Tip de redactie

Bosch investeert 3 miljard euro in halfgeleiderdivisie via European Chips Act

Door Jay Stout, 14 juli 2022 21:3445 reacties, submitter: Maurits van Baerle

Het Duitse Bosch zal tegen 2026 3 miljard euro hebben geïnvesteerd in zijn halfgeleiderdivisie. Het bedrijf wil daarmee zijn productiecapaciteit opdrijven en meer chips leveren aan de autoindustrie. Sommige van de chips van Bosch zullen tussen de 40 en 200nm groot zijn.

Volgens The Register gaat Bosch met het geld twee nieuwe ontwikkelingscentra bouwen in Duitsland. Een eerste in de stad Reutlingen en een tweede nabij zijn fabriek in Dresden. Daar zal ook een nieuwe clean room gebouwd worden van ongeveer drie vierkante kilometer. Clean rooms zijn ruimtes die hermetisch worden afgesloten van de buitenwereld zodat stofdeeltjes, aerosolen of andere verontreinigende stoffen het productieproces van de chips niet kunnen verstoren.

De financiële middelen komen volgens The Register van de Europese Unie en de Duitse federale overheid die het geld binnen het kader van de European Chips Act ter beschikking hebben gesteld. Bosch wil zijn chips in de toekomst vooral aan de man brengen in de autoindustrie en kijkt ook naar de ontwikkeling van nieuwe chips voor auto’s die bijvoorbeeld radarsystemen kunnen helpen aansturen.

De chips zullen gebakken worden op groottes die tussen de 40- en 200 nm liggen en niet op 3 of 5nm. Volgens een topman van de raad van bestuur van Bosch moet Europa chips fabriceren voor zijn eigen industrie en niet enkel op het allerkleinste formaat.

Reacties (45)


Ontwikkelaar Full Circle: skate wordt free-to-play

Door Jay Stout, 14 juli 2022 20:5262 reacties

EA-studio Full Circle heeft meer details vrijgegeven over skate, de vermeende opvolger van de Skate 3. Het spel wordt free-to-play, krijgt ondersteuning voor cross-play en cross-progression. Skate komt uit voor PlayStation, Xbox en pc. Op een latere datum volgen mobiele apparaten.

De game zal zich afspelen in San Vansterdam, een zusterstad van de virtuele stad San Vanelona uit Skate 1 en Skate 2. Het wordt in de nieuwe game mogelijk om samen met andere spelers speelwerelden te bouwen via de CollaboZones waar ook andere gamers ook in real-time kunnen spelen.

Ondanks het feit dat het spel free-to-play wordt, zal skate geen betaalde lootboxes en geen betalende opties krijgen om een voordeel te halen ten opzichte van andere spelers. Er zal bovendien geen enkele map achter een paywall zitten. Ontwikkelaar Full Circle kondigde wel aan dat er events en seasonal drops zullen verschijnen. De game zal micro-transacties bevatten, al zijn de details daarover nog niet duidelijk.

Ontwikkelaar Full Circle koos ervoor om de game niet de titel Skate 4 mee te geven omdat het volgens het bedrijf geen opvolger, reboot of zelfs een remake van de gamefranchise is. Skate is volgens de makers een nieuw platform dat de komende jaren nog flink zal uitbreiden.

Eind juni begon Full Circle aan een gesloten playtest voor pc-gamers. De game zat toen nog in een zeer vroeg ontwikkelstadium. De gamestudio wil de komende maanden nog meer geïnteresseerde gamers toelaten tot de gesloten testen en zoveel mogelijk feedback verzamelen. Full Circle deelde nog geen informatie over wanneer we de game mogen verwachten.

Reacties (62)


Google stelt Chrome OS Flex beschikbaar voor het brede publiek

Door Jay Stout, 14 juli 2022 20:0563 reacties

Google stelt zijn gratis besturingssysteem Chrome OS Flex open voor het brede publiek. Het bedrijf garandeert dat het Chromium-besturingssysteem zonder problemen op 295 verschillende apparaten kan draaien. Chrome OS Flex was sinds begin dit jaar via early access te testen.

Het op Chromium gebaseerde besturingssysteem draait op de meeste computers met 64-bit Intel- en AMD-x86-processors die minimaal 4GB RAM-geheugen aan boord hebben en tenminste 16GB aan opslagruimte. Computers met componenten die voor 2010 zijn gefabriceerd, kunnen volgens Google minder goed met het besturingssysteem overweg. Systemen die draaien op een Arm-processor, worden voorlopig niet ondersteund.

Chrome OS Flex is gebaseerd op de broncode van Chrome OS en de gebruikersinterface lijkt er dan ook sterk op. Het zal overigens dezelfde releasecyclus volgen. Het besturingssysteem is niet geheel identiek aan Chrome OS. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk om Android-apps, Verified Boot en automatische BIOS- en UEFI-firmware-updates uit te voeren.

