Tip de redactie

Apple hint op aankondiging Mac-modellen met M4-soc volgende week

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 21:0773 reacties, submitter: Rorata

Apple hint erop dat er volgende week nieuwe Macs worden aangekondigd. Het gaat vermoedelijk om MacBook Pro's, iMacs en Mac mini's met een M4-soc.

Greg Joswiak, de senior vice president van marketing bij Apple, schrijft op X dat er volgende week verschillende Mac-gerelateerde aankondigingen worden gedaan. De eerste aankondiging moet maandagochtend 28 oktober plaatsvinden. Meer informatie deelt Joswiak niet.

Er gaan al lange tijd geruchten over de nieuwe Macs. Mark Gurman van Bloomberg schreef eerder dat er dit jaar 14"- en 16"-MacBook Pro's, iMacs en Mac mini's met een soc uit de M4-serie verschijnen. Dat zijn de modellen die volgens Gurman volgende week vermoedelijk worden aangekondigd, naast verschillende USB-C-versies van Magic-accessoires, zoals de Magic Mouse en Keyboard. MacRumors liet vorige maand op basis van eigen bronnen weten dat de eerste M4-Macs in november worden uitgebracht.

De Mac Studio, Mac Pro en MacBook Air zouden pas volgend jaar worden voorzien van zo'n chip. Gurman verwacht dat laatstgenoemde in het eerste kwartaal van 2025 verschijnt, terwijl de Mac Studio tussen maart en juni zou worden uitgebracht. De Bloomberg-journalist heeft geen releaseschema voor de Mac Pro gedeeld.

Reacties (73)


OPPO brengt Find X8-telefoons met Dimensity 9400-soc wereldwijd uit

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 20:3832 reacties

OPPO heeft zijn Find X8-telefoons aangekondigd. Ze zijn uitgerust met de onlangs aangekondigde Dimensity 9400-flagshipsoc van MediaTek. In tegenstelling tot de X6 en X7 komen deze smartphones ook buiten China beschikbaar.

Het standaardmodel heeft een 6,59"-oledscherm met een resolutie van 2220x1080 pixels en dynamische refreshrate tot 120Hz. De X8 Pro heeft dezelfde resolutie en verversingssnelheid, maar bevat een iets groter oledscherm van 6,78 inch.

Het niet-Pro-model krijgt drie achtercamera's van 50MP: een hoofdcamera, ultrawide en een periscopische telelens met 3x optische zoom. De X8 Pro krijgt daarnaast een extra 50MP-periscooplens met 6x-zoom. Laatstgenoemde heeft ook een cameraknop, waarmee gebruikers snel de camera-app kunnen openen, een opname kunnen maken en in- en uit kunnen zoomen.

Beide smartphones worden uitgerust met Dimensity 9400-processor, het nieuwe topmodel van MediaTek. Ten opzichte van zijn voorganger, die in de Find X7 zit, zou de soc tot 28 procent sneller zijn in multicoretaken, 35 procent sneller in singlecoretaken en tot 40 procent minder energie verbruiken. Ook moet de chip sneller AI-berekeningen kunnen uitvoeren.

De Find X8 krijgt een 5630mAh-accu, terwijl de X8 Pro een 5910mAh-accu heeft. Beide bieden ondersteuning voor bedraad snelladen op 80W en draadloos snelladen op 50W. Ook hebben ze beide een IP69-certificering, wat betekent dat ze bestand zijn tegen stof en waterstralen.

De telefoons zijn in China verkrijgbaar vanaf 30 oktober. De versie van de X8 met 12GB geheugen en 256GB opslag kost daar omgerekend zo'n 545 euro, en de duurste versie, met 16GB geheugen en 512GB opslag, wordt verkocht voor 659 euro. De 12/256GB-variant van het Pro-model kost in China omgerekend 688 euro en de versie met 16GB ram en 1TB opslag moet 883 euro kosten. OPPO heeft in een persbericht laten weten dat de telefoons 'binnenkort' wereldwijd beschikbaar komen, maar het is nog niet duidelijk wanneer precies.

OPPO Find X8OPPO Find X8 Pro

Reacties (32)


Kingston en G.Skill komen met Cudimm-geheugenmodules voor Intel Ultra 200-cpu's

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 19:3630 reacties

Kingston en G.Skill hebben hun Cudimm-geheugenmodules aangekondigd. Eerstgenoemde komt met de Fury Renegade DDR5 Cudimm en G.Skill toont de Trident Z5 CK. Deze modules zijn compatibel met Intels nieuwe Core Ultra 200-cpu's en moeten voor hogere kloksnelheden zorgen.

