Tip de redactie

Uber-chauffeurs mogen in Brussel geen bestellingen meer aannemen via smartphone

Door Daan van Monsjou, 1 maart 2021 20:58222 reacties

Uber-chauffeurs mogen geen ritten meer aanvaarden via hun smartphone. De Brusselse overheid heeft dit maandag verboden. Daarnaast moet een contract voor een Uber-rit in Brussel minimaal drie uur van tevoren worden afgesloten.

De Brusselse overheid stelt dat Uber onder de regelgeving voor verhuurders van auto's met chauffeur valt, schrijft Belgisch dagblad La Libre Belgique. Dergelijke bedrijven mogen geen bestellingen aannemen via 'geolokalisatie op een smartphone'. Dat is wat Uber in de praktijk doet. Ook moet een huurovereenkomst van een voertuig met chauffeur minstens drie uur voor aanvang van de rit worden afgesloten, wat bij Uber geen vereiste is.

De overheid zegt dat het zich niet specifiek richt tegen Uber, maar 'ziet er wel op toe dat de relevante verordeningen worden nageleefd, schrijft ook het Belgische RTBF. Chauffeurs die de regels niet naleven, krijgen bij een controle in eerste instantie een waarschuwing wanneer zij de regels niet naleven. Bij herhaaldelijke overtredingen riskeren Uber-chauffeurs maatregelen.

Onder de mogelijke sancties voor chauffeurs vallen een inbeslagname van hun wagen, strafrechtelijke vervolging, of een tijdelijke schorsing of permanente intrekking van hun vergunning om als chauffeur te werken. Een vertegenwoordiger van Uber in België noemt het 'onbegrijpelijk dat er maatregelen worden genomen tegen 2000 chauffeurs'. De regelgeving zou daarnaast nog onderzocht worden door het Grondwettelijk Hof, meldt de vertegenwoordiger.

Reacties (222)


'EA stelt nieuwe Need for Speed uit, Criterion werkt mee aan Battlefield-game'

Door Daan van Monsjou, 1 maart 2021 20:1453 reacties

De volgende Need for Speed-game is met een jaar uitgesteld. Dat meldt Laura Miele, chief studio officer bij EA, in een interview met Polygon. De game is niet geschrapt, maar Criterion ondersteunt momenteel de ontwikkeling van de komende Battlefield-game.

Miele noemt onder andere de werkomstandigheden tijdens de pandemie als reden voor het uitstel, schijft Polygon. Ook de overname van Codemasters speelt een rol in deze beslissing, aangezien die studio later dit jaar al minimaal één nieuwe racegame uit zal brengen voor EA. Miele stelt hierdoor dat de herplaatsing van Criterion een 'rationele beslissing' is.

Electronic Arts meldde in november aan investeerders dat de uitgever voor maart 2022 nieuwe Battlefield- en Need for Speed-games zal uitbrengen, maar het bedrijf komt hier nu dus op terug. Need for Speed wordt met een jaar uitgesteld en moet dus uiterlijk in maart 2023 uitkomen. Daarbij benadrukt Miele dat de franchise niet wordt geschrapt en ook niet wordt overgedragen aan Codemasters of een andere EA-studio. "Criterion Games gaat weer aan de slag met Need for Speed." De volgende titel in deze racefranchise zou ook uitkomen voor de current- en last-gen PlayStation- en Xbox-consoles.

DICE LA, waar Respawn-topman Vince Zampella sinds vorig jaar aan het hoofd staat, werkt ook mee aan de komende Battlefield-game. Die studio zou voornamelijk werken aan de live service-onderdelen van de game. Het bedrijf is daar inmiddels iets langer dan een jaar mee bezig, meldt Miele.

De nieuwe Battlefield-game wordt eind dit jaar verwacht. Hoewel EA nog geen officiële titel voor het spel heeft genoemd, zou de game volgens geruchten Battlefield 6 heten. Het spel zou volgens Battlefield-leaker Tom Henderson terugkeren naar een hedendaagse setting en een multiplayermodus met maximaal 128 gelijktijdige spelers krijgen. Miele ging in het interview met Polygon niet in op deze geruchten.

Battlefield 1 Zeebrugge
Battlefield 1 uit 2016

Reacties (53)


Manutan maakt melding van datalek na ransomware-infectie

Door Daan van Monsjou, 1 maart 2021 19:3041 reacties, submitter: SinergyX

Zakelijke leverancier Manutan is getroffen door een datalek. Het bedrijf maakte vorige week al bekend dat het slachtoffer is geworden van ransomware, maar Manutan meldt nu dat hierbij gegevens zijn buitgemaakt. De omvang is vooralsnog onbekend.

Manutan maakte op maandag bekend dat er bij de cyberaanval bedrijfsgegevens zijn buitgemaakt. Het bedrijf meldt niet hoeveel gegevens er zijn uitgelekt. In een e-mail maakt het bedrijf verder bekend dat het onder andere zou gaan om namen, adressen, factuurinformatie en IBAN-nummers. De onderzoeken zijn volgens Manutan nog niet afgerond. Creditcardgegevens of iDEAL- en PayPal-informatie zijn niet buitgemaakt, doordat dergelijke data niet wordt opgeslagen in de systemen van Manutan.

