Tip de redactie

LHC draait tot 2013 nog op halve kracht

Door Willem de Moor, 3 februari 2010 19:30164 reacties

De Large Hadron Collider, de deeltjesversneller van het onderzoekscentrum CERN, zal in 2013 op volle kracht gaan draaien. Tot eind 2011 zal de LHC op halve kracht draaien. De LHC is, na een korte winterstop, inmiddels weer actief.

Volgens het herziene schema voor de experimenten die door de Large Hadron Collider mogelijk worden gemaakt, zal de versneller in 2013 op zijn volledige capaciteit worden ingezet. De LHC werd in 2008 in gebruik genomen, maar door een heliumlek viel de deeltjesversneller uit. Sindsdien werd de LHC geplaagd door storingen en problemen, maar inmiddels worden de eerste kalibraties van de protonenbundels uitgevoerd en vinden weer experimenten plaats. De deeltjesversneller heeft rond de feestdagen enige tijd stilgelegen, maar is nu wederom geactiveerd en de energie van de botsingen zal opgevoerd worden tot 3,5TeV per bundel protonen.

Dat energieniveau zal gedurende twee jaar gehandhaafd worden. Bij een bundelenergie van 3,5TeV hebben de botsingen een energie van 7TeV. Gedurende die twee jaar zullen bots-experimenten uitgevoerd worden, waarna de LHC in 2012 zal worden stilgelegd. Upgrades aan de elektronische circuits moeten de deeltjesversneller gedurende deze pauze van een jaar voorbereiden op botsingen van 7TeV per bundel. Daarmee hebben de betrokken onderzoekers ervoor gekozen om eerder voorgestelde botsingen met 5TeV per bundel over te slaan om risico's met de bedrading uit te sluiten.

De LHC, de dertig kilometer lange, circulaire deeltjesversneller die nabij Genève ondergronds is gebouwd, werd ontwikkeld voor een energie van 7TeV per bundel protonen. Twee van die protonenbundels worden tot relativistische snelheden, ofwel snelheden nabij de lichtsnelheid van 300.000 kilometer per seconde, middels enorme elektromagneten versneld. Op welbepaalde locaties zullen twee tegenovergesteld gerichte bundels met elkaar in botsing komen, waarbij de vrijkomende subatomaire deeltjes geanalyseerd worden. Hierbij wordt onder meer gezocht naar een 'zwaartekrachtdeeltje', het Higgs-boson.

LHC - tunnel

Reacties (164)

Lees meer

LHC begint met botsing lood-ionen
LHC begint met botsing lood-ionen Nieuws van 8 november 2010
Eerste resultaten LHC gepubliceerd
Eerste resultaten LHC gepubliceerd Nieuws van 19 februari 2010
LHC opnieuw door storing getroffen
LHC opnieuw door storing getroffen Nieuws van 3 december 2009
Deeltjesversneller LHC gaat weer aan
Deeltjesversneller LHC gaat weer aan Nieuws van 21 november 2009
LHC opnieuw in gebruik genomen
LHC opnieuw in gebruik genomen Nieuws van 28 oktober 2009
CERN heractiveert LHC eind september
CERN heractiveert LHC eind september Nieuws van 10 februari 2009

MSI brengt ook 15,6"-laptops in Classic-serie uit

Door Olaf van Miltenburg, 3 februari 2010 18:2436 reacties

MSI heeft opnieuw twee modellen aan zijn Classic-serie van notebooks toegevoegd. Het gaat om de CX620 en de CR620: notebooks met een 15,6"-scherm met led-backlight die uitgerust worden met een nieuwe Core i-processor.

De nieuwe Classic-modellen verschillen nauwelijks van de eerder deze week aangekondigde 14"-modellen. Opnieuw gaat het om notebooks met Core i-cpu's, de HM55-chipset en maximaal 4GB ddr3-geheugen. Het scherm met led-backlight en resolutie van 1366x768 heeft echter een diagonaal van 15,6 inch. De capaciteit van de harde schijf is maximaal 500GB.

De CX620 beschikt over krachtiger grafische eigenschappen dan de CR620. De grafische taken worden namelijk verzorgd door de ATI Radeon HD 5470, terwijl bij de CR620 de GMA HD-videochip van de Core i-processor voor de schermweergave zorgt. Verder ontbreekt hdmi niet, zijn er drie usb 2.0-poorten en worden bluetooth 2.1 en wifi-n ondersteund. Het gewicht bedraagt 2,5 kilogram en de afmetingen zijn 24,7x37,4x35mm. Het is niet bekend wat de Nederlandse prijzen zijn en wanneer de eerste modellen hier verschijnen.

MSI CR620

Reacties (36)


Franse overheid wil einde aan wachtwoorden op internet

Door Joost Schellevis, 3 februari 2010 17:43155 reacties, submitter: Foamy

De Franse overheid wil het gebruik van wachtwoorden op het internet overbodig maken, door gebruikers hun identiteit te laten bevestigen met een certificaat in de vorm van een smartcard of usb-stick. Beveiligingsbedrijf Trend Micro is kritisch.

Door internetters hun identiteit te laten bevestigen met een fysiek apparaat, zou het moeilijker worden om identiteitsfraude te plegen. Bovendien hoeven gebruikers niet meer 'duizend verschillende wachtwoorden te onthouden', stelt Nathalie Kosciusko-Morizet, de Franse minister voor Digitalisering, aldus het Franse 20Minutes. Met het digitale certificaat zouden gebruikers zonder in te loggen bijvoorbeeld bankzaken kunnen doen, kunnen winkelen en bepaalde overheidsdiensten kunnen gebruiken. Ook zouden bepaalde digitale formulieren automatisch ingevuld kunnen worden.

Twintig organisaties, waaronder de Franse vereniging van banken, die van verzekeringsbedrijven en het postbedrijf, hebben toegezegd deel te willen nemen in het project. Het is op dit moment echter nog niet bekend hoe het certificaat, IdéNum geheten, precies zal worden uitgevoerd. Zo is nog onduidelijk op wat voor medium het certificaat zal worden opgeslagen, of het de gebruikers geld gaat kosten en hoe het precies zal worden beveiligd. In de tweede helft van dit jaar moet er een prototype zijn ontwikkeld, gevolgd door een uitrol in 2011.