De Cudimm-geheugenmodules van Kingston kunnen volgens de fabrikant een minimale overkloksnelheid van 8400MT/s behalen, maar de fabrikant geeft geen indicatie van de maximale snelheid bij het overklokken. Standaard ondersteunen ze 6400MT/s. Gebruikers kunnen kiezen uit een enkele module van 24GB ram, of een dualchannelset met 48GB geheugen. De Cudimms zijn verkrijgbaar in het zilver of wit, met optioneel rgb-verlichting. Kingston brengt zijn Fury Renegade op 18 november uit.

De Trident Z5 CK kan volgens G.Skill overklokt worden tot maximaal 9600MT/s. De 24GB-DDR5-modules worden enkel in een set van twee verkocht. Naast de reguliere versie komt er ook een model beschikbaar met een rgb-lichtbalk. Deze Cudimms komen deze maand nog beschikbaar. Beide fabrikanten hebben geen prijzen bekendgemaakt voor hun geheugenmodules.

De Clocked unbuffered dual in-line memory modules zijn compatibel met Intels Core Ultra 200-processors en Z890-moederborden. Cudimms bevatten een geïntegreerde clockdriverchip, waarmee het makkelijker wordt om hoge klokfrequenties voor het geheugen te bereiken. Ze werken ook voor oudere DDR5-platforms, maar kunnen deze extra functie dan niet benutten. Naast Kingston en G.Skill hebben diverse andere fabrikanten, zoals Adata en Crucial, eerder al Cudimm-modules aangekondigd. Tweakers schreef donderdag een review van Intels nieuwe desktopprocessors.

Kingston FURY RenegadeG.Skill Trident Z5 CK

Reacties (30)


OnePlus kondigt OxygenOS 15 aan, met AI-functies en kleiner besturingssysteem

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 18:0023 reacties

OnePlus heeft de nieuwe versie van zijn besturingssysteem voor smartphones aangekondigd. OxygenOS 15 krijgt nieuwe AI-features en neemt minder ruimte in beslag op het apparaat. Op 30 oktober verschijnt een openbètaversie.

OxygenOS 15 heeft volgens OnePlus onder andere betere prestaties. Zo voegt de fabrikant OnePlus Parallel Processing toe, waarmee gebruikers sneller en vloeiender tussen apps kunnen wisselen. Gebruikers liepen volgens OnePlus vaak tegen het probleem aan dat er lag ontstond als zij dat deden, omdat er verlies van animatierendering optrad. Parallel Processing verwijdert die lag, doordat het meerdere animaties tegelijkertijd kan afspelen. Dat maakt het wisselen tussen apps vloeiender, zegt het bedrijf.

OnePlus stelt verder dat het besturingssysteem twintig procent minder ruimte inneemt op smartphones in vergelijking met OxygenOS 14 op de OnePlus 12, doordat overbodige features geïdentificeerd en verwijderd zijn. In de praktijk komt dat neer op zeker 5GB aan extra opslag op de volgende OnePlus-telefoon, stelt het bedrijf. Het is onduidelijk hoeveel extra ruimte er precies beschikbaar komt op de huidige toestellen.

Het nieuwe besturingssysteem krijgt ook de mogelijkheid om bestanden te delen met iPhones. Daar hebben iPhone-gebruikers wel de O+Connect-app voor nodig.

AI in OxygenOS

OnePlus zet met zijn nieuwe besturingssysteem ook meer in op AI, onder meer met behulp van Googles Gemini, dat de standaard AI-assistent wordt binnen OxygenOS 15. Zo is er een feature die notities onder meer kan organiseren en inkorten en een optie om aan de hand van natural language processing door apps, instellingen, lokale bestanden en notities te zoeken.

OxygenOS 15 introduceert ook AI-features voor foto's. AI Detail Boost verbetert de kwaliteit van bijgesneden foto's en foto's van lage resolutie naar 4K-resolutie. AI Unblur zorgt ervoor dat bewogen foto's scherper worden. De derde functie, AI Reflection Eraser, is gericht op foto's die bijvoorbeeld door een raam heen gemaakt worden. Op dergelijke foto's zit vaak een reflectie, die de nieuwe feature met een enkele klik kan weghalen.

Op het gebied van beveiliging gebruikt OxygenOS 15 Google Play Protect Live Threat Detection om appgedrag te analyseren en potentiële malware te detecteren. Dat is een technologie die Google eerder dit jaar tijdens ontwikkelaarsconferentie I/O toonde. Verder zitten er mechanismen in voor als er sprake is van diefstal. Als het apparaat wordt gestolen en de dief rent daarmee weg, dan vergrendelt het apparaat zichzelf automatisch. Verder zijn er opties om het apparaat op afstand te vergrendelen, ook als het apparaat enige tijd offline blijft.

