Check alle échte Black Friday-deals Ook zo moe van nepaanbiedingen? Wij laten alleen échte deals zien
Tip de redactie

App laat gebruikers mailtjes beantwoorden door middel van spraak

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 22:5018 reacties

Het Amerikaanse Robin Labs heeft een Androidapplicatie uitgebracht waarmee mailtjes met spraak zijn te beantwoorden. Op die manier zouden gebruikers vooral sneller en eenvoudiger een reactie kunnen sturen.

De app heet Less.Mail en kan door middel van spraak mailtjes beantwoorden. Het programma leest daarvoor eerst een mailtje voor en kan daarnaast zelf een reactie formuleren, afhankelijk van de reactie van de gebruikers. Zo kan iemand zeggen beleefd te weigeren, waarna de app zelf een mail opstelt en verstuurt.

Met persoonlijke assistenten als Apples Siri, Google Now en Microsofts Cortana is het al langer mogelijk om mailtjes versturen, maar nog niet te beantwoorden. Less.Mail zou bovendien vooral zijn gemaakt om snel antwoord te kunnen geven op 'routinemailtjes'. Daarmee bedoelt Robin Labs mailtjes waarin slechts een kort antwoord staat op bijvoorbeeld een vraag. Volgens het bedrijf zou tachtig procent van de mailtjes routine zijn.

Voorlopig is Less.Mail enkel op uitnodiging verkrijgbaar voor Android. Andere besturingssystemen volgen misschien, maar volgens Robin Labs gaat het voor nu vooral om een experiment, zo schrijft TechCrunch. De app is namelijk binnen enkele weken gebouwd.

Overigens proberen technologiebedrijven al langer om het versturen en ontvangen van mailtjes makkelijker te maken. Google kwam onlangs met de 'slimme' e-maildienst Inbox, waarmee gebruikers een tijdlijn met vergelijkbare berichten krijgen voorgeschoteld.

Reacties (18)


Twitter heeft 284 miljoen actieve gebruikers

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 22:0036 reacties

Twitter heeft zijn actieve gebruikers zien toenemen tot 284 miljoen. Een groot deel daarvan bezoekt de site via mobiele apparaten als smartphones en tablets. Dat liet het bedrijf maandagavond weten tijdens het bekendmaken van zijn kwartaalcijfers.

TwitterTwitter maakte bekend dat het aantal gebruikers dat minstens één keer per maand inlogt, het derde kwartaal is toegenomen met 23 procent in vergelijking met een jaar eerder. Een groot deel daarvan, zo'n 80 procent, bezocht de site voornamelijk met mobiele apparaten.

Het aantal actieve gebruikers zegt overigens niets over het aantal mensen dat actief is op de dienst, omdat het ook om bots kan gaan. Dat is alleen lastig te zeggen; eerder wees experimenteel onderzoek al uit dat het moeilijk is om zogeheten socialbots - bots die een sociaal netwerk kunnen infiltreren - te ontdekken. Sommige van die bots kregen zelfs een invloedrijke positie binnen de Twittergemeenschap.

Twitter stond maandagavond verder stil bij de financiële cijfers. In het derde kwartaal van dit jaar werd de frontpage van de microblogdienst 181 miljard keer bekeken. Dat is een toename van 14 procent. Per duizend views op de frontpage ontving Twitter 1,77 dollar, omgerekend zo'n 1,39 euro. Dat is een forse toename met een jaar eerder. Toen kreeg het bedrijf 83 procent minder binnen per duizend views.

De omzet bedroeg in het derde kwartaal 361 miljoen dollar, omgerekend 284 miljoen euro. Het overgrote deel, 320 miljoen dollar, kwam binnen via advertenties. Dat is een toename van 109 procent in vergelijking met een jaar eerder. Mobiele gebruikers waren voor 85 procent verantwoordelijk voor de advertentie-inkomsten.

Helemaal rooskleurig zijn de kwartaalcijfers overigens niet. Twitter leed namelijk een verlies van 175 miljoen dollar. Het Amerikaanse bedrijf deed niet uit de doeken wat het verlies veroorzaakte, maar mogelijk speelden daarbij de overnames van drie bedrijven een rol. Dankzij één van die bedrijven, Tap Commerce, experimenteert Twitter met het plaatsen van tweets over producten waarin een 'koop nu'-knop is aangebracht.

Reacties (36)


Screenshots van mogelijk nieuwe versie Office for Mac duiken op

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 20:4166 reacties, submitter: Loller1

Er zijn maandag screenshots online verschenen van een nieuwe Office-versie voor Mac OS X. De screenshots tonen hoe de interface van de kantoorversie, die sinds 2010 onveranderd is, grondig op de schop is genomen.

De schermafbeeldingen werden online gezet door een Chinese site, waarover Neowin maandagavond melding maakt. De afbeeldingen tonen een vernieuwde interface van Outlook, de e-mailclient van het kantoorpakket. Ze laten voornamelijk een plattere interface zien, wat in lijn is met de interface van Apples nieuwste besturingssysteem Yosemite. Daarnaast is er integratie met OneDrive en Sharepoint.

Het is momenteel moeilijk te zeggen of de afbeeldingen die online zijn verschenen, correct zijn. Microsoft heeft namelijk nog niets bevestigd, maar een Duitse Office-topman kondigde eerder dit jaar wel aan dat er een nieuwe Mac-versie komt. Wel is het zo dat, mochten de afbeeldingen waarheidsgetrouw zijn, het de eerste keer sinds tijden is dat Microsoft weer aan een nieuw Office-pakket voor Mac OS X werkt. De laatste versie, Microsoft Office Mac 2011, dateert uit 2010. Overigens heeft Office Mac wel ondersteuning voor de clouddienst Office 365 gekregen.

Voor zijn eigen besturingssysteem Windows werkt Microsoft al wel langer aan een nieuwe Office-versie. Het kantoorpakket, dat voorlopig Office 16 wordt genoemd, zou volgens de laatste informatie onder meer een optioneel donker kleurenthema bieden en een helpfunctie tonen. De hulpassistent biedt een zoekfunctie aan als de roemruchte Clippy-paperclip uit oudere versies.

Office 16 voor MacOffice 16 voor Mac

Reacties (66)


Fitbit komt met nieuwe fitnesshorloges met hartslagmeter

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 19:5136 reacties

Fitbit heeft maandag drie nieuwe fitnesshorloges aangekondigd. Het gaat onder andere om de Fitbit Surge, het duurste model dat standaard gps ondersteunt en daarnaast een hartslagmeter bevat. Het apparaat komt begin volgend jaar beschikbaar voor zo'n 250 dollar, omgerekend ongeveer 197 euro.

