Tip de redactie

Fujitsu werkt aan Sparc64-processor met acht cores

Door Pieter Molenaar, 27 augustus 2008 21:1627 reacties

Fujitsu is bezig met de ontwikkeling van een Sparc64-processor met in totaal acht cores, zo meldt PC World. Deze moet de Sparc64 VII-cpu met vier kernen opvolgen in de servers van Sun en Fujitsu.

Takumi Maruyama, hoofd van de serverafdeling bij Fujitsu, maakte kort melding van de achtkernige Sparc64 tijdens een presentatie op de Hot Chips-conferentie in Palo Alto. De processor heeft als werktitel 'Venus' meegekregen, zal met een 45nm-procedé worden gefabriceerd en heeft een geïntegreerde geheugencontroller. Net als bij de vorige generatie Sparc64-cpu's zal elke core waarschijnlijk twee draadjes kunnen verwerken. De maximale rekenkracht zal ongeveer 128Gflops bedragen.

Wanneer de nieuwe Sparc64-processor gaat verschijnen is nog niet bekend. "Ik hoop dat ik volgend jaar op de Hot Chips-conferentie meer kan vertellen", aldus Maruyama. De achtkoppige cpu moet de Sparc64 VII met vier kernen aflossen die gebruikt wordt in de Sparc Enterprise-servers van Sun en Fujitsu.

Sun heeft met de Ultrasparc T1 en T2, ook wel Niagara en Niagara 2 genoemd, al eerder cpu's met acht kernen ontwikkeld, maar deze waren gericht op het gelijktijdig verwerken van een groot aantal threads, gecombineerd met een relatief laag energieverbruik.

De aankondiging van Fujitsu komt voor Sun op een gunstig moment, omdat de introductie van zijn Rock-processor met zestien kernen vertraging heeft opgelopen en pas in de tweede helf t van 2009 beschikbaar komt, een jaar later dan gepland.

Sparc64 achtkoppig

Reacties (27)


Filmstudio's willen gezamenlijke drm om lot muziekmarkt te mijden

Door Mick de Neeve, 27 augustus 2008 20:3595 reacties

Hollywood-studio's werken onder aanvoering van Sony aan het Open Market-drm-systeem om interoperabiliteitsproblemen te vermijden. Dat was vorig jaar immers een reden voor muzieklabels om verkoop van onbeschermde mp3'tjes toe te staan.

Alle studio's, met uitzondering van diverse aan Walt Disney gelieerde bedrijven, doen volgens Techcrunch mee aan het initiatief, dat volgende maand aangekondigd zou moeten worden. Het is onder andere ingegeven door tegenvallende online filmverkoop. Eén van de redenen daarvan zou zijn dat de verschillende drm-systemen die in zwang zijn, de markt versplinteren en consumenten vastbinden aan één bepaald formaat en online shop. Het bekendste voorbeeld uit de muziekindustrie is Apples Fairplay-formaat, Tot medio vorig jaar konden in de iTunes-winkel enkel daarmee beschermde liedjes worden gekocht, wat tot het nodige gemor van consumentenorganisaties en mededingingsautoriteiten leidde. Begin dit jaar waren alle grote muziekmaatschappijen overstag en besloten ze akkoord te gaan met de verkoop van onbeschermde mp3'tjes, en een dergelijk scenario willen de filmstudio's vermijden.

De interoperabiliteit die via Open Market moet worden bereikt, zal overigens niet technisch van aard zijn, zoals wel werd voorgesteld door het Coral Consortium. In plaats daarvan zouden studio's en online shops zich bij een onafhankelijke derde partij aan dienen te melden. Die krijgt dan de bevoegdheid om apparaten te registreren, zoals pc's, televisies en mobieltjes, waarop de gekochte dan wel gehuurde content kan worden afgespeeld.

Naar verluidt hebben naast initiatiefnemer Sony ook Fox, Paramount, Time Warner en Universal zich bij het Open Market-project aangemeld. Daarnaast zouden verscheidene shops waaronder Amazon, Cinemanow, Comcast, Target en Wal-Mart hun deelname al hebben toegezegd. Opvallende afwezigen zijn Apple en de Disney-studio's zoals Miramax, Pixar en Touchstone, welke sterke aanhangers zijn van Apple's iTunes en de Fairplay-formule.

Open Market drm-slide

Reacties (95)

Lees meer

Yahoo Music wil van drm af
Yahoo Music wil van drm af Nieuws van 10 oktober 2007

Red Mile contracteert andere studio voor Sin City

Door Jan Laros, 27 augustus 2008 19:366 reacties

Uitgever Red Mile heeft aangegeven dat er een andere studio is gecontracteerd om de nieuwe Sin City-game te ontwikkelen. Het vervangt hiermee Transmission Games dat zich op andere klussen kan gaan concentreren.

Sin City werd voor het eerst in 2007 aangekondigd en is gebaseerd op de gelijknamige stripserie van Frank Miller. Het spel, waarvan de release staat gepland voor 2009, werd in eerste instantie ontwikkeld door Transmission Games, onder andere bekend van de flight simulator Heroes of the Pacific. De Australische ontwikkelstudio werkt momenteel hard aan de opvolger van dat spel - Heroes over Europe - die door Red Mile als een strategisch zeer belangrijke game is bestempeld.

Heroes over Europe werd dinsdag uitgesteld naar 2009, en verbandhoudend met die release heeft Red Mile een partnership met Atari aangekondigd. Transmission Games werkt inmiddels ruim twee jaar aan de nieuwe flight simulator en heeft nu dus weer wat handen vrij.

Welke studio er verder gaat met het ontwikkelen van Sin City is niet bekendgemaakt, maar mogelijk kan de partnership met Atari invloed op de keuze hebben. De wijziging zal volgens uitgever Red Mile geen vertraging opleveren van de plannen om het spel in 2009 te laten verschijnen. De game gaat draaien op de bekende Unreal Engine 3 van Epic.

