Tip de redactie

Amerikaanse universiteit betaalt ransomwarelosgeld ondanks aanwezigheid back-ups

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 21:01215 reacties

Een universiteit in de Amerikaanse staat Utah heeft bijna een half miljoen dollar betaald na een ransomware-infectie. Opvallend genoeg had de universiteit wel back-ups gemaakt, maar de daders dreigden de gestolen data daarna vrij te geven.

De aanval vond plaats op servers van de University of Utah, specifiek op de afdeling van Sociale en Gedragswetenschappen. Die servers werden op 19 juli van dit jaar getroffen door ransomware. Over welke ransomwaresoort het gaat en hoe de aanvallers precies konden toeslaan schrijft de universiteit niet.

Na de aanval wist de universiteit de servers van de getroffen afdeling te isoleren van de rest van het netwerk. Daardoor werd slechts een klein deel van de computers getroffen. Uiteindelijk zou volgens de universiteit slechts 0,02 procent van alle data op de universiteit zijn getroffen. Daaronder vielen gegevens van werknemers en studenten. De gegevens konden wel worden teruggezet vanaf een back-up.

Ondanks dat laatste betaalde de universiteit toch losgeld aan de aanvallers. Dat gebeurde deels door de verzekeringsmaatschappij. In totaal werd 457.059 dollar betaald, omgerekend zo'n 388.000 euro. "Dat werd gedaan als een proactieve en preventieve stap om te zorgen dat geen informatie op internet zou worden gelekt", schrijft de universiteit. Tegelijkertijd onderzoekt de onderwijsinstelling nog hoeveel data er in totaal is buitgemaakt.

Ransomwareverspreiders stappen de laatste maanden steeds vaker over op een dergelijke aanpak. Daarbij versleutelen ze niet alleen informatie, maar dreigen ze die ook openbaar te maken als er niet betaald wordt. Daardoor zijn met name bedrijven sneller geneigd het losgeld te betalen. Onderwijsinstellingen zijn bovendien een aantrekkelijk doelwit, vanwege hun vaak minder goede beveiliging en de aanwezigheid van gevoelige en belangrijke data. Eind vorig jaar werd de Universiteit Maastricht getroffen door ransomware. De onderwijsinstelling betaalde 197.000 euro als losgeld.

Reacties (215)


Telenet verhoogt alle abonnementsprijzen met 1,05 procent

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 20:21197 reacties, submitter: Bartis

De Belgische provider Telenet verhoogt de prijzen van al zijn vaste en mobiele abonnementen met 1,05 procent. De prijsverhoging wordt in lijn met de inflatie doorgevoerd, zegt de provider.

Het gaat om de prijzen van alle alles-in-een-abonnementen in de Wigo- en het Yugo-reeks, en de internetpakketten Basic en All. Ook de prijzen van de huur van Digicoders, Digiboxen en de Telenet TV-box worden hoger. De prijzen van de losse mobiele King- en Kong-abonnementen en het vaste telefoniepakket FreePhone gaan eveneens omhoog. Het gaat in alle gevallen om een verhoging van 1,05 procent, schrijft de provider. De prijsverhoging gaat op 25 oktober van dit jaar in.

Telenet verhoogt alleen de prijzen van abonnementen, maar niet van de extra diensten die het aanbiedt. De entertainmentpakketten Play, Play More, Play Sports en het gebruik buiten de bundel blijven dezelfde prijzen houden. Ook nieuwe abonnees betalen geen hoger bedrag op het aansluittarief. Telenet zegt dat het alle klanten in de komende weken persoonlijk informeert.

Telenet 1Telenet 2

Reacties (197)


Sony brengt gratis software uit om systeemcamera's in te zetten als webcam

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 19:59103 reacties, submitter: TheVivaldi

Sony komt met een softwarepakket waarmee het mogelijk wordt om digitale camera's als webcam te gebruiken op Windows 10. Naast de software is alleen een usb-kabel nodig. Sony zegt dat er 35 camera's worden ondersteund.

Het programma heet Imaging Edge Webcam. Met de gratis software is een Sony-camera met een usb-kabel aan te sluiten op een pc en in te zetten als traditionele webcam. Er is verder geen externe hardware nodig. Sony raadt in de instructies aan om de camera op de automatische modus te zetten. Het is alleen mogelijk beeld via de camera te krijgen; voor geluid is nog een externe microfoon nodig.

Volgens Sony werkt Imaging Edge Webcam met 35 camera's van het bedrijf. Daaronder vallen A-camera's, waaronder de recent aangekondigde A7S III, en de speciale 'vlogcamera's' zoals de ZV-1. De software is vooralsnog alleen beschikbaar op Windows 10. Sony maakt geen melding van een eventuele macOS-versie.

Sinds de coronapandemie is uitgebroken is de vraag naar webcams sterk gestegen. Sony is dan ook niet het eerste bedrijf dat systeemcamera's beschikbaar maakt als webcam. Onlangs deden bijvoorbeeld Fujifilm, Panasonic en Olympus dat ook.

Reacties (103)


System76 brengt Bonobo WS-laptop met Comet Lake-chips en RTX 2080-gpu uit

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 18:4844 reacties, submitter: TheVivaldi

System76 komt met een nieuwe laptop in de Bonobo-lijn. De Bonobo WS draait op Linux, en heeft een Comet Lake-cpu van Intel en maximaal een GeForce RTX 2080-videokaart en 128GB ram. Het apparaat kost minimaal 2400 euro.