Het bedrijf acht de kans klein dat de gestolen gegevens op dit moment al misbruikt worden om fraude te plegen, maar roept belanghebbenden op om oplettend te zijn, speciaal 'bij het uitvoeren van financiële of boekhoudkundige handelingen waarbij adres-, bank- of andere gegevens gewijzigd zouden moeten worden.'

Manutan liet vorige week al weten dat het bedrijf is getroffen door een cyberaanval, die op zondag 21 februari plaatsvond. Daarbij kregen aanvallers toegang tot de systemen van het bedrijf en werd het bedrijf getroffen door ransomware, wat 'verschillende systeemproblemen' veroorzaakte. Het bedrijf meldde vorige week dat het zijn informatiesystemen tot nader order zou sluiten. Het bedrijf rept niet over losgeld.

Op een losse faq-pagina meldt het bedrijf dat het momenteel wel nieuwe verzoeken of bestellingen aanneemt, maar dat niet duidelijk is wanneer die geleverd worden. Leveringsdata van bestaande orders kunnen ook niet gegarandeerd worden, doordat de supply chain-processen van het bedrijf zijn aangetast. Het bedrijf geeft aan niet concreet in te kunnen schatten wanneer het zijn systemen weer in werking stelt.

Manutan, voorheen Overtoom, is een zakelijke leverancier die onder andere in Nederland en België operatief is. Het bedrijf levert producten als kantoorartikelen, magazijnapparatuur, horeca-artikelen en producten voor afvalverwerking. De Nederlandse tak van het bedrijf is in 1946 opgericht en heeft momenteel 260 medewerkers.

Reacties (41)


Rocket Lab onthult plannen voor herbruikbare Neutron-raket

Door Daan van Monsjou, 1 maart 2021 18:5534 reacties, submitter: EGM360

Rocket Lab heeft plannen getoond voor een nieuwe, herbruikbare raket. Deze Neutron-raket is bedoeld voor middelgrote lanceringen en zou volgens het bedrijf een direct alternatief zijn voor de Falcon 9 van SpaceX. De eerste lancering moet in 2024 plaatsvinden.

Neutron wordt aanzienlijk groter dan zijn voorgaande raket, Electron, meldt Rocket Lab. Het nieuwe model zal 40 meter hoog zijn met een diameter van 4,5 meter. Neutron zou geschikt zijn voor het vervoeren van payloads tot 8000 kilogram naar een lage aardbaan, 2000kg naar de maan en maximaal 1500kg naar Mars en Venus. Ter illustratie: de huidige Electron-raket van het bedrijf kon satellieten van maximaal 300kg vervoeren. Het bedrijf noemt Neutron in een presentatie 'een direct alternatief voor de Falcon 9-raket van SpaceX'.

Rocket Lab Neutron Project Prestige presentatie
Neutron in vergelijking met de Falcon 9 van SpaceX en Electron. Afbeelding via Rocket Lab

De nieuwe raket is volgens Rocket Lab volledig herbruikbaar. De eerste trap van Neutron zal volgens Rocket Lab gebruikmaken van een oceaanplatform om te landen, wat volgens het bedrijf zorgt voor een hogere lanceerfrequentie met lagere kosten per lancering. De raket is in eerste instantie bedoeld om satellieten te vervoeren, maar moet uiteindelijk ook gebruikt worden voor bevoorradingsmissies naar het ISS en bemande ruimtevluchten.

Eind vorig jaar zette Rocket Lab al stappen op het gebied van herbruikbare raketten. In november liet het bedrijf een Electron-rakettrap tijdens een operationele missie terugkeren naar de aarde. Deze eerste trap landde toen aan parachutes in de zee. Rocket Lab ving daarvoor al een rakettrap op tijdens tests, toen het een helikopter gebruikte om een Electron-rakettrap uit de lucht op te vangen.

Rocket Lab meldt verder dat het een beursgang op de Nasdaq plant, schrijft ook The Verge. Dat gebeurt via een special purpose acquisition company, ook wel een blancochequebedrijf. Hiermee wordt via een lege vennootschap een beursgang ingezet, met als doel het inzamelen van geld, voordat het bedrijf wordt gefuseerd met een ander particulier bedrijf. Rocket Lab zou gewaardeerd zijn op 4,1 miljard dollar.

Reacties (34)


Hogeschool Inholland is gehackt en data tienduizenden studenten wordt aangeboden

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 17:32134 reacties, submitter: wilkieway

Persoonsgegevens van mogelijk 56.000 studenten met een Inholland Moodle-account worden op een forum aangeboden. Het gaat om data die vorige maand is buitgemaakt bij een hack, schrijft de Volkskrant.

Volgens de Volkskrant gaat het om een dataset met 56.000 rijen aan gegevens, die mogelijk toebehoren aan evenzoveel verschillende personen. De dataset wordt aangeboden op een forum. De Hogeschool Inholland bevestigt hiervan op de hoogte te zijn en heeft studenten en de Autoriteit Persoonsgegevens ingelicht. In een e-mail aan studenten schrijft InHolland nog te onderzoeken wat er precies aan de hand is. Studenten worden opgeroepen om waakzaam te zijn voor phishingpogingen.

De data bevat mailadressen, woonadressen, telefoonnummers en versleutelde wachtwoorden. Hoe de wachtwoorden zijn versleuteld, is niet bekend. Volgens de Volkskrant verschilt het per persoon welke data er uitgelekt is. Hoe de data precies is buitgemaakt, is ook nog niet duidelijk.

