Tip de redactie

Huisartsen waarschuwen patiënt tegen elektronisch dossier

Door Mick de Neeve, 12 november 2008 21:03252 reacties

Huisartsen waarschuwen patiënten via mededelingen in de wachtkamer tegen mogelijke nadelige gevolgen van het elektronische patiëntendossier (EPD). Ze stellen dat bezwaar maken te omslachtig is, en mogelijke nadelen op de achtergrond blijven.

Ab Klink Op brieven die in Amsterdamse huisartsenwachtkamers hangen, waarschuwen de artsen dat mensen die niet in het EPD opgenomen willen worden, dat in tegenstelling tot bij orgaandonatie, op een 'buitengewoon omslachtige manier' kenbaar moeten maken, schrijft het Parool. De huisartsen stellen dat de veiligheid van medische gegevens onvoldoende is gewaarborgd en dat bij misbruik onduidelijk is wie er verantwoordelijk is. Ze klagen bovendien dat er onvoldoende formulieren naar Nederlandse huishoudens zijn verstuurd, en dat mensen die zonder er een te hebben gekregen toch bezwaar willen maken, een formulier moeten downloaden. Bij het bezwaar moeten mensen een kopie van hun identiteitsbewijs meesturen, en indien het bezwaar ook hun kinderen betreft, uittreksels uit het bevolkingsregister. Voor 15 december moet alles zijn opgestuurd. Minister Klink van Volksgezondheid wil dat het EPD in september volgend jaar is ingevoerd.

Huisarts David de Boer en advocaat Saskia Reuling beschuldigen Klink in het NRC van het onderdrukken van de discussie over mogelijke nadelige gevolgen van EPD, om zijn zin door te kunnen drukken. Wanneer na 15 december namelijk blijkt dat slechts weinig burgers bezwaar hebben gemaakt tegen opname in het EPD, zou de minister dat willen gebruiken in de discussie met de Tweede Kamer. Op die manier zou Klink de indruk willen wekken dat er brede maatschappelijke steun bestaat voor het elektronische dossier, zo stelt het tweetal. Acht miljoen huishoudens ontvingen op 1 november Klinks brief waarin het EPD werd aangekondigd, en op dit moment zouden tussen de vijftien- en twintigduizend mensen het bijgevoegde bezwaarformulier hebben ingestuurd.

arts met stethoscoop De Boer en Reuling wijzen erop dat vorige week nog bekend werd dat een Amerikaans patiëntendossier is gehackt, en dat de criminelen geld eisen om de gegevens niet openbaar te maken. Nederlandse beveiligingsdeskundigen hebben zich al kritisch uitgelaten over de veiligheid van het voorgestelde EPD. Vooral het voornemen van het ministerie om mensen vanuit huis toegang tot hun eigen dossier te geven wordt onverantwoord genoemd, maar ook het grote aantal toegangspunten bij zorginstellingen stelt de experts niet gerust, omdat er altijd wel een systeem lek kan zijn waardoor grote hoeveelheden gegevens zouden kunnen worden gestolen. De Boer en Reuling uiten overigens ook de zorg dat verzekeringsmaatschappijen uiteindelijk toegang tot de data zullen krijgen. Maar ook bij de doelstelling van het EPD, het voorkomen van fouten, plaatsen ze vraagtekens: gegevens kunnen immers ook fout worden ingevoerd.

Huisarts Dolf Nijhoff doet ten slotte in Trouw nog een extra duit in het zakje door te pleiten voor verdere uitbouw van regionale dossiersystemen voordat er überhaupt over landelijke invoering wordt nagedacht. Hij stelt dat met de regionale systemen al genoeg problemen op het gebied van veiligheid worden waargenomen, en wijst bovendien de motivatie van minister Klink van de hand dat het EPD voorkomt dat patiënten steeds opnieuw hun medische geschiedenis uit de doeken moeten doen. "Iedere arts zal het verhaal altijd van de patiënt zelf willen horen", aldus Nijhof.

Reacties (252)

Lees meer

Google test online patiëntendossier
Google test online patiëntendossier Nieuws van 21 februari 2008

Nokia laat touchscreentoestel per 1 december los

Door Arnoud Wokke, 12 november 2008 20:1077 reacties

Nokia's eerste touchscreentoestel sinds vier jaar, de 5800 Xpressmedia, zal vanaf 1 december te koop zijn in Spanje. Nokia Nederland heeft het toestel al op zijn website gezet, maar de telefoon zal vermoedelijk pas volgend jaar hier te koop zijn.

Spanje is het eerste land waar de Finse fabrikant zijn touchscreentoestel in de winkels legt. De release valt niet toevallig samen met Nokia World, een conferentie die op 2 en 3 december in Barcelona plaatsvindt, meldt de Britse website Noknok.tv. Na de release in Spanje zullen in december nog zes landen volgen: India, Indonesië, de Verenigde Arabische Emiraten, Taiwan, Hongkong, Rusland.

Het is nog onduidelijk wanneer het toestel precies in de Nederlandse winkels zal verschijnen. Dat zal vermoedelijk niet heel lang meer op zich laten wachten, want de touchscreentelefoon van de Finnen verscheen onlangs al op de Nederlandse Nokia-site.

De 5800 is de eerste telefoon met Symbian S60v5, de touchscreenversie van Symbian S60. De telefoon meet 111x51x15,5 millimeter. Het heeft een 3,2"-scherm met een resolutie van 640x360 pixels. Alle gebruikelijke draadloze interfaces zijn aanwezig: gsm, umts, hsdpa, bluetooth, gps en wifi. De camera heeft een resolutie van 3,2 megapixels. De telefoon komt in drie kleuren: zilver-zwart, rood en blauw.

