Tip de redactie

Pioneer herwaardeert plasmatechnologie

Door Olaf van Miltenburg, 9 mei 2007 22:4779 reacties, bron: Pioneer

Pioneer heeft zijn nieuwe lijn plasmatelevisies gepresenteerd. Terwijl de meeste fabrikanten streven naar betaalbare schermen, richt Pioneer zich met de modellen op 'entertainmentjunkies' die bereid zijn hun portemonnee te trekken.

Het Japanse bedrijf presenteerde vandaag nieuwe televisies, plasmatechnologie, apparatuur voor thuisbioscopen en een nieuwe bedrijfsstrategie onder de noemer 'Project Kuro', het Japanse woord voor zwart. Bij de aankondiging van de verbeterde plasmatechnieken in januari legde het bedrijf al de nadruk op het diepe zwart van de schermen en de betere weergave van kleuren. Net als toen rept Pioneer echter niet over een eventuele verbetering van energieverbruik, wat toch als belangrijk nadeel wordt beschouwd van plasma.

Analisten en bedrijven als Philips en Sony spraken eerder de verwachting uit dat plasma uit de markt gedrukt gaat worden door lcd. Ook de grotere lcd-schermen, voorheen het terrein van plasma, worden steeds goedkoper en bereiken een groter publiek. Pioneer gaat zich veeleer richten op de veeleisende consument 'met een passie voor audio en video' en wil naar eigen zeggen de hoogste kwaliteit leveren als mogelijk op dit gebied. De prijs van het goedkoopste model, dat een grootte kent van 42 inch, bedraagt 2700 dollar, de duurste, met een diameter van 60 inch, kost 7500 dollar. Pioneer introduceerde tevens de Elite-lijn voor audio- en videoapparatuur, waaronder een blu-rayspeler van 1.000 dollar en een blu-raydrive voor computers van 299 dollar.

Pioneer Plasma DP-5010FD

Reacties (79)

Lees meer

Philips toont 100"-hd-scherm
Philips toont 100"-hd-scherm Nieuws van 4 september 2006
Sony stapt uit plasma-tv-markt
Sony stapt uit plasma-tv-markt Nieuws van 8 augustus 2006
Panasonic showt 103"-plasmascherm
Panasonic showt 103"-plasmascherm Nieuws van 19 april 2006

Portable Media Center-concept sterft stille dood

Door Harm Hilvers, 9 mei 2007 22:2222 reacties, bron: Ars Technica

Door middel van een bericht in een nieuwsgroep heeft Microsoft bekendgemaakt dat de Portable Media Center-software niet langer in licentie wordt gegeven aan oem's, wat betekent dat het mediaconcept langzaamaan verder naar de achtergrond zal verdwijnen.

Het Portable Media Center werd in 2004 met veel tromgeroffel geïntroduceerd. In theorie was het namelijk mogelijk om met een combinatie van Windows XP Media Center Edition en een pmc-apparaat overal over mediabestanden te kunnen beschikken. Apple en enkele andere pc-fabrikanten praatten destijds al enige tijd over een dergelijke visie, maar het was hen nog niet gelukt om de ideeën concreet te maken. Drie jaar en een heel aantal niet zo enthousiaste reviews later, heeft Microsoft besloten het product een stille dood te laten sterven. In plaats van te investeren in het Portable Media Center-platform, zal het softwarebedrijf zich gaan richten op zogenoemde 'media experiences' met behulp van Windows Mobile-apparatuur. Hoe dit nieuwe product er precies gaat uitzien en wat de relatie zal zijn met de Zune, is nog niet bekend. Zeker lijkt dat het niet gaat om een Zune-telefoon, aangezien Microsoft heeft laten weten dat een dergelijk product niet in ontwikkeling is.

Creative portable media center
Portable media center van Creative

Reacties (22)


Zeven midrange videokaarten vechten het uit

Door Ralph Smeets, 9 mei 2007 22:0861 reacties, bron: ExtremeTech

ExtremeTech heeft drie videokaarten die minder dan 250 dollar kosten en vier videokaarten van minder dan 320 dollar getest. Vooral de kaart met de AMD Radeon X1950 Pro-gpu blijkt erg interessant wegens zijn lage prijs en uitstekende prestaties.

ExtremeTech gebruikte een vijftal DirectX 9-spellen en een OpenGL-spel om de snelheid van de kaarten te meten. Daarnaast werden twee synthetische benchmarks gedraaid: PCMark05 en 3DMark06. In alle gebruikte spellen bleken de vier GeForce 8800 GTS-kaarten het snelst te zijn. De twee GeForce 8600 GTS-kaarten waren echter in alle spellen het langzaamste. Tussen beiden series van nVidia-gpu's plaats zich de Radeon X1950 Pro van AMD die langzamer dan de 8800 GTS en sneller dan de 8600 GTS is. In de synthetische benchmarks was deze kaart echter het langzaamste.

Wie een snelle grafische kaart wil hebben en niet meer dan 320 dollar kan uitgeven, kan volgens ExtremeTech het beste de NX8800 GTS van MSI kopen. Deze videokaart is van huis uit overgeklokt waardoor deze betere prestaties neerzet dan de andere videokaarten met de GeForce 8800 GTS-gpu die ongeveer evenveel kosten. Onder de 250 dollar wordt de keus een stuk moeilijker. De Radeon X1950 Pro is het goedkoopste en presteert het beste van de drie videokaarten in DirectX 9-spellen. Echter zonder DirectX 10-ondersteuning is de kaart niet voorbereid op de toekomst. Wie dus verwacht spellen te gaan spelen die gebruikmaken van DirectX 10 kan beter een kaart met de GeForce 8600 GTS-gpu kopen.

ATi Radeon X1950 Pro - RV570-core

Reacties (61)


Xbox Live begroet lente met update

Door Olaf van Miltenburg, 9 mei 2007 21:4249 reacties, bron: Xboxic

Microsoft heeft deze week de Xbox 360 voorzien van een 'Spring Update'. Deze integreert de Windows Live Messenger en maakt Marketplace beter bereikbaar, maar maakt tevens deels een einde aan de workaround waardoor content van andere regios te downloaden was.

De voornaamste veranderingen die de update brengt, waren al bekend dankzij videobeelden die een maand geleden uitlekten. Bezitters van de Xbox 360 kunnen nu chatten met maximaal zes Messenger-contacten tijdens het spelen of kijken; ze kunnen zien of er met ze gegamed kan worden, wat de gamertag is van mede-Xbox-gamers en welk spel ze spelen. Van de lijst van aanpassingen is verder noemenswaardig dat de Marketplace een prominente plek gekregen op het dashboard zodat deze eenvoudig te benaderen is.