Het beveiligingsbedrijf Trend Micro reageert op zijn weblog kritisch over het IdéNum-project. Woordvoerder Rik Ferguson van Trend Micro schrijft dat de beveiliging van een dergelijk apparaat erg ingewikkeld kan worden. Zelfs als het certificaat wordt beveiligd met een pin-code, blijven hackers in staat om een sessie te kapen, aldus Ferguson. Ook diefstal is een risico. De Trend Micro-woordvoerder vindt dat elke belangrijke actie door de gebruiker moet worden bevestigd, bijvoorbeeld door een aan de actie gerelateerde veiligheidscode op het IdéNum-apparaat in te voeren.

Geen wachtwoorden meer?

Reacties (155)


Blizzard maakt WoW's Auction House toegankelijk via website en app

Door Paul Hulsebosch, 3 februari 2010 17:1797 reacties

Blizzard wil het Auction House uit World of Warcraft toegankelijk maken via de Armory-website en werkt aan een app voor iPhone en iPod Touch waarmee spelers voorwerpen aan elkaar kunnen verkopen. Beide zijn echter voorlopig nog niet klaar.

Bij monde van Bornakk, achter wiens nickname een van de community managers van Blizzard schuilgaat, laat de ontwikkelaar los dat het de veiling die in mmog World of Warcraft verwerkt is, ook buiten het spel om toegankelijk wil maken. Het is de bedoeling dat spelers voorwerpen kunnen kopen en verkopen zonder dat ze ingelogd zijn in het spel. Blizzard wil een uitbreiding van de Armory, een onderdeel van de WoW-website waar spelers elkaars uitrusting kunnen bekijken. Het is de bedoeling dat via de website ook het Auction House benaderd kan worden. Daarnaast werkt Blizzard aan een app voor de iPhone en de iPod Touch waarmee hetzelfde mogelijk moet worden. Ook dat wordt een uitbreiding van de bestaande Armory-app, waarmee spelers virtuele voorwerpen kunnen kopen of verkopen.

Volgens Bornakk is het nog onduidelijk wanneer de website en de applicatie klaar zijn. Het ontwikkelen van beide is lastig, omdat het volgens de community manager 'vergaande integratie met het spel' vergt. Volgens Bornakk 'zullen bepaalde onderdelen van de service premium-based zijn, waar we meer over loslaten als de dienst klaar is.' Tot nu toe kent Blizzard geen onderscheid tussen WoW-spelers. Wie wil spelen, dient maandelijks te betalen, maar er is geen onderscheid tussen gewone abonnees en premium-leden.

World of Warcraft Auction House

Reacties (97)

Lees meer


Sony kondigt Vaio E-multimedialaptops met full size qwerty-toetsenbord aan

Door Olaf van Miltenburg, 3 februari 2010 16:4447 reacties, submitter: StanPC

Sony heeft zijn nieuwe Vaio E-lijn van multimedialaptops met een 15,5"-scherm uitgebracht. De modellen beschikken over een full size toetsenbord en worden met nieuwe Core i-processors van Intel uitgerust.

De Vaio E-modellen beschikken over een Core i3-, Core i5- of Core i7-dualcore, die vergezeld wordt door maximaal 4GB ddr3-geheugen en door een gpu uit AMD's Radeon Mobility 5000-serie. De harde schijf heeft een capaciteit van maximaal 500GB. Het 15,5"-scherm geeft 1366x768 pixels weer, maar er komen ook modellen die een resolutie van 1920x1080 hebben.

Het chiclet-achtige toetsenbord heeft een numeriek gedeelte, wat voor de Vaio-modellen een noviteit zou zijn. Sony heeft verder speciale knoppen toegevoegd die direct toegang bieden tot internet, ondersteuning bij problemen en mediabestanden. Het eerste model in de serie is de Vaio VPCEB1S1E; deze laptop heeft een Core i5-430M, 4GB ddr3-geheugen, een hdd van 500GB en de Radeon Mobility HD 5650 met 1GB videogeheugen.

Dit model heeft geen blu-raydrive, maar een traditionele dvd-brander. Er is een hdmi-uitgang en verder zijn er drie usb 2.0-interfaces, waarvan er een gedeeld wordt met esata. Als besturingssysteem wordt de 64bit-versie van Windows 7 Home Premium meegeleverd. Welke modellen er precies komen en wat deze gaan kosten is nog niet bekend.

Update, donderdag 16.40: Op de Nederlandse Sonystyle-site kan de Core i7 niet gekozen worden bij de Vaio E en de maximale hoeveelheid ram die de koper kan laten inbouwen is 6GB.

Sony Vaio E Sony Vaio E Sony Vaio E Sony Vaio E Sony Vaio E Sony Vaio E Sony Vaio E

Reacties (47)


Microsoft onderzoekt afname accuduur onder Windows 7

Door Olaf van Miltenburg, 3 februari 2010 16:30154 reacties

Al sinds de bèta-fase van Windows 7 melden gebruikers dat de accuduur van hun laptop na installatie van het besturingssysteem aanzienlijk korter wordt. Microsoft zoekt de oplossing van het probleem aan de softwarekant.

De eerste meldingen over de accuproblemen van Windows 7-gebruikers dateren al van juni vorig jaar, maar ook daarvoor al hadden bèta-testers last van accuproblemen. Netbook-gebruikers lijken er relatief vaker mee te kampen te hebben. Windows 7 geeft onder bepaalde omstandigheden de waarschuwing dat de gebruiker zijn accu moet vervangen en dat de pc elk moment kan afsluiten. Volgens de meeste klagers is er echter niets mis met de accu's en functioneerden die nog prima in combinatie met Windows Vista. Volgens sommige gebruikers liep de opgegeven accuduur na de installatie van Windows 7 van enkele uren terug naar 10 à 15 minuten.

Erger is dat sommige gebruikers ook in combinatie met andere besturingssystemen accuproblemen lijken te houden. "Afgelopen zondag heb ik Ubuntu geïnstalleerd op een laptop, die van Windows 7 een waarschuwing over de accuduur kreeg. Bij het booten van Ubuntu kreeg ik de melding dat 'de accu niet tot het maximum wordt opgeladen.' Als Ubuntu meldt dat de accu geheel is opgeladen, blijkt maar 33 procent van de capaciteit benut te zijn. Het lijkt me dat iets binnen Windows 7 langzaam de levensduur van accu's verkort", meldt een van de gebruikers op Microsofts TechNet-forum.

De problemen lijken zich voor te doen bij laptops van vrijwel alle fabrikanten, en geen van de workarounds die gebruikers voorstellen lijkt soelaas te bieden. Mogelijk heeft Windows 7 problemen met het herkennen van het type accu en de capaciteit. Ondanks de berichten over permanente beschadigingen, onderzoekt Microsoft samen met zijn partners of er een softwarematige oplossing te vinden is.

