Mark Gurman: Apple schrapt USB-A-poorten bij volgende iteratie Mac mini

Apple zal de volgende versie van de Mac mini niet meer voorzien van USB-A-poorten. Dat claimt techjournalist Mark Gurman. De eerste exemplaren van de nieuwe iteratie van de mini moeten deze maand in China van de band rollen en worden naar verluidt later dit jaar geïntroduceerd.

Gurman schrijft in zijn wekelijkse nieuwsbrief dat de nieuwe Mac mini’s nog steeds over vijf USB-C-poorten zullen beschikken. Twee daarvan bevinden zich aan de voorkant van het apparaat, de overige drie poorten aan de achterkant. De twee USB-A-poorten zouden dus worden geschrapt. De voeding zou zich ook nog steeds binnen in het apparaat bevinden.

Gurman schreef eerder deze zomer al dat Apple de Mac mini een nieuw ontwerp wil geven. De compacte computer zou een kleinere behuizing krijgen dan nu het geval is. Er zouden twee modellen van de nieuwe iteratie op de markt verschijnen. Een versie met de M4-soc en een versie die met de M4 Pro-chip is uitgerust. Het is nog niet duidelijk wanneer Apple de apparaten precies wil introduceren. Techwebsite MacRumors schrijft dat Apple in november de eerste Macs met een M4-soc wil uitbrengen.

Apple Mac mini
Apple Mac mini

Door Jay Stout

Redacteur

02-09-2024 • 09:01

284

Submitter: TheVivaldi

Reacties (284)

284
283
185
5
0
77

Sorteer op:

Weergave:

Dat wordt interessant want de meeste randapparatuur gebruikt nog USB-A (toetsebord, muis, printer, webcam ect.)
Ik heb al jaren geen USB-A op mijn muis of toetsenbord. Zijn tegenwoordig bijna allemaal USB-C. Zo ook mijn DAC, game controllers en andere apparaten. Printer is via ethernet. Enkel de vele ontvangers (Logitech :() zijn nog USB-A. Maar dat kan je oplossen met een kabeltje of een kleine hack. (USB plug vervangen)
Ik heb al jaren geen USB-A op mijn muis of toetsenbord. Zijn tegenwoordig bijna allemaal USB-C.
Net even gekeken naar de 10 meest populaire muizen in de pricewatch die een draad hebben:
- 3 hebben USB-C
- 6 hebben USB-A
- 1 heeft beide

En bij de populaire Bluetooth muizen zie ik er ook genoeg met een USB-2.0 dongle.

Dus dat bijna allemaal USB-C hebben lijkt toch echt niet waar.
Dongles zijn idd nog een probleem. Maar dan kan je ook BT op je moederbord bouwen. En ik gebruik al jaren geen kabel muis meer.
En ik gebruik al jaren geen kabel muis meer.
Dat is natuurlijk en kwestie van persoonlijke voorkeur. Draadloos heeft andere voor-/nadelen dan bedraad en is dus niet per se beter.
Je moet de Mac Mini ook nog aansluiten op een monitor. Wanneer je dat met USB-C doet, kun je in de meeste gevallen nog minimaal 2 apparaten via USB-A op de monitor aansluiten. Dat gebruik ik ook i.c.m. mijn Laptop. BT-Muis, USB-A toetsenbord aan de Monitor en een externe Camera met USB-A aan de monitor. Dat werkt prima. Ook wanneer ik mijn Ipad-air M2 aansluit op de USB-C werkt dat prima, dus waarom zou dat met een Mac-Mini niet werken. In een uiterst geval kun je ook een adapter gebruiken. Maar dat zal lang niet altijd nodig zijn. Ook een toetsenbord kan prima via BT.
Het zal dus vooral ook een persoonlijke voorkeur zijn.
Als je voor reactie snelheid gaat wel zie : YouTube: Are Wireless Gaming Mice ACTUALLY Faster??
Maar dat is al wel 3 jaar gelden.
Dit hier. Hij zegt ik gebruik al jaren geen kabelmuis meer terwijl ik dat dan weer wel doe. Idem voor keyboard. Zo anecdotes zijn schering en inslag.

Zou me niet verbazen als Apple een nieuwe dongle uitbrengt om de opbrengst te stutten.

Langs de andere kant kunnen ze ook nooit goed doen denk ik dan. Er zal altijd wel een groep zijn die zich moet aanpassen.

Voegen ze USBC toe op hun iPhones (onder dwang) is het niet goed. Vervangen ze USBA door USBA op hun iMac is het ook weer mis.

[Reactie gewijzigd door kayjay op 3 september 2024 13:23]

de Tweakers zijn niet echt het algemene gebruikers doelgrap van een apple.
Hoe dan ook ken ik weinig mensen die zelf Bluetooth op hun moederbord bouwen.

Ik snap je, en heb zelf alles ook bewust vervangen voor USB-C. Maar we zijn daar wel echt de uitzondering in.
Het is een probleem van de markt dat we te lang op oude standaarden blijven hangen. Door support van oude standaarden te droppen wordt de hele markt hopelijk gepusht tot verandering.
En wat is precies het voordeel van een USB-C aansluiting voor een toetsenbord? Het is leuk dat USB-C ruimte bespaart, maar het zorgt voor veel e-waste en heeft voor veel apparaten geen enkel voordeel.

Mijn toetsenbord doet het wel iets langer dan een jaar of 2, dus zou zonde zijn als ik deze niet meer kan aansluiten.

Misschien blijven de fabrikanten van de randapparatuur te lang bij USB-A hangen, maar dat zou voor de fabrikanten van de ontvangers (pc, tv, etc) geen reden moeten zijn om het maar af te schaffen.

[Reactie gewijzigd door Fly-guy op 2 september 2024 13:48]

Je moet het breder zien: Wat is het voordeel van USB-A en USB-C naast elkaar, of is een wereld met alleen USB-C toch handiger?
Dat laatste dus. En de enige manier om fabrikanten te forceren oude standaarden los te laten, is door de support te droppen.
En daarmee miljoenen, zo niet miljarden apparaten naar de stort te brengen. Niet de meest duurzame optie.
Ja, er zijn (vast) verloopjes, maar ook dat lijkt mij niet echt duurzaam te noemen. In mijn pc zouden dan al 4 of 5 van die dingen plek moeten krijgen (of een hub, maar ook dat is niet zonder nadelen).

Wat mij betreft moet de adoptie aan de kant van de randapparatuur beginnen, eventueel met een wettelijk dwang zoals ook op het gebied van opladers het geval is. Zeker nu e-waste een hot item is, zoals bij Apple...
De stort, of een adapter.

Tsja met die manier van denken zouden we nu nog steeds PS/2 muizen en LPT printers gebruiken. Die werken op zich zelf prima.
Voor het meerendeel dus de stort, daar kun je wel vanuit gaan. En nogmaals, ik ben niet tegen verandering, maar de manier waarop. In een tijd waar circulair, grondstoffen, klimaatimpact en andere termen het nieuws vullen, kun je toch niet zomaar miljarden apparaten overbodig maken puur door het stekkertje te wisselen omdat de fabrikant wat ruimte wil besparen?

Want veel voordeel heeft een USB-C stekker niet voor verreweg de meeste apparaten.
Ach dit is het eeuwige dilemma: Backwardscompatible versus innovatie pushen. Beiden heeft zo'n pro's en cons. :)
Voor een paar euro heb je al een eenvoudige USB-A naar USB-C adapter.
Verder kun je ook een heel compacte USB 3.0 hub halen welke verbind met USB-C en meerdere USB-A poorten heeft. Kost nog geen tientje.
Maar de meeste fabrikanten zijn geen Apple en doen waar de markt om vraagt. Als ik een moederbord zou kopen ga ik gewoon niet voor één met alleen maar USB-C aansluitingen want dan moet ik tien dongles halen terwijl ik er geen voordeel bij heb.
Gevolg; de meeste moederborden hebben maar één á twee USB-C aanslutiingen.

Ik zie sowieso het hele nut van de USB-C aansluiting niet. Leuk voor telefoons maar wat hebben we eraan dat PC's dezelfde poort als een telefoon hebben?
Qua opladers werkt het ook voor geen meter boven de 5 volt omdat iedere laptop een ander voltage wil.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 3 september 2024 15:28]

Er zullen toch wel adapters zijn voor usb a naar c?
Jazeker.

Ik heb geen idee van de snelheid en powerthroughput maar voor een gemiddelde dongle, keyboard of non-pro-kaartlezers zal het al snel werken.
In principe zijn het gewoon elektrische connecties die 1 op 1 doorgezet worden, zonder enige vorm van slimmigheid.
Oh wacht even, het gaat hier wel over de Mac dus dan kunnen deze bedragen niet.
Ze moeten minstens 10x over de kop :+

Zonder gekheid, keer op keer komen dit soort problemen terug als er een nieuwe standaard komt.
Het maakt in dit geval dan ook niet uit wanneer die komt altijd loop je tegen dezelfde discussie aan.
Dan is een verloop beter dan iets compleet weggooien.

Wie heeft er niet de verloopjes van PS2 naar usb liggen.
En daarvoor DIN naar PS2.
Ik geef je helemaal gelijk, maar eigenlijk zou je moeten kijken naar de randapparatuur die op dat toestel gebruikt wordt.
Ik denk dat de meeste Mac gebruikers, ook een toetsenbord en muis van Apple gebruiken. Ook third party accessoires gericht op Mac (bijvoorbeeld Logitech hun MX Mac reeks) is bijna allemaal draadloos.

Apple heeft wel vaker de neiging gehad om een nieuwe manier van werken er door te drukken, door het gewoon te schrappen. En zoniet, bestaan er altijd adapters (Lightning naar 3.5mm? ;-)). Niet dat ik volledig akkoord ben met die filosofie, maar het versnelt het proces van A naar C (voor hun gebruikers) natuurlijk wel wat.
De meest populaire voorbeelden zijn dan ook heel erg vaak de meest goedkope dan wel met een goede prijs-kwaliteitverhouding, dus het is logisch dat je dan op oude modellen of modellen met verouderde poorten uitkomt.

Haal je iets fatsoenlijks, dan kom je vaker een moderne oplossing tegen met USB-C of draadloos o.i.d. afhankelijk van het product waar het om gaat.

Voor een Mac mini vind ik het overigens wel gek om die USB-A poorten per se te willen vervangen, zoveel verspilling is dat nou ook niet t.o.v. de 2/3e lege ruimte die er nu in zit.

[Reactie gewijzigd door Blizz op 2 september 2024 18:14]

Het design van de nieuwe Mac Mini die gaat komen is niet hetzelfde en zal veel compacter zijn. Op een kleinere behuizing kun je meer USB-C poorten kwijt. Ben benieuwd hoe klein de nieuwe Mac Mini zal zijn, er gaan geruchten rond zo klein als een Apple TV.

[Reactie gewijzigd door SamuelRave op 5 september 2024 09:07]

Ja, maar dat is dan ook mijn punt. Ze verspillen al jaren enorm veel ruimte doordat ze Intel hebben vervangen door een kleinere en zuinigere M1. De mini is geen object waar ze om geven en elk jaar het beste van willen maken. Ze zijn op geen enkele wijze benadeeld door het iets minder te verkleinen maken en sommige niet-C poorten te behouden.
Ik heb dezelfde actie gedaan, maar dan wel recente (<2 jaar) muizen gepakt en zie dat 6 muizen USB-C hebben, 1 heeft usb-a voor in de computer, maar usb-c zelf in de muis, 1 kan ik ik niet vinden en 2 zijn draadloos, met een usb-a dongle.
Ik heb al jaren geen USB-A op mijn muis of toetsenbord. Zijn tegenwoordig bijna allemaal USB-C. Zo ook mijn DAC, game controllers en andere apparaten. Printer is via ethernet. Enkel de vele ontvangers (Logitech :() zijn nog USB-A. Maar dat kan je oplossen met een kabeltje of een kleine hack. (USB plug vervangen)
Hoe sluit je dat allemaal aan, ik heb toevallig USB-C achterin, maar mijn kast zelf heeft het nog niet eens.