Om ervoor te zorgen dat Xbox-gebruikers ook alleen op de marktplaats van hun regio inkopen doen, heeft Microsoft een stokje gestoken voor de omweg die sommigen namen om bijvoorbeeld gebruik te maken van het riante Amerikaanse aanbod. Volgens John Porcaro van Microsoft is het aantrekken van de beveiliging nodig omdat contracten met contentaanbieders restricties opleggen in welke landen hun producten worden aangeboden en sommige landen zelf het aanbieden van bijvoorbeeld gewelddadige games aan banden leggen, zoals Duitsland. Xboxic lukte het desondanks om via de workaround enkele ´US only´-gamedemo´s binnen te halen en te spelen. De site spreekt het vermoeden uit dat de aanscherping vooral geldt voor videomateriaal.

Xbox 360 Dashboard

Reacties (49)

Lees meer

'Xbox 360 krijgt 65nm-gpu'
'Xbox 360 krijgt 65nm-gpu' Nieuws van 2 mei 2007
Ubuntu Linux geboot op Xbox 360
Ubuntu Linux geboot op Xbox 360 Nieuws van 26 maart 2007

Pirate Bay aangeklaagd in thuishaven Zweden

Door Yoeri Lauwers, 9 mei 2007 21:2652 reacties, bron: ZDNet

De Zweedse piratensite The Pirate Bay is voor de rechter gesleept. Openbaar aanklager Häkan Roswall wil een rechtszaak beginnen naar aanleiding van de inval bij de hostingprovider van The Pirate Bay vorig jaar.

Volgens openbaar aanklager Roswall plegen de medewerkers van de site inbreuken op het auteursrecht en zetten ze bovendien anderen aan tot het overtreden van deze auteursrechten. Tobias Andersson, zelf actief betrokken bij de piratensite, stelt echter dat de aanklacht er vooral gekomen is omdat de overheid geen gezichtsverlies wil lijden na de massale inval vorig jaar, maar hij is gerust in de goede afloop van de rechtszaak. Na de inval werd er in het Scandinavische land hevig gedebatteerd, onder meer over het feit dat de inval er gekomen zou zijn onder druk van de Amerikaanse entertainmentindustrie. De piraten zelf blijven bij hun standpunt dat er geen illegaal materiaal op hun servers staat en dat hen dan ook niets ten laste gelegd kan worden. Bovendien zijn ze niet van plan hun activiteiten te staken: 'Als Zweden ons buiten de wet stelt, gaan we ergens anders gewoon door', aldus Andersson.

Pirate Bay 2Een woordvoerder van The Pirate Bay verklaarde eergisteren nog op tv dat zowel de servers als de internetverbinding van de torrenttracker gesponsord worden door Carl Lundström, een van de mensen die ook de Zweedse democratenpartij financiert. Lundström is ceo en grootaandeelhouder van Rix Telecom, een grote internetprovider in Zweden. De Zweedse democratenpartij verzet zich officieel tegen alle vormen van racisme, maar is wel gevormd naar het voorbeeld van het Franse 'Front National'. De partij is daarmee allerminst onbesproken.

Reacties (52)

Lees meer

Politie sluit onderzoek Pirate Bay af
Politie sluit onderzoek Pirate Bay af Nieuws van 11 december 2007
Demonoid opnieuw uit de lucht
Demonoid opnieuw uit de lucht Nieuws van 9 november 2007
Ifpi en Pirate Bay slijpen de messen
Ifpi en Pirate Bay slijpen de messen Nieuws van 19 oktober 2007

EU gewaarschuwd: opsplitsing Microsoft 'niet eenvoudig'

Door Harm Hilvers, 9 mei 2007 21:21103 reacties, submitter: aliencowfarm, bron: C|Net

Een voormalige medewerker van het Amerikaanse Ministerie van Justitie heeft de Europese Commissie gewaarschuwd dat een opsplitsing van Microsoft niet eenvoudig zal zijn. De Amerikaan heeft zeven jaar geleden iets vergelijkbaars geprobeerd uit te voeren.

MicrosoftDe afgelopen jaren heeft de EC meerdere malen van het Redmondse softwarebedrijf geëist dat grote hoeveelheden informatie, onder andere over interoperabiliteit en compatibiliteit, zouden worden gepubliceerd. Microsoft heeft daarover naar de mening van Neelie Kroes, de betrokken EC-commissaris, onvoldoende openheid van zaken gegeven. Dat heeft het bedrijf inmiddels verschillende boetes opgeleverd die zijn opgelopen tot 1,06 miljard dollar. Kroes vertelde op 20 april dat de EC nog nooit eerder een bedrijf was tegengekomen dat diens beslissingen niet wilde uitvoeren, waarna ze liet weten dat er mogelijk gezocht moest gaan worden naar een 'structurele oplossing' — antitrustjargon voor het opbreken van een bedrijf. Microsoft vindt echter dat het volledig voldaan heeft aan de eisen van de EC en is daarom in beroep gegaan tegen een van de eerste EC-beslissingen.

Een van de Amerikaanse ontwerpers van het plan om Microsoft gedwongen op te splitsen in een aantal kleinere bedrijven is echter van mening dat de Europese Commissie moet uitkijken mocht ze overgaan tot een dergelijke procedure. De anonieme Amerikaan – en met hem een aantal andere juridische experts – meent dat de EC in theorie aan Microsoft een besluit kan opleggen waarin staat dat het softwarebedrijf alleen nog zaken mag doen in Europa als het zichzelf opsplitst. Dat is echter niet noodzakelijkerwijs ook de beste beslissing. De oplossing moet namelijk in verhouding staan tot het probleem dat ermee opgelost wordt. Het voorstel van het Amerikaanse Ministerie van Justitie van begin deze eeuw om Microsoft op te splitsen was dan ook niet bedoeld om het marktaandeel van het bedrijf aan te pakken, maar om het bedrijf te herstructureren en zo de concurrentie te vergroten. Deze opsplitsing ging, zoals bekend verondersteld mag worden, echter niet door.

Reacties (103)

Lees meer

EU beboet videotapekartel
EU beboet videotapekartel Nieuws van 22 november 2007
Kroes stelt Microsoft nieuw ultimatum
Kroes stelt Microsoft nieuw ultimatum Nieuws van 15 november 2006

Trojan doet zich voor als Windows-activatie

Door Yoeri Lauwers, 9 mei 2007 20:5567 reacties

Op internet circuleert een Kardfisher-trojan die zich voordoet als Microsofts Windows-activatie en zo poogt creditcardgegevens van onwetende consumenten te bemachtigen. Er is opmerkelijk veel aandacht aan de layout en functionaliteit van de malware besteed.