OxygenOS 15

Reacties (23)


Apple laat Europese gebruikers vanaf iOS 18.2 meer standaardapps verwijderen

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 17:4781 reacties, submitter: wildhagen

Europese gebruikers kunnen vanaf iOS-versie 18.2 Apples voorgeïnstalleerde apps als Safari en de App Store verwijderen. Dat blijkt uit de eerste ontwikkelaarsbèta van de softwareversie. Ook wordt het onder andere mogelijk om nieuwe standaardapps te kiezen.

Vanaf iOS 18.2 kunnen Europese gebruikers de App Store, Camera, Safari, Berichten en Foto's verwijderen. Daardoor kunnen alleen de Telefoon- en Instellingen-apps niet verwijderd worden. Daarnaast wordt het mogelijk om een nieuwe standaardapp te kiezen voor telefoneren, berichten verzenden, het managen van wachtwoorden, toetsenborden en spamoproepfilters. Ook krijgen gebruikers in de EU vanaf deze softwareversie een browserkeuzescherm te zien als ze voor het eerst Safari openen. In augustus was het al duidelijk dat Apple deze functies ergens dit jaar beschikbaar wilde maken. Het bedrijf doet dit om aan de Digital Markets Act te kunnen voldoen.

Om dezelfde reden kunnen browsers van derden die gebruikmaken van een alternatieve engine, vanaf deze versie progressieve webapps toevoegen aan het homescreen, Voorheen was deze mogelijkheid enkel beschikbaar voor browsers die gebruikmaken van Apples eigen WebKit-engine. Deze functie is eveneens alleen beschikbaar in de EU. In februari liet Apple nog weten dat het pwa's in Europa wilde verwijderen, omdat het geen ondersteuning voor andere engines wilde bouwen. Even later kwam het bedrijf daarop terug.

De iOS 18.2-bèta bevat verder een redesign van de Mail-app, waarbij berichten gesorteerd worden in vier categorieën: een voor belangrijke mails, een voor online bestellingen, een voor promotiemails en een voor 'updates', zoals socialmedia- en nieuwsnotificaties. Ook worden er verschillende nieuwe Apple Intelligence-functies toegevoegd, die vooralsnog niet in Europa beschikbaar zullen zijn. Het is niet duidelijk wanneer iOS 18.2 algemeen wordt uitgebracht. De vorige versie, 18.1, moet volgende week voor iedereen beschikbaar komen.

apple standaardapps
Bron: Apple

Reacties (81)

Lees meer


Gerucht: Ubisoft werkt aan remake van eerste Rayman-game

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 16:5847 reacties

Ubisoft werkt aan een remake van de eerste Rayman-game. Dat schrijft Insider Gaming op basis van eigen bronnen. De uitgever bevestigt dat hij is begonnen met de 'verkenningsfase' van een nieuw Rayman-project.

Volgens Insider Gaming is de Rayman-remake onder de codenaam 'Project Steamboat' in ontwikkeling bij Ubisoft Milan, de studio die ook aan de eerste paar Rayman-games werkte. De bedenker van Rayman, Michel Ancel, is volgens de site ook betrokken bij de game in een adviserende rol. Hij vertrok in 2020 bij Ubisoft om aan de slag te gaan bij een natuurreservaat.

Daarnaast zouden enkele ontwikkelaars van de recente Prince of Persia-game The Lost Crown nu aan deze remake werken. Dat team is volgens Insider Gaming kortgeleden ontbonden vanwege tegenvallende verkoopcijfers, waardoor een vervolg op de 2d-platformer geen groen licht zou hebben gekregen. Het gros van de Prince of Persia-ontwikkelaars zou zich echter bij het team dat werkt aan Beyond Good & Evil 2 hebben aangesloten. Die game heeft sinds deze maand weer een creative director, nadat zijn voorganger in 2023 overleed.

Ubisoft laat aan Eurogamer weten dat het bedrijf is gestart met 'de verkenningsfase' voor een nieuw Rayman-project, al zegt het bedrijf niet of het om een remake gaat. "Het project bevindt zich in de beginfase en we zullen later meer informatie delen". De uitgever bevestigt wel dat Ancel als consultant is betrokken.

De eerste Rayman-game
De eerste Rayman-game

Reacties (47)


Android Authority deelt vermeende specificaties van Tensor G5-soc van Google

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 16:192 reacties

Android Authority heeft interne documenten ingezien met specificaties van Googles nieuwe Tensor G5-soc, waar de Pixel 10 vermoedelijk mee wordt uitgerust. Daaruit blijkt onder meer dat de chip net als de G4 wordt voorzien van een Arm Cortex X4-core, in plaats van de nieuwe X925.

Kamila Wojciechowska van Android Authority schrijft op basis van 'betrouwbare' interne documenten van Google dat de Tensor G5-soc de primaire Cortex X4-core van zijn voorganger behoudt. Daarnaast zou het middencluster nu bestaan uit vijf Cortex-A725-cores, in plaats van drie Cortex-A720-kernen. De derde cluster is gehalveerd van vier naar twee Cortex-A520-cores. Net als de Tensor G4 bestaat de G5 dus uit in totaal acht kernen.

