Sony gaat 60Hz-versies van klassieke games toevoegen aan PlayStation Plus in EU

Sony is van plan om NTSC-versies van 'de meeste' classic games toe te voegen aan de nieuwe PlayStation Plus-abonnementen in Europa en andere regio's. Dat maakt het bedrijf op donderdag bekend. Momenteel zijn sommige titels daar alleen als PAL-versie beschikbaar.

Sony schrijft op Twitter dat het bedrijf van plan is om NTSC-opties uit te rollen voor 'het merendeel van de klassieke games die in het PlayStation Plus Premium- en Deluxe-abonnement worden aangeboden'. Dat geldt dan voor de regio's Azië, Europa, het Midden-Oosten, India, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland.

In het PS1- en PS2-tijdperk werden doorgaans PAL-games uitgebracht in regio's als Europa. In PAL-regio's was 50Hz de standaard voor televisies, in tegenstelling tot de 60Hz voor de Amerikaanse NTSC-standaard. In de praktijk betekent dit dat games die in NTSC-regio's op 30fps draaiden, in PAL-regio's werden teruggebracht naar 25fps. Tegelijk kregen PAL-games vaak taalopties die bij de NTSC-versies ontbraken. Vermoedelijk is dat de reden dat Sony PAL-games beschikbaar stelde in bepaalde regio's.

Sony kondigde eerder dit jaar zijn vernieuwde PlayStation Plus-abonnementen aan, die op donderdag beschikbaar kwamen in Europa. Het bedrijf biedt drie verschillende opties. Het duurste abonnement, dat in Europa beschikbaar komt onder de noemer Premium, krijgt een catalogus met klassieke PlayStation- en PSP-games.

De dienst verscheen eind mei al in Azië en toen bleek dat Sony PAL-builds voor bepaalde klassieke games gebruikte, ook in regio's als Taiwan, waar NTSC de standaard is, schreef VGC. Het ging daarbij bijvoorbeeld om het overgrote deel van Sony's firstpartygames. In de VS kwamen de games wel beschikbaar als NTSC.

Nintendo kreeg vorig jaar soortgelijke kritiek toen het N64-games toevoegde aan zijn Nintendo Switch Online + Expansion Pack-abonnement. Bij de aankondiging toonde het bedrijf namelijk 50Hz-beelden van die titels. Voor de daadwerkelijke release maakte Nintendo echter bekend dat het ook 60Hz-versies van alle N64-games beschikbaar zou stellen.

PlayStation Plus

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

23-06-2022 • 10:17

63

Reacties (63)

Sorteer op:

Weergave:

In het PS1- en PS2-tijdperk werden doorgaans PAL-games uitgebracht in regio's als Europa. In PAL-regio's was 50Hz de standaard voor televisies, in tegenstelling tot de 60Hz voor de Amerikaanse NTSC-standaard. In de praktijk betekent dit dat games die in NTSC-regio's op 30fps draaiden, in PAL-regio's werden teruggebracht naar 25fps.
Dit is feitelijk incorrect, de framerate van een spel hangt niet vast aan de refreshrate van PAL of NTSC. Meestal koos men er echter wel voor om de framerate en de refreshrate gelijk te houden omdat dit zowel handig was vanuit een programmeer perspectief als dat dat gewoon het beste beeld opleverde. Ik denk dat het misverstand komt door het feit dat PAL en NTSC gebruikmaakte van interlaced video en dat interlaced video anders werkt van progressive video waar we nu aan gewent zijn.