Hoewel Symantec de kwaadaardige code niet als 'high risk' bestempelt, lijkt het niet onredelijk dat onervaren gebruikers zich laten misleiden door de malware. De software claimt dat het geïnstalleerde Windows-exemplaar opnieuw gevalideerd moet worden en benadrukt dat de ingevoerde creditcardgegevens niet gebruikt zullen worden om betalingen uit te voeren, maar slechts dienen ter bevestiging van de identiteit van de gebruiker. Weigeren het systeem 'opnieuw te activeren' resulteert in het afsluiten van de computer. Als de gebruiker er toch voor kiest te activeren, worden contactgegevens en creditcardnummers opgevraagd, evenals de pincode voor geldafhalingen via een bankautomaat. Wat het nut is van dit laatste, is echter niet geheel duidelijk, aangezien op basis van de opgevraagde nummers alleen geen kopieën van de bankkaart gemaakt kunnen worden.

Kardfisher

Reacties (67)


'Nvidia krijgt toestemming om Xeon-chipsets te maken'

Door Yoeri Lauwers, 9 mei 2007 20:1929 reacties, bron: The Inquirer

Tastten we maandag nog in het duister over de eventuele vormen van samenwerking tussen Intel en nVidia, vandaag is duidelijk geworden dat de overeenkomst rond chipsets draait. Binnenkort mogen Xeon-chipsets met een nVidia-stempel verwacht worden.

Ten eerste heeft nVidia het recht gekregen om chipsets met een 1600MHz-fsb te produceren, al is dat geen grote verrassing te noemen in de wetenschap dat Intel gamers te vriend wil houden. Ten tweede zullen nVidia-chipsets geïmplementeerd worden op Intel-moederborden, zoals dat voor de overname door AMD gebeurde met ATi-chipsets. Het zal hierbij vermoedelijk vooral om low-end borden en planken voor specifieke doelgroepen gaan; analisten verwachten niet dat zakelijke mainstream-Intel-planken met nVidia-chipsets zullen worden uitgerust. Een andere mogelijkheid is dat nVidia-videokaarten voor de oem-sector gebundeld zullen worden met Intel-moederborden, een gerucht dat al eerder opdook.

Als laatste, maar zeker niet in het minst, werd aangekondigd dat nVidia ook de nodige licenties gekregen heeft om met csi te gaan werken. De Common System Interface is een HyperTransport-achtig communicatiesysteem dat verschillende processors op een moederbord rechtstreeks met elkaar zal laten praten. Dit betekent dat nVidia in staat gesteld wordt chipsets voor Nehalem-processors te produceren, waarmee het bedrijf voet aan grond krijgt in de Xeon-markt. Een en ander wordt door The Inquirer toegeschreven aan het feit dat Intel wellicht een moederbord voor deze chips wil produceren zonder bij AMD aan te moeten kloppen voor chipsets.

Intel & nVidia op mobootje

Reacties (29)


Philips stoot belang in TSMC af

Door Yoeri Lauwers, 9 mei 2007 19:3114 reacties, bron: Philips

Het was al eerder aangekondigd, maar nu heeft Philips officieel bekendgemaakt 240 miljoen van zijn 'American Depositor'-aandelen in Taiwan Semiconductor Manufacturing, bekend als TSMC, te gaan verkopen om zo naar schatting 2,5 miljard dollar binnen te halen.

Philips heeft in totaal ongeveer 3,3 miljard 'common shares'-aandelen in chipbakker TSMC en heeft daarmee 12,8 procent van de fabrikant in handen. In totaal hebben deze aandelen een waarde van 6,7 miljard dollar. Van deze totale portefuille worden er 1,2 miljard verkocht, goed voor 240 miljoen American Depository-aandelen. Tegen 2010 wil Philips ook de resterende aandelen van de hand doen. Dit past in Philips' strategie om 'volwassen' industrieën af te stoten en zich meer op medische apparatuur, verlichting en consumentenelektronica te gaan richten. TSMC is alvast van plan een deel van de aandelen zelf te kopen; analisten verwachten dat het bedrijf daarvoor tussen de anderhalf en twee miljard dollar te besteden heeft.

American Depository Shares zijn de Amerikaanse voorstelling van buitenlandse aandelen van bedrijven. Als een buitenlands bedrijf zijn aandelen op de New York Stock Exchange wil laten verhandelen, wordt bepaald hoeveel van zijn eigen aandelen door één ADS voorgesteld zullen worden. Dit moet het verhandelen van buitenlandse aandelen en het investeren in internationals gemakkelijker maken.

TSMC Fab 12 (500px)

Reacties (14)


Sun: 'JavaFX maakt goedkoper mobiel internet mogelijk'

Door Yoeri Lauwers, 9 mei 2007 18:4615 reacties, bron: News.com

Op de JavaOne trade show heeft Sun inmiddels meer informatie over het gisteren gepresenteerde JavaFX bekendgemaakt. Het blijkt dat het bedrijf de mobiele-internetmarkt wil veroveren. Java-telefoons moeten volgens Sun niet meer dan vijftig dollar kosten.

Ceo Jonathan Schwartz van Sun is ervan overtuigd dat Java van groot belang zal zijn bij het nog beter beschikbaar maken van internet. Dit zou onder meer gerealiseerd moeten worden doordat met Java toepassingen en apparaten gecreëerd kunnen worden die de digitale kloof kunnen dichten: zo zou een op Java gebaseerde mobiele telefoon slechts dertig tot vijftig dollar moeten kosten. Het bedrijf is echter niet van plan om zelf dergelijke toestellen te gaan produceren, zo wordt benadrukt. Wel zou Sun overeenkomsten willen aangaan met hardwarefabrikanten.

Java logoIn deze toekomstvisie speelt het gisteren gepresenteerde JavaFX een essentië rol. JavaFX Mobile is voor een groot deel gebaseerd op de SavaJe-software die Sun in april in huis haalde door de softwarefabrikant over te nemen. In tegenstelling tot Java, zal JavaFX Mobile overigens gewoon verkocht worden. De software is ontworpen voor kleine schermen, maar moet desondanks een vergelijkbare gebruikservaring en interface bieden als de Java Standard Edition-software. Tot slot is Java FX Mobile backwards compatible met midp, het op Java Micro Edition gebaseerde platform dat vroeger gebruikt werd voor mobiele telefoons.