Google bood begin 2022 vroegtijdige toegang tot Chrome OS Flex. Twee jaar daarvoor, in 2020, had het bedrijf Neverware overgenomen. Die ontwikkelaar had CloudReady ontwikkeld: een op Chromium gebaseerd besturingssysteem waarmee oudere computers als Chromebooks konden functioneren. Uit CloudReady is Chrome OS Flex ontstaan. Chrome OS Flex kan via de website van Google gedownload worden en via een USB-installer geïnstalleerd worden.

Chrome OS Flex
Chrome OS Flex

Reacties (63)


Sony kondigt gratis loyaliteitsprogramma PlayStation Stars aan

Door Jay Stout, 14 juli 2022 19:0747 reacties, submitter: Raem

Sony heeft loyaliteitsprogramma PlayStation Stars aangekondigd. Spelers kunnen rewards en punten verdienen door activiteiten te vervolledigen. Het wordt mogelijk om punten in te wisselen voor tegoeden voor de PlayStation Store. Het bedrijf introduceert ook digitale collectables.

Het loyaliteitsprogramma wordt volgens Sony opt-in en gratis. Het zal PlayStation-spelers aanzetten om activiteiten te vervolledigen en op die manier rewards te verzamelen. Welke dat zijn is nog onduidelijk, al maakt Sony gewag dat het onder andere digitale collectibles zal introduceren. Deze digitale verzamelobjecten zullen aanvankelijk bestaan uit beeldjes van iconische gamepersonages en digitale voorstellingen van bekende Sony-apparaten.

Bij sommige activiteiten volstaat het volgens Sony om eender welk spel op de PlayStation-console op te starten; bij andere kan er bijvoorbeeld gevraagd worden om eerst een toernooi te winnen of een welbepaalde PlayStation Trophy te behalen.

Er kunnen ook punten verzameld worden en PlayStation Star-spelers die aankopen hebben gedaan in de PlayStation Store krijgen die punten automatisch toegewezen. De verzamelde punten zullen volgens Sony ingewisseld kunnen worden voor PSN-tegoeden of voor andere producten uit de PlayStation Store. Welke dat zijn, is niet duidelijk. Sony maakte ook nog niet bekend hoeveel punten een speler nodig zal hebben om een bepaald tegoed te claimen. Het Japanse bedrijf stelt dat PlayStation Stars later dit jaar uitgerold zal worden, al deelde het geen exacte data mee.

PlayStation Stars
PlayStation Stars

Reacties (47)


WindowsCentral: volgende versie van Windows verschijnt in 2024

Door Jay Stout, 14 juli 2022 17:57232 reacties, submitter: Anonymoussaurus

Microsoft wil voortaan elke drie jaar een grote release van het Windows-besturingssysteem uitbrengen. Dat stelt WindowsCentral na het spreken van enkele bronnen. De volgende release van Windows zou in 2024 verschijnen en krijgt intern de codenaam Next Valley mee.

Microsoft wil volgens de redactie van WindowsCentral vanaf 2023 elke drie maanden nieuwe functies introduceren via tussentijdse updates, dit voor versies van Windows die het op dat moment verkoopt. De plannen voor de geplande Sun Valley 3-update voor Windows 11 zijn naar verluidt geschrapt. De functies die met deze versie gepaard zouden gaan, zullen volgens WindowsCentral op later geplande momenten verschijnen.

De nieuwe ontwikkelcyclus heeft de naam Moments gekregen en start volgens WindowsCentral zodra Windows 11 versie 22H2, intern beter bekend als Sun Valley 2, de deur uit is. Versie 22H2 kreeg in mei een release-to-manufacturingstatus mee en de release vindt naar verwachting in september plaats. De update is momenteel wel al beschikbaar als preview build. Microsoft zal via deze update functies aan Windows 11 toevoegen die nog niet klaar waren voor de officiële release van het besturingssysteem in oktober 2021.

Windows 11

Reacties (232)


Nintendo koopt animatiestudio en noemt hem Nintendo Pictures

Door Hayte Hugo, 14 juli 2022 17:1135 reacties, submitter: Xtuv

Nintendo neemt Dynamo Pictures volledig over en wijzigt de naam in Nintendo Pictures. De animatiestudio moet dan focussen op de 'ontwikkeling van visuele content op basis van Nintendo-eigendommen'. Eerder zei Nintendo meer films te willen uitbrengen.

Dynamo Pictures wordt na de overname een Nintendo-dochterbedrijf. Met de overname wil Nintendo het 'plannen van en de production structure van visuele content binnen de Nintendo-groep' versterken. De overname is naar verwachting op 3 oktober afgerond.

De animatiestudio werd 30 jaar geleden opgericht en heeft animaties voor films, games, tv-series en VR-brillen gemaakt. Sinds 2011 was het bedrijf onafhankelijk. Bij Dynamo Pictures werken 100 mensen. Het bedrijf werkte onder meer aan de Netflix-serie Ghost in the Shell, NieR Replicant en Death Stranding.

Het is niet duidelijk of Nintendo de animatiestudio overneemt voor hulp bij gameontwikkeling of om meer films te maken. Volgend jaar moet een Super Mario Bros.-film verschijnen met Chris Pratt in de hoofdrol. Shigeru Miyamoto, producent en gameregisseur bij Nintendo, heeft volgens VGC eerder aangegeven meer Nintendo-films te willen maken.

