Gasunie, Groningen Seaports en Shell kondigen NortH2 aan. Het doel van dit project is dat windparken op zee energie genereren voor waterstofproductie. De partijen bekijken dit jaar of hun ambitie haalbaar is.
De eerste stap die Gasunie, Groningen Seaports en Shell met NortH2 willen zetten is de bouw van grote windparken in de Noordzee. De eerste windturbines zouden in 2027 gereed kunnen zijn en in 2030 zouden de parken al 3 tot 4 gigawatt kunnen generen, hopen de partijen. In 2040 zou dat misschien tot 10GW toegenomen kunnen zijn, is de wens.
Het andere deel van het project betreft de bouw van een omvangrijke elektrolyser in de Eemshaven in de provincie Groningen. In aanvulling hierop zouden vergelijkbare faciliteiten op zee te plaatsen zijn. Door middel van elektrolyse zetten de faciliteiten de gegenereerde elektriciteit om in waterstof. Het voordeel hiervan is dat waterstof als energiedrager relatief makkelijk op te slaan en te transporteren is.
De derde pijler van NortH2 omvat de ingebruikname van een netwerk in Nederland en Noordwest-Europa om de geschatte 800.000 ton waterstof te transporteren. Het doel is om de aardgasinfrastructuur van Gasunie hier voor te gebruiken. In eerste instantie zal de industrie de waterstof afnemen, later mogelijk ook consumenten.
Als de initiatiefnemers het project haalbaar achten, moet tegen 2027 de eerste waterstof geproduceerd worden in Eemshaven. Ze wijzen er wel op dat de planning hoe dan ook afhankelijk is van het al dan niet afgeven van vergunningen van overheden, het aanwijzen van plaatsen voor nieuwe windparken in de Noordzee, de beschikbare locaties van de waterstoffabriek en de mate van investeringen van betrokken partijen.
Facebook houdt dit jaar niet zijn grootste ontwikkelconferentie, de F8, vanwege toenemende zorgen omtrent coronavirus SARS-CoV-2. Het bedrijf zou de F8 2020-conferentie 5 en 6 mei in San Jose houden.
Facebook meldt het persoonlijke deel van F8 te schrappen. Het bedrijf doelt er daarmee op dat ontwikkelaars, partners en werknemers niet op 5 en 6 mei afreizen naar het McEnery Convention Center in San Jose, maar dat er wel aankondigingen gedaan worden en presentaties online gegeven worden.
Daarnaast wil Facebook lokaal evenementen organiseren en livestreams opzetten ter vervanging. In de komende weken geeft het sociale netwerk daar meer duidelijkheid over. Voor studenten komt er een op F8 geïnspireerd evenement.
Tijdens zijn vrijwel jaarlijkse F8-conferentie, vernoemd naar de acht uur durende hackathons in de beginjaren van de dienst, geeft het bedrijf inzicht in zijn strategie en komende producten en diensten. De ontwikkelaarsevenementen Google I/O en Microsoft Build, eveneens in mei, lijken vooralsnog wel door te gaan.
Spotify heeft het ontwerp van zijn iOS-app aangepast. Onder andere is de shuffleplayknop vereenvoudigd en niet meer voorzien van tekst. Ook toont de app voortaan bij nagenoeg alle weergaven de albumart van muzieknummers.
In plaats van een brede centrale knop met de tekst 'Shuffle play' toont de iOS voortaan rechts in de interface een ronde groene knop met een shuffle-icoontje. De aanpassing is voor zowel gratis als Premium-gebruikers doorgevoerd.
Voor alleen Premium-abonnees is de wijziging dat de icoontjes voor alle acties, zoals ‘like' en ‘download’, voortaan centraal naast elkaar staan in de interface. Het icoontje voor downloaden om te luisteren zonder wifiverbinding is hetzelfde als dat voor podcasts.
Verder toont Spotify op iOS bij alle weergaven, op de 'Album'-weergave na, coverart van tracks. Volgens het bedrijf moet dit het navigeren en vinden van vertrouwde nummers makkelijker maken. Spotify start donderdag 27 februari met het vrijgeven van de nieuwe interface.
Asus maakt vrijdag versies van zijn Chromebook Flip C436 met Core i3- en Core i5-procesors van de Comet Lake U-generatie beschikbaar. In de tweede helft van het jaar verschijnen varianten met een Core i7.
De zilveren versies met Core i3 en Core i5 van Intels Comet Lake U-generatie komen vrijdag op de Nederlandse markt en komen dan bij BCC, MediaMarkt, bol.com en Coolblue beschikbaar. In mei volgt de beschikbaarheid van witte varianten en die komen in die maand ook in België uit.