De Bonobo WS is de nieuwste Bonobo-laptop van System76. Het gaat om een barebone van Clevo, die het bedrijf vaker gebruikt. De laptop wordt geleverd met een i5-, i7- of i9-processor van Intels Comet Lake-generatie. Daarnaast is er een GeForce RTX 2060, 2070 Super of RTX 2080 Super aanwezig als grafische kaart. De laptop ondersteunt maximaal 128GB quadchannel ddr4-geheugen. Qua opslag heeft de laptop vier m2-aansluitingen waaronder een pci-e- en een sata-aansluiting en twee pci-e/sata-aansluitingen waardoor er maximaal 26 terabyte aan opslag op de laptop past.

Het scherm van de Bonobo WS is 17,3 inch en heeft ofwel een full-hd-resolutie met 144Hz of een 4k-resolutie. Qua aansluitingen zitten er drie usb 3.2-poorten op en een usb-c-poort met usb 3.2 gen 2x2 of Thunderbolt 3. Ook is er een gigabitethernetpoort aanwezig, en ondersteunt de laptop wifi 6.

De accu van de Bonobo is 97Wh, maar System76 zegt niet hoe lang de batterij mee gaat. De laptop draait op System76's zelfontworpen Linux-distro Pop!_OS 20.4 LTS, maar het is ook mogelijk Ubuntu 20.04 LTS als besturingssysteem te nemen. Ook heeft de Bonobo ondersteuning voor Coreboot en System76's eigen opensource Embedded Controller-firmware.

De laptop is 4,3x39,9x31,9cm groot en weegt 3,8 kilo. De prijs begint bij 2399 dollar, omgerekend en inclusief btw zo'n 2400 euro. Dat is wel voor de goedkoopste configuratie: de prijs kan oplopen tot meer dan 11.000 dollar in de duurste configuratie.

System76BonoboWS

Reacties (44)


Microsoft zet dns-over-https standaard aan in Canary-builds van Edge

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 18:1796 reacties

De nieuwste versie van Microsofts Edge Canary-browser heeft standaard dns-over-https aan staan. In de instellingen zitten bovendien nieuwe menu-opties waarmee het wisselen tussen dns-providers makkelijk wordt.

De veranderingen zitten in Canary-build 86.0.612.0 van Edge, een bèta-versie van de browser waar nieuwe functies in worden getest. In de nieuwste versie staat dns-over-https standaard aan.

In de browser zit ook een nieuw menu waarmee de DoH-instellingen te regelen zijn. Standaard staat de 'huidige serviceprovider' aan, maar gebruikers kunnen ook een eigen provider kiezen. Gebruikers die die optie kiezen kunnen kiezen tussen vier resolvers: Cloudflare, Quad9, Google en CleanBrowsing. Ook is het via een invulveld mogelijk een eigen provider in te voeren. Het is niet duidelijk of Microsoft later nog andere providers toevoegt. Mozilla doet dat bijvoorbeeld wel, op basis van een selectieprogramma.

Bij dns-over-https worden dns-queries versleuteld. Veel grote browser- en softwaremakers voeren die optie sinds een paar maanden door. Mozilla doet dat in Firefox, Google in Chrome, en Microsoft in zowel Edge als in Windows 10. Tweakers schreef eerder dit jaar een artikel over de voor- en nadelen van dns-over-https. Microsoft begon in mei met het toevoegen van DoH aan Windows 10. Eerder was het ook al mogelijk om via flags DoH in Edge op te roepen.

Edge_DoH

Reacties (96)


Minister stuurt wetsvoorstel met waarborgen rondom corona-app naar Tweede Kamer

Door Tijs Hofmans, 21 augustus 2020 17:35186 reacties

Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid heeft een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer gestuurd met afspraken over de corona-app CoronaMelder. In de wet staat dat de app niet mag worden verplicht, en alleen voor coronabestrijding mag worden gebruikt.

Het gaat om het wetsvoorstel Tijdelijke wet notificatieapplicatie covid-19. Minister de Jonge heeft die wet naar de Kamer gestuurd. In de wet staan de regels opgenomen rondom de CoronaMelder-app. Die is inmiddels te downloaden en wordt in sommige regio's getest. Vanaf 1 september moet de app door iedereen in Nederland te gebruiken zijn.

In het wetsvoorstel staat dat de app 'niet voor andere doeleinden gebruikt mag worden dan de bestrijding van de epidemie van covid-19'. Een ander belangrijke waarborg is dat het verboden wordt voor bedrijven om klanten te verplichten de app te gebruiken. Toen de app werd aangekondigd was er angst dat bedrijven bijvoorbeeld het tonen van de app zouden verplichten voor klanten die een winkel of café binnen zouden komen. Dat wordt dus niet toegestaan. Op het overtreden van die regels stelt De Jonge een gevangenisstraf van maximaal een half jaar voor, of een geldboete.

De Jonge schrijft in het wetsvoorstel niets over de afspraken die het ministerie van Volksgezondheid heeft gemaakt met Google en Apple, maar zoals tweaker PolarBear opmerkt staat in de Memorie van Toelichting dat er schriftelijke afspraken met de bedrijven zijn gemaakt. De CoronaMelder-app maakt gebruik van de Exposure Notification-api van die bedrijven. Dat is juist een van de punten waardoor de Autoriteit Persoonsgegevens nog steeds geen akkoord heeft gegeven op de app. De toezichthouder zegt dat de waarborgen van de techbedrijven niet duidelijk genoeg zijn. Daarom kan het geen positief advies geven over de inzet van de corona-app. Minister de Jonge zei eerder dat een positief advies van de AP een voorwaarde is voor de inzet.

