Tip de redactie

Ubisoft kondigt free-to-play-shooter Tom Clancy’s XDefiant aan

Door Olaf van Miltenburg, 19 juli 2021 20:53101 reacties

Ubisoft heeft Tom Clancy’s XDefiant aangekondigd. Het betreft een free-to-play-multiplayershooter die elementen van Splinter Cell, Ghost Recon en The Division bevat, maar met teams van zes tegen zes in battlearena's wordt gespeeld.

Spelers kunnen bij Tom Clancy’s XDefiant kiezen uit Defiants, personages die ze flink aan kunnen passen. Bij de introductie van het spel komt dat personage uit een van vier facties: Echelon, Cleaners, Outcasts en Wolves. De Echelon zijn bekend van Splinter Cell en in XDefiant gaat het om een Support-klasse met stealth. De Outcasts zijn van de Healer-klasse en de Cleaners zijn Assault-persones die over vlammenwerpers kunnen beschikken. Beide komen uit The Division. Daarnaast zijn er Wolves, van Ghost Recon, die van het Tank-type zijn en zware wapens combineren met energieschilden.

Volgens Ubisoft zijn de facties geïnspireerd op de voorgenoemde games, maar aangepast voor XDefiant en komen er meer facties naarmate het spel verder ontwikkeld wordt. Teams van zes personen nemen het tegen elkaar op in battlearena's bij gamemodi als Deathmatch, Domination en Escort. Het spel verschijnt voor de PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Google Stadia, Amazon Luna en voor de pc via Ubisoft Connect. De uitgever heeft het over volledige cross-play bij de komst van het spel. Wanneer de release is, maakt Ubisoft niet bekend. Het ontwikkelteam van Ubisoft San Francisco ontwikkelt het spel en op 5 augustus start er een test, die aanvankelijk alleen voor inwoners van de VS en Canada beschikbaar komt.

Reacties (101)


Afbeeldingen en webshoppagina hinten op komst 128GB-model Oculus Quest 2

Door Olaf van Miltenburg, 19 juli 2021 20:1759 reacties

Er zijn foto's van de verpakking van de Oculus Quest 2 met daarop een vermelding dat het om een 128GB-exemplaar gaat, online verschenen. Ook een inmiddels offline gehaalde productpagina bij een webwinkel maakt melding van zo'n model.

De foto's van de verpakking van wat een 128GB-versie van de Oculus Quest 2 zou zijn, verscheen eerder deze maand op Imgur, zonder verdere details, maar met een duidelijke vermelding van 128GB op de verpakking en een productiedatum van juni 2021.

Vervolgens verscheen een 128GB-model van de Quest 2 bij de Franse aan elkaar gelieerde webwinkels LDLC en Top Achat, constateerde GamerGen. Die site kreeg van Top Achat bevestigd dat de 128GB-versie het model met 64GB ging vervangen en dat dit publiekelijk bekendgemaakt mocht worden. Desondanks haalde LDLC de productpagina offline; via de Wayback Machine is deze nog wel te raadplegen. De pagina toonde een prijs van 349 euro, dezelfde prijs als het 64GB-model momenteel heeft.

Ten slotte verscheen in het afgelopen weekend een advertentie van een Oculus Quest 2 met vermelding van de opslaghoeveelheden 128GB en 256GB in het Japanse mangamagazine Shonen Jump Plus, hoewel ook deze verwijzing inmiddels is verwijderd. Momenteel zijn er alleen 64GB- en 256GB-versies van de Quest 2. De 64GB-variant is slecht verkrijgbaar bij in ieder geval de Franse Amazon-vestiging.

Oculus Quest 2 128GB geruchtenOculus Quest 2 128GB geruchtenOculus Quest 2 128GB geruchten

Reacties (59)


Google voorziet Android TV van meer functies die Google TV al heeft

Door Olaf van Miltenburg, 19 juli 2021 19:0777 reacties

Google voorziet Android TV van enkele functies die het met Google TV al biedt, waaronder het kunnen toevoegen van video's aan lijsten om deze later te kunnen bekijken. Ook kunnen gebruikers kijksuggesties verbeteren.

Android TV-gebruikers kunnen na de update kijklijsten gebruiken via de Discover-tab. Ze kunnen video's toevoegen aan de lijst door selecties ingedrukt te houden en 'Add to watchlist' te klikken, en ook via de pagina met details over de video of na een zoekactie met Google, beschrijft onder andere Engadget.

Die pagina met details toont na de update ook trailers die automatisch beginnen met afspelen, maar gebruikers kunnen de previews deactiveren via de instellingen. Verder is een suggestiesysteem ingebouwd waar gebruikers invloed op hebben.

In de Discover-tab is daarvoor onder Device Preferences en Home Screen de functie Content Preferences toegevoegd. Deze raadt gebruikers titels aan. Door middel van Improve your recommendations kunnen gebruikers duimpjes omhoog of omlaag geven om de kwaliteit van de suggesties te verbeteren.

De functies zitten al dan niet in gewijzigde vorm al in Google TV, het besturingssysteem voor de laatste generatie Chromecast en voor recente tv's van fabrikanten. Google gaf de software voor bestaande Android TV-apparaten begin dit jaar al een update die de interface meer in lijn bracht met die van Google TV.

Android TV 2021

Reacties (77)


WhatsApp krijgt optie om aan al begonnen groepsgesprekken deel te nemen

Door Olaf van Miltenburg, 19 juli 2021 18:3037 reacties

WhatsApp heeft maandag nieuwe functies met betrekking tot groepsgesprekken toegevoegd aan zijn messagingdienst. Gebruikers krijgen de mogelijkheid om deel te nemen aan groepsgesprekken die al gestart zijn.

WhatsApp-gebruikers die de aanvankelijke oproep om deel te nemen aan groepsgesprekken missen, kunnen deze vanaf maandag alsnog openen om mee te doen met de conversaties. Dat meldt WhatsApp. Gebruikers kunnen de groepsgesprekken ook weer verlaten en opnieuw deelnemen, zolang het gesprek maar loopt.