Op de zilveren en witte Chromebook Flip C436 met een Core i7 is het dan nog even wachten: die verschijnen in de tweede helft van 2020 in Nederland en België. Het gaat daarbij om de Core i7-10510U. De prijs van deze modellen is nog onbekend.
Asus kondigde de Chromebook Flip C436 begin januari aan, maar noemde toen geen precieze prijzen en verschijningsdata.
In 2015 kwam de helft van de omzet van de Nederlandse muziekindustrie uit streaming, maar vorig jaar steeg dat naar bijna 80 procent. De omzet uit cd's en vinyl daalde vorig jaar verder, met 10,7 procent.
De omzet uit streamingdiensten voor de Nederlandse muziekindustrie nam vorig jaar met 23 procent toe tot 161,7 miljoen euro. Het was daarmee verantwoordelijk voor een totale stijging van de omzet van 13,2 procent tot 206,8 miljoen euro voor de branche in Nederland.
Daar staat een daling van de omzet uit fysieke muziekdragers tegenover: de omzet uit cd's daalde met 15,7 procent en de schijfjes nemen nog slechts 12,2 procent van de omzet voor hun rekening. Ook de vinylomzet daalde, met 1,3 procent tot 15,4 miljoen euro. Daarmee is vinyl nog altijd voor meer omzet verantwoordelijk dan downloads, die nog slechts 4,1 miljoen euro in het laatje brengen, een daling van 21,3 procent.
Dell zou in april een XPS 15 in de 9500-serie met de tiende generatie Intel-processors willen uitbrengen. Dat blijkt uit een chatconversatie tussen een Dell-medewerker en een tweaker. Op de Belgische Dell-site zijn veel typenummers van komende Dell-producten verschenen.
Tweaker Rob Coenen toont op Reddit zijn conversatie met de Dell-helpdesk, met daarin de bevestiging dat er in april een Dell XPS 15 9500 met de tiende generatie Intel-processors verschijnt. Specificaties van de laptop zijn nog onbekend, maar wel is duidelijk dat Intel op het punt staat te beginnen met de levering van de nieuwe generatie H-processors voor laptops.
De krachtigste chips van deze reeks zijn octacores waarvan de kloksnelheid, al dan niet op een enkele core en kortstondig, op meer dan 5GHz kan uitkomen. Het gaat dan om op 14nm gemaakte Comet Lake H-processors die als Core i 10xxxH verschijnen. Op een roadmap uit 2018 noemde Dell de komst van een XPS 15 7500 en XPS 17 7700 met Comet Lake H, en respectievelijk Nvidia GTX 1650 en 1660 Ti. Misschien is de naamgeving inmiddels aangepast.
Op Reddit verwijzen gebruikers ook naar Belgischewebsites van Dell, waarop tal van nieuwe typenummers van laptops en desktops zijn verschenen, onder andere XPS 15 9500 en XPS 17 9700. Ook van deze de systemen zijn nog geen specificaties of afbeeldingen bekend.
Processorontwerper MediaTek heeft de Helio P95-soc gepresenteerd. De soc is een nieuwe versie van de twee jaar geleden verschenen P90 en voegt onder meer ondersteuning toe voor camera's met een maximale resolutie van 64 megapixel.
De P90 ondersteunt camera's met een maximale resolutie van 48 megapixel. De andere wijziging is de toevoeging van APU 2.0, blijkt op de webpagina van de soc. Dat is het gedeelte van de soc dat berekeningen uitvoert voor zaken als beeldherkenning en neurale netwerken. Deze 'kunstmatige intelligentie'-chip is volgens MediaTek 10 procent sneller dan die in de P90.
De overige kenmerken zijn gelijk gebleven. De soc heeft vier Cortex A75-kernen op 2,2GHz en vier A55-kernen op 2,0GHz, vergezeld van een PowerVR GM 9446-gpu van Imagination op 720MHz. Fabrikanten kunnen daar maximaal 8GB lpddr4x-geheugen bijplaatsen. De soc ondersteunt maximaal ufs 2.1-opslag.
Er is geen ondersteuning voor nieuwe netwerkstandaarden, zoals 5g of wifi 6 via 802.11ax. De Helio P95 verschijnt vermoedelijk spoedig in smartphones. De P90 zat in de afgelopen tijd vooral in midrangesmartphones, zoals de Oppo Reno2 Z.
Huawei was van plan een r&d-center te openen in Nederland. Dat blijkt uit een brief die een topman van het bedrijf vorig jaar heeft gestuurd aan minister-president Mark Rutte. Het is nog onbekend wat Huawei wilde doen met het onderzoekscentrum.
