Tip de redactie

MSI kondigt Modern 15-laptop met Comet Lake-U-cpu's en MX250-gpu aan

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 21:0333 reacties, submitter: TheVivaldi

MSI voegt de Modern 15-laptop toe aan zijn assortiment. De 15,6"-laptop is 16mm dik en weegt 1,6kg. De fabrikant maakt varianten met GeForce MX250-videokaart, en uitvoeringen zonder discrete gpu.

De MSI Modern 15 is een aanvulling op de kleinere Modern 14, die in augustus werd aangekondigd. Het nieuwe model is wat specificaties betreft gelijk, maar heeft een groter scherm en dus ook grotere afmetingen. MSI stopt een 52Wh-accu in de Modern 15 en bij het model met MX250-gpu zit een 90W-lader. Bij de uitvoering met alleen de Intel igpu zit een 60W-lader.

MSI voorziet de Modern 15 van Comet Lake-U-processors. Dat zijn 15W-laptopprocessors met maximaal zes cores. Er zijn twee geheugensleuven aanwezig waar maximaal 64GB ddr4-2666-geheugen in kan. Voor opslag zijn er twee m2-sleuven. Het 15,6"-scherm heeft een full-hd-resolutie en een ips-paneel.

Welke configuraties er zijn en wat die gaan kosten, heeft MSI nog niet bekendgemaakt. Het is ook nog niet bekend wanneer de Modern 15 uitkomt in de Benelux. De kleinere Modern 14-uitvoeringen staan sinds deze week in de Pricewatch. Een uitvoering met Core i7-quadcore en MX250-gpu kost zo'n 1034 euro.

MSI Modern 15MSI Modern 15MSI Modern 15MSI Modern 15MSI Modern 15MSI Modern 15
MSI Modern 15 MSI Modern 14
Cpu Tot aan tiende generatie Core i7 U-processor Tot aan tiende generatie Core i7 U-processor
Gpu Tot aan MX250 2GB Tot aan MX250 2GB
Ram Max. 64GB ddr4-2666 Max. 32GB ddr4-2666
Scherm 15,6", full-hd, ips 14", full-hd, ips
Gewicht 1,6kg 1,2kg
Dikte 15,9mm 15,9mm

Reacties (33)


Proef met waterstoftrein tussen Groningen en Leeuwarden begint volgend jaar

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 20:43343 reacties, submitter: jpsch

In het eerste kwartaal van 2020 start Arriva met ProRail, de provincie Groningen, Alstom en Engie een proef met een waterstoftrein. De trein van Alstom, die in Duitsland al wordt ingezet, gaat 's nachts tussen Groningen en Leeuwarden rijden.

Met de test willen de organisaties kijken hoe de prestaties van de waterstoftrein zijn, welke invloed het tanken van waterstof heeft op de dienstregeling en onderzoeken wat er nodig is om toestemming te krijgen om in de reguliere dienstregeling met een waterstoftrein te rijden. Als de proef een succes is, wil de provincie Groningen vanaf 2023 nieuwe treinen op waterstof laten rijden.

De test wordt uitgevoerd met de Coradia iLint van de Franse treinfabrikant Alstom. Dergelijke treinen worden sinds vorig jaar al gebruikt in Duitsland als vervanging voor dieseltreinen. De waterstoftrein heeft een maximumsnelheid van 140km/u. ProRail zei vorig jaar dat het plan was om de waterstoftrein begin 2019 in Nederland te testen, maar dat is nog niet gebeurd.

Alstom waterstoftrein
Coradia iLint

Reacties (343)


Render toont Huawei MatePad Pro-tablet met cameragat in scherm

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 19:5431 reacties

Telecomjournalist Evan Blass toont op Twitter een render van een tablet met een cameragat in de hoek van het scherm. Het gaat volgens hem om de Huawei MatePad Pro. Op de render staat ook een toetsenbordhoes en een stylus.

Uit de afbeelding van @EvLeaks is op te maken dat de tablet een scherm met een 16:10-verhouding krijgt. De afmetingen zijn onbekend, maar de schermranden zijn relatief dun. Huawei plaatst de frontcamera achter een gat in de hoek van het scherm. Dat gebeurt ook bij veel smartphones, maar nog niet in tablets.

Eerder deze maand publiceerde 91Mobiles al renders van een Huawei-tablet met hetzelfde uiterlijk. Die site claimt dat het apparaat de opvolger van de in juni gepresenteerde MediaPad M6 is. Over de specificaties van de MediaPad Pro is nog niets duidelijk. De MediaPad M6 is voorzien van Huawei's Kirin 980-soc, mogelijk krijgt de nieuwe tablet de Kirin 990-soc. Wanneer Huawei de MatePad Pro gaat aankondigen is nog niet bekend.

Huawei MatePad Pro

Reacties (31)


Intel voegt Pentium- en Celeron-dualcores toe aan Comet Lake-U-serie

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 19:1631 reacties

Intel heeft een Pentium- en Celeron-processor toegevoegd aan de Comet Lake-U-serie van laptopprocessors. Het gaat om dualcores met een tdp van 15W, zonder turbo. De kloksnelheden zijn iets hoger dan de varianten van de vorige generatie.

De nieuwe Pentium Gold 6405U en Celeron 5205U staan op Intels Ark-website. Toen Intel in augustus de Comet Lake-U-processors aankondigde, was het goedkoopste model een i3-dualcore. De nieuwe Pentium en Celeron zijn ook dualcores, maar dan zonder turbo en met minder L3-cache. Ook hebben ze een langzamere igpu en ondersteunen ze maximaal ddr4-2400. De Celeron ondersteunt bovendien geen HyperThreading.

Net als de Whiskey Lake-voorgangers worden de Comet Lake-U-processors op 14nm gemaakt. De nieuwe Pentium 6405U volgt de 5405U op en de Celeron 5205U is de opvolger van de 4205U. Die processors van de vorige generatie waren 100MHz lager geklokt. De Pentium Gold 6405U en Celeron 5205U zullen vermoedelijk hun weg vinden naar goedkope laptops, all-in-one en Windows-tablets.

Intel Comet Lake-U-serie van 15W-laptopprocessors
Processor Cores /
threads
Kloksnelheid Max. Turbo L3-cache Tdp Gpu-snelheid Ddr4-snelheid Prijs (per duizend)
Core i7-10710U 6/12 1,1GHz 4,7GHz 12MB 15W 1150MHz 2666 $443
Core i7-10510U 4/8 1,8GHz 4,9GHz 8MB 15W 1150MHz 2666 $409
Core i5-10210U 4/8 1,6GHz 4,2GHz 6MB 15W 1100MHz 2666 $297
Core i3-10110U 2/4 2,1GHz 4,1GHz 4MB 15W 1000MHZ 2666 $281
Pentium Gold 6405U 2/4 2,4GHz - 2MB 15W 950MHz 2400 $161
Celeron 5205U 2/2 1,9GHz - 2MB 15W 950MHz 2400 $107

Reacties (31)


Microsoft lijkt Cortana nog dit jaar van mannelijke stem te voorzien

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 18:4034 reacties, submitter: jelle810

Een uitgelekte video toont functies die spraakassistent Cortana in 2019 krijgt. Nieuw is onder andere een mannelijke stem en integratie met de Outlook-app op iOS. Ook toont de video een Play My Emails-functie.

