De energie en CO2 uitstoot in de productie van de auto zijn hoger dan wat de auto ooit uitstoot in gebruik, schijnt het.
Waar komt die onzin toch steeds vandaan? Waarom zijn er mensen die dit geloven? Het produceren van een accu is per cel ongeveer equivalent aan 50x opladen:
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/2515-7620/ab5e1e
Er zit 70 gram lithium in 1kwh aan accucapaciteit:
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/2515-7620/ab5e1e
een gemiddelde elektrische auto heeft ~50kwh aan capaciteit (educated guess)
een elektrische auto -accu gaat ongeveer 200.000km mee (de meeste geven je garantie voor minimaal 80% capaciteit na 150 duizend km, dus 200d is pessimistisch)
Elektrische auto's zijn ongeveer 5x zo energie-efficiënt als verbrandingsmotor-auto's:
https://www.youtube.com/watch?v=2rywz73vwKw
Dus volgens deze logica is de enige kans dat elektrische aandrijving slechter voor het milieu is dan verbrandingsmotoren, als het verkrijgen van 3,5kg lithium en het opwekken van 200.000km aan elektriciteit minimaal zo slecht voor het milieu is als het proces van de equivalente hoeveelheid olie uit de grond naar 200.000km aan benzineverbruik aan de pomp. En dan tel ik motorolie niet mee. Dat is natuurlijk best moeilijk meten want de milieuproblemen bij olie en lithium productie zijn compleet anders, het gaat niet alleen om uitstoot, maar toch een indicatie. Als het om uitstoot ging is olieproductie sowieso de dikke verliezer want lithium verkrijg je door een gat te boren in een zoutvlakte, er water in te pompen en het dan aan het oppervlak weer droog te maken. Behalve het (relatief verwaarloosbare) energieverbruik van transport en pompen komt daar geen uitstoot aan te pas. (Oke, waterdamp. oh nee toch.)
https://www.saltworkstech...hnologies-and-approaches/
Maar zelfs al zou je er vanuit gaan dat er geen verschil in milieu impact is, maakt het steden veel gezonder om in te leven en auto's veel veiliger om aan te werken en te gebruiken (ja echt! al die olieproducten zijn kankerverwekkend, en accu's zijn niet gevaarlijk als je de + en - polen niet tegelijk aanraakt, waar heel goed op gelet is bij het ontwerp en de werkplaatshandleidingen)
En dan hebben we het nog niet gehad over hoe elektrische auto's met lithium accu de infrastructuur voorbereiden op elektrische auto's met een toekomstige schone accu - als die er eenmaal is hoeft er niets meer te veranderen, en is het hele proces schoon van groene stroom tot toekomst-accu. En dat elektrische auto's veel langer mee gaan met veel minder onderhoud, en er dus veel minder verspilling is. En ze lekken geen olie. En ze maken minder lawaai, wat niet alleen fijn is voor mensen maar ook voor dieren. (Behalve snelwegen want bandengeluid - ook al word daar ook al naar oplossingen gezocht)
Ik verwacht niet dat veel mensen dit ook echt gaan lezen maar het moest er gewoon even uit. De voordelen van elektrische auto's wegen zwaar op tegen de nadelen, en er is een duidelijk en simpel pad naar 100% hernieuwbaarheid vanuit elektrische auto's, iets wat je van verbrandingsmotoren niet kan claimen - zodra er een zware metalen vrije accu is, is de elektrische auto letterlijk 100% recyclebaar en milieuvriendelijk. Maar zelfs op dat punt zal je nog mensen horen over hoe vreselijk elektrische auto's wel niet zijn want het is anders dus het moet wel slecht zijn, en oh nee mijn investeringen in bestaande fabrieken en de olie industrie! Ah gossie toch investeer maar in wat anders.