Vorige maand waren ook de Hogeschool van Amsterdam en Universiteit van Amsterdam slachtoffer van een cyberaanval, waarbij persoonsgegevens en versleutelde wachtwoorden werden buitgemaakt. De criminelen waren daarbij volgens de instellingen uit op financieel gewin.

Update, 22:00: Inholland meldt dat er in de dataset 791 versleutelde wachtwoorden zitten van Moodle-accounts 'van externen'. Die mensen worden persoonlijk ingelicht. De onderwijsinstelling vraagt alle studenten voor de zekerheid hun wachtwoord te veranderen. Ook heeft Open Edu, de leverancier van Moodle, een 'specifieke module dichtgezet' om de export van gegevens te bemoeilijken.

Dataset Inholland

Reacties (134)


Kuo: iPhone 13-modellen krijgen kleinere notch en grotere accu

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 17:15166 reacties

De nieuwe iPhones van dit jaar krijgen een kleinere inkeping in het scherm en de Pro-modellen krijgen een 120Hz-oledscherm. Dat schrijft Apple-analist Ming-Chi Kuo in een rapport. Alle vier de modellen krijgen volgens Kuo een grotere accu.

Door aanpassingen aan het ontwerp komt er ruimte vrij voor grotere accu's, schrijft Kuo in zijn rapport waar MacRumors uit citeert. Volgens de goed geïnformeerde analist is het simkaartslot bij de nieuwe iPhones geïntegreerd op het moederbord en zijn Face ID-componenten dunner. Wat het verschil in accucapaciteit is met de iPhone 12-serie, is nog niet bekend.

Volgens Kuo bestaat de iPhone 13-serie uit dezelfde vier modellen als de huidige line-up. Ze krijgen allemaal wederom de Lightning-poort en een Qualcomm Snapdragon X60-modem voor 5G. Alle uitvoeringen zouden het sensorshiftmechanisme voor beeldstabilisatie krijgen, wat nu alleen in de iPhone 12 Pro Max zit.

De twee iPhone 13 Pro-modellen zouden een 120Hz-scherm krijgen op basis van de ltpo-techniek. Dat zijn oledpanelen met een variabele verversingssnelheid tot 120Hz. Samsung gebruikt ook dergelijke panelen in zijn Galaxy S21-serie. De schermen zijn zuinig doordat de verversingssnelheid laag kan zakken bij het weergeven van stilstaande beelden.

Eerder heeft Kuo voorspeld dat er dit jaar een iPhone zou uitkomen met een ontwerp zonder poorten. Daar komt hij nu op terug. Ook stelt Kuo dat Apple niet van plan is om een opvolger voor de iPhone SE uit te brengen dit jaar. Dat zou op zijn vroegst in de eerste helft van 2022 gebeuren.

Reacties (166)

Lees meer


Datalek ticketverkoper dierentuinen en pretparken treft tot 1,8 miljoen klanten

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 15:49230 reacties, submitter: AJayFasho

Ticketcounter, een dienst die de verkoop van tickets voor dierentuinen en pretparken afhandelt, heeft te maken met een datalek. Een database met klantgegevens van 1,5 tot 1,8 miljoen klanten stond door een fout openbaar en is buitgemaakt.

De database met klantgegevens is in augustus vorig jaar ten behoeve van de ontwikkeling van een systeem om gegevens te anonimiseren in een cloudomgeving gezet. Door een menselijke fout kwam de database terecht in een Azure Storage-container die niet was beveiligd, zegt Ticketcounter-directeur Sjoerd Bakker tegen Tweakers.

Vorige week maandag werd Ticketcounter getipt dat de gegevens werden aangeboden op het darkweb. Na de ontdekking daarvan heeft de dienst het probleem opgespoord en de database verwijderd. Volgens Bakker hebben ethische hackers het bestand ook in handen en heeft Ticketcounter zo kunnen verifiëren dat het om een grote dataset gaat.

Hoeveel klanten er precies zijn getroffen is volgens Bakker niet duidelijk, omdat er dubbelingen in de database zitten, van mensen die bijvoorbeeld bij verschillende bedrijven iets hebben besteld via het systeem van Ticketcounter. Hij stelt dat het om 1,5 tot 1,8 miljoen klanten gaat.

Ticketcounter meldt dat het gaat om gegevens van klanten die voor 4 augustus 2020 een bestelling hebben gedaan bij partijen die gebruikmaken van Ticketcounter. Het gaat onder andere om Diergaarde Blijdorp, Dierenpark Amersfoort, Burgers Zoo en de Apenheul. Deze dierentuinen hebben hun klanten via e-mail ingelicht over het datalek.

Het Nederlandse Ticketcounter verzorgt de ticketverkoop voor meer pretparken en bedrijven. Op de site staat bijvoorbeeld ook Duinrell als partner vermeld. De buitgemaakte dataset bevat gegevens van alle partnerpartijen van Ticketcounter. Het gaat om persoonsgegevens zoals naam, mailadres, telefoonnummer, adres, geboortedatum en IBAN-nummers. Er zijn geen wachtwoorden of creditcardgegevens gelekt.

Bakker zegt ook afgeperst te worden door criminelen die de data in handen hebben. Via WhatsApp wordt hij benaderd en wordt een bedrag van 7 bitcoin aan 'losgeld' geëist. Als Bakker dat betaalt, claimen de criminelen de bestanden te verwijderen. Bakker zegt niet in te gaan op de eis en heeft aangifte gedaan. Ticketcounter heeft alle bedrijven die gebruikmaken van het reserveringssysteem ingelicht en een melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens.

