Tesla stelt alle Superchargers in Nederland open voor andere auto's - update

Tesla heeft al zijn snelladers in Nederland geopend voor auto's van andere merken. Dat laat het bedrijf weten. Het bedrijf begon vorig jaar al met een pilot daarvoor in Nederland. Voor die tijd waren de Superchargers alleen beschikbaar voor Tesla-auto's.

Tesla bevestigt op Twitter dat alle Nederlandse Superchargers open zijn voor auto's van andere fabrikanten. Gebruikers kunnen de snelladers gebruiken door de Tesla-app te installeren en daar op 'Charge Your Non-Tesla' te drukken. Vervolgens kan een betaalmethode worden geselecteerd en kan het opladen gestart en gestopt worden.

Gebruikers van andere auto's betalen wel meer dan Tesla-gebruikers. De kosten daarvoor variëren tussen de 0,69 en 0,71 euro per kWh, afhankelijk van de locatie. Tesla biedt ook een oplaadabonnement voor 12,99 euro per maand. Met dat abonnement wordt het tarief 0,29 euro per kWh. De tarieven worden vermeld in de Tesla-app.

Tesla begon in november vorig jaar met een pilot voor open Superchargers in Nederland. Dat gebeurde toen bij tien Supercharger-locaties. De pilot werd later uitgebreid naar Frankrijk en Noorwegen. Nederland is voor zover bekend het eerste land waar de pilot is uitgebreid naar alle Superchargers.

Eerder meldde website Electrek al wel dat Tesla in gesprek was met overheidsfunctionarissen van Noorwegen over het openstellen van het netwerk voor andere elektrische auto's 'tegen september 2022'. Het is niet duidelijk of dat nog steeds de planning is. De Duitse minister van transport gaf eerder ook al aan dat er in Duitsland gesprekken plaatsvonden met Tesla om het Supercharger-netwerk te openen voor andere auto's.

Wereldwijd heeft Tesla meer dan 30.000 Superchargers. De laders in Europa maken gebruik van de Europese ccs-standaard, die ondersteuning bieden voor een vermogen van maximaal 350kW. Tesla waarschuwde eerder al wel dat de snelladers mogelijk niet geschikt zijn voor alle auto's van andere fabrikanten. Zo zou de stekker niet lang genoeg zijn voor alle auto's.

Update, 10.46 uur: Meer informatie over de oplaadkosten en een optioneel abonnement is toegevoegd. Ook is verduidelijkt dat dit nog steeds een pilot betreft.

Tesla Supercharger

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

15-02-2022 • 09:07

465

Submitter: Fonsz

Lees meer

Reacties (465)

465
446
231
20
0
156

Sorteer op:

Weergave:

Hoop dat er ook een gezamenlijke app komt waar alle verschillende merken chargers verplicht op aangesloten moeten worden. Wil geen 10 apps met bijhoren registratie en administratie om mijn auto op te laden onderweg, zonder altijd naar een specifieke merk oplader te zoeken en je route te plannen met die gedachte.

Ik heb tijdens mijn vakantiereis bij wijze van test bij standaard laders op parkeerplaatsen bij tankstations mijn hybride proberen te laden. Overal was ik even bezig met een app of website en registratie, uiteindelijk nergens kunnen laden met allemaal verschillende foutmeldingen. Ook was niet altijd duidelijk welke knoppen ik op de paal en touchscreen allemaal moest drukken om het laden te starten. Veel is onnodig lastig gemaakt.
Mijn ervaring is dat je op 1 laadpas gewoon op vakantie kunt en bij 99% van de aanbieders kunt betalen. En dat je met 1 extra pas 100% dekking hebt.
Of ze dit ooit ook met een app gaan reguleren weet ik niet, maar bij de laatste aanbesteding in Duitsland van 1100 snellaadlocaties langs de snelweg was 1 van de eisen dat je er gewoon met creditcard kunt betalen.
Ik heb er nog niet heel veel verstand van, ik heb een pas van Engie en die werkte nergens van Duitsland tot Turkije. Creditcard werkte ook nergens. Dat Duitsland dat heeft verplicht is een mooie vooruitgang iig. Ik hoop alleen wel dat ze ermee ook een verplichting van vooraf het tarief tonen hebben. Dat is ook lang niet overal het geval.
ik ben met een renault zoe naar turkije gegaan en had daarover hier een verslagje gemaakt:

https://gathering.tweaker...message/68066114#68066114

ik kan je garanderen dat je met 2 passen (plugsurfing en shell recharge) al 95% van het laadnetwerk in europa kunt gebruiken tot en met de meest oostelijke snellader in bulgarije, paar kilometer verwijderd van de turkse grens. voor turkije zelf mag je weer gebruik maken van de turkse aanbieders ZES en Esarj, dat vergt een klein beetje onderzoek, maar de engie pas is troep moment dat je naar het buitenland gaat.

moment dat je zonder na te denken die kant op kan gaan met een EV is het pas echt makkelijk, dat is nog ver verwijderd behalve als je een tesla gebruikt met hun nadeloze infotainment die alles voor je regelt.

als alle tesla superchargers open gaan in europa wordt het leven wel heel makkelijk gemaakt voor ons allemaal.
Verlag ziet er lekker uitgebreid uit, ga hem later even goed doornemen bedankt! Wel gewaagd overigens met een Zoe naar Turkije :) Engie heb ik genomen omdat je daarmee goedkoop in Rotterdam kan laden bij de publieke laadpalen.

Ik heb maar een GTE niks boeiends kwa bereik, maar dacht nu ik toch dit bij me heb even testen hoe het allemaal werkt. Ben tijdens mijn rust echt uren bezig geweest met allerlei pagina's en apps om met creditcard te laden enzo, nergens is het me gelukt. Het elektrische deel is overigens heerlijk bij grensovergangen als je lang moet wachten, super voor de comfort en verbruik.
Ik heb een pas van bluecorner en die werkt ook in Nederland maar in Frankrijk lukte het niet.
Mijn ervaring is bijna het tegenovergestelde. Bij vrijwel elke aanbieder moest ik een andere app gebruiken. Je hebt ook wel generieke apps die je kan gebruiken, maar niet overal en niet voor hetzelfde tarief. Wat dat betreft mag de EU toch wel wat standaards neerzetten, want het is wel een zooitje. Per land zal het ook wel veel schelen. Mijn ervaring "buitenland" is beperkt tot Spanje. Onderweg alleen Tesla laders gebruikt en daar heb je geen omkijken naar.
Dat is dus precies één van de overwegingen om Tesla te rijden. Nooit gekloot met apps of pasjes op lange trips, je reist altijd via het eigen supercharger netwerk waar je gewoon aansluit en laadt.
Heb alleen een pas die ik Nederland nog wel eens gebruik, erg handig als je eens bij de Efteling staat en wilt laden.
Het gaat om geld verdienen met "nieuwe brandstof", ik denk dat je weinig in te brengen hebt, onze overheid wil de verdiensten op peil houden, of dacht je werkelijk dat elektrisch rijden goedkoper zou worden dan benzine etc...?!

ach de naiëviteit zal vanzelf verdwijnen, weer een illusie armer...
Oh nee hoor, die illusie heb ik nooit gehad. Linksom rechtsom je zal minimaal hetzelfe moeten betalen. Ik was wel altijd benieuwd op welke manier het zou gebeuren. Had eerder een geleidelijke stijging verwacht ipv plotse stijging van 200 tot 300% op de gas en elektra markt. Met elektra blijft er mits je de ruimte hebt, wel de mogelijkheid om het zelf op te wekken met zonne-energie om er zo iets aan te ontkomen. Alleen als dat teveel wordt, zal die gemiste inkomsten weer via een andere belasting binnengehaald worden.

Het gaat mij hier meer om gemak, duidelijkheid en vooruitgang. Er moet nog veel gebeuren voordat de overgang daadwerkelijk kan gebeuren op grote schaal.
Tip voor later: als je op vakantie gaat met de EV, schaf dan een maandje elvah aan. Dat is een all-you-can-charge maandelijks afzegbaar abbonement waar je zo goed als overal in europa onbeperkt kan laden. Kost voor een 70kwh batterij 180 euro (wat je er vanaf ongeveer 5000 km al uit hebt, afhankelijk van hoe snel je rijd, of 2500km als je alleen snellaad).

Tis duits only, maar werkt ook gewoon voor de Nederlander. Enige wat je hoeft te doen is ff een mobiel nummer in duitsland te regelen en je bent golden.

Edit
Nvm, ze hebben hun all you can charge abbo opgeschort door de stijgende energieprijzen. Jammer, was echt ideaal. 1 app voor echt alles en ook nog mega goedkoop als je naar spanje rijd.

[Reactie gewijzigd door tjberkhof op 22 juli 2024 17:30]

Jammer, het is soms al druk op sommige populaire plaatsen, en het aantal Tesla's stijgt ook al!
Een paar quotes uit de aankondiging zijn wel goed om mee te nemen in de beeldvorming:
More customers using the Supercharger network enables faster expansion. Our goal is to learn and iterate quickly, while continuing to aggressively expand the network, so we can eventually welcome both Tesla and Non-Tesla drivers at every Supercharger worldwide.
Tesla drivers can continue to use these stations as they always have, and we will be closely monitoring each site for congestion and listening to customers about their experiences.
Als dit betekent dat we straks op meer plaatsen superchargers krijgen en/of dat bestaande uitgebreid worden, dan ben ik voor.

[Reactie gewijzigd door koning53 op 22 juli 2024 17:30]

Met die abbonementsprijs krijg je stroom voor 29ct per kWh zie ik. Dan wordt het goedkoper om de Tesla laders te gebruiken in plaats van thuis te laden. Mijn contract is net verlengt en nu betaal ik 48ct per kWh, het wordt dus interresant om de auto op te laden bij Tesla en dan thuis de stroom te gebruiken.Dan wordt het wel erg druk bij de laders als meerdere mensen dat doorkrijgen.

Nederland wordt steeds gekker met andere energie tarieven voor bedrijven dan voor consumenten.Ik snap dat ze elektrisch rijden willen stimmuleren, maar als ze ook elektrisch verwarmen willen stimmuleren zullen ze toch eens iets moeten doen aan de momenteel erg hoge kWh prijs.
Die prijs is incorrect. Tesla hanteert bij elke locatie verschillende prijzen. Zo is het in Badhoevedorp €0,69/kWh voor voorbijgangers (en €0,26/kWh voor abonnees) en in Oosterhout €0,68/kWh voor nietsvermoedende bezoekers versus €0,28/kWh voor abonnees. Geen peil op te trekken dus.
https://twitter.com/elect...&t=dCqRXcbn2XhLW2uUlT8LTg
hoe kan je die prijzen eigenlijk op voorhand te weten komen?
Ja dat is dus bizar ondoorzichtig. De -enige- plek hiervoor is de Tesla-app. Maargoed, wat niet is kan nog komen (andere apps, QR, scherm, paslezers etc).
euh, ik heb de app. maar zie nergens die prijzen...
Dat is geen publieke lader. Alleen in Nederland zijn laders beschikbaar voor ieder (en nog een aantal testlocaties in Frankrijk).
Als Tesla eigenaar zie je het voor non publieke superchargers op de popup als je in de tesla op het scherm op een supercharger klikt.
ik plan helaas de meeste ritten als ik achter mijn PC zit :-)
Zou toch handiger zijn als ik dit online ook ergens kan opzoeken...
Eens hoor. Even als tip: veel autofabrikanten (zoals tesla, kia of hyundai) hebben hun eigen laadpas waarmee je met een abbonement goedkoop kan laden. Mijn Hyundai laadpas kost 10 euro per maand en ik kan voor 25 cent laden.
Waar kan je dan voor 25 cent laden? Alle laadpalen in NL?
Alle openbare ac laadpalen in europa is 25 cent.

De tarieven voor snelladen durf ik niet te zeggen, heb ik nog nooit gedaan.
Alle openbare laadpalen in NL, buiten Nederland gelden geen vatse prijzen, alleen een vaste opslag per laadsessie (ik heb de pas zelf ook)
Kijk maar even in je app en zoek de eerste de beste AC paal uit in Duitsland... Niet dat je straks in Duitsland staat en opeens onverwachts een dikke rekening krijgt.

Maar de tip is zeker goed, ben heel blij nu met deze optie met de verschrikkelijke kWh prijzen thuis.

Nog een tip: Kijk voor thuisstroom even hier:
het grote day ahead energie prijzen topic.

Wellicht is dat interessant, er zijn zelfs nu soms tijden dat een kWh bijna gratis is, moet je het wel goed plannen.
Als de kost van een bidirectionele thuislaadpaal gratis was en de laad/ontlaadcyclus 100% efficiënt zou geweest zijn dan had jouw theorie geklopt, maar aangezien er in de praktijk tot meer dan 30% verliezen kunnen optreden tussen de elektriciteit die aan de snellader geladen wordt en de elektriciteit die thuis als AC door je huishoudtoestel opgenomen wordt gaat die vlieger niet op.
Met 30% verlies kan het nog steeds uit 29ct is dan 0.7kWh dan kom je op 41.4ct oer kWh. Nog steeds 6.6ct goedkoper dan wat ik nu heb, bij 197kWh heb je dan ook het abonement van 12.99 er uit. Een gemiddelde Nederlander gebruikt 320kWh in de maand, dan kom je op een besparing van iets meer dan 8 euro per maand, de moeite niet echt waard.

Uiteraard is het niet praktisch, het ging me meer om de scheve energieprijzen in de markt.
En je vernaait je accu...
Je vergeet ff het abonnement van 12,99€ pm en de tijd dat je aan de lader staat en de schade die je aanbrengt door altijd te snel laden 😀
Plus dat je van en naar de lader toe moet rijden wat ook veel stroom kost.

Het is een beetje hetzelfde als tanken in Belgie, soms kan het voordeliger zijn maar soms ben je meer tijd en moeite en brandstof kwijt dan dat het iets oplevert.
De laatste maanden kon je contracten afsluiten met een terugleververgoeding van boven de 50 cent/kWh voor een jaarcontract.

Kan je dus geld verdienen door de hele dag heen en weer te rijden:p
Om je op nog meer waarschijnlijk illegale ideeën te brengen, je kunt ook met je buren die nog een oud goedkoop conrtract hebben afspreken om hun stroom terug te leveren via jouw dure aansluiting.Kun je de winst verdelen, ik bedoel als al die bedrijven kunnen handelen in stroom mogen wij consumenten het ook toch :+
Oh, dat is best een goed idee. Als het verschil tussen de kosten en terugleververgoeding 20 cent per kWh is (dat kan best met de huidige prijzen) kan je met een 3x25A aansluiting per maand €2500 verdienen. Dat is best de moeite om even een 4 polige kabel naar de buren te leggen. :+
. Mijn contract is net verlengt en nu betaal ik 48ct per kWh, het wordt dus interresant om de auto op te laden bij Tesla en dan thuis de stroom te gebruiken.
lol. dan ga je dus eigenlijk stimuleren om energie te transporteren met je auto, terwijl daar ooit kabels voor in de grond zijn gelegd 8)7

ik snap dat het net onder spanning staat, maar daar moeten toch betere oplossingen voor zijn.
Alleen is vaak snelladen in het algemeen niet goed voor de accu.
Ik moest om deze aankondiging lachen.

Gebruikers van andere auto's betalen wel meer dan Tesla-gebruikers.

Als Shell hogere prijzen voor een liter benzine rekent voor een Audi dan voor een Dafje zou de wereld te klein zijn.
Misschien... maar Shell is ook geen automerk, he? En het is voor zover ik weet nooit gebeurd, maar Audi zou met Shell een korting af kunnen spreken voor Audi rijders. Evenzo heeft (of had, een aantal jaren terug, weet niet of het nog zo is) de ANWB ook een korting voor haar leden.
ANWB heeft inderdaad nog steeds korting voor leden bij een aantal maatschappijen.
Aangezien ik tegen de grens met Duitsland woon, is het voor mij nog steeds een stuk interessanter om te tanken in Duitsland ;)
En je denkt dat het nu niet gebeurt met tankpassen? Die krijgen ook een lagere prijs per liter vanwege het bulkvoordeel. Denk zelfs dat (DAF-)truckers met een tankpas minder per liter diesel betalen dan de leaserijder met zijn Audi en die betaalt minder dan een gewone consument zonder enige tankpas. Dus dit is al veel langer de gewoonste zaak van de wereld. Of dat nu terecht is of niet, het is niet iets dat alleen voor electrisch laden geldt.
Ik vind ook raar dat dit kan. Maar volgens mij komt dit door de abonnementsvormen die er bij worden geleverd. En die mogen dan wel weer legaal aan bepaalde producten worden gelinked.
Ehm, Tesla heeft geïnvesteerd in de laad-infra en de Tesla-rijders (of eigenlijk hun werkgevers :-) ) hebben hier indirect aan meebetaald.

Niet gek dat Teslabestuurders dan minder hoeven te betalen toch?
niet alle Tesla rijders hebben de auto van de firma hé :-)
Nee natuurlijk niet. Sterker nog; Vorig jaar heb ik me georiënteerd op een eerste generatie Model-S, maar heb toch besloten de hybride die ik nu rij lekker op te rijden :)

Maar ga je kijken naar percentages is het percentage privé rijders onder de Tesla-rijders verwaarloosbaar.
Klopt... Ken niemand anders dan mezelf die zo zot is :-)
Och, je bent niet alleen. ;)
Dat is toch niet te vergelijken? De Tesla Superchargers zijn aangelegd voor, je raadt het al, Tesla's! Ze stellen ze nu open voor andere gebruikers, tegen een meerprijs, lijkt me de normaalste zaak van de wereld.
Het is de taak van de overheid om dit te reguleren, net zoals pompen aan de snelweg, dus ik verwacht dat merkgerichte laadstations op termijn verdwijnen. Zeker niet normaal dus...

[Reactie gewijzigd door Han_Solo op 22 juli 2024 17:30]

Ik hoop het echt van niet.

Je ziet nu al dat er veel concurrentie is, verschillende stekkers, verschillende laadsnelheden (400V/800V) en bestemmingsladers, snelladers en alles wat daar tussenin zit.
In deze fase moet er gewoon lekker geconcurreerd worden en moet niet een of andere ambtenaar gaan bepalen wat de spelregels zijn die 3 jaar geleden misschien nog enigszins logisch waren, maar ondertussen voor niemand meer zinnig zijn.

Tesla opent nu ook z'n laders, dus blijkbaar is de druk vanuit de markt groot genoeg om het te doen zonder regeltjes.
Tesla opent ze omdat meerdere regeringen dit als eis stelden voor de goedkeuring van verdere uitbreidingen van het netwerk. Zonder regeltjes was dit niet gebeurd. Heb even geen bron maar uit mijn hoofd was noorwegen en/of duitsland hier leading in..
Tesla heeft aangegeven dat iedere andere partij had kunnen aansluiten, als ze evenredig mee hadden betaald aan het netwerk. (niet zo gek toch?) ondertussen zou het prima kunnen zijn dat Tesla de keuze heeft gemaakt om gewoon te gaan verdienen en fastned te beconcureren zonder dat de andere auto-fabrikanten zich hoeven in te kopen.
Die druk waar jij het over hebt, die heb ik Nederland in ieder geval nog nooit gehoord.
En dan worden ze geel en heten ze Stroommaat.
Ik ken de standaardtarieven niet.
Maar mij lijkt mij de grootste vraag of ze hierdoor duurder zijn dan de alternatieven voor niet Tesla rijders.