Sin City

Reacties (6)


Ikea-kast blijkt ideale behuizing voor Linux-rendercluster

Door Dimitri Reijerman, 27 augustus 2008 18:42112 reacties

Janne, een Zweed die werkt voor Svensk Film Effekt, heeft een 30 euro kostende Ikea-kast gebruikt als behuizing voor een krachtige Linux-cluster. Hij gebruikt de goedkope en energiezuinige cluster als een renderfarm.

Janne zocht veel rekenkracht om 3d-animaties sneller te laten renderen. Die paardenkrachten zou moeten komen uit een Linux-cluster. De opdracht die Janne zichzelf gaf: bouw een krachtige, maar ook goedkope en energiezuinige Linux-cluster.

Het vinden van de benodigde hardware bleek vrij eenvoudig. De Zweed wist de hand te leggen op een zestal Intel Core 2 Quad Q6600-cpu's die op 2,4GHz worden geklokt. Een goedkoop moederbord dat de quadcores kon huisvesten bleek de GA-G33M-DS2R van Gigabyte te zijn. Verder kocht de Zweed 24 ddr2-geheugenrepen van 2GB per stuk.

Het vinden van de juiste behuizing bleek echter minder eenvoudig. Specialistische systeemkasten vielen buiten het beschikbare budget. De redding werd uiteindelijk gevonden in een Zweeds massaproduct: de Helmer-ladenkast van Ikea. De zes atx-moederborden bleken met enig zaagwerk en een stukje plexiglas als ondergrond prima in de 30 euro kostende Helmer te passen. Door de voedingen verspringend boven elkaar te monteren, werd bovendien de benodigde luchtstroom voor het koelen van de cpu's gecreëerd.

Om de cluster tot leven te wekken, maakte Janne gebruik van de opensourcetool DrQueue. Deze software draait op een energiezuinige pc, voorzien van een 1,5GHz VIA C7-cpu, die de te berekenen data via een 8-poorts gigabit-switch naar de cluster stuurt. De gerenderde graphics die door de cluster worden teruggestuurd, worden weggeschreven op een nas-systeem met twee harddisks.

Volgens Janne kunnen de 24 cores een rekencapaciteit van ongeveer 186 gigaflops behalen. Daarmee duren renderklussen die voorheen een hele nacht in beslag namen, nog maar tien minuten. De gehele Linux-cluster zou in bedrijf niet meer dan 600W aan stroom verstoken, terwijl in idlestand ongeveer 400W wordt verbruikt.

Nu de cluster in bedrijf is, heeft Janne zijn zinnen gezet op de bouw van een nog krachtiger rekenmonster: de Helmer II. Weliswaar heeft de tweaker het geld niet om het systeem te bouwen, maar het verlanglijstje van de Zweed is helder. Hij wil zes moederborden elk beplanten met één quadcore-cpu en vier exemplaren van ofwel de Radeon HD4870X2 ofwel de Nvidia 9800GX2. In totaal levert dat 48 gpu's op. Met de opkomst van gpgpu-computing en 3d-rendersoftware die de parallele rekenkracht kan benutten, kan met bovenstaande hardware in theorie 40 tot 50 teraflops behaald worden. Janne heeft inmiddels ook een aantal 3d-tekeningen gemaakt die tonen hoe de Helmer II-behuizing eruit zou moeten zien. De bedelactie van de Zweed lijkt al enig succes te hebben gehad: AMD heeft aangeboden om de handige knutselaar van een nog onbekende hoeveelheid hardware te voorzien.

Helmer I rendercluster

Reacties (112)


WD introduceert nieuwe sata-schijven voor zakelijke markt

Door Olaf van Miltenburg, 27 augustus 2008 17:5114 reacties

De Amerikaanse fabrikant Western Digital heeft aan zijn RE3-serie van harde schijven voor de zakelijke gebruikers, twee nieuwe modellen met een opslagcapaciteit van respectievelijk 750GB en 1TB toegevoegd.

De twee sata-schijven beschikken over 32MB-cachegeheugen, draaien op 7200 rpm en zijn volgens Western Digital beter bestand tegen trillingen en schokken dan eerdere generaties. Dit zou bereikt worden door de Stabletrac-behuizing, die de motor van de schijven aan beide uiteinden afschermt.

WD RE3Dankzij de aanwezigheid van NCQ en Tler zouden de schijven ook extra betrouwbaar zijn: WD claimt dat de gemiddelde tijd tussen storingen 1,2 miljoen uur bedraagt. Daarnaast zouden ook de prestaties met 20 procent verbeterd zijn door het gebruik van een niet nader omschreven dual processor. Door de Raff-technologie bedraagt de prestatieverbetering bij flinke trillingen zelfs 60 procent, beweert het bedrijf, omdat de trillingen door bijsturen goeddeels kunnen worden geneutraliseerd.

Ook beschikt de RE3-generatie over WD's Multiaxis-schoksensor, die automatisch kleine schokken compenseert, en de 'fly height'-technologie corrigeert de hoogte van de lees/schrijfkop. Ten slotte zorgt de No Touch Ramp Load-technologie ervoor dat de kop de schijf nooit raakt. De RE3 750GB en de RE3 1TB kosten respectievelijk 170 en 250 euro.

Reacties (14)


Nvidia lanceert met Geforce 9400GT opnieuw goedkope middenklasser

Door Olaf van Miltenburg, 27 augustus 2008 17:3128 reacties

Nvidia heeft na de release van de 9500GT een nieuwe kaart voor het onderste deel van het middensegment geïntroduceerd. De jongste loot aan de Geforce-stam is 9400GT gedoopt.

De 9400GT is gebaseerd op de G96b-gpu die door Tsmc op 55nm wordt geproduceerd. De 9500GT bevat nog de op 65nm gebakken G96, maar ook deze gpu zal volgende maand de overstap naar 55nm maken, schrijft het Duitse Hardware Infos. De 9400GT zal volgens Nvidia voor 59 dollar opgepikt kunnen worden. De core van de kaart heeft een klok van 550MHz, de 16 shaders draaien op 1400MHz en standaard bevatten de kaarten 512MB of 256MB ddr2-geheugen dat op 400MHz, of effectief 800MHz, loopt. De kaart is uitgerust met een 128bit-geheugenbus en ondersteunt, zoals verwacht mag worden, Directx 10, Opengl 2.1, Nvidia's Purevideo HD en Cuda.

