Sony bevestigt grote ontslagronde bij Bungie: gros van Destiny-team moet weg

Sony ontslaat een 'significant' deel van Bungies werknemers. De ontslagronde treft vooral het Destiny-team, maar raakt ook het team dat aan Marathon werkt. Bungie erkent dat Destiny 2 niet voldeed aan de verwachtingen.

Hermen Hulst, ceo van Sony Interactive Entertainment, spreekt van 'een moeilijke Bungie-update'. Hulst zegt dat er de afgelopen maanden is gekeken naar de toekomst van het bedrijf en welke richting de studio op moet gaan. Daaruit bleek volgens Hulst dat Bungie te veel personeel heeft 'voor zijn huidige prioriteiten en langetermijndoelen'.

In een eigen bericht erkent Bungie dat Destiny 2 niet voldeed aan de verwachtingen. Eind mei maakte Bungie bekend dat de ontwikkeling van de game stopt. Daarbij sprak de studio wel over een 'nieuw begin', maar die toekomstprojecten zijn nog in de incubatiefase, zegt Bungie nu. De studio is te groot voor die vroege fase.

Destiny 2
Destiny 2

"We weten dat dit besluit een grote impact heeft op de getroffen werknemers, hun familie, vrienden en collega's", zegt Bungie. "Hoewel deze veranderingen nodig zijn voor de studio, maakt dat dit moment niet minder moeilijk voor getroffenen."

Sony en Bungie noemen geen aantallen, maar volgens Game File-journalist Stephen Totilo gaat het om minstens 292 mensen. Sony nam Bungie in 2022 over voor 3,6 miljard dollar, maar sindsdien heeft de studio geen grote successen meer gehad. Destiny 2 voldeed niet aan de verwachtingen, maar extractionshooter Marathon was ook geen hit. De ontslagronde werd dan ook al verwacht.

Door Hayte Hugo

Redacteur

26-06-2026 • 09:02

58

Lees meer

Reacties (58)

Sorteer op:

Weergave:

De volgende live service game van Sony die faalt. Het is nogal een lijst.

Er wordt veel met hagel geschoten, maar men raakt niets. Wat denk ik ook speelt is het beperkte aantal spelers. Er zijn simpelweg niet voldoende spelers op de markt om zo veel van dit soort spellen mee te vullen.
Er zijn simpelweg niet voldoende spelers op de markt om zo veel van dit soort spellen mee te vullen.
Tja, iedereen snapt dit. Maar blijkbaar dachten ze bij Sony dat het toch nodig was om een heel arsenaal aan live service games te laten ontwikkelen.
Gelukkig hebben de betreffende managers hun baan lekker kunnen behouden.
De hoogste manager, de CEO die die strategie uitvoerde, is wel vervangen na dat debacle.

Sony probeert nog steeds het één en ander qua live-service games maar nu met minder pogingen tegelijk en met meer traditionele games ernaast zoals Wolverine en GOW Laufey. De meeste first-party-studio's van Sony zijn weer bezig met de types games waar zij goed in zijn, zoals single-player God of War-games in het geval van Sony Santa Monica.

Het kopen van Bungie en het starten van 10-12 live-serviceprojecten tegelijk was wel een zeer domme zet. Bungie was al over haar piek heen en was intern een minder goed functionerend bedrijf dan het leek te zijn. Sony overschatte de omvang van de live-servicemarkt en hoe moeilijk het is om daarop in te breken. En de covid-gerelateerde groei kon natuurlijk geen stand houden toen de lockdowns over waren; dat hadden ze eerder kunnen bedenken. Een flinke arrogantie waar ze hopelijk iets van geleerd hebben.
Niet alleen Sony, maar de hele industrie probeert met live service het gamer goud te vinden.

