Gerucht: Huawei wil chipfabriek bouwen en eind 2022 zelf 20nm-chips maken

Huawei heeft volgens geruchten plannen om een chipfabriek in Shanghai te bouwen, waarmee het zijn eigen chips wil kunnen produceren. Eind volgend jaar zou de fabriek 28nm-chips moeten maken, gevolgd door 20nm-chips eind 2022.

De chipfabriek die Huawei wil bouwen, zou volgens de geruchten aanvankelijk experimenteren met 45nm-chips, maar daarna al snel opschalen naar 28nm- en 20nm-nodes. Die chipprocedés zijn niet geschikt om smartphoneprocessors te maken. De Taiwanese chipfabrikant TSMC maakt Huaweis Kirin-socs bijvoorbeeld op 7nm. Wel zou Huawei zo bijvoorbeeld chips voor 5G-apparatuur kunnen produceren.

Het Shanghai IC R&D Center zou verantwoordelijk worden voor de chipfabriek, schrijft de Financial Times, nadat de Chinese krant Caixin vorige maand al over het project publiceerde. De bedoeling is dat er geen Amerikaanse chiptechnologie bij de productie gebruikt wordt. Het zou Huawei de garantie geven dat het netwerkapparatuur kan blijven maken en leveren.

De huidige Amerikaanse sancties bezorgen Huawei grote problemen; leveranciers mogen geen chips leveren aan het Chinese bedrijf als er Amerikaanse technologie gebruikt is bij de productie. Er zijn wel aanwijzingen dat de Amerikanen de sancties versoepelen.

Huawei R&D Shanghai
Shanghai Research Center Shanghai

Door Olaf van Miltenburg

Nieuwscoördinator

02-11-2020 • 07:43

93

Reacties (93)

Sorteer op:

Weergave:

Ik dacht dat zij dat altijd al konden, maar dat was blijkbaar alleen het design van chips dat zij zelf doen. Ik meende dat ik ooit zoiets had gelezen jaren geleden al in een competetieve analyse van Huawei. Maar dat ging dus inderdaad over het ontwerp van de chips, wat hen op zich al genoeg voorsprong geeft. Dit in tegenstelling tot spullen kopen op de vrije markt, waardoor je nooit kunt voorlopen op je grote concurrenten.

Het lijkt mij ook geen onverwachte stap, sinds de VS tot de boycot heeft uitgeroepen. Volgens dit artikel zijn ze overigens al een poosje bezig en zal de eerste fabriek voor 45nm chips tegen het einde van dit jaar klaar zijn (artikel is 3 maanden geleden geschreven). In hetzelfde artikel wordt ook al melding gemaakt van plannen voor een 28nm fabriek.

Een pikant detail is dat Huawei hiervoor een samenwerking is aangegaan met diverse bedrijven, waaronder Shanghai Microelectronics:
Shanghai Microelectronics builds its own lithography machines for manufacturing 28nm chips and Huawei entered into a partnership with the company at the end of June when it became clear that the Chinese Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) would be unable to adequately meet Huawei’s demand.

In addition to 28nm machines, Shanghai Microelectronics’ products are also capable of fabricating semiconductors on the 11nm node, and it also expects to introduce products capable of building 7nm chips.
Buiten TSMC (die voorheen chips voor ze bakten, en dat ook doen voor oa Apple) kunnen alleen Intel en Samsung hun eigen chips produceren en het is best een complexe operatie. Wat ik dus pikant vindt, is dat men dankzij de boycot misschien wel het bedrijf nóg sterker maken, met een positie die vrijwel geen enkel ander bedrijf in de branche heeft. En als zij ook nog eens samenwerken met een bedrijf dat eigen lithografiemachines maakt, wordt het bedrijf dat nu nog een kleine concurrent is van ASML wellicht nog een belangrijke concurrent.
Huawei is een gigantisch bedrijf met diepe zakken. Het produceren van chips is een megaklus, maar door de samenwerking met bedrijven die dit al langer doen, zou het mij niets verbazen als die Chinezen dit gewoon voor elkaar krijgen. China heeft de afgelopen decennia laten zien tot aardige staaltjes in staat te zijn. Daarbij heb ik altijd al gezegd dat het bijzonder dom en kortzichtig is om te blijven roepen dat China alleen maar gekopiëerde rommel kan produceren. Ze zijn echt wel in staat om zelf dingen te doen. Dat ze dat aanvankelijk deden/doen door zaken te kopiëren is duidelijk. Ik denk dat velen zo begonnen zijn; het is niet echt heel bijzonder. Japan lachten we ooit ook uit, totdat ze bijna de hele Europese/Westerse auto- en motorindustrie op de kniën kregen. Ook de consumentenelectronica hebben ze aardig in de klauwen gekregen. Niet gek voor een volk dat alleen maar kon kopiëren. En China is ook al lang hard bezig zelf zaken te ontwikkelen en loopt gewoon mee in de voorste regionen. Neem quantum technologie. Dat soort ontwikkelingen lijkt men hier in het Westen niet zo graag te publiceren, omdat dat het beeld van China als dom kopieerland verpest. Of men zoekt er niet naar. Maar ik weet dat China al een poos een quantum satelliet heeft, wat aangeeft dat ze best slimme dingen kunnen maken.

Ik krijg een beetje het idee dat dit zoals zoveel Amerikaanse plannetjes om zelf beter te worden, weer lekker aan het backfiren is op ze, en de rest van de wereld. Het zou mij niets verbazen als China hier beter uit komt en een nóg gevaarlijkere concurrent wordt.
Als je de sancties van de VS bekijkt, zie je dat ze net de sectoren sanctioneren met hoge R&D graad, en niet die sectoren die aan kopiëren doen.
De VS heeft ook al lang geleden beslist dat ze er alles zullen aan doen om het Artificial Inteligence 2025 project te saboteren.

