Nederlands kabinet presenteert plannen voor stroomnet: 'grenzen komen in zicht'

Het Nederlandse kabinet heeft plannen aangekondigd om het overvolle elektriciteitsnet aan te pakken. Zo wil het meer transformatorhuisjes bijbouwen en een 'vliegende brigade' inzetten om gemeenten te ondersteunen.

"Ondanks de inspanningen van de netbeheerders om de netten in Nederland tijdig uit te breiden, komen de grenzen van het netwerk in zicht", schrijft het kabinet in de Energienota 2024. Om de netcongestie aan te pakken, wordt nu de capaciteit van het stroomnet versneld uitgebreid.

Een van de maatregelen die het kabinet daarvoor wil nemen, is om 50.000 transformatorhuisjes bij te bouwen. Daarvoor wil het kabinet standaardopties voor het bouwen daarvan uitwerken die de bouw moeten versimpelen. Verder wil het kabinet gaan werken met een soort projectgroepjes van het Rijk, die het de vliegende brigade noemt. Deze projectgroepjes kunnen overheden ondersteunen bij de bouw van de transformatorhuisjes, waarbij gemeenten en netbeheerders de opdracht krijgen om locaties te vinden en hierover af te stemmen met de buurt.

Ook moeten nieuwe contractvormen die flexibiliteit op het net mogelijk maken verder gestimuleerd worden, vindt het kabinet."Waterschap is de eerste sector waar dit jaar nog een afspraak mee komt", aldus het kabinet. Daarnaast komt er in 2025 een subsidieregeling van in totaal 65 miljoen euro voor bedrijven om onder andere met energiescans het stroomverbruik te optimaliseren. "Het kabinet zal de komende tijd de gesprekken met de grootste industriële uitstoters over hun verduurzaming intensiveren." Het gaat dan niet alleen om Nederlandse bedrijven, maar ook om gesprekken met ceo's van buitenlandse moederbedrijven.

Veel ambities om Nederland te verduurzamen, stranden door problemen op het overvolle energienetwerk. Zo wordt het steeds moeilijker aansluitingen te krijgen of te verzwaren, wat weer vertraging oploopt bij de overstap naar elektrische auto's of warmtepompen. Tweakers schreef onlangs een achtergrondartikel over de problemen rondom netcongestie in Nederland.

Energie opslag

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

24-10-2024 • 12:17

254

Reacties (254)

254
251
87
9
1
145

Sorteer op:

Weergave:

Wat is het doel van die 50.000 transformatorhuisjes? Is dat om meer elektriciteit te kunnen leveren aan wijken? Of is het voor het meer terug kunnen leveren van zonne-energie? Of is het voor die 1 miljoen nieuwe woningen die gebouwd worden? Of..?
Huizen zijn min of meer in kammen of lussen aangesloten op het 400V net. Voor die 400V zit een 10/23kV middenspanningsnet, en daarvoor weer een 110-380kV hoogspanningsnet om het simpel te zeggen. Dus feitelijk ligt er niet één kabel van jouw woning naar een "van 10/23kV naar 400V"-punt, maar een hele "lus", die jij dus min of meer deelt met je straat/buren/etc.

Eigenlijk heb je dus een soort van "hoofdsysteem" met allemaal "deelsystemen". Vandaar dat je binnen die lus eigenlijk ook elektra kan delen (stroom is dom, het weet waar het naar toe gaat). Voor zon is dat fijn, want dan kan jij de was doen op stroom van je buren. Voor wind is dat anders. Want vanwege je NIMBY buren heb je geen windmolen in de buurt. Ik ga geen HAVO natuurkunde nu uitleggen maar die heeft die reis met transformatoren eigenlijk andersom (die z'n uitgang wordt omhoog getoverd, via die 380kV vervoert, en dan via die 23kV naar de 400V in je meterkast gebracht).

Stel dat er per lus 20 woningen aangesloten zijn. Iedereen heeft 3 fasen (en gesplitst dus 230V x3), en 25A ter beschikking, grofweg 17250W aan capaciteit per woning, of 345.000W voor de hele lus.

Dat werkt prima als niemand aan die piek zit (ondanks dat onze trafo's doorgaans dubbele capaciteit KUNNEN tegenover waar we ze voor specificeren -- we hebben nog steeds een van de meest stabiele netten ter wereld), maar als iedereen z'n auto á 11kW oplaad (want immers iedereen moet elke dag persé 500km kunnen rijden dus zeker 6u lang 11kW is echt een must voor iedereen trust me bro), z'n inductiefornuis op 7kW aanzet (want trust me bro, die steak moet gecremeert worden voordat hij lekker is -- hoezo stand 4 á 250W is genoeg om alles aan de kook te houden?), én z'n warmtepomp toevallig juist DAN op ontdooimodus moet hebben (want 8kw warmte met 2kw aan elektra is hekserij dus dat doen we juist nu niet) terwijl ze ook in de E-sauna zitten, en dat alle 20 huizen tegelijk, én er is geen zon (want als elk huis ook 3000W opwerkt kan je dat normaal aftrekken van verbruik), dan krijgt dat ene trafo huisje het enorm te verduren.

Splits je de lus en hang je 10 huizen IPV 20 aan het trafo huisje, dan is het een stuk beter te doen.

Nadeel: de hitte van de ondergrondse kabel ontdooit de sneeuw niet meer. Voordeel: al het andere.

Nogmaals: we hebben genoeg stroom qua duurzame opwek om alles te kunnen, maar in transport en omvorming hebben we niet genoeg. Iedereen kent de Tesla/Edison wedstrijd wel waarbij Tesla met z'n AC won (wat toen logisch was omdat je heel lokaal stroom op werkt en met AC makkelijker naar hoge voltages kan gaan voor transport), maar juist dat transport is nu een probleem voor ons.
Hou je met dit alles niet hetzelfde probleem van pieken die PV omvormers eruit laten knallen en mensen die 's avonds (als het donker is) gebruik maken van salderen door allemaal tegelijk hun EV op te laden met een enorme vraag, alleen dan per 10 huizen ipv 20?
Nee, dit probleem los je gedeeltelijk op. Doordat je meer transformatorhuisjes hebt neemt de gemiddelde afstand naar een transformatorhuisje ook af. Stel je zit nu aan het einde van de kabel en de trafo staat 200m verderop. Nu worden er een paar extra transformatorhuisjes gebouwd in de omgeving en kan jij aangesloten worden op een trafo die op nog slechts 100m afstand staat.

De kortere afstand is gunstig omdat daarmee de spanningsval over de kabel afneemt. U = I x R. Leveren je zonnepanelen 7kW aan vermogen op 230V, dan ongeveer 30,5A. Stel dat de weerstand over de kabel 1 Ohm is dan zakt de spanning tussen jouw huis en de trafo met bijna 30,5V. De spanning bij de trafo staat vast op 230V, dus bij jouw huis zou de spanning dan 260,5V. Dat is te hoog, dus schakelen de zonnepanelen af. Nu is die weerstand 1 Ohm bij 200m, maar verkort je de afstand naar 100m, dan is die weerstand nog slecht 0,5 Ohm. Daarmee is de spanningsval nog slechts 15V en blijft bij jouw huis de spanning onder de 253V, namelijk 245V, en kunnen de zonnepanelen blijven produceren.

Dit is een behoorlijke versimpeling, want in werkelijkheid zitten er meerdere verbruikers op dezelfde kabel. Dus daar gaat veel meer dan 7kW overheen. Die weerstand van de kabel is dan ook een stuk lager. Maar de conclusie is hetzelfde. Maak de kabel een stuk korter en de spanningsval wordt kleiner, waardoor je langer/vaker kan terugleveren.

Een alternatief zou zijn om de kabels dikker te maken. Ook dan neemt de weerstand van de kabel af. Maar er zal een afweging gemaakt worden wat goedkoper is, makkelijker en sneller is om uit te voeren en wat de extra voordelen zijn van een extra transformator huisjes, zoals de mogelijkheid om meer kabels te leggen bijvoorbeeld.
En de transformator kunt laten schakelen met het aanbod van de stroom door de zonnepalen: het voltage kun je omlaag zetten zodat het per saldo toch 240 volt blijft.
De overzet verhouding van de transformator kun je aanpassen met trapstanden, maar dat moet op locatie zelf gebeuren. Die verhouding kun je dus niet aanpassen naar de realtime vraag en aanbod. De netbeheerder moet dus een keuze maken waarbij het voltage niet zo laag mag zijn dat als veel vermogen wordt gevraagd het voltage bij huishoudens onder de 207V zakt, maar je wil deze ook niet hoger dan nodig zodat mensen zoveel mogelijk kunnen terugleveren.

De afweging is dan wel zo simpel dat verbruik altijd boven terugleveren gaat. De netbeheerder zal er niet voor kiezen het voltage omlaag te brengen om zo teruglevering meer mogelijk te maken als dat betekent dat je een deel van de tijd geen/minder energie zou kunnen gebruiken.

Een probleem wat we nu vaak zien is dat mensen en een elektrische auto hebben, elektrisch koken en elektrisch het huis verwarmen. Daardoor neemt het vermogen toe en dus de spanningsval over de kabel. Dus de netbeheerder ziet die spanning bij huishoudens dalen en kiest er op een gegeven moment voor een monteur naar de transformator te sturen om het voltage te verhogen zodat er weer wat marge is voor de komende periode en er dus niemand onder die 207V zal zakken. Maar dat betekent ook dat vanaf dat moment terugleveren minder mogelijk wordt.
Zal ongetwijfels verschillen per trafo-huisje, maar afgelopen februari was de netspanning hier in de wijk erg laag.
Net onder de 210V rond 16:45, dus vlak voordat mensen zouden gaan koken enzo.
Toen heb ik Enexis gebeld en werd doorverbonden met de meldkamer.
Terwijl ik aan de lijn was, werd de spanning op afstand naar 220V gezet.
En bedenk dat veel van deze dingen ook nog een effect hebben op de fase en soms frequentie van de stroom, niet alleen de spanning.

Dit levert weer problemen voor apparatuur die de stroom opwerkt of gebruikt met delen die draaien zoals generatoren en electrische motoren. Alle generatoren moeten in fase draaien, anders heffen ze elkaars productie als het ware op.
Dat lijkt me dan een engineering opgaaf toch? Dat kun je automatiseren het elektronische qua vermogen te gaan schakelen? Kan me eigenlijk niet voorstellen dat dat niet bestaat. Wat zijn hoogvermogen EV laders anders dan schakelende transformator stations?

En ja waar het naar toe moet gaan dat je huis een triple wordt met je autoaccu en je zonnepanelen. Dan kun je ook veel makelijker gaan 'load-balancen' op het net. Maar ja dat vereist Gebruikers vriendelijke huishoudelijk apparatuur dat met goede software in dit 'ecologietje' gaat werken.
Dikkere kabels is meestal niet zomaar een optie, de grond is namelijk zoals ze zeggen overvol. Waar mogelijk wordt op dit moment al gewerkt met dikkere aluminium kabels (meer oppervlakte zelfde vermogen beter voor warmte afgifte) dit geeft als voordeel dat indien nodig er vervangen kan worden met maximaal de zelfde dikte koper voor verhoging vermogen. (Moet huisje ook zwaar aangepast worden maar dat terzijde)

Ook zie je tegenwoordig steeds meer dat de oude kabels opgeruimd worden waar deze vroeger in de grond gelaten werden(zie punt 1 volle grond)
Volgens mij is het niet een kwestie of het wel of niet kan. Het moet gewoon gebeuren. En dat kan ook. Wordt een beetje moe van al dat het is altijd moeilijk en complex. Die Rutte mentaliteit daar ben ik wel een beetje klaar mee. Gewoon zoals onze oud-minister van wonen: het moet. Dus doe het.
nee, want die autoladers moeten binnen 2 jaar allemaal slim zijn en onderling hun beurt afstemmen met de rest.
of nog beter,

Een solar mode krijgen net als EVCC,

ik laad zelf nu ook al sinds ik een electrische auto heb met 70% zon a 300KWH per maand.

Kwestie van overdag wel je auto thuis hebben en een goede infra, (Server met EVCC , auto met API, lader met MES support en PV met EMS support.)

Zo kom ik tot 80-90% PV wordt ini huis gebruikt zonder batterij (De auto isde overloop batterij.)
Ik heb een ABL laadpaal met een energiemeter die over een seriele lijn in verbinding staat met de laadpaal. Deze voorkomt overbelastig maar staat het ook toe te kiezen voor overschot laden van zonnepanelen.
Is een offline systeem en lekker robuust
dat kunnen de alfen palen ook en staat bij mij als backup voor als de server uit zou vallen,

Maar mijn oude Surface Pro 4 doet goed dienst als Linux host met maar 4 watt verbruik, en dan heb je een hele hoop extra opties voor het fine tune van je laadverbruik en inzich in wat er geladen wordt door welke auto en hoeveel zonne stroom en wat de totale kosten zijn.

