Nederlandse zakelijke automobilist kiest vaker elektrisch dan diesel

Nederlandse zakelijke automobilisten met personenauto's reden in 2023 voor het eerst meer volledig elektrisch dan op diesel. Volgens het CBS werd er 5,9 miljard kilometer volledig elektrisch gereden, tegenover 3,6 miljard kilometer op diesel.

Zakelijke rijders legden vorig jaar in totaal ruim 25,5 miljard autokilometers af, meldt het CBS. Dat komt neer op gemiddeld 20.500 kilometer per auto. Bijna een kwart van die kilometers wordt nu elektrisch gereden.

In 2018 was het beeld nog andersom. Destijds was de dieselauto de populairste keuze onder zakelijke rijders. Daar werd toen ruim 13,6 miljard kilometer mee gereden. In vijf jaar tijd daalde dat met driekwart, terwijl het aantal elektrische kilometers vertienvoudigde. Ook de benzineauto is de laatste jaren steeds populairder geworden en nu zelfs de voornaamste keuze. 54 procent van alle zakelijke kilometers wordt nu met een benzineauto gemaakt, wat in 2023 neerkwam op 13,9 miljard kilometer.

Onder particulieren blijft de benzineauto ook favoriet. 79 procent van de 94 miljard kilometer die in 2023 door hen werd afgelegd, werd met een benzineauto gereden. Het aantal elektrische kilometers steeg van 142,6 miljoen in 2018 naar 2,6 miljard in 2023.

Door Eveline Meijer

Nieuwsredacteur

07-11-2024 • 08:45

404

Reacties (404)

404
399
232
11
0
133

Sorteer op:

Weergave:

De enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling. Als een elektrische auto 22% bijtelling had zoals een benzine auto had het grote deel weer benzine gereden. Een elektrische auto is duurder in aanschaf vergeleken met zijn benzine variant. Uiteindelijk kijken de meeste personen naar hun portemonnee :Y)
Nou, geld helpt, maar ik vind electrisch heerlijk rijden. Van mij hoef ik geen ice meer.
Dit zei ik ook toen ik 5 jaar geleden mijn eerste electrische auto kocht. Nu de nieuwigheid eraf is sta ik er inmiddels heel anders in, en ik vind ik het vaak heel lekker om weer eens in een benzineauto te rijden.
Ik heb 4,5 jaar geleden een Polestar 2 gekocht en nu binnenkort een Polestar 4. Komende van allemaal dikke bolides zoals een Audi RS6.

Het is voor iedereen anders, maar ik vind elektrisch rijden fantastisch.
RIj nu een half jaar elektrisch en ik zou niet meer terug willen naar een ICE. Echt fijn. Heb een EV gekocht met een lekker grote accu, ik rij er zonder problemen heel Europa mee door.

De modelletjes met een range van 250 km moet je gewoon links laten liggen als je een EV koopt, neem er gewoon een met een 80-100 kWh accu en je kan prima uit de voeten.

EDIT: Natuurlijk begrijp ik ook wel dat een auto met zo'n grote accu niet voor iedereen mogelijk is en ook niet voor alle "use cases" noodzakelijk is. Zeker als je niet zelf voor de deur kan opladen is een EV minder handig. Dan nog geldt wel mijn advies om toch te kijken naar een wat grotere accu, wanneer mogelijk. Is met name in de vakantie erg handig en ook als je ergens in de wijk moet laden. Als je met je EV ook op vakantie wil zou het zelfs handiger zijn om een mooie tweedehands met wat grotere accu te kopen in plaats van een nieuwe met een kleine accu.

[Reactie gewijzigd door HDoc op 7 november 2024 14:04]

Moet je gewoon links laten liggen? Met een 250km range kom je praktisch heel Nederland door, en wie zit er 2/3 uur plus in de auto? Even bijladen en op de eindbestemming weer vol. Tegenwoordig is voor het merendeel de 'modelletjes' voldoende. En voor de EU ritten natuurlijk ook wel.
Die 250 kilometer gaat 's winters vaak niet op. Er zijn wat tests geweest op dit gebied en vaak verlies je onder winterse omstandigheden zo'n 25% (waarbij er uitschieters zijn zoals de VW ID 7 met bijna 34%)
Maar goed, ik rijd zo'n 65 kilometer per dag dus dan zou dat alsnog meer dan voldoende moeten zijn. Men moet alleen niet vergeten dat mee te nemen in de berekeningen.
Hmm, 250 km wltp is wel echt heul mager. Bij voorkeur gebruik je namelijk maar 60% van de accu (laden tussen 20 en 80%). En als je geen lader thuis hebt is het ook wel lekker als je hem zo een keer kan laten staan. En in de winter gaat er ook weer een hele klap van af. Denk dat de grens voor best veel mensen bij toch wel het dubbele ligt. Voor mij in ieder geval wel.

Ter vergelijking, mijn benzine-auto heeft officieel ook een range van 1.100 km (wel NEDC), terwijl ik nog nooit echt verder heb gereden dan 700 km.
Helemaal eens, eigenlijk het enige serieuze probleem is volgens mij het aantal laadpalen. Als er gewoon bij 1/3e van de parkeerplaatsen een laadmogelijkheid is (zelfs als deze qua snelheid geknepen wordt als er niet voldoende stroom is), dan is het voor enorm veel meer mensen ineens prima te doen.

Ze zijn bij ons met de straat bezig waardoor ik een paar weekjes niet op m'n oprit kan parkeren en je merkt meteen dat het minder relaxed is. Als ik dit altijd zou hebben, dan zou ik toch minder enthousiast zijn.
Op veel plekken is parkeren al een probleem, laat staan laadplekken. EV is enkel interessant als je thuis kunt laden, kan dat niet dan betaal je teveel en is het constant gedoe. Zeker nu met kleeftarieven en laadonderbrekingen door overbelasting.
Dit is inderdaad het belangrijkste probleem. Bij kopen van mijn EV heb ik mijn keuze met name laten leiden door range: zonder bijladen kan ik nu op en neer de oudere garde kan rijden, bij elkaar 400 KM, ook in de winter. Maar ik heb dan ook een oprit met eigen laadpaal.

Voordat ik mijn eigen laadpaal had laten installeren moest ik me behelpen met twee laadplekjes ergens in de wijk, op 10 min lopen, en verder met snelladers onderweg. Dat ging ook nog wel, maar handig is anders. Als de EV dan ook nog eens een kleinere accu zou hebben, zou het echt ingewikkeld zijn geworden.

Daarom adviseer ik iedereen toch maar een EV met een zo groot mogelijke accu te kopen. Het is met name in de vakantie veel praktischer en ook als je geen laadpaal aan je huis of voor de deur hebt, hoef je ook niet zo vaak te laden of kan je het bij alleen af en toe de snellader houden.
Goed advies, maar dat zijn EV's van nieuw boven de 40K+. En tweedehands ook nog 15-20K voor een goede. Bijna niemand kan dat betalen, zeker niet iemand van 18 die net zijn rijbewijs heeft.

Ik heb vanaf dat ik mijn rijbewijs had 5 jaar lang in auto's van 500 tot 1500 euro gereden.
Ik heb vanaf dat ik mijn rijbewijs had 5 jaar lang in auto's van 500 tot 1500 euro gereden.
Ik ook :Y)
Valt wel mee hoor, én het ligt eraan hoe jouw pro-actief jouw gemeente is. In Rotterdam kan ik al een aantal jaar er gevoeglijk vanuit gaan dat ik kan laden als ik ergens wil parkeren. In de afgelopen 10 jaar zijn er onnoemlijk veel palen bijgekomen. Het komt uiteraard wel eens voor dat ik niet direct kan laden bij aankomst, maar dat is echt uitzonderlijk. En vaak is een straatje verder wel een laadpunt beschikbaar.
Op de eindbestemming een lader vinden is geen garantie. Zelfde thuis, zonder oprit. En met meerdere mensen of in de winter is het nog krapper. Ik heb 400km volgens de fabrikant. In praktijk een stuk lager en altijd een gedoe, ik kan thuis niet laden.
Even bijladen kan je wel vergeten als je geen eigen oprit hebt. Eigen oprit en teveel geld prima elektrische.
Ik ben toch benieuwd welke auto je dan gekocht hebt. Ik heb voorheen ook wagens met een "grote range" gehad maar als ik neer retourtje Amsterdam Eindhoven reed ontkwam ik niet aan laden. Of het zou spannend worden. De instant koppel is fijn maar ik heb nu een hoog segment plugin-hybrid en dat is toch wel best of both world IMO.

Ik haal daar makkelijk 600-700 kilometer mee, ook als ik 130 rijdt. Ik rij bijna 80k kilometers per jaar en voor mij was een EV het gewoon net niet. Als je tijdens het werk iedere keer een laadstop van 20 minuten moet inlassen was dat gewoon niet prettig.
? Dat is 125km? dus 250km heen en terug?
Zelfs tegen 130 is dat geen probleem met de tesla Y LR hier.
Ja als je enkel die rit rijdt die dag. Maar onze Tesla model 3 LR haalde dat lang niet met koud weer bij 130. Of, bij geluk zou je 10-20-km actieradius overhouden bij normale temperaturen maar dat rijdt gewoon niet relaxed. Ik hoef er nu compleet niet meer over na te denken, die vrijheid is het met de kilometers die ik rijdt voor mij in iedergeval helemaal waard.
Heel bijzonder, ik ga elk jaar een of twee keer met de Model 3 LR voor wintersport naar Oostenrijk maar heb echt nooit een 'stint' waarbij de 250km krap was. En daar zitten ook hele stukken 170-180 op de Duitse snelweg tussen, is het vaak koud buiten, rij ik op winterbanden EN (een beetje) uphill.

Weet je zeker dat er niet iets mis is met auto als je een retourtje Amsterdam-Eindhoven niet (comfortabel) haalt? Misschien zachte of slechte banden?
Wij hebben het van begin af aan gehad. Het was ook de eerste generatie long range, geen idee of dat uitmaakte. Ik rij veel snachts en moest vaak naar amsterdam en dat was altijd "net wel net niet". Als ik verder ging dan dat wist ik 100% zeker dat ik het niet ging halen.

Daarna een Volvo C40 gereden, die haalde het per definitie niet, maar heeft ook een lagere range dan een model 3.
Als je 250km range niet eens haalt met een Model 3 LR dan is er of iets mis met je berekening / rechter voet of de auto is niet in orde.

De huidige Model 3 LR RWD heeft notabene 702km WLTP range..
De huidige Model 3 LR RWD heeft notabene 702km WLTP range..
Jammer dat je dat er waarschijnlijk niet uit gaat halen met Nederlands weer en snelweg gebruik.
400km in het absoluut slechtse geval: louter snelweg in de winter en tot 800km elders is toch echt veel meer dan 250km .
Een huidige model 3 LR moet dat zonder problemen aankunnen.
Raar dat dit bij jou niet lukte.
Heel vreemd. Met de M3 SR haal ik Eindhoven-Amsterdam op en neer zonder enige moeite - en ik heb een wat zware rechtervoet zullen we maar zeggen. Dat jij het dan niet haalt met een LR is heel gek.
ZEEKR 001 met 100 kWh accu, in de praktijk verbruik van 18 kWh per 100 KM bij normale rijstijl.
Kan je nog EV's krijgen met minder dan 300km range?
Zelfs het Mercedes instap model EQA 250+ heeft 500km, (~400 wanneer ik het gas goed intrap).
Mag ik vragen welke hoog segment plugin-hybrid je nu hebt gekocht?
Dat is wel erg makkelijk gezegd. Genoeg mensen die niet zomaar even een nieuwe auto kunnen kopen, laat staan een EV met een enorme accu.
Idd. Je koopt nu voor 4000 euro een benzineauto waar je zo mee naar Spanje rijdt. Goedkoper ook nog waarsch. Probeer dat eens met een EV.
Als je regelmatig naar Spanje moet is een EV misschien iets minder handig, maar hoeveel Nederlandsers kopen nou een auto om primair dat traject te doen?
Je koopt een auto voor alle gevallen dus ook daarvoor ja. Ik heb een gezin van 5 maar ik zit 90% van de tijd alleen in de auto en toch koop ik geen tweezitter.
Klopt, maar je koopt ook geen vrachtwagen omdat je misschien soms verhuist. Het is zeker niet onmogelijk om met een EV naar Spanje te rijden, het duurt hooguit wat langer.
Ja hallo wanneer verhuis je, 1x in de 10 jaar of nog niet eens misschien. En dan huur je een busje ;)

Op vakantie ga je toch meerdere keren per jaar, althans ik toch. En we gaan zeker iedere maand wel een keer met de auto weg.

Kan zeker allemaal met een EV hoor, maar met 3 kinderen en een hond van 50 kg, plus dakkoffer en bagage gaat het hem toch niet worden. Dan sta ik meer aan de laadpaal en als ik kan rijden is het max 100 per uur.

Nu ga ik binnenkort wel verhuizen en krijg ik een huis met een oprit. Dus dan zou het in principe kunnen maar ik heb 2 jaar geleden een nieuwe RAV4 PHEV gekocht en die heeft nog 8 jaar garantie. Dus voor 2032 zien ze mij niet meer bij de dealer :)

Tegen die tijd hebben ze misschien al solid state, of waterstof of iets anders wat niet al die tekortkomingen en milieuimpact heeft als EV's. We gaan het zien :)
Dat is ook helemaal waar. Ik zeg ook niet dat het nu op dit moment voor iedereen financieel of praktisch bereikbaar is. Ik neem het dan ook niemand kwalijk om in een ICE te rijden.

Het is jammer dat het allemaal weer zo gepolariseerd wordt. Hoezo zijn mensen "voor" of "tegen"?

Als je in een gemiddelde woonwijk kijkt heb je amper oplaadmogelijkheden en openbare palen zijn dan soms ook nog eens loeiduur. Dus als je geen eigen oprit hebt en dan al voor een aardig bedrag een EV koopt is het ook nog eens moeilijk thuis laden. Dat je dan liever een ICE koopt die je gewoon in 5 minuten volgooit en ook nog eens goedkoper is - ik heb dat vroeger ook gedaan en zou dat nu ook nog doen.

Maar kom niet bij me aan met allemaal flauwe verhalen over accu's die snel kapot gaan, kosten die de pan uit zouden rijzen of andere flauwekulverhalen over EV's ;)
Nou nou, ik weet ongeveer welke auto ik ga kopen als mijn huidige lease er op zit.

Dacia Spring (65kw) of Hyundai Inster, of whatever vergelijkbaars er op de markt is over 3 jaar.

Zolang die kan fastchargen maakt de range niet uit voor mij. 99% van mijn trips is woon-werk & boodschappen. Lang rijden is sowieso vermoeiend en neem ik elk 1-1.5 uur al pauze.

Ik zal zeker niet de uitzondering zijn en volgens mij is de persoon die geregeld meer dan 250km op een dag rijdt meer de uitzondering, dan de regel.
Zie ook de overwegingen hierboven. Ik zeg zeker niet dat het niet te doen is. Het hangt inderdaad helemaal af van hoe je een auto wil gaan gebruiken. Het is ook niet meer dan 1x er over nadenken en dan kopen en genieten. Mijn woon-werk is maximaal 15 KM maar ik heb in de afgelopen 9 maanden toch al 21000 KM in mijn EV gereden - ik zal daarmee vast een uitzondering zijn.

Als ik het zo bekijk: een Dacia Spring heeft met 26,9 kWh een wel erg karige accu maar een Hyundai Inster met een accu van 42 of 49 kWh lijkt er dan al een stuk meer op.
Laatst een trip gemaakt. Waarbij het een uur duurde (met 120 km/h) voordat ik een bocht tegenkwam. Ritten tussen hoofdsteden hier in Zuid-Amerika zijn dodelijk saai en al gauw 1000+ kilometer. Ook het terrein glooide amper, veranderde niet en was 95% onbewoont. Wel veel koeien.
Het rijden van dikke auto's die ook EV zijn, is een hele andere ervaring dan de goedkope EV's zonder al die gadgets, hulpmiddelen, vaste laadpaal en grote range.

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 7 november 2024 10:35]

Waarom vind je het fijner om weer in een benzineauto te rijden? Ik heb altijd het idee dat ik dan terug de tijd in ga. Recent moest ik weer schakelen in een benzineauto. Dat is wel even leuk om te doen, maar ik vind het ouderwets en minder soepel. De extra herrie vind ik ook niet prettig.

[Reactie gewijzigd door Belecthor op 7 november 2024 09:25]

Dan rij je in de verkeerde benzine auto. Een beetje fatsoenlijke auto - zeg maar minimaal C/D segment hoor je de brandstof motor ook niet tijdens het rijden. Enkel wind/band geruis.
Ik hoor de motor altijd, zeker bij het optrekken, zelfs bij een duurdere Mercedes (tenzij het een hybride is en hij optrekt op de electromotor). Ik kan me eigenlijk niet voorstellen dat je dat niet hoort.

[Reactie gewijzigd door Belecthor op 7 november 2024 09:49]

Het meeste geluid komt nog altijd van de banden. En het is niet alsof een elektromotor geen geluid maakt bij acceleratie.
Ik heb het ook niet over optrekken, maar tijdens het rijden.
Oke, maar dat is mijn punt: een benzineauto geeft extra herrie t.a.v. een EV, vooral tijdens het optrekken en bijvoorbeeld inhalen.
Ik reed laatsts een 1e gen Tesla3, maar ik vond het vies tegenvallen hoeveel herrie die maakte eigenlijk...
Yariva Moderator internet & netwerken @Powermage7 november 2024 10:38
Wat voor geluid doel je dan op? Contactgeluid met de weg had ik ook veel last van, maar de banden die eronder zitten kunnen een wereld van verschil maken :) Net zoals bij alle auto's eigenlijk.
Banden en wind vooral.
op cruise snelheid op de snelweg vond ik het fors meer herrie geven dan mijn normale Skoda Kodiaq.

Ja, bij optrekken hoor je geen motor, maar het strucurele van de herrie vond ik echt vies tegen valler.
Trek jij dan niet op tijdens het rijden?
Ik ben vorig jaar overgestapt van een ID4 naar een diesel Volvo.
De ID4 had soms zijn kuren, maar ik keer zo snel ik kan terug naar een electrische wagen.
Rijdt vinniger, rijdt stiller en ik kwam relaxter aan op bestemming bij lange ritten
Ik had met de benzine auto van mijn vrouw dat ik wegliep van de auto en mijn zoon riep dat ik de auto nog op slot moest doen.
Was zo gewend met mijn EV dat de deur automatisch sluit.
Ook het regeneratief remmen, knalde bijna tegen een andere auto aan, omdat de auto niet vertraagde.

Geef mij maar een EV hoor.
Jammer dat ze inderdaad geen hybride of ICE auto's maken met automatische vergrendeling, of remmen. Nee, snap het goed, 8)7
Doe blij.

Ja die hebben ze vast ook wel, maar niet in deze prijsklasse.
En regeneratief remmen (one pedal driving) bij een benzine auto heb ik nog nooit gezien.
regeneratief remmen is iets totaal anders dan one pedal driving.

One pedal driving betekent dat je auto gaat remmen als je je gas los laat.
regenaratief remmen betekent dat je je elektromotor gaat gebruiken als rem ipv de remklauw.
Dat kun je combineren maar het hoeft totaal niet.

Iedere hybrid gebruikt regeneratief remmen en voegt daar de traditionele rem aan toe als meer remkracht nodig is.

Die combinatie soepel uitvoeren zodat de bestuurder de overgang voelt is behoorlijk moeilijk. Sommige mekern hebben dat geweldig voor elkaar, maar bij andere voel je het duidelijk.
Die combinatie niet maken is simpeler en dus goedkoper en daarom heeft Tesla daarvoor gekozen.
Bij alleen Tesla is regeneratief remmen dus beperkt tot one pedal driving.

Bij elk ander merk EV word regeneratief remmen gebruikt als je het rempedaal indrukt.
Aha je hebt gelijk.
Bedankt voor je uitleg.
Ik rijd nu 10 jaar elektrisch en ondanks dat de nieuwigheid er af is, zou ik niet terug willen naar brandstof.

Op vakantie rijd ik nog wel eens brandstof en hoewel het soms ook echt wel leuk rijdt (Alfa Romeo Giulia is een erg fijne auto bijv.) is het gewoon irritant dat ik ineens weer moet tanken en dat zelfs een sportieve auto relatief sloom voelt.

Het blijft gewoon echt “luxe” aanvoelen dat een elektrische auto zich volslurpt terwijl je slaapt, aan het werk bent of op vakantie even aan het dineren bent tijdens het snelladen.
Ik heb nog niets gevonden wat beter rijdt dan mijn Giulia tegen normale kosten. "Ineens" tanken zegt mij niks, je kunt dit prima voorspellen ongeacht het weer, 650-720km afhankelijk van je rechtervoet.

Het stuurgevoel mede door het lage gewicht kom je in een ev eigenlijk niet tegen.

Ik heb eens een paar weken ID4 gereden, en dan is het schrikken op een frisse dag dat er nog nauwelijks 200 km range staat met 100% lading. Deze bak voelde lomp aan bij manoeuvres.
Ditto. Stuurgevoel, motorgeluid, zelf schakelen met de paddels, de hele beleving is gewoon zo veel leuker dan een EV. En een Giulia kan alles: bijna automatisch comfortabel lange afstanden cruisen met alle stuurhulpjes aan. Bij de bergwegen aangekomen (en baggage eruit :+ ) zet je hem op standje Dynamic en je hebt een sportauto.

Ik heb ondertussen een baan waarbij het woon-werkverkeer ook gewoon druk door de stad en file rijden is. Daar is weinig aan en als ik het geld zou hebben voor een extra auto zou ik best een EV erbij willen hebben voor die ritten omwille van het milieu. Maar die Giulia gaat voorlopig niet weg voor alle andere ritten!
Nu heb ik jaren Alfa gereden, 2 x 156, 1 x 159 en een GTV, waarvan die laatste met de befaamde 3 liter V6 Busso.