Genoeg game outlets die daarover items maken dat het gewoon niet is waar de meeste spelers naar op zoek zijn. Dat slaat alleen niet echt aan en wordt op die manier kapitaal over de brug gegooid. Feit dat er ontslagen en delisted games genoeg zijn lijkt dat ook feitelijk te ondersteunen.
probleem is meer dat ze een sniper hebben die erg dure kogels schiet, maar weinig raakt. Als ze nou gewoon een hoop kleinere goedkope games zouden ontwikkelen heb je veel meer kans dat er een aanslaat voor weinig. Maar jammergenoeg verwachten veel Playstation fans realistische graphics en spectakel a la last of us, god of war en death stranding. Dat is niet te doen voor weinig geld, laat staan dat het snel te doen is.
Maar jammergenoeg verwachten veel Playstation fans realistische graphics en spectakel a la last of us, god of war en death stranding. Dat is niet te doen voor weinig geld, laat staan dat het snel te doen is.
Volgens mij zijn die filmachtige single player spellen geen probleem. Sony klaagt wel over dat het op PC niet voldoende opleverde, maar het zal nog steeds winst gemaakt hebben. Op de PS5 zijn het hun stokpaardjes die volgens mij prima verkopen.

Live service games zijn een veel groter risico. Men zag gouden bergen door te kijken naar wat populair is, maar vergat daarbij dat de markt maar zo groot is. Ik denk dat spelers die nu geen zin hebben in live service games niet snel alsnog daartoe aangetrokken worden. Dat houdt in dat men met name moet concurreren voor de aandacht (en geld) van bestaande spelers die al voorzien zijn. Er werd in het geval van Sony niet goed gekeken naar wat de meerwaarde is van het nieuwe aanbod.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 26 juni 2026 11:16]

Volgens mij zijn die filmachtige single player spellen geen probleem. Sony klaagt wel over dat het op PC niet voldoende opleverde, maar het zal nog steeds winst gemaakt hebben. Op de PS5 zijn het hun stokpaardjes die volgens mij prima verkopen.
Dat zit 'm niet in verkoopaantallen maar in een Steam die 30% van de inkomsten opvreet op de eerste 10 miljoen verkopen. Plus de kosten voor de port naar PC en de extra marketingkosten voor die PC release.
De winstmarge op PC-ports is echt minimaal; 1-2%.
Zolang ze die PC-ports blijven uitgeven levert dat ook weinig tot geen extra mensen op die voor het Playstation platform kiezen en daarvoor de hardware aanschaffen. Hardware die ze in sommige jaren zelfs met een negatieve marge verkochten om maar zieltjes te winnen voor een platform dat de winst bijna volledig van de games krijgt.
Het is leuk en knap dat Sony het zo lang heeft volgehouden met hun Nintendo principe van exclusiviteit maar ze beperken daarmee wel hun directe afzetmarkt. Persoonlijk blijf ik het een vreemd principe vinden om games in eerste instantie te laten ontwikkelen voor de console en ze alleen bij succes die andere 70% van gamers op XBox en PC te 'porten'.
Als je kijkt naar het nog redelijk recente debacle van Helldivers 2 dan ga je je automatisch afvragen of Sony überhaupt wel wil dat hun games gespeeld worden.

Afgezien daarvan is die hele online games markt naar mijn idee complete chaos. Omdat er (in theorie) absurd veel geld in te verdienen valt heeft iedere studio of uitgever wel iets dat ofwel een clone is van iets dat al populair is ofwel 'nieuw' en 'anders' is (voor zover dat nog mogelijk is) terwijl het overgrote deel van gamers wel af en toe wat nieuws probeert maar toch vaak weer teruggrijpt naar dat oude, vertrouwde spel dat ze in veel gevallen al jaren spelen.
Veel nieuwe games lijken meer ontwikkelt om even een paar maanden van een zwaar door influencers gekweekte hypegolf te profiteren om daarna blij te zijn met 20000 spelers per dag. Of studio's weten werkelijk niet meer hoe ze een game moeten produceren dat mensen voor langer dan een week kan boeien of ze krijgen de kans niet.
Ik moet altijd aan Bethesda denken die in opdracht van Zenimax opeens een online Fallout moesten produceren, want geld. Iets waar geen enkele Fallout fan nog Bethesda zelf trek in had en Fallout 76 was een fiasco. En zo zijn er ondertussen enorm veel online games die enkel gemaakt zijn omdat er geld te verdienen valt, i.p.v. dat het uitgangspunt is een goede game te maken.
Niemand die Sony verplicht om met Steam in zee te gaan. Waarom niet de game als download vanaf de Playstation website aanbieden? Ik kan online ook PS5 games kopen.
Waarom niet de game als download vanaf de Playstation website aanbieden?
Ze maken al vele jaren games voor PC. Waarom niet? Vraag het maar aan Sony.