De wet is tijdelijk. Die geldt voor de duur van aanvankelijk zes maanden. Omdat het volgens de Jonge niet te voorspellen is hoe het virus zich gaat gedragen kan de wet worden verlengd of juist worden ingekort. De Tweede Kamer moet nog instemmen met het wetsvoorstel.

Update: passage toegevoegd naar aanleiding van de comment van PolarBear.

Reacties (186)


OnLeaks toont afbeelding van Google Pixel 5-smartphone

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 15:57116 reacties, submitter: Anonymoussaurus

De bekende leaker OnLeaks heeft afbeeldingen van een smartphone gepubliceerd die de Pixel 5 van Google zouden weergeven. De getoonde smartphone bevat onder andere een vierkant camera-eiland met twee camera's.

Boven en onder de camera's aan de achterkant zitten respectievelijk de flash en een nog onbekende sensor. De frontcamera is zichtbaar via een gat in de linkerbovenkant van het scherm. Aan de achterkant is verder een vingerafdruksensor te zien op de renders, die afkomstig zijn van OnLeaks en die door Pricebaba zijn gepubliceerd.

Het scherm heeft volgens informatie van de leaker een diagonaal van tussen 5,7 en 5,8 inch. De afmetingen zouden 144,7x70,4x8,1mm bedragen. Wat ontwerp betreft vertoont het toestel van de renders overeenkomsten met de Pixel 4a van Google. Dat toestel heeft een enkele camera en een glanzende afwerking. De Pixel 5 zou mat uitgevoerd worden. Op de afbeeldingen gaat het om een zwarte smartphone, maar volgens eerdere geruchten zou er in ieder geval ook een groene variant verschijnen.

Dat gerucht sprak ook over een introductiedatum van 30 september. Google zelf liet eerder al doorschemeren dat het dit jaar nog een Pixel 4a 5G en Pixel 5 op de markt brengt, maar het bedrijf noemde geen specificaties, functies, releasedatum of prijs.

Google Pixel 5 gerucht OnLeaks

Reacties (116)


Britse onderzoekers behalen snelheid van 178Tbit/s via singlemode-glasvezel

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 15:4152 reacties

Onderzoekers van het University College London hebben in samenwerking met twee bedrijven een nieuw record gevestigd voor datadoorvoersnelheden via singlemode-glasvezelkabels. De Britten behaalden een snelheid van 178Tbit/s.

De snelheid van de UCL-onderzoekers werd via 660 kanalen behaald over een glasvezelkabel met een lengte van veertig kilometer. De wetenschappers wisten een wavelength-division multiplexing-bandbreedte van 16,83THz te behalen door tegelijkertijd de optische S-, C- en L-banden in te zetten, met golflengten van 1460nm tot 1625nm. Het team realiseerde dit door een combinatie van versterking en geometric shaping: het gebruik van patronen die het beste gebruikmaken van de fase, helderheid en polarisatie van het licht in de kabel voor de signaaloverdracht.

Constellation diagram geometric shaping

De onderzoekers verbraken het record van Japanse wetenschappers van begin dit jaar. Die behaalden via de S-, C- en L-frequentiebanden een bandbreedte van 13,6THz bij een experiment met fiber van 40 kilometer lengte, om tot een doorvoersnelheid van 150,3Tbit/s te komen.

frequentiebanden

Het gaat bij beide experimenten om snelheden via singlemode-glasvezel waarbij lichtstralen recht door de vezel gaan, wat hogere bandbreedte en langere afstanden mogelijk maakt dan multimode-fiber met een grotere kern waarbinnen het licht reflecteert en dus een grotere afstand aflegt en verstrooit. Het is ook mogelijk meerdere kernen te combineren binnen de glasvezelkabel en met deze bundeling zijn hogere snelheden over grotere afstanden mogelijk. In april demonstreerden onderzoekers van het Japanse National Institute of Informations & Communications Technology bijvoorbeeld een doorvoersnelheid van 172Tbit/s over een afstand van 2040 kilometer door drie cores binnen de glasvezelkabel te bundelen.

De Britse onderzoekers claimen dat het voordeel van hun techniek is dat deze te implementeren is in bestaande infrastructuur door de versterkers te upgraden die bij optische verbindingen om de veertig tot honderd kilometer aanwezig zijn. De UCL Electronic & Electrical Engineering-afdeling werkte bij het onderzoek samen met de bedrijven Xtera en KDDI. Ze publiceren hun bevinden in IEEE Photonics Technology onder de titel Optical Fibre Capacity Optimisation via Continuous Bandwidth Amplification and Geometric Shaping.

Reacties (52)


Zotac voorziet miniworkstation van Core i7-10750H en Quadro RTX 3000-videokaart

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 14:4119 reacties

Zotac heeft een klein workstation in zijn Zbox Q-serie aangekondigd dat van een Intel Core i7-10750H-hexacore en een Quadro RTX 3000-videokaart van Nvidia voorzien is. Zotac plaatst de hardware in een behuizing van 2,65 liter.