Maar sinds ik de BMW i3 heb, en sinds kort een i3s, ben ik al die auto's helemaal vergeten. Toegegeven, ik heb nog nooit in de Giulia gereden en de i3 is zeker geen reisauto. Maar voor 99,5% van de ritten is de i3 vele malen handiger én maakt hij het (elektrisch) rijden ook nog eens geweldig (want een BMW).

EV's zijn echt niet saai; VW's zijn saai.
Zoveel Alfa’s gereden, dan neem ik aan dat je toch ook iets om design geeft? Ik kan niet helemaal plaatsen dat je dan een i3 zou willen rijden. Dat is toch een beetje alsof je van Italiaanse maatpakken overstapt op tuinbroeken :+

Dat een i3 een prima vervoersmiddel kan zijn om in de stad van A naar B te komen geloof ik wel. Maar dat kan met een Giulia ook. Dat je met een een i3 spontaan besluit om een weekendje naar Italie te rijden om de Stelviopas nog maar weer eens lekker aan te vallen, neuh, dat geloof ik toch niet echt.
Zeker, ik geef juist heel veel om design. Kijk maar eens naar het interieur van mijn i3s. En in dit filmpje legt de hoofddesigner van de i3 uit waar allemaal over is nagedacht.

Design is meer dan uiterlijk. En zoals ik zei; de i3 is geen reisauto. Daar is hij helemaal niet voor bedoeld.
Het stuurgevoel mede door het lage gewicht kom je in een ev eigenlijk niet tegen.
Dat valt allemaal te bezien, als jij je conclusies trekt na je Giulia te vergelijken met een zeer tamme ID4, dan begrijp ik wel dat je vind dat het minder dynamisch is. Maar die conclusie heeft niets met EV's te maken. ;)
Om even appels met appels vergelijken; voor de prijs van je huidge auto had je ook kunnen kiezen voor een EV uit hetzelfde segment (D), zeg een model 3 performance.

Dan is die auto veel dynamischer, natuurlijk weegt die auto 230 kg meer, maar zit dat gewicht veel lager in de koets waardoor die auto meer G's trekken in de bochten. Daarbij komt ie sneller van zijn plek met ruim 600pk en is de topsnelheid hoger.

Volgens EV database is de real range 490km, kan je thuis laden, dan heb je dat dus elke dag weer, zonder ooit naar een tankstation te hoeven rijden.

Trek je veel met de auto, of heb je geen laadinfra in je buurt, dan zou een ICE praktischer zijn.

Dus lange verhaal kort, snap je ID4 remark, maar er is veel meer te krijgen dat veel beter is :)

YouTube: Tesla Model 3 Performance vs Rivals: M3, C63 S & Giulia QV (EXTENDED...

[Reactie gewijzigd door procyon op 7 november 2024 12:58]

Maar dat lage gewicht is toch helemaal niet nodig? Het gaat mij om stuurgevoel. Ik wil niet het gevoel hebben dat ik een cruiseschip bestuur bij elke bocht of rotonde. Als dat met 500 kg meer ook wordt bereikt, ben ik blij. Er zijn meer dan genoeg EV’s die heerlijk sturen. Juist door het lage zwaartepunt is er vaak erg sportief mee te rijden.
Ik sluit mij hierbij aan, rij inmiddels al flink wat jaren elektrisch inclusief een laadpaal aan huis. Hierdoor heb je het gevoel dat je nooit meer hoeft te tanken. De keuze om elektrisch te gaan rijden is 9/10 keer fiscaal gemotiveerd. Met dit kabinet en de aflopende voordelen om elektrisch te gaan rijden zal het uiteindelijk aankomen op de wens van de werkgever.

Mijn volgende auto zal weer een ICE bevatten eventueel aangevuld met elektrische ondersteuning met stekker. Dan maar stoppen met leasen.
Helemaal eens, ik rij nu 4 jaar een Polestar 2.
Mijn volgende wordt weer een ICE of een plugin, maar zeker geen volledig electrische auto meer.
De kostenvoordelen zijn steeds kleiner geworden en nemen nog verder af in de komende jaren. Als auto liefhebber kies ik dan toch weer voor beleving en rijplezier, iets wat ik enorm mis in de Polestar.
Een moderne ICE rijdt net zo comfortabel als een EV en is qua afwerking beduidend beter. Dit is niet verwonderlijk vanwege de hoge kosten van een batterij, zeker als je voor een long range gaat. Maar als ik mijn oude Tesla S en m'n nieuwe E300 vergelijk, dan is de E300 zoveel beter. Rijdt prettiger, qua afwerking veel beter, beduidend duurzamer en fatsoenlijke service (service is overigens net zo vaak onderhand als met een EV).

Echter dat is Tesla wat uiteindelijk niet een premium merk is. De Duitsers zitten ook niet stil en als ik kijk naar een EQS, EQE of een E-Tron zijn dat stuk voor stuk hele nette auto's. Echter.. beter? Het hangt er maar om.

Zakelijk kies je voor een EV vanwege de bijtelling, vanwege dat je een EV aggressief kunt afschrijven dat maakt een Tesla opeens spot goedkoop. Maar zonder deze subsidie zou ik toch wel twee keer nadenken. Let wel als je een ICE zakelijk rijdt is benzine ook minder een probleem.
Een beetje raar om algemeen te stellen dat een ICE beter is afgewerkt dan een EV, om daarna Tesla te vergelijken met Mercedes. Vergelijk dan de Mercedes EQE die je zelf al noemt met je E300. Of bijvoorbeeld de BMW i4 met een brandstof 4 serie.

Maar bij Tesla draait het om heel andere dingen dan de afwerking, zelfs al hebben ze grote stappen gemaakt in de afgelopen 12 jaar (even de roadster niet meetellend, maar dus kijkend vanaf de Model S).
Ik had een S en een X en na 3 jaar ziet het echt erbarmelijk binnenuit. Nou is de materialisering zowieso goedkoop, veel plastic, weinig tech achter in goedkope stoeltjes, maar na 3 jaar zien de stoelen ondanks weinig gebruik droevig uit.

Nu kun je stellen dat Tesla met andere dingen bezig is, maar als koper is dat helemaal niet relevant. Ik vergelijk een S een X en een E300 die ongeveer even duur zijn, en dan is Tesla bagger. Dan heb ik het nog niet over de service, die bestaat namelijk niet.

Dat Tesla leuke beloftes voor tien jaar maakt op een zwaar verouderd platform is dan ook verder helemaal niet relevant.

Echter zoals ik al aangaf andere partijen zijn Tesla inmiddels voorbij, qua tech maar ook qua kwaliteit en dat is op zich wel fijn. Ik heb inmiddels een EQS en een Etron gehad. Misschien iets minder qua bereik maar zoveel beter in ieder ander opzicht. En een bijkomstig voordeel, een Mercedes of Audi probeert zichzelf niet in een stilstaand object te boren.
Waarom kijk je überhaupt naar Tesla als afwerking zo belangrijk is? Dat voelt als Honda vergelijken met Lancia, als je een betrouwbare auto zoekt.
5 jaar geleden was er niet zoveel keus. In de tussentijd heb ik diverse EQs gehad en een e Tron, drie maal raden wat we op termijn niet nemen.
Blijkbaar neem je geen EQ of eTron, want je roept nog steeds dat EV in het algemeen een mindere afwerking hebben.

Of was je vergeten te vermelden bij jouw oorspronkelijke claim:
Een moderne ICE rijdt net zo comfortabel als een EV en is qua afwerking beduidend beter.
dat dat alleen 5 jaar geleden gold of bij Tesla?

Beetje onhandig om die nuance er niet bij te vertellen.
Kijk eens naar het interieur van een Polestar 4. Daar winnen weinig merken het van. Tesla is niet synoniem voor alle EVs.
Maar als ik mijn oude Tesla S en m'n nieuwe E300 vergelijk, dan is de E300 zoveel beter.
Als ik mijn oude model 3 (2019) vergelijk met onze nieuwe Model y (2024) dan is die nieuwe zoveel beter.
Zegt dat dan iets over ICE vs BEV, of iets over dat nieuwere auto's beter gebouwd zijn dan oudere auto's?
>Een moderne ICE rijdt net zo comfortabel als een EV en is qua afwerking beduidend beter.

Met die logica is een mercedes ICE ook veel beter zijn dan een mercedes EV. Maar volgens mij weet je zelf ook wel dat je dat niet allemaal over één kam kan scheren :)
Tja... er zijn ook mensen die zweren bij een 6-cilinder met 450 pk en ik geloof helemaal dat het heerlijk rijdt, maar ik ga zoiets nooit kopen, het is simpelweg niet de beste besteding van geld. Elektrische auto's vallen binnen enkele jaren onder het wegenbelastingsregime voor benzine-auto's. Da's vanwege het hoge gewicht zeer nadelig: En een peperdure aanschaf, en hogere belastingen die je nooit terug kunt verdienen. Dan weet ik dat er geen elektrische auto gaat komen, hoe goed die ook mag rijden, er is simpelweg geen businesscase voor te maken.
Dus een tweedehands Nissan Leaf voor €15K die straks €60-80 per maand wegenbelasting heeft en me slechts €4/100km aan electriciteit kost (bij 25ct/kWh) is een peperdure en financieeel onverstandige beslissing? Hoe precies?
De kilometerkosten zijn maar de helft van een zuinige benzinewagen en de wegenbelasting is vele malen lager dan een diesel.
Een Nissan Leaf kost je bij de huidige tarieven €241/ 3 maanden. Een Fiat Panda kost je €113 / 3 maanden. Dat is €42,67 per maand dat je aan brandstofkosten zult moeten terugverdienen. Daar moet je behoorlijk wat kilometers voor maken.

Een Panda kun je tweedehands voor €4000 al vrij goed op de kop tikken, dus ja, financieel is de Leaf niet de meest verstandige beslissing.
Je vergelijkt een familie hatchback/MPV met een Fiat Panda 8)7
Pak dan een Volvo V40/V60 of een Volkswagen Golf/Tiguan. Of draai het om en vergelijk de Panda met een Dacia Spring.
Nou, de Panda is wellicht wat klein als vergelijkingsmateriaal, maar Golf/Tiguan te groot, en bovendien is Volkswagen 2e hands vrij duur, wat het ook geen goed merk voor een dergelijke vergelijking maakt. Ik maak er een Fiat Punto van, ook voor €4000 prima 2e hands te krijgen en kost €139 / 3maanden aan belasting.
Je weet kennelijk nog steeds niet wat voor auto je voor je hebt. Een 2018 Nissan Leaf is 25cm langer en bijna 10cm hoger dan een Golf, met meer kofferruimte. Rij jij maar je gezin rond in een Panda of 15 jaar oude Punto maar ga dat niet vergelijken met een bruikbare gezinsauto waarmee je ook comfortabel op de snelweg kunt rijden.
Dat is onjuist.

Het is alleen net hoe je de feiten weegt.

In jouw voorbeeld, als ik veel waarde toeken aan 450pk benzine, dan ben ik bereid daar meer voor te betalen.

Ik vind een elektrische auto fijner rijden, minder onderhoudsgezeik, en beter voor het directe en indirecte milieu.

Ik heb geen probleem om voor mij een positieve business case te maken.
En een peperdure aanschaf, en hogere belastingen die je nooit terug kunt verdienen.
Belastingen terugverdienen? Belasting is geld bijleggen, net zoals verzekering, onderhoud, afschrijving en niet te vergeten de brandstof (tank/stekker). Jij wilde verdienen op je auto? :?
Eens. Ik rijd nu sinds 2013 een EV (altijd Tesla) en wil niets anders meer. Ik overweg echt nooit, maar dan ook nooit meer een ICE te kopen.

Ik kijk niet eens wat een ICE zou kosten, ik filter op EV's en daar zoek ik in.
Helemaal mee eens, ik irriteer me zelfs als ik weer eens in een ice zit (geluid, trillingen en traag met optrekken).
Dat is zeker niet waar. Ik rij EV omdat dat veel lekkerder rijdt en veel schoner is. In Nederland is de infrastructuur voor het laden minimaal redelijk tot zeer goed.
De hogere aanschafprijs verdien je in ongeveer drie jaar terug doordat het onderhoud veel goedkoper is. Hoe langer je met de auto doet hoe meer de kosten in het voordeel van de EV uitvallen. Dan laat ik de voordelen van bijtelling (ik rij particulier) wegenbelasting enz. zelfs weg. De prijsverschillen tussen EV en benzine worden kleiner. Met de goedkope Chinese merken krijg je met een EV meer auto voor je geld dan met een Duitse EV.
De Chinese EV wordt helaas kunstmatig duur gemaakt door dezelfde (schizofrene?) instantie die ons aan de EV wil hebben. Verder geloof ik niet dat een EV in drie jaar terugverdiend is. Het verschil in onderhoudskosten is niet doorslaggevend. De echt grote kosten zijn: afschrijving (bij EV: zeer hoog), verzekering (bij EV: duur) en MRB (bij de EV nu nog laag, maar stijgend).
Verder hangt het af van de dieselprijs en de stroomprijs. Die kunnen alle kanten op gaan.

Voor de vakanties met de caravan is de EV een no-go. Het ziet er niet naar uit dat dit snel verbetert. Dan zou de range (nu: max. 150 km met een long-range Tesla model Y) minimaal moeten verdrievoudigen. Alleen een PHEV is nog een optie.
Model Y hier met een Hobby caravan (1600 kg volgeladen), afgelopen jaar naar Denemarken op vakantie, rijbereik is sterk afhankelijk van:
- het weer, hoe warmer hoe beter, 30 graden geeft het beste bereik
- snelheid, in Duitsland 100 km/u gaat het bereik een stuk sneller omlaag, maar wel gewoon gedaan.
- hypermilen achter een vrachtauto :)
- hellingen, door de teruglooprem win je minder energie terug dan normaal zonder caravan

Gemiddeld gedurende de hele vakantie ongeveer 330 wh/km verbruikt, normaal (zonder caravan) zou dat de helft zijn geweest, helemaal vol haal je dan bijna 220 km, elke 2 tot 2,5 uur stoppen en je komt gewoon waar je wilt komen, dus ook met caravan.
Enige nadeel, je moet je caravan loskoppelen om te kunnen laden bij Tesla, alhoewel er wel steeds meer laders komen waar dat ook niet meer hoeft (laden alleen bij Tesla omdat dat gewoon VEEEEEL goedkoper is).
Ook hier heeft China al auto's die prima een caravan kunnen trekken. De oude automerken zitten ons gewoon te pesten en blijven benzine motoren promoten en ontwikkelen de EV's alleen zover als noodzakelijk. Reclame voor de EV's is schaars, voor benzine motoren is die er vol op.

Lang niet iedereen heeft overigens een caravan en dan vervalt dat nadeel.
Vind jij een maximale range (plakkend achter een vrachtwagen) "prima"? Ik vind het knap waardeloos. Maar misschien zijn mijn standaarden hoger.
Daarom dat niemand op maximale range rekent. Dat kan je ook niet halen met een ICE.

Optrekken alleen al zorgt voor een vreselijke inefficiency wanneer het toerental niet perfect is.
Daarom dat die een schakelbak nodig hebben om het toch iets of wat efficient te kunnen maken.
Excuses, ik ben vergeten erbij te zetten wat de maximale range van een Tesla model Y Long Range met een gemiddelde caravan erachter is.
Dat is 100 tot 150 km, en die 150 haal je als de accu tot 100% opgeladen was (wat lang duurt en eigenlijk niet gunstg voor de accu is, al schijnt dat bij de model Y long range mee te vallen) en je kort achter een vrachtwagen hangt.

Met mijn dieselauto hal ik normaliter makkelijk 900 km op een tank, en met een caravan erachter halveert dat. Ik moet erbij zeggen dat ik streef naar minimaal 100 km rest actieradius. Ik zou best 600 km kunnen halen. Zeker als ik kort achter een vrachtwagen blijf hangen.
Er zijn genoeg modellen met een range rond de 400 km. De mijne zit op 440. In de Praktijk kan ik daar zo'n 360 tot 380 km mee rijden. Niet altijd genoeg om na een rit weer thuis te komen, maar in Nederland zijn er langs de snelweg genoeg snelladers. met 10 minuten laden haal ik huis weer gemakkelijk. Met wat mazzel staat er op de plaats van bestemming een laadpaal.
360 km aan één stuk rijden kost je ongeveer vier uur en dat is wel een heel lange zit. Even 20 minuten laadpauze is niet alleen goed om de auto op te laden, maar ook voor jezelf.

Ik rij ook in Nieuw Zeeland elektrisch. Die auto haalt nu in de praktijk zo'n 400 km (en is 8 jaar oud). Op het Zuidereiland is dat echt wel eens een uitdaging en goed plannen. De laadpaal dichtheid is daar erg laag, maar zelfs daar kan je elektrisch rijden, al moet de range niet veel minder zijn.
Nederland is wel het land met de meeste caravans ten opzichte van het aantal inwoners. Laatste telling die gepubliceerd is 422.846 caravans. Dus bijna 1 op de 20 huishoudens heeft een caravan. 4,76% om iets exacter te zijn. Dat is inderdaad de minderheid van de huishoudens maar in het aantal huishoudens zit iedreen die op zichzelf woont dus ook bejaarden en studenten en mensen die geen rijbewijs hebben. Als je dus enkel de doelgroep neemt komt je dus op een nog hoger percentage uit. Ja de minderheid van de berijders maar niet een verloosbaar aantal.
Het lijstje met mogelijke elektrische caravantrekkers is al best lang. Zoek gerust een lekker modelletje uit: https://caravantrekker.nl/info/trekgewicht-elektrische-auto
Top tip die site. Mijn remark was ook niet dat er totaal geen electrische auto's zijn die wat kunnen trekken hoor. Maar meer dat caravans in Nederland een ding is wat meer voorkomt als de meeste Nederlanders zelf denken. Dus dat het in Nederland een redelijk belangrijk topic is voor best veel mensen. Vindt wel dat de auto's die minder dan 1000kg kunnen trekken uit die lijst niet echt caravan trekkers genoemd mogen worden. Ja er bestaan wel wat caravans die heel erg licht in gewicht zijn. Maar als je op de gemiddelde camping rondkijkt zie je er weinig die echt ver onder 1000kg zijn. Dus die hele kleine lichte dingen worden een stuk minder verkocht. Maar goed zo'n site mag ze natuurlijk noemen en als je op zoek bent naar iets wat een enkele keer een aanhanger tot 750 kg moet trekken dan moet je dat natuurlijk ook ergens kunnen vinden.
De Chinese EV wordt helaas kunstmatig duur gemaakt door dezelfde (schizofrene?) instantie die ons aan de EV wil hebben.
Maar die Chinese EV wordt ook kunstmatig goedkoop gemaakt door een instantie (Chinese overheid) die ons graag afhankelijk van hen maakt ten koste van onze eigen (Europese) autoindustrie.
De Chinese EV wordt juist kunstmatig goedkoop gemaakt met als einddoel hier een dominante speler te worden.
EV's beginnen nu echt goedkoper te worden dan ICE auto's.

Prive heb ik ook twee weken terug een nieuwe EV besteld.

Qua aanschafprijs maakt het weinig uit, maar in gebruik zijn ze echt veel goedkoper (zeker als je thuis kan laden met zonnestroom).
Tot salderen niet meer kan. In de winter pak je amper stroom van je PV's en je verbruik is 30% hoger.
Stel even dat je de benzinepomp een actie zou hebben. "In de zonnige zomermaanden, gratis tanken!"

Zou je dan ook een zure reactie achterlaten 'ja maar in de winter moet je alsnog betalen!'?

Of is het stiekem toch wel waardevol dat je een aanzienlijk deel van het jaar kan rijden voor een veel lager tarief?
Naja gratis, zonnepanelen kosten ook geld. Plus verbruik EV in de winter is gewoon een stuk hoger dus moet je meer laden op het moment dat de zon niet schijnt. En zo'n ding verbruikt altijd stroom ook al staat hij stil.

Vorig jaar heeft het 8 maanden lang geregend zonder een straaltje zon. Dus dat 8 maanden gratis rijden wat hierboven wordt gezegd heb ik ook mijn twijfels over. Dus ik moet zien wat er overblijft wanneer het salderen stopt.

Dan is er nog de duurdere aanschafprijs en batterij degradatie. Ok meeste leaserijders ruilen hem na 3 jaar weer in (goed voor het milieu) dus die hebben van dat laatste geen last.

Nee, zolang er tankstations zijn blijf ik lekker ICE rijden, maar als jij er gelukkig mee bent prima toch?
Naja gratis, zonnepanelen kosten ook geld.
Oke, "50% korting in de zonnige zomermaanden!". Uiteindelijk gaat het om TCO, toch?
Plus verbruik EV in de winter is gewoon een stuk hoger dus moet je meer laden op het moment dat de zon niet schijnt. En zo'n ding verbruikt altijd stroom ook al staat hij stil.
30% is ietwat overdreven, en ook een ICE is onzuiniger :P maar wat maakt het uiteindelijk uit dat er seizoensinvloeden zijn? Het gaat uiteindelijk om het totaal toch?
Dan is er nog de duurdere aanschafprijs en batterij degradatie. Ok meeste leaserijders ruilen hem na 3 jaar weer in (goed voor het milieu) dus die hebben van dat laatste geen last.
De duurdere aanschafprijs is een fabel tegenwoordig. Een VW Golf is praktisch even duur als een ID3.
Leaserijders houden vaak gewoon de 5 jaar vol. Batterijdegradatie is het zwaarste in de eerste 1-2 jaar en vlakt daarna af. Menig Model S rijdt na 10 jaar nog prima, ruim over de 400k km. En toen was Tesla nog een startup en was er nog geen LFP :P

[quote[Nee, zolang er tankstations zijn blijf ik lekker ICE rijden[/quote]Helemaal prima, maar je besluitvorming is op geen enkel feit gebaseerd.
Vorig jaar heeft het 8 maanden lang geregend zonder een straaltje zon. Dus dat 8 maanden gratis rijden wat hierboven wordt gezegd heb ik ook mijn twijfels over. Dus ik moet zien wat er overblijft wanneer het salderen stopt.
Heb wel vaker gezien dat je hier onderbuikgevoelens gebruikt om beweringen van anderen, die gebaseerd zijn op feiten en ervaring, in twijfel te trekken. Waarom je dat doet is me een raadsel, het is toch fijn als iemand ervaringen met je deelt zodat je wijzer wordt?