Huawei heeft het in de brief, die door Politico online is gezet, over het opzetten van een r&d-center vorig jaar, maar dat is niet gebeurd. Het is onbekend of Huawei het plan nog wil doorvoeren of dat het er niet van zal komen.
Volgens Politico wilde Huawei met het plan Rutte ervan weerhouden om Huawei te blokkeren bij de bouw van 5g-netwerken. Dat lijkt niet volledig te hebben gewerkt; Huawei mag antennes leveren aan providers, maar voor apparatuur in de kern van het netwerk mogen providers zich niet tot het Chinese bedrijf wenden.
Het is niet het enige aanbod dat Huawei heeft gedaan voor investeringen in landen. Zo zou het met een Franse regio in gesprek zijn geweest over het bouwen van een fabriek voor het produceren van hardware in het gebied. Ook kreeg onder meer de Poolse overheid te horen dat er misschien een r&d-center zou komen in Nederland.
De investeringen, waarmee vermoedelijk honderden miljoenen of zelfs miljarden euro's zijn gemoeid, hadden overheden ertoe moeten overhalen om geen blokkade van Huawei-apparatuur af te kondigen. "Hoe kun je miljarden euro's investeren in een locatie waar je verwacht dat de overheid nog steeds een beslissing maakt die discrimanatoir zou kunnen zijn?" zegt een woordvoerder van Huawei tegen Politico.
Update, vrijdag: Huawei bestrijdt de conclusie van Politico. "Dat we wilden investeren in R&D om daarmee zorgen van de Nederlandse overheid weg te nemen, klopt niet. Dat we constant manieren zoeken om waarde toe te voegen in Nederland en een bijdrage willen leveren aan de Nederlandse digitale infrastructuur klopt uiteraard wel; we zijn hier al bijna twintig jaar actief tenslotte."
Onderzoekers van de Universiteit Twente hebben een variant voor de distributie van quantumsleutels ontwikkeld die werkt voor multimodeglasvezels. Voor singlemodeglasvezels was er al dit soort quantumbeveiliging.
De basis van de beveiliging ligt bij wave front shaping en de Universiteit Twente beschrijft dat dit in feite het programmeren van licht behelst. De zender en ontvanger spreken hierbij een aantal punten binnen het communicatietraject af waarop het licht via de glasvezel op een bepaald moment aanwezig moet zijn. De afzender programmeert het licht dan zo dat dit precies op die afgesproken plekken belandt. Ze maken verder gebruik van bestaande methoden om een symbool van het alfabet in een enkele foton te coderen. Dit geeft de twee personen de mogelijkheid quantumsleutels voor de beveiliging van de communicatie af te spreken.
Een persoon die het foton onderschept en de positie wil achterhalen, zal willekeurige stippen op de detector zien, zelfs bij het regelmatig sturen van hetzelfde symbool. Die persoon heeft niet voldoende informatie om te achterhalen welk symbool gestuurd is. Alleen de beoogde ontvanger kan het foton op de juiste, afgesproken positie lokaliseren, corresponderend met een symbool van het alfabet.
Dankzij het principe van no-cloning van de quantummechanica kunnen onderscheppers ook geen identieke kopieën van de sleutels maken en doorsturen. "De fase dat zender en ontvanger afspraken maken, lijkt het kwetsbaarst. Maar ook dan blijft het onduidelijk hoe het licht wordt geprogrammeerd door de zender", aldus onderzoeksleider Pepijn Pinkse.
Voor singlemodeglasvezel zijn er al manieren voor quantum key distribution, maar voor de multimodevariant nog niet. Multimodeglasvezels hebben een hogere datadoorvoer doordat ze meer dan één signaal tegelijk doorlaten. De lichtsignalen worden onder verschillende invalshoeken de glasvezel in gestuurd. Ze worden vooral voor relatief korte afstanden gebruikt, zoals voor de onderlinge verbindingen van nodes in datacenters en 5g-basisstations.
Google heeft zijn dienst Earth voor het eerst beschikbaar gemaakt in andere browsers dan Chrome. Dat is mogelijk doordat Google Earth nu gebruikmaakt van WebAssembly in plaats van NaCl, zegt de zoekgigant.
Google Earth werkt nu in Firefox, Opera en Edge, zegt het internetbedrijf. De ondersteuning voor Safari van Apple moet later volgen. Het vooralsnog ontbreken ervan komt door de gebrekkige ondersteuning van WebGL2 in de Safari-browser.