De behuizing van het Zotac Zbox Q-workstation met typenaam QCM7T3000 meet 225x203x62,2mm. Ondanks die geringe afmetingen moet het systeem voldoende rekenkracht bieden aan bijvoorbeeld grafische professionals. Daar moet onder andere de Intel Core i7-10750H voor zorgen. Dit is een 45W-laptopprocessor uit de Comet Lake H-serie, met zes cores en een kloksnelheid van 2,6GHz. De maximale turbofrequentie met een enkele core is 5GHz.

Zotac combineert de cpu met de Quadro RTX 3000 van Nvidia met gecertificeerde drivers. Deze mobiele videokaart heeft een TU106-gpu die vergelijkbaar is met de gpu van de GeForce RTX 2070 voor gamers. Verder is er in de behuizing plek voor twee ddr4-geheugenrepen, een m2-ssd, 2,5"-opslag en een Intel Optane-cachedrive.

Het Zbox-workstation heeft aan de voorzijde een geheugenkaartlezer en twee usb 3.1 gen 2-poorten van type c. Aan de achterkant zijn vier usb 3.0-poorten, een gigabitethernetpoort en een 2,5Gbit/s-variant van Killer. Ook zijn er twee displayport 1.4- en twee hdmi 2.0-interfaces om vier beeldschermen aan te kunnen sluiten. Zotac noemt een prijs van 1625 pond, dat is omgerekend en met btw 2189 euro, maar het bedrijf heeft zelf geen europrijs bekendgemaakt.

Zotac Zbox Q QCM7T3000
Zotac Zbox Q QCM7T3000Zotac Zbox Q QCM7T3000Zotac Zbox Q QCM7T3000

Reacties (19)


Synology introduceert DS1520+-nas met vijf bays en vier RJ45-aansluitingen

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 14:04107 reacties, submitter: MatthiasL

Synology heeft de DS1520+ aangekondigd, een nas met vijf bays waarmee het bedrijf zich op het midden- en kleinbedrijf richt. De fabrikant heeft het opslagsysteem van onder andere vier gigabitethernetaansluitingen voorzien. Ook zijn er twee m2-slots voor ssd's.

De processor van de DS1520+ is de Intel Celeron J4125. Dit is een soc met vier cores die standaard op 2GHz werken en maximaal op een burstkloksnelheid van 2,7GHz kunnen draaien. Synology combineert de cpu met 8GB ddr4-geheugen. De nas biedt plek aan vijf 3,5"- of 2,5"-opslagmedia. Ook heeft het apparaat twee m2-aansluitingen voor nvme-ssd's, die dan als cache ingezet kunnen worden.

Bij gebruik van vijf 16TB-hdd's biedt de nas zo een maximale opslagcapaciteit van 80TB, maar het systeem is te combineren met de DX517-uitbreidingseenheid voor in totaal vijftien bays en een maximum van 240TB. Dankzij de aanwezigheid van vier RJ45-aansluitingen is de nas ruim bemeten voor gigabitethernet. Daarnaast zijn er nog twee esata- en twee usb 3.0-poorten.

De DS1520+ meet 166x230x223 mm en het gewicht ligt op 2,26 kilogram. De nas neemt in het assortiment van Synology een plekje hoger in de ranglijst in dan de in juli aangekondigde DS920+, met betere specificaties. De prijs is met 700 dollar ook een stuk hoger dan die van de DS920+, die een Amerikaanse adviesprijs van 560 dollar heeft.

Synology DS1520+Synology DS1520+
DS1520+ DS920+ DS720+ DS420+ DS220+
Processor Intel Celeron J4125-quadcore Intel Celeron J4025-dualcore
System memory 8GB ddr4 4GB ddr4
Max: 8GB
2GB ddr4
Max: 6GB
Drivebays intern/ max. (via DX517) 5/15 4 / 9 2 / 7 4 2
Dedicated cacheslots 2 x m2 nvme 2280 -
Netwerkinterface 4 x gigabit RJ-45 2 x gigabit RJ-45

Garantie

3 jaar
(betaalde uitgebreide garantie van 2 jaar via EW201)
2 jaar

Reacties (107)


Google Play Movies biedt films met hdr10+ aan op smart-tv's van Samsung

Door Joris Jansen, 21 augustus 2020 13:0363 reacties

Google is begonnen met het aanbieden van films in combinatie met de hdr-standaard hdr10+ op Play Movies, al is dat vooralsnog beperkt tot smart-tv's van Samsung. Deze filmdienst bood al langer films met hdr aan en had al ondersteuning voor Dolby Vision.

Samsung, het belangrijkste bedrijf achter de open hdr-standaard hdr10+, meldt dat Google Play Movies sinds juli hdr10+-ondersteuning aanbiedt en dat dat vanaf nu ook daadwerkelijk is te gebruiken. 'De hdr10+-dienst is nu beschikbaar op Samsung smart-tv's in 117 landen', aldus het bedrijf. Op een niet-Samsung-televisie met Android TV toont de Play Movies-app nog geen ondersteuning voor hdr10+. Volgens Samsung is Google Play Movies van plan om hdr10+ in de toekomst ook te ondersteunen op andere platforms, maar het bedrijf zegt niet om welke platforms het gaat of op welke termijn dat gaat gebeuren.