Meschien moet je toch eens naar het evcc project kijken als je het niet kent.

evcc.io

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 24 oktober 2024 23:38]

Kwestie van overdag wel je auto thuis hebben
Volgens mij is het merendeel van de elektrische auto niet thuis overdag. Maar op het werk. En in het weekend een dagje weg. Werkt dus alleen goed voor de tweede auto, die nog vaak niet elektrisch is.
Volgens EVCC staan er elke dag +- 600-1000 van de 6000 participanten gewoon te laden met 2.6Mwh,

Dus 10-17% van de autos van deze community staat overdag aan de home laad paal.


in NL zouden bij 1 miljoen autos dan 100.000 x 3kwh (Aan name dat niet iedereen 11kw lader heeft) 200-300 Mwh reductie / verbetering in het stroom net.

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 25 oktober 2024 16:14]

Tot 20% lijkt me inderdaad wel reëel, thuiswerkdagen, pappa/mamma dagen, ziek, ADV, vakantie, etc
Via een systeem van gemaakt door een of andere Pakistaan gehost op een Chinees servertje? Zoals alle zonnepanelen aangestuurd worden? Slim… :+

Klinkt als een mooie toekomst. Mag je nog zoveel wijkkastjes plaatsen @Myquandro, als met zo’n systeem geklooid wordt gaat het lichtnet op zwart. En die kwetsbaarheid zit ook op onze zonnepanelen, Lubach heeft hier onlangs nog aandacht aan besteed. Zijn jullie hier mee bezig? Of is dat een voldongen feit wat nu maar gewoon zo is?

[Reactie gewijzigd door BlaDeKke op 24 oktober 2024 18:24]

Die transformatorhuisjes hebben geen extra risico waarmee geklooid kan worden. Die zijn niet verbonden met het internet. Het kan wel zijn dat ze verbonden zijn met de netbeheerder, maar dat gaat, in elk geval bij de grote station (en daarom neem ik aan ook bij deze kleine gebouwtjes), met een eigen glasvezelnetwerk. Dat hacken lijkt mij een onbegonnen zaak. Dan moet je het LBC (landelijk bedrijfsvoering centrum) hacken en dan kun je waarschijnlijk net zo goed energiecentrales gaan hacken of de overheid zelf.

Dat zonnepanelen niet allemaal veilig zijn voor hacks geloof ik best, maar dat heeft verder weinig te maken met de netuitbreiding. Ook zonder die uitbreiding neemt het aantal zonnepanelen toe en is er geen garantie dat dat veilige systemen zijn. En de netbeheerders hebben niets te zeggen over wat iemand aansluit in zijn/haar eigen huis.
Het klopt dat de operationele netwerk los ligt van het normale net en het gevaar ligt hem dan ook vaak niet erin dat hackers dat direct proberen te hacken maar dat ze via de noodzakelijke openstaande aansturings systemen op het Operationele net weten et komen.

Verschillende campagnes voor werknemers en de NIS2 vereisten zorgen wel dat dit steeds lastiger wordt voor kwaadwillenden.
Volgens mij moeten we autos vooral op gaan laden op het werk, want als ze daar staan dan schijnt de zon.
Thuis opladen is geen goed idee, want dan is het meestal donker.
Uiteraard kan er ook op het werk geladen worden. Een gedeelte van de ondernemers die nu zit te wachten op een verzwaring van de aansluiting zit om exact die reden te wachten. Dat zijn korte termijnproblemen.
Ik zie het aantal laadpalen op parkeerplaatsen bij bedrijven waar ik kom iig explosief stijgen.

Maar dan nog:
Momenteel heeft slechts een klein percentage van de auto's met een bereik van 800km, maar dat wordt natuurlijk steeds meer.
Meeste mensen kunnen straks dus gewoon hun auto laden in het weekend en dan 5 dagen lang 75km heen en weer terug rijden zonder bijladen.
Bovendien kan iedere NL-er het 75% van het jaar profiteren van het feit dat het langer dan 10 uur per etmaal licht is.
Ook is een gedeelte van de mensen pensionado, huismoeder, reist af en toe met de fiets/OV of werkt niet full time. Allemaal tijd dat auto's thuis overdag aan de lader kunnen hangen.

Al met al niet geheel zelfvoorzienend, maar men komt een heel eind op eigen stroom met sporadisch gebruik van een commercieel snellaadstation.
Ook niet in mijn front yard. Wijkje verderop hebben ze een nieuwe verdeelkast neergezet: naast tuin van een hoekhuis precies voor het zijraam. Vier meter verder zaten ze achter de tuinmuur. Gaat gezellig worden volgend jaar.
Als aanvulling hierop...
Kennelijk is het ook nog eens zo dat er op een hoop plekken een trafo-huisje in een straat maar op 1 middenspanningskabel is aangesloten. Dus het is een boom-structuur waar steeds meer aftakkingen in zitten.
Hierdoor kun je niet even snel een straat/wijk overschakelen op een ander deel van het net.

Hier in de straat zijn ze nu bezig met het leggen van nieuwe kabels voor die middenspanning. (20 kV, enorm dikke kabels van zo'n 600 mm^2 per "ader" heb ik begrepen)
Als ik het goed begrepen heb, maakt dit het mogelijk om de routes binnen het net anders te leggen.
Maar de trafo-huisjes moeten dan wel aangepast worden volgens mij, want dit omschakelen was voorheen niet nodig. (en niet mogelijk)
En als je toch bezig bent, gelijk wat zwaardere trafo's waarschijnlijk.

Verderop in 't dorp krijgen vrijwel alle woningen in een aantal straten ook een zwaardere aansluiting per woning aangelegd.

Ze zijn hier al maanden mee bezig, dus als je nagaat hoeveel werk er in gaat zitten om zo'n 5 a 6 straten in een dorp aan te pakken, kun je nagaan hoe idioot veel werk het gaat zijn om dat door heel NL te doen.
En dan hebben we het nog niet eens over de mega-investering in geld wat dit vraagt.
Een extra voordeel is dat met meer transformatorhuisjes veel mensen straks dichterbij een transformator zitten. Dat betekent kortere kabels, en dus minder weerstand op de kabel. Daardoor neemt de spanningsval af en kan dus zowel het afgenomen als ook het teruggeleverde vermogen hoger worden zonder dat de bovengrens of ondergrens van de spanning bereikt wordt waardoor bijvoorbeeld zonnepanelen moeten afschakelen.
Yo bro, lekker gewerkt :). +2
Want vanwege je NIMBY buren heb je geen windmolen in de buurt.
Dat vind ik geen eerlijke en terechte uitspraak.Je schets hier een heel negatief beeld van mensen die niet naast een windmolen willen wonen.

Windmolens horen niet in een bebouwde omgeving. Los van dat ze visueel onaangenaam zijn, zijn er tal van negatieve effecten op de nabije omgeving. Maar is er nog veel te weinig onderzoek gedaan naar wat deze gevolgen exact zijn, welke afstand, plaats/hoogte van de windmolen, etc... En dus, met het Voorzorgsprincipe in achtnemend, geen windmolens.

Het feit dat de onderzoeken uitblijven zegt misschien wel genoeg.

Het is ook te raar voor woorden, er word overal gesteld dat we biodiversiteit moeten promoten, vlinder- en bijenplantjes in de tuin moeten zeggen, tegels vervangen door gras. En isoleren mag niet want er zouden wel een vleermuizen in de spouw kunnen zitten. En met 1 windturbine een kilometer verderop doe je de complete inspanning van een wijk of stad teniet.

Net zoiets als verkeersdrempels destijds. Moesten overal worden aangelegd vanwege verkeersveiligheid. Maar de effecten op de nabije omgeving door vooral fijnstof (remmen en gas geven) mochten niet worden onderzocht. Uit Belgisch onderzoek bleken die significant. Per saldo zou het zo maar kunnen zijn dat de negatieve gevolgen van een verkeersdrempel veel hoger waren dan de positieve effecten. We zullen het nooit weten.
Wat betreft je verkeersdrempels: het doel is mede om meer mensen de alternatieven voor de auto te laten gebruiken. Als meer mensen lopen, fietsen of het OV pakken, dan scheelt dat fijnstof en andere vervuiling, en maakt dat voor de mensen die wel in de auto zitten er minder files zijn.

Brede lange rechte vlakke straten zorgen er voor dat iedereen de auto neemt, zie maar in Noord Amerika. Je moet de boel zo inrichten dat het aantrekkelijk* is om de alternatieven te gebruiken. Dat is een combinatie van die alternatieven verbeteren, en waar je minder autos wilt, die afremmen. Dat het daardoor meestal ook veiliger wordt is mooi meegenomen.

*) De alternatieven zijn veel aantrekkelijker als je de afstanden klein kunt houden, zowel om te lopen of fietsen, als ook om OV bereikbaar te houden. Infrastructuur voor autos neemt per persoon die je vervoert veel meer ruimte in en vergroot daarmee de afstanden voor iedereen.
Beide, zie het een beetje als een extra deur toevoegen als er een rij staat voor de deur.
Als je van 1 deur naar 2 deuren gaat kan je 2x zoveel doorstroom aan.
Dit lost niet het probleem op als het gangpad te smal is(netcongestie) maar als het probleem vooral bij de ingang/uitgang is werk het wel. Op dit moment is de netcongestie vaak een lokaal probleem, laagspanningsnet in de woonwijk, en door meer doorvoercapaciteit bij dit knelpunt te plaatsen kan de lokale congest aangepakt worden

[Reactie gewijzigd door MarcMK2 op 24 oktober 2024 12:42]

Opmerkelijk. Ik lees regelmatig op Tweakers dat elektrificatie van vervoer en verwarming gemakkelijk door het net kan worden opgevangen. Ik had al zo mijn twijfels, maar dat is dus toch wel een enorm probleem.
Je moet dat in context zien. Als vandaag iedereen op 1 dag zijn brandstofwagen zou inleveren voor een EV, dan heb je een probleem. Maar omdat die transformatie traag gaat, kan het net dat zonder al te veel problemen aan. Het overstappen naar EVs zal ongeveer 15% extra stroomverbruik met zich meebrengen, wat zeker geen onoverkomelijke hoeveelheid is, maar dan moet men wel blijven investeren in het stroomnet.
15%?
Sinds ik een EV heb is mijn verbruik met 200% gestegen.
Gaat over het hele verbruik. Nederland gebruikt nu zo'n 120 TWh stroom. Als alle auto's elektrisch worden, komt er zo'n 20-25 Terawattuur bij.

Bedenk dat huishoudens maar ongeveer 20% van het alle stroom gebruiken. Dus hoeveel er per huishouden meer wordt gebruikt, heeft maar beperkt effect op het totale stroomverbruik.
Ja dat is leuk. In het artikel gaat het ook voornamelijk over trafohuisjes, dus LS/MS. Terwijl de echte grootverbruikers, die de meeste energie verbruiken, aangesloten zitten op het HS-net. En een aanzienlijk deel daarvan heeft een eigen energiecentrale en verbruiken de zelf geproduceerde energie direct. Dit gaat dus niet over het elektriciteitsnet.

De impact van EV's op het LS/MS net is dus aanzienlijk groter dat 15%.
Vergeet niet:
LS/MS horeca(keuken)
HS-net met EV vrachtwagens (grote aantallen) en veel later vrachtschippen, vliegtuigen.
Maar jou gegevens geven wel aan dat het verbruik per huishouden dan ongeveer 100% groter wordt....
Dan rij je ook bovengemiddeld veel of had je een heel laag verbruik. De gemiddelde particuliere personenauto rijdt maar 11.000 km per jaar. Met een verbruik dan 15kWh/100km is dat 1650kWh per jaar, laten we het naar boven afronden dan is het 2000kWh. Een gemiddeld huishouden verbruikt 2500kWh, dus +200% zou 5000kWh zijn, 2000kWh is maar +80%.

En particulier verbruik is maar een klein gedeelte van het elektriciteitsverbruik in Nederland dus als iedereen dubbel zoveel verbruikt is dat alsnog maar een beperkte impact op het net (los van de piekbelastingen).
Ik heb net als (denk ik) @HandyLumberjack een laag verbruik. Wij rijden ongeveer de afstand die jij noemt met het verbruik wat je noemt en dat is ruim de helft van ons totale stroomverbruik. Ik zou (behalve als je elektrisch verwarmd) ook niet weten hoe je zo snel meer kunt gebruiken dan ons, want wij hebben ook gewoon lampen, een koelkast en een tv net als de rest van Nederland. Een verbruik van 2500 kWh zonder elektrische auto of verwarming vind ik alarmerend veel.
Mijn huishoudelijk verbruik is gemiddeld ca. 2500kWh per jaar.

De EV verbruikt gemiddeld ongeveer 20 kWh/100km. Met ca. 25.000km per jaar kom ik dan uit op 5000kWh EV verbruik.
20kWh/100km rij je wel echt met lood in je rechtervoet... https://ev-database.org/n...verbruik-elektrische-auto
Valt wel mee.

In dat lijstje staat mijn auto op 185wh/km. Daar zit ik dus 8% boven, dat vindt ik geen groot verschil.
Je vergeet de laadverliezen.
Lood haha oei, dat hangt inderdaad echt af van hoe je rijdt.
Gemiddeld rij ik 21kWh/100km (zomer 20.5, winter 21.5)
Maar autosnelweg doe ik altijd aan 125-130, optrekken "dynamisch", nooit airco in ECO mode.

Ik heb al eens enkele kilometers gehypermiled achter een vrachtwagen tegen 100km/u zodat ik dan net nog met 1% batterij thuis zou raken, en dan had ik nog een verbruik van 14kWh/100km.
Een ritje met veel 70km/u wegen: dan kan 16kWh/100km gemiddeld perfect.