En op zich was het te verwachten dat dit op een bepaald moment zou gebeuren.
Aan diensten geld verdienen is voor de meeste bedrijven de beste inkomstenbron.
Een tijd de laadinfrastructuur gebruiken als meerwaarde voor mensen een Tesla te laten kopen en wanneer dit verzadigd geraakt op deze manier inkomsten generen door andere ook te laten laden.
More customers using the Supercharger network enables faster expansion. Our goal is to learn and iterate quickly, while continuing to aggressively expand the network, so we can eventually welcome both Tesla and Non-Tesla drivers at every Supercharger worldwide.
Het zal daarmee zijn dat er in heel België voor 2022 maar 2 nieuwe Tesla Superchargers voorzien zijn en er ettelijke Superchargers van de roadmap zijn gehaald... :|
Snap het wel, tarief ligt fors hoger dan voor Tesla’s 😉 dus fastned is nog altijd voordeliger. Maar de extra omzet zal helpen in de groei van de locaties gok ik
Fastned kost 0,69 per kWh. Tesla 0,69-0,71 per kWh. Dat scheelt dus vrijwel niets.
Met abonnement kost Fastned 0,45 en Tesla 0,29.
Ionity kost 0,79 zonder en 0,35 met abonnement.

Zo duur is Tesla dus niet.
Ah, dan is fastned duurder geworden. Was rond de 54ct meen ik. Geeft ook wel aan hoe vaak je bij een snellader staat 🙈😂 want tesla laden bij tesla staat mij 24/25 ct van bij.
Inderdaad, was afgelopen november dat Fastned duurder is geworden.

De genoemde Tesla-prijzen waren overigens voor niet-Tesla auto's hoor. Voor Tesla's is het inderdaad nog steeds ergens rond de 25 cent gelukkig.
Die abonnementen vergelijken is echter waar je (wat mij betreft) totaal de bocht uitvliegt.
Of je bij 400+ IONITY locaties mooi verspreid over Europa kunt laden tegen scherpe prijzen, of een rondje Nederland aan Van der Valk-snelladers, wie wil dat?
Waar heb je het over? Het ging om het verschil van Tesla ten opzichte van Fastned of Ionity. Niet Van der Valk snelladers.
Eh, er zijn 6000+ tesla superchargers in Europa…
35 locaties in Nederland, 15 in Noorwegen en 16 in Frankrijk. Waar iedereen kan komen laden (met CCS).
Dit is nog een pilot. :)
Als straks het hele netwerk open gaat is dat wel aanzienlijk meer dan die paar ionity stations. ;)
Ik denk dat je dit alleen maar kunt toejuichen. Want het betekent tegelijkertijd (waarschijnlijk) dat capaciteit onbenut is.

Het kan bijvoorbeeld betekenen dat tesla concurrentie ondervindt van bedrijven als FASTNED.
Onder de streep is dit alleen maar iets goeds.
Behalve dat eTrons nu al overdwars voor de SUC gaan staan omdat ze anders de korte kabel niet links voor in de auto gestolen kregen. Laatst een discussie met een minder sociaal figuur over gehad die dat naast me deed en zijn visie was “ik mag hier laden dus ik doe het zo”.
Dus moet het zo. Dat is niet asociaal vind ik. Ik snap wel dat het asociaal overkomt. En mensen raken dan gepikeerd en komen asociaal over. Ja dat herken ik wel. Het is een ontwerpfout van Audi. Kan je de autorijder niet kwalijk nemen dat dat tot asociaal gedrag leidt. Hier zie je dat fysiek ontwerp tot gedragsbeinvloeding leidt die onwenselijk is... Een soortgelijk geval heb je bijvoorbeeld ook met aanhangers. MOET je je aanhanger afkoppelen om überhaupt te kunnen laden. Tesla zal daar ook wat mee moeten. Met de bezine auto doen we dat ook niet. Maar het is verbijsterend hoe vaak ontwerp fouten herhaald worden terwijl ze al lang af te kijken zijn.

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Volgens loopje bij het parkeren op twee plekken met een gewone auto, zeker wanneer je daarmee ook 2 laadpalen blokkeert, altijd het risico asociaal bezig te zijn. De enige uitzondering die ik erop kan verzinnen is wanneer er heel veel vrije plaatsen zijn.

Maar anders lijkt het me je eigen verantwoordelijkheid om een plek te vinden waar je wel gewoon kunt laden.
Ik begrijp dat je geen elektrische auto rijdt?
Jawel, wij hebben een Model 3 en een Nissan Leaf. Maar juist daarom valt het mij op dat mensen vaak verkeerd geparkeerd zijn. Het gaat dan vaak om benzineauto's op plekken die gemarkeerd zijn als 'uitsluitend voor laden elektrische auto', maar het principe is hetzelfde: Door te parkeren op een plek of manier die niet hoort ontneem je een ander de mogelijkheid om te laden. Dat vind ik persoonlijk gewoon asociaal.
Maar dat is in dit geval de bestuurder niet aan te rekenen. Immers Tesla biedt het gewoon aan en door de te korte kabel is dit de manier om het te doen. Als je het iemand aan wilt rekenen dan is dat Tesla en niet de bestuurder.
Nou, daar ben ik het niet mee eens. Als jij een Hummer koopt en daardoor sommige parkeerplaatsen te krap zijn, dan zeg je toch ook niet "hadden ze de plekken maar breder moeten maken, dan hoefde ik niet op de stoep te parkeren"?

Tesla Superchargers zijn altijd zo geweest. Er is geen enkel moment geweest in het verleden (tijdens aanschaf van de <andere auto hier>) die je de indruk gaf dat je een recht had daar te mogen laden. Tesla maakt het nu technisch mogelijk om te kunnen laden, maar zegt daarbij ook dat het, vanwege de korte kabel, niet voor iedereen mogelijk zal zijn.

Het feit dat het technisch mogelijk is, maakt het naar mijn idee niet ineens een soort grondrecht om daarvan gebruik te kunnen maken. Als je auto niet in het gaatje past, dan rij je gewoon door naar Ionic of Fastned zoals je dat altijd deed. Je gaat dan toch niet op 2 plekken staan, of op de stoep, of in de bosjes, etc, etc... het past gewoon niet.
Tesla heeft juist altijd aangegeven dit wel te willen. Zie oa https://www.extremetech.c...other-electric-car-makers (2014)

Als je met de Hummer naar de supermarkt gaat en de plekjes zijn te klein dan zet je 'm imho ook zo goed mogelijk neer, maar ga je niet doorrijden naar de volgende supermarkt in de hoop dat er daar passende lijntjes zijn getekend.

Overigens is er de volgende best practice voor het laden van non-tesla's bij SUC's, lijkt me een prima oplossing:
https://uploads.tapatalk-...b6f3133939b3eae1980eb.jpg

[Reactie gewijzigd door m24 op 22 juli 2024 17:30]

Het feit dat Tesla dit heeft aangegeven doet niks af aan het feit dat je er bij de aanschaf van een andere auto dus niet vanuit kon gaan dat dit ook echt zou gaan gebeuren en zo ja onder welke voorwaarden. Het feit dat ze het al vanaf 2014 roepen geeft juist eerder het idee dat het er niet meer van gaat komen.

Die best practices zien er niet bepaald uit als een officieel door Tesla uitgegeven document, maar behalve dat, bij de "Goofy" voorbeelden zet je dus je auto neer op zo'n manier dat Tesla's (en andere "niet Goofy's" dus niet meer kunnen laden. Deze hebben immers de door jou gebruikte paal nodig voor de (vrije)plek ernaast.

Maar goed, dat valt dan wellicht nog enigszins door de vingers te zien aangezien je in ieder geval maar 1 parkeerplek inneemt en het voor jou als lader wellicht niet direct duidelijk is dat je dit aan het doen bent.
Ook gezien de politieke druk was het voor mij altijd wel duidelijk dat het open zou gaan. :)

Maar goed, ik ben blij dat we elkaar kunnen vinden in de best practice.
Ik begrijp dat jij met een etron rijdt? ;)
Nee hoor gewoon eerste generatie renault zoe.. Dus armoedzaaier ;-) qua range...
Het is wél asociaal. Tesla stelt in de app dat je als gast gewoon netjes in de vakken moet parkeren en dat je niet buiten vakken mag komen om toch aan te kunnen sluiten. Er staat zelfs een plaatje bij hoe het niét moet (zeg maar: de eTron manier). Als je het dan willen en wetens toch doet dan ben je een asociale hork die zelfs de voorwaarden van de leverancier overtreedt. Je bent lekker dikke-ikke bezig.
Als de auto niet geschikt is voor de locatie heb je pech en moet je ergens anders gaan laden. De aanleiding van het gedrag is irrelevant als iemand op twee plekken gaat staan is dat per definitie asociaal (hinderlijk voor anderen).
We hebben een discussie over auto's opladen. Volgens mij moet jij relaxen en niet je mede-Tweakers proberen te beledigen met woorden als "metroman". Jammer dit!
Het is geen ontwerpfout van Audi. Het is een ontwerpfout van Tesla om zo'n vreselijk korte kabel aan een SuC te hangen, terwijl openstellen voor andere merken al langer op tafel lag.
Onzin, Waar haal jij het vandaan dat Tesla het openstellen al heel lang op tafel had liggen?

Veel analyses hadden juist het idee dat Tesla het beter niet had kunnen openstellen omdat hierdoor de Tesla eigenaren nadelige effecten ondervonden zoals bijvoorbeeld.
- Auto's die niet kunnen superchargen (hoof voltage) hebben meer tijd nodig en dus 'blokkeren' ze een laadpaal voor andere Tesla's.
- Tesla Super Chargers waren het USP om een Tesla te kopen, met het openstellen is de USP weg.

Zoals ik het dus zie was de Tesla SC altijd alleen maar bedoelt voor Tesla's en die hadden altijd op dezelfde plek een laadpoort. Dan heb je je totaal NIETS aan een langere laadkabel.
Tesla's missie is om de energietransitie te bevorderen. Ze waren al langer met andere fabrikanten in gesprek om samen te werken, daar is niet op in gegaan, maar het initiatief was er vanuit Tesla wel degelijk.
Geen ervaring hoor, maar kan je aan zo'n laadstekker niet een verlengstukje koppelen die je standaard in je Audi kan leggen? Een metertje extra?

PS. Wat me wel verbaasd is waarom de auto's niet standaard een laadpoort hebben aan 2 zijden, bijvoorbeeld achter het logo aan de voorkant een 2e connector. Lijkt me toch niet heel duur om te implementeren?
De CCS stekker kan helaas niet verlengd worden, daar is hij speciaal voor gebouwd.
Tuurlijk wel. Moet je alleen de juiste contrastekker voor hebben.


Het kan heel goed, maar of je het moet willen is een andere vraag. Met deze vermogens zou ik het iig niet doen.
Natuurlijk niet, die dingen zijn vloeistof gekoeld
Het gaat mij er niet om dat die kabel liquid cooled is, want dan pak je een dikkere kabel, probleem opgelost. Nee het gaat mij erom dat je een connector hebt liggen (op de grond) die mogelijk niet volledig waterbestendig is, geen actieve locking. Dat baart me meer zorgen (mogelijk schokgevaar) dan de kabeldikte.
Verloopjes/verlengdingetjes voor kabels waar 300 kW doorheen gaat is geen goed idee. De norm verbiedt dat dan ook.

300 kW is voldoende voor iets van 500 woningen.. Dat is echt geen kattepis.
Er is geen industrie standaard… nog even 10 jaar wachten…
Denk dat de locatie van de laadklep niet echt nuttig is om te standaardiseren. Nu geeft het je vrijheid om je auto ontwerp te optimaliseren. Het lijkt me parktischer het laadstation universeel te ontwerpen.
Niet allleen de laadklep, de connector is ook iets dat bij sommige merken verschillend is. De plaatsing van het laadstation, de wetgeving over wie er mag laden, geen duidelijkheid wat het laden kost….
Met CSS hebben we het connector probleem opgelost denk ik, maar daar is een standaard zeker handig ;) Inderdaad ben ik het met je eens dat er in de wetgeving nog het e.e.a. te regelen valt. Het is eigenlijk best vreemd dat tankstations tarieven zichtbaar moeten communiceren en laadstations niet.... Ook dat laadstation infrastructuur voor iedereen open moet zijn is wel uitgesproken door de politiek, maar nog niet in wetgeving gevangen.... Staat vast nog op de backlog in Brussel. ;)
Tuurlijk dat is ook een interpretatie. Ik zou zeggen klaag bij Tesla / Elon Musk op twitter. Wordt hij misschien wakker ;-)
Zie het als een kans - Tesla zou een aantal van die plekken moeten maken waar je ook met dit soort auto's terecht kan :)
Rare opmerking "ontwerpfout van Audi". Het is gewoon het ontwerp en overal bij elke lader past alles prima, enkel bij de kortzichtige Tesla SUC niet. Lijkt me dus meer dan een ontwerpfout van Tesla door geen rekening te houden met andere auto's. Is dat dan een redelijke stelling?

Porsche heeft ook de laadpoort op een gelijke plek zitten trouwens.
Het is een ontwerpfout omdat de fabrikanten geen onderzoek doen wat het beste systeem is wat het meest gebruiksvriendelijke is voor de gebruiker.
Techneuten zoeken altijd (gek genoeg) naar oplossingen die ZIJ het meest voor de hand vinden liggen of voortkomen uit de keuzen die eerder in het technisch ontwerpproces zijn gedaan. DAAROM moet je de gebruiker voorop zetten. Tesla lijkt de enige in het landschap die dat schijnt te begrijpen: ze hebben de hele ecologie zelf ontworpen en met gebruikers getest. Daarom zit er bijvoorbeeld een goed entertainment systeem in. Dat is waarom ze constant lopen te tweaken op de software om het gebruikersvriendelijker te maken. Mijn renault zoe is een drama wat dat betreft. Nergens een plek om bug te melden oid. Terwijl het allemaal software is... En ik ben techneut geweest. En het is een drama om deze wijsheid naar de collega's over te brengen...

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Er is niks fout aan het ontwerp want het werkt zeer goed, al decennia... Als Tesla niet zijn SUC open zou zetten was er geen vuiltje aan de lucht en zou je dit ook geen fout noemen, maar nu opeens wel omdat iets wat er niet voor bedoeld is minder past dan optimaal.
Tja dat is waar. Maar daarmee gaan we er natuurlijk niet komen: het doel dat iedereen minder vervuilend en veel energiezuiniger gaat rijden.
Dit argument begrijp ik niet, hoe komen wij er niet dan?
Er worden meerdere ecosystemen aan elkaar gekoppeld voor betere onderlinge verdraagzaamheid en uitbreiding en door wat teething problemen komen we er niet meer?
Ik kan je verzekeren dat de toekomstige SUC gewoon een langere kabel krijgen, net als de vervangingskabels als er een stuk is. Wie weet worden ze allemaal wel pre-emptive vervangen met de tijd.

Het enige "probleem" is dat Tesla rijders nu gaan klagen dat de SUC vol staan met andere auto's omdat de regering dat zo pusht (ook al kunnen zij ook bij 'onze' laders opladen...).

Voor EV's iig een opsteker.
Tja omdat je oplossing in de toekomst ligt? Alsen en veronderstellen dat het wel goed komt?
Met als xyz dan conclusie komen we er niet. En al helemaal niet als heel veel andere mensen dan ook nog andere scripts moeten onthouden omdat hun elektrische auto wat anders doet. Dat heet standaardisatie en dat is in de technische wereld nog steeds niet altijd de gewoonte. Maar ja technische ontwikkelingen zijn er ook en die zijn niet altijd te voorspellen. Het gaat erom wat gebeurt er als de schaalgrootte en aantallen groter worden...
De oplossing voor een teethingprobleem van verschillende ecosystemen samen voegen liggen per definite in de toekomst. Twee aparte ontwerpen samen laten werken gaat nou eenmaal vaak gepaard met problemen die opgelost moeten worden. Dat is hoe realiteit werkt en heeft niks met standaardisatie te maken, die er al is want ze gebruiken dezelfde stekker met dezelfde voltages.
An sich heb je daar gelijk aan. Maar dit had dus ook op voorhand gedaan moeten worden. Nu moeten we repareren. Dat is mijn opmerking. En opnieuw er zijn meerdere soorten stekkers. Mennekes 1, 2, DC, CCS en god weet wat. En al die auto's (en dat zijn er best veel) komen allemaal als tweedehands op de markt.
Nu probeer je een beetje de discussie te verwateren door af te geven op andere EV’s en hun eventuele afwijkende stekkers terwijl het daar niet over ging.
Toch is het asociaal. Waarom moet iedereen accepteren dat jij komt laden met een auto die zo incompatibel is dat je twee keer zoveel ruimte inneemt en mogelijk anderen belemmert in het laden? Jij hebt voor die auto gekozen, waarom dan de nadelen ervan afwentelen op anderen? Ik zou zeggen: ga ergens anders laden.
En daar hebben we het WEER: geen enkele empathie. Natuurljk heb je gelijk. Maar veel mensen zijn niet in staat om alle voor en nadelen van een elektrische auto te wegen als die zouden kopen. De meneer/mevrouw in kwestie heeft het ding gekocht met de gedacht dat een duur automerk daar over heeft nagedacht. Maar ja dat blijkt dus niet zo. Je kan moeilijk je aankoopprijs terugvragen of wel? We maken nooit fouten of zo?
Waarom zit er een entertainment auto in de Tesla? omdat je laadtijd hebt.
Waarom heeft volkswagen dat niet? omdat ze niet zelf het laadnetwerk in beheer hebben en de ingenieurs daar dus niet over nadenken want het zit niet in de beleving. Etc etc. Onze samenleving zit er vol mee. Je moet dus ageren tegen Audi. En inderdaad Audi rijders zullen ook wat moeten doen aan hun interactie. Maar ja als je leeg bent ga je toch echt laden en moet je wachten. Is dat nu zo erg?
Ik heb dit meegemaakt in Frankrijk. Dat is nu zoals het is. Er is een laadpaal schaarste en we zullen dus sociaal met elkaar moeten omgaan. Totdat de laadpalen schaarste er niet meer is. Loop niet tegen de medemens te klagen maar schop/klaag tegen de autofabrikanten, je gemeente met te weinig laadpalen en Tesla voor het zo kniepig inrichten van hun laadpalen. Dat is hoe er verandert: de boze klant tegen de fabrikant. Niet het verdeel en heers van knokken tegen elkaar waardoor er niks gebeurt...
Ik zit anders vrolijk Scooby Doo filmpjes te kijken via USB op het 10 inch scherm van mijn iD3 :)
Goed! haha maar kan wel beter denk ik dan. Koop een Tesla hahaha... Ikzelf rijd in een zoefje. Zelfs dat wat jij doet is niet mogelijk haha. Krijg je er van als je negen jaar geleden dat geval koopt.

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Het is een lease auto, mocht hem net qua budget nemen. Maar filmpje kijken is best relaxed tijdens het laden.. en de iD kan prima laden op dit tesla netwerk. gewoon kont achteruit inparkeren en daarna stekker erin.
"Don't you guys have phones?" 🤣🤣
Ja, totdat je zo oud wordt en een leesbril nodig hebt omdat kleine k..scherm te kunnen zien. :'(
... tablet misschien?
Jouw denkwijze vind ik anders net zo asociaal.

Jij accepteert niet dat iemand helaas niet op een dezelfde manier kan laden en dus daarom twee plekken in moet nemen. En daarom maar weg moet blijven.
Als er geen andere mogelijkheid zou zijn, dan zou dat op gaan. Maar toen je die 'niet compatible' auto kocht was Tesla Superchargen geen optie en laadde je ook gewoon op plekken waar het wel kan toch?