In de video is een iOS-apparaat te zien waarop de Play My Emails-functie wordt getoond. Dat lijkt een functie te zijn om e-mails voor te laten lezen en om met spraakopdrachten bijvoorbeeld mails te markeren of te archiveren. Verder is te zien dat gebruikers een mannelijke stem kunnen instellen. Cortana heeft nu alleen een vrouwelijke stem.

De nieuwe Cortana-functies zijn te zien in een video die Twitter-gebruiker WalkingCat online heeft gezet. Hij staat bekend als een Microsoft-insider die geregeld nieuwe details naar buiten brengt voordat ze officieel zijn aangekondigd. Bij de video schrijft hij 'Cortana in 2019', wat erop lijkt te duiden dat de nieuwe functies nog dit jaar verschijnen. Het is niet duidelijk wanneer dat is.

Cortana 2019

Reacties (34)


Rage 2: TerrorMania-uitbreiding komt over twee weken uit

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 18:1140 reacties

Bethesda brengt op 14 november een nieuwe uitbreiding uit voor Rage 2. TerrorMania speelt zich af in een alternatieve realiteit binnen de game, waarbij de spelwereld is overgenomen door wandelende bewapende skeletten.

Volgens Bethesda bevat TerrorMania zowel 'vervormde versies' van bekende locaties, als nieuwe gebieden. Spelers krijgen een nieuw wapen, een zwaard dat ook dient als sleutel om de 'poorten tussen realiteiten te openen'. De uitgever toont nog geen bewegende beelden van TerrorMania, maar heeft wel een aantal screenshots gedeeld.

Rage 2: TerrorMania kost 500 Rage-coins, ofwel vijf euro. Er is ook een TerrorMania Digital Deluxe Upgrade die 1750 Rage-coins kost, wat gelijk staat aan 17,5 euro. Die versie bevat een extra missie en speciale skins voor wapens en voertuigen.

Rage 2 kwam in mei uit. De reacties op de game waren gemengd. Veel spelers en recensenten hadden kritiek op de beperkte lengte van het spel. Gelijktijdig met de release had Bethesda al een plan klaar staan om meer inhoud toe te voegen aan het spel in de vorm van betaalde uitbreidingen. TerrorMania is de tweede betaalde dlc voor Rage 2. Eerder kwam al Rise of the Ghosts uit.

Rage 2: TerrorMania
Rage 2: TerrorManiaRage 2: TerrorManiaRage 2: TerrorMania

Reacties (40)


Netflix brengt The Witcher-serie op 20 december uit en toont trailer

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 18:0184 reacties

Netflix toont een trailer van The Witcher en maakt bekend dat de serie vanaf 20 december te zien is. De serie is gebaseerd op de boeken van de Poolse schrijver Andrzej Sapkowski, net als de games van CD Projekt Red.

De Netflix-serie zal uit acht afleveringen bestaan en hoofdpersonage Geralt of Rivia wordt vertolkt door acteur Henry Cavill, die onder meer bekend is van zijn rol als Superman in de film Man of Steel uit 2013. In de nieuwe trailer wordt Geralt of Rivia geïntroduceerd en wordt uitgelegd wat een Witcher is.

In mei 2017 werd bekendgemaakt dat Netflix aan een The Witcher-serie werkte. Sapkowski, de schrijver van de boekenserie, zei toen blij te zijn dat er een serie komt die trouw blijft aan het bronmateriaal. Hij werd aangesteld als creative consultant voor de serie. De Netflix-serie is in Oost-Europa opgenomen en geschreven en geregisseerd door Lauren Schmid. Zij regisseerde eerder al de Daredevil-serie.

Reacties (84)


Fisker toont elektrische suv met zonnepanelen op dak die rond 2022 uitkomt

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 17:37165 reacties

Fisker Inc. toont renders van de Ocean. Dat is de elektrische suv die het Amerikaanse bedrijf eerder dit jaar aankondigde. De auto moet in 2022 in massaproductie gaan en zou in de VS minder dan 40.000 dollar gaan kosten.

Ontwerper en ceo Henrik Fisker heeft de naam van de auto bekendgemaakt op Twitter en toont daarbij renders van de voorkant, achterkant en bovenkant. Eerder deze week maakte Fisker al bekend dat zijn bedrijf op 4 januari 2020 een prototype van de auto zal tonen. Het gaat volgens het bedrijf niet om een showcar, maar om een auto die volledig werkt en opgebouwd is op het platform waar de uiteindelijke productieversie ook op gemaakt zal worden.

De auto krijgt een 80kWh-accu die goed zou moeten zijn voor een bereik tussen 402 en 482 kilometer. Het dak wordt voorzien van zonnepanelen en volgens de fabrikant levert dat jaarlijks zo'n 1610km aan 'gratis bereik' op. Meer technische details heeft Fisker nog niet bekendgemaakt over de auto. Wel zegt de fabrikant gerecyclede materialen te zullen gebruiken voor veel onderdelen.

Fisker kondigde de komst van de auto in maart aan en zei toen dat het model in de VS minder dan 40.000 dollar gaat kosten. Het bedrijf gaat de concurrentie aan met de Tesla Model Y, die in Amerika ook minder dan 40.000 dollar kost. In Nederland kost de Model Y minimaal 57.000 euro. Eind 2021 moet de Ocean in productie gaan en dat moet resulteren in leveringen op grote schaal in 2022.

Het Amerikaanse bedrijf Fisker Inc. is in 2016 opgericht. Ontwerper Henrik Fisker staat aan het hoofd van het bedrijf. Hij is bekend van de Fisker Karma, die in 2012 uitkwam en gemaakt werd door Fisker Automotive. Dat bedrijf ging echter failliet en de productiefaciliteit werd verkocht aan een Chinees bedrijf, dat nu onder de naam Karma Automotive opereert. Henrik Fisker behield de rechten op de naam en het handelsmerk Fisker.

Fisker OceanFisker OceanFisker Ocean

Reacties (165)


Ubisoft heeft doel om crossplay aan alle pvp-games toe te voegen

Door Daan van Monsjou, 31 oktober 2019 17:0834 reacties

In een conference call met investeerders heeft de ceo van Ubisoft uitgesproken dat het doel is om crossplay-ondersteuning naar alle pvp-games te brengen. Hij zegt daarbij dat crossplay-ontwikkelingen goed onderweg zijn bij het bedrijf.