Het is dus een kwakkel dat de VS het kopiëren wil tegengaan, ze willen vooral voorkomen dat China zich verder ontwikkelt, en zo de VS gaat voorbijgaan qua technologische ontwikkeling.
Ze willen vooral competitief blijven door anderen te saboteren.

Door China nu af te sluiten van de technologie markt, creëren ze nu op termijn net dat China die dingen versneld zelf gaat ontwikkelen, en daardoor schietens ze zichzelf in de voet.

[Reactie gewijzigd door mbbs1024 op 23 juli 2024 18:04]

Eigenlijk precies zoals we van de VS gewend zijn. Ik weet niet wat voor minkukels daar de dienst uitmaken (nee, het is niet altijd Trump geweest), maar ze zijn vooral erg goed in het verkloten van dingen. Beleid maken is iets waar ze totaal niet goed in zijn. Waarschijnlijk zijn ze voornamelijk bezig met het leven van andere zuur maken (lees: de andere partij dwars zitten) in plaats van iets doen dat goed is voor het land/de wereld.
Ik krijg een beetje het idee dat dit zoals zoveel Amerikaanse plannetjes om zelf beter te worden, weer lekker aan het backfiren is op ze, en de rest van de wereld. Het zou mij niets verbazen als China hier beter uit komt en een nóg gevaarlijkere concurrent wordt.
Wie denkt dat China tot in lengte van dagen aan de leiband van de VS zou willen lopen, is erg naief.

China had al lang plannen om de wereld technologisch te domineren voordat Trump kwam.

Trump vertraagt de boel, en dat kan voldoende zijn voor het westen om de voorsprong te behouden.
Ze zullen best spioneren, maar doe aub niet alsof Chinezen debiel zijn. Er zitten heel veel bijzonder slimme mensen tussen. Ze hebben er ook universiteiten, en doen ook zelf onderzoek. Je moet niet zomaar klakkeloos allerlei propaganda napraten. Het is geen andere soort mensen ofzo, ze kunnen best iets leren en volgens mij zijn de Chinezen over het algemeen veel beter gemotiveerd dan wij, en wordt er volop gestudeerd. Ook gaan ze de wijde wereld in om in het buitenland te studeren, om vervolgens weer terug te keren naar China om zo hun eigen economie vooruit te helpen. China heeft een plan. En alleen met kopiëren redt je het ook niet, dus dat is ook niet alles wat ze doen. Die vastzittende plaat moet nou een keer losgetikt worden.
Vergeet niet dat Nederland erg laat was met het invoeren van patentrecht en het feitelijk pas gebeurde nadat we zelf weer een innoverende industrie hadden opgebouwd. Maar Philips begon met het illegaal produceren van een gestolen ontwerp van een gloeilamp: https://decorrespondent.n...eeft/70870010222-8ce02ff6

Dus China gaat over een jaar of 10 - 20 als ze zelf nou eenmaal een voorsprong opgebouwd hebben echt wel meespelen met het patentgebeuren. En dan loopt Mozambique alles te jatten wat los en vast zit.
Volgens mij waren Amerikaanse octrooien op gloeilampen uiteindelijk ook niet terecht gekomen bij de echte uitvinders; ik meen dat Edison van alles overnam van anderen en er dan octrooien op wist te verkrijgen. En de Amerikaanse filmproducenten zijn alleen maar groot geworden doordat ze in het verre westen zijn gaan zitten (Hollywood), omdat ze daar buiten het bereik van de octrooien van Edison waren. Dus de vraag is of octrooien ooit iets goeds hebben opgeleverd voor de wereld, als je alle schade en problemen en vrijheidsbeperking optelt.
Kritiek op de VS is begrijpelijk, maar dat mensen China lijken te verkiezen toch weer niet. In de VS is de democratie dan aan het slippen en hebben ze een vreemde kijk op vrijheid, maar in China zijn beide begrippen al lang onder de grond. En als het gaat om je economische macht te misbruiken om dingen gedaan te krijgen dan staat China aan kop.

China heeft inderdaad ook eigen initiatieven maar zonder kopieergedrag waren ze niet zo snel zo ver gekomen. Hun samenleving is veel te hierarchisch, dat moedigt creativiteit niet aan. Ik heb met genoeg Chinese PhD studenten gewerkt om te weten wat de Chinese mentaliteit oplevert.
Niemand verkiest China boven de VS. Mensen kijken kritisch naar het huidige systeem van kapitalisme en de tekortkomingen ervan. De krach van 2008, de opkomst van Trump en Brexit in 2016, BLM, climate change en covid leggen die namelijk pijnlijk bloot.

De belasting betaler moet in crisis steeds miljarden bedrijven uit de brand helpen en waarvoor?
Om een systeem in stand te houden waarbij die bedrijven weigeren te worden gereguleerd, systematisch belasting ontwijken en weigeren om mee te betalen aan de samenleving. Dit terwijl de ceo's en aandeelhouders hun offshore bankrekeningen blijven spekken en de werkende man moet vechten voor kruimels. Zelfs (vooal?) in tijden van crisis.

En China (ze moeten bij productie draaien blijven!) is de grote boze wolf die er met de kippen vandoor gaat.