De telefoon heeft een geheugenkaartslot en een kaartje met acht gigabyte wordt meegeleverd. Het toestel zal bij de release in Spanje volgens Noknok.tv 279 euro kosten. Dat is 50 euro minder dan Nokia verwachtte bij de lancering, toen een prijs van 330 euro werd genoemd.

Nokia 5800 Xpressmusic

Reacties (77)


E0-stepping Intels Core 2 Duo vergeleken met C0-stepping

Door Willem de Moor, 12 november 2008 19:1929 reacties

Nu de nieuwe steppings van Intels Core 2 Duo-processors goed verkrijgbaar zijn, vond Nordic Hardware het tijd om de verschillende versies naast elkaar te leggen. Met name de warmte-ontwikkeling en overklokbaarheid werden getoetst.

Een cpu blijft over het algemeen niet zijn hele leven gebaseerd op het initiële ontwerp: fabrikanten als Intel en AMD verbeteren het ontwerp gedurende de levensduur van de processor. Die aanpassingen zijn in het geval van zowel AMD als Intel te herkennen aan de zogenoemde steppings die een cpu meekrijgt. Een bekende verbetering die een nieuwe stepping teweeg kan brengen, is de B3-stepping die AMD op zijn processors losliet en de 'tlb-bug' verhielp. Zo dramatisch is de E0-stepping van Intels Core 2 Duo-processors niet, maar Nordic Hardware wilde wel weten welke verbeteringen de E0-stepping ten opzichte van C0 met zich meebracht.

Om de veranderingen op het gebied van energieconsumptie te meten, werden een dualcore E8500 en een E8400 met elkaar vergeleken. Eerstgenoemde is gefabriceerd met de 'oude' C0-stepping, terwijl een E0-exemplaar van de E8400 werd uitgezocht. Tijdens het meten van opgenomen vermogen in idle-toestand bleek dat de E0-E8400 met 4,3W genoegen nam, terwijl de C0-E8500 6,8W consumeerde. Onder belasting steeg de honger naar energie van beide processors, maar weer moest de C0-stepping het tegen de E0-stepping afleggen. De overklokresultaten lieten echter een minder positief beeld zien: de C0-stepping wist bij gelijke Vcore-spanningen meer megahertzen uit de processor te persen dan de E0-stepping. Hierbij wordt echter wel de kanttekening geplaatst dat de overklokresultaten van de E8600, eveneens met E0-stepping, aanzienlijk positiever waren.

Intel E8400 trays

Reacties (29)


Overheid stelt invoering nieuw toeslagensysteem Belastingdienst uit

Door Pieter Molenaar, 12 november 2008 18:2938 reacties, submitter: 100kb

Staatssecretaris van Financiën De Jager heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat het nieuwe, vereenvoudigde toeslagensysteem van de Belastingdienst niet voor 2010 ingevoerd zal worden.

Jan-Kees De Jager staatssecretaris van FinancienDe bedoeling was dat het nieuwe systeem per 1 januari 2009 ingevoerd zou worden, maar dit is niet mogelijk gebleken volgens de staatssecretaris. "Inmiddels is duidelijk geworden dat een met voldoende waarborgen omgeven implementatie per 1 januari 2009 onvoldoende verzekerd is om deze per die datum door te zetten", aldus De Jager. Volgens de externe ontwikkelaar van het ict-systeem is vooral het vormgeven van mutaties op de verstrekte voorschotten zeer complex gebleken.

Ook een tussentijdse introductie brengt teveel risico's met zich mee, zo luidt de conclusie van een onderzoek dat het ministerie heeft uitgevoerd. Een dergelijke invoering, bijvoorbeeld per 1 juni 2009, is alleen mogelijk als er weinig mutaties plaatsvinden. "Inmiddels is duidelijk dat de Belastingdienst/Toeslagen in het eerste half jaar van 2009 ongeveer 3 miljoen wijzigingen, veroorzaakt door de verandering ten aanzien van de buitengewone uitgaven, moet verwerken", schrijft de staatssecretaris in zijn brief aan de Tweede Kamer.

Effectief betekent het uitstel dat het nieuwe toeslagensysteem pas voor het toeslagjaar 2010 zal gelden. De Jager beloofde in een eerdere brief aan de Tweede Kamer op 18 september nog dat de invoerdatum van 1 januari 2009 gehaald kon worden. Wel gaf de bewindsman toen aan dat vereenvoudingingsvoorstellen voor de huurtoeslag niet meegenomen zou worden in de implementatie van het nieuwe toeslagensysteem omdat daarvoor het 'continuïteitsrisico' onaanvaardbaar zou zijn.

Belastingdienst logoHet uitstel van de implementatie van het toeslagensysteem heeft volgens De Jager gevolgen voor de lopende wetgeving. Zo zal het wetsvoorstel voor het uitbetalen van de zorgtoeslag van wanbetalers aan het College voor Zorgverzekeringen pas vanaf 1 januari 2010 uitgevoerd kunnen worden.

Het nieuwe toeslagensysteem is als eerste systeem binnen de Belastingdienst gebaseerd op gebeurtenissen die zich voordoen in het leven van een burger. Daarnaast is de keuze gemaakt om niet alle uitzonderingen en ingewikkelde berekeningen te automatiseren. Verder zal de Belastingdienst, samen met de beleidsdepartementen, streven naar verdere vereenvoudigingen op het gebied van de wet- en regelgeving op het gebied van de verschillende toeslagen. Dit alles moet er volgens de Belastingdienst onder meer toe leiden dat de burger sneller de juiste toeslag krijgt.

