Tip de redactie

Bijna helft DigiD-gebruikers heeft app geactiveerd om veiliger in te loggen

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 21:31183 reacties

Bijna de helft van de gebruikers van de Nederlandse inlogmethode DigiD heeft de app voor smartphones geactiveerd om veiliger in te loggen. Het aantal mensen die de app gebruiken verdubbelde afgelopen tijd bijna in een half jaar.

Vorige maand hadden zes miljoen gebruikers een app die geactiveerd is om in te loggen, meldt minister Raymond Knops van Binnenlandse Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Dat waren er in mei vorig jaar nog 3,4 miljoen. Er zijn in totaal 13 miljoen DigiD-accounts. Het aantal logins via de app steeg in die periode van 3,4 naar 6,3 miljoen per maand.

De app biedt tweetrapsauthenticatie, omdat gebruikers de beschikking moeten hebben over het ontgrendelde toestel en een pincode moeten weten om de loginpoging te laten slagen. Daarmee heeft de app beveiligingsniveau Substantieel. Dat is een stap boven inloggen met alleen een gebruikersnaam en wachtwoord, maar voor bepaalde toepassingen is er een DigiD-login die elke keer het scannen van de nfc-chip in een paspoort of id-kaart vereist.

Minister Knops zegt dat hij het inloggen met de app voor meer mensen mogelijk wil maken en voor telefoons zonder nfc, die eenmalig vereist is bij het activeren van de app om de nfc-chip op een identificatiemiddel te scannen, komt er een app waarmee gebruikers een telefoon van een ander kunnen lenen om dat te doen. Er is al een test geweest van deze eWid-app. Voor mensen zonder smartphones zoekt de minister nog naar een inlogmethode die veiliger is dan gebruikersnaam en wachtwoord, meldt Knops in een beantwoording van Kamervragen over hetzelfde onderwerp.

Reacties (183)


VS verbiedt overheidsinstanties te vliegen met DJI-drones

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 21:0475 reacties

Het Amerikaanse ministerie voor binnenlandse zaken heeft overheidsinstanties verboden te vliegen met drones van het Chinese DJI. Het ministerie is bang dat via de drones data over de VS in Chinese handen valt.

Het bevel bevat geen verwijzingen naar DJI of China, maar volgens The Wall Street Journal zijn alle drones van Amerikaanse overheidsinstanties van DJI of gemaakt met Chinese onderdelen. In noodgevallen mogen de drones nog wel opstijgen, maar de rest van de tijd moeten ze aan de grond blijven.

Het ministerie komt niet voor het eerst tot deze conclusie, maar had vorig jaar al eens een tijdelijke stop voor vluchten met drones van Chinese makelij ingesteld, toen het waarschuwde voor beveiligingsrisico's. De Amerikaanse overheid is bang dat via de drones data over de VS lekt en vindt de drones daarom een bedreiging voor de nationale veiligheid. Het is onbekend om wat voor data het precies zou gaan. De Amerikaanse overheid wil dat bedrijven in de VS de drones gaan produceren en verstrekken.

Het verbod geldt voor zolang als er een onderzoek loopt naar een beleid om drones veilig te gebruiken binnen overheidsinstanties. Er geldt geen verbod voor consumenten op het gebruik van DJI-drones.

Reacties (75)


Renders tonen mogelijk Lenovo-smartphones Motorola G8 en G8 Power

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 20:5033 reacties

Er zijn renders verschenen die mogelijk de Motorola G8 en G8 Power van Lenovo tonen. Waar de G7 Power een goedkopere telefoon is dan de reguliere G7, zal dat bij de G8 vermoedelijk andersom zijn.

De renders van 91Mobiles tonen twee telefoons met een enkel gat links bovenin het scherm, zoals diverse Motorola One-telefoons van vorig jaar. Ook is er achterop een vingerafdrukscanner te zien met een Motorola-logo erin. Net als vrijwel alle andere goedkopere smartphones zullen beide modellen een 3,5mm-jack hebben. Die zit bovenop.

Eerder had XDA-Developers al specsheets gepubliceerd van de telefoons. Daaruit blijkt dat Lenovo de telefoons beide voorziet van een Qualcomm Snapdragon 665-soc met maximaal 4GB werkgeheugen en maximaal 64GB aan opslag.

De G8 Power heeft volgens XDA een scherm met hogere resolutie, een frontcamera met hogere resolutie en een accu met meer capaciteit, waardoor het voor de hand ligt dat het de duurdere telefoon zal zijn van de twee. De render van de G8 wijkt af van die van de Nederlandse site MobielKopen van enkele maanden geleden. Die toonde een toestel met inkeping in het scherm.

Lenovo heeft niet gereageerd op de geruchten. Vorig jaar kondigde de fabrikant nieuwe Motorola-telefoons aan op een apart evenement in februari. Het is onbekend of dat weer zal gebeuren of dat de Chinese maker van onder meer smartphones wacht tot telecombeurs Mobile World Congress in Barcelona. Dat vindt over een maand plaats.

Vermoedelijke Moto G8 Power, bron: 91MobilesVermoedelijke Moto G8, bron: 91Mobiles
Moto G8-telefoons Moto G8 Power Moto G8 Moto G8 Plus*
Behuizing 158x75,8mm 160x74mm 158,4x75,8mm
Scherm 146x69mm
6,36"-lcd
2300x1080px
19,2:9
147,4x68mm
6,39"-lcd
1560x720px
19,5:9
145x68mm
6,3"-lcd
2280x1080px
19:9
Soc Snapdragon 665 Snapdragon 665 Snapdragon 665
Geheugen en opslag 4GB
64GB
2/3/4GB
32/64GB
4GB
64GB
Camera's Primair: 16MP, f/1.7
Ultragroothoek: 8MP, f/2.2
Tele?: 8MP, f/2.4
Macro: 2MP, f/2.2
Front: 25MP, f/2.0
Primair: 16MP, f/1.7
Ultragroothoek: 8MP, f/2.2

Macro: 2MP, f/2.2
Front: 8MP, f/2.0
Primair: 48MP, f/1.7
Ultragroothoek: 16MP, f/2.2
Dieptesensor

Front: 25MP, f/2.0
Accu en laden 5000mAh, 18W 4000mAh, 10W 4000mAh, 10W
Vingerafdrukscanner Achterkant Achterkant Achterkant
Release en prijs Onbekend Onbekend November, 270 euro

* de G8 Plus is al enige tijd verkrijgbaar

Reacties (33)


Analyse: Nintendo verdiende miljard dollar aan mobiele games

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 20:0342 reacties

Nintendo heeft tot nu toe een miljard dollar verdiend aan mobiele games, zo heeft SensorTower becijferd. Daarbij gaat het om inkomsten uit de App Store van Apple en Play Store van Google. De game die het meeste opbracht is Fire Emblem Heroes.

