Tip de redactie

Apple komt met magnetische powerbank voor iPhone 12

Door Robert Zomers, 13 juli 2021 20:40259 reacties

Apple heeft een eigen powerbank aangekondigd voor de iPhone 12-serie. De MagSafe Battery Pack kan via het MagSafe-systeem aan de achterkant van de iPhone 12 worden vastgeklikt om de telefoon op te laden.

De MagSafe Battery Pack is beschikbaar op de website van Apple zelf voor de iPhone 12, de iPhone 12 mini, de iPhone 12 Pro en de iPhone Pro Max. De MagSafe Battery Pack kan een telefoon met 5W opladen. Om de powerbank zelf op te laden is een Lightning-kabel nodig.

Het is niet het eerste iPhone- accessoire dat Apple verkoopt voor de iPhone dat gebruikmaakt van het magnetische kliksysteem. Er is ook al een aantal hoesjes, kaarthouders en opladers dat op deze manier kan worden verbonden met de telefoons van Apple.

De powerbank kost 109 euro en gebruikers hebben naast een iPhone 12 ook iOS 14.7 of nieuwer nodig om de MagSafe Battery Pack te kunnen gebruiken. De powerbank wordt geleverd zonder oplader of kabel.

Apple MagSafe Battery PackApple MagSafe Battery PackApple MagSafe Battery Pack

Reacties (259)

Lees meer


Google verlaagt Stadia-afdracht voor ontwikkelaars naar 15 procent

Door Robert Zomers, 13 juli 2021 20:03120 reacties

Ontwikkelaars die hun game uitbrengen en verkopen op Stadia hoeven vanaf 1 oktober nog maar 15 procent van hun inkomsten af te dragen aan Google. Dit geldt voor de omzet tot 3 miljoen dollar en in elk geval tot en met 2023.

Tijdens een Stadia-keynote kondigde Google de nieuwe afdrachtsregeling aan. Google wil het aantrekkelijker maken voor ontwikkelaars om hun games uit te brengen op Stadia en verlaagt daarom de afdracht van inkomsten naar 15 procent. Dit geldt voor de afdracht over de eerste 3 miljoen euro die een game opbrengt. Alles boven de 3 miljoen dollar wordt volgens de huidige verdeling verrekend. Het gaat om een tijdelijke regeling die in elk geval tot eind 2023 van kracht blijft.

Daarnaast gaat Google de opbrengsten van Stadia Pro-abonnementen delen met ontwikkelaars. Met Stadia Pro krijgen abonnees elke maand een select aantal games die ze onbeperkt kunnen spelen via de streamingdienst. Op basis van het aantal sessies per speler dat een game heeft, wordt de opbrengst gedeeld met de ontwikkelaar van de game. Het is de bedoeling dat 70 procent van de opbrengsten van deze abonnementen bij ontwikkelaars terechtkomt.

Eerder kondigde Google ook al een verlaging aan voor ontwikkelaars met apps en games in de Google PlayStore. Kleine ontwikkelaars hoeven sinds juli dit jaar nog maar 15 procent aan Google af te dragen van hun inkomsten.

Begin dit jaar sloot Google zijn eigen gamestudio's. De techgigant maakte toen bekend geen games meer te gaan ontwikkelen voor Stadia. Het is nu vooral bedoeld als platform waar andere ontwikkelaars en uitgevers games op kunnen uitbrengen.

Reacties (120)


Relic Entertainment kondigt Company of Heroes 3 aan

Door Robert Zomers, 13 juli 2021 19:1636 reacties, submitter: Nemean

Ontwikkelaar Relic Entertainment heeft Company of Heroes 3 aangekondigd. De game werd onthuld in een trailer en ook kon de ontwikkelaar al de eerste gameplay tonen. De game zit nog in de alphafase en verschijnt in de tweede helft van 2022 voor pc.

In een livestream kondigde Relic Entertainment een nieuw deel in de Company of Heroes-serie aan. De game speelt zich opnieuw af tijdens de Tweede Wereldoorlog en Relic Entertainment heeft ditmaal het bezette Italië als locatie gekozen. Het beginpunt is de invasie van de geallieerden in 1943.

Company of Heroes 3 zal opnieuw een singleplayercampaign krijgen, maar ook multiplayer ondersteunen. Op de website van de ontwikkelaar kunnen fans zich inschrijven voor toekomstige alpha- en bètatests. Naast de aankondigingstrailer heeft Relic Entertainment ook al de eerste gameplay getoond van de game.

Relic Entertainment is bekend van meerdere RTS-games, waaronder de Homeworld-games, de Warhammer 40,000: Dawn of War-serie en dus Company of Heroes. Daarnaast werkt de studio momenteel ook aan Age of Empires IV dat later dit jaar moet verschijnen voor pc.

Het laatste deel in de Company of Heroes-serie kwam uit in 2013. De game gaat in op het conflict tussen de Sovjet-Unie en nazi-Duitsland aan het Oostfront tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het origineel kwam uit in 2006.

Reacties (36)


Kledingwinkel Guess meldt datalek aan klanten na ransomware-aanval

Door Robert Zomers, 13 juli 2021 18:4762 reacties, submitter: TheVivaldi

De Amerikaanse winkelketen Guess heeft een aantal klanten een brief gestuurd om hen op de hoogte te brengen van een datalek bij het bedrijf. De gegevens zijn gelekt na een ransomware-aanval in februari.

Guess heeft in elk geval vier klanten in de Amerikaanse staat Maine geïnformeerd via een brief over het datalek. Een woordvoerder van de kledingwinkel wilde tegenover ZDNet niet zeggen hoeveel klanten zijn getroffen en of het alleen om Amerikaanse klanten gaat. Volgens de melding bij de autoriteiten van de staat Maine zou het om totaal 1304 klanten gaan.