Gaat wel verandering in komen, hoop ook dat de nieuwe Z890 moederborden in ieder geval 2, maar liever meer USB-C aansluitingen hebben.
Je probleem is dat PC fabrikanten nodeloos op USB-A blijven hangen. Macbooks hebben al sinds 2015 ofzo geen USB-A meer, en 2-4 USB-C poorten.

Op mijn PC heb ik ook slechts 1 USB-C poort achterop, tja, dan ben je geen fan van alleen USB-C apparaten. Maar waarom nog die USB-A standaard uit 1996 aanhouden ipv een moderne poort.

De transiitie periode is Apple inmiddels voorbij, ik heb zelf recent alle USB-A laders de deur uit gegooid, de enige niet-USB-C die ik nog in huis heb is een luchtbed pompje dat nog micro-USB is, dus daar heb ik een (zeer zeldzame 8)7 ) USB-C naar Micro USB kabel voor gekocht.
Maar waarom nog die USB-A standaard uit 1996 aanhouden ipv een moderne poort.
Dat is niet de juiste vraag, het gaat hier om een standaard. Dus waarom NIET de bestaande standaard handhaven? Het heeft zich ruimschoots bewezen sinds 1996.

Voorbeeldje: de stopcontacten in onze huizen. Standaard sinds 1926. Waarom dit aanhouden, het is zo'n ouderwetse socket? Dat moet toch moderner kunnen [sarcasm off].
Ik vind USB-A anders nog steeds een zeer goede standaard. Heel robuust, zowel aan de kant van de connector als de poort. Bij USB-C lijken de connectors en poorten toch wel een stuk sneller te falen.
Dat dus.
USB-A is gewoon veel beter bestand tegen mechanische belasting bij gebruik van dongles/kabels/sticks die semi-permanent aan je computer hangen.

Het is ook niet voor niets dat fabrikanten op hun sites aanwijzingen hebben staan hoe de USB-C connector op de juiste wijze te plaatsen/verwijderen om schade te voorkomen:

Dell: Beschadigde Type-C-connector op Dell laptops en dockingstations en hoe u deze kunt voorkomen.

Acer: De USB Type-C-adapter correct aansluiten en loskoppelen om schade te voorkomen.

Lenovo: Hoe u USB -C-apparaat aansluit of loskoppelt om schade aan de USB-C-poort te voorkomen.

[Reactie gewijzigd door The_Doman op 2 september 2024 21:03]

Op het werk hebben we het meeste last ervan dat die verdraaide kabeltjes zo kort zijn bij de dockings, dus heb je de laptop in een stand + zit de usb-c net aan de verkeerde kant dan staat die zoiezo al onder spanning. Dit is zelfs met dockings vanuit het zelfde merk als de laptop.

het inprikken zelf is denk dan ook niet alleen de oorzaak, heb zelfs al gevallen gezien dat het los hangen van de oplaadkabel bij dagelijks gebruik op schoot uiteindelijk binnen levensduur laptop een defecte poort als gevolg had. (was geen dure laptop dus kan ook daarmee te maken hebben gehad)
Ze zijn lomp/groot, onhandig in te pluggen (rotatie) en helemaal niet zo robuust. Alle publieke USB-A poorten die ik tegen kom zijn de plastic binnenwerken geknapt en poorten onbruikbaar. Dat is in business lounges en dus geen vandalisme/opzet, maar gewoon door veelvuldig gebruik.
Groot is alleen een probleem aan de kant van relatief kleine apparaten, niet echt bij een PC. De rotatie is wel irritant, maar zo heel erg vindt ik dat ook weer niet.

En de business lounges hebben natuurlijk slechts zelden USB-C en wanneer ze die hebben zijn ze vrij recent. Dus de robuustheid kun je pas vergelijken als je even oude USB-C poorten tegenkomt in zo'n omgeving, waar de kleine minderheid aan erg lompe mensen natuurlijk hun sporen achterlaat.
Alles is subjectie.

Je laatste argument vind ik van niet, meestal is er een "stopcontact" met zowel A als C waarbij A kapot is. Het zou kunnen dat C minder gebruikt word omdat er minder mensen met C zijn, alhoewel ik veel mensen met recente telefoon daar zie lopen, die allemaal met een USB-C kabel geleverd worden.

imho is het zo dat zelfs als er dus geen probleem is, je over gaat op C, in plaats van dat je blijft hangen op A.
Ik neem zelf bij het reizen primair USB-A -> USB-C kabels mee, en dat is ook wat ik in principe gebruik. Misschien dat dit voor de meeste mensen zo is?
Ik vind die rotatie doorgaans ook niet heel erg, maar als je usb-a-poort wat meer verstopt zit of er zitten kabels in de weg waardoor je niet goed kunt zien hoe je de kabel erin moet stekken, dan is het wel irritant. Maar bij goed zicht en goede bereikbaarheid vind ik het ook nog steeds prima.
Ik gebruik ook c naar micro voor m'n "oude" Xbox One S controllers (ik gebruik liever geen batterijen). Prima dingen, maar een iteratie later gingen ze over op usb-c. Maar op Ali mooie gewoven kabeltjes voor gevonden, dus dat is opgelost. Maar ik ben het helemaal eens dat het op nieuwe apparatuur zo veel mogelijk uitgebannen mag worden. Je kunt beter converteren van oud naar nieuw dan andersom; veel toekomstbestendiger.
Nu nog net A naar C kabels. Maar ikwacht op de dag dat USB-C alle USB-A vervangt. Dan gewoon een nieuw USB-C naar USB-C kabel kopen en klaar.
Om er dan achter te komen dat de ene USB-C niet de andere USB-C is 8)7
Ja want een USB2 toetsenbord op 5V heeft ook zulke hoge eisen aan USB-C kabels 8)7
Nou, ik heb wat huis gemaakte hobby projectjes met een usb-c aansluiting.

Niets bijzonders, pakt 5volt van de contacten van de usb-c plug. Werkt overal, maar niet met Apple producten want Apple stuurt niet passief 5 volt over de kabel. Ik weet wat het ligt aan een weerstand die aangeeft hoeveel volt het apparaat wilt, maar het is niet backwards compatible met usb2
Ik weet wat het ligt aan een weerstand
Heb je die 5.1k Ohm weerstand dan ook geplaatst? Want dat hoor je wel te doen.
maar het is niet backwards compatible met usb2
Mwah, met die weerstand wel. Alleen wordt vaak die weerstand niet geplaatst. Het lijkt me een beetje vreemd om een weerstand niet te plaatsen en dan verwachten dat het dan toch werkt. Heel veel apparaten vervangen een micro-usb poort door een usb-c poort zonder dat die poort ook de juiste weerstand heeft. En dus lijkt het of een 2×usb-c kabel niet werkt. Terwijl het dus ligt aan het ontbreken van die weerstand. Bij zulk soort apparaten vind ik zoiets een ontwerpfout.
Eens, tot je een AliExpress kabel in je hand hebt die geen data signalen kan versturen, maar is bedoelt voor laden....
Maar dat heeft niets met USB-C te maken want dat gebeurd net zo goed bij USB A, Micro USB en welke USB connector dan ook.

En met Aliexpress bedoel je waarschijnlijk gewoon goedkope kabels, mijn Ali kabels (Ugreen, Vention) zijn kwalitatief beter dan de vele meuk die hier word aangeboden in winkels als de Action, Primark, etc.

Een beetje basic USB-C kabel kan een toetsenbord zonder problemen voeden en data doorgeven. Ga je je laptop er aanhangen of iets veeleisenders dan is een kwalitatief goede kabel natuurlijk altijd aan te raden :)
USB-A naar USB-C kabels zijn of USB 2 of USB 3. Die zijn triviaal voor USB-C kabels. Ik heb i.i.g. nog geen problemen gehad met randapparatuur met simpele C kabels.

De problemen komen vooral van wel of geen DP-alt. Maar dan moet je gewoon opletten bij het kopen van een kabel.
Ja ik baal ook zo van dat zelfs bij nieuwe AM5 moederborden ik alsnog maar 1 USB-C achter en 1 USB-C front krijg... Ik zou er iniedergeval twee aan beide kanten willen hebben. Maar dat is nog te modern blijkbaar.
Bij mij is dat allemaal nog USB A, paar maanden geleden nog een nieuw logitech toetsenbordje gekocht.

Het lijkt me heel onhandig, ik zou er een USB hubje op aansluiten denk ik. Lijkt me handig om minimaal 1 USB A poort toch te bewaren.
Waarom bestaan die muizen nog?
Ik heb up to date hardware, toch heeft alleen mijn webcam USB C en de oplader van mijn smartwatch. Keyboard, Muis, Externe geluids kaart etc. Allemaal USB-A 3.0.
Leuk voor jou, maar waarom moeten ze dan die optie voor mij weg nemen?
Volgens de Apple-filosofie zijn je toetsenbord en muis ook draadloos dus heb je sowieso geen poort voor nodig :+
Draadloos met een USB-A dongle :P Mijn muis&toetsenbord hebben een USB-C oplaad poort* maar de dongle is nog gewoon USB-A. Fabrikanten mogen langzamerhand ook wel overstappen op USB-C dongles.

Al is een verloop voor een vast apparaat, in mijn optiek, niet zo erg.

offtopic:
helaas geen data over de kabel... |:(

[Reactie gewijzigd door Caayn op 2 september 2024 09:24]

Noch de muis, noch het toetsenbord van Apple heeft een dongle nodig. Dus inderdaad geen poort voor nodig. Logitech heeft dat nog niet volledig begrepen ;-)

Waar ik blij van wordt is dat de mini poorten aan de voorkant krijgt, hoef ik eindelijk niet meer achter dat apparaat te wroeten voor een usb-stick, of een laad/datakabel naar mijn iPhone.
Ik snap je punt niet. Bij Logitech is bluetooth een optie als je geen dongle wilt gebruiken ;)

[Reactie gewijzigd door Caayn op 2 september 2024 09:57]

Nog wel. Ze claimen dat er geen plannen zijn, maar dat kan natuurlijk op een willekeurig moment veranderen. ;)
Dat is mogelijk, ja, maar bij Logitech is het nu juist zo handig dat je makkelijk kunt schakelen. In elk geval op mijn MX Ergo zit een drukknop op de bovenkant, waarmee ik kan schakelen tussen usb en bluetooth. Zo kan ik snel naar een ander apparaat lopen waar hij met bluetooth gekoppeld is en gaan met die banaan. Uiteraard kan ik meerdere apparaten aan bluetooth koppelen, maar dan gaat het niet meer automatisch (hoe weet ie anders met welk apparaat ik wil verbinden?) en heb ik een andere muis nodig om op ‘Verbinden’ te klikken. Met usb in de ene pc en bluetooth op de andere gaat het automatisch na één druk op de schakelknop en heb ik dat gedoe niet.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 2 september 2024 11:12]

Mee eens. Zo heb ik drie computers gekoppeld. Twee computers met een dongle, muis en toetsenbord kwamen met een eigen dongle die vrij eenvoudig te herkoppelen is, en eentje met bluetooth. Werkt ideaal.

Enige wat nog zeer welkom zou zijn is als je een muis en toetsenbord aan elkaar zou kunnen koppelen. Zodat wanneer je bijvoorbeeld het toetsenbord van apparaat laat wisselen dat de muis dan automatisch mee gaat.