Ik kan het me niet precies herinneren en ik heb geen zin om het op te zoeken, maar er was, ik geloof toen de Epic store een Steam concurrent wilde worden, een onderzoek o.i.d. dat uitwees dat verkopen in andere stores aanzienlijk lager waren en er veel klachten kwamen als een game niet op Steam werd uitgebracht.

Sony kan in theorie heel erg veel, maar ze hebben keuzes gemaakt die, naar mijn idee, niet altijd even logisch zijn uit het oogpunt van een bedrijf dat zoveel mogelijk geld wil verdienen.
Ze missen bijvoorbeeld met iedere timed exclusive het fomo moment voor 3 kwart van de markt.
Probleem zit denk ik meer in dat de games pas veel later naar PC komen, als de hype volledig is gaan liggen, en er op dat moment weinig marketing meer voor is. Minder gamers zijn dan nog bereid er de volle prijs voor te betalen en wachten liever nog wat langer tot het in de sale gaat (als ze uberhaupt nog terugkomen en het niet te druk hebben met wat op dat moment hot en nieuw is).

Ik betwijfel ten zeerste dat ze zo weinig aan de PC ports verdienen dat ze er nauwelijks de kosten van het porten uit krijgen, die 1-2% winstmarge lijkt me echt hele dikke BS. Maar doordat de games ook naar PC komen, of kwamen, hadden ook minder mensen de neiging om een PS5 naast de PC te kopen en de games daar te kopen... "ik wacht wel op de PC release" is een veel gehoorde opmerking. Maar als die release uiteindelijk komt dan loop je tegen het probleem uit mijn 1e alinea aan en is het de vraag of ze de game ook echt nog kopen, en tegen welke prijs.

De PC releases zullen op zichzelf staand nog steeds wel winstgevend zijn, als je puur kijkt naar extra kosten door porten en inkomsten op PC... maar niet als je meeneemt dat je minder verkocht hebt op de PS5 tijdens de initiële release window, en wellicht ook op het PS5 platform in het algemeen omdat je minder mensen naar je platform trekt.
De top games op playstation zijn live sevice games. Alleen Sony snapt niet hoe ze die moeten maken. Die 3 singleplayer games die ze nu hebben, die al oneindig uitgekauwd zijn, brengen niet genoeg geld in het laadje en dat is waarom het uiteindelijk draait. Dus je krijg nu steeds meer remasters, want ja dat is nu hun verdienmodel zo te zien.
De teams die aan een game werken zijn ook wel erg groot. Dat maakt de druk om te scoren groot. Wanneer het een keer wat tegen zit is zo'n team financieel niet meer te handhaven. Kleinere game studio's hebben het wat dat aangaat wat gemakkelijker. Die kunnen wat langer teren op het (financieel) succes van een succes team en gemakkelijker schakelen naar een ander soort game als een game niet meer zo goed verkoopt.

Bij Sony kan de negatieve invloed van het stoppen van servers ook nog wel eens een rol spelen.
Het is zo zonde. Sony kan zich beter richten op het maken van sterke singleplayer games. Mocht er een klein team bezig zijn met een online game die echt leuke gameplay levert, investeer daar dan een beetje in. Maar geen miljoenen. Ik heb liever dat er veel kleine teams de kans krijgen om iets unieks neer te zetten dan dat ze miljoenen pompen in enkelen.
Hoog tijd dat ze stoppen met live service slop en gewoon goede singleplayergames gaan maken.
Ik denk dat je gewoon 'goede games' bedoelt.

Single player games leveren doorgaans minder winst op dan multiplayer dus ook dan kan je het halve team laten gaan.
Nee, ik bedoel wat ik zei.
Ik weet niet of je Marathon of Destiny 2 bedoeld, maar als het Destiny 2 is zou ik dat toch niet direct op het conto van Sony schuiven, als het al een faal is. Dat is immers een titel die uit mijn hoofd door Activision / Bungie gelanceerd is en ook in de pre Sony tijd pieken en dalen heeft gekend qua succes, maar het aan de andere kant ook 10 jaar volgehouden heeft en nog steeds een goede niche aan publiek heeft. De 'groei' koek kan ook op een gegeven moment op zijn en dan kan zo'n game prima doorlopen (voor misschien nog een paar jaar, misschien langer) zonder er verder echt in te investeren zonder dat het echt een fail is.