Fitbit heeft de Surge voorzien van acht sensoren: drie versnellingsmeters, een gyroscoop, een kompas, een omgevingslichtsensor, gps en een hartslagmeter. Het horloge beschikt verder over een lcd-touchscreen en een accu met een capaciteit tot zeven dagen, claimt Fitbit. De Surge komt eerst beschikbaar in de kleur zwart, en later in blauw en oranje.

Met de gps kan de Surge statistieken over bijvoorbeeld het tempo, de hoogte en de route bijhouden. Daarnaast biedt het apparaat ondersteuning voor verschillende activiteiten, zoals rennen, crosstrainen en krachttraining. Ten slotte kan het fitnesshorloge via bluetooth verbinden met een telefoon en zo een inkomend gesprek of een tekstbericht weergeven. Ook is het mogelijk om de muziekspeler te bedienen.

Fitbit SurgeFitbit SurgeFitbit Surge

Behalve de Surge kondigde Fitbit maandag ook twee goedkopere modellen aan: de Charge en Charge HR. De Charge, die omgerekend zo'n 102 euro kost en per direct beschikbaar is, beschikt over een oled-scherm en ook over een accu die tot zeven dagen kan meegaan. Het apparaat kan ook inkomende telefoongesprekken weergeven, waarbij de polsband trilt.

De Charge HR tot slot heeft dezelfde eigenschappen als de Charge, maar legt de nadruk op het meten van de hartslag. Er is een hartslagmeter in de polsband, die inzichten moet bieden in de hartslag bij verschillende activiteiten. De accu gaat wel minder lang mee dan de andere twee modellen: tot vijf dagen. De Charge HR kost 150 dollar, zo'n 118 euro, en komt begin volgend jaar uit. Volgens Fitbit kunnen app-ontwikkelaars de gegevens die de hartslagmeter en gps verzamelen, benaderen met de vernieuwde api.

Fitbit fitnesshorloges

Reacties (36)


Microsoft geeft Office 365-abonnees onbeperkte OneDrive-opslag

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 18:23150 reacties, submitter: Devin19

Microsoft geeft gebruikers van Office 365 Home, Personal en University voortaan 'onbeperkt' OneDrive-opslag. De eerste gebruikers zullen hier maandag al iets van zien, terwijl de rest hier de komende maanden iets van merkt.

OneDrive logoOffice 365 met onbeperkte OneDrive-opslag is beschikbaar vanaf 6,99 dollar per maand. Microsoft wil met de onbeperkte opslag OneDrive, voorheen SkyDrive, interessanter maken voor potentiële klanten. Dat wil het doen door de dienst meer te integreren in persoonlijke en zakelijke tools die het aanbiedt aan klanten.

Ook zakelijke Office 365-abonnees met OneDrive for Business krijgen onbeperkt opslag, maar dat gebeurt volgens Microsoft pas begin volgend jaar. Eerder dit jaar verhoogde de softwaregigant de cloudopslag van OneDrive for Business van 25GB al naar 1TB.

OneDrive for Business is een relatief nieuw product dat als losstaand pakket wordt aangeboden en gezien kan worden als tegenhanger voor diensten als Dropbox en Box. De integratie met de Office-suite staat daarbij overeind.

Reacties (150)

Lees meer


Gerucht: Microsoft heeft testversie van Windows Server voor ARM-servers

Door Yoeri Nijs, 27 oktober 2014 17:45100 reacties

Microsoft werkt aan een versie van Windows Server die kan draaien op ARM-chips. De Amerikaanse softwaregigant beschikt volgens geruchten al over een eerste testversie, maar de plannen zijn nog niet publiekelijk gemaakt.

Volgens Bloomberg, dat verschillende bronnen sprak die van de plannen zouden weten, twijfelt Microsoft nog of het de software gaat verkopen. Het Amerikaanse bedrijf biedt nu enkel Windows Server voor x86-servers aan. X86-cpu's zijn over het algemeen krachtiger dan ARM-chips, maar wel minder energiezuinig.

Als Microsoft een Windows Server-versie voor de ARM-architectuur uitbrengt, kan dat een flinke stimulans voor fabrikanten zijn om de technologie naar meer apparaten te brengen. Momenteel draaien voornamelijk mobiele apparaten als smartphones en tablets op ARM-chips, terwijl de servermarkt grotendeels in handen is van Intel met zijn x86-architectuur.

Microsoft wilde het gerucht tegenover Bloomberg voorlopig niet bevestigen. Overigens zijn er wel fabrikanten die wel oren zouden hebben naar servers met ARM-chips. HP zei in 2011 bijvoorbeeld nog de cpu's te willen maken. Concurrent Dell werkte ook aan servers met de chips.

Reacties (100)


Wetenschappers maken transparante 'elektronische huid' voor wearables

Door Kay Korevaar, 27 oktober 2014 16:5943 reacties

Onderzoekers van de Zuid-Koreaanse universiteit Unist hebben een bijna transparant en rekbaar materiaal met goede elektrische eigenschappen ontwikkeld dat op de huid kan worden geplaatst voor bijvoorbeeld sensortoepassingen. Een combinatie van grafeen en metaalvezel vormt de basis.

De toepassing als sensor wordt vergeleken met een tijdelijke tatoeage, zo schrijft Unist. Het materiaal is een hybride structuur van grafeen en metaalvezel, en combineert een lage elektrische weerstand met transparantie en goede rekbaarheid. Dat laatste is vereist om de natuurlijke bewegingen van de huid te kunnen volgen. Zelfs als het midden van het materiaal wordt gebogen, zou dat niet ten koste gaan van de elektrische en optische eigenschappen.

Bij gebruik voor een sensor zouden met het materiaal onder meer de hartslag, de bloeddruk en hersenactiviteiten van de drager gemeten kunnen worden. Dat zou dankzij de eigenschappen van de hybride nanostructuur met vrijwel evenveel precisie kunnen worden gedaan als traditionelere elektroden momenteel doen.

Er zijn volgens de universiteit al verschillende onderzoeken naar de elektronische huid geweest. De zichtbaarheid van dergelijke sensors zou echter een veelvoorkomend probleem zijn geweest. De onderzoekers denken dat hun ontdekking praktisch kan worden gebruikt voor verschillende toepassingen op het gebied van draagbare elektronica. Het rapport is gepubliceerd in Nano Letters.