Bijna tweederde van het geld komt van Fire Emblem Heroes, claimt SensorTower. Het bedrijf houdt statistieken bij over downloads en in-app aankopen door data die het krijgt van partners te combineren met signalen als toplijstjes in de App Store en Play Store.

De Mario-games die Nintendo tot nu toe uitbracht, Super Mario Run en Mario Kart Tour, leverden veel minder op; respectievelijk 76 en 86 miljoen dollar, zo schat SensorTower in. Nintendo bracht eind 2016 met Super Mario Run zijn eerste mobiele game uit. Het verdient geld met in-app aankopen. Bij Mario Run gaat dat om een eenmalige licentie van tien euro, bij Mario Kart Tour is dat een abonnement van vijf euro per maand.

Reacties (42)


'Hackers stalen data van servers VN in Europa'

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 19:4614 reacties

Hackers hebben data gestolen van servers op drie locaties van de Verenigde Naties in Europa. Dat meldt The New Humanitarian. Op de servers stonden onder meer persoonsgegevens van personeelsleden, claimt de site.

De VN bevestigt de hack in het artikel van The New Humanitarian en zegt dat de hackers weinig waardevolle data in handen hebben gekregen. Volgens een it-manager van een van de getroffen VN-instanties gaat het om 400GB aan data en konden de hackers bij veel meer data.

De aanvallers gebruikten een lek in Microsoft Sharepoint om binnen te dringen. Microsoft en een forensisch bedrijf zijn ook betrokken bij het wissen van de malware. In totaal gaat het om 42 getroffen servers en nog eens 25 waren 'verdacht'. Die servers stonden vooral bij de VN-kantoren in het Zwitserse Genève en het Oostenrijkse Wenen, maar ook een andere divisie van de VN die zich bezighoudt met mensenrechten is getroffen.

Het is onbekend wie erachter zit, maar gezien de complexiteit van de malware en de gerichte aanval op een klein aantal machines lijkt het volgens experts die The New Humanitarian heeft gesproken op spionage. De VN is niet verplicht om datalekken te melden aan getroffenen of overheden, zegt de site, die de hack op het spoor kwam door een intern rapport over het incident.

Reacties (14)


Gebruik internetbankieren voor iDEAL daalt en gebruik apps op telefoon stijgt

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 18:10228 reacties

Het aantal iDEAL-betalingen via internetbankieren op desktop en laptop daalde in 2019 met ongeveer 27 procent. Dat is af te leiden uit cijfers van betalingsverwerker Currence. Het aantal betalingen met smartphones steeg juist met 50 procent.

Van alle iDEAL-betalingen gebeurt nu meer dan 80 procent via de smartphone, meldt Currence. Ongeveer een vijfde van alle iDEAL-betalingen waren betaalverzoeken tussen consumenten, zegt de betalingsverwerker.

Currence geeft geen verklaring voor de stijging, maar gebruikers kunnen in apps van banken iDeal-betalingen authenticeren via bijvoorbeeld gezichtsherkenning of een vingerafdrukscanner van de smartphone. Op desktop of laptop is daarbij vaak een extra code of bij sommige banken een extra scanner vereist, waardoor gebruikers extra stappen moeten doen.

Het aantal betalingen via iDEAL via internetbankieren daalde, van 160 miljoen in 2018 naar 117 miljoen in 2019; een daling van 27 procent. Door de forse stijging op smartphones steeg het aantal iDEAL-betalingen met 142 miljoen naar 667 miljoen. Dat is een stijging van 27 procent.

Reacties (228)


Gerucht: Apple brengt dit jaar draadloze oplaadmat en hoofdtelefoon uit

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 17:4153 reacties

Apple zou werken aan de release van een draadloze mat om apparaten op te laden en een draadloze hoofdtelefoon, zo claimt analist Ming-Chi Kuo van TF Securities. Daarnaast verwacht Kuo ook door Apple gemaakte tags die werken met de uwb-chip in de iPhone 11.

De Apple-hoofdtelefoon die dit jaar moet uitkomen zou moeten werken als AirPods, claimt 9to5Mac. Verdere details zijn er niet. De site heeft een rapport ingezien van Kuo. Het rapport richt zich vooral op de impact van het coronavirus op Apple, maar noemt ook enkele nieuwe producten. Kuo heeft vaak juiste voorspellingen gedaan over toekomstige Apple-producten, al zijn de voorspellingen niet altijd op alle vlakken juist.

Behalve de hoofdtelefoon zou Apple ook werken aan een mat om apparaten draadloos op te laden. De fabrikant heeft al eens zo'n product aangekondigd in de vorm van AirPower in 2017, maar Apple annuleerde die vorig jaar. Dat kwam naar verluidt door problemen met het laten werken van de mat met diverse producten.

Ook herhaalt Kuo dat de 'AirTags' eraan zouden komen. Dat zijn kleine apparaatjes die gebruikers aan bijvoorbeeld een sleutelbos kunnen hangen, waarna een iPhone 11 die kan lokaliseren via de ultrawideband-chip in de iPhone 11. Die uwb-chip heeft nu niet veel functies.

Terugkijken: videoreview AirPods Pro

Reacties (53)


Samsung kondigt eerste tablet met 5g aan

Door Arnoud Wokke, 29 januari 2020 17:2926 reacties

Samsung heef zijn eerste tablet met 5g aangekondigd. Het gaat om een variant op de al bestaande Galaxy Tab S6, maar dan voorzien van Qualcomm X50-modem. Er gingen al maanden geruchten over de release van de tablet.

Samsung Tab S6 5GDe eerste tablet met 5g komt donderdag uit in Zuid-Korea, laat Samsung weten. Vooralsnog is er niets bekend over een release van de tablet buiten Samsungs thuisland. De tablet heeft een Qualcomm X50-modem, in plaats van het X24-modem van de 4g-versie van de Tab S6. De overige specificaties zijn gelijk. De configuratie heeft 6GB aan werkgeheugen en 128GB ufs-opslag.

Samsung had de komst van de tablet al bevestigd op de eigen site. Dat gebeurde vorige maand. Het is de eerste tablet met een 5g-modem. Tot nu toe verschenen er alleen smartphones met 5g van diverse merken, waaronder Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus en LG.

