Apple probeert publicatie Duits boek over App Store van oud-manager te verbieden

Apple probeert om de publicatie van een boek van een oud-manager over de App Store tegen te gaan. Volgens het bedrijf heeft de oud-manager bedrijfsgeheimen in het boek gezet. De auteur spreekt dat tegen.

Het is onbekend welke bedrijfsgeheimen volgens Apple in het boek zouden staan, schrijft Die Zeit. De auteur werkte tien jaar als hoofd van de App Store in Duitsland en Oostenrijk en wil met het boek naar eigen zeggen ontwikkelaars handvatten geven bij de ontwikkeling voor iOS.

De auteur, Tom Sadowski, heeft advocaten van Apple het boek met de titel App Store Confidential twee weken geleden laten lezen, waarna vorige week een verordening van Apple op de mat viel met de eis om het boek niet uit te brengen. Als beide partijen niet tot een schikking komen, ligt het voor de hand dat het zal komen tot een rechtszaak. Volgens de site EN24 staan er geen echte bedrijfsgeheimen in het boek, maar alleen voor de hand liggende of openbare informatie.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

19-02-2020 • 19:17

65

Reacties (65)

Sorteer op:

Weergave:

Het is volkomen normaal en terecht als een bedrijf haar bedrijfsinformatie of concurrentiegevoelige informatie niet gepubliceerd wil zien.
Het is volkomen normaal en terecht als een bedrijf haar bedrijfsinformatie of concurrentiegevoelige informatie niet gepubliceerd wil zien.
"geen echte bedrijfsgeheimen in het boek, maar alleen voor de hand liggende of openbare informatie." :)
Maar waarom noem je het boek dan “App store Confidential”?

Het punt is dan toch juist dat je de tips en tricks van bijvoorbeeld de algoritmiek voor gratis reclame door Apple gaat uitleggen. Kan me voorstellen dat Apple dit dan niet graag aan de grote klok wil hangen.
Dat is wat u HOOPT te lezen.
Clickbait bestaat ook bij boeken, alleen moet je die wel eerst kopen. 8-)
Tuurlijk. Alleen maakt dat het punt van Apple wel sterker ten opzichte van “ Volgens de site EN24 staan er geen echte bedrijfsgeheimen in het boek, maar alleen voor de hand liggende of openbare informatie.”

Het feit dat Apple eerst oom inzage heeft gekregen doet mij vermoeden dat de auteur ook goed wist dat hij op het randje zat. Overigens wel goed dat hij er in dialoog over is gegaan.
[...]
"geen echte bedrijfsgeheimen in het boek, maar alleen voor de hand liggende of openbare informatie." :)
Ja dat is wat de uitgever zegt. Niet echt een betrouwbare bron in deze he?
Ik haal uit het artikel van EN24 niet direct dat het alleen de uitgever is die dat zegt.
Blijft nog steeds een mening en geen voldongen feit. EN24 geeft dan ook aan dat het volgens hun om open deuren gaat.

Probleem is alleen dat het vermarkten van open deuren wel degelijk patenteer- en copyright”baar” is. Dergelijke dingen kunnen dus wel degelijk (zeker in combinatie met elkaar) bedrijfsgeheimen zijn.
Natuurlijk blijft het een mening. Wat Apple aangeeft is ook een mening. Dat is mijn punt ook niet. Mijn punt was dat die mening die te lezen valt op EN24 niet per se van de uitgever zelf is.

[Reactie gewijzigd door gday op 23 juli 2024 19:30]

je kunt idd een patent hebben op iets wat een open deur lijkt. Dat patent zorgt er dan voor dat een concurrent niet opeens met hetzelfde idee de markt op mag komen.

Dat patent kun je vervolgens niet inzetten om iemand te verbieden uitleg te geven over je product/patent.
Het feit dat je een patent hebt geeft al aan dat je zelf de informatie moet aanleveren over je product aan een patentbureau.

Dan blijft alleen nog de vraag over of de uitleg in het boek een theoretische toon heeft, of dat hij in zijn boek mensen aanzet om misbruik te maken van gaten in de app storen.
Het zal dan allemaal wel zo ongeveer bekend zijn, als het in dit soort boeken staat dan is dat wel een bevestiging. En het staat allemaal bij elkaar dat geeft ook een groot beeld wat ze mogelijk niet willen.
Aldus 1 bron waarvan ik de betrouwbaarheid niet kan verifiëren.
De Bloomberg bronnen die hier regelmatig worden vernoemd wel?
Dat is met de meeste artikels wel het geval, denk ik...
Ik wist niet dat een rechter daar al over geoordeeld had.
Ik ook niet. Waar leest u dat?
Vervang 'een bedrijf' door 'Apple'.
Zoals in de bron wordt vermeld:
It is conceivable that Apple is bothered by passages in which the author reports, for example, feedback from the company’s headquarters.
Ook heeft Apple gereageerd tegenover focus.de:
Apple teilte der Zeit auf Anfrage mit: „Apple fördert seit Langem eine freie Presse und unterstützt Autoren aller Art.“ Sadowski habe sein „Arbeitsverhältnis verletzt“.
Ook wel bekend als: we steunen persvrijheid, maar hij heeft de arbeidsovereenkomst geschonden.