Nu Tesla het technisch mogelijk gemaakt heeft om een laadsessie te starten met een ander type auto, doet niets af aan het feit dat meerdere plekken innemen voor jezelf gewoon een beetje aso is.
Juist jouw opmerking is zeer asociaal. Voel je dat zelf ook aan? Jammer dat in onze maatschappij mensen zo snel verhufteren en nauwelijks meer oog lijken te hebben voor de ander.
Holy crap, hoe goed moet je leven zijn als je je hier daadwerkelijk druk om maakt
Hahaha, ja echt he, nou, ik had laatst een lege mobiel... DAT IS PAS EEN PROBLEEM!! 🤣
Dat Audi de laadpoort plaatst op een plek die niet compatibel is met een Tesla lader is inderdaad de schuld van Audi.

Dat de rijder een auto koopt die niet compatibel is met een Tesla lader, is de schuld van die rijder
Dat de rijder die auto plaatst op 2 plaatsen, is de schuld van die rijder.
En dan is dat gewoon asociaal en mag dat gezegd worden.
Iedere Audi EV rijder die er nu rond rijdt, kon er bij aankoop niet van uitgaan dat hij/zij bij een Tesla lader kon laden, de aankoop was dus ook gedaan met in het achterhoofd dat hij/zij zijn/haar trajecten kon doen zonder gebruik te maken van Tesla laders. En toch besloten om een Audi te kopen. Dus dan is dubbel asociaal om op 2 plaatsen te gaan staan.
Vroeger had je een gat aan de zijkant van de vierwieler, konden alle pompen bij. De slang was vaak zelfs lang genoeg om tot aan de andere kant van de auto te tanken. Zo te lezen aan de comments is er toch een flinke vooruitgang geboekt mbt het vullen van de auto.
Maar even iets serieuzer, Audi heeft hem mogelijk niet slim geplaatst, maar bij Fastnet laad je aan de zijkant toch? Tesla had gewoon langere kabels moeten aansluiten. Ons land is te klein om alles merk gebonden uit te rollen.
Dan kan je op veel meer auto's afgeven, Porsche heeft het ook. Lijkt mij een hele normale plek voor zoiets en alle kabels passen, alle.... behalve die van Tesla die er nooit voor zijn bedoeld en dan is het opeens de schuld van een ander dan van de kabelontwerper...
Ik ben het met je eens dat Tesla langere kabels had moeten plaatsen. Design technisch vind ik een laadpunt achter het voorwiel ook niet echt handig. Tesla is niet de enige plaats waar de laadpaal aan kop of achterkant van de auto staat. Mijn inziens had het laadpunt beter boven de acherwielen of daar achter kunnen plaatsen. De neus van een auto is meestal langer dan de achterkant, zeker bij Porsche of Audi. Het zijn geen Renault twingo's uit 91 dan was de neuslengte niet van invloed geweest. Als ontwerper kun je meenemen dat laadpalen aan de kopse kant of zijkant kunnen staan. Een standaard voor kabellengte en aansluiting zou niet verkeerd zijn.
Tja, het is maar net hoe jij zelf het laadpunt hebt of wilt hebben. Bij mij (etron) is het laadpunt exact goed omdat daar de kabel uit de heg komt terwijl de auto er naast staat, dan zou in de neus of de staart niet ideaal zijn als er file geparkeerd wordt en iemand rijdt er tegen aan. Dat lijkt mij pas echt gevaarlijk en super duur.
Ook als ik hem met de neus voor de garage zet (tweede laadpunt) heb ik daar liever geen stekker voor als de deur per ongeluk open gaat en de stekker een optater krijgt. Al met al vind ik dus de keuze van oplaadpunt aan de zijkant niet slecht. Dat Tesla de overtreffende trap deed en het helemaal op de punt monteerde heeft zo zijn handigheden, maar dat maakt het laadpunt op een iets traditionele plek niet meteen slecht of een ontwerpfout, dat is te rigoureus.
(Je kan dan ook afgeven op waarom Tesla maar een enkel laadpunt heeft en de etron er aan weerszijde een heeft)
Kan die Audi rijder toch netjes op 1 plaats bij Fastnet gaan staan?
Waarom heeft die dan de behoefte om een andere rijder te belemmeren om te laden?
Alles was toch al duidelijk toen hij die Audi kocht?
Behoefte om te belemmeren.... Ik weet zeker dat de Audi rijder niet opstaat met het idee laat ik vandaag de Tesla rijder eens belemmeren op de laadplek. Wat een nivo.
Duidelijk is: Iemand met een Audi heeft een lege accu en moet laden. Als de auto dan scheef staat en je toch kan laden zet je hem neer. Ik kan mij dat best inbeelden, komt er een Tesla rijder bij die nog even zijn "gram" komt halen. Ik zie dat zo ontwikkelen tot een drama.
Nederland is niet groot genoeg voor een laadinfrastructuur per fabrikant, daarom zeg ik dat Tesla langere kabels moet plaatsen. Ik begrijp inmiddels dat Porsche ook het laadpunt op deze plek heeft zitten. Design technisch had ik daar een andere keuze gemaakt maar ik ontwerp geen auto's.
Tevens begrijp ik dat laden geen uren duurt. Gun elkaar dat kwartiertje in plaats van elkaar af te branden.
Afbranden?
Zeg ik: sla die Audi rijder maar op zijn muil? Neen, maar het mag die Audi rijder wel duidelijk gemaakt worden dat hij asociaal bezig is.
En nogmaals: de Audi rijder had zijn wagen gekocht toen hij nog niet bij een Tesla lader kan laden, dus dat hij daar nu met een lege batterij staat, is toch echt zijn eigen probleem want toen hij de wagen kocht dacht hij toch zonder Superchargers te kunnen werken.
Ok. Dus alle nu gekochte etrons zijn niet asociaal want die wisten dat ze bij tesla mochten tanken? Lijkt me rare redenatie.
Of Tesla laders zijn gewoon te kort. Bezuinigen op interieur, afwerking en kortere laadkabels. Zo maak je idd winst.

Als Merk-X nu standaard gaat laden via inductie (en hiervoor ook infrastructuur gaat voorzien), dan zijn de Tesla eigenaars wss die het eerste klagen dat ze daar niet kunnen laden...


99% van alle automerken kan op 99% van alle palen laden.
Laad het nu net Tesla zijn waar het niet past. Waar denk jij dan dat het probleem ligt?

[Reactie gewijzigd door SadisticPanda op 22 juli 2024 17:30]

Of niet-Teslas hebben de poort op een onhandige plaats.

Met je strawman argument moet je niet afkomen, want er zijn geen inductie laders en er zijn geen Tesla rijders die daarover klagen.

Je 99% moet je ook eens nakijken. Ik denk dat het Supercharger netwerk echt wel groter is dan 1%.
En als het echt zo zou zijn dat 99% van de wagens op 99% van alle palen kan laden, dan is het wel super asociaal om 2 plaatsen te gaan bezetten op die 1% van laders.
Voel mij anders aardig sociaal in mij E-Tron, zorg tenminste voor grenscorrectie CO2 uitstoot :)

Zo’n vaart zal het ook weer niet lopen om bij een Tesla charger te gaan laden, die dingen staan op onmogelijke en de meest ongure plekken, lekker sociaal was dat :)

(stomme geneuzel discussies hier)
En dan quote je Hugo de Jonge? 8)7 Iemand die bewezen heeft de waarheid te verdraaien naar hoe het hem het beste uitkomt bij zijn publiek?

A-sociaal betekent simpelweg dat je geen rekening houdt met andere mensen. Iemand die twee parkeer- of laadplekken bezet houdt (terwijl er weinig beschikbare plekken zijn op die locatie) valt in mijn optiek daar inderdaad onder.

Heeft weinig met framing maar meer met mening te maken.
Tja omdat je iemand een sukkel vindt zegt hij per definitie stomme dingen? Dat is hetzelfde niveau van generalisatie en stopt je denken? Waarom zou je dat doen? Niet handig. Beter goed gejat dan slecht bedacht. En daarom haalde ik het aan. Het gaat om de betekenis wat ik schrijf.
Een mening is vaak een frame van denken. Het is 'shortcut' denken. Het zijn je kleine hersenen in routine emoties. Er kan verschil zijn maar vaak is dat niet zo. Dat is ons mens zijn. Dat heet je emoties de baas worden. Rationeel denken. Empathie leren etc... En het is een worsteling, voor iedereen inclusief mezelf. Wil nog niet zeggen dat we deze meta gedachten over onszelf niet moeten leren... Dat heet beschaving.

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Wat een nietszeggende woordenpasta.
Geen flauw idee hoe ik daarop kan reageren.
Je voelt je nu wel lekker superieur neem ik aan, blijf vooral zo verder doen 8)7

Maar goed, laat ons eens wat moeite doen. Jij zegt: "De vraag is waarom doet je dat METEEN? "
Wat? Het asociaal noemen? Heb ik toch al verscheidene malen geschreven? Op 2 plaatsen gaan staan, vind ik gewoon asociaal. Als jij dat niet vind, tja, dan hebben we gewoon een verschillende definitie van asociaal. Dan stopt het.
Ik weet niet welke argumenten ik kan aanbrengen om jou te laten inzien dat dat asociaal is. En weet ook niet welke argumenten jij kan aanbrengen om mij te overtuigen dat dat niet asociaal is (buiten iemand in levensgevaar)
Ik ben tegen dovenmans oren aan het praten. Dat is helaas nu het geval. Jammer. Dat is nu mijn beeld. Dat jij allemaal gissingen gaat doen over mijn gevoel dat laat ik geheel bij jou. Dat is nu precies waar ik het over heb. En volgens mij snap je ergens best wel wat ik bedoel. Ik zeg niet dat het asociaal kan zijn wat er gebeurt. Maar meestal - meestal - is dat niet zo. En is het goed om tot 10 te tellen. Je zit zelf in de auto en hebt meestal ook haast. Je draait op automatische piloot. De kunst is je irritatie om te zetten in een vraag: waarom zou hij/zij dat nu doen. Het past niet in mijn verwachting. Wat doe ik: LAAT ik me irriteren of... En dat asociaal gedrag voorkomt dat ga ik niet ontkennen. Natuurlijk. Er zijn gevallen dat het asociaal is.
En het rare van deze interactie met jou: Waarschijnlijk als we in een werksituatie live elkaar zouden tegenkomen dan zouden we waarschijnlijk een biertje kunnen drinken en wel elkaar kunnen uitleggen wat de nuance is. Maar ja dat is het gebrek aan tekstueel schrijven. Maar ook ik heb gevoel en post dus deze reactie. Moet het ook 'afschudden'... ;-) En ik neem tenminste moeite tenminste om op je bericht te reageren. Dus je hebt mijn aandacht.
Ik begrijp niets van jouw reactie. Kloppen deze zinnen?
"Ik zeg niet dat het asociaal kan zijn wat er gebeurt. Maar meestal - meestal - is dat niet zo"

Maar goed, als ik je toch een beetje begrijp, is je punt dat ik wat rustig moet nadenken "waarom zou hij/zij dat nu doen".
Tja, als iemand op een laadpunt staat op 2 parkeerplaatsen zal dat zijn omdat hij moet laden en dit niet verderop kan doen. Ok, blijft asociaal.
En daar mag iets van gezegd worden, want anders gaat die persoon denken: "hmm, volgende keer moet ik mijn route niet beter plannen zodat ik bij bij een lader uitkom die voor mijn wagen beter geschikt is".

Negatief gedrag moet je niet aanmoedigen, wat ook de redenen van de andere daarvoor mogen zijn. Teveel mensen doen dingen zonder na te denken op de impact op anderen.
Sorry, in het verkeer ben ik heel strict: wees hoffelijk en hang niet de hufter uit. Op 2 plaatsen staan, is hufterig gedrag.

Heb ik je punt verkeerd begrepen, tja, dan moet je aan je uitleg werken. Ik heb nu genoeg van je woorden gelezen dat het nu wel duidelijk mag zijn. Ik ben geen idioot, dus als ik het nu nog niet begrepen heb, ligt dat niet aan mij.
Inderdaad aso.
Allemaal redenen om die auto daar verkeerd te zetten, geen goede redenen om die auto daar verkeerd te laten staan als er duidelijk anderen zijn die ook behoefte hebben om te laden.
Moet ik nog wat eieren leggen onder die persoon die asociaal bezig is? Ik denk het niet. Omgekeerde wereld.
Je doet alsof die persoon die verkeerd staat geen andere keuze heeft. Heeft hij wel (eerder laden, ergens anders laden, beter auto kopen, ...) maar hij heeft ervoor gekozen om deze ene asociale keuze te maken. Dan mag dat asociaal genoemd worden.
Als hij verkeerd stond, en er komt iemand aan, en hij verzet zijn wagen, dan is dat sociaal. Blijft hij lekker 2 plaatsen opeisen, dan is dat asociaal.

[Reactie gewijzigd door Chris_147 op 22 juli 2024 17:30]

Tja, je bent deze thread begonnen met op de man te spelen en je eindigt met op de man te spelen. Consequent ben je wel. Of dat iets is om trots op te zijn in dit geval betwijfel ik.

Ik heb geprobeerd je woordenbrij te lezen en begrijpen. Geen enkele keer heb je één van mijn vragen beantwoord. Ik dacht begrepen te hebben dat je bedoelde dat ik niet direct een oordeel mocht vellen over iemand, maar moest proberen te begrijpen waarom iemand iets doet. Nobel streven en dat probeer ik ook altijd te doen. Spijtig genoeg heb je zelf nooit geprobeerd om mijn standpunt te begrijpen, maar heb je steeds geredeneerd vanuit je eigen grote gelijk.
Jammer dat je niet kan toepassen wat je predikt.

We zijn inderdaad klaar.
Het kan prima merk ik met mijn kia. Gewoon lui en asociaal.
Ik ben er relaxed om, maar dat maakt het niet minder lui en asociaal.
Als dit je grootste frustratie is wil ik je even wijzen op de belachelijke luxepositie die je heb. Dat je je als eigenaar van een auto van bijna een ton zorgen maakt over hoe een eigenaar van een andere auto van een ton parkeert op de infrastructuur die voorheen exclusief voor jou in Nederland aangelegd was. Mijn God...
Een Tesla Model 3 is minder dan 50K
Eh hoeveel mensen kunnen even dat bedrag aftikken/lenen/leasen met modaal inkomen?
Daar gaat het toch niet om? Hij gaat er onterecht vanuit dat als je bij een supercharger laad je auto dan maar even 100K heeft gekost. En dat is gewoon niet waar. De catalogusprijs van een kwart van alle Tesla's in Nederland is 50K. Bijna driekwart is onder de 65K.

En dan laten we nog even buiten beschouwing dat zeker in het begin de Tesla's zeer gunstig waren in de lease. Een stuk goedkoper dan menig andere auto op de weg waar niemand van zou durven klagen dat het voor rijke mensen is weggelegd. (een 3008 was bijv. de helft duurder in de lease dan een model 3 in 2019)
Als je 100.000 kilometers verwacht te rijden met je bezineauto (3 jaar voor de gemiddelde buitendienster) ben je tegenwoordig ~30.000e aan brandstof kwijt. Daar kun je best even over nadenken als je een nieuwe 30K bezine-auto aanschaft.

15 of 20k lijkt me realistischer dan 30k inderdaad. Neemt niet weg dat je auto ook langer dan 100k mee gaat hopelijk :P

[Reactie gewijzigd door killercow op 22 juli 2024 17:30]

Overdrijven is ook een kunst. Ik heb even de vergelijking gemaakt. Als elektrische wagen heb ik de tesla 3 LR gekozen. Voor de prijzen van diesel en benzine heb ik de maximum prijs gekozen die momenteel in België geldt. Je kan dus ook goedkoper tanken. Elektrisch is vooral goedkoper met het abo. Anders spreken we over een verschil van €160 in de maand. (elektrisch vergeleken met prijs in NL)

Elektrisch zonder abo
100.000 km / 600 km(batterij) = 167 laadbeurten
82 kWh * 0.7€/kWh = 57,4€
57,4€ * 167 = € 9.585

Elektrisch en met abo
3 jaar = 36 maanden
36 * 12,99 = € 467,64
82kWh * 0.29€/kWh = 23,78
23,78€ * 167 = € 3.971
3.971 + 467 = € 4.438

Mijn wagen : volvo V90 d3 automaat. Mijn verbruik staat op 5,5l per 100km. tankinhoud van 55l
100.000 km / 1000 km = 100 tankbeurten
55l * 1,8380€/l = 101,09€
101,09 * 100 = € 10.109

Vergelijkbare wagen, maar dan benzine : volvo v90 t5. Verbruik zou gemiddeld 6,8l per 100km zijn
100.000 km / 808 km = 123 tankbeurten
55l * 1,9080€/l = 104,94 €
104,94 * 123 = € 12.907
En met de prijs van superbenzine in Nederland
55l * 2.264€/l = 124,52 €
124,52 * 123 = € 15.315

[Reactie gewijzigd door Arator op 22 juli 2024 17:30]

Voor die tesla heb je natuurlijk geen abbo nodig, de prijs is gewoon laag omdat je een tesla hebt en bij tesla laad. Plus je kunt regelmatig gratis laden bij allerlei plekjes (Supermarkten, thuis van je zonnepanelen, op werk).

Ik had daarbij een wat minder zuinige auto gekozen, omdat ik verwacht dat men een oude auto heeft en dus op zoek is naar een nieuwe potentieel electrische optie.
hoe kom je aan die rekensom?
100.000 km met mijn benzine auto. En ik rij 1 op 19,5 (Corolla 2.0 station en wat ik aan de pomp gemiddeld tank, niet de opgave van de auto)
Dan kom je op ongeveer 5100 liter, maal 2 euro en dan kom ik op 10256 €. Dat is nogal een groot verschil met 30.000 €

Waarom kunnen mensen in dit soort discussies nooit eerlijke getallen gebruiken?
In jouw rekensom zou iemand met een benzine auto 1 op 6 rijden. Dat is belachelijk.
1 op 6 is inderdaad niet realistisch, maar 1 op 13 is denk ik wel ongeveer wat de gemiddelde nederlander verbruikt?
Dat is wat ik 13 jaar geleden verbruikte.
En je hebt het over de kosten om over na te denken bij de aanschaf van een nieuwe auto. Dus we hebben het ook niet over compleet verouderde technologie in een oud bakkie.
Nou zijn de meeste merken niet zo zuinig als een Toyota, maar voor de huidige modellen in de verkoop bij andere merken zou het me extreem verbazen als je gemiddeld onder de 1 op 16 uit komt.
Je hebt gelijk, ik doe 1/18 1/19 op basis van tankingen overzicht leasemaatschappij. Daarbij hoef ik niets te plannen onderweg naar Noord Italie. 5 minuten tanken en weer actieradius van circa 900km. Met caravan er achter is dat brandstof verbruik natuurlijk hoger. Maar het gros van de e-auto’s lukt dat (nog) niet
Ja natuurlijk. Een aspect van deze problematiek is dat ons financieel systeem dat niet incalculeert omdat zij de kans dat mensen onbetrouwbaar zijn en niet aflossen op dit vlak kennelijk nog groter acht. En ook de industrie niet vertrouwt. Want al heel gauw wordt dat een arrangement wat een status quo in stand gaat houden. Zie bijvoorbeeld de overheidssubsidies op elektrisch auto. Hoe weet je zeker dat de fabrikant het niet binnenharkt? Ik zeg niet dat dat zo is. Maar heel veel mensen denken het wel.
De financier gaat liever voor de zekerheid : jij moet het geld op voorhand gaan financieren... En dat kunnen heel veel mensen niet.
Dat is inderdaad een groot probleem in deze tijd van energietransitie. De zekerheid van de besparing is er eigenlijk al. Maar de bankiers zien dat nog niet. En lenen is uit den boze dus tja hoe moet dit nu. Doet me denken aan mijn jeugd. Kocht een videorecorder met drie cheques verspreid over drie maanden. De winkelier maakte op die manier handel en ik was er blij mee. Dat pastte in mijn levensstijl, dat kon ik opbrengen. Anderzins ging dat niet. Mijn salaris ging gewoon schoon op. Het was ook niet veel toen.

