Tip de redactie

Computex: MSI toont drie desktop-gamesystemen

Door Marc Rademaker, 1 juni 2010 18:4737 reacties

Op de stand van MSI staan drie gamesystemen, variërend van mainstream tot ultra high-end. De systemen zijn voorzien van MSI's eigen hardware, zoals het moederbord en de videokaart, terwijl Thermaltake de kasten en de voedingen levert.

Het goedkoopste systeem is de Draken M1. De M1 lijkt uitgerust te zijn met een P55-moederbord, dat van een Core i5- of Core i7-quadcore kan worden voorzien. De cpu, die met waterkoeling is uitgerust, wordt bijgestaan door 8GB ddr3-geheugen met een kloksnelheid van 1600MHz. De videokaart betreft een HD 5850 Twin Frozr II. De kast is afkomstig uit de Element-serie van Thermaltake en is van enige opsmuk voorzien.

MSI Draken M1 MSI Draken M1 MSI Draken M1 MSI Draken M1

Ten tweede is er de Draken S1, die rondom Thermaltake's Level 10-behuizing is opgetrokken. Ook het S1-model heeft een P55-moederbord met 8GB-geheugen. De cpu zou een Extreme-Edition Core i7-quadcore zijn, maar welke cpu MSI daarmee bedoelt is onduidelijk, aangezien er voor het P55-platform geen Extreme Edition-cpu's zijn. Het systeem zou van waterkoeling kunnen worden voorzien, maar de binnenkant toont nu echt een luchtkoeler.

MSI Draken S1 MSI Draken S1 MSI Draken S1

MSI toonde nog een derde systeem, zonder naam, waarvan de specificaties nog niet vaststaan. Ook dit systeem heeft een P55-moederbord, maar heeft wel twee videokaarten aan boord. Het systeem is bovendien voorzien van de nodige leds en van twee spanningsmeters, die op dit moment nog op de 12V- en 5V-rail waren aangesloten. MSI zou erover denken om gebruik te maken van het X58-platform in plaats van het P55-platform.

MSI Draken X (prototype) MSI Draken X (prototype) MSI Draken X (prototype) MSI Draken X (prototype) MSI Draken X (prototype) MSI Draken X (prototype)

Reacties (37)


Computex: Powercolor toont nieuwe varianten HD 5770

Door Marc Rademaker, 1 juni 2010 18:3432 reacties

Videokaartfabrikant PowerColor is de laatste tijd creatief bezig met videokaarten uit AMD's 5000-serie. Behalve de HD 5770 met netwerkchip of Lucid Hydra-chip, ontwierp het bedrijf ook een low profile HD 5770 voor in htpc's.

PowerColor toonde eerder al een HD 5770 met een netwerkkaart; daarop volgde de HD 5770 met Lucid Hydra-chip. De HD 5770 met Lucid Hydra-chip ondervindt echter nog driver-problemen, waardoor de videokaart voorlopig niet te koop zal zijn. De HD 5770 met de low profile formfactor daarentegen, is volledig uitontwikkeld en zou niet al te lang op zich laten wachten.

PowerColor - HD 5770 Lucid Hydra PowerColor - HD 5770 Lucid Hydra

PowerColor verwacht dat de videokaart vooral populair zal zijn bij htpc-bouwers of gamers die vaak lanparty's bezoeken. Het pcb werd nagenoeg gehalveerd, waardoor er uiteindelijk ook slechts twee video-uitgangen overbleven. De koeling bedekt bijna het hele pcb, terwijl twee fans voor de nodige airflow zorgen. Ondanks de kleinere formfactor voorzag PowerColor de videokaart van iets hogere kloksnelheden. De gpu en het geheugen zijn op 875 en 4900MHz geklokt, in plaats van op 850 en 4800MHz.

PowerColor HD 5770 Low Profile

Reacties (32)


Computex: Asus brengt netbook en notebook in Lamborghini-stijl uit

Door Wout Funnekotter, 1 juni 2010 18:0958 reacties

Asus heeft op Computex een nieuwe netbook en notebook laten zien die beide in een Lamborghini-jasje zijn gestoken. De apparaten beschikken over zowel usb 3.0 als bluetooth 3.0 en draaien op de nieuwste processoren van Intel.

De Asus Lamborghini VX6 is een witte netbook met een 12,1"-led-scherm, met een resolutie van 1366x768 pixels. Wat hardware betreft verschilt het apparaat sterk van huidige netbooks. Asus heeft gekozen voor Intels nieuwe Atom D525-dualcore, die op 1,8Ghz draait, met daarbij Nvidia's ion2-gpu en tot 4GB ddr3-geheugen. Daarnaast heeft de VX6 usb3-poorten en beschikt hij over een bluetooth 3.0-antenne.

De VX7 is met zijn 15,6"-scherm een stuk groter en bevat ook flink krachtigere hardware. De laptop heeft een full hd-scherm met led-backlight en kan worden geleverd met Core i3-, i5- en i7-processors, gecombineerd met maximaal 16GB ddr3-geheugen. Het grafische rekenwerk wordt afgehandeld door de N11E-GS-gpu van Nvidia, gekoppeld aan 1,5GB ddr5-videogeheugen. Om welke kaart het precies gaat, is niet helemaal duidelijk, al duidt de aanwezigheid van DirectX11-ondersteuning erop dat de kaart op de Fermi-architectuur is gebaseerd. Net als de VX6 heeft ook de VX7 ondersteuning voor usb 3.0 en bluetooth 3.0.

Wat geluid betreft heeft Asus evenmin bespaard; beide modellen bevatten ICEPower-stereospeakers van Bang & Olufsen. Het is nog niet bekend wanneer de designlaptops op de markt komen.

Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX 6 & VX7 Asus Lamborghini VX6 Asus Lamborghini VX7 Asus Lamborghini VX7

Reacties (58)


Vonnis leidt tot hogere kosten tv-plannen Tele2 en Online - update

Door Olaf van Miltenburg, 1 juni 2010 17:4956 reacties, submitter: miw

Tele2 en Online moeten dieper in de buidel tasten als zij hun pakket met analoge tv willen uitbreiden. Dat volgt uit een vonnis van de rechter. UPC en Ziggo hoeven volgens die uitspraak niet mee te werken aan zogeheten third party billing.

