er niets neutraals aan een netwerk zonder prioriteiten. "Dit komt er simpelweg op neer dat gebruikers die onevenredig veel bandbreedte gebruiken hun medegebruikers van het netwerk afdrukken." De voorstanders van neutraliteit werden door de uitleg van Comcast bepaald niet overtuigd. Het ziet er dan ook naar uit dat de strijd over netwerkneutraliteit nog wel enige tijd zal voortduren.

Reacties (6)

Lees meer


Hackers overheid.nl vinden schadevergoeding te hoog

Door Pieter Molenaar, 13 februari 2008 14:51129 reacties, submitter: supperbas

De advocaten van de vier jeugdige hackers die oktober 2004 drie overheidssites platlegden, hebben de rechtbank in Breda verzocht een eis tot schadevergoeding van bijna 500.000 euro af te wijzen.

De Stichting Ictu, de beheerder van de getroffen sites overheid.nl, regering.nl en nederland.nl, eiste in een civiele procedure een schadevergoeding van 471.553 euro en vijfenveertig eurocent van vier van de vijf hackers. Een groot deel van dit bedrag, ongeveer driehonderdduizend euro, besteedde de stichting aan een 'structureel betere beveiliging' van de websites. De advocaten vinden het onterecht dat de vier hackers voor dit deel moeten opdraaien, omdat de Ictu ook zonder de bewuste ddos-aanval voor een betere beveiliging had moeten zorgen. Ictu ontkent dat de beveiliging voor 2004 onvoldoende was.

Botnet_kleinerIn 2004 overspoelden de vijf hackers, met behulp van een botnetwerk van ongeveer 190.000 computers, de overheidsites met aanvragen voor data, waardoor de sites vier dagen lang onbereikbaar waren. De hackers werden strafrechtelijk vervolgd en kregen onder meer cel- en taakstraffen. Twee van de daders waren ten tijde van de ddos-aanval minderjarig.

Reacties (129)


Nieuwe sdk moet Flash op iPhone mogelijk maken

Door Robin Vreuls, 13 februari 2008 14:3132 reacties

De iPhone zou volgens insiders 'zeer binnenkort' ondersteuning voor Flash krijgen. Vermoedelijk zal het programma eind deze maand samen met de nieuwe sdk op de Apple-telefoon debuteren.

Volgens bronnen van Gearlive zal Flash voor de iPhone niet lang meer op zich laten wachten. De site verwacht bovendien dat de ondersteuning voor Flash tegelijkertijd met de software development kit wordt aangekondigd. Het is niet duidelijk of ook de iPod Touch van Flash-ondersteuning voorzien zal worden, maar omdat beide apparaten van dezelfde hardware gebruikmaken, is dat zeker niet uitgesloten.

Nog voordat de iPhone daadwerkelijk verkrijgbaar was, werd bekend dat de mobiele telefoon van Apple geen ondersteuning voor Flash en Java kende. De films van Youtube zijn wel op de smartphone te bekijken omdat Apple een overeenkomst met de filmsite sloot waardoor alle filmpjes in h.264-formaat beschikbaar kwamen. In november berichtte Sun dat het bedrijf een manier had gevonden om Java op de iPhone draaiende te krijgen.

Apple iPhone

Reacties (32)

Lees meer

Adobe bouwt Flash voor iPhone
Adobe bouwt Flash voor iPhone Nieuws van 19 maart 2008
Youtube geeft nieuwe api's vrij
Youtube geeft nieuwe api's vrij Nieuws van 12 maart 2008
Iphone verstuurt geen imei-nummers
Iphone verstuurt geen imei-nummers Nieuws van 20 november 2007
'Geen Flash of Java op iPhone'
'Geen Flash of Java op iPhone' Nieuws van 22 juni 2007

Canon patenteert biometrisch watermerk voor camera's

Door Willem de Moor, 13 februari 2008 14:1224 reacties

Canon heeft een patent aangevraagd op het toevoegen van biometrische gegevens aan foto's. Met een in foto's ingebedde irisscan zou ongeoorloofd kopiëren van foto's tegengegaan kunnen worden.

Het door Canon aangevraagde patent beschrijft hoe biometrische gegevens in foto's kunnen worden ingebed. Een irisscan van de eigenaar van de camera zou als digitaal watermerk in foto's kunnen worden opgenomen of er als metadata aan toegevoegd worden. In het patent wordt beschreven hoe gebruikers hun iris kunnen laten vastleggen door tijdens een speciale registratiemodus in de zoeker te kijken en een foto te maken. Het opgeslagen irisbeeld wordt niet direct aan foto's toegevoegd, maar pas wanneer de fotograaf uitgeschoten is, zodat het wegschrijven van foto's niet vertraagd wordt.