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

De enige tekortkoming die kapitalisme heeft is dat het in de hand gehouden moet worden.
Kapitalisme heeft welvaart aan de gewone man gegeven in een groot deel van de wereld. Dat wordt gemakshalve vergeten.
Kapitalsime heeft ook slavernij en kolonialisme voortgebracht. 3x raden wat het eerste beursgenoteerde bedrijf ter wereld was.
[spoiler] Het was het Nederlandse VoC[/spoiler]
De krach van 2008 was niet het gevolg van kapitalisme, maar van een wet van Jimmy Carter die banken dwong om iedereen die het wilde een hypotheek te geven (zelfs als duidelijk was dat je 'm niet kon blijven betalen).
Deregulatie is deregulatie. Het maakt niet uit wie het heeft ingevoerd; de GoP of de Democraten. Beiden hebben oms de beurt belangen van Big Business behartigt, zo ook deregulatie op het aandringen van BB. Of Carter een van de factoren is geweest zal vast wel, daar kan ik niks over zeggen. De crisis van 2008 is daarmee duidelijk een gevolg van kapitalisme.
De opkomst van Trump is een democratisch proces geweest. Dat heeft slechts met het falen van de democraten te maken.
Het facebook/CA schandaal zegt hallo. Oneigenlijk gebruik van persoonlijke data zonder toestemming om zwevende kiezers en verkiezingen te beinvloeden is een kwalijke zaak. En helaas de nieuwe norm.
BLM is een gewelddadige marxistische organisatie die we zo snel mogelijk moeten verbieden.
Extreem rechts is de groep die continue aanslagen pleegt, niet extreem links? Vergeleken met hardcore rechts zijn antifa's.....geitewollensokken sandaal dragende hippies? BLM is mi niet eens extreem links.
Climate change kan in het westen worden aangepakt omdat we hier nog rijk en kapitalistisch zijn. Hoe linkser = armer een land, hoe minder maatregelen er genomen kunnen worden. In Venezuela en Noord-Korea hebben ze wel andere dingen aan hun hoofd.

Covid heeft alleen zo snel kunnen verspreiden door het globalisme. Dat is geen kapitalistisch thema.
Lol wat?
Cummulatieve CO2 uitstoot in het Westen is er al vanaf de industriele revolutie. We verbranden al 170 jaar massaal fossiele brandstoffen op industriele schaal. Dat zijn niet de derde wereld landen. Wij zijn de veroorzakers van climate change en wij moeten dat ook zien op te lossen.

Globalisme is overigens een onzin term bedacht door nationalistische kapitalisten om het electoraat voor zich te winnen. Ze doen er net zo hard aan mee als het hun bedrijf kosten bespaart. Maar ja, dat kun je niet zo presenteren naar de ongewassen plebs anders stemmen ze niet op je.

Covid heeft invloed op onze economie en heeft wereldwijd multinationals naar de knieen gebracht. Die dan hun handje komen ophouden voor subsidies en staatsteun betaald met jawel, ons belastinggeld. Belastingen die ze (BB) normaal niet willen betalen en liever ontwijken. Het heeft alles met kapitalisme te maken. En dan heb ik het niet eens over de geprivatiseerde gezondheids zorg en onderzoeksinstituten.....


[...]
Hoekstra heeft KLM deels genationaliseerd door 750 miloen aan aandelen te kopen. Dat is een linkse maatregel.
In een kapitalistisch systeem zou KLM door Covid-19 verdwijnen. Dat kan Hoekstra nu niet meer toelaten, want dat zou de nationalisering helemaal schandelijk maken.

Omdat wij hier ontzettend hoge loonlasten hebben, en arbeid hier heel duur is, zijn lage ondernemersbelastingen de enige manier om multinationals hier te houden. Wij betalen feitelijk onze eigen werkgelegenheid.

De Rijksbegroting neemt elk jaar met vele miljarden toe. Deze verdubbelde in 15 jaar tijd van 150 miljard euro naar 300 miljard euro per jaar. De burger betaalt hier relatief ook nog steeds meer aan (t.o.v. bedrijven, die hun lasten juist zagen dalen). Daarom staat het besteedbaar inkomen van de Nederlandse burger al 30 jaar stil, terwijl de economie flink gegroeid is.

De enige manier om hier meer welvaart te krijgen is lastenverlaging. Alleen dan kunnen wij blijven concurreren. Onze binnenlandse economie verbetert omdat we meer te besteden hebben. De werkgelegenheid neemt toe (immers, het MKB is de grootste banenmachine van Nederland).
Er is wel degelijk een andere manier nl socialisme, maar upper class rechts en met name Big Business staan er niet voor open. Ze zouden anders meer belasting moeten betalen en deze niet meer kunnen ontwijken.
'Alles is goed zoals het is.'
'Why change a good thing?'

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

Whoa.
Ten eerste, je bronnen zijn Prut.
De nyp en qanon zijn niet echt betrouwbare bronnen. Sterker Nog, ze staan bekend on het verspreiden van fake news. Niet overtuigend.

Ik wil niet neerbuigend doen maar als je niet weet waar je over discussieert, Google dan eerst. Of geef gewoon toe dat je kennis op dat vlak tekortschiet. Ik kan uitgebreid al je punten lopen toelichten waarom je foutzit maar daar heb ik niet echt zin in. Zeker niet als je met nyp/qanon links aankomt lol. Ik heb gezegd wat ik wilde zeggen. Interpreteer maar zoals je wilt.

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

Ik heb zat argumenten maar als je mijn posts niet kan bijbenen, what's the point?
Educate yourself.

PS. Als je <16 bent verontschuldig ik me voor mijn botheid.
Als je >16 bent is er geen excuus voor de kwaliteit van je posts. Kan stukken beter!

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

China heeft inderdaad ook eigen initiatieven maar zonder kopieergedrag waren ze niet zo snel zo ver gekomen. Hun samenleving is veel te hierarchisch, dat moedigt creativiteit niet aan. Ik heb met genoeg Chinese PhD studenten gewerkt om te weten wat de Chinese mentaliteit oplevert.
De een heeft geprofiteerd van kopieergedrag, en de ander heeft geprofiteerd van 100den jaren kolonialisme ten koste van de landen die nu achterlopen.

Overigens, mijn ervaring is niet dat ze niet creatief zijn, maar dat ze je niet tegenspreken totdat je weg bent.
De mensen die naar de USA zijn geemigreerd komen voornamelijk uit Europa en hebben kennis en technologie meegenomen. Het zijn de landen in Europa die 100den jaren hebben kunnen profiteren van kolonialisme.
Je hebt gelijk! Als je de oorspronkelijke bevolking van zijn grond zet en grotendeels uitmoordt ben je geen kolonisator meer!