Tele2 en Online zien analoge tv al tijden als een mooie aanvulling op hun aanbod en die weg werd geopend toen de Opta half maart bepaalde dat kabelaanbieders Ziggo en UPC vanaf juni standaardpakketten voor analoge tv beschikbaar moeten stellen. De kabelaanbieders weigerden echter mee te werken aan third party billing, dat wil zeggen: aan het doorspelen van de rekening voor de doorgifte van programma's. Online en Tele2 probeerden daarop de medewerking via de civiele rechter af te dwingen.

Volgens de redenering van Online en Tele2 zorgen UPC en Ziggo voor de openbaarmaking van de zenders en zorgen zij zelf alleen voor de aansluiting en levering van het analoge signaal. De rechter ging hier niet in mee. "Het betoog van Tele2 en Online dat zij niet openbaar maken omdat zij niet feitelijk betrokken zijn bij de levering van de omroepinhoud, kan niet slagen. Zij hebben feitelijk immers juist een bepalende rol bij de levering", oordeelde de civiele rechter. Online en Tele2 zouden juist bij uitstek de partij zijn die in auteursrechtelijke zin voor de openbaarmaking verantwoordelijk is, omdat zij de openbaarmaking 'feitelijk beheersen'.

De uitspraak, gepubliceerd door Boek9, betekent dat Online en Tele2 zelf met de programma-aanbieders om de tafel moeten om licenties te verwerven. Daardoor zullen de kosten voor de bedrijven aanzienlijk hoger uitvallen dan aanvankelijk was gepland. Eerder vroeg Online zich al af of het doorzetten van de plannen met analoge tv nog zin had. Nu laat het bedrijf weten zich te beraden op de te nemen stappen. Tele2 liet eerder aan Tweakers.net al weten de plannen hoe dan ook door te zetten, maar dan waarschijnlijk te moeten komen met een duurder pakket dan de kabelaars.

Update woensdag, 10.25: Remco Meerstra van Tele2 laat weten dat hij bij het bericht in april bedoelde te zeggen dat de pakketten door de stijging van de kosten duurder zullen worden dan aanvankelijk gepland. Dat de pakketten duurder worden dan die van de kabelaars is dan ook niet gezegd. "We zijn al in gesprek met de licentiehouders van de programma's en hebben natuurlijk ook al afspraken met betrekking tot onze digitale tv-diensten. Wel wordt het wat duurder dan aanvankelijk gehoopt en is de consumenten dus de dupe van deze gang van zaken." Meerstra verklaart dat Tele2 zich net als Online beraadt op eventuele verdere juridische stappen.

Reacties (56)


Computex: Acer en Asus gaan netbooks met MeeGo-OS uitbrengen

Door Olaf van Miltenburg, 1 juni 2010 17:2830 reacties

Acer en Asus gaan netbooks en tablets uitrusten met het MeeGo-besturingssysteem van Intel en Nokia, zo heeft Intel op de Computex laten weten. Onduidelijk is welke invloed het besluit heeft op de plannen van Acer met Chrome OS.

Vorige week verscheen versie 1.0 van MeeGo voor netbooks. Dit besturingssysteem is voortgekomen uit Intels Moblin en Nokia's Maemo. Het moet de concurrentie aangaan met vooral Windows 7 Starter, Chrome OS en Android. Er zijn nog maar weinig fabrikanten die hebben aangekondigd producten van MeeGo te gaan voorzien, maar op de Computex schaarden twee grote spelers, Acer en Asus, zich achter de software.

"Asus is de eerste oem die een voorgeïnstalleerde AppUp-client, genaamd Asus App Store, op netbooks gaat leveren, te beginnen met Windows en gevolgd door op MeeGo gebaseerde systemen", vertelde Renee James, senior-vice-president van de Software and Services Group bij Intel.

De ceo van Acer, Gianfranco Lanci, vertelde tijdens de persbijeenkomst van Intel dat ook zijn bedrijf netbooks en tablets met Atom-chips en het MeeGo-besturingssysteem gaat uitbrengen. "Acer zal er zijn met op MeeGo gebaseerde mobiele apparaten. MeeGo's open software-platform zal onze klanten de keuze bieden voor nog een gebruiksvriendelijk besturingssysteem." Eerder kondigde Acer aan als eerste met Chrome OS-producten te willen komen, terwijl het bedrijf ook netbooks met Android uitrust. Ook was de verwachting dat Acer op de Computex Chrome OS-producten zou demonstreren. Onduidelijk is of het aanschurken tegen Intel en MeeGo betekent dat de Chrome OS-plannen op een lager pitje zijn gezet.

Reacties (30)


Japanse provider brengt eerste smartphone met Symbian^2 uit

Door Arnoud Wokke, 1 juni 2010 17:1038 reacties

De Japanse provider NTT Docomo heeft de eerste smartphone met Symbian^2 uitgebracht. De eerste opensource-versie van Nokia's besturingssysteem zal buiten Japan niet op smartphones verschijnen. Nokia zelf is bezig met Symbian^3.

Symbian^2 is de versie tussen Symbian S60v5, dat onder meer op de N97 Mini en X6 van Nokia staat, en Symbian^3, de versie die later dit jaar op de Nokia N8 verschijnt. Fabrikanten en providers buiten Japan hebben besloten Symbian^2 over te slaan, maar in Japan brengt NTT Docomo deze zomer vier toestellen met het besturingssysteem aan de man.

De eerste daarvan is de F06b, die door Fujitsu is gemaakt. Dit toestel kwam deze week op de markt en beschikt onder meer over een waterdicht touchscreen met een diagonaal van 3,5" en een resolutie van 960x480 pixels. De 12-megapixelcamera kan video's opnemen in full hd, 1920x1080 pixels, bij 30fps. Daarnaast beschikt de Japanse telefoon over een vingerafdruksensor en diverse privacy-instellingen voor kinderen.

Nokia gaat in augustus of september de N8, zijn eerste toestel met Symbian^3 uitbrengen. De N8, door Tweakers.net al uitgebreid gepreviewd, heeft een 680MHz-ARM11-processor, een Broadcom-gpu, een 3,5"-amoled-scherm en hdmi-output. Daarnaast kan de 12-megapixelcamera video's op 720p-kwaliteit opnemen. Het toestel kan bovendien via de micro-usb-aansluiting als usb-host dienst doen. Hierdoor kunnen usb-sticks en andere telefoons worden aangesloten, waarna bestanden kunnen worden gekopieerd of verplaatst.