Deze reactie lijkt een beetje tegenover de eerste uitspraak te staan, waar ze dus hebben vermeld dat er bedrijfsgeheimen worden besproken in het boek. Zoals in de bron vermeld is, kan het openlijk bespreken van het handelen van het hoofdkantoor de reden zijn van deze actie van Apple.

artikel Focus.de: https://www.focus.de/fina...-stoppen_id_11681318.html

[Reactie gewijzigd door Thomderksen op 23 juli 2024 19:30]

Apple heeft behoorlijk beperkende regels in de arbeidsovereenkomst (wel geheel legaal en we nemen aan dat werknemers die begrijpen). Als de werknemer die wil schenden heeft ie zeker in Duitsland een probleem. De Duitse wet is daarover nogal strikt.

Waarom tweakers die nog nooit iets hebben willen uitgeven via Apple opeens geïnteresseerd zijn...
> Als de werknemer die wil schenden heeft ie zeker in Duitsland een probleem. De Duitse wet is daarover nogal strikt.

Pikant detail is "oud-werknemer" ... M.a.w, hij werkt niet meer voor de firma. En de Duitse wet is op dat gebied heel wat meer lakser ( werk hier al 10 jaar en heb al een paar vergadering onder de riem als het neerkomt over NDA's ).

Je zou verbaast zijn hoe moeilijk het is een NDA te handhaven nadat een werknemer vertrokken is uit de firma. Er zijn dozen trucjes om iemand aan te nemen ( bij een concurrent ) die nog onder een NDA periode zit. Mensen overschatten de kracht van NDA's, zeker in Europa.

Je moet (als bedrijf ) met enorme argumenten kunnen afkomen voor de Duitse rechtbank om je gelijk te kunnen halen. Meestal word de dreigement van rechtszaak gebruikt om mensen af te schrikken omdat het een lange en dure operatie is. Maar deze zaak is een beetje speciaal ...

Ik neem aan dat het niet "bedrijfsgeheimen" zijn waar Apple schrik van heeft maar eerder de vuile was. En dat zal niet de publicatie van de boek tegenhouden. Als Apple de publicatie tegenhoud of lang genoeg rekt dat de informatie in de boek niet meer nuttig is, dan kan de schrijver Apple gaan pluimen voor verloren inkomsten.

In ieder geval, de schrijver kan zich vastmaken voor jaren advocaten te zien. Winnen of verliezen, hij verliest sowieso op gebied van zijn privé leven want eenmaal dat men de rechtbank toer opgaat, ... dat sleept jaren en jaren aan.
Ik neem aan dat het niet "bedrijfsgeheimen" zijn waar Apple schrik van heeft maar eerder de vuile was.
Volgens Die Zeit niet. De informatie van EN24 komt uitsluitend van de uitgever.

Nu zit het, erg mooie, artikel van Die Zeit achter een paywall maar als je het leest zie je dat ze best treffende informatie hebben. Heb je dat gelezen? En indien, waarom denk je dan dat het om vuile was gaat? Heb je daar enige bronnen voor?

Ik deel je ervaring in Duitsland, ik heb daar al 20 jaar een vestiging en we zijn honderden NDA verder. Maar het tegenhouden van iets dergelijks in de vier jaar na het aflopen van een arbeidscontract is werkelijk niet erg moeilijk. Daarom gaat Apple er nu tegenaan. De werknemer heeft een in Duitsland geldig contract gesloten (Apple is niet gek en heeft zij contracten op orde) en wil die nu schenden om er geld aan te verdienen. Dan moet je een zeer vriendelijk rechter treffen.

Nogmaals, als jij bronnen hebt die stellen dat er geen bedrijfsgeheimen besproken worden, geef ik mijn gelijk graag toe.
Is toch ook een beoordelingskwestie: Wanneer is het vuile was en wanneer een bedrijfsgeheim?