Earth was tot aan 2017 een native app voor Windows, Mac en Linux, maar drie jaar geleden stopte Google met de ondersteuning daarvan en ging het over op de webversie in NaCl, die alleen in Chrome werkt. Sindsdien is WebAssembly volgens Google volwassen genoeg geworden als webstandaard om te worden gebruikt voor Google Earth. Google Earth geeft nog wel weer dat het gaat om een 'experimentele versie' bij gebruik in een van de nieuw ondersteunde browsers.
Tweakers HQ 2010-2020 in Amsterdam-Noord in Google Earth in Firefox
De Raspberry Pi 4 met 2GB geheugen kost nu evenveel als de versie met 1GB. Dat zegt de Raspberry Pi Foundation. De prijsverlaging is permanent en de 2GB-versie kost nu 35 in plaats van 45 dollar. Dat is een prijsverlaging van 22 procent.
Pi 4 1GB
De dalende prijzen voor geheugen stellen de stichting in staat om de 2GB-variant in prijs te verlagen, meldt de Raspberry Pi Foundation. De 4GB-variant blijft op dezelfde prijs van 55 dollar. Op de site van de stichting zijn nu alleen nog de 2GB- en 4GB-modellen verkrijgbaar, al zegt de stichting dat het 1GB-model in het assortiment blijft voor wie dat wil, en ook ondersteund blijft worden.
De prijs in Nederland lijkt uit te komen rond 40 euro en dat is inderdaad ongeveer evenveel als het 1GB-model kost. De prijs van de 2GB-variant is bij veel winkeliers drie weken geleden al verlaagd, blijkt uit data van de Pricewatch. Hij kostte lang rond 48 euro. De stichting zegt de prijsverlaging te laten samenvallen met het achtjarige bestaan. De eerste Pi kwam in 2012 uit.
De Chinese keuringsinstantie TENAA heeft foto's online gezet van de onaangekondigde gamesmartphone Nubia Red Magic 5G. De telefoon heeft een ontwerp met een blauw-rood kleurverloop aan de achterkant.
De foto's tonen dat de smartphone drie camera's aan de achterkant heeft. Aan beide zijkanten zijn gaatjes te zien, vermoedelijk voor de ventilator. De huidige Red Magic 3 heeft een ventilator die lucht aan de zijkant naar buiten blaast.
De telefoon moest vermoedelijk deze week worden aangekondigd op de geannuleerde telecombeurs Mobile World Congress, zegt XDA-Developers. Het toestel heeft 5g-ondersteuning, lpddr5-geheugen en een 5000mAh-accu die door gebruikers met 80W kan worden opgeladen, zo blijkt uit eerdere teasers. Het scherm heeft een verversingssnelheid van 144Hz. Bovendien zei Qualcomm dat de telefoon een Snapdragon 865-soc krijgt. Het is onbekend wanneer de Chinese fabrikant zijn volgende Red Magic-telefoon wil presenteren.
Door Joris Jansen,
27 februari 2020 14:26
• 46 reacties, submitter: Moody_
Onderzoekers van het Percistand-consortium, met onder andere de UHasselt-universiteit, imec en TNO, hebben dunnefilmzonnecellen ontwikkeld met een omzettingsrendement van 25 procent. Dat is ongeveer evenveel als een traditionele zonnecel op basis van silicium.
Semitransparante perovskietcel met een CIGS-cel eronder
Bart Vermang, hoogleraar aan de Belgische UHasselt-universiteit en coördinator binnen het Percistand-consortium, zegt dat de onderzoeksgroep met deze dunnefilmzonnecellen voor het eerst echt in competitie is met de traditionele zonnepanelensector. Volgens Vermang is sprake van een recordopbrengst aan energie.
Voor dit rendement gebruiken de onderzoekers twee soorten dunnefilmmaterialen die als lagen op elkaar worden geplaatst en elkaar versterken. Dit wijkt af van een traditioneel zonnepaneel, dat doorgaans bestaat uit een enkele laag silicium. Om wat voor materialen het precies gaat, meldt de universiteit niet, maar hoogstwaarschijnlijk gaat het om een combinatie van perovskiet en koper-indium-galliumselenide, of CIGS. Imec publiceerde in september 2016 al over een rendement van 17,8 procent bij een module waarin deze twee materialen waren gestapeld. In september vorig jaar haalde het Nederlands-Vlaamse Solliance Solar Research-instituut, dat ook deel uitmaakt van het huidige onderzoek binnen Percistand, nog een rendement van 23 procent.