Reacties (38)


Europa onderzoekt blokkeren voip door telecomaanbieders

Door Olaf van Miltenburg, 12 november 2008 17:2127 reacties

De Europese mededingingsautoriteit doet onderzoek naar de manier waarop telecombedrijven voip-verkeer beïnvloeden, om erachter te komen of ze hiermee antitrustregels overtreden.

Europese vlag De mededingingsautoriteit heeft telecombedrijven gevraagd om toe te lichten welke technieken ze gebruiken voor het controleren, vertragen, beheren, blokkeren of anderszins filteren en beperken van voip-verkeer. De deadline waarvoor de bedrijven de informatie moesten aanleveren verstreek dinsdag. Het document dat de mededingingsautoriteit heeft rondgestuurd vermeldde niet welke providers voor het onderzoek zijn benaderd.

De Europese Commissie 'houdt de evolutie van de voip-markt scherp in de gaten', is het enige dat Jonathan Todd, woordvoerder van de commissie, over het onderzoek kwijt wil. Bekend is echter dat dergelijke vragenlijsten door de commissie als basis gebruikt worden voor formele onderzoeken en mededingingszaken. De kans is dan ook aanwezig dat de EU wil zorgen dat consumenten hun internetverbinding voor gespreksdiensten kunnen gebruiken. Telco's zullen zich daar op hun beurt met hand en tand tegen verzetten: als voip over internet moet worden toegestaan, kunnen met name flatfee-abonnementen de bijl aan de wortel van hun lucratieve belminutenbusiness leggen.

Reacties (27)


Sharp ontwikkelt optische interconnect voor mobieltjes

Door Willem de Moor, 12 november 2008 16:5918 reacties

Sharp heeft een optische verbinding voor het uitwisselen van gegevens tussen de verschillende onderdelen van een apparaat ontwikkeld. De techniek is voornamelijk bedoeld voor toepassing in mobiele telefoons.

Het gebruik van optische interconnects om grote hoeveelheden data te versturen zou volgens Sharp met name energie besparen. Ook vergen de optische vezels minder ruimte op de printplaat. Beide eigenschappen zijn uiteraard welkom in apparatuur die afhankelijk is van accu's en die zo compact mogelijk moet zijn. Sharp becijferde dat de interconnect in een testopstelling slechts 108mW nodig had om data met een snelheid van 1,25Gbps te versturen. Toekomstige implementaties van de optische verbindingen moeten het verbruik tot 50mW verlagen.

De Japanse elektronicagigant maakte de chips die de optische signalen genereren, dertig procent kleiner. Sharp realiseerde dit onder meer door het gebruik van dezelfde vco's voor de zenders en ontvangers. Ook gebruikt het bedrijf digitale cdr in plaats van analoge, om fouten in de data-overdracht te beperken. In de connector die de plastic optische vezels met de pcb verbindt, zijn de optische zend- en ontvangstelementen verwerkt. Een bijkomend voordeel van het gebruik van optische datacommunicatie boven traditionele data-overdracht is een vermindering van elektromagnetische storingen. De snelheden van datatransmissies binnen mobieltjes zijn tegenwoordig dermate hoog dat die storingen een probleem beginnen te worden.

Sharp prototype optische interconnect

Reacties (18)


Asus kondigt Xonar Essence STX-geluidskaart aan

Door Pieter Molenaar, 12 november 2008 16:3948 reacties

Asus heeft een nieuwe high-end-geluidskaart aangekondigd met als bijzondere eigenschap een zeer hoge signaal/ruis-verhouding van 124dB. De Xonar Essence STX heeft verder een voorversterker voor de koptelefoonuitgang aan boord.

De Xonar Essence STX past in alle pci-e-connectors en is voorzien van de AV100-geluidsprocessor van Asus, die ook is terug te vinden in de goedkopere Xonar DX-pci-e-geluidskaart. De 24bits d/a-converter is een PCM 1792A van Texas Instruments-dochter Burr-Brown, en deze zet digitale signalen om naar analoge audio met een signaal/ruis-verhouding van 127dB. De 24bits a/d-converter is een CS5361 van Cirrus-Logic.

De kaart, waarvan de belangrijkste componenten zijn afgeschermd met een metalen behuizing, bevat twee aansluitingen voor tulpstekers, een s/pdif-connector en een vierpins header voor een cd-rom-speler of een tv-tuner. Asus claimt voor de Xonar Essence STX-uitgangen een signaal/ruis-verhouding van 124dB, terwijl de ingangen op maximaal 118dB kunnen rekenen.

De koptelefoonuitgang heeft Asus voorzien van een versterker die een koptelefoon kan aansturen met een signaal/ruis-verhouding van 110dB en een harmonische vervorming van minder dan 0,001 procent. Opvallend is ook dat de op-amps verwisselbaar zijn, zodat de geluidskwaliteit verder opgekrikt kan worden. Asus biedt ondersteuning voor XP, Vista en MCE2005 en onder meer de Dolby-formaten Dolby Digital Live, Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker en Dolby Pro-Logic II. De nieuwe high-end geluidskaart van Asus krijgt een adviesprijs van 220 euro en zal medio januari leverbaar zijn.

Asus Xonar Essence STX

Reacties (48)


Square Enix brengt vervolg op Supreme Commander uit

Door Jurian Ubachs, 12 november 2008 16:1151 reacties

De Japanse uitgever Square Enix gaat een vervolg op het strategiespel Supreme Commander uitgeven. Het bedrijf heeft daarvoor een samenwerkingsovereenkomst met ontwikkelaar Gas Powered Games gesloten.