De Amerikanen zijn nazaten van Europeanen die Amerika hebben gekoloniseerd, onder Engelse, Franse, Spaanse, Portugese, Nederlandse vlag en daarbij de grootste genocide van de mensheid hebben gepleegd. In eeuw tijd hebben ze bevolking van het continent van 100 miljoen teruggebracht tot 2-3 miljoen. Daarna voelden ze zich geen kolonisten meer want er waren geen gekoloniseerden meer. In Latijns Amerika lieten ze de inlanders als slaven doodwerken in de mijnen (dood door ziekte!). In Noord Amerika was het meer afslachten en haalden ze als slaven Afrikanen (ook Ieren in het noorden) om op de plantages te werken. Ook dat is geen verfoeilijk kolonialisme, gewoon edele mensenhandel en slavernij zoals de Bijbel voorschrijft.

Vervolgens riepen ze de onafhankelijkheid uit. Toen hebben ze nog wel grote delen van Mexico ingepikt, maar bevolking uitgemoord en weggejaagd, dus ook niet gekoloniseerd, De enige echte kolonisatie is die van de Filipijnen geweest. de Filipijnen waren ruim 300 jaar lang een Spaanse kolonie, tot de archipel in 1898 aan het eind van de Spaans-Amerikaanse Oorlog in Amerikaanse handen kwam. Gedurende de Amerikaanse kolonisatie zijn een 150.000 mensen vermoord, maar dat is klein bier bij de vele moordpartijen die ze daarna hebben gedaan. Bovendien hebben Amerikanen geen last van een geweten. Dat was vroeger en hoeft nieuwe moordpartijen niet in de weg te staan.

[Reactie gewijzigd door Elefant op 23 juli 2024 18:04]

Amerika is wel degelijk een land geweest met een kolonie. Die ze ook behoorlijk hebben leeggezogen. (Daar hebben ze dan wel geen honderden jaren over gedaan, slechts vijftig jaar).
De VS bedreigt ook konstant andere landen als ze niet genoeg VS produkten kopen.
De laatste jaren heeft de VS er regelmatig mee gedreigd om de EU auto en vliegtuig industrie financiëel dood te knijpen als onze politici bepaalde beslissingen wel of niet nemen.
De boodschap van de VS is duidelijk, mooi aan onze leiband lopen of gesanctioneerd worden.
Dit is best een goede ontwikkeling: gewoon zelf je economie opbouwen ipv alles jatten wat los en vast zit.

Maar helaas denk ik dan ook weer dat die dingen backdoors zullen bevatten, maar de Chinezen hadden toch al de middelen om het hele land in de gaten te houden via andere wegen...
Voorlopig sta ik nog altijd - zoals de afgelopen 15 jaar - open voor elk bewijs van een backdoor in spullen van Huawei. Het is nog steeds alleen maar een kwestie van geruchte/beweringen/verdachtmakingen geweest. Meer niet. Maar prove me wrong, please.
De 'schandalen' die er geweest zijn, hadden niets met backdoors geweest, maar dat ging om medewerkers van Huawei die gehoor gaven aan een verzoek tot aftappen oid. Het was iig geen door de Chinese overheid aangestuurde actie om ergens te spioneren of backdoors in te bouwen. Dat maakte het niet legaler of wenselijker, maar is iets heel anders dan in de apparatuur ingebakken backdoors waardoor de Chinese overheid alles kan tappen.
Juist.

Dit alles in tegenstelling tot de backdoors in Amerikaanse apparatuur. Het bewijs is er. En nog steeds is dat spul niet verboden in Europa.
Dat en het simpele feit dat je ook helemaal geen backdoor nodig hebt. Dat hebben de diverse inlichtingendiensten en hackers de afgelopen decennia wel bewezen. Het maakt dus netto helemaal niets uit. Niet dat ik graag een backdoor wil... :+
Maar het laat onverlet dat ik nog niemand bewijs heb zien aanvoeren voor een eventuele backdoor. Hoe moeilijk kan het zijn om een DC op te zetten met die spullen en dan kijken of er verkeerd verkeer heen- of terug gaat? Ja, dat is erg lastig, dat heb ik mij wel laten vertellen door security en netwerkspecialisten, maar niet onmogelijk. Dus, als je zulke dingen beweert, kom dan in ieder geval met een bewijs. Want nu wordt alleen op basis van ongefundeerde verhalen een bedrijf buitengesloten. Dat is toch ook idioot?
Inderdaad, net zo idioot als meegaan in een oorlog gebaseerd op door de VS gefabriceerde valse aantijgingen ivm massavernietigingswapens, die er achteraf bekeken niet bleken te zijn.
Ja, dat was ook een mooie grap. Gelukkig hebben ze zelf inmiddels toegegeven dat dat echt een hele foute zaak was en dat daarmee ISS bestaansrecht heeft gekregen (en ook is ontstaan als direct gevolg van het opdelen van Irak door de VS). Echt een leuk kado aan de hele wereld. Wij zitten er maar mee.
Moet ik het nog hebben over Iran? Dat is de grootste vijand van de VS, maar dat hebben zij zelf veroorzaakt. Zij zijn er de oorzaak van dat het land weer 14 eeuwen terug in de tijd is geworpen. Echt te idioot voor woorden dat men over de hele wereld nog slaafs achter dat stelletje achterlijke rednecks aan loopt.
Maar helaas denk ik dan ook weer dat die dingen backdoors zullen bevatten [..]
Ga er maar vanuit dat het internet een publieke ruimte is, net zo als de openbare weg / voetgangersgebieden. Alles waar je niet goed op past wordt gejat!. De verantwoordelijkheid voor de veiligheid van je gegevens ligt geheel bij jezelf. Beveilig je gegevens of zorg dat er niks van waarde tussen zit. Dat laatste geldt voor iedereen die "niets te verbergen heeft" :) .
Dat alles wat los en vast zit gestolen kan worden is al langer duidelijk, maar het internet is meer dan dat: het is infrastructuur. En een infrastructuur kan aangevallen/verstoord/platgelegd worden.