Deze tandemzonnecellen, waarbij perovskietzonnecellen op koper-indium-galliumselenidecellen worden geplaatst, hebben de potentie om een hoger rendement te halen dan reguliere single-junction-zonnecellen met een enkele laag. Dat komt doordat beide lagen van de tandemzonnecellen elkaar aanvullen. Het idee is dat het licht dat de cellen van de bovenste laag niet absorberen en omzetten in energie, door de andere cellen alsnog wordt omgezet.
Koper-indium-galliumselenide of CIGS is een halfgeleider die zich heeft bewezen als een stabiele, dunne film voor zonnecellen, waarmee een hoog rendement kan worden gehaald. Het materiaal is geschikt om heel flexibele en lichte cellen en modules te maken. Perovskieten zijn zachte, kneedbare, kunstmatige kristallen die zonlicht in elektriciteit kunnen omzetten. Ze absorberen veel licht, kunnen de elektronen goed transporteren en zijn goedkoop om te maken, al zijn sommige perovskieten nog onstabiel.
Vermang zegt dat de onderzoekers de bovengrens van de dunnefilmzonnecellen nog niet hebben bereikt. De onderzoekers hebben in de afgelopen weken de beste zonnecellen voor de bovenste en onderste laag gecombineerd om tot een rendement van 25 procent te komen. "Nu hebben we de ambitie om binnen de volgende drie jaar een energieopbrengst van 30 procent op te kunnen wekken", zegt Vermang.
De zonnecellen die door het Percistand-consortium zijn ontwikkeld, bestaan uit een flinterdun, flexibel materiaal. Daarmee zijn zonnepanelen in allerlei kleuren en formaten te maken; dat betekent dat ze bijvoorbeeld in gevels of de daken van huizen en gebouwen kunnen worden geïntegreerd. Vermang stelt dat deze zonnepanelen in vergelijking met reguliere panelen ook goedkoper zijn te maken. Dat komt doordat ze erg dun zijn en er dus minder materiaal nodig is om ze te fabriceren.
De huidige resultaten zijn bereikt met zonnecellen met een oppervlakte van ongeveer 1cm², maar volgens Vermang wordt snel vooruitgang geboekt. Hij denkt dat dunnefilmzonnepanelen over ongeveer acht jaar op de markt verschijnen. Voordat het zover is, moeten nog enkele obstakels overwonnen worden, zoals het vinden van een kosteneffectieve manier om beide lagen in een module te combineren. Daar richten ingenieurs van UHasselt en imec zich momenteel op en volgens de hoogleraar zal dat zeker slagen.
Ongeveer 40,6 procent van de aandeelhouders heeft Apple opgeroepen zich uit te spreken tegen de verwijdering van vpn-apps uit de Chinese App Store. In eerdere jaren kreeg die oproep veel minder steun van aandeelhouders.
In het voorstel wordt Apple opgeroepen om te reageren op de kwestie of het bedrijf 'zich uitspreekt voor vrijheid van meningsuiting als mensenrecht', meldt persbureau Reuters. Experts zeggen tegen het persbureau dat Apple onder druk komt te staan om op het voorstel te reageren, ook al is het niet aangenomen. Als 40,6 procent van de aandeelhouders daarvoor heeft gestemd, waren het niet alleen individuele aandeelhouders die voor stemden, maar ook grote partijen. Voorheen kregen voorstellen als deze de steun van nog geen 10 procent van de aandeelhouders.
Het gaat onder meer over het verwijderen van vpn-apps uit de Chinese App Store. Daardoor kunnen Chinese gebruikers niet langer om de censuur heen in het land. Volgens de indiener van het voorstel gaat dat in tegen het mensenrecht van vrijheid van meningsuiting.
Apples relatie met China is al vaker onderwerp van gesprek geweest. Zo verwijderde het bedrijf op verzoek van de overheid van Hongkong de app HKMap.live, waarmee mensen in Hongkong politie konden lokaliseren om rellen te ontlopen. Ook gaf Apple naar verluidt makers van series voor zijn streamingdienst aanwijzingen om de Chinese overheid niet voor het hoofd te stoten. Apple haalt een deel van zijn omzet uit verkopen in China, terwijl het bovendien veel van zijn producten in het land laat assembleren.
Een keuring van de Amerikaanse keuringsinstantie FCC toont een onaangekondigde hoofdtelefoon van Bang & Olufsen. De hoofdtelefoon krijgt een ovaal ontwerp, tegenover het ronde ontwerp van de huidige modellen.
De naam lijkt Beoplay H95 te worden, schrijft The Verge op basis van de keuringsdocumenten. In een van de documenten staat bovendien een schematische weergave van de hoofdtelefoon. Die toont een ovaal ontwerp, terwijl de huidige H9 juist een rond ontwerp heeft.