Sun heeft sinds de introductie van Java in 1995 miljoenen geïnvesteerd in de ontwikkeling van de software en wil daar met Java FX Mobile nu voor het eerst ook rechtstreeks de vruchten van plukken. Hoewel Sun her en der een graantje wist mee te pakken, onder meer door een schikking met Microsoft, zijn het vooral bedrijven als IBM, Oracle en BEA Systems die winst gemaakt hebben door Java-producten te verkopen. Voor mobiele telefoons kunnen fabrikanten wel een Java-licentie nemen, waarmee ze hun eigen Java-componenten kunnen bundelen met de mobiele telefoons. Op het gebruik van JavaFX Mobile wil Sun echter zelf een kostprijs plakken en het bedrijf verwacht dat telefoonfabrikanten in de eerste helft van 2008 al met de software aan de slag zullen gaan. Door hen een pre-built binary te leveren, moeten compatibiliteitsproblemen met Java op verschillende merken telefoons in het vervolg tot het verleden behoren.

Reacties (15)


Intel lanceert Centrino 'Santa Rosa' platform

Door Wouter Tinus, 9 mei 2007 17:0043 reacties

Intel heeft vandaag een nieuwe versie van het Centrino-platform aangekondigd. 'Santa Rosa' brengt een aantal belangrijke verbeteringen voor bedrijven en gewone consumenten, zoals Turbo Memory, Dynamic Acceleration Technology, 802.11n WiFi en draadloze AMT.

* Processors

De processors zijn nog steeds gebaseerd op de 65nm Merom-core, maar zijn op een aantal punten verbeterd. Zo hebben ze ondersteuning voor Intel Dynamic Acceleration Technology, wat wil zeggen dat één core sneller gaat draaien als de andere core niet nodig is. Ideaal voor applicaties die nog niet kunnen multithreaden. Deze feature zal hoogstwaarschijnlijk ook in desktops verschijnen. Wanneer precies is niet bekend, maar sommige bronnen tippen de in juni verwachte Bearlake-chipset.

De snelheid van de bus is verhoogd van 667MHz naar 800MHz, maar om stroom te besparen zal deze terugschakelen als de extra bandbreedte niet nodig is. De processor werkt ook iets beter met de chipset samen als hij wil gaan slapen. Door eerst alle gewijzigde gegevens uit het cache weg te schrijven hoeft de northbridge hem niet iedere keer wakker te maken om te vragen of er nog een nieuwe versie is van de data op adres zus-en-zo. Tot slot worden de prijzen verlaagd: de 2,4GHz T7700 is meer dan honderd dollar goedkoper dan de 2,33GHz T7600.

NormaalTurboTDPCachePrijs
T77002,4GHz2,6GHz34W4MB$530
T75002,2GHz2,4GHz34W4MB$316
T73002,0GHz2,2GHz34W4MB$241
T71001,8GHz2,0GHz34W2MB$209
L75001,6GHz-17W4MB$316
L73001,4GHz-17W4MB$284
Core 2 Duo mobile power states

* Chipset

De chipset is een mobiele versie van de 965-serie, die ten opzichte van de mobiele 945-serie met name grote verbeteringen in zich heeft op het gebied van graphics: de X3100 grafische core klokt zijn acht pipelines tot 500MHz, een flinke verbetering ten opzichte van de huidige vier pipelines op 400MHz. De score in 3DMark05 zou hierdoor 70% hoger komen te liggen. De stroombesparende features van de videochip zijn ook uitgebreid: de helderheid, scan mode (interlaced/progressive) en refresh rate van het scherm worden vanzelf aangepast aan de omstandigheden, om de accu zo lang mogelijk uit te melken zonder aan kwaliteit in te boeten. Door de verbeteringen kan gemiddeld 1 watt bespaard worden op het scherm, wat toch weer zo'n twintig minuten extra werktijd is. De chipset heeft verder twee extra usb-poorten gekregen (voor een totaal van tien) en een derde sata-poort. Een nieuwe feature die nog eens 0,4 watt bespaart is de mogelijkheid om de verbinding met de harde schijven uit te schakelen op momenten dat die niet nodig is. En voor degenen die zich altijd al hebben afgevraagd wat een losse chipset kost: 43 dollar voor de volledige GM965 en 39 dollar voor de graphicsloze PM965.

* Turbo Memory

Turbo Memory - voorheen bekend onder de codenaam 'Robson' - voegt 512MB of 1GB flash toe aan het moederbord, dat door Microsoft ReadyBoost en ReadyDrive (helaas alleen onder Windows Vista dus) gebruikt kan worden om de prestaties van het systeem te verhogen. Zo kan het systeem sneller opstarten en applicaties ook veel eerder op het scherm toveren. Het voordeel van Turbo Memory boven een losse usb-stick is dat het minder stroom slurpt, meer bandbreedte levert en netjes intern weggewerkt zit. Ook hoeft het systeem er geen rekening mee te houden dat het geheugen op ieder willekeurig moment verwijderd kan worden, zodat bepaalde algoritmes (zoals het cachen van schrijfacties) veilig aggressiever gemaakt kunnen worden. Naast betere prestaties levert Turbo Memory ook een stuk stroombesparing op: de harde schijf hoeft immers een stuk minder vaak te gaan draaien. Een Robson-module van 512MB kost 17 dollar en de 1GB-versie 21 dollar. Waarschijnlijk zal het niet lang duren voor ook een 2GB-versie verschijnt.

Intel Turbo Memory (Robson) module in hand

* Centrino Pro

Intel Centrino Pro DuoZoals eerder aangekondigd splitst Intel de Centrino-lijn in twee delen op. Aan de gewone versie voor consumenten (Centrino Duo) verandert naast het logo weinig, maar de zakelijke serie (Centrino Pro) vereist ondersteuning voor Active Management Technology. Beheerders worden hiermee in staat gesteld om op afstand informatie te krijgen over het systeem, updates door te voeren en waarschuwingen te krijgen over verdacht netwerkverkeer (hiermee probeert men bijvoorbeeld wormen en spambots te herkennen). Het handige is dat AMT onafhankelijk van het besturingssysteem werkt en dus ook gebruikt kan worden als er een blauw scherm is of zelfs als het helemaal uit staat. Nieuw in Centrino Pro is de mogelijkheid om bijna al deze features draadloos te gebruiken (behalve dan als de notebook standby/uit staat, want dan is er simpelweg geen verbinding mogelijk).