De reden voor de release in Zuid-Korea is vermoedelijk, omdat er al veel klanten van providers een 5g-verbinding hebben. Zuid-Koreaanse providers bieden 5g aan sinds vorig voorjaar en hebben naar verluidt al enkele miljoenen abonnementen verkocht met 5g. In de Benelux zijn er nog geen 5g-netwerken live.

Reacties (26)


Bedrijf dat Mario Kart-achtige tours aanbiedt moet schadevergoeding betalen

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 16:5862 reacties, submitter: nlboy

Een Japanse rechtbank heeft bepaald dat het voormalige bedrijf Maricar een schadevergoeding moet betalen aan Nintendo vanwege het aanbieden van op Mario Kart gebaseerde gocarttours in Tokio. Het bedrijf moet stoppen met alle referenties aan Nintendo en Mario Kart.

Maricar kartNintendo schrijft dat het Intellectual Property High Court in een definitieve uitspraak heeft bepaald dat Maricar, dat tegenwoordig opereert onder de naam Mari Mobility Development, een schadevergoeding van omgerekend zo'n 416.000 euro moet betalen. Deze rechtbank kwam tijdens een eerder, voorlopig oordeel al tot deze conclusie. De opgelegde schadevergoeding is vijf keer zo hoog als het schadebedrag dat de lagere Tokyo District Court in 2017 had opgelegd.

Volgens het Intellectual Property High Court hangt dat schadebedrag van ruim vier ton samen met de schade die Nintendo heeft geleden door oneerlijke concurrentie. Het gebruik van kostuums die op Mario lijken, droeg volgens de rechtbank bij aan die oneerlijk concurrentie. Nintendo zegt dat het zal doorgaan met maatregelen om te voorkomen dat zijn intellectuele eigendom wordt geschonden. Het Japanse gamebedrijf begon in februari 2017 met deze rechtszaak.

Mari Mobility moet verder het logo van Nintendo en de domeinnaam van MariCar verwijderen. Nintendo beargumenteerde dat deze naam te veel refereert aan het spel Mario Kart en dat het bedrijf geen toestemming had om de kostuums van verschillende Mario Kart-personages commercieel te gebruiken.

Op foto's op de website van Mari Mobility is te zien dat de namen Nintendo en MariCar, die voorheen op de gocarts stonden, onherkenbaar zijn gemaakt. De site is ook nog bereikbaar via Maricar.com. De met de naam Street Kart aangeduide tours zijn volgens een verklaring op de website 'volledig in overeenstemming met de Japanse wetten en geenszins een reflectie van Nintendo of het spel Mario Kart'. Ook zegt het bedrijf dat het geen kostuums van Mario-series verhuurt.

MaricarMaricar

Reacties (62)


Samsung brengt Android 10 uit voor Nederlandse Galaxy S9-gebruikers

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 16:06111 reacties

Samsung is begonnen met de verspreiding van de upgrade naar Android 10 voor Galaxy S9-toestellen in Nederland. De verspreiding begon eerder al in andere landen, waaronder de Verenigde Staten en Duitsland.

Samsung S9 Android 10 updateHet gaat om een over-the-air-update ter grootte van 1762MB. Onder meer op GoT melden verschillende gebruikers in Nederland dat hun toestellen de update binnenkrijgen. Naast Android 10 bevat de update ook One UI 2, de tweede versie van Samsungs nieuwe uitgave van Android. De beveiligingspatch heeft 1 januari 2020 als datum.

In een schema dat eerder aan Duitse gebruikers werd gestuurd, stond dat de Galaxy S9 en S9+ in maart de update voor Android 10 zouden krijgen, maar onlangs konden gebruikers in Duitsland de nieuwste versie van het besturingssysteem al downloaden. SamMobile liet onlangs nog een schema van Samsung zien waarin de update voor de meeste landen voor februari is gepland.

De Galaxy S9 kreeg eind 2018 de update voor Android Pie. Samsung is begin december vorig jaar begonnen met de verspreiding van Android 10 voor de Galaxy S10.

Reacties (111)


Britse toezichthouder: GDPR blijft ook tijdens Brexit-transitie gelden

Door Tijs Hofmans, 29 januari 2020 15:5546 reacties

De Europese privacywet geldt nog het hele jaar in het Verenigd Koninkrijk. Zolang het land in de transitiefase van de EU-uittreding zit, moeten bedrijven zich aan de privacyregels houden. Wat er na 2020 met de regelgeving gebeurt, is niet bekend.

Dat schrijft het Information Commissioner's Office, de Britse privacytoezichthouder. Het ICO wijst op de transitieperiode die het Verenigd Koninkrijk vrijdag ingaat. Tijdens die periode kan het land met de rest van de EU Brexit-regels afspreken. De transitieperiode loopt tot 31 december van dit jaar. "Tijdens deze periode is het business as usual voor databescherming", schrijft de toezichthouder. Dat betekent dat bedrijven die gegevens verwerken, nog steeds moeten voldoen aan de regels die vanuit Europa zijn opgelegd, zoals het vragen om toestemming.

Welke privacywetgeving vanaf 2021 zal gelden in het land, is zoals veel andere Brexit-zaken niet duidelijk. "Het is nog niet bekend hoe het databeschermingslandschap er aan het eind van de transitieperiode uit komt te zien", schrijft het ICO. "We erkennen dat bedrijven zorgen hebben over het verwerken van persoonsgegevens in de toekomst", is het enige wat de toezichthouder daaraan toevoegt. Het ICO zegt dat het de situatie nauwlettend blijft volgen en de eigen richtlijnen bijwerkt als dat nodig is.

Reacties (46)


Verwijzing naar Intel Lakefield-processor Core i5-L16G7 verschijnt online

Door Julian Huijbregts, 29 januari 2020 15:458 reacties

Intel gaat zijn Lakefield-processors met big.Little-ontwerp misschien voorzien van een naamgeving met letters en nummers. Een verwijzing naar de Core i5-L16G7 is verschenen bij een benchmarksite. De Lakefield-processors komen onder andere in vouwbare pc's.

De verwijzing naar de Intel Core i5-L16G7 is te zien bij Userbenchmark en werd opgemerkt door Twitter-gebruiker Tum Apisak. De chip zou in de Samsung 767XCL zitten, een nog onbekend apparaat. Volgens de listing heeft de processor vijf cores, een snelheid van 1,4GHz en een turbo van 1,75GHz. Uit de naamgeving en het aantal cores is op te maken dat het om Intels Lakefield-chip gaat.

