Bethesda brengt op 29 maart een VR-editie van Doom 3 uit voor PlayStation VR. Deze versie van de game werkt daarmee op de PlayStation 4 en PS5. Sony maakt daarnaast bekend dat er vijf andere PSVR-games verschijnen in 2021.
Sony en Bethesda kondigden de nieuwe Doom 3-editie aan tijdens een PlayStation VR Spotlight. Deze versie van de game is bedoeld voor het geweerachtige Aim-accessoire voor de huidige PSVR-headset. Sony brengt een korte trailer met gameplaybeelden uit. De VR-editie bevat standaard de The Lost Mission- en Resurrection of Evil-uitbreidingen. Het is niet bekend of Doom 3: VR Edition ook beschikbaar komt voor andere VR-platforms; uitgever Bethesda rept enkel over een release voor PlayStation VR.
Er komen dit jaar meer PSVR-games uit, maakt Sony bekend. Zo komt Nederlandse studio Vertigo Games deze zomer met een nieuwe VR-game, genaamd After the Fall. Dit wordt een coöperatieve zombieshooter. De game werd eerder al aangekondigd, hoewel er eerder nog geen duidelijke releaseperiode werd gedeeld. De studio rept nog niet over een concrete releasedatum. Dit jaar verschijnen ook escaperoom-spel I Expect You To Die 2, actieshooter Fracked, survivalgame Song in the Smoke en Zenith, een mmo-game die vorig jaar op Kickstarter verscheen.
Sony maakte in februari bekend dat het werkt aan een nieuwe PSVR-headset voor de PlayStation 5. Die VR-bril zou op 'meerdere vlakken' beter zijn dan het huidige PSVR-model. Zo zou de volgende versie gebruikmaken van een enkele kabel en een nieuwe controller krijgen die enkele DualSense-functies bevat. Het bedrijf rept nog niet over een resolutie, verversingssnelheid of field-of-view.
Brave heeft Tailcat overgenomen en werkt aan een eigen, privacyvriendelijke zoekmachine. Brave Search wordt volgens de ontwikkelaars gericht op privacy en transparantie. Het is niet duidelijk wanneer de zoekmachine beschikbaar komt.
De Tailcat-zoekmachine zal de basis vormen voor Brave Search, meldt het bedrijf in een blogpost. Tailcat was ook een opensource zoekmachine, die in de maak was bij het voormalige ontwikkelteam achter de Cliqz-privacybrowser en -zoekmachine, die in 2020 werden stopgezet. Het Tailcat-team wordt als onderdeel van de overname ondergebracht bij Brave. Het bedrijf meldt niet welk bedrag aan de overname van Tailcat gemoeid is
Brave wil met de komende zoekmachine naar eigen zeggen een privacyvriendelijk alternatief bieden voor zoekmachines als Google. "De Tailcat zoekmachine is gebouwd bovenop een volledig onafhankelijke index, die in staat is om de kwaliteit te leveren die mensen verwachten, maar zonder hun privacy in gevaar te brengen", claimt het bedrijf in een persbericht. De zoekmachine verzamelt volgens Brave geen IP-adressen en gebruikt geen 'persoonlijk identificeerbare informatie' om zoekresultaten te verbeteren.
Brave Search is nog niet beschikbaar. Het bedrijf plaatst een wachtlijst op zijn website, waarmee gebruikers zich kunnen inschrijven voor vroege toegang tot de zoekmachine. Brave maakt niet bekend wanneer de eerste early access-periode wordt gestart of wanneer Brave Search voor iedereen beschikbaar komt. De zoekmachine zal onder andere werken met de Brave Browser, hoewel gebruikers van die webbrowser ook andere standaard zoekmachines kunnen instellen.
Het bedrijf is naar eigen zeggen van plan om Brave Search met een betaalde advertentievrije versie en een gratis variant met advertenties uit te brengen. "Hoewel er een groep gebruikers is die al lang een premium, advertentie-vrije zoekervaring wil, geven anderen de voorkeur aan een gratis, door advertenties gefinancierd model." Brave stelt dat 'het aanbieden van een keuze het beste is' en dat het tonen van Brave Ads een mogelijkheid is. In een enquête voor de early access-periode vraagt het bedrijf aan respondenten of ze bereid zijn om te betalen voor een advertentievrije zoekmachine, en hoeveel ze daarvoor eventueel zouden willen betalen.
AMD voegt ondersteuning voor Smart Access Memory toe aan zijn Ryzen 3000-desktopprocessors met Zen 2-architectuur. Voorheen liet het bedrijf deze functie alleen werken met zijn Ryzen 5000-cpu's, in combinatie met een Radeon RX 6000-videokaart.
AMD benoemde de komende functionaliteit voor Ryzen 3000-chips kort tijdens zijn Where Gaming Begins-presentatie. Het bedrijf geeft op zijn website meer details. Zo meldt AMD dat gebruikers met Ryzen 3000-systemen de meest recente biosversie voor hun moederbord moeten gebruiken voor Smart Access Memory-ondersteuning. De functionaliteit wordt toegevoegd aan Agesa-versie 1.1.0.0. De functie werkt alleen op moederborden met een 500-serie chipset, zoals X570 of B550. Ryzen 3000-eigenaren met een oudere chipset kunnen geen gebruikmaken van Smart Access Memory.
Het bedrijf verduidelijkt verder dat Smart Access Memory niet werkt op Ryzen 3000G-apu's, zoals de Ryzen 5 3400G en Ryzen 3 3200G. Die cpu's hebben wél een Ryzen 3000-modelnaam, maar maken geen gebruik van de Zen 2-architectuur waarop de overige Ryzen 3000-chips zijn gebaseerd. Gebruikers dienen verder een Radeon RX 6000-videokaart te bezitten om gebruik te maken van Smart Access Memory, meldt het bedrijf op zijn website.
De functie kan worden aangezet in de bios van een moederbord. Gebruikers doen dat door 'Re-Size BAR Support' en 'Above 4G Decoding' in te schakelen. De exacte locatie van deze instellingen is afhankelijk van het moederbordtype.
Smart Access Memory is gebaseerd op Resizable BAR, een functie die al langer zit verwerkt in de PCIe-specificatie. Deze feature laat cpu's in een keer de volledige hoeveelheid geheugen van een videokaart benaderen. AMD introduceerde de functie vorig jaar al met zijn Ryzen 5000-cpu's en claimde toen prestatieverbeteringen tot elf procent in bepaalde games. Tijdens zijn Where Gaming Begins-presentatie op 3 maart sprak het bedrijf over prestatieverbeteringen tot zestien procent.
Hoewel de feature aanvankelijk alleen werd aangeboden door AMD, zijn Intel en Nvidia inmiddels ook begonnen met het ondersteunen van Resizable BAR. Zo bracht Nvidia recentelijk zijn GeForce RTX 3060-videokaart uit, die bij release direct ondersteuning bood voor de functie. Andere RTX 30-videokaarten krijgen ook ondersteuning voor de functie via een biosupdate. Ook Intel heeft de functie toegevoegd aan zijn Z490-chipset. Tweakers heeft dit in februari getest en publiceerde toen een review.
AMD introduceert zijn Radeon RX 6700 XT. Deze videokaart is gericht op gamers met een 1440p-scherm en beschikt over 12GB GDDR6-geheugen en 96MB Infinity Cache. De RX 6700 XT komt 18 maart uit en krijgt een adviesprijs van 479 dollar.