* WiFi en Ethernet

De 4965AGN WiFi-module die bij het Santa Rosa-platform hoort ondersteunt een draft-versie van 802.11n. Deze zou tot vijf keer sneller zijn en twee keer verder komen dan de huidige g-kaart die bij het Napa-platform hoort. Op 68 meter van het basisstation zou je nog een video van 19mbit moeten kunnen bekijken, maar dat zal in de praktijk natuurlijk érg afhankelijk zijn van de omstandigheden. Omdat de n-standaard nog niet officieel afgerond is zal de kaart niet met alle zogenaamde 'pre-n' apparatuur (even goed) samen kunnen werken. In die gevallen moet teruggeschakeld worden op een tragere standaard. Intel gaat 'Connects with Centrino'-stickers op bepaalde routers van ondere andere D-Link, Netgear, Belkin en Asus plakken om klanten duidelijk te maken dat die producten in ieder geval goed kunnen samenwerken met Santa Rosa-notebooks. De 4965AGN kost 29 dollar.

Intel 4965AGN WiFi slide

Voor Centrino Pro wordt ook een gewone netwerkchip met ondersteuning voor AMT vereist, de 82566MM. Deze kan op netstroom gigabit-snelheden aan, maar zal op batterijspanning terugschalen naar 10Mbit of 100Mbit. Als er geen kabel is aangesloten kan hij zelfs gewoon helemaal uitschakeld worden.

* Batterijduur

Over de werktijd op een acculading is Intel wat vaag, wat vaak een slecht teken is. Als er een merkbare verbetering was, dan zouden er immers wel wat harder over roepen. In plaats daarvan wordt in de perspresentatie vooral veel aandacht gevestigd op kleine verbeteringen in het platform: 100mW daar, 400mW daar, 260mW daar, enzovoorts. Samen een flink pakket aan wijzigingen (tot 2,7 watt totaal), maar ondertussen zien we wel dat het tdp van de chipset is verhoogd. De stijging van 6 naar 8 watt voor de versie zonder graphics valt nog mee, maar 14 watt voor de versie mét graphics is een verdubbeling van de vorige generatie. Tijdens licht gebruik (MobileMark 2005 Office Productivity) komt het opgenomen vermogen van de verschillende onderdelen gelukkig nog niet in de buurt van het tdp:

OnderdeelVerbruik
Processor1,1 watt
Northbridge (GM965 / PM965)1,13 watt / 0,53 watt
Southbridge0,75 watt
WiFi0,05 watt
Ethernet0,0 watt

Hoewel dit nog geen productiemodel is (Intel verwacht hier en daar nog kleine verbeteringen), is het toch opzienbarend dat de northbridge nog iets meer stroom slurpt dan een volledige dualcoreprocessor. Hoewel je dit ook als een compliment voor het processorteam kan zien, is wel duidelijk dat een langere accuduur alleen op platformniveau kan worden gerealiseerd. Over het algemeen krijgen we de indruk dat Santa Rosa in alledaagse situaties ongeveer even zuinig is als het huidige Centrino-platform. Het verschil is echter dat het meer features heeft en betere prestaties biedt bij hetzelfde verbruik. Op de momenten waarop het echt nodig is (bijvoorbeeld in spellen) kan het ook beter zijn tanden laten zien, maar dan gaat het wél ten koste van de accu.

* Toekomst

Als het aan Intel ligt zal Santa Rosa in rap tempo de huidige Centrino-generatie vervangen. Er zijn meer dan tweehonderd ontwerpen onderweg en dit kwartaal zou ongeveer één op de vijf Intel-notebooks in het 'performance'-segment de nieuwe techniek aan boord hebben. In het derde kwartaal loopt dat op tot twee van de drie, om aan het einde van het jaar op negen van de tien te belanden. Daarna is het tijd voor een upgrade: de 45nm Penryn-processors zullen op dezelfde moederborden klikken en weer een stukje extra zuinigheid en prestaties leveren. Later in 2008 komt er een nieuw platform, Montevina. Deze brengt onder andere ddr3-geheugen, WiMax, Robson 2.0, hardwarematige ondersteuning voor VC-1 en H.264 en mogelijk ook DirectX 10.

Reacties (43)

Lees meer

Intel werkt aan mobiele 45nm-quadcore
Intel werkt aan mobiele 45nm-quadcore Nieuws van 6 september 2007
Intel vereenvoudigt merknamen
Intel vereenvoudigt merknamen Nieuws van 6 augustus 2007
Nieuwe AMD Turions op handen
Nieuwe AMD Turions op handen Nieuws van 10 mei 2007

KPN stopt binnenkort met ondersteuning Edge

Door Olaf van Miltenburg, 9 mei 2007 16:4843 reacties, bron: Radio Online

KPN verwacht de komende maanden het overzetten van klanten van Telfort naar het eigen mobiele netwerk te voltooien. Gevolg is dat klanten van de mobiele datadienst Edge over moeten stappen naar umts.

KPN Telfort logoAbonnees van Telfort die gebruikmaken van Edge kunnen hun abonnement zonder extra kosten omzetten naar umts, volgens een woordvoerder van KPN. Aangezien het umts-netwerk van KPN is opgewaardeerd naar hsdpa houdt dit in dat Edge-klanten straks over een vijf keer zo snelle mobiele internetverbinding kunnen beschikken. Edge kent een theoretische pieksnelheid van 384 Kbit/s; de snelheid van hsdpa kan theoretisch opgewaardeerd worden naar 14,4 Mbit/s. De woordvoerder wilde echter niet aangeven hoe lang de abonnementskosten gelijk blijven. Bovendien beschikt een groot aantal Telfort-klanten over een Edge-toestel zonder umts-mogelijkheid. Zij worden gedwongen een nieuw toestel aan te schaffen of genoegen te nemen met een langzamere gprs-verbinding. De dekking van umts is bovendien minder goed dan die van Edge waardoor zelfs mensen met een toestel dat wel geschikt is voor umts benadeeld kunnen worden.

De tienduizenden Telfort-klanten met een Edge-aansluiting hebben een brief gekregen waarin de gevolgen van de overstap worden toegelicht. Hierin wordt echter niet vermeld dat ze het abonnement ook zonder kosten kunnen opzeggen. Bovendien ontvingen de klanten de brief minder dan vier weken voor de migratie van de abonnementen. De Consumentenbond heeft de handelwijze van KPN en Telfort aangekaart bij de Opta om na te gaan of deze in strijd met de wet is.