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Nog nooit van Lease, of Private lease gehoord? Ja, dat kost iets meer, maar lost je hele tirade op.
Tirade of Observatie? Ik geef je toch eigenlijk gelijk? We zijn allemaal verschillende mensen. En niet iedereen neemt de beslissing om te private leasen. Is ook maar weer een verplichting waar veel aan de strijkstok blijft hangen. Je moet maar netto verdienen wat je private lease betaald. Dat iets meer is wel iets meer ;-)
Dat is tegen 3.5km per euro lol. Dat is verbruik van om en bij de 30liter gemiddeld :+
Ik denk dat je je daar over zult verbazen.. De prijs ligt niet eens zo heel ver van een normale middenklasse auto (25-40k) af. Er is -zeker in corona- veel spaargeld bijgekomen: uitgeven was nou eenmaal moeilijker.

Een modaal inkomen is in 2022 bepaald op 38000 euro - dat is ongeveer 2400 euro netto per maand. Een gezin met 2 modale inkomens zonder kinderen krijgt dus ongeveer 4800 euro per maand netto binnen. Tel daar eens 2000 euro vaste lasten vanaf en je hebt 2800 euro over.(allemaal heel grof geschat)

Uiteraard: op een enkel inkomen is het een stuk lastiger en ook in het geval van kinderen zal het langer doorsparen zijn. Aan de andere kant: een goed opgeleide ict'er zit vaak (ruim?) boven het modale salaris en dat is ook vaak de doelgroep.
Misschien moet je CBS er eens op naslaan. Ik begrijp dat je kennissenkring ongeveer leeft in wat je nu beschrijft? Dat wordt nogal eens de bubbel genoemd waarin je leeft. De kunst is je er van bewust te zijn. En dat is zeer moeilijk. Heb ik ook. Woon tegenwoordig ook in een wit dorp zat ik laatst te reflecteren. Niet in de bijlmer bij de flats... Of in zeist bij de flats...
Ik ben me heel bewust van groepen die het niet kunnen. Ik beweer ook zeker niet dat iedereen dat kan.
Jij zegt: En hoeveel mensen kunnen dat bedrag aftikken met een modaal inkomen?

Ik zeg natuurlijk niet dat iedereen dat kan betalen, maar op basis van 2 modale inkomens is het niet onmogelijk.

https://www.cbs.nl/nl-nl/visualisaties/inkomensverdeling - daarop zie je dat 30.2% een inkomen heeft van meer dan 36000 euro (3000/maand) en ongeveer 11,4% van de huishoudens een inkomen heeft van meer dan 48000 euro (4000/maand)

Dan blijven er dus veel huishoudens over die het eventueel wel zouden kunnen betalen. Nogmaals: ik zeg enkel dat er voldoende mensen zijn die dat wel kunnen betalen, niet dat iedereen met een modaal inkomen het kan betalen.
Was dat nu maar waar. Dat zou ik positief vinden. Maar helaas. Dat is niet de praktijk. als er in meer dan twee jaar tijd meer dan 40 miljard aan spaargeld is bijgekomen als je de kranten mag geloven.
Maar waardeer je aansporing aan de mensen om meer elektrisch te gaan rijden hoor ;-) haha
Helaas is dat niet mijn bankrekening overigens. Maar ja dat is omdat ik drie jaar geleden ben verhuist naar een 'upgrade' huis ;-)

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Je bent een maatschappelijk probleem aan de orde aan het stellen. Niet de praktijk. Waaruit moet ik opmaken dat het een betere plek is? Zou je een definitie daarvoor kunnen geven. Want dan kunnen we je punt beter uitanalyseren. Ik heb sympathie met je mening. Maar het is wat lastig om het te meten. Ik zie het niet. Iemand ander op het forum had het er ook over sommige op Tesla laadstations: Nou daar zou je je vrouw nog niet naar toe sturen. Een of ander godverlaten industrieterrein is bepaald niet 'geprivilegieerd'... En ik heb met de ID4 dat mogen meemaken in belgie. Wordt je niet blij van hoor. Daar had mijn vrouw het dus over... toen we daar waren.
Ik had alle plekken in gedachte, behalve de specifieke tesla oplaadstations :)
Dus bij winkelcentra en in woonwijken. Net zoals met een gehandicaptenparkeerplaats kun je in grote steden wanneer je een electrische auto koopt/leased en er is er geen 1 in de buurt, door de gemeente een speciale plek laten reserveren. Er is al weinig parkeerplek in een stad, waardoor je soms tientallen minuten rondrijdt op zoek naar een plekje, ergens.
Wil je dat omzeilen en je hebt de financiele mogelijkheid, dan neem je gewoon een electrische auto, zodat je een parkeerplek krijgt. En bij winkelcentra is het vaak geregeld dat vlak bij de ingang de electrische autos kunnen opladen.

Maar inderdaad de specifieke tesla laadstations kunnen wel eens op een afgelegen plek liggen zoals je beschrijft. Als electrisch rijden wat toeneemt zouden ze daar wel wat horeca kunnen laten vestigen ofzo.
één tesla model 3 is (sinds kort) minder dan 50K (base price, zonder opties en bijkomende kosten).

De meeste model 3's die rondrijden zullen een eerder model zijn en dan veelal dual motor (wat de enige leverbare was tijdens launch) en voor de kortingen die er nu vanaf zijn +- 65K.

Verder zijn de vanaf prijzen van de model S en X respectievelijk 105K en 115K, wederom, base price, zonder opties en bijkomende kosten

Bron: https://www.tesla.com/nl_nl/model3/design#overview

Edit:
Ik heb even een berekening gemaakt, uitgaande van het 'midrange' model van de models S, 3 & X kom ik uit op een gemiddelde verkoopprijs van 69K, geen 100K, maar ook zeker niet 'onder de 50K'
Bron verkoopcijfers: https://www.autoweek.nl/verkoopcijfers/tesla/

[Reactie gewijzigd door chrisros op 22 juli 2024 17:30]

De meeste model 3's die rondrijden zullen een eerder model zijn en dan veelal dual motor (wat de enige leverbare was tijdens launch) en voor de kortingen die er nu vanaf zijn +- 65K.[..]
Heb het even voor je uitgezocht
Model 3 aandeel is 41.5K van de in totaal 54.6K aan Tesla auto's. En van die 41.5K aan model 3's zijn er 8916 onder de 50K. Rek je het naar 51K als bovengrens zijn het er 12808. Meer dan de helft (23K) is onder de 60K.

Ik vind 100K wel nog steeds redelijk overdreven. De meeste Tesla's komen daar nog niet eens in de buurt. Want driekwart vaan alle Tesla's hebben een catalogusprijs van onder de 65K.
Zijn aanname dat als je bij een Supercharger staat je dus een auto van 100K hebt is redelijk overtrokken. De kans is namelijk net praktisch net zo groot dat je er 1 hebt van onder de 60K.

[Reactie gewijzigd door Caelorum op 22 juli 2024 17:30]

Die 3892 zijn vermoedelijk het type waar ik destijds in geinteresseerd was; Long Range RWD.
Model is vrij snel geschrapt, ik vermoed omdat de prijs eigenlijk veel dichter bij de Long Range AWD zou moeten liggen ivm de dure accu.
gemiddelde verkoopprijs van 69K
Dat scheelt dus niet heel erg veel tov. "bijna een ton" zoals @MiesvanderLippe zegt. Voor de mensen die dit geld kunnen neerleggen voor een auto zal waarschijnlijk het gat naar 100K ook wel te overbruggen zijn. Ik rijd daarentegen in een 20 jaar oude auto van 10K.
Dat is vrij onbetaalbaar voor een hoop mensen.
En voor een grotere hoop mensen niet. Ik zie dagelijks veel duurdere auto's op de weg. Let wel, een BMW van 40k kost over de hele levensloop van die BMW aanzienlijk meer.
De vraag is of al die auto's door de gebruiker nieuw zijn aangeschaft of tweedehands. Of dat het leaseauto's zijn.
En enkele mensen prioriteren het einde van een luxe auto boven andere dingen.
Als je het zo gaat bekijken zijn mensen die een auto bezitten/tot hun beschikking hebben per definitie gepriviligeerd.
Nee, niet alle mensen die een auto hebben maar de mensen die 50k voor een auto kunnen neertellen.
Doen alsof de beschikking over een auto hebben geen privilege is, is vergelijkbaar met huizenbezitters die vinden dat mensen die klagen over hoge huur anders zelf maar wat moeten kopen.

Je kan niet alles meten aan je eigen standaarden. Een auto is lang niet voor iedereen weggelegd en autorijden is evenmin een recht.

[Reactie gewijzigd door kakanox op 22 juli 2024 17:30]

Waarde van die auto's moet je negeren. Niemand (oke ja vast een handvol) heeft daadwerkelijk een ton afgetikt voor zo'n wagen, is allemaal zakelijke lease. Dit geldt overigens voor praktisch alle elektrische auto's
Die lease auto's moeten ook worden betaald. Het is niet zo dat een lease maatschappij 50% korting krijgt of zo.
En die kosten van de aanschaf verzekering onderhoud worden doorbelast aan de gebruiker (bedrijf of particulier) dat maandbedrag moet dus ook kunnen worden opgehoest.

Dus de prijs van een auto doet er altijd toe, ook voor een lease auto.
Dus de prijs van een auto doet er altijd toe, ook voor een lease auto.
Voor degene die de kosten moet dragen, zeker. Alleen is in het geval van leasen via de baas zo dat de gebruiker deze kosten niet draagt. Daar gaat het nu net om. Je krijgt de wagen primair om je werk te kunnen uitoefenen en de baas draagt de kosten daarvan. Als gebruiker heb je het voordeel dat je privé de wagen gebruikt tegen een fractie van de kosten als je dat vergelijkt met het zelf kopen en in bedrijf houden van een auto van 50.000 euro.
De portemonnee van 'de baas' is ook niet oneindig groot en zeker niet voor alle werknemers.
Dat blijft afhankelijk van de functie en de waardering van de medewerker.
Die (lease) kosten moeten hoe dan ook gedragen worden.

Wat jij weergeeft is precies wat ik veel zie en hoor. Oh de baas betaald dus maakt het niks uit.
Ja de gebruiker is inderdaad goedkoper uit in vergelijking met privé koop. maar als die gebruiker bijv. een ID3 van 45k neemt i.p.v. die e-Tron van 80-100k blijft er hoe dan ook geld over aan het eind van het jaar. Dat kan 'de baas' dan bijv. gebruiken voor meer loon, of meer product ontwikkeling of wat ever ten gunste komt van het bedrijf en/of de medewerker.

Moraal van het verhaal, een dure auto betekend gewoonweg minder geld over voor andere dingen, koop of lease.
Een lease auto is niet gratis, niet voor de gebruiker maar ook zeker niet voor degene die het moet betalen.
Natuurlijk is het zo dat als de baas meer uitgeeft, dat er dan minder overblijft, maar het is wel belangrijk te realiseren dat de baas niet met hetzelfde verschil geconfronteerd wordt.

Als de genoemde e-Tron 40k duurder is, dan heb je ook een hogere doorverkoopwaarde, dus is het verschil misschien 30k. Maar die bedragen zijn inclusief BTW, dus is het nog 'maar' 25k. Deze 25k is ook nog eens aftrekbaar als verlies, waardoor er ook bespaard kan worden op de winstbelasting wat het nog maar 20k maakt.

Nu is dit laatste twijfelachtig aangezien je ook op de winstbelasting kunt besparen met andere uitgaven natuurlijk, maar onderaan de streep is zo'n luxe auto van de zaak voor zowel baas als werknemer meer 'bang' voor de spreekwoordelijke 'buck' dan gewoon meer loon uitkeren.
Het is niet zo dat een lease maatschappij 50% korting krijgt of zo.
Nou, daar kun je je aardig op verkijken. In vergelijking met een particulier betaalt een bedrijf:

- Geen BTW
- Geen winstbelasting over de waardedaling
- Geen winstbelasting over het extra bedrag van de MIA (wat een aantal jaar geleden nog fors was)

Samen kom je al snel richting de 50% hoor.
Alles wat je noemt is ten koste van BV NL ten opzichte van wat een particulier betaald.
De lease maatschappij betaald aan de dealer hetzelfde voor de auto (misschien een paar % korting ivm volume).
Daarom is er ook een bijtellingsregeling prive gebruik auto en ook als je hem als ondernemer zelf zakelijk rijdt ook een BTW privé gebruik regeling waardoor de gemiste belastingen betaald worden aan BV NL.

Individueel scheelt het natuurlijk en als medewerker die een lease auto rijd ben je altijd goedkoper uit dan welke auto dan ook die je privé moet betalen.

Persoonlijk zou ik dan kiezen voor een goedkopere auto en dan meer loon bijv.
Nou het zou je verbazen. 36% milieuinvesteringsaftrek.l, Vrije afschrijving , lagere onderhoudskosten.

Als je goed gaat kijken dan is het kostenplaatje voor een elektrische wagen bij een leasemaatschappij ongeveer de helft van een gelijk geprijsd benzine/diesel equivalent.
Zakelijke lease, dus? Aan het eind van de 4-jarige contractperiode heb je de auto gewoon betaalt toch? Alleen verspreid over 48 maanden en mag je de auto niet eens houden. Dus onder aan de streep is die 50K gewoon afgetikt.
1. De baas betaalt
2. De baas vordert BTW terug
3. De baas trekt kosten af van de winst

Kost je baas netto een stuk minder dan het jou zou kosten. Daarnaast betaalt de rijder van de auto ook een fractie van wat de auto in private lease of aanschaf zou kosten.
Ligt aan de constructie. Als jij een mobiliteitsbudget hebt en dat verstookt aan een leasewagen ben je dat geld kwijt, wat anders bruto naar jou zou gaan. Dat het belastingtechnisch voor jouw baas iets gunstiger is, wordt voor jou teniet gedaan door de bijtelling.
Als je bijtelling betaalt. Als je een eigen bijdrage hebt die hoog genoeg is valt de bijtelling ook weg ;)
2) vordert BTW terug, betekend minder belasting opbrengsten
3) trekt kosten af van de winst, betekend minder belasting opbrengsten

Dat is misschien in het kort winst voor de gebruiker. Maar aan het eind van het liedje moet BV NL ook de rekeningen kunnen betalen en als er te kort is gaan de belastingen omhoog.
Dat merkt die ene gebruiker niet direct, maar alle NL inwoners wel.
Rare reactie. Ik koop een auto, kan deze vervolgens niet tanken/laden omdat asociale mensen die denken dat ze alleen op de wereld zijn de laders/tankstations blokkeren.

Maar ik moet blij zijn omdat mijn auto een ton kostte? 8)7
Daarnaast zijn er genoeg elektrische auto's die een stuk duurder zijn dan de gemiddelde Model 3 die je het meest ziet rijden hoor.

[Reactie gewijzigd door Jazco2nd op 22 juli 2024 17:30]

Als het je al frustreert dat mensen klagen wil ik je even wijzen op de positie die je hebt dat je er op een internetforum over klaagt dat mensen klagen. Je kunt het je gewoon permitteren om vier, vijf tientjes of meer neer te leggen om dat te kunnen doen en er daarnaast ook nog de tijd voor hebben. En misschien ook nog mobiel ook. Op een infrastructuur die voorheen exclusief voor jou in Nederland was aangelegd. Mijn God.
Afgunstige reactie. Sjiek.

Mijn auto kost iets meer dan 60k en bij lange na geen ton. Ja een hoop geld en ik realiseer me zeker dat lang niet iedereen dat kan (ook al is het een lease). Maar ontneemt mij dat het recht om iets te zeggen over problemen die bepaalde acties met zich meebrengen? Ik dacht het niet.
Als iets asociaal is, dan mag je daar toch best wel iets van zeggen? Wat heeft luxe of de waarde van een auto daar mee te maken?
Je bent in een luxe positie en jij gaat er meteen vanuit dat dit ten koste gaat van de maatschappij? Ik zit ook in die luxe-positie en daar ben ik blij mee. Ik betaal jaarlijks een Tesla enkel aan inkomstenbelasting en consumeer matig, dus ik heb niet de indruk dat ik echt leef ten koste van de maatschappij. Ik heb altijd gestudeerd, hard gewerkt en ben daardoor in deze positie gekomen (ondanks dat het bij ons thuis geen vetpot was). Juist types die altijd vanuit de slachtofferrol gaan klagen zullen nooit iets bereiken.
Omdat het nog al scheef is om je zo te beklagen over zoiets triviaals als je in die positie bent. Je zou kunnen zeggen, in die positie bent ten koste van de maatschappij.
Eigenlijk zeg je: als je eenmaal een Audi rijdt, heb je automatisch mini-BMW-rechten en -plichten. Dubbel parkeren is een recht, asociaal parkeren een plicht.

Super asociaal natuurlijk als iemand, @Odie bijvoorbeeld, in een bijna (bijna, immers, geen Audi) even bevoorrechte positie die natuurlijke ordening niet (h)erkent en daar een vraag over stelt.
Ik geef toe, ik moest even nadenken en toen glimlachen. Ambieer je een carrière als standup comedian?
29 Cent per kWh! Ik ga naast een fastcharger wonen! :+
Onlangs is de stroom toch "iets" duurder geworden?

Bij mij wel. ;)
hoor en wederhoor, fijne gedachte. De oplossing zit altijd in vragen stellen, en dan horen wat en waarom de ander zo "doet". De mens reageert vanuit nature primair en dat is met emotie. Helaas levert dat niet altijd een goed gesprek op :)
Mogen we van de Audi rijder misschien ook iets van zelfreflectie verwachten? Die heeft prima in de gaten gehad dat hij de andere plek blokkeerde en er vervolgens voor gekozen dat toch gewoon te doen.

Het scenario dat jij schetst zou ideaal zijn, maar in de praktijk zal je 9 van de 10 keer een grote bek krijgen van de Audi rijder als je vraagt "Joh waarom heb je je auto zo neergezet?"
Dat geldt niet alleen voor Audi-rijders. Ik spreek wekelijks mensen aan die hun auto pontificaal op de stoep parkeren bij het station hier om de hoek, terwijl ze wachten op iemand die met de trein komt. Letterlijk tien meter verder is een parkeerplaats met capaciteit voor 100 auto's is; het is een schoolroute, dus niet alleen volwassenen maar vooral ook veel kinderen moeten door die foutparkeerders de straat op in een onoverzichtelijk bocht, om eromheen te kunnen lopen.
Als je daar wat van zegt, krijg je bijna zonder uitzondering een grote bek. Ik ga tegenwoordig filmen en dreigen met YouTube, meestal vertrekken ze dan wel.
Wat leid dan wel tot praktische oplossingen van het probleem? Want die audi rijder niet aanspreken gaat het zeker niet oplossen.
Als iedereen hem steeds opnieuw aanspreekt dan is er wel een kans dat ie het een volgende keer niet gaan doen omdat ie niet aangesproken wil worden. (zijn auto verplaatsen nadat ie aangesproken is gaat ie natuurlijk niet doen)
Ik heb werkelijk waar geen idee, maar is dat niet op te lossen met een verleng kabel dan?
Nee, de vermogens die over die kabel gaan zijn veel te hoog om deze makkelijk te kunnen verlengen.
En dat is gewoon nonsens. Een dergelijke korte kabel gaat echt niet zoveel meer weerstand geven dat ineens het volle vermogen er niet meer door heen kan. En anders maak je de kabel ietsepietsie dikker.