De dienst van Facebook toont daarnaast op een venster wie er al deelneemt aan het gesprek en naar wie er uitnodigingen om te joinen zijn gestuurd. Gebruikers kunnen de oproep om deel te nemen tijdelijk afwijzen door middel van de 'negeren'-knop en later alsnog deelnemen via het oproepscherm van de dienst.

Concurrerende diensten zoals Zoom bieden al langer de optie om reeds begonnen groepsgesprekken te betreden.

WhatsApp groepsgesprekken

Reacties (37)


Gerucht: vouwbare smartphones van Samsung, Google en Xiaomi krijgen 120Hz-scherm

Door Olaf van Miltenburg, 19 juli 2021 18:0835 reacties

De panelen die Samsung Display dit jaar levert voor vouwbare smartphones betreffen naar verluidt 120Hz-oledpanelen met ltpo-backplanes. Naast Samsung zelf zouden Google, Oppo, Vivo en Xiaomi foldables met de panelen uitbrengen.

Alle vouwbare smartphones van dit jaar die panelen van Samsung Display gebruiken bieden 120Hz en hebben zuinige backplanes van low-temperature polycrystalline oxide, claimt Ross Young van analistenbureau DSCC. Young meldt vaker vroegtijdig informatie over komende smartphones. Volgens hem bevat de komende Z Flip 3 van Samsung zelf een 120Hz-scherm met diagonaal van 6,70 inch, maar brengt ook Google dit jaar een foldable met 120Hz-paneel uit, met een diagonaal van 7,57 inch.

Daarnaast verschijnen volgens de analist een 7,11"-toestel van Oppo, een 8,2"-model van Vivo en een 8,1"-foldable van Xiaomi. Young beweerde eerder dit jaar al dat er in 2021 meerdere vouwbare smartphones verschijnen waaronder van Google en Oppo en hij stelde in 2020 dat Xiaomi aan meerdere vouwtelefoons werkt. Dat de Z Flip 3 een 120Hz-scherm krijgt, bleek eerder deze maand al uit gegevens uit de certificeringsdatabase Tenaa, schreef MyFixGuide.

Reacties (35)


Amazon haalt infrastructuur gebruikt door spionagebedrijf NSO Group offline

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 17:0867 reacties, submitter: Peter_Utrecht

Amazon Web Services heeft accounts en infrastructuur die gebruikt worden door het Israëlische private spionagebedrijf NSO Group offline gehaald. De internetgigant deed dat nadat aan het licht kwam dat de Pegasus-software tegen journalisten is gebruikt.

NSO Group gebruikte Amazons CloudFront voor het verspreiden van zijn spyware. Dat stond in het rapport van Amnesty International, waarin naar buiten werd gebracht dat de spionagesoftware van het bedrijf ingezet wordt tegen journalisten en een mensenrechtenadvocaat. Amazon heeft als reactie daarop accounts en infrastructuur van de NSO Group offline gehaald, zegt het bedrijf in een statement tegen Vice.

Volgens Amnesty heeft de NSO Group in de afgelopen maanden CloudFront gebruikt voor de verspreiding van zijn spyware. Daarmee zijn hackpogingen gedaan bij zeker 37 journalisten en mensenrechtenactivisten. Ook Citizen Lab, dat een peerreview van het onderzoek uitvoerde, bevestigt het gebruik van CloudFront.

Amazon blokkeert de accounts van NSO Group nu omdat dergelijke acties tegen de voorwaarden van het bedrijf ingaan. Het betekent niet dat het spionagebedrijf zijn werk niet meer kan uitvoeren; de NSO Group kan daarvoor andere content delivery networks gebruiken. Volgens het rapport van Amnesty gebruikt de NSO ook dergelijke diensten van Digital Ocean, OVH en Linode.

De stap van Amazon is wel opvallend. Motherboard heeft vorig jaar al aan Amazon laten weten dat de NSO Group Amazon-infrastructuur heeft gebruikt om malware te verspreiden. Amazon heeft voor zover bekend toen niets gedaan en reageerde niet op een vraag of de NSO daarmee de voorwaarden van het bedrijf zou schenden.

Volgens de NSO Group is de Pegasus-spionagesoftware bedoeld voor het opsporen van criminelen en terroristen. Het Israëlische bedrijf levert zijn diensten en software aan overheden en inlichtingendiensten wereldwijd. Het bedrijf claimt mensenrechtendossiers van zijn klanten grondig te controleren voordat het zijn spyware verkoopt. NSO Group ontkent de beweringen uit het rapport.

Reacties (67)


Amerikaanse nieuwszender CNN komt met eigen betaalde streamingdienst

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 16:18217 reacties

De Amerikaanse nieuwszender CNN gaat vanaf volgend jaar een betaalde streamingdienst aanbieden onder de noemer CNN+. Daarop wordt dagelijks acht tot twaalf uur aan liveprogramma's uitgezonden en er komen non-fictieseries exclusief voor de dienst.

De programmering op CNN+ zal niet hetzelfde zijn als die op de televisiezender, zegt Andrew Morse, die als chief digital officer de leiding heeft over de streamingdienst. CNN neemt naar eigen zeggen honderden mensen aan en ontwikkelt tientallen tv-programma's voor de dienst, die in het eerste kwartaal van 2022 beschikbaar moet zijn. Wat CNN+ gaat kosten, is nog niet bekendgemaakt.

CNN+ wordt geen streamingdienst voor kort nieuws, maar moet juist meer diepgang bieden, zegt Morse. De liveprogramma's op de dienst worden gepresenteerd door bekende kopstukken van het netwerk en nieuwe gezichten. Daarnaast komen er series op CNN+, zowel bestaande CNN-producties als nieuwe exclusieve producties. Ook stelt Morse dat abonnees van de dienst toegang krijgen tot een 'interactieve community' waarbij leden 'directe interactie' kunnen hebben met presentatoren en experts. Exacte details over de programmering en community zijn nog niet bekendgemaakt.

Volgens CNN kan het nieuwsnetwerk niet zomaar zijn huidige liveprogramma's aanbieden via streaming, omdat er lucratieve langetermijnafspraken zijn met tv-distributeurs wereldwijd. Daarmee verdient CNN jaarlijks meer dan een miljard dollar.