Reacties (43)


TSMC gaat productie 802.11n-chips uitbouwen

Door René Wichers, 9 mei 2007 16:168 reacties, bron: DigiTimes

De Taiwanese chipfoundry TSMC gaat de productie van Intels 802.11n-chips vanaf juli flink opvoeren. Intel lijkt niet van plan om de definitieve versie van deze nieuwe wifi-standaard af te wachten en zou flinke hoeveelheden van de betreffende chip hebben besteld.

Intel zou de chips met name willen gebruiken voor het Santa Rosa-platform, dat later vandaag officieel wordt gepresenteerd. Deze nieuwe Centrino-versie vereist onder andere een wifi-module met ondersteuning voor 802.11n, hoewel het communicatieprotocol nog altijd niet door de WiFi Alliance is gestandaardiseerd. Dat TSMC desondanks het productievolume opschroeft - tot dusverre werden de Intel-chips alleen in kleine hoeveelheden gemaakt - lijkt er dan ook op te wijzen dat Intel denkt dat het een de facto-standaard kan afdwingen. De verwachting is dat de foundry de bewuste chips pas vanaf het derde kwartaal daadwerkelijk in grote oplages gaat bakken, wat weer aangeeft dat de gok van Intel een relatief voorzichtige is. Wel geeft de bekendmaking van TSMC aan dat het bedrijf veel vertrouwen in de klandizie van Intel heeft. De bewuste chips worden overigens nog met behulp van 130nm-technologie gebakken, en met het oog op de toekomstige samenwerking wil TSMC ook zijn productie van verder geminiaturiseerde halfgeleiderelektronica opschroeven. De raad van bestuur van het bedrijf maakte daarom gisteren bekend dat de foundry ruim tweehonderd miljoen dollar in 45nm-faciliteiten gaat investeren.

TSMC Fab 12 (500px)
TSMC's Fab 12 krijgt kapitaalinjectie

Reacties (8)


Google Analytics krijgt nieuw jasje

Door Olaf van Miltenburg, 9 mei 2007 15:3032 reacties, submitter: André, bron: Google

Google heeft zijn analysetool voor beheerders van webpagina's, Google Analytics, flink op de schop genomen. De dienst heeft een compleet nieuw uiterlijk gekregen en is uitgebreid met een aantal functies.

Nieuwe, en sommige bestaande, gebruikers van Google Analytics krijgen de nieuwe rapportage-interface al voorgeschoteld; bij de overigen zal dit de komende weken het geval zijn. Een belangrijke verandering is dat ze het 'dashboard' eenvoudig naar eigen voorkeur in kunnen richten door tabellen en grafieken toe te voegen, te verwijderen en te verplaatsen. Analytics heeft nu ook de mogelijkheid rapporten te exporteren en per e-mail te versturen; dit kan geautomatiseerd worden zodat een gebruiker een wekelijkse rapportage ontvangt of verzendt. Verder heeft Google de weergave van de plattegronden aangepast zodat gedetailleerder te zien is waar bezoekers vandaan komen. Bezitters van een Analytics-account die nog moeten wennen aan de nieuwe interface, kunnen nog een maand lang de oude rapportage-interface gebruiken.

Google Analytics

Reacties (32)

Lees meer


Amazon en IBM leggen ruzie over e-commercepatenten bij

Door René Gerritsen, 9 mei 2007 14:577 reacties, bron: News.com

IBM probeerde Amazon al enige tijd te overtuigen dat de online retailer gebruik maakt van technieken waar Big Blue patent op heeft. Amazon zou dus, net als honderden andere bedrijven, voor de rechten moet betalen. De twee bedrijven hebben nu een schikking getroffen.

IBM-logoAl vanaf 2002 heeft IBM geprobeerd om Amazon zover te krijgen dat het zou betalen voor de in gebruik zijnde patenten. Het gaat hierbij onder andere om patenten die technieken beschrijven voor het bestellen van artikelen uit een elektronische catalogus en het opslaan van gegevens in een interactief computernetwerk. Buiten de rechtszaal had 's werelds grootste patenthouder geen succes. Daarom startte het bedrijf in november vorig jaar twee rechtszaken om de zaak dan maar via juridische wegen af te handelen. Eind vorig jaar werd IBM echter zelf aangeklaagd omdat de aanklachten aan het adres van Amazon onjuist en misleidend zouden zijn en omdat de patenten van Big Blue te breed interpreteerbaar waren. Verder was Amazon van mening dat IBM inbreuk zou maken op vijf patenten die de online-retailer in handen heeft. IBM wees deze beschuldigingen echter snel van de hand en de rechtszaak liep op niks uit.

Amazon logoAmazon zal een niet nader bekendgemaakt bedrag aan schadevergoeding betalen aan IBM, waarna het bovendien gebruik mag maken van de gepatenteerde technieken in kwestie. Amazon is overigens al vaker in het nieuws gekomen wegens inbreuk op patenten van andere bedrijven. De gevolgen van deze uitspraak zijn nog onzeker, maar juristen vrezen dat hij grote consequenties gaat hebben voor de e-commercemarkt. De technieken waar IBM patent op lijkt te hebben worden in vrijwel elke webshop toegepast. Een van de bekendste technieken is misschien wel het doorverwijzen van klanten naar producten die ze mogelijk interessant vinden, gebaseerd op de interesse die de klant in andere producten heeft getoond. De situatie heeft er in ieder geval voor gezorgd dat er in de Verenigde Staten weer stemmen opgaan om het patentsysteem zoals het nu bestaat op de schop te nemen en te vervangen door een modernere oplossing. De eerste stappen werden vorige week al gezet toen het Amerikaanse hooggerechtshof de rechten van patenthouders inperkte.

Amazon klantdoorverwijzing

Reacties (7)


Nieuw OCZ-geheugen geoptimaliseerd voor Socket AM2

Door René Wichers, 9 mei 2007 12:3635 reacties, bron: OCZ Technology

OCZ heeft zijn geheugenassortiment uitgebreid met de Titanium AM2 Special. Deze kit is ontworpen om optimaal met de geheugencontroller van AMD's AM2-processors samen te werken.