Mijn ervaring zal ik dan grafisch met je delen; ik heb een dynamisch stroomcontract, dus betaal de uurprijs en krijg de uurprijs bij terug levering, simpeler kan haast niet en het ziet er zo uit:

https://imgur.com/a/22KbDdr

Je ziet; in de zomermaanden krijgen we geld terug, onze elektrische auto's rijden dan letterlijk gratis, daar we de zonnepanelen al hebben terugverdiend.
In de winter komen we tekort, maar we kijken op jaarbasis naar wat we gemiddeld betalen per maand. We zijn ook van het gas af, onze gemiddelde kosten per maand is +/- 25 euro. (Vrijstaand huis en 2 EV's).
In Januari hadden we een pasgeboren baby, dus de warmtepomp stond toen op 22 graden ipv de normale 20).

Het kan dus wel (geholpen met het wegvallen van de vaste kosten van de gasaansluiting, die we niet meer hebben)

[Reactie gewijzigd door procyon op 7 november 2024 10:03]

Tja, jouw ICE verbruikt ook stroom als hij stil staat en ik denk dan ongeveer evenveel als een EV. Die stroom van een ICE komt ook niet uit de lucht vallen. Als ik mijn EV wegzet met 39% lading en een week later terug kom dan is de lading nog steeds 39%, heel misschien 38%.

Kosten
En voor wat betreft de kosten: even rekensommetje in mijn use-case met twee relatief gelijkwaardige auto's:

EV verbruikt bijvoorbeeld 18 kWh/100 KM (die van mij doet dat en dat is niet de kleinste) @ € 0,21 per kWh (mijn gemiddelde stroomprijs over de maand oktober incl autoladen) = € 3,78 aan stroom voor 100 KM. Stel 20 000 KM per jaar = € 756 per jaar aan stroom. Wegenbelasting als zijnde ICE voor voertuig 2410 kg:: € 1928 per jaar (voorbeeld Overijssel). Totaal € 2684 per jaar.

ICE hybride bijvoorbeeld gebruikt 6 L benzine per 100 KM (die van mij haalt dat) @ 1,86 per liter Euro 95 = € 11,16 per 100 KM. Stel 20 000 KM per jaar = € 2232 per jaar aan benzine. Wegenbelasting ICE voor voertuig 1885 kg: € 1404 per jaar (voorbeeld Overijssel). Totaal € 3636 per jaar.

Batterij-degradatie
Bij Tesla zien ze een achteruitgang van de accu-capaciteit van zo'n 12% na zo'n 300 000 km. (bron: https://electrek.co/2023/04/25/tesla-update-battery-degradation/). Een ander onderzoek kon een degradatie van 1,8% per jaar vinden, dus degradatie van 100 naar 80% capaciteit na 12 jaar. In mijn geval theoretische range van 555 KM naar 444 KM na 12 jaar gebruik.. (bron: https://thedriven.io/2024/09/19/new-study-finds-vast-majority-of-ev-batteries-will-outlast-the-vehicle/) In mijn ervaring heb je na zoveel kilometers ook al een heel aardig versleten benzinemotor met olieverbruik, versleten versnellingsbak, haperende koppeling, lekkende koppakkingen, opgeblazen turbo, koelvloeistoflekkage, compressieverlies en toenemend brandstofverbruik.

Conclusie
De EV is ook bij gelijk tarief motorrijtuigenbelasting, waarin het hogere gewicht is meegenomen) 39% goedkoper in de gebruikskosten. Accudegradatie is daarbij geen issue van betekenis en niet anders dan slijtage aan een benzinemotor.

[Reactie gewijzigd door HDoc op 7 november 2024 10:52]

En zo'n ding verbruikt altijd stroom ook al staat hij stil.
Wat een raar ding om op te focussen, dat standby verbruik is miniem. Als tegenargument kan je ook weer zeggen dat een ICE wagen brandstof blijft verbruiken als hij stil staat aan een licht, of dat hij energie verspilt in de vorm van warmte, zeker in de zomer.
Nee hoor aan het licht gaat de motor uit. Zeker bij mijn hybride.
Ook een EV heeft gewoon een 12v accu waarop zaken zoals verlichting en zelfs infotainment werken. Die loopt dus ook net zo langzaam leeg als een ICE. De hoogvoltage accu wordt niet belast.
En zo'n ding verbruikt altijd stroom ook al staat hij stil.
Waar baseer je dat op? Energie verdwijnt niet zomaar.

Tesla's hebben Sentry Mode waarmee de camera's rondom de auto de omgeving in de gaten houden. Ja, dat verbruikt best wat energie. Maar je kan dat gewoon uitzetten. Als je snachts je auto voor de deur zet met 60%, dan heb je in de ochtend nog steeds gewoon 60%.
Ook een EV heeft gewoon een 12v accu waarop zaken zoals verlichting en zelfs infotainment werken. Die loopt dus ook net zo langzaam leeg als een ICE. De hoogvoltage accu wordt niet belast.
De hoogvoltage accu wordt indirect toch wel belast. Regelmatig wordt de 12V accu gecheckt en indien nodig bijgeladen vanuit de hogevoltage accu.
Maar bij een ICE wordt die 12V accu toch ook gebruikt? En die wordt niet bijgeladen, want de motor wordt immers niet gestart. Hoe komt het dan dat het bij een EV sneller leeg zou lopen?
Maar de airco gaat door, de lampen blijven branden. Dat is allemaal energie en die komt uit... juist benzine. Ook al heb je een hybride alle energie die jouw auto verbruikt is afkomstig uit benzine. Zei het dat je hybride daar spaarzaam mee omgaat.
Waar denk je dat de energie naartoe gaat als een EV stil staat aan het light?
Het is niet naar warmte, trillingen, of geluid.
De eerste wet van de thermodynamica zegt dat het niet zomaar kan verdwijnen.

Een batterij lekt geen gigantische hoeveelheden energie als die niet in gebruik is.
Het is niet waterstof.
8 maanden geregend zonder een straaltje zon? Ik vraag me af waar je woont.
Mijn panelen hebben vorig jaar netto 4200KWh teruggeleverd. Aangezien ik mijn EV altijd thuis laadt is dat een uitstekend resultaat. Mijn verbruik vorig jaar was 4300KWh dus onder streep nauwelijks verbruik wat, zolang de salderingsregeling geldt erg prettig is.
Daar is helemaal niks mis mee wat mij betreft, maar je eigen voorkeuren hebben weinig van doen met de feitelijke voordelen van een elektrische bak mits je bijv. o.a. zonnepanelen hebt. Je kan dat feitelijk uitrekenen (total cost of ownership). Ons elektrische wagenpark heeft al 5 jaar+ een lagere cost of ownership dan onze dieselvoertuigen ook al waren ze duurder in aanschaf. Voor iedereen is die som anders want iedereen rijd en laad op een andere manier. Als je het een beetje uitdoktert kan je goedkoper rijden met een elektrische auto, maar dat is van heel veel constant veranderende zaken afhankelijk.

Over je opmerking van de zon afgelopen jaren, onze zonnepanelen hebben jaargemiddelde evenveel opgebracht, welke maanden je wel en niet zon hebt veranderd nog wel eens, voor het gemiddelde maakt dat niets uit en voor het gebruik van je auto is de som wat ingewikkelder dan 'het regent 8 maanden'.
Zonnepanelen zijn zo duur niet meer. Als je je auto daar mee op kan laden heb je die er zo uit. Gaat in de zomer prima. Ik doe dat in Nieuw Zeeland met die oude Tesla ook.
De 8 maanden regen in Nederland waren vooral wintermaanden. Vanaf half mei is er ongeveer het normale zon-uren geweest. Salderen is niet nodig als je de stroom zelf kan gebruiken.

De oude autoproducenten proberen de EV's nog steeds zo veel mogelijk in een kwaad daglicht te zetten en alle nadelen stevig aan te dekken. In werkelijkheid vallen die nadelen reuze mee. Een EV rijdt vooral veel lekkerder en door gebrek aan bewegende delen is er nauwelijks onderhoud nodig.

Die batterij degradatie is echt niet zo erg. Ik heb een Tesla S en die is 10 jaar oud en de batterij degradatie is nog slechts 8%. Voor een normale gebruiker gaat een batterij gewoon net zo lang mee als de rest van de auto.
Stroomverbruik als hij niet gebruikt wordt is echt minimaal. In Nederland heb ik een MG de vorige winter vier maanden stil laten staan en dat kostte slechts 2% (ca 14 KWh). Je moet een EV echt een paar jaar stil laten staan om de accu leeg te laten lopen. Kans is groter dat de gewone accu voor die tijd al leeg is, want daar komt het stroomverbruik tijdens stilstand uit. De Tesla staat nu 8 maanden stil, maar als ik volgende week weer in Nieuw Zeeland kom kan ik daar zonder problemen echt nog een paar honderd km mee rijden.

Voornaamste nadeel van elektrisch rijden in Europa zijn de onduidelijke en soms schandalige prijzen bij de laadpalen.
Je wordt straks gepakt door de wegenbelasting, dat verschil is niet meer terug te verdienen met zonnepanelen en een eigen laadpaal.

Gratis laden in de zomer is zonder salderingsregeling overigens ook een stuk minder aantrekkelijk dan nu: Je laadt alleen gratis als je exact oplaadt op de momenten dat je een overschot hebt, want terugleveren in de zomer zal net zo duur zijn als in de winter.
Je wordt straks gepakt door de wegenbelasting
Is dat zo? Heb je wel eens gekeken wat een auto als een 2019 Model 3 SR+ weegt, of een Hyundai Ioniq? Dat scheelt 1-2 gewichtklasses tov een 'gewone' gemiddelde C- of D-segmenter. Dat scheelt dus 1 of 2 volle tanks op jaarbasis. Dat valt dus gigantisch mee.
dat verschil is niet meer terug te verdienen met zonnepanelen en een eigen laadpaal
Daarbij onderschat je gigantisch hoeveel geld dit kan schelen. Bedenk even dat een auto zo'n €1,80 nodig heeft voor 15 kilometer afstand. Oftewel, €12 per 100km. Een EV rijdt 100 kilometer op 15 kilowatt, en uitgaande van €0,25 tot €0,30 per kilowatt kost dat maximaal €4,50. Dan bespaar je bij 20k km op jaarbasis dus al een goeie €1.500 en dus meer dan €100 per maand. De wegenbelasting scheelt 10 tot 20 euro per maand, dus er resteert nog 80 euro besparing per maand.

En dat is dan dus worst case. Met zonnepanelen of dynamisch laden is dit te drukken naar de helft en ga je al snel over de €2.000 per jaar heen.
Laat ik een Peugeot 308 vergelijken met een Peugeot e-308.

308: 1229kh - €164 / 3 maanden - WLTP-verbruik 5,5L/100km
e-308 1716 kg - €293 / 3 maanden - WLTP-verbruik 15,1KWh/100km

Kosten op jaarbasis 308 bij 20.000 km: 4 * 164 + (5,5*20.000/100) *€1,80 = €1980
Kosten op jaarbasis e-308 bij 20.000 km: 4 * 293 + (15,1*20.000/100) *€0,30 = €2078

... en dan is 15.000 km/jaar voor mij realistischer dan 20.000.
Grote/kleine beurt weggelaten?

In mijn ervaring is onderhoud bij een EV vele malen minder.
Onderhoud is weer een onderwerp apart en is erg afhankelijk van het onderhoudsinterval. De hier genoemde Peugeot heeft iedere 20.000km een beurt nodig, wat redelijk is, er zijn veel auto's die na 15.000km een beurt nodig hebben en dat maakt het vrij duur. Mijn Alfa Romeo Mito heeft een onderhoudsinterval van 30.000km en is daarmee zeer goedkoop: Een beurt valt wel iets duurder uit, maar niet veel, olie verversen kost voor alle auto's bij een beurt hetzelfde, dus daarmee heb ik kwa onderhoud met deze auto niet te klagen.

Verder is onderhoud ook een kwestie van slim kunnen inkopen: Garages zijn gewiekst, als de monteur belt dat x.y.z. kapot is, je moet heem maar op zijn woord geloven... Op dat punt wijkt elektrisch niet af van benzine.
We hebben zelf een e-Niro staan, en een gewone Niro. Als ik het dan bereken met het praktijkverbruik kom ik zo uit:
- Niro: 1412kg - €221 / 3 maanden - Praktijkverbruik 5,4L/100km
- e-Niro: 1712kg - €299 / 3 maanden - Praktijkverbruik publieke laadpaal: 16kwh/100km

Kosten Niro op jaarbasis bij 20k km: Mrb € 884, brandstof @ € 1,80: € 1944, totaal € 2828
Kosten e-Niro op jaarbasis bij 20k km: Mrb € 1196, stroom @ € 0,34: € 1088, totaal € 2284

Voordeel voor de e-Niro: € 544,- per jaar.

Komt nog bij:
- De e-Niro is minder onderhoud nodig, kosten zijn echt veel lager
- Ik ga uit van de publieke laadpaal bij ons in de straat, met laadverlies.
- We laden aan huis. Het extra verbruik van de auto doorrekenen, komt bij ons uit op ~ € 0,22 per kwh. Dus onze stroomkosten voor de auto zijn in werkelijkheid nog een derde lager. Komt nog bij dat we in de zomer minder terugleveren, dus zijn de kosten nog lager. Werkelijke stroomkosten voor ons zijn rond de € 600 per jaar.

Praktisch is de e-Niro in lasten ongeveer € 1500,- per jaar goedkoper voor ons. Aangezien ze nu tweedehands voor vrijwel dezelfde prijzen staan in benzine of elektrisch, was de keus snel gemaakt. Ook al gaan we straks Mrb betalen, is dat geen enkel probleem.

Waarom hebben we dan nog een gewone Niro staan? Omdat we 4 jaar geleden nog geen geld hadden voor de e-Niro. Komende jaar gaat de benzine Niro ook de deur uit en komt daar ook een elektrische auto voor. Met een besparing van 1500 euro per jaar per auto, kun je hele leuke dingen doen. En je rijd in een fijnere auto (enige verschil tussen de Niro en e-Niro, is de aandrijving. Van binnen exact hetzelfde).
Laat ik een Peugeot 308 vergelijken met een Peugeot e-308.

308: 1229kh - €164 / 3 maanden - WLTP-verbruik 5,5L/100km
e-308 1716 kg - €293 / 3 maanden - WLTP-verbruik 15,1KWh/100km

Kosten op jaarbasis 308 bij 20.000 km: 4 * 164 + (5,5*20.000/100) *€1,80 = €1980
Kosten op jaarbasis e-308 bij 20.000 km: 4 * 293 + (15,1*20.000/100) *€0,30 = €2078

... en dan is 15.000 km/jaar voor mij realistischer dan 20.000.
Deze cijfers lekken mij vreemd, dus toch even narekenen en dan blijft de vraag over of je bewust of onbewust verkeerd presenteert om je punt te maken. Want je hebt bij de e-308 wel de wegenbelasting in het eindbedrag meegenomen en bij de 308 niet. Ook voor de berekening met 15.000km/jaar kom je nog steeds goedkoper uit met de e-208 (308: 2141,- vs e-308: 1851,5).
Laat ik een Peugeot 308 vergelijken met een Peugeot e-308.
Ik snap die aanpak, maar bij zo'n model krijg je inderdaad een extreem groot gewichtsverschil door de toevoeging van accu's. Bovendien is de efficiency relatief laag voor een EV, terwijl het juist bovengemiddeld is voor benzine.
Een vergelijking tussen een Golf en een ID3 pakt anders uit - laat staan iets als een 308SW en een Model 3.

Verder maak je gewoon een rekenfout; bij de 308 reken je gewoon helemaal geen wegenbelasting. Er komt dus nog 4* 164 euro overheen en dan kom je uit op 2636 voor de ICE. De EV is dan op jaarbasis ruim 500 euro goedkoper, zelfs in jouw voorbeeld. Oke, da's idd geen 1500, maar dat komt door de reden die ik hierboven noemde.

Verder is er erg veel discussie gaande rondom gewichttaxatie op EV's, dit leeft al jaren - en verandert ook al jaren. Goed om te bedenken dat Nederland het enige land is van de gehele Westerse wereld wat hierop taxeert. Je gaat (terecht overigens) uit van een worst-case op dat gebied. Volgend jaar is het slechts 25% en de kans blijft aanwezig dat er sprake is van een kortingstarief in het jaar daarna, zoals door het vorige kabinet ook besloten was.

[Reactie gewijzigd door Richh op 7 november 2024 14:25]

Ook als je de normale prijs voor stroom betaalt blijft het goedkoper.

Laat staan met een dynamisch energiecontract, en daarnaast kan ik nog steeds ca. 8 maanden per jaar "gratis" zonnestroom laden.
Ik heb 16 panelen en daarmee kan ik icm salderen mijn eigen vebrruik prima afdekken (vorig jaar 10 euro aan elektra kwijt na salderen). Maar ik zie niet hoe je naast je verbruik in huis ook nog een BEV er 8 maanden per jaar van kunt laden. Nu heb ik niet de ideale zonligging en verwarm ik veel elektrisch maar toch, hoe doe je dit dan? Heb je enorm veel panelen?
Relatief weinig huishoudelijk verbruik, maar wel 24kWp aan zonnepanelen.

(Was destijds leuk met de energiecrisis, zonnepanelen kon je binnen een jaar terugverdienen als je een contract had met hoge terugleververgoeding)
Zoiets moet je ook over een jaar berekenen. Niet maand op maand. Dan kom je op een hele fijne prijs uit kijkende naar een kalenderjaar.
Dan nog kun je er voor kiezen om thuis te laden als de zon schijnt. Of, je kiest een dynamisch contract waarin de stroom in de goedkopere uren (meestal met veel aanbod van duurzamere energie) goedkoper is. De huidige salderingsregeling kan ook eigenlijk niet meer.

Ik rij ook een EV maar heb thuis geen zonnepanelen. Die boot hebben wij gemist, maar ik ben op dit moment fors goedkoper uit dan de dieselauto die hier ook nog staat. Ook al zou de EV straks weer netjes belast worden is het nog steeds voordeliger om elektrisch te rijden.
Jij tankt in de winter wel gratis oid?
Eigenlijk wel ja, met een tankpas.
ooh, dan heb ik in de winter genoeg panelen voor de winter op mn dak.
dit is werkelijk onzin. een EV heeft de reputatie goedkoop te zijn. maar als je er echt aan gaat rekenen valt het allemaal behoorlijk tegen.

zonnenenergie maakt weinig uit, die panelen zijn ook ooit aangeschaft.
Een dynamisch contract en laden op momenten dat het goedkoop is kan natuurlijk wel helpen.

Daar komt bij dat de prijzen van brandstof nooit extreem hoog zullen worden, want dan krijgen we mobiliteitsarmoede voor de onderlaag in de samenleving, dat laten ze nooit gebeuren.

[Reactie gewijzigd door 1234567y op 7 november 2024 09:41]

Een setje panelen was vroeger wellicht duur, maar een 550w paneel kost nu zo'n 60 euro.
Mijn panelen zijn ooit betaald, dat klopt.
Maar dat zijn sunk costs, en niet relevant.

De vraag is wat krijg ik anders voor mij geproduceerde stroom?

Ik krijg nog ca. 2 jaar 21ct/kWh voor mijn overschot (wat echt veel is) en daarna daalt dit waarschijnlijk naar een paar cent per kWh.

Zelfs met die 21ct. kan ik ca. 50km rijden voor de prijs van een litertje benzine....
Door de winst van Trump is het heel waarschijnlijk dat Europa veel maar last zal gaan krijgen van Rusland en hun neiging om de maatschappij te verharden.

Mobiliteitsarmoede voor de onderlaag is vooral een probleem voor de onderlaag in dat land. En dat gaat het ook weer worden voor grote delen van Oost-Europa, waar het zal uitdraaien op nog meer migranten van Oost- naar West Europa. Als gevolg daarvan zal de mobiliteitsarmoede van de onderlaag in Nederland ook gauw een ondergeschoven kindje gaan worden.

"Dat laat men niet gebeuren". Ha, mobiliteit is een luxe, welke sneller zal vervallen dan jij denkt of ik verwacht. Dus ga je maar wonen waar het werk is, of werk je maar niet (in het beroep waarvoor je hebt geleerd).
De enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling.
En ik maar denken dat ik had gekozen omdat ik het gewoon prettiger vind rijden.
En over het algemeen veel meer technische snufjes. Ik kan me niet meer heugen wanneer ik voor het laatst m'n auto heb "gestart" of "uitgezet".
Die “snufjes” zijn voor mij dan juist weer een nadeel. Al die toeters en bellen leiden alleen maar af van waar het echt om gaat: je gedachten bij het verkeer houden. Maar er zitten ook veel anti-features in. Zoals het gepush naar koppeling met een smartphone voor bepaalde zaken (navigatie, audio, etc). Of de privacyschending via datamining. Ik wil geen data over mijn gebruik naar de fabrikant sturen. En alles wat digitaal is zit altijd vol met lekken die criminelen een keer gaan misbruiken.

En dan die automatische updates, nee dank je. Ik wil dat een auto gewoon blijft werken zoals ie werkt, en zich niet ineens anders gaat gedragen omdat de maker dat bepaald heeft. Sowieso is die auto van mij, de fabrikant hoeft daar geen toegang meer in te hebben. Plus de kans op bricken door een verkeerde update.