Eerder deze maand voegde Ubisoft crossplatform-ondersteuning toe aan zijn free-to-play-vechtgame Brawlhalla. Volgens Yves Guillemot is het doel om deze ondersteuning aan alle pvp-games van Ubisoft toe te voegen, schrijft gamesindustry.biz op basis van zijn uitlatingen. Momenteel is Brawlhalla naast de World Dance Floor-modus van het spel Just Dance de enige cross-platformgame uit de stal van Ubisoft, maar daar zullen op termijn dus meer titels bij komen. Er komen steeds meer games waarbij spelers op zowel de pc als op de consoles tegen elkaar kunnen spelen. Los van Ubisoft gaat het dan onder andere over Fortnite, Minecraft, Dauntless, Call of Duty: Modern Warfare en Rocket League.

Huidige pvp-games van Ubisoft zijn bijvoorbeeld For Honor en Rainbow Six Siege. Die laatste game doet het volgens Ubisoft goed. Het bedrijf meldt in zijn kwartaalcijfers dat de multiplayergame een 'recordaantal actieve spelers heeft', al geeft de uitgever daarbij geen exacte cijfers. Wel zegt Ubisoft dat de game 50 miljoen geregistreerde spelers heeft op alle platforms gezamenlijk. Het is daarbij wel onduidelijk of spelers die het spel bijvoorbeeld alleen hebben uitgeprobeerd tijdens een gratis weekend ook zijn meegeteld.

Ubisoft spreekt ook van een 'verdere toename' van de dagelijkse player engagement in Rainbow Six Siege en Assassin's Creed: Odyssey. Het bedrijf meldt een toename in player recurring investments van 18,3 procent in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar. Hieronder valt de verkoop van dlc, seizoenspassen en microtransacties. Een voortdurende flinke stijging van de inkomsten bij deze categorie is bij game-uitgevers al jaren een patroon en bij Ubisoft is dat niet anders.

Eerder deze maand stelde Ubisoft meerdere aankomende games uit en verlaagde het bedrijf zijn winstverwachtingen wegens tegenvallende resultaten van Ghost Recon: Breakpoint. In zijn kwartaalcijfers zegt Ubisoft dat de opbrengsten van het bedrijf zijn gedaald door impairment charges die aan Breakpoint zijn gerelateerd. Dit is een verlies aan goodwill en komt simpel gezegd neer op verloren opbrengsten door imagoschade. Ubisoft meldt dat de operationele inkomsten, wat staat voor de omzet voor aftrek van belasting, afschrijvingen en dividend, is gedaald met 93 procent in vergelijking met vorig jaar. Wel zegt het bedrijf dat het omzetdoel voor het afgelopen kwartaal is behaald.

Review Rainbow Six Siege

Reacties (34)


Codemasters verlengt contract voor officiële F1-games tot 2025

Door Julian Huijbregts, 31 oktober 2019 16:5841 reacties

Codemasters heeft zijn contract met de Formula One Group verlengd. Met de nieuwe overeenkomst krijgt de ontwikkelaar de exclusieve rechten om F1-games uit te brengen tot 2025. Codemasters heeft de rechten al sinds 2008.

De ontwikkelaar heeft met het nieuwe contract de rechten in handen om van 2021 tot 2025 officiële F1-games te maken. Ook heeft de studio al een optie op de seizoenen 2026 en 2027. Codemasters is sinds 2008 de enige studio die officiële F1-games uitbrengt, maar volgens de ontwikkelaar is de nieuwe overeenkomst de langste contractverlenging tot nu toe.

Codemasters bracht in 2009 zijn eerste F1-game uit en heeft sindsdien ieder jaar een nieuwe versie uitgebracht. De games komen uit voor de pc en consoles, en van F1 2016 verscheen ook een versie voor Android en iOS. Daarna kwam er geen jaarlijkse F1-game meer voor smartphones, maar vorig jaar verscheen wel F1 Mobile Racing als opvolger. Die mobiele game is twaalf miljoen keer gedownload volgens Codemasters.

Gameplayvergelijking van F1 2018 en F1 2019

Reacties (41)


Test-app voor 'Oculus Assistant' verschijnt op Quest-headset

Door Arnoud Wokke, 31 oktober 2019 16:115 reacties

Een test-app voor iets dat Oculus Assistant gaat heten is verschenen in de firmware voor de Oculus Quest. Dat meldt UploadVR. De app is te openen en vraagt om toestemming voor opname van audio, maar doet verder niets.

Oculus AssistantIn de ontwikkelaarsinstellingen verschijnt de app met de naam Oculus Assistant Service. Bij het openen verschijnt de naam Assistant Test Service boven in beeld, zegt UploadVR. Na het vragen van toestemming laat de app alleen een grijs beeld zien. De app zit in de Quest v10-firmware.

De aanwezigheid van de app op de Quest duidt erop dat Facebook begonnen is met testen van de functie op de headset. Het bedrijf maakte in april bekend dat het werkte aan de software voor Oculus-headsets en Portal-apparaten. Wat de assistent precies kan en doet, is onduidelijk. Facebook zegt tegen UploadVR niets te kunnen zeggen.

Reacties (5)


Afbeelding toont Motorola razr met vouwbaar scherm

Door Arnoud Wokke, 31 oktober 2019 16:0831 reacties

Er is een afbeelding verschenen van wat de Motorola razr zou moeten zijn, een smartphone met een vouwbaar scherm. De telefoon moet doen denken aan de Razr die Motorola in 2004 uitbracht, een klaptelefoon die voor zijn tijd dun was.

Motorola razr. Bron: EvLeaks
De afbeelding. Bron: Evan Blass

De naam wordt razr met allemaal kleine letters, aldus telecomjournalist Evan Blass. De afbeelding laat het toestel zien in een hand, waarbij te zien is dat hij ongeveer half zo lang is als veel andere moderne smartphones. De breedte lijkt in lijn te liggen met andere smartphones, terwijl hij wel relatief dik oogt. De afbeelding laat een knop op de behuizing zien, vermoedelijk voor de vingerafdrukscanner.

Op de buitenkant lijkt bovendien een ronde uitstulping te zitten. Dat doet denken aan hoe moederbedrijf Lenovo de camera's van veel Motorola-smartphones van de afgelopen jaren ontwierp. Ook lijkt er een scherm aan de buitenkant te zitten.

Vermoedelijke Motorola Razr met vouwbaar scherm. Bron: Weibo, Jjut_
Eerder uitgelekte render.
Bron: Weibo, JJUT_ en Slashleaks

Er zijn al sinds begin dit jaar geruchten over de komst van een variant van de Motorola Razr met vouwbaar scherm. Die telefoon zou, in tegenstelling tot huidige modellen met een vouwbaar scherm, zoals de Samsung Galaxy Fold, Royole FlexPai en Huawei Mate X, niet in de breedte zijn uit te vouwen tot een tablet. In plaats daarvan moeten gebruikers die in de lengte uitvouwen. De vorm zou daarmee overeen komen met die van een oude klaptelefoon als de Razr.