[Reactie gewijzigd door Caayn op 2 september 2024 11:36]

Je kunt met synergy meerdere computers met 1 toetsenbord en muis aan elkaar koppelen dat je kan schuiven van de ene monitor naar de andere monitor en dat ook van apple naar windows en weer terug.

https://symless.com/synergy
Noch de muis, noch het toetsenbord van Apple heeft een dongle nodig. Dus inderdaad geen poort voor nodig. Logitech heeft dat nog niet volledig begrepen ;-)
Ik denk dat Logitech dat prima begrepen heeft, immers de luxere varianten daar werken ook gewoon met bluetooth net als Apples hardware. Echter waar Apple machines vanwege het feit dat Apple al die machines maakt dus altijd van Bluetooth voorzien zijn en zou Apple dat willen omdat ze bijvoorbeeld af zouden willen stappen van bluetooth om wat voor reden dan ook kunnen ze bijvoorbeeld altijd een eigen proprietary ontvanger in hun machines in kan bouwen voor hun eigen randapparatuur kan Logitech dat niet bij iedere PC / DiY fabrikant afdwingen.

En dan blijf je dus afhankelijk van USB ontvangers want lang niet iedere PC heeft Bluetooth.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 2 september 2024 10:24]

Het verbaast me eigenlijk ook dat Apple zolang USB-A geleverd heeft op Macs. Ik had verwacht dat ze op een gegeven moment wel waren overgestapt op Lightning-only.
Je kunt een clown emoji gebruiken maar wat zou met BLE nog een reden zijn om het niet gewoon draadloos te maken? Draadloze muizen zijn sowieos superieur en zo'n draad over je bureau voor je toetsenbord is ook niet echt elegant.
Gaming muizen bv gebruiken veel snellere draadloze technieken dan bluetooth en dat gaat enkel met dongles. Het is gewoon raar dat die geen USB-C dongles bieden zonder met verloopjes te moeten klooien.
Ik denk dat je bedrade technieken bedoelt?
Bedraad is sowieso superieur voor responstijd, maar hier wordt er op gewezen dat op het gebied van draadloze muizen bluetooth nog steeds inferieur is.

Daarnaast geloof ik niet dat de meeste bluetooth muizen BLE based zijn.
Muis ben ik met je eens, al geef ik de voorkeur aan een dongle ivm latency en batterij gebruik.
Toetsenbord....nou de borden die ik wil zijn er vaak niet eens zonder draad en als die optie er wel is hebben ze vaak een uiterst brakke implementatie van de software die ik wil gebruiken (VIA) dus dat vind ik een vrij goede reden ;)

Daarnaast werkt BLE pas in je OS dus daarvoor heb je alsnog een draad nodig om wat te doen.
BLE werkt pas in je OS. Hoe ga je het BIOS (even gegeven dat je er niet zo eentje met muisondersteuning hebt) of de bootloader navigeren? Je OS is dan immers nog niet gestart.
Mensen die weten hoe een BIOS werkt hebben vast ook de mogelijkheid om het anders aan te sluiten. Bijvoorbeeld met de meegeleverde kabel.
Geef mij maar een muis met een oneindige batterij.

Ik zou eerder constant opladen dan een muis draadloos te gebruiken. En dan liefst nog zonder batterij die op de vuilnisberg toxic ooze zit te lekken nadat deze kapot gaat.

2 objecten die nog geen meter van elkaar zijn, en aan hetzelfde 3e object hangen, hebben helemaal geen draadloos nodig.
Dit geld voor oortjes, muizen en al zeker keyboards.
Ondertussen hebben ze niet eens een wireless keyboard met toetsenbord verlichting, ik zit in een vrij donkere ruimte als het savonds donker is, en dan zie ik echt niks, lampen vind ik irritant. Er zijn wel wireless keyboards met verlichting, maar niet bij apple
Lekker goed voor latency XD
Versloopstekkertjes of een hubje dus. De apparaten die je noemt zijn veelal ‘vaste apparaten’. Dus dan maakt dat niet zo veel uit in de praktijk
Versloopstekkertjes of een hubje dus
Het maakt in de praktijk dus wel degelijk wat uit, meer "rommel", meer mogelijke failure points.
Een verloopstekkertje zie je amper. En er zijn gewoon mooie hubjes. Voor de vorige minimacs zijn er zelfs hubjes in het design van de minimac. Die zet je er fysiek onder en dan heb je zelfs een ingebouwde extra schijf.

Dat verloopstekkertje heeft geen logica hè? Dat is echt een verloopstekker.
Die hele mac mini had je nog minder gezien als hij 10mm groter was geweest in breedte / lengte en een hele rij usb-poorten had gehad. Goedpraten wat krom is, Apple liefhebbers hun favoriete bezigheid.

Je krijgt letterlijk minder, en moet verloopjes / nieuwe randapparatuur gaan aanschaffen. Apple klant: YAY!!
Het is niet alsof de USB-C-poort gisteren ingevoerd is ofzo. Ik heb een Macbook Pro uit 2016 met alleen USB-C-poorten en sinds toen zijn apparaten meer en meer met USB-C uitgekomen. Zoals ik in m'n andere commentaar ook schreef, hebben zelfs m'n babyfoons USB-C.
Dus? Apparatuur van voor 2016 is achterhaald en kan op de vuilnisbelt? En waarom, omdat een paar poortjes *echt* niet passen op een statisch doosje?
Nee, dan koop je een simpele USB C > USB A dongle die niet groter is dan een USB-plug en dan kan je die apparaten gewoon blijven gebruiken.
Op de foto lijkt zo'n blok wel de andere USB-C poort te blokkeren, er past in ieder geval geen blok naast.
Tja, als je meerdere USB-A-apparaten aan wil sluiten, is een hubje misschien wel veel slimmer, kan je met één kabel alle apparaten tegelijk aansluiten.

Ik vind dat je nu wel erg aan het graven bent om maar het eeuwenoude USB-A te behouden.
Ik ben het eens dat we USB-A moeten gaan uitfaseren, maar tegelijkertijd is het natuurlijk wel wat raar om dat te doen op het moment dat er nog volop apparatuur met USB-A in omloop is. Zelfs bij nieuwe apparatuur is USB-A nog makkelijk te vinden.
Hoe wil je het uitfaseren, als beide kanten USB-A blijven produceren en faciliteren? Iemand moet er toch echt mee stoppen op een gegeven moment en dat doet Apple al 8 jaar.
maar tegelijkertijd is het natuurlijk wel wat raar om dat te doen op het moment dat er nog volop apparatuur met USB-A in omloop
Tja wanneer is het dan wel een goed moment? Er wordt volop apparatuur gemaakt dat een USB-C connectie heeft maar dat word geleverd met een USB-A naar USB-C kabel.... Er moet gewoon een punt komen waar het stopt, dan maar een dongle of hub er bij nemen.
Laat Apple dan eerst eens gaan lobbyen bij bekende fabrikanten als Logitech om usb-c te gaan leveren. Dat zou al heel erg helpen.
Die leveren al lang usb-c. Dat mag toch geen verassing zijn. Tuurlijk, ook usb A, dus je kunt kiezen, maar als je eenmaal bijv een mac mini op je bureau hebt staan ga je natuurlijk geen usb A spul meer in huis halen, dan koop je gewoon de usb-c variant or evt een alternatief model als dat er niet is.
Allang? Hieronder nog mensen die vorig jaar een Logitech-muis met USB-A-dongle kochten, waarvan geen USB-C-dongle beschikbaar was. En als ik kijk naar mijn eigen muis ook: de MX Ergo is nieuw ook nog steeds met USB-A te koop en niet met C.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 2 september 2024 11:47]

Dat zeg ik toch, je kunt kiezen. Macbooks hebben al vele jaren geen usb A meer, dus zou het zelf niet in huis halen, maar tuurlijk, als je het wilt kun je het nog wel krijgen.
Welke keus geef jij me dan? Ik wil alleen een trackball en Logitech levert geen trackballmuis met USB-C, zoals ik hierboven al schreef. Noem je dat “keus”?
Ikzelf gebruik gewoon bt, kost mij ook geen poort, dus dat zou ik aanraden. Maar zal je wel geven dat de trackball markt er nogal karig uitziet als ik zo kijk (niet mijn expertise verder).
In jouw specifieke geval zou je in het andere apparaat dan de dongle moeten gebruiken en op de mac mini bt, dan houd je de situatie die je beschrijft. Maar nogmaals, ik geef je dat meer aanbod in de trackball markt vast handig zou zijn idd.

[Reactie gewijzigd door i7x op 2 september 2024 12:12]

Was USB-C intussen niet verplicht?
Ja, op nieuwe producten, maar niet op producten die al in productie waren voorafgaand aan de verplichting.
Ik wil dat helemaal niet behouden, gewoon over gaan op USB-C apparatuur en USB-C kabel, geen gedoe met blokjes en hubjes.
Mijn Mac Mini zit ingebouwd in de case. Ik kan die verloopjes eerlijk gezegd missen als kiespijn.
Waarom bouwt Apple zo'n usb-hub niet in dan?
Er is absoluut geen reden voor waarom het niet zou kunnen anders dan dat het Apple meer geld opleverd.
Waarom zou Apple een USB-hub inbouwen, als ze juist van alle USB-A-ports afwillen?!
De gemiddelde Mac gebruiker is niet dezelfde persoon als een PC gebruiker. Die hebben geen berg apparaten met USB-A. Al jaren niet meer.

Heb zelf een MacBook voor werk, zit ook geen USB-A op. Maar op mijn Dell monitor wel, daar zitten dus mijn webcam en microfoon op. Het is allemaal niet zo'n groot probleem. En het is al helemaal geen probleem voor mensen die uberhaupt nooit een Mac zouden kopen.

Jij bent duidelijk niet de doelgroep voor dit apparaat. Ik ook niet. Is ook prima, dan laat je die producten gewoon links liggen.
Klopt, maar ik vrees nu wel dat andere fabrikanten Apple zullen volgen en ook de USB A poorten zullen weglaten. Dus verdwijnen alsnog mega veel op de afvalhoop. En toetsenborden met USB C zijn er nog niet eens?
Beetje Kip en Ei verhaal? zolang pc's usb A blijft leveren blijf je usb A kabels krijgen. Als ik zie hoeveel USB C devices met een verloop kabel naar A komen.. als dat nou gewoon C naar C wordt. je moet een keer de overstap maken. Anders hebben we over 100jaar nog steed usb A En toetsenboarden met C is het zelfde verhaal. Je zal een keertje overmoetnen gaan. Verandering doet altijd pijn :)
Maar dan is het beter als grote bedrijven als Apple eerst fabrikanten gaan lobbyen om A uit te faseren. Al was het maar de bekendste fabrikanten, zodat in elk geval een aardig deel van de markt gelobbyd wordt.
Mijn toetsenbord (UHKv2) heeft een usb-c-uiteinde, maar het probleem is dat mijn mini-pc maar één usb-c-poort heeft en die ook nog eens aan de voorkant zit. Dus ik ben alsnog genoodzaakt om het meegeleverde verloopstekkertje te gebruiken.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 2 september 2024 11:31]

En toetsenborden met USB C zijn er nog niet eens?
Je had natuurlijk ook eventjes kunnen zoeken in de Pricewatch. Teller staat op > 400 toetsenborden met usb-c ;)
Ja, maar als je dan bijv deze bekijkt, zie je dat die aansluiting maar aan 1 kant zit, moet je dus nog een aparte kabel kopen, maar dat kan je ook doen als je een keyboard met USB-A hebt dus is om het even
Mijn whitefox heeft een usb-c aansluiting. Mijn logitech muis laadt ook op via usb-c. Genoeg hubs en verloopstekkers/opties in huis dat het geen probleem is (legacy server/pc met usb-a, monitor dock met usb-a en usb-c, en surface studio met alleen usb-c). Ik zie het probleem echt niet, maar ik ben dan ook iemand die een kabel-tasje in de rugzak heeft zitten met van alles erin: ethernet patch kabek, thunderbolt ethernet, 3.5mm headset, usb-c headset, diverse lightning kabels, stm32 flasher/debugger, arduino/atmel flasher/debugger. Blackmagic/bluepill debugger. Nrf debugger. Zal wel aan m’n hobbies liggen ^_^ (tweaker of niet toch?)
Doe mij maar die extra usb-c poorten.