INFODUMP WARNING:
zowel PAL als NTSC zijn standaarden uit de tijd van de ouderwetse beeldbuis toen TV zenders analoog via de ether werden uitgezonden (Denk aan FM radio maar dan met een ander signaal) en de resolutie van PAL en NTSC ongeveer 720x576@50hz (ook wel 576i genoemd) voor PAL en ongeveer 640x480@60hz (ook wel 480i genoemd) voor NTSC.
Omdat het signaal wat werd uitgezonden de volledige resolutie niet kon leveren op de volle refreshrate is de keus gemaakt om het beeld te splitsen in twee velden. Een veld bestond uit alle even lijnen en het andere veld bestond uit alle oneven lijnen. Deze twee velden werden om en om verzonden met als gevolg dat ieder veld maar de helft van de refreshrate had.
MAAR deze velden waren niet het zelfde! er zat namelijk 1/50ste of 1/60ste verschil tussen ieder opvolgend veld waardoor het eind resultaat was dat je wel de volledige refreshrate had dat de verticale resolutie effectief maar de helft was. dit werkte perfect samen met de manier waarop een oude beeldbuis het beeld opbouwde gezien dat volledig analoog was. Echter toen de overstap werd gemaakt naar LCD die inherent digitaal zijn en het beeld anders opbouwen liepen we tegen problemen aan zoals bijvoorbeeld combing artifacts.
Combing artifacts bestaan omdat een LCD het laatste veld vast houd waardoor je bij snelle bewegingen een streperig beeld hebt. Vervolgens hebben ze allerlei trucjes bedacht om dit recht te trekken, dit noemt men de-interlacing en een van de goedkoopste (zowel qua kosten als qua rekenkracht) manieren van de-interlacing is om maar een van de twee velden te gebruiken, het andere veld te negeren en vervolgens van iedere lijn 2 lijnen te maken om zo het hele beeld te vullen. het probleem hier mee is dat je nu het slechtste van twee werelden hebt je hebt nu EN de halve verticale resolutie EN de helft van de refreshrate. Gelukkig zijn er veel betere manieren van de-interlacing maar vooral in het begin van de overstap was het echt huilen.
Dan heb je ook nog dingen als 288P/240P wat de defacto standaard (het is nooit een officiële standaard geweest) voor consoles voor de playstation 1, nintendo 64 en dreamcast wat ook een lekker complex verhaal is waar ik nu niet op in ga.

TL;DR de framerate is NIET 25/30fps maar 50/60fps het is echter de verticale resolutie die die de helft is, dit is een misverstand over de manier waarop interlaced video werkt.

Disclaimer ik ben geen expert, het kan goed dat mijn uitleg niet 100% technisch correct is.
Ik denk dat het misverstand komt door het feit dat PAL en NTSC gebruikmaakte van interlaced video en dat interlaced video anders werkt van progressive video waar we nu aan gewent zijn.
Waarom denk je dat?
30 fps (of 60 fps) op een 50 Hz scherm is niet 'handig', of dat nu interlaced of progressive is.

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 23 juli 2024 06:27]

In die tijd was 30/60fps alleen een ding in NTSC land (oversimplificatie maar de rest is niet relevant aan de discussie) in PAL land was alles 35/50fps, later was zelfs 60hz mogelijk op een PAL tv (jaren 80-90) echter kon je nooit de aanname maken dat alle tvs dit ondersteunde.

Of het wel of niet 'handig' is is niet relevant gezien men genoodzaakt was om te voldoen aan de PAL standaard in de landen waar PAL gebruikt werd. Het verschil tussen PAL en NTSC is namelijk veel meer dan alleen het verschil tussen 50hz en 60hz het zijn namelijk verschillende video standaarden, denk HDMI versus Displayport. Als je een PAL signaal afspeelt op een NTSC tv heb je ten eerste geen kleur en ten tweede rolt het beeld voorbeeld.
De console spellen die in Europa (en andere PAL landen) werden uitgebracht waren allemaal aangepast om op de PAL standaard te werken omdat het spel simpelweg anders niet speelbaar was.

Daar bovenop gebruikte men vaak de 60hz frequentie als een klok om alle logica van het spel te berekenen omdat dit makkelijk was. Bij een slecht aangepast spel speelde het complete spel langzamer omdat er net werd gecompenseerd voor het feit dat de klok nu 10hz langzamer was (of 10hz sneller als het PAL spellen waren die naar NTSC land moesten). het resultaat is dus dat er een rits aan oude spellen zijn die niet op de bedoelde snelheid draaien. een goede "port" compenseerde hiervoor waardoor beide versies op de juiste snelheid liepen.