Reacties (35)


KakaoTalk verwijdert link naar betaaloptie nadat Google updates blokkeerde

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 14:5639 reacties

De Zuid-Koreaanse chatapp KakaoTalk verwijdert een link naar een eigen betaalpagina, omdat Google updates van de app in de Play Store afkeurde. Google is strenger gaan controleren dat apps alleen betalingen aanbieden via Google Pay.

KakaoTalk updates
KakaoTalk updates

KakaoTalk liet in eerste instantie updates lopen via een apk-bestand op de eigen site, maar is daar nu van teruggekomen en verwijdert de betaaloptie uit de app, meldt TechCrunch. Het bedrijf doet dat om het gebruikers makkelijker te maken, zo luidt het statement.

De app had een tijdje een link naar een betaaloptie op de site van Kakao zelf, maar sinds 1 juni heeft Google zijn bestaande beleid strenger toegepast en pauzeert het updates voor apps die in overtreding zijn. Dat is tegen de Zuid-Koreaanse wet, zei de toezichthouder eerder. Alles wat consumenten de toegang tot een alternatief betalingssysteem ontzegt, is verboden, oordeelt de waakhond. Daarnaast zijn links naar externe betaalsystemen wettelijk toegestaan.

Het is onduidelijk waarom KakaoTalk nu toch heeft toegegeven aan de eisen van Google. Met deze toezegging zal de volgende update voor de chatapp vermoedelijk weer in de Play Store verschijnen. Wanneer dat gebeurt, is onbekend.

Reacties (39)


Amazon belooft interface aan te passen om tweede verkoper weer te geven

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 14:4265 reacties

Amazon heeft de Europese Commissie beloofd om de interface van zijn webwinkel aan te passen, zodat het niet lijkt alsof er slechts één optie is in de Buy Box op de site. Als er een tweede optie is die afwijkt in prijs of levering, komt die er voortaan ook bij te staan.

Het is nog onbekend wanneer Amazon de wijziging gaat doorvoeren. De aanpassing moet Amazon in de eigen winkel minder machtig maken, omdat klanten dan sneller de alternatieven zien. De Buy Box met de enkele optie was een van de dingen waar de Europese Commissie onderzoek naar deed.

De aanpassing in de interface is een van de concessies die Amazon doet volgens de Europese Commissie. Ook belooft Amazon niet langer data te gebruiken over de verkopen van producten om zelf producten te ontwikkelen. Zo kopieert lang Amazon geregeld succesvolle producten onder het eigen Basics-merk, waarna het die voor een lagere prijs aanbied en zo misbruik maakt van de macht die het heeft als platform om producten te ontwikkelen en te verkopen.

Daarnaast belooft Amazon om Prime meer open te stellen voor aanbiedingen, zonder extra voorwaarden. Tot nu toe stelt Amazon voorwaarden aan de manier van levering om Prime-klanten een aanbod te mogen doen. Dat zal dus veranderen.

De Europese Commissie vraagt betrokkenen of zij denken dat de concessies ver genoeg gaan. Die hebben tot 9 september om een visie kenbaar te maken. Als de Commissie akkoord gaat, dan stoppen de onderzoeken naar Amazon. Die onderzoeken kunnen maximaal een boete opleveren van 10 procent van de jaaromzet van het concern.

Reacties (65)


Lebara voegt opties voor 15GB en 20GB toe aan sim-only-abonnementen

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 14:0256 reacties

De Nederlandse virtuele provider Lebara voegt opties voor 15GB en 20GB toe aan zijn sim-only-abonnementen. Ook wijzigt het de prijzen en databundels van sommige van zijn abonnementen, zo laat het bedrijf weten.

Het toevoegen van de opties was nodig, omdat sim-only-abonnementen tot nu toe eindigden bij 10GB. "Dat is niet voor iedereen toereikend, daar liepen onze bestaande klanten soms ook tegenaan", aldus Eelco Gijze, commercieel directeur van de provider. De kleinste bundel blijft 1GB.

De provider, die op het netwerk van KPN zit, houdt vast aan de constructie om abonnementen te bieden met 150 belminuten en sms'jes, met een optie om voor een euro per maand onbeperkt te kunnen bellen en te sms'en. De nieuwe abonnementen gelden alleen voor nieuwe klanten, hoewel bestaande klanten bij verlenging ook de nieuwe opties kunnen bieden. Voor klanten die nog een lopend contract hebben, verandert er niets.

Lebara per 14 juli Nieuwe prijs (bij maandelijks opzegbaar) Oude prijs (bij maandelijks opzegbaar)
1GB 7 euro 7 euro
2GB - 8,50 euro
3GB 9 euro -
5GB 10 euro 10 euro
7GB - 14 euro
10GB 13 euro 16 euro
15GB 16 euro -
20GB 19 euro -

Reacties (56)


Samsung kondigt GDDR6-geheugen aan met 24Gbit/s-snelheid

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 13:4925 reacties

Samsung heeft GDDR6-geheugen aangekondigd dat snelheden aankan tot 24Gbit/s. Dat is een derde meer dan de 18Gbit/s die Samsung tot nu toe maximaal bood in zijn geheugen. De release volgt 'in lijn met releases van gpu's', aldus de fabrikant.