In eerste instantie zal CNN+ zich richten op video, maar het bedrijf overweegt om via het abonnement ook andere vormen aan te bieden, zoals lange artikelen en podcasts. Er komt geen nieuwe app voor CNN+. De streamingdienst zal na betaling beschikbaar zijn in de huidige CNN-app. CNN is eigendom van WarnerMedia. Dat bedrijf heeft al meerdere streamingdiensten, zoals HBO Max.

Reacties (217)


ASUS introduceert 32"-monitor met 170Hz-refreshrate en DisplayHDR 400

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 16:0028 reacties

ASUS heeft een nieuwe monitor in zijn TUF Gaming-serie geïntroduceerd. De VG32AQL1A heeft een ips-paneel met een quad-hd-resolutie en een refreshrate van 170Hz. De monitor krijgt ook een DisplayHDR 400-certificering.

ASUS spreekt op zijn website van een 32"-scherm met resolutie van 2560x1440 pixels. Het bedrijf adverteert met een gtg-responstijd van 1ms en een verversingsfrequentie van 170Hz. Het betreft een 144Hz-paneel met een optionele fabrieksoverclock naar 170Hz. De piekhelderheid is 400cd/m² bij hdr-beelden. Zonder hdr bedraagt de helderheid maximaal 350cd/m².

De monitor kan volgens ASUS 99 procent van de DCI-P3-kleurruimte tonen en krijgt ondersteuning voor de ELMB-techniek voor backlight strobing. Dat moet volgens het bedrijf helpen tegen motion blur en werkt in combinatie met een variabele verversingssnelheid. De monitor biedt ondersteuning voor FreeSync Premium en krijgt ook de G-Sync Compatible-certificering.

De TUF Gaming VG32AQL1A beschikt over twee HDMI 2.0-aansluitingen en twee DisplayPort 1.2-connectors. ASUS voorziet het scherm daarnaast van 2W-stereoluidsprekers, een 3,5mm-jack voor audio en een USB-hub met twee USB 3.0-poorten.

De monitor kan via de meegeleverde standaard gedraaid, gekanteld en in hoogte versteld worden, hoewel gebruikers ook een eigen monitorarm kunnen gebruiken via een 100mm-VESA-mount. De monitor is 716mm breed, 240mm diep en maximaal 565mm hoog. Het scherm weegt 8,6kg inclusief standaard en 6,2kg zonder.

De VG32AQL1A is stilletjes op de website van ASUS verschenen, zonder officiële aankondiging. De adviesprijs is niet bekend. Ook is het nog onbekend wanneer het scherm in de winkels verschijnt.

ASUS TUF Gaming VG32AQL1A
ASUS TUF Gaming VG32AQL1AASUS TUF Gaming VG32AQL1A

Afbeeldingen via ASUS

Reacties (28)


Nvidia demonstreert RTX en DLSS op laptop met Arm-cpu en RTX 3060-gpu

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 15:3756 reacties

Nvidia laat op de Game Developer Conference zien RTX-raytracing en upscaletechniek DLSS werkend gekregen te hebben op een laptop met een Arm-processor. Het gaat om een chip van MediaTek, die bijgestaan wordt door een GeForce RTX 3060-gpu.

De getoonde game is Wolfenstein: Youngblood en Nvidia heeft samengewerkt met ontwikkelaar MachineGames en uitgever Bethesda om het spel draaiend te krijgen met RTX en DLSS op een Arm-laptop. Het gaat puur om een demo; er zijn geen plannen voor een commerciële release van een aangepaste versie van dat spel voor Arm-pc's.

Volgens Nvidia is dit spel gekozen om de werking van RTX en DLSS op een Arm-pc te tonen vanwege de flexibiliteit van de idTech-engine waar het spel op draait. Details over de prestaties geeft Nvidia niet; de demonstratie is puur bedoeld om de werking van de technieken op Arm te tonen.

Nvidia heeft verschillende RTX-sdk's geport om ze te laten werken op Arm-hardware met Linux en Chromium. Het gaat om DLSS, RTX Direct Illumination, Nvidia Optix AI-Acceleration Denoiser, RTX Memory Utility en RTX Global Illumination.

De Rtxdi-, NRD- en Rtxmu-sdk's voor Arm met Linux en Chromium zijn per direct beschikbaar voor ontwikkelaars. Volgens Nvidia volgen Rtxgi en DLSS binnenkort. Ontwikkelaars kunnen daarmee games en software uitbrengen voor Arm-hardware met de genoemde technieken. Wel is een RTX-videokaart vereist om er gebruik van te maken. Er zijn momenteel geen Arm-apparaten met dergelijke gpu's te koop.

Voor de demo's gebruikt Nvidia een laptop met een MediaTek Kompanio-processor. Die socs werden vorig jaar aangekondigd als chips voor in Chromebooks. In de demonstratie wordt de MT8195 gebruikt. Dat is een op 6nm gemaakte Arm-processor voor laptops met vier Arm Cortex-A78-cores en vier Cortex-A55-cores.

Nvidia heeft baat bij het werkend krijgen van zijn technieken op Arm-hardware. De videokaartenfabrikant wil zelf Arm overnemen voor 40 miljard dollar. Er is veel kritiek op die overnameplannen, vanwege de macht die Nvidia daarmee zou krijgen. Veel bedrijven nemen licenties af van Arm om eigen processors te maken. De overname wordt nog onderzocht door het Verenigd Koninkrijk en de EU.

Reacties (56)


VS, EU en NAVO beschuldigen China van Microsoft Exchange-hack

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 15:07140 reacties

De Verenigde Staten, de Europese Unie, de NAVO en verschillende andere bondgenoten hebben gezamenlijk China beschuldigd van de Microsoft Exchange-hack eerder dit jaar. De bondgenoten spreken zich uit tegen de 'kwaadaardige cyberactiviteiten' van China.

