Tip de redactie

Microsoft zet sdk online voor Surface Duo en Surface Neo

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 21:2731 reacties

Microsoft heeft de sdk online gezet voor de Surface Duo en Neo. Daarmee kunnen ontwikkelaars apps klaar gaan maken om te werken met de twee schermen van de apparaten op respectievelijk Android en Windows.

Het gaat om een 'preview sdk', zegt Microsoft. Daarbij legt het bedrijf in de documentatie uit hoe het graag zou zien dat apps hun interface renderen. Zo zegt Microsoft dat het niet de bedoeling is om menu's over meerdere schermen heen te laten zien. Ook zouden ontwikkelaars moeten werken met een even aantal kolommen, zodat er geen kolom is waarvan de helft op het ene scherm staat en de helft op het andere.

Ontwikkelaars moeten bovendien rekening houden met veel manieren van gebruik. Apps starten standaard op één van de schermen, maar gebruikers kunnen de app op meerdere schermen laten werken. Sommige apps, zoals mailclients, kunnen profiteren van een lay-out met een lijst aan de linkerkant en de inhoud van mails aan de rechterkant. Bovendien kunnen de schermen beide in portrait of in landscape staan.

Ook moeten ontwikkelaars bij het weergeven van afbeeldingen en video's over twee schermen kiezen of ze net doen alsof het scherm doorloopt of niet. Volgens Microsoft zullen gebruikers het beeld van de schermranden gewoon invullen in veel gevallen. "Deze techniek is betere voor media als video's en foto's, waarbij de continuïteit van het beeld belangrijker is dan alle content laten zien."

Microsoft brengt de smartphone Surface Duo met Android en de tablet Surface Neo met Windows 10 X eind dit jaar uit. De bedoeling van het vrijgeven van de sdk is dat er veel apps beschikbaar zijn die zijn voorbereid op het gebruik van twee schermen.

Microsoft Dual Screen sdkMicrosoft Dual Screen sdk
Microsoft Dual Screen sdkMicrosoft Dual Screen sdkMicrosoft Dual Screen sdk

Reacties (31)


Vouwbare Motorola razr komt over twee weken uit in VS

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 21:1130 reacties, submitter: TheVivaldi

De vouwbare smartphone Motorola razr van Lenovo komt over twee weken uit bij de Amerikaanse provider Verizon Wireless. De smartphone komt ook snel uit in enkele andere landen, maar de telefoon staat vooralsnog niet op de planning voor de Benelux.

De Motorola razr had deze week uit moeten komen, maar zal in plaats daarvan op 6 februari verschijnen, meldt Verizon. Lenovo kondigde de vouwbare smartphone in november aan. De telefoon komt niet alleen uit bij de Amerikaanse provider. De Zweedse provider Tele2 rekent nu ook een levertijd van een tot twee weken, volgens de eigen site. Daar had de telefoon ook deze week moeten uitkomen.

De vouwbare smartphone heeft geen simslot, maar werkt alleen met een e-sim. Lang niet alle providers ondersteunen dat. In Nederland werkt T-Mobile met e-sims, maar die provider heeft officieel alleen nog support voor iPhones. Er is nog niets bekend over een release van de razr in de Benelux.

De Motorola razr-klaptelefoon heeft een vouwbaar 6,2"-oledscherm met een resolutie van 2142x876 pixels. Aan de buitenkant zit nog een 2,7"-oledschermpje met een resolutie van 800x600 pixels. Uitgeklapt heeft de razr afmetingen van 172x72x6,9mm. Dichtgeklapt is dat 94x72x14mm. De processor is een Snapdragon 710-soc. Het toestel kost 1600 euro. Tweakers publiceerde onlangs een preview van de razr.

Reacties (30)


LG werkt aan desktopmodus voor zijn Android-smartphones

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 21:0011 reacties

LG werkt aan een desktopmodus voor zijn Android-telefoons. Een versie van de desktopmodus zit in de Android 10-upgrade voor de V50 ThinQ-smartphone. Die telefoon kwam niet uit in de Benelux. De desktopmodus komt vermoedelijk ook op andere smartphones van de fabrikant.

Bij het maken van schermopnames kwam techblogger Juan Carlos Bagnell, die publiceert onder de naam Some Gadget Guy, de desktopmodus tegen en publiceert erover in zijn wekelijkse podcast. Volgens hem in de desktopmodus niet af, al werkt hij wel beter dan de standaardimplementatie van Android 10, claimt hij. In Android 10 zit ook een basisversie van een desktopmodus.

Als gebruikers de V50 ThinQ aansluiten op een monitor, krijgen ze een nieuwe interface met de mogelijkheid vensters te verslepen en van formaat te veranderen, zoals op een desktop. Ook is het dan mogelijk om meerdere vensters naast elkaar open te hebben. In de tussentijd is de smartphone ook nog bruikbaar om bijvoorbeeld oproepen te beantwoorden.

LG is niet de eerste die een desktopmodus maakt. Samsung biedt al enige jaren DeX aan, terwijl Huawei een desktopmodus heeft in Emui. Gebruikers moeten zelf de hardware regelen, zoals een monitor en eventueel muis en toetsenbord voor input.

Reacties (11)


Office 365 ProPlus maakt vanaf februari Bing standaardzoekmachine in Chrome

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 20:47126 reacties

Office 365 ProPlus maakt vanaf komende maand van Bing de standaardzoekmachine in Chrome, tenzij beheerders dat actief tegenhouden. Dat gebeurt in eerste instantie niet in de Benelux, maar volgens Microsoft gebeurt dat vermoedelijk wel met een toekomstige versie.

Standaard Bing in Chrome met Office 365 ProPlusOffice 365 ProPlus vervangt de standaardzoekmachine in Chrome door Bing in onder meer Duitsland en Frankrijk, zegt Microsoft. Dat gebeurt bij de maandelijkse release vanaf half februari en bij de halfjaarlijkse release vanaf half maart.