Neem je de mac mini vaak mee, dan doe je vaak alles via één hub en dat gaat beter over usb-c (dan heb je 1 stroomkabel en 1 usb-c kabel er in steken vaak). Staat het apparaat op een vaste plek dan zorg je juist dat de achterkant uit het zicht is normaal en maakt een verloopje ook niet uit. In beide gevallen heb je meer flexibiliteit met USB-C. Mijn M2 Pro Mac Mini is al vrij vol aan de achterkant kwa aansluitingen, de ventilator blaast daar ook de lucht uit dus als ze de ruimte die ze besparen voor iets anders kunnen inzetten (meer USB-C of betere koeling) dan zie ik het alleen maar als winst.

Zelf steek ik liever ook zo weinig mogelijk kabels in mijn Mac Mini en doe alles via één hub zodat ik ook makkelijk kan switchen naar mijn Surface van werk.
Dan nog komt het zoals wel vaker met Apple hardware nogal drammerig over. Als ik kijk naar de zakelijke Dell en HP's die wij op het werk hebben dan is dat vaak een combinatie van 1 of 2 USB-C met daarbij 1 of 2 USB-A afhankelijk van het model. Zodat je altijd 3 poorten hebt met minimaal 1 C en 1 A. Dat is mijn inziens de enige juiste instelling zo lang we nog in de huidige transitiefase zitten. Dat gaat dan over laptops waar dikte en ruimte erg schaars is. Bij een desktop zijn beide punten niet aanwezig. Dus gewoon USB-A erop. Of krijg je er een setje USB-C -> USB-A adapters bij?
Als ik kijk naar de zakelijke Dell en HP's die wij op het werk hebben dan is dat vaak een combinatie van 1 of 2 USB-C met daarbij 1 of 2 USB-A afhankelijk van het model. Zodat je altijd 3 poorten hebt met minimaal 1 C en 1 A. Dat is mijn inziens de enige juiste instelling zo lang we nog in de huidige transitiefase zitten.
En zo blijf je oneindig in een transitie zitten. Je kan hele kleine USB A naar USB C dongle kopen. Ik heb ook een laptop met 2 USB C en 2 USB A en ik gebruik die USB A soms voor een externe keyboard en muis, maar als het allemaal USB C waren had ik gewoon 2 verloop dingen gekocht. Harstikke goedkoop en klein.
En zo blijf je oneindig in een transitie zitten.
Want? Een transitie van een standaard zo gigantisch veelgebruikt als USB moet je niet in een paar jaar doen. Leveranciers zijn gestaag bezig om met gepaste spoed van volledig A naar C te gaan. Waar je voorheen 1 C had is het nu meer 2 of 3 C en nog maar 1 A. Dus er zit wel degelijk verloop in.

Je kan alles kopen, het gaat er meer om dat 1 merk kennelijk lak heeft aan het transitie verloop en in een desktop volledig onnodig mensen dwingt om of hun apparatuur te vervangen of met dongles aan de slag te gaan. Had Apple er een paar van deze adapters bij geleverd had ik het zelf niet zo'n ding gevonden. Dat is ook onderdeel van een transitieperiode. Middelen meeleveren om 'oude' apparatuur op de nieuwe aan te sluiten. Denk aan de DVI-I en VGA adapterblokjes van vroeger.
Die dongles zijn minder dan 10 euro en zijn zo klein mogelijk. Het is gewoon een verloop. En die kan dan in de USB ingang blijven. Lekker makkelijk.
Het is gewoon een moderne machine. Heb liever dat ik heel incidenteel van A naar C zou moeten wisselen (dus van oud naar nieuw) dan andersom met die antieke poorten. Kijk, als je een Acer van 300 euro koopt snap ik ook wel dat de gemiddelde gebruiker wellicht nog wat oude zooi erop aan wil sluiten, maar denk dat de doelgroep die een mini M4 koopt hier echt geen problemen mee gaat hebben. Die taal van “lak hebben aan” vind ik echt niet gegrond hier. Is gewoon fijn om universeel nieuwe poorten te gebruiken en lekker toekomstbestendig. Hebben MacBooks ook al jaren. Kan het alleen maar toejuichen.

Trouwens, verloopjes kosten 3 euro op Ali, en heb ik er ook nog wel een paar van liggen. Geen behoefte aan extra spulletjes hier die ik toch niet ga gebruiken.

[Reactie gewijzigd door i7x op 2 september 2024 11:24]

Wat is er mis met backwards compatibility?

Die overgang zal wel gebeuren. Geen reden om een hoop werkende apparaten weg te gooien.
Zal je uit de droom helpen, want ook Dell en HP elimineren USB-A op hun laptops. Zo heeft mijn XPS 15 alleen nog maar USB-C poorten en dus geen USB-A meer.

Edit: Als je het over desktops hebt (ik kom in mijn werkomgeving zo ongeveer geen desktops meer tegen), dan zal het vast een ander verhaal zijn, maar ook daar mag USB-A van mij gewoon verdwijnen inmiddels.

[Reactie gewijzigd door InZane op 2 september 2024 10:47]

Dell en hp lenovo asus etc concurreren direct met mekaar. Macbook indirect.
Omdat macOS vs windows is.
Mac heeft geen directe concurrent , het meer alternatief waar ook OS anders is.
Dit gejank elke keer op de zogenaamde "Apple Fanboys" die dingen goedpraten die krom zijn. USB-C is er al 10 jaar. Het is op meerdere fronten een superieure aansluiting t.o.v. de voorganger. Zeiken op Apple omdat ze oude meuk uitfaseren, en op de mensen die het wel kunnen waarderen, het moet niet gekker worden. Je hebt al een USB-C muis voor een 10'tje, en als je gehecht bent aan je oude muis koop je een verloopje voor nog minder. Je koopt een product in 2024 en gaat problemen zoeken bij een 8 jaar oude muis, wie praat er nu dingen recht die krom zijn.
Ik heb werkelijk nog nooit een muis met USB C gezien. Beide m'n(dure) Logitech muizen hebben USB A dongles. Zijn nog geen jaar oud.
Als je in Google type muis usb-c...... Bij ons op het werk worden standaard HP muizen geleverd met USB-C maar dat is weer niet handig omdat er maar 1 USB-C poort zit op de laptop en die wil je juist gebruiken voor je extra scherm die meteen je laptop op laadt. USB-A is gewoon onhandig. 50% kans dat je het apparaat er verkeerd om in steekt. Gewoon lekker alles USB-C en voor de eventueel legacy aansluitingen een hubje en klaar.
Dus je zoekt problemen bij een nog geen jaar oude muis? :+

(grapje hè, ik ga even mee met @skaars' retoriek)
De Logitech MX Master 3S (> 2 jaar oud) heeft gewoon USB-C om mee op te laden. De dongle is inderdaad USB-A, maar je kan hem ook gewoon via Bluetooth gebruiken.

Een (usb-A) dongle voor (desktop) PC's zonder Bluetooth, en Bluetooth voor laptops of Apple apparaten zonder USB-A lijkt mij een prima compromis.

Ik heb niet het idee dat er hier veel mensen buiten de boot vallen.
USB-A is geen "oude meuk" maar een eenvoudige en goedkopere standaard die voldoende is voor apparaten zoals toetsenborden en printers. USB-C is duurder om te produceren, en dat ga je merken in de prijs. USB-C heeft voordelenzoals plug-and-play en hogere datarate, maar deze zijn irrelevant voor apparaten zoals printers of (grote) toetsenborden die altijd op dezelfde plek blijven staan.

Daarom biedt USB-C in feitelijk geen voordelen ten opzichte van USB-A voor eenvoudige apparaten. Cirka 90% van de momenteel verkochte USB-apparaten, inclusief high-end modellen, gebruikt USB-A en USB 2.0, omdat er geen voordeel is om deze apparaten met USB-C uit te rusten (bovendien is een goedkoop stikje van 4gb genoeg om je documentjes heen en weer te brengen)

Het is onnodig meer te betalen voor een aansluiting zonder extra voordelen. (bovendien is USB-C structureel zwakker dan USB-A).

En iedereen die geen Appel fanboy is weet precies waarom ze dit doen, om USB hubjes te verkopen voor een premium aan de minder-techbekwame consument.

[Reactie gewijzigd door rickboy333 op 2 september 2024 12:08]

Je benoemt allemaal producten die niet een Mac Mini zijn. En wat verdient Apple aan een hupje of een verloopje die je bij de Action voor een euro kan kopen? De 3,5mm jack was/is ook onverwoestbaar, en een prima stekker, maar inmiddels ingehaald door het draadloze tijdperk. Het deed oprecht even zeer, maar is nu zo goed als breed geaccepteerd en mainstream. Heb het gevoel dat een soortgelijke transitie ook gaat gebeuren met USB-A.
Je gaat voorbij aan het wel degelijk bestaande voordeel dat je met exclusief usb-c nooit meer limitaties hebt aan welke poorten je kunt gebruiken. En voor sommige dingen kun je overigens usb beter helemaal laten voor wat het is. Printers met kabels bijvoorbeeld--ik ga daar echt niet meer aan beginnen hoor vandaag de dag. Gewoon over de wi-fi en klaar. Printen is al irritant genoeg. En usb-sticks heb ik ook in geen jaren meer aangeraakt. Gooi het gewoon in iCloud of WeTransfer evt en klaar is kees. Achterhaalde technologie wat mij betreft.

USB gebruik ik om hier en daar wat spul op te laden (usb-c), m'n mechanische toetsenbord (usb-c), en m'n scherm (usb-c dp met pd natuurlijk), en soms ethernet (ook usb-c). En ik weet dat ik daar altijd voldoende poorten voor beschikbaar heb.
Je kent me niet, dus ik zal dit maar niet persoonlijk opvatten. Ik heb niks ‘met’ Apple of haar desktopproducten. Mijn vrouw werkt in de grafische industrie en werkt er ‘dus’ mee.
Apple geeft inderdaad veel om het design en doet regelmatig aan ‘form over function’.

Ik zie zelf oprecht geen probleem met verloopstekkertjes of een hubje dat je ergens op je bureau zet. Ook niet als het een Chromebook of een ander merk desktop is.

Ik heb zelf in m’n woonkamer een lelijk laadblok met 10x2.4A USB-A poorten om al m’n slimme apparaten op te laden. Een aantal van die apparaten hebben nu een USB-C naar USB-A verloopstekkertje (andersom dus) aan het kabeltje. Geen probleem. Alles werkt.

We hebben het hier specifiek om een herbruikbaar generiek verloopstekkertje van een paar euro hè? Het gaat hier niet om tientjes/investeringen.
Die verloopstekkers heb ik gisteren toevallig bij de Action aangeschaft. Ze zijn 1 euro per stuk en komen in een verpakking met 1 USB-C->USB-A verloopstekker en 1 USB-A->USB-C verstekker voor in totaal 2 euro. Ik heb twee verpakkingen aangeschaft, de USB-A->USB-C stekkers zullen bij een Apple of andere machine zonder legacy van pas komen.
In alle oprechtheid, ben jij de doelgroep van een Mac mini?

Niet dat dit alles zegt, maar veel zie je simpele meningen voorbij komen bij dergelijke producten van mensen die absoluut niet in de doelgroep vallen. Ja...dan zou ik het ook niet zo handig vinden zacht uitgedrukt.

Maar in de praktijk zie ik Mac mini users toch wel als een speciale groep die zich prima aanpast aan de Apple-omgeving en niet andersom. Dus randapparatuur met USB-C heeft of aanschaft, of hubjes gebruikt (al dan niet al geïntegreerd met het scherm) - en dit eigenlijk wel handig vindt.