NTT Docomo F06b

Reacties (38)


HP schrapt wereldwijd 9000 banen

Door Dimitri Reijerman, 1 juni 2010 17:0728 reacties

HP heeft aangekondigd dat het wereldwijd circa 9000 arbeidsplaatsen zal schrappen als gevolg van een overgang naar volledig geautomatiseerde datacenters. De consequenties voor HP Nederland zijn vooralsnog niet bekend.

HP logo

HP stelt dat het zijn datacenters die het voor het aanbieden van clouddiensten gebruikt, vergaand wil automatiseren. Hierdoor zouden bedrijven die van de diensten van HP gebruik willen maken hun services sneller en efficiënter naar de datacenters van de it-dienstverlener kunnen verplaatsen.

Door de aangekondigde operatie bij zijn enterprise services-divisie zullen er de komende jaren naar verwachting wereldwijd circa 9000 arbeidsplaatsen vervallen, zo meldt het bedrijf. Herbert Wormgoor, woordvoerder van HP Nederland, laat aan Tweakers.net weten dat nog onduidelijk is of er banen zullen verdwijnen bij de Nederlandse vestigingen van HP. Volgens Wormgoor wil HP nog wel wereldwijd 6000 banen creëren in sales en bij zogeheten delivery services.

Volgens HP zorgt het snijden in het personeelsbestand voor nieuwe groeimogelijkheden door kostenbesparingen en kunnen aandeelhouders hierdoor betere rendementen tegemoetzien. Om de investeringen te bekostigen, zal HP de komende jaren ongeveer 1 miljard dollar opzij zetten voor de investeringen. Volgens de firma kunnen er, als de hele operatie is voltooid, jaarlijks kostenbesparingen tussen de 500 en 700 miljoen dollar per jaar worden gerealiseerd.

Reacties (28)


Navigon laat gebruikers tv-kijken op pnd

Door RoD , 1 juni 2010 16:4821 reacties

Navigon heeft de 8410 Sport Edition voorzien van een ontvanger voor digitale tv. Hiermee kan onder andere naar de Nederlandse publieke zenders worden gekeken. Ook kunnen video's op het navigatieapparaat worden afgespeeld.

Vanwege het wereldkampioenschap voetbal brengt Navigon een tv-editie uit van de 8410; de Sport Edition heeft een ingebouwde dvb-t-tuner. Daarnaast kunnen video's in avi-formaat met wmv-codec worden afgespeeld. Ook is er ondersteuning voor wav, ogg en wma. Er lijkt geen ondersteuning voor mp3 te zijn. Het pnd heeft een schermdiagonaal van 5" en een capacitief touchscreen. De 8410 Sport Edition heeft 4GB opslaggeheugen en een 1410 mAh-batterij.

Voor de Navigon 8410 Sport Edition met tv-tuner moet 400 euro worden betaald. Wie de versie zonder tv-tuner wil, betaalt 350 euro. Daarnaast is er nog de 8450, die is voorzien van live verkeersinformatie. Voor deze variant moet eveneens 400 euro worden betaald.

Navigon heeft verder de prijs van zijn iPhone-applicatie met de kaarten van Zuid-Afrika verlaagd. Ter gelegenheid van het wereldkampioenschap voetbal geeft de fabrikant ruim 60 procent korting op deze app.

Navigon 8410 Sport Edition Navigon 8410 Sport Edition

Reacties (21)


Computex: Synaptics geeft touchpads ondersteuning voor vier vingers

Door Wout Funnekotter, 1 juni 2010 16:3330 reacties

Synaptics heeft op Computex een nieuw type touchpad laten zien, dat maximaal vier vingers tegelijk kan registreren. De nieuwe TouchPad-IS-modellen kennen ook een betere handpalmdetectie en verbeterde ondersteuning voor gestures.

ClickPadDe nieuwe technologie en features zullen worden toegepast in Synaptics' bestaande TouchPad- en ClickPad-modellen. Omdat de touchpads hiermee vier vingers tegelijk kunnen registreren, zijn er veel meer gestures dan bij voorgaande modellen mogelijk. Net als bij de eerdere ClickPad-touchpads van het bedrijf hebben de nieuwste modellen geen losse muisknoppen meer. Het hele oppervlak van het touchpad kan worden gebruikt om de linker- en rechtermuisknop na te bootsen. Synaptics benadrukt dat de drukniveaus over het hele touchpad gelijk zijn, een feature die het ClickEQ heeft gedoopt. Door het weglaten van fysieke knoppen blijft er meer ruimte over voor het touchoppervlak, wat zeker bij kleine netbooks welkom is.

Naast de hardware heeft Synaptics ook zijn softwarepakket een upgrade gegeven, waardoor gebruikers nu profielen met hun persoonlijke voorkeuren kunnen opslaan. Ook is de handpalmdetectie verbeterd; als gebruikers tijdens het typen per ongeluk met hun hand het touchpad aanraken, wordt dit niet als muisbeweging of klik geregistreerd. Het is nog niet bekend wanneer de eerste laptops met de nieuwe touchpads op de markt komen.

Reacties (30)


BitTorrent werkt aan µTorrent-client voor Linux

Door Dimitri Reijerman, 1 juni 2010 16:1861 reacties

De ontwikkelaars van de torrentclient µTorrent hebben laten weten dat ze aan een native versie voor Linux werken. Wanneer een eerste versie voor het opensource-besturingssysteem is te verwachten, is nog onduidelijk.

µTorrent logoOp een µTorrent-gebruikersforum vroegen Linux-gebruikers al enige tijd om een 'eigen' client, maar tot nu toe kwam daar vanuit BitTorrent geen positief antwoord op. Dinsdag heeft Firon, een admin op het forum, laten weten dat er wordt gewerkt aan een native µTorrent-versie voor Linux-gebruikers. Een releasedatum durft hij echter niet te noemen.

Tot nu toe is µTorrent, de meest populaire torrentclient van dit moment, alleen beschikbaar op Windows en Mac OS X. Linux-gebruikers kunnen de Windows-versie weliswaar draaien via de Wine-emulator, maar daarbij vervalt een van de voordelen van µTorrent: efficiënt geheugengebruik. Bovendien stellen sommige gebruikers dat de torrentclient bovenop de Wine-emulatielaag instabiel is.

