Arduino werkt aan pro-versie van ide-programmeersoftware

Arduino werkt aan een nieuwe versie van zijn ide-software. De nieuwe ontwikkelingsomgeving gaat Arduino Pro IDE heten. Een alpha-versie van de software is te downloaden op de website van Arduino.

De ide-software van Arduino wordt gebruikt voor het schrijven van code voor Arduino-hardware. Met plug-ins kan ook code voor andere boards geschreven worden. Arduino belooft met de nieuwe Pro IDE-software een modernere ontwikkelingsomgeving. Ook bevat de software een nieuwe board manager waarmee gebruikers aangesloten apparaten kunnen beheren. Een library manager zorgt ervoor dat gebruikers geïnstalleerde 'bibliotheken' kunnen beheren. Deze bibliotheken zijn bestanden die in C of C++ zijn geschreven en extra functionaliteit toevoegen aan de ide-software.

De nieuwe software heeft ook verschillende modi; een dual mode, een klassieke modus die identiek is aan de originele ontwikkelingsomgeving en een pro-modus die bestandssystemen kan weergeven. Ook heeft de Pro IDE-software basic auto completion, een functie die overigens alleen werkt voor targets met Arm-hardware. Verder heeft de software git-integratie en een ingebouwde donkere modus.

In de toekomst zal Arduino functies als schetssynchronisatie voor de Arduino Create Editor toevoegen. Ook krijgt de software nog een debugger en wordt de software volledig open voor plug-ins van derde partijen. Ook wordt later nog ondersteuning voor programmeertalen anders dan C++ toegevoegd. De Arduino Pro IDE-software is gebaseerd op Arduino CLI, die alle functies van Arduino biedt. De front-end van het programma is gebaseerd op het Eclipse Theia-platform.

Een alpha-versie van Arduino Pro IDE is te downloaden op de website van Arduino. De software is beschikbaar voor Windows, macOS en Linux. Het bedrijf roept gebruikers op om de nieuwe software 'tot zijn breekpunt' te testen en suggesties te doen aan het ontwikkelteam. Arduino meldt daarnaast dat de klassieke versie van Arduino IDE 'voor altijd' beschikbaar zal blijven.

Arduino Pro IDE

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

21-10-2019 • 16:49

29

Submitter: Thedr

Reacties (29)

29
29
29
4
0
0
Wijzig sortering
Mja. Ik ben zelf wel fan van Visual Micro, een zeer uitgebreide addon voor Visual Studio. Aangezien ik de rest van mijn dev-werk ook in VS doe is dit wel zo praktisch, en als IDE natuurlijk oneindig veel beter dan de oude "Arduino IDE", die voor programmaatjes van enkele tientallen regels prima voldoet maar als je wat meer wilt al snel ongeschikt is. Maar dat deze nieuwe pro-versie is gebaseerd op Theia is in ieder geval al goed nieuws, proberen ze iig niet het wiel opnieuw uit te vinden :)
Jammer dat het niet voor andere IDE's beschikbaar is. Ik ken buiten de MS wereld weinig mensen die graag Visual Studio gebruiken. Je zou haast denken dat in de toekomst support voor platforms in dezelfde vorm als LSP gegoten zou kunnen worden zodat je meer hergebruik krijgt.
Visual Studio Code, gebruiken we hier op Mac met veel plezier.
En heeft bar weinig met visual studio te maken, maar idd, fijne editor.
Ik zou Atmel Studio eens proberen. Die is gebaseerd op de Visual Studio Shell, maar gericht op embedded programming. Out of the box is er direct ondersteuning voor AVR (Tiny/Mega chips), ARM Thumb(2) devices zoals de populaire STM8/STM32 serie en RISC processors..

In tegenstelling tot Visual Micro is Atmel Studio volledig gratis, ook voor commercieel gebruik..
Zo te zien heb ik Visual Micro nog steeds nodig voor mijn Teensy 3.1 bordjes icm Atmel Studio, dus ik zie de meerwaarde niet echt :)
Teensy werkt ook gewoon met Atmel Studio. Je moet alleen dan de teensy_loader_cli utility gebruiken (via een 'External Tools' entry. Dez utility loader is vergelijkbaar met avrdude..

Overigens is VisualMicro wel een fijne tool omdat je dan die losse tooltjes niet meer nodig hebt. Maar je kunt een boardje pas gebruiken zodra het ondersteund wordt door VisualMicro.

Ik heb veel experimentele boardjes van Ali/DX thuis en enkele daarvoor worden niet ondersteund door VisualMicro.. Juist dan is de External Tool option erg prettig..
Sinds ik Platformio[0] gebruik heb ik eigenlijk nooit meer de Arduino IDE aangeraakt, vooral ook omdat het als editor echt tekort schiet ten opzichte van elke andere IDE of universele code editor tool.

Beetje jammer ook dat ze nu de moeite stoppen in het ontwikkelen van een nieuw IDE product ipv waarde toe te voegen aan bestaande IDE's/code editors. Dan blijf je altijd achter elkaar aanlopen kwa 'innovatie' van je IDE, terwijl je de moeite beter kan steken in het goed en breed ondersteunen van bestaande tools en de ontwikkelaars daarvan laat focussen op wat hun product onderscheidt.