In de jaren 90-00 werd de noodzaak wel wat minder door de introductie van multi-standaard tvs die zowel PAL als NTSC ondersteunde echter had niet iedereen een tv die dat kon plus dat zat met regelgeving.

TL;DR 30/60hz op een 50hz tv is niet relevant door de verschillen tussen PAL en NTSC die resulteerde in de noodzaak om aanpassingen te maken aan het spel omdat het spel anders niet speelbaar is.

Wederom, ik ben geen expert en het kan zijn dat mijn uitleg niet 100% technisch correct is.
Tja, ik zal wel een ouwe muts zijn, maar ik ga al even mee en games uit mijn jeugd waren prima speelbaar met framerates veel lager dan tegenwoordig. En refreshrate was nagenoeg niet relevant. Er word in mijn opinie veel te veel aandacht aan hoge framerates en refreshrates (niet hetzelfde) gegeven. En veel te weinig aan wat echt belangrijk is: Kwaliteit en fun. Ik speel liever een oude maar leuke game, dan een gelikte die saai is of buggy of wat je tegenwoordig ziet, half af, met een enorme zero day patch of betaalde DLC die eigenlijk patches zijn.

Ik weet dat sommige van de oude nintendo games issue hadden met de muziek die aan de klok was gekoppeld en niet werd gecorrigeerd tussen 50 of 60hz. Dus ok dat zou je kunnen horen.

Maar een visuele verbetering (een relevante) tussen 50 of 60hz of meer of minder speelbaar? Dat vind ik moeilijk te te geloven.
Buiten de performance.

De PS5, en alle moderne apparatuur, werkt op 60Hz of 120Hz. Als je dan 50Hz content daar in afspeelt krijg je last van een stotterend beeld, zelfs al zou de game perfect een perfecte framerate hebben. Daarnaast draaien games soms letterlijk langzamer (niet qua fps). Omdat de onderliggende logica/simulatie vaak nog gekoppeld is aan de output.

Als jij nu een PS2 of NES aan een moderne TV koppelt dan werkt alles gewoon op 50Hz, enkele games die 60Hz forceren uitgezonderd, en heb je in ieder geval geen last van de 50Hz+60Hz stotter.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 23 juli 2024 06:27]

Lijkt mij dat deze kwestie nu de wereld uit zou moeten zijn nu de PS5 VRR heeft en dus iedere gewenste framerate naar de TV kan sturen?
De PS5 ondersteund geen VRR wanneer je deze games afspeelt ;)

Als alternatief zou Sony prima een 50Hz output mode kunnen ondersteunen, speciaal voor deze games. Vrijwel alle schermen in PAL regio's ondersteunen gewoon 50Hz input. Maar de gegeven optie om bijv. de NTSC te spelen is ook een mooie oplossing. Volgens mij lost Nintendo het ook op die manier op door de gebruiker zelf te laten kiezen welke versie de gebruiker wilt.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 23 juli 2024 06:27]

Alleen vergeet je nog de input resolutie van die oudere consoles, daar kunnen moderne schermen niet mee overweg, die hebben al moeite met 480p, laat staan 240p.. Ook alle apparatuur is wat overdreven, wel veel maar niet alles.

50 of 60hz kwam ook voor uit de frequentie van ons stroomnet. Dit is wel een aardige uitleg, met een mooi voorbeeld van Sonic. Er zijn ook voorbeelden waarbij wij de "betere" versie kregen.
Wat is vroeger? Op de NES waren de meeste games gewoon 50-60fps.

Eind jaren 90, begin 2000 zijn we ineens ~25-30fps veel tegen gaan komen. Die achterstand zijn we pas sinds enkele jaren fatsoenlijk aan het inhalen.

Ergens is het logisch dat er wat focus op zit, want we zijn met een inhaalrace bezig. De overgang van analoog beeldweergave naar digitaal heeft op ons op vele punten een achterstand gegeven.