Reacties (43)


Google gaat satellietfoto's kosteloos aan non-profits verstrekken

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 15:1556 reacties

Google heeft aangekondigd dat het zonder verdere kosten beelden van zijn satelliettak Skybox gaat aanbieden aan non-profitorganisaties. Tijdens een eerste bètatest worden de foto's ook publiekelijk toegankelijk onder een Creative Commons-licentie.

Volgens Skybox maken zijn satellieten met grote regelmaat hoge-resolutiefoto's van de aarde. Deze beelden worden onder andere gebruikt in Google Maps, maar het bedrijf heeft nu aangekondigd dat het beeldmateriaal van zijn vorig jaar gelanceerde SkySat-1-kunstmaan kosteloos aan non-profitorganisaties gaat verstrekken. Zij kunnen de beelden bijvoorbeeld gebruiken om de gevolgen van klimaatverandering te bestuderen of om beter in te spelen op humanitaire crises, zoals na een natuurramp.

Skybox begint met een bètaperiode met zijn Skybox for Good-project, waarbij het bedrijf zelf een aantal non-profits selecteert die toegang krijgen tot de beelden. Alle foto's zullen tijdens deze periode met een Creative Commons by Attribution-licentie beschikbaar worden gemaakt; een aantal daarvan is al op Google Maps te vinden.

Beeld van Helheim-gletsjer in Groenland gemaakt door SkySat-1

Reacties (56)


Amazon brengt hdmi-stick met dualband-wifi voor streaming video uit

Door Olaf van Miltenburg, 27 oktober 2014 15:0047 reacties

Amazon heeft de Fire TV Stick aangekondigd. Het gaat om een hdmi-stick met een dualcore-processor, 1GB werkgeheugen en dualband-wifi, die vergelijkbare functionaliteit biedt als de Fire TV-settopbox. Amazon levert het gadget samen met een afstandsbediening voor 39 dollar.

De dualcore van de Fire TV Stick is de Broadcom Capri 28155, een ARM-chip met Cortex A9-cores. Naast 1GB ram is er 8GB flashopslag op de stick aanwezig en ook is er ondersteuning voor bluetooth 3.0 en dualband-wifi met twee antennes. Het besturingssysteem is gebaseerd op Android.

Amazon levert een eenvoudige afstandsbediening mee, maar de stick is ook te bedienen met smartphones en tablets, via de gratis Fire TV Remote-app, waarbij dan ook stembediening mogelijk is. De stick ondersteunt Dial, YouTube-, Spotify- en, in de toekomst, Netflix-content. Deze kan via Android-toestellen en iPhones afgespeeld worden. Ook kan de stick gecombineerd worden met de los te krijgen afstandsbediening van de Fire TV-settopbox.

Apps voor de Fire TV-settopbox werken ook op de Fire TV Stick, maar dit geldt niet voor alle games. Slechts een beperkt aantal casual games zal werken in combinatie met de stick. De interface die de stick voorschotelt, is ook identiek aan die van die speler. De ASAP-technologie van Amazon werkt ook bij het gadget; deze dienst raadt video's aan op basis van kijkgedrag en buffert content al voordat de gebruiker op play heeft gedrukt voor snel afspelen. Daarnaast kunnen gebruikers de schermen van smartphones en tablets spiegelen op tv, mits hun mobiele apparaat Miracast ondersteunt.

Amazon gaat met de Fire TV Stick de concurrentie aan met de Chromecast van Google en de Wireless Display Adapter van Microsoft. De prijs van de stick inclusief afstandsbediening bedraagt 39 dollar, omgerekend 31 euro.

Amazon Fire TV Stick

Reacties (47)


Eerste afbeeldingen HTC Sense 7-skin komen online

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 14:5050 reacties

De eerste afbeeldingen van Sense 7, de volgende generatie van HTC's skin voor Android, zijn online verschenen. HTC gebruikt in Sense 7 Android 5.0 Lollipop. Het ontwerp is ook aangepast aan de nieuwe versie van Googles mobiele besturingssysteem.

HTC lijkt aanwijzingen van Google op het gebied van 'material design' te hebben opgepakt, afgaande op de afbeeldingen die de Russische twitteraar HTCFamily online heeft gezet. De twitteraar publiceerde eerder als eerste juiste beelden van de HTC One M8.

De afbeeldingen tonen het accugebruik en een About-scherm. De informatie over het accugebruik heeft een andere lay-out dan in het huidige Sense, met een grafiek die het verloop toont, terwijl eronder de gemiddelde accuduur en laadtijd staan. HTC gebruikt wit met een groenblauw accent.

Het lijkt erop dat het gaat om screenshots van een bestaand toestel. Het 'software number' begint met een 3; HTC brengt toestellen doorgaans uit met softwareversies tussen 1 en 1,5, terwijl de eerste grote updates beginnen met een 2.

In de afgelopen jaren bracht de fabrikant een nieuwe versie van zijn skin in het voorjaar uit, maar wellicht is dat met Sense 7 anders. De fabrikant heeft nog niet gereageerd op het verschijnen van de schermafbeeldingen en het ligt ook niet voor de hand dat HTC dat zal doen; vrijwel geen enkele smartphonemaker reageert op geruchten.

Sense 7

Reacties (50)


Hacker klaagt over ongevraagde synchronisatie met iCloud-server

Door Joost Schellevis, 27 oktober 2014 14:39167 reacties

Met de introductie van OS X Yosemite worden bestanden ongevraagd gesynchroniseerd met iCloud, klaagt een hacker en beveiligingsonderzoeker. Dat gebeurt zelfs met bestanden die nog niet eens zijn opgeslagen, aldus hacker Jeffrey Paul.

Apple logoMet de introductie van Yosemite biedt Apples besturingssysteem de mogelijkheid om op andere apparaten verder te werken aan documenten zonder dat op 'save' hoeft te worden gedrukt. Dat heeft echter tot gevolg dat zelfs nog niet opgeslagen documenten ongevraagd met de servers van Apple worden gesynchroniseerd, schrijft hacker Jeffrey Paul.

Dat gebeurt doordat de saved application state van verschillende apps, waaronder de meegeleverde tekst-editor van OS X TextEdit, iA Writer en Pixelmator, met iCloud wordt gesynchroniseerd. "Elk open en nog niet opgeslagen document in een app wordt stilletjes en automatisch geüpload naar iCloud Drive", schrijft Paul. "En daarmee naar de overheid", waarmee de hacker doelt op de medewerking van Apple aan het Prism-surveillanceprogramma van de Amerikaanse overheid. "Dit is onacceptabel."