Een aantal fabrikanten heeft al kaarten op basis van de 9400GT aangekondigd. Zo komt MSI met vier modellen: passief gekoelde kaarten met 256MB en 512MB geheugen en actief gekoelde versies met dezelfde hoeveelheid geheugen. Alle vier de kaarten zijn voorzien van hdmi-, dvi- en d-sub-poorten. Details over het aanbod van Asus zijn nog schaars, maar volgens Fudzilla komt het bedrijf met de EN9400GT Silent/HTP/512M, die twee slots inneemt dankzij de grote heatsink. Asus geeft de kaart 512MB geheugen mee, maar er zou ook een actief gekoelde 1GB-versie uitkomen.

Gigabyte komt met een 512MB-model dat voorzien is van twee dvi-poorten en een tv-out-connector. De fabrikant levert een dvi-naar-hdmi-adapter mee voor de broodnodige hdmi-connectiviteit. Ook Gigabyte laat het geheugen, de gpu en de shaders hun werk op standaardsnelheden doen. Naast de drie genoemde fabrikanten hebben ook Zotac, Albatron, Leadtek en Point of View 9400GT-producten aangekondigd.

Geforce 9400GT 1 Geforce 9400GT 2

Reacties (28)


Immersion legt force-feedbackruzie met Microsoft bij

Door Pieter Molenaar, 27 augustus 2008 17:026 reacties

Immersion betaalt Microsoft 20,75 miljoen dollar als onderdeel van een schikking in een rechtszaak over contractbreuk. Het schikkingsbedrag is een deel van het bedrag dat Sony aan Immersion voor het gebruik van patenten heeft betaald.

Immersion logoMicrosoft en Immersion, dat gespecialiseerd is in het ontwikkelen van haptische technologie, schikten in 2003 een rechtszaak over de vermeende inbreuk van Microsoft op force-feedbackpatenten van Immersion. Ook nam Microsoft een licentie op de patenten. Een van de bepalingen van de schikking was dat een deel van de opbrengsten uit een toen nog eventuele schikking met Sony, dat destijds onder het afnemen van een licentie probeerde uit te komen, naar Microsoft zou gaan. Volgens de rechtbankdocumenten zou Microsoft bij een schikkingsbedrag tot 100 miljoen dollar van Sony, 15 miljoen dollar ontvangen, en tussen 100 miljoen en 150 miljoen dollar nog eens extra 25 procent van het bedrag boven de 100 miljoen dollar.

Nadat Sony in maart 2007 het patentgeschil met Immersion bijlegde, waarbij Sony een niet nader genoemd bedrag betaalde, weigerde Immersion om de financiële bepaling in de overeenkomst met Microsoft na te leven, omdat het volgens Immersion niet om een schikking, maar om een 'zakelijke transactie' zou gaan. Die uitleg heeft het niet gered en de partijen hebben besloten om nu opnieuw een schikking te treffen. Het schikkingsbedrag van 20,75 miljoen dollar is wel lager uitgevallen dan de 27 miljoen dollar die Microsoft had geëist.

Nu de lucht tussen Immersion en Microsoft opgeklaard is, is toekomstige samenwerking weer mogelijk. Zo heeft Microsoft plannen bekendgemaakt om in Windows 7 een combinatie van force feedback en touchscreen-technologie te implementeren, en met behulp van technologie van Immersion kan dat mogelijk worden. Als onderdeel van de schikking is Immersion verder toegelaten tot Microsofts Certified Partner Program.

Reacties (6)


Beveiliging iPhone is gemakkelijk te omzeilen

Door Arnoud Wokke, 27 augustus 2008 16:26104 reacties

De passcode die een iPhone moet beveiligen, is gemakkelijk te omzeilen en de privégegevens op het toestel blijken eenvoudig te achterhalen. Ook kunnen, als de simkaart niet apart is beveiligd, willekeurige nummers worden gebeld.

Een gebruiker van het forum van Macrumours ontdekte het lek. De hack werkt via de optie 'Emergency call', die in beeld staat als de iPhone om het invoeren van de passcode vraagt. Het lek legt diverse privégegevens bloot, zoals e-mails, sms-berichten en de gegevens van de contactpersonen.

Door in het Emergency Call-menu op de Home-knop te dubbelklikken, verschijnt het Favorites-menu. Via dat menu kan een sms aan een van de favorieten worden gestuurd, en als op Cancel wordt gedrukt, is vervolgens de lijst met ontvangen sms-berichten bereikbaar. Als er bijvoorbeeld een onbekend nummer, een url of een datum in een van de berichten staat, kan bovendien een nieuw contact worden toegevoegd. Dat contact kan gebeld worden. Daardoor kan iemand die een iPhone steelt, op kosten van de eigenaar telefoneren.

Met dezelfde hack kan ook gebrowsed worden. Als aan een van de favorieten een internetadres gekoppeld is, kan Safari geopend worden. Vervolgens kan er zonder enige restrictie op het internet worden gesurfd. Als er adresgegevens bij een favoriet staan, geldt hetzelfde voor het gebruik van Google Maps.

Als de simkaart van de iPhone met een aparte pincode is beveiligd, zijn alle functies die een verbinding met het netwerk vereisen, zoals bellen en berichten versturen, weer niet te gebruiken, en internetten kan dan alleen via een wifi-verbinding. De iPhone-hacker zal in dat geval alleen toegang hebben tot de privé-gegevens van de iPhone-bezitter en zijn contactpersonen.