AMD presenteerde zijn Radeon RX 6700 XT tijdens zijn derde Where Gamings Begins-presentatie. De nieuwe videokaart is gebaseerd op AMD's RDNA 2-architectuur, die vorig jaar werd geïntroduceerd in de RX 6800-videokaarten en RX 6900 XT. AMD produceert zijn RX 6700 XT wederom op een 7nm-procedé van TSMC, net als voorgaande RX 6000-videokaarten en AMD's RX 5000-serie uit 2019.
De nieuwe RX 6700 XT-videokaart heeft minder cores, maar hogere kloksnelheden dan de voorgaande, hoger gepositioneerde RX 6000-videokaarten. De nieuwe gpu biedt een kloksnelheid van 2321MHz met een gameclock van 2424MHz en een turbofrequentie tot 2581MHz. Ter illustratie: RX 6800 XT en RX 6900 XT hebben ieder een gameclock van 2015MHz met een boostclock van maximaal 2250MHz.
AMD's RX 6000-line-up
Model
Compute units
Gameclock
Boostclock
Geheugen
Total board power
Adviesprijs
RX 6700 XT
40
2424MHz
2581MHz
12GB (96MB cache)
230W
479 dollar
RX 6800
60
1815MHz
2105MHz
16GB (128MB cache)
250W
579 dollar
RX 6800 XT
72
2015MHz
2250MHz
16GB (128MB cache)
300W
649 dollar
RX 6900 XT
80
2015MHz
2250MHz
16GB (128MB cache)
300W
999 dollar
AMD's eigen gamebenchmarks voor de RX 6700 XT, ten opzichte van de Nvidia GeForce RTX 3070 en 3060 Ti. Afbeelding via AMD
De gpu-fabrikant voorziet de RX 6700 XT van 40 compute units, die ieder over een ray accelerator voor raytracing beschikken. De gpu heeft 2560 streaming processors, 64 ROPs en 160 texture units. De total board power bedraagt volgens de fabrikant 230W. Volgens AMD is de nieuwe videokaart gericht op gamers met een 1440-scherm. Het bedrijf positioneert zijn nieuwe videokaart tegenover de GeForce RTX 3070 en 3060 Ti van Nvidia. Het bedrijf presenteert daarbij eigen benchmarks, waarin de gameprestaties van deze drie videokaarten worden vergeleken. Er zijn nog geen onafhankelijke reviews of benchmarks beschikbaar.
De RX 6700 XT heeft 12GB GDDR6-geheugen met een 192bit-geheugenbus en een bandbreedte van 384GB/s. De gpu beschikt daarnaast over 96MB aan Infinity Cache. AMD introduceerde dit type cache vorig jaar al. Dit is een soort on-die cache die de effectieve bandbreedte moet ophogen. Het bedrijf meldde vorig jaar dat Infinity Cache is gebaseerd op de L3-cache die wordt gebruikt in AMD's Zen-cpu's.
Het referentiemodel van de RX 6700 XT heeft ontwerp dat vergelijkbaar is met de huidige RX 6800- en RX 6900 XT-kaarten. De nieuwe variant heeft echter twee fans, terwijl de voorgaande modellen over drie ventilatoren beschikken. De RX 6700 XT-referentiekaart is met 267mm wel even lang als de overige RX 6000-kaarten. De gpu heeft standaard een 8-pinsconnector en 6-pinsaansluiting voor de stroomvoorziening en beschikt over een PCIe 4.0-interface.
AMD brengt zijn RX 6700 XT op 18 maart uit. Op die datum komen referentiekaarten en aangepaste modellen van andere fabrikanten uit. Bij de RX 6800-serie was dit niet het geval. Het bedrijf hoopt hiermee op betere beschikbaarheid, in vergelijking met de voorgaande RX 6000-releases. De beschikbaarheid van de gpu's in de praktijk moet nog blijken. De RX 6700 XT krijgt een adviesprijs van 479 dollar.
Komende partnermodellen van de RX 6700 XT. Afbeelding via AMD
Https en tls 1.3 staan standaard ingeschakeld in Windows Server 2022. Het nieuwe besturingssysteem voor servers krijgt ook beter beheer voor VM's en betere beveiliging voor firmware. Microsoft heeft die details nu bekend gemaakt.
Het gaat om de komende versie van Windows Server. Microsoft heeft dat al sinds vorig jaar in bèta, maar details over aankomende veranderingen en updates aan het OS waren nog niet bekend. Nu heeft het bedrijf die details wel gegeven in een blogpost. Daarin staat onder andere dat het nieuwe besturingssysteem veiliger wordt, en meer integratie krijgt met cloudplatform Azure.
Microsoft zegt dat Windows Server 2022 betere security heeft. Een onderdeel daarvan is Secured-core, een technologie die het sinds 2019 toepast in pc's. Secured-core is firmwarebescherming waarin onder andere Secure Boot, Trusted Platform Modules en BitLocker gecombineerd worden met software zoals Windows Defender System Guard. In Windows Server 2022 wordt dat gecombineerd met code integrity voor Hypervisor, en wordt Credential Guard uit Defender toegevoegd. Qua beveiliging is ook nieuw dat alle verbindingen van en naar de server standaard met https en tls 1.3 worden versleuteld. Ook kan AES-256-encryptie worden toegepast op SMB.
Microsoft schrijft ook dat Server 2022 beter integreert met Azure. Zo worden Azure Arc en Storage Migration Service toegevoegd. Met die eerste kunnen gebruikers servers beheren vanuit één beheerdersprogramma, en met het tweede kunnen bestanden voortaan van NetApp naar Windows Servers worden gemigreerd.
Er komen ook nog wat andere verbeteringen, zoals de mogelijkheid om Kubernetes te gebruiken in Containers. Ook worden Containers kleiner, wat voor snellere laadtijden moet zorgen, en het Admin Center wordt aangepast zodat beheerders containers kunnen aanpassen. Windows Server 2022 moet later dit jaar uitkomen, al is een harde releasedatum nog niet bekend. Gebruikers kunnen al wel een preview downloaden als Insider.
Google wil binnen een aantal jaar stoppen met het individueel volgen van gebruikers. Het bedrijf zegt dat alle unieke identifiers worden weggehaald zodra third party-cookies uitgefaseerd zijn. Dat zijn zowel trackers van Google zelf als van andere adverteerders.
Google wil op die manier geen personen meer individueel volgen over verschillende websites, schrijft het bedrijf in een blogpost. Ook zegt Google geen alternatieve identifiers te gaan maken om personen te volgen. Het wordt dan ook niet meer mogelijk voor externe adverteerders om zulke identifiers in Google-producten te gebruiken. Google noemt geen specifieke producten, maar heeft het over alle software die het bedrijf maakt.
Het stoppen met de identifiers gebeurt 'zodra third party-cookies uitgefaseerd zijn', schrijft Google. Het bedrijf zei in januari vorig jaar dat dat 'binnen twee jaar' moet gebeuren, al is er nog geen harde deadline voor gesteld. Het stoppen van third party-cookies is onderdeel van Privacy Sandbox, een reeks voorstellen die Google in 2020 deed. Privacy Sandbox bestaat uit meerdere maatregelen en open webstandaarden waarmee gebruikers anoniem kunnen blijven maar toch relevante advertenties kunnen zien. Zo zijn er api's die clickconversie meten en een budget om fingerprinting tegen te gaan.