Dus het gaat om ietsjes meer dan je private documenten.
het is infrastructuur.
Dat zei ik toch: openbare weg. Dat is precies wat het internet is, niets meer en niets minder.
Dus niet doen wat NL, VK, Dld, Spanje of eigenlijk Europa en VS eeuwenlang heeft gedaan, alles jatten wat los en vast zit. Slaven, grondstoffen en landen. Ik geef even wat voorbeelden.

Heel Zuid-Amerika, Indonesië, Cambodja, Viëtnam, India, Australië en nog veel meer. Waar hele volkeren zijn uitgemoord, en nog steeds is het zo erg wat de joden is overkomen. Wat het westen de wereld heeft aangedaan, inclusief de massamoord in China, geeft niets.
Precies. En wij doen ook nog steeds aan slavenarbeid. Misschien niet geïnstitutionaliseerd (wat een woord!), maar het gebeurt zeer zeker en er wordt maar weinig aan gedaan. Met slavenarbeid bedoel ik bv het faciliteren van slavenarbeid in het buitenland. Wij weten dat er in bepaalde landen met slaven wordt gewerkt. Pas als dat een keer in de krant komt, reageren we semi-verontwaardigd en komt er weer een keurmerk dat helemaal niets voorstelt. Ook zijn er tal van Nederlandse bedrijven actief in landen waar er geen fatsoenlijke arbo wetten zijn en werken de mensen daar ook onder erbarmelijke omstandigheden. Nederlandse bloemenkwekers bv die in Afrika kwekerijen hebben waar ze met hier verboden bestrijdingsmiddelen werken zonder adequate bescherming voor de werknemers.
En vergeet de illegalen hier niet die als slaven worden ingezet in oa de landbouw. Ja, het zijn illegalen, dus officiëel bestaan ze niet en weet zogenaamd niemand ervan. Als je dat zo beschouwd, hoef je er ook niets aan te doen. Maar er lopen er genoeg rond. Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa. Ook oost-europeanen die hier legaal werken worden anders behandeld.

China doet die dingen op een andere schaal, en vanuit de overheid, dus dat is dan misschien een tikkie erger, maar wij zijn ook niet brandschoon. Alleen ons wijsvingertje...die is heel schoon en mooi geknipt...
Lol, backdoors van Chinezen. Wat denk je dat FB, Google en ms van je nu al verzamelen? En inmiddels al meerdere malen succesvol toegepast sinds 2016? Het probleem is groter, veel groter dan de Chinezen. Het debat hier is alleen nooit van de grond gekomen door al de fake news achtergrond ruis.

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

Landen polariseren en mensen in concentratiekampen stoppen is beide slecht.

Maar China kan internationaal ook veel schade aanrichten met backdoors. Dan heb ik het óók over landen.

Misschien zou het handig zijn om wat arme landen oude waferbakkers te schenken en wat low-end open/vrije copyleft chipdesigns te ontwikkelen. Dan kunnen ze uit de greep van de goedkope Chinese producten blijven :*)
Landen polariseren en mensen in concentratie kampen stoppen doet de VS net zo goed. Het gaat blijkbaar over je hoofd waar ik op doel in mijn vorige post. Hint: het begint met een D.
En niet te vergeten al onze bedrijfsgegevens die overwegend aan VS cloudspelers worden toe"vertrouwd"
Maakt het ontwerpen van eigen chips de toezicht op de apparatuur van Huawei niet alleen maar lastiger.
Ze ontwerpen toch al hun eigen chips. Nu willen ze deze ook zelf kunnen produceren. Niet gek gezien de VS hun in principe toegang tot alle fabs buiten China onmogelijk hebben gemaakt voor hun core business (dat zijnde mobiele netwerken, niet mobiele telefoons)
niet alleen buiten China volgens mij, ook erbinnen.

En ja, het zal ze onafhankelijker maken, wat volgens mij een hele goede ontwikkeling is, maar Amerika zou nog kunnen (en gaan) besluiten als het 'nodig' is dat alle bedrijven die producten van Huawei kopen op de zwarte lijst kopen. Daarmee zou Amerika Huawei 95% de nek kunnen omdraaien, omdat ook China Telecom om mar eens wat te noemen dan geen enkele toegang tot Amerikaanse patenten heeft.

Dit truuckje doen de Amerikanen ook rond Syrië, Noord Korea en terroristische organisaties grotendeels. Dat zou ook voor een bedrijf ingezet kunnen worden
Dit truuckje doen de Amerikanen ook rond Syrië, Noord Korea en terroristische organisaties grotendeels. Dat zou ook voor een bedrijf ingezet kunnen worden
Het verschil is natuurlijk de macht van China. Syrië en NK kunnen niet erop rekenen dat noemenswaardig veel handelspartners zich tegen de VS verzetten, maar bij China is dat een heel ander verhaal. Het zou me niks verbazen als veel landen in Afrika en een noemenswaardig deel van Zuid Amerika de kant van China kiezen omdat China hun (geloofwaardige) beloftes maakt. Dit soort drukmiddels had de VS 15 jaar geleden moeten gebruiken als het zijn eigen hegemonie had willen beschermen. Nu is het te laat, China te ver ontwikkelt en te groot om onder deze druk te bezwichten. En laten we even eerlijk zijn, zelfs bij Syrië en NK werkt het allemaal niet zo heel er goed.
ik ben het helemaal met je eens. Bij Iran zie je wel effect trouwens, dat alle banken, alle oliemaatschappijen en de hele vliegtuigindustrie bijvoorbeeld massaal de kant van Amerika kiezen.

Als je nu als Shell of Airbus moet kiezen tussen Amerika en China, dan kiezen ze nog steeds voor Amerika natuurlijk, net als de banken (die 100% Amerikaans zijn, Mastercard en Visa voorop met hun systemen).

Het systeem werkt nooit waterdicht, dat klopt, maar het is extreem moeilijk zakendoen als het van Amerika niet mag, helaas ook voor een Europeaan. Maar er zijn inderdaad manieren.