Square EnixDe Amerikaanse studio Gas Powered Games, die voor uitgever THQ ook nog het actiespel Demigod in ontwikkeling heeft, zal voor het Japanse bedrijf de opvolger van Supreme Commander gaan ontwikkelen. Behalve dat het om de opvolger van dat spel gaat, hebben Gas Powered Games en Square Enix nog geen verdere informatie over het te ontwikkelen spel vrijgegeven. Het strategiespel Supreme Commander verscheen begin 2007 voor de pc; in november 2007 verscheen er nog een uitbreidingspakket. Beide spellen werden uitgegeven door THQ.

Met de samenwerking hoopt Square Enix ook meer voet aan de grond te krijgen in Europa en de Noord-Amerika. "We zien er grote mogelijkheden," zei Square Enix-president Yoichi Wada tegen Developmag. "We verwachten in die gebieden een groei die de komende jaren zal aanhouden. Het is daarom belangrijk dat we gaan samenwerken met ontwikkelaars die op die markten hun sporen hebben verdiend, om producten te kunnen brengen die beter aansluiten op de smaak van de consumenten daar."

Reacties (51)


Spec zoekt applicaties voor Spec Cpuv6-benchmarksuite

Door Olaf van Miltenburg, 12 november 2008 15:4912 reacties

De Standard Performance Evaluation Corporation biedt vijfduizend dollar en een gratis licentie op zijn benchmarksuite voor applicaties die kunnen worden opgenomen in de volgende versie van het testprogramma voor cpu's.

SPEC logo Spec zoekt benchmarks die afgeleid zijn van applicaties die in de praktijk worden gebruikt, maar ontwikkelaars hoeven alleen het deel in te sturen dat voor de belasting van de processor zorgt. De non-profitorganisatie is met name geïnteresseerd in applicaties die geoptimaliseerd zijn voor multicore-processors en parallelle verwerking. Inzendingen zullen met name worden beoordeeld op de mate waarin ze de laatste stand van zaken op hun werkterrein vertegenwoordigen.

De Spec CPU2006-suite bevat de onderdelen kunstmatige intelligentie/speltheorie, bioinformatica, scheikunde, compilers, interpreters, datacompressie, fluid dynamics, natuurkunde, spraakherkenning, videobeeldverwerking en weersvoorspelling. Inzendingen voor opvolger Cpuv6 hoeven zich echter niet tot deze terreinen te beperken. Wel moeten kandidaten op meerdere hardwareplatforms en besturingssystemen kunnen draaien. De organisatie neemt sinds dinsdag inzendingen in behandeling en het benchmark search program eindigt op 11 november 2009.

Reacties (12)


Dell rust XPS 430-multimediasysteem uit met 6GB ddr3-geheugen

Door Olaf van Miltenburg, 12 november 2008 14:4769 reacties

Dell heeft dinsdag de XPS 430 aan zijn productportfolio toegevoegd. Het multimediasysteem bevat meer en sneller geheugen dan zijn voorganger, de XPS 420, maar het kleine lcd-scherm voor Vista Sideshow is verdwenen.

In zijn eenvoudigste uitvoering bevat de XPS 430 een quadcore Q8200-cpu van Intel die op 2,33GHz loopt en beschikt over een cache van 4MB en een fsb van 1333MHz. Daarmee heeft de nieuwe XPS-desktop een trager geklokte cpu dan de vorige editie, die de op 2,4GHz lopende Q6600 aan boord heeft. De Radeon HD 3450 met 256MB van AMD handelt het grafische rekenwerk van de XPS 430 af.

Standaard is bij de nieuwe modellen 6GB ddr3-geheugen met een snelheid van 1066MHz aanwezig in plaats van 4GB ddr2-geheugen dat op 800MHz loopt. Ook de opslagcapaciteit is toegenomen en wel van 500GB naar 640GB. Een van de meest opvallende kenmerken van de XPS 420 heeft het veld moeten ruimen: het XPS MiniView-scherm op de systeemkast, dat e-mail, rss-feeds en systeemgegevens kon tonen. De XPS 430 kost in zijn standaard-configuratie 1100 dollar. De multimedia-desktop komt ook naar Nederland, bevestigt Dell, maar wat het systeem hier gaat kosten is nog onbekend.

Dell XPS 430 behuizing Dell XPS 430 front 2 Dell XPS 430 front

Reacties (69)


Analisten voorzien omzetdaling Intel en AMD

Door Pieter Molenaar, 12 november 2008 14:2427 reacties

Verschillende analisten hebben hun verwachtingen voor de resultaten van Intel en AMD in het vierde kwartaal naar beneden bijgesteld. Ze baseren zich onder meer op orderportefeuilles van de belangrijkste laptop- en moederbordfabrikanten.

Intel logoCraig Berger, analist bij FBR Capital Markets, verwacht dat de verkoop van notebooks in het vierde kwartaal met vijf procent zal groeien ten opzichte van een kwartaal eerder. Een maand geleden werd nog uitgegaan van een groeipercentage van twaalf. Hoewel de verkoop van laptops nog enigszins in de lift zit, krimpt de verkoop van desktops: Berger verwacht dat de vraag naar desktop-pc's met vijftien procent zal afnemen, waar eerst nog rekening werd gehouden met een daling van zes procent. "We verwachten dat de pc-markt als geheel in het vierde kwartaal ongeveer vijf procent zal krimpen, terwijl onze eerdere voorspelling een maand eerder nog uitging van een groei van drie procent", aldus Berger.