De Zuid-Koreaanse fabrikant zegt dat er nu allerlei titels in 4k-resolutie en met hdr10+ bekeken kunnen worden, waaronder Joker, Aquaman, Wonder Woman, Shazam en Crazy Rich Asians. De ondersteuning van hdr10+ is echter geen exclusieve aangelegenheid, aangezien deze titels in Play Movies ook beschikbaar zijn met de concurrerende en dominantere standaard Dolby Vision, dat net als hdr10+ gebruikmaakt van dynamische metadata. Begin dit jaar kondigde Samsung de komst van hdr10+ naar Play Movies al aan en zei toen dat de standaard beschikbaar zal komen voor alle uhd-titels van de filmdienst.

Voorlopig kan Google Play Movies nog niet tippen aan het aanbod en de ondersteuning van hdr- en audiostandaarden bij films in de Apple TV-app. Apple biedt meer dan zeshonderd 4k-titels aan in combinatie met Dolby Vision en als die ondersteuning ontbreekt, is er soms nog ondersteuning voor hdr10. In bepaalde gevallen is bij het Apple-aanbod ook ondersteuning voor Dolby Atmos, al betreft dit de lossy variant die via Dolby Digital Plus wordt aangeboden. Wat audio betreft gaat Play Movies niet verder dan een reguliere 5.1-ondersteuning.

Reacties (63)


Populariteit van flightcontrollers schiet omhoog na release Flight Simulator

Door Julian Huijbregts, 21 augustus 2020 11:42163 reacties

De populariteit van joysticks en flightcontrollers is na de release van Microsoft Flight Simulator flink toegenomen. Dat blijkt uit Pricewatch-data van Tweakers. Het aantal click-outs is ongeveer vertienvoudigd in vergelijking met twee maanden eerder.

Logitech Pro Flight Yoke
Logitech Pro Flight Yoke

Uit de Pricewatch-data blijkt dat de interesse in hardware voor flightsims is toegenomen sinds 13 juli, toen Microsoft bekendmaakte dat Flight Simulator op 18 augustus zou verschijnen voor de pc. Na de daadwerkelijke release is het aantal click-outs op flightcontrollers nog eens flink toegenomen. De producten werden de afgelopen dagen zo'n tien keer meer bekeken in webwinkels dan begin juni.

De data is gebaseerd op de populariteit van producten zoals joysticks, rudders, throttles en yokes in de Pricewatch. Met name hotas-setjes zijn populair en ook nog goed leverbaar bij verschillende winkels. De leverbaarheid van meer specialistische flightsimhardware, zoals de Logitech G Saitek Pro Flight Yoke, de Saitek Pro Flight Rudder Pedals en Thrustmaster TPR Rudder System is slecht. Deze producten lijken veelal uitverkocht te zijn.

De gestegen populariteit van flightcontrollers heeft nog niet gezorgd voor een sterke toename van webwinkels die dergelijke hardware aanbieden. In de Pricewatch staan rond de vijftig webwinkels die producten in deze categorie verkopen. Ook is er nog geen sterke toename te zien in prijzen. Daarbij gaat het echter om een mediaan van alle prijzen voor joysticks en flightcontrollers. Bij specifieke schaarse producten is wel te zien dat de prijzen zijn toegenomen.

Fabrikanten van flightsimcontrollers hebben niet op grote schaal ingespeeld op de release van Microsofts nieuwe Flight Simulator. Veel van de nu populaire producten, zijn al jaren op de markt. Thrustmaster introduceerde in juni wel nieuwe flightsticks, die gemaakt zijn in samenwerking met Airbus. Die komen echter pas eind september uit.

Microsoft Flight Simulator is sinds vorige week beschikbaar voor de pc. De game komt later ook naar Xbox-consoles, maar wanneer is nog niet bekend. Het spel kost minimaal 70 euro en is ook beschikbaar via het Game Pass-abonnement. Tweakers publiceerde een review van Flight Simulator.

Reacties (163)

Lees meer


VMware maakt Fusion 12 Player voor macOS gratis voor persoonlijk gebruik

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 11:3250 reacties, submitter: Pompi

VMware heeft Workstation 16 en Fusion 12 aangekondigd. De Player-versie van Fusion 12 voor macOS is gratis voor persoonlijk gebruik. Daarmee brengt VMware zijn licentieplan voor Fusion in lijn met dat van Workstation.

Nieuw bij VMware Fusion 12 is de ondersteuning voor macOS 11.0 Big Sur als host en guest. Bij zowel Fusion als Workstation is ondersteuning voor DirectX 11 en OpenGL 4.1 en externe gpu's toegevoegd. Ook bevatten beide programma's voortaan een donkere modus.

VMware heeft daarnaast de ondersteuning voor 'kind' toegevoegd, waarmee lokale Kubernetes-clusters te draaien zijn, door containers als nodes in te zetten. Kubernetes is een opensourcesysteem om containers van apps te distribueren en te beheren.

Ten slotte voegt VMware ondersteuning voor VMware vSphere 7 toe en Workstation 16 kan voortaan overweg met virtuele machines, containers en Kubernetes-clusters op pc's met Windows 10 May 2020 Update met de Hyper-V-modus geactiveerd.

Over de ondersteuning van Fusion voor de komende op ARM gebaseerde Macs meldt VMware nog niets. Een commerciële licentie voor VMware Fusion Player 12 Player en Workstation 16 Player kost 149 dollar en een upgrade is voor bestaande klanten voor 79 dollar mogelijk, maar voor consumenten is gebruik dus gratis. De Pro-versies komen later dit kwartaal voor 199 dollar en 99 dollar voor een upgrade.