Microsoft doet dat door het installeren van een Chrome-extensie die de standaardzoekmachine vervangt door Bing. Beheerders kunnen dat tegenhouden via Group Policy of na installatie de extensie verwijderen. Microsoft laat gebruikers dat weten via Message Center, zo zegt het bedrijf.

De stap is niet bij alle gebruikers in goede aarde gevallen, zo blijkt op GitHub en Reddit. Beheerders zijn bang veel vragen om hulp te krijgen, omdat de standaardzoekmachine van hun browser is veranderd. Microsoft wil in een later stadium ook de standaardzoekmachine van Firefox veranderen in Bing met Office 365 ProPlus. De extensie zit alleen in ProPlus en niet in Office 365 Business.

Reacties (126)


Amazon Music nadert Apple Music in aantal abonnees

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 19:4565 reacties

Amazon Music nadert Apple Music in aantallen abonnees. Dat blijkt uit cijfers die Amazon bekend heeft gemaakt. Een onbekend aantal klanten van Amazon maakt wel gebruik van de gratis versie van de muziekstreamingdienst.

Amazon Music heeft nu 55 miljoen abonnees, schrijft Financial Times op basis van gegevens van Amazon. Apple heeft in de afgelopen zomer voor het laatst een getal genoemd. Toen lag het aantal abonnees op 60 miljoen. Het is onbekend of het aantal klanten sinds die tijd is gegroeid, is afgenomen of gelijk is gebleven. Amazon zegt tegen FT dat 'bijna alle klanten' een betaald abonnement hebben. Vijf van de zes varianten van het abonnement zijn betaald.

Spotify blijft marktleider met volgens de meest recente cijfers 248 miljoen abonnees, waarvan 113 miljoen een betaald abonnement hebben. Apple biedt zijn muziekstreamingdienst sinds enkele jaren aan en heeft de standaardapp ingebouwd in zijn iOS- en Mac-apparaten. Er is ook een app beschikbaar voor Android. Amazon biedt zijn streamingdienst aan sinds 2014. Er zit een versie bij het Amazon Prime-abonnement inbegrepen, maar die is beperkt in de keuze van liedjes. Het onbeperkte abonnement is er in vier varianten, terwijl er ook een hd-versie is met hogere geluidskwaliteit.

Reacties (65)


Chinese Tencent wil Noors-Nederlandse game-uitgever Funcom overnemen

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 19:0691 reacties

De Chinese internetgigant Tencent wil de Noors-Nederlandse game-uitgever Funcom overnemen. Tencent is momenteel al de grootste aandeelhouder van het bedrijf en wil nu de rest van de aandelen overnemen. De directie van Funcom steunt de overnamepoging.

Funcom denkt met de overname meer middelen te kunnen vrijmaken voor het maken van games in de Conan- en Dune-series. Het van oorsprong Noorse bedrijf, statutair gevestigd in het Nederlandse Badhoevedorp, denkt bovendien te kunnen profiteren van Tencents ervaring met gaming-as-a-service en in-game aankopen.

Tencent was al de grootste aandeelhouder van Funcom, met een aandeel van rond 29 procent. Aandelen Funcom zijn verhandelbaar op de Noorse aandelenbeurs en het Chinese bedrijf biedt ongeveer een kwart meer voor openstaande aandelen dan de meest recente koers voor het uitkomen van het nieuws. Het gaat om een vrijwillige overnamepoging en aandeelhouders kunnen dus zelf kiezen om hun aandelen aan Tencent te verkopen. Daardoor is de overname nog niet rond.

Het Chinese bedrijf is aandeelhouder van veel westerse gamebedrijven, waaronder Riot Games, Epic, Supercell, Ubisoft, Paradox en Frontier. Funcom maakte in het verleden onder meer Age of Conan, The Secret World, Anarchy Online en de adventure-game The Longest Journey. Ook werkt het bedrijf aan Frank Herbert's Dune-games. Het bestaat sinds 1993 en heeft sindsdien rond dertig games uitgebracht.

Age of Conan: Hyborian AdventuresAge of Conan-schermafbeelding

Reacties (91)


Huawei: 5g komt eind dit jaar op goedkope smartphones

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 18:4854 reacties

Huawei denkt dat de prijs van de goedkoopste telefoons met 5g zover gaat dalen, dat er eind dit jaar ook goedkope telefoons met 5g verschijnen. Telefoons met 5g kosten nu vaak nog boven 500 euro. Bij 4g daalden de prijzen ook snel.

De topman van Huawei voor 5g-apparatuur, Yang Chaobin, zegt volgens CNMO dat smartphones met 5g eind dit jaar of begin volgend jaar in de winkels kunnen liggen voor 1000 yuan. Dat is omgerekend ongeveer 130 euro momenteel, maar Chinese prijzen zijn zonder btw; een telefoon van 1000 yuan kost in de Benelux al snel tussen 150 en 200 euro.

Dat is ver onder de prijzen die fabrikanten nu vragen. De goedkoopste 5g-smartphones tot nu toe zijn rond 600 euro. Bij 4g kwam de prijsdaling: begin 2013 was dat alleen beschikbaar op duurdere high-end smartphones, maar in 2014 kwam 4g beschikbaar op goedkopere smartphones. Telefoons met 5g kwamen vorig jaar voor het eerst uit.

Andere fabrikanten hebben ook gehint op lagere prijzen voor 5g-smartphones. HMD zou een 'goedkopere' Nokia-smartphone met 5g willen uitrusten. Momenteel zijn er weinig socs verkrijgbaar met 5g-ondersteuning. De goedkopere daarvan zijn de Snapdragon 765 van Qualcomm en Dimensity 800 van MediaTek.

Reacties (54)


VN wil onderzoek naar hack Jeff Bezos via WhatsApp van Saudische kroonprins

Door Tijs Hofmans, 22 januari 2020 17:3587 reacties

Twee speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties willen dat er nader onderzoek komt naar de hack van de telefoon van Amazon-oprichter Jeff Bezos. De telefoon zou gehackt zijn nadat Bezos via WhatsApp een video ontvangen had van de kroonprins van Saudi-Arabië.