Door de teruglopende vraag naar pc's en notebooks stellen verschillende analisten hun verwachtingen voor Intel bij. Intel noteerde in het derde kwartaal een omzet van 10,2 miljard dollar en sprak de verwachting uit dat in het vierde kwartaal de omzet tussen de 10,1 en 10,9 miljard dollar zou komen te liggen. Volgens Auguste P. Richard van Piper Jaffray zal de omzet waarschijnlijk rond de genoemde ondergrens uitkomen.

Amd logo (75 pix)Ook AMD ontspringt de dans niet. De verwachting is dat de beoogde omzet van 1,58 miljard dollar in het vierde kwartaal niet gehaald gaat worden, maar zal blijven steken op 1,50 miljard dollar. Het afgelopen kwartaal realiseerde AMD nog een omzet van bijna 1,8 miljard dollar. De jaarlijkse analistendag van AMD op 13 november kan voor wat positieve geluiden zorgen. Van AMD wordt onder meer verwacht dat het meer duidelijkheid geeft over de status van de 45nm-producten en toekomstige 32nm-chips. Ook kijken analisten uit naar AMD's antwoord op de succesvolle Atom-processor van Intel en zijn ze benieuwd naar de marges die AMD na het afsplitsen van zijn fabs zal kunnen halen.

Reacties (27)


Nokia lanceert goedkope zakensmartphone

Door Arnoud Wokke, 12 november 2008 14:0140 reacties

Nokia heeft een nieuwe zakensmartphone gelanceerd, die net als de E66 en de E71, meerdere profielen ondersteunt om zaken en privéleven te scheiden. De E63 wordt nog deze maand uitgebracht en zal minder dan 200 euro kosten.

Het toestel, dat door Nokia in dezelfde lijn als de succesvolle E71 wordt gezet, is de eerste in een reeks toestellen die dit jaar nog van de Finse fabrikant worden verwacht. Eerder deze week lekte uit dat Nokia dit jaar nog zeven andere smartphones wil aankondigen.

Nokia heeft als voornaamste verkoopargument is dat de gebruiker met de E63 zaken en privé gemakkelijk gescheiden kan houden. Dat was ook al mogelijk met twee eerdere modellen uit de zakelijke E-series: zakelijke e-mail, afspraken en toegang tot een bedrijfsnetwerk kunnen met een apart profiel gescheiden worden gehouden van bijvoorbeeld privémail en het persoonlijke adresboek. Daarnaast kunnen bestanden op de thuiscomputer via de telefoon bekeken worden met behulp van de Files on Ovi-dienst, ook als de pc uitstaat. Daartoe krijgt de gebruiker 1 gigabyte online opslag van Nokia.

Internetten of e-mailen op het toestel kan met gprs of het - in Nederland niet meer gebruikte - edge. Umts wordt niet ondersteund, maar wifi wel. De gebruiker kan plaatjes schieten met een 2-megapixelcamera en er zit 110MB intern geheugen in de E63, dat kan worden uitgebreid met een geheugenkaartje. De telefoon is dertien millimeter dik en 126 gram zwaar en verschijnt in twee kleuren: rood en blauw.

Nokia E63Nokia E63

Reacties (40)


IBM wil Amerikaans platteland van internet via stopcontact voorzien

Door Olaf van Miltenburg, 12 november 2008 13:3935 reacties

IBM gaat zich inzetten om het Amerikaanse platteland van breedbandinternet te voorzien. Het computerbedrijf haalt daarvoor de Powerline Communication-technologie uit de mottenballen.

Datacommunicatie via het elektriciteitsnet werd jarenlang als veelbelovend gezien, maar de meeste grootschalige projecten zijn een stille dood gestorven en ook op de consumentenmarkt leidt de technologie een marginaal bestaan. Nu een grootmacht als IBM zich achter de techniek heeft geschaard, zou Powerline Communication nieuw leven ingeblazen kunnen worden.

De techniek kan niet tippen aan de traditionele breedbandnetwerken als kabel en dsl, moet Ray Blair, hoofd van de afdeling advanced networking bij IBM, toegeven. "Op het platteland, waar andere breedbandaanbieders zich de aanleg van een infrastructuur niet kunnen veroorloven, is het nu echter winstgevend te maken omdat de technologie de afgelopen jaren flink progressie heeft geboekt", claimt Blair. Dat de voortuitgang toch nog langzaam is gegaan, wijt de IBM-medewerker aan het feit dat de technologie het moest hebben van kleine bedrijven met lage budgetten.

Samen met International Broadband Electric Communications wil IBM de elektriciteitsbedrijven die het platteland van stroom voorzien, warm maken voor Powerline Communication. IBM levert en installeert daarbij de apparatuur. Volgens de ceo van Ibec, Scott Lee, duurt de uitrol twee jaar en zal deze 70 miljoen dollar kosten. Daarna kunnen de twee bedrijven hun diensten aanbieden aan 340.000 huishoudens in Alabama, Indiana, Maryland, Pennsylvania, Texas, Virginia en Wisconsin, waarvan 86 procent momenteel nog niet over breedband beschikt. Of het project succesvol zal zijn, hangt onder andere af van de opmars van Wimax, dat eveneens wordt gezien als veelbelovende techniek om breedbandinternet naar het platteland te brengen.

Powerline Communication

Reacties (35)


Olpc's 'Give one get one'-programma komt naar Europa

Door Harm Hilvers, 12 november 2008 12:4443 reacties

Op 17 november zal het 'Give one, get one'-programma in Europa van start gaan. Voor 312 euro krijgen zowel de koper als een kind in een ontwikkelingsland een Olpc-machine.