Google zegt dat het stoppen met first party-identifiers daar ook onder valt. Google wil het advertentiemodel van het internet significant veranderen. "72 procent van gebruikers heeft het idee dat alles wat ze online doen gevolgd wordt door adverteerders en technologiebedrijven. Als de digitale-advertentie-industrie die groeiende zorgen niet bespreekt, lopen we het risico het vrije en open web kwijt te raken", schrijft David Temkin van het bedrijf in de blogpost.
Het bedrijf verbiedt daarmee ook alternatieve trackingmethodes buiten cookies om. Dat zijn bijvoorbeeld manieren om iemand via zijn e-mailadres te tracken. Toch blijven er volgens Google manieren waarop websites gericht kunnen adverteren. Het bedrijf noemt 'vooruitgang in aggregatie, anonimisatie, on-device-verwerkingen en andere privacybehoudende technologieën'. Daarmee hoopt Google dat adverteerders voortaan voornamelijk nog gebruik gaan maken van de Privacy Sandbox-technieken die het zelf aanbiedt. Privacy Sandbox is niet onomstreden. In januari begon de Britse marktwaakhond er al een onderzoek naar.
Valve heeft de Steam Link-app uitgebracht voor Linux. Daarmee kunnen gebruikers op een lokaal netwerk games streamen naar andere Linux-apparaten. De app is vanaf nu beschikbaar voor 64-bit x86 Linux-systemen.
Steam Link is per direct beschikbaar voor Linux via een Steam Link-app, dat is te lezen in een update in de Steam-community. De app was ook al beschikbaar voor Android, iOS en Raspberry Pi. De nieuwe Linux-versie zorgt ervoor dat gebruikers games kunnen streamen binnen een lokaal netwerk van een computer met Steam geïnstalleerd, naar een Linux-systeem dat bijvoorbeeld is aangesloten op een tv. Valve werkte samen met het bedrijf Collabora om de Linux-app te bouwen.
Valve komt daarnaast met een update voor Remote Play Together. Onlangs werd bekend dat Steam werkt aan een lokale multiplayer-functie waarbij twee spelers samen kunnen spelen, ook als een van hen geen account heeft. De optie werkt in Remote Play Together via Steam Link en Steam en is te gebruiken op Windows, iOS, Android of Raspberry Pi. Gastspelers krijgen van degene met een account een link om verbinding te maken. Op die manier kunnen spelers lokale splitscreen- of shared-screen-spellen spelen alsof ze in dezelfde ruimte zijn. Remote Play Together is nu beschikbaar voor zoveel gastspelers als de internetverbinding aankan.
Door Stephan Vegelien,
3 maart 2021 15:11
• 56 reacties
Google is gestopt met de verkoop van de kartonnen VR-bril Cardboard. In de Google Store staat dat het accessoire niet meer verkocht wordt, ook niet in multipacks. Het opensourceproject van Cardboard blijft wel online.
Tot voor kort was de kartonnen VR-bril wel nog te koop in multipacks, onder andere in de VS en Canada, maar ook die zijn niet meer te koop, ontdekte Android Police. De Nederlandse Cardboard-pagina in de Google Store verwijst automatisch naar de homepage. De Canadese shoppagina toont dat de bril niet meer te koop is.
Google Cardboard werd in de afgelopen jaren al steeds minder gebruikt, waardoor Google in 2019 besloot om te stoppen met het ontwikkelen van software voor de VR-bril en deze open source te maken, zodat geïnteresseerde ontwikkelaars verder konden met de ontwikkeling.
De Cardboard-bril was sinds 2016 te koop in de eigen Store van Google, al was deze in eerste instantie niet te koop in de Benelux. De bril kostte in de Verenigde Staten 15 dollar. Er zijn nog wel alternatieven van derden beschikbaar, die Google via de Cardboard-site aanbiedt. Het opensource-Cardboard-project blijft wel nog bestaan.
Onlangs zette Google ook de servers uit voor VR-platform Daydream. Die VR-bril was net als Cardboard een bril waar gebruikers een smartphone in moesten steken, maar met een stevigere, met stof afgewerkte behuizing. Daydream bevatte ook een kleine afstandsbediening. Door eerst het uitzetten van de servers van Daydream en nu het stoppen van de verkoop van Cardboard, lijkt er dan echt een einde te komen aan de VR-droom van Google.
Een video toont een smartphoneprototype van de Chinese schermfabrikant BOE, met een 360-gradenscharnier en een scherm dat twee kanten op kan vouwen. Huidige vouwbare smartphones kunnen maar één kant op vouwen.
De beelden staan als gifje op Weibo en volgens de Chinese website MyDrivers gaat het om een product van schermfabrikant BOE. Te zien is dat het scherm zowel open als dicht kan vouwen. Tot nu toe zijn er alleen vouwbare smartphones uitgekomen die 180 graden kunnen vouwen. De Galaxy Fold-modellen van Samsung vouwen dicht, waardoor het scherm aan de binnenkant zit in opgevouwen toestand. Bij de Huawei Mate X-varianten zit het scherm juist aan de buitenkant als de telefoon in zijn kleinste stand is gevouwen.
Met de schermtechniek van BOE zouden vouwbare smartphones mogelijk worden die dus twee kanten op vouwen. Of en wanneer de schermen beschikbaar komen voor fabrikanten, is niet duidelijk. De Chinese fabrikant BOE heeft volgens een rapport van analisten waar GizmoChina over schrijft vorig jaar Samsung Display ingehaald als grootste leverancier voor schermen voor smartphones. BOE zou in 2020 in totaal 408 miljoen schermen hebben geleverd. Samsung Display stond met 370 miljoen exemplaren op de tweede plaats.
Een officiële render en specificaties van de Xiaomi Redmi Note 10 Pro Max zijn online gezet. Het toestel zou een 6,67"-oledscherm krijgen met een refreshrate van 120Hz en een primaire camera met 108-megapixelsensor.
Net als de Redmi Note 9 Pro Max krijgt het nieuwe toestel een 5020mAh-accu en snelladen gaat met 33W, schrijft Ishan Agarwal op Twitter. Hij brengt vaker informatie over nog niet aangekondigde smartphones naar buiten.
Het toestel krijgt een 120Hz-oledscherm van 6,67", met een nog onbekende resolutie. Mogelijk gaat het om een oledscherm dat ook in de Redmi K40-serie zit. Xiaomi maakte deze week al bekend dat zijn Redmi-telefoons oledschermen krijgen. In de Note 9-modellen van vorig jaar zaten lcd's van hetzelfde formaat, met een resolutie van 2400x1080 pixels.
Xiaomi geeft de Redmi Note 10 Pro Max volgens Agarwal een Qualcomm Snapdragon 732G-soc. Die wordt gemaakt op Samsungs 8nm-procedé en heeft twee krachtige cores en zes zuinige cores, gebaseerd op respectievelijk de Arm Cortex-A76- en -A55-cores.
Aan de achterkant zitten vier camera's. Het zou gaan om een primaire camera met 108-megapixelsensor, een 8-megapixelcamera met ultragroothoeklens, een 5-megapixelmacrocamera en een dieptecamera met 2-megapixelsensor. De frontcamera heeft een 16-megapixelresolutie en is verwerkt in een klein gat in het scherm.
De achterkant van de telefoon is volgens Agarwal van mat glas gemaakt. Wanneer Xiaomi de Redmi Note 10 Pro Max gaat aankondigen, is nog niet bekend. Vermoedelijk verschijnen er ook andere modellen in de Note 10-serie, net als vorig jaar. De Note 9 Pro Max kwam vorig jaar niet uit in de Benelux. De Note 9 en Note 9 Pro verschenen wel in Nederland en België.