Eerdere geruchten wijzen op een toestel met een scherm met een diagonaal van 6,2" en een inkeping, uitgaande van de uitgevouwen situatie. De telefoon zou een Qualcomm Snapdragon 710-soc hebben. Het is onbekend of de telefoon alleen uit zou komen in de Verenigde Staten of dat er ook een release wereldwijd zal volgen. Lenovo heeft een evenement gepland voor 13 november en daar zal de fabrikant de telefoon vermoedelijk presenteren.

Reacties (31)


WhatsApp laat Android-gebruikers app ontgrendelen met vingerafdruk

Door Arnoud Wokke, 31 oktober 2019 15:4692 reacties

WhatsApp is begonnen met het aanbieden van de functie om de app op Android te ontgrendelen met een vingerafdruk. Dat meldt het bedrijf. De functie voor iOS ging live in februari en was sinds enige maanden op Android te gebruiken in de bèta.

Gebruikers kunnen de optie vinden onder Settings-Account-Privacy, meldt WhatsApp. De functie zit in WhatsApp 2.19.308. Zoals altijd kan het even duren voor de update bij alle gebruikers in de Play Store verschijnt. Sommige gebruikers hebben vermoedelijk nog 2.19.291. Die versie kwam half oktober uit en daar zit de functie niet in.

Na activatie van de functie kunnen gebruikers de app alleen in na het scannen van hun vingerafdruk. Gebruikers kunnen kiezen of de app zich direct weer vergrendelt, of dat pas na een minuut of een half uur gebeurt. De functie lijkt identiek aan die in iOS. Ook kunnen gebruikers kiezen of WhatsApp de inhoud van berichten toont in notificaties.

Vingerafdrukbeveiliging op Android-versie WhatsAppVingerafdrukbeveiliging op Android-versie WhatsApp

Reacties (92)


Apple verwijderde per ongeluk tientallen miljoenen ratings in App Store

Door Arnoud Wokke, 31 oktober 2019 15:4524 reacties, submitter: TheVivaldi

Apple verwijderde vorige week per ongeluk tientallen miljoenen beoordelingen van apps door gebruikers in de App Store. Het bedrijf heeft de fout erkend en heeft de reviews inmiddels weer hersteld.

Apple zegt tegen Techcrunch dat de reviews uit de App Store verdwenen door een bug die optrad tijdens onderhoud. Het ging volgens het bedrijf niet om permanente verwijderingen, maar gebruikers konden de ratings tijdelijk niet zien en ook de scores die apps hebben in de App Store, waren ongeveer een week lang anders.

Het ging om 22 miljoen reviews die verdwenen, zegt AppFigures, die de verdwijning opmerkte. Bijna de helft daarvan was in de Amerikaanse App Store, maar in totaal verdwenen er reviews in 155 landen. Het probleem trof driehonderd apps van tweehonderd ontwikkelaars. Daaronder waren bekende namen als Dropbox, Disney, Hulu, Amazon en Starbucks, maar ook kleinere ontwikkelaars. Inmiddels staan alle reviews weer in de App Store.

Bug App Store: ratings Hulu verdwenen. Bron: AppFigures
Ontwikkeling van aantal ratings op app Hulu. Bron: AppFigures

Reacties (24)


Onderzoekers laden accu van ev in tien minuten bij kortstondige hoge temperatuur

Door Joris Jansen, 31 oktober 2019 15:2747 reacties, submitter: cdekkers

Wetenschappers van de Pennsylvania State University melden dat ze een lithium-ionaccu van een elektrische auto in tien minuten hebben geladen, waarmee er een bereik van 321 tot 482 kilometer bijkwam. Dit hebben ze bereikt door voor korte duur een relatief hoge temperatuur toe te passen.

Volgens hoogleraar en mede-onderzoeker Chao-Yang Wang is deze methode toe te passen bij in ieder geval 2500 laadcycli, of het equivalent van ongeveer 800.000km. Dat betekent dat deze methode volgens hem de potentie heeft om bij te dragen aan een brede adoptie van elektrische auto's.

Het probleem hierbij is echter dat snelladen met een flink vermogen noodzakelijk is, en dan hebben de lithiumionen de neiging om op het snijvlak van de negatieve elektrode en het elektrolyt als metallisch lithium een afzetting te creëren op het oppervlak van de anode. De intercalatie, ofwel het proces waarbij de ionen worden opgenomen in de structuur van de elektrode, wordt door die afzetting verstoord en dus nemen de prestaties af. Uiteindelijk kunnen zich zelfs structuren vormen die tot onveilige situaties en kortsluiting leiden.

Als de temperatuur in de accucel maar hoog genoeg wordt, wordt dit probleem voorkomen, want dan bewegen de lithiumionen snel genoeg zodat er geen afzetting optreedt. Echter, een temperatuur van 60 graden Celsius is volgens Wang 'extreem' en 'verboden in de accu-arena'. In het veld van accuonderzoek en de chemie gaat men er namelijk vanuit dat deze temperatuur te hoog is, waardoor er een gevaar ontstaat voor de interne materialen en de levensduur van de accu drastisch inzakt.

Wang en zijn onderzoeksteam kwamen tot de conclusie dat dit probleem kan worden opgelost als de accu kan worden opgewarmd tot 60 graden Celsius voor de duur van slechts tien minuten, net lang genoeg voor het laadproces, om hem vervolgens weer heel snel af te koelen tot kamertemperatuur. Bij een dergelijke, korte opwarming en snelle afkoeling krijgt het lithium niet de kans om een afzetting te veroorzaken en is de opwarming te kort om de algehele prestaties van de accu aan te tasten.

Voor het snel opvoeren van de temperatuur hebben de onderzoekers een soort zelfverhittende accu gebruikt met een dunne folielaag van nikkel, waarmee als het ware een interne zelfverhittende structuur is gevormd die warm wordt door weerstandsverhitting. Hiermee wordt ook de binnenkant van de accu verwarmd en was de accu tot 80 procent bij te laden in tien minuten, zonder dat de eerder genoemde problemen optraden.

Volgens de onderzoekers is hiermee aangetoond dat het oude idee dat de lithiumaccu's niet met hoge temperaturen mogen worden geladen, in principe niet meer opgaat. Wang vindt dat de voordelen van een kortdurende hoge temperatuur de nadelen al snel tenietdoen. Wang zegt tegen The Guardian dat hij verwacht dat er nog twee tot drie jaar nodig is voordat het in commerciële auto's kan worden gebruikt.