Volgens het onderzoek dat de winkelketen liet uitvoeren hadden de aanvallers van 2 februari tot en met 23 februari toegang tot het netwerk van Guess. Het datalek werd ontdekt op 26 mei. Er zouden Social security-nummers, rijbewijzen en bankrekeningnummers zijn gelekt.

Guess heeft in Nederland ook een aantal filialen, waaronder in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Het is niet duidelijk of ook Europese winkels getroffen zijn door de ransomware-aanval in februari. Vooralsnog zijn alleen Amerikaanse klanten geïnformeerd over gelekte data.

De ransomware-groepering DarkSide zou achter de aanval zitten. Deze Russische groepering zat ook achter de aanval op een Amerikaans bedrijf voor oliepijpleidingen. Eerder deze maand wist de Nederlandse politie een server van de Darkside-groepering in beslag te nemen.

Reacties (62)


Gebruikers Backup en Sync voor Google Drive moeten voor 1 oktober overstappen

Door Robert Zomers, 13 juli 2021 17:4567 reacties, submitter: TheVivaldi

Google Drive gaat vanaf volgende maand een melding tonen aan gebruikers die hun bestanden synchroniseren via Backup en Sync. Dat kan nog tot 1 oktober, daarna kunnen gebruikers niet meer inloggen en alleen via de nieuwe Drive-app bestanden synchroniseren.

Op dit moment zijn er twee clients waarmee Google Drive-bestanden gesynchroniseerd kunnen worden op desktop. De Drive-app wordt voornamelijk gebruikt door consumenten en Backup en Sync is meer gericht op zakelijke klanten. Google kondigde in februari al aan dat het de twee verschillende Google Drive-clients wilde gaan samenvoegen.

In een blog schrijft Google dat gebruikers van Backup en Sync vanaf 19 juli via Backup en Sync hun bestanden kunnen overzetten naar het nieuwe systeem. Vanaf 18 augustus krijgen gebruikers die op dat moment nog Backup en Sync gebruiken een bericht in de app, waarin ze gevraagd wordt om de overstap naar de Google Drive-app te maken.

Op 1 oktober kunnen gebruikers niet meer inloggen via Backup en Sync en worden bestanden niet langer gesynchroniseerd. Om bestanden weer te kunnen synchroniseren met de clouddienst van Google moet de nieuwe Drive-app eerst worden geïnstalleerd.

De Drive-app voor desktop is meer gericht op de cloudfunctionaliteiten van Google Drive. Backup en Sync is vooral bedoeld om lokale bestanden te uploaden naar Google Drive. Met de Drive-app kunnen mappen wel lokaal worden opgeslagen, zodat ze ook offline beschikbaar zijn.

Reacties (67)


Jonsbo toont compacte Mini-ITX-behuizing met ruimte voor vijf 3,5"-hdd's

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 17:0161 reacties

Jonsbo presenteert de N1, een Mini-ITX-behuizing met afmetingen van 170x354x217mm. In de compacte behuizing is plaats voor maximaal vijf 3,5"-hdd's. De videokaart mag maximaal 185mm lang zijn en moet een low-profile-model zijn.

De rechthoekige Jonsbo N1-behuizing kan liggend en staand gebruikt worden en bestaat uit een stalen chassis met daar omheen een aluminium frame van 3mm dik. Er is ruimte voor maximaal vijf 3,5"-hdd's, een SFF-voeding met een lengte tot 150mm en de cpu-koeler mag maximaal 70mm hoog zijn. De fabrikant levert een niet nader gespecificeerde 140mm-ventilator mee. Het frontpaneel is voorzien van een USB-A- en USB-C-poort en een 3,5mm-combojack.

Veel ruimte voor een videokaart is er niet. Volgens Jonsbo moet het een low-profile-uitvoering zijn met een lengte van maximaal 185mm. Daarmee is de snelste gpu die in de behuizing past een Nvidia GeForce GTX 1650. Er zijn wel RTX 3060-kaarten van minder dan 185mm lang, maar dat zijn geen low-profile-modellen.

Het ontwerp van de Jonsbo N1 lijkt op die van de vorig jaar geïntroduceerde Jonsbo V8. Dat grotere model heeft meer ruimte voor een videokaart en minder ruimte voor hdd's. Het is nog niet bekend wat de N1-behuizing kost en wanneer die beschikbaar komt.

Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1Jonsbo N1

Reacties (61)


Ghostwire: Tokyo is uitgesteld tot begin 2022

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 16:3938 reacties

Ghostwire: Tokyo is uitgesteld tot begin 2022. Eerder stond de releasedatum van de game op oktober 2021. Ontwikkelaar Tango Gameworks zegt meer tijd nodig te hebben om zijn visie te verwezenlijken. Het spel komt eerst naar de PlayStation 5 en pc.

Uitgestel Ghostwire: TokyoEr wordt volgens Tango Gameworks hard gewerkt aan het spel, maar de studio focust naar eigen zeggen ook op de gezondheid van zijn medewerkers. Daarmee lijkt de ontwikkelaar aan te geven overwerk aan de titel te willen beperken.

In juni vorig jaar werden de eerste gameplaybeelden van Ghostwire: Tokyo getoond. Volgens de makers is het een actie-avonturengame met 'spookachtige' elementen, maar geen horrorgame. Het spel wordt gemaakt door Tango Gameworks, een studio die onderdeel is van Bethesda en dus nu eigendom is van Microsoft.

De game werd aangekondigd als een tijdelijke exclusive voor de PlayStation 5. Het spel verschijnt echter ook op de pc. Ondanks dat de studio nu eigendom is van Microsoft, zal het spel niet direct voor Xbox-consoles verschijnen. Microsoft gaf eerder al dat gemaakte afspraken over exclusiviteit blijven bestaan. Hoe lang de exclusiviteit duurt is niet bekend. Vaak gaat dat om een jaar.