Meisje met Olpc-laptop op haar hoofdDe tweede editie van het G1G1-programma begint op maandag 17 november, zo meldt Olpc News. De actie staat ditmaal open voor inwoners van Noord-Amerika, de Europese Unie, Zwitserland, Rusland en Turkije, en loopt tot het einde van dit kalenderjaar. Amerikanen konden eind vorig jaar ook al gedurende enkele weken een Olpc-laptop aanschaffen en er tegelijk een weggeven, maar klanten buiten de Verenigde Staten kregen toen nul op het rekest.

Om deel te nemen aan het 'Give one, get one'-programma, zullen inwoners van Europa 312 euro moeten betalen. De Olpc-laptops die in Europa worden uitgeleverd, zijn voorzien van een standaard Engels/internationaal toetsenbord en Europese stekkers. Verder kan er niet voor Windows XP worden gekozen: alle laptops draaien een Linux-distributie. Bestellingen kunnen via een speciale Amazon-winkel worden gedaan.

Hoewel nu wel al vaststaat dat de Olpc-laptops ook buiten Noord-Amerika worden aangeboden, is er nog veel onduidelijkheid over garantie en technische ondersteuning. De komende weken zou daar meer duidelijkheid over worden geschapen.

Reacties (43)


AVG publiceert fix na verspreiding foute update in vijf landen

Door Olaf van Miltenburg, 12 november 2008 12:20121 reacties

AVG heeft reparatiesoftware gepubliceerd voor Windows XP SP2-installaties die niet meer opstarten. Het probleem met de AVG-antivirussoftware zou gebruikers in vijf Europese landen hebben getroffen; Nod32 leverde echter geen problemen op.

User32.dll icoonAVG Nederland heeft bekendgemaakt dat de onjuiste virusdefinitie, die zondag tot gevolg had dat het antivirusprogramma AVG het essentiële user32.dll-bestand als virus aanmerkte en verwijderde, is verspreid in Nederland, Frankrijk, Italie, Portugal en Spanje. Volgens Jonathan Flietstra van AVG Nederland is het moederbedrijf blij dat de gewraakte virusupdate zondag de deur uit werd gedaan, en niet maandag: "Anders waren ook bedrijven de klos en waren de problemen niet te overzien geweest." Ook toont Flietstra zich opgelucht over het feit dat de Engelstalige versie van AVG niet getroffen is.

Desalniettemin staat de telefoon al drie dagen roodgloeiend. "We verwerken hier met vier medewerkers 300 telefoontjes per uur, acht uur per dag", vertelt Flietstra. AVG heeft inmiddels twee tools uitgebracht voor gebruikers die niet meer over hun Windows XP-schijf beschikken: een cd-image en een usb-image. Flietstra verwacht dan ook dat de rust de komende dagen enigszins op het Nederlandse kantoor van AVG zal terugkeren, al rekent zijn bedrijf wel op de nodige schadeclaims.

In tegenstelling tot wat Tweakers.net maandag berichtte, hebben gebruikers van de virusscanner Nod32 niets te vrezen gehad van de false positive. Volgens het support-team van Nod32 maakt deze applicatie gebruik van andere technologie dan AVG.

Reacties (121)


Guitar Hero World Tour verschijnt op 21 november

Door Jurian Ubachs, 12 november 2008 11:4744 reacties

Uitgever Activision heeft bekendgemaakt dat Guitar Hero World Tour vanaf 21 november verkrijgbaar zal zijn. Met het spel introduceert Activision nieuwe instrumenten in de serie, alsmede een groot aantal nieuwe nummers.

Guitar Hero World Tour schotelt de speler behalve gitaren ook een drumkit en een microfoon voor, waardoor je in het spel, net als in Rockband, je eigen virtuele bandje kunt vormen. De muziek in het spel wordt verzorgd door een breed scala aan artiesten, waaronder Ozzy Osbourne, Coldplay, Jimi Hendrix en Blink-182. Twee belangrijke nieuwe features zijn Battle of the Bands, waarin twee vierkoppige bands het online tegen elkaar kunnen opnemen, en GH Tunes, waarin spelers met de instrumenten hun eigen muziek kunnen maken om die met andere gebruikers uit te wisselen. Guitar Hero World Tour verschijnt voor de Xbox 360, de Playstation 2, de Playstation 3 en de Nintendo Wii.

Guitar Hero World Tour

Reacties (44)


Witte Huis verliest zaak over herstel verdwenen e-mails

Door Mick de Neeve, 12 november 2008 11:1727 reacties

De regering-Bush heeft het hoger beroep verloren in een zaak tegen twee groeperingen die eisen dat het Witte Huis miljoenen verdwenen e-mails boven water haalt. Volgens de rechtbank valt ook het Witte Huis onder de Federal Records Act.

Witte Huis In juni stelde een andere rechter het Witte Huis nog in het gelijk. De regering beargumenteerde dat het geen federale instelling was en daarom niet, zoals andere Amerikaanse overheidsinstanties, was gebonden aan de stringente regels voor het bewaren van communicatie uit de Federal Records Act. Een hogere rechtbank heeft nu echter vastgesteld dat ook het Witte Huis wel degelijk onder deze wet valt, bericht AP.

De uitspraak betekent dat er circa 65.000 computertapes, waarop mogelijk back-ups van de e-mails staan, bewaard moeten blijven. In een later stadium zou een gerechtelijk bevel kunnen volgen om het Witte Huis te laten proberen om de verdwenen e-mails weer boven water te krijgen. Twee particuliere groeperingen, Citizens for Responsibility and Ethics en de National Security Archive, proberen een dergelijk bevel af te dwingen. Het is evenwel hoogst onzeker of de e-mails nog te herstellen zijn. Eerder werd al gemeld dat een groot deel van het e-mailarchief van het Witte Huis inmiddels is gewist. Ook werd het e-mailsysteem van het kantoor van de president door experts 'primitief' genoemd.