Het probleem zal veeleer zijn dat er dan meer losse kabel op de grond ligt, met meer kans op schade aan de kabel.
Kleine nuance in de kennis. Stroom heeft natuurkundig de neiging om aan de buitenkant van de koperdraad te gaan bewegen. Dus er is een trade-of hoe dik je de kabel kan maken. Dat is ook de een van de redenen waarom de koreanen en porsche hun accu's op hoge voltages laden van 800 volt. Dan kun je de kabel minder dik maken.
Ehhh voordat je zomaar wat roept, denk eerst even na over het soort vermogens waar we hierover praten. Dit zijn vaak ook vloeistofgekoelde kabels die integraal onderdeel uitmaken van het laadstation. No way dat je daar met een verlengkabeltje iets gaat beginnen. Ook een hele korte niet.
Exact. Tesla had best kunnen kiezen voor langere kabels maar een verlengkabel eraan knopen is niet echt realistisch.
Natuurlijk ga je niet letterlijk een verlengkabeltje er aan hangen. Maar sec de kabel is een kwetsbaar ding en is dus zeker wel relatief eenvoudig te vervangen. De weerstand in de kabel wordt voor het overgrote deel bepaald door de dwarsdoorsnede en slechts heel beperkt door de lengte. Een kabel van 4 meter wordt dus niet 2x zo warm als een kabel van 2 meter.

Dus, technisch is het geen onoverkomelijk probleem die laadkabel langer te maken.
Dat kan ik me maar moeilijk voorstellen, immers zullen de marges niet zo krap zijn dat bij een kleine update aan de laadspec iedereen ook meteen een nieuwe kabel moet bestellen.
Er bestaat al een matchende ontvangende connector (in de auto), en de connector aan de laadkabel bestaat ook al. niets nieuws onder de zon lijkt me...
Meeste hoogvermogens kabels aan snelladers zijn vloeistofgekoeld, daar ga je niet even een verlengkabel aan knopen omdat er geen mogelijkheid bestaat het verlengdeel te koelen. Je kan waarschijnlijk wel met een verlengkabel werken als je flink wat laadsnelheid opoffert (oude 50kW "snelladers" hebben meestal niet vloeistofgekoelde kabels) maar dan is de gebruikerservaring weer veel slechter.

De genoemde Audi kan trouwens prima met de neus eerst aan het aangrenzende parkeervlak laden, als alle auto's met poort aan de verkeerde kant naast elkaar staan kost het maar 1 parkeervak. Het is dus niet zo dramatisch dat je met 5 e-trons gelijk 10 vakken nodig hebt.
Ja dat snap ik wel, maar dan nog kun je de weerstand van de kabel flink verminderen door dikkere en beter geleidende materialen te gebruiken?

De kabel is alleen maar vloeistof gekoeld omdat het de goedkoopste optie is om zoveel vermogen door een kabel te gooien.
Ik denk dat je dat dan bij de opladers kunt melden, dat ze langere kabels moeten aanbieden.
Tesla moet niets.
Zo lang de SUC niet vol is hoeft dat geen probleem te zijn toch?
niet als je een Tesla hebt, en de kans dat je moet wachten op niet Tesla's om een keer te superchargen mij niet echt positief in de oren klinkt.
Was juist een voordeel bij aanschaf van een Tesla.
En dan gaan ze uitbreiden op kosten van niet Tesla rijders!
Win-win.
Idd op kosten want niet tesla rijden gaat meer dan het dubbele voor stroom bij tesla betalen. Dus of het echt succesvol gaat zijn is dan maar de vraag.
Tuurlijk is het succesvol. Alleszins in Belgie. Tesla vraagt namelijk niet meer aan niet-Tesla rijders, dan supercharger laadstations van andere merken. Daar zit je, in Belgie, ook rond die 0.7 euro aan tarief. Dus maakt het weinig uit aan welke laadpaal je gaat hangen en pakt de dichtsbijzijnde. Is dat een Tesla, die dan :)
Weet niet hoe succesvol laadstations in het algemeen zijn die 70 cent per kw vragen.
Aan de ene kant wil onze overheid mensen in een EV maar met prijzen van 70 cent wordt je daar niet vrolijk van. Sterker nog met 70 cent per kw is het niet veel goedkoper dan kosten van ice brandstof. Maar goed de toekomst zal het leren of dze bedragen een toekomst hebben.
Je gebruikt ze ook alleen maar als je ze echt nodig hebt, net als tankstations direct aan de autosnelweg.
Klopt maar ja verschil is wel x2 of x3 keer zo duur dan thuis of op het werk.
Tanken aan de snelweg is dan wel duurder maar eerder 10% verschil.
dus in die zin is en blijft het een gigantisch groot verschil.
Het is volgens mij toch niet zo veel duurder dan bij andere snelladers, die zijn volgens mij ook wel succesvol.
Succesvol is relatief gezien beperkt aantal ev's die er zijn die dan voor grootste deel zakelijk gereden worden en waar de baas betaald.

Maar als je kijkt naar bedragen als 70 cent per kw dan is een tankbeurt bij die prijs niet veel goedkoper dan brandstof.
Inderdaad, vooral 'succesvol' omdat verreweg de meerderheid van de gebruikers de kosten niet zelf draagt.
Maar als je kijkt naar bedragen als 70 cent per kw dan is een tankbeurt bij die prijs niet veel goedkoper dan brandstof.
Na wat rekenen bijna 2x hoger zelfs in vergelijking met LPG momenteel... En ja, bij LPG komen natuurlijk nog andere kosten kijken die je bij een EV niet hebt of veel lager zijn, maar v.w.b. 'energie kosten per kilometer' (voor de zakelijke lease EV-er; stel je voor dat je het wel helemaal zelf zou moet betalen ;) ) is €0,7 per kWh nou niet bepaald weinig.
Aantal superchargers wordt komende jaren verdubbeld. Daarbij gaan de concurrenten natuurlijk ook uitbreiden.
Ben maar niet bang want wat het artikel of was het gewoon een typisch copy paste ? niet vermeld is dat vreemde merken meer dan het dubbele betalen voor stroom tanken bij tesla. Bij bnr radio hoorde ik net rond de 68 cent per kwh.
Dus?
Wat is je punt?

Tesla-rijders kunnen ook laden op andere palen.
Dus in mijn ogen een goede.ontwikkeling dat Tesla dit eindelijk mogelijk maakt.
Het aantal Superchargers stijgt ook, dus dat komt vast wel goed.

Bovendien is dit niet "Plug & Charge". Je moet eerst in de App een vrije paal toegewezen krijgen en dan pas kun je gaan laden. Deze werkwijze biedt de mogelijkheid voor Tesla om Tesla's voorrang te geven.

Tesla weet immers welke Tesla's naar hun Superchargers aan het navigeren zijn.
Ik snap dat Tesla een winstgevend bedrijf moet zijn, en dat dit niets meer is dan wat extra centen te verdienen uit hun netwerk. Echter ik zou hier niet echt op zitten te wachten wanneer de nu al enigzins druk bezette laders nu ook bezoek krijgen van non-Tesla's. Zeker juist vanwege dat Tesla (waar ik woon) juist op de meer premium locaties een lader heeft, dus het "meer betalen" voor een Tesla zorgt er wel voor dat ik lekker makkelijk kan parkeren op een tal van locaties.
Over een tweedeling gesproken zeg. Waarom zou je als eigenaar van merk x betere parkeerplaatsen en infrastructuur moeten krijgen dan van merk y? De openbare ruimte is normaal van iedereen en dat is al discutabal sinds er parkeerplaatsen speciaal voor bepaalde type auto's zijn.
De openbare ruimte is idd van iedereen maar merk X (ik neem aan dat je Tesla bedoeld) heeft veelal zijn snelladers niet in de openbare ruimte staan maar op parkeerplaatsen die eigendom zijn van bedrijven (hotels, restaurants e.d.)
En als deze bedrijven een deal sluiten met Tesla dan is het ze vrij om te doen wat ze willen op hun parkeerplaatsen.
Net zoals het ook voor merk Y vrij staat om deze bedrijven te benaderen om ook een deal te sluiten.
Dat heet vrije marktwerking :)
Daar komt bij dat het GEEN parkeerplaatsten maar laadplaatsen zijn. Bij Superchargers worden aardige kosten in rekeninggebracht wanneer de auto klaar is met opladen en nog steeds aan de kabel hangt. Dus ook bij hotels moeten de auto's die hier aan de Superchargers hangen gewoon verkassen en ruimte maken wanneer het opladen klaar is.
In 3 uur is die Tesla al 6x vol geladen. Dus als je 3 uur gaat vergaderen ga je niet naar een Supercharger. Superchargen is om tijdens "roadtrips" (vakantie) of lange routes onderweg te laden. Niet om tijdens het Superchargen eens even een 3uur durende vergadering te gaan houden.

Dan hang je 'm inderdaad aan een 11 kW laadpaal (of 16 kWh in een S/X). Dan heb je er alweer 33/45 kWh bij in gedrukt wat waarschijnlijk meer dan zat is om thuis te komen.
Het is dat de kabel erin zit, maar een Tesla zou zichzelf opzij kunnen rijden en op een vrije parkeerplek kunnen gaan staan.
Geinig idee. Tesla had meen ik een experiment om een robot arm te gebruiken voor het stopcontact. Nog veel te ingewikkeld en kwetsbaar. Maar het is een idee. Misschien dat een ander dat zou kunnen doen. Autolaadpunt slaat op groen. Je tesla collega ziet dat. Trekt de stekker eruit. Met een automatische opwind inrichting. spoelt de kabel met Stekker in de auto terug. Auto detecteert dat en auto rijdt zich naar andere plek. Geen gek idee?

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Ik denk eerder aan een draadloze oplaadplek waar de auto zelf vanaf kan rijden.
probleem daarvan is dat draadloos laden veel laadverliezen heeft zoals ik het begrijp. Wel gebruikersvriendelijker maar niet energie efficiënt. Kabel werkt beter.
Je bent nog nooit bij een Telsa laadpunt geweest begrijp ik. De kabel zit vast aan het laadpunt, niet aan de auto, net als bij alle andere snelladers. En zelfs de kabel voor een langzaamlader (11 kW) is vrij dik, zodat oprollen echt niet gaat werken. Verder zie jij bij Tesla niet hoe vol de auto al is geladen, dus als je er net staat en een 'collega' trekt de stekker eruit, dan ben jij mooi de klos.
Ik begrijp dat je vast stelt dat er een soort signalering naar de andere laadplaats gebruikers zou moeten komen die aangeeft dat de Tesla vol is? Het zou ook via de app kunnen?
Je hebt gelijk dat de laadkabel verbonden is aan het Tesla laadpunt, losgehaald kan worden en dus teruggehangen kan worden. Je hebt gelijk.. Dat had ik inderdaad even vergeten omdat ik zelf geen Tesla heb en er een keer met een vakantie huur ID4 daar heb gestaan. En in het dagelijks leven een renault Zoe rijdt.
Dus ja de pin van het stopcontact van de auto moet dan door vde auto zelf worden vrijgegeven als hij vol is.
Het is dus eigenlijk veel simpeler te realiseren. Een ander trekt de laadkabel los en doet de laadklep van de ander zijn tesla dicht. Tesla gaat elders parkeren.
Snap niet waarom dat nog eigenlijk niet gebeurt. Waarschijnlijk een wetgeving dingetje...?
Of: Misschien kan het eigenlijk al met Tesla? Maar doet niemand dat?

De meeste non Tesla laadpalen geven doormiddel van lichtkleuren aan wat de status van de paal is. Groen is beschikbaar, blauw is laden etc. Bij mijn renault zoe moet je je eigen laadpaal kabel dan aansluiten. De ene kant zit dan vastgelocked in de auto. De andere zit dan vast in het stopcontact van de laadpaal.
In amsterdam worden op sommige drukke plekken de palen weer vrijgegeven als de auto vol is. Dan kan iemand anders de kabel van de desbetreffende auto uit de paal kan trekken. Degene die de stekker er dan uit trekt kan dan zijn eigen laadkabel van de auto in de laadpaal steken.

Zo dat busje ook weer getackeld ;-)

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Bij alle snelladers (DC) zit de kabel aan het laadstation, omdat die een hele grote invloed heeft op de laadsnelheid, ze worden soms zelfs water gekoeld. De laders tot 22 kW, zijn AC laders, daar moet je (meestal) je eigen kabel meenemen.
Mijn zoe kan tot 40kW laden op wisselstroom. Er zijn dus ook laders met 50 kW wisselstroom. De CCS laders zijn eigenlijk een combi van een DC en een Mennekes 2 stopcontact meestal tot 50kW wisselstroom.
Geen enkel EV die ik ken kan meer dan 22 KW laden op 230 VAC (3x 32A). Ook jouw ZOE laad tot maximaal 22 KW, zie https://ev-database.org/c...oe-ZE40-R110#charge-table.

Laden op DC gaat blijkbaar tot 40 KW bij jouw versie.

De CCS gebruikt van het type2 deel alleen de aardpen en de 2 pinnen voor datacommunicatie tussen lader en auto. CCS is ontwikkeld om niet 2 stekkers op een auto te hebben (ruimte). Alleen de 2 DC pinnen, de dikkere onderaan zijn toegevoegd.
Ga me nu niet vertellen hoe mijn auto werkt. Mijn eerste generatie zoe kan met 40 kW wisselstroom laden. Punt. En als je het niet gelooft zoek het op. Zoals je mij terecht wees over de laadkabel van een Tesla, wijs ik je nu terecht over de capaciteiten van mijn auto. Ik kan geen DC laden. Je trekt verkeerde conclusies.
Een CCS2 (waar ik het nu over heb) aansluiting kan wel degelijk wisselstroom laden via het Mennekes type 2 deel van de aansluiting. Bij mijn weten nu tot 50 kW. Het is een schakelende voeding en kan dus ook 40Kw leveren. Dat is een deel van de EU standaard zoals ik het begrijp. Ik heb niet de precies feiten overigens, want hoe een leverancier zijn schakelende voeding dimensioneert is aan de leverancier en staat dan niet in de regelgeving waarschijnlijk. Dat heeft te maken met de technologische ontwikkeling die snel gaat.. Het zou stupide zijn om een mannekes aansluiting te gebruiken voor alleen datacommunicatie. Daar is over nagedacht.
In de Tesla aansluiting is dat het verschil er dus wat jij beschrijft. De huidige tesla 3 wordt met een CCS2 aansluiting geleverd. Maar dat is weer anders dan ouder generaties Tesla. Daarom worden/moeten de Tesla aansluitingen ook worden omgebouwd. De aansluiting van Tesla is anders dan een CCS2 aansluiting zoals ik het (nu) begrijp. Tesla had dat technisch niet nodig toen zij met hun tesla kwamen en de laadnetwerken aan het bouwen waren. De accu van een Tesla wordt DC geladen. Dus zij kozen er voor om het 'mannekes type achtige gelijkende deel' van de aansluiting te gebruiken voor datacommunicatie.
Omdat Renault negen jaar geleden inzette op elektrisch rijden met hun Zoe hadden zij de mannekes type 2 aansluiting overgenomen en 40kW wisselstroom mogelijk gemaakt om snelladen mogelijk te maken. Er zit dus ook een 40Kw wisselstroom naar DC omvormer in mijn Zoefje, teneinde dit mogelijk te maken. Dat is fysiek gezien ook veel slimmer omdat een wisselstroom draad veel dunner uitgevoerd kan worden dan in DC. Ik zou anders lopen te zeulen met een hele dikke kabel als mijn accu direct met DC geladen zou moeten worden. Dat de meeste gewone straat laadpalen nu 22 kW kunnen leveren waar jij het over hebt is gewoon een gevolg van krachtstroom schakelen in ons elektriciteit net: het gewone net kan 35A afgezekerd worden: 3x 35A x 220 komt dan op 23Kw en met een beetje marge wordt dat dus 22Kw uur anders branden/klappen de zekeringen telkens door/uit. (en dat gebeurt dus ook heel regelmatig bij de wat ouderelaadpalen, super irritant overigens)
Maar goed, dit is dus ook waarom het zoveel gedoe is met de laadpalen. Er zijn verschillende vermogens toevoer opties in ons elektrisch net. Er zijn ook veel verschillende standaarden voor de laadstekkers en de vraagstukken hoe je veel stroom kunt laden is is een client-server achtige architectuur waar veel verschillende keuzen in zijn gemaakt. Omvormer in de laadpaal, omvormer in de auto etc. Het mooie van de CCS2 aansluiting is dat het dus beide kan doen. Wisselstroom leveren en DC stroom leveren. Het is een heel gedoe om het PRECIES te zijn en uit te zoeken hoe het nu allemaal werkt. En ik hoop dus nu dat ik het goed begrepen heb. Maar mooi deze discussie want nu worden we precies(er?).

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Ik heb een beetje verstand van elektrotechniek ;-).

Een CCS stekker is een uitbreiding op een type2 Mennekens. De Mennekens stekker bevat 3 fasen, de nuldraad, een (dikkere) aardpin en 2 dunne pinnen voor communicatie. De CCS heeft hieronder nog 2 extra dikke pennen, vanwege het vermogen op DC, een plus en een min. Dit is ontwikkeld zodat je auto niet 2 aansluitingen hoeft te hebben.
CCS2 (Europa) is 3 fasen, CCS1 is 1 fase (voor Amerika).
De aansluiting op jouw auto is CCS, maar als je thuis of openbaar laad, tot max. 22KW gebruik je de onderste2 pinnen niet, en je gebruikt (meestal) je eigen kabel met een type2 connector. Dat die kabel wat dikker is, komt omdat jouw auto 22KW kan laden, terwijl veel auto's max. 11KW aankunnen, en dan kan de kabel dunner zijn. Of ze laden maar op 1 fase, wat weer 2 interne kabels scheelt, dan heb je een type1 stekker.
Als jij 40KW laad bij een DC lader, gebruik je de 3 fasen NIET, kijk maar goed naar de stekker aan het laadstation, die pinnen missen. De 1e serie Zoe kon tot max. 40 KW laden, de nieuwere tot 50 KW.
Bij AC laden gebruik je de onboard omzetter, bij DC gaat het direct naar de batterij.

Tesla is ooit begonnen op de ModelS en ModelX met een afwijkende type2, die ondersteunde AC en DC via dezelfde pinnen, hoe ze dat exact hebben bedacht weet ik niet. Zij hebben een standaard bedacht, want er was nog niets/weinig. Later werd CCS in ieder geval in Europa de standaard, en zijn ze daarin meegegaan.
Vanaf de Model3, hebben ze zich geconformeerd aan de CCS2 standaard, en moesten dus ook alle Superchargers worden omgebouwd, want de oude auto's wilden ze natuurlijk ook nog kunnen bedienen.
Op V3 TSC kunnen oude ModelS en X dus ook niet laden, tenzij ze zijn omgebouwd, want deze hebben alleen een CCS(2) stekker.
In Japan, bv. de Nissan Leaf, hadden ze weer een andere standaard, ChaDeMo. Maar die auto's hebben dus 2 aansluitingen op de auto, wat weer ruimte kost.

Jouw Zoe heeft dus een 22KW omvormer voor AC laden, en groter zou heel inefficient zijn, want omzetten kost energie en dat gaat naar warmte. Daarnaast wordt de omvormer te groot, zeker voor het model Zoe. Een openbare laadpaal heeft geen omvormer, het is een slimme schakelaar met wat bescherming. Een DC lader heeft wel een omvormer, maar ook batterijen, om zo pieken ed op te kunnen vangen.