De technische vindingen moeten echter nog verder worden doorontwikkeld, voordat deze methode toepasbaar is in elektrische auto's. Bovendien zijn tijdens het onderzoek accucellen met een relatief kleine capaciteit van ongeveer 10Ah gebruikt. Wang stelt dat de technologie toepasbaar is voor de accu's van elektrische auto's en dat er accu's van verschillende capaciteiten en groottes kunnen worden geladen, mits het laadvermogen proportioneel toeneemt met het formaat van de accu. Hij zegt dat een autoaccu van 150Ah een snellaadstation nodig heeft die 900A kan leveren gedurende tien minuten en dat is volgens hem haalbaar met de bestaande snelladers.

Het onderzoek is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Joule, onder de titel Asymmetric Temperature Modulation for Extreme Fast Charging of Lithium-Ion Batteries.

Reacties (47)


Google test vernieuwde Assistent Updates-tab bij sommige gebruikers

Door Michel van der Ven, 31 oktober 2019 12:5714 reacties

Google lijkt voorzichtig te zijn begonnen met de distributie van een nieuwe look voor de Assistent Updates-tab. Verschillende gebruikers maken melding van een gereviseerd en overzichtelijker tabblad dat meer focust op de informatie die op dat moment echt relevant is.

Een van de gebruikers bij wie de nieuwe Assistent Updates-tab donderdag verscheen, was de persoon achter het Twitter-account @edpratti. Hij maakte enkele schermafbeeldingen en ook een korte video van de aanpassingen. Wat direct opvalt is dat de Updates-tab niet langer vol staat met acties als 'Bel iemand op' of 'Een spelletje doen', die gebruikers als overbodig kunnen ervaren.

De nieuwe Assistent Updates-tab toont vooral de kaarten die relevant zijn, zoals de weersvoorspelling en belangrijke gebeurtenissen voor de komende uren en dagen. De kaarten zijn wat rustiger vormgegeven en in sommige gevallen voorzien van een achtergrondkleur. Doordat de begroeting in de nieuwe interface kleiner wordt weergegeven, is meer relevante informatie zichtbaar.

Ook het gedrag van de kaarten is anders. Door erop te klikken, vouwen de kaarten zich open en verschijnen er bijkomende details in beeld. Bij de 'oude' Assistent Updates-tab kwam de gebruiker in zulke gevallen meestal op een nieuw scherm terecht.

Het is niet duidelijk wanneer Google de vernieuwde Assistent Updates-tab op grote schaal zal uitrollen. Hetzelfde geldt voor de nieuwe Google Assistent die onlangs ook een kleine cosmetisch update kreeg, maar voorlopig enkel beschikbaar is op de Pixel 4-smartphone.

Google Assistant Updates-tab
Links de 'oude' en rechts de nieuwe Assistent Updates-tab. Screenshot rechts: @edpratti

Reacties (14)


Nintendo heeft 1,95 miljoen Switch Lite-consoles geleverd

Door Daan van Monsjou, 31 oktober 2019 12:3449 reacties, submitter: JackAvery

Nintendo heeft zijn financiële cijfers voor de eerste helft van het boekjaar gepubliceerd. Het bedrijf heeft in die periode 6,93 miljoen Nintendo Switch-consoles geleverd aan verkooppunten, waaronder 1,95 miljoen Switch Lite-modellen.

Nintendo leverde in de eerste helft van het boekjaar 2019 zo'n 6,93 miljoen Nintendo Switch-consoles. Deze periode eindigde op 30 september. Het bedrijf bracht 2,13 miljoen Switch-exemplaren in het eerste kwartaal naar winkelschappen. Dit wil zeggen dat Nintendo in het afgelopen kwartaal 4,8 miljoen Switch-consoles heeft geleverd. Hieronder vallen 1,95 miljoen Switch Lite-modellen. Deze handheld zonder dock kwam 20 september uit en het aantal van 1,95 miljoen werd dan ook in tien dagen behaald. De normale Nintendo Switch is in de afgelopen drie maanden 2,85 miljoen keer geleverd. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tussen het 'oude' model, en de nieuwe versie met verbeterde accuduur.

In totaal zijn er nu wereldwijd 41,67 miljoen Switch-consoles de verkoop in gegaan. De console komt hiermee in de buurt van de SNES, waarvan 49 miljoen exemplaren in omloop waren. Wat betreft softwareverkoop is de Switch de Nintendo 64 voorbij gegaan in het afgelopen kwartaal; in totaal zijn er op het moment van schrijven 246 miljoen games geleverd voor de Switch. Bij de N64 ligt dit aantal op ongeveer 225 miljoen spellen.

In het afgelopen kwartaal heeft Nintendo 35,87 miljoen games geleverd. Link's Awakening is sinds zijn release 3,1 miljoen keer geleverd; voor Super Mario Maker lag dat aantal in het afgelopen kwartaal op 1,51 miljoen, maar dat spel ging in juni, de maand van verschijning, 2,42 miljoen keer over de toonbank. Fire Emblem: Three Houses is in het afgelopen kwartaal 2,29 miljoen keer geleverd. Mario Kart 8 Deluxe, een game die in april 2017 uitkwam, is gedurende het afgelopen kwartaal 1,12 miljoen keer naar verkooppunten gestuurd.

Nintendo draaide in het afgelopen kwartaal een omzet van ongeveer 271,9 miljard yen, wat neerkomt op 2,25 miljard euro. Het bedrijf behaalde een nettowinst van 375 miljoen euro.

Reacties (49)


AlphaStar-ai bereikt Grandmaster-niveau bij StarCraft II met alle drie de rassen

Door Olaf van Miltenburg, 31 oktober 2019 11:4169 reacties, submitter: duqu

DeepMind heeft AlphaStar Final getraind, een ai-agent die het Grandmaster-niveau bij rts StarCraft II heeft bereikt en beter speelt dan 99,8 procent van alle actieve spelers van het spel. De agent speelde anoniem online via Blizzards Battle.net-platform.

DeepMind gebruikte een combinatie van leren via reinforcement self-play, multi-agentgamepotjes via een eigen League en het imiteren van menselijke strategieën om van AlphaStar een Grandmaster te maken, het hoogste niveau dat op de StarCraft II-ladder te behalen is. Dat lukte de agent met de Terran, Zerg en Protoss, de drie facties in het spel.

Googles dochterbedrijf meldt dat de resultaten een sterk bewijs vormen dat dit soort algemene leertechnieken kunnen worden gebruikt om ai-systemen geschikt te maken voor werk in complexe, dynamische omgevingen met verschillende subjecten. Daarnaast verwacht het bedrijf dat de vorderingen kunnen helpen om kunstmatige intelligentie veiliger en robuuster te maken.