CRT had 20 jaar geleden al 1440p HD resoluties, dat is nu digitaal pas een beetje de norm aan het worden. Net als bv film, vanaf de jaren 60 kunnen we analoog opnemen een resolutie dat redelijk gelijk staat aan 6k. 4k is pas enkele jaren digitaal de norm.
Niet 50 of 60 fps maar hz. Framerate was gewoon 25 of 30 fps. Wat trouwens ook in het artikel staat. Of heb ik dat nu ook verkeerd 🤣

Edit: excuus je hebt gelijk.

[Reactie gewijzigd door MissMe NL op 23 juli 2024 06:27]

Geen idee waar het artikel dat vandaan heeft, misschien dat ze nu op de PS4-5 maar zo traag draaien, maar lijkt me niet gezien bij die oude games vaker wel dan niet, alles vast hangt aan framerate (veel PAL games waren gewoon 10frames per seconde langzamer dan de NTSC versie)

Een groot gedeelte van de games voor de PS1 en in iets mindere mate de PS2 draaide op 60fps/hz NTSC / 50fps/hz PAL.
Ik haal hier zelf ook 2 dingen door elkaar |:( Ging natuurlijk niet om nes spellen.

Maar was crash bandicoot ook 50 of 60 fps? Dacht altijd 30fps namelijk.
Op de PS1 heb je genoeg titels die 25/30fps waren. Op de NES waren de meeste games 50/60.

Crash Bandicoot op de PSX was 25/30.

De PSX/N64 generatie was het begin van het einde voor 60fps/hz bij veel games, waarbij men framerates begon in te ruilen voor meer pixels.
Veel ps2 games waren daarentegen wel weer 60fps. In het ps3 tijdperk is dat weer enorm naar beneden gegaan omdat we ineens allemaal HD moesten hebben.

In de current gen is gelukkig 60fps weer een beetje de standaard geworden, je hebt vaak zelf de keuze of 30fps of 60fps.
Je lijkt wel te vergeten dat het nes signaal interlaced was dus van die 50 of 60 hz bleven 25 of 30 hele frames over. De 25 en 30 fps op PC waren volledige frames. Omdat pc monitoren (in ieder geval vanaf vga) over het algemeen progressive scan waren (ofwel non interlaced)
De PSX/N64 generatie was het begin van het einde voor 60fps/hz bij veel games, waarbij men framerates begon in te ruilen voor meer pixels.
Ik kan me ook nog goed Ocarina of Time herinneren op de N64; waarbij je je het met 20fps moest doen (overigens was dat volgens mij niet de enige N64 game die dat deed) :o
de stap van 50-60 naar 25-30 kwam omdat ze van 240p overgeschakeld zijn naar 480i. Op de oude CRT TV maakt de 2D consoles gebruik van een truukje om een hogere FPS aan te tikken. Normaal op CRT heb je refresh van 50 of 60 Hz afhankelijk van de regio. Op interlaced worden dan op de eerste cycle alleen de even lijnen belicht waarna op de 2e cycle de oneven lijnen werden belicht. Het beeld zelf wordt dan met 25/30 Hz ververst want je hebt 2 cycles nodig om het hele beeld weer te geven.
In 240p mode worden telkens de oneven belicht. De even lijnen blijven iedere cycle zwart. Hierdoor wordt het hele beeld dus met 50/60 hz ververst. De typische scanlines zijn dus de niet belichte lijnen. Gek genoeg verdwijnen die zwarte lijnen in je hoofd aangezien je hersenen de missende informatie gaat invullen. Hierdoor lijkt er meer detail te zitten in de plaatjes.
Het interlacing heeft ook invloed op kleurperceptie. Heel veel ontwikkelaars gebruikten dat om kleuren donkerder te laten lijken. De-interlacing in emulatie vinden sommigen dan ook niet mooi er uit zien om die reden.