Samsung GDDR6Samsung is begonnen met het samplen van het geheugen, aldus de fabrikant zelf. Dat is een voorstadium van massaproductie. Het gaat om 16Gbit-geheugen. Samsung zegt nog niet hoeveel geheugen de varianten precies zullen hebben, maar zegt al wel dat er varianten komen voor laptops met dynamic voltage switching, om zo het stroomverbruik terug te dringen. Ook komen er versies met 20Gbit/s- en 16Gbit/s-doorvoersnelheden die werken op 1,1V, in tegenstelling tot de 1,35V die standaard is bij GDDR6.

Met de aankondiging volgt Samsung concurrent Micron, die dit voorjaar zei GDDR6X-geheugen te maken op 24Gbit/s. Misschien worden de chips dan ook gebruikt in de volgende generatie Nvidia-kaarten, hoewel dat niet wordt bevestigd. Een eerder gerucht stelt wel dat de RTX 40-serie van Nvidia configuraties van maximaal 24GB GDDR6X-geheugen ondersteunt.

Samsung maakt het GGDR6-geheugen op de derde generatie van zijn 10nm-classprocedé voor dram. De release van het geheugen volgt 'in lijn met de release van gpu's'. Daarmee doelt Samsung vermoedelijk op onder meer de RTX 40-serie van Nvidia. Die staat op de rol voor dit najaar. Nvidia heeft daar zelf nog niets over bekendgemaakt.

Reacties (25)


Italiaanse toezichthouder begint onderzoek naar Google om hinderen concurrentie

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 13:3516 reacties

De Italiaanse toezichthouder AGCM is een onderzoek begonnen naar Google om het hinderen van interoperabiliteit met andere diensten. Het zou te lastig zijn voor gebruikers om hun data uit Google-diensten te delen met andere diensten en dat zou concurrentie hinderen.

De AGCM heeft samen met een financiële instantie van de Italiaanse overheid woensdag al onderzoek gedaan bij Google-kantoren in Italië vanwege het onderzoek, zegt de toezichthouder. AGCM noemt onder meer Google Maps, Android en Gmail als diensten waar gebruikers lastig data uit kunnen halen om te delen met andere diensten.

De AGCM noemt daarbij specifiek Weople, een Italiaanse dienst die zich onder meer richt op dataportabiliteit en het beheer van privacyrechten bij diverse diensten. Die kunnen nu lastig bij Google-diensten doordat het bedrijf het niet mogelijk maakt om instellingen daarvoor door andere diensten te laten beheren.

Google ontkent de aantijgingen tegenover Reuters. Het wijst daarbij op zijn dienst Takeout, waar gebruikers hun eigen data kunnen downloaden. Als andere diensten toegang zouden krijgen, zou dat volgens Google 'de privacy van gebruikers in gevaar brengen'. "Ook moedigt het frauduleuze activiteit aan. Er zijn altijd manieren voor bedrijven om directe portabiliteit van data in hun diensten te verbeteren."

Reacties (16)


Fairphone begint met verkoop alleen linker- of rechteroordopje

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 12:27120 reacties

Fairphone is begonnen met de verkoop van vervangende oordopjes voor zijn set draadloze oordopjes. Klanten kunnen een enkel oordopje aanschaffen in het geval dat alleen het linker- of rechteroordopje stuk of kwijt is.

Fairphone TWS EarbudsDe levering van de vervangende linker- of rechteroordopjes begint deze week, zegt Fairphone. Daardoor is nu ook voor het eerst de prijs bekend. Fairphone vraagt 45 euro voor een vervangend oordopje. Een nieuwe set met twee oordopjes en laadcase kost 99 euro.

Bij een enkel nieuw oordopje zit alleen een siliconen dopje met de middelste grootte. Als gebruikers een andere maat willen, moeten ze een set nieuwe siliconen dopjes kopen voor 5 euro. Het is wel mogelijk om kleuren te mixen. De oordopjes zijn er in zwart, grijs en groen.

De verkoop van enkele dopjes past in de strategie van Fairphone om duurzamer om te gaan met de draadloze oordopjes. In tegenstelling tot de telefoons van de fabrikant zijn de oordopjes niet repareerbaar. Dat was volgens de fabrikant niet mogelijk. Fairphone wil hetzelfde pad volgen als bij zijn telefoons, waarbij de eerste versie ook slecht repareerbaar was. Apple biedt al jaren vervangende linker- of rechteroordopjes aan voor zijn AirPods.

Reacties (120)


Topman voor Autopilot bij Tesla gaat weg

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 12:06195 reacties

Andrej Karpathy, een van de leiders van de Autopilot-divisie bij Tesla, gaat weg. Karpathy was al sinds maart niet meer aan het werk. Zijn vertrek volgt kort op een ontslagronde bij de divisie die zich richt op autonoom rijden, al lijkt er geen verband te zijn.