Het gaat om de speciaal rapporteur tegen en buitenrechtelijke executies en de speciaal rapporteur voor vrijheid van meningsuiting van de VN. Die stellen dat in het forensisch rapport staat dat er bij de hack waarschijnlijk gebruik is gemaakt van spyware die 'ook in andere Saudische surveillancezaken voorkomt'. Daarmee bedoelt het rapport waarschijnlijk de Pegasus-3-malware, die de Israëlische NSO Group maakte. Die malware, en de methode om die via WhatsApp te versturen, is in het verleden vaker in verband gebracht met de Saudische opsporings- en inlichtingendiensten. De Saudische ambassade ontkent op Twitter iedere betrokkenheid bij de hack.

De rapporteurs reageren fel op het nieuws. "Mensenrechtenexperts van de VN hebben grote zorgen over informatie die zij hebben gekregen die suggereert dat het WhatsApp-account van de Saudische kroonprins is ingezet om digitale spyware te versturen aan Jeff Bezos", schrijft de instantie in een verklaring.

De VN zegt dat het informatie heeft die 'suggereert dat de berichtgeving van The Washington Post over Saudi-Arabië mogelijk is beïnvloed of zelfs het zwijgen is opgelegd' door de hack. Bezos is eigenaar van The Washington Post. Daar werkte ook journalist Jamal Khashoggi, die vorig jaar in de Saudische ambassade in Turkije werd vermoord. De meeste inlichtingendiensten denken dat de Saudische kroonprins persoonlijk wist van de moord. "De omstandigheden en timing van de hack en de surveillance van Bezos versterken de roep om nader onderzoek naar de beschuldigingen dat de kroonprins op zijn minst wist van de moord", schrijft de VN. De instantie baseert zich niet op eigen onderzoek, maar op het rapport dat nu is uitgebracht door FTI.

Bezos' telefoon zou in 2018 zijn gehackt nadat hij via WhatsApp een gesprek had gehad met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman. Bezos liet een forensische analyse uitvoeren naar het voorval. De New York Times zag het rapport in en stelt met 'gemiddelde tot hoge zekerheid' dat de telefoon gehackt werd nadat Bezos een video ontvangen had vanaf het account van de kroonprins.

Het is niet duidelijk of de kroonprins zelf betrokken was bij de hack, maar de onderzoekers geloven volgens de New York Times dat zijn account werd gebruikt, omdat dat minder verdacht zou overkomen. Dat laatste zegt een anonieme bron aan de krant. Een maand nadat Bezos en Bin Salman telefoonnummers hadden uitgewisseld, ontving Bezos onverwacht een videobestand via WhatsApp. Onmiddellijk daarna zou het dataverbruik van de telefoon ruim 300 keer hoger dan normaal zijn geworden, staat in het rapport te lezen.

Bezos liet het rapport opstellen door FTI Consulting. Hij deed dat nadat hij eerder werd afgeperst vanwege een affaire die hij zou hebben. Bezos zou van het account van Bin Salman ook een foto hebben ontvangen van een vrouw die 'erg leek op de vrouw met wie hij een affaire had', staat in het rapport.

Update, 18.10: Motherboard heeft het gehele rapport gepubliceerd.

Update: in het artikel werd aanvankelijk gesproken van 'de Verenigde Naties', maar het gaat om twee speciaal rapporteurs van de VN.

Reacties (87)


Database 250 miljoen records van Microsoft-klanten stond onbeschermd online

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 17:2337 reacties, submitter: Iekozz

De klantendatabase van de supportafdeling van Microsoft stond onbeschermd online en was korte tijd te zien met elke webbrowser, zonder authenticatie. Dat heeft het bedrijf zelf bekendgemaakt. Het gaat om 250 miljoen records, maar in veel gevallen waren privégegevens niet zichtbaar.

De database was online te vinden door een configuratiefout in de beveiliging van de database, schrijft Microsoft. Een wijziging van die configuratie vond plaats op 5 december vorig jaar, waarna beveiligingsonderzoekers van Comparitech er op 29 december achter kwamen. Microsoft fixte het probleem op 30 en 31 december, schrijven zij.

De database omspande de contacten die Microsofts ondersteuningsafdeling met klanten had gehad tussen 2005 en eind 2019. Het ging in totaal om 250 miljoen records, maar in veel van die gevallen waren privégegevens door de software onleesbaar gemaakt. In enkele gevallen, bijvoorbeeld als er onverwachte tekens in een veld stonden, was de informatie nog wel te lezen. Microsoft heeft getroffenen naar eigen zeggen op de hoogte gebracht. Het is onbekend om hoeveel klanten het gaat.

Volgens Comparitech kunnen scammers de informatie misbruiken om zich nog beter te kunnen voordoen als supportmedewerker van Microsoft, een truc waarmee oplichters vaak proberen om Windows-gebruikers geld afhandig te maken. Volgens Microsoft is er geen aanwijzing dat criminelen de database in handen hebben gekregen.

Reacties (37)


Nederlandse regering wil overnames van grote datacenters toetsen

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 17:0120 reacties

De Nederlandse regering wil overnames van grote datacenters in de toekomst toetsen en als het nodig is verbieden. Dat zegt staatssecretaris Mona Keijzer van Economische Zaken. Het kabinet gaat ook onderzoeken of datacenters onder vitale infrastructuur moeten vallen.

Het kabinet wil overnames gaan toetsen van datacenters als bedrijven na een overname met alle datacenters die het in bezit heeft een stroomcapaciteit van meer dan 40MW vraagt, schrijft Keijzer. Daarbij gaat het nu om alleen de vier grootste datacenterbedrijven van Nederland, maar in de toekomst kan dat aantal oplopen als meer datacenters boven die stroombehoefte komen. Als door de overname de nationale veiligheid of openbare orde in het geding komt, kan de regering een overname verbieden.