Reacties (61)


Computex: OPlay HD2-mediaspeler krijgt usb 3.0-ondersteuning

Door Willem de Moor, 1 juni 2010 15:4233 reacties

De nieuwste OPlay-mediaspeler van Asus krijgt ondersteuning voor usb 3.0. Mediabestanden kunnen via die interface sneller op de optionele 3½"-schijf worden gekopiëerd. Bovendien kan de speler met een iPhone worden bediend.

Asus claimt de eerste fabrikant te zijn die een usb 3.0-mediaspeler op de markt zet. De mediaspeler kan videobestanden in 1080p-formaat weergeven en beschikt bovendien over Opera's webbrowser om via de televisie te surfen. Desgewenst kan een harde schijf in de mediaspeler worden ingebouwd, maar mediabestanden kunnen ook via het netwerk worden gestreamed. Naast de meegeleverde afstandsbediening kan de OPlay HD2 ook via Apples iPhone worden bediend.

De decoderchip die Asus in de OPlay HD2 inbouwde, is afkomstig van Realtek. De ondersteunde videoformaten zijn mpeg1 en -2, h264, vc-1 en RM/RMV8. De video kan in de gebruikelijke containers worden verpakt, waarbij ook mkv wordt ondersteund. Daarbij worden ondertitels in srt-, sub-, smi-, ssa- en txt-formaten ondersteund. De OPlay HD2 speelt tevens audio in de gangbare bestandsformaten af en ook afbeeldingen kunnen op het televisiescherm worden getoond.

De HD2 heeft een enkele 100Mbit-netwerkpoort, twee reguliere usb 2.0-poorten en één usb 3.0-poort. Daarnaast zijn een esata-aansluiting en een kaartlezer ingebouwd. Video wordt middels een component-, composiet- of hdmi-aansluiting uitgevoerd en de audio kan desgewenst via een optische of coaxiale uitgang naar een decoder worden verstuurd. Met een breedte van 230mm is de nieuwste OPlay fors groter dan de voorgaande versies. De OPlay HD2 moet vanaf eind juni beschikbaar zijn, maar een prijs kon Asus nog niet noemen.

Asus OPlay HD2 Asus OPlay HD2

Reacties (33)


Computex: OCZ introduceert pci-e-ssd met Sandforce-controller

Door Erik Kloppenburg, 1 juni 2010 15:3151 reacties

OCZ gaat opnieuw een pci-e-ssd uitbrengen. De RevoDrive beschikt over twee SandForce-1200-controllers, die in een raid-0-opstelling zijn geplaatst. De lees- en schrijfsnelheden zouden respectievelijk 540MBps en 530MBps bedragen.

De pci-e x4-kaart wordt aangestuurd door twee SF-1200-controllers, die op hun beurt het mlc-geheugen aanspreken. De beschikbare opslagcapaciteiten lopen van 120 tot 480GB. Sequentiële bewerkingen worden dankzij raid-0 twee keer zo snel uitgevoerd als bij een normale 2,5"-ssd met een SF-1200-controller. Bij random 4KB-schrijfbewerkingen zou de RevoDrive 75.000 iops halen, meldt PC Perspective. Vanwege de raid-opstelling zal het trim-commando volgens AnandTech echter niet werken.

De Z-Drive-ssd's van OCZ hebben ook een pci-e-aansluiting, maar de RevoDrive zal een stuk goedkoper worden. In Europese webshops zijn al een 120GB- en 240GB-variant terug te vinden voor respectievelijk 433 en 757 euro. De kaarten moeten eind juni leverbaar worden.

OCZ RevoDrive

Reacties (51)

Lees meer

OCZ kondigt nieuwe pci-e-ssd aan
OCZ kondigt nieuwe pci-e-ssd aan Nieuws van 3 augustus 2011
OCZ introduceert Z-Drive R3-ssd
OCZ introduceert Z-Drive R3-ssd Nieuws van 28 januari 2011
OCZ introduceert Onyx 2-ssd's
OCZ introduceert Onyx 2-ssd's Nieuws van 28 september 2010
OCZ breidt ssd-aanbod uit
OCZ breidt ssd-aanbod uit Nieuws van 25 mei 2010

Hitachi perst 320GB op platte 2,5"-schijf

Door Wout Funnekotter, 1 juni 2010 15:1942 reacties

Hitachi heeft nieuwe sata-300-schijven geïntroduceerd met een diameter van 2,5" en een dikte van 7mm. Het topmodel heeft 320GB opslagruimte. De Hitachi Travelstar Z-serie krijgt 5400rpm- en 7200rpm-modellen en moet deze zomer uitkomen.

Het 7200rpm-model wordt leverbaar in groottes van 160, 250 en 320GB en krijgt 16MB cache mee. Tijdens leesacties ligt de maximale doorvoersnelheid op 167MBps, terwijl het maximale stroomverbruik 1,8W bedraagt. het verschil in geluidsproductie tussen seeking met 24dB en en idle met 23dB is miniem. Hitachi verwacht in augustus met de massaproductie te beginnen.

Het kleinere broertje draait op 5400rpm en met 8MB is het cachegeheugen gehalveerd. Ook de maximale leesnelheid ligt met 124MBps wat lager. De schijf trekt maximaal 1,5W onder load met een geluidsproductie van 20dB. In ruste zakt dat in naar 0,8W en 19dB. Ook dit model komt beschikbaar is groottes van 160, 250 en 320GB. In juli zou de schijf leverbaar moeten zijn.

Schijven van 2,5" zijn beschikbaar in diktes van 12,5mm, 9,5mm en 7mm. Seagate wist eerder dit jaar de eerste 7mm-schijven uit te brengen, maar kwam op het gebied van capaciteit niet hoger dan 250GB bij 5400rpm.

Hitachi Travelstar Z 2,5" hdd Hitachi Travelstar Z 2,5" hdd Hitachi Travelstar Z 2,5" hdd

Reacties (42)

Lees meer


Telenet wordt enige commerciële dvb-t-aanbieder in België dit jaar

Door Dimitri Reijerman, 1 juni 2010 14:4037 reacties

Telenet wordt in Vlaanderen en de regio Brussel voorlopig de enige commerciële aanbieder van digitale televisie via de ether. De kabelaar heeft als enige partij een akkoord weten te sluiten met licentiebeheerder Norkring België.

DVB-T logoNorkring België, dat het zenderpark van de VRT in Vlaanderen en Brussel kan gebruiken, verkreeg eind juni 2009 de benodigde licenties en frequenties voor het aanbieden van digitale radio en televisie via dvb-t. Een van de geïnteresseerden was Telenet. De kabelaar zag kansen om zijn dekkingsgraad te verhogen en sloot een voorlopig akkoord met Norkring.