En ja ik weet van interlacing. Maar dan nog, er is nauwelijks reden om zo te miepen over de frames of refreshrate met die oude games. Waarom word de fun factor daar ondergeschikt aan is mijn vraag,
Fun factor is zeker belangrijker. Ik speel graag op oude consoles (en op nieuwe). Op de sega die ik nog geregeld opstart merk ik wel dat sonic op 60 Hz wel beter loopt als op 50. Op 50 voelt het stroperig. Scheelt dat ook de muziek en het spel ansich sneller loopt op 60 hz.
Ik speel ook nog RDR op de PS3 op 23 fps. Tja 120 fps loopt soepeler, maar op 23 fps is het nog steeds een topgame :D
CRT had 20 jaar geleden al 1440p HD resoluties, dat is nu digitaal pas een beetje de norm aan het worden.
Over welke CRT hebben we het dan?
22" CRTs waren echt niet de norm en zelfs daar leken resoluties hoger dan 1600 x 1200 onbruikbaar.

https://www.anandtech.com/show/421/3
nieuws: Iiyama Vision Master Pro 510 review
Resolution Test
Here, I simply tried every resolution up to the monitor's maximum, 2048X1536, and looked for defects and clarity issues in the display. In my opinion, anything above 1600X1200 for text starts to get unreadable for my eyes; although, the monitor performed extremely well right up to its maximum 2048X1536.
In 2004 had trouwens al 2560 x 1600 LCDs.

[Reactie gewijzigd door Olaf van der Spek op 23 juli 2024 06:27]

Refreshrates van Tv's zijn dacht ik 60/120hz en komt daarmee misschien wat stotteriger over gezien het niet 30 beelden per seconden zijn en dus niet deelbaar (of vermenigvuldiger) naar de overeenkomende refreshrate?

Ik doe maar een wilde gok maar vroeger hadden we niet echt te maken met 'refreshrates' (althans niet zoals het nu belangrijk is) en merkte je er vrij weinig van natuurlijk.

Verder zou er denk ik geen visueel verschil zijn behalve dat, ook weer een gok, de videos van de PS1 Pal titels ook teruggebracht zijn nar 25fps en dus op NTSC vloeiender zijn.
Ligt aan de TV, de meeste doen gewoon 50 hz hoor. Alleen het probleem is dat als je console 60hz output terwijl je 50hz afspeelt je frametimes de soep in lopen.

Dit los van dat de game trager is en minder vloeiend omdat de framerate ook lager is.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 06:27]

Ligt aan de TV, de meeste doen gewoon 50 hz hoor. Alleen het probleem is dat als je console 60hz output terwijl je 50hz afspeelt je frametimes de soep in lopen.
Bijna alle tv's sinds de LCD tijd zijn allemaal 60hz en geen 50hz meer. In Nederland adverteerde ze nog heel vaak met 50/100 hz. Terwijl de tv's eigenlijk gewoon 60/120hz waren.
Dat is zeker niet het geval. Ik kan mij goed begrijpen dat er wat verwarring is, maar stellen dat LCD tv's 50 of 60 hz zijn is onzin. Je hebt twee dingen waar je rekening mee moet houden: hoe de tv omgaat met de input, en de refresh rate van het scherm. Een paneel heeft een maximum refresh rate, maar hoeft niet altijd op die refresh rate te opereren. Als je een 50hz bron aanbied aan mij 2017 LG OLED dan geeft hij dat gewoon netjes weer als 50hz en gaat hij niet 50 frames in op 60hz weergeven met judder als gevolg. Technisch gezien refreshed het scherm bij een 50hz signaal op 100hz, maar hetzelfde geld voor 60hz bronnen (het paneel wordt dan op 120hz aangestuurd, met dubbele frames dus). Als je TV geen input van 50hz accepteert of geen 50hz (of 100hz) als mogelijke refresh rate heeft dan ben je de pineut natuurlijk, maar de meeste tv's ondersteunen dit gewoon.

Ander voorbeeld, als je 23.976 content afspeelt dan draait de refresh rate van je tv (meestal) op een multiple daarvan. Bijvoorbeeld 119.880 hz op panelen die 120 hz aankunnen.
Bijvoorbeeld 119.880 hz op panelen die 120 hz aankunnen.
En wat doen 60 hz panelen met '24' hz?
24 of 48 hz. En in het geval van 23,976hz (wat meer voorkomt dan 24hz) 23.976hz of 47,952 hz. In ieder geval als het een goede tv is, oudere tv's konden dit niet altijd en dan had je judder.