Ik vermoed dat de fail eerder is dat Sony teveel heeft betaald voor Bungie, omdat ze dachten meer brede live service kennis binnen te halen dan dat ze daadwerkelijk kregen. Want voor zover ik het begrijp uit diverse podcasts die hier aandacht aan hebben besteed kocht Sony Bungie niet om 'Destiny' of bijvoorbeeld 'Marathon' te verkrijgen, maar omdat dit team iets zou moeten gaan bouwen voor Sony dat lijkt op bijvoorbeeld het Battle.net framework van Blizzard. Een bedrijfsbreed framework om Live Service games op te gaan ontwikkelen door diverse Sony Studio's omdat Bungie 'de partij' was met kennis van Live Service Frameworks die 'op de markt' was destijds. Dat plan lijkt echter wel ruim gefaald te zijn.

En dat werkt inderdaad denk ik ook niet, tenzij je gaat accepteren dat als je bergen live service games gaat ontwikkelen je met hagel moet schieten, omdat er van de 10+ die je ontwikkeld er misschien 1 een hit gaat zijn en de rest op zijn best 'veld vulling'. Want inderdaad, de markt is gewoon niet goed groot genoeg voor een hele sloot aan reskinned Fortnites e.d. Dus je moet op een gegeven moment als de markt verzadigd is de besten verslaan om de beste te worden.

[Reactie gewijzigd door Dennism op 26 juni 2026 11:18]

Dit is Sony niet echt aan te rekenen. Dit is volledig op het conto van Bungie zelf. Destiny 2 is ten onder gegaan door mismanagement van Bungie zelf. Ze hebben jaren het absolute minimum voor Destiny 2 gedaan met af en toe als het er echt om spande een goede DLC uit te brengen.

Ze hebben jaren te weinig in Destiny 2 geïnvesteerd en veel incubatie opdrachten gedaan en veel geïnvesteerd in Marathon en daardoor net te weinig innovatie naar D2 gebracht. Bungie heeft al een paar keer dit te weten voorkomen door zich te laten overnemen door Activision en later Sony.

Toen Sony Bungie over nam was Destiny 2 al niet in een heel te beste staat en kwam de grote backlash op de Marathon beta. Deze is met een half jaar uitgesteld maar is momenteel ook geen hoogvlieger, destiny 2 heeft 10x meer de dagelijkse gebruikers dan Marathon En dat terwijl Bungie na jaren van zeuren eindelijk eens de contentupdate heeft uitgebracht voor Destiny 2 waar gebruikers al jaren om vragen.

De game is toch 9 jaar "live" geweest. En de stekker gaat er ook niet uit. Voor Destiny 1 (uit 2014) zijn de servers ook nog steeds live. Dus deze zullen voor D2 ook nog wel een lange tijd live blijven.

[Reactie gewijzigd door Senaxx op 26 juni 2026 13:27]

Toen Sony Bungie over nam was Destiny 2 al niet in een heel te beste staat
Sony kocht Bungie (effectief Destiny 2) op het absolute hoogtepunt, vlak na Witch Queen. Ik heb geen flauw idee waar je vandaan haalt dat dat in een niet al te beste staat was.

De teloorgang werd pas echt ingezet met Lightfall, toen ze PvP compleet gesloopt hadden door wapens inaccuraat te maken in de lucht, en PvE buildcrafting compleet gesloopt hadden door >80% van de mods en andere buildcrafting elementen te sunsetten.
Sony heeft Bungie echt vrij recent overgenomen, voor die tijd was het een realtief succesvolle live service game die echt wel lang in de lucht is gebleven.

Om nu te zeggen dat dit in één keer een 'live service game van Sony die faalt' is dan een beetje kort door de bocht. Dat is hetzelfde als zeggen dat een Microsoft game flopt terwijl je het over World of Warcraft hebt, puur omdat ze Blizzard overgenomen hebben.