En om het nog verder te verklooien is het opladen bij publieke laadpunten ook al zo’n digitaal lock-in feestje geworden, met automatische digitale betalingen, vreemde systemen om je extra geld afhandig te maken en weer het punt over datamining en privacy. Plus als kers op de taart vaak de verplichte app :r

Nee hoor, geef mij maar zo’n ouderwetse, uit de tijd dat een auto nog een auto was ipv een smartphone op wielen.
Ligt natuurlijk puur aan de auto die je vergelijkt. We hebben hier een Niro en een e-Niro staan. Afgezien van de motor, zijn ze van binnen exact gelijk in interieur en tech.
Klopt, er is natuurlijk geen technische reden waarom al die nieuwe tech per se in elektrische auto's moet zitten, of waarom elektrische auto's vol moeten zitten met cloud-based functies. En toch zie je dat te vaak gebeuren. Ze grijpen vernieuwing in het ene (de motor) aan om meteen de rest maar een makeover te geven. Maar misschien is mijn beeld vertekend door m'n omgeving. Ik ben tenslotte geen auto expert en ken alleen degenen die ik zelf in het dagelijks leven tegen ben gekomen. Ik weet in ieder geval dat ik nooit een Tesla ga kopen...
Voor Woon-en-Werkverkeer is het ideaal. Ik heb zelf ook een electrische auto maar moest laatst ongeveer 400 kilometer rijden en ik begon wel te zweten toen de percentage van de accu best snel van 15 naar 5% ging. Ik rijd een Polestar 2 Dual Long Range Performance waar de capaciteit enigzins hoog is.
Ligt er uiteraard aan hoe en waar je rijdt. Onze e-Niro 64kwh, haalt overdag bij normaal met verkeer meerijden en max 100km/u GPS aanhouden 450 snelweg km. Rij je 's avonds en houd je de maximums als suggestie aan, dan haal je nog de 300km wel. Kan me slecht voorstellen dat je dan met 15kwh extra in jou auto, zenuwachtig wordt van een rit van 400km.
Ik weet niet welk modeljaar van de Polestar 2 hij heeft, maar die van mij uit 2020 zit op een gemiddeld verbruik van 22.6 kwh/100km over de laatste 5000 km met een gemiddelde snelheid van 64 km/h. Met alleen snelweg haal ik de 300Km niet. De nieuwere modeljaren zijn wel wat efficienter.
In sommige gevallen is het helemaal geen keuze maar wordt het door het bedrijf opgelegd dat er alleen nog maar elektrische voertuigen aangeschaft worden.
Klopt, zo ook bij ons. Dit komt vanwege wetgeving (CSRD vanaf 2025), maar ook van grote stakeholders:

- Banken
- Verzekeraars
- Investeerders

Bij de grote bedrijven waar veel geld wordt geleend zijn dat simpelweg voorwaarden aan de leniningen. Je krijgt ook vaak korting op je rente als je dergelijke initiatieven doorvoert.
Gelukkig maar dat die initiatieven er ook zijn. De oude auto industrie blijft maar lobbyen om vooral de benzine motoren te kunnen blijven promoten. Dat wordt ook overal verkondigd en journalisten worden ook aangemoedigd om nadelen van EV's aan te dikken.

Een EV heeft maar twee nadelen:
  • Geringe trekkracht (maar wie niet met een aanhanger of caravan rijdt heeft daar geen last van)
  • Geringe actieradius. Voor dagelijks verkeer is één acculading voldoende voor twee dagen rijden, koop anders een auto met een grotere actieradius.Die paar keer in het jaar dat je meer rijdt dan de actieradius zijn het klagen niet waard en lang achter het stuur zitten is ook niet aan te bevelen. Eigenlijk is dit dus hooguit een half puntje.
Een elektrische motor is veel eenvoudiger (geen koeling, geen bewegende delen, geen versnelling), veel kleiner en stil. In de stad ook nog eens veel zuiniger. De allereerste "auto" was zelfs een EV (https://www.rug.nl/museum...ssors/sibrandus-stratingh) en die was er al 50 jaar voordat de eerste benzine auto werd uitgevonden!
Voornaamste beperking destijds was dat de batterij-techniek nog uitgevonden moest worden. Men had toen net "de zuil van Volta" de eerst "bruikbare" batterij kwam pas een jaar na de uitvinding van de EV!

Er zijn inmiddels veel vindingen gedaan die de accu's veel beter maken in oplaadtijd en energiedichtheid. Die vindingen vinden nu langzaam hun weg richting de productielijnen. Over vijf jaar rijdt een EV vanuit de fabriek gewoon een dikke 500 km en is in vijf tot tien minuten op te laden.
Precies, is dus eigenlijk dwang. Best wel een suggestief zinnetje in het artikel dus,. Want men kiest niet vaker voor electrisch. Nee de zakelijke rijder mag heel vaak geen ICE meer rijden, dus of privé iets kopen en budget hiervoor inzetten of electrisch leasen. Plus het bijtellingspercentage gaat juist omhoog sinds 2023 en de prijzen van auto's zijn de afgelopen 5 à 15 jaar 1,5 a 2x zo hoog geworden, dus het voordeel is er wel vanaf (ICE vs EV).
Nee, de enige reden waarom zakelijk elektrisch rijdt is omdat de TOC lager is.
Yariva Moderator internet & netwerken @andreetje7 november 2024 09:08
Dat gaat dan 2 kanten op. Ook benzine zou door het dak zijn gevlogen zonder dat de overheid aan de handrem had getrokken met subsidie. Die overigens stopt einde van het jaar.

Streep beide weg en je krijgt een veel eerlijker en gelijker speelveld. Ondanks dat ik het überhaupt niet eens ben met jou statement maar dat is een ander verhaal. Nu is jou statement niet appels - appels vergelijken.

[Reactie gewijzigd door Yariva op 7 november 2024 09:09]

De regering verhoogt de benzineprijs zoals de zon elke dag opkomt en weer ondergaat. Nu de accijnzen volledig uit de bocht zijn gevlogen en de "tijdelijke" accijnsverhoging van Kok eeuwig is geworden, noemen we een korting op oak 'm beet 100% belasting op benzine "subsidie". Zo lust ik er nog wel één.

Wanneer wij fictief alle accijnzen, btw, mrb en bpm van een ICE en EV weglaten, is de ICE verreweg de goedkoopste outo om te rijden.
Je kunt blijven zeuren over het kwartje van Kok uit 1991, maar zoals het er nu naar uit ziet verhoogt deze regering over 1 jaar, 1 maand en 25 dagen de benzineprijs met 17 cent én waarschijnlijk een inflatiecorrectie. Als je kijkt hoe de waarde van de euro is gestegen, is dat kwartje van toen nu nog maar 12 eurocent. Dat is dus minder dan dit kabinet van plan is (en waardoor zij in mijn ogen ook nooit meer over dat "kwartje" mogen beginnen, want ze gaan er zelf ruim overheen).

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 7 november 2024 09:28]

ik wil niet vervelend zijn, maar 25/2,20371 = 11,34:
Dat kwartje van toen is altijd al ongeveer 12 eurocent geweest.

maar dat terzijde. Verder wel een goed punt.
Het grote verschil, en de reden dat mensen iedere keer weer over het kwartje van Kok beginnen:
Dat kwartje werd verkocht als 'tijdelijk'. Dat was een leugen. Dat is een onbetrouwbare overheid.
De plannen van de huidige regering zijn gewoon dat, plannen waar je het mee eens of oneens kunt zijn.

Het is niet vreemd dat mensen bedrog door de overheid zwaarder opvatten dan reguliere veranderingen, en het is dan ook niet gek dat het iedere keer terugkomt. Vertrouwen komt te voet en gaat te paard enzo.

Dat is de reden dat @andreetje dit erbij haalt, maar het is niet de kern van zijn argument. De kern gaat over de kosten van ICE vs EVs en hoe de belastingen dat beïnvloeden. En daarin heeft hij natuurlijk gewoon gelijk.
Zonder belastingen rijdt je nog steeds goedkoper in een EV dan een ICE.

Kale stroomprijs per kWh is (afgerond) 10 cent. Kale benzineprijs iets (afgerond) 50 cent. Als je die cijfers inplugt in iselektrischgoedkoper.nl met verder de standaardinstellingen (en MRB op 0 gezet) kom je uit op een TCO van 29.496 euro voor de EV en 32.686 euro voor de ICE.

Rij je 10 jaar met dezelfde auto (misschien doe je dat zelf niet, maar dan doet de eigenaar na jou dat wel) dan wordt het verschil nog groter. De EV komt dan uit op 43.172 euro terwijl de ICE met 49.552 euro zo'n 6.000 euro meer kost.
Zonder belastingen rijdt je nog steeds goedkoper in een EV dan een ICE.
In je berekening stel je de aanschafprijs gelijk. Dat klopt niet; na aftrek van BPM is een ICE véél goedkoper.
De afschrijving van een EV is procentueel hoger en absoluut gezien véél hoger dan van een ICE.

Hier kun je lezen dat de verzekeringspremie van een EV gemiddeld 50% hoger is dan van een ICE:
https://www.geld.nl/nieuw...0voor%20een%20benzineauto.

Alles bij elkaar genomen zijn de energiekosten van een EV lager dan van een benzineauto, maar afschrijving (de grootste kostenpost van een auto) en verzekeringspremie zijn veel hoger.

Qua onderhoudskosten is het beeld dubbel. Enerzijds wordt gesteld dat een EV (in principe) lage onderhoudskosten heeft, anderzijds kunnen reparaties veel duurder uitvallen dan bij een ICE. Daar moet je geluk mee hebben. Ik denk nog even aan de Tesla-bezitter met een kapotte accu die uit pure frustratie zijn auto zelf met dynamiet opblies.
De hogere premie komt grotendeels doordat de gemiddelde EV nieuwer is dan de gemiddelde ICE. Er rijden ICEs rond van 30+ jaar oud.
De gemiddelde elektrische auto is vrij nieuw en heeft een hoge aanschafwaarde.
Andere argumenten die ze geven ("Ook is het relatief duur om de geavanceerde onderdelen van deze auto’s te vervangen." hangen ook samen met dat EVs over het algemeen nieuwer zijn. Behalve de aandrijflijn scheelt het weinig qua techniek; elke auto heeft tegenwoordig twee of meer schermen, tientallen sensoren in de carrosserie verwerkt, etc.

Met betrekking tot de afschrijving; die ontstaat pas als je je auto verkoopt. Als je naar de berekening kijkt zie je dat beide auto's na tien jaar nog minder waard zijn dan die 6.000 euro die je gedurende die tijd hebt bespaart aan energiekosten. Zelfs als de waarde van de EV dan dus nul euro zou zijn, heb je nog al die tijd in totaal voor ~3.000 minder gereden.

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 7 november 2024 13:36]

Yariva Moderator internet & netwerken @andreetje7 november 2024 09:21
Ik ga er niet op induiken om alle cijfers naar boven te halen, ik moet straks gewoon lekker aan de bak op werk ;)

Maar goed stel dat jou berekening inderdaad goed is. Dan betekend dat maar 1 ding: mensen moeten gestimuleerd worden om de juiste auto te kopen voor het milieu. Daarvoor zitten al die subsidies erop. Ongeacht of je dit een goed of slecht iets vindt blijft dit een feit. Dus oftewel je maakt EV rijden goedkoper oftewel benzine rijden duurder. Het is een gegeven, als Europa moeten we simpelweg schoon rijden in Europa.
En daar gaat het mis. Als we al die miljarden kilometers blijven maken met een EV, dan komt er alsnog enorm veel CO2 vrij met onze Nederlandse stroommix. We moeten ons gedrag veranderen. Nu wordt de suggestie gewekt dat als we allemaal EV gaan rijden, dat we ‘klaar’ zijn en duurzaam bezig zijn. Dat is gewoon niet zo. En het helpt geen fluit tegen klimaatverandering.
Yariva Moderator internet & netwerken @Naafkap7 november 2024 09:46
Wat jij benoemt (bouw een sloot aan EV's en het klimaatprobleem is opgelost) heb ik nergens geschreven. Verder lijkt het mij verstandig om geen desinformatie te verspreiden over de Co2 reductie van EV's en dat dit niet zou helpen. Dit is feitelijk onjuist en misinformatie. Als je hier legitieme bronnen voor heb zie ik ze graag.
Wil je a.u.b. ophouden om meteen de desinformatie-kaart te trekken? Even een sommetje:

CO2-emissiefactor voor het Nederlandse stroomnet is 370 gram per kWh gemiddeld op jaarbasis. Voor een gemiddelde EV met laadverliezen meegerekend (200Wh per km) kom je op 5.100.000.000 kWh. Dat maakt 1.887.000.000 kg CO2 als iedereen deze kilometers met een EV zou afleggen. Dat komt het klimaat niet ten goede.
CO2-emissiefactor voor het Nederlandse stroomnet is 370 gram per kWh gemiddeld op jaarbasis.
Dat was in 2023 284 CO₂eq/kWh gemiddeld. Daarbij Laden EV's vaak op momenten waarop de stroommix relatief het schoonst is, maar laten we uitgaan van het gemiddelde;

De stroommix wordt elk jaar schoner; H1 2024 was bijvoorbeeld al 240 CO₂eq/kWh.
De auto's worden elk jaar zuiniger en gaan bufferen middels V2x

Met de huidige running stroommix (die dus steeds schoner wordt) heb je het dan over 1,2 miljard KG aan CO2. Dat is al ruim 50% minder dan wanneer iedereen met een ICE zou rijden.

Deze 50% winst in CO2 uitstoot, (naast fijnstof, ultrafijnstof, stikstofoxiden, koolmonoxide, koolwaterstoffen, zwaveldioxide en een beetje methaan) is winst tov blijven rijden op olie.

1 liter benzine verbranden zal nooit schoner worden daar we verwachten in 2027 al ruim 60% van onze stroom op te wekken uit zon en wind.
En wat is het verschil met de uitstoot van bezineauto's? cijfers strooien kan iedereen, maar dan graag wel het volledige beeld.
Wij hebben klimaatneutrale opwekking als doel voor onze stroom. Het saldo aan Co2 uitstoot voor de stroomopwekking (en dus ook EV rijden) zal uiteindelijk 0 gaan worden.

Het verschil zit hem dus in dat op benzine rijden never nooit klimaatneutraal gaat zijn, en op elektra rijden dat wel is. Het probleem in jouw denkwijze is dat jij op korte termijn denkt, en dan ziet het er inderdaad niet spectaculair uit wat je aan Co2 bespaart met EVs. Met EVs hebben wij in ieder geval de kans om onze klimaatdoelen te halen. Met ICE voertuigen weet je 100% bij voorbaat al dat het onmogelijk gaat zijn.
Als je er alles over wilt weten, er zijn genoeg wetenschappelijke studies. lees bijvoorbeeld https://www.sciencedirect.../S1361920921002108#s0030.
In dat artikel wordt echt bij alle brandstoffen van bron tot wiel gerekend. Opwekken van elektriciteit zit er dus in, maar ook het oppompen en raffineren van benzine en diesel. Grote voordeel van EV's is dat ze ook op groene energie (zon, wind, water) kunnen rijden. Dat zit niet in het genoemde artikel, maar trekt het voordeel wel verder naar elektrisch rijden.

Kom niet met zaken als te kort aan grondstoffen voor batterijen, want die zijn er echt zat en bovendien komen er steeds meer batterijen die van totaal verschillende grondstoffen gebruikmaken. Productie van een batterij kost energie, maar dat is maar een paar procent meer dan de energie die nodig is voor de productie van een brandstofmotor met versnellingsbak.
Helemaal mee eens hoor, ik reageerde op de persoon die alleen de ene kant van het verhaal besloot te belichten.
Yariva Moderator internet & netwerken @Naafkap7 november 2024 09:49
"En het helpt geen fluit tegen klimaatverandering." is feitelijk desinformatie. Dat is ook waar ik op reageer. Daar laat ik het bij, fijne dag.

[Reactie gewijzigd door Yariva op 7 november 2024 09:50]

Per kWh kan een zuinige EV ca 6 km rijden, en stoot daarmee ca 60 g/km uit. Dat is flink minder dan de gemiddelde ICE (die ligt rond de 120 g/km). Het voordeel van EVs is dat de uitstoot niet lokaal is, dus geen stank in de stad. En met het vergroenen van het netwerk worden ook EVs schoner. ICE zal altijd even "vies" blijven.

[Reactie gewijzigd door zonoskar op 7 november 2024 10:30]

De desinformatie kaart is volledig terecht.

Als je met cijfers gaat strooien neem dan wel de juiste cijfers en sla geen stappen in de berekening over.
De CO2 emissiefactor in 2023 is 284 gr/KWh Een gemiddelde EV (BMW i3) gebruikt 16 KWh per 100 km Dat is 160 Wh per km. CO2 uitstoot per km: 39,68 gram Ga je uit van jouw 370 gram per KWh, dan zou die ev per km 51, 69 gram CO2 per km uitstoten. Bij het laden gaat ook wat energie verloren. Dat ligt bij langzaam laden tussen de 7 en 12%, bij snelladen kan dat oplopen tot 20%. Met de energie mix van 2023 kom je dan op max 47,62 gram CO2 per km, volgens jouw bron 62.03 gram CO2 per km;

Benzine CO2 uitstoot per liter: 2,3 kg (bron: https://nl.econologie.com...of-benzine-of-diesel-gpl/. Een vergelijkbare BMW 3 serie gebruikt gemiddeld 8,15 liter per 100 km (bron) https://www.autoweek.nl/verbruiksmonitor/bmw/3-serie/dat komt neer op 187,45 gram CO2 per km. Bij de productie (raffinage) van benzine wordt ook nog eens de nodige CO2 geproduceerd. Dat zit nog niet eens in de berekening.

Een benzine auto produceert dus drie à vier keer zoveel CO2 als een auto op elektra. Dat is totaal wat anders dan wat jij ons wilt laten geloven door alleen de uitstoot voor een fictief aantal kilometers voor elektrisch auto's te geven. Dat is dus onvolledige informatie en daar je het bewust doet om EV's in een kwaad daglicht te zetten noem je dit desinformatie.

Nu kan je met een verweer komen dat de Nederlandse energiecentrales redelijk schoon zijn. Echter zelfs met elektriciteit alleen uit een vervuilende bruinkool centrale is een EV nog steeds schoner. De CO2 uitstoot is dan nog altijd zo'n 80% van een benzine auto.

Bij centraal opwekken van elektriciteit kan men ook veel gemakkelijker CO2 en andere schadelijke stoffen afvangen. Bij uitlaatgassen uit de auto gaat dat veel lastiger.

De schoonste kilometers blijven nog altijd de kilometers die je niet aflegt.
Er is een probleempje mee, gerelateerd aan thermodynamica. De transitie van energie in een proces kost energie. Het valt nog een beetje te beargumenteren met het feit dat in kilometers gerekend een energiecentrale een iets beter rendement heeft dan verbranding per motor maar dat gaat EV's echt niet superieur maken. Elektromotoren producren nog steeds behoorlijk warmte door frictie , en een magnetisch veld is altijd grof.
iets? het scheelt een factor drie.
Voorlopig is het zo dat ook een EV CO2 uitstoot. Als we geen uitstoot van een EV meer willen, moet er nog héél wat veranderen. Het is nu net als de overstap van steenkool op gas. Het is een verbetering, maar we zijn er nog lang niet.
De beste kilometers zijn die, die niet gereden worden. Daar verandert de E niets aan.
Ook op elektra zitten behoorlijke belastingen en de laadpaal beheerders gooien soms gewoon 100% op de prijs, terwijl de winst op benzine ongeveer 10 tot 15% is.
Benzine auto's hebben veel meer onderhoud nodig omdat daar veel bewegende onderdelen in zitten die continu gesmeerd en gekoeld moeten worden. Een EV heeft nauwelijks bewegende delen, geen smering, geen koeling. Volgens de ANWB is een EV het goedkoopst als je er vijf jaar of meer mee doet. Die cijfers zijn al van vijf jaar geleden!. Kan je thuis laden, dan is een EV al na drie jaar goedkoper.

Die accijnzen en andere belastingen weglaten is onzin. Die moet je gewoon betalen.
Van de TCO van een ICE gaat het grootste deel om afschrijving, bpm en mrb. Daarna komt onderhoud. De besparing op onderhoud door een EV te nemen is dus minimaal. En als de accu stuk gaat, of je rijdt een deukje, ben je helemaal de sjaak.

Die fixatie op onderhoud als groot voordeel van de EV is dus onzinnig.
Die accijnzen en andere belastingen weglaten is onzin. Die moet je gewoon betalen.
Ik schreef:
Wanneer wij fictief alle accijnzen, btw, mrb en bpm van een ICE en EV weglaten, is de ICE verreweg de goedkoopste outo om te rijden.
Wat begrijp je niet aan "fictief"? Waar het mij om gaat is dat de regering haar belastinginkomsten op peil wil houden. Uiteindelijk zullen dus alle subsidies op de EV verdwijnen en wordt er, speciaal voor de EV, rekeningrijden ingevoerd omdat elektriciteit voor in de EV te weining accijns oplevert.

De EV is een duurdere auto. Het is dus (zonder subsidies) onmogelijk om met een EV goedkoper uit te zijn.
Ik heb tot twee jaar geleden diesel gereden. Sinds twee jaar (en twee weken) EV. Onderhoud: een set banden. In Nederland heb ik een vrij nieuwe tweedehands zonder subsidie gekocht. De gratis wegenbelasting pak ik natuurlijk wel mee. Laden doe ik aan openbare palen. Als je de prijzen in de gaten houdt ben je echt goedkoper uit dan een diesel.
De subsidies die op EV's worden gegeven pikken de autofabrikanten gewoon in door kunstmatig hoge prijzen te rekenen. De Chinezen kunnen ook goedkoop EV's bouwen. Ja, ze kunnen de grondstoffen voor de batterijen met 40% korting en staal met 10% korting inkopen. Dat is een besparing van ongeveer 20% op een hele auto. Zelfs met een correctie daarvoor en de kosten voor transport zijn ze goedkoper. Als ze niet zo'n rare productie methode (eerst maken daarna kijken of je kan verkopen ipv op bestelling maken) hadden zouden de auto's nog goedkoper zijn.
Als ik de caravan niet zo ontzettend leuk zou vinden, zou ik zo een PHEV of EV nemen en dan met het vliegtuig op vakantie gaan. Dan kom ik ook eens buiten Europa.