Reacties (154)


Olympus introduceert goedkopere m4/3-camera

Door Pieter Molenaar, 3 februari 2010 16:0931 reacties

Olympus heeft de E-PL1 officieel aangekondigd. De gedeeltelijk van kunststof gemaakte camera heeft een m4/3-lensmount, een opklapbare flitser en een grip met meer houvast dan de huidige m4/3-camera's van het Japanse merk.

Met de nieuwe E-PL1 voegt Olympus een goedkoper model toe aan zijn m4/3-cameralijn. In plaats van de geheel metalen behuizing van de E-P1 en E-P2 maakt Olympus voor de E-PL1 gebruik van een combinatie van kunststof en aluminium. Volgens Martijn Peeters van Olympus Nederland is de nieuwe entry-level m4/3-camera, ondanks het gebruik van minder stevige materialen, zeer robuust.

Door het gebruik van andere materialen heeft Olympus het gewicht van de body inclusief accu en sd-kaart weten terug te dringen van 410 gram bij de E-P1 naar 344 gram bij de E-PL1. Ook zal de E-PL1 waarschijnlijk beter in de hand te houden zijn vanwege de meer naar voren uitstekende grip, die bovendien wat stroever aanvoelt, zo wist Peeters te vertellen.

Voor beginnende gebruikers heeft Olympus een nieuwe interface ontworpen, waarbij niet-technische termen en schuifbalkjes worden gebruikt voor het instellen van de scherptediepte en de sluitertijd. Deze interface zou beter bij de doelgroep aansluiten. Hoewel de reguliere, wat complexere interface van Olympus nog steeds aanwezig is, zullen gevorderde gebruikers het weglaten van de twee draaiwieltjes van de vorige twee modellen mogelijk een gemis vinden; dit komt ook naar voren in de preview van de camera bij DPReview.

De E-PL1 wordt geleverd in een kit met een gewijzigde versie van de bestaande 14-42mm-lens: de metalen lensbevestiging is vervangen door een bevestiging van polycarbonaat. De E-PL1-kit krijgt een 'verwachte verkoopprijs' van 599,99 euro.

Olympus E-PL1 Olympus E-PL1 Olympus E-PL1 Olympus E-PL1 Olympus E-PL1 Olympus E-PL1

Daarnaast introduceerde Olympus officieel de 9-18mm-groothoekzoomlens en de 14-150mm-zoomlens voor de m4/3-mount. Vanwege de 2x-cropfactor van het m4/3-sensorformaat moeten deze brandpuntsafstanden met twee vermenigvuldigd worden om eenzelfde kijkhoek in kleinbeeldformaat te bereiken. De groothoekzoom is net als 14-42mm-kitlens voor vervoer in elkaar te 'schuiven'. Olympus Nederland kon nog geen prijzen en introductiedata voor deze lenzen noemen, maar volgens Imaging Resource zou de eerste lens in mei uitkomen voor een prijs van 700 dollar, terwijl de tweede lens vanaf juni beschikbaar zou zijn voor ongeveer 600 dollar.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (31)

Lees meer

'Olympus introduceert E-PL2 op CES'
'Olympus introduceert E-PL2 op CES' Nieuws van 29 december 2010
Olympus hint naar nieuwe m4/3-camera
Olympus hint naar nieuwe m4/3-camera Nieuws van 27 januari 2010
Olympus kondigt E-600-dslr aan
Olympus kondigt E-600-dslr aan Nieuws van 31 augustus 2009

Tecmo Koei stelt release Quantum Theory uit

Door Bart de Water, 3 februari 2010 15:4311 reacties

Tecmo Koei heeft de release van de shooter Quantum Theory uitgesteld naar een nog onbekende datum in 2010. De Japanse uitgever moest tijdens de presentatie van de kwartaalcijfers ook een verlies bekendmaken van 14,5 miljoen euro.

Quantum Theory stond oorspronkelijk gepland op 25 maart voor de PlayStation 3 en Xbox 360, maar is door Tecmo Koei uitgesteld. Het spel zal nog wel in 2010 worden uitgebracht, maar wanneer precies is niet bekendgemaakt. De uitgever geeft als reden voor het uitstel op meer tijd nodig te hebben om het spel voldoende kwaliteit te kunnen geven. Naast Quantum Theory is ook de role playing game Trinity: Zill O'll Zero om dezelfde reden uitgesteld; dat spel zal op een nog onbekende datum voor de PlayStation 3 verschijnen.

Behalve het uitstel van deze games moest Tecmo Koei tijdens de presentatie van de kwartaalcijfers een verlies bekendmaken van 1,84 miljard yen, omgerekend 14,5 miljoen euro. De tegenvallende verkopen van Wii-titels worden als reden voor het verlies genoemd. De uitgever verwacht zijn huidige boekjaar op 31 maart af te kunnen sluiten met een minieme winst van 200 miljoen yen.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (11)


Samsung brengt 2TB EcoGreen F3EG-schijven uit

Door Willem de Moor, 3 februari 2010 15:1280 reacties, submitter: abusimbal

Samsung heeft zijn assortiment harde schijven uitgebreid met de F3EG-serie, die de milieubewuste houding van het Koreaanse bedrijf moet benadrukken. De schijf valt onder Samsungs EcoGreen-vlag en is verkrijgbaar in capaciteiten tot 2TB.

De F3-serie bestaat vooralsnog uit slechts twee schijven met capaciteiten van respectievelijk 1,5TB en 2TB. De platters in het 2TB-exemplaar, vier stuks in totaal, hebben elk een capaciteit van 500GB; het is daarom aannemelijk dat het 1,5TB-exemplaar over slechts drie platters beschikt. Dat laat de mogelijkheid open om kleinere schijven met één of twee platters en dienovereenkomstige capaciteiten van 500GB of 1TB te produceren. De EcoGreen F3EG-serie, zoals de nieuwe serie heet, moet de F2EG-serie opvolgen. Deze serie zou zijn 'groene' label verdienen dankzij Samsungs EcoTriangle-strategie: de schijven zouden een laag energieverbruik koppelen aan een lage geluidsproductie en een milieuvriendelijke constructie, onder meer door het gebruik van broom te vermijden.

