Tip de redactie

'Senaat VS wil Julian Assange horen over Russische beïnvloeding verkiezingen'

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 21:16138 reacties

De inlichtingencommissie van de Amerikaanse Senaat wil WikiLeaks-oprichter Julian Assange horen over Ruslands vermeende pogingen om de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 2016 te beïnvloeden. Dat staat althans in een afbeelding van een brief die WikiLeaks heeft gepubliceerd.

WikiLeaks heeft de brief van de Amerikaanse Senaatscommissie op Twitter gepubliceerd. Daarin wordt Assange gevraagd of hij voor de commissie wil verschijnen om achter gesloten deuren te getuigen. De brief is volgens WikiLeaks bezorgd via de Amerikaanse ambassade in Londen. Juristen van WikiLeaks zeggen het Amerikaanse verzoek te overwegen, maar dat de getuigenis wel aan een 'hoge ethische standaard' moet voldoen. Het is nog niet duidelijk of de brief en het verzoek authentiek zijn.

In de brief wordt verder geen melding gemaakt van het feit dat de Verenigde Staten al langer willen dat Assange wordt uitgeleverd, vanwege de publicatie van geheime Amerikaanse overheidsdocumenten via WikiLeaks. De huidige minister van Justitie, Jeff Sessions, zei in april nog dat de arrestatie van Julian Assange voor de Verenigde Staten een prioriteit is.

Onlangs zou Lenín Moreno, de president van Ecuador, in Londen hebben gesproken met Britse ambtenaren over het intrekken van de asielverlening aan Julian Assange. Moreno zou al bijna een akkoord hebben bereikt, zodat Assange wellicht op korte termijn wordt overgedragen aan de Britse politie.

Nadat Zweden in 2017 een opsporingsbevel jegens Assange introk, ligt er nu alleen nog het door Assange genegeerde arrestatiebevel uit 2012. Dat bevel is uitgevaardigd door een Brits hof, omdat de WikiLeaks-oprichter zich op 29 juni 2012 niet meldde bij de politie om uitgeleverd te worden aan Zweden. Hij vluchtte toen naar de ambassade van Ecuador en kreeg politiek asiel. Assange lijkt hier echter zijn langste tijd te hebben gehad; zo noemde Ecuador zijn verblijf onhoudbaar.

Reacties (138)

Lees meer


Blizzard werkt aan meerdere Diablo-projecten

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 20:2054 reacties

Blizzard heeft laten weten dat het werkt aan meerdere Diablo-projecten. Brandy Camel, community manager bij Blizzard, zegt in een video dat wellicht later dit jaar nadere details over de projecten worden getoond.

Camel zei dat sommige van de Diablo-projecten langer duren dan andere, al liet ze niks los over eventuele releaseperiodes. Ook gaf ze geen andere details, behalve de opmerking dat de ontwikkelaar misschien later dit jaar dingen gerelateerd aan de Diablo-projecten zal tonen. Wellicht doelt ze daarmee op BlizzCon, dat begin november in Californië plaatsvindt.

In juni werd aan de hand van een vacature duidelijk dat Blizzard in ieder geval aan een nieuw onaangekondigd Diablo-project werkt. Waarschijnlijk betreft dit geen port van Diablo III voor de Nintendo Switch, ook al hintte Blizzard in maart wel op de komst van deze game naar Nintendo's console.

Daarnaast zijn er al langer geruchten dat Blizzard aan een remaster van Diablo II werkt. Diablo III kwam in mei 2012 uit, dus het kan ook dat Diablo IV tot een van de ontwikkeling zijnde projecten behoort. In theorie zou Blizzard ook kunnen werken aan een mobiele Diablo-versie.

Reacties (54)


'Productie van Tesla-dakpannen met zonnepanelen loopt vertraging op'

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 19:57209 reacties

De productie van Tesla-dakpannen met zonnepanelen in Gigafactory 2 loopt vertraging op door problemen met de montagelijn en directe bemoeienis van Elon Musk; volgens verschillende bronnen zou hij veelal ontevreden zijn over de esthetische kwaliteit van de dakpannen.

Acht huidige werknemers en ex-werknemers van Tesla en Panasonic hebben tegen Reuters gezegd dat de eisen die Musk stelt aan de esthetische kwaliteit onder meer tot de vertraging hebben geleid van de productie in Gigafactory 2. Deze fabriek in de Amerikaanse staat New York is onderdeel van een joint-venture tussen Tesla en Panasonic. Hier worden naast reguliere zonnepanelen ook de Solar Roof-dakpannen gemaakt. De bronnen konden geen huidige productieaantallen van de dakpannen geven.

Tesla zou zonnecellen van het bedrijf JA Solar gebruiken vanwege een betere mate van reflectie, terwijl Tesla voor de productie van de dakpannen eigenlijk cellen van Panasonic zou afnemen. JA Solar wilde geen commentaar geven. Panasonic heeft bevestigd een deel van de geproduceerde panelen te verkopen onder de eigen merknaam, in plaats van ze aan Tesla te verkopen. Volgens twee bronnen zou Panasonic een groot aantal cellen verschepen naar eventuele kopers, vanwege de lage vraag van Tesla. Panasonic zegt echter dat het nog geen definitieve deals heeft gesloten met andere klanten dan Tesla. De Japanse fabrikant verwacht dat Tesla gewoon cellen van Panasonic zal gebruiken als Solar Roof op grote schaal wordt verkocht.