De Chinezen hebben gigantische overproductie omdat Joe Biden 100% importbelasting op Chinese EV's ingesteld heeft. Ineens valt de Amerikaanse markt weg en kunnen de EV's in Europa gedumpt worden.
De Chinese overproductie komt vooral door hun systeem van produceren. Europese merken produceren een auto pas als die is verkocht. Alleen bij introductie maken ze een kleine voorraad van de meest gangbare keuze. Als er dan een markt wegvalt heb je geen auto's die je ergens moet stallen.

In Amerika is er al veel minder vraag naar Chinese auto's en elektrische auto's in het algemeen. Die markt is dus helemaal niet zo groot. Chinese auto's hebben over het algemeen minder opties, waardoor je van een model hooguit vijf uitvoeringen hebt. Per dag (of een paar dagen) wordt gewoon de hele dag dezelfde auto, in dezelfde uitvoering gemaakt. Veel van de basiskleur een een paar van andere kleuren. Kunnen ze die auto's niet kwijt, dan produceren ze vrolijk verder en moeten ze dus overal "opslagruimte" zoeken. Dat is gewoon de oude, communistische geleide productiewijze.
De "overproductie" bestond in de Covid tijd al. Samen met het cancelen van een grote order van een Taxibedrijf zorgde dat ervoor dat in een deel van China elk groot terrein vol stond met auto's. Vervoer naar Europa heeft lange tijd plat gelegen.
In Amerika is er al veel minder vraag naar Chinese auto's en elektrische auto's in het algemeen. Die markt is dus helemaal niet zo groot.
Ja, dat is precies wat ik zeg. Natuurlijk stort de verkoop in de VS in als Joe Biden 100% importheffing invoert.

https://www.autoweek.nl/a...r=https://www.google.com/

"Amerikaanse overheid maakt Chinese auto's praktisch onverkoopbaar"
Ik bedoel eigenlijk dat er voor de actie van Biden al weinig belangstelling voor Chinese auto's is. De elektrische auto is buiten de steden toch al weinig populair. Het is dus voor Chinese auto's maar een relatief kleine markt die wegvalt, al zijn de aantallen wel dusdanig dat de Chinese auto-industrie zich daarop moet aanpassen.
Normaal schroeft een industrie de productie terug als een markt wegvalt, maar in China blijft men lekker door produceren. Er komen ook nog eens nieuwe merken bij die nog meer auto's op de markt brengen.
Ik denk dat met 100% importheffing in de VS de jonge Chinese autoindustrie vanaf het begin al kansloos was.
De importheffing was in het begin nog 50%. Daar de Chinezen wat kleinere modellen maken dan de Amerikanen (Tesla) waren die prijstechnisch nog wel interessant. Alleen houden Amerikanen niet van "compact cars".
Zeg, gezien je het zo stellig brengt, doe eens een berekening dan?
Je bent er van op de hoogte dat bijna 70% van de kosten van benzine uit belasting bestaat hè?
Vind het een beetje gek dat je het het intrekken van een gedeelte daarvan subsidie noemt.

[Reactie gewijzigd door Timmmeeehhh op 7 november 2024 10:07]

En op electriciteit even zo veel. Energiebelasting + BTW. In absolute getallen is het minder omdat een EV zo zuinig is, maar procentueel zit er op electriciteit meer.
Je vergeet even dat een groot deel zakelijk geladen wordt. Daar zit nauwelijks belasting op elektriciteit.
De BTW mag je terugvragen, maar dat gebeurd bij brandstof ook.

De energiebelasting is lager bij hoge volumes (per meter/EAN code), maar dat speelt echt niet overal. Als jij aan de publieke laadpaal laad, iets wat veel zakelijke rijders doen, dan kan je enkel de BTW terug vragen, meer niet.

Als ik mij EV oplaad bij ons datacenter dan is het erg goedkoop inderdaad. Voor 9 euro is de auto dan vol. Maar dat komt omdat de laadpalen daar achter de meter van het DC zitten en die in de allerhoogste categorie zitten en dus lage energiebelasting betalen. Dit is echter de uitzondering en echt niet de regel.

[Reactie gewijzigd door Snow_King op 7 november 2024 09:44]

De meeste mensen die laden doen dat op de zaak. Daar wordt nauwelijks belasting geheven op de geladen elektriciteit.
Ik denk dat de meesten niet op de zaak laden. Als ik bij ASML kijk, dan zijn daar ca 300 laadplaatsen. Op 5000 werknemers. De kans dat je daar kan laden is nihil. De meeste mensen laden thuis. Dat is ook het makkelijkst en goedkoopst.
Die belasting moeten we nu eenmaal betalen. Toen de benzine prijzen door het dak gingen is daar zomaar even 17 cent per liter afgehaald.
Op elektra zitten ook belastingen Je betaalt 0,13165 cent per KW. Laadt je via een openbare paal, dan komt daar nog eens btw bovenop Al met al betaal je (afhankelijk van je energie contract) 30 tot 30% belasting. Laadpaal beheerders rekenen soms meer dan 100% extra kosten.
Hier in de buurt heb ik meerdere palen. met prijzen van 38, 57, 87 en 120 cent per kw (laatste twee van de lokale garage). Dat schreeuwt om een veel betere regulering. Met 38 cent per kw rijdt je op elektra goedkoper dan een benzine auto. 57 cent is nog net iets goedkoper, maar scheelt niet veel.
Ik woon deels in Nieuw Zeeland en daar laad ik thuis op van de zonnepanelen of windmolen (stroom aansluiting is twee jaar geleden weggespoeld) en dus gratis. Openbare palen kosten nooit meer dan $NZ 0,67 (ca € 0,40).
“Moeten we nou eenmaal betalen”
Sorry, maar het kan allemaal wat minder.

Je werkt. Iedere euro die je verdient gaat eerst 40-50% inkomstenbelasting af, vervolgens rij je met je auto (waar je wegenbelasting voor betaald) van je werk naar huis.. oh tank bijna leeg, eerst even tanken. Betaal je 70% belasting betaalt op de benzine die je nodig hebt om te kunnen rijden.
Nog even langs de supermarkt, 9-21% voor de boodschappen aan btw.
Vervolgens kom je thuis van werk, doe je het licht aan en ga je koken en betaal je 50% belasting over de stroom die je daarvoor gebruikt.
Lekker glaasje wijn bij het eten.. 11% accijns.
Even afwassen… gemeentelijke belastingen voor waterschappen. Gooi even je vuilniszak weg: afvalstoffen heffing. Vervolgens ga je in bed liggen en kijk je naar het plafond en denk je nog even aan het eigenwoningforfeit en alle andere belastingen die je morgen weer mag betalen.
En dan afvragen waarom alles zo duur is.

Ik vergeet vast nog wel een aantal belastingen, maar het mag allemaal wat minder.
Kijk eens naar de miljoenen nota. Dan zie je waar al je geld heen gaat.
Zonder belasting en accijnzen hebben we geen verharde wegen, geen gezondheidszorg, overstromingen bij elke regenbui, geen scholen en opleidingen, geen leger enz., enz.
Toch knap dat landen als Dubai, singapore and hongkong, zwitserland en vele andere landen al die dingen ook hebben en de belastingdruk vele malen lager is.
Dubai heeft olie. Kleine staten hebben over het algemeen lagere belastingen omdat ze naar verhouding veel minder infrastructuur hebben. Een heel groot percentage is bebouwd. Zwitserland heeft een belasting waar je pas echt scheel van wordt.
Belastingdruk in zwitserland is veel lager dan in Nederland.
Dubai heeft olie, Nederland heef gas.

los daarvan, alle dingen die je opnoemt kunnen ook gewoon privaat geregeld worden. Het idee dat je gelijk tot maximale afpersing van geld van je burgers door belasting over moet gaan om die dingen te regelen is absurd.
Er kan veel privaat geregeld worden, maar dan profiteert maar een heel klein deel van de bevolking ervan.
Stadstaten hebben het gemakkelijk, die functioneren bijna als gemeente en daar werkt private investering redelijk tot goed. Wanneer een land te maken heeft met meer landelijk gebied moeten er (spoor)wegen komen. Niemand gaat over zijn stukje land vrijwillig een stukje spoor of snelweg aanleggen. Alles moet nog op elkaar aansluiten ook en dan heb je al een centrale leiding nodig.
In Nederland is de belastingdruk redelijk hoog, maar het (spoor)wegennet is nergens beter. Scholing, gezondheidszorg enz. (ook allemaal privaat te regelen) is in Nederland voor iedereen toegankelijk en van een hoog niveau. In Amerika is de belastingdruk een stuk lager, maar vallen de (spoor)wegen bijna uit elkaar van ellende, is zorg alleen voor de rijken. Een goede opleiding kan je alleen betalen als pa en ma veel geld hebben, of je moet uitblinken in sport. Ik zie liever een wat meer sociale samenleving waar de staat alle basiszaken regelt en waar iedereen toegang toe heeft. Dan maar wat meer belasting betalen.
Yariva Moderator internet & netwerken @Timmmeeehhh7 november 2024 09:22
Tja ik kan er weinig anders van maken, de rijksoverheid type dit toch echt zelf. Het zou juist gek zijn om het beestje niet bij zijn naam te noemen toch? https://www.rijksoverheid...ijns-op-brandstof-in-2022
Hoezo subsidie |:( |:( , de totale belastingdruk (btw en accijnzen) op een liter benzine is al exorbitant hoog dus niks subsidie, waar haal je het vandaan...

Het niveau voor 2025 is als volgt omschreven in de sleuteltabel. Benzineaccijns gaat naar 97,480 eurocent per liter. Dat is afgerond naar boven een hele euro! Dieselaccijns gaat naar 63,653 eurocent en LPG-accijns 23,001 eurocent.

Op dit moment liggen de accijns op 78,91 cent per liter voor benzine, 51,53 cent op diesel en 18,62 cent op LPG. Bovenop de accijns worden in Nederland ook nog eens BTW gerekend. Belasting op belasting, zoals je weet. Nu betalen we in Nederland dus al meer dan de helft van de benzineprijs aan belastingen. In 2025 vormen belastingen een nog groter deel van de totaalprijs.

Bron: https://www.autoblog.nl/n...-1-euro-per-liter-6874020

De overheid heeft helemaal geen baat bij EV's want een gigantisch verlies aan inkomsten.
Op het moment dat de EV echt doorzet gaat elke EV bezitter opdraaien voor het verlies aan benzine-inkomsten.

Waarmee ik niet wil zeggen dat ik tegen EV's ben maar in de huidige vorm is het een doodlopende weg met onder de streep helemaal niet zoveel milieu voordeel.
Zie het argument van @Naafkap hierboven.
Yariva Moderator internet & netwerken @geewizz257 november 2024 21:49
Hoezo subsidie |:( |:( , de totale belastingdruk (btw en accijnzen) op een liter benzine is al exorbitant hoog dus niks subsidie, waar haal je het vandaan...
Yariva in 'Nederlandse zakelijke automobilist kiest vaker elektrisch dan diesel'
De overheid heeft helemaal geen baat bij EV's want een gigantisch verlies aan inkomsten.
Op het moment dat de EV echt doorzet gaat elke EV bezitter opdraaien voor het verlies aan benzine-inkomsten.
Ik zie liever een bron dan onderbuik gevoelens. Verder denk ik dat je overheid uitgaven zoals zorgkosten kan verminderen door een transitie van ICE's naar EV's doordat de uitstoot in steden maximaal afneemt. Juist waar veel mensen wonen en nu in contact komen met koolstofdioxide, fijnstof etc. Dat is geld dat vrij komt wat weer kan worden besteed aan andere zaken waar nu de accijnsbelasting van benzine voor wordt gebruikt (los van het feit dat er al belasting wordt geheven op elektriciteit.)
Waarmee ik niet wil zeggen dat ik tegen EV's ben maar in de huidige vorm is het een doodlopende weg met onder de streep helemaal niet zoveel milieu voordeel.
Welke vorm zie je dan wel? En wat / hoeveel is "helemaal niet zoveel milieu voordeel"? Hier heb ik weinig aan. Ik denk namelijk dat het bijzonder veel impact heeft. Al helemaal op wereldwijde schaal.
Zie het argument van @Naafkap hierboven.
Zo'n beetje alles wat deze gebruiker in kwestie heeft geplaatst in dit nieuwsartikel is onjuist, misinformatie en meningen gebaseerd op onderbuik gevoelens. Dit is ook te zien aan alle reacties van gebruikers op zijn claims en reacties. Ook zijn moderatie scores liegen er niet om.

Dus nee, ik kijk liever niet naar zijn argumenten.
Ik ga hier maar een kort (alhoewel :+ ) antwoord op geven, het ging over subsidies op brandstof !
Dat heb ik weerlegd met bronvermelding; niks onderbuikgevoelens...misschien overheen gelezen? . subsidie..... 8)7 8)7

Dat je meent dat er geld gaat vrijkomen door o.a. minder zorgkosten is allerminst bewezen en dat dat besteed zou gaan worden aan projecten is een m.i. volledig ongefundeerde mening oftewel ook onderbuikgevoel.

Onze overheid heeft tot nu toe geen blijkgegeven van consistent klimaatbeleid en dan hoef ik alleen maar te wijzen naar het gedoe rondom zonnepanelen dus het is maar zeer de vraag of jouw aanname dat geld anders besteed gaat worden omdat dat over zou blijven in de b.v. de gezondheidszorgen dus ergens anders besteed zou kunnen worden.
Er gaat, gezien de huidige situatie in de zorg, geen geld overblijven en nee daar heb ik geen bron voor maar is iets wat elk weldenkend mens nu al ziet gebeuren..

De plannen liggen er om het elektrisch rijden veel duurder te maken :

Vanaf 2025 verdwijnt de aanschafsubsidie, de vrijstelling van de motorvoertuigenbelasting en bpm voor elektrische auto's. Dat maakt het voertuig een stuk duurder. Zelfs bij 60 procent thuisladen zijn de autokosten van zowel een gebruikte als een nieuwe elektrische auto tot enkele tientjes per maand hoger dan die van een hybride of benzine.
Bron o.a. ANWB en https://www.hartvannederl...met-laadpaal-en-zonnepane
Dus ook geen onderbuikgevoel maar feit !!

En dan nog wat: de reactie op @Naafkap zijn helemaal niet zo negatief als jij doet voorkomen, krijg de indruk dat je vind dat jouw mening de enig juiste is.
Helaas of juist goed zijn er ook mensen die er anders over denken waaronder bv @Naafkap en daar laat ik het maar bij.
Prettige dag verder.
Als ik de berekening maak tussen de energiekost voor mijn EV te doen bewegen tegenover de dieselkost die het daarvoor was zit ik met de publieke tarieven aan een prijs die de helft goedkoper is. Scheelt al snel €2000 per jaar zo. En dat is dan met een berekening op publieke tarieven, ook voor de laadpalen van het werk, terwijl de werkelijke kost daar lager voor ligt maar die krijg ik dan weer niet te zien in mijn statistieken. Als ik mijn thuisgebruiker tarief toepas (en ik ben zeker dat ze minder betalen want bedrijven betalen nu eenmaal minder), zou je kunnen stellen dat het in mijn geval diesel tanken 4 keer duurder is dan op elektriciteit rijden.

De subsidies spelen ongetwijfeld mee in de prijszetting voor de leasemaatschappij, maar daar geeft mijn medewerker niet om natuurlijk.

[Reactie gewijzigd door -Vasa- op 7 november 2024 09:58]

Natuurlijk verstoren subsidies een eerlijke berekeningen. Vandaar mijn constatering dat als je de auto van alle belastingen ontdoet, er niks goedkoper rijdt dan een dieselauto. Daarna komt LPG, dan benzine, en de duurste is de EV.

Uiteindelijk zullen de subsidies op de EV verdwijnen en worden de EV-rijders geconfronteerd met torenhoge autolasten. En "de vervuiler betaalt" is dan "iedereen betaalt".
Ik denk dat het vooral helpt om mensen voor de eerste keer in een EV te krijgen, maar als je eenmaal elektrisch rijden gewend bent zal je niet meer snel naar ICE terug gaan verwacht ik.

Heb zelf ook een EV gekocht puur om geld te besparen, maar ben er daarna achter gekomen dat one-pedal driving en de stilte toch wel heel erg fijn zijn.
De bijtelling zal mij een zorg zijn, zoveel scheelt het niet eens meer. Wij moéten gewoon....
Ik heb juist een elektrische omdat het écht veel lekkerder en relaxter rijd.
Het argument dat de enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling, is niet juist. Meeste bedrijven geven geen keuze meer anders dan electrisch rijden. Ik ben om die reden overgestapt naar een eigen brandstof auto en krijg nu mijn leasebedrag uitbetaald. Ook geen bijtelling meer, maar wel rijden op brandstof. En krijg nu kilometer vergoeding voor de brandstof. Had ik veel eerder moeten doen.

Waarom niet electrisch?
Elektrische auto’s zijn te duur en geen voordeel meer via wegenbelasting per 2025/26, en dan de actieradiusstress alsook laad- en parkeerstress. Daarnaast zijn de keuzes beperkt voor een elektrische auto met trekhaak t.b.v. een caravan (actieradius gaat als een gek omlaag) en nog eens flink duurder. Nee laat maar.

[Reactie gewijzigd door Tweaker1958 op 7 november 2024 09:25]

Elektrisch rijden vind ik vooral veel fijner. Ik heb die bijtelling niet, maar rijkwaliteit is voor velen ook belangrijk. Wellicht voor jou niet en is alleen de financiële prikkel doorslaggevend?
Onzin; mijn (ex)vrouw en ik hebben beiden een EV privé, gewoon omdat het héérlijk rijdt. En ja in de private lease. En ja het is wat duurder in aanschaf maar zóveel goedkoper in gebruik (zonnepanelen, althans, toen ik nog thuis woonde ;) ) en onderhoud.
En omdat de baas het verplicht stelt. Vanwege de CO2-prestatieladder en het imago staat mijn werkgever alleen elektrisch en nu als uitzonder PHEV toe. Volledig op dino-sap rijden is een paar jaar geleden al afgeschaft. Gevolg is dat een hoop collega's de mobiliteitsvergoeding nemen ipv een auto en met een (oudere) benzine auto rijden.
Het helpt ook niet mee dat de leaseprijzen maar hoger worden en het budget niet meegaat. Dat is al een decennia hetzelfde (iig bij mijn werkgever).
Een paar honderd euro aan eigen bijdrage is geen uitzondering.
Klopt wel, ik sta over een tijdje ook voor die keuze.
Als elektrisch duurder, of vooruitzichten zijn dat het duurder word dan benzine, dan word het wat mij betreft gewoon weer benzine.
Je doet hier een aanname. Voor mij persoonlijk sla je plank in ieder geval mis. Ik wil sowieso elektrisch rijden.
De enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling.
De bijtellingsregels zijn allang niet meer zo soepel als ze waren; over de eerste 30k betaal je 16% en over de rest de volle mep. Ja, natuurlijk zijn een paar tientjes in de maand is wel een voordeel, zeker, maar de tijd dat het om honderden euro's gaat ligt ver achter ons. En leasebakken worden vaak niet uitgedeeld aan de inkomensgroepen die heel veel geven om dat tientje.
Een elektrische auto is duurder in aanschaf vergeleken met zijn benzine variant.
But is it? Kijk eens wat een kale VW Golf kost en wat een kale VW ID3 kost. https://www.volkswagen.nl/modellen

Een Tesla Model 3 LR RWD (>700km WLTP) is helemaal niet duurder dan mening D-segmenter. Een Model Y is regelmatig zelfs goedkoper dan menige mid-size SUV.
Het is zeker niet de enige reden want een EV heeft veel voordelen. Uiteraard zal het bij vele zakelijke rijders de doorslag gegeven hebben bij het kiezen, maar eens je EV-rijden gewoon bent en het voor jou werkt (eigen laadpaal of goeie alternatieven om geen laadstress te hebben) dan wil je echt niet meer terug, ik toch niet.

Alleen al de uitlaatgassen die je niet meer hoeft in te ademen maken het voor mij al meer dan de moeite waard, maar ook het gemak van thuis te laden en niet meer naar een tankstation te hoeven, de stilte tijdens het rijden, het laden op zonne-energie, etc... Die paar uurtjes die je verliest op jaarbasis door de laadstops bij langere trips die neem ik er met plezier bij, komt ook een pak relaxter aan op de bestemming.

Bij ons bedrijf heb je sinds vorige zomer alleen nog keuze uit EV's en dat vind ik helemaal niet erg. Die keuze is intussen ook een pak uitgebreider dan de amper 10 EV's waar ik 2 jaar geleden uit kon kiezen. Toen kon ik ook nog kiezen voor ICE of PHEV maar nog geen seconde spijt gehad dat ik voor een EV heb gekozen toen.
Bijtelling wordt steeds minder een reden, omdat het percentage omhoog gaat. Ik denk eerder dat er geen andere keuze meer is.
De meeste leasemaatschappijen leveren al geen diesels meer, dus dan heb je alleen nog de keuze uit benzine, elektrisch of hybride. Daarnaast stappen veel merken in het duurdere segment over op hybride of elektrisch. Dat zijn meestal ook de auto's die geleased worden voor de vele kilometers.
En als je eenmaal een laadpaal thuis hebt, dan wordt de volgende auto vrijwel automatisch elektrisch :)

Truus van de balie (beetje generaliserend) die een VW Up heeft, kan best benzine blijven rijden want die rijdt misschien maar 30km per dag, en telt dus in deze berekening nauwelijks mee.
Ik begrijp werkelijk waar niet waarom je net nog op een 0-beoordeling stond. Het is niet meer dan de waarheid; toen ik nog zakelijk reed, had ik er niet aan moeten denken om, bij gelijke bijtelling, met de winterdag 2 keer een minuut of 20 te moeten staan bij een fastcharger (die er toen nauwelijks waren) in plaats van even 5 minuten tanken. Bijtelling (lees: het gebrek daaraan) kan dan de pijn dan echt wel verzachten. Ik denk daarom ook dat geld de grootste motivator is.
Ik begrijp werkelijk waar niet waarom je net nog op een 0-beoordeling stond. Het is niet meer dan de waarheid.
Mischien omdat silverchaoz begint met ''De enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling."