Canon selectiewiel voor irisregistratieCanon zou met de techniek fotografen willen beschermen tegen inkomstenverlies door illegale kopiëen van hun foto's. Anders dan achteraf gephotoshopte watermerken moeten de digitale watermerken van Canon zowel 'onvervalsbare' als onzichtbare digitale kenmerken aan foto's toevoegen. Hoe lastig het zou zijn om het biometrische watermerk te verwijderen, is niet bekend. De alternatieve methode die het patent beschrijft om biometrische data aan foto's toe te voegen, namelijk als (exif-)metadata, zou echter eenvoudig te kraken zijn. Of Canon de beschreven techniek daadwerkelijk in camera's zal gebruiken, is nog niet duidelijk. Wel is het aannemelijk dat alleen camera's in het professionele segment met de techniek uitgerust zullen worden.

Reacties (24)


EA komt met Command & Conquer: Red Alert 3

Door Tom Rosens, 13 februari 2008 13:46114 reacties

Electronic Arts heeft bevestigd dat er momenteel wordt gewerkt aan Red Alert 3, een nieuwe rts-game die onder de vlag van Command & Conquer op de markt zal verschijnen.

De geruchten over de op handen zijnde versie deden al langer de ronde en werden nog verder aangewakkerd door een eerdere hint van EA dat de ontwikkelaar op Valentijnsdag een nieuw C&C-spel zal aankondigen. Deze aankondiging zal in het teken staan van Red Alert 3, zo heeft EA tegenover Tweakers.net bevestigd.

De Amerikaanse editie van PC Gamer zal in zijn nieuwe editie waarschijnlijk al meer details over het nieuwe spel mogen onthullen. Op de cover van de jongste editie van het gamesblad, dat begin maart verschijnt, wordt al van Red Alert 3 melding gemaakt. De Hongaarse PC Gamer legt deze week eveneens een nieuw nummer in de winkel met informatie over de C&C-telg.

De eerste Command & Conquer: Red Alert werd ontwikkeld door Westwood Studios en verscheen in 1996. Deze rts was geen direct vervolg op de Command & Conquer Tiberian-serie, maar speelde zich af in een alternatief universum. Het spel kreeg twee uitbreidingen en werd opgevolgd door Red Alert 2. Nadat voor deze versie in 2001 de uitbreiding 'Yuri's Revenge' was verschenen, bleef het stil rondom de spelserie.

Red Alert 3 cover (links), Red Alert personages (rechts)

Reacties (114)


AMD presenteert nieuwe Imageon-chips voor draagbare mediaspelers

Door Robin Vreuls, 13 februari 2008 13:2216 reacties

AMD heeft op het Mobile World Congress 2008 een reeks nieuwe Imageon-chips voor draagbare mediaspelers aangekondigd. ST heeft een licentie van AMD verkregen en is reeds begonnen met het bakken van een eigen Imageon-chip.

In navolging van Nvidia heeft AMD ook een nieuwe videochip voor mobieltjes gepresenteerd. De nieuwe serie is bedoeld voor gebruik in draagbare apparaten; de Imageons worden als SoC geproduceerd, waarbij de meeste functies voor een werkend apparaat in een enkele chip zijn verwerkt.

ST Microelectronics heeft vorig jaar als een van de eerste bedrijven een licentie voor het bakken van een eigen Imageon-chip verkregen. Het bedrijf heeft de STn8820, zoals zijn variant op de chip heet, eveneens op de MWC'08-beurs gepresenteerd. Deze versie is voorzien van een op 528MHz geklokte ARM11-core, 256KB L2-cache, 1MB esram-geheugen en een controller voor nand- en nor-flash. Ook heeft de ST-chip hardwareversnelling voor 2d- en 3d-graphics en ondersteuning voor een digitale camera aan boord. De STn8820 kan verder 30 mpeg4-beelden met een resolutie van 720p verwerken, terwijl h.264-, vc-1-, mpeg2- en divx-codecs voor de weergave van 30 sdtv-beelden per seconde kunnen worden ingezet.

