Telefoonfabrikant Nokia werkt naar verluidt aan een nieuw besturingssysteem voor low-end toestellen. Het besturingssysteem zou Meltemi heten, Grieks voor 'droge zomerwind', en draaien op de Linux-kernel. Nokia wil niet op het gerucht reageren.
Analisten zeggen tegen The Wall Street Journal dat Nokia met het besturingssysteem dezelfde richting op wil als concurrent Samsung, dat low-end toestellen uitrust met Bada. Zo zou het Finse bedrijf minder afhankelijk worden van Microsoft. Nokia heeft met Microsoft een deal gesloten die het verplicht om Windows Phone te gebruiken in high-end telefoons. De analisten stellen verder dat de meerwaarde van moderne telefoons niet meer bestaat uit de hardware, maar uit de software.
Meltemi is niet het eerste besturingssysteem van Nokia. Behalve de Series 40 voor goedkope toestellen, bracht het bedrijf onlangs zijn enige 'MeeGo'-toestel uit, de Nokia N9. MeeGo ontstond vorig jaar, toen Nokia en Intel besloten om hun op Linux gebaseerde platforms Moblin en Maemo samen te voegen. De N9 draait echter niet op MeeGo, maar op Maemo 6, met tools voor het draaien van MeeGo-apps.
Nu Nokia door de deal met Microsoft van MeeGo is afgehaakt, zet Intel de ontwikkeling van MeeGo-opvolger Tizen samen met concurrent Samsung voort. Inmiddels zou Nokia dus opnieuw uit zijn op een eigen besturingssysteem. De Finnen zouden daarvoor dezelfde interface willen gebruiken als voor de N9.
Nokia ondervindt veel hinder van de populariteit van Android- en iOS-telefoons. Eerder dit jaar verdwenen er bij de Finse fabrikant al 1400 banen. Persbureau Reuters meldde donderdag dat daar binnen enkele maanden nog eens 3500 banen worden geschrapt. Aanleiding zijn de dalende verkopen. De telefoonproducent hoopt dat het hoofd te bieden met de komst van de nieuwe Windows Phone-toestellen en wellicht met het onaangekondigde Meltemi.