De refresh rate is gewoon een maximum wat het paneel aan kan, en binnen die grens wil je zorgen dat elke frame in de bron netjes matched met een refresh cycle.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 06:27]

Trager is volgens mij een Nes/Snes tijdperk ding, daar hadden ze om de 50hz te halen de chip volgens mij iets onderclocked. Daardoor draaide een game langzamer en heb ik onder andere last dat retro muziek of zelfs het spelen van NTSC games mij soms onwennig aanvoelt omdat het sneller gaat.

In de tijd van de PS1/N64 deden ze dit anders door de output zelf anders te verzenden naar de TV en waren games gewoon voorzien van een framerate-cap.

Maar ook hierbij 'correct me if i'm wrong'
Yup, de SNES heeft inderdaad een andere CPU snelheid per NTSC/PAL regio:

Clock rates (NTSC) Input: 21.47727 MHz
Bus: 3.58 MHz, 2.68 MHz, or 1.79 MHz
Clock rates (PAL) Input: 21.28137 MHz
Bus: 3.55 MHz, 2.66 MHz, or 1.77 MHz
Waar ik het meeste plezier aan beleef is 'best of both worlds' goede gameplay en 100/120 fps op een 100/120 Hrz tv is echt awesome. Voeg daarbij blackframe insertion en je hebt motion clarity om je vingers bij af te likken :9
Maar als je moet kiezen tussen de een of de ander. Wat kies je dan? framerate of fun? mijn stelling is dat vele framerate over fun lijken te kiezen en dat vind ik vreemd.
Uiteraard fun. Ik vind alleen wel dat developers meer aandacht moeten besteden aan hoe hun game draait. Want als alles soepel loopt is de beleving van de game gewoon beter. Maar fun hebben staat wel boven aan.
Ik speelde 20 jaar geleden gewoon games op 60 fps hoor. NES, SNES, NGC, PS2, XBOX, PC, hadden allemaal een goede selectie aan 60 fps games. Maar het belangrijkste punt is: waarom ben je er tegen dat iets beter is. Ja, ik heb veel plezier gehad van de GoldenEye multiplayer op de N64, maar die sub 20 FPS ruil ik toch graag in voor 60 als ik de keuze heb.
Niet tegen, ik vraag mij af waarom het op de eerste plaats komt boven fun. Want dat is mijn observatie

De consoles die jij noemt waren niet 60fps. die ware 60hz en dat waren 60 interlaced frames voor 30 volledige frames. De NES en SNES waren niet progressive scan. Misschien XBOX en PS2. De PC wel. Maar 20 jaar geleden was ik al 20 jaar oud broekie. Jij hebt de echte game begin tijd niet meegemaakt!
Mijn oudste console is een Atari 2600 en PC een 80386. De NGC had in ieder geval een progressive scan modus ;). De SNES rendert ook gewoon op 60 fps.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 06:27]

30 FPS is pas veel later een dingetje geworden toch?
Ik snap nooit waarom sommigen frame rate/refresh rate tegenover kwaliteit en fun zetten. De twee zijn rechtstreeks met elkaar gelinkt. Een game draaien aan 60fps maakt de ervaring automatisch beter dan dezelfde game draaien aan 30fps. Hetzelfde met 30fps ipv 25fps. Gameplay is simpelweg beter aan hogere frame rates. Hoe beter het spel speelt, hoe beter de ervaring.
Dat is de grootste onzin. Want dan zou niemand bijvoorbeeld schaken leuk kunnen vinden. Een spel dat niets heeft aan hoge framerates. En zo zijn er heel veel spellen die niets hebben aan hoge framerates.

dus nee fun en framerate zijn niet aan elkaar gelinked anders had iedereen een rot ervaring met de eerste consoles en games en verrassing! de nes kon je ook al fun mee hebben en ook zijn voorgangers.
Wat een onnozele vergelijking. We spreken over video games. Waarom zou je in godsnaam schaken gebruiken als vergelijking?
anders had iedereen een rot ervaring met de eerste consoles en games
Je mag best eens de geschiedenis van games bekijken. De meerderheid van NES en SNES games draaiden aan 60fps. Het was pas met de PS3 en 360 dat 60fps en slechter de standaard werd.