En Afrika en een deel van Zuid Amerika en Azië: klopt, die kunnen meer kiezen, al zijn ook zij nog wel afhankelijk van geïntegreerde systemen van Amerika. De nieuwe Geopolitiek is heel interessant in ieder geval.
De VS heeft er niet zo lang geleden nog mee gedreigd om militair in te grijpen in Zuid Amerika, als ze niet meer Amerikaanse produkten zouden kopen. (hun gunboat politiek hervatten)
ik ben het helemaal met je eens. Bij Iran zie je wel effect trouwens, dat alle banken, alle oliemaatschappijen en de hele vliegtuigindustrie bijvoorbeeld massaal de kant van Amerika kiezen.
Ik doelde niet zozeer op het economisch effect. Dat is er zeker. Bij Iran is de bedoeling echter dat ze stoppen met het bouwen van atoomwapens en zich niet meer met de conflicten in de regio te bemoeien. En dat is zeker niet het geval. Ongeveer zoals NK gewoon atoombommen heeft ondanks decennia lange (en praktisch wereldwijd gedragen) sancties.

Maar ook het economisch effect gaat bij China een stuk kleiner zijn en je riskeert dat belangrijke bedrijven de kant van China kiezen. Of dat de lol er voor China af is en zij Taiwan inlijven (en dan hebben wij als westen wel echt een groot probleem).

[Reactie gewijzigd door Darkstriker op 23 juli 2024 18:04]

Geen toegang tot Amerikaanse patenten zal China een zorg zijn, zolang de producten voor de eigen interne markt bestemd zijn. Het kan natuurlijk nog erger: China zet (leveranciers aan) Amerikaanse telecom bedrijven op de terroristenlijst en verbiedt het gebruik van Chinese 5G patenten.
Dat lijkt me een goed idee. Alles waar Huawei IP in zit verbieden. Dan is er direct geen 5G meer mogelijk.
Gebaseerd op ARM designs en als Nvidia ARM overneemt is de kans vrij groot dat Huawei ook geen ARM designs/licenties meer mag gebruiken.
De architectuur van ARM is in principe open. Ze mogen dan de core-designs van ARM niet meer gebruiken maar ik denk dat Huawei daar sneller een oplossing op vindt dan dat ze fabs kunnen bouwen. Bovendien verwacht ik eigenlijk dat ten minste een van de grote marktwaakhoden (VS, EU of China) de overname van ARM verbiedt en het vervolgens niet door zal gaan.
Geen idee of ze daar vrij makkelijk een oplossing voor kunnen vinden maar als iemand het kan is Huawei dat wel denk ik. Ik verwacht ook dat de EU en/of China lastig gaat doen over die overname (te veel macht voor Nvidia om concurrenten te belemmeren en voor China het feit dat Nvidia een US corp is)
Nouja, het zal zullen het niet uit de hoge hoed trekken, maar Huawei heeft bij HiSilicon een leger aan slimme chipontwerpers, die bovendien jarenlang toegang hadden tot de ARM-designs.
Die Chinezen zijn echt niet gek hoor. Die zijn al jaren bezig met dit backup plan.

Hopelijk gaan ze aan de slag met RISC-V. Daar word iedereen beter van.

[Reactie gewijzigd door mocem op 23 juli 2024 18:04]

Hopelijk wordt de overname van ARM door een Amerikaans bedrijf tegengehouden, anders krijgt de VS het quasi monopolie op de courant gebruikte CPU's, en kunnen ze dat nog meer als wapen en chantagemiddel gaan inzetten.
Daarom alleen al zal China het waarschijnlijk niet toelaten. En het verlies voor aandeelhouders als ARM en NV uit China worden is veel groter dan de monopoliewinsten die NV hiermee hoopt te realiseren.

[Reactie gewijzigd door Darkstriker op 23 juli 2024 18:04]

Goed nieuws voor ASML als dit waar is 😁
Nee, ASML ziet een Chinese concurrent die hierdoor sterker zal worden en Huawei laat de chips niet meer op ASML machines maken.
China wil nu helemaal snel van westerse toe leveranciers af....
Goed nieuws voor asml?
Uh... nieuws: China: band met Nederland verslechtert als export euv-machine ASML ui...

Het is maar de vraag hoe de wereld er dan uit zal zien en of asml wel machines kan exporteren naar china.

En het zal mij niet verbazen als asml al een target is voor chinese hackers om technologie te stelen zodat china zelf de machines kan gaan maken. Gezien china het liefst onafhanklijk wil worden van buitenlandse bedrijven zal dit ook wel gelden voor de machines om de chips mee te produceren.
ASML export nog steeds machines naar China hoor. Alleen geen EUV nee. En EUV wordt niet gebruikt voor 20nm. Daar zijn de oude machines nog steeds heel goed geschikt voor.
Vijftien jaar geleden is al eens geprobeerd om een chipmachine te kopiëren. Hij werkt nog steeds niet.
Ze zullen het vast nog eens proberen, ik wens ze veel succes want ze zullen het nodig hebben. https://www.ed.nl/asml/as...hine-lukt-nooit~a614f269/
Wordt tijd dat wij in Europa ook eens gaan na denken over de relatie met Amerika....

En misschien het voorbeeld van China gaan volgen. De manier waarop Amerika de bully uithangt, hangt mij in ieder geval flink de keel uit...
Wat de welbekende lieden toch zo met China hebben is mij een heel groot raadsel. De VS doet inderdaad dingen die niet goed zijn, maar China, een land dat de eigen bevolking onderdrukt en zelfs laat verdwijnen is wel even een tikkeltje erger. Misschien moeten de pro-China figuren zich eens goed gaan verdiepen in het land. Ongelofelijk wat een naïviteit.
Ja natuurlijk, ik ben vreselijk naïef...

Moet ik al die leugens van de VS dan naar als zoete koek slikken....

Kijk China heeft mij nog nooit kwaad gedaan, ik heb er nog nooit last van gehad. Amerika daarentegen....