AMD heeft zelf uiteraard ook de nodige Imageon-chips in ontwikkeling. Het topmodel van de nieuwe serie is de Imageon A250, een zogenoemde applicatieprocessor voor mobiele telefoons. De chip ondersteunt onder meer het opnemen en verwerken van video, het maken van foto's en weergave op hoge-resolutiebeeldschermen. De Imageon D160 is AMD's 'antenna-to-display solution' en maakt het mogelijk om dvb-t- en dvb-h-televisiesignalen op een handheld te ontvangen. De laatste chip waar AMD aan werkt, is de Imageon M210. Dit is een hd-audiochip voor gebruik in mobiele telefoons en draagbare muziekspelers. Met een vers batterijtje kan de M210 meer dan 100 uur muziek afspelen, zo claimt AMD.

AMD concept handheld met Imageon

Reacties (16)


Vodafone-directeur vreest voor toekomst mobiel internet

Door Willem de Moor, 13 februari 2008 12:4172 reacties

Vodafone pleit voor minder variatie in besturingssystemen voor mobieltjes. Daarmee zou de weg voor programmeurs vrij zijn om betere internetsoftware te schrijven, zodat operators weer meer reclame-inkomsten kunnen genereren.

De algemeen directeur van Vodafone, Arun Sarin, stelde dat de toekomst voor mobiel internet aan een dun draadje hangt. In Barcelona, op het Mobile World Congress 2008, brak hij een lans voor vermindering van het aantal besturingssystemen voor mobieltjes. Volgens Sarin zou een reductie van het aantal os'en het programmeurs vergemakkelijken software voor mobieltjes te schrijven. Ook de ontwikkeling van een gebruiksvriendelijke mobiele browser, en daarmee mogelijk het succes van mobiel internet, zou erbij gebaat zijn als het aantal besturingssystemen voor mobieltjes zou afnemen.

Mobile FirefoxSarin beargumenteert dat het vroeger weliswaar nodig was een eigen besturingssysteem te schrijven om de beperkte hardware optimaal te benutten, tegenwoordig zijn telefoons krachtig genoeg om een generiek os te rechtvaardigen. Dat is ook wat Google met Android probeert te realiseren, beseft de Vodafone-voorman. Hij vreest vooralsnog dat zijn bedrijf en zijn branchegenoten slechts als doorgeefluik zullen dienen, terwijl ze zouden kunnen profiteren van een groei van mobiel internetgebruik. Met name op het gebied van advertenties zouden providers in staat zijn om fors meer inkomsten te genereren dan met dataverkeer verdiend kan worden.

In het verlengde van deze ambitie werkt Vodafone in Groot-Brittannië met O2, T-mobile, Orange en 3 samen aan een nieuw, generiek reclameplatform voor mobiel internet. Het initiatief moet het mogelijk maken om reclamecampagnes onafhankelijk van de mobiele provider op telefoons te tonen. De vijf providers onderzoeken manieren om de effectiviteit van reclame te meten, waardoor grote adverteerders eerder geneigd zullen zijn om geld voor mobiele reclame vrij te maken.

Reacties (72)


Lockheed gaat voor FBI biometrische database bouwen

Door Dimitri Reijerman, 13 februari 2008 12:1425 reacties

Lockheed Martin heeft de strijd om een order voor een nieuw biometrisch databasesysteem voor de FBI gewonnen. De bestelling van de Amerikaanse federale politiedienst heeft een waarde van ongeveer een miljard dollar.

IrisscanLockheed Martin was de verwachte winnaar van de openbare aanbesteding. Het concern versloeg in de strijd om de order onder andere Northrop Grumman en IBM, zo bericht AP. Het defensieconcern bouwde eerder al het Integrated Automated Fingerprint Identification System, waarmee de FBI vingerafdrukken kan opslaan en vergelijken.

In de te bouwen database, die de codenaam Next Generation Identification heeft meegekregen, zullen de biometrische gegevens van miljoenen mensen worden opgeslagen. Niet alleen gegevens van bekende criminelen en terroristen moeten toegankelijk worden gemaakt, ook palmafdrukken en digitale foto's van buitenlanders die de Verenigde Staten bezoeken worden via een programma van het Department of Homeland Security aan de database toegevoegd.

Volgens het contract krijgt Lockheed Martin negen jaar de tijd om de nieuwe database te bouwen. In de toekomst wil de FBI de gegevensbank aanvullen met scans van de iris, het gezicht en de stem van de persoon. Privacywaakhonden, al eerder ongerust over de overheidsplannen, blijven er bij Amerikaanse politici op aandringen dat het nieuwe systeem de burgerrechten niet mag aantasten en dat de benodigde fondsen pas beschikbaar worden gesteld als dit is gegarandeerd.