PS ik laadt +- 5 maanden per jaar via de zon op, dus ja ik ben nog wel redelijk eco bezig vind ik zelf ;)
Ik draaide met m'n model s 150-160wh/km nu met de model 3 110-120wh/km en dat is niet hypermilen achter een vrachtwagen maar gewoon tegen max snelheid
Elektrisch koken tikt alleen al flink aan hoor... ik denk dat de meesten die elektrisch koken boven wel 2500 uit gaan komen.
Van de elektrische kookplaten is een inductieplaat het zuinigst: die gebruikt 175 kWh per jaar. Een keramische kookplaat maakt zo'n 30 procent meer op: ongeveer 225 kWh per jaar.
Bron: Milieu Centraal

Dat gaat het verschil dus niet zijn.
2500 kWh is helemaal niet veel. Hier verbruiken we ongeveer 2500 kWh met 2 personen. We koken niet elektrisch, we hebben geen vaatwasser.
Waar gaat jullie stroom dan wel aan op als ik vragen mag? Ouder model koelkast en wasmachine misschien?

Ik moet wel zeggen; ik werk voornamelijk thuis en mijn drie 8-jaar oude monitoren gebruikten per stuk twee keer meer stroom dan mijn ultra wide nu doet (voor hetzelfde scherm oppervlakte) dus ik definieer "oude apparaten" misschien iets strikter dan anderen.
Hier vergelijkbaar, 3 personen, geen vaatwasser wel droger, geen electrisch fornuis maar wel oven, op 2 lampen na alles led verlichting, 3000.
Volgens overzicht van Essent een normaal verbruik voor een 3 persoons huishouden. Die 2500 is echt niet realistisch
Maar dan moet je er wel rekening mee houden dat veel huishoudens tegenwoordig twee auto's hebben en soms zelfs 3, want de kids wonen langer thuis en werken dan ook al.

Maar nog steeds moeten we het net gewoon verzwaren, want we gaan gewoon uiteindelijk naar elektrisch toe. Het is simpelweg de toekomst.
De warmtepomp van het huis komt daar binnenkort ook nog eens bovenop. Dat net wordt dus niet alleen met het oog op de EV verzwaard.
Ik rijd voor werk 4x per week tussen Den Bosch en Tilburg op en neer. Echt geen lange afstand, en dan kom ik daar al boven zonder weekend/privéritten mee te tellen. De "gemiddelde" auto is een leuk begrip, maar ik ben benieuwd wanneer je in gaat zoomen op de forens tussen pakweg 25 en 65 jaar oud.

Overigens heb ik aan 2x opladen per week genoeg, a 3.7 kwh
Alleen zijn huishouden maar een fractie van het totale gebruik in nederland.
Precies. ruim 80% is voor de industrie. Zoals bijvoorbeeld de kraak-installatie voor aardolie, die er benzine van maakt. Die heeft een eigen aansluiting op het hoogspanningsnet en verbruikt evenveel als een hele stad.
Maarja, zoals je afgelopen week las, ook die kunnen een stroomstoring hebben als dat gebeurt op het HV station. Je vraagt je wel af waarom die industriebedrijven niet veel massaler inzetten op load-balancing en noodstroomvoorzieningen waardoor ze bijvoorbeeld gewoon 5uur door kunnen draaien.
Als bedrijven ergens een hekel aan hebben, is het wel investeren. Geld dus. En zolang ze schade kunnen claimen bij uitval zullen ze dat ook niet snel gaan doen.
In landen waar vaak de stroom uitvalt hebben bedrijven hun eigen aggregaten maar in Nederland gebeurt zoiets bijna nooit.
Het probleem is dat veel mensen tegelijkertijd in de avond hun wagen gaan opladen. Hier in den belziek is er zelfs een afschakelplan op de koude dagen. We gaan hier black outs krijgen, want iedereen moet ook een warmtepomp hebben en een inductie kookplaat uiteraard. Als dat allemaal tegelijkertijd opstaat en dan nog laden erbij, nee gaat niet lukken, en die 15% extra is misschien over een hele dag, maar het gaat em dikwijls over de piekbelasting en dat is een veel groter belasting.
Zou het dan niet veel verstandiger zijn, om meer lokaal energie te gaan opslaan? Om dit soort piekbelastingen op te vangen?
Elke gemeente een paar locaties met bevoordeelt accupacks of andere vormen van opslag. Welke vooral gevuld worden met lokale genereerde energie.
Ja ik snap, dat mijn voorstel. Eigenlijk betekent dat we terug in de tijd gaan, waarbij elke gemeente verantwoordelijk was voor zijn eigen energie opwekking. Maar er moet toch een tussen oplossing zijn?

Met meer transformatorhuisje, moeten we we ook de backboon verzwaarden.
Dan krijg je zoiets als dit Grootste batterijopslag van Nederland naar Dordrecht: ‘Dit is nodig om straks ’s avonds licht aan te doen’.

Dus..... 6000 vierkante meter om ongeveer 21.500 huishoudens te voorzien van elektriciteit waar je deze opslag niet te dicht bij (of in) een woonwijk kunt plaatsen vanwege het geluid dat de batterijkoeling produceert.

E.e.a. in het item klinken interessant, maar waar die opslag wordt geplaatst (Dordrecht) heeft zelf alleen al meer dan 59.000 woningen, hoe ze dan ook de regio van energie willen voorzien terwijl ze zelf schatten dat ze 21.500 huishoudens kunnen voorzien is mij al een raadsel.

Voor zover ik begrepen heb van een enkeling is het beter om te wachten tot zoutaccu's aanzienlijk goedkoper worden, niet alleen zijn deze veiliger ook de levensduur schijnt (??) beter te zijn.
Je leest hier "21500 huishoudens" alsof het een aantal huizen zijn. Dat is dus niet het geval - in deze context is het een poging van journalisten om een abstracte term als kW te vertalen naar lekentaal.

Die 59000 échte huishoudens kunnen 's nachs prima toe met "21500 huishoudens in kW" aan stroom, want het nachtverbruik van huishoudens is veel lager.
Jouw reactie verdient echt een dikke plus moderatie. Ik kan 'm niet geven, dus hierbij.

Ik vind het jammer dat dit soort populair wetenschappelijke framing zelfs door leden van deze community te snel als feitje wordt geïnterpreteerd, waarna er allerlei conclusies uit worden getrokken die dus niet stroken met de echte onderliggende feiten.

Overigens komt de betreffende batterijopslag van Eneco niet voor niets in het Dordtse havengebied te staan. Hij is er niet alleen om netcongestie voor de Dordtse huishoudens te voorkomen, hij is er voor de netstabilisatie van de hele regio, waarbij je nadrukkelijk ook aan de industrie moet denken. Er zijn ook dergelijke megabatterijen in de Eemshaven en de Noordoostpolder gepland. Ook daar zijn grote stroomafnemers die 24/7 groene stroom willen inkopen ongeacht wind/zon.

Het verdienmodel is dan ook niet zozeer de vaatwasser van tante Truus 's nachts laten draaien, maar spotgoedkope groene energie (bijvoorbeeld van al die zonnepanelen op onze daken) bij overvloed opslaan en deze tegen goed geld aan groot verbruikers verkopen, die maar wat graag groene energie kopen, bijvoorbeeld ivm CO2 emissierechten.

De plekken waar dit soort megabatterijen het eerst economisch haalbaar zijn, zijn veelzeggend. Follow the money mede-tweakers!
Jouw reactie verdient echt een dikke plus moderatie. Ik kan 'm niet geven, dus hierbij.

Ik vind het jammer dat dit soort populair wetenschappelijke framing zelfs door leden van deze community te snel als feitje wordt geïnterpreteerd, waarna er allerlei conclusies uit worden getrokken die dus niet stroken met de echte onderliggende feiten.

Overigens komt de betreffende batterijopslag van Eneco niet voor niets in het Dordtse havengebied te staan. Hij is er niet alleen om netcongestie voor de Dordtse huishoudens te voorkomen, hij is er voor de netstabilisatie van de hele regio, waarbij je nadrukkelijk ook aan de industrie moet denken. Er zijn ook dergelijke megabatterijen in de Eemshaven en de Noordoostpolder gepland. Ook daar zijn grote stroomafnemers die 24/7 groene stroom willen inkopen ongeacht wind/zon.

Het verdienmodel is dan ook niet zozeer de vaatwasser van tante Truus 's nachts laten draaien, maar spotgoedkope groene energie (bijvoorbeeld van al die zonnepanelen op onze daken) bij overvloed opslaan en deze tegen goed geld aan groot verbruikers verkopen, die maar wat graag groene energie kopen, bijvoorbeeld ivm CO2 emissierechten.

De plekken waar dit soort megabatterijen het eerst economisch haalbaar zijn, zijn veelzeggend. Follow the money mede-tweakers!
Het gaat slechts deels om de grote afnemers. Belangrijker is dat er een TenneT hoogspanningsstation staat. En die staan dan weer op plekken - of worden daar uitgebreid - waar er ofwel veel meer aanbod (bijv wind op zee) aan stroom verwacht wordt. Dat er veel meer vraag (de industrie) zou komen is veel lastiger voorspellen want zo hard is de industrie niet aan het elektrificeren (die het al zijn hebben al een flinke aansluiting...) en daarbij staan die van oudsher al vaak in clusters ivm grote energiecentrales (Maasvlakte, Eemshaven, etc.)

Het past wat minder goed met de onderbuikgevoelens maar congestie op TenneT lijnen en stations kun je wel oplossen met een batterij... het is namelijk vaak slechts een paar uurtjes congestie. Niet de ganse dag. En dat is op het gehele plaatje handig voor zowel industries and bij de mensen thuis... het brengt immers de wind/zon/gas/kern energie naar waar het moet zijn en op het moment dat er moet zijn. Gratis is het zeker niet, maar de mensen thuis vinden flexibel stroom gebruiken eng (Niet lang geleden "Minister Jetten komt in uw meterkast!!!") en willen wel graag goedkope stroom. En die komt nu eenmaal van wind en zon...

Edit: zie kaartje TenneT lijnen en stations (incl. Dordrecht) hier: https://webkaart.hoogspanningsnet.com/index2.php#10/51.7440/4.9768

[Reactie gewijzigd door Flo op 24 oktober 2024 15:03]

Ze hoeven niet de hele regio van stoom te voorzien. Ze willen alleen de pieken opvangen. En om aan te geven wat ze kunnen zeggen ze dat ze 21500 huizen kunnen voorzien van stroom..

En die 21500 huizen zijn dus ruim 35% van alle huizen in Dordrecht. Ze kunnen natuurlijk ook alle huizen van 35% van de stroom voorzien. Dat is prima om pieken op te vangen.

En vergeet niet, 6000 vierkante meter is maar een stukje grond van 75 bij 80 meter. Nog geen hectare (10000 m^2) dus.
Dordrecht is 9000 hectare groot. Die hele 6000 meter is 0.0067 % van het oppervlakte van Dordrecht.
Ligt een beetje gevoelig omdat deze ook hoofdzakelijk geproduceerd worden door China.
Voor massa opslag zijn ze inderdaad beter. In auto's wat minder omdat de energiedichtheid (nog) minder is dan lithium.

Maar in Europa zijn ze gelukkig stappen aan het zetten zodat we niet afhankelijk zijn van China.
Of je regelt wanneer de stroom gebruikt wordt. Die warmtepomp warmt je huis langzaam op, dus die kan prima even 30 minuten uit terwijl je staat te koken (geef toch al warmte) of de was doet (geeft óók warmte). Je auto staat vaak ook langer stil dan dat nodig is om 'm op te laden, dus die kan in de meeste gevallen ook wel even uit.

Het grote probleem dat nu niet echt opgepakt wordt, is hoe dit allemaal te regelen valt. Er wordt gestuurd naar dynamische energietarieven aan de hand van het aanbod, maar dan moet je dus wachten tot consumenten zelf actie ondernemen om een warmtepomp en laadstation te kopen die overweg kunnen met deze dynamische prijzen. Dat is lekker makkelijk want de overheid hoeft er niks voor te doen, maar er zal nog een hele poos blijven dat consumenten benadeeld worden als ze zelf geen idee hebben hoe ze al die apparaten in huis automatisch op de juiste momenten af laten schakelen.
maar er zal nog een hele poos blijven dat consumenten benadeeld worden als ze zelf geen idee hebben hoe ze al die apparaten in huis automatisch op de juiste momenten af laten schakelen.
Van de week heb ik daar een heel gesprek over gehad met een verhuurder. Bij een grote hoeveelheid huurwoningen liggen tegenwoordig zonnepanelen op de daken, feit is alleen dat ontzettend veel van deze partijen (net als trouwens bij koopwoningen) de consument wel de klok heeft horen luiden maar niet weet waar de klepel hangt.

Wil je d.m.v. Domotica allerlei processen automatiseren, dan zul je van goede huizen moeten komen en ook daarin de hoognodige investeringen moeten doen. Iets waar een aantal consumenten niet aan wilt beginnen. Zie je het al voor je? Een simpele boerenl*l die een speciale module moet kopen voor de omvormer, een heel (Domotica) systeem opzetten en inrichten om bepaalde taken te automatiseren? En waarvoor, voor enkele centen per jaar aan voordeel waarbij de afschrijving van de speciaal aangeschafte producten tientallen jaren gaat duren?