Karpathy heeft nog geen idee wat hij nu gaat doen, zegt hij. Tesla-directeur Elon Musk reageerde op zijn bericht met een tweet dat het 'een eer was om met je te werken'. Het is onbekend waarom Karpathy weggaat. Hij noemt het 'een moeilijk besluit'. Hij heeft vijf jaar gewerkt voor de autofabrikant.

De aankondiging volgt kort op een ontslagronde bij zijn divisie, zegt Bloomberg. Karpathy was al sinds maart niet meer aan het werk vanwege een sabbatical, maar zou deze maand terugkeren bij het bedrijf. Dat gebeurt nu dus niet meer.

Behalve Karpathy leidden ook Ashok Elluswamy en Milan Kovac de divisie, die werkt aan functies voor autonoom rijden bij de automaker. Het is onbekend of het vertrek van Karpathy en de ontslagronde gevolgen hebben voor komende functies waar Tesla aan werkte voor Autopilot.

Reacties (195)


Gerucht: alleen iPhone 15 Pro Max krijgt camera met periscopische zoomlens

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 11:5470 reacties

Alleen de iPhone 15 Pro Max krijgt een camera met periscopische zoomlens, zo zegt analist Ming-Chi Kuo van TF Securities. Andere varianten van de iPhone van volgend jaar hebben de zoomlens niet. De iPhone 16 Pro zou daarna de periscopische lens wel hebben, zegt Kuo.

Oppo: periscopische camera
Oppo: periscopische camera

Volgens Kuo moet de periscopische zoomlens een vergroting bieden van 5x-6x ten opzichte van de primaire camera. Dat komt uit rond een brandpunt van rond 130mm in 35mm-equivalent. Dat is een relatief beperkte vergroting ten opzichte van camera's in andere high-end telefoons. Zo heeft de Samsung Galaxy S22 Ultra een 230mm-lens. Die heeft daarnaast ook een tweede camera met telelens met minder vergroting.

Kuo zegt dat de camera een sensorformaat krijgt van rond 1/3", wat uitkomt op een oppervlakte van rond 13 vierkante millimeter. Het diafragma zou uitkomen op f/2.8, terwijl de camera optische beeldstabilisatie met sensor shift zou ondersteunen.

De analist duidt erop dat de periscopische lens de nu gebruikte telelens gaat vervangen. Sommige andere fabrikanten kiezen voor twee camera's met telelenzen in high-end telefoons. Een periscopische zoomlens heeft een sensor die een kwartslag gedraaid zit in de behuizing. Het licht komt binnen door de lens, waarna een spiegel het licht een kwartslag buigt om het op de sensor te laten belanden. Die techniek maakt langere brandpuntsafstanden mogelijk, omdat er meer ruimte in de breedte van een telefoon zit dan in de dikte. Er gaan al langer geruchten over een periscopische zoomlens voor toekomstige iPhones, maar dit is voor het eerst dat Kuo er specificaties bij vermeldt.

Periscopische zoomlenzen iPhone 15 Pro Max, volgens Kuo Samsung Galaxy S22 Ultra Xiaomi 12S Ultra Sony Xperia 1 IV
Brandpuntsafstand Ongeveer 130mm 230mm 120mm 85-125mm
Vergroting 5-6x 10x 5x 3x-5.2x
Resolutie 12MP 10MP 48MP 12MP
Sensoroppervlakte 13mm² 10mm² 30mm² 11mm²
Diafragma f/2.8 f/4.9 f/4.1 f/2.3-f/2.8

Reacties (70)


Clearview AI krijgt Griekse boete voor overtreden AVG

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 11:3626 reacties, submitter: jdh009

Gezichtsherkenningstool Clearview AI heeft een boete van twintig miljoen euro gekregen van de Griekse toezichthouder DPA. Die boete is voor het overtreden van de privacywet AVG. Toezichthouders in meerdere lidstaten hebben boetes uitgedeeld.

De DPA zegt in zijn beslissing dat de klacht van mensenrechtorganisatie Homo Digitalis terecht is, omdat Clearview AI zonder voorafgaande toestemming privégegevens van Griekse burgers heeft verzameld. Dat is tegen de regels van privacywet AVG, die ook bekendstaat onder de Engelse afkorting GDPR. Volgens die wet moeten bedrijven vooraf toestemming krijgen om data te verzamelen en te verwerken.

Clearview zegt tegen Techcrunch dat het de boete onterecht vindt. "Clearview AI heeft geen kantoor in Griekenland of de EU en heeft ook geen klanten in Griekenland of de EU. Wij ondernemen geen activiteiten die op een andere manier zouden betekenen dat we ons moeten houden aan de AVG." Het bedrijf gaat ook in beroep tegen de boete die het kreeg van de Britse toezichthouder. Eerder kreeg Clearview ook al een boete in Italië. Er loopt ook nog een onderzoek in Oostenrijk.