De verschillende bondgenoten laten onder andere weten dat ze China beschuldigen van en bekritiseren over 'kwaadaardige cyberactiviteiten'. De Verenigde Staten spreken zich uit tegen de cyberaanvallen vanuit China en claimen daarnaast dat hackers die banden hebben met het Chinese ministerie van Staatsveiligheid, verantwoordelijk zijn voor de Microsoft Exchange Server-hack. Die hack kwam begin maart aan het licht. Microsoft stelde toen al dat Chinese hackers deze kwetsbaarheden hadden misbruikt.

Naast de VS hebben ook de Europese Unie, het Verenigd Koninkrijk, de NAVO, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan allemaal afzonderlijke verklaringen naar buiten gebracht. Deze landen bekritiseren en veroordelen gezamenlijk het cybergedrag van China in het algemeen, beschuldigen dat land voor de Exchange-hacks van eerder dit jaar en bekritiseren het land om die hack.

Veroordeling door bondgenoten VS

Het is de eerste keer dat de NAVO zich uitspreekt tegen de cyberactiviteiten van China, stelt een woordvoerder van het Witte Huis. Ook de EU spreekt zich in een statement uit tegen de hackpogingen van China, dat volgens de Unie onder andere uit is op spionage en diefstal van intellectuele eigendom.

"Vandaag brengen de EU en haar lidstaten, samen met partners, kwaadaardige cyberactiviteiten aan het licht die onze economie, veiligheid, democratie en onze samenleving in het algemeen ernstig hebben geschaad", schrijft het EU-hoofd van buitenlandse zaken Josep Borrell namens de Europese Unie. "De EU en haar lidstaten zijn van oordeel dat deze kwaadwillige cyberactiviteiten vanaf het grondgebied van China zijn ondernomen."

De verschillende landen en instanties willen gezamenlijk blijven optreden tegen de activiteiten, zo meldt de VS. De groep zal onderling inlichtingen blijven uitwisselen over cyberdreigingen en samenwerken op het gebied van netwerkverdediging en cybersecurity. De VS laat daarbij weten niet per se te verwachten dat de gezamenlijke uitspraak het gedrag van China zal veranderen.

In een gesprek met Amerikaanse journalisten vertelde een Amerikaanse functionaris dat een publieke veroordeling van China slechts beperkte invloed zou hebben om toekomstige aanvallen te voorkomen. "We sluiten verdere acties om China ter verantwoording te roepen niet uit, maar zijn ons er ook van bewust dat een enkele actie niet het gedrag van China kan veranderen, evenmin als een land dat op eigen houtje doet. Daarom hebben we ons er in eerste instantie op gericht om andere landen met ons mee te krijgen", citeert CNBC.

Verder laat de VS weten dat het Amerikaanse ministerie van Justitie vier staatshackers van het Chinese ministerie van Staatsveiligheid aanklaagt. Zij zouden tussen 2011 en 2018 een campagne hebben gevoerd om computersystemen van Amerikaanse bedrijven, overheidsinstanties en universiteiten te hacken.

De Microsoft Exchange-hack

De landen gaan ook verder in op de Microsoft Exchange-hack, die op 3 maart wereldkundig werd gemaakt, toen Microsoft vier zerodays dichtte in Exchange Server. De techgigant stelde toen al 'met grote zekerheid' dat Chinese hackersgroep Hafnium de exploits misbruikt zou hebben. De kwetsbaarheden gaven hackers toegang tot e-mailaccounts via on-premise servers die Exchange-versies 2013 tot 2019 draaiden. De aanvallen zouden gericht zijn op Amerikaanse slachtoffers, meldde Microsoft in maart.

De FBI, CISA en CIA zullen naar verwachting later vandaag meer details delen over de Exchange-hack. Deze Amerikaanse veiligheidsdiensten zouden met 'meer dan vijftig tactieken, technieken en procedures' komen die Chinese hackers gebruiken 'als zij netwerken van Amerika en bondgenoten aanvallen'.

Het is al bekend dat de FBI via de rechter toestemming heeft gekregen om toegang te verkrijgen tot ongepatchte systemen en code-elementen te verwijderen die door de Chinese hackers zouden zijn achtergelaten en vervolgaanvallen mogelijk zouden maken, schrijft The New York Times.

Reacties (140)

Lees meer


Foto's tonen Bose QuietComfort 45-koptelefoon

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 14:4384 reacties

Bose werkt aan een opvolger van zijn QC35-koptelefoons met actieve noisecancellation. De QuietComfort 45 is te zien in documenten van de Amerikaanse keuringsinstantie FCC. Welke technische vernieuwingen de koptelefoon krijgt, is nog niet duidelijk.

Op de foto's is een witte variant van de koptelefoon te zien en de FCC-documenten tonen ook de productnaam Bose QuietComfort 45. Dat maakt duidelijk dat het gaat om een opvolger van de vijf jaar oude QuietComfort 35-headset. WinFuture ontdekte de publicatie van de documenten.

Het ontwerp van de QC45-headset lijkt op dat van zijn voorgangers, met een vouwbaar ontwerp en oorschelpen die bedekt zijn met kunstleer. Nieuw is de USB-C-aansluiting; de voorgangers waren voorzien van een Micro-USB-aansluiting.

De Bose QuietComfort 35 werd in 2016 uitgebracht. Een jaar later werd de QC35 II aangekondigd, een variant met Google Assistent-integratie. Dat model was verder gelijk aan de voorganger. De QC35 II kost momenteel minder dan 200 euro. Bij de release hadden beide QC35-modellen een adviesprijs van 380 euro.

In de afgelopen jaren heeft Bose steeds meer concurrentie gekregen op de markt voor noisecancelling koptelefoons. Sony heeft succes met zijn 1000XM-modellen en ook Apple bracht met zijn AirPods Max een concurrent uit. De QC35 II staat nog altijd hoog in de lijst van populaire koptelefoons in de Pricewatch.

Bose QuietComfort 45Bose QuietComfort 45

Reacties (84)


Nieuw Samsung The Wall-microledscherm gaat tot 1000", 8k-resolutie en 120Hz

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 14:0873 reacties

Samsung brengt nieuwe versies van zijn microledscherm The Wall uit. Dergelijke schermen zijn opgebouwd uit losse panelen. De nieuwe versies ondersteunen 120Hz-weergave en 8k-resoluties. Een breedbeeldconfiguratie met een diagonaal van 1000" is mogelijk.