Lakefield-verwijzing bij Userbenchmark

Begin vorig jaar heeft Intel al details gegeven over de Lakefield-generatie. Dat is het eerste big.Little-ontwerp van de fabrikant, waarbij één snelle Sunny Cove-core gecombineerd wordt met vier zuinige Tremont-cores. Laatstgenoemde cores zijn gebaseerd op de Atom-architectuur. De Sunny Cove-core is dezelfde als die in de Ice Lake-laptopprocessors zit. De genoemde snelheden zijn wellicht de kloksnelheden van de Atom-cores. Van de Sunny Cove-cores is immers bekend dat die hogere snelheden halen.

Of Core i5-L16G7 de definitieve benaming is voor een Lakefield-processor, is nog niet duidelijk. De G7-aanduiding gaat vermoedelijk over de geïntegreerde gpu. Ook bij de Ice Lake-processors voegt Intel dergelijke aanduidingen toe. Bij die laptopprocessors staat G7 voor een Iris Plus-gpu met 64 execution units. Of datzelfde geldt voor de Lakefield-processor, is nog onbekend.

Later dit jaar moeten de eerste apparaten met Lakefield-cpu uitkomen. Microsoft heeft al bevestigd dat zijn Surface Neo zo'n chip krijgt. Op de CES troffen we Lenovo's X1 Fold aan, een pc met een vouwbaar oledscherm die ook een Lakefield-processor krijgt.

Lakefield

Reacties (8)


EU-Commissie onthult gezamenlijke maatregelen voor beveiliging 5g-netwerken

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 15:3528 reacties

De Europese Commissie heeft een 'toolbox' gepubliceerd met voorlopige maatregelen die lidstaten moeten helpen om tot veilige 5g-netwerken te komen. Er zijn geen maatregelen geformuleerd die partijen als Huawei in hun geheel uitsluiten.

In de gepubliceerde toolbox staat onder meer de maatregel dat lidstaten voor de verwezenlijking van 5g-netwerken een toereikende strategie hanteren om te komen tot verschillende leveranciers. Zo moet een sterke afhankelijkheid van een enkel bedrijf worden voorkomen. Daarbij moeten de lidstaten afhankelijkheid vermijden van leveranciers die een 'hoog risico' met zich meebrengen. Voor dergelijke leveranciers moeten 'relevante restricties' worden ingesteld. Ook moeten lidstaten risicoprofielen opstellen van leveranciers en de beveiligingseisen opschroeven.

Huawei wordt niet specifiek genoemd. Op basis van deze maatregelen staat het lidstaten vrij om in ieder geval tot op zekere hoogte met Huawei in zee te gaan. Het Chinese telecombedrijf heeft in een reactie laten weten het Europese besluit te verwelkomen. Volgens Huawei wordt het hiermee in staat gesteld om door te gaan met de participatie in de uitrol van 5g in Europa. Het bedrijf noemt de toolbox een op feiten gebaseerde aanpak zonder vooroordelen die bijdraagt aan de beveiliging van 5g, en die Europa in staat stelt een veiliger en sneller 5g-netwerk te realiseren. Een vergelijkbare reactie gaf Huawei dinsdag al als reactie op het Britse besluit om de fabrikant niet uit te sluiten. Het Verenigd Koninkrijk zal apparatuur van Huawei niet in het kernnetwerk gebruiken. Het Britse beleid lijkt sterk aan te sluiten bij de toolbox van de Europese Commissie.

De Europese Commissie zegt dat de lidstaten de toolbox hebben omarmd en aangenomen. In een document roept de Europese Commissie de lidstaten op om uiterlijk op 30 april concrete en meetbare stappen te hebben gezet waarmee de belangrijkste maatregelen zijn geïmplementeerd. Vervolgens volgt op 30 juni een rapport over de status van dit implementatieproces in elke lidstaat. In principe gaat het om niet-bindende aanbevelingen; lidstaten blijven zelf verantwoordelijk voor de besluiten over specifieke beveiligingsmaatregelen.

Het Duitse Handelsblatt schrijft dat de Duitse federale overheid in het bezit is van bewijs waaruit zou blijken dat Huawei heeft samengewerkt met de Chinese overheid. De krant zegt een intern, geheim document van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken in handen te hebben. In dat document zou staan dat Duitsland eind vorig jaar Amerikaanse informatie heeft ontvangen waarmee is bewezen dat Huawei samenwerkt met Chinese inlichtingendiensten. Het Duitse ministerie zou de Amerikaanse terminologie van een 'smoking gun' hanteren, maar details over het bewijs worden niet gegeven. In het document wordt de koers van kanselier Merkel, die Huawei niet geheel wil weren, bekritiseerd. Huawei stelt in een reactie dat het niet samenwerkt met Chinese inlichtingendiensten en dat het bericht in het Handelsblatt 'oude en ongegronde aantijgingen herhaalt zonder concreet bewijs te leveren'.

Reacties (28)


Abonnementsdienst Scroll maakt laden reeks Amerikaanse sites zonder ads mogelijk

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 13:57120 reacties

Onder de naam Scroll is een abonnementsdienst beschikbaar waarmee gebruikers een lijst websites kunnen raadplegen zonder dat daarop advertenties worden getoond. Het maandelijkse abonnementsgeld gaat deels naar de uitgevers, die in ruil daarvoor hun ads niet meer tonen.

Scroll werkt samen met voornamelijk Amerikaanse websites, zoals Business Insider, Vox, BuzzFeed News en The Verge. Inmiddels zouden zich ongeveer driehonderd websites bij het initiatief hebben aangesloten. Volgens Scroll laden de websites twee keer zo snel doordat er geen advertenties worden ingeladen en is er geen sprake van trackers die de data van sitebezoekers verkopen. Scroll zegt dat het totale aantal trackers via de dienst met tachtig procent wordt verminderd.

De dienst werkt op de desktop, tablets en mobiele telefoons, en met verschillende browsers. Scroll is geen browserextensie en voor de dienst kan de mobiele app voor Android of iOS worden gebruikt, maar dat is niet noodzakelijk. Gebruikers kunnen ook via hun browser inloggen op Scroll, waarna de advertenties bij de aangesloten websites automatisch verdwijnen. Dat werkt doordat er een cookie wordt geplaatst, zodat de bewuste websites weten of ze wel of geen advertenties moeten tonen.