De hack werkt op zowel de iPhone 3G als op de eerste versie van de Apple-smartphone. Bezitters van een iPhone kunnen hun toestel beter beveiligen door in te stellen dat dubbelklikken op de Home-knop niet automatisch naar het lijstje met favorieten leidt.

iPhone beveiliging

Reacties (104)


Uitvinder Visual Voicemail klaagt Google en andere bedrijven aan

Door Arie Jan Stapel, 27 augustus 2008 15:3050 reacties

Judah Klausner, de houder van het patent op visual voicemail, heeft met zijn bedrijf Klausner Technologies een aantal bedrijven, waaronder Google en Verizon, aangeklaagd wegens inbreuk op dit patent.

Klausner/rechterVisual voicemail is een techniek om voicemailberichten te presenteren op dezelfde manier als e-mail. Op het scherm van de telefoon verschijnt een lijst van berichten waaruit de gebruiker er een kan kiezen om af te luisteren, een methode waar Klausner in 1992 patent op kreeg. Visual Voicemail is vooral bekend geworden door de iPhone van Apple, maar ook andere fabrikanten passen de techniek inmiddels toe.

Omdat de meeste fabrikanten geen licenties hebben genomen, is Klausner naar de rechter gestapt. Als eerste klaagde hij Apple en AT&T aan, die de zaak in juni schikten door voor een onbekend bedrag een licentie op de techniek te nemen. Gesterkt door dit succes heeft Klausner nu ook rechtszaken aangespannen tegen negen andere bedrijven, waaronder Google en Verizon.

Verizon had de bui al zien hangen en heeft twee weken geleden een zaak tegen Klausner aangespannen om het patent ongeldig te laten verklaren. Verizon levert met de Voyager een mobiele telefoon die over visual voicemail beschikt. Volgens het telecombedrijf maakt de telefoon echter geen inbreuk op het patent en is dat laatste bovendien ongeldig. Op deze zaak heeft Klausner nog geen commentaar gegeven.

Reacties (50)


Samsung toont snellere ssd's voor mininotebooks

Door Dimitri Reijerman, 27 augustus 2008 14:5934 reacties

Samsung heeft een drietal nieuwe ssd's gepresenteerd die sneller zijn dan het huidige ssd-aanbod van de fabrikant. De solid state drives zijn vooral bedoeld als harddisk-vervanger voor goedkope laptops.

De nieuwe ssd's van Samsung worden geleverd met een opslagcapaciteit van 8, 16 of 32GB, en moeten in september op de markt komen. Het 8GB-model is voorzien van een die met daarop vier mlc-nand-chips van 16Gb, terwijl de 16GB- en 32GB-versies respectievelijk dual-die- en quad-die-packages bevatten. De ssd's zijn 30 procent kleiner dan 2,5"-harddisks.

Samsung stelt dat de nieuwe flashdrives sneller zijn dan de huidige modellen, die vooral in mininotebooks worden toegepast. De nieuwe ssd's zijn voorzien van een sata-interface en het trio behaalt leessnelheden tot 90MB/s. De schrijfprestaties variëren: de 8GB-ssd behaalt 25MB/s, de 16GB-versie kan data met maximaal 45MB/s wegschrijven en de 32GB-uitvoering piekt dankzij de vier gescheiden kanalen naar de flashchips op 70MB/s. De huidige ssd's die Samsung aan laptopfabrikant levert, behalen lees- en schrijfsnelheden van respectievelijk 57MB/s en 32MB/s.

Samsung, 's werelds grootste geheugenfabrikant, hoopt met het nieuwe ssd-aanbod te kunnen profiteren van de snelgroeiende markt voor goedkope notebooks. De vraag naar ssd's zal tot 2011 jaarlijks met meer dan 50 procent toenemen, zo heeft het Zuid-Koreaanse bedrijf becijferd.

Samsung ssd-drive

Reacties (34)

Lees meer

Super Talent introduceert snelle ssd's
Super Talent introduceert snelle ssd's Nieuws van 17 september 2008
Ook Samsung werkt aan Atom-netbook
Ook Samsung werkt aan Atom-netbook Nieuws van 9 september 2008
Patriot introduceert snelle ssd's
Patriot introduceert snelle ssd's Nieuws van 3 september 2008
Samsung kondigt ssd van 64GB aan
Samsung kondigt ssd van 64GB aan Nieuws van 27 maart 2007
Sandisk presenteert 32GB flashdisk
Sandisk presenteert 32GB flashdisk Nieuws van 4 januari 2007

Sandisk claimt forse snelheidswinst met Extreme III-sdhc-kaarten

Door Harm Hilvers, 27 augustus 2008 14:2418 reacties

Sandisk heeft drie nieuwe sdhc-kaarten in de Extreme III-lijn op de markt gebracht. Deze kaarten zijn anderhalf keer zo snel als de vorige Extreme III-sd's: per seconde kan maximaal 30MB gelezen en geschreven worden.

Het voornaamste verschil tussen de Sandisk Extreme III 30MB/s sdhc-kaart en andere sd-kaarten is de lees- en schrijfsnelheid van 30MBps. De sd- en sdhc-specificaties schrijven namelijk een limiet van 20MBps voor, die door de meeste fabrikanten aangehouden wordt. In combinatie met de juiste apparatuur zullen de nieuwe sd-kaartjes van Sandisk echter een hogere snelheid kunnen leveren. In traditionele sd-apparatuur zal de maximale snelheid 20MBps bedragen.

Er is nog weinig apparatuur verkrijgbaar die met de snellere sd-kaartjes overweg kan. Sandisk meldt in zijn persbericht dat Nikons D90-dslr in elk geval wel met de nieuwe Extreme III-kaarten overweg kan. Dankzij de hogere lees- en schrijfsnelheid kan deze camera bij 4,5 foto's per seconde in continuous shooting mode 39 jpeg-afbeeldingen met een grootte van 6MB vastleggen. In combinatie met tragere kaartjes zou slechts een serie van 26 beelden kunnen worden opgeslagen.