Reacties (25)


'Google verliest interesse in advertentiedeal met Yahoo'

Door Pieter Molenaar, 13 februari 2008 11:4724 reacties

De kans dat Yahoo een deel van zijn zoek- en advertentiediensten aan Google gaat uitbesteden, is kleiner geworden. Google is volgens ingewijden steeds minder enthousiast over een mogelijke overeenkomst.

Yahoo-logo (paars)Yahoo is naarstig op zoek naar mogelijkheden om een vijandige overname door Microsoft tegen te gaan. Over samenwerking met Google en AOL werd al gespeculeerd, maar volgens bronnen van The Wall Street Journal is Google niet meer in de advertentiedeal met Yahoo geïnteresseerd. Google zou bezorgd zijn over antitrusttoezicht door de overheid vanwege het grote marktaandeel in zoek- en advertentiediensten dat het gevolg van de advertentiedeal zou zijn.

Het afblazen van een samenwerking met Google is ongunstig voor Yahoo omdat dit een zwakkere onderhandelingspositie tegenover Microsoft oplevert. Yahoo wil dat Microsoft meer geld biedt voor de overname. Volgens Bill Miller van Legg Mason, met 80 miljoen Yahoo-aandelen de op een na grootste aandeelhouder, is het 'moeilijk voor Yahoo om alternatieven te vinden die meer waarde hebben dan een eindbod van Microsoft'. Legg Mason schat dat Yahoo zo'n 40 dollar per aandeel waard is. De raad van bestuur van Yahoo heeft Microsofts bod van 31 dollar per aandeel verworpen. Tegelijkertijd heeft Yahoo aangekondigd dat het duizend man hoger personeel, op een totaal van 14.300 werknemers, gaat ontslaan.

Er was ook gunstig nieuws voor Yahoo. T-Mobile heeft besloten om voor de zoekdienst op zijn mobieltjes van Google naar Yahoo over te stappen. T-Mobile-abonnees kunnen ook gebruik maken van de fotosite Flickr en financiële informatie ontvangen via Yahoo Finance.

Reacties (24)

Lees meer


EA maakt releasedatum Spore bekend

Door Paul Hulsebosch, 13 februari 2008 11:2758 reacties, submitter: Splorky, bron: Spore.com

Spore, de nieuwe game van Sim-bedenker Will Wright, zal vanaf 4 september te koop zijn. Het spel verschijnt niet alleen voor de pc en de Mac, er worden ook versies voor de DS en mobiele telefoons uitgebracht.

"Het wachten zit er bijna op", stelt hoofdontwerper Will Wright in het persbericht waarin de verkoopdatum van Spore aangekondigd wordt. In het persbericht meldt EA dat Spore vanaf 7 september te koop is, maar omdat 7 september op een zondag valt, hanteert EA voor de Benelux donderdag 4 september als eerste verkoopdag. Alle vier versies van het spel verschijnen tegelijkertijd.

Spore is het nieuwe spel van Will Wright, die furore maakte met SimCity en daarna met The Sims het best verkochte spel ooit maakte. Spore is het eerste nieuwe concept waar Wright zich actief mee bemoeid heeft sinds The Sims in 2000 verscheen. In tegenstelling tot wat gebruikelijk is bij Electronic Arts, kreeg Wright de vrije hand en werd er geen deadline aan het project gekoppeld. De release van het spel is dan ook al diverse malen uitgesteld. Wright omschrijft Spore als een universe in a box. De speler begint de game met een eencellig wezentje en doorloopt een complete evolutie tot en met het verkennen en veroveren van andere planeten en hele sterrenstelsels.


Spore Spore Spore Spore

Reacties (58)


Ook Navteq werkt aan realtime verkeersinformatiesysteem

Door Dimitri Reijerman, 13 februari 2008 10:5217 reacties

Kaartenmaker Navteq heeft een samenwerkingsverband met de telecomprovider Telefónica gesloten om in Spanje een realtime verkeersinformatiesysteem te bouwen. Andere Europese landen moeten volgen.