Het is niet alleen niet de waarheid, het is gewoon aantoonbaar onjuist. Niet alle zakelijke kilometers hebben met bijtelling te maken en er zijn tal van andere reden dan bijtelling om voor een EV te kiezen.
En omdat veel bedrijven hun werknemers verplichten een elektrische leaseauto te nemen
Dit is ook waarom de hybrides zo populair zijn geworden in landen met lage subsidies: wel grotendeels de voordelen van electrisch qua verbruikskosten (goedkoop thuisladen), maar goedkoper dan volelectrisch, en je vermijdt de inefficiency van zware accu’s mee moeten meeslepen.
Ik denk dat dit namelijk niet (altijd) zo is, veel werkgevers beginnen elektrisch rijden te stimuleren. Kies je toch voor ICE, dan betaal je steeds vaker een toeslag per gram CO2 dat deze auto uitstoot als toevoeging bovenop de leaseprijs per maand. Het resultaat hiervan is dat het leasen van een elektrische auto steeds vaker goedkoper is.
Ik denk hoofdzakelijk dat leaserijders het beleid van het bedrijf moeten volgen, en er steeds meer bedrijven zijn die elektrisch als enige optie bieden.

Vrijwel alle grote bouwbedrijven hebben dat beleid inmiddels doorgevoerd bijvoorbeeld. Andere bedrijven zoals een aantal bekende consultancybureaus ook. Als het geen verplichting is dan wordt in de leaseregeling elektrisch rijden vaak gestimuleerd door andere eigen bijdrage berekeningen of de mogelijkheid om verder boven het normleasebedrag te bestellen.

De bijtelling is inmiddels flink hoger geworden op EV’s, en door de vaak hogere fiscale waarde van die auto’s maakt het nauwelijks verschik meer met een goedkopere diesel tegen 22%.

[Reactie gewijzigd door Pixeltje op 7 november 2024 09:58]

Als ik hier in de omgeving zie wat voor keuzes je krijgt qua leasewagens dan vind ik het niet gek dat elektrisch het zoveel beter doet. Als je een diesel of benzine wagen wilt dan heb je echt bar weinig keuze (en de keuzes die er zijn zijn vaak ook nog eens matig), maar qua elektrische wagens is bijna niks te gek. Daarbovenop word je door veel bedrijven ook richting de elektrische keuze geduwd. Dus zelfs de mensen die liever geen elektrische wagen nemen kiezen er toch voor omdat ze dan een luxere/grotere wagen onder de kont hebben.

En steeds meer steden hebben het plan stapsgewijs steeds meer diesels te weren uit de binnenstad, wat ook voor een push richting elektrisch zorgt.
De enige reden waarom mensen elektrisch rijden is vanwege de bijtelling.
Of, steeds vaker, omdat de werkgever het verplicht.
Klopt meeste mensen kijken naar hun portemonnee als ze zelf keuze mogen maken. Maar wat ook sterk meewerkt is dat er behoorlijk wat bedrijven zijn waar de berijder niet eens zelf meer mag kiezen voor benzine of diesel. Ik vond diesel persoonlijk erg fijn voor lange ritten naar schoonfamilie in het buitenland. Laatste diesel die ik mocht rijden haalde 1300km op een tank, ik vindt de verplichte laad onderbrekingen van zo'n 30 a 40 minuten rete irritant. Ik maak wel stops voor een plas pauze of een broodje maar ik zit niet 30 minuten op een openbaar toilet. Mensen zeggen dat ze het relaxed vinden die verplichte pauses kan best een persoonlijke mening zijn, maar die deel ik niet. Misschien als je 4 weken op vakantie gaat en veel tijd hebt maar ik ga voor een weekend bij familie op bezoek als ik alles op maak aan reistijd dan kan ik net zo goed niet gaan.
Ik geloof best dat mensen zakelijk voor een groot gedeelte kiezen vanwege bijtelling. Toch merk ik in mijn omgeving dat mensen kijken naar elektrische occasions die nu uit de lease komen. Je kan inmiddels voor minder dan €20k een Hyundai Kona, Kia e-Niro, Volkswagen ID.3, of Tesla Model 3 kopen. Dat zijn stuk voor stuk vrij volwassen auto's. Voor het beeld: de gemiddelde occasion ongeacht aandrijflijn kost een stuk over de €20k.

Bovenstaande zijn stuk voor stuk auto's die een groter publiek aan moeten spreken dan de betaalbare elektrische occasions van een paar jaar terug. Toen had je het over een Volkswagen e-Up!, Renault Clio, Nissan Leaf, Hyundai Ioniq, en misschien net een Volkswagen e-Golf? Dat zijn toch wel auto's met vrij beperkte range, en van bijvoorbeeld de oudere Nissan Leafs is ook nog eens bekend dat het batterijpakket vanwege gebrek aan goede koeling vrij snel range verliest.

Geef het nog een paar jaar, en dan worden occasions en nieuwe elektrische auto's steeds interessanterer keuzes voor de normale autoeigenaar die geen echte petrolhead is.
En natuurlijk een eigen laad paal plaatsen zodat je kleine winst pakt per gereden km omdat je zelf je eigen energy leverancier bent.

En met PV kan je grote winst maken immer kost stroom niks maar je verkoopt hem duur aan je werkgever.
Als je een bak aan zonnepanelen op het dak hebt, thuis kan laden en dan je eigen opgewekte stroom kan verkopen aan je leasemaatschappij, dan heb je een uitstekende business case te pakken voor een elektrische zakenauto.

Een collega van mij heeft speciaal hiervoor extra panelen op zijn dak gelegd en kan zijn stroom voor (ik dacht) zo'n €0,80 / kWh verkopen aan de LM. Even 30 á 40 kWh 'tanken' levert dan zo een paar tientjes op. Had je die stroom zelf in je eigen huis gebruikt, gesaldeerd of teruggeleverd aan je energieboer, dan had je er véél minder voor gekregen.

Dus ik snap het wel: elektrisch zakelijk rijden :)
Een elektrische auto is duurder in aanschaf vergeleken met zijn benzine variant.
Maar dankzij de BPM vrijstelling is dat verschil niet zo groot. En dan is iets duurder ook nog wel eens: meer opties.

Maar dat mensen wellicht vanwege de kosten kiezen voor EV, is toch niet verkeerd? Dat is toch de incentive waarmee ze worden 'gelokt'?
En dat is precies de reden dat de overheid in het begin de EV's zwaar subsidieerde. Stimuleren dat ze verkocht werden want dure auto's om te ontwikkelen.

Echter, nu worden de EV's steeds beter betaalbaar en zie je het voordeel in bijtelling afnemen.
Ook zijn de ranges langer geworden waardoor er minder angst/uitdaging is.

Blijft over de echte kilometer vreters die gewoon uren achter elkaar door Europa blazen, of mensen die gewoon fan zijn en nog diesel blijven rijden zolang het kan.

Persoonlijk rijd ik geen diesel meer sinds ik geen auto van de zaak heb, en heb prive een HEV gekocht op benzine. In Nederland woon-werk haal ik 800 km op een tank bij 90-100 km/u. Op vakantie zit het meer op 600 km op een tank bij 130-140 km/u. Met name op de lange afstanden (rijdt ik 8-10 keer per jaar, familie in het buitenland) mis ik de diesel waar ik zelfs met 160 km/u nog 900 km range uit haalde zodra die warm was. Maar realistisch, zal mijn volgende auto waarschijnlijk een BEV worden met hoe de prijzen zich ontwikkelen en accu capaciteiten toenemen. Reden is simpel dat het prima rijd en in ieder geval voor de omgeving geen vieze lucht uitstoot. Want los van CO2/stikstof verhalen, achter een diesel rijden die zwarte wolken uitstoot is niet gezond. Net als dat roken niet gezond is (hoewel veel mensen het niet willen horen, ikzelf ook niet toen ik jonger was, heb ik ondertussen te veel gevalletjes longkanker gezien). En zoals je in grote steden in China nu ziet, zijn de smog problemen afgenomen met de overheid die elektrisch vervoer eist. Dus, zodra het realistisch haalbaar is voor iemand pleit ik voor stoppen gebruik van de brandstofmotor in het dagelijks gebruik. Hopelijk over 1 a 2 generaties gaan mensen dan opgroeien met veel schonere lucht.
Dat is wel wat de wetenschap ons verteld ja. Natuurlijk zijn er altijd uitzonderingen maar de meeste mensen nemen een beslissing gebaseerd op de meest waarschijnlijke economische situatie die voortvloeit uit de beslissing.

Dit is precies de reden waarom de overheid er voor kiest om bepaalde type auto anders te belasten dan andere. Het is niet uit de goedheid van hun hart en omdat men liever wat minder belasting inkomsten heeft het is simpel weg omdat men een uitkomst poogt te forceren die niet waarschijnlijk is zonder een economische motivatie. Je kunt je af vragen of het echt een goed idee is dat een overheid op deze manier poogt het volk dat zij claimt te dienen poogt andere keuzes te laten maken dan ze zouden doen als ze zonder overheidsbemoeienis een beslissing zouden nemen. Maar dat is een ander verhaal.

Hoe dan ook voor de groene maffia is dit vast nog lang niet genoeg want het is nooit goed genoeg omdat ze er echt van overtuigt zijn dat elektrisch rijden de wereld zal redden. Geheel vergetend dat alles wat elektrisch rijden doet het verschuiven van vervuiling van de ene vorm naar de andere is.
Ik wil een 2e hands tesla, alleen omdat ik daardoor per jaar nu 3k euries bespaar op brandstof. Als de wegenbelasting van een evenzware benzine wordt geheven straks ben ik nog steeds 1k8 euries in de plus. Voor mij reden genoeg.

En ja, natuurlijk kijk je naar je eigen portemonnee.
Ik rijd elektrisch omdat ik het gewoon verrekte belangrijk vind om een bijdrage te leveren aan CO2 reductie. Een EV is duurder dan een ICE, en de lagere bijtelling maakt dat verschil niet meer goed. Ik betaal zelfs iets meer. Vind ik niet erg, want behalve dat het beter is voor het milieu, geniet ik van de voordelen van elektrisch rijden.
Nog wel ja maar de rede wordt steeds meer dat bedrijven hun CO2 uitstoot moeten rapporteren en een EV telt als 0. Dat soort zaken zijn ook nodig voor milieu certificering en daardoor heb je simpelweg geen keus dan over te stappen. De diesel is al jaren niet makkelijk rendabel te krijgen. Het voordeel in prijs per liter is marginaal en je betaalt enorm veel belasting.
Nou, die bijtelling scheelt niet zo veel meer, zeker niet omdat elektrische auto's meteen ook een stuk duurder zijn. Die 5% 'winst' ben je dus meteen weer kwijt.

Ik denk dat het er eerder aan ligt dat steeds meer bedrijven simpelweg geen diesels meer accepteren als lease-auto's, en elektrische auto's vaak gepaard laten gaan met een privé-laadpaal.
Dat dit nog steeds bovenaan staat? 8)7

Zakelijk rijdt sowieso niet veel op benzine, juist veel diesel. En aanschaf is gewoon irrelevant als je veel rijdt; TCO is dan belangrijk. En daar doet elektrisch het juist heel erg goed.

Dit bericht betekent ook dat het de oliemaatschappijen inmiddels pijn begint te doen. En dat is echt heel erg goed nieuws! Hoe minder geld daar belandt, hoe minder geld er voor desinformatie beschikbaar is.
Ligt er erg aan wat je wensen en eisen zijn. Zo heb ik een Model Y gekozen omdat een golf met de zelfde uitrusting als de Y kwa bijtelling veel duurder was, zelfs al was de Y 22% geweest.
En helaas word electrisch rijden in 2025 en 2026 weer een stuk duurder.
De wegenbelasting voor electrische autos is in 2024 nog 0€

Tarieven wegenbelasting korting
Jaar: Korting
- 2025: 75%
- 2026-2029: 25%
- Vanaf 2030: 0%

Bron: https://www.autoverzekeri...ieuwe-kortingen-tot-2030/
EV rijden wordt niet duurder, de subsidie in de vorm van korting (100%) op de houderschapsbelasting gaat afgebouwd worden. In 2025 moet er 25% zelf betaald worden en in 2030 100%.

Gratis gebruik maken van een wegennet dat heel veel geld kost in onderhoud is een utopie. Deze kon iedereen zien aankomen
Gratis gebruik maken van een wegennet dat heel veel geld kost in onderhoud is een utopie. Deze kon iedereen zien aankomen
En dus veel mensen een verbrandingsmotor blijven kiezen omdat accu's een stuk zwaarder zijn en dus een hogere wegenbelasting hebben. Die 'korting' is dus een wassen neus en snel zal een EV vele malen duurder zijn dan een gewone auto.
Yariva Moderator internet & netwerken @ShadLink7 november 2024 10:36
Met al het respect, ik word zo moe met dit riedeltje dat maar opnieuw en opnieuw wordt herhaalt. Kunnen we hier nu alsjeblieft stoppen om dit maar als een langspeelplaat te herhalen?

Het verschil tussen een EV en een benzine auto (Kia eNiro vs. Kia Niro benzine) met volledige wegenbelasting is ~€30 per maand extra. Het verschil in brandstofkosten bij €0,35c per kWh en €1,812 per liter voor 1000km is €75,78.

Gerekend met een zware Kia eNiro met 64kW batterij vs. kleine lichte Opel Corsa met 40L brandstoftank. Dus die vergelijking is al niet eens meer eerlijk, je zou beter 2 Niro's naast elkaar moeten zetten. Eentje volledig EV en eentje op benzine / hybrid. Het lijkt mij vrij logisch dat die grote Niro op benzine meer weegt dan een Opel Corsa-tje en dus ook meer liters slurpt voor 1K KM.

Dat betekend ondanks dat je er met 30 euro wegenbelasting op achteruit gaat je er MINIMAAL €45,78 op vooruit gaat per maand.

En vergeet daarbij niet het verschil met onderhoudskosten wat objectief duurder is voor een ICE dan EV.
Hoewel op papier onderhoud voor een EV goedkoper is, vergelijkt men vaak een gemiddelde (oude) EV met een moderne ICE. Uit eigen ervaring met een nieuwe E300, een S en een X waren de Tesla's in na 3 jaar beduidend duurder. En dit is zonder rekening te houden dat Tesla waar ik woon geen leen auto geeft.

Dit heeft met name van doen dat een moderne auto ongeacht ICE of EV qua onderhoud net zovaak onderhoud nodig heeft. En hoewel een ICE meer onderdelen heeft gaan moderne auto's veel langer mee zonder problemen. Zo rag ik een E300 in 2 jaar tijd 80,000 km af, nul groot onderhoud.
Yariva Moderator internet & netwerken @n4m3l3557 november 2024 12:33
Mwah ik vergelijk een Kia eNiro met een Opel.Grandland x. De kosten voor een kleine en grote beurt zijn minimaal *2,5 vanuit mijn ervaring. Uiteraard dealer onderhouden. Je hebt simpelweg meer te checken en te onderhouden.

Ik geloof best dat jou ervaring anders kan zijn. Ook bij mijn bericht is het n=1 :)
tegenwoordig hang je een auto aan een laptop en op de laptop verschijnt wat er moet gebeuren. Of je krijgt het OTA binnen als dealer zodat je alle onderdelen klaar hebt liggen als de klant binnen komt. Als een auto ouder wordt en er slijtage komt aan de ophanging etc dan moet je meer gaan controleren. De eerste drie tot vijf jaar valt dat, bij normaal gebruik, heel erg mee. Mijn ICE auto van 10 jaar oud geeft heel netjes op het dashboard aan dat de olie binnen 1000km vervangen moet worden, dat de bandenspanning te laag of te hoog is, dat de remblokken dunner aan het worden zijn of dat ze vervangen moeten worden etc etc.

Je hebt wel veel meer bewegende delen die kunnen slijten. Een EV is in de meeste gevallen een stuk zwaarder dan een vergelijkbare ICE. Die zal dus na verloop van tijd meer slijtage hebben aan onderstel, stuurinrichting en de remmen.

Auto rijden blijft altijd een dure hobby. En ik ben voor het verbannen van de ICE, maar ik denk dat er nu nog geen afdoende alternatief is die ook nog betaalbaar is zonder subsidie. En ik ben ervan overtuigd dat die er wel gaat komen, maar dan moet er wel een prikkel zijn voor accubouwers en autofabrikanten om hun best te blijven doen. Een accu met een grotere energiedichtheid maakt dat de accu ook kleiner en lichter kan worden. Er zijn al flinnke stappen gezet maar we zijn nog niet op het optimale punt aangekomen. Dat is niet vreemd als je bekijkt dat de ICE auto al ruim langer dan 100 jaar bestaat en de EV pas serieus een jaar of 20 ontwikkeling heeft.
Maar het is niet eerlijk om op meer punten te vergelijken.
Dan haal het argument onderuit voor de mensen die vinden dat hun auto gewoon "Broem. Broem" moet doen. :+ [\s]
Je neemt de afschrijving niet mee in je berekeningen.
Maakt dat nog veel verschil ?
Yariva Moderator internet & netwerken @T-men7 november 2024 12:55
Goed punt! Want die afschrijving is zeker aanwezig en gaat pittig hard op zo'n dure auto.

Echter ook de afschrijving van een nieuwe benzineauto zoals een Kia Niro knalt er flink in zodra deze uit de dealership rijdt.

Met de opkomst van milieu zones verwacht ik ook dat de afschrijving van ICE's zal toenemen tegenover EV's. Tegelijk zie je nu ook dat de EV's een extra tik krijgen doordat de wegenbelasting doorkomt (snellere afschrijving op de 2dehands markt) dus het is voor mij nu echt koffiedik kijken.
Gewicht is echt niet altijd de reden voor de bepaling van de wegenbelasting, anders zou LPG een heel stuk goedkoper zijn, maar is dys niet het verschil van het gewicht van een lpg-tank (if only, if only).
Je kunt geen accijns heffen op LPG, deze gassen (propaan/butaan) worden overal gebruikt.
Daarom heffen via de MRB
Er zit gewoon dikke accijns op LPG. LPG is geen butaan of propaan.
Vanaf 2025 worden zowel elektrische als brandstofauto's duurder in Nederland door veranderingen in de wegenbelasting en BPM. Elektrische auto’s gaan stapsgewijs meer wegenbelasting betalen: 25% van het reguliere tarief in 2025, 50% in 2026, en vanaf 2027 het volledige bedrag. Tegelijkertijd stijgt de BPM voor nieuwe benzine- en dieselauto’s, gebaseerd op hun CO₂-uitstoot, wat de aanschaf fors duurder maakt. Ondanks hogere kosten voor EV’s, blijven ze door lagere BPM en onderhoudskosten relatief aantrekkelijker dan brandstofauto’s.

van internet geplukt
Maar wat stel je dan voor? Alleen klagen helpt niet...
Waterstof is nooit rendabel te krijgen.
Heeft dit niet gewoon te maken met de schaal waarop het wordt gebruikt? Ik weet niet of dat voor waterstof geldt, vaak wel voor andere dingen
Het 'maken' van waterstof kost enorm veel meer energie dan dat je uit die hoeveelheid waterstof gaat krijgen. Dat is het probleem..
De ontwikkelingen daarin staan toch ook niet stil? Zo kwam ik laatst onderstaand artikel tegen over een Australisch bedrijf dat blijkbaar een elektrolyser heeft ontwikkeld met een efficiëntie van 95%:

https://www.change.inc/en...te-groene-waterstof-40992

Of ze dat echt gaan waarmaken is nog even afwachten, maar het klinkt in ieder geval veelbelovend.
Vergeet synthetische brandstof niet.
Synthetische brandstof de grootste angst van de auto fabrikanten. Iedere ICE auto kan nog 10 tallen jaren lang mee.
Waterstof is wel efficient wil je zeggen?
Deels mee eens maar als je EV wil stimuleren zul je iets van een korting door moeten voeren want door de accupakketten zijn die auto's schoner maar zwaarder.
De huidige regering kijkt daar anders naar: De EV's worden gereden door de welvarenden in dit land terwijl de minder goed bedeelden via accijnzen de staatskas vullen. De korting op EV's verdwijnt om te zorgen dat de rijken hun eerlijk deel gaan betalen in het vullen van de staatskas.
De huidige regering is anders wel voornemens de huidige accijnsverlaging op benzine, diesel en LPG af te schaffen per 2026. Wie fossiel rijdt gaat dus elk jaar honderden euro's meer kwijt zijn als ze een bovengemiddeld aantal kilometers maken.
Je kunt ook andere maatregelen nemen. Bijvoorbeeld verbieden dat nieuwe auto's meer dan x gram CO2 uitstoten. Milieu zones waardoor zeer vervuilende auto's bepaalde zones niet meer in kunnen.
En dat gebeurt gelukkig ook allemaal.

Onderaan de streep kan je elektrische auto's natuurlijk niet eeuwig korten op belastingen want dan loop je uiteindelijk teveel inkomsten mis. Dus stapsgewijs de korting afbouwen lijkt me logisch.
Dus het wordt duurder...
Gratis gebruik maken van een wegennet dat heel veel geld kost in onderhoud is een utopie.
Eigenlijk is dat niet relevant - aangezien we geen doelbelasting hebben. Al het geld uit de verschillende belastingen komt in een grote pot en wordt daarna verdeeld.

Gratis bestaat eigenlijk niet.

En even verder olie op het vuur: waarom mogen fietsers dan wel 'gratis' de weg op? Ook die extra voorzieningen (zoals fietspaden) zijn natuurlijk niet gratis. De grap is dan: fietsen heeft veel minder milieu impact.....net zoals een....EV? :Y)
De subsidie wordt afgebouwd, dus wordt EV rijden duurder. Laten we er niet omheen draaien door woordspelletjes te spelen. De portemonee wordt simpelweg leger.
Voor de lease zit er een vergelijkbare staffel in:

Dit jaar betaal je nog 16% bijtelling over de eerste EUR 30000 en over de rest 22%.
In 2025 wordt dit 17% over de eerste EUR 30000 en over de rest 22%.
Daarna wordt het 22% over het hele bedrag.
Ik snap niet waarom dit zo vreemd is. Tuurlijk het vervelend om meer te moeten betalen maar het is niet omdat een elektrische auto niet direct CO2 uitstoot dat er dan ook geen wegenbelasting betaald hoeft te worden.