De schijven uit de F3EG-serie zijn van een sata300-interface voorzien en hebben een databuffer van 16MB of 32MB, afhankelijk van de capaciteit van de schijf. Technieken als ncq en Samsungs geluidsbeperkende SilentSeek- en NoiseGuard-technieken worden ondersteund. De drives zouden volgens Samsung in idle-modus tot 40 procent minder energie verstoken dan concurrerende schijven; tijdens lezen en schijven zouden ze 10 procent zuiniger zijn. De F3EG-serie zou per direct verkrijgbaar zijn, voor prijzen vanaf 180 dollar, omgerekend 130 euro.

Samsung F3EG

Reacties (80)


Update iPhone OS maakt tethering weer mogelijk

Door Arnoud Wokke, 3 februari 2010 14:33122 reacties

Een update van iPhone OS maakt tethering weer mogelijk op niet-gejailbreakte iPhones. Apple blokkeerde in september een methode om te tetheren, maar tetheren is weer mogelijk met een OS-update die dinsdag is uitgebracht.

iPhone 3GSDe tethering-optie staat weer in het menu na een update naar iPhone OS 3.1.3, zo melden diverse tweakers op GoT. Daartoe moet een profiel voor een provider worden aangemaakt, maar een jailbreak is niet nodig. Gebruikers die eerder al een profiel hadden aangemaakt en de functie verloren na het installeren van firmware 3.1, kunnen nu de optie weer zien in het menu.

Tethering is internetten op een laptop via de internetverbinding van een smartphone; de telefoon wordt dus als modem gebruikt. De tetheringfunctie van de iPhone is veelbesproken: tethering kwam beschikbaar in iPhone OS 3.0, maar werd door Apple verwijderd in versie 3.1, die in september uitkwam. In de daaropvolgende versies was tethering nog altijd onmogelijk. Behalve het weer toevoegen van tethering repareert de update een aantal bugs.

T-Mobile is van plan in Nederland een apart tarief te gaan rekenen voor gebruikers die willen tetheren. Een update die dat mogelijk maakte, werd vorige maand in allerijl door Apple weer verwijderd.

Reacties (122)


'Apples iPad vanaf 449 euro verkrijgbaar'

Door Willem de Moor, 3 februari 2010 14:12389 reacties

De iPad zou in Nederland vanaf eind maart verkocht gaan worden; de verkoopprijs voor het instapmodel, met 16GB geheugen, zou 449 euro bedragen. Dat meldt A Mac op zijn site. De prijzen van de overige modellen zijn nog niet bekend.

Het meest eenvoudige model van de Apple iPad, een versie met onder meer 16GB opslagcapaciteit en een wifi-netwerkverbinding, zal in de winkels van A Mac vanaf eind maart leverbaar zijn voor 449 euro. Die prijs is vooral gebaseerd op de dollar-euro-koers, zo laat A Mac in een reactie aan Tweakers.net weten. De prijzen van de overige modellen, die onder meer over meer opslagruimte of een 3g-modem beschikken, zijn op de website van A Mac nog niet in euro vermeld: de door Apple bekendgemaakte internationale dollar-prijzen worden nog gehanteerd.

Wel verwacht A Mac dat de richtprijs voor het topmodel, de iPad met 3g-verbinding en 64GB opslagcapaciteit, tussen de 750 en 800 euro zal zijn. De 3g-versie zal echter, aldus de aankondiging op de website van A Mac, niet in april, maar in juni beschikbaar komen. Dat zou vooral aan de verwachte leverbaarheid van de 3g-modellen liggen: A Mac houdt een slag om de arm met het overnemen van de door Apple geschatte levertijden. Welke mobiele aanbieder data-abonnementen in combinatie met de 3g-modellen zal verkopen, kon de webwinkel nog niet vertellen. Volgens A Mac staat het elke aanbieder vrij met een abonnement te komen, zolang die aanbieder een micro-sim kan produceren.

Apple iPad

Reacties (389)


Dlc voor Dante's Inferno voegt online co-op toe

Door Bart de Water, 3 februari 2010 13:4014 reacties

Bij het spel Dante's Inferno zit een trailer voor downloadable content, genaamd Trials of St. Lucia. Volgens het filmpje is de dlc op 29 april verkrijgbaar en voegt deze content online co-op, zelfgemaakte trials en een nieuw speelbaar karakter toe.

De downloadable content wordt toegelicht door de ontwikkelaars van het spel. Spelers kunnen zelf uitdagingen samenstellen door het kiezen van een level en daar verschillende soorten vijanden bij te zoeken, inclusief hun sterkte en aanvalsvolgorde. Deze trials kunnen online gedeeld worden met andere spelers, die op een schaal van een tot vijf sterren hun waardering voor de uitdaging kunnen uitdrukken. Trials of St. Lucia verrijkt het spel verder met nieuwe vijanden, die direct in de trials-modus gebruikt kunnen worden. Online co-op stelt spelers in staat om de rol van Dante of Lucia van Syracuse aan te nemen en samen de trials te spelen.

Dante’s Inferno verschijnt op 5 februari voor de PlayStation 3, Xbox 360 en PlayStation Portable. Trials of St. Lucia is volgens de trailer op 29 april te downloaden. Wat de downloadable content gaat kosten en waarom Electronic Arts besloten heeft de single-player hack 'n slash-game alsnog van een multiplayer te voorzien is onbekend.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (14)


Een op vijf Duitse computergebruikers heeft OpenOffice.org

Door Joost Schellevis, 3 februari 2010 13:12139 reacties

Uit onderzoek van een Duitse website blijkt dat 21,5 procent van de Duitse pc-gebruikers de opensource-kantoorsuite OpenOffice heeft geïnstalleerd. Microsoft Office blijft aan kop: 72 procent zou dit softwarepakket op zijn pc hebben.

Een op de vijf Duitse pc-gebruikers heeft OpenOffice geïnstalleerd, zo blijkt uit onderzoek van Webmasterpro.de. Met een marktaandeel van 21,5 procent doet het gratis kantoorsoftwarepakket het beter dan concurrende suites als iWork van Apple, KOffice en WordPerfect: die zijn samen goed voor 4,4 procent. 17 Procent heeft helemaal geen kantoorpakket geïnstalleerd, terwijl 72 procent Microsoft Office op zijn pc heeft staan.

Dat wil echter niet zeggen dat 72 procent van de Duitse pc-bezitters Microsoft Office ook daadwerkelijk gebruikt: de onderzoekers zeggen alleen te hebben bepaald of de software is geïnstalleerd. Ook trial-versies van Microsofts kantoorsoftware, die door sommige oem's wordt voorgeïnstalleerd, worden dus meegeteld. De onderzoekers namen het marktaandeel van de verschillende softwarepaketten onder de loep door te meten welke lettertypen er op de pc's van een miljoen Duitse pc-bezitters waren geïnstalleerd. De aangetroffen lettertypen werden vervolgens gekoppeld aan het kantoorsoftwarepakket dat deze lettertypen bij installatie op het systeem zet.