Navteq logoAan de hand van gegevens over het mobiele telefoonverkeer van Telefónica-abonnees wil Navteq onder de naam Navteq Traffic de verkeersdrukte in Barcelona en Madrid realtime in kaart brengen, zo meldt het bedrijf in een persbericht. Daarmee volgt de producent van navigatiesoftware en routeplanners het voorbeeld van concurrent Tomtom. Dit bedrijf gebruikt al gsm-gegevens van Vodafone-abonnees om zijn High Definition Traffic-systeem te voeden.

Navteq zegt dat het niet alleen actuele gegevens van telecomproviders gebruikt om de accuratesse van zijn navigatiesystemen zo groot mogelijk te maken: de aanvullende dienst Navteq Traffic Patterns analyseert historische verkeersinformatie, zodat notoire knelpunten in het wegennet volgens de fabrikant beter zichtbaar worden.

Navteq, dat sinds oktober geheel in handen van Nokia is, zal zijn realtime informatiedienst naar eigen zeggen ook in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk aanbieden, maar onduidelijk is nog welke mobiele providers in deze landen de benodigde gsm-data zullen aanleveren. Ook is nog onbekend wanneer de kaartenmaker deze diensten in de Benelux wil aanbieden.

Reacties (17)

Lees meer

Nokia lijft Navteq formeel in
Nokia lijft Navteq formeel in Nieuws van 11 juli 2008
Garmin trekt bod op Tele Atlas in
Garmin trekt bod op Tele Atlas in Nieuws van 16 november 2007

Scenaristenstaking Hollywood voorbij

Door Arie Jan Stapel, 13 februari 2008 10:2538 reacties

De staking van de Amerikaanse scenarioschrijvers is voorbij. Dit weekend bereikten de vakbondsleiders een akkoord met de werkgevers en dinsdag hebben de leden in grote meerderheid voor het beëindigen van de staking gestemd.

Sinds 5 november zijn de scenarioschrijvers in staking, uit onvrede over de geringe vergoeding die zij kregen voor de verspreiding van hun werk via internet. De producenten wilden dezelfde vergoeding hanteren als bij dvd's en videobanden, waar een schrijver doorgaans drie cent krijgt van de twintig dollar die de consument voor het product betaalt. De schrijvers gingen destijds met een relatief lage vergoeding akkoord omdat de productie- en distributiekosten van videobanden nu eenmaal erg hoog zijn.

Verspreiding via internet brengt echter nauwelijks kosten met zich mee; de schrijvers vonden dan ook dat ze hiervoor beter beloond mochten worden. De studiobazen weigerden en het resultaat was de eerste schrijversstaking in twintig jaar. De economische schade die door de staking is veroorzaakt, zou inmiddels zijn opgelopen tot meer dan twee miljard dollar.

Volgens de nieuwe overeenkomst zal de vergoeding van de schrijvers voor betaalde downloads verdubbelen. Voor gestreamde, met advertenties gefinancierde programma's zullen de schrijvers de eerste twee jaar 1200 dollar krijgen en daarna twee procent van de bruto advertentie-inkomsten.

Vergeleken met de verkoop van dvd's zijn de inkomsten uit programmaverkoop via internet nog gering, maar alle partijen verwachten dat deze markt in de toekomst veel belangrijker zal worden. De stemming van dinsdag betrof overigens alleen het beëindigen van de staking. Over de hoogte van de verdiensten wordt pas op 25 februari gestemd, maar algemeen wordt verwacht dat de schrijvers in grote meerderheid met de plannen zullen instemmen.

Video (swf.jhtml)

Reacties (38)


HP introduceert nieuwe Itanium-blade

Door Pieter Molenaar, 13 februari 2008 09:4525 reacties

HP heeft zijn zwaarste bladeserver tot nu toe geïntroduceerd. De Integrity BL870c is voorzien van vier sockets voor Intels nieuwe dualcore Itanium "Montvale"-processors en beschikt over maximaal 96GB geheugen.

De HP Integrity BL870c kan worden voorzien van maximaal vier Itanium 9100-processors met een kloksnelheid tot 1,6GHz, 96GB PC4200 DDR2-geheugen, en HP's nieuwe blade kan uitgerust worden met maximaal 584GB opslagruimte, verdeeld over vier interne, hotswappable sas-harde schijven. Twee Gbit-aansluitingen zijn standaard, verder kunnen de i/o-mogelijkheden via de drie uitbreidingssloten worden uitgebreid met Fibre Channel of Infiniband. De nieuwe blade van HP kan worden geleverd met HP-UX 11i, Openvms, Windows Server 2003 of Linux als besturingssysteem.