Ze zijn absoluut gelinkt, enkel mensen die geen andere keuze hebben dan games aan rotzooi van frame rate draaien die alsof doen dat het niet zo is.
In de jaren '00 had je nog het argument kunnen maken dat games de gameplay pushen ten kostte van de framerate maar dat is nu niet meer zo.
De enige reden dat sommige games nog op 30Hz draaien is omdat de ontwikkelaars of geen fluit geven om de framerate, of omdat ze persé op 4K willen renderen...
En met een grote OLED tv met een instant response rate van de pixels ga je bij 30fps content toch wel duidelijk de afzonderlijke frames zien (ik in ieder geval wel). Vooral bij panning shots of als je personage stilstaat en je de camera draait zie je het heel goed.

Vroeger hadden ze niet echt grote tv's en ook geen tv's waarbij een pixel zo snel van kleur kon veranderen dus toen viel het niet op als content een lage frame rate had.
Prima, maar als je kunt kiezen leuk spel OF hoge framerate. Welke kies je. Ik zie er hier die voor hoge framerate kiezen want anders kan het niet leuk zijn.....

En dat terwijl de nes een fps had van op zijn hoogst 30, want het was interlaced.
Eh? CRT was toch wél aan het flikkeren maar kleur probleem waar? Bedoel je dat het interlaced was misschien?
Nou ik dacht toen ik de titel zag aan mijn Razor Kishi die ik geweldig vind op Android (en OLED hè) maar alleen nog niet écht goed werkt met Duck Station. (Iemand?)

Én nooit Crash Bandicoot gespeeld want broer N64 en óók daar lage frame rate. Toen was 3D iets nieuws en platform spellen gingen van 2D naar die nieuwe standaard en dat was niet altijd makkelijker maar juist moeilijker want er kwam 1 dimensie bij! Dus ik ben het er niet mee eens! Hogere frame rate betekend ook sneller kunnen reageren toch? Ik speel geen spellen maar af en toe even onderweg 5 minuten stres los laten... héérlijk.

Geweldig interview trouwens op Ars Technica met de makers. Die waren aan Hollywood animatie gewend en het was ook echt te zien.
Klopt het dat ze tegenwoordig niet meer verschillende PAL- of NTSC-versies uitbrengen, omdat alle moderne tv's overweg kunnen met een wijdverspreid scala aan framerate's (of PAL/NTSC specificaties)? Maar dat de vroegere tv's dat niet konden?
PAL en NTSC waren verschilende beeldsignaal standaards met zowel andere vaste frequentie als andere kleuren. Overigens konden TVs van jaren 80 en 90 en verder wel vaak overweg met 60hz en ntsc. Onze europese MSX kon je met een 'poke' op de japanse 60hz snelheid zetten, en dan ging je spel daadwerkelijk sneller en vloeiender. Je geimporteerde USA ps2 deed het ook gewoon.

Met HDMI heb je dat probleem niet, betrof alleen nhet analoog signaal.
Ik heb op één van mijn Megadrives ook een schakelaar om te switchen tussen 50 en 60Hz. Een spel als Sonic speelt dan echt veel beter (lees: zoals het bedoeld was).
Precies dat.
Vroeger (jaren 80 en daarvoor) konden de meeste CRT TV's alleen maar overweg met een 50hz signaal.
Op een regiovrije NES of MSX home computer kon je daardoor geen Japans of Amerikaanse spellen/software afspelen, TV's gingen dan helemaal wild op het signaal ;)
Hoewel dat later in de jaren 90 wel grotendeels was opgelost bij de grote merken, is men altijd nog aan 50hz blijven vasthouden. Totaan de dag vandaag zijn TV uitzendingen nog steeds 50hz.
Zelfs Videoland heeft 50hz streams. Soms best irritant met de CCGTV. Steeds wisselen tussen resolutie instellingen.
Beetje apart dat Sony ook daar niet meteen aan gedacht had. Het is namelijk niet alsof deze ISOs niet ... gearchiveerd zijn op het internet ;)

Veel mensen die al aan spellen begonnen zijn zouden deze dus op PAL formaat door moeten spelen, of opnieuw beginnen aan de NTSC versie aangezien savegames niet compatible zijn met elkaar vanwege de verschillende versienummers van de spellen.