Fusion is VMwares software waarmee Mac-gebruikers een ander besturingssysteem binnen macOS kunnen draaien. Met Workstation kan dat op een Windows- of Linux-pc en met de Pro-versies zijn verschillende OS'en te draaien.

VMware Fusion

Reacties (50)


NASA onderzoekt klein, vooralsnog ongevaarlijk lek in ISS

Door Hayte Hugo, 21 augustus 2020 11:3081 reacties

In het ISS is een klein lek ontdekt, dat sinds afgelopen september meer is gaan lekken. Volgens de NASA is er vooralsnog geen gevaar voor de drie bemanningsleden. Toch verblijven zij dit weekend in het Russische deel van het ruimtestation om het lek op te kunnen sporen.

Volgens de NASA is het normaal dat er een beetje lucht uit het ISS lekt. Daarom wordt het ruimtestation soms bijgevuld aan de hand van stikstoftanks. In september vorig jaar merkten de NASA en partners echter op dat er iets meer lucht naar buiten lekte dan zou moeten. Sindsdien hebben de organisaties data verzameld om dit te kunnen verklaren, al werd dit wel bemoeilijkt door taken als ruimtewandelingen en de aankomsten en vertrekken van ruimtevaartuigen.

Inmiddels ontsnapt er iets meer lucht uit het ruimtestation dan in september het geval was. Daarom wordt er gewerkt aan een plan om het lek op te sporen en mogelijk te repareren. De NASA benadrukt wel dat het lek nog binnen de marges van het ISS valt en er op dit moment geen direct gevaar is voor de drie bemanningsleden. Om het lek op te sporen, gaan alle luiken dit weekend dicht. Op die manier kan in iedere module de luchtdruk nauw worden gevolgd.

Space.com schrijft dat de drie bemanningsleden Cassidy, Ivanishin en Vagner van vrijdagnacht tot maandagochtend in de Russische Zvezda-module zullen verblijven. Dit is het woongedeelte waarmee twintig jaar geleden wonen op het ISS mogelijk werd. De Poisk-onderzoeksmodule en het Soyuz MS-16-ruimtevaartuig zullen ook toegankelijk zijn voor de bemanningsleden. De NASA verwacht dat de eerste resultaten eind volgende week beschikbaar zullen zijn.

NASA onderzoekt klein lek in International Space Station

Reacties (81)


Valve: alleen speeltijd in Microsoft Flight Simulator telt voor terugvragen geld

Door Joris Jansen, 21 augustus 2020 11:14108 reacties

Valve maakt duidelijk dat spelers van het onlangs uitgekomen Microsoft Flight Simulator niet bang hoeven te zijn dat de tijd die nodig is om de game te downloaden al meetelt voor de mogelijkheid om het aankoopbedrag terug te vragen. Daar waren eerder zorgen over.

In een statement aan PC Gamer laat de onderdirecteur van Valves marketingafdeling weten dat 'de tijd die nodig is om de additionele content te downloaden niet zal meetellen voor Steams terugbetalingsbeleid'. Dat betekent dat de Steam-regeling voor het terugvragen van het aankoopbedrag van een game, mits er niet meer dan twee uur is gespeeld, niet wegvalt in het geval van Microsoft Flight Simulator. Valve zegt dus dat daadwerkelijke speeltijd wordt aangehouden, al geeft het bedrijf geen nadere toelichting op hoe het hier invulling aan zal geven. De onderdirecteur zei verder alleen nog dat Valve met Microsoft samenwerkt om te kijken of het mogelijk is de downloadervaring te verbeteren.

Over deze kwestie bestonden de nodige zorgen en onduidelijkheden, omdat de benodigde Microsoft Flight Simulator-download in totaal 150GB vergt en het grootste deel van die download, zo'n 90GB, geschiedt in de eigen gamelauncher van het spel. Zodra deze van Steam losstaande launcher met downloaden begint, start ook Steams systeem voor het bijhouden van hoe lang een speler het aangekochte spel speelt. Deze teller begint al te lopen zodra deze aparte launcher voor de eerste keer wordt opgestart, waarbij eerst dus nog het grootste deel van het spel moet worden gedownload. Bij nogal wat spelers die niet over een snelle internetverbinding beschikken, was die duur van twee uur al voorbij voordat de game in zijn geheel binnen was. Spelers zagen dat Steam de downloadtijd in de Microsoft Flight Simulator- launcher al als speeltijd logde. Zodoende kwamen er nogal wat klachten en oproepen aan het adres van Valve om het beleid rondom die twee-uurstermijn te verlengen of ruimhartiger toe te passen, zodat ze in ieder geval de mogelijkheid zouden behouden om eventueel het aankoopbedrag te kunnen terugvragen.

In principe geldt er in de EU een herroepingsrecht waar consumenten zich op kunnen beroepen. Het gaat om een termijn van veertien dagen waarin consumenten een vanop afstand aangekocht product gedurende twee weken kunnen uitproberen en dan het recht hebben de aankoop te ontbinden, het product terug te sturen en het aankoopbedrag terug te vragen. Voor digitaal aangekochte software geldt een uitzondering, zoals in de Nederlandse wet is te vinden. Een consument heeft geen recht van ontbinding bij digitale inhoud die niet op een materiële drager is geleverd, mits er sprake is van een nadrukkelijke toestemming van de consument en hij voorafgaand heeft verklaard afstand te doen van het recht op ontbinding van de overeenkomst.