CCS is dus DC, type2 is AC. Maar geloof gewoon wat je zelf wilt. En ja de vorm van type2 zit geintegreerd in de CCS, en ze gebruiken een paar pinnen.
En opnieuw, en ik HEB verstand van elektrotechniek: mijn eerste generatie zoef (in FR 2012 in NL 2013) heeft een 43 kW AC snellader. Ben benieuwd of je kunt toegeven dat je het fout kunt hebben. Ken je de uitdrukking NIVEA? Niet Invullen Voor Een Ander? Overigens mijn of jouw verstand van iets veranderen de feiten niet: wat Franse techneuten hebben ontwikkeld. Ik zei zoek het op, niet doe half werk.
Er is een verschil tussen laadvermogen en capaciteit van een batterij. Het betreft een gepatenteerd laadsysteem van Renault geheten Chameleon lader. De eerste generaties zoe waren met verschillende laadsnelheden te koop cq dus omvormers: 22kW en 43kW AC. En hebben geen CCS2 aansluiting maar alleen een mennekes2 aansluiting, De CCS2 standaard bestond toen nog niet. Ik kocht de snellaadoptie omdat mijn batterij toen alleen als 21 kW batterij te koop was en ik niet na 'leegrijden' (ongeveer 10-15 procent capaciteit) tenminste een uur wilde laden (22kW). Een range van 130 km houdt namelijk niet over. Al helemaal niet als je met 120 over de snelweg zou razen. Dan is die range een fata morgana. Dus Renault verzon een list en kortte de tijd in tot ongeveer een half uur. Maar ook: het is eenvoudiger om een paal afgezekerd met 65 A neer te zetten dan een paal met een omvormer. Dat is voor gemeenten/snellaadstations veel duurder zeker in 2013 toen elektrische auto's net opgang begonnen te maken. Dat was toen een goede overweging. En eigenlijk is dat nog steeds zo. Maar ja... Hier nog wat 'bewijs':
https://support.fastned.n...Laden-met-een-Renault-ZOE en https://www.speakev.com/t...or-43kw-how-to-tell.8416/
Bij een shell snellaadstation staat ook gewoon aangegeven dat je via mennekes2 aansluiting tot 43 Kw AC kunt snelladen met een mannekes type 2 aansluiting.
En tenslotte via wikipedia:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Combined_Charging_System
"Het CCS is gebaseerd op een open en universele standaard, en kan laden tot een maximaal vermogen van 43 kilowatt (kW) via wisselstroom, en maximaal 350 kW via gelijkstroom. In het CCS is ook voorzien in communicatie tussen de oplader en het voertuig.[2] In het Combined Charging System worden alle bestaande laadmethodes ondersteund: één-fase AC laden, drie-fase snelladen, DC laden of DC snelladen."
En omzetten van wisselstroom naar DC dat doet een snellaadstation per definitie. En vervolgens begin je voor mij merkwaardige uitspraken te doen "de omvormer wordt te groot... zeker voor het model Zoe."
De ruimte die de warmtepomp in de auto inneemt die is verbazingwekkend in vergelijking. Omvormers van 43 kW kan je dus prima kwijt. En waarschijnlijk (mijn conclusie nu) wordt de warmtepomp gebruikt om de omvormer te koelen. Maar dat is allemaal moeilijk uit te te zoeken.Er zijn geen 'repair' gidsen publiekelijk beschikbaar zoals bij een normale auto. En begrijpelijk met een 400 Volt batterij...
De nieuwe Zoefjes hebben nu een CCS2 aansluiting en de huisaansluiting omvormer in de Renault is nu een 22kW AC omvormer. Logisch ook gegeven dat een huisaansluiting vermogen van 230*3*35A kan zijn. (standaard tegenwoordig nieuwbouw 230V*3*25A) Voor een 43kW aansluiting thuis zou je een 65A driefasen aansluiting nodig hebben. En dat is gegeven het jaarlijks vastrecht niet bepaald economisch. Overigens geldt dat, dit terzijde, al voor een 35A aansluiting, helaas... De 43 kW AC lader variant wordt dus niet meer geleverd omdat er nu met DC wordt snelgeladen wordt. De zwaardere omvormer was ook duurder toentertijd.

Het mooie van de Franse techniek is dat het iets zegt over hoe vehicle to grid vermogens zouden kunnen zijn, ook aan huis. We praten hier al weer over 10 jaar oude techniek.
Met smart grids en de 'heilige' drie eenheid auto-laadpaal-zonnepanelen wordt/is dat dus een interessante ontwikkeling (geweest?). En waar we van kunnen leren. Het laat ook zien hoe belangrijk de overheid in deze een rol speelt: in nagenoeg elk frans dorp is een 22kW lader geplaatst. De 65 A aansluiting voor 43 kW is als reserve capaciteit voor elektrische auto niet aanwezig in een Dorp. Maar we zien dus waar de Fransen op voorsorteerden/voorsorteren. Net als hier hebben ze netcongestie problemen, waar ze op vertrouwende dat dat uiteindelijk zich zal oplossen. En met nu ongeveer 300.000 zoetjes op de weg is dat misschien helemaal nog niet zo gek...

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Bij Superchargers worden aardige kosten in rekening gebracht wanneer de auto klaar is met opladen en nog steeds aan de kabel hangt.
Interessant! En mijns inziens heel verstandig. Kan iemand meer vertellen over deze kosten en wanneer die in rekening worden gebracht?
Ik las gister 1 euro per minuut vanaf het moment dat ie vol is. Zal het artikel proberen terug te vinden en hier linken.

Edit, het was op Autoblog
https://www.autoblog.nl/n...-voor-niet-teslas-3314167

[Reactie gewijzigd door Dennisdn op 22 juli 2024 17:30]

Een belangrijke nuance is dat dat geldt als de auto vol is, en gelijktijdig ook alle laadplekken bezet zijn. Als niet alle laadplekken bezet zijn bedragen de kosten 50ct per minuut.
Ook niet helemaal waar.

De idle kosten gaan pas in werking als meer dan 50% van de stalls bezet is, de kosten zijn dan 0,50 Euro/minuut. Bij een 100% bezetting gaat dat naar 1,00 Euro/minuut.

En terecht, het is een (snel)laadplek, geen parkeerplaats.
Maar onder de 50% bezetting is de urgentie niet zo hoog, en mag je best je koffie eerst opdrinken.
Tot de eerste tokkies er gewoon gaan staan, zonder te laden.
Kost ze niets, maar ze staan wel in de weg.
Kunnen ze weg gesleept worden met de kosten van de berging van hun voertuig op externe locatie.

Of je pakt een EV en sleept die auto zelf weg (het koppel hebben de meeste EV's daar wel voor)
Even een foto naar Tesla sturen, en zij gaan de kosten verhalen op de eigenaar. Heb het al eens gehad met een Porsche 911 in Bratislava. En anders zet je je auto ervoor, zodat hij niet weg kan.
Maar is die vrijheid er wel of is het net als een ondernemer die een PostNL punt begint vervolgens geen DHL punt mag zijn?
Zelfs daar valt vaak nog wel een mouw aan te passen. Er zijn genoeg bedrijven in kleine dorpjes die ophaalpunten van meerdere bedrijven faciliteren. Gewoon omdat er anders geen ophaalpunten in die dorpjes zijn. Een klant van ons heeft destijds gewoon de discussie met die bedrijven gevoerd. Wanneer hij aangaf dat hij dan als enige bedrijf in dat dorp zal stoppen met als ophaalpunten dienen, toen gaven ze gewoon mee.

Het is dus niet zo zwart-wit als dat men denkt. Evenals deze discussie. Het zijn geen parkeerplaatsen maar laadplaatsen. Deze discussie gaat dus al helemaal niet op.
Deze superchargers staan niet in de openbare ruimte, maar op parkeerterreinen van hotels en wegrestaurants. Dat valt dus niet meer onder de openbare ruimte.
Veelgehoord argument, maar het elektriciteitsnet is wel van ons allemaal, daarop hebben we een enorm capaciteitsprobleem. Als Tesla een deel van die krappe capaciteit enkel ten goede laat komen van hun eigen klanten kan het zijn dat mensen met een andere EV geen (snel)laadpalen meer kan krijgen omdat de capaciteit er niet is. Dat lijkt me een zeer onwenselijke situatie.

[Reactie gewijzigd door fsfikke op 22 juli 2024 17:30]

Tesla betaalt de netbeheerders voor het afnemen van de capaciteit.
Het is hun goed recht om te bepalen wat ze er mee doen.

Het is aan de netbeheerders om die inkomsten vervolgens wijs uit te geven.

[Reactie gewijzigd door BlueTooth76 op 22 juli 2024 17:30]

Toch kan ik mij voorstellen dat je parkeer en laad plekken wel toegankelijk voor iedereen moet maken.

Stel dat een groot parkeerbeheerder, bv Qpark een deal met VW sluit dat alleen VW's daar mogen laden?

in sommige binnensteden heeft Qpark bijna een monopolie op parkeergarages en zo zou een groot deel buitengesloten worden.

Kortom: er valt wat te zeggen voor regels op private terreinen.
Ik doel daarmee ook op andere parkeerplaatsen op straat en in publieke garages. Het lijkt er soms wel op dat de "betere" parkeerplaatsen voorzien worden met een laadpaal waardoor heel veel auto's er niet meer mogen staan. Iedereen ziet er vaak zat een EV of hybride wagen staan met de kabel er al dan niet aan terwijl die wagen niet laadt of al helemaal vol zit. En dan gaat er toch echt iets fout.

En wat betreft de superchargers, zoals sommigen hier al aangeven zou het ook raar zijn dat bv Shell enkel Audi's laat tanken aan hun tankstations. Dat is nooit geweest, brandstof is brandstof en je weet gewoon dat je er kunt tanken, ongeacht het merk van je auto. Het lijkt me vrij onwenselijk als elke autofabrikant met eigen laadstations begint waardoor je als automobilist met een lege tank/batterij moet gaan zoeken waar je terecht kunt.
Er moet inderdaad eens een oplossing bedacht worden voor auto's die de gehele nacht aan een laadpaal hangen. Ik heb zelf geen batterijenauto, maar toevallig gisteren nog met mijn vrouw over gehad dat sommige auto's in onze wijk standaard aan de openbare laadpaal hangen. Aangezien de volgende toch al weer een stukje lopen is van huis zou ik het niet meer dan normaal vinden dat als de accu's vol zijn dat je de auto ergens anders neerzet. Ik weet niet of hier al regelgeving voor is, maar het zou wel handig zijn.
Tesla rekent gewoon 1 euro per minuut als je niet aan het laden bent op zo'n plaats.
en zelfs 2 euro per minuut als er geen andere laders meer beschikbaar zijn op die lokatie.
Van mij mogen ze die idle tarieven overal doorvoeren, wellicht met een "stop" tussen 22:00 en 7:00 zodat je niet 's nachts je bed uit hoeft te gaan, of iets met een 1e uur heb je nog respijt voordat je hem verplaatst.
Bij Tesla mag je ook 5 minuten idlen voordat de teller gaat lopen. Als de teller begint te lopen dan worden die 5 minuten trouwens wel meegenomen.
Gemeente Arnhem heeft zoals Tesla ook idle fee. Dat zal wel helpen. Daarnaast kan je best met zn bestuurder bespreken dat wanneer veel EV in de wijk is die allemaal aangewezen is op die paal Dat er een soort whatsapp groepje komt.
whatsapp groepje? dan heb ik wel een probleem :+

Het is absoluut een uitdaging om met de beschikbare laadplekken iets te gaan verzinnen om te voorkomen dat mensen hele dagdelen aan de paal hangen. Vooral op locaties waar je niet pal voor je huis kan parkeren (maar geen eigen oprit hebt). Er moet dan genoeg aanbod van laadpalen zijn + vanuit gemeentelijke inrichting moet gekeken worden naar oplossingen voor de mogelijkheid om een laadpunt aan te laten leggen die aangesloten wordt op je meterkast en waar je de aansluitpunt op straat na de stoep hebt. Of met kabelgoten werken, ik roep maar wat
In Utrecht zijn veel van die autos onderdeel van deelgroepen, autos die door een grote groep mensen "geleased" worden.

In theorie heel handig voor de casual autogebruiker, in de praktijk dus bruut irritant omdat er vaak doordeweeks een auto 24/7 meerdere dagen aan een laadpaal hangt omdat niemand binnen de groep denkt van: goh laat ik de auto ff van de laadpaal halen.
Er is een vrij simpele oplossing en in Amsterdam gebeurt dat al: de laadpaal geeft de poort vrij als je auto vol is. Het springt op groen ipv blauw. Nu nog de gewoonte om de laadstekker er gewoon uit te halen keurig op te rollen bij de auto leggen en je eigen laadstekker aansluiten. Maar ja dat script hebben we nog niet ingeprogrammeerd in ons gedrag. En veel laadpalen werken nog niet zo.
Hoe moet het anders? De laders ergens ver weg doen en dat je ver moet lopen terwijl er wellicht gigantisch veel parkeerplaatsen tussen de uitgang en de laadplaatsen zijn?

Natuurlijk is het niet wenselijk dat iemand de laadpaal bezet houdt als de auto vol is, echter kan je tijdens een concert niet even je auto verplaatsen.
Dat laatste lijkt me niet zo moeilijk op te lossen. Als je auto klaar is met laden maar aangekoppeld blijft dan blijf je betalen (wat bij Tesla al zo is lees ik hierboven). Niet zoveel als wanneer je werkelijk staat te laden misschien maar wel meer dan het reguliere parkeertarief.
En een electrische auto die op zo'n plek staat zonder gekoppelde laadkabel zou daar net zo illegaal moeten staan als een brandstof auto.
Er zij ook veel mensen die niet een prive oprit hebben. Je aanname generaliseren helpt niet bij het identificeren van uitzonderingen waar je ook mee rekening moet houden?
Die Tesla palen staan bijna allemaal op prive terrein van grote hotel ketens bijvoorbeeld (Fletcher, vd Valk)
Ondanks dat ik van mening ben dat iedereen altijd overal moet kunnen parkeren ongeacht voertuig, afkomst of sociaal economische status, Geef je zelf al het antwoord op je vraag;
sinds er parkeerplaatsen speciaal voor bepaalde type auto's zijn
Als je een auto koopt met de wetenschap dat je op die plaatsen speciaal voor bepaalde types auto's kunt parkeren dan is het onhandig wanneer (vrije) plaatsen ineens verdwijnen.
Mocht Tesla bijvoorbeeld alle plaatsen verdubbelen dan is er geen enkel issue, maar dit besluit zorgt ervoor dat er dus voor mensen als n4m3l355 straks minder vrije plaatsen beschikbaar zijn.
Vindt het een beetje non discussie. Er zouden plekken worden vrijgesteld voor elektrische auto die beter zijn dan andere? Huh? Je zou ook kunnen zeggen dat ongeveer alle goede plekken door benzine en diesel slurpers worden ingenomen.
Dit is weer een frame wat werkelijk ongelofelijk is...
Op zijn minst zou er sprake MOETEN zijn van positieve discriminatie. We moeten namelijk zo snel mogelijk van olie en diesel af vanwege onze klimaat problematiek.
Nog daargelaten dat een laadpaal benodigd is en per definitie de plek 'speciaal' wordt.
Is dat weer de typische nederlandse zurigheid of de olielobby die loopt tegen te spartelen en de gewone Nederlanders die daar niet bij nadenken en klakkeloos nabauwen omdat ze zelf nog steeds een ouderwetse auto rijden?
Laten we voorop stellen dat ik niet in Nederland woon, maar Tesla heeft in China veelal parkeerplaatsen in premium malls op -1. Dus je kunt makkelijk parkeren, laden, en je bent snel in de winkel waar je moet zijn. Dit zijn allemaal stuk voor stuk prive plaatsen, dus geen parkeerplaatsen op de openbare weg waar hier het merendeel aan denkt. Dit is overigens overal met Tesla het geval, die baat geen publieke parkeerplekken uit maar betaalde "prive" laad plaatsen.

Als ze deze nu openstellen voor iedereen ga je veel meer drukte zien bij deze premium parkeer plaatsen die deel uitmaken van mijn "aankoop pakket". Ja dit staat nergens in de overeenkomst, maar het is wel een mooie perk die Tesla had en nu dus wegvalt. Dit is voor Tesla gebruikers zelf helemaal geen goede ontwikkeling tenzij ze drastisch veel plekken bij gaan maken. Dit is juist nou een leuk voordeel voor Tesla vergeleken met Benz/Audi/BMW.
Ik zit er een beetje dubbel in. Aan de ene kant heb ik inderdaad geen zin om te moeten wachten om te supercharger, en aan de andere kant heb ik nog nooit hoeven wachten om te superchargen en in Nederland zijn de afstanden zo klein, dat je het bijna nooit nodig hebt. Dus ik juich het wel toe, al zal ik wellicht net die ene keer vloeken wanneer je na een evenement terug naar huis rijdt en dan een overvolle supercharger tegen komt.
of je gaat vóór dat je aankomt even langs de snellader ipv naderhand. ;)
helemaal eens dat er meerdere manieren zijn om het te voorkomen. Je moet er wel de tijd voor hebben/nemen (en deze laatste afweging is m.i. het belangrijkste, maar is juist ook de gedragsverandering die EV rijden met zich mee brengt op dit moment nog).
Rijden in een EV vraagt inderdaad om een gedragsverandering. Sommige kunnen vervelend zijn (geen eigen oprit voor laden, tijd die nodig is op snel te laden langs snelweg, angst voor bereik). Andere juich ik juist toe, zoals het moeten stoppen na 2/2.5 uur rijden omdat je moet snelladen. Niet iedereen doet dit.
Ja dat is een mogelijkheid, maar...
"Don't make me think". Laat staan plannen...
Dat is niet gebruiksvriendelijk en helpt ook niet om de elektrische auto acceptabel te maken. Dat lijkt me nu het devies in dit tijdsgewricht.
Tja, als je reis al 200km+ is wat redelijk uitzonderlijk is als je naar je dagelijkse routine kijkt, dan kan je daar denk ik wel rekening mee houden. Zo ingewikkeld is het nou ook weer niet, of laat ik het anders zeggen, ik ervaar dat niet zo. Je blijft de komende jaren de grafiek van vraag en aanbod van snelladers wijzigen, dat krijg je bij een transitie. Als ik om me heen kijk nu dan had ik één jaar geleden maar één snellader locatie in de buurt (van Tesla) nu heb ik er 4 (waarvan 2 van Tesla). Dat gaat dus best wel rap.