[Reactie gewijzigd door eric.1 op 2 september 2024 10:13]

Moet je de doelgroep zijn om te zien wanneer iets anti-consument is?
Het punt is dus, hoe kan die persoon weten of iets anti-consument is wanneer die persoon het product nooit zou gebruiken?
Het is niet anti-consument puur omdat het toevallig niet compatible is met jouw beoogde gebruik. Niet iedereen zoekt dezelfde configuratie, case en lay-out.
letterlijk te koop voor 5 euries bij de. jawel, Action. Doet 't allemaal prima voor de oude USB-A meuk. (printers en zo.) Om eerlijk te zijn heeft mijn Logitec muis met zo'n USB-A dongeltje ineens een beter bereik, omdat de alu behuizing. niet meer in de weg zit. (Merk je vooral als je batterijen wat minder zijn, maar ja, ook die wil je 'op' gebruiken)
Met USB-C heeft alles logica, tenminste, in de vorm van weerstandjes die aangeven wat de laadsnelheden zijn e.d., en als dat verkeerd is krijg je dit gebeuren.

Omdat een verlengstuk geen idee heeft welke USB-A kabel er in gaat kan het braaf zorgen dat er max 5V 1A over heen gaat. Maar een dubieuze fabrikant kan ook adverteren met hogere laadsnelheden (of incompetent zijn) en dit daarom helemaal verkeerd doen.
Persoonlijk gebruik ik al jaren een HUB net om minder rommel te hebben: bijna al mijn randapparatuur zit op 1 USB 3 hub, die ik netjes onderaan mijn bureau heb bevestigd, en alle kabels zo veel mogelijk heb weggewerkt. Mijn PC staat op mijn bureau, en er komt zo slechts 1 kabeltje van onder het bureau naar boven om alles aan te sluiten. Een 2e USB kabel sluit een externe hardrive aan, zodat die de volle bandbreedte heeft.

Persoonlijk vind ik dit netter dan 8 kabels die achterin zitten, en zeker wanneer ik aan mijn PC sleutel is het nog makkelijker om alles af te koppelen
USB-C bestaat nu een jaar of tien? Ik blijf het bijzonder vinden dat fabrikanten van randapparatuur zo vast blijven houden aan USB-A. Koop een Logitech muis oid en de dongle's zijn niet eens met USB-C te krijgen. Normaal ben ik absoluut geen Apple fan en ze staan er bekend om oudere technieken sneller te schrappen dan andere pc fabrikanten (imac eerste met USB poorten, eerste pc zonder floppy disc etc). Maar hier geef ik ze ergens wel gelijk, alles USB-C maakt veel zaken eenvoudiger en veel fabrikanten blijven achter lopen.
Alle randapparatuur die je opsomt kan je in 2024 toch perfect draadloos gebruiken? Toetsenbord en muis moet je al hard zoeken om het niet draadloos te hebben. Printer werkt 99/100 perfect via wifi. Voor de webcam gebruik je in het geval van een Mac mini gewoon je iPhone draadloos.

Het is vreemd dat er jaren wordt geroepen dat het tijd is om op usb-c over te stappen en nu dit eindelijk full speed gebeurt, gaan we zeuren dat er geen usb-a meer op zit…

Ik dacht dat tweakers toch wel mee zouden zijn met hun tijd…
Iedereen roept maar dat muizen via bluetooth kunnen, maar hoe schakel je dan tussen apparaten? Stel dat ik twee pc's heb en op allebei bluetooth, hoe weet de muis dan met welke van de twee ik op dat moment wil verbinden? Dan zal ik toch echt met een andere muis op ‘Verbinden’ moeten klikken op het apparaat in kwestie.
Het knopje onderop de muis of de hotkey op het toetsenbord?
Velen ondersteunen al meerdere devices.
Nee, de knop op mijn muis schakelt alleen tussen usb en bluetooth. En op het toetsenbord gaat alleen als ik ook een toetsenbord aan het apparaat gekoppeld heb, wat niet per se het geval is.
Ja er is wel een probleem als je een desktop pc hebt met alleen een bluetooth keyboard wat hij nog niet kent.
Apple verkoopt je daar graag wat verloopjes voor. Er je hebt natuurlijk ook usb hubs die op de host aansluiten met C en 2-7 poorten van type A bevatten. Genoeg monitoren ook al usb hub functie. Maar inderdaad je voorziet bij best wat consumenten extra uitgaven hierdoor, steeds eentje minder is een uitfaseer methode, maar helemaal nul is wat spartaans... dan kun je niet eens meer even testen snel of iets aan je verloopje of hub ligt of niet.
Apple verkoopt je daar graag wat verloopjes voor.
Met een ingebouwde chip voor herkenning zodat je alleen maar Apple genuine verloopjes mag gebruiken.
Maar eerlijk, iedereen praat over verloopjes, je kunt er ook een paar euro tegenaan gooien en voor al je apparaten die een losse kabel gebruiken gewoon nieuwe kabels kopen.
Inmiddels ook niet meer. Toetsenbord en muis zijn meestal bluetooth, webcam tegenwoordig vaak ook usb-c. Printer meestal via draadloos netwerk.

Op zich wel handig dat alles gewoon usb-c wordt, bijna al mijn apparatuur is usb-c inmiddels (zoals action cam, usb stick, etc). Usb A blijft onhandig vanwege de richting, zelfs voor trage apparaten. En usb-c kan veel sneller natuurlijk.
USB logo boven helpt in veel gevallen, maar dat moet je wel even weten natuurlijk.

En USB-C kan inderdaad sneller (10 gbit/s max voor USB-A klaarblijkelijk) maar dan moet je natuurlijk wel een poortje hebben wat die hogere snelheden aankan. Als alles USB-C is dan zal je wel niet 5 x 40 Gbit/s krijgen (USB-4 PCIe / Thunderbolt).
Een gemiddelde Mac mini gebruiker heeft waarschijnlijk een draadloos toetsenbord, een draadloze muis, een netwerkprinter en een ingebouwde webcam in het scherm (danwel een webcam aangesloten op een usb poort van het scherm).

Als ik over mezelf mag praten, is dat in elk geval waar.

Ik heb overigens nu ook een satechi hub waar de Mac mini op staat, zodat ik extra poorten aan de voorkant heb (dat zit dus wel op de nieuwe en is wat mij betreft welkom). Bovendien een mogelijkheid om daar een ssd in te plaatsen voor als de schijfruimte vol raakt.
En wat voor diegene die geen draadloos toetsenbord en muis hebben?
Die moeten dan maar wachten tot hun huidig toetsenbord en muis kapot gaan voor ze een nieuwe kopen? Zo'n bedrade versies gaan makkelijk 15 jaar mee als je er een beetje zorg voor draagt.
Mijn draadloze toetsenbord en muis zal ik ook met een hub ertussen moeten opladen als ik een nieuwe Mac Mini haal (voorlopig overigens niet van plan).
Een hersenspinsel op basis van het poldermodel want het is nu een vicieuze cirkel aan te worden:

USB-C bestaat namelijk al sinds 2014. Vanaf dat moment hadden zowel hardware- als accessoirefabrikanten met elkaar af moeten spreken wat de uitlooptermijn van het oude USB-A is.

Bijvoorbeeld: Vanaf 2014 geen randapparatuur maken met USB-A connectoren en vanaf 2024 geen USB-A poorten meer op hardware.

Dat geeft de consument de lucht en vrijheid om bestaande apparatuur tot tenminste 10 jaar nog te gebruiken op nieuwe hardware. Maar nieuwe accessoires zijn dan altijd USB-C zodat het ook de vooruitgang in de sector blijft stimuleren om met nieuwe technologie te komen.

En als fabrikanten dat niet doen (zoals nu) dan mag de EU ze best een duwtje geven. :)
Precies dit.

Je wil niet dat fabrikanten tot het einde der tijden oude hardware blijven inbouwen qua hardware zoals usb-a poorten. Prima als je een oud toetsenbord, muis of wat dan ook wil blijven gebruiken en dan staat niets je in de weg een tussenstukje te kopen, maar het is verspilling van materiaal om miljoenen computers met extra poorten uit te rusten die in de meeste nooit gebruikt zullen worden. Net zoals je geen een floppydrive, cd/dvd/bd-speler of een AppleTalk connector op elke Mac meer wil hebben. Wil je die toch, dan zijn die nog gewoon los te krijgen.
Apple is hier altijd wel ‘vooruitstrevend’ geweest.

Ze waren de eerste die de floppydrive eruit gooiden en ook de eersten die de analoge poort van mobieltjes verwijderden.

(en nog een hele hoop anderen waar ze de eerste of 1 van de eersten waren)

Voor hun doelgroep is het allemaal niet zo’n issue. Die hebben voldoende kapitaal om compatibele randapparatuur aan te schaffen of om een verloopstukje/dock erbij te nemen.

De rest van de markt gaat volgen.

[Reactie gewijzigd door Keypunchie op 2 september 2024 12:29]

Alsof het een kapitaal kost om een verloopstukje van usb te kopen. Wat kosten ze, een paar euro? Net zoals usb-sticks, in de tijd dat Apple stopte met floppydrives, al gratis werden weggegeven als reclame/sleutelhanger.
Dat is ook mijn gedachte. Er zijn nog voldoende apparaten met usb-a die nog volop in gebruik zijn.
Voor veel rand spullen kan het inderdaad leuk zijn, dan ga je een usb c hubje nodig hebben ofzo(Met a poorten).

https://www.conrad.nl/nl/...g-clicks&utm_term=2623655

Zoiets of iets in die richting, sommige dingen zouden via bluetooth kunnen misschien als de muis.
De printer heeft die geen wifi ondertussen?, maar ja webcam wordt lastiger inderdaad(of gewoon niet meer gebruiken :) )
Ik denk dat het wel meevalt.

Ik gok dat de meeste gebruikers van een MacMini deze gebruiken in combinatie met een toetsenbord en muis van Apple. Maar zo niet dan nog kan je kiezen voor iets dat met Bluetooth werkt, bijvoorbeeld Rapoo E9700M en M300 en verder zijn er ook zat USB-C opties. Ja voor sommige mensen wordt het upgraden of een adapter kopen (die je trouwens ook gratis krijgt bij sommige lampen van Ikea).

Je begrijp voor andere apparatuur heb ik een soortgelijk argument. Vergeet niet dat je iPhone als draadloze webcam kan werken voor je Mac.

Daarnaast is er een grote kans dat een beeldscherm ook een inghebouwde USB Hub heeft.
USB hubje met 1 USB-C poort eraan. Bijvoorbeeld de eerste die ik zag in docking station sectie op de Pricewatch: uitvoering: Icy Box IB-DK4034-CPD
Of doorlussen via het beeldscherm als daar nog USB-A poorten inzitten.
Of een converter USB-A naar USB-C op de apparaten. Bijvoorbeeld: https://www.bol.com/nl/nl...r-zwart/9300000089240213/
Mijn schermen worden aangesloten met thunderbolt, die hebben zelf een usb hub ingebouwd met usb a poorten. Dat is waar ik dit soort dingen in prik (webcam/mic/streamdeck). Toestenbord en muis zijn draadloos.
Muizen en toetsenborden, met name de first-party modellen van apple, zijn allemaal draadloos. Via Bluetooth zelfs zonder dongle. Bij de logitech apparatuur die ik hier heb liggen is de dongle zelfs een optie. Het merendeel van de bekabelde randapparatuur zoals een webcam leveren ze nu ook voornamelijk met usb-c en printers werken sinds enige decennia al over het netwerk.
Daar heb je uiteraard een punt, maar zolang laptops en dit soort apparaten USB-A poorten blijven leveren gaan de leveranciers van toetsenborden en muizen enz ook niks veranderen. Je hebt dan een tijdje wat verloopstekkertjes nodig, maar uiteindelijk wil je dat alles richting USB-C gaat.
Ze gaan inderdaad niets veranderen omdat er geen reden voor is.
Usb-a heeft meeeer dan genoeg bandwidth om simpele devices als keyboards en muizen aan te sturen. En de poort is ook nog eens goedkoper en steviger dan usb-c.