Verder zou de nieuwe chip de eerste Tensor-soc worden zonder een Mali-gpu van Arm. In plaats daarvan zou er een DXT-48-1536 van de Britse chipontwerper Imagination Technologies aan worden toegevoegd. Die fabrikant leverde jarenlang de PowerVR-chips van iPhones en iPads van Apple, totdat laatstgenoemde de samenwerking in 2017 beëindigde. Er is weinig informatie over de nieuwe gpu bekend. Volgens Wojciechowska ondersteunt de gpu raytracing en gpu-virtualisatie, in tegenstelling tot de vorige Pixel-chips.

Uit de documenten blijkt dat de nieuwe soc iets meer AI-kracht biedt. De ingebouwde AI-accelerator van de Tensor G5 is volgens interne benchmarks zo'n veertien procent sneller dan de vorige generatie. De G4 van de Pixel 9 gebruikte dezelfde AI-accelerator als de Tensor G3.

De G5 moet de eerste zelfontworpen soc van Google worden. De vorige Tensor-chips werden door Samsung gemaakt. Daarbij werden de Exynos-socs van de Zuid-Koreaanse fabrikant als basis gebruikt. De productie van de nieuwe chip vindt volgens eerdere geruchten plaats bij TSMC. Android Authority meent dat de Tensor G5 volgend jaar in de Google Pixel 10 geplaatst zal worden.

Reacties (2)


Russische Linux-ontwikkelaars zijn verwijderd uit maintainerlijst kerneldrivers

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 15:0995 reacties, submitter: Flitskikker

Sommige Russische ontwikkelaars van Linux-kerneldrivers zijn vorige week uit de maintainerslijst gehaald vanwege 'verschillende compliance-eisen'. Hoofdontwikkelaar Linus Torvalds bevestigt dat het gaat om een bewust besluit.

Torvalds bevestigt dat verschillende Russische maintainers uit het opensourceproject zijn weggehaald, maar geeft daar geen reden voor. Volgens hem is het 'volkomen duidelijk' waarom deze verandering is doorgevoerd. De Linux-hoofdontwikkelaar stelt dat de wijziging niet ongedaan wordt gemaakt. Later laat hij nog weten dat hij niet ingaat 'op de details die ik en andere beheerders hebben gehoord van advocaten'.

Linux-ontwikkelaar Greg Kroah-Hartman bracht vorige week een patch uit waarmee verschillende ontwikkelaars, veelal met Russische namen en e-mailadressen, uit het maintainerbestand van de kernel werden verwijderd. Het gaat onder meer om beheerders van drivers die ondersteuning bieden voor hardware als laptops, embedded microcontrollers en socs, maar ook maintainers van het UFS-bestandssysteem. Hij liet daarbij enkel weten dat deze gebruikers zijn verwijderd 'vanwege verschillende compliance-eisen', en dat ze later weer kunnen worden toegevoegd 'als voldoende documentatie wordt verstrekt'.

Hoewel de beheerders zijn verwijderd, is de drivercode waar ze aan werkten vooralsnog onberoerd gelaten, waaronder die van drivers voor Russische hardware als de Baikal-T1-chips. Het is niet duidelijk of hun patches zullen worden toegevoegd aan de reguliere mainline kernel van Linux.

Reacties (95)


Google brengt tool uit om watermerk op AI-gegenereerde tekst te plaatsen

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 14:2020 reacties, submitter: Muncher

Google heeft een tool opensource beschikbaar gemaakt waarmee ontwikkelaars een watermerk kunnen plaatsen op tekst die met AI gegenereerd is. Ook helpt het zogenaamde SynthID Text om te identificeren of teksten gemaakt zijn met generatieve AI.

Een large language model genereert teksten steeds per token, legt Google DeepMind uit op zijn website. Zo'n token kan een enkel karakter representeren, maar ook een heel woord of een deel van een zin. Om te bepalen welk token gebruikt moet worden, krijgt iedere mogelijke optie een waarschijnlijkheidsscore om te bepalen hoe groot de kans is dat dit de juiste is. Hoe hoger de score, hoe groter de kans dat het token gebruikt wordt.

SynthID kijkt echter niet naar welk token gebruikt wordt, maar bepaalt hoe waarschijnlijk het is dat het taalmodel deze tokens genereert. Op basis daarvan past de tool de uiteindelijke score iets aan. Die nieuwe score vormt samen met de uiteindelijke woordkeuze van het taalmodel een watermerk. Daarnaast kan SynthID identificeren of een tekst door AI gegenereerd is of niet. Daarvoor vergelijkt de tool het scorepatroon van een tekst met het verwachte scorepatroon van teksten met en zonder watermerk.