Volgens The Verge, een van de deelnemende websites, krijgen abonnees weliswaar veel minder vaak te maken met advertentietrackers, maar zijn bepaalde analytics tools nog wel toegestaan. Ook mogen websites affiliate links blijven gebruiken en betaalmuren in stand houden om sommige verhalen af te schermen.

Scroll kost momenteel 2,50 dollar per maand voor de eerste zes maanden, maar kost daarna 5 dollar per maand. Van die 5 dollar gaat 1,50 naar Scroll; de overige 3,50 wordt onder de uitgevers verdeeld. De verdeling van dat geld wordt gebaseerd op het surfgedrag van de gebruiker. Dus als een gebruiker gedurende een maand slechts een van de aangesloten sites bezoekt, krijgt die site de volledige 3,50 dollar. Als een gebruiker verschillende websites bezoekt, wordt het bedrag tussen de sites verdeeld op basis van hoe vaak ze bezocht zijn.

Volgens Scroll is dit niet alleen een aantrekkelijk model voor internetgebruikers, maar ook voor uitgevers, omdat zij volgens het bedrijf via de abonnementsdienst meer inkomsten kunnen genereren. Scroll stelt dat de inkomsten in het traditionele model bij de grote platforms blijven hangen, waardoor nogal wat websites genoodzaakt zijn de deuren te sluiten of het aantal advertenties te verdubbelen om het hoofd boven water te houden. Het bedrijf zegt dat een normale pageview zo'n 0,011 dollar via advertenties oplevert, terwijl dat bij Scroll 0,016 dollar zou zijn.

Reacties (120)


Midi-organisatie stelt definitieve specificatie midi 2.0 vast

Door Olaf van Miltenburg, 29 januari 2020 13:0889 reacties, submitter: bassie111

De MIDI Manufacturers Association heeft de definitieve specificatie van het midi 2.0-protocol gereed. Het gaat om de eerste omvangrijke update van het protocol voor muziekinstrumenten in 38 jaar tijd.

De MIDI Manufacturers Association heeft de plannen met het midi 2.0-protocol vastgelegd in vijf documenten. De Japanse midi-organisatie Association of Music Electronics Industry moet de verschillende specificaties ondertekenen die in de documenten zijn vastgelegd, waarna het bijgewerkte protocol officieel een feit is en de documenten publiek beschikbaar komen.

Midi staat voor musical instrument digital interface en dankzij dit protocol uit 1982 kunnen muziekinstrumenten digitale informatie uitwisselen om te kunnen samenwerken. Midi 2.0 is backward compatible met versie 1.0, maar biedt op tal van terreinen uitbreiding en verbetering, en in sommige gevallen kunnen midi 1.0-apparaten over de nieuwe eigenschappen beschikken.

Zo is midi 2.0 bidirectioneel, waar bij 1.0 alleen een zender naar een ontvanger kon communiceren. Dit maakt dat midi 2.0-instrumenten zichzelf dankzij midi capability inquiry-berichten kunnen configureren om samen te werken en kunnen bepalen of ze met een midi 2.0- of 1.0-apparaat communiceren. Ook is de resolutie verhoogd van 7bit, dan wel 14bit via een extensie, naar 32bit. Dit vergroot bijvoorbeeld het aantal 'stappen' bij het draaien van knoppen of het verschuiven van sliders aanzienlijk, waarmee het continue effect van het gebruik van analoge draaiknoppen en schuiven dichter wordt benaderd.

Midi-apparaten kunnen bij 2.0 met profielen werken, zodat de eigenschappen dynamisch worden aangepast, afhankelijk van het soort apparaat. Voorheen moesten gebruikers nog vaak handmatig midi-controllers mappen. Daarnaast kunnen midi 2.0-apparaten onderling eigenschappen zoals instellingen uitwisselen. De MMA geeft als voorbeeld een daw die direct alle mogelijkheden van een aangesloten synthesizer kan tonen.

Ten slotte stelt de midi-associatie dat het protocol ruimte biedt voor verdere uitbreiding voor toekomstige toepassingen. De organisatie kondigde een jaar geleden de komst van midi 2.0 en een voorlopige specificatie aan.

Midi 2.0

Reacties (89)


KPN-medewerkers bekritiseren ontwikkeling KPN-reisapp voor Chinese toeristen

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 12:28143 reacties

Enkele KPN-medewerkers hebben zich intern kritisch uitgelaten over de door KPN ontwikkelde app WeGoEU. De kritiek luidt dat de app data van Chinese toeristen verzamelt en naar Chinese servers, en daarmee naar de Chinese overheid zou sturen. KPN is het niet eens met de kritiek.

Het gaat om de in 2018 door KPN ontwikkelde app WeGoEU. WeGoEU is een joint venture van KPN en Tencent-partner SunWay. De app draait op het Chinese WeChat-platform en moet Chinese toeristen in Europa helpen met onder meer toeristische bestemmingen voor 26 Europese steden. KPN licht aan Trouw toe dat WeGoEU als een miniprogramma binnen de overkoepelende WeChat-omgeving van het Chinese Tencent draait, waar de Chinese toerist een account heeft. De app zou een aantal persoonsgegevens verzamelen.

Hoogstwaarschijnlijk via een door een KPN-monteur vergeten laptop heeft Trouw inzage gehad in een interne intranetdiscussie tussen KPN-medewerkers. Daarop zegt een manager over de samenwerking met Tencent dat KPN in zijn ogen 'een hofleverancier van persoons­data voor de Chinese overheid is'. "Die data van Chinese burgers is mede dankzij ons verrijkt met buitenlandse features", zegt hij. Ook stelt hij dat China daarmee dingen doet waar 'we onmogelijk achter kunnen staan'. "Ons moreel kompas is de weg kwijt', zegt een collega van de manager. Er zijn ook medewerkers die vinden dat KPN geld moet verdienen en van Tencent kan leren hoe een grootmacht omgaat met technologie, schrijft Trouw.

De krant stelt dat in de voorwaarden van WeGoEU het volgende staat: 'Wij kunnen niet controleren hoe Tencent uw persoonlijke data gebruikt.' Op de website van de dienst valt in een privacydocument in ieder geval te lezen dat de data die WeGoEU verwerkt wordt opgeslagen in datacenters die in Nederland zijn gevestigd. Dat maakt dat Europees recht en dus de AVG van toepassing is, maar in de voorwaarden staat ook dat gegevens met derde partijen kunnen worden gedeeld, zoals leveranciers of relevante partners op het moment dat er aankopen of boekingen worden uitgevoerd via het miniprogramma. In dit document wordt Tencent niet bij naam genoemd. Volgens de NOS zijn de voorwaarden twee weken geleden al aangepast.