Dat kan de regering via het Wetsvoorstel Ongewenste Zeggenschap Telecommunicatie. Dat is vorig jaar ingediend en ligt momenteel nog bij de Tweede Kamer. Keijzer komt op het onderwerp door de overnames van datacenters door Amerikaanse bedrijven afgelopen jaren. Keijzer zegt bovendien dat het kabinet gaat kijken of datacenters onder vitale infrastructuur zouden moeten vallen. Onder meer elektriciteit, drinkwater en betalingsverkeer vallen daar nu onder. Die infrastructuur heeft extra bescherming.

Reacties (20)


Honda, Cruise en GM tonen zelfrijdend elektrisch deelvoertuig zonder stuur

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 16:4860 reacties

Honda, Cruise en General Motors hebben tijdens een evenement in San Francisco de Cruise Origin onthuld. Dit is een volledig autonoom rijdend voertuig dat eruitziet als een klein busje. De auto heeft geen stuur en moet onderdeel worden van een vloot auto's die gedeeld worden.

De Cruise Origin heeft geen apart gedeelte voor een chauffeur; de auto met het formaat van een gemiddelde suv heeft dan ook geen stuur, achteruitkijkspiegel, pedalen of ruitenwissers. Het voertuig is aan de zijkanten uitgerust met schuifdeuren en biedt plaats aan zes inzittenden, die allemaal relatief veel beenruimte hebben. Zij zitten op twee banken die naar elkaar zijn gericht, zodat de inzittenden elkaar kunnen aankijken. Volgens de drie bedrijven achter de auto is de Origin het antwoord op de vraag wat voor transportsysteem je zou bouwen als je helemaal opnieuw mag beginnen.

Kyle Vogt, de chief technology officer van Cruise, zegt tegen The Verge dat de grote kracht van de Origin in het modulaire ontwerp zit. "Het voertuig is gemaakt om een miljoen mijl mee te gaan en alle interieurcomponenten zijn te vervangen, wat ook geldt voor de computers en de sensoren." Volgens hem leidt dat tot een situatie waarin de kosten per mijl veel lager zijn dan bij een reguliere auto die aangepast wordt. Er zijn schattingen van experts dat de Origin tussen de 300.000 en 400.000 dollar moet gaan kosten. Hoeveel geld er gemoeid is met een enkel ritje is onbekend en dat geldt ook voor de accucapaciteit van de auto.

De drie bedrijven hebben het werk voor de Origin opgesplitst. General Motors was verantwoordelijk voor het basisontwerp en de elektrische aandrijving, terwijl Honda hielp om de ruimte van het interieur efficiënt in te zetten. Cruise, het dochterbedrijf van General Motors dat achter de Cruise AV-auto zit, was verantwoordelijk voor de sensoren en de computersystemen. Vooralsnog rijdt de Origin op basis van een combinatie van radars, camera's en lidars, al kan dat volgens Vogt worden aangepast tegen de tijd dat de auto in productie gaat. De auto is gebouwd op een geheel nieuw elektrisch platform van General Motors en redundancy is daarbij een belangrijk element; volgens Cruise zijn er geen single points of failure op het vlak van sensoren, rekenkracht, networking en vermogen, omdat er geen back-upbestuurder is.

Volgens Cruise-ceo Dan Ammann gaat de auto in productie zodra de techniek zo ver is dat 'bovenmenselijk rijden' in stedelijke gebieden mogelijk is. Daarbij doelt hij waarschijnlijk op de situatie waarin alle voertuigen met elkaar en met bepaalde objecten communiceren, zodat een auto weet wat de situatie rondom hem is en wat er bijvoorbeeld om de hoek komt.

Cruise Origin

Reacties (60)


Wiko stopt met smartphones verkopen in Nederland

Door Arnoud Wokke, 22 januari 2020 16:3945 reacties

Het van oorsprong Franse Wiko, inmiddels in Chinese handen, stopt met de verkoop van smartphones in Nederland. Dat gebeurt nadat Wiko een rechtszaak verloor van Philips en nu alle telefoons uit de winkels moet halen.

Het kantoor van Wiko in Nederland is gesloten en niet-verkochte exemplaren gaan retour, meldt Android Planet op basis van een gesprek met een inmiddels oud-woordvoerder namens Wiko. Ook zullen er in de toekomst geen modellen van Wiko meer verschijnen in Nederland. Wiko is een aantal jaar actief geweest op de Nederlandse markt. Het is een van oorsprong Frans merk, maar is sinds de overname van twee jaar geleden in handen van het Chinese Tinno.

Het terugtrekken van de Nederlandse markt is bekend geworden kort nadat er een uitspraak van het gerechtshof in Den Haag online kwam, waarover Bright als eerste berichtte. Daarin bepaalde het Gerechtshof dat Wiko zijn smartphones van de Nederlandse markt moet halen vanwege de inbreuk op een patent van Philips. Het octrooi van Philips is een standaardessentieel patent, een patent waarop je een licentie moet hebben als je 3g in een apparaat inbouwt. Philips heeft Wiko in 2014 laten weten dat het bedrijf vond dat de smartphonemaker een licentie moet nemen.

Uit de uitspraak blijkt dat Wiko wel een voorstel heeft gedaan om een vergoeding te betalen voor het gebruik van de technologie uit het patent, maar dat het voorstel volgens Philips en de rechters te laag was.

Philips heeft meer fabrikanten aangeklaagd voor het schenden van het patent. Asus stopte vorig jaar met de verkoop van smartphones in Nederland. Philips heeft ook Archos in het verleden om dezelfde reden aangeklaagd. De zaak tegen Wiko loopt ook in andere Europese landen.

Wiko View Prime
Wiko View Prime, 2017

Reacties (45)


Wel filmmakermodus voor Philips-tv’s van 2021, geen hdmi 2.1 voor 2020-modellen

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 15:5443 reacties

TP Vision heeft dinsdag zijn nieuwe lcd- en oled-tv's voor 2020 gepresenteerd, waarbij onduidelijkheid ontstond over hdmi 2.1 en de filmmakermodus. Die modus komt in ieder geval beschikbaar voor Philips-tv's die in 2021 uitkomen; hdmi 2.1 ontbreekt op de tv's voor dit jaar.