Volgens Google heeft dit alles geen impact op de kwaliteit, accuraatheid of snelheid van het genereren van tekst. Ook zou de tool werken op teksten die zijn aangepast, ingekort of geparafraseerd. Wel heeft SynthID wat beperkingen. Zo kan het minder goed omgaan met korte teksten, herschreven teksten en vertaalde teksten. Ook heeft het moeite met reacties op feitelijke vragen.

Google introduceerde de tool al in 2023, maar voegde de opties voor teksten deze lente pas toe. De opties werden toen ook geïntegreerd in Gemini, het taalmodel van Google zelf. Nu zegt het bedrijf op X dat de tool breder beschikbaar wordt gemaakt, door deze opensource te delen. Ontwikkelaars en bedrijven kunnen de tool daardoor nu gratis gebruiken.

Google is niet het enige bedrijf dat een dergelijke tool heeft. OpenAI beschikt ook over een tool dat AI-teksten een watermerk kan geven en dergelijke teksten kan identificeren. Deze tool is echter nog niet uitgerold.

Reacties (20)

Lees meer


LinkedIn krijgt AVG-boete van 310 miljoen euro vanwege verwerking persoonsdata

Door Kevin Krikhaar, 24 oktober 2024 13:5362 reacties, submitter: mhwsmits

De Ierse Data Protection Commission heeft Microsoft-dochterbedrijf LinkedIn een AVG-boete van 310 miljoen euro opgelegd voor diverse privacyovertredingen. Het zakelijke sociale netwerk zou zonder geldige reden gebruikersgegevens verzameld hebben voor persoonlijke advertenties.

Volgens de DPC had LinkedIn geen 'gerechtvaardigd belang' om de persoonsgegevens van zijn gebruikers te verzamelen voor gedragsanalyse en gepersonaliseerde advertenties. Dat was wel de grondslag waarop het netwerk zich beriep. Daarnaast maakte LinkedIn niet voldoende duidelijk waarom het platform de gegevens van gebruikers verzamelt. Ook stelt de DPC dat gebruikers geen 'vrije toestemming' konden geven, aangezien ze niet goed werden geïnformeerd. Volgens de autoriteit is 'het verwerken van persoonlijke gegevens zonder goede grondslag een duidelijke en ernstige schending van het fundamentele recht op gegevensbescherming'.

De DPC heeft LinkedIn de op vijf na hoogste AVG-boete tot dusver opgelegd. Naast de boete van 310 miljoen euro beveelt de waakhond LinkedIn ook om zijn persoonsgegevensverwerking in lijn te brengen met de Europese privacyregels. In een verklaring aan TechCrunch laat een woordvoerder van LinkedIn weten dat het bedrijf van mening is dat het de AVG niet heeft geschonden. "Desondanks zijn we bezig om ervoor te zorgen dat ons advertentiebeleid tijdig voldoet aan het besluit van de DPC."

De privacyautoriteit begon in 2018 met zijn onderzoek naar LinkedIn, dat sinds 2016 onderdeel is van Microsoft. In juni vorig jaar zette het bedrijf al 396 miljoen euro opzij in afwachting van een mogelijke boete. Microsoft zei destijds bezwaar aan te gaan tekenen tegen de boete, maar het is niet duidelijk of het bedrijf dat nog steeds van plan is.

Reacties (62)


Europees Hof blijft bij besluit: Intel-boete uit 2009 blijft nietig verklaard

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 13:1853 reacties

Het Europees Hof van Justitie heeft een boete die Intel in 2009 van de Europese Commissie kreeg in een hoger beroep opnieuw nietig verklaard. Volgens het Hof heeft de Commissie niet voldoende kunnen bewijzen dat Intel illegale kortingen gaf aan pc-fabrikanten.

De Europese Commissie stelde in 2009 dat Intel tussen oktober 2002 tot december 2007 hoge kortingen verstrekte aan hardwarefabrikanten die een groot deel of al hun x86-processoren bij Intel afnamen. Concurrenten konden daardoor 'aanzienlijk minder' concurreren met Intel, stelde de Commissie destijds. Zo zag AMD zich genoodzaakt om zijn x86-processors goedkoper en soms zelfs onder de kostprijs te verkopen. Het leverde Intel een boete van 1,06 miljard euro op.

Maar wat het Europees Hof van Justitie betreft, is dat onterecht. In 2022 werd de boete al nietig verklaard door het Europees Hof, omdat uit de analyse van de Commissie niet genoeg bleek dat de kortingen en betalingen van Intel de concurrentie op zo'n manier beperkten dat het bedrijf de wet overtrad. Wat het Hof betreft, hoeft Intel daarom de boete niet te betalen.