Arduino heeft een bèta van de tweede versie van zijn programmeersoftware Arduino IDE uitgebracht. Arduino IDE 2.0 heeft een uitgebreide code-editor met autocomplete en een live debugger. De bèta werkt op de meeste officiële en thirdparty-Arduino-boards.
Arduino Integrated Development Environment wordt gebruikt om programma's te schrijven en uploaden naar Arduino-hardware en werd in 2005 ontwikkeld. De IDE komt uit onder een GNU General Public License en is volledig open source. Arduino IDE ondersteunt inmiddels meer dan duizend officiële en niet-officiële Arduino-boards. De eerste versie van de IDE heeft een simpele interface die vooral gericht is op beginners, maar heeft beperkte editingmogelijkheden.
Arduino IDE 2.0 heeft naast een complete visuele make-over, een uitgebreidere editor gekregen, waardoor deze ook nuttig is voor gevorderde gebruikers. De editor is responsive, heeft code indentation, block folding, auto-closing brackets, expression searchand replace en comment toggling. Ook heeft de nieuwe versie autocomplete van variabelen en functies.
De autocomplete-functie van IDE 2.0
De andere feature van Arduino IDE 2.0 is dat deze een live debugger heeft, waarmee makkelijker fouten kunnen worden gevonden in stukjes code. In het debugpanel kunnen breakpoints ingesteld worden, zodat fouten opgespoord worden in een specifiek stuk code en variabelen kunnen aangepast worden tijdens het debuggen. De debugger ondersteunt alle Arduino-boards die draaien op SAMN en Mbed-platforms. Voor andere thirdpartyboards volgt nog een technische handleiding om de debugger in te stellen.
Volgens Arduino is de ontwikkeling van Arduino IDE 2.0 mogelijk gemaakt door donaties en het aanschaffen van originele Arduino-boards. Daarvan zijn de developers betaald om aan de opensourcesoftware te werken. De bèta is te downloaden voor x86-64bit-Windows, Linux of macOS, al noemt Arduino de software wel nog experimenteel en waarschuwt het voor mogelijke bugs.
In 2019 liet Arduino al weten te werken aan een pro-versie van de Arduino IDE-programmeersoftware. De alfaversie was op dat moment te downloaden. Die pro-versie gaf gebruikers onder andere een nieuwe boardmanager, waarmee aangesloten apparaten konden worden beheerd en een librarymanager voor het beheren van geïnstalleerde codebibliotheken, evenals de features die nu in Arduino IDE 2.0 zitten. Arduino Pro IDE is nu omgedoopt tot Arduino IDE 2.0. De website van Arduino Pro IDE verwijst naar Arduino IDE 2.0.
Gamebedrijf Zynga neemt Echtra Games over. Dat is de ontwikkelaar van Torchlight III. Na de overname gaat het team werken aan een nieuwe closs-platform rpg, in samenwerking met NaturalMotion, een andere studio van Zynga.
Wat Zynga betaalt voor de overname van Echtra Games, is niet bekendgemaakt. Zynga zegt met de overname ontwikkeltalent in huis te halen. Het bedrijf benadrukt daarbij dat de ontwikkelaars van de studio eerder gewerkt hebben aan games als Diablo, Diablo II en de Torchlight-franchise.
Echtra Games is de studio van Max Schaefer, die aan de oorsprong heeft gestaan van zowel de Diablo- als Torchlight-franchises. Torchlight III was de eerste game van het in 2016 opgerichte Echtra Games. Schaefer werkte ook aan de eerste twee delen, toen nog bij Runic Games. Die studio is sinds 2017 gesloten.
Het team van Echtra Games gaat bij Zynga werken aan een nieuwe rpg, die op meerdere platforms te spelen zal zijn. Welke platforms dat zijn, is nog niet bekend. Mogelijk gaat het ook om smartphones, want Zynga is met name bekend van browsergames en mobiele games. Zynga had in het vorige decennium veel succes met games als FarmVille en CityVille. Huidige populaire games van het bedrijf zijn Zynga Poker en CSR Racing 2.
Echtra Games gaat voor het nieuwe spel samenwerken met NaturalMotion. Dat is de Zynga-studio die verantwoordelijk is voor CSR Racing 2. Inhoudelijke details over de rpg zijn nog niet bekendgemaakt. Wanneer de game uitkomt, is ook nog niet bekend.
Maandag bleek uit nieuw onderzoek dat Google-producten bij zowel de Rijksoverheid als in het Nederlandse onderwijs veel privacyrisico's met zich meebrengen. Het is niet de eerste keer dat Big Tech bij de overheid voor problemen zorgt.
De kern van het nieuwe probleem ligt bij Google-producten die worden ingezet in het onderwijs, en producten waarvan de overheid overweegt ze landelijk te gebruiken. De softwarepakketten zijn Workspace en Workspace for Education. Dat zijn pakketten met Google-tools zoals Docs, Slides en Sheets, Drive, Forms en Gmail. Voor het onderwijs zitten er ook specifieke onderwijstools zoals Classroom bij.
Het gaat dus feitelijk om twee verschillende onderzoeken die werden uitgevoerd naar de veiligheid van de Google-producten. Het onderzoek naar G Suite Enterprise binnen de overheid werd afgelopen maandag gepresenteerd. Minister Grapperhaus van Justitie stuurde een brief naar de Tweede Kamer over de resultaten daarvan. Tegelijkertijd is er een ander onderzoek uitgevoerd naar het gebruik van Google-producten in het onderwijs, het Workspace for Education-pakket dus. Dat werd uitgevoerd door dezelfde onderzoekers die naar G Suite Enterprise keken, omdat dat nagenoeg dezelfde software gebruikte. Over het onderzoek naar Workspace for Education schreven ministers van Engelshoven en Slob van Onderwijs een aparte brief naar de Tweede Kamer.