Niet alleen Panasonic lijkt zich zorgen te maken, ook politici uit de staat New York. De lokale overheid heeft in totaal zo'n 750 miljoen dollar in de fabriek in Buffalo geïnvesteerd. Als tegenprestatie moet Tesla in Buffalo 1460 werknemers in dienst nemen, waaronder 500 in de fabriek; dat dient te geschieden binnen twee jaar na de voltooiing van de fabriek. Tevens moet Tesla in tien jaar tijd 5 miljard dollar investeren. New York vindt dat Tesla vooralsnog aan de eisen van de deal voldoet, maar tijdens een eerdere tour door de fabriek stelde een politicus vast dat slechts een klein deel van de fabriek in gebruik leek te zijn. Volgens Tesla zijn er nu 600 werknemers aan het werk in de fabriek en ligt het bedrijf op koers om te voldoen aan de eisen van de deal.

Doordat Solar Roof-dakpannen van kwarts zijn gemaakt, hebben ze volgens Elon Musk een schier oneindige levensduur. De dakpannen zijn doorzichtig om het zonlicht te laten doordringen tot de zonnecel aan de binnenkant, maar dat kan een gebruiker alleen zien als hij er recht op kijkt. Het systeem is ook compatibel met Tesla's Powerwall-huisaccu's, waarin overtollige zonne-energie kan worden opgeslagen. Een Amerikaanse klant die een Solar Roof-systeem heeft besteld, moest ongeveer 100.000 dollar betalen, waarbij de benodigde drie Powerwall-huisaccu's waren inbegrepen. De installatie, waarbij ongeveer twaalf werklieden waren betrokken, duurde in totaal twee weken.

Tesla Solar

Reacties (209)


RED Hydrogen One-smartphone komt in VS uit op 2 november

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 18:5727 reacties

Jim Jannard, de oprichter en topman van RED, heeft in een forumbericht gezegd dat de Hydrogen One-smartphone niet in augustus uitkomt. Onder meer twee Amerikaanse providers hebben 2 november als introductiemoment uitgekozen. De release van de smartphone is al vaker uitgesteld.

AT&T, Verizon en het Mexicaanse Telcel zullen de telefoon uitbrengen op 2 november. Klanten die een pre-order hebben geplaatst zullen de telefoon op 9 oktober krijgen. Als eerste wordt de zwarte aluminium variant geleverd en pas daarna het model dat uit titanium bestaat; dit laatstgenoemde model bleek erg lastig om te produceren. De reguliere variant van aluminium kost 1295 dollar; aan pre-orders van de uitvoering van titanium hing een prijskaartje van 1595 dollar.

Tussen eind augustus en 11 september komt een ontwikkelaarsversie van de Hydrogen One uit, genaamd Houdini. Dit is een pre-releasemodel met een vroege versie van de software. Volgens Jannard werkt Houdini heel goed, maar zijn sommige apps nog in ontwikkeling en moeten nog een aantal bugs worden opgelost. Dit model kan ota-updates ontvangen en RED hoopt dat ontwikkelaars via feedback meehelpen om problemen te verhelpen.

Onlangs heeft de telefoon het keuringsproces van de Amerikaanse telecomwaakhond FCC doorlopen. De bij het rapport vrijgegeven foto's tonen onder meer dat er ruimte is voor twee sims en dat een 4510mAh-accu in de smartphone zit. De fabrikant presenteert de Hydrogen One als 'de eerste holografische mediamachine ter wereld'. In de telefoon zit een scherm met nanostructuren die een 3d-weergave mogelijk maakt, zonder dat een bril hoeft te worden gebruikt.

Reacties (27)


Ruimtetelescoop TESS kan naar schatting 10.000 nieuwe exoplaneten vinden

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 18:0214 reacties

Volgens berekeningen en schattingen van de wetenschappers achter de recent in gebruik genomen Transiting Exoplanet Survey Satellite, kan deze ruimtetelescoop tijdens de primaire tweejarige missie 10.000 exoplaneten identificeren.

In een publicatie melden de astronomen dat van de 10.000 exoplaneten ongeveer 3500 planeten ongeveer even groot zijn als of kleiner zijn dan Neptunus. Het vinden van exoplaneten van dit formaat is het primaire doel van TESS; deze ontdekkingen kunnen wetenschappers helpen om beter te begrijpen hoe kleine rotsachtige planeten worden gevormd. De wetenschappers stellen dat bij een verlenging van de tweejarige missie voor elk additioneel jaar nog eens 2000 extra planeten kunnen worden ontdekt.

De nieuwe schatting van 10.000 exoplaneten is deels gebaseerd op de data afkomstig van Gaia, een ruimtevaartuig van ESA dat heel precies de positie en afstanden van 1,5 miljard sterren in de Melkweg in kaart heeft gebracht. De data van Gaia is nuttig is voor TESS, omdat die data in combinatie met de waargenomen helderheid informatie oplevert over de grootte van de objecten. Doordat de afstand tot de vele sterren precies bekend is, kunnen de instrumenten van TESS ook beter worden afgesteld. Dit kan helpen om wellicht 50 relatief kleine, aardachtige exoplaneten te vinden.

TESS is onlangs al begonnen met de zoektocht naar exoplaneten en de eerste data wordt deze week verwacht. De satelliet beschikt over vier breedhoekcamera's en moet in totaal 85 procent van de zichtbare ruimte observeren. Dat is aanzienlijk meer dan de Kepler-satelliet, de voorganger van TESS. Het ontdekken van de exoplaneten gaat via de transitmethode, waarbij wordt gekeken naar een kleine dip in de helderheid van sterren. Als daar sprake van is, kan het duiden op een voor de ster passerende planeet.