Reacties (38)


Consoleversie Elite Dangerous: Odyssey is uitgesteld om pc-versie te fixen

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 16:2556 reacties

Frontier stelt de release van de grote Elite Dangerous: Odyssey-uitbreiding voor consoles voor onbepaalde tijd uit. De ontwikkelaar doet dat om tijd vrij te maken voor het oplossen van de problemen met de pc-versie. De uitbreiding voor de pc verscheen in mei.

Met de Odyssey-uitbreiding voegde Frontier diverse nieuwe mogelijkheden toe aan ruimtesimulator Elite Dangerous. Spelers kunnen daarin nu ook op planeten landen en die te voet verkennen. Ondanks een alfaperiode van een maand waren er bij de release veel problemen. Spelers hebben te maken met uitval van servers, prestatieproblemen, diverse bugs en ook op de interface is veel kritiek.

Sinds het uitbrengen van de Odyssey-update heeft Frontier al diverse patches uitgebracht voor de pc-versie, maar nog niet alle problemen zijn opgelost, tot ongenoegen van spelers. Frontier schrijft op zijn forum op de hoogte te zijn van de frustratie van veel spelers en dat te begrijpen: "De community heeft gesproken, we hebben de feedback gehoord en zullen daar iets mee doen".

Omdat de ontwikkelaar de afgelopen tijd bezig is geweest met het oplossen van bugs in de pc-versie van Odyssey, is het werk aan de consoleversie stil komen te liggen. Frontier zegt nu dat de pc-versie prioriteit krijgt en dat het werk aan de consoleversie pas hervat wordt als de problemen met de pc-versie zijn opgelost. Wanneer dat zal zijn, is nog niet bekend. De consoleversie van Odyssey is daarmee voor onbepaalde tijd uitgesteld. Volgens een eerdere planning had die dit najaar uit moeten komen.

In de komende maanden komen er volgens Frontier meer updates voor de pc-versie, die moeten bugs oplossen en de prestaties verbeteren. Ook zegt Frontier te werken aan nieuwe features en verbeteringen voor het spel. Maandelijks zal de studio spelers informeren over de ontwikkelingen.

Reacties (56)


Be quiet voorziet Shadow Rock Slim 2-koeler van 'direct touch'-heatpipes

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 15:3526 reacties

Be quiet brengt eind juli een nieuwe versie van zijn Shadow Rock Slim-koeler uit. Het nieuwe model heeft heatpipes met direct touch en een verbeterde mountingkit, die installatie makkelijker moet maken. De cpu-koeler kost 45,90 euro.

De Shadow Rock Slim 2 is grotendeels gelijk aan de voorganger die be quiet sinds 2014 verkoopt. Het gaat om een cpu-koeler met een hoogte van 161mm, een gewicht van 690 gram en een koelcapaciteit tot 160W.

De heatsink is voorzien van vier koperen heatpipes van 6mm dik. Die maken nu direct contact met de heatspreader van de processor. De eerste versie van de Shadow Rock Slim heeft een aluminium plaat waarin de heatpipes zijn verwerkt.

Be quiet combineert de Shadow Rock Slim 2-koeler met een 135mm-PWM-ventilator met negen bladen. Optioneel kan een tweede fan geplaatst worden, daarvoor levert be quiet de benodigde clipjes mee. Het ontwerp van de koeler is geschikt voor systemen met hoge geheugenmodules, zegt de fabrikant. De koeler wordt geleverd met een nieuwe bevestigingskit voor recente Intel- en AMD-sockets.

Be quiet Shadow Rock Slim 2Be quiet Shadow Rock Slim 2Be quiet Shadow Rock Slim 2Be quiet Shadow Rock Slim 2

Reacties (26)


Ziggo schakelt halverwege augustus analoge radio uit in Den Haag en Flevoland

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 15:07283 reacties, submitter: Hemera

Ziggo gaat op 17 augustus analoge radio afsluiten in de regio Den Haag en in Flevoland. Gebruikers moeten voor die tijd overgestapt zijn naar digitale radio via de kabel. Eind 2021 moet heel Nederland overgestapt zijn op digitale radio.

Ziggo-klanten in de regio Den Haag en in Flevoland, met uitzondering van Urk en de Noordoostpolder, moeten vanaf 17 augustus overstappen van analoge radio naar digitale radio via de kabel. Daarover hebben ze deze week een brief gekregen met instructies hoe ze moeten overstappen. Op 24 februari begon Ziggo met de landelijke overstap in de regio Capelle aan den IJssel. Eind 2021 moet heel Nederland overgestapt zijn.

Door het verwijderen van analoge radio komt er frequentieruimte op de kabel vrij. Het gaat om de ruimte tussen 87,5 en 107,9MHz, legde Ziggo eerder uit. Gebruikers die naar analoge radio via de kabel luisteren, kunnen op radiofrequentie 98,8MHz afstemmen, waar een boodschap van Ziggo te horen is. Ziggo zou de frequentieruimte die vrijkomt, kunnen gebruiken om de uploadsnelheid van kabelinternet te verhogen, maar of en wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet duidelijk.

Ziggo gaat klanten die moeite hebben om over te stappen, helpen bij de overstap. Daarvoor heeft het onder andere een campagne opgezet met uitleg. Klanten kunnen voortaan naar radio luisteren via de tv of mediabox of met een digitale radio-ontvanger. Willen ze via de ether luisteren, dan hebben ze een FM-antenne nodig. Als klanten die niet hebben, kunnen ze die gratis bestellen bij Ziggo of in winkels van Vodafone of Ziggo ophalen. Klanten gaan niet meer betalen voor de overstap naar digitale radio.