Resultaten
De resultaten van het onderzoek naar Google liegen er niet om. Er zitten nog elf privacyrisico's aan het gebruik van de software die overheden en scholen willen gebruiken. Acht daarvan zijn 'hoge risico's':
1. Gebrek aan doelbinding: Inhoudelijke gegevens (geen beperking verwerking tot het strikt noodzakelijke): verlies van vertrouwelijkheid persoonsgegevens, verlies van controle, risico van heridentificatie
2. Gebrek aan doelbinding: Diagnostische gegevens (ook voor aparte gegevensstroom uit ChromeOS en Chrome browser): verlies van controle, onrechtmatige verwerking
3. Gebrek aan transparantie: Inhoudelijke gegevens (niet te zien welke inhoudelijke gegevens Google verzamelt via telemetrie, Chrome Enhanced spellcheck niet makkelijk te herkennen en niet op alle apparaten zonder extra kosten uit te zetten): verlies van controle
4. Gebrek aan transparantie: Diagnostische gegevens (toezegging dat er informatie komt over de inhoud van telemetrie in eind 2021, maar geen informatie over bewaartermijnen en verwerkers/derde partijen): verlies van controle en risico van heridentificatie
5. Geen grondslag voor Google en de overheidsorganisaties (Google geen verwerker en geen gezamenlijke verantwoordelijke, geen toezegging naleving cookieregels): verlies van controle, onrechtmatige verwerking
6. Ontbrekende privacycontroles voor beheerders en gebruikers (geen uitknop voor telemetrie en voor het Feedback-formulier): verlies van controle en verlies van vertrouwelijkheid
7. Ontbreken inspraak op doorgifte van Diagnostische gegevens aan verwerkers en derde partijen: verlies van controle, verlies van vertrouwelijkheid
8. Onmogelijkheid voor ambtenaren om hun inzagerechten uit te oefenen
Er zijn daarnaast ook nog drie 'lage risico's':
1. Gebruik van Cloud-aanbieder (mogelijk onrechtmatige toegang tot inhoud en metagegevens): verlies van controle, verlies van vertrouwelijkheid, heridentificatie van gepseudonimiseerde gegevens en onrechtmatige (verdere) verwerking
2. Werknemersmonitoringsysteem (Gebruik van beschikbare log-gegevens door overheidsorganisaties voor beoordeling van werknemers): chilling effect om (aanverwante) rechten uit te oefenen
3. Onmogelijkheid om historische diagnostische gegevens te verwijderen: verhoogd risico op heridentificatie van gepseudonimiseerde gegevens en onrechtmatige (verdere) verwerking
DPIA's
Een DPIA is soms verplicht als er nieuwe gegevensverwerking moet worden uitgevoerdDe onderzoeken die worden gedaan, zijn DPIA's, een afkorting van een Data Protection Impact Assessment. Organisaties en overheidsinstellingen moeten zo'n onderzoek verplicht uitvoeren als ze van plan zijn om gegevens te verwerken. Dat kan bijvoorbeeld zijn als er een nieuw systeem of proces in gebruik moet worden genomen, maar ook als er nieuwe software moet worden aangeschaft die mogelijk data verzamelt.
Dat laatste is nu dus het geval. Als de overheid wil overstappen naar Google-clouddiensten, moet vooraf zo'n impactassessment worden gedaan. Een DPIA hoeft niet standaard te worden uitgevoerd. Dat is alleen als er 'systematisch geautomatiseerd wordt verwerkt' en er op basis daarvan 'besluiten worden genomen die gevolgen hebben voor mensen', of als er 'bijzondere persoonsgegevens' zoals data over religie of etniciteit worden verwerkt, of als er 'op grote schaal mensen gevolgd worden in een publiek toegankelijk gebied'. Het is echter ook mogelijk om buiten die kaders een DPIA uit te voeren, zoals de overheid doet.
Een DPIA wordt meestal geassocieerd met de AVG. Niet gek, want onder de Algemene Verordening Gegevensbescherming werden een heleboel bedrijven ermee geconfronteerd die er eerder nooit mee te maken hadden. Maar de AVG is niet de enige wet waaronder een DPIA moet worden uitgevoerd. Dat moet ook verplicht volgens de Wet politiegegevens, en de Wet justitiële en strafvorderlijke gegevens. Dat betreft instanties zoals gevangenissen of de politie en het OM die te maken hebben met criminelen.
Hoe komt zo'n DPIA precies tot stand? Sommige bedrijven houden het bij een korte beschrijving van de bestaande processen, maar een echt onderzoek kan lang duren.
Strategisch Leveranciersmanagement
Het nieuws over de DPIA werd naar de Tweede Kamer gestuurd door de ministers van Justitie en van Onderwijs. Dat zijn niet de directe opdrachtgevers van het onderzoek. Dat wordt uitgevoerd door het Strategisch Leveranciersmanagement, of SLM. Laat je niet verwarren door de rare benamingen; SLM noemt zichzelf SLM Cloud, maar soms ook SLM Microsoft, en dan zijn er ook nog legio andere SLM's bij de overheid die helemaal niets met Microsoft te maken hebben. SLM is een verzameltitel voor een groep die binnen de Rijksoverheid verantwoordelijk is voor de inkoop en het beheer van cloudproducten. Dat begon in 2014, toen voor het eerst grootschalig werd overgestapt naar Microsoft-producten. Daarom noemt de organisatie zichzelf nog steeds SLM Microsoft, maar nu wordt er dus ook onderzoek gedaan naar andere cloudproviders zoals Google. Ook zijn er andere SLM's binnen de overheid. Waar SLM Microsoft onder verantwoordelijkheid valt van het ministerie van Justitie en Veiligheid, is er bijvoorbeeld ook een SLM Oracle van de Dienst ICT Uitvoering van het ministerie van Economische Zaken.
SLM Microsoft begon al in 2014 met onderzoek naar het gebruik van Windows-software bij de overheid. De conclusie die de instantie nu over Google trekt, staat dan ook niet op zichzelf. Het is verre van de eerste keer dat er privacyrisico's zitten aan software van derde partijen die wordt gebruikt bij de overheid. Het onderzoek lijkt dan ook in veel opzichten, zoals qua opzet en doel, op het onderzoek naar Windows en Office. In 2018 concludeerden de onderzoekers al dat Windows 10 Enterprise en Office risico's opleverden. Destijds bleek al dat er telemetrie werd verzameld door de software, en dat die op servers in de VS wordt geplaatst. Later, in 2020, bleken er ook problemen te zitten in Office 365.
Als SLM die privacykwetsbaarheden ontdekt, betekent dat niet automatisch dat software niet gebruikt kan worden. Dat is juist waar SLM voor bedoeld is: de instantie onderhandelt met Microsoft en andere cloudleveranciers om tot een overeenkomst te komen. De leverancier kan in zo'n geval besluiten bepaalde telemetrie uit de software te verwijderen zodat die toch geschikt is om in Nederland te worden gebruikt. Dezelfde onderhandelingen moeten nu plaatsvinden met Google, nu G Suite en Workspace for Education niet AVG-proof blijken.
Aan- en uitbesteding
Dat onderzoek voert SLM Rijk niet zelf uit. Daarvoor heeft het aangeklopt bij een private partij. Dat is Privacy Company. Die won een paar jaar geleden een grote aanbesteding bij de overheid. Sindsdien is dat het bedrijf dat de meeste privacyonderzoeken uitvoert voor SLM Microsoft Rijk. Privacy Company was ook nauw betrokken bij het advies rondom de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten of Wiv. Het onderzoek naar Workspace for Education werd uitgevoerd door de Hogeschool van Amsterdam en de Rijksuniversiteit Groningen.
Zo'n DPIA wordt in ambtenarentaal veranderd in een gegevensbeschermingseffectbeoordeling. Privacy Company stelde in 2017 een model op waaraan alle PIA's die de overheid uitvoert, kunnen worden getoetst, zeker handig voor een bedrijf dat alle DPIA's toch al uitvoert.
Hoe werkt een DPIA?
Een DPIA heeft veel parallellen met een securityaudit. Een klant geeft een bedrijf een opdracht om kwetsbaarheden te vinden, maar in plaats van softwarekwetsbaarheden gaat het om kwetsbaarheden in dataverwerking. De twee processen beginnen zelfs een beetje hetzelfde, want er moet eerst veel data worden verzameld, al zit er volgens Sjoera Nas ook wel veel verschil tussen. "Je kunt op heel veel manieren naar risico's kijken en een DPIA kijkt specifiek naar de privacyrisico's. Een slecht beveiligd systeem of een leverancier die liegt over hoe hij data versleutelt, levert andere risico's op. Daar moet je echt een pentest voor doen en dan krijg je een heel ander soort onderzoek."