Deze bepalingsmethode heeft tot gevolg dat er in het geval van Microsoft Office een ruime foutmarge moet worden gehanteerd: het aandeel Office-installaties kan in werkelijkheid tien procent hoger of lager uitvallen dan het aandeel zoals dat via de lettertype-methode is bepaald. Dat komt doordat sommige lettertypen die met Office worden meegeleverd, soms ook door andere software worden geïnstalleerd, bijvoorbeeld door de Powerpoint Viewer. In het geval van de overige kantoorsuites zou de foutmarge op 0,5 procent liggen. Uit een onderzoek uit 2007 bleek dat OpenOffice toen in Duitsland een marktaandeel van 5,27 procent had.

Kantoorsoftware op Duitse pc's
SoftwarepakketPercentage geïnstalleerd
Microsoft Office
**********
72%
OpenOffice, StarOffice
***
21,5%
Geen kantoorsoftware
**
17,1%
Anders
*
4,4%

Reacties (139)


Buffalo kondigt 500GB externe harde schijven voor PS3 aan

Door Jan Laros, 3 februari 2010 12:4439 reacties

Buffalo Japan heeft twee externe harde schijven voor de PlayStation 3 aangekondigd. Het is voor het eerst dat Sony officieel een licentie voor 3rd party-opslagmedia voor de PS3 uitgeeft. Een Europese release is nog niet aangekondigd.

Buffalo heeft middels een persbericht twee nieuwe externe harde schijven voor de Japanse markt aangekondigd. De opslagmedia hebben de typeaanduidingen HD-AV500U2/SC en HD-CL500U2/SC meegekregen en zijn specifiek bedoeld voor gebruik met de PlayStation 3. De schijven beschikken beide over een opslagcapaciteit van 500GB en kunnen middels usb 2.0-kabels op de console van Sony worden aangesloten.

De AV500U2 ligt horizontaal en heeft een indicator aan de voorkant waarop de vrije schijfruimte is af te lezen. De CL500U2 staat rechtop, heeft een matte afwerking en ontbeert de schijfruimte-indicator. De Japanse adviesprijzen van de nieuwe schijven liggen op 14.800 yen, omgerekend 108 euro, voor de AV500U2 en 11.800 yen, oftewel ongeveer 86 euro, voor het CL500U2-model. De schijven kunnen worden gebruikt voor externe opslag van video's of muziek, maar ook backups van de interne PS3-schijf kunnen naar de Buffalo-discs worden geschreven. Sony Nederland liet Tweakers.net weten dat het nog niet bekend is of de schijven ook naar Europa komen. Volgens Buffalo is het de eerste keer dat Sony officieel licenties uitgeeft voor niet-Sony-opslagmedia die specifiek voor de PS3 zijn bedoeld.

De schijven zijn te gebruiken voor de Sony Torne, een digitale videorecorder-kit voor de PlayStation 3, die in januari door Sony werd aangekondigd. De Torne wordt in maart in Japan uitgebracht. De kit omvat een digitale tuner en wordt via usb 2.0 op de PS3 aangesloten. Voor het gebruik van de Torne dient op de PlayStation 3-console zelf software te worden geïnstalleerd, waarna het mogelijk is om full-hd-opnamen te maken. Deze software wordt op een blu-ray-schijf met de Torne meegeleverd. De opgenomen programma's worden opgeslagen op de interne harde schijf van de PlayStation 3 of op een extern aangesloten schijf.

De Torne krijgt in Japan een richtprijs van 9980 yen, wat neerkomt op ongeveer 73 euro. Sony heeft nog niet bekendgemaakt of het de Torne ook in Europa of Noord-Amerika gaat verkopen. In 2008 kondigde Sony het vergelijkbare Playtv aan.

Buffalo HD-AV500U2/SC harde schijf voor PS3 Buffalo HD-CL500U2/SC harde schijf voor PS3

Reacties (39)


Nokia Ovi Maps met gratis navigatie 1,4 miljoen keer gedownload

Door Arnoud Wokke, 3 februari 2010 12:2254 reacties

De nieuwe versie van Ovi Maps met gratis navigatie is sinds de lancering, bijna twee weken geleden, 1,4 miljoen keer gedownload. De navigatiesoftware is tot nog toe slechts met een beperkt aantal toestellen compatibel.

De nieuwe versie van Ovi Maps wordt elke seconde een keer gedownload, beweert Nokia. De versie met gratis navigatie is tot nog toe beschikbaar voor een beperkt aantal toestellen, waaronder de N97, N97 Mini, X6, 5800 XpressMusic, 5230 en E72. Veel oudere toestellen, zoals de N95 en E71, worden vooralsnog niet ondersteund.

Nokia kondigde bijna twee weken geleden aan om gesproken aanwijzingen bij navigatie gratis te maken. De aankondiging was de tweede grote klap binnen een paar maanden voor pnd-makers als Garmin en TomTom: in oktober zei Google al gratis navigatie aan te bieden op Android-smartphones. Het grote verschil met Ovi Maps is dat voor de Nokia-software geen dataverbinding nodig is om de kaarten binnen te halen: Ovi Maps kan kaarten lokaal opslaan op het toestel, nadat ze op een desktopcomputer zijn gedownload.

Gratis navigatie op mobiele telefoons is echter niet nieuw: het Nederlandse bedrijf Nav4All heeft vijf jaar lang gratis navigatie aangeboden. De licentie met kaartenmaker NavTeq, eigendom van Nokia, werd echter niet verlengd. Sinds een paar dagen is Nav4All daarom niet meer te gebruiken.