Waarom zouden die fabrikanten moeten overstappen naar een (voor hun product) inferieurdere connector?
Omdat Apple het zegt?
Omdat devices geen usb-A meer hebben. Mijn laptop heeft 4 usb-c, geen usb-a poorten meer bijvoorbeeld. Als ik op zoek ga naar een bedrade muis/toetsenbord dan ga ik alleen zoeken op usb-c.

Laptop fabrikanten willen denk ik ook van die poort af omdat die minder mogelijkheden te bieden heeft en groter is dan usb-c
Ik gebruik vooral USB C (toetsenbord, muis, voeding, beeldscherm en netwerk komen via 1 kabel binnen), het is ook een kwestie van tijd.

Veel mensen gebruiken een BT keyboard en muis. Printer: de meeste mensen printen nooit of zelden en alle printers die je nu koopt hebben wifi aan boord.
Muis/toetsenbord van Apple is toch draadloos?
Alsof Apple iets geeft om de gebruiker en apparatuur van derde partij.

Als ze meer geld kunnen verdienen door minder te leveren, dan doen ze dat.

Die USB adapters en dure draadloze randapparatuur, maakt Apple natuurlijk flink geld mee.
Daar hebben ze een kabeltje van €25.- voor.
Achja, die zitten allemaal in mijn monitor gestoken die weer verbonden is met mijn NUC. Muis met kabel? yuk, never de nooit meer (alleen voor een trackerball zou ik er geen probleem mee hebben omdat die toch stationary is).
USB2 heeft dezelfde aansluitingen als USB A.

Verder is USB C aan te sluiten op TB3/TB4, en USBC = USB4.
Sterker nog USB C kan ook USB 2.0 snelheid gebruiken. De connector hoeft niet per se een connectie standaard af te dwingen. USB C is heel flexibel en ondersteund veel.

[Reactie gewijzigd door Remzi1993 op 3 september 2024 08:15]

Ja alle USB-C kabels USB A snelheden aan. USB A was de eerste versie van USB (1998), op de eerste iMac met 2 USB-A poorten. USB-A was toen een nieuwe poort.

USB was ook een poging voor "standaardisatie".

Maar dat ging al snel fout met USB2.
Ik verwacht dat bij Mac de meeste gebruikers een Bluetooth toetsenbord en muis gebruiken. Waarbij de Magic Keyboard en Magic Mouse het populairste zullen zijn, al zijn er veel betere toetsenborden en muizen verkrijgbaar.
Bij printers zal iedereen inmiddels wel via het netwerk printen, voor zover mensen überhaupt nog printen.
Dan blijft alleen de webcam nog over.
Deze USB adapter-kabeltjes van Anker zijn fijn vind ik: stevig, stabiel, mooi, en redelijk geprijsd:

https://www.anker.com/pro...fined&Sort_by=Recommended

Je heb ook van die adaptertjes van 1 euro bij de Action, werken prima als je ervanaf blijft, maar dat is gelijk ook het probleem, ze zitten nooit helemaal stevig in de poorten van mijn Macbook.
Dat wordt interessant want de meeste randapparatuur gebruikt nog USB-A (toetsebord, muis, printer, webcam ect.)
Apple wil van USB-A af omdat ze bijzonder gebruiksonvriendelijke kwantum superposities krijgen zodra ze -zoals bij de Mini en de Studio modellen- achterop en buiten het zicht zijn geplaatst.

Steek er op gevoel een USB-A stekker in. Past niet. Draai de stekker 180 graden. Past nog steeds niet. Draai terug. Past niet. Wring jezelf achter het apparaat of worstel het apparaat uit de opstelling en KIJK naar de aansluiting. Aansluiting valt uit kwantumstaat, neemt een vaste positie in en stekker past moeiteloos.

Dat kwantum rotatie-probleem is in ieder geval met USB-C verholpen.
Apple kan het kennelijk nooit goed doen.
Worden verplicht om USB-C te gebruiken in apparaten. Willen ze nu als eerste de USB-A weglaten, is het weer niet goed.
Kunnen we later weer zeuren dat Apple krampachtig vasthoud aan USB-A
Op mobiele telefoons en tablets. En, dat gaat over opladen. Doe niet zo suf alsof Apple nu de gebeten hond is en er een USB-A verbod zou zijn.
Mwah, loop even naar de Action. Daar hebben ze nu USB-C naar 4x USB-A (USB3) hubjes voor 5 euro:

https://www.action.com/nl-nl/p/3208508/sitecom-hub-adapter/

Probleem opgelost.
Ik hoop dat dit fabriekanten eindelijk aanzet op het omarmen van de nieuwe "standaard". Apple heeft vaker dit soort "arrogante" keuzes gemaakt die wel goed zijn uitgepakt voor de industrie (lees 3.5mm jack, ARM).

Hopelijk gaat dit ook voor verandering zorgen. Het feit dat Logitech nogsteeds geen USB-C mouse receiver heeft (ook niet tegen meerprijs) slaat echt nergens op.
Apple gebruikers gebruiken voornamelijk randapparatuur van Apple zelf, dus draadloos.
Dat is niet anders dan nu op de laptops, die hebben ook allemaal USB-C. Wil je een muis met USB-A, dan zul je een USB-C hub moeten aansluiten. Ideaal, neen maar werkbaar.
En nog te bedenken dat in auto’s veel van usb-a gebruik wordt gemaakt. In de nieuwe NS-treinen zitten ook alleen usb-a aansluitingen. Voorlopig zijn we daar nog niet vanaf.
De voeding zou zich ook nog steeds binnen in het apparaat bevinden.
Het mooiste zou natuurlijk zijn als dat ook (gewoon) via één van de USB-C-poorten gaat. Dan kun je met één kabeltje klaar zijn.
USB-C docks of displays die power leveren zijn nog niet zo ontzettend ingeburgerd. Voor de meeste klanten betekent dat dan alsnog een losse externe voeding. Ik denk dat ze op dit moment de juiste keuze maken met een ingebouwde voeding.
Wellicht bij Apple's doelgroep niet, maar in de zakelijke wereld zijn de docks al decennia "normaal" voor mensen die met een laptop werken.

Apple heeft het zelf ook al gedeeltelijk gedaan door in de monitorvoeding een ethernetpoort te stoppen. Hun Studio Display doet al 96W aan opladen, dus ik ben eerlijk gezegd verbaasd dat ze dit nog niet doen. Ik vermoed dat het te maken heeft met de andere aansluitingen (zoals die ethernetpoort) die naast het beeldsignaal ook nog eens het apparaat in moeten, daar kunnen wel eens uitdagingen in zitten, helemaal met de 10Gbps-poorten die op de Mac Mini's zitten.
Ik vermoed dat het te maken heeft met de andere aansluitingen (zoals die ethernetpoort) die naast het beeldsignaal ook nog eens het apparaat in moeten, daar kunnen wel eens uitdagingen in zitten, helemaal met de 10Gbps-poorten die op de Mac Mini's zitten.
Valt wel mee, TB3 heeft 40Gbps beschikbaar. Maar het zal wel 'eten' uit de hoeveelheid schermen en resolutie/refresh die je maximaal aan kan sturen.
40Gbps is veel, maar zo'n 5k-display op 60Hz gebruikt al 26GHz. Zet je HDR aan (neem aan dat zo'n dure monitor dat kan) dan zit je op 39Gbps om 60Hz of hoger te halen (tot 82Hz op 10-bit kleur).

Om de een of andere reden staat dat display vast op 60Hz zonder VRR, dus je zult al een heel groot deel van je bandbreedte kwijt zijn aan alleen beeld. Met compressie en een lagere refresh rate kan dat beter natuurlijk, maar het lijkt me niet dat je artefacten te zien wil krijgen zodra je een speedtest aan zet :)

Een 10gbps-ethernetadapter en een 5k-displayport-signaal gaan samen over de limiet heen van een enkele kabel. Nu kun je meerdere kabels aansluiten, maar dat is nu net wat je wil voorkomen met zo'n oplossing.
Displayport compressie is vrij licht en ontworpen om geen merkbare artefacten te hebben.
In de praktijk kan je situaties maken die problematisch zijn, maar tenzij je de hele dag naar synthetische testbeelden kijkt om de compressie te breken is er eigenlijk geen probleem.
nog niet zo ontzettend ingeburgerd.
dat is natuurlijk een kwestie van een paar influencers zo’n dock geven. Of dat Apple er zelf een gaat verkopen. Dan gaan alle fansites helemaal los.
Beide schermen die Apple verkoopt doen power delivery. Er zijn stapels Thunderbolt docks die ook bij influencers staan. Maar de Mac mini is ook niet voor de die-hard fans die het duurste willen, maar juist voor mensen die minder uit willen geven en dus ook vaak een goedkoper scherm aan het ding hangen.
De fansites gaan vast wel los en zoals met elk onderwerp is er een groep die heel vocaal en lyrisch is, maar de Mini koop je niet omdat je het grootste budget hebt of wil uitgeven.

Als ik hier de commentaren lees lijkt er een beeld te heersen dat Macgebruikers massaal elke keer het nieuwste van het nieuwste kopen. Die zijn er ongetwijfeld, maar mijn indruk is dat een veel grotere groep juist tot de laatste snik vasthoudt aan (soms oer)oude hardware. Ook veel professionele / 'up to date' Macgebruikers nemen liever een monitor, toetsenbord, muis, koptelefoon etc van een ander merk, omdat die goedkoper of geschikter zijn.
Hoewel ik dat met je eens ben, is Apple meestal wel een bedrijf die het inburgeren versneld doordat ze gewoon de beslissing nemen iets te doen. Dit is dus wel een beetje kip-ei verhaal.

En laptops hebben vaak ook een USB-C lader, dus is dat qua ontwerp niet moeilijk.
Enige reden om het niet te doen is afhankelijk van de power requirements. (Zware workstation laptops hebben bijv geen USB-C lader om die reden. )

(Monitoren leveren vaak 60W en soms 90W over USB-C)
Dan is er nu een goede rede om met meer USB-C docks op de markt te komen die ook power leveren.
Er zijn er nu nog niet genoeg?
Dat zou wel helemaal des Apple's zijn. Alleen een usb c kabeltje van je monitor naar de mac mini en dan vervolgens alles over die usb c heen zodat je alleen een voeding aan je scherm hoeft te knopen.
Ik heb dat op mijn werk ook, maar dan met zo'n lenovo dock. Werkt erg fijn, hoef maar 1 usb-c kabel in mijn laptop te drukken en mijn monitor maakt connectie, laptop gaat opladen.
Met de juiste monitor kan dat zelfs zonder dock.
Ja dat geloof ik wel, zit de dock gewoon in de monitor ingebouwd. Moet ie wel de juiste poorten hebben, want ik heb op die dock mijn ethernet kabel en headset aangesloten. Denk dat ze op mijn werk gedacht hebben: dock van 100 euro en scherm van 150 euro is goedkoper dan een peperduur scherm die alles kan. Heb nu gewoon een philips lcd van ik denk 21 inch oid. Ik gebruik daarnaast nog mijn laptopscherm, heb ook collega's die liever twee philips schermen gebruiken.

[Reactie gewijzigd door Ruw ER op 2 september 2024 14:35]

ik heb voor mijn werk een paar maanden geleden een scherm van zo'n €150 gevonden met dock ingebouwd, iiyama prolite XUB2792HSC-B5 27".
de 22" versie is te vinden voor €120.
dus het hoeft niet zo veel duurder te zijn.
Ik heb daar zelf naar gezocht toen ik mijn twee schermen voor een ultrawide verving, maar de prijs van een monitor met 100W laden en een paar USB-poorten is toch wel flink hoger dan de prijs van een dock + monitor van dezelfde spec waar enige reviews van te vinden zijn.