NASA TESS

Reacties (14)


T-Mobile Thuis heeft een storing - update

Door Joris Jansen, 8 augustus 2018 17:1960 reacties

Klanten met een T-Mobile Thuis-abonnement hebben sinds het begin van woensdagmiddag last van een storing. Volgens T-Mobile gaat het om een storing in meerdere plaatsen, waardoor klanten mogelijk geen internetverbinding hebben.

Een moderator van T-Mobile meldt dat het een algemene internetstoring betreft, waarbij klanten op meerdere plaatsen in Nederland zijn getroffen. Het is nog onduidelijk wat de oorzaak is en hoe en wanneer de storing naar verwachting weer is opgelost.

Op de website Allestoringen.nl maken klanten vanaf ongeveer 13:00 uur melding van problemen met hun internetverbinding. Zowel klanten met reguliere internetverbindingen als glasvezelverbindingen kampen met problemen. De meldingen komen onder andere uit de regio's Eindhoven, Dordrecht en Amsterdam.

Vrijdag, 10.00: De storing vond volgens T-Mobile plaats in de regio's Dordrecht en Amsterdam en was woensdagavond verholpen.

Reacties (60)


Foto's en uitpakfilmpje van Google Pixel 3 XL-smartphone verschijnen online

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 16:4589 reacties

Er zijn foto's en een filmpje online verschenen van de Google Pixel 3 XL-smartphone. Te zien is dat Google het toestel levert met een bedrade koptelefoon en een usb-c-naar-3,5mm-adapter. Het scherm heeft een resolutie van 2960x1440 pixels.

De foto's en uitpakvideo zijn door een Russische techblogger gedeeld in een Telegram-kanaal. Dat werd opgemerkt door AndroidPolice. Het gaat om een wit exemplaar van de Pixel 3 XL, compleet met een doosje dat waarschijnlijk de officiële verpakking is. Daarin zitten een bedrade koptelefoon en een adapter, want een 3,5mm-jack ontbreekt op de smartphone.

Op een van de foto's zijn de eigenschappen van de Pixel 3 XL te zien. Volgens het scherm zit er een Qualcomm-soc met vier cores op 2,8GHz en vier cores op 1,77GHz in het apparaat. De gpu is de Adreno 630. Het gaat waarschijnlijk om de Snapdragon 845-soc. Er is 3,46GB geheugen aanwezig; vermoedelijk zit er 4GB ram in het toestel. De schermresolutie is 1440x2960 pixels, met een inkeping aan de bovenkant.

Het toestel op de foto's is wellicht een exemplaar van een Google-medewerker. Een lezer van AndroidPolice merkt op dat het Camera-icoontje een pootafdruk toont. Dat geeft aan dat het de dogfooding-versie van de app is. Google gebruikt die icoontjes en term voor interne tests. Google kondigt de Pixel 3 en de Pixel 3 XL vermoedelijk aan op 4 oktober.

Google Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XLGoogle Pixel 3 XL

Reacties (89)


Details van Intel-NUC's met AMD Radeon 540-gpu verschijnen online

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 15:5938 reacties

De specificaties en dollarprijzen van twee komende, compacte Intel-NUC's met Radeon-gpu zijn online verschenen. De systemen bevatten een Core i3-8121U en een AMD Radeon 540-gpu. Het zijn de eerste NUC's met losse Radeon-gpu.

De nieuwe Intel-NUC's met typenummers NUC8i3CYSM en NUC8i3CYSN staan bij de webwinkel SimplyNUC. Het gaat om de systemen waarover, onder de naam Crimson Canyon, in april informatie verscheen. Het gaat niet om de eerste NUC's met Radeon-gpu. Dat was de Hades Canyon-NUC met Kaby Lake-G processor, maar daarbij ging het om een op de package geplaatste RX Vega M GH-gpu, terwijl het bij de nieuwe systemen om losse gpu's gaat. De AMD Radeon 540 heeft 8 compute-units en kan over 2GB gddr5 beschikken. Daarmee is de videochip een stuk langzamer dan de RX Vega van Hades Canyon, die 24 compute-units combineert met 4GB hbm2.

De processor is de Core i3-8121U, een van de eerste op 10nm-geproduceerde chips van Intel, die zelf niet over een gpu beschikt. De processor heeft een kloksnelheid van 2,2GHz met een maximale boost naar 3,2GHz en een tdp van 15W. De NUC8i3CYSM heeft 8GB lpddr4-2666-ram en de NUC8i3CYSN moet het met 4GB doen. In beide gevallen is het werkgeheugen op het moederbord gesoldeerd en dus niet uit te breiden.

Verder is bij beide systemen een harde schijf van 1TB met daarop Windows 10 aanwezig. Of er ook modellen zonder harde schijf en besturingssysteem uitkomen, is nog niet bekend. De NUC's hebben daarnaast een pci-e-sleuf voor m2-ssd's, twee hdmi 2.0a-poorten, vier usb 3.0-interfaces, ondersteuning voor gigabit-ethernet en wifi-ac, infrarood en een sd-kaartlezer.

De adviesprijzen van de NUC8i3CYSM en de NUC8i3CYSN zijn respectievelijk 575 en 530 dollar. Eerst genoemde verschijnt naar verwachting in september; de versie met 4GB ram volgt een maand later.