Nokia Maps on Ovi Ovi Maps Ovi Maps

Reacties (54)


Video: BioShock 2 launch trailer

Door Bart de Water, 3 februari 2010 12:1014 reacties

BioShock 2 komt op 9 februari uit en 2K Games heeft de launch trailer vrijgegeven. BioShock 2 speelt zich tien jaar na het eerste deel af, en spelers kruipen in de huid van een Big Daddy. De game verschijnt voor de pc, PlayStation 3 en Xbox 360.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (14)

Lees meer

BioShock Infinite
BioShock Infinite Video van 13 augustus 2010
Video: BioShock 2
Video: BioShock 2 Nieuws van 9 februari 2010
Take-Two stelt Max Payne 3 uit
Take-Two stelt Max Payne 3 uit Nieuws van 4 december 2009
Video: BioShock 2
Video: BioShock 2 Nieuws van 26 november 2009
Video: Bioshock 2 - gameplay trailer
Video: Bioshock 2 - gameplay trailer Nieuws van 27 oktober 2009
2K Marin werkt aan Bioshock 2
2K Marin werkt aan Bioshock 2 Nieuws van 12 maart 2008

Facebook-ontwikkelaars bouwen php-versneller

Door Dimitri Reijerman, 3 februari 2010 11:46116 reacties, submitter: GeniusDex

Ontwikkelaars bij Facebook hebben een source code transformer gebouwd die php-scripts omzet naar c++ en deze vervolgens compileert. Hiphop for PHP zou het cpu-gebruik op Facebook-webservers met 50 procent kunnen verminderen.

Hiphop for PHPSoftware voor de scripttaal PHP is relatief eenvoudig aan te passen. Net als andere realtime geïnterpreteerde talen is PHP echter relatief traag en kan het veel geheugen van de webserver opslokken. Ontwikkelaars kunnen ervoor kiezen om php-scripts geheel of gedeeltelijk te herschrijven in het efficiëntere en snellere c++, maar hierdoor vermindert de toegankelijkheid van de code aanmerkelijk.

Ontwikkelaars bij Facebook hebben de afgelopen twee jaar aan het project Hiphop for PHP gewerkt om dit probleem op te lossen. De developers omschrijven hun creatie als een source code transformer die php-scripts omzet naar c++-code en deze vervolgens compileert met de gnu c++-compiler. Daarbij zijn enkele complexe maar relatief weinig gebruikte functies als eval() 'opgeofferd' om de snelheidswinst te maximaliseren.

Het grootste probleem voor de developers was dat de twee programmeertalen elk een fundamenteel ander typesysteem hanteren. Toch zijn de makers erin geslaagd om de load van de webservers van Facebook met HipHop for PHP tot 50 procent te verminderen. De broncode zal met een opensourcelicentie op de website GitHub gepubliceerd worden, zodat de community de php-versneller verder kan vervolmaken.

Video (4409735)

Reacties (116)


Crisis dwingt Namco, Codemasters en Activision tot afslanken

Door Paul Hulsebosch, 3 februari 2010 11:2231 reacties

Game-uitgevers kampen met tegenvallende inkomsten en dat dwingt ze om mensen te ontslaan. Zo moet Namco Bandai 630 medewerkers ontslaan en sluit Codemasters de Amerikaanse pr-afdeling na tegenvallende resultaten.

Diverse uitgevers melden dat ze moeten ingrijpen om de gevolgen van de huidige economische crisis het hoofd te bieden. Zo heeft de Japanse Namco Bandai Group een stevige winstwaarschuwing uitgegeven. Volgens een eerdere schatting zou de uitgever aan het einde van het fiscale jaar, dat voor Namco Bandai in maart afloopt, een verlies moeten rapporteren van 67 miljoen euro. Dat bedrag is niet meer realistisch, laat de uitgever nu weten: het verlies zal oplopen tot 246 miljoen euro. Dat dwingt de uitgever tot ingrijpen. Om weer winstgevend te worden, zal het concern 630 werknemers ontslaan, van de 7000 die het op dit moment in dienst heeft. Het Japanse concern, dat ook speelgoed en arcadekasten maakt, denkt een groot deel van de 630 werknemers via natuurlijk verloop af te kunnen laten vloeien.

Ook het Engelse Codemasters moet snijden. De uitgever wilde voet aan de grond krijgen in de VS en startte daar enkele jaren geleden een eigen pr-afdeling. Die wordt wegens tegenvallende resultaten nu opgeheven. De uitgever had veel verwacht van een game als Rise of the Argonauts, een rollenspel dat eind 2008 verscheen, maar de Amerikaanse afdeling heeft het spel niet goed aan de man weten te brengen, aldus Codemasters.

Bij Activision Blizzard is de topman van de Guitar Hero-afdeling vertrokken, zo meldt de LA Times. Deze Dan Rosensweig, voorheen chief operating officer van Yahoo, was nog geen jaar geleden aangetrokken om de Guitar Hero-serie nog winstgevender te maken. Daar kwam in 2009 niet veel van terecht. Hoewel Activision aangeeft dat het tevreden is over de verkoopcijfers van Guitar Hero: Metallica, Guitar Hero 5, Band Hero en DJ Hero, die alle in 2009 op de markt verschenen, berekende een financieel analist van het Amerikaanse Wedbush Morgan Securities dat de markt voor muziekgames in 2009 met de helft gekrompen is. Rosensweig is zelf opgestapt en treedt in dienst van Chegg.com, dat zich voornamelijk bezighoudt met het verhuren van boeken - van papier, wel te verstaan. Activision benoemt geen opvolger voor Rosensweig; zijn werk wordt overgenomen door David Haddad, die al chief operating officer van de Guitar Hero-afdeling is.

Namco Bandai

Reacties (31)

Lees meer

Codemasters sluit Bodycount-studio
Codemasters sluit Bodycount-studio Nieuws van 14 september 2011
Namco Bandai kondigt Inversion aan
Namco Bandai kondigt Inversion aan Nieuws van 21 oktober 2009
Codemasters sluit recordjaar af
Codemasters sluit recordjaar af Nieuws van 20 november 2007

Telenet verhoogt downloadlimiet tot 250GB

Door Joost Schellevis, 3 februari 2010 10:48281 reacties, submitter: YellowOnline

De Belgische isp Telenet introduceert aanstaande maandag een abonnement met een datalimiet van 250GB. Op die dag maakt het bedrijf ook een snelheidsverhoging bekend, die mogelijk is geworden door de invoering van eurodocsis 3.0.

Telenet logoVolgens een woordvoerder van Telenet heeft zes procent van zijn klanten niet altijd genoeg aan zijn datalimiet, zo meldt De Standaard. Voor die gebruikers is Telenets nieuwe 'Fibernet'-abonnement bedoeld, dat overigens net als 'Fiber Power' van het Nederlandse UPC niets met glasvezel te maken heeft. De Belgische isp mikt met Fibernet vooral op gamers, omdat die 'enorm veel' dataverkeer zouden genereren. Het is nog niet bekend wat het nieuwe abonnement moet gaan kosten; dat wordt maandag duidelijk.