Een KPN-woordvoerder heeft aan Trouw laten weten dat het geen data doorstuurt naar China en dat de privacyverklaring zal worden aangepast. WeGoEU draait als programma binnen WeChat en het gebruik van die app ligt buiten KPN's invloedssfeer, stelt de woordvoerder. KPN-ceo Joost Farwerck zei hierover het volgende in het NOS Radio 1 Journaal: "De gedachte dat wij die data gebruiken om door te geven aan China is absurd. We houden ons aan de privacyregelingen die we op de site hebben staan. Als het verboden is om Chinese mensen te helpen, hebben we een probleem, maar volgens mij gaat dat een beetje te ver. Dit was een speels idee om bepaalde doelgroepen te bedienen. Als dat allemaal aanleiding geeft tot verwarde discussies dan zal ik altijd wel weer kijken wat het oplevert", aldus Farwerck.

Els de Busser, onderzoeker aan de Universiteit Leiden met onder meer specialismen als internetbeveiliging en databescherming, zegt tegen Trouw dat persoonsgegevens alleen buiten de EU mogen worden gebracht als het land van bestemming een passend niveau van gegevensbescherming biedt. De Europese Commissie bepaalt of dat het geval is en China staat niet op een lijst van goedgekeurde landen. Aldus mogen persoonsgegevens niet naar China worden verstuurd, behalve als een app-gebruiker uitdrukkelijk heeft ingestemd met die doorgifte. Deze gebruiker moet dan wel zijn voorgelicht over de risico's daarvan, zoals dat in de AVG staat aangegeven.

Reacties (143)


'Google werkt aan app voor zakelijke gebruikers met chat- en mailintegratie'

Door Tijs Hofmans, 29 januari 2020 10:5453 reacties, submitter: robcoenen

Google zou werken aan een nieuwe mobiele app voor bedrijven waarmee werknemers kunnen chatten, maar ook diensten als Gmail en Drive kunnen gebruiken. De app zou onder andere de bestaande Hangouts-chatapp hebben geïntegreerd.

Dat schrijft The Information op basis van bronnen binnen het bedrijf. Thomas Kurian, de ceo van de Cloud-afdeling van Google, zou over de app hebben gesproken tijdens een interne conferentie. Het zou gaan om een app die onderdeel wordt van G-Suite, het zakelijke platform van Google. Het zou vooral gaan om een chat-app, maar wel een die samenwerkt met e-mail en andere diensten, zoals Calendar en Drive. Daarmee lijkt het erop dat de app moet concurreren met andere apps die veel zakelijk worden gebruikt, zoals Slack en Microsoft Teams.

De nieuwe app zou dan ook integratie krijgen met Hangouts Chat en Hangouts Meet, de chat- en videobel-apps van Google voor consumenten. De applicatie zou geen vervanging zijn van die producten. De laatste jaren heeft Google een soms verwarrende strategie gevoerd op het gebied van chat-apps, met Hangouts dat nog steeds bestaat, maar langzaam wordt uitgefaseerd, en Hangouts Meet en Chat. Daarvoor was er ook nog Allo. De meeste van die applicaties waren vooral op consumenten gericht. Het is nog niet bekend wanneer de app uitkomt of wanneer Google daarover iets publiek bekendmaakt.

Reacties (53)


Google laat gesprekken in real time vertalen en transcriberen met Translate-app

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 10:4845 reacties

Google heeft op een presentatie in San Francisco een toekomstige functie van de Google Translate-app getoond waarmee het mogelijk is om een conversatie in real time in een andere taal om te zetten en die vertaling direct te transcriberen.

Deze nog niet uitgebrachte functie geeft Android-gebruikers de mogelijkheid om audio op te nemen in een bepaalde taal, en die in real time te laten omzetten in tekst en een andere taal. Onder meer The Verge was aanwezig bij de presentatie en volgens het medium gaf Google aan dat de functie bij de release waarschijnlijk nog een internetverbinding vergt.

Daarmee verschilt de functie van de vertaalfuncties die al beschikbaar zijn in de Google Translate-app, waarbij de vertalingen op het apparaat geschieden. Google zegt dat het voor de nieuwe functie nodig is om de vertaling te laten afhandelen door eigen servers, omdat een meertalige transcriptie volgens het bedrijf complexer is dan enkel het vertalen van geschreven tekst in een andere taal of het invoeren van een enkele gesproken zin en die in een andere taal om te zetten.

De nieuwe functie zal zodra ze beschikbaar komt, alleen nog werken met geluid dat live wordt opgenomen via de ingebouwde microfoon van een smartphone. Dat betekent dat de functie nog niet werkt met audiobestanden, maar door het afspelen van opgenomen audio en dat op te pikken met de smartphonemicrofoon is ze ook te gebruiken.

Tijdens de presentatie heeft Google uiteengezet dat de functie voortdurend hele zinnen evalueert tijdens het opnemen van de audio. Vervolgens wordt interpunctie toegevoegd, worden bepaalde woordkeuzes aangepast aan de hand van de context van de hele zin en wordt getracht om elementen te corrigeren op basis van accenten en dialecten. Dat moet volgens Google leiden tot een accurate benadering van wat er wordt gezegd.

Volgens CNet is Google de nieuwe functie momenteel aan het testen in een aantal talen, waaronder Spaans, Duits en Frans. Het is nog onbekend wanneer de transcriptiefunctie officieel beschikbaar komt in de Google Translate-app voor Android.

Reacties (45)


AMD komt dit jaar met Navi-refresh en videokaarten op basis van RDNA2

Door Julian Huijbregts, 29 januari 2020 10:22110 reacties

AMD gaat dit jaar zowel een refresh van zijn Navi-kaarten uitbengen als producten op basis van de RDNA2-architectuur. De huidige Navi-kaarten zijn gebaseerd op de eerste RDNA-generatie. AMD maakte eerder al bekend dat de RDNA2-kaarten hardware krijgen voor raytracing.

AMD-ceo Lisa Su gaf de details over de komende videokaarten tijdens een teleconferentie over de dinsdag gepresenteerde kwartaalcijfers. Een transcriptie daarvan is te lezen bij Seeking Alpha. Su zegt dat we mogen verwachten dat dit jaar de eerste generatie van Navi-kaarten een refresh krijgt. Ze meldt ook dat producten met de volgende generatie van de RDNA-architectuur deel zullen uitmaken van de line-up in 2020.