Het is de bedoeling dat Sandisk de vernieuwde Extreme III in september op de markt brengt. De adviesprijzen zijn 64,99 dollar voor de 4GB-uitvoering, 109,99 dollar voor de 8GB-variant en 179,99 dollar voor de 16GB-kaart. Overigens heeft Sandisk al een Sandisk Extreme III-reeks op de markt die 20MBps doet.

Reacties (18)


Jagged Alliance komt naar de DS

Door Paul Hulsebosch, 27 augustus 2008 13:4726 reacties

De Engelse uitgever Empire Interactive brengt in 2009 een nieuwe versie van Jagged Alliance op de markt. De remake van deze tactische turn-based game uit 1994 wordt gemaakt door Strategy First en Cypron Studios.

De eerste geruchten over een nieuwe versie van het klassieke turn-based spel doken al halverwege 2005 op. Het Canadese Strategy First, dat de rechten op de titel van Jagged Alliance bezit, zou het spel toen samen met ontwikkelaar Pocket PC Studios gaan maken. Pocket PC is kennelijk afgehaakt, want het spel wordt nu samen met het Slowaakse Cypron Studios geschreven. Jagged Alliance wordt een remake van het origineel; spelers krijgen dus opnieuw de taak om het eiland Metavira te bevrijden. Om dit te bewerkstelligen kan een huurlingenteam worden samengesteld dat opdrachten kan uitvoeren. Het spel, dat net als het origineel turn-based wordt, zal in 2009 verschijnen.

Naast de remake voor de DS is er ook al geruime tijd sprake van Jagged Alliance 3, een volwaardig nieuw deel in de serie. In 2004 kondigde Strategy First aan dat Mist Land South het derde deel zou gaan maken, maar de Russische ontwikkelaar is inmiddels failliet. Het eveneens Russische Akella heeft eind 2006 de ontwikkeling overgenomen en volgens de laatste inschattingen is het spel begin 2010 klaar.

Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS Jagged Alliance DS

Reacties (26)


Britse reclamecommissie haalt iPhone-reclame van de buis

Door Arnoud Wokke, 27 augustus 2008 13:2484 reacties

De Britse reclamebeoordelingscommissie heeft een commercial voor de iPhone van de tv gehaald. De reclame, waarin Apple stelt dat 'all the parts of the internet' op de iPhone te raadplegen zijn, is misleidend, stelt de commissie.

De commercial laat diverse internetmogelijkheden van de iPhone zien, zoals Google Maps en de browser Safari. De Advertising Standards Authority viel over de bewering dat het hele internet op de iPhone beschikbaar zou zijn. Omdat de Safari-browser geen Java en Flash ondersteunt, kunnen gebruikers functionaliteit van bepaalde sites niet gebruiken, zo stelt de Asa.

Apple verweerde zich met de stelling dat de advertentie niet over technische details ging, maar om bereikbaarheid: ook sites met Flash en Java kunnen met Safari opgevraagd worden, zelfs al zijn delen van de site niet te zien. De Asa stelt dat Apple dat in de commercial had moeten uitleggen, omdat mensen nu denken dat ze sites te zien krijgen zoals op hun pc. De Asa had twee klachten gekregen over het reclamespotje.

Het oordeel van de commissie betekent dat de commercial niet meer in deze vorm in Groot-Brittannië mag worden uitgezonden. Of Apple de commercial zal aanpassen of helemaal niet meer zal uitzenden, is nog onbekend. De Britse klachten staan overigens niet op zichzelf. Vorige week nog dook op diverse fora een filmpje op, waarin een vergelijking wordt gemaakt tussen de 35 seconden die een Amerikaanse commercial duurt en de tijd die de daarin getoonde handelingen werkelijk kosten.

Reacties (84)


Nieuwe energiezuinige dualcore Phenoms duiken op

Door Olaf van Miltenburg, 27 augustus 2008 12:4946 reacties

AMD is gestart met de levering van drie dualcore Phenoms die voorheen bekend stonden onder de codenaam 'Kuma'. Het gaat om modellen uit de Phenom X2 GE-serie die, net als de Athlon X2 BE's, een tdp van 45W hebben.

Phenom X2De Phenom X2 GE-lijn verscheen vorig jaar juli ineens op de roadmap van AMD en volgens de planning destijds zouden de chips in het eerste kwartaal van 2008 op de markt komen. Sindsdien werd er weinig meer van de dualcores vernomen, wat tot geruchten leidde dat ze door AMD geschrapt waren. AMD ontkende dit en begin deze week doken ze plotseling op in diverse prijsvergelijkers, zoals die van het Oostenrijkse Geizhals.

De nieuwe Phenoms zijn niet op 45nm gebakken, zoals aanvankelijk werd vermoed, maar op 65nm. De serie bestaat uit de Phenom X2 GE-6600 met een kloksnelheid van 2,3GHz, de Phenom X2 GE-6500 die op 2,1GHz draait en de Phenom X2 GE-6400 die zijn werk op 1,9GHz doet. Alle modellen hebben 1,6GHz Hypertransport-links, tweemaal 512KB L2-cache, 2MB L3-cache, en een tdp van 45W.

Reacties (46)


'Games Convention is ondersteuning industrie kwijt'

Door Jurian Ubachs, 27 augustus 2008 12:2217 reacties

De organisatie van de Gamescom, de beurs die volgend jaar in Keulen plaatsvindt, claimt dat de Games Convention in Leipzig het zonder ondersteuning uit de industrie zal moeten stellen en dat de Gamescom de belangrijkste gamesbeurs wordt.

GamescomDe verklaring van de organisatie achter de Gamescom volgt een dag nadat de Leipziger Messe heeft laten weten dat er volgend jaar weer een Games Convention in het beursgebouw in Leipzig wordt georganiseerd. Volgens directeur Oliver P. Kuhrt van de Kölnmesse, het beurscomplex waar de Gamescom zal worden gehouden, zal de beurs in Leizpig volgend jaar niet meer zijn wat hij is geweest. De gamesindustrie staat volgens Kuhrt achter de nieuwe beurs in Keulen, waardoor de Games Convention in Leipzig het vanaf 2009 zonder ondersteuning van uitgevers zal moeten doen. De BIU heeft al uitgesproken dat de voorkeur naar de Keulse Gamescom uitgaat.