Maandag zal de provider ook uit de doeken doen met hoeveel de internetsnelheden worden verhoogd, meldt Het Nieuwsblad. Dankzij de invoering van eurodocsis 3.0 worden flink hogere snelheden mogelijk. Alle gebruikers zullen hun internetsnelheid zien toenemen, zo heeft het bedrijf aangekondigd.

Op dit moment is Turbonet XL het Telenet-abonnement met de ruimste datalimiet, namelijk 100 gigabyte. Dit abonnement kost in zijn goedkoopste vorm 70 euro per maand, waarbij de gebruiker ook telefonie van Telenet afneemt. Wie alleen internet van Telenet afneemt kan maximaal 60GB per maand downloaden en betaalt daar dan circa 61 euro per maand voor.

Reacties (281)

Lees meer

Belgacom-hacker slaat opnieuw toe
Belgacom-hacker slaat opnieuw toe Nieuws van 28 oktober 2009

Nikon introduceert backside illumination-sensor in P100-compact

Door Pieter Molenaar, 3 februari 2010 10:2434 reacties

Nikon heeft een flink aantal nieuwe Coolpix-compactcamera's uitgebracht. De P100 is een bridgecamera met een 26x-zoomlens en een bsi-cmos-beeldsensor, terwijl de S8000 een zeer dunne superzoom met een 10x-zoombereik is.

De P100 volgt de P90 op, die volgens Nikon in 2009 een marktaandeel van maar liefst 3,9% in de compactcameramarkt behaalde. De P100 is Nikons eerste toestel met een sensor van het backside-illuminationtype. De cmos-sensor heeft een resolutie van 10,3 megapixel. In tegenstelling tot zijn voorganger kan de P100 bovendien video opnemen. De nieuwe bridgecamera is de eerste Nikon die de 1080p-resolutie aankan. Het toestel kan 30 frames per seconde opslaan en comprimeert de video met h.264. Aan de bovenkant is een stereomicrofoon gemonteerd.

Het zoombereik van de P100 is vergroot van 24x naar 26x, waarbij de groothoekstand begint bij een kleinbeeldequivalent van 26mm. De naar boven en beneden kantelbare 3"-lcd met 460.000 subpixels van de P90 is bij de P100 gehandhaafd. Met een draaiknopje aan de achterkant kan geschakeld worden tussen het opnemen van hd-video en een 'high speed'-optie, die een maximale framerate van 200fps koppelt aan een gereduceerde resolutie. De Coolpix P100 is vanaf 5 maart verkrijgbaar en krijgt een adviesprijs van 439 euro.

Nikon P100 bridgecamera Nikon P100 bridgecamera Nikon P100 bridgecamera Nikon P100 bridgecamera Nikon P100 bridgecamera Nikon P100 bridgecamera

De eveneens nieuwe compacte superzoom S8000 is uitgerust met een gestabiliseerde 10x-zoomlens, die een groothoekstand van omgerekend 30mm heeft. De behuizing is slechts 27,3mm dik, en bevat een 3"-lcd met vga-resolutie en een ccd-beeldsensor met een resolutie van 14,2 megapixel. Deze camera kan h.264-video met een resolutie van 720p opnemen. De Coolpix S8000 is vanaf 19 februari in het zwart en het zilver verkrijgbaar en kost volgens de fabrikant 289 euro.

Nikon S8000

Daarnaast kondigde Nikon ook de S3000 - die de Coolpix S220 vervangt - en de S4000 aan. Beide compactcamera's hebben hetzelfde uiterlijk, maar bij de S4000 maakt Nikon gebruik van een 3"-touchscreen met 460.000 subpixels, terwijl de S3000 met een conventionele 2,7"-lcd met 230.000 subpixels is uitgerust. De beide toestellen zijn verder voorzien van een 4x-zoomlens met een zoombereik van 27-108mm en een ccd-beeldsensor met 12 megapixels. De twee camera's zijn vanaf 19 maart verkrijgbaar voor respectievelijk 149 euro en 189 euro.

Nikon S4000

De budget-bridgecamera L110 en twee budget-compactcamera's, de L21 en de L22, maken Nikons line-up voor de PMA-beurs compleet. De eerste heeft een 15x-zoomlens, een ccd-beeldsensor met 12,1 megapixels en een 3"-lcd. De L110 is vanaf 5 maart leverbaar voor een adviesprijs van 289 euro. De L21 en de L22 zijn budgetmodellen met een 3,6x-zoomlens en hebben een adviesprijs van respectievelijk 89 euro en 115 euro.

Nikon L22

Reacties (34)


Video: The Secret World

Door Bart de Water, 3 februari 2010 10:245 reacties

Ontwikkelaar Funcom, bekend van Age of Conan, heeft een video vrijgegeven van The Secret World. De mmo verschijnt op een nog onbekend tijdstip voor de PS3 en de Xbox 360; Funcom heeft beloofd op de GDC in maart meer van het spel te tonen.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (5)


Sony-topman: Gran Turismo 5 komt in najaar naar Europa

Door Jan Laros, 3 februari 2010 09:5375 reacties

De ceo van Sony Computer Entertainment Portugal heeft aangegeven dat hij Gran Turismo 5 in het najaar van 2010 in Europa verwacht. De exclusieve PS3-racegame werd recent in Japan uitgesteld, waar hij oorspronkelijk op 31 maart zou uitkomen.

James Armstrong van Sony Computer Entertainment Europe heeft in een interview met de Spaanse website Canarias al Dia de verwachting uitgesproken dat de racegame in het najaar zal uitkomen. Dat is later dan verwacht. De Japanse launch van GT5 was eerder op 31 maart vastgesteld; deze datum werd echter onlangs door Sony Japan van tafel geveegd.

Armstrong is geen onbekende in het geruchtencircuit rond Gran Turismo 5. In 2008 sprak hij tegenover de eveneens Spaanse krant El Financiero de verwachting uit dat GT5 voor kerst 2009 in Europa zou verschijnen. Die voorspelling is niet uitgekomen en ook de op de Tokio Game Show aangekondigde release op 31 maart is uitgesteld. Een definitieve datum voor de PlayStation 3-game is nog niet gegeven. Wel is er herhaaldelijk nieuwe functionaliteit aangekondigd: het spel krijgt onder meer head tracking, nachtraces en een track editor.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Reacties (75)

Lees meer


Update Google Nexus One voegt multitouch toe

Door Arnoud Wokke, 3 februari 2010 09:4767 reacties, submitter: FRD

De update voor de Android-telefoon Google Nexus One die ontvangstproblemen moet oplossen, voegt onverwachts ook multitouch-ondersteuning toe. Gebruikers kunnen in meerdere applicaties in- en uitzoomen met meerdere vingers.