Inmiddels heeft Norkring België, een joint venture van de VRT en het Noorse Norkring, de eerste selectieprocedure afgerond. Hoewel de licentiehouder oorspronkelijk van plan was om meer dan één aanbieder te strikken voor het via de ether verspreiden van digitale radio en televisie, is alleen Telenet overgebleven. Er zouden nog wel onderhandelingen lopen met andere partijen, waaronder TV Vlaanderen, maar deze belangstellenden zouden te laat zijn om nog dit jaar met dvb-t-uitzendingen van start te gaan.

Telenet kan met het afronden van de eerste selectieronde dit najaar een dvb-t-signaal gaan aanbieden, maar het is nog onbekend of de kabelaar daartoe op deze termijn zal overgaan. Ook is nog onbekend wat het zenderaanbod zal zijn en voor welke prijs het dvb-t-pakket wordt aangeboden.

Reacties (37)


Computex: Asus toont Sandy Bridge-moederborden

Door Willem de Moor, 1 juni 2010 14:1637 reacties

Asus heeft tijdens de Computex zijn line-up van Sandy Bridge-moederborden getoond. De moederborden bieden plaats aan Intels komende generatie processors. De borden moeten vanaf het eerste kwartaal van 2011 beschikbaar zijn.

Asus toonde op de Computex een breed scala aan Sandy Bridge-moederborden, die echter pas in het eerste kwartaal van 2011 op de markt verschijnen. De moederborden krijgen de Series 6-chipset, zoals de nieuwe chipset voor de 32nm-processors vooralsnog wordt genoemd, aan boord. De Sandy Bridge-cpu's zetelen in sockets met 1155 pinnen en zijn dus niet compatibel met de huidige Core i-architechtuur. Net als de huidige Clarkdale-serie hebben de Sandy Bridge-processors de gpu aan boord, maar anders dan bij de Clarkdales worden de cpu en gpu op één die ondergebracht.

De moederborden die Asus toonde, krijgen de serienaam P8P67D, waarbij toevoegingen als M, Pro en Evo aangeven voor welk gebruik de borden zijn bedoeld. De eenvoudigste uitvoering is het P8P67D-moederbord, zonder toevoeging. Dit bord krijgt een enkel pci-express-x16-slot, bijgestaan door vier pci-express-x1-slots. Twee pci-slots, vier ddr3-geheugenslots en sata-600-poorten maken de uitrusting compleet.

De M-uitvoering van het bord is, gezien het matx-formaat, beperkt tot twee pci-express-x1-slots. De overige aansluitingen zijn gelijk. De Pro-versie van het matx-bord is voorzien van meer fases voor de cpu-voeding. De Evo-uitvoering heeft twee pci-express-x16-slots, drie pci-express-x1-slots en twee pci-slots. Tevens is de energievoorziening voor de processor met meer fases uitgevoerd. Ook het Deluxe-moederbord is van twee pci-express-x16-slots voorzien en is vrijwel gelijk aan de Evo-uitvoering.

Volgens Asus zullen de borden in eerste instantie prijziger worden dan de P55- en H5x-moederborden. Ook zijn de getoonde borden nog allesbehalve gereed; feitelijk heeft het ontwerpteam P55-moederborden omgekat tot P67-moederborden. De specificaties zijn daarom onder voorbehoud.

Asus P8P67D Deluxe Asus P8P67D Deluxe Asus P8P67D Deluxe

Reacties (37)


Eerste 3d-games voor PlayStation 3 verschijnen op 10 juni in Japan

Door Paul Hulsebosch, 1 juni 2010 13:4870 reacties

Sony geeft op 10 juni de eerste patches vrij die games naar een driedimensionale variant opwaarderen. De updates voor WipeOut HD, Super Stardust HD en Pain verschijnen voorlopig alleen in Japan. Europa volgt 'binnenkort'.

Vanaf 10 juni zijn in Japan updates voor WipeOut HD, Super Stardust HD en Pain te downloaden die 3d-functionaliteit aan de games toevoegen. Daarmee zijn dit de eerste games voor Sony's PlayStation 3 die in 3d te spelen zijn. De updates zijn voorlopig echter alleen in Japan te krijgen, al volgt Europa 'binnenkort'. De updates voor WipeOut HD en Super Stardust HD zijn gratis te downloaden, voor de update van Pain moet 2,75 euro worden neergelegd. Wie de games nog niet in bezit heeft, kan ze vanaf 10 juni in 3d-vorm downloaden, voor respectievelijk 16 euro, 7,25 euro en 9 euro. Vreemd genoeg is de versie van Pain dan niet direct 3d. De 3d-patch daarvoor moet apart worden afgerekend.

Sony is van plan om meer games in 3d uit te geven en meer bestaande games van een 3d-update te voorzien, al is nog niet bekend welke. Het bedrijf zal wel een speciale 3d-demo vrijgeven van MotorStorm Pacific Rift, maar die wordt alleen weggegeven bij nieuwe 3d Bravia-tv's. Wie in Japan een Bravia-tv koopt, krijgt een bon waarmee de demo is te downloaden. Kopers krijgen daarbij ook bonnen waarmee WipeOut HD, Super Stardust HD en Pain zijn te downloaden. Of dezelfde actie ook in Europa gaat lopen, is niet bekend. Volgens Sony Nederland volgt daarover binnenkort een aankondiging. Sony maakte in november 2009 al bekend dat er 3d-games voor de PS3 zouden verschijnen en maakte de console in april via een update van de firmware geschikt voor het afspelen ervan. Het wachten was alleen nog op de eerste games die in 3d zijn te bekijken.

Pain - screenshot

Reacties (70)

Lees meer

Sony sluit Wipeout-ontwikkelaar
Sony sluit Wipeout-ontwikkelaar Nieuws van 22 augustus 2012
Video: MotorStorm Apocalypse
Video: MotorStorm Apocalypse Nieuws van 16 juni 2010
'Sony kondigt op E3 PSP 2 aan'
'Sony kondigt op E3 PSP 2 aan' Nieuws van 13 mei 2010

Computex: Intel introduceert platform voor 14mm dunne netbooks

Door Olaf van Miltenburg, 1 juni 2010 13:1236 reacties, submitter: the_shadow

Intel heeft op de Computex een platform voor netbooks met een dikte van slechts 14mm geïntroduceerd. Daarnaast heeft de fabrikant zijn dualcore-Atoms van de Pine Trail-generatie en Oak Trail-chips voor tablets uitgebracht.