Onderzoekers gebruiken soms pentestachtige technieken om data te onderscheppen voor een DPIAToch moeten ook privacyonderzoekers zeker weten welke data er verzameld wordt en dus moeten ze wel een technisch onderzoek doen. "Daar hebben we een soort lab voor waar we een testopstelling kunnen bouwen waar we de software op installeren. Het moet dan gaan om schone apparaten, waar we dan vervolgens alle verzonden data van proberen af te vangen", legt Sjoera Nas van Privacy Company uit.
Het in kaart brengen van dataverbruik is slechts de eerste stap in het uitvoeren van een DPIA. Die data moet daarna ook worden getoetst. Komt het verwerken van die data wel overeen met wat het bedrijf er zelf over vertelt, en mag dat ook op grond van de wet? "Je moet eerst kijken welke soorten persoonsgegevens worden verzameld, en daarna kun je pas beoordelen wat daarvan de risico's zijn", zegt Nas. Dat kan soms lastig zijn om te beoordelen. Dataverbruik wordt onder andere getoetst aan de AVG. Daarin staat niet welke data wel en niet mogen worden verzameld, maar de wet spreekt ambigu over 'dataminimalisatie'.
De vraag bij techbedrijven als Microsoft is dan of er daadwerkelijk een minimale hoeveelheid data wordt verzameld, of dat dat misschien toch wat minder kan. Nas geeft een voorbeeld van hoe Microsoft een paar jaar geleden tijdens onderzoeken nog zei dat telemetrie essentieel zou zijn geweest voor het gebruik van Office. "Inmiddels is er onderhandeld en kunnen systeembeheerders de verzameling volledig uitzetten."
Het is wel degelijk mogelijk om een begrip als minimalisatie te kwantificeren. Bij twijfel over functionaliteit vragen de onderzoekers door bij een leverancier waarom een bepaalde functie nodig is. Op die manier kan het datagebruik direct worden getoetst aan de AVG. Een voorbeeld dat tijdens de huidige DPIA naar boven kwam, was dat van de spellingscontrole in Chrome. Nas: "Er zitten twee spellingscontroles in Chrome. Een ervan stuurt, compleet overbodig, via telemetrie de inhoud van een gecontroleerde zin naar Google. Dat is iets anders dan functionele data. Kijk, dat vinden wij dan bovenmatig datagebruik."
De spelcheck van Chrome stuurt onnodig veel data naar Google
Andere wetten
Tijdens een DPIA wordt niet alleen gekeken naar de privacywet. Ook andere wetten spelen mee. Nas: "Als het bijvoorbeeld om de gezondheidszorg gaat, moet je ook toetsen aan privacyregels uit specifieke medische wetten. "En vergeet de e-privacyrichtlijn niet", zegt Nas. Dat is de wet die regelt wanneer bedrijven cookies mogen plaatsen, waarover Tweakers vorig jaar een achtergrondverhaal schreef.
De verzamelde data geeft nooit een volledig beeld van wat er precies wordt verwerkt door een leverancier. Zeker als dat een cloudprovider zoals Google is, is het moeilijk te zien welke data verwerkt wordt. Nas: "Een deel van de gegevens kun je dan helemaal niet onderscheppen. De hoofdmoot van Googles verkeer vindt bijvoorbeeld plaats op servers in de Verenigde Staten. Daar kom je alleen achter als je een inzageverzoek doet." Tot slot wordt er ook nog een 'grondige juridische analyse' gedaan van de kleine lettertjes van een leverancierscontract, want ook dat moet natuurlijk volledig kloppen.
Scope
De scope van een DPIA is normaal gesproken niet zo moeilijk af te kaderen. Tenminste, bij de meeste partijen. Bij de overheid is dat soms wat moeilijker. Nas: "Normaal doe je een DPIA voor één bedrijf dat of instantie die vaak één specifieke dienst wil gaan gebruiken. Dan heb je meteen de scope al liggen, want dat is de manier waarop die organisatie de data wil gebruiken." Bij de overheid gaat dat iets anders, met name vanwege die eerdergenoemde aanbesteding. De DPIA's die Privacy Company voor het ministerie van Justitie uitvoert, zijn zogeheten paraplu-DPIA's. Dat wil zeggen dat de DPIA zoveel mogelijk risico's in kaart brengt, voor verschillende mensen die te maken krijgen met de gegevensverwerking. Naast werknemers kunnen dat ook klanten zijn of burgers die gegevens met de overheid moeten delen. Maar niet al die risico's zijn altijd van toepassing, en sommige risico's zijn uniek voor een organisatie. Bijvoorbeeld als de identiteit van werknemers strikt geheim moet blijven. Nas: "Daarom staat er in die paraplu-DPIA's altijd als waarschuwing dat elke organisatie zelf nog de details moet invullen, bijvoorbeeld nog zo'n tien procent van je DPIA."
En nu?
De Autoriteit Persoonsgegevens gaat een advies uitdelen over het rapportHet is de vraag of de overheid in de toekomst aan de slag kan met Google-producten. De conclusies van SLM's DPIA zijn, zoals we hierboven al beschreven, niet bindend. Het is nu aan de overheid om een beslissing te nemen. Daar speelt een belangrijke partij nog een rol: de Autoriteit Persoonsgegevens. De overheid heeft de privacytoezichthouder benaderd. Die zegt tegen AG Connect dat het alleen een advies gaat uitbrengen. De overheid moet zelf weten of het dat advies volgt, maar, zegt de AP ook, de wet is de wet. De overheid kan dus niet zomaar beslissen door te gaan met een product waarvan het aantoonbaar weet dat het gebruik ervan in strijd is met de AVG. Een onderzoek door de AP kan daarvan weer een gevolg zijn en dat kan in het uiterste geval leiden tot een boete. Het zal nog lang duren voordat het zover is.
Ondertussen zal de overheid in gesprek moeten blijven gaan met Google over het gebruik van de software. Die gesprekken zijn er al geweest, schrijft Grapperhaus in zijn brief, maar die leidden niet tot het gewenste resultaat. "Deze gesprekken hebben geleid tot een aantal juridische en technische toezeggingen aan de kant van Google en een aantal mogelijke organisatorische maatregelen aan de kant van de rijksorganisaties. Op basis van deze uitkomsten is er een herbeoordeling van de hoge risico’s afgerond. De uitkomst hiervan is dat er acht hoge risico’s resteren."
Google heeft inmiddels ook op het rapport gereageerd. Het bedrijf zegt dat het de implementatiegids van Workspace for Education heeft bijgewerkt en dat daar meer informatie in staat over hoe het bedrijf data verwerkt. Het bedrijf hamert vooral op transparantie en controle over gegevens, maar schrijft niets over het minderen van datagebruik.
Door Stephan Vegelien,
3 maart 2021 12:04
• 146 reacties, submitter: kywr
Cryptocurrencyhandelaar LiteBit meldt een datalek van persoonsgegevens van Nederlandse gebruikers. Criminelen hebben toegang gekregen tot gebruikersgegevens van voor december 2019 en dreigen die te publiceren als LiteBit niet betaalt.
De Nederlandse cryptomuntenhandelaar LiteBit zegt dat criminelen 27 februari contact hebben opgenomen met LiteBit en dreigen persoonsgegevens van gebruikers openbaar te maken als LiteBit hen niet betaalt voor de gegevens. LiteBit is dit niet van plan en zegt niet te onderhandelen met criminelen. Volgens de handelaar gaat het om gegevens van voor december 2019, onder andere van Nederlandse gebruikers. Dat blijkt uit een sample van de buitgemaakte data die het bedrijf ontving van de aanvallers.
