CERN-onderzoekers hebben met behulp van de Large Hadron Collider sporen ontdekt van een nieuw subatomair deeltje. Het bestaan van het deeltje, een zogenaamd excited Xi-b baryon, werd al voorspeld in de kwantummechanica.
Het Xi-b baryon kan vanwege zijn instabiliteit niet direct worden waargenomen, maar CERN-onderzoekers zouden sporen van het deeltje hebben gedetecteerd bij botsingen tussen protonen in de LHC-deeltjesversneller. Het Xi-b 'beauty baryon' zou een lichte quark en twee zware quarks bevatten en dankt zijn naam aan de aanwezigheid van een beauty-quark, tegenwoordig bottom-quark genoemd. Een samenstelling van een bottom- (beauty-), strange- en up-quark levert een neutraal baryon, terwijl de combinatie van een bottom- (beauty-), strange- en down-quark een negatief geladen Xi-b baryon oplevert. De massa van het neutrale baryon zou vergelijkbaar zijn met een lithiumatoom.
Volgens onderzoekers van de universiteit van Zürich, die betrokken waren bij de LHC-experimenten van CERN, geeft de ontdekking van het subatomaire Xi-b baryon meer inzicht in hoe de 'sterke interactie' tussen de subatomaire deeltjes werkt. De 'sterke kernkracht' is een van de vier fundamentele natuurkrachten en beschrijft onder andere hoe quarks, die ook bouwstenen zijn voor protonen en neutronen, interacties aangaan.
Onderzoeker Vincenzo Chiochia laat op het Symmetry Breaking-blog weten dat de ontdekking van sporen van het subatomaire deeltje bij de uiterst complexe protonenbotsingen vertrouwen geeft om nog meer nieuwe deeltjes te ontdekken. De 'hoofdprijs', het Higgs-deeltje, is tot nu toe echter nog niet gedetecteerd in de 27km lange deeltjesversneller. Er zijn wel aanwijzingen gevonden.