Clearview AI verzamelt foto's die openbaar op internet staan en past daar gezichtsherkenning op toe, zodat de software gebruikers kan herkennen en nieuw beeldmateriaal daardoor kan matchen aan profielen op sociale media. Het bedrijf verkoopt zijn tool onder meer aan opsporingsdiensten.

Clearview AI. Bron: CBS News

Reacties (26)

Lees meer


Qualcomm plaatst teaser voor aankondiging nieuwe smartwatch-soc

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 09:4418 reacties

Chipontwerper Qualcomm heeft een teaser geplaatst voor de introductie van een nieuwe soc voor smartwatches. De laatste, de Snapdragon Wear 4100, kwam twee jaar geleden uit. De soc belandt vermoedelijk vooral in Wear OS-horloges.

Qualcomm-teaser voor Wear-soc
Qualcomm-teaser voor Wear-soc

Qualcomm plaatste de teaser met de tekst 'de klok tikt voor iets groots', een duidelijke verwijzing naar smartwatches. Bovendien staat in de video, die een soc laat zien, de tekst 'wear what matters'. Dat is een verwijzing naar Wear OS, het besturingssysteem voor smartwatches van Google. De video laat bovendien de behuizing van een horloge zien.

De nieuwe versie van Wear OS kwam vorig jaar uit op de Galaxy Watch 4 van Samsung, voorzien van een Exynos W920-soc van Samsung zelf. Die is veel moderner en sneller dan de Wear 4100 van Qualcomm. Er zijn weinig geruchten over de opvolger van de Wear 4100, behalve een gerucht uit februari dat het een 4nm-soc wordt met dezelfde processorkernen en kloksnelheden als de Wear 4100.

Snapdragon-socs voor smartwatches belandden afgelopen jaren vooral in de talloze smartwatches van modemerken, die gebruikmaken van een set aan standaardcomponenten. Ook Mobvoi gebruikt de socs in zijn TicWatch-horloges. De Pixel Watch van Google zou draaien op een oudere Exynos-soc.

Qualcomm is voor zijn socs voor smartphones overgestapt op nieuwe naamgeving, zoals Snapdragon 8 Gen 1. In die lijn zou de nieuwe soc mogelijk Snapdragon Wear Gen 1 gaan heten. Als de naamgeving van Wear-socs gelijk blijft, zou het gaan om een Wear 5100.

Reacties (18)


Belgische gemeente heft belasting op zelfscankassa's

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 08:57621 reacties, submitter: Admiral Freebee

De Belgische gemeente Sint-Jans-Molenbeek, in het Brusselse gewest, heft belasting op zelfscankassa's. Voortaan moeten supermarkten per jaar bijna 6000 euro betalen per zelfscankassa in de gemeente.

Zelfscankassa Delhaize
Zelfscankassa Delhaize

De gemeenteraad heeft ingestemd met de maatregel om de werkgelegenheid te beschermen en om meer geld in kas te krijgen, zo blijkt uit het verslag van de gemeenteraad. In het voorstel staat dat de gemeenteraad meent 'dat zelfscankassa's ten koste gaan van de werkgelegenheid, omdat de consument wordt gevraagd een deel van het werk te doen dat voorheen door loontrekkenden werd gedaan'. Daarnaast staat in het voorstel 'dat deze belasting in de eerste plaats tot doel heeft de gemeente Sint-Jans-Molenbeek de financiële middelen te verstrekken die nodig zijn voor haar opdrachten en voor het beleid dat zij wil voeren, en tevens haar financieel evenwicht te waarborgen'.

Het gaat om een jaarlijkse belasting die dit jaar op 5600 euro uitkomt en daarna telkens per jaar 2,5 procent hoger uitvalt, zodat het in 2025 gaat om 6000 euro per zelfscankassa. De maatregel gaat dit jaar al in, waardoor supermarkten snel al zullen moeten betalen. De belasting gaat de gemeente rond 11.200 euro per jaar opleveren.

Het gaat maar om één supermarktketen die zelfscankassa's heeft, meldt VRT. Het gaat om de keten Delhaize, die tot 2020 het hoofdkantoor in Sint-Jans-Molenbeek had staan. De keten meldt dat zelfscankassa's al vijftien jaar in de gemeente staan. Bovendien is dat niet ten koste gegaan van de werkgelegenheid, zo claimt de supermarkt.

Reacties (621)


Goedkoper Netflix-abonnement krijgt advertenties van Microsoft

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 08:34219 reacties

Het goedkopere Netflix-abonnement krijgt advertenties van Microsoft. Dat hebben beide bedrijven bekendgemaakt. Ze zeggen nog niets over wanneer het abonnement beschikbaar zal zijn. De deal is voor de wereldwijde markt.

Er zijn geen details over de samenwerking. Netflix zegt dat Microsoft de bewezen technologie heeft om advertenties te leveren voor het abonnement. Microsoft zegt verder de data van Netflix-abonnees te beschermen, maar hoe dat precies gaat gebeuren, is onbekend.