Intel NUC Crimson Canyon NUC8I3CYSIntel NUC Crimson Canyon NUC8I3CYSIntel NUC Crimson Canyon NUC8I3CYSIntel NUC Crimson Canyon NUC8I3CYS

Reacties (38)


Omzet van HTC blijft sterk dalen

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 15:4978 reacties

HTC heeft in het afgelopen kwartaal een omzet van 6,8 miljard Taiwanese dollar behaald, omgerekend is dat ongeveer 191 miljoen euro. Daarmee is de omzet ruimschoots gehalveerd ten opzichte van hetzelfde kwartaal een jaar eerder.

In het tweede kwartaal van vorig jaar behaalde HTC nog een omzet van 16,1 miljard Taiwanese dollar. De enorme omzetdaling werd begin dit jaar al ingezet, toen HTC zijn cijfers over het eerste kwartaal presenteerde. De kelderende omzet wordt waarschijnlijk veroorzaakt door de instortende smartphoneverkopen van het merk, al maakt de fabrikant geen cijfers over leveringen bekend. Ook geeft de fabrikant geen toelichting op de cijfers.

Uit de kwartaalcijfers over de afgelopen drie maanden blijkt dat HTC een operationeel verlies van 3,4 miljard Taiwanese dollar heeft opgelopen. Het nettoverlies kwam uit op 2,1 miljard Taiwanese dollar, omgerekend ruim 59 miljoen euro.

HTC heeft al jaren te maken met dalende inkomsten door tegenvallende smartphoneverkopen. Sinds de deal tussen Google en HTC, waarbij Google een groot deel van het HTC-personeel heeft overgenomen, zijn de cijfers nog slechter geworden. Begin juli maakte HTC bekend 1500 van zijn ongeveer resterende 6500 medewerkers te moeten ontslaan.

HTC U12+ teardown

Reacties (78)


Mixedrealitybril van Magic Leap bevat Nvidia Parker-soc en kost 2295 dollar

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 15:3140 reacties

Magic Leap is begonnen met het te koop aanbieden van zijn eerste mixedrealitybril. Het gaat om een versie voor ontwikkelaars die 2295 dollar kost. De bril draait op een Nvidia Parker-soc, en heeft 8GB ram, 128GB opslagruimte en een accuduur van drie uur.

Magic Leap OneDe bril werkt met 'lightfield photonics' en genereert licht op verschillende dieptes, wat de weergave van virtuele objecten in de echte wereld mogelijk moet maken. De Magic Leap One bestaat uit een bril, een module waar de hardware in zit en een controller. In de Lightwear-bril zit niet alleen het scherm, maar ook een microfoon en luidsprekers. De hardware zit in een klein kastje, dat de makers Lightpack noemen.

The Verge heeft de bril geprobeerd en concludeert in een preview dat het een tegenvallende ervaring is. Vooral het blikveld is nog een struikelpunt; net als bij de HoloLens is het blikveld beperkt. Hoewel het beeld met vijftig graden groter is dan dat van de HoloLens van Microsoft, is het veel kleiner dan de honderd graden die de meeste vr-brillen laten zien. Ook zijn er volgens The Verge nog geen apps die weten te overtuigen. Wel is de bril erg comfortabel, aldus de website.

Magic Leap gebruikt een Nvidia Parker-soc met twee Denver-cores en daarnaast vier ARM Cortex-A57-cores. Applicaties kunnen een van de Denver-cores en twee van de ARM-cores gebruiken. Verder zit er een Nvidia Pascal-gpu met 256 cudacores in de Lightpack. Er is 8GB werkgeheugen aanwezig en 128GB flashgeheugen, waarvan 95GB beschikbaar is. De ingebouwde accu is volgens de makers goed voor drie uur gebruik. Opladen is mogelijk met 45 watt via de usb-c-aansluiting.

De Magic Leap One draait op LuminOS, een eigen besturingssysteem. De bril heeft spraakherkenning, zodat dragers met hun stem kunnen navigeren. Verder levert het bedrijf een 6dof-controller mee die is voorzien van een trackpad met haptische feedback. Ook heeft de controller een trigger en twee digitale knoppen. Magic Leap verkoopt de eerste versie van zijn bril voorlopig alleen in de VS.

Reacties (40)

Lees meer

Huawei werkt aan augmentedrealitybril
Huawei werkt aan augmentedrealitybril Nieuws van 14 november 2018

Beveiligingsonderzoekers demonstreren spoofingkwetsbaarheden in WhatsApp

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 15:2124 reacties

Onderzoekers van Check Point hebben enkele kwetsbaarheden in WhatsApp aangetroffen die te misbruiken zijn om berichten in groeps- en private chats te spoofen. De onderzoekers beschrijven drie aanvalsscenario's om valse berichten te plaatsen.

Volgens de onderzoekers kan met de kwetsbaarheden de identiteit worden aangepast van een persoon die quote in een groepschat. Daarnaast is de tekst van een conversatie te wijzigen, zodat het lijkt alsof de persoon in een privévenster berichten plaatst die diegene helemaal niet heeft verzonden. Ten slotte is in een groepschat een privébericht te sturen naar een persoon waarbij het antwoord van diegene voor iedereen in de groep zichtbaar is.

Volgens Check Point gaat het om belangrijke kwetsbaarheden, die WhatsApp moet dichten. Het bedrijf heeft de Facebook-dochter ingelicht over de bevindingen. Volgens Check Point is via de kwetsbaarheden valse informatie te verspreiden die afkomstig lijkt van authentieke bronnen.