Erg jammer. Zo'n HP-dock neemt niet veel ruimte in beslag en is ook niet heel duur voor wat het is, maar het liefste had ik het in één geheel gehad. Het voordeel is dan wel weer dat ik nu nog extra monitors kan aansluiten zonder uit te hoeven zoeken of de monitor DisplayPort kan doorlussen (wat de prijs vast en zeker nog hoger maakt).
Precies, ik heb een Dell monitor met daarop een USB-C aansluiting waarop ik mijn MacBook aansluit, alles werkt op de stroom vanaf de monitor. Geen dock meer nodig, de monitor heeft genoeg aansluitingen.
Hoe is de beeldkwaliteit over USB-C? Ik heb ook USB-C op mijn mini-pc en heb wel eens zitten denken om mijn beeldscherm op die manier te koppelen, maar is dat beter of slechter of even goed als via HDMI/DP?
Geen idee, er gaat nog steeds hdmi van de dock naar het scherm. Ik heb niets aan te merken op de beeldkwaliteit, gewoon 1080p 60hz. Niet heel bijzonder dus 😉
Het is gewoon DP dat eroverheen loopt (als de poort dp alt mode support), dus dat zou niet heel anders mogen zijn dan je gewend bent.

[Reactie gewijzigd door Merethil op 2 september 2024 12:23]

Ik heb het een tijdje gebruikt met mijn laptop en merkte qua beeldkwaliteit geen verschil. Er waren wel wat kleine verschillen in "handshake" gedrag en het aanroepen van (en ontwaken uit) de slaapstand. Ik ben uiteindelijk gestopt met het gebruik van USB-C voor de verbinding met de monitor maar dat was dan meer omdat ik de poorten daarvan liever vrij hield voor andere toepassingen en ik aan beide kanten ook nog HDMI tot mijn beschikking had.
Er zijn verschillende usb-c kabels, het is wel even opletten welke je precies inzet.
Hoe zou dat mooi zijn? Bedoel je dat de voeding dan wel extern is? Eventueel via een monitor kan wel handig zijn ja. Echter moet je dan wel genoeg vertrouwen hebben in dat die genoeg vermogen kan leveren. Als mijn MacBook even meer vermogen trekt dan mijn monitor kan leveren trekt ie gewoon de batterij langzaam leeg. Maar zo’n Mac mini zou bij een tekort gelijk uitvallen.

Of wou je dan een externe lader van Apple erbij doen die bijna even groot is als een hedendaagse Apple TV? Doe mij dan maar in de basis gewoon eentje met een stekker.
Je moet inderdaad wel voldoende stroom achter die adapter kunnen zetten. Dat spreekt voor zich.
Er kan bij USB-C toch best een boel stroom over het kabeltje? Geen idee wat die MacMini trekt? Een laptop heeft natuurlijk ook een beeldscherm dat hij van stroom moet voorzien.

Maar goed. Als het niet gaat, dan gaat het niet, maar het zou wel mooi zijn.
Ja ik denk vooral omdat er dus geen accu buffer bij zit ze dit niet snel zullen doen. Als ie dan af en toe opeens uitvalt vanwege een slechte monitor of dock x zullen mensen dit hoogstwaarschijnlijk alsnog toeschrijven aan de Mac mini. En Apple houdt niet zo van reputatie schade.
En terecht. Het is zo fijn werken met alleen/veel USB-C in huis! We hebben alleen nog maar 2 setjes Airpods en een iPhone die op lightning werken, maar zelfs onze babyfoons zijn al over op USB-C en we kunnen straks dus op vakantie met maar 2 laders.
Een USB A poort op een niet portable computer kan wel handig zijn, bijvoorbeeld als je dure Apple draadloze muis opgeladen moet worden, daardoor niet gebruikt kan worden en je even een oude Logitech uit het jaar 0 wil inpluggen.
Ook andere hardware en kabels wil je misschien niet gelijk wegmikken.
Kan je die dure Apple muis dan niet gebruiken terwijl die aan de kabel ligt? Mijn logitech muis kan dat wel gewoon, lijkt me dat die Apple muis dat ook gewoon kan.
Het design van de Magic Mouse komt nog uit het Steve Jobs tijdperk. Dus het design is belangrijker dan de functionaliteit. (Alleen in het Steve Jobs tijdperk was de muis nog op batterijen)
De oplaad ingang zit aan de onderkant dus tijdens het opladen ligt 'ie op z'n kop. (Ziet er niet uit)
Van alle Apple producten die ik heb getest wat mij betreft de allerslechtste. Ergonomisch ook niet fijn.
Als je graag alles van Apple hebt, kan je beter het trackpad nemen. Die kan je wel gewoon gebruiken tijdens opladen.
ah, ok, dan is het logisch dat je die niet kunt gebruiken als die aan het laden is, haha. Ik vond sowieso die magic muizen van apple veel te laag.
Voor een paar tientjes heb je al een Bluetooth muisje. En vaak zijn die ook al USB-C voor opladen.
Dus de werkende muizen maar weggooien en vervangen met goedkope brol?
Voor die gekke uitzonderingen heb je dan even een dongle of 2 liggen.
Een dongle dat gewoon ingebouwd had kunnen zitten voor zo goed als geen kost.
2 minuten en de Magic Mouse kan terug enkele uren mee. Lijkt me ongeveer even lang te duren als je oude Logitech usb muis uit de schuif te halen, draad af te rollen en in te steken.

Verder krijg je weken op voorhand meldingen dat de muis op 20% batterij zit en je dus zeker is een keer kan inpluggen tussen het werken door.

Onnodige zorgen dus. Die USB-A kan perfect weg.
Gewoon je muis opladen als je even koffie gaat halen. Werkt perfect.
Dus geforceerd pauze moeten nemen courtesy of apple? Nee dank
Een Magic Mouse gaat enkele weken mee zonder opladen. In die periode zal je toch wel eens weg zijn van je scherm, niet?
Hmmm, dat verbaasd me wel. Ik heb hier nog een headset met USB A. Gelukkig een dockingstation, onderweg gebruik ik mijn Airpods Pro (met Lightning of USB C). Mijn toetsenbord en Muis zijn een jaar oud en hebben zowel BT als een USB A ontvanger. Thuis gebruik ik USB A icm met mijn dockingstation, op werk USB A ivm (flexdesks).

Ik let er dus niet echt op en dan krijg je best nog wel eens een USB A Apparaat. Ten zij ik iets koop dat ik onderweg moet gebruiken met mijn MacBook of iPad (beide USB C only).

Ik had het fijn gevonden als die USB A poorten gebleven zouden zijn. Ze zitten ook niet in de weg. En de MacMini is al jaren veel groter dan wat de hardware echt nodig heeft. Maar echt erg is het ook zeker niet.

[Reactie gewijzigd door klonic op 2 september 2024 09:24]

Ik begrijp niet hoe je dat kan verbazen?
Apple is altijd de eerste met het verwijderen van oudere connectors.
USB-C begint behoorlijk ingeburgerd te raken, dus dat ze USB-A weghalen is niet moeilijk om te voorspellen.

En als je toch toevallig nog een USB-A apparaat hebt, dan zijn er genoeg opties om die op usb-c aan te sluiten via een verloopstekkertje of een hubje.
Ik zeg dit in reactie op iemand anders. Ik vind het dus verbazingwekkend dat iemand dit terecht vindt. Niet dat het gebeurd.

Ik vind het bijzonder dat het zo lang heeft geduurd voor deze verwijderd waren, maar het blijft zonde. Dit soort apparaten staan bijvoorbeeld veel in muziekstudio's en daar wordt USB A heel heel heel veel gebruikt. Simpele MIDI controllers bijvoorbeeld hebben aan een USB1.0 snelheid al voldoende. Er is dus ook heel weinig reden om dit soort hardware te upgraden. Maar goed Apple kan zo 30 cent uitsparen, krijg ik weer 0.01$ extra dividend _/-\o_
Bij Apple zou het me niet eens verbazen als het niet om het geld gaat, maar dat dit er dan mooier uitziet op de marketing fotos.
Nou, als je dan die USB-A headset nog veel gebruikt, dan koop je daar toch gewoon een USB-C naar USB-A dongle voor.
Ik denk dat de MacMini echt niet heel veel groter is dan de hardware echt nodig heeft, vergeet niet dat een deel van de grootte gebruikt wordt voor koeling/betere verspreiding van lucht.
@klonic
Apple heeft de behuizing van buiten hetzelfde, dus even groot gehouden, toen ze overstapte van Intel naar de eigen SOC, die veel efficiënter is en daardoor veel ook minder koeling nodig heeft. De behuizing kan daardoor (minder koeling nodig én compacter ontwerp) ook aanzienlijk kleiner. Dat gaan ze nu ook daadwerkelijk doen.

Waarom ze speciaal nu alsnog de buitenkant aanpassen… geen idee, maar misschien heeft het iets te maken met het uitfaseren van hardware die op de Mini past / afspraken met fabrikanten die daar op mikken? Tenslotte worden ze zelfs in serverracks gebruikt en dergelijk.

Uiteindelijk was dit wel te verwachten want het kost minder verpakkingsmateriaal, minder zeecontainers om te verschepen en nog minder ruimte op je bureau.
Lekker gebruiksvriendelijk weer van Apple. Dat krijg je met een hardware monopoly. Ze doen maar wat en jij hebt geen keus.

De Mac Mini heeft blijkbaar 5 usb-c poorten. Klinkt aardig. Vergelijk je het met een pc, bijvoorbeeld het moederbord bovenaan de pricewatch, dan blijkt die 15 usb poorten te hebben:

Rear USB (Total 8 ports)
1 x USB 3.2 Gen 2x2 port(s) (1 x USB Type-C®)
3 x USB 3.2 Gen 2 port(s) (2 x Type-A + 1 x USB Type-C®)
4 x USB 2.0 port(s) (4 x Type-A)
Front USB (Total 7 ports)
1 x USB 3.2Gen 1 connector (supports USB Type-C®)
1 x USB 3.2 Gen 1 header(s) support(s) additional 2 USB 3.2 Gen 1 ports
2 x USB 2.0 header(s) support(s) additional 4 USB 2.0 ports
Apple brengt gewoon zijn computers binnen in de 21ste eeuw. Maar blijkbaar zijn er nog veel nostalgische tweakers liever zweren bij hun usb-a. Ik ben zo blij om eindelijk te kunnen schakelen naar 1 soort kabel. Nu nog de micro-usb aansluitingen wegkrijgen uit fietslichtjes en dergelijke!
Dat kon toch prima als er nog usb a op zat?
Ja maar Mac Mini's zijn... mini... en hebben sowieso niet veel poorten. Dus dan heb je de keuze, als Apple zijnde, gaan we voor 2x usb-a + 2x usb-c, of in dezelfde ruimte 5x usb-c (bijvoorbeeld). Dan snap ik Apple wel. Helemaal als je kijkt dat Macbooks ook full-usb-c zijn geworden.
Dus USB-A is niet uit de 21e eeuw? Ja oké, technisch gezien is 1.0 van voor de eeuwwisseling, maar die kun je toch niet vergelijken met 3.0 (hooguit qua grootte, maar niet qua functionaliteit en output).
Waar heb je in godsnaam 15 USB poorten voor nodig? Of 10? Zelfs 5 vind ik al veel, als ik even snel op mijn bureau kijk: 1x DAS keyboard (2x usb-A), 1x muis (1x usb-A), 1x mic (1x usb-A). En dan heb ik nog een poortje vrij voor ADB debugging of opladen of misschien USB stickje.