Reacties (283)


Lenovo voorziet desktopworkstation met dikte van 3,6cm van Intel Core i9

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 15:0147 reacties

Lenovo introduceert een klein workstation met een inhoud van ongeveer een liter, voorzien van een Core i9. De ThinkStation P350 Tiny heeft een dikte van 3,6cm en wordt geleverd met maximaal een Core i9-11900, tot 64GB DDR4 en tot 4TB ssd-opslag.

De ThinkStation P350 Tiny is een van drie nieuwe workstation van Lenovo, naast de P350 Tower en SFF. De Tiny is verreweg de kleinste van de drie, en volgens Lenovo een van de kleinste workstations die nu op de markt is. In het kleinste model zit maximaal een Nvidia Quadro P1000-gpu.

Volgens Lenovo heeft het kleine workstation afmetingen van 18,3 bij 17,9cm, bij een breedte van 3,6cm. De pc heeft een startgewicht van 1,32kg, al komt daar wel iets bij als beide M.2-slots en SO-DIMM-slots gevuld zijn. Lenovo levert de workstation met Windows 10 Home of Pro, of met Ubuntu of Red Hat Enterprise Linux als besturingssysteem. Ook kan de Tiny uitgebreid worden met verschillende poorten, waaronder VGA, een seriële poort of Thunderbolt 4.

Lenovo ThinkStation P350 TinyLenovo ThinkStation P350 TinyLenovo ThinkStation P350 TinyLenovo ThinkStation P350 Tiny

De twee grotere broers van de Tiny, de ThinkStation Tower en de SFF, hebben daarnaast de keuze voor respectievelijk een Intel Xeon W-1390P of W-1390 als vervanger van de Core i9. De Tower kan daarnaast geleverd worden met een Nvidia RTX-kaart met 16GB vram en beiden kunnen verschillende formaten harde schrijven en ssd's aan. De Tower heeft een 500W- of 750W-voeding, de SFF-versie een 380W-voeding.

De workstations moeten op 23 juli uitkomen en krijgen beginprijzen van 969, 949 en 899 dollar voor de Tower-, SFF- en Tiny-versies. Omgerekend is dat exclusief btw ongeveer 820 euro voor de Tower, 803 euro voor de SFF en 761 euro voor de Tiny. Europese adviesprijzen zijn nog niet bekendgemaakt.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny
Processor Maximaal 11e generatie Intel Core i9
Chipset Intel Q570
Videokaart

Maximaal Nvidia P1000/T600, 4GB vram

Geheugen twee slots SoDIMM tot 32GB, maximaal 64GB DRR4
Opslag Twee M.2-slots voor PCIe 4.0-NVMe-ssd's, maximaal 2TB per slot
Voeding 170W of 230W
Aansluitingen (voor) USB 3.2 Gen.2 Type-c, USB 3.2 Gen.2 Type-a, audio/microfoon
Aansluitingen (achter) 2x USB 3.2 Gen.2 Type-A, 2x USB 3.2 Gen.1, 1x DisplayPort, 1x HDMI, RJ-45 Gigabit, 4x Mini-DisplayPort
Afmetingen 36,5x182,9x179mm
Gewicht vanaf 1,32kg

Reacties (47)


BioShock-mod voor Half-Life: Alyx krijgt wapens en vijanden uit originele game

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 14:4736 reacties

Het tweede deel van Return to Rapture, een BioShock-mod voor VR-game Half-Life: Alyx, zal wapens en vijanden bevatten uit de originele BioShock-game. Onder andere de Big Daddy en Little Sister komen in geanimeerde vorm naar de mod.

De Belgische modmaker Wim Buytaert, die het eerste deel van de mod in zijn eentje maakte, werkt intussen met een team van acht mensen aan het project. In een teasertrailer tonen ze beelden van de uitbreiding op Return to Rapture.

Het eerste deel van Return to Rapture bevatte al assets uit de originele BioShock-game, met toestemming van de makers. Dat ging veelal om statische modellen. In het tweede hoofdstuk worden veel meer assets toegevoegd, zeggen de makers tegen UploadVR.

Een grote wijziging is de geplande toevoeging van geanimeerde vijanden uit de originele BioShock-game. Zowel Big Daddies als Splicers maken hun opwachting. Ook Little Sisters komen naar de mod. De vijanden krijgen zwakke punten die spelers kunnen benutten om ze uit te schakelen. Daarnaast komen er aangepaste wapens naar de mod, waaronder het Broadsider-pistool uit BioShock: Infinite. Details hierover zijn nog niet bekend.

Ook krijgt het nieuwe deel interactieve slotmachines en een craftingsysteem voor het maken van ammunitie. De mod gebruikt niet langer Resin uit Half-Life: Alyx, maar een systeem met munten waardoor het meer moet lijken op de oorspronkelijke BioShock-game.

Deel twee van Return to Rapture zal in totaal uit twintig levels bestaan en Buytaert zegt tegen Tweakers dat er daarvan al zestien af zijn. Zijn verwachting is dat het tweede deel van de mod over zo'n drie maanden beschikbaar zal zijn. Er wordt onder andere nog gewerkt aan het implementeren van de AI van de vijanden.

In maart verscheen het eerste deel van Return to Rapture. Dat ging om een campagne bestaande uit acht levels. De mod is geen remake van BioShock, maar een nieuw verhaal, dat de wereld van Half-Life: Alyx combineert met omgevingen en elementen die zijn geïnspireerd op de onderwaterwereld van BioShock. Tweakers publiceerde een artikel over de mod en een interview met maker Wim Buytaert.

Return to Rapture - Chapter IIReturn to Rapture - Chapter II

Reacties (36)


SolarWinds brengt patch uit voor actief aangevallen lek in Serv-U-software

Door Tijs Hofmans, 13 juli 2021 13:4832 reacties

SolarWinds heeft een update uitgebracht voor een zeroday in de Serv-U-software. Via de actief aangevallen kwetsbaarheid was het mogelijk een remote code execution uit te voeren in de bestandsuitwisselingssoftware.