Misbruik is echter niet eenvoudig. Aanvallers moeten hiervoor de private en publieke sleutels van chatsessies onderscheppen en een extensie van de beveiligingstool voor webapplicaties Burp Suite gebruiken. De sleutels zijn te onderscheppen via WhatsApp Web voordat de dienst een qr-code genereert. Vervolgens moet de data die de smartphone naar WhatsApp Web stuurt, bij het scannen van de qr-code worden onderschept. Ten slotte moeten die gegevens ingevoerd worden in de door Check Point ontwikkelde 'WhatsApp Decoder'-extensie voor Burp Suite. De impact van de kwetsbaarheden is laag door de te nemen stappen en de afhankelijkheid van het afvangen van WhatsApp Web-verkeer.

Reacties (24)


Qualcomm kondigt Snapdragon 670-soc aan die op 10nm wordt gemaakt

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 14:4112 reacties

Qualcomm heeft een nieuwe soc voor midrangesmartphones aangekondigd. De Snapdragon 670 lijkt in veel opzichten op de eerder aangekondigde Snapdragon 710. Hij wordt ook op een 10nm-procedé gemaakt en heeft twee krachtige ARM Cortex-A75-cores.

De Snapdragon 670 is de opvolger van de Snapdragon 660, die op 14nm wordt gemaakt. De opbouw van de nieuwe midrange-soc is erg vergelijkbaar met die van de Snapdragon 710, die Qualcomm in mei presenteerde. Die soc heeft dezelfde cores, maar dan iets hoger geklokt, een snellere gpu en een snellere modem. AnandTech heeft alle details over de nieuwe soc online gezet.

Qualcomm geeft de Snapdragon 670-soc dezelfde X12-LTE-modem als de Snapdragon 660. De modem heeft een maximale downloadsnelheid van 600Mbit/s. De Snapdragon 710 haalt maximaal 800Mbit/s. De uploadsnelheid is met 150Mbit/s gelijk.

Net als de Snapdragon 660 is de opvolger een octacore, maar niet langer heeft de soc vier krachtige en vier zuinige cores. Net als de Snapdragon 710 heeft de SD670 twee snellere cores met de ARM Cortex-A75-architectuur en zes zuinige A55-cores. De cores zijn in de SD670 iets langzamer geklokt dan in de SD710.

Verder ontbreekt ondersteuning voor hdr-schermen bij de SD670-soc. Qualcomm voorzag de SD710 wel van de benodigde 10bit-pipelines om dat mogelijk te maken. Ook is de maximale ondersteunde resolutie lager; de SD670 kan overweg met fhd+-resoluties, de SD710 is geschikt voor qhd+-resoluties.

Ten opzichte van de Snapdragon 660 zal de nieuwe Snapdragon 670 efficiënter zijn, omdat hij gemaakt wordt op het 10nm-lpp-procedé. Smartphones met de soc moeten 'in de komende maanden' uitkomen.

  Snapdragon 660 Snapdragon 670 Snapdragon 710
Cpu 4x Kryo 260 @2.2GHz
(Cortex-A73)
4x Kryo 260 @1,8GHz
(Cortex-A53)
2x Kryo 360 @2.0GHz
(Cortex-A75)
6x Kryo 360 @1,7GHz
(Cortex-A55)
2x Kryo 360 @2.2GHz
(Cortex-A75)
6x Kryo 360 @1,7GHz
(Cortex-A55)
Gpu Adreno 512 Adreno 615 Adreno 616
Dsp Hexagon 680 Hexagon 685
Isp Spectra 160 Spectra 250
Camera-ondersteuning 24Mp 25Mp enkel / 16Mp dubbel 32Mp enkel / 20Mp dubbel
Modem Snapdragon X12-LTE Snapdragon X12-LTE Snapdragon X15-LTE
Download/upload 600/150Mbit/s 600/150Mbit/s 800/150Mbit/s
Productieprocedé 14nm 10nm

Qualcomm Snapdragon 670

Reacties (12)


Ontwikkelaar van PUBG trekt drie maanden uit om bugs te fixen

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 14:17117 reacties

De ontwikkelaar van PlayerUnknown's Battlegrounds heeft Fix PUBG aangekondigd. Dat is de naam van een campagne die drie maanden duurt en waarmee de ontwikkelaar allerlei problemen in de game wil oplossen. Het proces wordt bijgehouden op een website.

De makers zeggen op Steam dat 'fix PUBG' iets is dat ze in de afgelopen maanden veel hebben gehoord, en met de campagne willen ze daar nu daadwerkelijk gehoor aan geven. Het doel is om in drie maanden tijd zoveel mogelijk bugs weg te werken en verbeteringen door te voeren die door spelers zijn voorgesteld.

PUBG Corp. heeft een roadmap opgesteld met alle bekende problemen en tijd vrijgemaakt om daaraan te werken. Dat hele proces wordt bijgehouden op een speciale website, waar per bug de status is te zien. Gedurende augustus, september en oktober is de ontwikkelcapaciteit van het overgrote deel van het team beschikbaar om bugs te fixen.

De ontwikkelaar belooft onder andere de prestaties van de game te verbeteren, zodat gamers met hun hardware meer frames per seconde halen. Vooral plotselinge framedrops moeten worden voorkomen. Daarnaast belooft het team betere server performance, verbeteringen wat anticheatmaatregelen betreft en verschillende quality-of-life-verbeteringen.