De Commissie ging daarop in beroep, omdat de beslissing van het Hof vol fouten zou zitten. Het hoger beroep levert echter geen andere uitspraak op, schrijft Bloomberg. Ook nu vindt het Hof dat de Commissie niet voldoende kan bewijzen dat Intel illegale kortingen gaf aan de fabrikanten als zij hun chips vooral bij Intel kochten. Intel hoeft de boete dus nog steeds niet te betalen.

Reacties (53)


Nederlands kabinet presenteert plannen voor stroomnet: 'grenzen komen in zicht'

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 12:17254 reacties

Het Nederlandse kabinet heeft plannen aangekondigd om het overvolle elektriciteitsnet aan te pakken. Zo wil het meer transformatorhuisjes bijbouwen en een 'vliegende brigade' inzetten om gemeenten te ondersteunen.

"Ondanks de inspanningen van de netbeheerders om de netten in Nederland tijdig uit te breiden, komen de grenzen van het netwerk in zicht", schrijft het kabinet in de Energienota 2024. Om de netcongestie aan te pakken, wordt nu de capaciteit van het stroomnet versneld uitgebreid.

Een van de maatregelen die het kabinet daarvoor wil nemen, is om 50.000 transformatorhuisjes bij te bouwen. Daarvoor wil het kabinet standaardopties voor het bouwen daarvan uitwerken die de bouw moeten versimpelen. Verder wil het kabinet gaan werken met een soort projectgroepjes van het Rijk, die het de vliegende brigade noemt. Deze projectgroepjes kunnen overheden ondersteunen bij de bouw van de transformatorhuisjes, waarbij gemeenten en netbeheerders de opdracht krijgen om locaties te vinden en hierover af te stemmen met de buurt.

Ook moeten nieuwe contractvormen die flexibiliteit op het net mogelijk maken verder gestimuleerd worden, vindt het kabinet."Waterschap is de eerste sector waar dit jaar nog een afspraak mee komt", aldus het kabinet. Daarnaast komt er in 2025 een subsidieregeling van in totaal 65 miljoen euro voor bedrijven om onder andere met energiescans het stroomverbruik te optimaliseren. "Het kabinet zal de komende tijd de gesprekken met de grootste industriële uitstoters over hun verduurzaming intensiveren." Het gaat dan niet alleen om Nederlandse bedrijven, maar ook om gesprekken met ceo's van buitenlandse moederbedrijven.

Veel ambities om Nederland te verduurzamen, stranden door problemen op het overvolle energienetwerk. Zo wordt het steeds moeilijker aansluitingen te krijgen of te verzwaren, wat weer vertraging oploopt bij de overstap naar elektrische auto's of warmtepompen. Tweakers schreef onlangs een achtergrondartikel over de problemen rondom netcongestie in Nederland.

Energie opslag

Reacties (254)


Raspberry Pi-maker brengt eigen NVMe-ssd's uit

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 11:33145 reacties

Raspberry Pi heeft een eigen lijn met NVMe-ssd's uitgebracht, geschikt voor gebruik met de Raspberry Pi 5. De ssd's zijn los te koop, maar kunnen ook worden gebruikt met HAT's. De ssd's zijn in verschillende modellen verkrijgbaar en krijgen een adviesprijs vanaf dertig dollar.

De ssd komt beschikbaar met capaciteiten van 256GB of 512GB opslag. De 256GB-variant biedt willekeuriglezenprestaties van 40.000iops en willekeurigschrijvenprestaties van 70.000iops, aldus Raspberry Pi in een aankondiging. De 512GB-variant komt met 50.000iops aan willekeuriglezenprestaties en 90.000iops willekeurigschrijvenprestaties. Daarmee zijn de ssd-kaarten volgens het bedrijf ook sneller dan hun A2-class-SD-kaarten.

De ssd's zijn ook in een kit te koop met de M.2-module die Raspberry Pi in mei onthulde. Dit is een pcb dat boven op de Raspberry Pi 5 gemonteerd kan worden, waardoor een ssd geïnstalleerd kan worden op het apparaat. De M.2 HAT+-module heeft een adviesprijs van 12 dollar.

De losse varianten van de nieuwe ssd's krijgen een adviesprijs van 30 dollar voor de 256GB-variant en 45 dollar voor de 512GB-versie. In een kit bedragen de adviesprijzen 40 en 55 dollar. Een officiële europrijs deelt het bedrijf niet. De versie met 256GB opslag is per direct te koop, zowel los als in een kit. De variant met meer opslag is al wel te bestellen, maar wordt pas vanaf eind november geleverd.

Raspberry Pi SSD

Reacties (145)

Lees meer


Gerucht: volledige Samsung Galaxy S25-serie krijgt Snapdragon 8 Elite-soc

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 10:4965 reacties, submitter: japie06

Samsung zou alle modellen van de nog te verschijnen Galaxy S25-smartphones een Snapdragon 8 Elite-chip van Qualcomm geven. Dat stelt de doorgaans betrouwbare leaker Ice Universe. In de Samsung Galaxy S24 en S24+ zitten Samsungs eigen Exynos 2400-chips.