Misschien betekent dit dat AMD high-end videokaarten uitbrengt op basis van RDNA2 en met een refresh van de Navi-kaarten komt voor het lagere segment. Het bedrijf heeft eerder een soortgelijke strategie toegepast met zijn Polaris- en Vega-gpu's. Wanneer de nieuwe videokaarten uitkomen, is nog niet bekend. Wel zegt Su dat AMD tijdens zijn Financial Analyst Day op 5 maart meer details bekend zal maken.

AMD gaf vorig jaar bij de aankondiging van de RDNA-architectuur al een kleine blik op de toekomst. De fabrikant zei toen dat een volgende generatie hardwarematige ondersteuning voor raytracing krijgt. Ook is al bekend dat de Xbox Series X gebruik zal maken van een aangepaste gpu op basis van de RDNA2-architectuur. Sony gebruikt in zijn PlayStation 5 ook een Navi-gpu met ondersteuning voor raytracing, maar AMD en Sony hebben nooit specifiek gezegd op welke versie van de architectuur de gpu is gebaseerd.

De omzet van AMD kwam in het vierde kwartaal van 2019 uit op 2,13 miljard dollar, 50 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. De nettowinst bedroeg 170 miljoen dollar, een stijging van 347 procent ten opzichte van vorig jaar. Het Computing and Graphics-segment, waar Ryzen-cpu's en Radeon-gpu's onder vallen, was goed voor een omzet van 1,66 miljard dollar in het vierde kwartaal. Een jaar eerder was dat 986 miljoen dollar. Over heel 2019 behaalde AMD een omzet van 6,73 miljard dollar, 4 procent meer dan in 2018. De nettowinst bedroeg 341 miljoen dollar, 1 procent meer dan een jaar eerder.

Kwartaalcijfers AMD Q4 2019
Kwartaalcijfers AMD Q4 2019Kwartaalcijfers AMD Q4 2019Kwartaalcijfers AMD Q4 2019Kwartaalcijfers AMD Q4 2019

Reacties (110)


Google kondigt Android-flashtool voor browsers aan

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 10:1219 reacties, submitter: TheVivaldi

Google heeft de Android Flash Tool onthuld, een tool waarmee het voor bijvoorbeeld ontwikkelaars relatief eenvoudig is om een Android Open Source Project-build te proberen. Het installeren van een AOSP-build gaat met deze tool rechtstreeks vanuit de browser.

Google schrijft dat het Android Open Source Project al een behoorlijke tijd aanwezig is, maar dat het flashen van builds op een apparaat altijd een aantal handmatige stappen vergde, inclusief een proces voor het invoeren van commando's. Om dat eenvoudiger te maken, komt Google met de Android Flash Tool om een nieuwe Android Open Source Project-build vanuit de browser te proberen.

Een jaar geleden werd dat proces al vereenvoudigd met het Continuous Integration Dashboard; daarmee werd het mogelijk om een laatste versie van het Android Open Source Project te downloaden, maar het flashen van die versie op een telefoon moest nog altijd handmatig geschieden.

De webtool is alleen nog te gebruiken op Pixel 2-, 3- en 4-smartphones of bepaalde HiKey-ontwikkelbordjes. Verder is een opslagruimte van 10GB nodig en het ontwikkelapparaat moet Linux, macOS, Chrome OS of Windows inclusief een additionele usb-driver draaien. Daarnaast moet de browser ondersteuning hebben voor WebUSB, wat bijvoorbeeld geldt voor Chrome of Edge 79+. Er is geen ondersteuning voor het flashen van Android op tablets of Chrome OS-apparaten.

Android Flash Tool

Reacties (19)


Google betaalde 5,9 miljoen euro aan bugbounty's in 2019

Door Tijs Hofmans, 29 januari 2020 10:0316 reacties

Google keerde in 2019 meer dan 5,9 miljoen euro aan bugbounty's uit. Die gingen naar beveiligingsonderzoekers die kwetsbaarheden in software ontdekten. Het hoogste bedrag voor één lek was 182.000 euro.

Dat schrijft het internetbedrijf in een blogpost. Het bedrijf kijkt daarin ook terug op wat er in 2019 allemaal gebeurde in het Vulnerability Reward Program. In totaal werd 6,5 miljoen dollar uitgedeeld, omgerekend iets meer dan 5,9 miljoen euro. Dat is meer dan het jaar ervoor, toen Google nog 3,1 miljoen euro uitdeelde. Het merendeel van de bugbounty's ging naar lekken in Google-producten zelf. Het ging daarbij om 1,9 miljoen euro. Dat is wel logisch, want onder die groep vallen de meeste Google-diensten.

Het bedrijf keerde ook beloningen uit aan het bugbountyprogramma voor Android, Chrome en Play. Daarbij ging het om respectievelijk 1,73 miljoen, 900.000, en 726.000 euro. Bij dat laatste programma kunnen onderzoekers niet alleen bugs in Google Play-diensten zoeken, maar ook in externe apps. Dat kan sinds augustus vorig jaar. In totaal hebben 461 beveiligingsonderzoekers een beloning gekregen. Het hoogste bedrag dat in 2019 werd uitgekeerd, was 201.000 dollar of 182.000 euro.

Sinds het begin van het bugbountyprogramma in 2010 heeft Google naar eigen zeggen 21 miljoen dollar of 19 miljoen euro uitgekeerd. Het bedrijf verhoogde in november het maximale bedrag voor zijn Android-programma tot 1,5 miljoen euro. Die beloning geldt voor onderzoekers die een persistent full-chain takeover van de Titan M-chip op de Pixel-telefoons ontdekken. Zo'n lek is zeldzaam en is nog nooit bij Google gemeld.

Reacties (16)


Apples omzet van Watch- en AirPods-divisie is hoger dan die uit de Mac

Door Olaf van Miltenburg, 29 januari 2020 09:57235 reacties, submitter: Santford

Apple heeft in het laatste kwartaal van 2019 meer omzet uit de divisie voor de Apple Watch en de AirPods gehaald dan uit Mac-verkopen. De omzet uit iPhone-verkopen steeg flink, die uit de Mac en de iPad daalde.

Er zijn inmiddels meer dan 1,5 miljard Apple-producten actief, zo maakte ceo Tim Cook bekend tijdens de publicatie van de kwartaalcijfers. De hoeveelheid geleverde apparaten per categorie wordt niet meer bekendgemaakt door Apple, maar wel de omzet uit de verschillende divisies. Daaruit blijkt dat de omzet uit 'Wearables, Home & Accessoires' 10 miljard dollar bedroeg, waarmee die de omzet van de Mac-leveringen, 7,16 miljard dollar, oversteeg. Onder 'Wearables, Home & Accessoires' schaart Apple onder andere de Watch, HomePod en AirPods. Tegenover Reuters meldt Cook dat Apple in het vierde kwartaal van 2019 niet genoeg Apple Watch Series 3-smartwatches en AirPods kon produceren om aan de vraag te voldoen.