Fix PUBG

Reacties (117)

Lees meer


Nederlandse artsen zijn bezorgd over veiligheid opvolger epd

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 13:11185 reacties

Veel Nederlandse artsen en zorgverleners zijn bezorgd over de opvolger van het elektronisch patiëntendossier. De pgo, ofwel de persoonlijke gezondheidsomgeving, heeft volgens onderzoeksjournalisten mede daarom weinig kans van slagen.

Investico, een platform voor onderzoeksjournalistiek, heeft een peiling gedaan onder leden van zorgverlenersorganisatie VvAA. Van de 561 artsen die reageerden, zegt 72 procent zich zorgen te maken over de veiligheid van de pgo. Ook is 69 procent bang voor extra administratieve kosten. Verder vrezen zorgverleners dat patiënten hun gegevens te gemakkelijk zullen delen en onnodig in paniek raken door medische uitslagen. Ook zouden artsen nauwelijks op de hoogte zijn van het systeem.

De onderzoeksjournalisten stellen dat de pgo weinig kans van slagen heeft als artsen zich er niet achter scharen en het niet promoten onder patiënten. Het nieuwe systeem zou volgens minister van Medische Zorg Bruno Bruins geschikt moeten zijn voor 'alle Nederlanders', maar de onderzoekers stellen dat dit onhaalbaar is, omdat er in Nederland 2,5 miljoen laaggeletterden en een miljoen digibeten zijn. In Frankrijk, Zweden en Estland zijn al vergelijkbare systemen, en die zouden door slechts enkele procenten van de bevolking actief gebruikt worden.

Het systeem kost een half miljard euro en minister Bruins denkt dat er op termijn 4,6 miljard euro mee bespaard kan worden. Die besparing is gebaseerd op een rapport van een onderzoeksbureau dat ervan uitgaat dat er met het nieuwe systeem minder langdurig ziekteverzuim is en er minder arbeidsongeschiktheidsuitkeringen uitgekeerd hoeven te worden. Die claims worden echter niet onderbouwd en er is ook een tweede scenario, waarin dat niet is meegenomen. Daarmee komt de besparing op 800 miljoen euro, maar alleen als zes miljoen Nederlanders actief van de pgo gebruikmaken.

Nederlanders krijgen vanaf 2020 het recht om hun medisch dossier online in te zien bij hun huisarts, apotheker en psycholoog. Vanaf volgend jaar moeten Nederlanders die gegevens kunnen verzamelen op één plek: de persoonlijke gezondheidsomgeving. Van daaruit kunnen patiënten dan zelf informatie delen met andere instanties. De pgo is een alternatief voor het elektronisch patiëntendossier. Dat laatste kwam niet van de grond en is afgekeurd door de Eerste Kamer, omdat niet kon worden aangetoond dat het veilig genoeg was.

Reacties (185)


Cryorig brengt H7 Plus- en M9 Plus-processorkoelers met twee ventilators uit

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 11:4814 reacties

Cryorig brengt nieuwe varianten van zijn H7- en M9-processorkoelers uit. De Plus-modellen hebben twee ventilators in een push-pullconfiguratie. De H7 Plus heeft twee 120mm-exemplaren en de M9 Plus met 92mm-ventilators is bedoeld voor kleinere systemen.

De Plus-modellen zijn gebaseerd op de bestaande H7 en de M9i en M9a. Van de M9 maakte Cryorig nog twee versies, een voor Intel en een voor AMD. Het M9 Plus-model is geschikt voor zowel Intel- als AMD-moederborden. De M9 Plus heeft een hoogte van 124,6mm, de grotere H7 Plus is 145mm hoog.

Cryorig levert een pwm-y-kabel mee, zodat de variabele snelheid van de ventilators gesynchroniseerd kan worden. Net als bij de reguliere versies hebben de Plus-varianten een koelblok dat zo is ontworpen dat er veel ruimte is voor geheugenreepjes, ook als die hoger zijn dan gebruikelijk. Ook met de twee ventilators is er volgens de fabrikant geen beperking wat geheugen betreft.

Halverwege augustus komen de processorkoelers uit. De H7 Plus krijgt een adviesprijs van 44,45 euro en de M9 Plus kost 24,45 euro. De huidige H7 en M9 staan in de Pricewatch voor ongeveer 35 en 20 euro.

Cryorig H7 PlusCryorig H7 PlusCryorig H7 PlusCryorig H7 PlusCryorig H7 Plus en M9 PlusCryorig H7 Plus en M9 PlusCryorig H7 Plus en M9 PlusCryorig H7 Plus en M9 Plus
  Cryorig H7 Plus Cryorig M9 Plus
Afmetingen 126x123x145mm 98,4x102x124,61mm
Gewicht koelblok 845 gram 505 gram
Heatpipes 3x 6mm 3x 6mm
Koelvinnen 40x 40x
Ventilator 2x QF120 Balance 2x CR-9225
Gewicht ventilator 134 gram 80 gram
Adviesprijs 44,45 euro 24,45 euro

Reacties (14)


Toshiba stelt XL-Flash met lage latency in het vooruitzicht

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 11:1118 reacties

Toshiba Memory werkt aan een nieuw type 3d-nandgeheugen dat voor een veel lagere latency moet zorgen. XL-Flash zal aanvankelijk gebruikt worden voor slc-nand, maar moet op termijn ook naar mlc komen.