Er passen twee BL870c's in een C3000-chassis van HP, terwijl het C7000-chassis plaats biedt aan vier exemplaren. HP claimt een vermindering van het energieverbruik met 25 procent vanwege de verdubbeling van de prestaties, terwijl de Integrity BL870c evenveel ruimte inneemt als oudere blades van HP.

De nieuwe zware bladeserver is bedoeld als totaaloplossing voor middelgrote ondernemingen. Ook wil HP zijn huidige klanten met servers op basis van HP's PA-RISC-processors, met de Integrity BL870c een migratieplatform aanbieden. Eind 2008 stopt HP met de verkoop van PA-RISC-systemen.

HP Integrity BL870c bladeserver

Reacties (25)


Microsoft en Marvel gaan uit elkaar

Door Jurian Ubachs, 13 februari 2008 09:2711 reacties

Microsoft Game Studios-topman Shane Kim heeft bevestigd dat de mmo van Marvel definitief geannuleerd is. De samenwerking tussen Microsoft en Marvel is daarmee verbroken. Eerder verbrak Marvel ook al de samenwerking met EA.

MarvelMicrosoft Game Studios was bezig met een massively multiplayer online-spel, dat op het Marvel-universum gebaseerd werd. De ontwikkeling is echter stopgezet. 'Dat kan ik bevestigen', zegt Kim tegen MTV Multiplayer. "We hebben samen met Marvel besloten de ontwikkeling stop te zetten. Dat besluit is in een vriendschappelijk onderhoud genomen. Het is jammer, want het Marvel-mmo-project was veelbelovend. Soms moet je echter harde beslissingen nemen en deze beslissing was het beste, zowel voor Marvel als voor ons. In de mmo-markt doet maar één spel het heel goed. Het zag er niet naar uit dat de Marvel-mmo winstgevend zou kunnen worden, dus hebben we de ontwikkeling afgebroken."

De breuk tussen Microsoft en Marvel komt kort nadat uitgever Electronic Arts heeft aangegeven niet meer met Marvel samen te werken. Hierdoor worden de geruchten dat Marvel bezig zou zijn met een eigen uitgeverij versterkt. Meer dan geruchten zijn dat op dit moment echter niet.

Kim bevestigt in het interview verder wel dat Banjo Kazooie 3 nog in 2008 op de markt moet verschijnen. Het hoofd van Microsoft Game Studios wil echter niets loslaten over wat voor game het wordt of zelfs voor welke leeftijdscategorie het spel bedoeld is, meldt MTV Multiplayer.

Een van de uitspraken die Kim in het interview doet is inmiddels door Electronic Arts ontkracht. De MGS-topman claimt dat de Mass Effect-trilogie nog steeds exclusief voor de Xbox 360 is, maar EA heeft inmiddels aangekondigd dat Mass Effect in mei voor de pc verschijnt.

Reacties (11)


IBM breidt storage-portfolio uit

Door René Gerritsen, 13 februari 2008 08:3629 reacties

IBM gaat zijn assortiment opslagproducten uitbreiden. Opslagsystemen met een capaciteit tot 1176TB en bandbreedte tot 8Gbps moeten de marktpositie van het bedrijf verstevigen, zo heeft IBM bekendgemaakt.

IBM logoDe N7000-serie nas-systemen wordt uitgebreid met de N7700 en de N7900, die een maximale opslagcapaciteit van respectievelijk 840TB en 1176TB bieden. Beide systemen zijn feitelijk NetApp FAS 6070- en 6080-systemen die onder de IBM-merknaam verkocht worden tegen een prijs vanaf 125.000 dollar. Beide uitvoeringen zijn leverbaar vanaf 18 april.

Met de SAN768B Data Center Director biedt IBM een san-oplossing met een 8Gbps-fibrechannelinterface. De 8Gbps-bandbreedte is een verdubbeling ten opzichte van de vorige generatie. De SAN768B is leverbaar vanaf 22 februari; het instapmodel kost 390.000 dollar. De DR550 biedt dataretentie en archivering en is leverbaar in twee uitvoeringen: de DR1 en de DR2. De DR1 is een 25U hoog rack dat volledig is voorgeïnstalleerd en leverbaar is voor prijzen vanaf 26.000 dollar. Voor grotere hoeveelheden data is er de DR2, die 36U hoog is en waarvoor minimaal 73.000 dollar moet worden neergeteld. Beide systemen zijn vanaf het eind van deze maand leverbaar.

IBM SAN768B Data Center Director

Reacties (29)