Alle rommel wat Amerika zelf veroorzaakt storten ze uit over de wereld...

War on drugs, war on terror en ga zo maar door.... Alles is geëxporteerd naar de hele wereld....
Het gaat er niet altijd om wat jij zelf ervaart. Kijk eens een keer verder dan je eigen neus lang is en naar het belang van de medemens. Het door jou geroemde China onderdrukt en vermoordt zijn eigen bevolking. Dat je dat niks doet is pijnlijk om te constateren. Of komt het omdat je graag goedkope spulletjes uit China bestelt?
Ik kijk juist verder dan mijn neus lang is.

Al die voodoo verhalen over China zal echt wel iets van waar zijn...

Maar over Amerika kun je ook heel veel voodoo verhalen vertellen. En daar ken ik weer meer van dan van China
Tja was te verwachten nadat ze overal werden geweigerd door een 1 debiel die blijkbaar de heer en meester is van heel de wereld.

Dan ga je dus inderdaad op zoek naar andere wegen om echt onafhankelijk te worden van alles. Zal me niet verbazen als ze overal wel iets zelf gaan bouwen. De power en geld hebben ze toch wel. En zo niet zal de overheid ze vast wel een handje helpen.

Schermen, SoC's, werkgeheugen noem maar op. Zodra google ook niet meer nodig is. En ze hebben genoeg apps etc. Is het helemaal over en uit.

Amerika heeft zich met dit soort zaken echt in eigen vingers gesneden. Want na de blokkade en tot nu toe heeft het ze alleen maar meer ellende opgeleverd en zijn ze niet 2-3 stappen vooruit gekomen.
.
Yup, Huawei zal de amerikanen en Trump overleven door zich te focussen op de gigantische interne en aziatische markt. En het onvermijdelijke zal gebeuren, ze zullen hun eigen ecosysteem opzetten. Zonder Google (wel stock android?), zonder Arm (RiscV?), zonder de VS. Hoe dat allemaal eruit gaat zien, wie weet?

Zelfs als Biden wint en het boycott wordt afgezwakt heeft China zijn lesje geleerd. Afhankelijkheid van een politiek en financieel tegenstander is geen goede zaak.

[Reactie gewijzigd door parryfiend op 23 juli 2024 18:04]

absoluut. Voor China is Trump een enorm geschenk geweest en het kantelpunt in hun onafhankelijkheid op termijn. Trump moet dit geweten hebben, wat het eigenlijk nog opmerkelijker maakt dat hij dit zo sterk bevorderd heeft.
Lijkt me duidelijk. Eigen gewin boven publiek belang.
ik denk dat China de grote winnaar is op lange termijn van dat beleid. Ik weet nu nog niet wat Trump daarbij te winnen heeft, maar ik maak me geen illusies, hij en zijn familie zullen er beter van worden ;-)
ik denk dat China de grote winnaar is op lange termijn van dat beleid.
Als we het over de lange termijn hebben, denk ik niet dat China dit beleid nodig heeft.

Meer mensen -> meer ontwikkeling:
Mensen heb je nodig voor het hebben van een behoefte, het maken van een product dat tegemoet komt aan deze behoefte en het uiteindelijke consumeren van dit product. Hoe meer mensen je hebt deste meer ontwikkeling.

Zonder massa sterfte door ziekte, oorlog of rampen of massa emigratie, zal gegeven voldoende tijd uiteindelijk een grotere bevolking leiden tot meer ontwikkeling.
Ik denk niet dat ik je helemaal volg in je redenatie, en ik weet niet of dit punt wel echt bewezen waar is.

Gegeven voldoende tijd kan een aap heel shakespear typen, maar praktisch nut voor de langetermijn ontwikkeling van apen zegt dat helemaal niets. Egypte, zuid Afrika, Nigeria, Cambodja, er zijn veel landen met lange tijd relatief veel bevolkingsgroei, veel vrij jonge, vaak redelijk hoog opgeleide mensen, en er gebeurt in veel van dergelijke lamden helemaal niets positiefs kwa ontwikkeling.

En zeker met de globalisering wee tik niet of het op die manier nog werkt. (wellicht in de tijd van de kolonisatie van Amerika). Nu kan je als buitenlandse macht eenvoudig in een veelbelovend land alle touwtjes in handen krijgen en houden. En als regeringen ook.
Gegeven voldoende tijd kan een aap heel shakespear typen, maar praktisch nut voor de langetermijn ontwikkeling van apen zegt dat helemaal niets.
Dat komt omdat een aap geen behoefte heeft voor het typen van Shakespeare, dan is het dus toeval (na miljoenen trials) dat deze aap de juiste letters heeft ingetypt. Mocht het eindelijk lukken, zal de aap ook geen beloning ervaren. Is er echter wel behoefte, dan zal de aap steeds beter worden in het hanteren van een typemachine of in het schrijven van een toneelstuk.
Egypte, zuid Afrika, Nigeria, Cambodja, er zijn veel landen met lange tijd relatief veel bevolkingsgroei, veel vrij jonge, vaak redelijk hoog opgeleide mensen, en er gebeurt in veel van dergelijke lamden helemaal niets positiefs kwa ontwikkeling.
Ook voor deze landen verwacht ik dat meer mensen zal leiden tot meer ontwikkeling. Dat het nog niet is uitgekomen komt waarschijnlijk door:
1) Oorlogen:
Een oorlog vernietigt mensen die je nodig hebt voor ontwikkeling, maar ook de ontwikkeling die al voltooid is (bijv. hele steden) en ontwikkeling die aan de gang is (bijv. onderwijs). Alles wat (nog) niet vernietigd is, wordt ingezet voor alleen maar 1 soort ontwikkeling: hoe vermoord ik de vijand... alle andere ontwikkelingen worden verwaarloosd.
2) Kolonialisme:
Meer mensen -> meer ontwikkeling klopt nog steeds. Echter het is niet het land van deze mensen dat profiteert van deze ontwikkeling, maar het land van de kolonialist.