De latency bij het lezen bedraagt bij XL-Flash een tiende van die van tlc-geheugen, betoogde Toshiba Memory volgens AnandTech tijdens de Flash Memory Summit in Santa Clara. Met de hogere prestaties voor willekeurig lezen die dit oplevert, moet Toshiba's XL-Flash de concurrentie aangaan met Samsungs Z-Nand en Intels 3D XPoint-geheugen. De verwachting is dan ook dat Toshiba Memory zich met het nieuwe type 3d-nand vooral op enterprisetoepassingen zal richten.

XL-Flash bereikt de lagere latency door de oppervlakken met geheugencellen in meer delen op te splitsen en kortere bitlijnen te hanteren. Het geheugen is gebaseerd op Toshiba Memory's vierde generatie BiCS-technologie, wat staat voor Bit Cost Scaling, waarbij het geheugen uit 96 lagen wordt opgebouwd. Wanneer Toshiba Memory het geheugen in producten op de markt gaat brengen en wat deze dan gaan kosten, is niet bekend.

Toshiba Memory XL-Flash

Reacties (18)


Samsung investeert komende drie jaar 138 miljard euro in technologie

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 10:5591 reacties

Samsung investeert in de komende drie jaar in totaal 180 biljoen Koreaanse won in nieuwe technologie, faciliteiten en start-ups. Een bedrag van 25 biljoen won is bestemd voor de groeimarkten kunstmatige intelligentie, 5g en chips voor autonome auto's.

Omgerekend gaat het om bedragen van respectievelijk 138,4 miljard en 19,2 miljard euro. De investeringen in kunstmatige intelligentie, 5g en technologie voor autonome auto's worden voornamelijk gedaan door Samsung Electronics. Met de investeringen wil Samsung leiderschap in nieuwe markten verkrijgen en zijn positie als marktleider op het gebied van chipproductie en displays blijven behouden.

Samsung verwacht dat ontwikkelingen rondom kunstmatige intelligentie een grote rol zullen spelen in de komende jaren en zet daar flink op in. Het bedrijf wil wereldwijd duizend vooraanstaande onderzoekers aan het werk zetten in zijn onderzoekscentra voor kunstmatige intelligentie.

Verder focust Samsung op 5g, omdat dit nieuwe mogelijkheden schept voor autonoom rijden, internet of things en robotica. Het bedrijf zegt agressief te zullen investeren om een grote speler te worden op de markt voor 5g-chipsets en gerelateerde apparatuur. Daarnaast wil Samsung marktleider worden als het gaat om chips voor autonome auto's.

Samsung Semiconductor, de chipfabrikant, gaat investeren in productiefaciliteiten om te kunnen voldoen aan de verwachte vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie, 5g en autonome auto's. Ook gaat Samsung verder investeren in geheugenproductie en nieuwe, geavanceerde productieapparatuur.

Op het gebied van beeldschermen zegt Samsung meer te zullen investeren om hoogwaardige producten te ontwikkelen die zich onderscheiden van de concurrentie. Samsung werkt onder andere aan microled, wat het moet opnemen tegen oled.

Samsung gaat ook meer investeren in start-ups via zijn incubatieprogramma C-Lab. Daarmee wil het bedrijf in de komende vijf jaar in totaal vijfhonderd projecten gaan ondersteunen, waarvan driehonderd externe kandidaten en tweehonderd binnen Samsung zelf.

Het grootste deel van de investeringen, 130 biljoen won, ofwel omgerekend zo'n 100 miljard euro, wordt uitgegeven in Zuid-Korea. Samsung verwacht dat de investeringen in totaal veertigduizend nieuwe banen opleveren in de komende drie jaar. Volgens Samsung zijn de investeringsplannen het resultaat van vele maanden overleg en beoordeling door het management en de raden van bestuur van de verschillende Samsung-ondernemingen.

Reacties (91)

Lees meer


Broncode van Snapchats iOS-app stond tijd op GitHub

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 09:2234 reacties

Een deel van de broncode van Snapchats iOS-app stond mogelijk twee maanden lang op GitHub. Snapchat openbaarde de code per ongeluk in mei, bij een update van zijn iOS-app. Een persoon die dat ontdekte, publiceerde de code op GitHub. De code is inmiddels offline gehaald.

De publicatie van de broncode kwam aan het licht door het beroep dat Snapchat deed op basis van de Digital Millennium Copyright Act, om de data offline te halen. Onder andere de beveiligingsonderzoeker met de alias x0rz publiceerde hierover. De onderzoeker merkte op dat het waarschijnlijk niet om de gehele app ging, aangezien de dataomvang daarvoor te klein was.

Snapchat bevestigt tegenover Motherboard dat het in mei een klein deel van de iOS-broncode per ongeluk vrijgaf, wat direct verholpen zou zijn. Volgens The Next Web lijkt het erop dat een persoon met een Arabisch GitHub-account verantwoordelijk is voor de publicatie. Die zou geprobeerd hebben contact op te nemen met Snapchat, wat niet gelukt zou zijn, ondanks dat Snapchat gebruikmaakt van het bugbountyplatform HackerOne.

De code zou meer dan twee maanden online hebben gestaan, maar volgens Snapchat was er geen risico op misbruik van de app of de gebruikers ervan. Broncode kan concurrenten of kwaadwillenden inzicht geven in de werking van software, zodat functionaliteit kan worden nagemaakt of onontdekte beveiligingsgaten kunnen worden ontdekt.