Het bedrijf schrijft in een updateadvies dat het een patch heeft doorgevoerd in de meest recente versie van Serv-U. Volgens SolarWinds zat er een kwetsbaarheid in versie 15.2.3 HF1 uit mei van dit jaar, en alle andere versies. Het bedrijf geeft geen details over de kwetsbaarheid. De bug staat bekend als CVE-2021-35211, maar daarover staat ook in de National Vulnerability Database van Mitre geen details. SolarWinds wil wachten tot klanten 'genoeg tijd hebben gehad om te upgraden'. In de tussentijd roept het bedrijf klanten op de patch te installeren via het klantenportaal.

De kwetsbaarheid werd ontdekt door beveiligingsonderzoekers van Microsoft. Volgens de ontdekkers werden systemen van 'een gerichte groep klanten' aangevallen door één aanvaller. Over de aard van die aanval is niets bekend. Het lek zit alleen in de Serv-U Managed File Transfer Server en Serv-U Secured FTP, maar niet in zijn MSP-software of in enterprisepakketten zoals Orion.

Die laatste software is waar het bedrijf eind vorig jaar mee in de problemen kwam. Toen drongen aanvallers binnen bij het bedrijf en verstuurden ze spionagemalware via een geïnfecteerde update. Het is niet bekend of de huidige aanvallen verband houden met die uit december.

Reacties (32)


Microsoft overweegt om gamestreaming te gebruiken voor previews van games

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 13:4172 reacties

Microsoft overweegt om zijn gamestreamingtechniek te gebruiken om spelers alvast een voorproefje te geven van games die nog in ontwikkeling zijn. Ontwikkelaars zouden dat ook als een verdienmodel kunnen gebruiken, zegt Xbox-topman Phil Spencer.

Microsoft heeft al Xbox-gamepreview, dat is een sectie in de downloadwinkel voor Xbox-consoles waar spelers games kunnen kopen die nog in ontwikkeling zijn. Dit is vergelijkbaar met het Early Access-principe van Steam. Nu moeten die games nog gedownload en geïnstalleerd worden, door ze te streamen zou dat niet nodig zijn.

"Als we games naar ieder apparaat kunnen streamen, kunnen we kijken hoe we meer van dergelijke ervaringen voor vroegtijdige toegang kunnen maken, zelfs als een verdienmodel voor makers", zegt Spencer in een interview met The Guardian.

In het interview komt ook Matt Booty, hoofd van Xbox Game Studios aan het woord. Hij stelt dat steeds meer games opties krijgen voor spelers om dingen toe te voegen aan het spel. Forza Horizon 5 krijgt bijvoorbeeld nieuwe mogelijkheden om uitdagingen en hindernisbanen te maken. "Ik denk dat mensen in de toekomst verwachten dat ze meer kunnen doen met scripting en mods", zegt hij. Ook wijst hij erop dat de Bethesda-games, die nu onderdeel zijn van Xbox, een lange geschiedenis hebben wat mods betreft.

Op de vraag of Microsoft een studio in India, Afrika of Zuid-Amerika zal overnemen om games te ontwikkelen voor een bredere markt, antwoordt Spencer dat het hem zou verbazen als dit niet zou gebeuren. Hij verwacht dat er in de komende drie tot vijf jaar verschillende grote studio's ontstaan in de 'niet-traditionele' regio's van game-ontwikkeling.

Microsoft geeft tien games touchbediening voor Game Pass-streaming op Android
Streaming met Game Pass Ultimate

Reacties (72)


Foto's en specificaties van OPPO Reno6 Z-smartphone lekken uit

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 13:2628 reacties

Verschillende foto's, specificaties en prijzen van de aanstaande OPPO Reno6 Z zijn uitgelekt via productpagina's uit Thailand, de Filipijnen en Vietnam. De Reno6 Z wordt op 21 juli officieel aangekondigd, maar vrijwel alle details zijn bekend.

De sites toonden onder andere verschillende foto's van de OPPO Reno6 Z, waarop te zien is dat de aanstaande smartphone voorzien is van een MediaTek Dimensity 800U-soc en ondersteuning heeft voor 30W-snelladen. Ook is er al een prijs bekend: omgerekend 350 euro. Dat schrijft GSM Arena op basis van screenshots van de websites.

De bekende smartphone-lekker Evan Blass heeft een flink aantal foto's van de Reno6 Z op Twitter gezet. Een deel van die foto's was al bewust door OPPO online gezet op een pagina over een livestream rond de release van de Reno6 Z.

Op de Vietnamese, Thaise en Filipijnse productpagina's stonden meer details, zoals het schermformaat van 6,43". Het gaat om een oledscherm met een 1080p+-resolutie en een refreshrate van 60Hz, net als de voorganger. Het toestel heeft 8GB ram en 128GB flashopslag. Naast een primaire camera met 64-megapixelsensor heeft het toestel een 32Mp-selfiecamera, een 8Mp-ultragroothoekcamera en een 2Mp-macrocamera.

Het Android-toestel ondersteunt 5G en is voorzien van een dual-SIM- en microSD-slot en een 4310mAh-accu. De telefoon wordt verwacht op 21 juli in Thailand en Vietnam, maar wanneer deze naar Nederland en België komt, is nog niet bekend.

OPPO Reno6 ZOPPO Reno6 ZOPPO Reno6 ZOPPO Reno6 Z

Reacties (28)


Reddit sommeert SaveVideo- en RedditSave-bots te stoppen

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 13:0598 reacties, submitter: himlims_

Reddit heeft de ontwikkelaar van de SaveVideo- en Redditsave-bots gesommeerd te stoppen met het mogelijk maken van video's op Reddit op te slaan. De maker heeft daar gehoor aan gegeven, nadat Reddit dreigde met een rechtszaak.