Paul ergert zich ook aan het feit dat iCloud via de Mail-app op OS X nu ook ongevraagd e-mailadressen van personen waarmee iemand in contact is geweest synchroniseert, zelfs als het gaat om een e-mailaccount bij een andere mailprovider.

Reacties (167)


G.Skill claimt leessnelheden tot 1900MB/s voor Phoenix Blade pci-e-ssd

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 14:2679 reacties

G.Skill heeft een pci-e-ssd aangekondigd die sequentiële leessnelheden tot 1900MB/s zou kunnen behalen. De sequentiële schrijfsnelheden van de Phoenix Blade-ssd's zouden pieken op 1050MB/s. De hoge snelheden zouden mogelijk zijn dankzij vier controllers op de insteekkaart.

De hoge lees- en schrijfsnelheden worden geclaimd voor een 480GB-uitvoering van de Phoenix Blade-ssd. Onduidelijk is of G.Skill ook ssd-insteekkaarten met andere opslagcapaciteiten zal uitbrengen. Naast sequentiële lees- en schrijfsnelheden van 1900MB/s en 1050MB/s zou bij willekeurige 4k-leesacties 90.000 iops behaald kunnen worden. Bij 4k-schrijfacties zou het aantal iops zelfs 245.000 bedragen.

Volgens G.Skill zijn de hoge snelheden niet alleen mogelijk door de pci-e x8-interface, maar ook door vier SandForce SF-2281-controllers in een raid-configuratie op de kaart te plaatsen, in combinatie met een samenstel van 480GB aan mlc-flashchips, waarbij elke controller 120GB aanstuurt. Verder claimt het bedrijf dat data op de ssd veilig is door de implementatie van BCH-ecc-errorcorrectie met maximaal 55 pariteitsbits per sector.

Afgezien van de hoge snelheden die G.Skill claimt, is de Phoenix Blade-ssd met afmetingen van 170x70x21mm vrij fors te noemen. Ook het verbruik is relatief hoog; bij leesacties piekt het verbruik op 15W en bij schrijfacties op 18W. In idle-modus wordt 8W verstookt.

In de VS krijgt de pci-e-ssd een prijs van 699 dollar, omgerekend iets meer dan 550 euro. De ssd zou vanaf volgende week verkrijgbaar zijn. Over een introductie in Europa is nog niets bekend.

G.Skill Phoenix Blade-ssd

Reacties (79)


Nokia geeft beheer apps, websites en handelsmerken Maemo aan community

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 13:3648 reacties

Nokia heeft afstand gedaan van de applicaties, websites en handelsmerken van Maemo, zijn eigen Linux-distributie voor smartphones en mids. Het Finse bedrijf bracht in 2011 voor het laatst een product uit met een variant op Maemo, daarna richtte het zich op Windows Phone.

Nokia had nog altijd de rechten in handen van sommige applicaties en websites rondom Maemo, zoals maemo.org, de plek waar bezitters van onder meer de Nokia N900 uit 2009 samenkwamen en sleutelden aan apps en firmwares. De rechten gaan nu naar de Hildon Foundation, die voortkomt uit de community van Maemo-fans en hun belangen behartigt. De Hildon Foundation bracht een statement uit over de kwestie.

Maemo werd sinds ongeveer 2005 door de Finse fabrikant ontwikkeld als beoogd opvolger van zijn Symbian-besturingssysteem. Het bracht eerst diverse mids, grote smartphones zonder belfunctie, uit met de Linux-distro en kwam in 2009 met de eerste smartphone met Maemo onder de naam N900. Hoewel de N9 uit 2011 officieel MeeGo Harmattan draaide, was die software een volgende versie van Maemo. Bij de release had Nokia echter al besloten om over te gaan op Windows Phone.

Nokia kan momenteel niets meer met Maemo; het mag na de overname van de telefoontak door Microsoft tot aan 2016 geen aan telefoons gerelateerde hardware meer maken. De fabrikant hint er echter al langer op na het verstrijken van die datum weer telefoons te gaan maken. Microsoft schrapt de naam Nokia binnenkort van zijn Lumia-toestellen met Windows Phone.

N900

Reacties (48)


Provider Simpel hint op prepaid met soortgelijke prijzen als abonnementen

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 13:1346 reacties

De zelfstandige virtuele provider Simpel overweegt prepaid te gaan aanbieden. De sim-only-aanbieder hint erop prijzen te gaan hanteren die in lijn liggen met die van abonnementen; de directeur van Simpel noemt het 'raar' dat prepaidtarieven hoger liggen dan die van abo's.

SimpelSimpel biedt momenteel alleen sim-only-abonnementen aan, maar wil dankzij overnames of prepaid twee tot drie keer groter worden, zegt directeur Jasper de Rooij in een interview met Het Financieele Dagblad. Hij noemt het 'raar' dat prepaidtarieven bij aanbieders hoger liggen dan die van abonnementen, 'terwijl klanten nota bene vooraf betalen en de aanbieder zijn geld dus niet kan mislopen'.

Daarmee lijkt de directeur erop te hinten dat de tarieven van prepaid bij Simpel in lijn gaan liggen met die van abonnementen. De zelfstandige provider rekent momenteel voor 1GB data en onbeperkt sms'en een tientje per maand, terwijl 1,5GB en onbeperkt sms'en samen 13 euro kost. Simpel werkt op het netwerk van T-Mobile. De virtuele provider was enkele jaren onderdeel van T-Mobile, maar is weer zelfstandig geworden.

Toch zegt De Rooij dat hij niet langdurig zelfstandig wil blijven en dat hij mikt op een overname door een provider binnen vijf jaar. "De grote telecombedrijven gaan je kopen als ze last van je hebben. Ik hoop dat ze snel last van me krijgen."

Reacties (46)


Websites Belgische overheid zijn onbereikbaar - update

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 13:0327 reacties

Diverse websites van de Belgische federale overheid zijn maandag onbereikbaar geworden. De sites zouden niet worden aangevallen; er zou sprake zijn van een technisch probleem met downtime van sites tot gevolg.