Volgende keer toch maar First Time Right, Sony? :)
NTSC: Never The Same Colors... ;)

(oud grapje onder AV-technici)
Een gemis voor degenen die een zo cinematisch mogelijke ervaring willen. :+

Het zal voor sommigen wel enigszins wennen zijn om spellen op de normale snelheid te spelen. Bepaalde SNES klassiekers betrap ik mezelf namelijk ook op vroeger een stuk beter in geweest te zijn dan tegenwoordig. Naast het feit dat ik zelf gewoon langzamer ben geworden hielp de slowmotion modus van 50Hz natuurlijk ook wel enorm bij bepaalde race- en puzzle games.
Dan koop ik t veel liever via de lokale retro-store voor 5 euro per ps2 game , en dan via de pcx2 emuleren
of bij de lokale CEX 2de hands winkel waar ze ook een berg ps1 2 en 3 games verkopen.

Als Sony t aan bied voor zeg maar 9,95 als download of 14,95 , ja waarom niet als ik maar zelf eigenaar van de game ben :Y)

[Reactie gewijzigd door Metallize op 23 juli 2024 06:27]

Sommige van de PS1 classics kan je goedkoper halen van de PS3 Store om ze dan te claimen op de PS4/5. Verschil kan 5€ zijn zoals bij Syphon Filter en Wild Arms. Mochten mensen interesse hebben.
Bedoel je dat ik mijn PSOne classics die ik vruug'r op de PS3 gekocht heb ook zonder kosten weer kan spelen op de PS5? Dat zou namelijk wel heel interessant zijn, maar ik weet niet of Sony zo sociaal. Als er geld te halen is doen ze dat meestal ook gewoon :|
Sommige wel, maar sommige ook niet. Syphon filter wel, alleen tekken 2 weer niet. Ligt aan de uitgever of ze dit toe laten.
Merendeel van mij zijn Square Enix, dus dat zal dan wel niet ;(
Tot nu toe zijn er ook nog maar een handvol ps1 games beschikbaar. Sowieso nog geen FF7 of 8. Later worden er meer games toegevoegd.
Ik heb vanmorgen gelijk maar de duurste aangeschaft. Het viel me nog reuze mee qua prijs. Mijn "oude" PS Plus zou doorlopen tot en met het einde van dit jaar. Om premium uit te proberen hoefde ik maar 28.- bij te betalen. Nu heb ik Premium tot en met het einde van dit jaar! :D
Daarna word het gewoon 120.- per jaar.
Ik zelf, en denk net als veel alle andere retro gamers hier, zijn natuurlijk aan de 50hz games gewend van vroeger. Maar ben het wel eens dat als de 60hz beter is, hem dan ook gewoon aan te bieden.
Dit is natuurlijk goed nieuws maar nu ik er zo over nadenk, kunnen we het hebben over wat een geldklopperij dit allemaal wel niet is eigenlijk. Think about it,ps5 niet backwards compatible maken met ps1/ps2 games en dan de game tegen meerprijs wel in hele beperkte half bakken mate aanbieden in een premium plus abo en dat als een USP gebruiken.. ok, als nou een collectie van 200+ games erop stond maar er staan er nu...15 ofzo.
Als ik zie dat emulators psx/ps2 games op een wat high-end telefoon al geemuleerd kunnen worden geloof ik ook niet dat de ps5 met zoveel raw performance hier niet uit komt.

[Reactie gewijzigd door pvt_Joker op 23 juli 2024 06:27]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.