Rasmus Enger Larsen, een econoom en techliefhebber die de website FlatpanelsHD heeft opgericht, schrijft dat de filmmakermodus beschikbaar komt in Philips-tv's die in 2021 uitkomen. Deze modus, die mede door een lobby van Hollywood-regisseurs tot stand is gekomen, komt wellicht ook naar modellen die dit jaar op de markt verschijnen, maar dat is nog niet zeker. Larsen meldt dat Philips daar nog naar kijkt. TP Vision presenteerde dinsdag enkele nieuwe oled-tv's en lcd-tv's.

De filmmakermodus is bedoeld om kijkers een kijkervaring voor te schotelen zoals de makers van films die bedoeld hebben. Deze modus speelt daarop in, door aangepaste kleuren, extra frames door beeldinterpolatie, afwijkende beeldverhoudingen, sharpening en andere beeldverbeteringstechnieken uit te schakelen. Hoe deze modus wordt doorgevoerd, is nog niet bekend. Het kan in ieder geval via metadata in het videosignaal, maar gebruikers kunnen de modus bijvoorbeeld ook handmatig inschakelen via een knop op de afstandsbediening.

Eerder werd bericht dat de filmmakermodus naar de tv's van Samsung, Philips, LG, Panasonic en Vizio komt, maar volgens Larsen betrof dat Funai in het geval van Philips. Funai is het bedrijf dat televisies met het Philips-merk in Noord-Amerika verkoopt. TP Vision is verantwoordelijk voor de verkoop van Philips-tv's in Europa.

Daarnaast blijkt nu dat de Philips-tv's die TP Vision dit jaar in Europa uitbrengt, geen hdmi 2.1 ondersteunen. Dat heeft het bedrijf bevestigd. De auto low latency mode zal wel ondersteund worden. Deze modus, die standaard onderdeel is van hdmi 2.1, maar ook aanwezig kan zijn op televisies met hdmi 2.0, zorgt ervoor dat een extern apparaat zoals een gameconsole een signaal naar de televisie kan sturen waarmee het scherm automatisch een modus met zo min mogelijk latency inschakelt. Deze modus zit bijvoorbeeld al op de Philips-oled-tv's die TP Vision vorig jaar uitbracht.

Philips OLED805Philips OLED805

Philips OLED805

Reacties (43)


Duitse overheid betaalt 800.000 euro voor verlengde ondersteuning Windows 7

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2020 15:10121 reacties

De Duitse overheid betaalt voor het komende jaar nog zo'n 800.000 euro om van Microsoft verlengde ondersteuning voor Windows 7 te ontvangen. Bij de federale overheid in Duitsland zijn nog minstens 33.000 systemen met Windows 7 in gebruik.

De kosten van ongeveer 800.000 euro voor de verlengde Windows 7-ondersteuning zijn voor het lopende jaar, antwoordt het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken op een vraag van de Grünen-fractie. Handelsblatt beschikt over het document en de krant schrijft dat de kosten waarschijnlijk nog oplopen.

De fractievoorzitter van de Grünen beschuldigt de overheid van gebrek aan overzicht, omdat geen gegevens over Windows 7-gebruik voor alle ministeries konden worden geboden. Vijf van de veertien ministeries waren nog niet opgenomen in de inventarisatie die het ministerie van Binnenlandse Zaken publiceerde. "Daarom kan worden aangenomen dat de omvang van de problemen veel groter is dan al duidelijk is", aldus de woordvoerder.

Bij meer Duitse overheidsinstellingen is Windows 7 nog niet uitgefaseerd, hoewel de ondersteuning op 14 januari afliep. Zo draaien bij overheidswerkplekken van de stad Berlijn nog 20.000 van de 85.000 systemen op Windows 7.

Het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken zou al halverwege 2018 een programma hebben opgezet om de departementen van de federale overheid te helpen bij de migratie naar Windows 10. Twintig van de dertig deelnemende departementen zijn sindsdien naar Windows 10 gemigreerd.

Een klein aantal Nederlandse gemeenten was op 14 januari nog niet van Windows 7 afgestapt, bleek uit een inventarisatie van Tweakers. In oktober vorig jaar was meer dan de helft van de 344 gemeenten nog bezig met de migratie.

Reacties (121)


Intel introduceert NUC 8 Pro met vPro

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2020 14:1447 reacties

Intel heeft de NUC 8 Pro-serie van zakelijke, compacte pc's uitgebracht. De mini-pc's voor bedrijven krijgen Intel vPro-processors uit de Whiskey Lake-generatie, met een tdp van 15W. Ze bieden ondersteuning voor drie monitoren.

Intel heeft versies van de NUC 8 Pro met een Core i7-8665U en een Core i3-8145U op zijn site gezet en ook verschijnt er een model met een Core i5-8365U. Dit zijn zuinige mobiele processors met een tdp van 15W, op basis van Intels zakelijke vPro-platform. Processors met vPro ondersteunen bijvoorbeeld Active Management Technology voor beheer op afstand. De Core i7 en Core i5 ondersteunen tpm 2.0-modules.

De NUC 8 Pro-modellen, met codenaam Provo Canyon, komen als boards, barebones of complete pc's op de markt en bevatten onder andere twee hdmi 2.0a-interfaces, een Thunderbolt 3-poort en een interne embedded displayport 1.4-connector. Verder is er een m2-sleuf voor ssd's en zijn er drie usb 3.1 gen 2-interfaces van type a. De NUC's ondersteunen 802.11ac, oftewel wifi 5, en bevatten een gigabitethernetpoort.

Intel NUC 8 Pro

Reacties (47)


Google geeft sommige komende Chromebooks ondersteuning van acht jaar

Door Olaf van Miltenburg, 22 januari 2020 14:0037 reacties

Google verlengt de Chrome OS Automatic Update-periode voor komende Chromebooks van de huidige maximale zeven jaar naar een langere periode. Het techbedrijf noemt twee nieuwe Chromebooks als voorbeeld, waarvan de ondersteuning in juni 2028 afloopt.