Het is ook het gewicht van een auto die meeweegt en de slijtage die dit meebrengt aan de wegen zelf. Een EV is nou eenmaal een stuk zwaarder vergeleken een soortgelijk formaat ICE. Daarvoor zou gewoon betaald moeten worden.

Dat dit er tot nu toe nog niet was ter stimulatie van de koop van een EV is ook nog wel uit te leggen, net zoals alle andere maatregelen om een EV aantrekkelijk te maken.

Echter had dit niet het gewenste effect: De ontwikkeling van EV's stimuleren zodat de markt groter wordt EN dat autobouwers ze goedkoper zal gaan verkopen omdat de aantallen groter zou zijn wat de bouw ook goedkoper zou moeten maken.

De autobouwers hebben echter dit gezien als extra winst en nooit gekeken naar goedkopere auto's. Wat resulteert dat er nog steeds geen betaalbare gezinsauto is (op een Dacia na, maar dat schijnt ook wat veiligheidstandaarden zeer ondermaats te zijn).

(https://www.ad.nl/auto/de...g%20risico%20op%20letsel.)
Het is ook het gewicht van een auto die meeweegt en de slijtage die dit meebrengt aan de wegen zelf.
Dat is verwaarloosbaar. Vrachtwagens zijn vele malen zwaarder en hebben echt de mogelijkheid om de weg te vervormen maar die betalen realtief weinig 'wegenbelasting'.
Dat argument van 'hoger gewicht' is onzin in als je praat over slijtage van de wegen. Daarbij komt dat auto's al jaren gemiddeld steeds zwaarder worden vanwege meer luxe, meer (binnen)ruimte en meer veiligheidsvoorzieningen.
De autobouwers hebben echter dit gezien als extra winst en nooit gekeken naar goedkopere auto's.
Ja, foei - stel je voor dat ze op zoek gaan naar hogere marges.... Als een goedkope auto een goede marge zou hebben dan was het niet zo'n probleem.
De reden dat auto's in Nederland duur zijn is: belasting en niet de matige inspanning van autofabrikanten.
Dan mag je mij uitleggen waarom bijvoorbeeld VW geen E-up!'s meer maakt. Heel Nederland koopt ongeveer evenveel Volkswagens als heel Berlijn, maar toch is die E-up! uit productie genomen. En een auto kopen in Duitsland wordt een stuk minder belast dan een auto kopen in Nederland.
Door de (te) lage marge vermoed ik. Ook een kleine auto heeft tegenwoordig een minimum aan veiligseisen en die worden niet veel goedkoper als de auto kleiner is denk ik. Dat was de reden dat hele goedkope auto's uit India hier niet verkocht kunnen worden. Die missen bijv. ABS.
En dan wel gaan klagen dat Chinese wagens te goedkoop zijn. Zo kan ik mijn geld ook gaan verdienen: alleen de krenten in de pap (qua marge) gaan verkopen en de politiek te hulp roepen als van elders wel aan de vraag naar goedkope(re) goederen kan worden voldaan.
tja - deels komt dat natuurlijk dat arbeid in andere landen veel goedkoper is.... en dat proberen de europese fabrikanten ook te gebruiken natuurlijk - maar een deel van het proces wordt toch echt door duurdere arbeidskrachten uitgevoerd en drijft de prijs op.
En daarom roepen ze de politiek op en dat kunnen dan weer ze omdat arbeidplaatsen noodzakelijk zijn... en om die reden zal de politiek luisteren (naast de geldlobby die vast ook wel meewerkt....).
En zo zit de boel mooi in een patstelling. :/
Dat is verwaarloosbaar.
Mwa, mijn Skoda Fabia Combi 2018 heeft een massaleeggewicht van 1041kg (https://www.autoweek.nl/a...si-70kw-greentech-active/)

Waarbij een Tesla model 3 Long range RWD aan de 1747kg zit (https://www.autoweek.nl/a...a-model-3-long-range-rwd/)

Verschil van zo'n 40%

En bij grotere auto's:
Volva XC90: 1898kg
Tesla Model X: 2390kg
Dat is wat minder maar een verschil van zo'n 20%
Daarbij komt dat auto's al jaren gemiddeld steeds zwaarder worden vanwege meer luxe, meer (binnen)ruimte en meer veiligheidsvoorzieningen.
Hier zit zeker een bron van waarheid in, maar als je dan kijkt naar specifieke modellen van voor 2010 en nu:

Ford Focus station wagon 2008/2010 1.4 16v Trend variant: 1177kg
Ford Focus station wagon 2022 Connect (niet hybride): 1294kg

VW polo highline 1.4 2008: 970kg
VW polo life business 1.0 2021: 1104kg

Dan zit daar niet het verschil in.
De reden dat auto's in Nederland duur zijn is: belasting en niet de matige inspanning van autofabrikanten.
Er wordt zeker meer belasting gevraagd maar als het doel is van belastingsvoordeel om de productie te stimuleren en de prijs naar beneden te krijgen en dit wordt niet gedaan dan hoef je ook niet te verwachten dat EV's toegankelijk worden voor het grote publiek. Dit zie ik overigens niet als een grote fout van de autobouwers, maar ook een ommissie van de overheid die hier te makkelijk over heeft nagedacht.
Verschil van zo'n 40%
Maar een vrachtwagen is (maximale belading) meer dan 2800% zwaarder..... daarom is het niet zo relevant. Want de wegen zijn dus ook ingericht op dat gewicht en daarom heeft dat extra gewicht van die accu - ook al rijden er misschien wel 3 auto's op de plek van 1 vrachtwagen, niet zoveel effect.

En wat betreft de 'verzwaring', dat telt altijd verder door... als een auto zwaarder wordt vanwege feature X dan moeten vervolgens de remmen ook weer iets zwaarder worden enz.
En die EV met z'n extra accu heeft dan nog weer wat extra gewicht nodig.

Ook de trend van grotere wielen (vind ik ook wel mooi...) is eigenlijk onhandig omdat het gewicht wel toeneemt per wiel (ondanks dat de omtrek gelijk blijft dus) - lichtmetaal is zwaarder dan rubber en lucht zeg maar. :9
Dit onderwerp is te interessant om in te duiken :P Gewicht is natuurlijk niet alles, ook hoeveel er rondrijden en hoeveel km er gereden wordt!

Aantal personenauto's geregistreerd in NL: (bijna) 9.1 miljoen https://www.cbs.nl/nl-nl/...rastructuur/personenautos

Die in NL 114.3 miljard km hebben gereden: https://www.cbs.nl/nl-nl/...sprestaties-personenautos

Aantal vrachtwagens geregistreerd in NL: 148 duizend https://www.cbs.nl/nl-nl/...tructuur/vrachtvoertuigen

Die in NL en BUITENLAND 9.2 miljard km hebben gereden: https://www.cbs.nl/nl-nl/...s-vrachtvoertuigen-bussen
Meer gereden idd, maar als iets nauwelijks effect qua druk omdat de drukweerstand zo hoog is, dan komt het vooral op slijtage neer. En de banden slijten harder/eerder dan het asfalt denk ik.
En asfalt slijt ook nog eens door weersinvloeden. Dus of het effect van de zwaardere EV significant is durf ik wel te betwijfelen.
"En wat betreft de 'verzwaring', dat telt altijd verder door... als een auto zwaarder wordt vanwege feature X dan moeten vervolgens de remmen ook weer iets zwaarder worden enz.
En die EV met z'n extra accu heeft dan nog weer wat extra gewicht nodig."

Waarbij aangetekend dat extra vermogen vaak een softwarematige ingreep is bij o.a. BMW, maar je het extra gewicht voor steviger assen, grotere remmen ed. ook in de basismin-versie wel mee moet zeulen
ook in de basismin-versie wel mee moet zeulen
Ja idd, dat is de typische product diversificatie... scheelt productiekosten maar ondertussen....
Echter grotere remmen dat is vaak niet het geval - enkel de hogere vermogens krijgen de grotere remmen. Dat is onafgeveerd gewicht en te belangrijk om niet laag te houden denk ik.
Grotere remmen is wel degelijk het geval, zonder die grotere remmen zul je geen typegoedkeuring krijgen voor het hogere vermogen. En dat hogere vermogen is letterlijk alleen een software-update, kun je ook achteraf bestellen.

[Reactie gewijzigd door peewee. op 7 november 2024 18:28]

En dat hogere vermogen is letterlijk alleen een software-update, kun je ook achteraf bestellen.
Oh? Want normaal gesproken (bij BMW dan) heb je dan een ander type (dus van 118i naar 120i bijv.) en dat verkopen ze niet als software update meen ik. Maar ik weet het niet precies.
En echt niet elk hoger vermogen heeft grotere remmen nodig. Wellicht omdat de modellen met lagere vermogens, al de remmen hebben van het model erboven. Zoals jij eigenlijk al stelt.
Maar het 'echt' snelle model (zeg 335i of M-model) heeft wel andere remmen.

En remmen zijn een bijzonder iets: groter is niet perse "sneller stilstaan" - de grote van de schijven is enkel voor de betere warmte dissipatie. Als je maar hard genoeg drukt (en dat lukt echt wel) op de remschijven dan blokkeren ze gewoon (ABS grijpt dan wel in) . Punt is: blokkeren lukt altijd wel. Dus grotere remmen zijn niet eens zo hard nodig. Ze mogen natuurlijk niet te snel 'faden' maar wat daar de regels voor zijn weet ik niet.
Voor remfading zijn, naar mijn weten, geen regels, daar is ook niet echt op te controleren. Bij apk kijk je op de rollenbank naar de benodigde voetkracht, zo uit mijn hoofd mag die niet hoger zijn dan 70 kg op het rempedaal, om de minimale vertraging te kunnen halen. Overigens, ik noemde BMW, maar ik had moeten schrijven Mercedes (https://topgear.nl/autoni...er-jaar-op-meer-vermogen/). BMW heeft een abonnement om de stoelverwarming in te kunnen schakelen, die is blijkbaar wel standaard gemonteerd en aangesloten, dus ook dat is extra gewicht waarmee ook de BMW's zonder abonnement zijn uitgerust zonder dat ze het niet kunnen gebruiken.
Betaal jij wegen belasting op je lease auto ?
Uiteindelijk zit dit gewoon in de leaseprijs verwerkt.

Dus indirect JA
Sterker nog: in sommige contracten staat dat door wijzigingen in belasting je maandbedrag omhoog zou kunnen gaan.
Edit

[Reactie gewijzigd door mrwiggs op 7 november 2024 08:58]

Ik heb uitgerekend, als ik mijn huidige ICE vervang met een model 3, dan ga ik er nu 3k op vooruit. Stel dat wegenbelasting 100 % evenveel zou zijn als een evenzware ICE, dan is dat nog steeds 1k8 per jaar.

Dus ik ben nergens bang voor.
En helemaal goed, jullie mogen ook best behoorlijk bijdragen met de wegenbelasting. Die krengen wegen 2ton en meer, en jullie kopen die ev's alleen maar om de centjes en niet om het millieu hoor.
Gasunie heeft een online co2 monitor https://co2monitor.nl/energiebronnen.

Om 2:00 uur vannacht met de EV's aan de lader werd een paar procent van de benodigde elektriciteit opgewekt met wind en zeewind. Ook de EV rijdt hoofdzakelijk op fossiele brandstof.

Net als vorig jaar is de opbrengst van windenergie lager dan verwacht en wordt er meer gas verstookt.
https://www.bnr.nl/nieuws...-elektriciteitsprijzen-op

Vannacht om 2:00 uur werd er 391 gram co2 uitgestoten voor iedere KWh. Rijdt je auto 5 km op een KWh dan veroorzaak je bijna 80 gram co2 per gereden km. Kijk je op de boordcomputer dan rijdt je auto waarschijnlijk iets meer dan 5km per KWh maar laadverlies van laadpaal naar je accu is 10-15%

Een moderne ICE veroorzaakt 95-125 gram co2 per gereden km.

[Reactie gewijzigd door yevgeny op 7 november 2024 10:34]

Ik vermoed dat de 95-125 gram co2 niet van bron tot wiel is.
Nee maar dat is de 391 gram/kWh voor de elektriciteit productie ook niet.

Alles wat er gebeurt voordat de brandstof bij de centrale of de benzinepomp is, is moeilijk om objectief te berekenen.

Tankauto's die naar de benzinepomp rijden, raffinage van olie, gas dat naar centrale wordt gepompt, schepen die steenkool aanvoeren, delven van uranium, de bouw van windmolens op zee, productie van zonnepanelen, kappen van bos + vervoer van biomassa enz voor alles is energie nodig.

Uitrekenen van bron naar wiel is denk ik onmogelijk.

Vind LPG op dit moment het beste voor het milieu, 40% van LPG is een rest product dat ontstaat bij raffinage, uitstoot van co2 en nox is lager dan benzine en diesel.

[Reactie gewijzigd door yevgeny op 7 november 2024 12:15]

Oke even een paar stappen terug:

We gaan niet naar 1 week kijken om te beoordelen hoe schoon of vies een BEV is.
Ja, er zijn natuurlijk weken waarin er geen wind is, in deze weken zal de energiemix minder schoon zijn.

Deze weken representeren natuurlijk niet de energiemix over een heel jaar, ter referentie:
Het gemiddelde over heel 2023 was 284 CO₂eq/kWh.. Dat is Well 2 Wheel. (!)
In H1 2024 was dat 240 CO₂eq/kWh.

Een gemiddelde EV doet inclusief laadverlies ongeveer 200wh per gereden KM.
Reed je dus 20.000 km in H1 2024, dan had je daar 4000kWh voor nodig en was de indirecte CO2 uitstoot 1920KG.

Had je dat gereden in een simpele maar moderne golf, zeg de instapper 1.5 TSI 116pk uit 2024, dan had deze (124 g/km), ruim 2480KG aan CO2 uitgestoten. Maar dat is alleen de lokale uitstoot.
Volgens TNO mag je er 30% bij optellen om te komen tot de W2W uitstoot, dat het dus 3,224 KG maakt.

Zo is een instapper golf, dus 40% meer CO2 belasting, tijdens het gebruik ervan.

En dat is nog naast:
De andere emissies die die Golf uitstoot :
fijnstof, ultrafijnstof, stikstofoxiden, koolmonoxide, koolwaterstoffen, zwaveldioxide en een beetje methaan.
Het feit dat de energiemix in Nederland elk jaar schoner wordt de EV elk jaar schoner maakt.

[Reactie gewijzigd door procyon op 7 november 2024 13:39]

Het gemiddelde over heel 2023 was 284 CO₂eq/kWh.. Dat is Well 2 Wheel. (!)
Als dit je bron is, dan is die 284g CO2 per opgewekte KWh aan elekriciteit, dus niet whell2wheel. De transportverliezen in het hoogspanningsnet waren als ik zo even snel zoek 5,6%.
Dat is het, en dat is zeker wel whell2wheel.

Transportverliezen zijn opgenomen in de energiemix, net zoals de gemiddelde CO₂-uitstoot over de levensduur van de energiebronnen. Bij zonne-energie, bijvoorbeeld, wordt de CO₂-uitstoot tijdens de productie meegenomen en over de gemiddelde levensduur verdeeld volgens een verdeelsleutel.
The carbon-intensity factors displayed on the map are emission factors computed based on the whole lifecycle of employed fuels and generation technologies. These numbers come mostly from the IPCC (2014) Fifth Assessment Report, which aggregates emission factors estimated by a multitude of peer-reviewed studies. The IPCC 2014 report is regarded as the global standard for measuring the global warming potential of different electricity sources. Emissions resulting from the extraction of resources required to build up installed capacity, emissions from direct operations, and end-of-life related emissions are all accounted for. The overview of the steps covered throughout the lifecycle is pictured.‍

For each type of power plant, lifecycle emission factors account for fuel extraction and processing, construction and dismantlement of the plant, operations and anything in between.

[Reactie gewijzigd door procyon op 7 november 2024 13:03]

Je citaat beschrijft vooral dat de indirecte CO2 wordt meegenomen, dus zeg maar de CO2 om het zonnepaneel te maken. Je citaat spreekt nergens over transportverliezen en noemt zelfs expliciet "power plant", dus als je zegt dat het wel whell2weel is, dan is daarvoor nadere onderbouwing nodig.
Electricitymaps houdt rekening met alle relevante factoren om per gebied en energiebron een nauwkeurige schatting van de uitstoot te maken, met altijd de W2W-benadering als uitgangspunt.

Wanneer er geen directe meetgegevens beschikbaar zijn, baseren ze hun berekeningen op gemiddelden, bestaande rapporten en methoden, zoals beschreven in de sectie "Methodologies and Data Sources."

Heb je een specifieke vraag of twijfel? Lees dan de rapportages en bronnen zorgvuldig door en neem contact op met het team achter Electricitymaps als je verduidelijking nodig hebt.

Neem er wel de tijd voor want de hoeveelheid bronnen is substantieel.
Ik kijk naar wat ze zeggen weer te geven en wat ik lees is de CO2 per opgewekte KWh. Niet door een elektrische auto verbruikte KWh, die hele site gaat in het geheel niet over elektrische auto's, voor die site maakt het niet uit of een KWh door een auto of door een televisie verbruikt wordt, dus kunnen ze ook niet meten hoeveel KWh er op de wielen terecht komt.
Ik kijk naar wat ze zeggen weer te geven en wat ik lees is de CO2 per opgewekte KWh. Niet door een elektrische auto verbruikte KWh
Dat klopt. Het laadverlies + verbruik van de EV zelf zit samen in de 200wh/km.
Zo kom je op de W2W.
Een gemiddelde EV doet inclusief laadverlies ongeveer 200wh per gereden KM.
Ter info: Een Model 3 met WLTP van 513KM heeft volgens EV database een "real range" van 420KM.
Dat is met een 55kWh batterij, het verbruik van die auto is dus 130wh/km. Laadverlies per sessie is ongeveer 3kWh (Gemeten aan de laadpaal), dus dat zou het voor die auto op 138wh/km maken.

200wh KM is een reëel gemiddelde voor het Nederlandse autopark.
Het gaat niet om gemiddelden, het gaat om de energie mix als EV's 's avonds en 's nachts geladen worden.

"Een gemiddelde EV doet inclusief laadverlies ongeveer 200wh per gereden KM.
Reed je dus 20.000 km in H1 2024, dan had je daar 2000kWh voor nodig "

200wh per km, dan heb je 4000kWh nodig voor 20.000km ipv de 2000kWh waar jij mee rekent.

[Reactie gewijzigd door yevgeny op 7 november 2024 13:22]

De energie mix is 's nachts altijd schoner dan het gemiddelde van de dag.
Dat zie je ook terug aan de prijzen, stroom uit zon en wind is goedkoper dan uit gas.
's nachts is de energiebehoefte van het land lager, waardoor gasturbines langzamer kunnen draaien.
Gevolg is een groter aandeel stroom uit wind, met lagere prijzen:

https://www.zonneplan.nl/...nergieprijzen/stroomprijs
200wh per km, dan heb je 4000kWh nodig voor 20.000km ipv de 2000kWh waar jij mee rekent.
Gefixed, thanks!.. Conclusie blijft helaas staan. ICE stoot veel meer uit.

[Reactie gewijzigd door procyon op 7 november 2024 13:40]

Cijfers van co2monitor laten een ander beeld zien dan jij schetst.

's avonds en 's nachts is er vrijwel altijd minder wind en dus ook minder wind energie.

's nachts is elektriciteit goedkoper omdat de behoefte beter te voorspellen is en er relatief meer wordt opgewekt met steenkool, kernenergie en WKK dat zijn installaties die het meest efficient draaien als de energievraag constant is zonder veel schommelingen.

50 jaar geleden was nachttarief ook goedkoper dan stroom overdag en toen was er weinig aandacht voor duurzaam.

[Reactie gewijzigd door yevgeny op 7 november 2024 14:08]

Een fatsoenlijke laadpaal (11 kW of meer) zorgt voor lagere verliezen.

Tevens je bron: "Bij ENTSO-e ontbreekt nog een hele hoop hernieuwbare opwek, terwijl die data toch bij TenneT bekend zou moeten zijn. Waarom dan beperken tot ENTSO-e data en modelleren?
Dat wat bij TenneT bekend is, wordt direct doorgezet naar ENTSO-e. Het is helaas niet zo dat TenneT alle (actuele) metingen heeft. De grootste gaten zitten met name op gebied van wind en zon en WKK, dus dat wordt anders aangevuld. Belangrijkste reden is dat de meeste gegevens hiervoor uit de regionale netten moet komen en dat dit niet meteen beschikbaar is voor de landelijke netbeheerder(s). Ditzelfde geldt ook voor groen gas in het gastransport systeem."

Dus wellicht niet te harde conclusies trekken...
ADAC (duits anwb) heeft testen gedaan, de ene lader is efficiënter dan de andere. 10-15% is wat je in de praktijk kunt verwachten. In onderstaand artikel wordt 9-24% genoemd.
https://www.autoweek.nl/e...enter-dan-een-thuislader/

Heb jij betere/betrouwbare cijfers dan de co2monitor van gasunie ?

[Reactie gewijzigd door yevgeny op 7 november 2024 13:00]

Je verheft een uitzondering tot regel. In NL is over het jaar gemiddeld, 50% van de electriciteit duurzaam.
Je ICE is nooit duurzaam.

Verder is de gemiddelde uitstoot van nieuwe ICEs al 122 g/km (EU web site), dus het verschil wordt nog groter.

De CO2 uitstoot met netstroom is dus gemiddeld ongeveer 1/3 van dat van een ICE. Duurzame energie neemt snel toe, dus het verschil wordt alleen maar groter.
"Je ICE is nooit duurzaam." Ethanol is Co2 neutraal. 10% van de brandstof is 'dus' duurzaam.
Maar EV's worden vaak 's avonds en 's nachts geladen.