Reacties (230)


Bol.com stopt verkoop tweedehandsartikelen door particulieren

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 15:05311 reacties, submitter: incontrol77

Particulieren kunnen vanaf 3 mei geen boeken, muziek en films meer verkopen via Bol.com. Het handelsplatform laat vanaf dan alleen nog maar zakelijke verkopers toe. Sinds 2010 konden particulieren hun tweedehands multimedia slijten via de webwinkel.

Bol.com zegt zich volledig te willen richten op een zakelijke verkoopomgeving en daarom sluit de verkoopmogelijkheid voor particulieren. Tot 3 mei kunnen particuliere verkopers hun handelswaar blijven verkopen. Na die datum haalt Bol.com het aanbod weg. Accounts van verkopers blijven geopend tot 1 juli, vanwege eventuele afhandelingen van retourzendingen en uitbetalingen. Daarna worden de accounts permanent gesloten en zijn gegevens zoals facturen niet meer in te zien.

Het blijft mogelijk om tweedehandsartikelen aan te bieden via het platform van Bol.com, maar dat kan na 3 mei enkel nog met een zakelijk verkoopaccount. Daarvoor moeten verkopers ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel en een btw-nummer hebben.

Het was sinds 2007 voor particulieren mogelijk om tweedehandsboeken aan te bieden via Bol.com. In 2010 werd dat uitgebreid met films, muziek en games. Bol.com fungeert daarbij als tussenpersoon. Kopers maken het geld over naar het handelsplatform en verkopers krijgen uitbetaald na verzending van het product.

Reacties (311)


Sony brengt 65"-A90J-oledtelevisie begin april uit voor 3499 euro

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 14:3978 reacties

Sony gaat zijn nieuwe A90J-oledtelevisies begin april op de markt brengen. De meeste adviesprijzen zijn bekendgemaakt, waaronder die van de 65"-versie. In Duitsland kost dat model 3499 euro. De A90J is het nieuwe topmodel van Sony's oled-tv's.

Op zijn Duitse website meldt Sony dat de 55"- en 65"-modellen van de A90J vanaf 2 april beschikbaar komen. Daarbij noemt de fabrikant adviesprijzen van respectievelijk 2599 en 3499 euro. De fabrikant heeft deze informatie nog niet op zijn Nederlandse of Belgische site gezet, maar doorgaans komt die informatie redelijk overeen met de situatie voor Duitsland. Ook is de periode van de verlaagde Duitse aankoopbelasting ten einde, waardoor de adviesprijzen in Nederland en België grotendeels gelijk zullen zijn met die voor Duitsland.

Sony komt ook met een veel grotere versie met een diagonaal van 83". Van die versie is nog geen prijs of verschijningsdatum bekendgemaakt. Deze moet in ieder geval ergens later dit jaar verschijnen. Op zijn Britse site heeft Sony al wel de prijs van deze 83"-versie genoteerd: in het Verenigd Koninkrijk is dat 6999 pond en in Ierland 6999 euro. Voor Ierland zijn de prijzen van de 55"- en de 65"-versie enkele honderden euro's hoger dan in Duitsland, dus het lijkt waarschijnlijk dat de 83"-versie van de A90J in de Benelux en Duitsland een adviesprijs tussen de 6500 en 7000 euro krijgt.

Sony AJ90
Sony A90J

De Japanse fabrikant introduceerde begin dit jaar zijn nieuwe televisiemodellen voor 2021, waaronder de A90J. Het formaat van 83" is nieuw dit jaar en dat is mogelijk geworden doordat panelen van dit formaat nu ook beschikbaar zijn gemaakt door oledpanelenfabrikant LG Display. De A90J kenmerkt zich onder meer door een hogere helderheid dan de piekhelderheid van pakweg 800cd/m² die oledtelevisies doorgaans halen. Volgens onofficiële berichten halen de nieuwe modellen een piekhelderheid van ongeveer 1300cd/m², al zou dat alleen het geval zijn in de vivid-beeldmodus, waarbij niet de meest accurate kleurweergave wordt bereikt. Bij een andere beeldmodus zal deze helderheid lager zijn.

Deze hogere helderheid wordt in ieder geval bereikt door de toepassing van een nieuw type paneel van LG Display, dat LG Electronics ook in zijn G1-serie zal inzetten. Ook de Panasonic JZ2000 zal een relatief hogere helderheid halen, al is nog niet duidelijk of deze fabrikant dat weer bereikt door alleen een heatsink toe te passen, of dat bij deze televisie ook gebruik wordt gemaakt van het nieuwe paneeltype van LG Display.

Modelnummer Adviesprijs VK Adviesprijs Ierland Adviesprijs Duitsland
A90J 55" 2699 pond 2999 euro 2599 euro
A90J 65" 3499 pond 3999 euro 3499 euro
A90J 83" 6999 pond 6999 euro ?

Reacties (78)


EvLeaks toont meer renders en video van OPPO Find X3 Pro met microscoopcamera

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 14:0127 reacties

Smartphone-insider Evan Blass heeft meer uitgelekt marketingmateriaal van de OPPO Find X3 Pro-smartphone online gezet. Het gaat om renders die onder andere het camerasysteem tonen en een video die het ontwerp uitlicht.