Bush met computer Niettemin zijn de twee genoemde groeperingen ingenomen met de uitspraak. De National Security Archive is blij dat nu wordt voorkomen dat de tapes worden vernietigd wanneer president Bush zijn spullen pakt om plaats te maken voor Barack Obama. De organisatie hoopt dat Obama opdracht zal geven de e-mails te herstellen zonder daartoe middels een gerechtelijk bevel gedwongen te worden.

Toen de CIA in 2003 de naam van geheim agente Valerie Plame liet uitlekken, kwam aan het licht dat er over een periode van 225 dagen e-mails werden vermist. In het onderzoek dat daarop volgde, werd duidelijk dat het Witte Huis zijn e-mailarchief niet op orde had.

Reacties (27)


'Onderdelen T-Mobile G1 zijn goedkoper dan die van iPhone'

Door Arnoud Wokke, 12 november 2008 10:4451 reacties

De onderdelen van de T-Mobile G1 kosten bij elkaar opgeteld 15 dollar minder dan die van de iPhone 3G. Dat blijkt uit een schatting van analistenbureau iSuppli. De duurste onderdelen van de eerste Android-telefoon zijn de processors.

T-Mobile G1De onderdelen van de G1, die onlangs in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië is uitgebracht, kosten bij elkaar 144 dollar, zo blijkt uit de schatting van iSuppli. De iPhone 3G kost volgens datzelfde iSuppli ongeveer 160 dollar om te maken. Daarmee is de G1 iets goedkoper om te maken, wat ook in de Amerikaanse verkoopprijzen is terug te zien: in combinatie met een abonnement kost de 8GB-versie van de iPhone 199 dollar, terwijl de G1 179 dollar kost. Overigens zijn de ontwikkelkosten niet in de schattingen meegenomen.

De processoren zijn bij de G1 het duurst: fabrikant HTC is meer dan 28 dollar kwijt aan de twee ARM-processoren die de G1 aansturen. Het scherm, dat met een beelddiagonaal van 3,2 inch iets kleiner is dan dat van de iPhone, kost ongeveer 19 dollar. De 3-megapixelcamera in de G1 kost 12 dollar, voor de ondersteuning voor umts en hsdpa is de fabrikant 10 dollar per toestel kwijt. Het Android-mobieltje van T-Mobile zal deze winter in de Nederlandse winkels verschijnen.

Reacties (51)


Epic Games trekt nieuwe studio aan

Door Paul Hulsebosch, 12 november 2008 10:157 reacties

De Amerikaanse ontwikkelaar Epic Games is uitgebreid met een nieuwe studio, genaamd Titan Studios. Dit bedrijf moet vooral ondersteuning gaan bieden aan ontwikkelaars die gebruik maken van Unreal Engine 3.

Omdat de nieuwe studio een ondersteunende functie heeft, valt hij officieel onder Epic Games China, de studio in Shanghai die Epic eerder oprichtte om bedrijven te ondersteunen die gebruik maken van Unreal Engine 3. Titan Studios is gevestigd in Seattle, wat als voordeel heeft dat het in dezelfde tijdzone valt als de vele ontwikkelaars aan de Amerikaanse westkust. Hierdoor is Titan op de juiste uren beschikbaar om ondersteuning te bieden.

De studio is overigens niet helemaal nieuw. Het bedrijf ging door het leven als Darkstar Industries, voor het werd opgekocht door Epic. Het team achter Titan bestaat uit leden die eerder in dienst waren bij ontwikkelaars als Blizzard, Ubisoft, Scion, Lionhead en Epic Games zelf. Darkstar werkte aan het spel Fat Princess, dat in 2009 op het Playstation Network zal verschijnen. Naast zijn ondersteunende taken zal Titan Studios de verdere productie van dit komische multiplayer-online schietspel oppakken. Fat Princess, een capture the flag-variant waarin twee teams moeten proberen een dikke prinses naar hun basis te dragen, werd voor het eerst op de E3 van 2008 getoond. Het thema van het spel viel niet in goede aarde bij een aantal feministische websites.

Reacties (7)

Lees meer

Epic Games opent kantoor in Tokio
Epic Games opent kantoor in Tokio Nieuws van 25 september 2009
Gears of War 2 verschijnt niet op pc
Gears of War 2 verschijnt niet op pc Nieuws van 31 augustus 2008
Epic zet pc-games op de tweede plaats
Epic zet pc-games op de tweede plaats Nieuws van 14 februari 2008
Epic Games gaat uitbreiden
Epic Games gaat uitbreiden Nieuws van 14 januari 2008

Spam in Nederland volgend jaar geheel verboden - update

Door Arie Jan Stapel, 12 november 2008 09:55124 reacties, submitter: Jasperrr

Spam is met ingang van juli 2009 in Nederland geheel verboden. Het ongevraagd toezenden van elektronische berichten aan personen was al taboe, maar door een wijziging van de Telecomwet wordt dit verbod nu uitgebreid naar bedrijven.

Opta logoBedrijven of organisaties die in weerwil van het verbod na 1 juli 2009 toch spam versturen, kunnen worden bestraft met een boete van maximaal 450.000 euro. Wie ondanks het verbod toch nog spam ontvangt, kan bij de site spamklacht.nl een klacht indienen. De Opta zal toezicht houden op de naleving van het verbod. Alleen aan wie expliciet aangeeft geen bezwaar tegen ongevraagde e-mails, sms'jes en faxen te hebben, zullen deze nog verstuurd mogen worden, meldt het Ministerie van Economische Zaken.