Hoe duurzaam is de elektriciteit die dan voor een zeer groot deel wordt opgewekt met gas ?
Het is echt niet meer dat EVs vooral 's nachts geladen worden. Steeds vaker staan EVs overdag (op bijvoorbeeld het werk) aan de lader, of in het weekend. Mij nachttarief is bijvoorbeeld hoger dan het dag tarief

Bovendien is duurzame elektriciteit in NL 2/3 wind en 1/3 zon.

Hoe je het ook wendt of keert, een EV stoot aanzienlijk minder CO2 uit dan een ICE, zelfs met de huidige Energiemix (die bovendien steeds C02 armer wordt)
Niet alle stroom wordt ook letterlijk op het genoemde moment gegenereerd. Daarbij hebben we het over km per jaar. 7-8 maanden is er sowieso voldoende zon en wind. Dus je conclusie "Ook de EV rijdt hoofdzakelijk op fossiele brandstof" wordt niet door de feiten ondersteund.
Weet niet of je je er bewust van bent, maar gisteren was echt een dramatische dag qua opbrengst groene stroom.
https://x.com/BM_Visser/s...%2F%2Fwww.geenstijl.nl%2F

En zelfs op deze dag blijkt een EV alsnog minder Co2 uitstoot te hebben dan een gemiddelde ICE volgens jouw berekening (waar ook nog wel de nodige kanttekeningen bij te plaatsen zijn in het voordeel van de EV).
Je lijkt te willen beargumenteren dat een EV helemaal niet zoveel beter is qua Co2 uitstoot, maar dat hij op het meest ongunstige moment het alsnog beter doet toont volgens mij juist het tegenovergestelde aan.
Zakelijke rijders legden vorig jaar in totaal ruim 25,5 miljard autokilometers af,
Zolang we hier niet iets aan doen om dit substantieel te reduceren, heeft het voor het klimaat in ieder geval weinig zin. Gedragsverandering en gemaakte kilometers reduceren is noodzakelijk om echt impact te maken.

CO2-emissiefactor voor het Nederlandse stroomnet is 370 gram per kWh gemiddeld op jaarbasis. Voor een gemiddelde EV met laadverliezen meegerekend (200Wh per km) kom je op 5.100.000.000 kWh. Dat maakt 1.887.000.000 kg CO2 als iedereen deze kilometers met een EV zou afleggen. Dat komt het klimaat niet ten goede.

[Reactie gewijzigd door Naafkap op 7 november 2024 09:12]

Gelukkig wordt het stroom groener en groener, is de verwachting dat deze 100% groen is rond 2035-2040 uit mijn hoofd, en dus een emissiefactor van nul. Komt dat even goed uit!
100% groen als de zon niet schijnt en het nauwelijks waait? Heerlijk dat wensdenken.
Oh, nee hoor. Lees maar eens het recensie KEV rapport, of de 'Verkenning van toekomstige ontwikkelingen en uitdagingen voor een klimaatneutraal elektriciteitssysteem in Nederland, 2030-2050' van TNO. Ik gok dat zij wel weten waar ze het over hebben, in ieder geval beter dan ikzelf.
En hoeveel kost het oppompen van olie, het transporteren (in brandstoftrucks die op brandstof rijden!) naar raffinaderijen, die op electra vanuit brandstof werken, waarbij de olie gekraakt wordt en verwerkt wordt tot brandstof, dat vervolgens per schip (op stookolie!) getransporteert moet worden naar depots (die electriciteit vanuit brandstof krijgen), waarbij het weer wordt overgegoten in brandstoftrucks (die op brandstof lopen) naar tankstations (die electra op brandstof gebruiken) om het vervolgens in auto's te gooien die het verbranden...?
Ja, dat riedeltje kennen we nu wel. Zoals gezegd, een ice stoot meer uit. Echter wordt een EV vaak schoon genoemd. En een oplossing die bijdraagt aan de klimaataanpak. Als ik dan een sommetje maak van de uitstoot als iedereen zoveel kilometers met een EV af zou leggen, met dito uitstoot, dan kunnen we niet meer spreken over duurzaam.
Dan moet je kijken naar hoe de electriciteit opgewekt wordt met name. Kijk, zo'n EV accu kan makkelijk een miljoen kilometer mee tegenwoordig. Een liter benzine gaat hoogstens 15 km mee. Het sommetje is simpel. Maar, ja, de electra moet 'groen' opgewekt worden. En of je die electra nou rechtstreeks in je auto kiept of niet doet er dan niet zoveel toe. Het is alleen zonde om olie te blijven verwerken tot brandstof en dat elke paar kilometer in de lucht te zien verdwijnen.
Kijk, zo'n EV accu kan makkelijk een miljoen kilometer mee tegenwoordig. Een liter benzine gaat hoogstens 15 km mee.
Beeetje rare vergelijking. Vergelijk dan hoe lang een accu meegaat en hoelang een benzinetank meegaat.
Dan maken we de vergelijking anders:

Het vergelijken van 1 kWh aan brandstof met 1 kWh aan elektriciteit in een elektrische auto (EV) is interessant omdat het inzicht geeft in de efficiëntie van beide aandrijvingen.

Efficiëntie:

Brandstofauto: Bij een auto met een verbrandingsmotor wordt slechts ongeveer 25-30% van de energie in de brandstof omgezet in aandrijving; de rest gaat verloren als warmte.

Elektrische auto: Een EV kan tot wel 95% van de energie uit de batterij omzetten in aandrijving.

Energie-inhoud:
Brandstof: 1 liter benzine bevat ongeveer 8,9 kWh aan energie.
Elektriciteit: 1 kWh aan elektriciteit is direct beschikbaar voor gebruik in de elektromotor van een EV.

Praktische vergelijking:
Een elektrische auto kan met dezelfde hoeveelheid energie (1 kWh) ongeveer drie keer verder rijden dan een auto met een verbrandingsmotor.

Dus, hoewel 1 kWh aan energie theoretisch gelijk is, is de manier waarop deze energie wordt gebruikt en de efficiëntie van de omzetting in aandrijving veel hoger bij elektrische auto’s. Dit maakt EV’s aanzienlijk zuiniger en milieuvriendelijker in vergelijking met traditionele brandstofauto’s.
(Bron: Bing Chat/ChatGPT 4)

Oa. gebaseerd op bron:
https://ev-database.org/n...-hybride-elektrische-auto

Bovendien @Prosperot : het gaat niet zozeer om de tank, maar de rest. Een brandstofauto zal grote moeite hebben om 1 miljoen kilometer te halen (denk aan bijv distributieriem, alle andere bewegende en dus slijtende onderdelen...). Een EV heeft simpelweg minder bewegende onderdelen en kan het motorisch gezien gewoon veel langer volhouden.

[Reactie gewijzigd door DigitalExorcist op 7 november 2024 11:10]

Volg jij de strekking van het woord 'bijdraagt' wel?
Als oplossing a 100% uitstoot oplevert, en oplossing b 99% uitstoot betekend draagt oplossing B bji aan het verminderen van de uitstoot, en is daarmee waarschijnlijk (simplistisch gezien) prefereerbaar boven oplossing A.
Doe dan ook even het sommetje voor Diesels / benzineauto's erbij, want dan pas kunnen we een vergelijking maken, niet?
Het gaat niet om vergelijken, want ik weet ook wel dat een ice flink meer uitstoot. Het gaat erom dat alleen allemaal in een EV rijden zonder kilometers serieus te reduceren geen fluit uitmaakt voor het klimaat.

[Reactie gewijzigd door Naafkap op 7 november 2024 09:28]

Huh? Dat is volstrekte onzin. Een EV stoot gewoon minder uit dan een ICE, dus als zakelijke rijders kiezen voor elektrisch terwijl ze dezelfde kilometers rijden, dan wordt er toch minder CO2 uitgestoten. Hoe is dat niet gunstig voor het klimaat?
Omdat deze reductie nooit genoeg is om echt impact te maken tegen klimaatverandering. De CO2-uitstoot moet naar netto 0. Dat gaat echt niet lukken zo.
Dus dan maar lekker blijven dieselen?
Nogmaals, dat zeg ik nergens. Enige wat ik zeg is dat elektrificatie zonder gedragsaanpassing geen zin heeft omdat de uitstoot navenant te hoog blijft om klimaatverandering tegen te gaan.
Nee, dat is dus niet zo en ik snap ook niet waarom je dat blijft zeggen. EV's stoten minder uit, bij hetzelfde aantal kilometers is dat dus gewoon winst voor het klimaat. Hoe simpel wil je het hebben?
Jouw antwoord is dan iets met "nooit genoeg". En dat is een onwerkbaar argument en bovendien onzin, zoals ik ergens anders, na "perfect is de vijand van nooit genoeg", onderbouw.
Hoezo niet, de elektriciteitsopwekking wordt met rap tempo vergroend.
Perfect is de vijand van goed genoeg. Het is onzin om de kleine stappen uit te stellen in afwachting van de grotere stappen. EV's zijn een deel van de oplossing. Je kunt jouw redenering namelijk op alles toepassen. Ook op spouwmuurisolatie bijvoorbeeld.
Je kunt niet een totaalpakket aan oplossing ontrafelen in kleine stukjes en dan van elk stukje zeggen dat dat stukje maar weinig impact heeft.
Dit zegt niet zoveel zonder vergelijking met andere brandstoffen. Elektrische auto's zijn veel zuiniger dan auto's met een verbrandingsmotor. Een verbrandingsmotor maakt vooral veel warmte wat als verloren energie de lucht in wordt geblazen.
Dit klopt niet. Als het koud is, wordt de warmte nuttig gebruikt om het interieur mee te verwarmen. Dus dat gaat niet verloren.
Doe het sommetje eens.
Een 30pk motor die op 30% efficiency draait doet dus 20pk of 14kw aan warmte, dat houdt je niet vol in een cabine van 2 bij 2 meter.
Maar dankzij die brandstofauto's wordt het niet meer echt koud door klimaatverandering, en is die verwarming dus alsnog nutteloos.

[Reactie gewijzigd door DigitalExorcist op 7 november 2024 11:12]

Ondertussen maken vrijwel alle bedrijven een groot punt van 'Back to the office'. Tot zover het duurzame thuiswerken.
Tjah, als diesel geen optie meer is vanuit leasemaatschappij danwel werkgever dan gaat het "hard" ;)
Denk dat dat een keuze is van de werkgever, afhankelijk van de leasemaatschappij, kun je elke auto leasen, tot Ferrarri's aan toe (als je maar betaalt).

Wij mogen alleen benzine, hybride en EV. Helaas geen diesel meer :(
De opdrachtgever van de werkgever bepaalt ;-)
Niet alleen daar, veel auto's worden simpelweg ook niet meer geleverd met dieseloptie in Nederland.
Veel bedrijven in Nl en be pushen dan ook ev of het is zelfs de enige mogelijkheid bij de keuze van een lease auto.
Bij ons is er gewoon vrije keuze, en alsnog kiezen veruit de meeste collega's voor een elektrische auto, wegens hoe veel lekkerder het rijd.
De bijtelling is mooi meegenomen, maar écht veel die een test rit maakt in een elektrische auto, waren om.

Ik zou nu ook nooit meer anders willen, het rijd zo veel relaxter en zekerder dan een ICE. Ik kan makkelijker nog ergens voor, zonder dat het 'spannend wordt' of irritant voor de andere. De instant power is gewoon veel fijner, maar ook juist rustig rijden is relaxter.
We hebben bij mijn bedrijf geen keuze meer voor brandstof auto's
Prijs technisch is elektrische auto's leasen gewoon een stuk duurder.

Dus nemen veel collega's een eigen auto en declareren hun zakelijk KM iedere maand.

Instant power, klinkt leuk, maar is voor mij totaal geen belangrijke keuze. Sterker nog in mijn huidige eigen auto, wat een automaat is, rij ik juist veel rustiger dan mijn vorige handgeschakelde diesel. Alles reageert juist een stuk trager in deze auto.

Ik vind afstand wat ik op een volle tank/batterij kan rijden veel belangrijker. Waar ik mijn auto vol kan tanken (of laden) en hoe snel ik dat dan doen.

Ondanks dat ik momenteel niet veel rij met mijn huidige brandstof auto.
Bij ons zijn er meerdere mensen die na 5 jaar EV te hebben gereden terug willen naar brandstof mede door de weinige km in de winter, er was er 1 die beweerde dat hij nog maar 150km kon rijden in de winter na 5 jaar terwijl er 450km opgegeven is (een hyunday). Verder denk ik dat waterstof beter is omdat je dan kan tanken en niet hoeft te laden. Stroom genoeg toch met die terug lever kosten 8)7
Ik kan makkelijker nog ergens voor, zonder dat het 'spannend wordt' of irritant voor de andere.
Ahhh, ben jij dat? Zo fakking irritant, vliegen nog snel naar het einde van het rits gedeelte om vervolgens "makkelijk" vol in de ankers te gaan in het gaatje dat ik met de vrachtwagen net nodig had om vol accelererend met 50 ton met het verkeer mee te kunnen rijden ver vooruitkijkend. Van het gas af, momentum kwijt, sorry iedereen die achter me rijdt....
Nee :) zo iemand ben ik dus juist niet. Dat is dus dat het wel spannend of irritant wordt.
Ik kan makkelijker nog ergens voor
De grap is: dat geld natuurlijk ook voor de iets pittige diesels en de echt pittige benzine auto's.
En zeker als deze al 'rollen' dan berschikken deze ook over veel koppel.
Dus dit argument is snel weerlegbaar.

De voordelen zijn 'verspreid' denk ik; stiller, schoner (ook voor de gebruiker), pittiger en in veel gevallen: opladen aan huis.
Verder zijn er nog wat economische voordelen.
De vraag is of 'Ik kan makkelijker nog ergens voor' ook een veilig situatie is of het juist voor iedereen onveiliger maakt.

Want je moet mogelijk ook heel snel afremmen, andere kan mogelijke deze acceleratie niet gezien hebben of verwacht hebben.
Dat is waar - maar qua remmen (remweg) is het verschil onderling niet zo groot tussen ICE en EV.
Men kiest niet voor elektrische auto, men moet een elektrische auto. Dat is een hele andere verwoording. Heel veel mensen willen juist diesel blijven rijden maar dat wil het bedrijf niet zo.
Ik denk dat je eerder in de discussie toch wat verder moet lezen. De meeste mensen die ooit een EV hebben gereden, willen nooit meer terug. Het rijgemak, de rust, het "minder pedalen" gedoe, geen techniek nodig die om de onvolkomenheden van een verbrandingsmotor heen werkt, regeneratief remmen (one pedal driving is een game changer), de hogere betrouwbaarheid, en het gemak van nooit te hoeven tanken zijn allemaal redenen dat de mensen die de stap hebben gemaakt, nooit meer terug willen, en steeds meer mensen er ook bewust voor kiezen.

Nog een paar jaar, en benzine is weer net als vanouds enkel bij de drogist te krijgen.
Ik loop al aardig wat jaartjes mee maar kan me niet heugen dat benzine enkel bij de drogist was te verkrijgen.

"minder pedalen" gedoe? ICE auto's kan je ook kopen met twee pedalen.

"Nooit te hoeven tanken" Dat klopt met een EV hoef je alleen maar te laden. Beetje betaalbare EV hoef je na 200km weer laden. De meeste mensen met zo'n EV komen er weer heel snel van terug.

Mercedes EQS 450 dat lijkt me wel wat. Ziet er best aardig uit, een stuk beter dan die afzichtelijke kleine EV's van tegenwoordig, komt best ver op een lading, Mercedes bouwkwaliteit, geen Tesla prut.
Vanaf 98 ruggen tjsa dat is dan weer een dingetje.
Wanneer je electrisch rijdt is het meestal een auto van de zaak. Ik rij al meer dan 30 jaar automaat, veel meer rust levert een ev vergeleken met mijn huidige 1.4L traploze automaat niet. Van mij familielid die bij een van de netwerkbedrijven werkt heb ik vernomen dat een deel van zijn collega's weer terugkeert naar de ice. De ev staat te vaak op het verkeerde moment met lege accu.
Even los van de bijtelling die bij gelijke cataloguswaarde in het voordeel ligt van de EV, is er ook nog zoiets als een leasebedrag waarmee je als werknemer te maken krijgt.
Dit leasebudget levert je veel meer auto op in het geval van een EV als voor een benzine auto. Een diesel is al bijna niet meer te leasen met de meeste leasebedragen

De oorzaak hiervan zit in de risico’s voor de leasemaatschappij. Die denken dat de restwaarde van een diesel heel slecht zal zijn. Ook kun je in steeds minder plaatsen terecht met een diesel in de toekomst.
Ze stimuleren dus auto’s met een laag verbruik en lage co2 uitstoot (EV en PHEV) dit levert de leasemaatschappijen minder brandstofkosten op (onderdeel van leasebedrag) en minder onderhoud en betere restwaarde.

[Reactie gewijzigd door KnuCha op 7 november 2024 09:49]

Interessant, mijn ervaring is juist andersom. Tenzij dat er inmiddels iets is veranderd. Dit hangt natuurlijk ook af hoe je leasebudget is opgebouwd en hoe de werkgever het regelt, want daar zitten nog wel wat rare verschillen in.

In mijn geval was het leasebudget hetzelfde gebleven, maar waren EVs duurder in aanschaf. Toen het bedrijf dus de richtlijn opstelde dat iedereen alleen nog maar EVs kon leasen, werd het aanbod enorm klein. Destijds kreeg je gewoon minder auto voor je leasebudget en werd range ook al snel een probleem. Auto's met genoeg range waren dan nog duurder, en met minder range is het zakelijk toch al snel penibel. Ons bedrijf heeft dan ook de leasebudgetten verhoogd om ervoor te zorgen dat mensen wel een soortgelijke auto als voorheen konden bestellen.
Het is ook veranderd de laatste jaren.. BPM (co2 gebaseerd) is enorm opgelopen, brandstof is ook duurder geworden (brandstof voorschot in leasebedrag) en dus in voordeel van zuinigere EV/ PHEV.

Voorbeeld van mijzelf;

Ik rijd nu nog in een skoda Karoq 1.5 benzine sportline. Deze auto is nu net 4 jaar oud en moet vervangen worden. Afgelopen maand ben ik wezen shoppen voor een nieuwe.

Als ik dezelfde Karoq opnieuw samenstel is deze qua leasebedrag 70 euro per maand duurder dan de Skoda Kodiaq PHEV sportline die ik nu besteld heb.

De kodiaq is daarbij wel 4500 euro duurder qua catalogusprijs dan de Karoq. Ik heb met mijn leasebudget nu dus een grotere auto simpelweg omdat de leasemaatschappij de Karoq als duurder ziet in afschrijving, verbruik en TCO
zakelijk snap ik het wel, maar als prive persoon is een nieuwe electrische auto voor het gezin onder de 30K niet te krijgen.

Ik rij zelf kona electric en benzine skoda octavia maar kosten verschil is niet zo groot dat het loont een electrische auto te kopen. Voordat je dit verschil terug hebt is de auto al bijna 8 of 9 jaar oud.

Moet wel zeggen als de auto betaaldbaar zijn,dan zou ik voor een electrische gaan het rijdt vele male fijner.
En dat is nieuw, kijk ook even naar de tweedehands markt. Daar komen nu ook veel leuke tweedehandsjes die onder de 30k een goede deal zijn.
Ja wat gek... Ook bij ons is het verplicht electrisch leasen.

Wat mij heeft doen besluiten om de lease auto de deur uit te doen en voor een mobiliteitsvergoeding te gaan. Een ruime EV kost een godsvermogen aan bijtelling. En ik zie de trips in de vakantieperiodes nog niet zitten.

Dus zelf een PHEV gekocht. Die ik helaas niet mag leasen.
Ja goed idee. Die is bij ons ook nog eens stukken hoger dan het max bruto leasebedrag. Ik heb thuis geen laadpaal en geen oprit of beschikbare parkeerplaats met laadpaal in de buurt.
Van wat ik begrijp was een PHEV toch enkel leuk vanuit de bijtelling en dus de lease voorheen? Want nu heb je het "slechtste" van beide werelden: terwijl je elektrisch rijdt, op je kleine accu, het gewicht van de brandstofmotor en ook niet het vermogen om hele lange afstanden elektrisch te doen, en alsnog de brandstofmotor die meer onderhoud geniet maar door de complexiteit van het hybride systeem de auto als geheel moeilijker te onderhouden maakt.
Dat ligt een beetje aan wat voor PHEV. Ik heb nu een Kodiaq gekocht met 100+ km elektrische range.
Daarmee kunnen we beiden elektrisch naar het werk.

Dat was wel een harde vereiste ook om voor een Plugin te gaan. Onderhoud? Tsjah, ik ruil hem wel weer in over een jaar of drie/vier. ;)

[Reactie gewijzigd door MikeyMan op 7 november 2024 09:52]

Dus wel klagen over een gods vermogen aan bijtelling

Maar de afschrijving van maar 3 jaar gebruik is geen probleem. ??

Daarnaast als je PV hebt / neemt kun je met gemak 1000 -3000 euro per jaar verdienen op die auto omdat je je gratis stroom verkoopt aan je werkgever. Zeker in combinatie met EVCC waar je solar loading optimaliseert.
Afschrijving staat niet in verhouding tot mobiliteitsbudget + bijtelling. Zeker niet voor de weinige kilometers die we rijden.

Scheelt me netto 1200 in de maand. Dat gaan we aan afschrijving niet kwijt zijn.
Zeker niet omdat de prijs van de auto per 1 januari een flinke klap omhoog gaat.

Daarnaast zoals ik zei; zie ik het (nog) niet zitten om in de vakanties elektrisch op pad te gaan.
Wellicht dat dat een volgende keer wel het geval zal zijn.

Als we de tweede auto gaan vervangen wordt deze hoogstwaarschijnlijk wel een EV.

[Reactie gewijzigd door MikeyMan op 7 november 2024 11:11]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.