Er zijn verder geen nieuwe features of specificaties af te leiden uit de documenten, behalve dat hij 'multipoint' ondersteunt en dus met verschillende apparaten tegelijk verbinding kan maken. Bang & Olufsen heeft de FCC gevraagd details over de keuring tot eind juni geheim te houden. Het recentste model van het merk kwam vorig voorjaar uit. Het is onbekend wanneer B&O de H95 wil presenteren.
De Britse hardwaremaker Planet heeft de beloofde dualbootoptie toegevoegd aan zijn smartphone Cosmo Communicator. Daardoor kunnen gebruikers bij het starten kiezen voor Android of Debian. Voor de installatie is geen pc nodig.
Gebruikers verliezen wel al hun data bij het proces, blijkt uit de instructies. Dat is nodig, omdat de recoverysoftware van Planet de opslag eerst opnieuw partitioneert. Gebruikers kunnen per besturingssysteem kiezen uit partities van 90, 60 en 30GB. Partitioneren is nodig, zodat beide besturingssystemen onafhankelijk van elkaar updates kunnen ontvangen.
Na het partitioneren is het mogelijk om in de recovery een image vanaf de micro-sd-kaart te flashen. Daarbij ondersteunt Planet naast Android de recoverysoftware van TWRP en Linux-distro Debian met KDE/Plasma.
Planet had bij de release in november vorig jaar al ondersteuning voor dualboot met een Linux-distro beloofd. Gebruikers moeten daarvoor op de nieuwste versie van de firmware zitten, zo zegt het bedrijf. Tweakers publiceerde vorige maand een review van de telefoon met fysiek toetsenbord.
Huawei gaat de Nova 6 SE-smartphone in Europa uitbrengen als P40 lite. De telefoon komt volgende maand uit in Spanje en gaat 299 euro kosten. Het is onbekend of de telefoon ook naar Nederland en België zal komen.
De P40 lite heeft geen Google-diensten aan boord, net zo min als de Mate 30 Pro, Mate Xs en recente Honor-telefoons. Gebruikers moeten voor apps terecht in Huaweis eigen AppGallery, terwijl de fabrikant met de eigen Huawei Mobile Services probeert functies in apps van Google Play Services over te nemen. Dat kan alleen als ontwikkelaars code omzetten voor Huawei-telefoons, wat vooralsnog niet is gebeurd.
De P40 lite heeft een Kirin 810-soc van Huawei-divisie HiSilicon. Dit is een op 7nm geproduceerde octacore met twee Cortex A76-cores op 2,27GHz en zes zuinigere Cortex A55-rekenkernen op 1,8GHz. De telefoon heeft een 14,7x6,9cm grote lcd met een diagonaal van 6,4", een beeldverhouding van 19,3:9 en een resolutie van 2310x1080 pixels. Aan de linkerbovenkant zit een gat in het scherm voor de 16-megapixelfrontcamera.
De primaire camera aan de achterkant heeft een 48-megapixelsensor van ongeveer 30 vierkante millimeter en pixels van 0,8 micron groot. Er is ook een camera met ultragroothoeklens, en er zijn twee camera's met kleine sensors en lage resoluties. De een is een macrocamera, de andere een dieptesensor.
De telefoon komt over een paar weken uit in Spanje voor 299 euro, meldt Viatea. Huawei levert hem vanaf 7 maart en retailers krijgen hem vanaf 16 maart, meldt GSMArena. Huawei kondigt de duurdere P40-telefoons aan op 26 maart, op een eigen evenement in Parijs.
Samsung werkt aan een update voor de verbetering van de camera van de Galaxy S20 Ultra. Reviewers merkten dat de autofocus van de telefoon traag is. Samsung zegt niet of het dat specifieke element gaat verbeteren.
Volgens The Verge gaat het om problemen met scherpstellen en met overmatig gladmaken van huidoppervlakken in foto's. Samsung zegt dat het werkt aan een update die 'de camera-ervaring' van de Galaxy S20 Ultra moet verbeteren, maar noemt geen specifieke punten die het zal aanpakken.
De S20 Ultra is vooral gericht op de camera. De telefoon heeft een primaire 108-megapixelcamera met een bijna zeventig vierkante millimeter grote sensor, bijna drie keer zo groot als de sensor in voorganger Galaxy S10. Hij heeft bovendien een camera met periscopische telelens, die een beeld geeft van vier keer zoom ten opzichte van die primaire camera.