Google meldt dat de verlengde ondersteuning geldt voor Chromebooks die dit jaar en daarna verschijnen. De onlangs aangekondigde Lenovo 10e Chromebook Tablet en Acer Chromebook 712 krijgen Chrome OS-updates tot juni 2028. Hoeveel jaar kopers van Chromebooks daadwerkelijk nieuwe updates kunnen verwachten, hangt van het model en het moment van kopen af.

Van alle Chromebooks die zijn verschenen, zet Google in een lijst de einddatum van ondersteuning op een rij, en inmiddels is die datum ook binnen de Chrome OS-installatie van individuele apparaten te zien. De periode waarbinnen Google ondersteuning biedt, begint te lopen op het moment waarop de eerste Chromebook op basis van dat hardwareplatform te koop komt.

Google maakte in november vorig jaar al bekend te overwegen om de Auto Update Expiration-tijd van 6,5 tot 7 jaar te verlengen. Het bedrijf zei toen dat het updaten van de kernel, het aanpassen van de drivers en het testen van de updates veel tijd en geld kost. Het aflopen van de ondersteuning leidde in het verleden bij gebruikers tot onbegrip, aangezien de hardware van een Chromebook dan vaak nog in orde is, maar het apparaat niet meer gebruikt moet worden vanwege mogelijke beveiligingsproblemen.

Google maakte verder bekend dat het voor onderwijsinstellingen het Chrome Education Upgrade-programma is begonnen. Het bedrijf brengt om de zes weken automatische beveiligings- en andere updates beschikbaar voor Chromebooks binnen educatieve instellingen en biedt meer beheermogelijkheden.

Reacties (37)


Privacywaakhond: 29 bedrijven melden mogelijk datalek door Citrix-kwetsbaarheid

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 13:4329 reacties

De Nederlandse toezichthouder Autoriteit Persoonsgegevens laat weten dat 29 organisaties tot nu toe een melding hebben gemaakt van eventuele datalekken die door de beveiligingslekken in de Citrix-virtualisatieomgeving zijn veroorzaakt.

Een woordvoerder van de AP heeft dat tegen de NOS gezegd. Het is nog niet duidelijk of er in alle 29 gevallen daadwerkelijk sprake is van een datalek; dat zou nog worden onderzocht. Evenmin is bekend om wat voor bedrijven en organisaties het gaat.

Eerder werd duidelijk dat bijvoorbeeld de gemeente Zutphen een inbraakpoging heeft gedetecteerd op zijn netwerk en het Medisch Centrum Leeuwarden sprak van een poging van hackers om in te breken. Het ziekenhuis besloot toen het externe dataverkeer tijdelijk stil te leggen, maar inmiddels meldt het bedrijf dat de 'digitale communicatiekanalen' weer beschikbaar zijn. Sinds woensdagochtend is het patiëntenportaal mijnMCL.nl weer bereikbaar en thuiswerken door medewerkers behoort ook weer tot de mogelijkheden. Het ziekenhuis heeft hiervoor een patch doorgevoerd.

Het lek bij Citrix werd vorige maand bekend. In Nederland zijn meer dan zevenhonderd network appliances van Citrix actief waarbij de kwetsbaarheid een risico vormt. Beveiligingsonderzoekers gaven een week geleden aan dat die servers ook actief worden aangevallen. Door de kwetsbaarheid is het mogelijk om code op een server uit te voeren. Eerder gaf het National Cyber Security Centrum organisaties het advies om de servers van de Citrix Application Delivery Controller en de Citrix Gateway uit te schakelen totdat er een oplossing is via een patch. Allerlei bedrijven, overheden instellingen besloten dat te doen. Enkele dagen geleden bracht Citrix hier patches voor uit.

Reacties (29)


Foto's van aansluitingen op vermoedelijk Xbox Series X-prototype komen online

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 12:38119 reacties, submitter: SuperflipNL

Er zijn foto's op internet geplaatst waarop te zien is hoe de achterkant en de voorkant van de Xbox Series X-console er wellicht gaan uitzien. De niet-officiële foto's van wat een prototype lijkt te zijn, tonen onder meer de aansluitingen op de achterkant van Microsofts nieuwe Xbox-console.

De foto's verschenen op Twitter en zijn door gebruiker CurryPanda geplaatst op Neogaf. Hij stelt dat ze er echt uitzien en dat het een prototype betreft; de uiteindelijke consumentenversie kan er dus iets anders gaan uitzien. Brad Sams van de website Thurott stelt dat het om authentieke hardware gaat en dat het geen 3d-geprint model is. Volgens hem bevestigen deze foto's de eerdere de berichten over de lay-out van de achterkant.

Op de voorkant is niet veel meer te zien dan een verticale sleuf voor disks, een Xbox-logo en een usb-aansluiting. Op de achterkant is meer te zien, zoals de ventilatiegaten om warme lucht af te voeren. Verder zijn er een optische audioaansluiting, een enkele hdmi-uitgang, een ethernetaansluiting, twee usb-a-poorten en een aansluiting voor de voeding te zien. Volgens Sams is de platte, rechthoekige sleuf bedoeld voor diagnostische taken; die zal wellicht niet aanwezig zijn op de uiteindelijke releaseversie.

Merkwaardig genoeg is op de foto van de achterkant niet alleen te zien dat het om een prototype gaat, maar er is ook een barcode met serienummer zichtbaar. Iemand lijkt erin te zijn geslaagd om dit serienummer te registreren op zijn Microsoft-account, waaruit valt op te maken dat het vermoedelijk geen vals nummer is.

Xbox prototype series XXbox prototype series X

Reacties (119)


ASML leverde vorig jaar 26 euv-machines

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 11:4968 reacties

ASML heeft in 2019 in totaal 26 euv-machines geleverd aan klanten. Van dat aantal waren negen machines van het nieuwste type: NXE:3400C. Deze versie heeft een specificatie van 170 wafers per uur met een beschikbaarheid van boven de negentig procent.