Op een van de renders die EvLeaks op Voice heeft gezet, is een exploded view van alle camera's aan de achterkant te zien. Daarin zijn twee camera's met een relatief grote sensor waar te nemen en twee camera's met een kleine sensor.

Een van die camera's is een exemplaar dat OPPO in zijn marketing aanduidt als een microscoopcamera en die zou '25x zoom' hebben. Wat de exacte vergrotingsfactor is van de close-upcamera, is nog niet bekend. De camera is voorzien van een ringledflitser om de lens heen.

Volgens geruchten zijn de grote sensors exemplaren van Sony met een 50-megapixelresolutie. Het zou gaan om sensors die nog niet zijn aangekondigd. De telefoon zou verder een 6,7"-scherm krijgen met een 1440p-resolutie en een refreshrate van 120Hz.

OPPO gaat de Find X3 Pro op 11 maart officieel aankondigen. Ook komen er een Find X3 Neo en Find X3 Lite, maar dat gaat om rebrands van OPPO-toestellen die al bestaan onder een andere naam. De Find X3 Pro is het nieuwe vlaggenschip met een Snapdragon 888-soc. De voorganger, de Find X2 Pro, kwam vorig jaar in maart uit voor 1199 euro.

OPPO Find X3 Pro
OPPO Find X3 ProOPPO Find X3 ProOPPO Find X3 ProOPPO Find X3 Pro

Reacties (27)


Android 11 is beschikbaar voor OnePlus Nord

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 12:1768 reacties, submitter: CLB

OnePlus heeft versie 11 van het eigen besturingssysteem OxygenOS beschikbaar gemaakt voor gebruikers van de OnePlus Nord. Daarmee komt Android 11 naar deze midrange-smartphone, die in juli vorig jaar werd uitgebracht.

OnePlus Nord productfoto's Tweakers

Het gaat om een upgrade die geleidelijk aan beschikbaar komt. OnePlus benadrukt dat de ota-upgrade op maandag slechts een klein percentage van de gebruikers zal bereiken, maar dat een bredere beschikbaarheid over een paar dagen is te verwachten.

OnePlus heeft op zijn eigen forum de beschikbaarheid van het op Android 11 gebaseerde OxygenOS 11 wereldkundig gemaakt. Ook op het forum van Tweakers melden verschillende gebruikers dat de upgrade beschikbaar is in de Oxygen Updater. De upgrade neemt 2,8GB in beslag.

Naast de UI-veranderingen die Android 11 met zich meebrengt, krijgt de OnePlus Nord onder meer verbeteringen op het vlak van de donkere modus. Daarnaast heeft het always-on display een nieuwe functie gekregen en zou de laadtijd voor een preview van een afbeelding in de Gallery-app zijn verkort.

Reacties (68)


Chinese chipfabrikant HSMC sluit deuren nadat productie in 2019 werd gestaakt

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 11:5180 reacties

Hongxin Semiconductor Manufacturing Co. sluit definitief zijn deuren. De in het Chinese Wuhan gevestigde chipfabriek had zowel 14nm- als 7nm-chips moeten gaan produceren. De Chinese overheid zou vele miljarden in de fabriek hebben gestoken.

Volgens de website Taiwan News heeft HSMC alle werknemers gevraagd ontslag te nemen. Dat zou blijken uit een bericht op het Chinese WeChat. Het bedrijf zou aangeven dat het geen plannen heeft om de productie te hervatten. De productie werd eind 2019 gestaakt wegens een gebrek aan geld en het mislukken van het aantrekken van meer investeerders. Er zou nu in berichten gesproken worden over 240 mensen die hun baan verliezen.

Er zou omgerekend grofweg 16,5 miljard euro in het bedrijf zijn gestoken, schreef Technode vorig jaar op basis van uitlatingen van de lokale Chinese overheid. Het bedrijf zou sinds de zomer van vorig jaar geen geld meer hebben. Mede door deze financiële problemen nam de lokale Chinese overheid HSMC over, wat in feite als een reddingsoperatie beschouwd moest worden. Daarvoor bezat Beijing Guangliang Lantu Technology 90 procent van de aandelen.

HSMC begon in 2017. De South China Morning Post schreef in november vorig jaar dat de website van de chipfabrikant eerder aangaf dat er plannen waren om zowel 14nm- als 7nm-chips te produceren, met een aantal van 30.000 wafers per maand. Het bedrijf had een zeer moderne chipfabrikant moeten worden. Volgens de krant was de fabriek van de eerste fase, waaronder een productiefaciliteit en een r&d-gebouw van meer dan 390.000 vierkante meter, pas deels voltooid en was de bouw van de tweede fase nog nauwelijks van de grond gekomen.

In juni vorig jaar vertrok de toenmalige ceo van HSMC, Chiang Shang-yi. Hij was eerder werkzaam bij TSMC en omschreef HSMC als een 'nachtmerrie'. Er zouden ook berichten zijn over fraude, verlate betalingen voor de bouw en werknemers met geen enkele ervaring in de halfgeleidersector.