Volgens Samsung zijn de leds die gebruikt worden in de panelen voor de nieuwe The Wall-schermen 40 procent kleiner ten opzichte van de 2020-modellen. Het gaat nog altijd om relatief grote leds; op de Samsung-site staan drie varianten met een pixel pitch van 1,68mm, 1,26mm en 0,8mm.

De modules waar de schermen uit bestaan, zijn per stuk 80,6x45,3cm groot. Het model met de pixel pitch van 1,68mm heeft een resolutie van 480x270 pixels en bij de 1,26mm-versie is dat 640x360 pixels. De modules, of cabinets zoals Samsung die noemt, bestaan uit een configuratie van 4x3 panelen. Details over de variant met 0,8mm-pixels heeft Samsung nog niet bekendgemaakt. Die verschijnen in het derde kwartaal.

Door modules te combineren is een 8k-resolutie met 16:9-verhouding van maximaal 7680x4320 pixels mogelijk. Het is ook mogelijk om een breed 32:9-scherm te maken, met een resolutie van 15.360x2160 pixels. De modules zijn 3,65cm dik en er kunnen ook gebogen schermen gevormd worden in holle of bolle configuraties. Het gewicht per paneel is 11,2kg en dat komt neer op 30,6kg per vierkante meter.

De verschillende panelen van een The Wall-scherm worden aangesloten op een S-Box. Die kan beelden met een 8k-resolutie verwerken en ook upscalen naar die resolutie. Er is ondersteuning voor 120Hz-weergave, hdr en picture-in-picture-weergave van vier afzonderlijke bronnen met een 4k-resolutie. De maximale helderheid bedraagt 1600cd/m².

Prijzen van de modules noemt Samsung niet. De schermen uit de The Wall-serie zijn bedoeld voor bedrijven en zakelijk gebruik. Samsung toont ook al jaren prototypes van tv's die op dezelfde technologie zijn gebaseerd tijdens beurzen. Dit jaar is een eerste 110"-versie van zo'n tv beperkt uitgebracht. Die televisie kost zo'n 150.000 euro. FlatpanelsHD heeft dat scherm bekeken. Later dit jaar moeten er ook versies van 99", 88" en 76" verschijnen.

Microledschermen die uit één stuk bestaan zijn lastig te produceren. Voor een 4k-scherm moeten bijna 25 miljoen afzonderlijke leds gebruikt worden, omdat voor iedere pixel een rode, groene en blauwe led nodig is.

Samsung The Wall 2021Samsung The Wall 2021Samsung The Wall 2021

Reacties (73)


Huawei presenteert P50-smartphones op 29 juli

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 13:46163 reacties

Huawei zal op 29 juli zijn komende smartphones in de P50-serie presenteren. Het bedrijf suggereert dat camera's en fotografie de voornaamste focus zijn voor de toestellen. De presentatie vindt plaats om 13.30 uur Nederlandse tijd.

Huawei maakt de datum bekend op zijn Weibo-pagina en Huawei-ceo Richard Yu claimt op zijn eigen Weibo-pagina dat de telefoon 'het begin van een nieuw tijdperk voor mobiele imaging' zal vormen en hij zegt: "Op 29 juli wordt een nieuwe mobiele imagingtechnologie geïntroduceerd in de Huawei P50-serie." Daarmee suggereert hij dat Huawei wederom de focus legt op de camera's van zijn komende flagshipsmartphones.

Eerdere renders en teasers tonen aan dat de P50-toestellen een groot camera-eiland krijgen. Vermoedelijk krijgen de telefoons onder andere een 1"-camerasensor van Sony. Het is echter nog niet bekend welke soc de P50-smartphones krijgen.

In februari introduceerde Huawei een vouwbare smartphone met Kirin 9000-soc van Huaweis chipdivisie HiSilicon. Die soc wordt gemaakt op TSMC's 5nm-procedé. Er zijn ook geruchten die stellen dat Huaweis P50-serie beschikbaar komt met een Qualcomm Snapdragon 888-variant zonder 5G, schrijft ook GSMArena.

Datzelfde medium schrijft dat de Huawei P50 naar verwachting wordt geleverd met HarmonyOS, het besturingssysteem waar Huawei momenteel aan werkt. Dat doet het bedrijf omdat het vanwege handelsverboden geen telefoons meer mag leveren met voorgeïnstalleerde Google-diensten. HarmonyOS is gebaseerd op de Android Open Source Project-versie van Googles mobiele besturingssysteem.

Huawei P50

Huawei toonde eerder al het ontwerp van de komende P50-smartphones.

Reacties (163)


Japanse onderzoekers halen snelheid van 319Tbit/s over 3001km via glasvezel

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 11:56106 reacties

Onderzoekers van het Japanse National Institute of Information and Communications Technology hebben een nieuw internetsnelheidsrecord behaald via een glasvezelverbinding. De onderzoekers haalden een langeafstandstransmissie van 319Tbit/s.

Het vorige wereldrecord van 178Tbit/s werd vorig jaar gevestigd door Britse en Japanse onderzoekers, maar is bijna verdubbeld door medewerkers van het NICT uit Japan. Onderzoekers gebruikten daarvoor een optische glasvezelkabel met vier kernen en een diameter van 0,125mm. Daarmee werd een snelheid van 319Tbit/s behaald met een transmissiebandbreedte van meer dan 120nm.

Het systeem maakt onder andere gebruik van wavelength division multiplexing. Dat is een proces waarbij meerdere optische kanalen worden gecombineerd op een enkele glasvezelkabel. Dat wordt bereikt door verschillende golflengtes te gebruiken. Daarbij gebruikte NICT een combinatie van optische versterkingstechnologieën om een langeafstandstransmissie met 552 van dergelijke wdm-kanalen mogelijk te maken. Ieder kanaal had daarbij een golflengte tussen de 1487,8nm en 1608,33nm. De kanalen maakten ook allemaal gebruik van pdm-16qam-modulatie.