De Galaxy S20 Ultra komt volgende maand pas uit, dus de kans bestaat dat de update er is voordat hij in de winkels ligt. De release is gepland voor over een week in sommige landen, terwijl hij over twee weken uitkomt in onder meer Nederland en België. Hij kost bij release rond 1350 euro. Tweakers publiceerde onlangs een preview van de S20 Ultra.
Beveiligingsonderzoekers van het Nederlandse bedrijf Threatfabric hebben een nieuwe variant van de Cerberus-malware ontdekt die tweestapsverificatiecodes van Google Authenticator kan stelen. De nieuwe malwarevorm lijkt nog niet op grote schaal verspreid te worden.
De nieuwe malware wordt beschreven in een rapportage met de naam 'Year of the RAT'. Dat is zowel een verwijzing naar het Chinese astrologische jaar van de rat, als naar de afkorting van remote access trojan, waar het onderzoek naar keek. De onderzoekers keken naar een aantal bekende trojans voor Android. Behalve om Cerberus ging het bijvoorbeeld ook om Hydra en Anubis, die al langer bekend zijn. Van Cerberus ontdekten de onderzoekers een nieuwe variant. Die kan verschillende soorten informatie stelen van een geïnfecteerd toestel, waaronder inloggegevens zoals de pincode.
De malware doet dat door misbruik te maken van rechten van de toegankelijkheidsopties in Android. De malware toont dan een overlay van een bepaalde app waarop gebruikers hun pin- of schermcode invoeren. Zulke overlays zijn er voor veel verschillende applicaties, waaronder die van de ABN Amro-app. Ook heeft de app de mogelijkheid een screencap te maken van authenticatie-apps mits die actief zijn. Die wordt vervolgens doorgestuurd naar een command-and-control-server. De trojan heeft daarnaast de mogelijkheid om de app TeamViewer te starten als gebruikers die hebben geïnstalleerd. Op die manier hebben de aanvallers nog meer toegang tot een geïnfecteerd toestel. De onderzoekers vermoeden dat het gaat om een nog experimentele functie die nog niet actief door de makers wordt gepromoot.
Door Joris Jansen,
27 februari 2020 10:27
• 103 reacties
De Xbox Series X-console ondersteunt hardwarematige raytracing en dat betekent volgens Microsoft dat 'audioraytracing' mogelijk is. De optie om een game op een willekeurige plek te stoppen om later naadloos verder te kunnen, wordt niet gehinderd door een reboot.
Door de ondersteuning van hardwarematige raytracing zijn niet alleen realistischere verlichting en betere reflecties mogelijk, maar ook ruimtelijke audio via raytracing. Dat laat Jason Ronald, director of program management van Xbox Live, in een podcast weten. Volgens Ronald is het de bedoeling dat de gebruiker hierdoor meer wordt ondergedompeld in de gamewereld, doordat het geluid preciezer in de ruimte wordt geplaatst. In hoeverre dat iets toevoegt ten opzichte van de ondersteuning van de Dolby Atmos-standaard op de Xbox One, is onduidelijk; Ronald gaf geen nadere details.
Ook Larry Hryb, director of programming van Xbox Live, nam deel aan de podcastaflevering en sprak onder meer over de Quick Resume-functie van de console. Dat geeft gamers de mogelijkheid om een gamesessie op een willekeurige plek te beëindigen om op een later tijdstip op dat punt verder te gaan, zonder dat er daarbij laadschermen of wachttijden zijn. Volgens Hryb is deze functie dankzij de custom built-ssd in de XBox Series X voor verschillende games beschikbaar. Spelers kunnen daarmee snel wisselen tussen de sessies van die games. Hryb licht toe dat de optie om snel weer op een punt in een game verder te gaan, ook mogelijk is na een reboot van de console. Dat betekent dat een systeemupdate de voortgang in een spelsessie niet onderbreekt en dat spelers hun console gewoon kunnen uitzetten om op een later tijdstip verder te gaan waar ze gebleven waren.
Onlangs deelde Microsoft enkele nieuwe en al bekende details over de Xbox Series X, waaronder de informatie dat de gpu een rekenkracht van twaalf teraflops heeft. Daarmee is de nieuwe console twee keer zo krachtig als de huidige Xbox One X. De processor wordt een aangepast ontwerp op basis van AMD's Zen 2-cpu-architectuur en de RDNA 2-gpu-architectuur. Verder ondersteunt de console variable rate shading en de zogeheten Smart Delivery-functie, waarmee spelers automatisch de juiste versie van een spel moeten krijgen voor de Xbox-console die ze gebruiken.