Onder andere Belgium.be en de digitale overheidsdiensten Tax-on-web en Myminfin zijn sinds circa 9:45 uur onbereikbaar, zo meldt de VRT. Ook andere websites van de federale overheid zijn niet of met moeite te bereiken. Volgens de federale overheidsdienst Informatie- en Communicatie Technologie is de oorzaak een 'technisch probleem' en worden de overheidssites niet aangevallen. Onduidelijk is nog hoe lang het gaat duren om de problemen te verhelpen.

Het is niet de eerste keer dit jaar dat Belgische overheidssites offline gingen. In september raakten servers overbelast nadat de Federale Overheidsdienst Economie een 'afschakelplan' op zijn website had gepubliceerd. Gebruikers kregen toen op diverse sites van ministeries een foutmelding te zien.

Update 13:40: De websites van de federale overheid zijn inmiddels weer bereikbaar. De problemen zouden zijn ontstaan door een eerder ontdekte bug die bij een geplande update juist weggewerkt zou moeten worden. De fout zorgde echter opnieuw voor problemen in het 'interne netwerk' van de overheidsinstanties met ruim drie uur downtime tot gevolg, schrijft de Redactie.

Reacties (27)


Mozilla port Firefox OS naar Raspberry Pi

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 12:2931 reacties

Mozilla is bezig om zijn mobiele besturingssysteem Firefox OS te porten naar de Raspberry Pi. Momenteel draait het besturingssysteem nog als een virtuele machine, maar Mozilla claimt dat Firefox OS op de Raspberry Pi moet uitgroeien tot een volwaardig OS.

De eerste ports van Firefox OS zijn door Mozilla afgelopen weekend getoond tijdens de MozFest-ontwikkelbijeenkomst in het Verenigd Koninkrijk. De testversies draaien nog als een virtuele machine binnen het Raspbian-besturingssysteem. Mozilla adviseert daarbij om de virtual machine niet fysiek aan internet te koppelen omdat veel commando's nog op root-niveau worden afgehandeld.

Op de langere termijn moet Firefox OS ook als een native besturingssysteem kunnen draaien op de Raspberry Pi. Het OS moet bovendien geschikt worden voor hobbyisten door het ondersteunen van het uitlezen van bijvoorbeeld sensoren en het aansturen van accessoires die aan de mini-pc gekoppeld kunnen worden. Verder zijn er plannen om Firefox OS op de Raspberry Pi mediaspeler-functionaliteit mee te geven, terwijl er ook roboticaprojecten mogelijk moeten zijn op het OS.

Het is nog niet duidelijk wanneer een eenvoudig te installeren versie van Firefox OS voor de Raspberry Pi beschikbaar zal komen, al zijn er voor volgend jaar diverse sprints aangekondigd om het besturingssysteem verder geschikt te maken voor de mini-pc. Met de aankondiging dat de Raspberry Pi Foundation binnenkort met een touchscreen voor zijn hardware komt, lijkt het erop dat Firefox OS dan ook via vingeraanrakingen te bedienen zal zijn op de kleine computer.

Firefox OS op Raspberry Pi

Reacties (31)

Lees meer

Mozilla haalt uit naar Android en iOS
Mozilla haalt uit naar Android en iOS Nieuws van 10 november 2014

Duitse politie houdt grootschalige zoekactie naar beheerders videosite Kinox.to

Door Kay Korevaar, 27 oktober 2014 12:0874 reacties

De Duitse politie is een zoekactie gestart naar de personen achter Kinox.to, een website die links naar illegale videostreams aanbiedt. Twee broers die als belangrijkste verdachten worden gezien, zijn echter spoorloos en worden inmiddels in Europa gezocht.

Kinox.to linkt naar streams van onder meer films en biedt zelf geen torrents of andere illegale downloads aan. Op last van het openbaar ministerie van Dresden is de Duitse politie een zoekactie naar de beheerders gestart. Er is volgens Spiegel op meerdere locaties een politie-inval gedaan, maar de twee belangrijkste verdachten zouden vooralsnog niet zijn gevonden. Het zou gaan om twee broers van 21 en 25 jaar oud. Zij worden onder meer verdacht van het schenden van het auteursrecht en het plegen van fraude. Inmiddels zouden zij in Europa worden gezocht. Tegen twee anderen zou ook een arrestatiebevel zijn uitgevaardigd.

De twee zouden ook verantwoordelijk zijn voor het beheer van de opslagdiensten Freakshare.com en Bitshare.com, waarop inbreukmakend materiaal opgeslagen zou zijn. De broers zouden geld verdienen met abonnementen voor deze opslagdiensten en met advertenties. Het OM schat dat het bedrag aan belasting dat de beheerders met hun 'illegale en commerciële systeem' ontdoken hebben ongeveer een miljoen euro bedraagt. Daarnaast zouden de twee ook achter de sites Movie4k, Boerse.sx en Mygully.com zitten, waar inbreukmakende kopieën van software en e-books te vinden zijn.

De personen zouden eveneens contact hebben gehad met de beheerders van Kino.to. Die vergelijkbare website is inmiddels uit de lucht, nadat in juni in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Spanje door de politie verschillende invallen zijn gedaan. Dertien personen werden naar verluidt opgepakt, omdat zij auteursrechten hadden geschonden.

Op de website van Kinox is inmiddels gereageerd op de ontwikkeling. Er worden naar eigen zeggen geen illegale handelingen verricht, want de dienst zou de links enkel indexeren.

Reacties (74)


Amerikaanse retailers beconcurreren Apple Pay met eigen mobiel betaalsysteem

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 11:49168 reacties, submitter: z1rconium

Grote Amerikaanse retailers als Best Buy, Wal-Mart en Target zijn bezig met het opzetten van een eigen mobiel betaalsysteem dat werkt via een app en qr-codes. Als gevolg van die stap gaan die retailers nfc-systemen als Apple Pay en Google Wallet niet ondersteunen.

Best Buy zette al eerder zijn nfc-betaalterminals uit en een keten apotheken annex drogisterijen, Rite Aid, deed dat afgelopen week toen bleek dat Apple Pay werkte met zijn terminals, hoewel Rite Aid geen partnerbedrijf is van Apple, schrijft MacRumors. Volgens The Wall Street Journal werkt het alternatieve systeem, CurrentC, met qr-codes die met behulp van een app op iOS en Android gegenereerd kunnen worden. Daarna autoriseert de telefoon op de achtergrond de betaling en krijgt de winkelier een bevestiging. CurrentC brengt geen kosten met zich mee; Apple Pay kost winkeliers overigens ook niets extra's. CurrentC werkt in tegenstelling tot Apple Pay en Google Wallet met smartphones op meerdere platformen en vereist het geen nfc. Wel is een camera nodig.