Intel noemt zijn Canoe Lake een 'innovatie'-platform. De netbook met een dikte van 14mm moet dan ook als een demonstratie worden gezien, maar de fabrikant verklaart wel dat mag worden verwacht dat er in de loop van de tijd netbooks op basis van het platform uitkomen. Wat het platform precies inhoudt, zegt Intel echter niet. Alleen dat de netbooks 50 procent dunner zijn dan de huidige modellen en dat ze zowel singlecore- als dualcore-Atoms kunnen bevatten.

Intel Canoe Lake netbook Intel Canoe Lake netbook Intel Canoe Lake netbook

De productie van die dualcore-Atom begint volgende week, maakt de fabrikant verder bekend, en de eerste netbooks met de chip moeten in de herfst in de schappen liggen. Intel maakte geen specificaties bekend van de eerste dualcore op een enkele die voor netbooks, maar meldde wel dat de accuduur door de extra core niet nadelig wordt beïnvloed. Half mei verschenen geruchten dat de chip typeaanduiding N455 en een kloksnelheid van 1,5GHz gaat krijgen.

Intel dualcore Atom Intel dualcore Atom Intel dualcore Atom

Intel heeft Oak Trail aan zijn roadmap toegevoegd. Dit platform is voor tablets en moet vooral leiden tot verbeteringen wat verbruik betreft, en daarmee tot een langere accuduur. Het verbruik zou 50 procent lager komen te liggen en het platform zou full hd-videocontent kunnen afspelen. Intel richt zich naar eigen zeggen op tablets die MeeGo, Windows 7 en Google OS-en draaien.

Op de Computex kondige Intel verder nog aan dat de N455 en de iets snellere N475 voor netbooks en de dualcore D525 en singlecore D425 voor netbooks per direct beschikbaar zijn. De eerste systemen zouden vanaf 21 juni verschijnen. Deze nieuwe Atoms brengen ddr3-ondersteuning naar netbooks en nettops.

Reacties (36)


Qualcomm lanceert dualcore-variant Snapdragon

Door RoD , 1 juni 2010 12:4446 reacties

Chipfabrikant Qualcomm heeft een nieuwe reeks Snapdragon-chipsets uitgebracht. De chipsets zijn voorzien van twee cores die elk draaien op een kloksnelheid van 1,2GHz. Ze zijn bedoeld voor gebruik in high-end smartphones.

De nieuwe Snapdragons zijn gebaseerd op een core die door Qualcomm zelf is ontwikkeld. Er is een aparte gpu ingebouwd die ondersteuning voor OpenGL ES 2.0 en OpenVG heeft, en daarnaast 1080p-video kan coderen en decoderen. Daarnaast heeft Qualcomms nieuwe soc gps aan boord en kan het schermresoluties tot 1280x800 beeldpunten aan. Qualcomm heeft twee versies van de dual-core soc uitgebracht; de MSM8260 heeft ondersteuning voor umts met hspa+, terwijl de MSM8660 daarnaast nog beschikt over cdma-netwerktechnologie.

Eerder kondigde Qualcomm al aan dat er dit jaar nog Snapdragon-processors moeten uitkomen met twee cores die op 1,5GHz draaien. Telefoonfabrikant HTC zou al aan een smartphone werken die van een 1,5GHz-dual-coreprocessor is voorzien.

Onder andere HTC maakt gebruik van Snapdragon-processors voor zijn telefoons. De HD2 en Desire zijn uitgerust met de QSD8250, die op 1GHz draait en beschikt over een enkele Scorpion-core. Sony Ericsson heeft de Qualcomm-cpu in de Xperia X10 ingebouwd. Ook Acers Liquid beschikt over de QSD8250.

Reacties (46)


'Google dumpt Windows vanwege beveiligingsrisico's'

Door Dimitri Reijerman, 1 juni 2010 12:02489 reacties

Google is in januari begonnen alle Windows-systemen die in het bedrijf worden gebruikt uit te faseren, zo meldt de Financial Times. De zoekgigant zou na de Chinese hackaanvallen vanwege veiligheidsredenen tot dit besluit zijn gekomen.

De Britse zakenkrant stelt dat het van enkele Google-werknemers heeft vernomen dat al in januari is besloten tot het uitfaseren van computers die op Windows draaien. Als hoofdreden wordt een gebrekkige beveiliging van Microsofts besturingssysteem genoemd. De Chinese hackaanval van januari zou de directe aanleiding vormen om Windows in de ban te doen.

Inmiddels zou een groot deel van de circa tienduizend Google-werknemers op Macs met OS X werken, terwijl nieuwe werknemers voor hun desktopsystemen de keuze zouden hebben tussen een op Linux gebaseerd OS of een Mac met OS X. Voor laptopgebruikers zou het in januari nog mogelijk zijn geweest om Windows te draaien. Google-werknemers die op hun desktop Windows willen draaien, zouden dit alleen nog mogen na uitdrukkelijke toestemming vanuit de hogere echelons.

Volgens de ondervraagden zou ook bij werknemers van de zoekgigant na de Chinese hackaanvallen een tendens zijn ontstaan om Windows te verruilen voor een alternatief OS, omdat dit veiliger zou zijn. Daarnaast zou de ontwikkeling van Googles eigen Chrome OS een rol spelen, al is dit besturingssysteem beperkt in zijn mogelijkheden. Hoewel sommige werknemers ontevreden waren over het verbod op Windows, zou het verbieden van Mac-computers meer onrust hebben veroorzaakt. Google wilde niet reageren op de berichtgeving van de Financial Times.

Reacties (489)

Lees meer


Nederlanders bellen steeds minder

Door Arnoud Wokke, 1 juni 2010 11:4349 reacties

Nederlanders bellen steeds minder. Het aantal belminuten per persoon per vaste telefoon nam in 2009 met meer dan 7 procent af. Bellen met de mobiel groeide wel, maar niet genoeg om de daling van vaste telefonie te compenseren.

In 2009 werd per aansluiting 1627 minuten gebeld. Dat was in 2008 nog 1755 minuten, zo meldt de Opta in zijn Marktmonitor 2009. De trend dat mensen minder bellen ten gunste van communicatie via andere manieren, zette zich daarmee door.