Ik geloof dat ik ergens las dat het doel is om elke 60 km op de snelweg een snellader te hebben. Dan heb je al een betere verdeling. Maar zelf denk ik dat de huidige tankstations beetje bij beetje zullen omschakelen, snellader parkeerplekken erbij, diesel/benzine pompen eruit. De "winkel" bij de pomp krijgt dan een andere functie, want mensen zullen daar langer blijven rondhangen. Dan wil je meer ruimte/artikelen.
Als u tank leeg is bij thuiskomst , moet je ook niet denken om hem te vullen?
Altijd dezelfde zever : ik moet 800km in een ruk, ik kan geen 10 min wachten om te laden, ik wil niet denken, ... |:(
Die tank is niet elke rit leeg...
Mijn batterij ook niet. 8-)
Komt die gedachte niet voort uit de vergelijking met de situatie van “regulier tanken”? Zonder verder veel over na te denken de tank vullen. Als ik met het OV ga moet ik ook nadenken voordat ik m’n deur uit stap. Ergens lijkt het me geen verkeerde ontwikkeling dat mensen er even bij stilstaan voordat ze in de auto springen, stukje bewustwording bij de impact die ze maken.
Idealiter stapt iedereen natuurlijk 's ochtends fluitend op de fiets om binnen een kwartiertje op het werk te zijn. Dat zou pas echt zonder zorgen en actief moeten nadenken een gebruiksvriendelijke oplossing zijn, maar dat vergt inderdaad een andere kijk op de samenleving. Een waar de stad er is voor de mensen, niet voor de auto. Het idee van de '15-minute city' spreekt mij daarom ook erg aan, alles wat je nodig hebt ik het dagelijks leven op 15 minuten te voet of met de fiets. Scheelt direct in de behoefte aan laadpalen en parkeerplaatsen in de openbare ruimte. Misschien heeft een partij als Tesla iets teveel 'Amerikaans gedachtegoed' meegenomen naar onze openbare ruimtes onder de noemer van duurzame verbeteringen.
Over het nuttiger besteden van onze energie ben ik het helemaal eens, maar dat vraag ik me ook af waarom we allemaal nog zo nodig 40u per week moeten werken om datgeen bij elkaar te verdienen wat het leven vervolgens gebruiksvriendelijker en makkelijker zou moeten maken.
Ik snap je punten. Ik zit op een iets andere golflengte als voormalige grote stad bewoner. Ik vindt het gebrek aan contact met de natuur in een stad als 'icon' cultuur juist het gemis. Ik vindt het een zegen dat thuiswerken. Gewoon in een grote tuin kunnen zitten. Zien dat spechten de spleet in boom gebruiken om een walnoot te kraken. Opeens in het schemerdonker een grote egel aan je voorbij zien marcheren op nog geen meter afstand... Dat zie ik allemaal niet als ik alles op vijf minuten heb in de mensen bubbel. En ik als stadsbewoner snapte gewoon niet wat natuur is/ kan zijn. Als je jong bent is dat wellicht wat anders qua behoeften... toen vond ik dat ook. Onderhand opeens vijftiger ;-) en mijn karakter bleek wat dat betreft toch iets introverter op dat vlak. Op het platteland leven zonder auto is echter niet mogelijk is mijn observatie. De vervoerslogistiek is daarvan veel te veel uitgekleed in het efficiency denken en onze focus op autobezit in plaats van auto delen.
Anderszins helemaal gelijk: 38 uur 40 uur.. het is van de zotte. Niemand heeft tijd om te reflecteren, is hyper en noodzakelijker wijs met zichzelf bezig of de kinderen. Is dat de reden dat 200.000 jongeren per jaar overspannen raken zoals wordt beweerd? Laatst een interessant feit: Panasonic voert een vierdaagse werkweek in Japan. Vond ik positief nieuws. En vrij revolutionair. Het idee dat we dat hier gaan doen. Nah...

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Ik heb weleens overnacht bij Van der Valk Arlon. Daar staan gigantisch veel Tesla-chargers. Dan passen andere merken wel makkelijk bij.
Daar ben ik het helemaal mee eens. Ik ben ook voorstander van het open zetten omdat het in 99 van de 100 keer prima gaat. Het enige wat ik wilde zeggen is die ene keer dat het allemaal niet lekker samen loopt je er dan flink de balen in hebt. Maarja, daarom moet je niet de rule maken op basis van excepties.
"nu al druk bezette laders " en @Smuggler schrijft "Wat enorm fijn dat dit open gaat voor iedereen (en dat zeg ik als tesla rijder), ik zie ze bijna nooit vol staan, en sta regelmatig met maximaal 3 te laden terwijl er 12+ palen staan.

Beetje tegenstrijdig of eenmalig pech?

[Reactie gewijzigd door OxWax op 22 juli 2024 17:30]

Of ze wonen op verschillende locaties en wat waar is voor de ene locatie is niet waar voor andere locatie?
Dat is inderdaad wat ik bedoel. U snapt het :Y)
zal inderdaad wel met tijdstippen en lokaties te maken hebben.
Ik zie ze ook bijna nooit vol staan. maar het woord "bijna" staat daar niets voor niets.
Badhoevendorp naast schiphol is altijd vol. (en dat met 32+?) laadplekken,
En de laadplek bij emmeloord heb ik ook wel eens vol zien staan, (8 laadplekken).
Echter rond denbosch waar ik woon, zie ik ze vaak leegstaan, die van fletcher is goed vanaf de snelweg te zien. maar meer dan 3 auto's zie ik er daar niet vaak.

En zelfs al is het vol. dan is het wachten bij een tesla charger geen probleem.
Auto's zijn snel vol, dus het wachten is vaak korter dan dat er 2 voor je aan de benzine pomp staan.
zeker bij badhoevendorp met 32 laadplekken, dan is de doorstroom al heel snel 1 auto per minuut of beter.
Er komen ook steeds meer laadplekken bij van tesla waardoor de spreiding beter wordt. en het aantal te laden kilometers aan de snellader minder. (je kan er dan 1eentje later pakken waardoor je laadsnelheid omhoog gaat en de resterende afstand omlaag, een dubbele win dus).
Als ik zie hoeveel mensen er bij fastnet laden, en er 50% naar tesla komt, al verwacht ik dat niet vanwege de zakelijke laadpassen. dan maken die 3 auto's echt niet uit om het geheel.

Tesla wilt nogsteeds uitbreiden in nederland, als dit daarbij helpt is het voor iedereen een win-win situatie.
Rij nu al bijna 4,5 jaar mijn Tesla - ik heb echt nog nooit langer dan 5 minuten hoeven te wachten om te kunnen laden. Niet in Nederland en ook niet tijdens roadtrips naar Duitsland, Frankrijk, Italië.

Ja het zal bij sommige SuC wel wat drukker worden - maar goed gelukkig weet je dan ook dat Tesla die locaties vast wel weer op gaat schalen. Ook scheelt het enorm wanneer je gaat laden, je ziet van die golven waar het heel druk is en vervolgens sta je als enige auto te laden (heb een oude X die niet zo snel laadt)

Vind het juist wel interessant - kan je nog eens praten met andere EV rijders en hun ervaringen en bevindingen qua range, roadtrips etc.
Kan je met uw Tesla zien hoeveel wagens er 100km verderop aan het laden zijn en aan hoeveel percent ze zitten? Zou misschien een handige optie zijn.
Interessant idee. Je kan wel zien hoeveel mensen er aan het laden zijn - dus 6 van de 12 beschikbaar. Maar niet op hoeveel procent ze zitten.

Maar goed de doorloop is voor de meeste mensen best snel met tussen de 15 a 25 minuten? Niet iedereen staat er zolang als ik met mijn oude X :D
Het zou wat zijn als een nieuw tankstation (keten) alleen voor Audi's zou zijn, om maar wat te noemen.
En bij genoeg tankstations moet je geregeld ook even wachten.
Of een betere vergelijking, de Makro tankstations zijn voor iedereen. Zou bijzonder zijn wanneer die alleen voor Makro-leden (onderdenemers) zou zijn, en een nog heverige uitlenen van Makro-pasjes opleveren...
Daar moet ik je gelijk geven, dat het merkwaardig zou zijn als een tankstation een grote groep potentiële klanten zou weigeren.

Ik vind het positief dat Tesla laadstations voor iedereen toegankelijk wordt. Nu heb je plots een hele waaier van extra locaties waar je terecht kan om bij te laden als eigenaar van een ev van een andere fabrikant.

[Reactie gewijzigd door acizane80 op 22 juli 2024 17:30]

Is dit om winst te maken, of versneld uit te rollen? Zal wel beide zijn. Iedereen blij.
"Accelerate the adoption of sustainable transport."
Net als dat Tesla een idle fee heeft die afhankelijk is van de bezetting op de locatie is het natuurlijk prima mogelijk de tarieven voor niet Tesla voertuigen ook af te laten hangen van de (gemiddelde) drukte.
In theorie kan dat, in de praktijk kan ik me niet voorstellen dat dat op veel begrip zou rekenen bij rijders.
Meer EV's betekent ook dat Tesla weer meer zal investeren in meer laadpalen.

Tot nu toe heeft Tesla altijd die "kip - ei" situatie voorkomen door een netwerk van laadpalen uit te rollen, nog voor ze een groot wagenpark hadden rondrijden.
Door deze inkomsten heeft Tesla wel de mogelijkheid en een goede reden om het netwerk versneld op te bouwen en te verbeteren
iets waar ze al mee bezig waren aangezien ze hun netwerk al minimaal wouden gaan verdubbelen in relatief korte tijd.
Waarom is dit een probleem? Je tankt dezelfde elektriciteit als andere EV's net als dat het voor een ICE niet uitmaakt of je bij Shell,Esso of BP tankt.
Ik rij zelf ook al jaren Tesla, maar ik vind dit wel een goede ontwikkeling. Het aantal SuCs in Nederland blijft maar uitbreiden en ik heb eigenlijk nog nooit meegemaakt dat alle stalls vol waren. Juist meerdere stalls vind ik een voordeel.

Wat mij betreft breiden ze ook flink uit in DLD, want daar is het nog echt behelpen met SuCs. Als het openstellen voor andere merken tot gevolg heeft dat er ook meer SuCs bij komen, dan is dat alleen maar vooruitgang. Daarbij is het natuurlijk waanzin dat elk merk zijn eigen laadnetwerk moet hebben. Dat is naar de toekomst gewoon niet houdbaar en niet wenselijk.
Kijk maar uit straks staat er klootjesvolk in hun namaak EV naast jou te laden 8)7 /s
Is het niet belangrijker dat meer mensen elektrisch gaan rijden in plaats van je status op een Telsa Ontmoetings Plaats?
Mijn mening van Tesla is nou niet dat dit een premium merk is... straks staat er van dat klootjesvolk in hun Tesla naast mij te laden ;-)
Maar wat zijn de kosten? Zou fijn zijn om dat toe te voegen aan dit artikel.
Het verschilt een beetje per locatie, maar zonder abonnement betaal je inmiddels rond de €0,70 per kWh (soms iets meer, soms iets minder). Met abonnement van €12,99 per maand betaal je iets minder dan €0,30 (0,27, 0,28 of 0,29). De logica van de prijzen per locatie is mij geheel onduidelijk overigens.

[Reactie gewijzigd door jswinkels op 22 juli 2024 17:30]

Dus als ik het goed begrijp betaal je €12,99 per maand om korting te krijgen van afgerond €0,40. Je moet dan 18,55 kWh laden om dat er uit te halen. Ik heb zelf geen elektrische auto, hoe vaak moet je daarvoor opladen/hoeveel km moet je daarvoor rijden om die €12,99 er uit te halen?
Één keer. Dit abonnement is echt goud - maar verwacht niet dat de prijzen altijd zo blijven.
Dat ligt er maar net aan of het "goud" is. Ik heb in de afgelopen 2 1/2 jaar, ongeveer 5x gebruik gemaakt van een fastcharger. Dus voor mij zou zo'n abonnement helemaal niet interessant zijn.
En het zou je in sommige gevallen laten omrijden om te tanken? Of zie ik dat verkeerd.

Want je hebt dat abonnement, dus dan daar maar, geeft weer minder vrijheid, terwijl die laders onderweg je juist meer vrijheid moeten geven. Het lijkt mij niet echt fijn om een abonnement te hebben op Shell en ik onderweg alleen BP tegenkom.

[Reactie gewijzigd door JDx op 22 juli 2024 17:30]

Heb jaren een tankpas van de werkgever gehad, precies hetzelfde probleem, kon maar bij 1 merk tanken.
Daarom is het mooi dat er verschillende opties zijn zodat iedereen kan kiezen voor de optie die voor hem of haar het beste uitpakt. Voor sommige is een snellader handig of essentieel, anderen hebben meer dan genoeg aan een thuisladen. Voor ieder wat wils.
Niet veel, ongeveer 50% laden/200km.
Een Tesla model 3 heeft voor de standard range een capaciteit van ongeveer 50kWh, een Ioniq 5 heeft met het kleinste accupakket rond de 60kWh. Dus de accu éénmalig voor minder dan de helft opladen en je komt al aan die 18 kWh :)
Dit klopt niet helemaal ;)

Als je 19 kWh laad met abbo ben je €18,31 kwijt (€12,99 + 19 x €0,28).
Als je 19 kWh laad zonder abbo ben je €13,49 kwijt (19 x €0,71).

Het omslagpunt ligt toch echt pas bij 31 kWh, wat natuurlijk nog steeds niet slecht is. Daarnaast is dat abonnement ook nog eens maandelijks opzegbaar, dus als je dan een keer aardig wat moet laden, is het slim om het aan te gaan.
Je hebt helemaal gelijk!
Tja dat ligt er aan of je thuis een eigen laadgelegenheid hebt. Dat is veruit het goedkoopst...
Misschien moeten ze afdragen per locatie om de palen er te plaatsen? Of ze testen met prijzen, wat kunnen we vragen zonder gezeur.
Misschien is het een kwestie van vraag en aanbod. Ik weet niet of het op de Nederlandse energiemarkt nog nog regionale prijsverschillen zijn of niet. Het zou ook kunnen zijn dat bepaalde locaties simpelweg duurder zijn om te huren of kopen, waardoor de hogere kosten terugverdiend moeten worden.

Het kan ook een kwestie zijn van drukte en het kunnen vragen van een hogere prijs inderdaad. Bedoel, benzineprijzen verschillen ook enorm tussen stad of dorp en tussen grensstreek en aan de kust. Dat is ook een kwestie van 'wat we ervoor kunnen vragen'.
Locaties hebben allemaal verschillende tarieven. En het is niet meer dan logisch dat je dat doorberekent. De duurste locaties zijn doorgaans langs de meeste gebruikte wegen. Wil je minder betalen dan moet je even omrijden. Net als met brandstof.
De logica van de prijzen per locatie is mij geheel onduidelijk overigens.
Dat is met diesel en benzine toch niet anders? Het komt uit dezelfde raffinaderij maar op sommige plekken zijn de kosten hoger (in een binnenstad bijv.) of kun je meer vragen (langs de snelweg bijv).
Ik betaal bij de supercharger 0,27. Goedkoper dan thuis via Eneco, daar betaal ik 0,30.
De logica van de prijzen per locatie is mij geheel onduidelijk overigens.
Een groot deel van de kosten betreft de exploitatiekosten van een tankstation (ongeacht of dat nu voor brandstof of voor stroom is). Je kunt je wel voorstellen dat een onbemand station in de middle of nowhere veel lagere kosten heeft dan een bemand station langs de A4.
Ja mee eens. Het is als het telefoon netwerk in de jaren zeventig. Allemaal kleine partijen die de markt lopen te zieken. Dit is niet goed voor de acceptatie en standaardisatie van laadpalen. Dit moet gereguleerd worden. Ik snap dat je langs grote snelwegen andere tarieven wilt hanteren omdat dat ook de gewoonte is met benzine stations. Maar op deze manier kun je niet zorgeloos laden omdat je van die cowboys gaat krijgen die laadpalen met belachelijke prijzen gaan neerzetten. Want de melkkoe: 4 cent groot inkopen en 70 cent afrekenen. Wat een verdienmodel over de rug van de goedwillende milieu gemotiveerde elektrische auto eigenaar...
ik was nu eens op zoek naar dat abonnement... maar kan het nergens vinden.
Hoe start ik dit voor een maand bijvoorbeeld als ik op reis ga met mijn Tesla?
Dat kan gewoon in de Tesla app. Door op een willekeurige locatie te drukken.
Onder welk menu dan wel? Ik zie enkel een kaart bij "locatie" en dan onderaan een lijst met superchargers. Als ik daar op klik zie ik enkel hoeveel er vrij zijn
Ik ga naar 'Uw niet-tesla opladen' en dan krijg je inderdaad een kaart met een lijst superchargers. Als je dan op een supercharger klikt zie je een overzicht met prijzen. onder de oplaadprijs staat een linkje om een abonnement af te sluiten.

Ik denk wel dat je een account moet hebben / maken.
ah, maar ik had graag de prijs geweten voor mijn Tesla :-) Niet voor een niet-Tesla... :p
Maar dan heb je toch geen abonnement nodig, sterker nog kun je geen abo afnemen. Die prijzen staan toch ook in de app neem ik aan (ik had toen ik mijn Tesla nog had gratis superchargen dus kan zeg dit zonder ervaring). Volgens mij zijn de prijzen voor laden met een Tesla rond de 26 cent momenteel.
Helaas, niet te zien in de app
In de auto wel dus.
Prijs is doorgaans 0,33 cent merkte ik
Heb pakweg 1 week geleden de app gedownload, en een account aangemaakt. Dat ging prima.
Toen wilde ik als niet Tesla rijder het abonnement aanmaken, dus op het linkje in de app geklikt. Dan krijg je onderin een button met "aan de slag".
Daarop geklikt en een factuur adres en betaalwijze (visa) gekozen. Daarna moest ik een 0,00 incasso goedkeuren.
Die is ook te zien in de Visa app.
En daarna gebeurde er tot op nu niets, dus nog steeds geen abonnement.
Tesla helpdesk gebeld, die hebben een case aangemaakt, zouden het oplossen en terugbellen wat allebei niet is gelukt.
Valt me nog niet mee dus. :(
Dat verschilt per locatie - ik zal dat aan het artikel toevoegen :)
Die fluctueren de laatste tijd nogal, door de energie crisis. En in het eerdere artikel over de 10 pilot sites is dit wel vermeld, even opzoeken?

volgens de Tesla app: 0,70 Euro/kWh zonder abo. En 0,27 Euro per kWh met abo. Abo kost 12,99 Euro/maand Dit zijn prijzen voor NL.

In Duitsland kost een kWh nu al 0,45 voor mensen met een Tesla, en in sommige landen is het afhankelijk van het tijdstip van de dag.
Of u leest een beetje verder
Gebruikers van andere auto's betalen wel meer dan Tesla-gebruikers. De kosten daarvoor verschillen per Supercharger-locatie, meldt Tesla.
Dat is later toegevoegd
AverageNL
@ElmarNieser • 15 februari 2022 09:12
Dat verschilt per locatie - ik zal dat aan het artikel toevoegen :)

[Reactie gewijzigd door jorismathijssen op 22 juli 2024 17:30]

Tesla waarschuwde eerder al wel dat de snelladers mogelijk niet geschikt zijn voor alle auto's van andere fabrikanten. Zo zou de stekker niet lang genoeg zijn voor alle auto's.
Dit vind ik wel vreemd. Zijn de stekkers niet gewoon gestandaardiseerd?
De laadpoort van Tesla's zitten links achter ter hoogte van het achterlicht. De kabel (CCS) is gestandaardiseerd. De plek van de laadpoort en de lengte van de laadkabels niet. Alle auto's die de laadpoort op dezelfde plek hebben zullen geen problemen hebben. Maar er zijn ook elektrische auto's met de laadpoort op een hele gekke plek waardoor de kabel van de superchargers mogelijk niet lang genoeg is. Met snelladen wil je de kabel zo kort mogelijk houden. Langere kabel is meer weerstand en meer weerstand is hogere temperatuur en meer laadverlies.
OK, dus het is niet de lengte van de stekkers maar de lengte van de kabel? Dat is logisch inderdaad.
De stekkers wel, maar niet de lengte van de kabel. De kabel bij een supercharger heeft altijd een vaste lengte die gemaakt is dat het precies op een Tesla past. Vandaar. Als de lader op een andere plek op een andere auto zit zou het zo kunnen zijn dat het dus niet past.
In mijn eGolf zit de stekker niet linksachter maar rechtsachter op de plek waar altijd de brandstofplek zat maar om bij Tesla te laden zitten de parkeersensoren op standje continue piepen. Veel auto's waar de aansluiting iets verder zit kan je daar gewoon niet laden want bij Tesla zit die achter de achterlamp unit wat toch echt bijna op het uiteinde is. Daarnaast heb "ik" het probleem dat wanneer ik daar laad feitelijk 2 laders bezet houd gezien ik op plaats A sta en lader B nodig heb.
Nope. Tesla had als eerste in de markt een eigen stekker ontworpen om de grote vermogens te kunnen handelen. Vervolgens moest de rest van de wereld natuurlijk weer wat anders... Tja dat krijg je als je innovator bent.
Dat heeft hier niks mee te maken. Het gaat om de kabellengte. Alle Tesla Superchargers in Nederland ondersteunen CCS, de stekkerstandaard.
Eh ja maar de aansluiting werkt niet hetzelfde. Heb ik afgelopen vakantie met de volkswagen ID4 mogen meemaken: stekker past. aansluiting niet hetzelfde in de stekker. Zoals ik het observeerde. Nog daargelaten dat er geen pasje is om dan te kunnen laden. Dat veranderd tesla dus nu. En er is niet 1 standaard stekker. Er zijn er veel meer. Zoek maar op.