Google Nexus OneMultitouch werkt alleen om in- en uit te zoomen, zegt Google in de changelog van de update. De functionaliteit is geactiveerd in de browser, in kaartenprogramma Google Maps en in de Gallery. Het is onduidelijk waarom de zoekgigant pas in deze update multitouch heeft geïmplementeerd: HTC, de maker van de Nexus One, voegde een half jaar geleden al multitouch-ondersteuning aan zijn Android-toestel Hero toe.

Naast multitouch voegt de update de visuele zoekmachine Goggles toe aan de firmware. Google Maps is daarnaast geüpdatet naar versie 3.4, die onder meer nachtkleuren toevoegt aan het kaartenprogramma. Ook belooft Google de ontvangstproblemen die mensen hebben op 3g-netwerken op te lossen met de update. Multitouch was overigens al mogelijk op de Nexus One met de addon van een ontwikkelaar.

De update wordt over-the-air aangeboden. Wie niet wil wachten en zijn toestel heeft geroot, kan de nieuwe firmware ook al downloaden van een forum en via de bootloader op zijn Nexus One zetten. De Nexus One is officieel nog niet in Nederland te koop. Provider Vodafone zal het toestel in de loop van dit jaar gaan verkopen. De Nexus One is het snelste Android-toestel van dit moment, zo bleek uit de Tweakers.net-shootout tussen recente Android-toestellen.

Reacties (67)


'Ipad krijgt toch een interne webcam'

Door Willem de Moor, 3 februari 2010 09:31132 reacties

Apples iPad kan van een ingebouwde webcam worden voorzien, zo zou uit vervangende onderdelen blijken die een reparatiecentrum ontving. Er zou ruimte voor een webcam-module en bijbehorende elektronica in de behuizing zijn.

In de schermomlijsting werden uitsparingen aangetroffen die plaats kunnen bieden aan een cameramodule. De gaten voor de camera zelf en de lichtsensor en de led komen overeen met die voor de module die ook in MacBooks gebruikt wordt, zo stelde reparateur Mission Repair vast. De ontdekking werd gedaan na ontvangst van vervangende onderdelen voor de behuizing van de iPad. Of de iPad ook elektrisch is voorbereid op de integratie van een webcam is niet bekend: het bij de webcam horende pcb kan weliswaar in de omlijsting worden ondergebracht, maar er zouden nog steeds data- en voedingskabels naar de webcam moeten lopen. Toekomstige versies van de iPad zouden, gezien de ruimte die is gereserveerd, wellicht wel met een webcam worden uitgerust.

Softwarematig is Apples aankomende tablet naar alle waarschijnlijkheid ook gereed voor een webcam. In de sdk die Apple uitbracht voor ontwikkelaars die software voor de tablet willen schrijven, zijn aanwijzingen voor een webcam te vinden. Zo zouden personen in de Contacts-applicatie niet alleen een bestaande foto toegewezen kunnen krijgen, maar zou ook een foto gemaakt kunnen worden. Met minder bewijzen gestaafd is de uitspraak van The Wall Street Journal dat Apple aan een iPad-versie zou werken die het gezicht van de gebruiker kan herkennen: volgens de krant was het onduidelijk of die feature ook bij de introductie beschikbaar zou zijn.

iPad-webcam

Reacties (132)


Toshiba brengt Portégé-tablet en zakelijke laptops uit

Door Olaf van Miltenburg, 3 februari 2010 08:4129 reacties

Toshiba heeft de Portégé M780 uitgebracht. Deze zakelijke tablet heeft een draaibaar 12,1"-scherm met een resolutie van 1200x800 pixels. Daarnaast heeft de fabrikant de Satellite Pro S500 en nieuwe zakelijke Tecra-notebooks uitgebracht.

De Portégé M780 heeft een draaibaar 12,1"-touchscreen met een led-backlight en een resolutie van 1280x800. De tablet wordt met een Core i3 of een Core i5 uitgerust en krijgt maximaal 8GB ddr3-geheugen. De nieuwe Portégé biedt ruimte aan een 2,5"-hdd of een ssd, maar Toshiba meldt daar geen leverbare groottes bij. Er is ondersteuning voor wifi-n en bluetooth 2.1+ edr, en er zijn twee usb 2.0-poorten en een esata-interface. De Professional-versie van Windows 7 wordt meegeleverd. De tablet zal in april uitkomen voor een nog onbekende prijs.

Toshiba Portege M780 Toshiba Portege M780 Toshiba Portege M780 Toshiba Portege M780

De Satellite Pro S500 is Toshiba's nieuwe mainstream businessnotebook met een 15,6"-scherm met een resolutie van 1366x768 beeldpunten. Deze laptop wordt met een Core i3, een Core i5 of een Core i7 en maximaal 8GB geheugen uitgerust. Naast de standaardeigenschappen als bluetooth 2.1 + edr, wifi-n en een dvd-drive, zijn de bijzonderheden dat een van de usb 2.0-poorten gecombineerd wordt met de esata-poort, en dat er een mini-displayport-aansluiting aanwezig is. De prijzen van de Satellite Pro S500-modellen beginnen bij 715 euro.

Toshiba Satellite Pro S500 Toshiba Satellite Pro S500 Toshiba Satellite Pro S500 Toshiba Satellite Pro S500

Ten slotte heeft Toshiba zijn Tecra-lijn een update gegeven. De nieuwe modellen zijn de Tecra A11, de S11 en de M11 en deze drie notebooks worden met Core i5- of Core i7-dualcores uitgerust. De A11 en de S11 zijn 15,6"-modellen; de M11 heeft een scherm met een diagonaal van 14 inch. Het verschil tussen de A11 en de S11 is dat de eerste het met de grafische chip van de Core i-cpu moet doen, terwijl de S11 ook een Nvidia-gpu aan boord heeft. Ook deze notebooks zijn uitgerust met onder andere bluetooth 2.1 + edr, wifi-n, een dvd-drive, een de mini-displayport-aansluiting en esata. De A11 en S11 komen aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar op de markt voor prijzen vanaf 950 euro voor de A11 en minimaal 1070 euro voor de S11. De Tecra M11 wordt pas tegen het begin van het tweede kwartaal verwacht en de prijs hiervan is nog onbekend.

Tecra A11 Tecra A11 Toshiba Tecra S11 Toshiba Tecra S11 Toshiba Tecra S11

Reacties (29)