(En dan moet ik eigenlijk zeggen dat deze apparaten allemaal op een USB-C dock zitten, vanwege PD, DP en gemak).
15 vind ik ook wat overdreven, maar ik heb er zelf wel iets meer dan 5 nodig. Als ik even snel op mijn bureau kijk: paar oplaadkabels die ik regelmatig nodig heb en daarom laat zitten, usb-dongle van mijn muis, kabel van mijn toetsenbord, kabel van de usb-hub in mijn monitorstand en eentje die ik even niet kan thuisbrengen. :+ Al met al een stuk of 8 die ik in gebruik heb en dat is voor mij voldoende. In totaal heb ik er (hub meegerekend) 10, dus nog een beetje speling ook, dus 10 zou voor mij het maximum zijn. 15 is erg overdreven.
5 van de 6 poorten op mijn mini-pc zijn usb-a en alle poorten op de hub ook; eentje op de mini-pc is usb-c. Het enige wat ik heb met usb-c-stekker is mijn toetsenbord, maar de usb-c-poort zit aan de voorkant en ik wil die kabel daar niet zichtbaar hebben, dus nee dank u.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 2 september 2024 11:40]

Ik heb 22 USB-A poorten in gebruik.

Daarin zitten een muis, een tenkeyless toetsenbord, een numpad, een macro keyboardje (Koolertron One Handed Macro Mechanical), twee printers (all in one zw + kleur), twee midi keyboards (klein en groot), drie synthesizers, drie control surfaces voor audio- en videobewerking (een Stream Deck, een Contour Shuttle Pro V2 en een Novation Launch Control XL), 4 externe SSD's, een micro-B kabel voor een verwisselbare hdd, een SD-kaartlezer en een kabel voor mijn smartphone. Daarnaast plug ik soms een USB-stick in. Ik heb daarvoor twee USB-A naar USB-A docks met beide 10 poorten.

[Reactie gewijzigd door pmeter op 2 september 2024 14:31]

Ja, laten we een Mac Mini vergelijken met een ATX pc. Je snapt toch zelf ook wel dat zo'n vergelijking totaal niet opgaat? De populairste non-apple mini-pc in de pricewatch heeft ook 5 USB aansluitingen.
Een desktop is een desktop. Dat Apple die alleen in het klein maakt, wil niet zeggen dat je ineens geen normale PC desktop mag kopen.
Wat is dat nou voor kul argument? En een NUC kun je ook vergelijken met een desktop dan? Een Raspberry Pi ook?
Dat is geen 'kul' argument. Apple heeft geen normale desktop. Dat wil niet zeggen dat Apple dan ineens niet concurreert met normale desktops.

Bij Apple krijg je 5 usb aansluitingen voor 700 euro, bij een pc kun je kiezen wat aansluit op je wensen.
Op een pc kun je geen macOS draaien. Het blijft appels en pc's vergelijken.
Precies. Dan kunnen we een Fiat 500 ook wel gaan vergelijken met een Mazda CX-9 en een Mazda CX-9 dan weer met een Aston Martin. Wat maakt het uit? Een auto is een auto… 8)7
Ze brengen je wel alle 3 van A naar B :)
Mijn werk HP laptop heeft 3x USB-A aansluitingen en 1 USB-C voor het dock (waar nog 3x USB-A en 1x USB-C op zit).
Nooit begrepen. Bijna onmogelijk om die achterste USB te gebruiken vanwege de plaatsing. Bijna iedereen die ik ken gebruikt een USB-hub of monitor met USB-hub in plaats van al die kabels naar de kast / het moederbord te laten lopen.
5 USB poorten op zo'n relatief klein apparaat is best veel hoor. Mijn NUC heeft er ook maar 5 waarvan 3 USB-A.
En ik mag hopen dat dat moederbord wel meerdere USB chips heeft, want zelf ben ik ook al tegen het limiet aangelopen dat je niet alle poorten van mijn moederbord tegelijk kon gebruiken omdat de chip maar een maximum aantal kanalen had, en sommige USB devices zelf uit meerdere USB devices intern bestaan (zoals bv een VR-Headset die op zich maar 1 connector gebruikt, maar intern uit meerdere USB devices bestaat, zoals camera's en sensoren).
Een Mac Mini is geen fullsize game PC. Zoveel poorten krijg je op een mini PC ook niet. Daarnaast zijn de USB-C/TB4 poorten op de huidige Mac Mini allemaal 40Gb/s. Appels en peren vergelijken dus.
Inderdaad, ik ben geen Apple gebruiker maar ik heb liever 5 snelle USB C poorten dan de rest van de troep. Liever kwaliteit dan kwantiteit.
Is maar net wat je er mee doet. Ik maak graag zelf muziek, en heb veel usb apparatuur wat van de snelheid of voeding geen gebruik maakt, maar wel blij wordt van eigen aansluiting. Daarnaast mag er wat mij betreft voor de prijs ook wel gewoon kwantiteit en kwaliteit erop zitten.
Ik heb hier twee NUCs op mijn bureau en eentje heeft alleen 4 USB-A, de ander USB-C, Thunderbolt en 3x USB-A. Niet alles is 3.0.
Mijn mini-pc heeft 6 usb-poorten, waarvan 5 3.0 en 1 c.
Aangezien Macs en pc's blijkbaar uitwisselbaar zijn, wat is dan het probleem?

Als ze toch niet uitwisselbaar zijn: Je kiest voor een bepaald product. Geen fabrikant biedt precies aan wat bij iedereen 100% past. Ik zou al jaren graag een 21" MacBook Pro zien voor € 3.000 maximaal, maar dat gaat waarschijnlijk ook nooit gebeuren 😩
Wel grappig dat juist Apple nu uitsluitend de USB-C poort gaat gebruiken. Apple was destijds de felste tegenstander tegen het verplicht gebruik van de USB-C poort als oplaadpoort omdat dat de innovatie zou vertragen.
Ze waren vooral tegen voor de telefoons en tablets waar ze goed verdienden aan accessoires. De (i)Mac(book)s waren allang volledig over op USB-c. Qua dat is het al een ‘klein wonder’ dat de Mac mini nog zolang deze ‘oude’ poort had.
Nu de Mac Pro nog… :P
Wat het nog grappiger maakt is dat Apple zelf de USB-C poort heeft bedacht destijds.
Zelf bedacht? 8)7
Ze maakten deel uit van het "USB Implementers Forum" - da's wel een kleine nuance...
Dan kan je even goed zeggen dat HP of Microsoft USB-C heeft bedacht.

Wikipedia: USB-C.
Uh, Apple heeft de USB-C poort helemaal niet bedacht, Intel heeft de USB-C poort bedacht. Maar ik begrijp het wel hoor, veel Apple fanboys denken dat Apple altijd alles bedacht hebben, maar zowat sinds het begin van hun bestaan hebben ze vooral gekopieerd van anderen (maar wel bijna altijd een verbetering daarop gemaakt waardoor hun het weer populairder maakten).
Iets minder sneerderig mag wel.

Ik denk dat @roelie101 misschien eerder aan Thunderbolt dacht, wat wel van Apple/Intel was, en ook de USB-C poort gebruikt.
We willen allemaal af van de niet-omkeerbare USB-A stekker. Daarbij is de nieuwe form-factor wellicht niet goed mogelijk met de ruimte consumeren USB-A poort die bovendien lelijk staat aan de voorkant. De voortvarendheid van Apple is echter irritant en nogal pusherig. Als je snel even een "oud" stickie in wilt pluggen, kan dat niet zonder verloopjes of een hubje. In de echte wereld heb je nou eenmaal nog jarenlang legacy devices. Niet iedereen is al over op USB-C. Het is deels marketing, want alle Apple randapparatuur is draadloos of USB-C.

De repareerbaarheid zal bij deze nieuwe uitvoering ook wel nul zijn. De push om 'Oude' apparatuur zo snel mogelijk obsolete te maken is niet geweldig voor de mens, zowel het E-waste aspect alsmede de vernietiging van geld. Weer een nieuw apparaat dat daar een beetje aan meewerkt. Maar de niet omkeerbare stekker die generaties tot frustratie drijft gaat er gelukkig ooit uit.

[Reactie gewijzigd door xray1x op 2 september 2024 10:24]

USB-C is een bende, liever USB-A die je soms een keer moet omdraaien omdat je hem verkeerdom hebt.
M'n werk laptop heeft een USB-C dongle voor bekabeld internet nodig... En die werkt soms, soms niet (ligt aan de dag :P)
Verder zijn muizen en toetsenborden vooralsnog voorzien van USB-A.
Het is jammer dat er eigenlijk niet een echte derde concurrentie-speler op de pc-markt aanwezig is.
Zolang ze genoeg USB-C poorten geven [wat ik niet verwacht] kan dit goed zijn om het dunner te maken.

maar als je maar 2 usb-C poorten krijgt waarvan 1 voor de stroomtoegang, dan moet je een flink aantal dongles gebruiken om er uberhaubt mee te kunnen werken
Zolang ze genoeg USB-C poorten geven [wat ik niet verwacht]
Het gerucht heeft het over 5 poorten. Is dat niet genoeg? En ze hebben het over een ingebouwde voeding, dus dat kost je ook geen poort.
Als macbook gebruiker heb ik geen last van het schrappen van USB-A poorten, ook al heb ik diverse spulletjes. Met een klein verloopstekkertje is het zo opgelost. En voor een laptop heb ik liever dat ze efficient met de ruimte omgaan. (Ik zou wat dat betreft liever een extra C poort hebben gehad).

Maar voor een Mac mini vind ik het schrappen een beetje onzin, gebruiksonvriendelijk en vooral nadelen hebben. Dat blokje heeft genoeg ruimte, daar hoef je het niet voor te doen. Zeker voor een desktop machine is een USB-hub ook geen probleem, maar het is amper de moeite lijkt me een poortje extra er op te laten zitten lijkt me.
Op mijn PC had ik vroeger ook nog enorm lang een PS/2 poort zitten. Da was al helemaal legacy. Maar op zo'n kast zat het aan de achterkant niet in de weg. En ik gebruikte hem ook nog best een tijd, want mijn oude toetsenbord was onverwoestbaar.
In 1998 was Apple de eerste op de markt die een iMac introduceerde zonder 3.5" floppydrive, destijds weet ik nog was er kritiek vanwege dat er nog niet echt alternatieven op de markt waren. Het is vrij snel geaccepteerd mede door de opkomst van de USB-stick, en PC fabrikanten volgde snel daarop. Sindsdien is er steeds meer standaard uit de Mac verdwenen (ook de DVD writer).

De laatste jaren stopte Apple met USB/HDMI/MicroSD poorten (op Macbooks) maar bleven wel de 3.5mm audio-jack in hebben maar niet op de telefoons. Hierop kwam veel kritiek vanwege de vele extra hub's en snoertjes. Zonder enige reactie met de introductie van de nieuwe Macbook Pro zaten er, tegen een belachelijke meerprijs weer extra poorten op.

Het stoppen van USB-A lijkt mij geen goed idee aangezien er nog veel randapparatuur (en vooral USB-sticks) deze aansluiting hebben. Steve Jobs zei ooit dat men pas weet wat hij nodig heeft als Apple het biedt, wellicht is dit een soort wakeup call dat het klaar (moet zijn/) is met USB-A?

edit: toevoeging in de tekst.

[Reactie gewijzigd door phubert op 2 september 2024 10:32]

Ik heb zelf een Mac Mini M1 met 16GB onder mijn bureau gemonteerd en heb bij de Action een Sitecom USB-C naar USB mini dockje gekocht voor 5 euro! Alles qua legacy zit daarin, maar dat is vrij weinig aangezien ik met een bluetooth muis en keyboard werk.

USB-C is de (voorlopige) toekomst en verloopkabels/hubjes kosten bijna niks meer dus ik snap de negativiteit van sommige reacties hierboven niet echt. USB-C kan veel meer, is omkeerbaar en vele malen kleiner waardoor apparaten ook compacter gemaakt kunnen worden. 1 monitor zit rechtstreeks op de HDMI poort en de 2e monitor met een HDMI naar USB-C kabel en het werkt perfect.

[Reactie gewijzigd door Manyuken op 2 september 2024 10:35]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.