AlphaStar Final speelde ongemodificeerde StarCraft II-potjes op basis van een blikveld dat vergelijkbaar is met dat van mensen en met restricties om de action rate op het niveau van dat van menselijke spelers te brengen. Die snelheid van reageren is een van de eigenschappen waarmee machines gemakkelijk mensen kunnen overtreffen. Professionele StarCraft II-spelers hebben DeepMind geholpen bij het creëren van de beperkingen die tot evenwichtige omstandigheden moeten leiden. Het aantal acties per minute werd daarop gelimiteerd tot maximaal 22 per 5 seconden. Verder kan AlphaStar pas na 110ms een actie uitvoeren nadat een frame is waargenomen en kan hij vertraagd reageren op onverwachte situaties omdat agents vooruit beslissen waar ze gaan observeren.

DeepMind meldt dat het moeilijk is voor ai-agents om tot winnende strategieen te komen, doordat ze op elk moment in het spel meer dan 1026 mogelijke acties kunnen uitvoeren. Bovendien hebben de standaardleertechnieken hun eigen nadelen. Zo kan leren door tegen zichzelf te spelen leiden tot 'vergeetachtigheid', waarin een agent in een loop van terugkerende, winnende strategieën terechtkomt zonder iets nieuws te leren.

Tegen zichzelf spelen op basis van een willekeurige mix van eerdere strategieën, fictitious self-play genoemd, kan hierbij helpen. Alleen spelen om te winnen kan op zichzelf echter al beperkend zijn, claimt DeepMind. Daarom ontwikkelde het bedrijf exploiter agents die puur spelen om de zwakke plekken van een andere agent bloot te leggen. Verder werd AlphaStar slimmer door te leren op basis van imitatie. De kunstmatige intelligentie onderzocht daarbij het gebruik van strategieën van menselijke tegenstanders bij de potjes tegen zichzelf, waarbij onder andere analyses van openingszetten een rol speelden.

Professioneel speler Dario 'TLO' Wünsch zegt niet het gevoel te hebben gehad tegen een bovenmenselijke tegenstander te hebben gespeeld en Diego 'Kelazhur' Schwimer voegt daaraan toe dat spelen tegen de ai tot heel ongewone gameplay leidt en dat de agent geheel eigen speelstijlen en strategieën heeft.

De bevinding dat AlphaStar tot de beste spelers van StarCraft II kan behoren bij echte online gamerankings, volgt op een demonstratie in januari van dit jaar, toen een professionele speler van Team Liquid vijf wedstrijden verloor, maar een live wedstrijd won. Op die demonstratie kwam kritiek omdat de vergelijkingen van acties per minuut tussen mens en ai oneerlijk zouden zijn. Daarop zijn de restricties voor AlphaStar aangepast.

DeepMind publiceert de resultaten en de test in een artikel en op Nature met de titel Grandmaster level in StarCraft II using multi-agent reinforcement learning. Het bedrijf maakt alle replays van AlphaStar eveneens beschikbaar.

Reacties (69)


Chinese internetters zijn kwaad op maker Notepad++ voor steun aan Oeigoeren

Door Michel van der Ven, 31 oktober 2019 11:27175 reacties, submitter: d91

De Free Uyghur-update die de ontwikkelaar van opensource-editor Notepad++ heeft uitgebracht, heeft veel boze reacties van Chinezen opgeleverd. Vooral op GitHub spuwen Chinese netizens hun gal over de steunbetuiging aan de Oeigoerse moslimminderheid in China.

Op de GitHub-pagina van Notepad++ heeft de beladen bijnaam van versie 7.8.1, die zoveel wil zeggen als 'bevrijd de Oeigoeren', een Chinese flamewar teweeggebracht. Er zijn commentaren die het opnemen voor de Chinese staat, maar andere posters hebben het rechtstreeks gemunt op Don Ho, de ontwikkelaar van de opensource-editor.

Volgens het Duitse T3N regent het beledigingen en zelfs racistische opmerkingen aan het adres van Ho, die onder meer wordt uitgemaakt voor 'banaan'; in delen van Azië een wijdverspreide belediging om aan te geven dat iemand alleen uiterlijk Aziatisch is, maar innerlijk een westerling. Van Ho is bekend dat hij zich kritisch opstelt tegenover de Chinese overheid en de manier waarop het land de Oeigoerse minderheid behandelt.

Het blijft bovendien niet bij beledigingen, want inmiddels zou het GitHub-project ook te kampen hebben met ddos-aanvallen, meldt T3N. In een reactie zegt Don Ho niet verrast te zijn door de boze reacties. Hij beseft ook dat zijn partijdigheid impact kan hebben op de populariteit van Notepad++, ‘maar dat dit geen argument mag zijn om geen actie te ondernemen’. Het is onbekend of het gaat om oprecht boze internetters uit China of een gecoördineerde actie van de Chinese overheid.

De ontwikkelaar van Notepad++ geeft zijn releases vaker een politiek of maatschappelijk beladen codenaam mee om zijn solidariteit uit te spreken. Eerder gebeurde dat bijvoorbeeld bij versie 6.6.4 alias de Tiannanmen June Fourth Incident Edition, en bij versie 6.7.4, de Je Suis Charlie Edition.

GitHub Notepad++
Een van de vele kritische reacties op GitHub

Reacties (175)


GitLab draait beslissing terug om trackers in software te plaatsen

Door Tijs Hofmans, 31 oktober 2019 11:2048 reacties, submitter: MadEgg

GitLab komt terug op een omstreden beslissing om telemetrie in de applicatie te plaatsen. Het van origine Nederlandse bedrijf wilde JavaScript-trackers inzetten om te bekijken hoe gebruikers de applicatie gebruiken. Dat leidde echter tot veel kritiek.

GitLab kwam begin oktober met de eerste plannen en stuurde gebruikers op 23 oktober een e-mail waarin het aankondigde het privacybeleid daarop aan te passen. Nu schrijft GitLab op die beslissing terug te komen. GitLab was van plan om trackingsoftware te gebruiken om te kijken hoe gebruikers met de dienst omgingen. Dat was volgens GitLab nodig om 'sneller beter te worden'. Die software zou worden ingezet bij de services die door GitLab zelf werden gehost, en in de gelicenseerde producten. Gebruikers die zelf GitLab hosten, zouden geen trackers krijgen. Het zou gaan om 'JavaScript-snippets' die zowel open source als proprietary waren.

Het plan kwam op veel kritiek van gebruikers en klanten te staan, maar ook van GitLab-medewerkers zelf. Die stelden bijvoorbeeld dat het verzamelen van telemetrie altijd opt-in zou moeten zijn. GitLab heeft nu besloten het plan terug te trekken. "Op basis van veel feedback van klanten, gebruikers en de bredere gemeenschap hebben we de plannen teruggedraaid en de wijzigingen ongedaan gemaakt voordat ze actief werden", schrijft oprichter Sid Sijbrandij in een e-mail aan de gebruikers en een blogpost. Hij zegt ook dat GitLab 'zijn eigen kernwaarden niet volgde' door de gebruikers niet bij de beslissing te betrekken.