Asus komt met een derde versie van zijn ROG-gamesmartphone en een nieuw ZenFone-model. Dat blijkt uit een lijst die Qualcomm online heeft gezet met daarop telefoons die de Snapdragon 865-soc krijgen.
Qualcomm zet de ROG Phone 3 en ZenFone 7 op een lijst met telefoons die binnenkort uitkomen. Asus heeft zelf nog niets bekendgemaakt over de toestellen, maar volgens de chipontwerper worden ze dus binnenkort gepresenteerd. Op de lijst staan ook de Legion Gaming Phone, de Black Shark 3 en de Nubia Red Magic 5G. De fabrikanten van deze gamesmartphones hebben in de afgelopen tijd al teasers van hun toestellen geplaatst.
De lijst noemt ook de Samsung S20-serie, in de VS krijgen die toestellen de Snapdragon-socs. De versies voor Europa zijn uitgerust met Samsungs eigen Exynos 990. Alle toestellen op de lijst krijgen 5g-ondersteuning. De Snapdragon 865-soc heeft geen ingebouwd modem, maar moet gecombineerd worden met de X55-modem, die 5g op sub-6GHz- en mmWave-frequenties ondersteunt.
KPN-dochterbedrijf Simyo gaat e-sim ondersteunen. Dat heeft de provider bekendgemaakt. Klanten kunnen vanaf donderdag een e-sim krijgen via de app van de virtuele provider. KPN ondersteunt e-sims voor consumenten vooralsnog niet zelf.
Simyo gaat e-sims ondersteunen bij iPhones uit 2018 en 2019, zo maakt de provider bekend. De ondersteuning voor Android volgt 'niet veel later dit jaar', aldus de provider. Klanten kunnen in de Mijn Simyo-app hun fysieke simkaart inwisselen voor een e-sim. Bovendien kunnen nieuwe abonnees direct een e-sim krijgen.
Dat geldt niet alleen voor abonnees, maar ook voor prepaid-klanten, zo zegt het KPN-dochterbedrijf. Simyo is de eerste provider in Nederland die prepaid-klanten de mogelijkheid geeft een e-sim te gebruiken.
De meestgebruikte telefoons met e-sim zijn iPhones, maar er zijn ook al enige tijd Android-telefoons met e-simondersteuning. Mogelijk volgen er snel meer. Vaak gebruiken fabrikanten een combinatie van een slot voor een of meer fysieke simkaarten met een chip voor een e-sim op het pcb. Daardoor kunnen telefoongebruikers kiezen tussen het gebruik van een fysieke simkaart of e-sim. T-Mobile begon als eerste grote provider in Nederland met de ondersteuning van e-sims in de zomer van vorig jaar. Truphone had die ondersteuning al veel langer en Voiceworks bood het al 'whitelabel' aan.
KPN 'volgt de introductie van e-sim bij Simyo op de voet', aldus het bedrijf. Het moederbedrijf ondersteunt nu alleen nog e-sims voor iot-apparaten, maar consumenten kunnen nu voor hun smartphones geen e-sims krijgen bij KPN.
Microsoft zegt dat zijn More Personal Computing-divisie de eerder gemaakte financiële verwachtingen over het tweede kwartaal niet gaat halen. De verkoop van Windows en Surface-apparaten wordt meer beïnvloed door het nieuwe coronavirus dan werd verwacht.
Eind januari maakte Microsoft zijn kwartaalcijfers bekend en toen hield het bedrijf al rekening met de invloed van het nieuwe coronavirus op de cijfers in het komende kwartaal. Microsoft gaf toen aan dat de omzet voor het bedrijfsonderdeel waar Windows, Xbox en Surface onder vallen in het volgende kwartaal uit zou komen op een bedrag tussen de 10,75 en 11,15 miljard dollar. Naar eigen zeggen was dat al een ruime marge.
Nu meldt Microsoft dat die verwachting waarschijnlijk niet gehaald zal worden. Een nieuwe financiële voorspelling geeft het bedrijf echter niet. Microsoft zegt dat de toevoerketen langzamer op gang komt dan werd gedacht. Als fabrikanten die Windows-hardware maken stilliggen, verkoopt Microsoft minder Windows-licenties. Ook de Surface-divisie is volgens Microsoft harder getroffen dan aanvankelijk werd gedacht. De financiële verwachtingen voor alle andere bedrijfsonderdelen blijven ongewijzigd.
Vorige week waarschuwde Apple investeerders al dat de omzet bij de komende kwartaalcijfers lager zal uitvallen door de aanhoudende SARS-CoV-2-uitbraak.