Het aantal digitale vaste aansluitingen is bijna het aantal analoge aansluitingen voorbij, zo blijkt uit de Opta-cijfers. Ongeveer 56 procent van de vaste aansluitingen is nu nog analoog; als de daling doorzet, dan gaat het aantal digitale aansluitingen dit jaar het aantal analoge aansluitingen voorbij. Het aantal aansluitingen via glasvezel steeg met 85 procent naar 87.000, volgens de Opta vooral door de groei van het aantal glasvezelverbindingen in het algemeen.

Opta: aantal aansluitingen vaste telefonie

Reacties (49)


Panasonic introduceert m4/3-fisheye-lens

Door Pieter Molenaar, 1 juni 2010 11:1239 reacties

Panasonic heeft de eerste fisheye-lens voor het m4/3-camerasysteem aangekondigd. De lens heeft een brandpuntsafstand van 8mm en een maximaal diafragma van f/3,5. Ook introduceerde het bedrijf een nieuwe compactcamera.

Er waren al twee groothoekzoomlenzen van Panasonic en partner Olympus voor het m4/3-systeem, maar er was nog geen fisheye-lens voor het systeem beschikbaar. De Lumix G Fisheye 8mm/F3.5 heeft diagonaal een blikveld van 180 graden, heeft een lengte van 5,2cm en weegt slechts 165gr. De lens accepteert geen filters aan de voorkant, vanwege de geïntegreerde zonnekap, maar aan de achterkant is een filterhouder te plaatsen.

De lens heeft zeven afgeronde diafragmabladen en een kortste scherpstelafstand van 10cm. De lens heeft geen optische beeldstabilisatie. De 8mm-fisheye-lens krijgt volgens Panasonic Nederland een adviesprijs van 799 euro en is vanaf augustus leverbaar.

Panasonic Lumix G 8mm fisheye f/3.5

Daarnaast heeft Panasonic een nieuwe compactcamera geïntroduceerd. De Lumix FX70 is voorzien van een 3"-touchscreen met een resolutie van 230.000 pixels en beschikt over een 5x-zoomlens met een bereik dat equivalent is aan 24-120mm in kleinbeeldformaat. De 1/2,33"-ccd-beeldsensor in de FX70 heeft 14,1 megapixels. De camera kan 720p-video opnemen in avchd lite-formaat, terwijl met gebruik van de mjpeg-codec een resolutie van 848x480 pixels mogelijk is. De FX70 krijgt een adviesprijs van 299 euro. Ook de FX70 is vanaf augustus beschikbaar.

Panasonic Lumix FX70

Reacties (39)


Opta: Nederland heeft hoogste breedbandpenetratie ter wereld

Door Dimitri Reijerman, 1 juni 2010 10:4776 reacties

Nederland heeft met de realisatie van de zesmiljoenste breedbandaansluiting in 2009 Denemarken ingehaald en met 38,1 aansluitingen per honderd inwoners de hoogste breedbandpenetratie ter wereld. Dit stelt de Opta in zijn jaarverslag.

Breedbandabonnees per honderd inwoners per aansluiting (bron: Opta/OECD)De gemiddelde breedbandpenetratie ligt op 22,8 aansluitingen per honderd inwoners, zo blijkt uit cijfers van de OESO. Nederland ligt daar met 38,1 aansluitingen per honderd inwoners ver boven en passeert landen als Denemarken, Noorwegen, Zwitserland en Zuid-Korea, om uit te komen op de eerste plaats, zo meldt de Opta in zijn dinsdag vrijgegeven Marktmonitor 2009.

Het aantal glasvezelaansluitingen in Nederland is in verhouding tot dsl- en kabelverbindingen nog relatief laag, maar zou van alle aansluitingsvormen het sterkst groeien. In 2009 was 2,3 procent van alle aansluitingen in Nederland gebaseerd op glasvezeltechniek, terwijl dsl-verbindingen een marktaandeel van 60,3 procent kenden en de kabel uitkwam op 37,4 procent. KPN bleef met een marktaandeel van circa 45 procent de grootste isp, terwijl Ziggo en UPC de kabelmarkt grotendeels in handen hebben.

De Opta meldt in zijn jaarverslag verder dat 55 procent van de Nederlandse huishoudens in 2009 naar een vorm van digitale televisie kijkt; dat zijn circa 4 miljoen huishoudens. In 2008 lag dit percentage nog op circa 45 procent. Ook stelt de Opta dat er meer keuzevrijheid ontstaat, mede door de groei van iptv-aanbieders als KPN en kleinere glasvezelexploitanten. Volgens de Opta blijft Digitenne van KPN met een abonnementsprijs van 8,50 euro per maand de goedkoopste aanbieder van digitale televisie, terwijl het digitale standaardpakket van UPC met een prijs van 21,30 euro het duurste zou zijn.

Volgens de toezichthouder steeg het aantal abonnees dat meer dan één dienst van een aanbieder afneemt in 2009. Het aantal afnemers van triple play-pakketten steeg van 21,6 procent in het tweede kwartaal van 2008 naar 26,2 procent in het tweede kwartaal van 2009. Samen met de diverse dual pay-combinaties neemt 66,5 procent van alle huishoudens meer dan één dienst af van een aanbieder.

Reacties (76)

Lees meer


Computex: Gigabyte brengt 'netvertible' en netbooks uit

Door Willem de Moor, 1 juni 2010 10:0912 reacties

Gigabyte heeft zijn portfolio tablet-pc's van een update voorzien. De tablets, in de authentieke zin des woords, hebben een draai- en kantelbaar beeldscherm, zodat zij als laptop en als tablet kunnen worden gebruikt.

Het Taiwanese bedrijf bracht al in de zomer van 2008 een tablet op de markt; de M912 werd destijds een tablet-pc annex netbook genoemd. Inmiddels heeft Gigabyte zijn bestand aan tablet-pc's, of convertibles, uitgebreid en heeft het bedrijf nieuwe processors in zijn netbooks gestopt. De grootste van het stel, de M1125, heeft een 11,6"-beeldscherm van 1366x768 beeldpunten en heeft onder meer usb 3.0-poorten en een optische drive. Een nog niet nader gespecificeerd Calpella-platform zorgt voor de benodigde rekenkracht; dat zou een Core i-processor gecombineerd met een Mobile Express Series 5-chipset betekenen.