'Designed exclusively for AM2'-logo van OCZ Het PC2 5400 AM2 Special-geheugen lijkt op het eerste gezicht op een doorsnee ramkit: het ddr2-geheugen, dat per twee reepjes van elk 2GB wordt geleverd, is geschikt voor een geheugenklok van 667MHz en biedt 5-5-5-15-timings bij een voltage van maximaal 2,0V. Bijzonder is echter dat de OCZ-kit gebruikmaakt van de mogelijkheid van AM2-cpu's om een extra bit te gebruiken voor de adressering van 'pages' in het geheugen. Door het gebruik van een 11bits- in plaats van een 10bits 'column address' kan tweemaal zoveel data worden opgevraagd zonder dat er een nieuwe lap geheugen aangesproken hoeft te worden; in plaats van pagina's van 8 kilobit kan er 16 kilobit data in een ruk worden uitgelezen. Dat zou volgens de fabrikant 'ongeëvenaarde prestaties' garanderen, die uiteraard alleen in combinatie met een AM2-processor gerealiseerd kunnen worden. De prestatiewinst is het grootst bij het gebruik van een 64bits besturingssysteem, meldt de fabrikant. Toch is niet iedereen overtuigd van de potentie van OCZ's vondst: de 4GB ddr2-800-kit van hetzelfde bedrijf zou met 5-5-5-18-timings zeker even goed presteren, ondanks het gebruik van 10bits-pagina-adressen. Het zal dan ook van de prijs van de kit afhangen of OCZ met zijn AM2-geheugen potten kan breken, en juist daarover is nog niets bekendgemaakt.

OCZ PC2 5400 AM2 Special-geheugenreepje

Reacties (35)


BenQ-directie aangeklaagd

Door René Gerritsen, 9 mei 2007 12:1812 reacties, bron: EETimes

Vijf bestuursleden van BenQ zijn aangeklaagd wegens handelen met voorkennis. Volgens de officier van justitie van het Taiwanese Taoyuan heeft het vijftal zich schuldig gemaakt aan het witwassen van geld en de overtreding van de regels omtrent effectenhandel.

BenQ-logoMet president-directeur K.Y. Lee, directeur Sheaffer Lee en financieel directeur Eric Yu zijn drie directieleden aangeklaagd. Ook zijn de hoofden van de financiële en de boekhoudkundige afdelingen betrokken bij de zaak. Deze aanklacht komt niet onverwacht; Yu zit al sinds half maart vast na een inval op het hoofdkantoor van BenQ, terwijl zijn collega-directieleden op borgtocht vrij waren. Het Taiwanese bedrijf zegt gechoqueerd te zijn door het nieuws en zal alle aantijgingen in de rechtzaal aanvechten.

Volgens de aanklager hebben de directieleden in het voorjaar van vorig jaar aandelen met een totale waarde van 176 miljoen dollar verkocht, vlak voor de aankondiging dat de kwartaalverliezen hoger uit zouden vallen door de overname van de mobiele telefoontak van Siemens. Toen het bericht over de grote verliezen in het nieuws kwam, daalde de waarde van het aandeel BenQ. De directieleden zouden de aandelen vervolgens hebben teruggekocht, waardoor ze een winst van ongeveer zeven miljoen dollar maakten. Het geld zou via een Maleisische bankrekening zijn witgewassen en werd teruggesluisd naar Taiwan, aldus de aanklacht.

Volgens de bestuursleden was het grote verlies in de financiële wereld al verwacht; het was namelijk geen groot geheim dat de overname een negatieve invloed op de winstcijfers van BenQ zou hebben. De transacties van en naar Maleisië zouden volgens het bedrijf onderdeel zijn van een regeling om het voor buitenlands personeel mogelijk te maken om effecten te verhandelen op de beurs van Taiwan. BenQ gaf overigens een miljard dollar uit in een poging om de aangekochte afdeling van Siemens weer winstgevend te maken, maar dit bleek tevergeefs.

Reacties (12)


'Binnen twee jaar doorbraak van 3d-films'

Door Peter de Boer, 9 mei 2007 11:5796 reacties, bron: Reuters

Een techniek die oorspronkelijk door de Nasa is ontwikkeld om astronauten te trainen voor reparaties in de ruimte, kan er voor zorgen dat we binnen enkele jaren van realistische 3d-films kunnen genieten in de bioscoop.

Real D-logoHet Californische bedrijf Real D heeft een techniek ontwikkeld, Digital 3-D genaamd, die garant moet staan voor een goede 3d-beleving bij het bioscooppubliek. Het bedrijf verwacht dat in 2009 3d-films in de bioscoop gemeengoed geworden zullen zijn. Disneys Chicken Little, de eerste 3d-film die van deze technologie gebruik maakt, is een groot succes geworden. Mensen waren maar wat graag bereid om tussen de 2,5 en 4 dollar extra voor hun kaartje te betalen. Voor het gebruik van het systeem moeten in de bioscoop speciale projectoren worden geïnstalleerd. Ook zijn er speciale brillen voor de bezoekers nodig. De techniek is wel zo ver gevorderd dat de gebruikers geen vermoeide ogen of hoofdpijn zullen krijgen, klachten die regelmatig werden geuit bij de meer traditionele brillen met rode en groene glazen.

Real D-techniek
De Real D-techniek (klik voor groter)

De film wordt door speciale dlp-projector met 144 frames per seconde geprojecteerd. Voor de projector zit een scherm dat de polarisatie afwisselend afstemt op de polarisatie van de linker- en rechterlens van de 3d-bril van de kijker, zodat per oog 72 beelden per seconde kunnen worden getoond. Omdat de beelden voor het linker en rechter oog ten opzichte van elkaar iets verschoven zijn, nemen de hersenen een realistisch 3d-beeld waar. Elk afzonderlijk frame wordt bovendien driemaal herhaald, waarbij optimaal gebruik wordt gemaakt van de eigenschap van menselijke ogen om beelden een fractie van een seconde 'vast te houden'. Daardoor krijgt elk oog, net als bij een normale filmvertoning, 24 unieke beelden per seconde aangeleverd, en dankzij de hoge afbeeldingsfrequentie worden de beelden door de hersenen aaneengesmeed tot een rustig en flikkervrij beeld.

Chicken LittleEen filmstudio is ongeveer tien tot vijftien miljoen dollar bovenop de normale productiekosten kwijt om een 3d-film te maken. Een bioscoop moet daarnaast 30.000 dollar per jaar per scherm ophoesten voor het gebruik van het Real D-projectiesysteem. Gezien het succes van Chicken Little en drie andere 3d-films, waaronder Meet the Robinsons en Monster House, lijken deze bedragen een verdere opmars van de techniek niet in de weg te staan. Op dit moment zijn er in de VS 700 schermen met Real D-technologie in gebruik; het bedrijf verwacht dat dit aantal in 2009 tot ongeveer 5000 is gegroeid. Bekende filmstudio's als DreamWorks, het bedrijf van Steven Spielberg, en Walt Disney hebben al aangegeven films in het Real D-formaat uit te zullen brengen. Aan het einde van dit jaar wordt U2-3D, een registratie van de Vertigo-tour van de band U2, verwacht. Deze film moet laten zien dat de techniek niet alleen voor animaties geschikt is.