Ice Universe stelt op X dat de nieuwe S25-serie geen Exynos 2500- of Dimensity 9400-chips krijgt. Dat komt overeen met informatie van analist Ming-Chi Kuo, die in juni al meldde dat alle Galaxy S25-modellen Qualcomm-socs krijgen. Volgens de analist heeft Samsung die keuze gemaakt omdat de yields op het 3nm-procedé van Samsung te laag zijn.

Het is niet voor het eerst dat Samsung een dergelijke keuze maakt. Alle S23-varianten zijn ook voorzien van Qualcomm-processors, maar voor de S24 schakelde het bedrijf in veel landen weer over op zijn eigen socs.

Reacties (65)

Lees meer


Fortinet repareert kritieke kwetsbaarheid in FortiManager

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 10:3835 reacties

Fortinet erkent dat er een kritieke kwetsbaarheid in FortiManager zit en heeft updates uitgebracht om het probleem te verhelpen. Het gat werd eerder al opgemerkt door beveiligingsonderzoeker Kevin Beaumont en gebruikers op Reddit.

Het blijkt voor aanvallers mogelijk om een ander serienummer in FortiManager te registreren, waardoor ze authenticatie kunnen omzeilen. Vervolgens kunnen ze toegang krijgen tot de FortiGuard- en FortiManager-omgeving. De kwetsbaarheid, die wordt getrackt als CVE-2024-47575, wordt al misbruikt voor aanvallen waarbij bestanden uit FortiManager worden gestolen. In die bestanden staan configuraties, IP-adressen en inloggegevens voor beheerde apparaten, zegt Fortinet. De kwetsbaarheid krijgt mede daardoor een score van 9,8 op een schaal van 10.

Naar verluidt werd het probleem al op 13 oktober ontdekt. Eerder gingen op diverse sociale media, waaronder Reddit, ook al berichten rond over de actief misbruikte kwetsbaarheid. Sommige gebruikers zeiden ook een e-mail te hebben ontvangen waarin ze ingelicht werden over het probleem en werden aangespoord om de nieuwste update voor FortiManager te installeren. Publiekelijk zei Fortinet echter niets over de kwetsbaarheid, tot er op 23 oktober een security advisory werd gepubliceerd.

In een verklaring aan Tweakers zegt het bedrijf dat het na het identificeren van het probleem 'direct kritieke informatie en bronnen aan klanten heeft gecommuniceerd'. Verder verwijst het bedrijf naar de security advisory, waarin informatie over patches en workarounds staat om het probleem te verhelpen.

Het Nederlandse Nationaal Cyber Security Center waarschuwt dat de fout al misbruikt werd voor er een patch werd uitgebracht. "Het NCSC adviseert om, naast het patchen van uw FortiManager met de beschikbaar gestelde patch, onderzoek te doen aan de hand van beschikbare indicators of compromise om mogelijk misbruik te onderkennen." Wie zulke aanwijzingen voor misbruik ziet, krijgt het advies om accounts te resetten en certificaten te vernieuwen.

Versie Getroffen Upgraden naar versie
FortiManager 7.6 7.6.0 7.6.1 of nieuwer
FortiManager 7.4 7.4.0 t/m 7.4.4 7.4.5 of nieuwer
FortiManager 7.2 7.2.0 t/m 7.2.7 7.2.8 of nieuwer
FortiManager 7.0 7.0.0 t/m 7.0.12 7.0.13 of nieuwer
FortiManager 6.4 6.4.0 t/m 6.4.14 6.4.15 of nieuwer
FortiManager 6.2 6.2.0 t/m 6.2.12 6.2.13 of nieuwer
FortiManager Cloud 7.6 Niet getroffen N.v.t
FortiManager Cloud 7.4 7.4.1 t/m 7.4.4 7.4.5 of nieuwer
FortiManager Cloud 7.2 7.2.1 t/m 7.2.7 7.2.8 of nieuwer
FortiManager Cloud 7.0 7.0.1 t/m 7.0.12 7.0.13 of nieuwer
FortiManager Cloud 6.4 Alle versies Migreer naar een fixed release

Reacties (35)


Creative Studios-team van Bungie verhuist naar PlayStation

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 09:5019 reacties

Het Creative Studios-team van Bungie valt inmiddels onder PlayStation Studios, waar het de liveservicegames gaat ondersteunen. Bungie kondigde in juli al aan dat het nauwer gaat samenwerken met moederbedrijf Sony Interactive Entertainment.