Valve maakt op Steam gebruik van deze uitzonderingsregeling. Gebruikers die digitale content op Steam aanschaffen, moeten tijdens het afrekenen aangeven akkoord te zijn met het feit dat het recht op herroeping binnen veertien dagen na de aankoop zal verlopen, of na het beginnen van het downloaden van de content. Valve respecteert dus weliswaar de termijn van veertien dagen, maar conform het beleid rondom terugbetalingen wordt dit recht ingeperkt op het moment dat de gebruiker begint met het downloaden van de aangeschafte content. Dan geldt namelijk de regel van twee uur speeltijd. Als een game minder dan twee uur is gespeeld binnen de eerste veertien dagen na aankoop, blijft de mogelijkheid van een 'retourzending' intact. Bij meer speeltijd dan twee uur vervalt deze mogelijkheid, ook als binnen de termijn van veertien dagen wordt gebleven. Als er niet wordt begonnen met het downloaden van een aangekocht spel, blijft de termijn van veertien dagen gelden.

Tweakers schreef onlangs een review van Microsoft Flight Simulator en maakte ook een videoreview van de game. Op de website Metacritic heeft het spel nu een gemiddeld cijfer van 9,3 op basis van een gemiddelde van 44 officiële gamerecensenten.

Reacties (108)


LG introduceert 31,5"-monitor met uhd-ips-paneel voor 499 euro

Door Hayte Hugo, 21 augustus 2020 10:5741 reacties

LG heeft de 32UN650-W getoond, een 31,5"-monitor met een resolutie van 3840x2160 pixels en een 5ms grijs-naar-grijs-responstijd. Het scherm kan 95 procent van de dci-p3-kleurruimte weergeven en staat in de Pricewatch voor 499 euro.

De helderheid van de LG 32UN650-W bedraagt 350 cd/m² en de minimale 'maximumhelderheid' van het paneel is 280cd/m². De monitor heeft ondersteuning voor hdr10 en kan overweg met AMD Freesync. De maximale verversingssnelheid ligt op 60Hz. Volgens DisplaySpecifications gaat het om een 8bit-paneel met frc.

Achterop het scherm zitten twee hdmi-aansluitingen, een displayport 1.4-aansluiting en een 3,5mm-audioaansluiting. De monitor heeft daarnaast twee 5W-speakers. De 32UN650-W kan opgehangen worden met een vesa100-bevestiging, maar wordt ook met een voet geleverd. Deze voet is in de hoogte verstelbaar en is kantelbaar.

Het paneel is zonder voet 71,4cm breed, 42cm hoog en 4,57cm diep en weegt 6,5kg. Inclusief voet is de minimale hoogte 48,6cm, de maximale hoogte is 59,6cm. De diepte is met deze voet 22,7cm en het gewicht 8,2kg. Het scherm is kantelbaar, te roteren en in hoogte verstelbaar. De monitor wordt geleverd met een hdmi- en displayport-kabel. De LG 32UN650-W staat op moment van schrijven in de Pricewatch voor minimaal 499 euro met een verwachte levering in september.

LG 32UN650-W
LG 32UN650-WLG 32UN650-WLG 32UN650-W

Reacties (41)


Guerrilla brengt patch uit tegen crashes Horizon Zero Dawn op pc

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 09:58102 reacties

Guerrilla Games heeft patch 1.02 voor Horizon Zero Dawn voor de pc uitgebracht. De update moet met name een einde maken aan crashes waar spelers van het spel mee te maken hebben op hun systemen.

Patch 1.02 voor de pc-versie van Horizon Zero Dawn moet verschillende oorzaken voor crashes verhelpen. Onder andere moeten opstartproblemen voorbij zijn bij het verschijnen van het ‘game-optimalisatie’-scherm als gebruikers geen vrije schijfruimte meer hebben. Daarnaast verhelpt de update crashes bij het updaten van grafische drivers nadat de game al was geoptimaliseerd om op een systeem te draaien.

Guerrilla heeft ook grafische verbeteringen doorgevoerd: sommige spelers zagen dat gezichtsanimaties niet synchroon liepen, omdat deze op 30fps vastgezet waren; dit probleem is verholpen. Verder zijn de prestaties bij het automatisch opslaan verbeterd. De maker van het sci-fi-spel heeft de volledige release notes van patch 1.02 op Reddit gepubliceerd.

Het gaat om de tweede patch voor Horizon Zero Dawn op de pc. Patch 1.01 pakte al meerdere problemen aan, waaronder crashes bij het starten van Steam. Er blijven problemen bestaan die te maken hebben met 4k- en hdr-weergave en gpu-gerelateerde issues. Guerrilla erkent dat deze nog niet verholpen zijn, maar de patches zouden in ieder geval de diagnostische logging verbeteren om de problemen beter in kaart te brengen.

Horizon Zero Dawn verscheen 7 augustus voor de pc, maar al snel na de release stapelden de klachten van spelers met problemen zich op.

Reacties (102)


Tesla wil mmWave-sensoren gebruiken om auto's veiliger te maken voor kinderen

Door Hayte Hugo, 21 augustus 2020 09:5580 reacties

Tesla heeft de Federal Communications Commission gevraagd of het millimetergolfsensoren mag gebruiken in hun auto's. Met de mmWave-radar zegt Tesla kinderen te kunnen herkennen in auto's, waardoor bijvoorbeeld airbags beter kunnen werken.