In het dinsdag door de Eerste Kamer aangenomen wijzigingsvoorstel van de Telecomwet wordt ook geregeld dat het opzeggen van telefoon- en internetabonnementen eenvoudiger moet worden. Zo moeten deze na afloop van de eerste contractperiode per maand kunnen worden opgezegd. Momenteel worden veel telecomabonnementen automatisch met een jaar verlengd.

Tot slot legt de wetswijziging telemarketeers aan banden. Er komt een 'bel-me-niet-register'; wie geen ongevraagde commerciële telefoontjes wil ontvangen, kan dat daarin laten vastleggen. Het wordt voor telemarketeers verboden om nog langer mensen op te bellen die zich in het register hebben laten opnemen. Ook hier zal de Opta op toezien.

Het spamverbod is met onmiddellijke ingang van kracht geworden; de beide andere maatregelen zullen naar verwachting op 1 juli 2009 in werking treden.

Update, 13.15: het ministerie van Economische Zaken meldde in eerste instantie dat het spamverbod per 11 november 2008 is ingegaan. Dit blijkt niet het geval te zijn. De wet treedt op 1 juli 2009 in werking.

Reacties (124)


Cisco introduceert ASR 9000-routers voor telco's

Door Pieter Molenaar, 12 november 2008 09:4036 reacties

Cisco heeft twee nieuwe high-end-routers aangekondigd, bedoeld voor de backbone van telecombedrijven. Het bedrijf claimt dat het topmodel in de Cisco ASR 9000-serie een zesmaal grotere capaciteit heeft dan concurrerende routers in dezelfde klasse.

De ASR 9000-routers zijn zogeheten edge-routers: ze verzorgen de toegang van honderden netwerkverbindingen, van onder meer consumenten en bedrijven, tot het datanetwerk van het telecombedrijf. De ASR 9000-serie bestaat uit twee modellen. De ASR 9010 wordt geleverd in een 21U hoge behuizing, heeft een maximale capaciteit van 6,4Tbps en heeft tien slots voor netwerkkaarten aan boord. Zijn kleinere broertje, de ASR 9006, heeft een 10U hoge behuizing, een maximale capaciteit van 3,2Tbps en zes netwerkslots. De modellen bieden ondersteuning voor 1Gb- en 10Gb-ethernetpoorten, en onder meer de voeding en ventilatorlades zijn redundant uitgevoerd. Om energie te besparen worden voedingsunits alleen ingeschakeld als het energieverbruik van het systeem daartoe noopt.

De ASR 9000-serie is volgens Cisco speciaal ontworpen om aan de groeiende vraag naar bandbreedte bij telecombedrijven te voldoen. Die groei is volgens Cisco vooral aan het sterk stijgende internetverkeer van videocontent toe te schrijven. Cisco schat dat het verkeer van videodata nu net zo veel bandbreedte opslurpt als de totale hoeveelheid dataverkeer op internet in 2000, en volgens de fabrikant zal in 2012 de benodigde bandbreedte voor video nog eens verviervoudigd zijn.

Cisco heeft vier jaar ontwikkeltijd en 200 miljoen dollar gespendeerd aan de ontwikkeling van de ASR 9000-serie. De ASR 9000-machines kunnen verbonden worden met de CRS-1-core-router van Cisco, die een totale capaciteit van 92Tbps heeft. Volgens Ray Mota, hoofd strategie bij Synergy Research Group, vult de ASR 9000-serie een gat in het productportfolio van Cisco. Cisco concurreert met Alcatel-Lucent en Juniper Networks op het gebied van edge-routers.

Cisco ASR 9000 router

Reacties (36)


Google integreert videobellen in Gmail

Door Dimitri Reijerman, 12 november 2008 09:1849 reacties

Google biedt Gmail-gebruikers voortaan de mogelijkheid om met een webcam kosteloos vanuit de browser te videobellen. De nieuwe functionaliteit zal vanaf woensdag worden uitgerold.

Videovenster van GmailOm een webcam in de browser te kunnen gebruiken, dient de Gmail-gebruiker eerst een 2MB grote plugin te installeren. Deze is geschikt voor Windows XP- en Vista-pc's, en Apple Macs met een Intel-cpu. Verder is een courante browser nodig, zoals Firefox 2 en hoger, Internet Explorer 7, Google Chrome, of Safari 3.0. Gebruikers die niet over een webcam beschikken, kunnen desgewenst ook alleen via spraak communiceren, een mogelijkheid die onder de naam 'Google Talk' al langer bestaat. Onduidelijk is nog of Google plannen heeft om ook een Linux-versie van de videoplugin uit te brengen.

Google gebruikt open standaarden als xmpp, rtp en h.264-videocompressie voor de nieuwe functionaliteit, zodat, volgens de ontwikkelaars ook met software van anderen contact met Gmail-gebruikers kan worden gelegd. Volgens de zoekgigant is Gmail de eerste webmaildienst waarbinnen videochat volledig is geïntegreerd. Het videovenster is te verplaatsen binnen het browservenster en kan de beelden desgewenst full screen vertonen. Google stelt dat videobellen ook mogelijk is voor gebruikers van Google Apps.

De zoekgigant heeft de nieuwe mogelijkheid naar eigen zeggen ontwikkeld om in te spelen op een groeiende behoefte vanuit gebruikers. Ook in het bedrijfsleven zou de webcam terrein winnen, omdat er reiskosten mee kunnen worden bespaard. Bovendien zijn laptops in het goedkopere marktsegment steeds vaker uitgerust met een ingebouwde webcam, zodat losse randapparatuur niet langer nodig is.

Reacties (49)