"De aankondiging uit Leipzig verbaast ons niets", zei Kuhrt dinsdag in een verklaring. "Het is logisch dat ze de beurs willen behouden. Ze zullen het echter zonder ondersteuning vanuit de industrie moeten doen. De voornaamste beurs, ook voor media en handel, staat in 2009 in Keulen. Meer dan 120 bedrijven, waaronder alle marktleiders, hebben laten weten deel te willen nemen. Geen enkele andere beurs die in 2009 in Duitsland wordt gehouden kan claimen dezelfde sector te vertegenwoordigen", stelt Kuhrt in de verklaring. Gamescom vindt van 9 tot 13 september plaats in de Kölnmesse in Keulen.

Reacties (17)


Microsoft trekt de wga-touwtjes voor Windows XP strakker aan

Door Harm Hilvers, 27 augustus 2008 11:49215 reacties

Microsoft heeft aanpassingen doorgevoerd in de wga-editie voor Windows XP. De nieuwe versie maakt met een zwarte bureaubladachtergrond en een altijd zichtbare notificatie duidelijker zichtbaar dat er een illegale Windows actief is.

Op het blog van Windows Genuine Advantage-afdeling valt te lezen dat de veranderingen bedoeld zijn voor Windows XP Professional, aangezien dat de Windows XP-versie is die het vaakst zonder geldige licentie gebruikt wordt. Volgens Alex Kochis, verantwoordelijk voor productmarketing en -management, is deze nieuwe wga-release dan ook vooral voor Windows XP Professional-installaties bedoeld. Over Windows XP Home meldt Kochis niets.

Na installatie van de wga-update wordt gecontroleerd of er een geldige Windows XP-licentie wordt gebruikt. Is dat niet het geval, dan gaat de bureaubladachtergrond na de eerstvolgende aanmelding bij Windows op zwart, een verandering die iedere zestig minuten opnieuw wordt uitgevoerd aangezien het aanpassen van de achtergrond nog gewoon mogelijk is. Daarnaast wordt er een altijd zichtbare melding op het scherm geplaatst om duidelijk te maken dat de wga-validatie een negatief resultaat had.

Nieuwe wga - Zwarte achtergrond Nieuwe wga - Persistente notificatie Nieuwe wga - Persistente notificatie met icoon op achtergrond

Naast deze zichtbare wijzigingen is ook gewerkt aan een betere herkenning van Windows XP-installaties zonder geldige licentie. Wga werd in september 2004 geïntroduceerd op Microsofts downloadsite als vrijwillige test, maar werd in 2005 verplicht gesteld door het Redmondse softwarebedrijf. Door gebruikers werd wisselend gereageerd: sommigen vinden het een goede manier om legale en niet-legale Windows-installaties te scheiden, terwijl anderen het als een computerinbraak zien of als vervelend ervaren.

Reacties (215)

Lees meer


Koreaans bedrijf introduceert opensource-gamehandheld

Door Paul Hulsebosch, 27 augustus 2008 11:3235 reacties

Het Koreaanse Gamepark Holdings heeft de Wiz geïntroduceerd, een nieuwe Gp2x-handheld die op een eigen Linux-variant draait. Het apparaat is uitgerust met een 533MHz Arm9-processor, 64MB geheugen en een 3d-versneller.

De nieuwe Gp2x-handheld van Gamepark vervangt de F-200. De Wiz moet vanaf september beschikbaar zijn en gaat 170 dollar kosten, evenveel als de voorganger. De behuizing van de Wiz is nieuw, maar het binnenwerk is grotendeels hetzelfde gebleven. Net als de vorige versie is de Wiz voorzien van een Arm9-processor, een bijbehorende 3d-versneller en 64MB ram, al is de nieuwe processor met 533MHz aanzienlijk sneller dan de 200MHz-processor uit zijn voorganger. De nieuwe handheld is verder uitgerust met 1GB nand-flashgeheugen, een slot voor een sd-kaart en een usb 2.0-aansluiting. Het scherm is een 2,8"- oled-touchscreen, met een resolutie van 320x240 pixels. Naast de snellere processor is ook de 2000mAh lithium-ionbatterij een forse verbetering. Volgeladen zou deze accu de handheld vijf uur lang van stroom moeten kunnen voorzien, terwijl de batterij in de vorige versie het niet veel langer dan twee uur volhield. De Wiz heeft nog een verbetering ten opzichte van de F-200: de meegeleverde stylus kan in de behuizing worden weggestopt, net als bij de Nintendo DS.

De Gp2x-handheld is vooral geschikt voor het draaien van emulators. Die zijn er voor oude gameplatformen als de Snes, maar ook voor nieuwere systemen, zoals de DS, de PSP en de eerste Playstation. Op de handheld kunnen ook oudere pc-games worden gespeeld. Zelfs Quake 2 draait prima op het kastje.

Wiz

Reacties (35)


Google test interactieve functies in zoekresultaten

Door Wilbert de Vries, 27 augustus 2008 10:5433 reacties

Google geeft sinds deze week suggesties terwijl internetters hun zoekopdracht intypen. Ook voert het bedrijf momenteel op beperkte schaal tests met nieuwe functionaliteit in zijn zoekmachine uit.

Zoekgigant Google is deze week van start gegaan met Google Suggest. Hierbij geeft het bedrijf automatisch suggesties voor zoekopdrachten, aan de hand van de eerste karakters van een zoekwoord die door een gebruiker worden ingetypt. Volgens Google kan dit handig zijn om de juiste woordcombinatie voor een zoekopdracht te vinden en om spelfouten te voorkomen, die de zoekresultaten zouden kunnen beïnvloeden.