De Chinese investeringen in HSMC passen in het streven van de Chinese overheid om zoveel mogelijk zijn eigen chips te produceren, zodat het land minder afhankelijk is van buitenlandse bedrijven. Dat komt echter nog niet goed van de grond; net als HSMC zijn er meer Chinese chipbedrijven die te maken hebben met financiële problemen. Het streven van China naar onafhankelijke chipproductie hangt onder meer samen met het beleid van de VS. Dat land heeft in de afgelopen jaren handelsverboden opgelegd aan verschillende Chinese bedrijven, waardoor Amerikaanse bedrijven geen zaken met dergelijke partijen mogen doen.

Reacties (80)


Oculus Quest 2 krijgt mogelijk deze maand experimentele 120Hz-ondersteuning

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 11:38110 reacties

De Oculus Quest 2 krijgt mogelijk in maart experimentele ondersteuning voor een 120Hz-modus. Oculus heeft die feature op zijn roadmap gezet voor deze maand en heeft er 'medium' vertrouwen in dat die planning gehaald zal worden.

Oculus Quest Platform Roadmap
Oculus Quest Platform-roadmap

Volgens de Oculus Quest Platform-roadmap wordt de experimentele ondersteuning voor 120Hz in twee fases geïmplementeerd. Er komt eerst API-ondersteuning voor ontwikkelaars en daarna komt er een toggle in de settings van de VR-headset, waarmee gebruikers ervoor kunnen kiezen om de experimentele modus in te schakelen. Als deze experimentele implementatie is geactiveerd, werkt de 120Hz-modus enkel voor apps die dat ondersteunen.

De Oculus Quest 2 had bij de release een refreshrate van 72Hz, maar toen was al een experimentele modus voor 90Hz beschikbaar. Die 90Hz-modus is inmiddels officieel beschikbaar en de gehele interface van de Quest 2 werkt met die refreshrate. Ook kunnen apps en games gebruikmaken van de hogere refreshrate.

Als de Quest 2 ondersteuning voor een 120Hz-modus krijgt, zal deze ook te gebruiken zijn in combinatie met pc-games, bijvoorbeeld via de Virtual Desktop-software voor een draadloze verbinding, of via de officiële Oculus Link-software voor een bekabelde verbinding met een computer.

Oculus Quest 2

Reacties (110)


'Doom Eternal bracht 450 miljoen dollar op in eerste negen maanden'

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 10:4970 reacties

Doom Eternal zou 450 miljoen dollar hebben opgebracht in de eerste negen maanden na de release. Dat blijkt uit een inmiddels verwijderd bericht van een ontwikkelaar die aan de game werkte. De shooter van id Software kwam uit in maart vorig jaar.

Het bericht zou afkomstig zijn van David Saunders, de voormalige product management lead bij id Software. Op onder meer Resetera is een screenshot van het bericht te zien, waarin hij het bedrag van 450 miljoen dollar specifiek noemt.

Waarschijnlijk staat dit bedrag voor alle inkomsten en alle platforms, dus ook de seizoenspas die toegang geeft tot de dlc genaamd The Ancient Gods, die in oktober vorig jaar uitkwam. Voor de rest zijn er weinig andere inkomstenbronnen; Doom Eternal heeft geen microtransacties of een in-game winkel. Spelers kunnen weliswaar skins vrijspelen, maar dat gaat enkel door het inzetten van ervaringspunten.

Doom Eternal kwam op 20 maart uit voor de pc, PS4 en Xbox One. In december vorig jaar kwam daar een versie voor de Nintendo Switch bij. De shooter werd in september vorig jaar ook onderdeel van het Xbox Game Pass-abonnement. Tweakers schreef in maart vorig jaar een review van Doom Eternal.

Doom Eternal, Xbox One

Reacties (70)


SoHosted wijzigt hostingpakketten en verhoogt prijzen met 33 tot 100 procent

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 10:44172 reacties, submitter: mkleinman

De Nederlandse webhoster SoHosted voert wijzigingen en een flinke prijsverhoging door bij zijn webhostingpakketten. Het goedkoopste pakket verdubbelt in prijs en kost per 1 april tien euro per maand. Volgens SoHosted krijgen gebruikers daar meer voor terug.

Prijswijziging SoHosted
Prijswijzigingen SoHosted

De nieuwe prijzen voor de hostingpakketten Standaard, Pro en Premium zijn respectievelijk 10, 15 en 20 euro per maand. Nu gaat dat nog om prijzen van 5, 10 en 15 euro per maand. SoHosted stopt met de oude abonnementen, ook voor bestaande klanten. Die klanten worden zodra hun jaarcontract afloopt, overgezet naar een nieuw abonnement.

Volgens SoHosted krijgen klanten met de nieuwe abonnementen meer waar voor hun geld. De vernieuwde pakketten bieden onder andere meer cpu-cores en ram, nieuwe tools voor het maken van websites en webshops, automatische beveiligingspatches en ddos-protectie. Ook is de telefonische klantenservice na de prijsverhoging acht uur per dag bereikbaar in plaats van vier uur.

SoHosted zegt dat de nieuwe tarieven hoger zijn, omdat er is geïnvesteerd in meer snelheid, veiligheid en functionaliteit. Ook stelt de hostingprovider 'gekeken te hebben naar de markt en geprobeerd te hebben om de prijzen zo laag mogelijk te houden'.

In 2019 werd SoHosted overgenomen door Total Webhosting Solutions. TWS heeft in de afgelopen jaren tal van hostingproviders overgenomen en bezit er nu 29. Naast SoHosted zijn dat onder andere PcExtreme, Versio, RealHosting, YourHosting, Argeweb en Vevida.