NICT golflengtes banden
Golflengtes van de verschillende optische banden. Bron: NICT

Onderzoekers maakten voor het experiment gebruik van de optische S-, C- en L-banden. Die eerstgenoemde band wordt doorgaans niet gebruikt voor transmissies over een lange afstand, maar dit werd mogelijk gemaakt door signaalversterking in een 'experimentele opstelling', waarbij kleine hoeveelheden van de zeldzame thulium- en erbium-metalen werden toegevoegd aan het materiaal van de gebruikte glasvezelkabel. Op bepaalde golflengtes zou dat signaalversterkend kunnen werken. Ook werd gebruikgemaakt van Raman-amplificatie.

De onderzoekers die vorig jaar een record van 178Tbit/s vestigden, maakten ook gebruik van de S-band, hoewel dat over een afstand van slechts veertig kilometer was. Het 319Tbit/s-record van NICT werd behaald over een aanzienlijk langere afstand van 3001 kilometer. De onderzoekers maten naar eigen zeggen geen signaalverlies of snelheidsvertragingen over die afstand. Volgens NICT kan ook een reguliere glasvezelinfrastructuur in theorie compatibel zijn met de gebruikte technologieën, hoewel daarvoor eerst aanpassingen nodig zouden zijn op zo'n netwerk.

NICT 319Tbit/s via glasvezelNICT 319Tbit/s via glasvezelNICT 319Tbit/s via glasvezel

Bron: NICT

Reacties (106)


Nintendo: geen ander Switch-model dan oledversie op komst

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 10:59197 reacties

Nintendo zegt dat er momenteel geen plannen zijn voor een nieuwe versie van de Switch-console, behalve de oledversie die in oktober verschijnt. Ook ontkent Nintendo dat de winstmarge op dat model hoger is.

Nintendo IR-tweetsNintendo Japan doet de twee uitspraken op Twitter op zijn account dat gericht is op investeerders. Het is ongebruikelijk dat Nintendo zich openlijk uitspreekt over geruchten en verhalen in de media. Als eerste zegt het bedrijf dat een artikel van Japan Time, waarin staat dat de oledversie van de Switch winstgevender is dan het lcd-model, niet klopt.

Volgens analisten die in het artikel aangehaald worden, zijn de productiekosten van de oledversie 10 dollar hoger, terwijl de adviesprijs van het oledmodel 50 dollar hoger is. Nintendo gaat niet in op de cijfers, maar wil naar eigen zeggen aan investeerders en klanten duidelijk maken dat het niet klopt dat het bedrijf meer winst maakt op de oledversie.

Aanvullend benadrukt Nintendo ook dat er geen ander model van de Switch gepland is, los van de oledversie die in oktober uitkomt. Er gingen voor de aankondiging daarvan lange tijd geruchten rond over een versie met verbeterde hardware om beelden te kunnen upscalen naar een 4k-resolutie. Nintendo zegt 'op dit moment geen plannen te hebben' om een ander model uit te brengen.

Nintendo Switch (OLED model) Blauw, Rood
Nintendo Switch met oledscherm

Reacties (197)


Zoom neemt ontwikkelaar callcentersoftware Five9 over voor 12,5 miljard euro

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 10:4654 reacties

Videochatdienst Zoom neemt Five9 over voor 14,7 miljard dollar, omgerekend ongeveer 12,5 miljard euro. Five9 is een bedrijf dat cloudsoftware ontwikkelt voor call- en contactcenters. Het is de grootste overname door Zoom tot nu toe.

Zoom betaalt de 14,7 miljard volledig met aandelen. Naar verwachting wordt de overname in de eerste helft van 2022 afgerond, meldt Zoom. De bedrijven hebben een overeenstemming bereikt, maar Five9-aandeelhouders en toezichthouders moeten de deal nog goedkeuren. Het videobelplatform verwacht naar eigen zeggen dat de Five9-overname het bedrijf zal helpen om 'zijn aanwezigheid bij klanten' te verhogen.

Het bedrijf wil zich met de overname ook gaan richten op de contactcentermarkt. De overname zou volgens het platform ook goed passen bij Zoom Phone. Dat is een clouddienst die een zakelijk alternatief moet vormen voor reguliere telefonie.

Five9 is in 2001 opgericht en maakt cloudsoftware die gebruikt wordt door call- en contactcenters, bijvoorbeeld om medewerkers op te leiden en ze van informatie te voorzien waarmee ze klanten kunnen helpen. De software van het bedrijf kan ook klanten automatisch naar relevante callcentermedewerkers doorverbinden en biedt virtuele assistenten voor bellers.

Het contactcenterplatform wordt na de overname een operationele eenheid binnen Zoom en de ceo van Five9, Rowan Trollope, wordt een president bij Zoom en behoudt ook zijn functie binnen Five9, meldt het bedrijf.

Het betreft de grootste overname door Zoom tot nu toe. Het bedrijf nam eerder al cryptografieplatform Keybase over. Welk bedrag Zoom daarvoor heeft betaald, is niet bekend. Vorige maand nam Zoom de Duitse start-up Kites over. Dat is een bedrijf dat werkt aan software die realtime vertalingen biedt middels machinelearning.

Five9-overname door Zoom

Reacties (54)

Lees meer


Chinese gigant Tencent neemt Brits gamebedrijf Sumo over voor 1,1 miljard euro

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 10:19184 reacties

De Chinese techgigant Tencent neemt de Britse Sumo Group over voor 919 miljoen pond, omgerekend zo'n 1,1 miljard euro. De 14 studio's van Sumo werkten mee aan tal van grote games, waaronder die in de Forza Horizon-serie, Hitman en LittleBigPlanet.

Tencent en Sumo Group hebben een overeenstemming bereikt over de overname, schrijft Reuters. Het Chinese Tencent had al een aandeel van 8,75 procent in het Britse bedrijf en wil dat nu in zijn geheel overnemen. Sumo Group is eigenaar van Sumo Digital en alle bijbehorende studio's. Het Britse gamebedrijf heeft in totaal 14 studio's en meer dan 1200 werknemers in dienst volgens Reuters.