Destiny 2 is in mijn ogen wel een succcesje geweest, maar is nu gewoon dusdanig verouderd dat het dood is gaan bloeden. Dat is in mijn ogen een meer normaal verloop van een live service game.
Het gaat erom dat het een faal voor Sony is. Die neemt iets over met bepaalde verwachtingen, maar betaalt met name de rekening zonder vruchten ervan te plukken.

Daarom hoort het alsnog op de lijst.
Ze hebben nog geluk dat er op het moment weinig concurrentie is van uit XBOX, dus om marktaandeel hoeven ze zich niet druk te maken.
Ja maar het lijkt mij onlogisch dat ze Bungee overnemen om Destiny 2 specifiek. Die game is al dusdanig op leeftijd dat ik mij niet voor kan stellen dat iemand denkt hier nog veel geld uit te kunnen halen.

Een overname van een studio als Bungee doe je in dit geval dan ook meer om de kennis en ervaring om een dergelijke game niet alleen op te zetten, maar ook langer in leven te houden. Dit is iets wat Sony tot nog toe minder goed gelukt is.

We gaan op termijn zien of ze meer successen gaan behalven met hun live service games door deze overname, hopelijk lukt het wel een keer want Destiny 2 was ook niet vervelend richting de spelers qua microtransacties oid.
Ja maar het lijkt mij onlogisch dat ze Bungee overnemen om Destiny 2 specifiek. Die game is al dusdanig op leeftijd dat ik mij niet voor kan stellen dat iemand denkt hier nog veel geld uit te kunnen halen.
Het hele idee van succesvolle live service is juist dat het langdurig waarde waarde oplevert. Zie Blizzard-Activision en de overname door Microsoft. Als Microsoft het niet (ook) voor World of Warcraft deed, dan hadden ze dat wel de nek omgedraaid.

Het meenemen van Destiny 2 als onderdeel van het totaalpakketje Bungie zal bijgedragen hebben aan de prijs die Sony betaalde.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 26 juni 2026 13:46]

Live service is een aspect van het grotere probleem bij sony. Dimpel gevalletje van go woke go broke.
Ze hebben het compleeeet verprutst door zo hoog en duur in te zetten op Marathon wat imo compleet geflopt is.

Als ze gewoon hadden voortborduurd op de Destiny IP ging het ze waarschijnlijk vele malen beter af

Sowieso zijn de development kosten bij grote studio's al enige tijd de spuigaten uit aan het lopen.
Meanwhile studio's met een fractie van hun budget pompen goeie games uit aan de lopende band.

Ben van mening dat grote teams over het algemeen gewoon niet werkt om aan 1 project te werken.
De gamble na Halo die ze met Destiny deden was veel groter. Destiny is inderdaad de cash cow en die hebben ze laten doodbloeden. Toch zie ik nog wel met wat goede tweaks een toekomst voor Marathon. Misschien kunnen ze een Taken King U-turn maken, zoals ze dat deden met Destiny toen dat in het begin ook niet goed ging.
Nu hopen dat Sony Japan snel knopen doorhakt en Hermen ontslaat. PlayStation heeft gewoon weer een Japanse CEO nodig. Hermen is een bulldozer die het merk alleen maar aan het slopen is met keer op keer verkeerde keuzes. En ja veel van die keuzes mag hij maken zonder tussenkomst van Sony Japan.
Sony heeft weer een Ken Kutaragi nodig, die man hield van gamen, had liefde voor gamers en uitte zijn passie in de PS1, 2 en 3. Tot aan roteerbare logo's zodat het niet uit plek staat wanneer je je console kantelt en gimmick features zoals OtherOS.

Ken had nog maar weinig van doen met de PS4 en is al een tijdje weg uit de divisie. Naar mijn idee is dit duidelijk te merken en is Playstation sinds zijn vertrek die liefde voor gamers kwijtgeraakt en veranderd in een zielloos geldverdienmachine.
Bungie's reputatie van zeer slecht management, is niet bepaald een geheim. Dat Hermen er knopen moet gaan hakken, is waarschijnlijk een gevolg, geen oorzaak.