Alle advertenties binnen het goedkopere Netflix-abonnement komen van het Microsoft-platform vandaan. Microsoft werkt naar verluidt ook al aan een manier om in-game ads te laten zien bij free-to-playgames op Xbox-consoles.

Netflix zei eerder dit jaar dat het een abonnement met advertenties wil gaan verkopen. Meer streamingdiensten doen dat of zijn dat van plan. Het stelt ze in staat om lagere prijzen te vragen, waardoor ze meer klanten krijgen. Dat is nodig, omdat de groei van het aantal abonnees stokt.

Netflix

Reacties (219)


'Bezorgde burgers zorgen niet voor grote problemen bij vinden plekken 5G-masten'

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 08:16186 reacties

De maatschappelijke weerstand door zorgen over straling zorgen momenteel niet voor grote problemen voor providers bij het vinden van plekken voor nieuwe zendmasten. Dat concludeert toezichthouder ACM. Bovendien zijn er niet zoveel nieuwe plekken voor zendmasten nodig.

De nieuwe Omgevingswet, die op 1 januari 2023 ingaat, kan in de toekomst tot gevolg hebben dat bezorgde burgers vaker aanvragen voor zendmastlocaties tegenhouden, zegt ACM. "Dit zou er toe kunnen leiden dat de eisen die gemeenten stellen voor het verkrijgen van een vergunning strenger kunnen worden. Hierdoor kan het lastiger worden om nieuwe locaties te ontwikkelen en te
gebruiken."

Aan de andere kant kan het ook makkelijker worden voor providers om aanvragen voor nieuwe locaties te doen en goedgekeurd te krijgen, zegt ACM. De Vereniging Nederlandse Gemeenten en Agentschap Telecom werken aan een standaardbeleid voor gemeenten, waardoor gemeenten weten wat ze kunnen vragen van providers en providers weten wat ze kunnen verwachten van gemeenten. "ACM verwacht dat dit er dan ook toe zal leiden dat de communicatie en afstemming in vergunningstrajecten tussen MNO’s en gemeenten op termijn zal verbeteren. Dit kan er juist toe leiden dat het makkelijker wordt om een nieuwe locatie te ontwikkelen."

Terwijl providers in 2019 dachten in de jaren '20 ongeveer 1500 nieuwe plekken voor zendmasten nodig te hebben, denkt ACM op basis van een onafhankelijk onderzoek dat het aantal veel lager zal liggen. Zo hebben providers na de veiling van 2020 acht keer een ontheffing aangevraagd voor de dekkingseisen van die veiling. Zo'n ontheffing is mogelijk als providers geen plek kunnen vinden om zendmasten te plaatsen. Dat wijst erop dat ze goed aan de dekkingseisen konden voldoen. Bovendien zijn er meer mogelijkheden voor providers om plaatsen voor zendmasten te delen.

ACM deed het onderzoek, omdat providers hadden gezegd dat ze bang waren dat er te weinig plekken zouden zijn voor 5G-zendmasten. Daardoor zijn ze bang dat de prijzen voor die plekken stevig omhoog zouden gaan. ACM zegt in reactie daarop dat die zorgen niet terecht zijn en ziet geen reden om in te grijpen.

Reacties (186)


Google brengt laatste bèta Android 13 uit

Door Arnoud Wokke, 14 juli 2022 07:5117 reacties

Google heeft de laatste bèta van Android 13 uitgebracht. In de build zitten alleen nog een aantal bugfixes, maar sinds de laatste bèta komen er geen nieuwe functies meer bij. Google belooft in de komende weken meer info te geven over de uiteindelijke release.

Het was al maanden duidelijk dat de laatste bèta in juli zou verschijnen, want zo stond het al op de roadmap. De release van de laatste testversie vond woensdagavond plaats. Google duidt de bèta ook aan als release candidate. "Deze update bevat een release candidate-build van Android 13 voor Pixel-apparaten en de Android-emulator."

Met de belofte om de komende weken meer informatie te geven over de uiteindelijke release, lijkt het erop dat Google aanstuurt op het vrijgeven van Android 13 voor het einde van de zomer. De uiteindelijke release van Android 12 was in oktober. Android-versies daarvoor kwamen veelal in augustus en september uit.

In Android 13, zo kondigde de zoekgigant eerder aan, kunnen apps basale versies van eigen iconen hebben voor gebruik in 'themed icons'. Daardoor zijn alle iconen in dezelfde stijl en met dezelfde kleurstelling.Android 13 krijgt ook een nieuwe wifipermissie mee, NEARBY_WIFI_DEVICES. Met deze permissie zullen apps verbinding kunnen maken met andere wifiapparaten zonder dat hiervoor de locatie van het apparaat moet worden gedeeld en toestemming moet worden gegeven via Android. Apps die met wifiapparaten in de buurt een verbinding willen opzetten, maar geen locatiegegevens nodig hebben, kunnen voor deze runtime permission kiezen.