Voor wat betreft China, verwacht ik niet dat een land bereid is de offers te maken om oorlog te voeren tegen China. Dit is niet omdat China onoverwinnelijk is, maar omdat een oorlog tegen een kernmacht gewoon teveel offers vergt, zelfs als China uiteindelijk de verliezer blijkt te zijn.
En uiteraard laat China zich niet uitbuiten zonder eerst een oorlog te hebben verloren.
Komt omdat Trump ook aanzienlijke belangen heeft in China. Linksom, rechtsom profiteert Trump altijd.
Want Biden zal nooit kiezen voor zijn persoonlijke belangen. Laat je niet gek maken, beide kanten van dat politieke spectrum zijn net zo rot.
ik geloof dat niemand het woord Biden gebruikte toch? Wat heeft hij er nou opeens mee te maken? Trump is de initiator vand e ban, ik heb geen flauw idee of Biden dezelfde ban op dezelfde manier zou hebben gedaan. Obama heeft dat in ieder geval niet gedaan, en Biden diende toen als vice precident.
Wat een overdreven reactie.

Als Rutte nu een wet aanneemt die Huawei verbiedt, dan ga ik toch niet roepen dat Asscher ook rot is? Of dat Balkenende fouten maakte?

Het gaat er toch gewoon om wie NU de macht heeft en de beslissingen neemt, of dat de juiste bealissingen zijn?

Jij bent degene die er opeens tegenstanders bij haalt om een politiek punt te maken, laten we dat alsjeblieft niet doen.
Helemaal mee eens. En dit geldt niet alleen voor China, overal ter wereld zal men er naar streven om onafhankelijk van Amerikaanse patenttrollen te worden.

Overigens geldt dit streven naar onafhankelijkheid niet alleen voor techniek, ook het monetaire systeem zal op korte termijn anders ingericht worden (onafhankelijk van de $$). Hierbij gaan landen sluipend en zeer voorzichtig te werk: de VS heeft al een aantal olielanden aangevallen omdat die van de petrodollar af wilden (Sadam - Irak vroeg betaling in Euro's, Gadaffi wilde betaling in goud en Iran gaat akkoord met betaling in Euro's en Yuan).
Dat laatste dus. Zodra de wereld van de US$ af stapt als betaalmiddel voor olie is de VS klaar. Er is geen vraag meer naar. Dat is ook 1 van de belangrijke redenen dat de VS de afhankelijkheid van olie zo veel mogelijk in stand wil houden.
Inderdaad, niet meer dan een logisch resultaat van het huidige beleid door de VS. Langzamerhand zullen ze volledig zelfstandig worden. Neemt niet weg dat dit op de lange termijn evengoed wel was gebeurd, maar nu waarschijnlijk een paar jaar eerder.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 18:04]

Hoewel ik geen fan ben van de manier waarop, vermoed ik ook dat er over 20 jaar hier hele posts worden gemaakt op Tweakers hoe we in hemelsnaam alles hebben kunnen weggeven aan China. Zowel natuurlijk met heel veel technologie die die richting op is gegaan, als zaken als dat we China volledige toegang tot onze markt geven, om alles te kunnen dumpen, en andersom onze bedrijven niet tot nauwelijks toegang krijgen tot de Chinese markt.
En momenteel zijn we al onze bedrijfsgegevens aan de VS aan het overhandigen, door alles in de clouds van voornamelijk Amerikaanse spelers te zetten.
De VS heeft via SWIFT ook konstant zicht en macht over internationale betalingen, en ze tappen alle intecontinentale data verbindingen af.

Ze kopen hier ook vele interessante start-ups op, zodat ze die technologie als Amerikaans kunnen claimen, en vervolgens als economisch wapen (chantagemiddel) kunnen gebruiken.

Hoog tijd dat de EU iets doet om die georganiseerde brain drain te voorkomen.
Cisco is opgestart met gestolen IP van Stanford university

http://pdp10.nocrew.org/docs/cisco.html
https://en.wikipedia.org/...rigins_and_initial_growth

Cisco's initial product has roots in Stanford University's campus technology. In the early 1980s students and staff at Stanford, including Bosack, used technology on the campus to link all of the school's computer systems to talk to one another, creating a box that functioned as a multiprotocol router called the "Blue Box".[10] The Blue Box used software that was originally written at Stanford by research engineer William Yeager.[10] Due to the underlying architecture, and its ability to scale well, Yeager's well-designed invention became a key to Cisco's early success.[11]

In 1985, Bosack and Stanford employee Kirk Lougheed began a project to formally network Stanford's campus.[10] They adapted Yeager's software into what became the foundation for Cisco IOS, despite Yeager's claims that he had been denied permission to sell the Blue Box commercially. On July 11, 1986, Bosack and Lougheed were forced to resign from Stanford and the university contemplated filing criminal complaints against Cisco and its founders for the theft of its software, hardware designs, and other intellectual properties.
De VS heeft zijn huidige rijkdom vooral te danken aan het stelen van intellectuele eigendom van Europa, en van de gratis slavenarbeid.
https://interestingengine...cas-industrial-revolution

Verder hebben de meeste rijke landen hun rijkdom te danken aan het uitbuiten van anderen via kolonisatie.
Even in de spiegel en onze eigen geschiedenis kijken kan nooit kwaad alvorens anderen te bekritiseren dat ze net hetzelfde doen dan wij vroeger gedaan hebben.
Misschien halen ze Intel wel in voor 10nm fatsoenlijk werkende te krijgen voor 2025 :+
Goed zo Huawei!
Als het trend zo doorgaat, kan het einde betekenen voor de amerikaanse chip bedrijven???

In de toekomst bestaat er een kans dat de bedrijven in China alleen Chinese chips afnemen.
En dat ze hun raw materialen voor chips en of hardware niet meer aan buitenland gaan verkopen.
Kunnen daardoor Amerika en Europa een groot probleem krijgen?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.