Een beetje Tweaker lukt dit allemaal nog wel maar voor de gemiddelde consument is dit iets wat teveel tijd, geld en energie kost. Die willen gewoon een goedkoop en eenvoudig systeem waar zelfs een kleuter mee overweg kan.
Een beetje Tweaker lukt dit allemaal nog wel maar voor de gemiddelde consument is dit iets wat teveel tijd, geld en energie kost. Die willen gewoon een goedkoop en eenvoudig systeem waar zelfs een kleuter mee overweg kan.
Ik gok ook dat Tweakers de komende paar jaar de spekkopers gaan zijn, omdat zij wél de tijd nemen om hun apparaten zo in te stellen dat ze geen stroom verbruiken op piekmomenten voor 0.50 euro/kWh, maar dat dan een paar uur eerder of later doen als de zon schijnt en het hard waait met bedragen die tegen de nul aan lopen.
Totdat iedereen dat gaat doen en dat word de prijs dus gewoon 40 voor KWh.
Besparen heeft alleen zin als het er maar een paar zijn die het doen. Als heel het land daar aan gaat meewerken gaat gewoon de prijs per eenheid omhoog.

Dus wees blij dat de meeste mensen niet de vereiste kennis hebben (of geld) om dat voor elkaar te krijgen.
Het gaat hier alleen om kennis; via het Nationaal Warmtefonds kan je met een "laag" inkomen een lening krijgen waarbij de voorwaarden enorm gunstig zijn. Als je dat geld goed in zet, kan je meer besparen dan wat je in dezelfde tijd moet aflossen.
Particuliere woningeigenaren met een huishoudinkomen onder de 60.000 euro kunnen sinds twee jaar een lening krijgen met 0 procent rente.
...
Maar de financiële voorwaarden zijn veel aantrekkelijker dan bij een bank, zeker met de huidige rentestand. De aflossing gaat bovendien naar draagkracht: terugbetalen hoeft alleen als dat financieel lukt. Zo kunnen mensen die een pensioentje hebben en geen reserves vijf jaar vrijstelling van aflossing krijgen.
...
Boers geeft een rekenvoorbeeld: de gemiddelde aanvraag voor een lening is 12.000 euro. Bij 0 procent rente kost het 50 euro per maand om dat in 20 jaar tijd af te lossen. “En we zien dat mensen met de verduurzaming van het huis gemiddeld een vijfde op hun energierekening besparen. Als die 250 euro per maand was, hebben ze het er al uit. En ze wonen in een veel comfortabeler huis.”
Bron

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 24 oktober 2024 15:59]

Alleen is de ervaring dat die rekenvoorbeelden nooit kloppen.
De CV ketel verbieden en mensen verplichten een warmtepomp te kopen zou ook "maar" 4000 euro kosten. Er waren toen al meteen veel mensen die aangaven dat 40.000 euro realistischer was.
Dat werd uiteraard ontkent, maar 2 jaar later later bleek het wel waar te zijn.

50 euro per maand besparen? Wellicht als je nog overal enkel glas hebt, maar hoe realistisch is dat in de huidige tijd?
40.000 euro voor een warmtepomp? Ja, als je er een met een grondbron hebt en er tientallen boringen nodig zijn omdat er steeds iets mis gaat misschien, maar bij een lucht-water warmtepomp moet je met alles er op en er aan toch wel voor een kwart van dat bedrag klaar zijn.

En het valt of staat met hoe goed je huis nu al geïsoleerd is. Als je nu 4.000 m3 gas per jaar gebruikt in een rijtjeshuis en op basis daarvan op zoek gaat naar een warmtepomp dan gaat het wel flink wat kosten inderdaad, maar met goede isolatie, dubbelglas en niet onnodig stoken moet je toch wel onder de 1.000 m3 per jaar kunnen komen. En ja, dan kan het nodig zijn dat je houten vloer er uit moet (plus de tegels die er op liggen) en dat je dan veel geld kwijt bent aan nieuwe vloeren, je muren opnieuw moet doen omdat de plinten er af gaan en de nieuwe niet precies meer mooi aansluiten, waardoor je het plafond ook moet schilderen, je gordijnen niet meer bij de nieuwe kleur passen, je een nieuwe bank nodig hebt, etc etc, maar dat staat allemaal los van de prijs van de warmtepomp en zijn kosten die je toch al zou moeten maken als je je gasverbruik wilt verminderen.
En daar zat de misleiding in. Ze deden alsof je alleen de CV ketel door een warmtepomp zou hoeven te vervangen, maar in de prakijk zou dat bij 90% van de huishoudens niet het geval zijn en zouden ze al die andere kosten moeten maken. (niet die bank en gordijnen wat dat is een belachelijke stroman)
Ik trok het inderdaad even naar het belachelijke toe, maar alleen om duidelijk te maken hoe soms gerekend wordt. Overigens zijn 80% van de woningen na de oorlog gebouwd en meestal achteraf nog redelijk (goedkoop) na te isoleren. Wie dat nu nog niet heeft gedaan betaalt eigenlijk dus al tientallen jaren veel te veel aan verwarmingskosten.
Je slaat de spijker op de kop, en toont gelijk het grootste probleem. Het gros van de mensen wil (zonder t trouwens) niet moeten prutsen en puzzelen, men wil gewoon doen wat men moet doen, op het moment dat dat het beste uitkomt,men niet op de klok kijken of het op dat moment mag van 'bog brother' overheid.
Dat stelletje Haagse onbenullen had eerst voor infrastructuur moeten zorgen voordat ze besloten dat alles en iedereen naar stroom moet. Gaat nooit lukken om al die 18 miljoen+ mensen gestructureerd hun schakelaar om te zetten, dus zal straks redelijk vaak de stroom uitvallen, met alle gevolgen van dien. Hoera voor den Haag
Of je regelt wanneer de stroom gebruikt wordt. Die warmtepomp warmt je huis langzaam op, dus die kan prima even 30 minuten uit terwijl je staat te koken (geef toch al warmte) of de was doet (geeft óók warmte).
Die zaken staan niet helemaal in verhouding natuurlijk en dat is ook sterk afhankelijk van de isolatie waarde van je huis. Bovendien; als je dat niet automatiseert (met een soort van load balancing zoals bij laadpalen gebeurd) dan gaat niemand dat handmatig doen natuurlijk. "Zolang de stoppen niet spingen vinden we het wel prima". Vergeet niet dat de gemiddelde gebruiker slechts dàt is; een gebruiker. Die hebben helemaal geen benul van gevraagde vermogens en de impact daarvan. Dat is ook de groep die van gas overstappen naar een inductieplaat omdat ze zonnepanelen hebben aangeschaft (dat helpt wel, maar echt maar een klein beetje).

Dat in het licht van wijken waar het gemiddelde gebruik van een woning op - als ik me correct herinner - 1,8kW werd ingeschaalt ooit. Mijn huis uit 1990 heeft nu 3x25A, maar ik heb ook een droger, inductie kookplaat en verwarm al 2 jaar met airco's. Volgende week komt er een EV op de oprit met een thuislader. Die 1,8kW gemiddeld ga ik ge-ga-ran-deerd overschrijven. En als nog 30-50 huishoudens in dezelfde wijk dat doen, dan krijgt de wijkcentrale het nog wel zwaar.

Maar goed; het congestie probleem speelt op 2 nivo's; transport problemen tussen netten en (piek)capaciteitsproblemen op lokaal niveau.
1,8 kW gemiddeld ga je gemiddeld misschien een uur of twee per dag overschrijden (er van uitgaande dat je niet elke dag je auto compleet leeg rijdt), de rest van de tijd blijf je er onder. Als jouw hele blok van ~10 huizen zo'n zelfde verbruik heeft en je weet het met elkaar te spreiden over de dag (en nacht) dan zit je er gemiddeld nog steeds onder.

Wie nu veel geld uit geeft aan verwarmen omdat het huis niet goed geïsoleerd is, kan natuurlijk het beste daar eerst mee beginnen. Warmte die er niet uit gaat, hoef je er ook niet in te stoppen.

Gefeliciteerd trouwens met je auto!

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 24 oktober 2024 13:40]

Gefeliciteerd trouwens met je auto!
Thanks, al heb ik daar zelf niet zoveel voor hoeven doen :+

Ik snap wat je zegt, maar uiteindelijk gaat het erom dat er nog 'veel' woonwijken zijn waar de infrastructuur in princiepe niet ontworpen is op de belasting van _nu_. Standaard is 'mijn' type huis opgeleverd met 1x25A. Moderne(re) huizen worden direct met 3x25A of 1x40A opgeleverd denk ik.

Punt is; het aantal elektrische verbruikers (en verbruik) per huishouden stijgt al jaren gestaag; maar warmtepompen en EV's zorgen natuurlijk wel voor een significante sprong hierin. Je kunt daar deels 'slim omheen plannen' qua capaciteit, maar als je dat niet automatisch regelt of duidelijk stimuleert, dan loopt dat vanzelf fout. Er is in beginsel nooit echt op gedimensioneerd, want; andere tijden.
Huizen zonder spouw laten zich moeilijk isoleren. Je moet zo'n huis of aan de buitenkant of per kamer aan de binnenkant isoleren.
Ik heb zo'n huis. Ik heb nog een oud contract. Wanneer dat afloopt laat ik airco's installeren. Isoleren is geen optie omdat het pand dan lange tijd onbewoonbaar is.
Ik weet niet hoe jouw gemeente hier mee om gaat, maar waar ik woon zijn hele blokken van een extra buitenschil inclusief geïntegreerde zonnepanelen en warmtepomp met gedeelde bron voorzien. De blokken zijn gemengd koop en sociale huur en woningeigenaren konden (moesten) voor 40.000 euro meedoen, waar ze een renteloze lening voor af konden sluiten die in 20 jaar afgelost moet worden. De huizen zijn nu nul op de meter en de aflossing is voor bijna iedereen lager dan wat ze voorheen aan energie kwijt waren.
In mijn geval gaat het om een woonboerderij. Een schil is geen optie😁. Voor €40.000 komt de aannemer bij wijze van spreken nog niet opmeten, hahaha.
Haha, kun je altijd nog een caravan naar binnen rijden, wat piepschuim er omheen binden en daar voortaan in slapen. :D
Hoe wil je dat ooit regelen met 10 huishoudens?
Dat is toch compleet het paard achter de wagen spannen om een gezopen idee door te drammen.
Wat is het gezopen idee? En nee, je gaat het niet onderling met je 9 buren afspreken maar op grotere schaal zou dat heel goed kunnen. Alleen, dan moet de overheid daar de hand in nemen en dat gebeurt niet. Bij (thuis)laadpalen zouden bijvoorbeeld prima kunnen verplichten dat ze "uitgesteld laden", waarbij de eigenaar aan kan geven hoe laat ze de auto weer nodig hebben (en hoeveel stroom er dan in moet zitten) plus één mogelijkheid om (tegen extra kosten) direct te starten met laden. Hetzelfde voor je warmtepomp en wasmachine.
Dus een gezopen idee, iets is beschikbaar of niet, dit gaat lijken op Oost Duitsland voor 1989. Lange rijen voor de winkels, en als je dan aan de beurt was, was t uitverkocht.
Jou idee dat eea wel even door de overheid georganiseerd kan/ moet worden, is ook iets onmogelijks, die kunnen al jaren hun eigen regels niet handhaven.
Het kan toch gewoon een marktplaats zijn op lokaal niveau van je wijkcentrale, waarbij je er standaard een bepaalde hoeveelheid stroom voor je is gereserveerd maar je extra moet betalen als je meer vermogen nodig hebt? Als jouw wijkcentrale 250 kW kan leveren en er zijn 100 woningen op aangesloten kan in de huidige situatie iedereen tegelijkertijd zijn auto inpluggen (a 11 kW per laadpaal) en het lokale net er compleet mee stoppen. Als iedereen standaard recht heeft op 2 kW (genoeg voor een wasmachine en droger naast al je verlichting) maar daarnaast een tijdslot moet reserveren voor een tijdelijk hoger vermogen dan voorkom je dat al die auto's of andere stroomvreters gelijktijdig ingeschakeld (kunnen) worden. De overheid zou dus prima een reserveringsplatform kunnen faciliteren zoals je bij de AH een bezorgmoment kiest; waarbij de meest gewilde tijden automatisch duurder worden totdat dat tijdslot vol zit.

En, wie niet snel wil laden kan ook gewoon een langzamere lader gebruiken en heeft met die 2 kW de auto nog steeds de volgende ochtend helemaal vol.

Kapitalistischer kan het niet.
Dat dus. Ik heb load balancing op mijn lader thuis, maar die verbruikt minimaal 1.3kW, die kan zichzelf dus niet "op pauze" zetten als de zon even niet schijnt.
Alle apparaten moeten dan slim en geconnecteerd worden, best op een gestandaardiseerde manier.
Dat lijkt me allemaal technisch perfect mogelijk maar iedereen gaat niet zomaar al zijn apperatuur vernieuwen als die nog perfect werken.

En ook best V2G, mijn EV heeft eigenlijk een gigantische batterij - 67kW , vergeleken met de typische thuisbatterij. Daar kan perfect enkele % van gebruikt worden om pieken op te vangen.
Je moet juist die energiebeheerder laten kiezen wat het meest voordelig op basis van het verwachte gebruik: een extra trafo of batterij?

