Het wetenschappelijk team van het CERN heeft aangekondigd met succes de eerste deeltjes in de Large Hadron Collider te hebben ingebracht. Daarmee is de deeltjesversneller na ruim een jaar weer actief.
De wetenschappers die met de Large Hadron Collider werken, hebben afgelopen vrijdag de eerste ionenstraal in de deeltjesversneller ingebracht. De ionen hebben met succes een deel van de 27 kilometer lange tunnel doorkruist en zijn door de Alice-detector gevoerd. Daarna werden de ionen uit de LHC weggevoerd.
Later op de dag werden ook de eerste protonen door de LHC gejaagd: ook deze deeltjes werden met succes rondgeleid en weer veilig afgevoerd. Zaterdag werd eveneens een protonenbundel in de LHC gebracht, die door de LHC-b-detector geleid werden. Tijdens de tests bleek de LHC naar behoren te presteren en er deden zich geen problemen voor.
Daarmee ligt de weg vrij om in de komende weken deeltjesbundels door de LHC te laten circuleren. Het is de bedoeling de eerste botsingen op een 'bescheiden' energieniveau van 450GeV te laten plaatsvinden. Wanneer dit volgens plan verloopt, zullen na enkele weken botsingen met 3,5TeV plaatsvinden.
De LHC werd kort na zijn activering in september 2008 buiten gebruik gesteld door een probleem met de supergeleidende magneten die de deeltjesbundels in hun cirkelvormige baan moeten houden: de vloeibare helium die de supergeleidende magneten moest koelen, lekte weg, waarna de deeltjesversneller gerepareerd diende te worden. Ruim een jaar later is de Large Hadron Collider bijna gereed voor de eerste natuurkundige experimenten.