Google Interactief Het zoekbedrijf voert momenteel ook tests uit met een functie waarmee gebruikers de getoonde zoekresultaten kunnen verslepen, wellicht om de feedback hiervan te gebruiken om zijn algoritme te verbeteren en de resultaten relevanter te maken. Verder heeft Google een functie ontwikkeld waarmee internetters per resultaat commentaar kunnen achterlaten. Wellicht wil Google hiermee een social-component aan de zoekresultaten toevoegen.

Volgens Google-ontwikkelaar Ben Gomes is de zoekgigant achter de schermen altijd druk bezig met het optimaliseren van algoritmes en de manier waarop zoekresultaten worden getoond. "We testen bijna alles, zelf zaken waarvan je zou verwachten dat ze zo klein zijn dat het ons niet zou uitmaken", aldus Gomes. "Kleine aanpassingen doen er wel degelijk toe." Een van de voorbeelden die Gomes aanhaalt is de witruimte onder de titel van het eerst getoonde zoekresultaat. Door deze slechts marginaal te vergroten, blijkt al dat het eerste resultaat - dat volgens Google automatisch het beste is - meer aandacht trekt.

Google Suggest

Reacties (33)


Psystar klaagt Apple aan wegens concurrentievervalsing

Door Arie Jan Stapel, 27 augustus 2008 10:25295 reacties

De door Apple aangeklaagde Mac-klonenmaker Psystar heeft teruggeslagen met een rechtszaak tegen Apple. Volgens Psystar handelt Apple in strijd met de wetten tegen monopoliemisbruik.

Psystar logoPsystar bracht in april van dit jaar de Open Computer op de markt, een goedkope kloon van de Apple Mac. Deze wordt samen met Mac OS geleverd, wat tegen het zere been van Apple bleek te zijn. Het gaat weliswaar om legale exemplaren van de software, maar de gebruikerslicentie verbiedt het installeren ervan op apparatuur die niet van Apple afkomstig is. Apple beschouwt de handel van Psystar dan ook als illegaal en heeft het bedrijf voor de rechter gedaagd om een eind aan de handel te maken.

Psystar heeft dinsdag met een aanklacht tegen Apple een tegenoffensief ingezet. Psystar beschuldigt Apple van het belemmeren van de concurrentie door te bepalen dat zijn besturingssysteem alleen maar op zijn eigen computers mag worden geïnstalleerd. Volgens Psystar is dit in strijd met de Sherman Antitrust Act en de Clayton Antitrust Act, zo meldt Computerworld. Het bedrijf eist een nog nader te bepalen schadevergoeding. Apple heeft nog niet op de aanklacht van Psystar gereageerd.

Reacties (295)


Nikon kondigt D90-dslr met nieuwe kitlens aan

Door Pieter Molenaar, 27 augustus 2008 10:0071 reacties

Nikon heeft met de D90 een opvolger voor de twee jaar oude D80 geïntroduceerd. Opvallend aan de nieuwe dslr is dat deze de mogelijkheid biedt om films op te nemen.

De D90 kan video opnemen met een maximale resolutie van 720p met een framerate van 24 beelden per seconde, terwijl ook films met een resolutie van 640x424 of 320x216 pixels geschoten kunnen worden. De avi-bestanden hebben een maximale lengte van 29 minuten. De gehele beeldsensor, die beduidend groter is dan die van een normale hd-videocamera, wordt gebruikt voor het opnemen van films, wat volgens Nikon een beter beeld oplevert. Een ander voordeel is dat alle autofocuslenzen voor de Nikon F-mount in de filmmodus gebruikt kunnen worden. Uiteraard is er ondersteuning voor Live View, waarbij de gebruiker de lcd als elektronische zoeker gebruikt.

Nikon D90 kleinWaar de D80 nog was voorzien van een ccd-beeldsensor, heeft de D90 de 12,3-megapixel cmos-beeldsensor van de duurdere D300 gekregen. Daarmee loopt de lichtgevoeligheid van de sensor van iso200 tot en met iso3200; met boost is zelfs een lichtgevoeligheid van iso6400 te bereiken, maar dit gaat wel ten koste van het ruisniveau. De D90 is verder voorzien van een sensorreinigingssysteem.

Met het Expeed-beeldverwerkingssysteem zijn maximaal 4,5 foto's per seconde te schieten. In raw-formaat kunnen zo tot 11 foto's achter elkaar gemaakt worden, maar met een lagere snelheid zou er continu gefotografeerd kunnen worden. Overigens bleek bij de Nederlandse perspresentatie in Amsterdam dat de D90 de hoge snelheid zeven beelden vast kon houden, waarna het buffergeheugen naar de sd-geheugenkaart geschreven moest worden. Door het Expeed-systeem gaat de D90 beduidend zuiniger om met energie, waardoor volgens Nikon met een enkele acculading tussen de 850 en 1000 foto's kunnen worden genomen.

Een interessante toevoeging is de onderwerpherkenning, afkomstig van de D300- en D3-dslr's. Naast het autofocussysteem wordt ook de rgb-sensor gebruikt voor het finetunen van de scherpstelling, door te letten op de kleurverdeling van het onderwerp.

Uiterlijk lijkt de D90 sprekend op zijn voorganger en de plastic behuizing van de camera heeft dan ook precies dezelfde afmetingen. De voorkant van de camera heeft een drietal gaatjes voor de microfoon erbij gekregen, terwijl rechts aan de zijkant gaatjes zijn aangebracht voor de speaker. Aan de achterkant zijn de grootste verschillen te zien. Zo is de 3"-lcd voorzien van 920.000 beeldpunten, waar de D80 het nog met een 2,5"-scherm met 230.000 beeldpunten moest doen. De 'Info'-knop van de D60 neemt de plaats in van de 'Ok'-knop, die bij de D90 is verhuisd naar de navigatieknop. Deze laatste is iets lager geplaatst om ruimte voor de Live View-knop te maken.

Op de plaats waar bij de D80 de aansluiting voor de bedrade afstandsbediening zat, is bij de D90 een connector gemonteerd waar de draad van de nieuwe gps-module ingestoken kan worden. Deze apart leverbare GP1 kan op het flitsvoetje bevestigd worden. Verder kan de D90 de batterijgreep van de D80 gebruiken.