De studio's van Sumo werken vaak samen met andere ontwikkelaars aan games. Zo heeft het bedrijf bijgedragen aan de Forza Horizon-games, Forza Motorsport 7, Crackdown 3 en Hitman 2. Verder is Sumo Digital bekend van LittleBigPlanet 3 en Sackboy: A Big Adventure. Deze games zijn in samenwerking met Sony gemaakt, exclusief voor PlayStation-consoles. Wat de gevolgen zijn van de overname, is nog niet bekend.

Sumo Digital werd in 2003 opgericht door vier voormalige werknemers van Infogrames. Het Chinese Tencent Holdings is een van 's werelds grootste techbedrijven en bijvoorbeeld eigenaar van sociale netwerken, zoekmachines en chatapps voor de Aziatische markt. Het is wat omzet betreft het grootste gamebedrijf ter wereld. Die verdiensten komen voornamelijk uit free-to-playgames. In de afgelopen jaren heeft Tencent tal van studio's en gamebedrijven gekocht, of daar een aandeel in genomen.

Tencent is eigenaar van Riot Games, bekend van League of Legends. Ook TiMi Studios is van Tencent. Dat is de studio achter de smartphonegames Call of Duty: Mobile, Honor of Kings en Arena of Valor, waaraan miljarden verdiend worden. Ook heeft Tencent 40 procent van Epic Games in handen. De totale omzet van Tencent was vorig jaar omgerekend zo'n 62 miljard euro. Daarvan was 20 miljard euro afkomstig uit games.

Sackboy a Big Adventure

Reacties (184)


Onderzoekers omzeilen Windows Hello-authenticatie met nepcamera en ir-beelden

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 09:45125 reacties, submitter: 5V1NA70G

Securityonderzoekers hebben het Windows Hello-beveiligingssysteem van Microsoft weten te omzeilen. Een beveiligingsbedrijf wist Windows Hello-gezichtsherkenning te misleiden met behulp van een nepcamera en infraroodbeelden van de eigenaar van het systeem.

Cybersecuritybedrijf CyberArk was in staat om de Windows Hello-beveiliging van een computer te omzeilen via een eigengemaakt USB-apparaat, dat een webcam moest nabootsen en infraroodbeelden van de eigenaar van het systeem bevatte.

Windows Hello is een authenticatiesysteem voor Windows-pc's, dat op verschillende manieren ingezet kan worden. Gebruikers kunnen Windows Hello inzetten met een pincode, vingerafdruk of gezichtsherkenning. Voor dat laatste behoeft Windows Hello een webcam die zowel rgb- als infraroodbeelden opneemt.

Onderzoekers van CyberArk kwamen erachter dat het authenticatiesysteem alleen de infraroodframes verwerkt. Om dat te verifiëren, maakten de onderzoekers een USB-apparaat met een evaluation board van NXP. Op dat USB-apparaat plaatsten ze infraroodbeelden van de Windows Hello-gebruiker en kleurenafbeeldingen van Spongebob. Het apparaat werd herkend als een USB-webcam en werd daarmee succesvol gebruikt om Windows Hello te omzeilen.

Microsoft heeft het beveiligingsprobleem inmiddels verholpen in een patch. In een document wijst het bedrijf gebruikers erop dat ze het gebruik van externe Windows Hello-camera's indien gewenst kunnen uitschakelen door een waarde toe te voegen aan het register in Windows. In de praktijk zal het ook lastig zijn om deze kwetsbaarheid op ongepatchte systemen uit te buiten, aangezien daarvoor dus infraroodbeelden van de systeemeigenaar en fysieke toegang tot de computer in kwestie nodig zijn.

CyberArk Labs vs Windows Hello

Reacties (125)


Warframe krijgt mobiele versie en cross-play

Door Julian Huijbregts, 19 juli 2021 09:4118 reacties

Ontwikkelaar Digital Extremes werkt aan een mobiele versie van free-to-playshooter Warframe. De game krijgt ook cross-play- en cross-savefunctionaliteit. Dat geldt ook voor de bestaande versies voor consoles en pc.

Wanneer de mobiele versie van Warframe uitkomt, is nog niet bekendgemaakt. Het gaat in ieder geval om hetzelfde spel als op consoles en pc, omdat er cross-playfunctionaliteit is. Tijdens de jaarlijkse Warframe-conferentie TennoCon werd de mobiele versie aangekondigd. Ook maakte Digital Extremes bekend dat het spel cross-play en cross-save krijgt.

Spelers krijgen daarmee de mogelijkheid om de game te spelen op verschillende platforms en hun progressie over te zetten. Als de mobiele versie beschikbaar is, kunnen spelers Warframe bijvoorbeeld op een pc, console en smartphone spelen, met hetzelfde account.

Tijdens TennoCon 2021 toonde Digital Extremes ook The New War, een grote nieuwe uitbreiding voor Warframe, die later dit jaar tegelijkertijd op alle platforms moet verschijnen. Een releasedatum is nog niet bekendgemaakt. Op YouTube staat een gameplayvideo van 30 minuten.

Warframe bestaat sinds 2013 en is al beschikbaar voor Windows, PlayStation- en Xbox-consoles en de Nintendo Switch. Eerder dit jaar kreeg het spel upgrades voor de nieuwe consoles van Microsoft en Sony.

Reacties (18)


Bloomberg: nieuwe iPhones krijgen dit jaar always-on-display

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 09:01236 reacties, submitter: Noxious

De iPhones die in 2021 uitkomen, krijgen mogelijk een always-on-display. Dat meldt Bloomberg-journalist Mark Gurman op basis van eigen bronnen. De telefoons zouden ook een kleinere inkeping in het scherm krijgen.

Bloomberg schrijft dat de komende iPhones een nieuw scherm krijgen, dat een 'Apple Watch-achtige always-on-modus' mogelijk moet maken. Dat doet het medium in de Power On-nieuwsbrief van journalist Mark Gurman, schrijft 9To5Mac. Gurman deelt vaker informatie over onaangekondigde Apple-producten en staat bekend om zijn goede bronnen binnen dat bedrijf.