In een Redditpost zegt de persoon achter de bot dat 'de goden van reddit' contact hebben opgenomen en gezegd hebben te stoppen met SaveVideoBot en RedditSave. Doet de persoon dit niet, dan riskeert hij of zij een rechtszaak. De persoon achter u/savevideo stemt in met het verzoek en stopt de werking van de bots.

De bots, waarmee video's gedownload konden worden, werden gebruikt door miljoenen mensen, stelt TorrentFreak. De exacte reden achter het neerhalen van de bot wordt niet genoemd, maar het heeft naar alle waarschijnlijkheid te maken met auteursrechten.

Het is niet de eerste keer dat SaveVideo offline gaat. Vijf maanden geleden werd het account drie dagen geband en een maand geleden opnieuw 72 uur. Volgens TorrentFreak is SaveVideo bovendien niet de enige bot die het aan de stok heeft met Reddit. Eerder werden VRedditShare, VRedditDownloader en SaveThisVideo ook al geschorst. Die laatste vanwege klachten van OnlyFans.

Update 18:45 - In een reactie op r/Technology laat een admin van Reddit weten dat Reddit niet verantwoordelijk is voor de sommatie aan het adres van SaveVideoBot, en dat Reddit aan het uitzoeken is van wie de gebruiker deze sommatie dan gekregen heeft.

Reacties (98)


Firefox 90 met functie om te updaten als browser is afgesloten is verschenen

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 11:53137 reacties

Mozilla heeft Firefox 90 uitgebracht. De Windows-versie kan nu ook updaten als de browser niet draait. Chromium-browsers hebben dergelijke functionaliteit al langer. Verder is zoals aangekondigd ftp-ondersteuning volledig verwijderd uit Firefox 90.

De functie om op de achtergrond te updaten werd al getest in bètaversies en ontwikkelaars van Mozilla gaven daar in april details over. Het Firefox-profiel voert op Windows periodieke checks uit om te kijken of er een browserupdate is. Ook als de browser niet in gebruik is, kan een update doorgevoerd worden. Gebruikers kunnen dat uitzetten door bij about:preferences de instelling BackgroundAppUpdate aan te passen. Chromium-browsers, zoals Google Chrome en Microsoft Edge, maken al langer gebruik van dergelijke updates op de achtergrond.

Mozilla heeft de releasenotes van Firefox 90 op het moment van schrijven nog niet gepubliceerd, maar ghacks somt een aantal van de vernieuwingen in de browser op. Zoals eerder aangekondigd is ftp-ondersteuning volledig verwijderd uit Firefox. Vanaf versie 88 was ftp al standaard uitgeschakeld. Gebruikers die met Firefox nog ftp willen gebruiken, kunnen dat wel doen met extensies.

Ook nieuw is de pagina about:third-party, waar modules worden weergegeven die zijn geïnjecteerd in Firefox, die niet van Microsoft of Mozilla zijn. De pagina geeft gebruikers daar inzicht in en kan details geven over compatibiliteitsproblemen. Firefox 90 is een relatief kleine update. Begin juni kwam Firefox 89 uit met de nieuwe Proton-interface.

Reacties (137)


Samsung combineert kleine en grote fotodiodes in camerasensor voor auto's

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 11:2834 reacties

Samsung presenteert een camerasensor voor gebruik in auto's: de Isocell Auto 4AC. De sensor, die bijvoorbeeld in achteruitkijkcamera's of in de spiegels kan worden verwerkt, heeft fotodiodes van twee verschillende maten. Dat wordt gebruikt voor hdr-weergave.

De Isocell Auto 4AC is Samsungs eerste camerasensor geoptimaliseerd voor gebruik in auto's. Het gaat om een kleine sensor van het 1/3,7"-formaat, met een resolutie van 1280x960 pixels. De sensor kan storende knippering van ledverlichting, zoals straatlantaarns, onderdrukken. Daardoor is de sensor volgens Samsung geschikt in voor achteruitkijkcamera's in bijvoorbeeld de achterbumper, of camera's verwerkt in e-mirrors.

Samsung Isocell auto

De sensor is voorzien van wat Samsung CornerPixel-technologie noemt. Dat is een pixelstructuur waarbij elk pixelblok voorzien is van twee fotodiodes; een 3-micrometer pixel voor het tonen van beelden met weinig licht en een 1-micrometer pixel op de hoek van de grotere pixel voor lichtere omgevingen. Door die twee belichtingen te combineren kan de sensor hdr-opnames weergeven.

Door die pixelcombinatie kan er een scherper hdr-beeld getoond worden met weinig bewegingsonscherpte en moet de overgang van donkere naar lichte omgevingen getoond worden zonder plotse overgang. Volgens Samsung maakt dat het beeld in digitale spiegels duidelijker, ook wanneer de lichtsituatie steeds verandert, bijvoorbeeld bij het binnenrijden van een tunnel.

Met de dubbele fotodiodes wordt ook het knipperen van ledverlichting in beeld tegengegaan. De sluitertijd van de kleinere diode kan worden verlengd, waardoor het knipperen van ledverlichting niet te zien is.

De Isocell Auto 4AC is volgens Samsung de aftrap voor de ontwikkeling van een grotere line-up aan automotive sensors, vooral gericht op cameramonitorsystemen, autonoom rijden en in-cabin monitoring. Op dit moment wordt de sensor geproduceerd. In welke auto's de chip gebruikt zal worden, is nog niet bekend.

Isocell Auto 4AC

Reacties (34)


Google krijgt Franse boete van 500 miljoen euro in zaak over auteursrechten

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 10:40106 reacties

De Franse mededingingswaakhond Autorité de la concurrence geeft Google een boete van 500 miljoen euro. Volgens de autoriteit heeft Google opgelegde sancties niet nageleefd. De zaak draait om vergoedingen voor uitgevers en persagentschappen.