Reacties (172)


Mijn Belastingdienst heeft storing - update

Door Julian Huijbregts, 1 maart 2021 10:05319 reacties, submitter: Tompouce

Nederlanders die hun belastingaangifte willen invullen, kunnen maandagochtend te maken krijgen met een storing. Volgens de Belastingdienst is er een technische storing waardoor inloggen niet mogelijk is. Rond 11.00 uur zou de storing moeten zijn opgelost.

Vanaf 's ochtends 7.00 uur is er een 'technische storing', schrijft de Belastingdienst. In de storingsmelding staat ook dat de problemen naar verwachting om 11.00 uur zijn opgelost. Door de storing is het niet mogelijk om in te loggen bij Mijn Belastingdienst.

Volgens een tweaker die de storing opmerkte, was daarbij soms een melding te zien waarin stond dat het maximumaantal mensen was ingelogd. Dat wijst erop dat de storing te maken heeft met een grote toestroom van mensen die de aangifte voor de inkomstenbelasting willen doen. De Belastingdienst zelf geeft geen details over de oorzaak.

Per 1 maart kunnen Nederlanders hun jaarlijkse belastingaangifte invullen. Gebruikers die al zijn begonnen en nu met de storing te maken hebben, kunnen later verdergaan. De al ingevulde gegevens blijven bewaard, zegt de Belastingdienst.

Update, 18:00: De Belastingdienst schrijft om 17:30 uur nog druk bezig te zijn met het verhelpen van de storing. Volgens de instantie heeft niet iedereen problemen met het doen van belastingaangifte op Mijn Belastingdienst.

Reacties (319)


Privacywaakhond: aantal hacks gericht op persoonsgegevens groeide met 30 procent

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 08:5321 reacties

De Autoriteit Persoonsgegevens meldt dat het vorig jaar beduidend meer meldingen binnenkreeg van hacks gericht op het buitmaken van persoonsgegevens. Het gaat om een stijging van 30 procent ten opzichte van het jaar ervoor.

De privacytoezichthouder meldt in een rapport dat er in 2020 in totaal 1.173 meldingen binnenkwamen van incidenten die samenhangen met hacking, malware of phishing, met als doel het stelen van persoonsgegevens. Dit vormt een stijging van 30 procent en in 2019 was er ook al sprake van een stijging van 25 procent. De toezichthouder spreekt van een 'explosieve toename'.

Het totale aantal datalekmeldingen kwam vorig jaar uit op 23.976. Dat is een daling van zo'n 11 procent: in 2019 werden er 26.956 meldingen van datalekken gemaakt. In 2018 zat dat aantal op 20.881. De daling van 11 procent verklaart de AP door te wijzen op een aanpassing in de werkwijze van incassobureaus. Daardoor zijn er volgens de toezichthouder veel minder betalingsherinneringen bij verkeerde ontvangers beland, waardoor er ook minder datalekken zijn gemeld.

De instantie wijst er verder op dat datadiefstal in veel gevallen is te voorkomen door een betere beveiliging. 'Naar schatting zijn er in 2020 tussen de 600.000 en 2.000.000 personen getroffen door een datalek waar slechts één stap nodig was om in te loggen', schrijft de toezichthouder. Het toepassen van meerfactorauthenticatie zou volgens de organisatie dan ook een belangrijke stap zijn. "Meerfactorauthenticatie is een heel eenvoudige beveiligingsmaatregel die verplicht is bij de verwerking van gevoelige persoonsgegevens, maar die organisaties eigenlijk overal standaard zouden moeten doorvoeren. Dat zou veel leed kunnen voorkomen", zegt AP-voorzitter Aleid Wolfsen.

De Autoriteit Persoonsgegevens erkent dat het slechts bij een beperkt deel van de gemelde datalekken in actie komt. Dat verklaart de toezichthouder door te wijzen op een tekort aan personeel en budget. Drie weken geleden sprak de Tweede Kamer nog de wens uit dat de AP in 2022 moet groeien naar 470 voltijdwerknemers. Momenteel zijn dat 184fte. Het Ministerie van Justitie en Veiligheid concludeerde al dat dat huidige aantal onvoldoende is om alle taken in de toekomst goed uit te kunnen voeren.

Reacties (21)


Vermoedelijke specs AMD EPYC Genoa-cpu's met Zen 4-cores verschijnen online

Door Joris Jansen, 1 maart 2021 08:1478 reacties

De vermoedelijke specificaties van AMD's EPYC-serverprocessors met codenaam Genoa en Zen 4-cores zijn online verschenen. De architectuur zou maximaal 96 cores en 192 threads ondersteunen, aangevuld met DDR5-5200-geheugen met twaalf kanalen en PCIe 5.0.

De informatie is afkomstig van Twitter-account ExecutableFix, waar al vaker onaangekondigde gegevens over cpu's zijn verschenen. Zo plaatste de gebruiker vorig jaar voortijdig de uiteindelijk juist gebleken specificaties van de AMD's Ryzen 5000-laptopprocessors. Officieel heeft AMD nog geen informatie over de AMD EPYC Genoa-cpu's met Zen 4-cores naar buiten gebracht. Wel maakte het bedrijf eerder al duidelijk dat de Genoa-generatie volgend jaar zal verschijnen en gemaakt wordt op een 5nm-procédé. Dit worden de eerste serverprocessors van AMD met Zen 4-cores; de generatie die daar nog voor komt, de AMD EPYC Milan-serverprocessors met Zen 3-cores, komen pas volgende maand uit.