Uit de presentatie van en de toelichting op de financiële cijfers van ASML blijkt dat het bedrijf in 2019 een netto-omzet van 11,8 miljard euro heeft behaald. Dat is ongeveer 900 miljoen euro meer dan het omzetcijfer uit 2018. De winst bedroeg 2,6 miljard euro over heel 2019, wat gelijk is aan het winstcijfer van het jaar ervoor.

In totaal leverde ASML vorig jaar 203 nieuwe lithografiesystemen, wat er vier minder zijn dan in 2018. In 2020 denkt ASML 35 euv-machines te verkopen, voor een totale waarde van 4,5 miljard euro, schrijft het ED. Vervolgens stelt ASML dat het moet lukken om de productie van de euv-machines in 2021 te verhogen naar 45 of 50.

ASML profiteert van de markt voor logische chips, waar het volgens het bedrijf voorlopig goed blijft gaan, mede door de investeringen in 5g en high-performance compute applications. Ceo Peter Wennink zegt dat de klanten in de geheugenmarkt de eerste tekenen van herstel zien, al is dat laatste nog niet terug te zien in de cijfers van ASML. Het aandeel van de ASML-verkopen dat aan de productie van logische chips is gerelateerd, is fors toegenomen in 2019. Van de omzet van 11,8 miljard euro was 6,6 miljard toe te schrijven aan deze sector, terwijl dat in 2018 nog 3,7 miljard euro was. De categorie geheugen was in 2018 nog groter met een aandeel van 4,5 miljard euro op de totale omzet van ASML, maar dat is in 2019 ingezakt naar 2,4 miljard euro.

De Veldhovense maker van chipmachines heeft ook een goed vierde kwartaal achter de rug, waarbij een omzet van 4 miljard euro werd gehaald en de winst uitkwam op 1,1 miljard euro. Het bedrijf heeft in de vorige drie maanden orders binnengehaald voor negen euv-machines en leverde er in totaal acht aan klanten.

Wennink ging bij de presentatie van de jaar- en kwartaalcijfers ook in bedekte termen in op de kwestie van het wel of niet verlenen van de exportvergunning voor een euv-machine naar China. Hij stelt dat China ook zonder euv-machines aan de nieuwste generatie chips kan komen, zo tekent de NOS op. Wennink zegt dat het logisch is dat regeringen naar eventuele veiligheidsrisico's kijken en hij begrijpt dat er zorgen zijn over militaire toepassingen, maar tegelijk benadrukt hij dat chips 'in z'n algemeenheid heel generiek toepasbaar zijn': "Ze zitten in wasmachines, telefoons en auto's, en je kunt ze ook voor allerlei andere doeleinden gebruiken." Daarbij benadrukt hij dat ASML slechts de machine levert en dat het aan de klanten van ASML is om te bepalen wat voor chips uiteindelijk worden gemaakt.

ASML 2019 cijfers

Reacties (68)


WhatsApp brengt donkere modus uit voor bètaversie

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 10:45142 reacties, submitter: Jarwien NL

WhatsApp heeft voor de nieuwste bètaversie een donkere modus toegevoegd. Er zijn sinds 2018 al geruchten dat de berichtenapp een dergelijk donker thema zou krijgen, maar tot nu toe was er op dat vlak nog weinig concreets.

De website WABetainfo meldt dat WhatsApp een nieuwe update heeft uitgebracht via zijn Google Play Beta Program. Gebruikers die de donkere modus willen proberen, moeten WhatsApp updaten naar Android-bètaversie 2.20.13, anders is de modus wellicht niet te gebruiken. WABetainfo legt zich onder meer toe op het verkrijgen van informatie over nieuwe WhatsApp-functies door bètaversies te analyseren.

WhatsApp donkerWhatsApp donker

Bèta-gebruikers kunnen de donkere modus inschakelen door in de instellingen van WhatsApp te bladeren en de donkere modus te selecteren bij het kiezen van een thema. Zodra deze modus wordt gekozen, krijgen veel kleuren donkerdere kleurtonen, maar niet alles wordt geheel zwart.

Andere apps van Facebook, zoals Instagram en Messenger, kregen eerder ook al een donkere modus op Android. Daarnaast kreeg bijvoorbeeld de YouTube-app voor Android in 2018 al een dergelijke modus en heeft WhatsApp-alternatief Telegram ook al geruime tijd een nachtmodus.

donkere modus WhatsAppdonkere modus WhatsApp

Reacties (142)


Boeing verwacht dat 737 Max op zijn vroegst deze zomer weer zal vliegen

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 10:10288 reacties, submitter: IronRain

Boeing heeft klanten en leveranciers laten weten dat het verwacht dat de 737 Max vanaf halverwege dit jaar niet langer aan de grond wordt gehouden. Als dat uitkomt, heeft het geplaagde passagierstoestel een kleine anderhalf jaar aan de grond gestaan.

Boeing stelt dat deze verwachting is gebaseerd op de ervaringen met het certificatieproces. Uiteindelijk bepalen de Amerikaanse toezichthouder FAA en andere toezichthouders of de oplossingen van Boeing afdoende zijn en wanneer de 737 Max weer groen licht krijgt om te vliegen. In een verklaring heeft de FAA aangegeven dat het nog geen datum heeft voor de goedkeuring van het toestel, schrijft CNBC. Onlangs vond Boeing opnieuw een bug in de software van de 737 Max, maar het is onduidelijk of de deze vondst te maken heeft met de verwachting dat het vliegtuig voor de zomer in ieder geval niet meer vliegt.

De Amerikaanse vliegtuigbouwer bevestigde onlangs tijdelijk te zijn gestopt met de productie van de 737 Max-vliegtuigen, meldt CNN. Wanneer de productielijn in de fabriek in Renton in de Amerikaanse staat Washington weer op gang komt, is niet duidelijk. Boeing zegt dat het tijdens deze productiestop geen mensen zal ontslaan.