Vorig jaar heeft de Autorité de la concurrence zeven dwangbevelen opgelegd aan Google, waarmee de zoekgigant de opdracht kreeg om 'te goeder trouw' te onderhandelen met uitgevers en persbureaus over vergoedingen voor het opnemen van snippets van hun artikelen en foto's in zoekresultaten.

De waakhond legde die bevelen op nadat Google eenzijdig had besloten dat het geen uittreksels meer zou tonen, behalve als uitgevers daar toestemming voor gaven en daar geen vergoeding voor hoefden te hebben. Volgens de autoriteit misbruikte Google daarmee zijn machtspositie.

Na onderzoek concludeert de Autorité de la concurrence nu dat Google in verschillende opzichten geen rekening heeft gehouden met de bevelen. Daarom krijgt de zoekgigant een boete van 500 miljoen euro. De autoriteit zegt dat vooral het belangrijkste bevel, om te goeder trouw te onderhandelen, niet is nageleefd. Naast de boete van 500 miljoen euro legt de autoriteit een dwangsom op van 300.000 euro per dag dat Google niet voldoet aan de opgelegde sancties.

Google heeft wel onderhandeld met uitgevers en persbureaus, maar zou daarbij gepusht hebben naar een nieuw wereldwijd partnerschap: Publisher Curated News en de bijbehorende dienst Showcase. Google weigerde volgens de waakhond om discussie te voeren over bepaalde vergoedingen en beperkte de onderhandelingen door bepaalde persbureaus en uitgevers uit te sluiten.

Begin dit jaar bereikte Google een overeenkomst met de Alliance de la Presse d'Information Générale, ofwel APIG. Daarbij sprak Google af licentieovereenkomsten te sluiten met perspublicaties en nieuws op te nemen in de Google News Showcase. Daarin wordt meer inhoud opgenomen dan alleen snippets. De autoriteit is kritisch over de Showcase-dienst van Google, met een betaalde variant daarvan kan Google juist meer inkomen binnenhalen uit inhoud van persbureaus en uitgevers.

Volgens de waakhond is het gedrag van Google het resultaat van een 'weloverwogen, uitgebreide en systematische strategie', waarmee het bedrijf zich al jaren verzet tegen het betalen van vergoedingen voor het tonen van uittreksels.

Google zegt teleurgesteld te zijn met de beslissing. De zoekgigant heeft naar eigen zeggen wel te goeder trouw onderhandeld en stelt dat het als enige bedrijf afspraken heeft gemaakt over vergoedingen voor naburige rechten. Ook zegt Google dat het op het punt staat om een wereldwijde overeenkomst met persbureau AFP te sluiten over vergoedingen.

De Franse Autorité de la concurrence heeft meerdere miljoenenboetes opgelegd aan Google in de afgelopen jaren. Zo kreeg het bedrijf een boete van 220 miljoen euro voor misbruik van de advertentiemarkt en een boete van 150 miljoen euro voor het hanteren van onduidelijke voorwaarden.

Reacties (106)


Internetknooppunt AMS-IX breidt uit naar Rotterdam en Naaldwijk

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 10:2775 reacties, submitter: Stewie!

Internetknooppunt AMS-IX opent twee nieuwe points of presence, in datacenters van Smartdc in Rotterdam en Greenhouse Datacenters in Naaldwijk. Het is voor het eerst dat AMS-IX zich buiten de metropoolregio Amsterdam vestigt.

Vanaf oktober huisvest AMS-IX nieuwe PoPs in de twee datacenters in Rotterdam en Naaldwijk. Een point of presence huist de netwerkapparatuur en servers van AMS-IX. Op dit moment zit de AMS-IX in metropoolregio Amsterdam, en heeft het locaties in de VS, op de Caribische eilanden, in Hongkong en Mumbai. Daar komen nu Rotterdam en Naaldwijk bij.

Het is voor het eerst in de geschiedenis van AMS-IX dat het bedrijf PoPs buiten de metropoolregio Amsterdam toevoegt aan het internetknooppunt in Amsterdam. Met de nieuwe locaties hoopt AMS-IX een nog betere verbinding te leveren aan bedrijven in de regio, en internationaal. Daarnaast zegt ceo Peter van Burgel dat de regio Rotterdam-Den Haag de potentie heeft om uit te groeien tot een grote techhub, omdat er al een aantal grote techbedrijven gevestigd zijn, waardoor het belangrijk is voor AMS-IX om zich daar ook te vestigen. De nieuwe locaties zijn de vijftiende en zestiende fysieke locaties van de AMS-IX-node.

De PoPs van AMS-IX worden gehuisvest in colocatie-datacenters van Smartdc in Rotterdam en Greenhouse Datacenters in Naaldwijk. Klanten van die datacenters kunnen met de komst van AMS-IX een directe verbinding krijgen op het Amsterdamse knooppunt, wat een voordeel is voor hun verbinding, vooral op het gebied van latency.

Op dit moment is AMS-IX gehuisvest in datacenters van Equinix, Digital Realty, NorthC Amsterdam, EuNetworks, Iron Mountain, Global Switch, Interxion en het Nikhef, allemaal in Amsterdam, Haarlem en bij Schiphol.

Reacties (75)


Intel geeft eind juli presentatie over vorderingen met procedés en packaging

Door Julian Huijbregts, 13 juli 2021 09:3421 reacties

Intel geeft op 26 juli om 23:00 uur Nederlandse tijd een presentatie over de vorderingen die het bedrijf maakt met zijn productieprocedés en packagingtechnieken. De presentatie gaat verder in op de strategiewijzigingen die Intel in maart aankondigde.