Enige wat ik 'm kwalijk zou nemen, is dat hij het werk van z'n voorganger niet af kan maken. Nu is Destiny dood, en heeft Sony geen alternatieve live-service van hetzelfde kaliber klaarliggen. Daarnaast is er sowieso een gebrek aan diversificatie in hun portfolio... Sony zit op een berg IP waar niks mee gebeurd.
Zijn punt is meer dat Sony zelf knopen moet doorhakken door Hermen to ontslaan, niet dat Hermen knopen moet doorhakken.

Ik ben het daar zelf niet mee eens, maar sinds hij er is, zijn er wel erg veel tweifelachtige keuzes gemaakt.
100% met eens.
Playstation moet weer een Japanese bedrijf worden. Want Playstation US brengt totaal niks met zich mee.
Teveel live service, en ik mis die leuke games van vroeger.
Wordt tijd dat ze hermen hulst eens onslaan.
Ja. Ik reken hem nog steeds de "GAAS" (game as a service) ramp bij Playstation Studios zwaar aan.

Daar zijn Naughty Dog en ook Guerilla met te veel mensen en geld te lang mee bezig geweest. Dat ND niet in staat is om bijna 6 jaar na de PS5 launch en TLoU 2 met een PS5 title te komen is triest voor woorden. Volgens de geruchten komt de volgende game (Heritc Prophet) pas in 2027, net voor de PS6 launch (als er dan geheugen is en Sam Allen & co niet alles opgekocht hebben).
Ik was altijd in de veronderstelling dat dat vooral uit de koker van Ryan kwam
Sony PlayStation lijkt achteraf een flinke fout te hebben gemaakt met de overname van Bungie. Microsoft had eerder interesse in Bungie en Phil Spencer zag het bedrijf graag bij Xbox komen, maar Microsoft besloot uiteindelijk niet door te zetten vanwege Bungie's financiële risico’s. Sony kocht Bungie in 2022 voor ongeveer 3,6 miljard dollar als reactie op de aankondiging van de Activision Blizzard overname door Microsoft. Jim Ryan kreeg veel kritiek op zijn GAAS strategie en vertrok later bij PlayStation, terwijl Hermen Hulst binnen Sony bleef en zelfs een grotere rol kreeg( ik begrijp echt niet waarom). Het lijkt erop dat Bungie Sony mogelijk heeft misleid waardoor Sony de risico’s en de financiële situatie van Bungie te optimistisch heeft ingeschat.
Dat denk ik niet, ze kopen niet alleen op basis van Bungie's (financiële) prestaties maar kopen ook het IP - en die is veel waard.

Zal me niet verbazen als we in de toekomst Destiny content krijgen, al dan niet in de vorm van een film.
De IP mag dan veel waard zijn, maar blijkbaar niet genoeg om Bungie zelf overeind te houden. Als de kosten en problemen blijven oplopen, is het goed mogelijk dat Sony uiteindelijk de stekker uit de studio trekt en alleen de rechten behoudt. Dan heb je een mooie naam op papier. Zonder de mensen die Destiny 1&2 hebben gebouwd is het vooral een leeg omhulsel. Een IP alleen maakt geen goede game!
Had hier vanochtend nog een tip over ingediend met wat extra informatie. :)

Volgens Jason Schreier stopt Justin Truman als studio head bij Bungie. Dit terwijl Truman vorig jaar juist aangekondigd was als opvolger van Pete Parsons. Truman heeft het nog geen jaar volgehouden... en dan is onderstaande quote van Parsons wel pijnlijk.
A Message from Pete Parsons

He lives and breathes this studio, and I have full confidence that he is the right person to lead Bungie forward. 
:X
Sony is al net zo bezig als XBOX. Alleen maar studio's sluiten en/of ontslagen.
Bungie kan beter weer afsplitsen en niet meer opgekocht worden voor mijn gevoel. :X
Zet anders het team op een remake/vervolg op Killzone. Ook een enigszins gerelateerde sci-fi shooter.

Maar ik ben niet gehinderd door kennis van zaken :P
Ze hebben Destiny laten vallen om met Marathon een hippe game te maken voor een doelgroep die niet eens gamet. De spelers zijn nu keihard de lul omdat de directie liever trends najaagt die na de release in maart nu al compleet zijn geflopt. Ongelofelijk hoe ze de game waar ze hun succes aan danken zo makkelijk opofferen voor een project dat nu alweer bijna dood is.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.