Ontwikkelaars van apps die eigen Snelle Instellingen-knoppen kunnen genereren, kunnen aan de hand van een nieuwe api in Android 13 een banner oproepen in hun app waarmee de eigen instellingenknop meteen toegevoegd kan worden aan het Snelle Instellingen-paneel. Hierdoor hoeven gebruikers de app niet meer te verlaten om de knop toe te voegen aan het paneel bovenaan het scherm.

Tijdlijn ontwikkeling Android 13 volgens Google

Reacties (17)


Hyundai Ioniq 6 krijgt bereik van 610 kilometer

Door Jeroen Horlings, 14 juli 2022 03:30198 reacties

Eind juni werd al het uiterlijk van de Ioniq 6 onthuld en vandaag zijn ook definitieve specificaties vrijgegeven. Daaruit blijkt dat de Hyundai Ioniq 6 een wltp-bereik van 610km krijgt en met een energiegebruik van minder dan 14kWh per 100km vrij efficiënt is.

De Ioniq 6 staat op hetzelfde E-GMP-platform als de Ioniq 5 en de Kia EV6 en beschikt dus ook over dezelfde accutechnologie. Dat betekent dat hij over een 800V-accu beschikt, maar ook met 400V-installaties overweg kan. Laden met 400 volt is mogelijk zonder dat daarvoor extra upgrades nodig zijn. Bij een 400V-lader gebruikt de wagen een eigen omvormer om de 400V van het laadstation om te zetten in 800V, zodat de accu kan worden opgeladen met het maximale vermogen. Met een 350kW-lader is de Ioniq 6 volgens eigen zeggen in slechts 18 minuten op te laden van 10 tot 80 procent.

Hyundai Ioniq 6

Net als bij de andere modellen zijn er vergelijkbare configuraties mogelijk. De longrange 77,4kWh-accu kan worden gecombineerd met een of twee elektromotoren, voor achterwiel- of vierwielaandrijving. Het topmodel is voorzien van twee elektromotoren met een gecombineerd vermogen van 239kW (325pk) en een koppel van 605Nm. Deze configuratie accelereert vanuit stilstand in 5,1 seconden naar 100km/u. Met de standaardaccu van 53kWh, 18-inchwielen en een achterwielaandrijving heeft hij volgens de wltp-testcyclus een verbruik van minder dan 14kWh per 100km, waardoor deze versie daardoor op papier een van de energie-efficiëntste auto’s op de markt is. Hoe efficiënt de versie met de grote accu is, werd niet bekendgemaakt.

Ook de vehicle-to-loadfunctionaliteit (V2L) is beschikbaar, waardoor er allerlei elektrische apparaten kunnen worden aangesloten met een maximum van 3680 watt. Onder de achterbank zit een stopcontact, maar ook via de laadpoort kunnen apparaten met behulp van een bijgeleverde adapter worden aangesloten.

Het dashboard omvat een 12-inch-aanraakgevoelig infotainmentscherm en een 12-inch-digitaal cluster dat realtime informatie over de actieradius weergeeft op basis van de status van de accu. Onlinediensten kunnen helpen bij het plannen van de route, inclusief laadstations langs de route. Ook Apple CarPlay en Android Auto worden ondersteund, waarbij bluetooth twee apparaten tegelijk ondersteunt, de ene voor telefoon en de andere om muziek te streamen. De wagen is uitgerust met acht luidsprekers en een Bose-geluidsinstallatie met subwoofer.

Verder is hij voorzien van diverse bestuurdersassistentiesystemen met de nieuwste versie van Hyundai SmartSense, het rijassistentiesysteem van Hyundai. Highway Driving Assist 2 houdt op de snelweg de vooraf ingestelde afstand tot de voorligger en de snelheid aan en kan de auto ook in bochten in het midden van de rijstrook houden. De auto kan desgewenst automatisch van rijstrook wisselen met behulp van de richtingaanwijzer. Verder is er een systeem dat ander verkeer monitort en eventueel kan ingrijpen, bijvoorbeeld wanneer een aanrijding dreigt van tegemoetkomende voertuigen op een kruising, van links of rechts. Ook wanneer een aanrijding dreigt met een voetganger die zich gedeeltelijk op de koers van de wagen bevindt, voert het systeem een ontwijkende manoeuvre uit. In automatisch in- en uitparkeren is ook voorzien, wat zelfs mogelijk is wanneer de bestuurder niet in het voertuig zit, maar ernaast staat.

Verder belooft Hyundai dat de over-the-air updates (OTA) nu ook ingezet kunnen worden voor het upgraden van bepaalde functionaliteit, bijvoorbeeld op het gebied van autonoom rijden. Tot nu toe werd dit vooral ingezet voor kaartupdates en bugfixes, maar niet voor nieuwe functionaliteit.

De productie van de Hyundai Ioniq 6 begint in het derde kwartaal van dit jaar en de eerste auto's zullen eind dit jaar of begin volgend jaar worden uitgeleverd. Verkoopprijzen zijn nog niet bekendgemaakt.

Hyundai Ioniq 6
Hyundai Ioniq 6Hyundai Ioniq 6Hyundai Ioniq 6

Reacties (198)