Wel kost de betaalmethode de klant meer moeite: die moet een code scannen, in plaats van alleen de vinger op de Home-knop leggen, zoals Apple Pay vereist. Bovendien slaan winkeliers meer gegevens van klanten op, onder meer om gerichte advertenties zoals kortingscoupons te kunnen toespitsen op individuele klanten.

Amerikaanse banken doen wel mee met Apple Pay, maar zonder de steun van de grote retailers die CurrentC gaan gebruiken, ontbreken er veel winkels in het betaalsysteem van Apple. Het is onbekend hoe de situatie in Nederland zal zijn. In Nederland is betalen via nfc ook al mogelijk via onder meer bankpasjes. Apple Pay komt ook binnen afzienbare tijd naar Nederland.

De markt voor mobiel betalen heeft al jaren te maken met concurrerende platformen, omdat veel bedrijven een graantje willen meepikken. Omdat belangrijke partijen elkaars systemen blokkeren, verrijst er telkens geen overkoepelende standaard. In Nederland probeerden providers en banken de handen ineen te slaan, terwijl internationaal onder meer creditcardmaatschappijen, Apple en Google eigen mobiele betaalsystemen hebben.

CurrentC

Reacties (168)


Copyrightwaakhond laat XBMC-add-on SportsDevil van GitHub verwijderen

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 11:3195 reacties

Copyrightwaakhond Federation Against Copyright Theft heeft actie ondernomen tegen de makers van SportsDevil, een populaire XBMC-add-on waarmee piratenstreams van sportuitzendingen zijn te bekijken. De code van SportsDevil is onder druk van FACT van GitHub verwijderd.

Via SportsDevil kunnen onder andere livestreams bekeken worden van voetbalwedstrijden en tal van andere sporten. Met name sporten die populair zijn in de VS, zoals basketbal- en NFL-wedstrijden, zijn breed beschikbaar. De add-on voor de opensource-mediaspeler XBMC plukt daarbij veelal illegale livestreams van websites die videobeelden van sportzenders embedden.

De code van SportsDevil was opensource en werd op GitHub gehost. De copyrightwaakhond Federation Against Copyright Theft heeft echter een verzoek bij GitHub ingediend om de code van SportsDevil te verwijderen van de site wegens het schenden van auteursrechten. Dit verzoek is ingewilligd, zo meldt TorrentFreak: de GitHub-pagina van SportsDevil is inmiddels verwijderd.

FACT, die onder andere de Britse Premier League en Sky Sports vertegenwoordigt, stelt dat het feit dat SportsDevil toegang biedt tot sportstreams illegaal is, ondanks dat de code zelf geen auteursrechtelijk materiaal bevat. Verder sluit FACT niet uit dat het op termijn met soortgelijke takedownnotices komt voor vergelijkbare software. Onduidelijk is nog of de makers achter de SportsDevil op een andere website een doorstart zullen maken.

SportsDevil

Reacties (95)


Taiwanees bedrijf maakt telefoon op creditcard-formaat voor in portemonnee

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 11:1292 reacties

Een Taiwanees bedrijf probeert op Kickstarter geld op te halen met een telefoon ter grootte van een creditcard. Gebruikers kunnen het toestel laten functioneren als bluetooth-accessoire voor een iPhone of als standalone-toestel.

Als gebruikers een simkaart gebruiken, suggereert het bedrijf om het toestel in een iPhone-hoesje te klikken, zodat telefoontjes die binnenkomen op beide simkaarten met hetzelfde apparaat beantwoord kunnen worden. Daardoor hoeven gebruikers geen twee toestellen op zak te hebben, schrijft het bedrijf Wime, dat onder meer smartwatches maakt, op zijn Kickstarter-pagina.

Als bluetooth-accessoire past het toestel in een portemonnee, omdat het de grootte heeft van een creditcard en ongeveer 5,5mm dik is. De accu stelt de telefoon in staat om de telefoon ongeveer vier dagen in standby te laten staan of om er 2,5 uur mee te bellen, zegt het bedrijf; daarmee liggen die cijfers lager dan die van reguliere smartphones. De telefoon heeft fysieke toetsen en een niet nader gespecificeerd oled-schermpje. Opladen gaat via een pogo-pin. Er komen hoesjes voor de iPhone 5s, iPhone 6 en 6 Plus, maar de bluetooth-verbinding werkt ook met andere smartphones.

Het bedrijf zit met nog 24 dagen te gaan nog niet op de helft van zijn doel: op moment van schrijven zijn er 627 backers die omgerekend bijna 19.000 euro hebben toegezegd. Het bedrijf wil omgerekend ruim 47.000 euro hebben om de telefoon in productie te nemen.

Het idee is niet geheel nieuw: zo maakte HTC al eens een 'secundaire telefoon' bij zijn Butterfly-smartphone in China.

Talkase

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (92)


Na verdwijnen chat uit FB-app installeerden 1,4 miljoen Nederlanders Messenger

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 10:26176 reacties

Het aantal Nederlanders dat Facebook Messenger op zijn smartphone heeft staan, is afgelopen maanden fors gestegen, claimt onderzoeksbureau Telecompaper op basis van zijn eigen enquête. De groei kwam tot stand nadat Facebook de chatfunctie uit zijn reguliere app haalde.

Het aantal mensen met Facebook Messenger op de smartphone ligt op circa 3,73 miljoen, schrijft Telecompaper op basis van ingevulde vragenlijsten van maandelijks meer dan tweeduizend Nederlanders. Het onderzoeksbureau publiceert niet het gehele rapport, omdat gebruikers daarvoor moeten betalen en dat de primaire inkomstenbron is voor het bedrijf.

De stijging is volgens het onderzoeksbureau toe te schrijven aan het feit dat Facebook de chatfunctie uit de reguliere app heeft gehaald. Dat gebeurde begin augustus. Tussen juni en september steeg het aantal mensen met Messenger op hun toestel met ongeveer 64 procent. In de periode ervoor steeg het aantal gebruikers met Messenger ook, maar veel minder snel.

In de tussentijd zit het aantal mensen met WhatsApp, eveneens eigendom van Facebook, ook in de lift. Dat aantal ging in dezelfde periode omhoog van 8,34 naar 8,73 miljoen. Volgens Telecompaper heeft 90 procent van de Nederlandse vrouwen WhatsApp op het toestel staan, tegenover 80 procent van de mannen. Mannen gebruiken dan weer Messenger: dat staat bij een derde van de heren op de telefoon, bij de dames is dat een kwart. Telecompaper publiceert alleen gegevens over aantal installaties, niet over daadwerkelijk gebruik.