De 737 Max staat aan de grond vanwege twee dodelijke crashes. In oktober 2018 stortte een toestel neer in Indonesië en in maart 2019 boorde een 737 Max zich in Ethiopië in de grond. Daarbij kwamen in totaal 346 mensen om het leven. De fabrikant erkende dat het MCAS-antiovertreksysteem hierbij een rol heeft gespeeld. Nadat een invalshoeksensor foutieve data doorgaf, dacht het systeem dat een overtreksituatie dreigde, waarna de neus omlaag werd geduwd. Het systeem kreeg enkel data van een enkele sensor en de piloten bleken onvoldoende te zijn getraind op het vliegen met het nieuwe 737 Max-type.

Boeing 737 Max

Reacties (288)


'Goedkopere nieuwe iPhone kan in maart uitkomen'

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 09:04214 reacties

Apple maakt volgens geruchten een nieuwe, relatief goedkope iPhone en volgens Bloomberg kan deze telefoon al in maart beschikbaar komen. Dat meldt het persbureau op basis van niet nader genoemde bronnen.

Volgens de bronnen is Apple van plan om in februari te beginnen met de massaproductie van de nieuwe goedkopere iPhone, schrijft Bloomberg op basis van bronnen die bekend met dit plan zouden zijn. Daarbij zou de productie worden verdeeld tussen Foxconn, Pegatron en Wistron. Een persoon die de planning van Apple zou kennen, gaf aan dat het bedrijf uit Cupertino de nieuwe telefoon naar verwachting in maart zal onthullen.

Deze nieuwe telefoon zou min of meer de spirituele opvolger van de iPhone SE worden en een 4,7"-scherm krijgen, wat minder compact is dan originele iPhone SE met zijn 4"-scherm. Het nieuwe toestel zou een Touch ID-vingerafdrukscanner krijgen, maar het zonder Face ID moeten doen. Verder zou de A13-soc van de iPhone 11 in de nieuwe telefoon belanden en het ontwerp moet overeenkomen met dat van de iPhone 8. Dit zijn overigens grotendeels gegevens waar Bloomberg eerder over heeft bericht. Het heeft Apple om commentaar gevraagd, maar het bedrijf uit Cupertino weigerde een reactie te geven.

In oktober vorig jaar berichtte de analist Ming-Chi Kuo dat de iPhone SE 2, zoals hij de te verwachten nieuwe telefoon aanduidde, een A13-soc krijgt en in het eerste kwartaal van dit jaar verschijnt. Ook sprak hij over een behuizing die overeenkomt met de iPhone 8. De iPhone SE kostte bij de release in 2016 489 euro voor de 16GB-versie. Het is niet duidelijk hoeveel de nieuwe telefoon van Apple moet gaan kosten.

Productfoto's iPhone 8 (Plus)
IPhone 8 en 8 Plus

Reacties (214)


Aantal nieuwe betalende Netflix-gebruikers blijft stabiel op 8,8 miljoen

Door Joris Jansen, 22 januari 2020 08:29134 reacties, submitter: John Stopman

Het aantal betalende abonnees van Netflix is in het vierde kwartaal van 2019 met 8,76 miljoen toegenomen. Dat cijfer was in dezelfde periode een jaar eerder nagenoeg hetzelfde en kwam toen op 8,84 miljoen uit.

Het aantal van 8,8 miljoen nieuwe klanten is volgens Netflix hoger dan de verwachte 7,6 miljoen nieuwe klanten. Van deze 8,8 miljoen zijn er slechts 420.000 afkomstig uit de Verenigde Staten; de resterende 8,4 miljoen wordt gevormd door landen buiten de VS, blijkt uit de kwartaalcijfers. Als Canada bij de VS wordt gevoegd, kwam het aantal uit op 550.000 nieuwe klanten, terwijl dat aantal een jaar geleden nog op 1,75 miljoen uitkwam. Voor het komende kwartaal verwacht Netflix minder nieuwe betalende klanten te verwelkomen.

Netflix denkt dat deze lage groei in de VS te wijten is aan recente prijsstijgingen en concurrentie in dit land. Het bedrijf zegt dat het een dergelijke impact ook ziet in andere landen, waarbij het specifiek Canada, Australië en Nederland noemt. Waarschijnlijk zal de introductie van Disney+ hier een rol bij hebben gespeeld; deze streamingdienst kwam in november vorig jaar namelijk in alle genoemde landen uit.

Volgens Netflix ziet het ernaar uit dat The Witcher zijn grootste serie ooit wordt voor het eerste seizoen; in de eerste vier weken na de release keken 76 miljoen huishoudens naar de serie. Netflix berekent dat cijfer op basis van een nieuwe factor, genaamd 'kiezen om te kijken'. Deze term staat voor gebruikers die minstens twee minuten naar een serie keken. Volgens het bedrijf is dat lang genoeg om te kunnen zeggen dat de keuze bewust was.

Overigens gebruikt Netflix cijfers van Google Trends om aan te tonen dat de serie The Witcher erg succesvol is als deze wordt afgezet tegen concurrerende shows. Zo waren er voor The Witcher veel meer zoekopdrachten dan voor bijvoorbeeld The Mandalorian van Disney+, The Morning Show van Apple of Jack Ryan van Amazon Prime. Dat verschil was in Nederland nog een stukje sterker.

Het totale aantal betalende gebruikers ligt nu op 167 miljoen, een stijging van 20 procent ten opzichte van het vierde kwartaal van 2018, toen dat aantal op 139 miljoen zat. In diezelfde periode een jaar eerder was het aantal van 139 miljoen gebruikers een stijging van 26 procent.

Het bedrijf behaalde een omzet van 5,5 miljard dollar, een stijging van ruim dertig procent ten opzichte van de laatste drie maanden van 2018. De winst kwam uit op 587 miljoen dollar, terwijl dat een jaar eerder nog 134 miljoen dollar was.

Reacties (134)