[Reactie gewijzigd door oks op 22 juli 2024 17:30]

Voor het eerst dat ik dat hoor.
Ik lees overigens nergens dat Tesla overigens pasjes gaat ondersteunen. Er zit geen hardware op de laadpalen voor het lezen van pasjes. Voor zover ik weet moet men de Tesla app gebruiken om de laadsessie te starten en stoppen.
Goed tip! Maar weer een app erbij. Wordt ik knetter van. Tjesus om van A naar B te komen... zucht.
Ja dat dan weer wel.
misschien omdat die pasjes zeer makkelijk te vervalsen/kopiëren zijn?
De stekker is gestandaardiseerd, de lengte van de kabel niet, vrij kort bij een Supercharger.
De stekkers wel, maar de lengte van de kabel niet. Dus als de laadpoort van de auto dicht genoeg bij de laadpaal is, dan werkt het allemaal prima.
De stekker is wel gestandaliseerd, maar er zit vaak maar 1 meter kabel aan.
De oplader is precies zo neergezet dat deze naast elke tesla staat en er dus maar 0,5 meter nodig is naar de auto.
Als je met een auto komt waar de chargeport aan de andere kant van de auto zit dan moet je nogal een afstand overbruggen. namelijk al snel 2 tot 4 meter (de breedte of lengte van de autto), plus dat de stekker best groot is, dus de kabel nog wat ruimte nodig heeft om die bochten te kunnen maken.

Dus ja de stekker past wel. maar de stekker krijg je niet bij de auto met hoe je de auto hoort te parkeren op die plaatsen.
Wat enorm fijn dat dit open gaat voor iedereen (en dat zeg ik als tesla rijder), ik zie ze bijna nooit vol staan, en sta regelmatig met maximaal 3 te laden terwijl er 12+ palen staan.
Het netwerk is ondertussen in nederland zo dicht, dat je met dit netwerk alleen, met elke auto bijna overal kan komen.
Noord groningen en friesland is nog wel een uitdaging met dit netwerk, maar uitbreidingen zijn alweer onderweg.

Het maakt onze andere EV (MG ZS) wel meteen een heel stuk bruikbaarder.
https://www.tesla.com/fin...ters=supercharger%2Cparty

De charger zit aan de bestuurderszijde achter. Als jouw EV de chargeport daar niet heeft zitten of aan de passagierskant voor, dan gaat het een fysieke uitdaging worden om er te kunnen laden.
Als de chargeport in het midden zit, zoals bij de MG, dat werkt wel zonder in de weg te staan.

En wat natuurlijk fijner is dan fastnet, is dat er een fatsoenlijk restaurant erbij zit in 9 van de 10 gevallen. Waardoor laadtijd ook meteen een maaltijd wordt :).

Tarieven zijn een beetje flexible afhankelijk van tijd en lokatie.
Op dit moment van kijken hangen ze ronde 27-30 cent met abbonnement of Tesla. en 67-70 cent zonder abbonnement.

Het laadstation zelf heeft totaal geen interface, dus het hele laden bedien je via de app op de smartphone. Daar is goed over nagedacht en het werkt soepel en snel.
Tevens zie je op je telefoon alle informatie over het laden. snelheid en hoeveel het tot dat moment gekost heeft. je krijgt ook een melding op je telefoon als het laden klaar is (wel handig met een idle fee van 1 tot 2 euro per minuut).
Het is een fijn systeem, het is natuurlijk weer jammer dat het niet compatible is met de laadpassen. maar aangezien ik al een tesla account heb, heb ik daar persoonlijk door mijn situatie geen problemen mee.

[Reactie gewijzigd door Smuggler op 22 juli 2024 17:30]

[
De charger zit aan de bestuurderszijde achter. Als jouw EV de chargeport daar niet heeft zitten of aan de passagierskant voor, dan gaat het een fysieke uitdaging worden om er te kunnen laden.
Als de chargeport in het midden zit, zoals bij de MG, dat werkt wel zonder in de weg te staan.
Hmz.. ik zie het probleem niet echt. Een langere kabel kopen en deze onder of boven de auto leggen om bij de laadpaal te komen? Zie het als brandstofauto's: veel hebben de tankopening aan de rechterkant, sommigen aan de linkerkant. In dat geval trek je de slang van de tankinstallatie ook wat verder uit en kan je erbij.

[edit] Even snel ingelezen. Bij Tesla alleen de korte kabel, anders geen supercharger. Handig...

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 17:30]

Je kan de kabel van een snellaadstation niet zelf verlengen.
Dus je bent afhankelijk van die meter die tesla je geeft.
En 1 meter is niet voldoende om aan de andere kant van de auto te komen.
Een langere kabel betekent trouwens ook meer laadverliezen, iets wat je met dergelijke stromen wilt voorkomen.

Fastnet heeft wel langere kabels, maar daar zie je ook problemen met hoe je de auto ervoor neer zet.
Bij een benzine auto zit de klep meestal achter in de auto (links of rechts). Bij elektrische auto's zie je ze letterlijk overal verschijnlijk, voor achter, links rechts op de motorkap.
Daarnaast zijn laadplekken meteen een soort parkeer plekken met veel naast elkaar. voor effectient gebruik van de ruimte.

zie hier de verschillen tussen fastnet en tesla:
fastnet: groot met veel ruimte erom heen, lange parkeer vakken (want laadport kan voor en achter zitten) + lange kabels voor als het nog niet lekker past.
https://www.autoweek.nl/a...tned-nu-ook-in-frankrijk/

En dan Tesla:
https://en.wikipedia.org/...-_Supercharger_-_2021.jpg

exact 1 laadpaal per parkeerplek.
Het grootste pijnpunt van een Fastned of Ionity is het beperkt aantal laders per locatie.

Tesla heeft inderdaad gewoon één parkeerplek per lader (en dat werkt met hun auto's perfect), maar wel gewoon 12 tot 24 (of meer) stalls per locatie. Bij Fastned of Ionity kom je soms bij een locatie met exact één snellader, en nog twee 50kW laders. Wordt die ene snellader bezet tijdens jouw aanrijtijd, dan zit je met de peren.
Waarbij je in het geval van een branstof auto altijd de auto nog achterstevoren kan zetten. De Tesla laders zijn meer parkeerplaatsen en kan je dus niet een stukje verder/minder ver rijden.
Er zijn Tesla locaties waar dat anders is, maar het klopt dat dat niet overal geldt, of soms maar voor enkele plekken zo is opgezet.
Superchargers zijn DC snelladers, dus ze hebben een vaste kabel.
En bij de V3 zijn ze net als bij de 350 kW Fastned laders watergekoeld! Om zo de warmte en dus de weerstand van de kabel te beperken. Dus even verlengen met een tuinslang :P
Dat het niet compatible is met laadpassen zorgt voor een drempel voor de leaserijders, wat ervoor zorgt dat de zakelijke rijder eerder een andere snellader zal kiezen. Met je laadpas van de zaak heb je er geen omkijken naar, maar laad je met je niet-Tesla bij een supercharger, dan zul je de kosten achteraf moeten declareren. Is toch een extra handeling.
Ik zie nog wel gebeuren dat mensen met de chargeport aan de passagierskant achter gewoon de kabel van de charger ernaast pakken. Dat kan nog tot ongemakkelijke situaties leiden.

Maar idd een grote stap vooruit van veel andere EV's. Hoe bevalt jullie MG ZS vergeleken met de Tesla?

Kudos voor laadtijd/maaltijd overigens :).
de MG ZS bevalt goed. De ruimte in de auto is een stuk praktischer dan de Tesla. De hatchback/SUV bouw zorgt ervoor dat je grote spullen kan laden achterin de auto. Iets dat ik toch wel mis in mijn model 3.

Je moet ze uiteindelijk toch wel zien als 2 totaal verschillende auto's en niet als beter of slechter als geheel.
Als je auto ooit wilt gebruiken om een koelkast of een bank te verhuizen, dan kan dat met een MG maar zal dat niet kunnen met de model 3, het past gewoon niet in die auto vanwege het formaat, Al is de tesla in liters wel groter is deze dus minder bruikbaar bij grote spullen.

Als ik ze direct tegen elkaar neer zet dan krijg ik het volgende lijstje dat ik mis:
Tesla: Hatchback, dakraam, snel wisselen tussen verschillende rij modussen.

MG: goedwerkende rijhulpmiddelen, geintregeerde navigatie, (snel)laden (zowel AC (1 fase), als DC (max 60kw). range, app, slimladen/api, frunk (die kofferbak voor is zo geniaal voor je laadkabels! en andere auto meuk!). UV-filter in het glas (je verbrand).

In onze situatie een perfecte combinatie van auto's / prijs en prestaties, maar dat is logisch anders hadden we andere auto's gekocht. De persoon die het verst moet rijden die dag, die pakt de tesla en de andere de MG. Op die manier komen we eigenlijk nooit range te kort en is eventueel onderweg opladen ook niet zo'n probleem. je hoeft immers maar te laden om weer thuis te komen. de tank vol gooien dat bestaat niet meer, nouja enkel 's ochtends thuis voordat ik vertrek.

Een paar keer de MG gepakt vanwege grote spullen, ja dan is het laden over een afstand wel vervelend. maar dat zijn dan toch al vaak bijzondere dagen dus zit het ook niet echt in de weg.
Thx! Prima minirecensie, heel nuttig.
Je kunt ook verschillende profielen aanmaken met verschillende rijmodi en dan daar tussen schakelen ;)
wat een hack! :), had ik zelf kunnen bedenken! :)
Maar ik gebruik al die profielen al voor andere dingen:
Relaxed rijden.
Passagiers achter mij rijden.
Bioscoop Scherm setting
Bioscoop laptop setting.
Werk setting
Makkelijk instappen setting.
Slaap / dutje setting.
hang setting.

Maar zeker een optie om naar te kijken :D
Passagiers achter mij rijden.
heel even dacht ik dat je in een Tesla de passagiers kon laten rijd (maar u hebt het uiteraard over de zetel positie :X )
Hebben ze met de fast food ketens idd slim gespeeld. Ik denk zelfs dat de restaurants een afdracht betalen. Want de klanten komen vanzelf.
Pfff , elke 400 kilometer een restaurant in? Dan schiet goedkoop "tanken" er wel bij in.
Mijn ervaring is dat veel elektrische auto's zakelijk geleased zijn. Je kan vaak niet met je zakelijke laadpas laden bij een Tesla lader (sommige leasemaatschappijen overigens wel). Dit betekent dat veel zakelijke rijders sesssies bij superchargers moeten declareren. Dat kan afhankelijk van je laadpas en bedrijf nogal een gedoe zijn. Denk aan 10 bonnen invoeren voor 10 laadsessies van 10 euro met kilometerstanden en aantal kWh. Zelf mag ik de bonnen gelukkig verzamelen en in 1 keer opvoeren. Ik ken Tesla rijders die daarom bij niet-Tesla snelladers laden (zoals Fastned, Ionity) omdat ze dan wel met de laadpas kunnen afrekenen. Ze hebben simpelweg geen zin in de administratie en de baas betaalt toch wel.

Precies hierom denk ik dat het zo'n vaart niet gaat lopen met drukte bij de Tesla laders. Ja het zal wat drukker worden, maar ik verwacht echt geen structurele problemen met niet-Tesla's die massaal komen laden. De tijd zal het leren of deze verwachting klopt. Voor nu vind ik het een goede ontwikkeling ondanks dat ik potentieel wel eens een keer iets langer zal moeten wachten.

Dat trouwens nog even afgezien van het feit dat er ook nog een deel mensen is die het gewoon niet zullen begrijpen/weten. Ik moest in Frankrijk een stel met een Peugeot ook uitleggen waarom hun auto niet wilde laden bij de Supercharger. Apps? Creditcards kopppelen? Dit nog even afgezien van het feit dat de Superchargers in Frankrijk nog niet openstaan (voor zover ik weet). Het wel openstellen gaat dat specifieke stel iig niet helpen :) De aanblik van de app was al voldoende voor verwarring alom.

[Reactie gewijzigd door Korvaag op 22 juli 2024 17:30]

Wacht, dus eigenlijk wat u zegt is dat de lease maatschapijen er zo voor elkaar hebben dat de goede geintegreerde systemen liever niet gebruikt worden? Dat is wel een omgekeerde wereld.
Omdat Tesla geen paslezer in de paal heeft moet er een koppeling gelegd worden met Tesla voor de automatische afrekening. Sommige leasemaatschappijen hebben dit wel geregeld en sommige niet. Mijn leasemaatschappij dus helaas niet.

[Reactie gewijzigd door Korvaag op 22 juli 2024 17:30]

Zou op het lange termijn wel een kosten besparing kunnen opleveren voor lease maatschappijen doordat je handmatig werk kan automatiseren. We zullen zien.

Hoop dat ze het snel kunnen integreren nu er een nog grotere hoeveelheid aan declaraties aan kan gaan komen. Het aantal EV's dat bij een SC van Tesla zou kunnen laden is met deze update grofweg 3-5 keer zo groot geworden als je kijkt naar het aantal EV's op de Nederlandse weg nu.

Het is een exponentiele groei aan het doormaken de nieuwe EV markt en zal binnen de kortste keren 25% (of zitten we daar niet al zowat op?), 50% en 100% passeren aangezien ze in 2030 100% EV's willen die nieuw verkocht worden. Met al het aanbod dat nu de markt bereikt verwacht ik persoonlijk meer dan 100.000 nieuwe BEV's op de weg aan het einde van dit jaar.
Ik zit niet diep genoeg in de materie maar een beetje speculeren is altijd leuk. Zou het niet zo kunnen zijn dat dit onderdeel van een onderhandeling is. Dat Tesla ook graag laders in publieke ruimte wil bijplaatsen maar daar enkel vergunning voor krijgt als ze hun hele infra openstellen voor alle merken. En het nu des Teslas wel weer als mooie marketing naar buiten weten te brengen?
Overigens ben ik zeer blij met deze ontwikkeling en heb er zelf al een keer gebruik van gemaakt.
Uit bedrijfsmatig perspectief is dit gewoon slim van Tesla.

Genoeg van hun Superchargers staan een groot deel van de dag uit hun neus te vreten. Vaak genoeg zie je een bezetting van onder de 50%, of zelfs 25%. Terwijl de apparatuur er wel staat, en de hotels etc wel betaald krijgen voor het gebruik van de parkeerplekken. Zaak dus om de bezetting omhoog te krijgen.

Voor alle doemdenkers die met hun Tesla al zien dat ze in een laadfile terecht komen: Tesla kan in de app on-the-fly de beschikbaarheid aanpassen. Het is geen verre toekomst dat Tesla daarmee rekening kan houden als er 3 Tesla's onderweg zijn naar de Supercharger, dat er dan een kwartier vantevoren voor alle andere merken simpelweg wordt aangegeven dat er geen lader beschikbaar meer is, en dat ze zullen moeten omrijden naar Fastned of Shell.
Hopelijk verdeelt dit het aantal elektrische auto's over de oplaad punten, ik zie bij veel plekken al lange rijen ontstaan omdat het laden van een elektrische auto best lang kan duren. Hopelijk word er nog meer geïnvesteerd in elektrische laadpunten, het is nu al best krap en er komen steeds meer auto's bij.

Het is ook niet makkelijk in Nederland, we zijn ontzettend dicht bevolkt en er zijn genoeg Nederlanders die met plezier overstappen naar een EV, waarschijnlijk moeten we in de toekomst ontzettend veel energie importeren van landen zoals Noorwegen, Zweden, Duitsland (liever Duitsland pas als ze een groenere optie hebben voor stroom opwekking), België en Frankrijk. Dat gaat nog wat worden.
Dat we dichtbevolkt zijn heeft ook voordelen: het is daarom ook interessant voor aanbieders om laadpalen te installeren. Ook laadpalen in woonwijken en winkelcentra. Doordat we dichtbevolkt zijn zullen die laadpalen optimaal gebruikt gaan worden.
Hopelijk verdeelt dit het aantal elektrische auto's over de oplaad punten, ik zie bij veel plekken al lange rijen ontstaan omdat het laden van een elektrische auto best lang kan duren. Hopelijk word er nog meer geïnvesteerd in elektrische laadpunten, het is nu al best krap en er komen steeds meer auto's bij.
Het grotere probleem is dat lang niet alle EV's goed gebruik kunnen maken van een SC. Er zijn zat EV's die niet eens over de 100 kW maximaal laad vermogen kunnen komen, laat staan over de 200 kW heen.

We kunnen veel meer winst maken als elke fabrikant minimaal 200 kW maximaal laadvermogen zou kunnen ondersteunen dan 2x zoveel laad palen er bij te zetten.
De toename van elektriciteits verbruik als ALLE auto's een EV zijn is 6%. Berekend door Tennet.
Wat denk je dat we besparen met het niet meer hoeven kraken van olie, daar gaat een boel energie inzitten.
Typische E auto doet al snel zo'n 25kwh/100km bij normale snelheden (id4 @ 130km/u)
25 x 0.71 = bijna 18 euro.
Een 1.4tsi Golf doet zo'n 5 liter/100km bij die snelheid. 5 x 2 euro = 10, zeg 12 euro benzine per 100km :D

Aanschafprijs nieuw (2dehands geen optie) id4 45-50k / 160dkm = 31c/km
Aanschafprijs prima 2de hands Golf7 = 25k / 160dkm = 0.15c/km

Nu heeft de Golf7 potentieel meer onderhoud nodig maar kan potentieel veel meer km's maken (3ton+) dus ik weet het wel :)
Aan je cijfers valt nog wel wat te schaven, maar je punt klopt: snelladen is in veel gevallen erg duur en moet daarom ook zoveel mogelijk vermeden worden. De meeste EV-eigenaren zullen alles doen om zo min mogelijk bij een snellader te staan en dan ook nog zo kort mogelijk.
Een Tesla doet bij 130 km/h geen 25 kWh per 100km. en een Golf tsi die 5 liter per 100 km doet? Mijn diesels deden al meer dan dat bij 120 km/h. Je rekent wel erg naar jezelf toe.

Daarnaast een nieuwe auto vergelijken met een 2e hands, waar de eerste afschrijving al vanaf is en groot onderhoud eraan komt :)

De Tesla batterijen zijn gemaakt om 1 miljoen mijl te halen, en een Golf tsi die 3ton+ haalt met potentieel onderhoud moet ik ook nog zien. Dus dat verschil is er ook niet.

Maar blijf lekker rijden wat je wilt, maar reken wel met echte cijfers, en niet die jou uitkomen.
Er zijn leasemaatschappijen waar je dit heel makkelijk kunt zien, en die rekenen echt alle kosten wel mee.
Dan pas heb je een echt vergelijk.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.