Reacties (96)


Kwartaalresultaten Cisco lauw ontvangen

Door Daniel Kegel, 9 mei 2007 11:3416 reacties, bron: Yahoo Finance

Cisco Systems, 's werelds grootste fabrikant van routers en switches, heeft gisteren nabeurs haar cijfers over het fiscale derde kwartaal gepresenteerd. Ondanks een winstgroei van 34 procent waren beleggers niet onder de indruk: het aandeel daalde met ruim vijf procent.

Cisco Systems logo (45 pix)De winst van de netwerkgigant groeide naar 1,87 miljard dollar op een omzet van een kleine negen miljard dollar. In dezelfde periode een jaar geleden bedroeg de winst 1,4 miljard. De groei is terug te voeren op een onverzadigbare honger naar bandbreedte, veroorzaakt door de wereldwijde groei van het aantal internetters en de explosieve stijging van onder andere het gebruik van videotoepassingen. Handelaren werden echter afgeschrikt door een plotselinge afname van orders van grote bedrijven in de VS. Hoewel deze markt slechts 13 procent van de totale omzet van Cisco verzorgt, vrezen beleggers dat het een indicatie is van een naderend einde aan de snelle groei van Cisco en mogelijk zelfs een vertraging van de gehele Amerikaanse economie. Het bedrijf zelf blijft optimistisch over haar toekomstperspectieven. Volgens Dennis Powell, Chief Financial Officer van Cisco, zal de aanhoudende vraag naar netwerkupgrades zorgen voor een solide en wereldwijde groei van de verkopen.

Reacties (16)


'Docsis 3.0 is klaar voor marktintroductie'

Door René Wichers, 9 mei 2007 10:1575 reacties, bron: Ars Technica

De introductie van Docsis 3.0 komt met rasse schreden dichterbij, als we fabrikanten als Motorola en Texas Instruments mogen geloven. De nieuwste versie van de kabelinternetstandaard biedt onder andere IPv6-ondersteuning en snelheden tot 160Mbps.

Docsis 3.0-hardware De nieuwe kabelstandaard werd in het zonnetje gezet op het jaarlijkse congres van de Amerikaanse National Cable & Telecommunications Association, die momenteel in Las Vegas wordt gehouden. Naast de voordelen, zoals een downloadsnelheid van maximaal 160Mbps en een uploadsnelheid die tot 145Mbps kan bedragen, moet ook weer met een oud nadeel rekening worden gehouden: de bandbreedte van Docsis 3.0 moet door meerdere aansluitingen gedeeld worden. Motorola heeft de technologie in Singapore al gebruikt om klanten van provider Starhub te voorzien van 145Mbps-internet, en ook Texas Instruments heeft met het Puma 5-modem inmiddels een modem op de plank liggen dat voor grootschalige uitrol geschikt is.

Hoewel niet wordt verwacht dat Docsis 3.0 nog dit jaar bij de consument wordt geïnstalleerd, zal de succesvol geteste apparatuur zo snel mogelijk commercieel uitgebaat worden. In Amerika zijn met name AT&T en Verizon bezig met het verglazen van hun netwerk, waardoor ze veel hogere snelheden kunnen aanbieden dan leveranciers van hedendaagse adsl- of kabelverbindingen. Uiteraard heeft Docsis 3.0 een grote troef: in tegenstelling tot bedrijven die op glasvezel gokken, hoeven kabelexploitanten geen grote investeringen in nieuwe infrastructuur te doen. Omdat in Europa de PAL- in plaats van de NTSC-standaard voor de transmissie van televisiekanalen wordt gebruikt, is de aangepaste EuroDocsis-standaard ontwikkeld, waarmee providers als UPC momenteel snelheden tot ongeveer 40Mbps kunnen halen. Wanneer deze standaard een upgrade naar 3.0-snelheden kan krijgen is nog niet bekend.

Reacties (75)


Nvidia introduceert igp-concurrent 7200 GS

Door René Gerritsen, 9 mei 2007 10:0262 reacties, bron: nVidia

Nvidia heeft een nieuwe budget-videokaart geïntroduceerd in de GeForce 7000-serie. Deze moet concurreren met de grafische prestaties van de nieuwste igp-chipsets en is bedoeld voor consumenten die de Aero-interface in Windows Vista willen draaien.

nVidia-logoDe GeForce 7200 GS wordt in de markt gepositioneerd als een low-end videokaart. Volgens nVidia is de laag geprijsde grafische kaart tot 50 procent sneller dan zelfs de snelste geïntegreerde videochips. De 'fill rate' van het instapmodel is met 900 miljoen pixels per seconde de helft van die van de GeForce 7300 LE, maar de geheugenbandbreedte is juist hoger: 6,4GB/s. Verder ondersteunt de 7200 GS DirectX 9.0, Shader Model 3.0 en PureVideo-technologie. De nieuwe kaart is direct beschikbaar voor een prijs onder de 50 dollar en is tevens leverbaar via diverse oem's. De retailkaarten worden al gefabriceerd door Albatron, Asustek, Biostar, ECS, eVGA, Foxconn, Gigabyte, Leadtek, MSI, PNY, XFX, en Zogis.

nVidia GeForce 7200 GS

Reacties (62)


Dreigend tekort mini-lcd's

Door Marco Hordijk, 9 mei 2007 00:3231 reacties, bron: DigiTimes

Vanuit Taiwan komt het bericht dat er de komende maanden mogelijk een tekort zal zijn aan lcd-panelen voor apparatuur van kleiner formaat. Hierdoor komt mogelijk de productie van onder andere digitale camera's en mp3-spelers in het gedrang.

Lcd-display van Sony DSC-H5In het huidige kwartaal is er al sprake van een beperkte hoeveelheid kleine lcd-panelen, begin vorige maand was er al meer vraag dan aanbod. De kans bestaat echter dat het aanbod het komende kwartaal niet zal verbeteren; mede doordat het derde kwartaal meestal de drukste periode van het jaar is. Het gaat hier om panelen van 2,2 tot 2,5 inch voornamelijk gebruikt bij digitale budget- en mid-end-camera's. Het tekort begint echter ook de kop op te steken bij 2,8- tot 3-inch-schermen, gebruikt bij de duurdere fototoestellen. Mp3-spelers en mobiele telefoons hebben meestal een iets kleiner display van rond de 2 inch, maar ook daar zijn moeilijkheden voorspeld. Of deze tekorten worden veroorzaakt door iets anders dan een stijgende vraag is niet bekend.

Reacties (31)