Apples omzet uit iPhones steeg met 7,6 procent tot 56 miljard dollar. Dat was daarmee wat omzet betreft het op een na beste kwartaal voor de iPhone tot nu toe. Alleen twee jaar geleden, eveneens in het vierde kwartaal, lag de omzet uit iPhones hoger. Ook de omzet uit diensten steeg sterk, met 17 procent tot 12,7 miljard dollar. Met de Mac en de iPad ging het minder; die omzetten daalden met respectievelijk 3 en 11 procent. De totale omzet uit het vierde kwartaal van 2019, wat het eerste fiscale kwartaal van 2020 in Apples boekjaar is, steeg met 9 procent tot 91,9 miljard dollar.

Reacties (235)


KPN verloor vorig jaar 56.000 internetklanten

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 08:49332 reacties

KPN heeft zijn cijfers van het afgelopen kwartaal en de cijfers van het gehele vorige jaar gepresenteerd, waaruit blijkt dat het bedrijf vorig jaar in totaal 56.000 breedbandklanten heeft verloren.

KPN meldt in de financiële cijfers dat het in het laatste kwartaal van vorig jaar 16.000 klanten voor vast internet verloor. Het bedrijf verklaart dat onder meer door te wijzen op migraties vanuit consumenten naar aanbod voor kleine bedrijven. Tijdens de presentatie van de kwartaalcijfers van het tweede kwartaal van vorig jaar schreef KPN het toenmalige verlies van 24.000 internetklanten toe aan de integratie van Telfort. De gemiddelde omzet per breedbandgebruiker steeg in het kwartaal met 5,2 procent ten opzichte van 2018, tot 48 euro.

Het aantal huishoudens dat zowel een vast als een mobiel abonnement combineert, daalde in het afgelopen kwartaal met 2000 huishoudens. Daarmee zit het totale aantal op 1,4 miljoen huishoudens. Over heel 2019 was op dat vlak een stijging te zien van 59.000 huishoudens. Het aantal huishoudens dat vast en mobiel combineert steeg tijdens het vierde kwartaal van 2019 naar 49 procent van het totaal aantal breedbandklanten; dat lag in het laatste kwartaal van 2018 nog op 46 procent.

Naast het aantal breedbandklanten en het aantal huishoudens dat vast en mobiel combineert, daalde ook het aantal iptv-klanten, met 14.000. KPN schrijft deze dalingen vooral toe aan de integratie van Telfort. Het aantal klanten dat vast en mobiel combineert zit nu in totaal op 2,25 miljoen. Van alle mobiele klanten heeft 63 procent ook een vast abonnement, terwijl dat een jaar eerder nog op 57 procent uitkwam.

KPN schrijft dat het in het afgelopen kwartaal 50.000 huishoudens heeft aangesloten op glasvezel, waarmee het totale aantal nieuwe huishoudens met glasvezel in 2019 uitkomt op 120.000. Het bedrijf zegt dat het zijn bouwcapaciteit en glasvezelprojecten moet opvoeren en versnellen om de aanleg van glasvezelnetwerken te versnellen, om zodoende de ambitie van 1 miljoen extra huishoudens met glasvezel in 2021 te kunnen halen.

De winst van KPN kwam in het vorige kwartaal uit op 84 miljoen euro, terwijl een jaar eerder nog een verlies van 47 miljoen euro werd gemaakt. De omzet daalde van 1,44 miljard euro in het vierde kwartaal van 2018 naar 1,39 miljard euro in het afgelopen kwartaal. Ook op jaarbasis is een omzetdaling te zien, maar de winst steeg aanzienlijk: in 2018 was de totale winst 292 miljoen euro, tegenover 614 miljoen euro in 2019.

Reacties (332)


Battlefield V krijgt hoofdstuk dat draait om junglegevechten in Stille Oceaan

Door Joris Jansen, 29 januari 2020 07:57116 reacties

Battlefield V krijgt een nieuw hoofdstuk genaamd Into the Jungle. Zoals de naam al suggereert draait dit hoofdstuk om de junglegevechten tussen de Amerikanen en de Japanners die zich in de Tweede Wereldoorlog afspeelde in de Stille Oceaan.

Into the Jungle wordt het zesde hoofdstuk dat aan Battlefield V wordt toegevoegd en komt op 6 februari beschikbaar voor iedereen die het spel bezit. De belangrijkste toevoeging is een speelveld dat de Salomonseilanden introduceert, een belangrijk strijdtoneel in de Tweede Wereldoorlog, waar bijvoorbeeld de strijd om Guadalcanal plaatsvond, het grootste eiland van de eilandengroep.

Volgens uitgever Electronic Arts draait de strijd op de nieuwe map om gevechten op de korte afstand, met dichte bebossing, rivieren, donkere mangroven, moerassen en verborgen bunkers. Het draait vooral om infanteriegevechten, maar land- en zeevoertuigen spelen ook een rol. Naast de bekende modi als Conquest, Squad Conquest en Team Deathmatch zegt EA dat het nieuwe speelveld vooral ook geschikt is voor de Breakthrough-modus, waarbij de Amerikanen vanuit zee het strand moeten bestormen en zich een weg moeten banen door de jungle.

Verder komen er nieuwe wapens beschikbaar, die overigens eerst ontgrendeld moeten worden. Het gaat onder meer om de Amerikaanse bazooka voor de Assault-klasse en de lunge mine voor de Japanners. Deze mijn was in feite een zelfmoordwapen gericht tegen tanks. Uit een eerdere testvideo blijkt dat dit wapen in Battlefield V waarschijnlijk niet als zelfmoordwapen inzetbaar is, waarbij de speler nog in leven blijft nadat hij met dit wapen een tank bestormt. Daarnaast krijgt de Assault-klasse ook de beschikking over de M2 Carbine.

Eerder bracht ontwikkelaar Dice het vijfde hoofdstuk uit voor Battlefield V, waarmee meerdere nieuwe speelvelden werden toegevoegd die ook allemaal gesitueerd zijn in de Stille Oceaan: de strijd om Iwo Jima, een speelveld genaamd Pacific Storm en Wake Island.

Reacties (116)