Daarnaast komt Gigabyte met een klassiekere benadering van het netbook-platform; de T1000, M1000 en Q1000 zijn alledrie eveneens voorzien van een roterend en draaiend beeldscherm van 10,1" en de motor van de netbook-convertibles wordt gevormd door de op 1833MHz tikkende Atom N470. Die cpu, met onboard gma3150-gpu, maakt deel uit van het Pineview-platform en zou zuiniger dan voorgaande versies Atom-platforms moeten zijn. Het T1000-model heeft bovendien een display dat multitouch ondersteunt. Overige specificaties zijn onder meer een harde schijf van 250GB, 1GB ddr2-werkgeheugen, bluetooth en wifi. Windows 7 Starter is het besturingssysteem. Prijzen en beschikbaarheid zijn nog niet bekend.

Update: op de productpagina van het apparaat staat dat de M1125 met een Core i5 of Core i7 ulv-processor komt, dat er geen optische drive aanwezig is en dat Optimus ondersteund wordt.

Gigabyte T1000

Reacties (12)


Computex: MSI brengt 10"-tablets met Atom en Tegra 2 uit

Door Wout Funnekotter, 1 juni 2010 09:4095 reacties

MSI heeft op Computex twee 10"-tablets onthuld, waarvan een op Windows en een op Android draait. De MSI WindPad 100 en 110 hebben beide een capacitief scherm, en voor de Windows-versie heeft MSI een eigen interface ontwikkeld.

De versie van de MSI WindPad 100 die het bedrijf liet zien, draait op een Atom Z530-processor, bijgestaan door 2GB geheugen en een ssd van 32GB. Het vroege prototype bevat bovenop de Windows 7 Home Premium-installatie een eigen interface van MSI, die gemaakt is om met de vingers te worden bediend. Hoewel het prototype nog wat aansluitingen miste, zal het uiteindelijke apparaat volgens MSI over wifi, 3g, usb-poorten, een hdmi-uitgang en een webcam beschikken. De tablet moet later dit jaar uitkomen voor een prijs van 499 dollar.

De WindPad 110 lijkt, ondanks het kleine verschil in naamgeving, niet op de Windows-versie. De tablet heeft ronde hoeken en intern is het apparaat opgebouwd rondom Nvidia's Tegra2-soc. Als besturingssysteem heeft MSI gekozen voor Android 2.1, dat voor zover de foto's laten zien geen aangepaste interface heeft gekregen. Wel zal het mogelijk zijn om de achterkant van de tablet te vervangen door gestileerde versies. Volgens Engadget is het niet duidelijk of en wanneer de tablet op de markt komt, al sprak een MSI-medewerker over een verkooprijs van 399 dollar.

MSI WindPad 100 MSI WindPad 100 MSI WindPad 100 MSI WindPad 100 MSI WindPad 100 MSI WindPad 110 MSI WindPad 110 MSI WindPad 110 MSI WindPad 110 MSI WindPad 110

Reacties (95)


Computex: 'Sandy Bridge-igp even snel als mainstream-videokaart'

Door Marc Rademaker, 1 juni 2010 09:0867 reacties

Tijdens de keynote van Intel op de eerste dag van Computex, werd een kleine demonstratie gegeven van Sandy Bridge, Intels nieuwe cpu-architectuur. De nieuwe igp zou met huidige mainstream-videokaarten kunnen wedijveren.

De keynote werd gehouden door David Perlmutter, Executive Vice President en General Manager van Intels Architecture Group. Sandy Bridge is de codenaam voor de nieuwe architectuur die Intel eind 2010 of begin 2011 zal introduceren. De cpu, maar ook de igp, zal op 32nm worden gebakken en beide zouden betere prestaties bieden dan de huidige generatie Core i5- en Core i3-cpu's.

Om de mogelijkheden van de igp te demonsteren, toonde Intel het spel Mass Effect 2, dat werd gedraaid op zowel een Core i7-systeem met een videokaart, als een systeem met een Sandy Bridge-cpu. Alle instellingen zouden zo hoog mogelijk zijn ingesteld en voor zover zichtbaar draaide het spel vloeiend op beide pc's.

De igp zou volgens Intel dan ook vergelijkbaar zijn met huidige mainstream-kaarten. Mainstream is nogal een vaag begrip, aangezien daaronder de HD 5670, maar ook de HD 5770 van AMD zou kunnen vallen. Toch zou een igp met vergelijkbare prestaties als de HD 5670 een grote vooruitgang betekenen ten opzichte van Intels huidige igp's, zoals die op de Core i3 en Core i5-cpu's zitten.

Intel Sandy Bridge demonstratie

Reacties (67)


Intel introduceert op 22nm geproduceerde MIC-architectuur

Door Wout Funnekotter, 1 juni 2010 08:3630 reacties

Intel heeft op de International Supercomputing Conference een nieuwe processor-architectuur onthuld. Chips met de Many Integrated Core-architectuur krijgen meer dan 50 individuele cores en worden met een 22nm-proces geproduceerd.

Intel richt zich met MIC op wetenschappelijk onderzoek waarbij veel parallelle berekeningen moeten worden gedaan. Ook is de architectuur volgens de fabrikant goed bruikbaar bij het doorrekenen van financiële modellen en weersvoorspellingen. Intel heeft niet bekendgemaakt welke instructieset wordt gebruikt, maar het gaat vermoedelijk om een afgeleide van de x86-set. Het bedrijf zegt namelijk dat voor MIC-chips dezelfde algoritmen, tools en programmeertechnieken kunnen worden gebruikt als bij Intel Xeon-chips. Een team bij CERN had maar twee dagen nodig om een complexe benchmark, geschreven in C++, naar de nieuwe architectuur te porten.

Het bedrijf wil de nieuwe processors in supercomputers als aanvulling op zijn Xeon-chips inzetten. Volgens Intel zou het gros van de berekeningen op de oudere Xeon-chips gebeuren, waarbij de MIC-processors taken afhandelen die goed parallel kunnen worden uitgevoerd. De eerste development kits worden momenteel onder de naam Knights Ferry naar ontwikkelaars gestuurd.

De MIC-architectuur is gebaseerd op verschillende projecten die Intel had lopen, zoals de Single Chip Cloud-processor en het Larrabee-project. Dat laatste was Intels poging om een videokaart te ontwerpen op basis van een groot aantal x86-cores op één chip. Die ambitie heeft het voor de komende paar jaar op de lange baan geschoven.

Reacties (30)