Reacties (176)


Facebook stelt uitgevers voor nieuws op zijn servers te huisvesten

Door Dimitri Reijerman, 27 oktober 2014 10:0127 reacties

Facebook heeft aan diverse mediabedrijven voorgesteld om nieuwsartikelen op servers van de sociaalnetwerkdienst te hosten zodat mobiele Facebook-gebruikers content sneller te zien krijgen. De advertentieopbrengsten zouden gedeeld worden tussen Facebook en de uitgevers.

Volgens The New York Times heeft Facebook aan diverse Amerikaanse uitgevers gevraagd om hun nieuwscontent sneller toegankelijk te maken in zijn mobiele app door nieuwsberichten op Facebook-servers te hosten. Zo zouden gebruikers van de sociaalnetwerkdienst niet langer genoodzaakt zijn om te surfen naar de soms trage servers van de mediabedrijven maar content binnen de Facebook-omgeving sneller te zien krijgen.

De meeste uitgevers willen nog niet publiekelijk reageren op de vraag of zij in willen gaan op de Facebook-voorstellen. Volgens de plannen zouden Facebook en de uitgevers de gegenereerde reclame-inkomsten delen, maar er zou bij mediabedrijven veel weerstand zijn tegen het uit handen geven van hun content door deze op Facebook-servers te plaatsen. Niet alleen zouden zij verkeer mislopen op hun eigen websites, ook zou Facebook tot in nog meer detail gebruikersdata kunnen inzamelen over de nieuwsvoorkeuren van zijn gebruikers. Ook kan Facebook de omgeving waarin nieuwsberichten worden gelezen geheel naar eigen hand inrichten.

Onduidelijk is nog of er al uitgevers zijn die toch mee willen doen met de plannen van Facebook. Veel bedrijven zijn bang dat Facebook, dat veel verkeer stuurt richting nieuwsmedia, een te machtige positie krijgt, al zouden weinig uitgevers dit hardop durven te zeggen.

Reacties (27)


Samsung: Knox is wel veilig

Door Joost Schellevis, 27 oktober 2014 09:2946 reacties

De encryptiesleutels die Samsungs beveiligingsplatform Knox genereert zijn wel degelijk veilig. Dat beweert althans het Zuid-Koreaanse bedrijf. Vorige week beweerde een Duitse beveiligingsonderzoeker nog van niet.

Samsung logo (45 pix)Een beveiligingsonderzoeker beweerde vorige week dat de encryptiesleutels van Samsung Knox niet volledig willekeurig worden gegenereerd, maar zijn gebaseerd op een hardcoded-string en het device-id. Dat is niet zo, claimt Samsung. In de eerste versie van Knox werd volgens Samsung al een volledig willekeurige sleutel gegenereerd op basis van het wachtwoord van de gebruiker en een willekeurig gegenereerd nummer. In de nieuwe versie van Knox zou de sleutelsterkte bovendien verder zijn verhoogd.

Samsung bevestigt wel dat de encryptiesleutel lokaal wordt opgeslagen, zoals de beveiligingsonderzoeker beweerde. Dat gebeurt onder meer om een geheugensteuntje te geven als een gebruiker zijn wachtwoord is vergeten. De elektronicagigant beweert echter dat de sleutel wel degelijk veilig is opgeslagen, anders dan de beveiligingsonderzoeker beweerde.

Tot slot slaat de zakelijke versie van Knox de pincode van gebruikers niet in plaintext op, beweert Samsung. Die pincode is nodig om het geheugensteuntje te kunnen krijgen. De zakelijke versie vereist echter dat een systeembeheerder het wachtwoord van een gebruiker reset, benadrukt Samsung. Het bedrijf laat zich echter niet uit over de consumentenversie van Knox.

Samsung prijst Knox aan als een platform voor bedrijven, waarmee ze bijvoorbeeld privégegevens van zakelijke data kunnen scheiden. Onlangs heeft de NSA Knox goedgekeurd voor gebruik door de Amerikaanse overheid. Eerder dit jaar deden geruchten de ronde dat Samsung met het beveiligingsplatform zou stoppen, maar daar is niets van waar, verzekerde Samsung later.

Reacties (46)


Indiase luchtmacht doet Xiaomi-telefoons in de ban

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 09:2432 reacties

De Indiase luchtmacht IAF heeft medewerkers en hun families verzocht om geen Xiaomi-telefoons te gebruiken. De luchtmacht is bang dat de smartphones data van Indiase gebruikers op Chinese servers opslaan en daardoor een beveiligingsrisico vormen.

Het verzoek is al van enkele weken geleden, maar komt nu pas naar buiten via een artikel in de Indiase krant Economic Times. Het is geen bevel, zo tekent de krant aan, maar een advies aan medewerkers en families. Het advies komt op een moment dat Xiaomi bezig is zijn entree te maken op de Indiase smartphonemarkt met de release van Redmi 1S-smartphone. India is een van de grootste landen ter wereld en heeft honderden miljoenen telefoongebruikers.

De IAF baseert zich op een rapport van het Finse beveiligingsbedrijf F-Secure, dat enkele maanden geleden naar buiten kwam. Daarin concludeerde F-Secure dat Xiaomi-telefoons ongevraagd data naar Chinese servers versturen. Xiaomi ontkende de bevindingen openlijk en maakte zijn chatdienst die de data verstuurde opt-in. De Chinese telefoonbouwer is nu bezig servers te verhuizen naar landen buiten China.

Xiaomi heeft zijn telefoons officieel pas in enkele Aziatische landen uitgebracht.

Reacties (32)


Nederlandse onderzoekers: meten fijnstof met smartphones is succes

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 09:0221 reacties

Nederlandse onderzoekers claimen dat een experiment waarbij duizenden Nederlanders met een iPhone fijnstof hebben gemeten, succesvol is geweest; de data van de vrijwilligers zouden voldoende overeenkomen met andere beschikbare data.

De data van de iPhones vertonen een grote correlatie met die van onder meer satellietdata en meetapparatuur op de grond, op basis waarvan de onderzoekers de conclusie trekken dat het meten via smartphones met voldoende metingen nauwkeurig kan zijn.