Nikon heeft tevens een nieuwe kitlens aangekondigd. De 18-105mm VR is, gelet op het uiterlijk met de brede zoomring en de plastic lensbevestiging, de opvolger van de niet erg populaire 18-135mm. De nieuwe kitlens heeft wat zoombereik moeten inleveren, maar krijgt daar wel beeldstabilisatie voor terug. De 18-105mm is slechts 6,7 centimeter lang en heeft een filtermaat van 67 millimeter, terwijl het maximale diafragma van f/3,5 in de groothoekstand naar f/5,6 bij volledig inzoomen loopt. De lens bevat in totaal vijftien lenselementen, waaronder een ED- en een asferisch lenselement.

De D90 krijgt een adviesprijs van 1039 euro; de bundel met de nieuwe 18-105mm VR-kitlens gaat 1289 euro kosten. De dslr is vanaf 19 september leverbaar.

Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR Nikon D90 Nikkor AF-S 18-105mm VR

Reacties (71)


EMC introduceert voordelig Celerra NX4-opslagsysteem voor mkb

Door Mick de Neeve, 27 augustus 2008 09:2616 reacties

Opslagfabrikant EMC wil met het NX4-storagesysteem uit de Celerra-serie kleinere bedrijven gaan bedienen. De instapmodellen van het bedrijf worden met de introductie circa een derde goedkoper.

Volgens EMC kan het 'unified storage platform' worden ingezet als nas-systeem of in een iscsi- of fibre channel-san, en zou het bovendien binnen een kwartier te installeren en te configureren zijn. De storagefabrikant richt zich met de NX4 naar eigen zeggen op kleine tot middelgrote bedrijven en remote offices die verschillende fileservers op één platform samen willen brengen.

Het systeem biedt plaats aan 4 tot 60TB opslagcapaciteit op sas- of sata-schijven. De Celerra NX4 is net als de NS20, het vorige entry-levelmodel, gebaseerd op de door een Intel Xeon-cpu aangedreven Clariion AX4-architectuur. Voor de NS20 moet echter een slordige 32.000 dollar worden neergeteld, terwijl de NX4 voor iets meer dan 20.000 dollar van eigenaar verwisselt. EMC heeft de lagere prijs bereikt door het minimum aantal harde schijven terug te schroeven van zes naar vier. Ook is de keus beperkt tot sas- of sata-harde schijven; de optie voor fibre channel-drives is komen te vervallen. Wel is de maximale opslagcapaciteit van de Celerra NS20 opgeschroefd van 60 naar 90TB.

De NX4 kan gebruikt worden in combinatie met Microsoft-, Unix-, Linux- en Vmware ESX-besturingssystemen, en biedt bovendien ondersteuning voor Microsoft Exchange, SQL Server, Oracle, Vmware Virtual Desktop Infrastructure en Vmware Site Recovery Manager. EMC levert het systeem met zijn eigen Celerra Replicator-applicatie om data te dupliceren naar andere locaties. Daarnaast wordt er de Snapsure-software meegeleverd voor uitgebreide databeschermings- en backupfunctionaliteit.

EMC Celerra NX4

Reacties (16)


Riaa wint p2p-zaak na formatteren harddisk door beklaagde

Door Mick de Neeve, 27 augustus 2008 08:32110 reacties

De Riaa heeft een zaak tegen een man gewonnen omdat deze bewijslast vernietigde door zijn harde schijf te formatteren. Eerder boekte de man nog een overwinning toen een rechter oordeelde dat aanbieden niet hetzelfde is als verspreiden.

Die eerdere beslissing impliceerde dat de muziekindustrie moet aantonen dat er daadwerkelijk dataoverdracht had plaatsgevonden om iemand veroordeeld te krijgen. De muziekmaatschappijen waren er echter niet in geslaagd te bewijzen dat dit was gebeurd met de 42 door Mediasentry gedetecteerde muziekbestanden in de gedeelde map van Jeffrey Howell, en leek het erop dat de platenlabels achter het net zouden gaan vissen.

Uitsnede harddisk De forensische experts van de Riaa ontdekten echter dat Howell op vier verschillende momenten, na ontvangst van de beschuldigingsbrief met schikkingsvoorstel, en ook na te zijn gedagvaard, bewijslast vernietigde. De man verwijderde de Kazaa-filesharingapplicatie en alles in de gedeelde map, formatteerde zijn harde schijf en downloadde en gebruikte bovendien nog een extra programma om van achtergebleven bestandsmateriaal af te komen. Ook alle Kazaa-logfiles moesten eraan geloven.

De advocaten van de muziekindustrie dienden dan ook een motie in om de rechtszaak alsnog in hun voordeel te laten beslechten. De rechter ging mee in deze redenatie, schrijft Ars Technica. Het had anders kunnen uitpakken als de man uit geldgebrek niet had besloten zichzelf te verdedigen, stelt de Electronic Frontier Foundation. De EFF heeft nog geprobeerd om Howell aan een pro-deo-advocaat te helpen die de zaak zou doen voor trainingsdoeleinden, maar naar verluidt had niemand trek om tegen de muziekindustrie ten strijde te trekken.

Riaa-, Mpaa-, Dmca-scrabble Ars Technica vermoedt dat de zaak uiteindelijk eindigt op een vergelijkbare manier als die van de Mpaa tegen Torrentspy: ook in die zaak zou bewijsmateriaal zijn vernietigd en moest uiteindelijk een flinke schadevergoeding worden opgehoest. Hoe groot de schade voor Howell wordt, moet nog worden vastgesteld. Als het bedrag van 750 dollar per nummer uit zaken van eerder dit jaar wordt gehanteerd, hikt de man naast de kosten van de rechtszaak tegen een rekening van ruim 30.000 dollar aan. Eerder deze maand oordeelde een rechter overigens wel dat het door de Riaa in deze zaak geëiste bedrag te hoog was.

Reacties (110)