De presentatie zal via een livestream te bekijken zijn en wordt gegeven door Intel-ceo Pat Gelsinger, samen met Ann Kelleher. Zij is senior vice president en general manager van Technology Development bij de processorfabrikant.

Volgens de aankondiging zullen de twee vertellen over innovaties op het gebied van chipproductie en packaging en details geven over de roadmaps daarvan. De presentatie is een vervolg op de in maart aangekondigde strategiewijzigingen, zegt Intel. De processorfabrikant kondigde toen aan nieuwe chipfabrieken te gaan bouwen en ook voor andere fabrikanten te gaan produceren. Ook zei Intel toen dat het de hulp van externe chipfabrieken zoals TSMC gaat inschakelen.

Het is de verwachting dat Gelsinger en Kelleher op 26 juli onder andere vertellen over de vorderingen van Intels 7nm-procedé. Intel werkt daar al een paar jaar aan, maar pas in 2023 worden de eerste processors uitgebracht die gemaakt zijn op dat procedé. Misschien geeft Intel ook meer details over hoe het gaat samenwerken met derden zoals TSMC.

In maart gaf Intel al enkele details over zijn 7nm-procedé en de Meteor Lake-S-desktopprocessors die daarop gemaakt zullen worden. Intel maakte toen bekend dat die processors een chiplet-ontwerp krijgen, net als AMD's Ryzen-processors. Daarbij bestaat de processor niet uit één grote chip, maar uit meerdere delen die gecombineerd worden. Dat maakt de productie efficiënter, omdat er bij een foutje in de productie een kleiner deel van de chipwafer verloren gaat.

Ook gaat Intel een gestapeld ontwerp toepassen voor Meteor Lake-S. Intel doet dat met zijn Foveros-techniek en paste dat eerder toe bij de Lakefield-processors, waarbij geheugen bovenop de chip is geplaatst.

Intel-presentatie

Reacties (21)


Ontwikkelaar brengt Linux-distro postmarketOS naar Kobo Clara HD-e-reader

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 08:1526 reacties, submitter: TheVivaldi

Een ontwikkelaar heeft het mobiele Linux-besturingssysteem postmarketOS geschikt gemaakt voor gebruik met e-reader Kobo Clara HD. Daarmee is het nu grotendeels mogelijk om van de e-reader een Linux-tablet te maken, al werkt de distro nog niet perfect.

Het besturingssysteem postmarketOS is vooral gemaakt voor smartphones met als doel om deze een langer leven te geven nadat fabrikanten stoppen met het pushen van updates, maar het werkt ook op tablets. En met dank aan ontwikkelaar jetomit nu ook op een e-reader. Hij heeft op Gitlab een merge request opgesteld die ondersteuning geeft voor de Kobo Clara HD, met zowel ondersteuning voor de vendor kernel als de mainline kernel van postmarketOS. Die merge request ontdekte Tuxphones.

PostmarketOS-ontwikkelaar Martijn Braam, op Tweakers bekend als mrmartijn, laat op YouTube zien dat het besturingssysteem werkt op de Kobo Clara HD, al werkt deze nog niet perfect. Wifi, touchbesturing en andere basisfeatures werken, concludeert ook Liliputing, maar de UI is niet geoptimaliseerd voor ePaper-displays, waardoor sommige onderdelen erg langzaam laden of slecht werken.

Bovendien moet de tablet uit elkaar gehaald worden om postmarketOS op de Kobo Clara HD te laden, om bij de SD-kaart te komen waar het oorspronkelijke besturingssysteem op staat, om deze vervolgens te vervangen door postmarketOS. Voorlopig is de ondersteuning voor de Kobo Clara HD nog een work-in-progress port.

Update 18:50 - In een reactie hieronder laat Martijn Braam weten dat hij in SXMO de kleuren van een aantal UI-elementen heeft aangepast zodat de grijswaarden van het e-inkdisplay beter uit komen, in een waarde van 0-64 van zwart naar wit. Dit lost een probleem op met het verkeerd weergeven van wat normaal kleuren zouden moeten zijn in Linux.

postmarketOS Kobo
postmarketOS op de Kobo Clara HD, foto: Martijn Braam

Reacties (26)


Telefoonfabrikant OPPO opent nieuwe fabriek in Turkije

Door Stephan Vegelien, 13 juli 2021 07:4352 reacties

Telefoonfabrikant OPPO heeft een nieuwe fabriek geopend in de buurt van Istanbul. Dat schrijft het bedrijf in een persbericht. In de fabriek komen zevenhonderd werknemers te werken. De fabriek is meer dan 10.000 vierkante meter groot en werd in vier maanden gebouwd.

Met de komst van deze fabriek heeft OPPO nu tien productiefaciliteiten wereldwijd, naast fabrieken in China, India en Oost-Europa nu dus ook in Turkije. OPPO noemt de nieuwe faciliteit een 'belangrijke mijlpaal binnen OPPO's reis in Europa'. Met de fabriek hoopt het nog beter de Europese markt te bedienen.

Wat er precies in de fabriek gemaakt gaat worden, zegt OPPO niet concreet. OPPO maakt naast smartphones ook wearables en oordopjes. Wel zegt het dat deze fabriek een surface-mount technology-productielijn heeft, in plaats van een traditionele assemblagelijn. Deze productielijn is gericht op smartphones, legt OPPO uit.

De nieuwe productiefaciliteit ligt een paar kilometer van het regionale hoofdkantoor van OPPO in Ataşehir. Hoewel er zevenhonderd mensen in de fabriek komen te werken, zegt OPPO met de komst in de hele toeleveringsketen zo'n tienduizend nieuwe banen te creëren. Eerder nam Tweakers een kijkje in de OPPO-fabriek in Shenzhen.

Oppo fabriek Turkije

Reacties (52)