Het nieuwe scherm zou ook moeten leiden tot een langere accuduur en Gurman schrijft daarnaast dat gebruikers een 120Hz-scherm kunnen verwachten. Er gaan al langer geruchten rond dat Apple zijn iPhone 13 Pro-toestellen van een 120Hz-verversingssnelheid zal voorzien.

De journalist meldt verder dat de komende iPhones een snellere A15-soc krijgen, zoals al werd verwacht. Gurman deelt geen details over die chip. Bloomberg spreekt ook over een grotere accu en een kleinere inkeping in het scherm, waarin de frontcamera geplaatst wordt. Ook daarover gaan al langer berichten rond, onder andere van analist Ming-Chi Kuo.

Verder zou Apple volgens Bloomberg in de herfst een nieuwe Macbook Pro introduceren, schrijft 9To5Mac. Dat zou tussen september en uiterlijk november gebeuren. De productie van deze laptops zou in het derde kwartaal beginnen. De nieuwe Macbook Pro zou een miniledscherm krijgen, net als de recente iPad Pro 12,9", die Apple eerder dit jaar uitbracht.

Reacties (236)


'Spyware van NSO Group is ingezet om wereldwijd journalisten te bespioneren'

Door Daan van Monsjou, 19 juli 2021 08:24147 reacties, submitter: michiel_

De Pegasus-spyware van het Israëlische private spionagebedrijf NSO Group is ingezet bij hackpogingen van zeker 37 journalisten en mensenrechtenactivisten. Dat claimen zeventien nieuwsorganisaties op basis van een gezamenlijk onderzoek.

De verschillende nieuwsorganisaties, waaronder The Guardian en The Washington Post vallen, zetten samen een consortium genaamd The Pegasus Project op. De media wisten via mensenrechtenorganisatie Amnesty International en journalistieke nonprofit Forbidden Stories een lijst met telefoonnummers van 50.000 potentiële surveillanceslachtoffers van de spyware te bemachtigen. De media hebben deze lijst gezamenlijk onderzocht. Het is niet bekend hoe Amnesty en Forbidden Stories de lijst hebben bemachtigd.

The Washington Post meldt dat de eigenaren van de telefoonnummers niet bij naam werden vermeld op de lijst, maar de zeventien mediaorganisaties wisten via een gezamenlijk onderzoek ruim 1000 mensen te identificeren. Die potentiële slachtoffers werden tussen 2016 en juni 2021 geselecteerd voor mogelijke surveillance via de Pegasus-spyware.

De mensen komen uit 50 verschillende landen en omvatten onder andere minstens 65 zakenlieden, 85 mensenrechtenactivisten en ruim 600 politici en overheidswerknemers, waaronder ministers, diplomaten en militaire en veiligheidsfunctionarissen. Ook stonden zeven leden van de Arabische koninklijke familie op de lijst. De lijst bevatte ook zeker 189 journalisten, die onder andere werken bij CNN, de Associated Press, The Wall Street Journal, The New York Times, Bloomberg, de Financial Times en Al Jazeera.

Forensisch onderzoek en reactie NSO Group

De mediaorganisaties hebben de lijst geanalyseerd door middel van interviews en onderzoek op 'vier verschillende continenten'. Tegelijkertijd heeft het securitylab van Amnesty een forensisch onderzoek met 67 mogelijk geïnfecteerde smartphones uitgevoerd. Daarvan werden er 23 succesvol geïnfecteerd met Pegasus en vertoonden 14 toestellen 'tekenen van hackpogingen'.

Voor de overige 30 waren de tests niet doorslaggevend, schrijft The Washington Post. Vijftien van die telefoons waren Android-smartphones. Die toonden geen enkel teken van een succesvolle infectie, maar volgens het medium slaan Android-smartphones niet de informatie op die benodigd zijn voor het onderzoek van Amnesty, in tegenstelling tot iPhones. Drie Android-telefoons vertoonden wel tekenen van targeting, bijvoorbeeld aan Pegasus-gekoppelde sms-berichten.

NSO Group heeft tegenover The Guardian gereageerd op de bevindingen van de zeventien mediaorganisaties: "NSO Group ontkent ten stelligste de valse beweringen in uw verslag, waarin vele onbevestigde theorieën staan die ernstige twijfels doen rijzen over de betrouwbaarheid van uw bronnen en over de basis van uw verhaal", aldus het bedrijf. NSO Group zou een rechtszaak overwegen vanwege laster, schrijft The Verge.

NSO Group en Pegasus

Pegasus is spyware die ingezet kan worden om smartphonegebruikers af te luisteren. De spyware kan smartphonegebruikers op afstand volgen. The Guardian schrijft bijvoorbeeld dat het de berichten, foto's en e-mails van een telefoon kan kopiëren en gesprekken kan afluisteren door de microfoon van een geïnfecteerde smartphone te activeren.

Pegasus is volgens NSO Group bedoeld om potentiële criminelen en terroristen op te sporen. Het bedrijf heeft bijvoorbeeld opsporings- en inlichtingendiensten uit ruim veertig niet nader genoemde landen als klant. Het bedrijf geeft aan dat het de mensenrechtendossiers van zijn klanten grondig controleert voordat het bedrijf spyware aan ze verkoopt.

De Pegasus-spyware van NSO Group is al vaker in opspraak gekomen. Vorig jaar claimde de Canadese onderzoeksgroep Citizen Lab bijvoorbeeld dat zeker 36 journalisten van Al Jazeera en het Britse Al Araby TV aangevallen zouden zijn met de Pegasus-malware. WhatsApp klaagde NSO Group eerder aan, omdat de Pegasus-spyware van het bedrijf verspreid zou zijn naar zeker 1400 WhatsApp-gebruikers. Verschillende techbedrijven en mensenrechtenorganisaties schaarden zich achter WhatsApp bij die rechtszaak. Amnesty International klaagde NSO Group eerder ook aan vanwege de Pegasus-spyware, maar verloor die rechtszaak eerder deze maand.

Reacties (147)

Lees meer