"Vandaag was de laatste dag van mijn team bij Bungie, maar niet de laatste dag waarop we aan Destiny, en Marathon, werken!", schrijft Bridget O'Neill, voormalig senior creative director bij Bungie, op haar LinkedIn-pagina. Haar team gaat de basis vormen voor een creatief team dat alle liveservicegames kan ondersteunen die onder PlayStation vallen. Daar valt Bungie's Destiny ook onder. O'Neill wordt de nieuwe senior director of creative bij PlayStation Studios. "Liveservice is moeilijk en komt met een unieke set aan uitdagingen. Nu PlayStation en Bungie samenwerken, kunnen we de ontwikkeling van nieuwe games een enorme boost geven."

Bungie werd in 2022 overgenomen door Sony. Afgelopen juli kondigde het bedrijf al aan Bungie nauwer gaat samenwerken met Sony en dat 155 Bungie-banen worden geïntegreerd in het nieuwe moederbedrijf. Op die manier hoeven die werknemers niet ontslagen te worden. 220 andere werknemers verloren wel hun baan en de ontwikkeling van een onaangekondigde actiegame werd naar een nieuwe PlayStation-studio wordt overgeheveld. Bungie stelde dat dit nodig was 'vanwege toenemende ontwikkelkosten, verschuivingen in de branche en langdurige economische omstandigheden'.

Reacties (19)


Ontslagronde bij NCSoft, bedrijf annuleert meerdere games

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 08:2895 reacties

De Zuid-Koreaanse gamemaker NCSoft heeft een herstructurering aangekondigd. Als onderdeel daarvan volgt een ontslagronde en worden meerdere games geannuleerd. Het gaat onder meer om de multiplayergame Battle Crush.

De herstructurering is het gevolg van financiële problemen. Dat zeggen co-ceo's Taek-Jin Kim en Byung-Moo Park in een e-mail aan de werknemers van het bedrijf, meldt het Zuid-Koreaanse nieuwsmedium Yonhap. In het tweede kwartaal van dit jaar kwam de winst zeven procent lager uit dan een kwartaal eerder en 66 procent lager dan in dezelfde periode in 2023. "We lopen het risico een chronisch verlieslatend bedrijf te worden", aldus de co-ceo's.

De herstructurering van het bedrijf houdt onder meer in dat het intellectueel eigendom van het bedrijf wordt ondergebracht bij vier onafhankelijke studio's, die onder NCSoft vallen. Deze studio's hebben als voorlopige naam NCAI, Studio X, Studio Y en Studio G. Daarnaast vindt er een ontslagronde plaats, al is nog niet duidelijk hoeveel werknemers en welke afdelingen dit raakt.

Als onderdeel van de reorganisatie trekt NCSoft de stekker uit diverse games. Op X wordt in ieder geval aangekondigd dat de multiplayergame Battle Crush per 29 november stopt. Vanaf 23 oktober is het al niet meer mogelijk om in-game aankopen te doen. Aankopen die tussen 27 juni en 23 oktober zijn gedaan, worden geannuleerd en terugbetaald.

Een woordvoerder van NCSoft zegt tegenover Game Mecca dat drie games die nog in ontwikkeling waren, ook worden geschrapt. Het gaat om Project M, Miniverse en Doguri Adventure.

Reacties (95)


Onderzoeker kan via vijf bugs op afstand app installeren op Samsung Galaxy S24

Door Eveline Meijer, 24 oktober 2024 07:3463 reacties, submitter: wildhagen

Een beveiligingsonderzoeker van de NCC Group heeft tijdens de Pwn2Own-hackwedstrijd een manier gedemonstreerd om op afstand een app te installeren op een Samsung Galaxy S24. Daarvoor misbruikte hij vijf tot nu toe onbekende bugs.

De onderzoeker, Ken Gannon, wist via de kwetsbaarheden een shell op het toestel te krijgen, waarna hij een app kon installeren. Dat beschrijft Zero Day Initiative, dat Pwn2Own organiseert, in een blog over de tweede dag van de wedstrijd. Voor die aanval ontving Gannon een beloning van 50.000 dollar, de hoogste beloning van de dag. De kwetsbaarheden worden met Samsung gedeeld, zodat het bedrijf updates kan ontwikkelen om ze te dichten.

Pwn2Own is een wedstrijd waar beveiligingsonderzoekers beloond worden om onbekende kwetsbaarheden in veelgebruikte software en smartphones te demonstreren. Deze editie wordt in Ierland gehouden. Onderzoekers kunnen onder meer smart speakers, smartphones en printers aanvallen. De wedstrijd duurt nog tot vrijdag.

De hoogste beloning tot nu toe werd op de eerste dag van de wedstrijd uitgegeven aan een onderzoeker van Summoning Team, aldus de organisatie in een blog met de resultaten van deze dag. Hij won 100.000 dollar voor een aanval waarbij hij vanaf de router QNAP QHora-322 bij de TrueNAS Mini X wist te komen. De onderzoeker gebruikte daarvoor negen verschillende bugs.

Reacties (63)