Verzoek van Snap om code te verwijderenvan GitHub

Reacties (34)


Qualcomm presenteert nieuwe soc voor smartwatches waarschijnlijk op 10 september

Door Julian Huijbregts, 8 augustus 2018 09:1316 reacties

Qualcomm heeft uitnodigingen verstuurd voor een evenement dat over smartwatches gaat. Het evenement vindt plaats op 10 september. De chipfabrikant zei eerder dat er dit najaar een opvolger komt van de Snapdragon 2100-soc, de chip die in de meeste Wear OS-horloges zit.

AndroidPolice heeft de uitnodiging van Qualcomm ontvangen. Naast een datum en het thema is er geen informatie bekend. De chipontwerper maakt zelf geen horloges, dus is het aannemelijk dat het gaat om een presentatie van een nieuwe soc voor in wearables.

In mei gaf een topman van Qualcomm aan dat er in het najaar een opvolger komt van de Snapdragon 2100-soc voor smartwatches. Die soc is nu ruim twee jaar oud en zit in vrijwel alle slimme horloges die draaien op Wear OS, het voormalige Android Wear. Mogelijk is de nieuwe soc de Snapdragon 3100, waar WinFuture in mei over publiceerde.

De soc zou net als de Snapdragon 2100 op een 28nm-procedé zijn gemaakt. Het is vermoedelijk een quadcore op basis van de ARM Cortex-A7-architectuur, gecombineerd met een Adreno 304-gpu. Die eigenschappen zijn gelijk aan de huidige Snapdragon 2100, maar Qualcomm zou de stroomvoorziening hebben aangepast waardoor het nieuwe model zuiniger is. Dat zou werken met een zogenaamde Blackghost-chip die los van de processor in staat is om bijvoorbeeld spraakcommando's op te vangen.

Volgens de informatie van WinFuture gaat Google de Snapdragon 3100-soc gebruiken in zijn nieuwe smartwatch en komen er ook varianten van Fossil, Louis Vuitton, Movado en TAG Heuer. Al deze apparaten draaien op Wear OS van Google. Google presenteert zijn nieuwe horloge vermoedelijk samen met de Pixel 3-smartphones op 4 oktober.

Qualcomm-uitnodiging

Reacties (16)

Lees meer


Apple verzekert Amerikaanse politici dat iPhones niet ongevraagd audio opnemen

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 08:35187 reacties

Apple heeft bezorgde Amerikaanse politici laten weten dat de iPhone geen audio opneemt bij het luisteren naar Siri-hotwords en dat apps van derde partijen alleen na toestemming van de microfoon gebruik mogen maken.

Apple benadrukt dat apps het duidelijk moeten aangeven dat ze meeluisteren en dat het bedrijf geen audiodata deelt met andere partijen. Reuters meldt dat Apple hiermee reageert op vragen van Amerikaanse politici, die in juli in een brief aan Apple-ceo Tim Cook schreven bezorgd te zijn over berichten dat smartphones ongevraagd audio van conversaties konden opnemen bij het luisteren naar hotwords als 'Okay Google' en 'Hey Siri'. Ook Alphabets ceo Larry Page kreeg die brief.

De politici schreven daarnaast over berichten dat apps van derde partijen mee konden luisteren naar gebruikers, zonder dat die daar toestemming voor hadden gegeven. De zorgen volgden op de hoorzitting door het Amerikaanse congres over eventuele privacyinbreuken door Facebook, in verband met het verzamelen van gebruikersdata door Cambridge Analytica.

Niet bekend is of Alphabet al heeft gereageerd op de privacyzorgen. Een woordvoerster van de Republikeinse meerderheid van de House Energy and Commerce Committee zei dat 'beide bedrijven tot nu toe meewerkten' en dat de commissie overweegt wat de volgende stappen zijn.

Reacties (187)


'Ikea gaat slimme stekkerdozen leveren'

Door Olaf van Miltenburg, 8 augustus 2018 07:58293 reacties, submitter: Pixelmagic

Ikea lijkt in april volgend jaar slimme stekkerdozen in zijn Trådfri-serie te gaan leveren. Een stekkerdoos met enkele aansluiting en afstandsbediening gaat 20 euro kosten, blijkt uit afbeeldingen.

Een losse stekkerdoos zonder de afstandsbediening, komt voor 10 euro in de winkel te liggen. Dat meldt een gebruiker op Reddit, die foto's nam van de productpagina's die in de Ikea-winkel zijn te raadplegen. De stekkerdozen zijn niet op voorraad en als verschijningsdatum staat 'binnenkort' vermeld.

Het Duitse Smarthomeassistent weet evenwel te melden dat de producten in april volgend jaar verschijnen. Ook schrijft die site dat het bereik van de afstandsbediening zo'n 10 meter bedraagt en dat deze magnetisch op metalen oppervlakken te bevestigen is.

Er zouden tot aan tien stekkerdozen met de afstandsbediening verbonden kunnen worden. De stekkerdozen zelf bevatten geen fysieke knoppen. Met de meegeleverde batterijen, zou de afstandsbediening het ongeveer twee jaar vol moeten kunnen houden, zo zou verder bij de specificaties staan.

Nog niet bekend is of het systeem compatibel is met andere platformen.Trådfri is Ikea's productlijn voor smarthometoepassingen. Het bedrijf brengt onder andere slimme verlichting onder die naam uit.

Ikea slimme stekkerdoosIkea slimme stekkerdoos

Reacties (293)