De ‘rekening’ neerleggen bij de consument of bedrijven of mensen individueel aansporen met batterijen te speculeren op de markt vind ik persoonlijk waanzinnig, wat neutraler gesteld: zeer inefficient.

Nu mogen ze dat niet vanwege splitsing van de markten.
Je moet juist die energiebeheerder laten kiezen wat het meest voordelig op basis van het verwachte gebruik: een extra trafo of batterij?
Als je dergelijke verantwoordelijkheden bij energiebeheerders neerlegt betekent dit dat je als consument ervoor mag betalen. D.w.z. reken maar gerust tientallen centen extra per kWh en de extra huur van modules zodat ze grootverbruiksapparatuur kunnen monitoren en kunnen in- en uitschakelen wanneer energiebeheerders dit willen (en dit jou misschien net even niet uitkomt).

Wat eigenlijk beter zou zijn is dat er veel meer (betere, duidelijkere) documentatie komt en daarbij behorende modules/hardware die zelfs een kleuter nog snapt (tegen een lage prijs) waarmee de consument diverse processen zelf volledig kan (laten) automatiseren en ook direct snapt hoe of wat.

De gemiddelde consument wilt dat problemen snel, adequaat en eenvoudig opgelost kunnen worden en alles werkt zoals het hoort en op die momenten dat hen hen uitkomt. Hoe eenvoudiger het is, des te meer mensen het zullen accepteren en implementeren. Nu is dit op het moment te complex, tijdrovend en kostbaar en zullen overheid, netbeheerders, energiebeheerders etc. etc. het moeten doen met de zin spreid het grootste verbruik over de hele dag of tussen bepaalde tijden en maar een heel klein select groepje mensen kan (en doet) dit ook daadwerkelijk.
Dat sommetje klopt niet. Een Lithium batterij die dagelijks cycled is 1c/kWh extra over 30J bij 100 eu/kWh. Het word nog goedkoper (spotprijs is nu al 50eu/kWh), maar daarentegen wil je de helft cyclen of elke paar dagen.

Langere termijn opslag is er eigenlijk nog niet. Dat kan waterstof worden, maar ik verwacht meer van zoutwater batterijen; dat is technisch minder ingewikkeld en efficiënter.

PV zelf is al ~2-3c/kWh en kan zelfs nog iets goedkoper terwijl wind op zee ook al erg competitief is en geen-weinig lange termijn opslag vraagt op ~5c/kWh.

Over 10J concurreert dat al het grijs eruit. Het is eigenlijk alleen wachten welke lange termijn opslag het gaat winnen.

De netbeheerder is een partij waar je afspraken mee maakt. Als je zegt dat ze op een bepaalde groei moeten plannen, dan hebben ze dat gewoon te doen. De kosten gaan in eerste instantie omhoog vanwege de aanlegkosten. Als je dat niet wil om de loansharks/rente hierbuiten te houden, dan kan je ook prima als staat investeren.

De grootste reden waarom grote partijen die investering niet aandurven en/of hoge rente vragen is vanwege de garanties over een 30 jaar investering met zwalkend beleid van onze overheid. Als we daar nu het eea van op papier zetten of als overheid zelf investeren, dan los je dat al op. Ikzelf zou meer op batterijen + netbeheer gooien en de marktregels wat duidelijker maken op gebied van zon/wind. In de COVID tijd zijn de prijzen achtelijke duur geworden door juist ons eigen beleid; gas is de enige energiebuffer die we hadden.

Kernenergie is al achterhaald zodra je klaar bent met het bouwen van reactoren.

En mocht je niet in lange termijn opslag geloven; het is mbv DC-DC kabels inmiddels ook uiterst efficient om stroom te transporteren van de Sahara naar Europa. Daar is de PV nog 2x goedkoper (~1c/kWh) en heb je geen seizoenswisselingen. Dat kan je vandaag de dag competitief aanleggen.
Nee, dit moeten we niet aan de energiebeheerders overlaten. In het verleden is al gebleken, dat ze de nodige investeringen om wat voor reden dan ook, uitstellen. Daarom zitten we nu o.a. in deze situatie.
Dat heb je allemaal aan den Haag te danken. Privatisering was vanuit daar geinitieerd. En nu komt den Haag weer met een oplossing. Ik kijk wel uit, ben door de jaren heen al tig keer genaaid door de continu veranderende spelregels tijdens het spel. Fool me once...
Dat privatiseren niet werkt voor een monopolist zoals de netbeheerder is duidelijk. Dan krijg je alle extra overhead zonder een competitief efficiëntie voordeel. Bij de aanbieders en producenten kan je er nog debatteren over de zin en onzin.

Dat staat er los van. De netbeheerder blijft de enige in de positie om te zien wat de load precies is en of een extra trafo, extra draden of een batterij voordeliger is om het piek vs gemiddelde verbruik naar beneden te brengen.
Er is best een interessante recente uitvinding: een zoutwateraccu waar het water wordt gesplitst in een tak .met base en zuur oplossing. De opslag is goed op te schalen en er lekt geen energie weg over langere tijd:
https://www.change.inc/en...out-getest-in-delft-40655
Of we moeten anders gaan denken hoe om te gaan met verbruik, we weten dat een warmtepomp niet continue vol vermogen pakken en dat de kookplaat ook tussen bepaalde tijdstippen aanstaat. De warmtepomp kan overdag de boiler opwarmen en zo de thermische energie voor de avond/nacht bufferen.
De autobatterij kan dan in de nacht opladen nadat de piek van de kookplaten geweest is.
Grappig dat mensen altijd lopen te klagen over "warmtepompen", maar dat wanneer je een warmtepomp een airco noemt het ineens bij diezelfde mensen geen probleem is. Airco's gaan als warme broodjes over de toonbank en afgelopen jaren waren bij de installateurs elke keer lange wachttijden om een splitunit airco te installeren.
Schijnt nu weer mee te vallen, de vraag is teruggelopen nu de verplichting van een warmtepomp bij vervanging van CV ketel is komen te vervallen. Gemiddeld is een warmtepomp nu 850 euro goedkoper, las ik.
https://www.rd.nl/a/10819...zitter-nu-zijn-slag-slaan

https://www.bouweninstall...r-schrappen-verplichting/

https://www.ad.nl/economi...-een-duikvlucht~a74dac85/
Waar de discussie over gaat, is een warmtepomp die de bestaande radioatoren of een vloerverwarmingscicruit kan aansturen.

Een airco die kan verwarmen is een lucht-lucht-warmtepomp en kan dat niet.
Daar gaat de discussie helemaal niet specifiek over. Het gaat erover dat wanneer een warmtepomp elektriciteit verbruikt het allemaal slecht is en dat het ons naar de verdoemenis helpt in de ogen van veel mensen vanwege de druk op het net. Maar als het om een airco gaat, die net zo veel verbruikt, dan is er niets aan de hand en daar hoor je geen geklaag over in de discussie rondom de belasting van het net.

Maar warmtepomp is slecht, want het hoort bij de vergroening en dat is in de ogen van veel mensen slecht. Want we moeten lekker brandstof blijven verbruiken, gas blijven stoken, etc. Verduurzaming is allemaal slecht. Dat is namelijk waar veel rechts populistische partijen en ook veel media tegenwoordig over schrijft.

Je ziet het nu ook al weer. Een hoop verbolgenheid op de verschillende nieuwssites in de reacties over het feit dat er 50.000 elektriciteitskastjes bij moeten komen. Maar als er 10 miljard geïnvesteerd moet worden om een nieuwe gasleiding neer te leggen, dan hoor je niemand.
Mensen vallen (m.i.) vooral over de kosten die men 'moet' maken van de overheid.

In de specifieke discussie over warmtepompen komt daar nog bij dat je voor laag-temperatuursystemen speciale radiatoren of vloerverwarming moet (laten) plaatsen, in aanvulling op de extra isolatiemaatregelen.

Voor een airco (als in: wat de gemiddelde leek onder "airco" verstaat) is dat allemaal niet nodig. Die koelt je huis als buiten de mussen van het dak vallen. Dat hi jkan verwarmen, weten veel mensen niet eens (ook al hebben ze een model dat het kan).
Inderdaad.
Wat ik echter vooral een nadeel vind van een warmtepomp installatie is het ruimte beslag. Neemt veel meer plaats als een cv ketel, plus je hebt een boiler ketel nodig voor warm water. Het is allemaal mooi, maar t moet veel te snel, daar zit de crux
Netbeheerders en de overheid hebben ook wel lopen slapen de afgelopen tijd. Het is al decenia bekend dat dat als je van fossiel afstapt je over moet naar een alternatief zoals elektrisch. Overheden en bedrijven zijn hier echter langzaamaan actie op gaan ondernemen.

Uit 2016 een voorbeeld:
De netbeheerders wijzen op het feit dat voor dat tweerichtingsverkeer veel nieuwe stroomkabels nodig zijn. Ze hebben uitgerekend dat hen dit in de komende jaren tientallen miljarden euro's gaat kosten.
[...]
De netbeheerders, zoals Stedin, Alliander en Enexis, staan voor een grote opgave: om vraag en aanbod van energie goed op elkaar af te stemmen nu er steeds meer elektriciteit lokaal wordt opgewekt met zon en wind.
Er is sprake van enorme traagheid bij netbeheerders en de overheid, wat is erkend in meerdere rapporten waarin wordt gewezen op capaciteitsproblemen bij het elektriciteitsnet en de effecten hiervan richting de toekomst maar niet tot effectieve actie lijkt te gaan. Waaronder rapporten van de Autoriteit Consument & Markt en het Planbureau voor de Leefomgeving, deze waarschuwende signalen hebben nog niet geleid tot effectievere acties.

Meer recent (vorige week):
Verduurzaming betekent voor veel grote bedrijven overstappen van gas naar elektriciteit. Netbeheerders werden hierdoor overvallen. Inmiddels staan zo'n duizend bedrijven op een wachtlijst voor een (zwaardere) elektriciteitsaansluiting.
Alles is na de onrechtmatige Russische inval in Oekraïne in een stroomversnelling gekomen. Toch zijn er nog veel die investeringen uitstellen of hopen op subsidies en huidige wetgeving is voor grote vervuilers en grootgebruikers blijkbaar niet dwingend genoeg om die zelf die stappen te nemen. Dat de netbeheerder uiteindelijk verrast is verbaast mij nog het meest, gezien dus de eerdere rapporten waarin dit al decennia lang geroepen werd en 2030, 2040 en 205 belangrijke mijlpalen zijn in deze transitie.
Veel grote bedrijven aarzelden een aantal jaar geleden nog over verduurzaming, maar de meeste zijn nu overtuigd van de noodzaak, concludeert de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland na gesprekken met de 54 grootste uitstoters. Het aantal bedrijven dat wil verduurzamen groeide fors na de Russische inval in Oekraïne, toen de gasprijs piekte.
Ook zijn er met bedrijven geen 'maatwerkafspraken' om bepaalde zaken te prioriteren of effectievere stappen te kunnen zetten terwijl je dit in het buitenland (België en Duitsland) wel ziet.
Na ruim twee jaar is er nog geen enkele maatwerkafspraak, en steeds meer ontwikkelingen leiden tot vertraging: problemen met elektriciteitsaansluitingen, hoge rente op leningen, hoge energie- en netbeheerkosten en langdurende vergunningstrajecten.
Bron: https://nos.nl/artikel/25...t-halen-van-klimaatdoelen

Het gebrek aan visie, beleid en effectieve sturing vanuit de overheid en het kabinet en dat wordt nog eens versterkt door de passiviteit van netbeheerders, die bovendien worstelen met het vinden van voldoende geschoold personeel om de uitdagingen van de energietransitie effectief het hoofd te bieden.

[Reactie gewijzigd door jdh009 op 24 oktober 2024 12:58]

Netbeheerders en de overheid hebben ook wel lopen slapen de afgelopen tijd.
Netbeheerders hebben 10 jaar geleden al aangegeven dat het probleem er aan komt en dat ze 10 jaar nodig hebben voor de benodigde uitbreiding.
De overheid heeft het laten sloffen, waarschijnlijk niet eens omdat ze hebben zitten slapen, maar omdat het uitgaven zijn die voorbij hun 4 jaars oogkleppen reiken. Dat verkoopt natuurlijk niet lekker in verkiezingsprogramma's.
Uit mijn hoofd gingen er al alarmbellen medio 1984/1985 bij het GEB waar Mariapolder/Schenkeldijk onder vielen (later bekend onder de naam Eneco nu Stedin). In die periode werden er de eerste windmolens in die omgeving gebouwd en zag men vanuit het netbeheer al e.e.a. ontstaan.

Het probleem is dus zeker niet iets van de afgelopen 10 jaar, maar vanaf ongeveer die periode werden heel veel zorgen gewoonweg lukraak van tafel geveegd. Pas ca. 10 jaar geleden werd er via de media aandacht aan besteed.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 24 oktober 2024 17:19]

Het begint erg vermoeiend te worden hoe zo'n uitgesproken mening veel Tweakers hebben over de netbeheerders, en elk topic moet er weer meerdere keren worden uitgelegd dat de netbeheerders helemaal niet verrast zijn. En dat de Netbeheerders al vele jaren aandrongen op het moeten doen van grote investeringen om de problemen die er nu zijn voor te blijven. Maar het was de overheid die dit tegenhield en het de netbeheerders verbood om dit uit te voeren.