De 96 cores zouden mogelijk worden door een ontwerp van twaalf chiplets met elk acht cores, aangevuld met een aparte i/o-die. Dat zou betekenen dat AMD het aantal cores per chiplet niet verder opvoert, maar het totale aantal cores weet te verhogen door meer chiplets te integreren. ExecutableFix plaatst een afbeelding hoe het ontwerp van Genoa eruit zou kunnen zien, waarbij het zou kunnen gaan om een meer vierkanten ontwerp.

Volgens zijn informatie zal er in ieder geval sprake zijn van een nieuwe socket. Verder zouden de Genoa-EPYC-serverprocessors de PCIe 5.0-interface met 128 lanes ondersteunen, of 160 lanes in een configuratie met twee sockets. De tdp zou uitkomen op 320W; dat is 40W hoger dan bij de komende Milan- en de huidige Roman-cpu's met Zen 2-cores. De tdp zou bij de Genoa-cpu's te configureren zijn voor maximaal 400W.

De nieuwe Genoa-cores zullen onder meer verschijnen in de El Capitan-supercomputer. Deze zou een rekenkracht van 2,2 exaflops krijgen, wat veel hoger is dan de huidige krachtigste supercomputer. In het kader van deze El Capitan-supercomputer zei AMD eerder al dat de EPYC Genoa-processors met zijn Zen 4-cores significant meer ipc zullen leveren dan de komende Milan-processors, maar het is nog onbekend hoe groot deze verbetering wordt.

EPYC 7002 Rome EPYC 7003 Milan EPYC 7004 Genoa
Architectuur 7nm Zen 2 7nm Zen 3 5nm Zen 4
Socket SP3 (LGA4094) SP3 (LGA4094) SP5 (LGA-6096)
Modules/chiplets 8x CCD + 1x I/0 8x CCD + 1x I/0 12x CCD + 1x I/O
Cores 64 cores /128 threads 64 cores /128 threads 96 cores /192 threads
Kloksnelheid 3,9GHz 4,1GHz ?
Geheugen 8-kanaals DDR4-3200 ECC 8-kanaals DDR4-3200 ECC 12-kanaals DDR5-5200 ECC
PCIe lanes 128x Gen4 128x Gen4 128 Gen5
Tdp 280W 280W 320W

AMD Epyc roadmap

Reacties (78)

Lees meer


OPPO kondigt Find X3 Pro met 'microscoopcamera' over anderhalve week aan

Door Arnoud Wokke, 1 maart 2021 07:5032 reacties

De Chinese smartphonemaker OPPO zal over anderhalve week zijn Find X3-serie van smartphones aankondigen. Daaronder is volgens recente geruchten de Find X3 Pro, die zich wil onderscheiden met een 'microscoopcamera'.

De Chinese fabrikant heeft een YouTube-link met een livestream online gezet en die vermeldt een presentatie op donderdag 11 maart om half een Nederlandse tijd. De presentatie vindt daarmee plaats rond het moment waarop OPPO vorig jaar de Find X2-serie presenteerde; dat gebeurde toen ook in de eerste helft van maart.

Het toestel zou een 6,7"-scherm met een 1440p-resolutie hebben, met een refreshrate van 120Hz. In marketingmateriaal zou OPPO de microscoopcamera aanduiden als '25x zoom', waarmee de fabrikant waarschijnlijk doelt op het uitvergroten van kleine voorwerpen. Wat de exacte vergroting is die de camera biedt, is nog niet duidelijk. Verder zou de OPPO Find X3 Pro twee 50-megapixelsensors van Sony bevatten die nog niet zijn aangekondigd.

De soc van de smartphone zou een Qualcomm Snapdragon 888 zijn. Dat is de nieuwste soc van de Amerikaanse chipontwerper voor high-end smartphones en zit onder meer in de Mi 11 van concurrent Xiaomi.

Oppo Find X3 ProOppo Find X3 ProOppo Find X3 Pro

Reacties (32)


Jailbreaktool Unc0ver werkt na update met iPhones en iPads tot iOS 14.3

Door Arnoud Wokke, 1 maart 2021 07:4264 reacties

Jailbreaktool Unc0ver heeft een update gehad en werkt nu op alle iOS-apparaten tot iOS 14.3. De vorige versie van de tool werkt tot iOS 13.5. De huidige versie van iOS voor iPhones is 14.4, iPads zitten op iPadOS 14.4.

Het gaat om versie 6.0.0, zegt ontwikkelaar Pwn20wnd. Versie 5.0.0 kwam vorig jaar uit en tot nu toe was er ondersteuning voor iOS 13.5.5. De nieuwe versie ondersteunt ook voor het eerst het jailbreaken van de iPhone 12-serie, zolang die geen update hebben gehad naar de nieuwste versie. De iPhone 12-telefoons kwamen uit met iOS 14.

Het installeren van Unc0ver verloopt via de Alt Store, een alternatieve downloadwinkel die zonder jailbreak kan draaien. Via die dienst is het mogelijk om het ipa-bestand te sideloaden op een iPhone of iPad. Tweakers publiceerde vorig jaar een uitgebreid achtergrondverhaal over het nut van onder meer jailbreaken.

Jailbreaken en rooten
Jailbreaken van iPhone (rechts)

Reacties (64)