Desondanks is het onderzoeksteam van de Universiteit Leiden, gezondheidsorgaan RIVM en weerinstituut KNMI er niet gerust op en willen de onderzoekers het experiment uitbreiden. Zo moet het benodigde opzetstukje aangepast worden voor de iPhone 5s voor een betere kalibratie van kleuren en zou het opzetstukje ook moeten passen op andere smartphones. Daarnaast willen de onderzoekers de data van smartphones exact naast die van een satelliet kunnen leggen door de metingen uit te voeren als de satelliet overvliegt. Bovendien moet het systeem ook werken op bewolkte dagen.

Het iSpex-experiment werkte door duizenden Nederlanders op bepaalde heldere dagen te vragen met de zon in de rug, met een opzetstukje voor de camera van hun iPhone, foto's te nemen van de lucht. Foto's met daarop een gedeelte van een gebouw of wolk zijn niet bruikbaar en zijn eruit gefilterd. Naast de hoeveelheid fijnstof wordt ook de grootte van het fijnstof bepaald, net als het materiaal waar het uit bestaat.

Via het speciale opzetstukje wordt de verstrooiing van het lichtspectrum gemeten: door fijnstof kan het spectrum van het zonlicht veranderen. Ook de polarisatie van het licht kan door fijnstof wijzigen, iets dat eveneens wordt geregistreerd. Door een aantal metingen te nemen onder verschillende hoeken kan er informatie worden vergaard over het fijnstofniveau in de lucht.

iSpex

Reacties (21)


Fitnessarmband Lenovo laat gebruiker op pc inloggen zonder wachtwoord

Door Arnoud Wokke, 27 oktober 2014 08:4223 reacties

Lenovo heeft een smartband gepresenteerd waarmee gebruikers kunnen inloggen op een pc zonder een wachtwoord te hoeven invoeren. De fitnessarmband kan verder slaapritmes bijhouden en de hartslag meten.

Lenovo smartbandDe armband is bedoeld voor 'jongeren die zorgen voor hun gezondheid en oog hebben voor trends in tech' en heeft een schermpje om onder meer hartslag op weer te geven, staat op de productpagina van de SW-B100. Daarnaast is het mogelijk om het slaapritme bij te houden. Gebruikers kunnen statistieken delen via sociale netwerken. De armband vereist Android 4.3 of hoger of iOS 7.1 of hoger.

De smartband heeft een schermpje, maar de gebruikte technologie of resolutie is onbekend. De fitnessarmband komt niet als een verrassing: de fabrikant had het product al eerder ter keuring aangeboden bij de Amerikaanse keuringsinstantie FCC. Toen was al duidelijk dat de fabrikant de accuduur inschat op een week. Er is nog niets bekend over de prijs en of de armband naar Nederland komt.

Reacties (23)


Samsung stopt bijna overal met verkoop ledlampen

Door Joost Schellevis, 27 oktober 2014 08:18148 reacties

Samsung stopt bijna in alle landen met de verkoop van led-lampen, heeft het bedrijf bekendgemaakt. Alleen in thuisland Zuid-Korea blijft de elektronicagigant nog lampen met led-technologie verkopen.

Samsung logo (45 pix)In 2010 merkte Samsung ledlampen nog aan als een groeimarkt, maar blijkbaar is het bedrijf daar inmiddels op teruggekomen: persbureau Reuters meldt dat het bedrijf alleen in Zuid-Korea nog ledlampen op de markt zal brengen.

Samsung verkoopt op dit moment nog led-lampen in Nederland en België, maar daar komt waarschijnlijk binnenkort een einde aan. Het is niet duidelijk waarom Samsung stopt met ledverlichting; waarschijnlijk was het bedrijf niet tevreden over de resultaten van de divisie. Later deze week maakt Samsung zijn kwartaalcijfers bekend; waarschijnlijk wordt dan meer duidelijk over de beweegredenen van Samsung. Eerder stootte Philips zijn divisie die licht maakt af.

Reacties (148)


TU Eindhoven behaalt doorvoersnelheid van 200Tbit/s via glasvezel - update

Door Olaf van Miltenburg, 27 oktober 2014 07:5460 reacties, submitter: Stoepie1

Onderzoekers van de TU Eindhoven hebben op glasvezel een netto-doorvoersnelheid van 200Tbit/s over een afstand van 1 kilometer gemeten door gebruik te maken van kabels met zeven kernen en van 3d-waveguides en mimo-technologie. Bruto is 255Tbit/s mogelijk.

De onderzoekers wisten aan te tonen dat het mogelijk is om via multiplexing een signaal van 5,1Tbit/s op een enkele golflengte over een enkele glasvezel te halen. Netto wisten ze een doorvoersnelheid van 4Tbit/s te behalen. Door dit toe te passen op 50 golflengtes op een 50GHz-grid, wisten ze de netto doorvoersnelheid van 200Tbit/s te behalen over een glasvezelkabel met een lengte van 1 kilometer. De bruto-snelheid, waarbij overhead is meegeteld, bedroeg 255Tbit/s.

De glasvezelkabels bestonden uit zeven kernen, waar de huidige commerciële kabels er één hebben. "Daarnaast introduceert het team loodrecht hierop twee extra zogenoemde optische trillingsmodes", aldus de TUe. De onderzoekers maakten verder gebruik van een 3d-waveguide, waarbij sets van drie transparante waveguides, of lichtpaden, in driehoeken gerangschikt waren voor de kernen. Verder werd van energie-efficiënte multiple-input multiple-output-equalization gebruikgemaakt.

Volgens de onderzoekers staan we op het punt om een fundamentele grens te bereiken wat betreft de capaciteit van de huidige single-mode glasvezel-doorvoersnelheden, die op maximaal 8Tbit/s liggen. De kabels van het wetenschapsteam zou over een jaar of vijf in de praktijk toegepast kunnen worden. Een van de obstakels zou het vergroten van de lengte van de kabels met behoud van de snelheid zijn. Veel dikker zijn de kabels niet: ze zouden een doorsnede van 200µm hebben.

Het onderzoek werd zondag gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Photonics. Het is gebaseerd op het proefschrift MIMO Digital Signal Processing for Optical Spatial Division Multiplexed Transmission Systems van Roy van Uden van de faculteit Electrical Engineering van de TU Eindhoven, die er cum laude mee promoveerde.

Update, 13.45: Artikel is aangevuld op basis van het persbericht van de TU Eindhoven zelf.

FM-MCF cross-section, which is butt-coupled to the 3D waveguide.

Reacties (60)