Hou dus eens een keertje op met de schuld bij de netbeheerders te leggen.
En daarbij niet vergeten dat de overheid wordt aangestuurd door de kiezer.

Die werd verleid met praatjes dat windmolens op subsidie draaien, niemand je gehaktbal afpakt, en dat het haalbaar en betaalbaar moest zijn.

Niemand die wat mooie vergezichten kon tonen: We gaan miljarden investeren, maar dan zijn we af van aardbevingen in Groningen, gas uit Rusland, en je hebt een prettiger binnen- en buitenklimaat. en op termijn scheelt dat veel geld.

Helaas.
Er is genoeg te vinden dat onderbouwd dat ze tot bepaalde hoogte weldegelijk verrast zijn, dat hebben TenneT en andere netbeheerders namelijk zelf aangegeven. Zoals eerder in mijn quote uit twee NOS artikelen en hieronder als reactie op TenneT door Holland Solar. Hoewel het te gemakkelijk zou zijn om één partij verantwoordelijk te houden, zijn zowel de politiek als de netbeheerders betrokken bij de huidige uitdagingen en als we toch iemand zouden moeten aanwijzen is het eerder de politiek dan de netbeheerder. De netbeheerders, waaronder TenneT, Liander, Enexis, en Stedin, hebben afgelopen jaren meerdere aangegeven verrast te zijn door de versnelde ontwikkelingen, mede veroorzaakt door de geopolitieke effecten van de Russische invasie van Oekraïne maar ook daarvoor al door snelle uitbrieding van zonneparken op de grond. Hoewel de trends dus al zichtbaar waren en bepaalde voorspellingen gedaan zijn, was de snelheid van de verandering een belangrijke verrassing.
Omdat het jarenlang duurt om een windpark te bouwen, kunnen netbeheerders zich daar goed op voorbereiden. Maar zonneparken worden veel sneller tot stand gebracht. De komst van grootschalige zonneparken op de grond heeft netbeheerders verrast.
De netbeheerders hebben aangegeven dat het moeilijk is om de benodigde uitbreidingen van het net even snel te realiseren als de toename in zonne-energieprojecten, idem met de aansluitingen van bedrijven die vergroeningsprojecten draaien en de bouw van nieuwe wijken. Wat dys wordt versterkt door logistieke en wettelijke vertragingen, zoals lange vergunningsprocedures en een tekort aan gekwalificeerd personeel. Er is door hen ook meerdere keren een appèl gedaan op de overheid, formerende partijen en (het huidige en vorige) kabinet om in het Regeerakkoord om snel een aantal politieke keuzes te maken.
‘Het is enigszins merkwaardig, want reeds in 2016 was er een enorme toename van zonnestroomprojecten en deze ontwikkeling heeft zich in 2017 en 2018 voortgezet’, stelt Baarsma. ‘Meer in het algemeen is het merkwaardig dat TenneT zich overvallen voelt, want iedereen weet dat de prijs van zonnepanelen nog altijd daalt en dat Nederland nog altijd achterloopt in Europa als het gaat om het aandeel duurzame energie.’
Er is dus door een combinatie van factoren, waaronder geopolitieke spanningen, gemakkelijke en snelle aanleg van zonneparken en de versnelling van de energietransitie en elektrificatie, die ertoe heeft geleid dat netbeheerders verrast zijn door de snelheid van de ontwikkelingen, ondanks eerdere waarschuwingen en zichtbare en voorspelde trends. Dit ontkennen is ook vermoeiend.

Iets wat simplistisch gezegd: Als ik een weg oversteek, weet ik waar ik naartoe wil en wat mijn doel is, maar ik kan nog steeds verrast worden als een aankomende auto sneller bij me is dan ik had verwacht of een onverwachte beweging maakt.

Bron: https://solarmagazine.nl/...teitstekort-stroomnetwerk
https://www.netbeheernede...rgie-infrastructuur-nodig

https://nos.nl/artikel/23...or-7-miljoen-zonnepanelen

[Reactie gewijzigd door jdh009 op 24 oktober 2024 20:00]

Wat zal er dan moeten veranderen, want elke keer de belastingbetaler dit laten ophoesten, gaat een keer averechts werken (begin is er al, de mensen zijn boos, omdat de bedrijven het handje boven het hoofd wordt gehouden, miljoenen winst en totaal geen investeringen in de infra :F) en dan durven te klagen?
Mijn moeder leerde me toch, eerst je eigen huis op orde, dan kan je anderen helpen, anders ben je hypocriet bezig.
Dat heet politiek bedrijven.. ;)
Uit 2024 bijvoorbeeld - ;p
de netbeheerder hier heeft in de hele wijk de elektra kabels vervangen door een kleinere dan dat wat er al jaren zat. Zelfs de kabel leggers stonden er vreemd van te kijken en dachten eerst dat de gebrachte kabel verkeerd was. Lang leve de Net-beheerder.
In het verleden zou ik 3x 63A kunnen aanvragen ( SAP en PAP ) om terug te leveren e.t.c.; nu kan/mag ik dat niet meer aanvragen.

Je hebt 100% gelijk; het probleem is te wijten aan de regering maar toch ook de netbeheerders. Ze vonden het allemaal prima. Tuurlijk moeten we energie efficient ge-/ver-bruiken en terug leveren, maar om altijd de schuld bij het volk te leggen, terwijl de grote verbruikers gewoon door kunnen gaan. De regering heeft te kampen met een traagheid van jewelste en de wederkerende 4 jaar erover heen plassende 'prive idee' gedachten en invloeden.

Zou mooi geweest zijn als ze in de nota meer hadden geschreven over een oplossing over accu's, salderen en de teruglever boetes.
Gebrek aan van alles, maar voor de netbeheerders is het belangrijkste dat niemand (nog steeds niet) kan zeggen hoeveel zwaarder de netten (laag-, middel- en hoogspanning) moeten worden.
Is een verdubbeling genoeg? Moet het drie keer zoveel worden? Of tien keer?
Niemand zit te wachten op onnodige investeringen (argument van ACM) of het meerdere keren openleggen van de straten en tienduizenden trafo-huisjes teveel bijplaatsen.
Ondoordachte plannen als 'allemaal elektrisch koken', 'alle huishoudens aan de zonnepanelen' of allemaal elektrisch rijden, vanaf 2026 verplicht hybride warmtepompen, subsidie op thuisbatterijen en afschaffen saldering veroorzaken enorm complexe vraagstukken die niet op korte termijn op te lossen zijn.

Heeft niks te maken met gebrek aan visie, maar veel meer met gebrek aan een kwantificatie.
En er moet voor gezorgd worden dat mensen effectiever stroom gaan gebruiken.

Om EV's als voorbeeld te nemen; stel iedereen rijd een EV enpluggen hem in als ze thuis komen. Als we dom gaan laden wanneer het kan, dan krijg je een enorme verbruikspiek tussen 5 en 7 wanneer mensen thuis komen van werk. Terwijl de EV pas de volgende ochtend vol hoeft te zijn en bij een redelijk deel de hele tijd aan de paal hangt. Door die auto's pas later te laden (bijvoorbeeld in de nacht) en bijvoorbeeld de openbare laadpalen voorrang te geven (zodat er nog een andere auto aan kan voor mensen gaan slapen), word het stroomverbruik veel meer verdeeld. Daardoor heb je dan ook een minder uitgebreid stroomnet nodig.
Die techniek is al bedacht en beschikbaar. Maar tussen techniek hebben en het uitgerold hebben zit een heel verschil helaas.
Hier gebruik ik zelf de app van Jedlix voor. Die spreekt de API van mijn auto (Tesla model 3) aan en geeft deze het signaal om te laden, of ermee te stoppen.

Ik geef in de app op wanneer ik de auto weer nodig heb en hoe vol ie dan moet zijn, en Jedlix regelt op basis van de gebruiksvraag van de netbeheerder of ie al dan niet moet gaan laden. Ofwel, je kan zo dynamisch inspringen op de vraag door 11kw op of af te schalen.
En er moet voor gezorgd worden dat mensen effectiever stroom gaan gebruiken.

Om EV's als voorbeeld te nemen; stel iedereen rijd een EV enpluggen hem in als ze thuis komen. Als we dom gaan laden wanneer het kan, dan krijg je een enorme verbruikspiek tussen 5 en 7 wanneer mensen thuis komen van werk. Terwijl de EV pas de volgende ochtend vol hoeft te zijn en bij een redelijk deel de hele tijd aan de paal hangt. Door die auto's pas later te laden (bijvoorbeeld in de nacht) en bijvoorbeeld de openbare laadpalen voorrang te geven (zodat er nog een andere auto aan kan voor mensen gaan slapen), word het stroomverbruik veel meer verdeeld. Daardoor heb je dan ook een minder uitgebreid stroomnet nodig.
Ik doe dat anders.
Ik laad alleen tussen 10:00 en 18:00, dus alleen als de zonnepanelen opwek hebben.
Alle opwek die niet elders in huis wordt gebruikt, gaat de auto in en als er te weinig opweg is, dan mag er maximaal 4kW uit het net worden getrokken.
Zo maak ik optimaal gebruik van eigen opwek en belast ik het net niet tveel.
Nee dat kun je niet doen.
Je moet er vanuit gaan dat een gemiddeld persoon dit gewoon niet doet. Dat is het beste uitgangspunt en daar moet je een oplossing omheen bouwen.

Mensen gaan dit alleen doen als er iets tegenover staat en dat is volkomen terecht.
Bedrijven (grootste gebruikers en misbruikers van het Nederlandse systeem) doen ook alleen maar iets als ze erop voorruit gaan.

Wil je een eerlijk / werkend systeem dan moet je ervan uitgaan dat het volledig misbruikt wordt.
Het probleem is niet alleen dat het traag is, die 15% stroomverbruik gaat je niet helpen op piek momenten.
Het is nu al een bestaand probleem dat de EV bezitters hun auto "na werk" aan de lader hangen. Der mate er meer EV's zijn word dit probleem groter, omdat iedereen op hetzelfde moment hun EV aansluiten.

Stel je voor dat alle huishouden ook van gas af gaan en met inductie gaan koken... Piek belastig is het grootste probleem hier, omdat iedereen rond hetzelfde moment piek gaat verbruiken, dus het net moet deze piek aankunnen.

[Reactie gewijzigd door Mad_Master op 24 oktober 2024 12:30]

Een kleine batterij zou de kookpiek al opvangen. Dat stelt niet zoveel voor. De warmtepomp kan de hele dag langzaam warmte pakken en deze opslaan voor later gebruik. De EV oplader kan worden ingesteld om in de nacht te laden.

Die pieken zijn makkelijk af te vlakken, met een beetje investering en gedragsverandering.
Die EV is al een batterij. Waarom wil je er nog één? De vraag is hoe die ene batterij in de EV op te laden op een gunstig moment (overdag op zonnestroom, dus)
Waarom zou je koken van de EV batterij? het is niet gegarandeerd dat die op dat moment is aangesloten.
We hadden het over het wegnemen van bepaalde piek belastingen. Een kleine batterij zou dat doen, bij voorkeur overdag opgeladen uit het net (goedkoop tarief) of eigen zon.
Niemand kookt met stroom direct uit de EV. De "kookpiek" is een collectief effect. Dat kun je netto compenseren door geen EV's op te laden tijdens de kookpiek. Dan heb je dus een laad-dal tegenover de kook-iek.
Ik raak in de war van je reacties. Eerst lijk je te suggereren dat je geen extra batterij wil omdat de EV er al een heeft. Dat geeft aan dat je vehicle to load bedoelt (of dat nu weinig gebruikt word of niet).

Maar ik zie vehicle to load niet als nuttig, het vehicle kan namelijk ook weg zijn en dan heb je er niets aan. Maar een kleine batterij kan de pieken van koken, de warmte pomp etc allemaal makkelijk opvangen.
Nee, ik zeg dat batterijen de mogelijkheid geven om verbruik te plannen. Een groot deel van de stroomconsumptie van BEV-eigenaren is daarom planbaar, en kan dus zelfs zonder V2L of V2G bijdragen aan het verminderen van netcongestie. De term V1G is hiervoor al geopperd.
Dat is wel een heel simplistische voorstelling van zaken: Behalve elektrisch vervoer is er bijvoorbeeld ook de situatie dat nu iedereen zonnepanelen plaatst: De energie wordt in de woonwijken opgewerkt, maar iedereen rijdt met zijn elektrische auto naar kantoor, stopt daar de stekker erin (auto van de zaak, stroom van de zaam): We wekken de stroom op plaatsen op waar die niet verbruikt wordt.
Daarom moet ook iedereen aan de thuisaccu. Alleen dan kun je effectief en op korte termijn de belasting op het net egaliseren. Die thuisaccu moet flink gesubsidieerd gaan worden, dan wordt de verkoop daarvan gestimuleerd. Maar zolang de politiek dit halsstarrig blijft weigeren, verandert er niets.
Wanneer iedereen aan de accu moet, betaal ik jouw subsidie, jij de mijne. Wat is dan het nut? Geld rondpompen is niet gratis.
maar onderaan de streep zijn we beiden toch goedkoper uit. Hoe kan dat? :)
15% extra stroomverbruik over de hele noemer. Maar de impact op het laagspanningsnetwerk is aanzienlijk meer dan 15%.