Sijbrandij schrijft ook dat GitLab ook in de toekomst in de producten geen telemetrie zet die gebruikersdata naar derde partijen stuurt. Het bedrijf zegt in de komende tijd te komen met een nieuwe strategie rondom het verzamelen van data, waarbij de gemeenschap wordt betrokken.

Reacties (48)


Wetenschappers ontwikkelen veel efficiëntere waterstofwinningsmethode

Door Joris Jansen, 31 oktober 2019 11:14218 reacties, submitter: Mylan Piron

Wetenschappers van diverse Europese universiteiten stellen dat ze een waterstofproductiemethode hebben ontwikkeld waarbij de voor elektrolyse benodigde hoeveelheid energie bijna vijftig procent lager is dan bij de huidige methoden.

Het onderzoeksteam richtte zich op een efficiëntere manier om waterstof te produceren bij de splitsing van water in zuurstof en waterstof door middel van elektrolyse. Ze ontdekten dat de hoeveelheid geproduceerd waterstofgas toeneemt als elektroden met een laagje molybdeenditelluride als katalysator worden gebruikt.

Dat werkt overigens alleen als een specifiek patroon van hoge stroompulsen wordt toegepast. Als die pulsen door het zuurhoudende elektrolyt worden geoptimaliseerd, kan de hoeveelheid benodigde energie met bijna vijftig procent omlaag. De voor een stroomdichtheid van 10mA/cm² benodigde overspanning, waarbij de potentiaal van een metaal verandert door een elektrische stroom, neemt van 320mV af tot 178mV. Volgens de onderzoekers zijn subtiele veranderingen in de elektronische structuur van het elektrodemateriaal dus erg belangrijk.

Aangezien het transport van elektrische ladingen de mate van de versterking van de katalyse bepaalt, denken de onderzoekers dat ontwikkelingen op het vlak van machinelearning kunnen bijdragen aan het optimaliseren van de sequentie van de toegepaste elektrische pulsen, om zodoende de output te maximaliseren. De wetenschappers zien de ontwikkeling van een ai-protocol dan ook als de volgende stap in het onderzoek, zodat in de zoektocht naar de effectiefste elektronische structuren die in katalyseprocessen worden gebruikt, de menselijke input kan worden vervangen.

Het onderzoek is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Communications, onder de titel The rapid electrochemical activation of MoTe2 for the hydrogen evolution reaction. Wetenschappers van de universiteiten van Glasgow, Lissabon en Kiel, en van de Hongaarse Academie van Wetenschappen hebben aan het onderzoek meegedaan. Het onderzoek is gefinancierd met geld van de Britse Engineering and Physical Sciences Research Council en de Schotse Carnegie Trust.

Reacties (218)


Valve maakt nieuwe Steam-interface beschikbaar voor alle gebruikers

Door Daan van Monsjou, 31 oktober 2019 10:12117 reacties, submitter: pieterdebie

De nieuwe interface van Steam is sinds deze week voor alle gebruikers beschikbaar. De update maakt ook de Play Together-bèta voor iedereen beschikaar. Met deze functie kunnen spelers lokale multiplayergames via internet spelen.

De nieuwe interface was al sinds september te testen in de bètaversie van het gameplatform. De Steam-client bevat nu een Library Home, waarin alle games die gebruikers bezitten, worden weergegeven. Voorheen bestond deze gamebibliotheek uit een lijst, maar dit maakt nu plaats voor een dynamische pagina waarop pas gespeelde games en nieuwe game-updates pontificaal in beeld worden gebracht.

De nieuwe interface moet contact met vrienden volgens Valve ook gemakkelijker maken. Zo kunnen spelers gemakkelijk zien welke games hun vrienden momenteel spelen. Daarnaast is een nieuwe Events-pagina toegevoegd, waarop ontwikkelaars informatie kunnen geven over evenementen die in hun games plaatsvinden.

Ook de gamecategorieën zijn aangepast. Gebruikers konden eerder al games in categorieën indelen. Zo kunnen gebruikers bijvoorbeeld een categorie maken voor indiegames of geïnstalleerde spellen. Voorheen waren deze collecties alleen te zien in een lijstweergave, maar nu kunnen gebruikers er ook voor kiezen om alleen games uit een categorie in beeld te brengen in een rasterweergave.

De nieuwe update maakt de Steam Play Together-bètafunctie ook beschikbaar voor alle gebruikers. Via Play Together kunnen spelers lokale multiplayergames spelen via internet. Het gaat hierbij om games met lokale multiplayer, co-opgames die werken via lokale netwerken en games met splitscreen-multiplayer. Games die dit ondersteunen, zitten automatisch in de bèta. Voor de functie raadt Valve een internetverbinding met een downloadsnelheid van minimaal 10 tot 30Mbit/s aan.

Nieuwe Steam-interfaceNieuwe Steam-interfaceNieuwe Steam-interfaceNieuwe Steam-interface

Reacties (117)


Lek in identificatiesysteem eIDAS liet aanvallers zich voordoen als EU-burger

Door Tijs Hofmans, 31 oktober 2019 10:0124 reacties

De Europese Commissie heeft een kritiek lek gedicht in het elektronische identificatiesysteem eIDAS. Aanvallers konden het lek misbruiken om zich voor te doen als een Europese burger bij het uitvoeren van handelingen die via eID-applicaties worden geregeld.

De afkorting eIDAS staat voor 'electronic identification, authentication and trust services'. Het systeem is ingesteld naar aanleiding van een Europese verordening die bepaalt dat lidstaten onderling toegang moeten verlenen tot digitale diensten. Dat betreft bijvoorbeeld eID-middelen, waarmee burgers belastingaangifte kunnen doen of een bankrekening kunnen openen in andere Europese landen. Dat gebeurt via het draaien van een speciaal serversoftwarepakket genaamd eIDAS-Node. Overheidsinstanties draaien dat pakket op hun servers om eID-applicaties te ondersteunen.

Beveiligingsonderzoekers van SEC Consult hebben onlangs twee kwetsbaarheden in eIDAS-Node gevonden. Volgens de onderzoekers was het mogelijk om een certificaat te spoofen, doordat eIDAS-Node dat niet valideerde. Het spoofen kan al tijdens het opzetten van een verbinding met iedere willekeurige Node-server en is daarmee volgens de onderzoekers relatief eenvoudig in te zetten als aanval. Door het lek uit te buiten, was het mogelijk voor een aanvaller om zich voor te doen als een EU-burger en op die manier gebruik te maken van de applicaties die door eID worden ondersteund.

De kwetsbaarheden zijn inmiddels opgelost, zeggen de onderzoekers tegen ZDNet. Dat gebeurde nadat zij hun bevindingen hadden gedeeld met de Europese Commissie. Die brengt vandaag versie 2.3.1 van eIDAS-Node uit, inclusief een waarschuwing aan lidstaten om de software te updaten.