Volgens een aankondigingsdocument van de FCC gaat het om een apparaat dat in de 60-64GHz-frequentieband werkt en gericht is op het interieur van de auto, maar ook tot twee meter buiten de auto scant. Wanneer het apparaat buiten de auto scant, zou het kunnen detecteren of een raam kapot is of dat iemand aan het inbreken is. Reuters schrijft dat het apparaat gebruik zou maken van vier zendantennes en drie ontvangstantennes.

Tesla claimt dat de mmWave-radar voordelen biedt boven camera's of stoelsensoren, zoals het kunnen detecteren van diepte en het kunnen kijken 'door' zachte materialen als dekens. Op die manier zou een kind dat omwikkeld is in een deken alsnog opgemerkt kunnen worden. De millimetergolf-sensoren zouden daarnaast ademritmes en hartslagen kunnen detecteren, waardoor de auto het verschil zou kunnen herkennen tussen een object en een persoon. Hiermee zouden de waarschuwingssignalen voor een gordel die niet in gebruik is, minder vaak afgaan als er een object op een stoel ligt in plaats van bijvoorbeeld een kind.

De sensoren zouden tevens de lichaamsgrootte van een persoon beter kunnen inschatten. Met deze data kunnen de airbags beter worden gebruikt, claimt het bedrijf. Met de mmWave-sensoren moet de auto ook herkennen wanneer er een kind in een warme auto is achtergelaten en daarmee voorkomen dat een kind in een oververhitte auto sterft. Of de eigenaar van de auto dan een signaal krijgt, of dat de auto dan een Dog Mode-achtige functie inschakelt, is niet duidelijk.

Op dit moment mogen de mmWave-sensoren in de Verenigde Staten alleen gebruikt worden als ze binnen een bereik van -10dBm en +10dBm werken. Tesla wil dat zijn radar met een hogere sterkte gaat werken en heeft daarvoor toestemming gevraagd bij de FCC. Onder meer Google heeft hiervoor eerder toestemming gekregen, voor de Soli-radar in bepaalde Pixel-telefoons. De FCC vraagt Amerikanen nu om hun mening over de mmWave-sensoren van Tesla.

Reacties (80)

Lees meer


Windows Subsystem for Linux 2 verschijnt voor Windows 10-versies van vorig jaar

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 08:4973 reacties, submitter: Hoppie

Microsoft brengt het Windows Subsystem voor Linux 2 ook naar de Windows 10-versies 1903 en 1909, oftewel de May 2019 Update en November 2019 Update. WSL2 verschijnt vooralsnog alleen voor x64-systemen.

Microsoft meldt WSL2 naar de eerdere Windows 10-versies te brengen omdat gebruikers hierom gevraagd zouden hebben. Gebruikers die de versies 1903 en 1909 van Windows 10 draaien, kunnen deze bijwerken naar OS-buildversies 18362 of 18363; als bij het versienummer het laatste getal 1049 of hoger is, is WSL2 aanwezig. De backport geldt alleen voor x64-systemen. Gebruikers van Windows 10 op ARM64 moeten Windows 10-versie 2004 gebruiken voor WSL2.

Microsoft introduceerde Windows Subsystem for Linux 2 bij de Windows 10 May 2020 Update van begin dit jaar. Met het subsysteem richt Microsoft zich op ontwikkelaars die bijvoorbeeld Linux-tools binnen Windows willen gebruiken. In plaats van op een relatief eenvoudige compatibiliteitslaag, zoals bij WSL1, is de tweede versie gebaseerd op een virtuele machine waarbinnen een door Microsoft zelf ontwikkelde opensource-Linux-kernel en de usermode van Linux draaien. Microsoft werkt eraan om Linux-bestanden binnen WSL vanuit de Verkenner te kunnen openen.

Windows 10 May 2020 Update WSL2

Reacties (73)


Hitman 3 verschijnt voor pc een jaar lang exclusief in de Epic Store

Door Olaf van Miltenburg, 21 augustus 2020 08:09163 reacties, submitter: BartvanOranje

De pc-versie van Hitman 3 is na release in januari 2021 twaalf maanden lang exclusief in de Epic Store te verkrijgen. Dat maakt ontwikkelaar IO Interactive bekend. Ook is er een nieuwe trailer van het spel, die de locatie Dartmoor toont.

IO Interactive meldt dat later deze maand pre-orders voor Hitman 3 geplaatst kunnen worden. Dat het spel in januari volgend jaar voor de PS4 en 5, de Xbox Series X en Xbox One, Google Stadia en de pc zou verschijnen was al bekend, maar de tijdelijke exclusiviteit voor de Epic Store was dat nog niet. Spelers kunnen hun progressie in Hitman 2 op Steam overhevelen naar Hitman 3 op het platform van Epic, belooft de maker. Ook kunnen spelers locaties van de twee eerdere Hitman-games importeren bij de Epic Game Store.

Tegelijkertijd is er een nieuwe trailer voor het spel verschenen. Die gaat over de Thornbridge Mystery-missie in Dartmoor in Engeland, een plek die volgens de studio 'een reputatie voor mythen, legenden en mysteries heeft'. De speler kan de rol van detective aannemen en moet proberen uit te vinden hoe een slachtoffer is vermoord. Tegelijkertijd moet alsnog een doelwit uitgeschakeld worden.

Reacties (163)