Als in "jouw wijk" iedereen naar de EV gaat dan gaat het electriciteits-verbruik van jouw wijk met aanzienlijk meer omhoog dan 15%.

Dat dat op nationaal niveau maar 15% is, komt omdat consumenten/huishoudings maar verantwoordelijk is voor een heel klein aandel in de hele energie-mix die we gebruiken in Nederland. De echte grootverbruikers (vroeger bv. Aldel - aluminiumfabriek Delfzijl) stookte gewoon 200 MW op, ruwweg hetzelfde als een stad met 200.000 inwoners. Maar Aldel hing gewoon aan het hoogspanningsnet.
je vergeet eventjes dat mensen in woonwijken wonen en niet aan een 100kv leiding zoals in de haven van Rotterdam?

Want als heel de straat ineens allemaal autos aan de lader heeft dan gaat het toch echt goed fout. Net als die 10 zonnepanelen per huis al een probleem zijn voor het net terwijl dat opwek is ipv puur verbruik. Die opwek word al een deel weg gestreept bij het verbruik van datzelfde huis of naastliggende huizen.

Gegarandeerd dat de boel eruit klapt als inens straten vol elektrische laadpalen komen te staan.
Um, deze problematiek is toch al tientallen jaren bekend?
Hier na een korte google zoekopdracht een rapport van Rekenkamer uit 2015:
https://www.google.com/ur...kej6TsQ7N6ih&opi=89978449
Het ontbreekt alleen tot nu toe aan doorzettingsvermogen.
Daarvoor moest het eerst wat meer pijn gaan doen.
Dat is nu dus..
Dit klopt wel, ja. Doorzettingsvermogen, maar ook het geld niet willen uitgeven. Zoals hierboven al vermeld werd, staat dat niet zo leuk in verkiezingsprogramma's.
En daarnaast hebben de netbeheerders een gigantisch tekort aan mensen. Mensen die echt iets kunnen op technisch gebied zijn vandaag de dag heel zeldzaam.

[Reactie gewijzigd door poktor op 24 oktober 2024 13:27]

Niet alleen geld niet willen uitgeven. Om geld uit te geven, moet je ook inkomsten hebben, het moet in balans zijn. En volgens Europese voorschriften mag niet niet teveel tekort hebben. Dus zullen de belastingen fors omhoog moeten,men wie betaald die? Jij en ik.
Yep. Maar het is een rare verdeling van de markt. De netbeheerders zitten tussen overheid en energieboeren in geklemd, maken miljarden kosten momenteel, maar mogen geen cent daarvan doorberekenen aan het volk, dus komen ze uit bij de overheid. Die moet dan weer leningen verstrekken en een constructie bedenken om dat geld geruisloos bij de netbeheerders te krijgen, zonder dat er ophef over ontstaat. :D
Probleem lijken de pieken te zijn. De totale capaciteit is zover ik begrijp in alle berichtgeving niet het echte probleem.
Klopt. Daarom lijkt mij het promoten en subsidiëren van de thuisaccu het beste, want daarmee spaart iedereen met panelen stroom uit en bovendien vang je daarmee de pieken op het net op. Win-win. :)
Dat valt allemaal wel mee. Wat mij verbaast is dat mensen niet veel meer hun ev gewoon aansluiten op een 220volt aansluiting. Van 1 22kW laadpaal kun je zo gedurende de werkdag 5 auto's tegelijk opladen zonder al te veel gedoe van moeten weg verplaatsen omdat je de laadpaal bezet houdt.
Je hoorde jaren terug al opmerkingen dat met de toekomstige elektrificatie het stroomnet opgewaardeerd zou moeten worden, maar nu blijkt dat ze met die opwaardering dramatisch achter lopen… terwijl mensen al een behoorlijke belastingverhoging voor de kiezen hebben gekregen:
https://www.cbs.nl/nl-nl/...rekening-37-procent-hoger

En nu blijkt dat die opwaardering nóg sneller moet omdat het stroomnet tegen de grenzen aan loopt, zullen we de volgende verhoging op de energielasten voor de kiezen gaan krijgen. Goed dat ze er nu echt werk van maken, maar ik blijf 't opmerkelijk vinden dat niet alleen de afnemer keer op keer een behoorlijk forse verhoging voor de kiezen krijgt, maar dat ze al die jaren stevig door stoomden met de elektrificatie zonder voldoende aan de capaciteiten te denken.
De kosten hoeven natuurlijk niet via de energierekening betaald te worden. Het kan ook gewoon (voor een deel) uit de gemeenschappelijke middelen. Uiteindelijk betalen wij er allemaal voor, maar wie hoeveel precies is een politieke keuze.
Nu komen de kostenverhoging vaak bij de consument te liggen omdat bedrijven die veel stroom gebruiken vaste contracten hebben tegen hoge kortingen. Terwijl de consument maar 20% van het totaal verbruikt. Dus als je de kosten (deels) wil dekken vanuit de gebruiker, zul je met name moeten zorgen dat de hoog verbruikers hier ook 'last' van krijgen en een prikkel om hun energieverbruik te optimaliseren.
Dat is denk ik een beetje de smoes die veel politici gebruiken, maar vergeet niet dat ook consumenten steeds vaker een EV, zonnepanelen, thuisaccu, airco en/of warmtepomp hebben staan. Uiteindelijk is het door een traag/lakend beleid om de opwaardering tijdig te regelen, nu een extra lastenpost waar iedereen voor op moet draaien… en de bedrijven die hier nu een hogere rekening voor krijgen, rekenen die kosten altijd door aan de consument. Per saldo betalen wij als consument altijd voor elke kostenpost.
Dat klopt, maar uiteindelijk (zoals je zegt) betalen we toch voor het trage beleid waardoor nu een hogere kostenpost door is ontstaan. En wie de rekening ook krijgt (burgers of bedrijfsleven), uiteindelijk wordt alles doorberekend via de diensten, services of producten, en betalen consumenten altijd de rekening.
Groot deel van het opwaarderen is ook gewoon achterstallig onderhoud, alleen verkopen ze het op een andere manier.
Opwaarderen oftewel uitbreiding is heel wat anders dan onderhoud.
Maar als je opgewaardeerd dan hoef je dat onderhoud wat toch al moest niet meer te doen. En vooral in de LS netwerken, is het vooral graven en heel veel klein grut aansluiten wat lang duurt en dus duur is. Dus het onderhoud en opwaarderen zijn bijna gelijk afgezien van dat je de kabels verzwaard of splitst/andere topologie geeft.
Maarja, dat opwaarderen mocht dus niet, alleen onderhoud en reparatie.
Jaren terug wist iedereen dat het stroomnet opgewaardeerd moest worden, maar niemand wist (en weet) met hoeveel. Het is niet gratis, duurt lang en dat wil je maar één keer doen.
Drie keer, 5 keer of 10 keer zo zwaar? Wist u het?
Maximaal uitbreiden of wordt het mogelijk om piekverbruik (af) te regelen en kun je met een véél kleinere investering veel sneller op veel meer plekken aan de slag?

DAT het nodig zou zijn, wist iedereen wel. Hoeveel en waar en de kosten zijn de èchte vraagstukken.
Het is toch echt simpel uit te rekenen. Men wist heel goed wat het ideale toekomstbeeld zou zijn: iedereen een EV en geheel electrisch huis. Daar zit een bepaalde capaciteit in aansuiling aan vast. Dat, maal het aantal huishoudens, 9 miljoen, levert iets op. Jaren geleden had je ook al electrische auto's, dus kon men empyrisch vaststellen hoe zwaar die aansluiting moet worden.
Uitgaande van de aansuitingen van een huis toendertijd, kun je wel stellen dat dat zo ongeveer maal 10 moest. De oude huizen in de binnenstad hadden/hebben niet eens 16 ampere zekering, maar 8 of 10 en enkelfase. :D
Geheel elektrisch huis? Is dat dan met een rendement op bv warmtepompen van 200, 400 of 500 procent? Led lampen bestonden niet in 2010. EV's hadden accu's van max 40kWh.
Vijftien jaar geleden bestond er zóveel nog niet dat de verwachting er 100% naast had gezeten t.o.v. 2030.

Netverzwaring kost zó veel tijd en geld dat je het in één keer goed moet doen. Niemand wil graag 25 euro per maand betalen voor een netverzwaring die ze pas over tien jaar nodig hebben en dát is het argument van ACM die tegengas gaf.
Komt er dan eindelijk subsidie op de thuisbatterij? Op dit moment is het break even punt ongeveer de levensduur van deze dingen.
Als mensen of met zonnepanelen zelf hun stroom opslaan, of andere op moment met overvol netwerk gaan opslaan voor de drukke momenten later op de dag (avond) haal je gelijk wat druk van de ketel.
Ik denk dat het effect door iedereen standaard een variabel tarief te geven veel effectiever is.
Als je namelijk procentueel veel minder betaald als er veel energie is en meer als er minder is (dus duurder) dan helpt dat veel meer. Los van alle milieu gedingesten met batterijen, dat kost uiteindelijk ook weer 5 procent of meer energie door omzetverliezen.
Dan moet dat tarief wel gebaseerd zijn op lokale balansprijzen, en niet op een landelijk gemiddelde zoals nu, waardoor je het probleem lokaal juist verergert.
Precies. Want als de stroom goedkoop is en iedereen gaat zijn EV laden, WP draaien en thuisbatterij opladen zit de lokale 10kV->400V trafo snel aan zijn max.

Dat is ook het probleem in dit verhaal: De congestie speelt lokaal, regionaal en landelijk, maar alle 3 met hun eigen factoren die er aan bijdragen.
Denk ik niet. We kunnen wel aannemen dat nagenoeg iedereen met zonnepanelen overdag werkt, want anders heb je geen geld voor die dingen, nietwaar? Al die mensen gaan 'smorgens naar hun werk en komen 's avonds weer thuis. De werkgever dicteert dit ritme, daar kan niet van afgeweken worden. Andere tarieven gaat hier dus niet werken, dat tarief zal de werkgever een grote worst wezen. 'savonds wordt er gekookt en gegeten, waarna de TV aangaat. Dit doen 9 miljoen huishoudens waarvan tweederde zonnepanelen heeft liggen, elke dag weer. Er is dus een gigantische piekbelasting op steeds dezelfde momenten. Als al die huishoudens een thuisaccu zouden hebben, heeft het net daar heel veel minder last van, want al die huishoudens kunnen dan uit hun eigen accu putten.
Als die mensen die thuiswerken 's middags warm gaan eten. Of de mensen op kantoor vooraf de vaatwasser niet in de nacht maar overdag laten draaien door deze uit te stellen. Dat scheelt toch alweer wat. Netzoals je boiler die overdag bij een overschot opwarmt.
Tja, er werken nog maar heel weinig mensen thuis.. En die vaatwasser uitstellen is niet zo eenvoudig. De mijne kan dat dus niet. Als je dat wil, kom je in het duurdere segment en de gewone werknemer koopt die niet zo snel. En om een boiler "bij overschot" op te laten warmen, zal die van enige intelligentie moeten worden voorzien. Dat gebeurt in geen enkel huurhuis, alles moet daar zo goedkoop mogelijk.
Je kunt ook alles vanuit het negatieve benaderen.
Jij bent een heel mooi voorbeeld wat er mis is in dit land, het eerste wat ze roepen "Krijgen we dan subsidie?"

Het moet zonder subsidie kunnen, subsidie is namelijk een sigaar uit eigen (belasting) doos.

En als het niet zonder subsidie kan omdat de terugverdientijd == levensduur is dan is de techniek dus niet klaar. Druk je dan toch door dan is dat maar een ding, incompetent en geen idee waar je mee bezig bent.

De technieken komen vast, maar meer willen dan de natuurkundige wetjes toestaan werkt helaas gewoon niet. Zolang niet bewezen is dat meneer Tesla, Ohm enz... ongelijk hadden zal je je er aan moeten houden.

[Reactie gewijzigd door Plopeye op 24 oktober 2024 12:41]

Subsidie is er om problemen op te lossen. Dit probleem is dat moment x het net overvol is, en op moment y een tekort is door high demands.
Nu gaan ze 50k nieuwe transformator huisjes bouwen. De vraag en aanbod veranderd niet, gedrag van de gebruiker veranderd niet.
Hoe kan je geld dan efficiënter inzetten, en tegelijk ons gedrag verbeteren.
Het zou inderdaad een mooie oplossing zijn voor op de korte termijn. Het gedrag van de burger verander je niet zomaar, want dan moet ook het gedrag van de bedrijven veranderen waar die burger overdag werkt. En zie dat maar eens voor elkaar te krijgen. Het kan wel, corona was een mooi voorbeeld, maar inmiddels is elke werknemer weer teruggefloten naar de werkvloer door de baas.
Ook de politiek slaagt er niet in om hier verandering in te brengen.
Kortom: die thuisaccu subsidiëren is eigenlijk de enige serieus haalbare oplossing voor de korte termijn, zodat de netbeheerders wat lucht krijgen om de boel verder uit te rollen.
het is geen sigaar uit eigen doos, maar vaak een sigaar uit andermans doos. De gene die het kan betalen krijgt de subsidie en en investering. En degene die het niet kan betalen, betalen meer belasting. En dan te bedenken dat subsidie is gegaan naar energie maatschappijen en windmolen parken. Zonne parken, en grote vila's met zonnepanelen. Maar niet op de huur huizen, of en goedkope woningen.