In een blogpost en in een e-mail aan gebruikers schrijft LiteBit dat namen, e-mailadressen, telefoonnummers en IBAN-nummers in handen zijn van een 'ongeautoriseerde partij', die gedreigd heeft de data openbaar te maken. Volgens de handelaar zijn er geen tegoeden, wachtwoorden en identiteitsbewijzen buitgemaakt en lopen die geen risico. Cryptomunten die het platform beheert, worden grotendeels opgeslagen in offline wallets, waardoor deze niet benaderd kunnen worden door aanvallers van buitenaf.
LiteBit roept gebruikers op om wachtwoorden up-to-date te houden, 2fa in te stellen en waakzaam te zijn op phishingpogingen. Daarbij zegt het zelf nooit te vragen naar persoonlijke gegevens en geen verzoeken te sturen om cryptocurrency te versturen. Ook zegt het in e-mails niet te linken naar inlogpagina's of de website. "Wij vragen jullie altijd direct naar de LiteBit-website of -app te gaan. Klik nooit op links afkomstig van e-mailadressen die je niet vertrouwt."
LiteBit heeft het datalek aan de Autoriteit Persoonsgegevens gemeld en aangifte gedaan bij de politie. Het is niet de eerste keer dat er persoonsgegevens bij LiteBit zijn buitgemaakt. In 2017 had LiteBit twee keer te maken met een datalek. De eerste keer kregen inbrekers toegang tot de servers met persoonsgegevens van klanten, zij hadden toegang tot e-mailadressen, versleutelde wachtwoorden, bankrekeningnummers, telefoonnummers, adressen en portfoliogegevens. Een maand later gebeurde hetzelfde.
Rotterdam, Utrecht en Leiden hebben Parkeerwekker gesommeerd te stoppen met het aanbieden van zijn diensten. De start-up geeft daar gehoor aan, in afwachting van de uitspraak in hoger beroep over het opgelegde verbod in Amsterdam.
Nadat de voorzieningenrechter in Amsterdam vorige maand een verbod instelde voor de Parkeerwekker-app die scanauto's van de gemeente detecteert, hebben Rotterdam, Utrecht en Leiden de start-up ook gesommeerd te stoppen. Als dat niet zou gebeuren, spannen deze steden ook rechtszaken aan.
Luis Roman, oprichter van Parkeerwekker, zegt tegen Tweakers niet met iedere gemeente apart een rechtszaak te willen voeren en daarom gehoor te geven aan de sommaties. In de drie gemeenten is de app nu niet meer te gebruiken.
Als het hoger beroep in het voordeel van Parkeerwekker uitvalt, wordt de functionaliteit van de app in de drie steden weer hersteld. Volgens Roman is het dan moeilijker voor de gemeenten om de app te verbieden via de rechter.
Parkeerwekker maakte eerder al bekend in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak en heeft een spoedappèl aangevraagd. Die is deze week ingediend bij het gerechtshof in Amsterdam. In april zou er volgens Parkeerwekker een nieuwe uitspraak kunnen liggen, als het spoedappèl wordt goedgekeurd. Als de zaak wordt behandeld als een gewoon hoger beroep in kort geding, dan is de verwachting dat een nieuwe uitspraak tot september op zich zal laten wachten.
Door Stephan Vegelien,
3 maart 2021 11:11
• 97 reacties, submitter: RobinF
Microsoft heeft vier zeroday-kwetsbaarheden gedicht in Exchange Server. Die zouden misbruikt zijn door Chinese spionnen om data te stelen van Amerikaanse defensie-aannemers, advocatenkantoren en infectiologen.
Microsoft heeft verschillende zeroday-exploits ontdekt in Microsoft Exchange Server die gebruikt zijn in een aantal gerichte aanvallen op Amerikaanse slachtoffers. Dat schrijft Microsoft in een securityblog. De kwetsbaarheden gaven de aanvallers toegang via on-premises Exchange-servers die versies 2013 tot 2019 draaien, en daarmee toegang tot e-mailaccounts, waarna zij malware konden installeren. Microsoft roept gebruikers op zo snel mogelijk een patch te installeren.
Microsoft schrijft de exploits 'met grote zekerheid' toe aan de Chinese hackersgroep Hafnium. Dat is een groep die gelinkt wordt aan de Chinese regering en zich actief richt op het stelen van gegevens van Amerikaanse personen die onder andere werken bij advocatenkantoren, in het hoger onderwijs, bij politieke denktanks en non-profits. Ook richt de groep zich op defensie-aannemers en infectiologen. Hafnium werkt voornamelijk vanaf gehuurde virtual private servers in de VS, zegt Microsoft.
In dit geval werden vier zerodays ontdekt die actief misbruikt zijn. Kwetsbaarheid CVE-2021-26855 gaf aanvallers de mogelijkheid om arbitraire HTTP-requests te versturen en zich voor te doen als Exchange-server. CVE-2021-26857 gaf de aanvallers de mogelijkheid om code te draaien met veel rechten op een Exchange-server, waarbij de hackers volledige admintoegang nodig hadden of door gebruik te maken van de vorige kwetsbaarheid. Met kwetsbaarheden CVE-2021-26858 of CVE-2021-27065, kregen de hackers de mogelijkheid om bestanden te schrijven naar elke plek op de Exchange-server die ze wilden.
De hackers werkten volgens Microsoft in drie stappen. Allereerst kregen ze toegang tot on-premises Exchange-servers door deze kwetsbaarheden te misbruiken of door gestolen wachtwoorden te gebruiken. Vervolgens kon Hafnium web shells op de Exchange-servers opzetten, waarna de hackers op afstand beheer van de server konden overnemen. Vervolgens lukte het de hackers data te stelen en malware te plaatsen. Ook lukte het de hackers om volledige adresboeken te downloaden, waarna zij informatie kregen over organisaties en gebruikers. Microsoft zegt de Amerikaanse overheid van de aanvallen op de hoogte te hebben gebracht.
Beveiligingsbedrijf Volexity ontdekte twee van de kwetsbaarheden in januari, nadat het ontdekte dat een grote hoeveelheid data naar verdachte ip-adressen werd gestuurd. In eerste instantie dacht Volexity dat er gebruik werd gemaakt van een backdoor, maar al snel kwam het bedrijf erachter dat het ging om meerdere zerodays. Voor misbruik van een van de zerodays is geen enkele authenticatie nodig. Een aanvaller hoeft alleen maar te weten welke server Exchange draait en van welk e-mailadres het data wil stelen. In een blog legt het bedrijf uitgebreid uit hoe de kwetsbaarheden misbruikt konden worden.
Nikon heeft een 1"-sensor ontwikkeld die duizend beelden per seconde kan vastleggen in een hoge resolutie en met een hoog dynamisch bereik. De belichting kan per blok van 16x16 pixels aangepast worden. Er zijn nog geen camera's aangekondigd met de sensor.
Het gaat om een stacked bsi-cmos-sensor die Nikon ontwikkelt op een 65nm-procedé. De vierkante sensor van het 1"-formaat heeft een resolutie van 4224x4224 pixels, ofwel 17,8 megapixel. De pixelgrootte komt daarmee uit op 2,7 micron. Volgens Nikon heeft de sensor een dynamisch bereik van 110dB bij 1000fps en dat loopt op tot 134dB bij 60fps.