[0] https://platformio.org/
Ik het Qt Creator wel eens gebruikt voor Arduino, werkte ook prima maar koste wat configureerwerk. Een plug-in voor VSCode zou ook prima zijn.
edit:
blijkbaar is PlatformIO zo’n plug-in :)

[Reactie gewijzigd door 84hannes op 23 juli 2024 14:35]

er was toch al een officiele arduino for vs code plugin?
Jup en die gebruik ik dagelijks die werkt eigenlijk perfect. Enige wat die extention nog mist is betere OTA support maar dat is in princiepe ook geen ramp

https://marketplace.visua...iot-vscode.vscode-arduino

[Reactie gewijzigd door ThaGuus op 23 juli 2024 14:35]

Een plug-in voor VSCode zou ook prima zijn.
https://platformio.org/ dus ;)
ik zie er ook niet heel veel heil in inderdaad. Er bestaan al genoeg prima IDE's die véél beter zijn dan de Arduino IDE.

Ik zou eerder iets zien in goeie integratie met bestaande IDE's, en de huidige arduino IDE uitkleden tot een simplele programmer-tool om code naar je microcontroller te uploaden.
ik zie er ook niet heel veel heil in inderdaad. Er bestaan al genoeg prima IDE's die véél beter zijn dan de Arduino IDE.

Ik zou eerder iets zien in goeie integratie met bestaande IDE's,
"De front-end van het programma is gebaseerd op het Eclipse Theia-platform."
en de huidige arduino IDE uitkleden tot een simplele programmer-tool om code naar je microcontroller te uploaden.
"De Arduino Pro IDE-software is gebaseerd op Arduino CLI, die alle functies van Arduino biedt."

Dus ze hebben precies gedaan wat jij wilt. Wat is het probleem dan?
Dit kan ik alleen maar beamen; PlatformIO i.c.m. VS Code werkt echt fantastisch op én Windows én MacOs en is duizend keer beter dan de outdated Arduino IDE _O_ Ik heb ook helemaal geen interesse in nóg een IDE; ik ben happy met VS code. Ik zie ook liever dat ze hun tijd daar in steken dan eer een wiel uitvinden.

[Reactie gewijzigd door RobIII op 23 juli 2024 14:35]

PlatformIO is geweldig. Zelf gebruik ik het incombinatie met Jetbrains CLion.
Beetje jammer ook dat ze nu de moeite stoppen in het ontwikkelen van een nieuw IDE product ipv waarde toe te voegen aan bestaande IDE's/code editors.
"De front-end van het programma is gebaseerd op het Eclipse Theia-platform."
Ik heb de Pro versie geprobeerd :)

Ik ben van mening dat er geen "beste Arduino IDE" is. De Arduino is Open Source. Doe wat je niet laten kan. De PlatformIO gecombineerd met Visual Studio biedt veel meer mogelijkheden, maar als beginner kan je daardoor de bomen in het bos misschien niet meer zien. Daar is de Arduino IDE voor bedoeld. De Arduino IDE is gemaakt om licht, draagbaar, snel en simpel te zijn en er zijn nog talloze ander code editors te vinden.

Helaas heeft de Pro versie van de Arduino IDE nog teveel bugs (in mijn situatie) om het fatsoenlijk te kunnen gebruiken. Als ik niet eens een LED lamp kan aanzetten, dan houd het voor mij persoonlijk op, maar dat is mijn mening. Het kan aan mij liggen, maar voor mij is de normale Arduino IDE op dit moment voldoende.

Voorbeeld:
byte var; > Unknown type name
digitalWrite(ledPin1, HIGH); > Unknown type name

Ik ben niet de enige:
https://github.com/arduino/arduino-pro-ide/issues

Ik ben benieuwd hoe de Pro versie van de Arduino IDE er over een paar jaar gaat uitzien. Het biedt zeer veel extra mogelijkheden, zoals Darkmode, clearen van de Serial Monitor, automatisch anticiperen wat de gebruiker wil intypen en meer. Als de bugs worden opgelost dan stap ik met veel plezier per direct over naar de Pro versie. Het staat op dit moment nog namelijk in zijn kinderschoenen.

Ik gebruik de gewone Arduino IDE met een paar modificaties.

Wil je een darkmode in je vanilla Arduino IDE?
https://create.arduino.cc/projecthub/konradhtc/one-dark-arduino-modern-dark-theme-for-arduino-ide-2fca81

Wil je een uitgebreidere Arduino Serial Monitor?
https://github.com/esp8266/Arduino/issues/1360

[Reactie gewijzigd door TonyZh op 23 juli 2024 14:35]

Heb je wel c++ 20 gedefinieerd ipv een standaard eerdere versie? De std::byte is daar pas geïntroduceerd.
Ik zit altijd te klooien met libraries. Is er een editor die missende libraries automatisch zoekt en toevoegd?
nope die moet je nogsteeds handmatig installeren
En dat zou ik nu nog eens een handige optie vinden! Keep on dreaming dan maar!
Platform.io helpt je hier wel beter mee dan de standaard IDE door libraries standaard in je project/sketch folder te saven. Dat maakt alles stukken meer 'portable' voor je eigen backups, maar bijvoorbeeld ook als je samenwerkt met anderen aan dezelfde code.
Exact om die tekortkomingen gebruik ik nu sinds een jaartje Programino. Bevalt me prima! :)
Jammer dat er geen linux versie beschikbaar is.
Zo lang het maar een Dark mode heeft 😎
Ik begrijp die strategie niet goed. Ik zie niet hoe ze VS Code met PlatformIO zouden kunnen overtreffen. Valt weinig eer te behalen. Ze zouden denk ik beter hun resources kunnen gebruiken voor het framework. Eens wat verder dan de beginners basis van setup/loop. Denk b.v. aan RTOS, esp-idf integratie.
Ik kan professionele EE's ook niet overtreffen, maar toch blijf ik doorprutsen met m'n Arduino. Ik snap je punt niet helemaal. Het overtreffen van een andere IDE is hun doel waarschijnlijk helemaal niet.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.