Reacties (24)


Slimme deuropener Nello One blijft functioneren na overname door Sclak

Door Olaf van Miltenburg, 31 oktober 2019 08:3761 reacties, submitter: Lizard

De Duitse maker van de slimme deuropener Nello One is overgenomen door het Italiaanse Sclak. Het Duitse bedrijf vroeg eerder dit jaar zijn faillissement aan waardoor de openers deels buiten werking dreigden te raken, maar als gebruikers hun app upgraden is dat van de baan.

De makers van de Nello One, Locumi Labs, heeft klanten ingelicht over de overname. Sclak is een Italiaanse fabrikant van slimme deuropeners, waarmee het bedrijf zich onder andere op AirBnB-gebruik richt. Binnenkort komt er een update voor de app van de Nello One, beloven de makers. Als klanten die doorvoeren kunnen ze hun slimme slot blijven gebruiken.

Klanten krijgen bij de update de vraag of Locumi Labs hun persoonsgegevens mag overdragen aan Sclak. Het kunnen blijven gebruiken van de Nello One is afhankelijk van die toestemming, benadrukt het bedrijf. Zonder toestemming 'vervalt de functionaliteit van de app', staat in de mail.

De Nello One is een slimme opener die gekoppeld is aan intercomsystemen. Locumi Labs is sinds juli failliet en zocht naar een investeerder of koper, maar leek die niet te kunnen vinden. Daarop dreigden de Nello-servers uitgeschakeld te worden, met verlies van functionaliteit voor klanten tot gevolg.

Nello One

Reacties (61)


Samsungs omzet uit smartphones nam toe dankzij Galaxy Note 10- en A-leveringen

Door Olaf van Miltenburg, 31 oktober 2019 08:0850 reacties

De omzet van Samsungs smartphonedivisie is met 17,4 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar omdat het bedrijf relatief veel Galaxy Note 10- en A-smartphones leverde. De totale omzet van Samsung daalde wel dankzij gedaalde omzet uit geheugenleveringen.

Volgens Samsung verkocht de Galaxy Note 10 afgelopen kwartaal beter dan zijn voorganger vorig jaar en het bedrijf spreekt van groei 'met dubbele cijfers' wat aantallen betreft, zonder specifieke leveringscijfers te noemen. Ook de Galaxy A-serie was succesvol in het derde kwartaal, waarbij Samsung benoemt dat zijn kosten zijn gedaald door de vereenvoudiging van het aanbod van zijn instap- en midrangesmartphones.

Voor komend kwartaal verwacht Samsung een daling van de vraag naar zijn smartphones ten opzichte van vorig jaar en lagere winstgevendheid van zijn mobiele divisie. Dit laatste zou dan onder andere komen omdat de verkoop van de Galaxy Note 10 af gaat nemen. Ook nemen de marketingkosten toe in het vierde kwartaal.

Samsungs omzet uit tv's nam toe vanwege goede leveringen van Qled-tv's en modellen met grote schermformaten. Ook hier verwacht Samsung tegenwind in dit kwartaal en het bedrijf gaat proberen meer grote tv's aan de man te brengen.

De omzet van de chipdivisie daalde met 29 procent en dat had volgens Samsung niet zozeer met de vraag naar nand, dram en socs te maken. Met name de geheugenmarkt heeft te maken met overcapaciteit en lage prijzen. Voor het vierde kwartaal verwacht het Koreaanse concern een lichte verbetering. Wat socs betreft ziet Samsung een stijgende vraag naar 7nm-chips en camerasensoren. Het bedrijf heeft de tape-out van zijn 5nm-procedé afgerond en maakt zich op om de infrastructuur voor een 4nm-opvolger in gang te zetten.

Samsung kwartaalwinst daalde in totaal sterk met 56 procent tot omgerekend 5,93 miljard euro terwijl de kwartaalomzet met 5,3 procent afnam tot omgerekend 47,66 miljard euro.

Reacties (50)


Tim Cook hint op 'hardware-abonnement' van Apple voor iPhones

Door Arnoud Wokke, 31 oktober 2019 08:00254 reacties

Apple-directeur Tim Cook heeft in een bespreking van de kwartaalcijfers erop gehint dat Apple een abonnement gaat aanbieden met daarin iPhones. Een analist vroeg hem of zo'n abonnement eraan zit te komen.

Cook bevestigt het bestaan van zo'n abonnement niet, maar zegt in de bespreking van de kwartaalcijfers dat Apple het makkelijker gaat maken voor klanten om maandelijks te betalen voor iPhones. "Als je kijkt naar hardware-as-a-service of als een bundel, dan zijn er klanten die dit eigenlijk nu zo zien, omdat ze een upgrade-abonnement hebben. Dus in zekere zin bestaat dat al en ik denk dat disproportioneel meer klanten die abonnementen zullen nemen."

Apple heeft nu in de VS het iPhone Upgrade Program, waarbij klanten via een leenconstructie een iPhone in 24 maanden afbetalen en na een jaar ook hun iPhone kunnen inruilen voor een nieuwe. Dat kost tussen 35 en 69 dollar per maand. Analisten spreken al een tijdje over de mogelijkheid dat Apple hardware en diensten kan combineren in een bundel. Daarin kan bijvoorbeeld naast een iPhone extra iCloud-opslag zitten, Apple Care+, Arcade, Music en TV+ voor een vast bedrag per maand.

Een doorlopend abonnement of een bundeling van hardware en diensten is er niet, maar Cook hint daar wel op. "Een van de dingen die we proberen te doen is om het makkelijker en makkelijker te maken voor mensen om maandelijks te kunnen betalen. We zijn ons ervan bewust dat veel gebruikers terugkerende betalingen willen en we zijn vastbesloten dat makkelijker te maken dan het nu is."

Apple biedt nu kopers van hardware een jaar lang kosteloos Apple TV+ aan. Dat had anders 60 dollar gekost. Die streamingdienst gaat vrijdag van start. Andere diensten als Arcade zitten niet bij de prijs inbegrepen. Financieel directeur Luca Maestri beantwoordde een vraag over hoe Apple de korting op TV+ in de omzet gaat weergeven niet. Zoals tweaker Ronwiel opmerkte, lijkt het erop dat Apple een deel van de omzet uit hardware onder diensten gaat boeken. Hoe dat precies gaat gebeuren, houdt Apple geheim. "We moeten natuurlijk aannames doen hoeveel mensen Apple TV+ gaan gebruiken", aldus Maestri. "En we willen daarvan geen details delen, omdat die aannames confidentieel en concurrentiegevoelig zijn."

Apple maakte woensdagavond zijn meest recente resultaten bekend. De omzet uit hardware loopt terug, terwijl die uit diensten fors stijgt. De omzet uit iPhones en Macs was lager dan in dezelfde periode vorig jaar, die uit iPads en de categorie met wearables was hoger.

Reacties (254)