Die Zeit kan ik ook niet lezen, Handelsblatt wel:
So sollte Sadowski noch als Marketingchef von Apple iTunes eine Kooperation mit „Bild“ eintüten. Für den Deal hatte die Zeitung angeblich ihre Connections zu Promis wie Thomas Gottschalk, Heidi Klum oder Boris Becker spielen lassen, die ihre Lieblingssongs für einen guten Zweck auf der Plattform präsentieren sollten. Kurz vor dem geplanten Startschuss blies Apple die Aktion von Cupertino aus ab, „weil es in der ‚Bild‘ hier und da etwas nackte Haut zu sehen gibt“, wie Sadowski schreibt.
Bedrijfsgeheim of vieze was? Volgens mij is daar een rechter voor.

Volgens de bronnen van Handelsblatt staat Apple nog niet zo sterk:
Aus der Abmahnung geht nach Handelsblatt-Informationen hervor, dass Apple in der Veröffentlichung Geschäftsgeheimnisse verraten sieht. Um welche Passagen es sich genau handelt, präzisiert Apple jedoch nicht. Allein der Buchtitel zeige aber Sadowskis Absicht, vertrauliche Informationen öffentlich zu machen, heißt es in dem fünfseitigen Abmahnschreiben.
Klinkt wel als Apple, hoog van de toren blazen maar eigenlijk alleen naar de boek-titel gekeken hebben.

Over of de NDA van de Duitse wet uberhaupt afdwingbaar is:
Weswegen Apple-Mitarbeitern umfassende Verschwiegenheitsklauseln in die Arbeitsverträge geschrieben werden. Aus Sicht von Sadowskis Anwalt dürften diese nach AGB-Recht jedoch kaum Bestand haben. „Das sind ‚Nordkorea-Klauseln‘“, meint Medienrechtler Graef.
Dat is dus 1 kant van het verhaal, Apple wil natuuriljk, geheel zoals we van ze gewend zijn, hun kant van het verhaal niet geven.

Ed: Ervanut ganade dat e-Book beschikbaar is op Amazon: Succes, Apple; verspreiding houden jullie toch nooit meer tegen. Trekt nu alleen nog maar meer downloaders!

[Reactie gewijzigd door kidde op 23 juli 2024 19:30]

"geef ik mijn gelijk graag toe.", je bedoelt mogelijk "geef ik mijn ongelijk graag toe." :)
Een NDA, of in Nederland vaak een non-concurrentie beding, wordt daarom vaak gehandhaafd via een garden-leave, de medewerker blijft in dienst maar heeft geen werkzaamheden of toegang tot het bedrijf en bedrijfssystemen meer.
NDA en concurrentiebeding zijn twee verschillende dingen, al gaat zijn ze vaak wel samen van toepassing.
Concurrentiebeding betekent dat je na je dienstverband voor een x aantal jaar niet bij de concurrent in dienst van treden.
NDA (non-disclosure agreement) gaat verder, je mag geen informatie over het bedrijf of je werkzaamheden delen met derden. Volgens de letter van zulke overeenkomsten zou je zelfs thuis niet over bepaalde werkzaamheden mogen spreken.
Een beetje (ex-)manager zal daar niet van wakker liggen.
Het gaat hier helemaal niet over 'de vuile was'. Ik vraag me echt af vanwaar je die onzin haalt.
Een Apple arbeidsovereenkomst zal moeten voldoen aan Duitse regelgeving. Als daar onzin in staat geënt op in VS mogelijk wel toegelaten artikelen, dan vervallen die.
Een rechter zal daar korte metten mee maken.
Dus of Apple heeft gelijk .. of de boektitel is misleidend ?
Tja, logisch. Eigenlijk niet zo heel boeiend tot er een uitspraak ligt. Of Apple heeft gelijk en er staat spul in dat niet mag, of de schrijver heeft gelijk en ‘t is prima. Of er staat idd niets boeiends in en ze gaan “naar de rechter” om aandacht te genereren voor het boek. Mission successful als je nu al ziet dat er mensen zijn die het daarom meteen willen lezen, zelfs al hebben ze niets met Apple noch ambities om ontwikkelaar te worden. :+
Dit is toch altijd wel bijzonder... Streisand effect ON!
Ik ben nu ook wel nieuwsgierig geworden, terwijl als ik er hier niet van hoorde... never.
Censuur is dat, beste Apple hou daar maar mee op.
Waarom gaan er trouwens zoveel Apple-dealers failliet?
Verklaar u nader beste Apple?
Oh is dat zo?
Heb je ook een bron?

Ben wel nieuwsgierig
Mutley69 die weer eens uit z'n nek kletst over Apple. Er zijn nog zekerheden.
Over het algemeen zijn er bij Store's niet alleen Apple heel veel deals en allerlei zaken die als ze werkelijk 100% zoals en waarvoor ze werkelijk bedoeld zijn zwart op wit bekend worden , problemen kunnen geven.

Wettelijk met betrekking tot mededinging , soms zelfs arbeids omstandigheden , en / of producten en wel of niet daadwerkelijk kwaliteit van e.a.