Nikon heeft de sensor verdeeld in individuele blokken van 16x16 pixels, wat een totaal van 264x264, ofwel 69.696 zones oplevert. Per zone kan de belichting afzonderlijk geregeld worden, door de aansturing die zich direct onder de pixels bevindt. Hiermee is het mogelijk om beelden te maken met een zeer hoog dynamisch bereik.
Of Nikon de sensor gaat gebruiken in een eigen camera, is nog niet bekend. De fabrikant presenteert de chip als een onderzoeksproject en geeft daarbij aan dat beeldsensoren ook voor industriële toepassingen worden gebruikt en in de auto-industrie. In die industrieën is ook vraag naar sensoren met een hoge opnamesnelheid en groot dynamisch bereik.
Het Franse bedrijf Blade achter cloudgamingplatform Shadow heeft financiële problemen en zoekt een nieuwe eigenaar om schuldeisers te kunnen betalen. Een eerdere reorganisatie en verschillende investeringen in het bedrijf zouden niet voldoende zijn gebleken.
Blade heeft volgens de Franse techwebsite Next Inpact sinds begin 2020 financiële problemen en Franse klanten wachten al maanden op preorders van hun abonnement. Eerdere investeringen van onder andere LG in januari 2020, dat aandelen in Blade kocht, en van verschillende andere investeerders, bleken onvoldoende om de financiële problemen op te lossen. Ook zou een fondsenwervingscampagne mislukt zijn.
Next Inpact schrijft dat veel werknemers van Blade zich inmiddels ernstig zorgen maken over de financiële situatie van het bedrijf. Bronnen die met Next Inpact hebben gesproken zeggen dat er wel al verschillende geïnteresseerde kopers zijn, vooral vanuit de Franse telecommarkt.
Shadow wordt sinds 2019 aangeboden in Nederland. De dienst geeft gebruikers de mogelijkheid een pc in de cloud te huren, zodat ze vanaf die cloud-pc games kunnen streamen naar hun smartphone, laptop of eigen desktop. Gebruikers betalen daarvoor een vast maandelijks bedrag in de vorm van een abonnement. Gebruikers kunnen vanaf het begin kiezen voor een full-hd game-ervaring, later zou daar een optie voor gamen op een 4k-resolutie met 60fps en ondersteuning voor raytracing aan worden toegevoegd, of 1080p met 144Hz.
De volledige release van Shadow liep in 2020 vertraging op. Ook verplaatste Blade de dienst naar een andere cloudserver. Vervolgens kwam daar de coronapandemie overheen, waardoor Shadow nog meer vertraging opliep. Daar kwam nog eens bovenop dat een van de oprichters van het bedrijf, Emmanuel Freund, halverwege vorig jaar vertrok bij Blade, en meerdere medewerkers hem volgden, waarna een reorganisatie volgde.
Volgens Next Inpact is er veel te doen om het aanbod van Shadow. De van oorsprong Franse dienst wordt op het moment eigenlijk alleen buiten de Franse landsgrenzen aangeboden, via datacenters in het buitenland. Daardoor is Shadow bijvoorbeeld wel beschikbaar in Zuid-Korea, maar zitten Franse klanten al maanden te wachten op hun preorders van de 4k game-abonnementen, zonder communicatie van Blade.
Kioxia stelt samples van zijn UFS 3.1-flashgeheugenmodule met een capaciteit van 1TB beschikbaar aan smartphonefabrikanten. Volgens Kioxia is de chip de dunste in zijn soort, met een hoogte van 1,1mm.
De 1TB-geheugenmodule gebruikt Kioxia's BiCS-nandflashgeheugen en een eigen controller. Volgens de fabrikant worden daarmee leessnelheden tot 2050MB/s en schrijfsnelheden tot 1200MB/s gehaald. Kioxia introduceerde een jaar geleden al een serie van UFS 3.1-geheugenmodules voor smartphones en sprak toen ook van een 1TB-versie.
UFS 3.1-flashopslag wordt in veel smartphones gebruikt. Er zijn al smartphones die UFS-chips met een opslagcapaciteit van 1TB gebruiken, maar dat gaat om enkele exemplaren. Zo had Samsung ten tijde van de Galaxy S10-serie een model met 1TB opslag, maar bij de Galaxy S20- en S21-series is de maximale opslagcapaciteit 512GB.
Een bètaversie van macOS 11.3 bevat code met daarin de teksten 'Rosetta wordt verwijderd bij het installeren van deze update' en 'Rosetta is niet meer beschikbaar in deze regio'. Het is niet duidelijk om welke regio het gaat en of dit ook daadwerkelijk gebeurt.
Als Rosetta niet meer aanwezig is in het besturingssysteem, werken applicaties die nog niet compatibel zijn met Apples M1-soc niet meer op Macs en MacBooks met die chip. De teksten werden opgemerkt door ontwikkelaar Steve Moser in de derde bètaversie van macOS 11.3, die voorlopig alleen voor ontwikkelaars beschikbaar is.
Het is niet bekend of er daadwerkelijk regio's zijn waarin de update de emulatiesoftware verwijdert en ook is het niet duidelijk om welke regio's het gaat. Ook is niet bekend waarom Apple Rosetta zou verwijderen; mogelijk gaat het om een juridisch geschil. Er zijn echter geen lopende rechtszaken bekend tegen Apple over Rosetta. Apple heeft nog niet gereageerd op de berichtgeving.
Apple bracht vorig jaar zijn eerste systemen uit met zijn eigen M1-soc, die op de Arm-architectuur is gebaseerd. Om software te kunnen draaien die voor x86-systemen is geschreven, wordt emulatiesoftware Rosetta gebruikt.
Een jury in de Amerikaanse staat Texas heeft Intel in een rechtszaak veroordeeld tot het betalen van 2,18 miljard dollar wegens het schenden van patenten van VLSI Technology. Intel suggereert dat het bedrijf een patenttrol is en gaat tegen de uitspraak in beroep.
Intel heeft volgens de jury inbreuk gemaakt op twee patenten van VLSI, schrijft Bloomberg. Daarvoor moet het chipbedrijf respectievelijk schadevergoedingen van 1,5 miljard en 675 miljoen dollar betalen. Intel ontkent de patentschending en zegt dat een van de patenten ongeldig is, omdat het zou gaan over werk dat door Intel-ingenieurs is verricht.
De zaak draait om patenten die oorspronkelijk van de Nederlandse chipmaker NXP afkomstig zijn en sinds 2019 in handen zijn van VLSI. De advocaat van Intel zegt dat VLSI vier jaar geleden is opgericht en geen enkel product heeft uitgebracht. Het enige verdienmodel van het bedrijf is de rechtszaak tegen Intel.
Het gaat om een patent dat oorspronkelijk is toegekend in 2012 aan Freescale Semiconductor en om een patent dat in 2010 is toegekend aan SigmaTel. Freescale nam SigmaTel over en werd later zelf overgenomen door NXP. Volgens advocaten van VLSI gaat het om patenten die uitvindingen beschrijven om processors 'krachtiger en sneller' te maken. Volgens de jury heeft Intel niet bewust de patenten geschonden. Als dat wel zo was, zou de schadevergoeding tot drie keer zo hoog kunnen zijn.
VLSI wil royalty's zien voor het gebruik van techniek die in de patenten wordt beschreven. Intel wil daar maximaal 2,2 miljoen dollar voor betalen. Volgens de advocaat kwam VLSI met een 'buitensporige eis' van 2 miljard dollar. Intel zegt tegen de uitspraak in beroep te gaan.