[Reactie gewijzigd door willieverhoef op 25 oktober 2024 07:08]

Welkom in Nederland waar iemand betaalt voor iemands anders ouderen zorg, die weer betaalt voor die eerste zijn kinderopvang, erg sociaal. Wel allemaal zo goed want als individuelen overal aan de knoppen gaan zitten, worden we een raar land.
Subsidie ?
Daar zitten de grootste energie slurpende bedrijven juist op te wachten, het is niet voor niets dat ze al heel lang op hun handen blijven zitten.
De overheid moet maar weer over de brug komen, anders gaan ze gewoon weg uit Nederland, daar wordt vaak genoeg mee gedreigd.

Linksom of rechtsom gaat dit uit de portemonnee van de burgers komen.
Wedden ?
Dat er subsidie nodig is, komt puur omdat de leverancier zichzelf rijk rekent en die dingen veel te duur in de markt zet.
Elektrische boiler met een 'slimme' stekker is al een hele fijne thuisbatterij als je zonnepanelen hebt.
Het probleem van dit kabinet is dat ze niet naar techneuten luisteren. Dit huidige probleem was op een bierviltje uit te rekenen. Je weet dat het X jaar duurt en Y miljard kost om de "groene transitie" te bekostigen. De kosten worden op het bord van de klant gelegd. Die moet maar zien hoe hij het betaald. Het vorige kabinet had iets van "na ons de zondvloed" en "we zien wel waar het spaak loopt".

Nu zien ze de rand van de afgrond naderen, slecht voor de herverkiezing als straks er stroom onderbrekingen zijn, dus nu dat geneuzel over vliegende brigades (welk personeel?) en afschuiven op de netbeheerder dat ze meer trafo's moeten bouwen.

Hoe zien ze dat voor op een gemiddelde bouwplaats met al die elektrische busjes, lift, handgereedschap, verlichtingmetselbots die geen stroom hebben? Zetten we dan een 10 Kw dieselgenerator neer op de bouwplaats?
Ja dat doen ze op dit moment. Als er niet genoeg geleverd kan worden op een bouw is dat de enige keuze.
Je bedoelt het vorige kabinet, dit kabinet mag de rommel opruimen.
10 jaar geleden was dit al bekend.

[Reactie gewijzigd door mr_evil08 op 24 oktober 2024 12:50]

Dat is altijd in de politiek, dus dit kabinet maakt ook een rommeltje voor de volgende. En ruimt natuurlijk alles van de vorige op. Dat is wat ze elkaar verwijten en een verschil aan inzicht. In werkelijkheid is het normaal dat 1 of 2 maatregelen zolang worden uitgesteld omdat ze teveel geld kosten. En op een bepaald moment wordt het spoed en is het 2x zo duur.
Het probleem van dit land is vooral dat mensen met een technische interesse worden afgedaan als 'techneuten', wat voor vele technische professionals tamelijk denigrerend en vernederend klinkt. Er wordt letterlijk op ze neergekeken. Iets wat ik aan den lijve ondervond toen ik nog in de elektrotechniek werkte.
Na afschaffing van de lts en mts en na decennia lang te lage salarissen is er meer leegloop dan nieuwe aanwas. Er is nauwelijks een kind die nog voor een technische opleiding te porren is. En dat is iets wat ik aan den lijve ondervindt nu als docent techniek op het mbo en vmbo.

Een hoop leuke plannen van dit kabinet maar wie gaat ze uitvoeren? De kaboutertjes?

[Reactie gewijzigd door Gethijsem op 24 oktober 2024 13:46]

Precies DIT!
Men snapt nog steeds niet, dat zonder die technische mensen er gewoon niets van de grond komt. In de USA hebben ze dat inmiddels wel door, daar liggen de salarissen van techneuten nu zelfs hoger dan die van managers. De redenatie daar is heel simpel: een techneut KAN iets, een manager is enkel overhead en voegt niets toe.
Hier in Nederland is men blijkbaar nog niet zover, al begint men zo hier en daar nu wel door te krijgen dat zonder technische mensen de hele boel stil komt te staan. Maar de ECHTE waardering, in geld uitgedrukt, die is nog heel ver weg, helaas. Eerst moet het goed spaak lopen, blijkbaar. Maar dat is slechts een kwestie van tijd: als er nauwelijks aandacht is voor technisch onderwijs, zal ons land geleidelijk aan met steeds minder technisch geschoolde mensen komen te zitten. En zullen die paar techneuten die ons land straks nog rijk is, goed beloond worden, want de nood wordt vanzelf steeds hoger, nietwaar? :)

[Reactie gewijzigd door poktor op 24 oktober 2024 16:11]

50000 transformatorhuisjes bij te bouwen. Daarvoor wil het kabinet standaardopties voor het bouwen daarvan uitwerken die de bouw moeten versimpelen.
Kan me vergissen maar deze zijn veelal standaard, het is echt niet zo dat de ontwikkelaar iedere keer weer het wiel opnieuw gaat uitvinden. De detaillering en kosten daarvan zijn heel transparant.

Daar komt bij dat het bouwen van de transformators (die worden vaak prefab aangeleverd) het probleem is, maar dat de verbinding naar een hoger niveau beperkt is.

Ook geeft de term "de grenzen komen in zicht" weinig vertrouwen om verder te investeren in Nederland. We zien nu al grote projecten die afhaken omdat er op korte termijn (lees komende jaren) geen capaciteit is. Hoe wil je in Nederland nog bedrijven aantrekken als de overheid jaren ligt te treuzelen en nu zich er vanaf maakt met "de grenzen komen in zicht"?

Het is jammer dat het plan niet bepaald duidelijk is, maar als men zich zo presenteert, geeft dit toch weinig vertrouwen in Nederland noch de beleidsvoering hierachter.
Zouden ze met standaardisatie niet eerder het bureaucratische bedoelen? Misschien dat het nu redelijk wat vergunningen en procedures moeten worden doorlopen en dat ze dat wat kunnen verfijnen en standaardiseren?
Er zijn toch behoorlijk veel verschillende spanningsniveaus in Nederland. Het hoogspanningsnet van TenneT bestaat bijvoorbeeld uit 380kV, 220kV, 150kV en 110kV. Wat je krijgt is deels afhankelijk van de regio, zo is de 220kV alleen in het Noorden van het land, net als de 110kV die ook doorloopt naar Enschede. Op midden spanning is het nog rommeliger daar is 10kV een soort standaard, maar 20kV is geïntroduceerd om de spanningsverliezen te verlagen, maar zie je nog lang niet overal. 20kV en 10kV kun je overal in het land wel wat van vinden. Dan zijn er 23kV en 25kV in de regio Rotterdam-Den Haag, 13kV bij de Drechtsteden en 3kV in Noord-Nederland. En misschien mis ik dan nog iets (al is het hier gelukkig geen België).

Een ander punt kan zijn standardisatie tussen netbeheerders. Het kan goed zijn dat Liander andere componenten gebruikt dan Stedin, Enexis of één van de kleine netbeheerders.
Weet iemand hoe lang het duurt om zo'n middenspanningsstation te plaatsen, inrichten en aansluiten zodra alle vergunningen rond zijn en met de bouw gestart mag worden?

Toevoeging; ik ben benieuwd hoeveel teams je nodig hebt om die 50.000 stations in zeg 10 jaar allemaal af te hebben. Als het een week per station kost, moet je er 5000 per jaar opleveren en heb je dus zo'n 100 teams nodig.

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 24 oktober 2024 12:38]

Ik denk dat het voortrjaect vooral lang zal duren, als er lokaal overlegd moet worden met de omwonenden kan je er vergif op innemen dat het lange bezwaar procedures gaan worden...
Dat kan met een paar maanden zijn opgelost. Dien gewoon die 50.000 benodigde vergunningen in en begin met bouwen op de plekken waar geen weerstand is.
Eer dat hiervoor de aanbesteding is geschreven, op de markt gezet en de winnende partij is gekozen ben je al minimaal een jaar verder. Dan is er nog geen fundering gelegd.
De essentie is dus dat je die dingen in parallel doet. Gun nu de eerste 1000 huisjes, locatie nog onbekend.
Dat is het hele probleem juist, je kunt niet "nu de eerste 1000 huisjes gunnen". Voordat je dat kunt ben je al een jaar verder.

Met een onbekende locatie een aanbesteding uitgeven is overigens ook niet mogelijk in de praktijk.
Een jaar, ook prima. Maar elke dag dat je er later aan begint, is je fundering ook later klaar.
Niet alles hoeft uitbesteed te worden, we hebben namelijk al een partij die dit in eigen beheer kan opstarten. Daarnaast is de opdracht te groot voor 1 partij en moet je het project onderverdelen en dat kan simpel door gebieden apart uit te zetten of dusdanig uitschrijven dat er een consortium ontstaat voor de uitvoering.
Raamcontract van maken en gunnen met honderden tegelijk. Dan kan de aannemer ook sneller aan de slag. Ook prijzen onder een bepaald bedrag houden zodat aanbestedingen onderhands kunnen? Weet dat niet in elke bedrijfstak wat die bedragen zijn.
Dat kan echt niet met een paar maanden opgelost zijn. Elke gemeente is anders, maar iedere gemeente heeft een aantal mensen bij wie er goedkeuring vandaan moet komen. En die mensen zijn heel vaak de makkelijkste niet. Er zijn genoeg gemeenten waar je als je nu 10 tekeningen kan insturen voor een locatie je er 0 goedgekeurd zult krijgen en vervolgens enorm lang bezig bent om die locatie wel te krijgen. Vaak moeten die over best wat lagen heen (denk aan mensen van de riolering/groenbeheer/wegbeheer) en als maar 1tje het er een beetje mee oneens is heb je een probleem en ben je zo een jaar verder. Bij nieuwbouwwijken is het redelijk simpel, verder is het gemeente apparaat zo stroef als maar zijn kan.

Dit nog eens buiten alle aanvullende eisen in de uitvoering die je meer en meer ziet in gemeentes. Waar eerst een hele straat open kon liggen, krijg je nu vaak de eis om maar 50m open te graven (ivm parkeerdruk en overlast bewoners). Zorgt er vervolgens voor dat je dubbel zo lang bezig bent en dus wel twee keer zo lang voor overlast zorgt, maar goed voor MS stations vaak minder een probleem.

[Reactie gewijzigd door aSomeone op 24 oktober 2024 17:14]

Daarom moet je er dus nu al mee beginnen en niet pas als je toe bent aan het bouwen. Laat al die ambtenaren maar locatie na locatie afschieten, op een gegeven moment gaan ze zichzelf in hun motivaties tegenspreken en kunnen ze er op aangesproken worden (door het gemeentebestuur).
Ze waren bij mij in de buurt bezig met het plaatsen van een transformatorhuisje, duurde in totaal een week ongeveer waar ik vaak 3/4 mensen aan het werk zag. Ik weet alleen niet de context van het plaatsen van dat huisje dus kan voor andere locaties en/of doeleinden nog wel afwijken.
Dat is wat ik hier eerder ook heb gezien. In dat geval zou mijn sommetje dus redelijk kunnen kloppen en heb je 300 tot 600 mensen (er van uitgaande dat er ook nog werk achter de schermen is) nodig om dit in 10 jaar voor elkaar te krijgen? Er is misschien wel een tekort aan technisch geschoold personeel, maar het lijkt me dat 90% van het werk met duidelijke instructies ook door minder technisch geschoolde mensen gedaan kan worden?

Klinkt alsof 't al af had kunnen zijn als ze er 10 jaar geleden aan begonnen waren.
Dus...

50k extra trafo's om vermogen (aan) te leveren dat niet gedistribueerd kan worden naar daar waar het nodig is, en vooral wanneer?

Mis ik iets?
Het gaat om de uitwisseling van die energie tussen het laagspannings net en het middenspannings net.
Ja, dat de meeste problemen zich voor doen in het middengebied. De kabel in jouw straat heeft bijna altijd wel reserve, het hoogspanningsdistributienet kan het ook wel aan. Maar daar tussenin loopt het helemaal spaak.
- Elektriciteitshuisjes worden zo dicht mogelijk bij huizen geplaatst
- Daarvoor is nu ook al geen vergunning nodig
- Het is nu ook al niet mogelijk om bezwaar te maken
- Er is dus ook geen inspraakprocedure (dat schiet goed op)
Kortom: dit is weer politiek voor de bühne waarmee niets lijkt te veranderen...?

Ik zie ook niet hoe het Rijk een opdracht kan geven aan een andere democratisch gekozen overheid om 'in gesprek te gaan met de buurt'.
Is iemand goed op de hoogte van dit onderwerp?

Zie: https://www.liander.nl/el...-een-elektriciteitshuisje
Het gaat om het hoogspanningsnet. Projecten duren daar gemiddeld 10 jaar van eerste planvorming tot ingebruikname. Dat duurt zo lang om elke grondgebruiker en grondeigenaar akkoord moet gaan of via de rechter gedwongen moet worden om aanleg toe te staan. Hier kan een hoop tijd gewonnen worden als de politiek daar hard op inzet.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.