VB fictie wat zou kunnen:
Er zijn al wat zaakjes naar buiten gekomen zoals na update IOS langzamer zijn van oudere Iphone's , zoiets kan men bij Apple zien als bedrijfsgeheim, omdat hij het bijvoorbeeld onder die noemer toen tot zich genomen heeft, maar tegelijkertijd is dit nu ook publiek bekend. ( kan je lang een strijd over voeren bij een rechtbank hier in dld wie heeft gelijk..)

Is al weer wat geleden maar er gingen in Apple producten echt wel goedkopere apple memory "cards" bijv. die wat prijs betreft die men ervoor betalen moest uhum. Ook als je ze ging testen tegenover zelfs goedkopere high end memory producten duurtest enz tja.

Veel van die zaken wil men liever niet in een boek of op straat hebben liggen.

Deals waar ik ook op doel zijn in DLD wat betreft stores niet Apple in verleden al Managers en zelfs CEO voor veroordeeld Mediamarkten enz. ( enige jaartjes zitten , razia's doorzoekingen enz, daar waar e.a. gelekt was)

Even ik gebruik dat even als voorbeeld waar men niet blij zou kunnen zijn bij lekken van e.a.

De feiten wat betreft dan waar ik hierboven over schrijf en werkelijk met name noem mediamarkt zijn ook waar gebeurd zie o.a. https://www.weltflimmern.de/media%20saturn

Oja dan nog alle / vele contracts teksten die Apple hanteerd die zijn meestal op zich al weer (bedrijfs) geheim , tja dan lek je dus gauw bedrijfsgeheimen. ( Onafhankelijke repairshops wat die als ze Apple repair enz , mogen over contract en heel veel meer niet lullen , )
Dit is wat Zijn advocaat van dergelijke contracten vind metoo: bron https://www.handelsblatt.com
""Weswegen Apple-Mitarbeiter umfassende Verschwiegenheitsklauseln in die Arbeitsverträge geschrieben werden. Aus Sicht von Sadowskis Anwalt dürften diese nach AGB-Recht jedoch kaum Bestand haben. „Das sind Nordkorea-Klauseln“, meint Medienrechtler Graef.""

EN:Geheimniskrämerei mit „Nordkorea-Klauseln“

Dass Schweigepflicht bei Apple zum Geschäft gehört, ist nichts Neues. So beschäftigt Apple eine Art internen Geheimdienst, den der ehemalige NSA-Manager David Rice leitet.


Ik heb betreft contracten met betrekking tot arbeidsverhoudingen en/of heel veel andere zaken zijnde geheim altijd al mijn bedenken gehad , iets hoeft niet geheim te zijn wat dat betreft als het zuiver is , ethisch klopt enz, loon idem onzin dat anderen niet mogen weten wat je werkelijk waard bent toch?

EDIT misschien is het grootste geheim wel dat de aanklacht als die gaat komen van Apple en nu reeds pers een soort gouden handdruk is voor de ex Medewerker. Een soort afspraak deal die in combi met de titel goed van pas komt voor extra verkoopcijfers haha. _/-\o_
App Store Confidential: Ein persönlicher Blick hinter die Kulissen von Apples wichtigstem Business

Hier staat nog ietsje meer https://www.handelsblatt....-eSg5sMbpa1tYUyWboAp7-ap5

""Darum geht es in „App Store Confidential“

Kern des Sadowski-Buchs sind Tipps und Trends rund um den App Store. 46 Milliarden Dollar Umsatz erzielte Apple zuletzt mit den kleinen Handyprogrammen im Jahr 2018. Sie stammen meist von externen Unternehmen, von denen Apple Provisionen für Umsätze im App Store kassiert. Es ist für Apple das zweitwichtigstem Geschäftsfeld nach dem iPhone. ""

[Reactie gewijzigd door jahoorisieweer op 23 juli 2024 19:30]

Zoveel scenario's uit dit stuk te halen dat je er in feite niks nuttigs over kan zeggen. Behalve dat het marketing is die ten goede komt voor de schrijver van het boek.
Net gekocht :D Kijken of het een banned boek wordt :D
Op Amazon hier in DE :D Ik woon namelijk in Duitsland
Ik heb 3 verschillende adressen in Nederland geprobeerd, maar bij alle 3 geeft hij bij deze link het volgende aan zonder enige vorm van uitleg wat er fout is: https://www.mupload.nl/img/hvrgi0l.jpeg


Daarnaast heb ik veel mogelijke combinaties geprobeerd (bijvoorbeeld postcode cijfer en letters wel/niet aan elkaar vast)

[Reactie gewijzigd door Djerique op 23 juli 2024 19:30]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.