Tip de redactie

Intel werkt samen met MediaTek aan 5g-modems voor laptops

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 22:017 reacties, submitter: TheVivaldi

Intel gaat samen met MediaTek 5g-modems voor laptops uitbrengen. Begin 2021 moeten de eerste laptops van HP en Dell met de modems verschijnen. Intel definieert de specificaties en MediaTek ontwikkelt en maakt de modems.

Volgens de aankondiging van Intel gaat het bedrijf samenwerken met MediaTek op het gebied van ontwikkeling, certificering en ondersteuning van 5g-modems voor laptops. Uit de uitleg blijkt dat Intel de modems niet zelf gaat fabriceren, maar de specificaties aanlevert waarna MediaTek ze maakt.

Intel zegt wel te zorgen voor optimalisatie, validatie en drivers. Ook gaat Intel ondersteuning bieden aan laptopfabrikanten, om te helpen bij het integreren van de modems. Begin 2021 moeten de eerste producten met de 5g-modems van Intel en MediaTek verschijnen. Intel zegt dat HP en Dell bij de eerste fabrikanten zitten die laptops met de nieuwe hardware gaan leveren.

Eerder dit jaar kondigde Intel aan te stoppen met het ontwikkelen van 5g-modems voor smartphones. Dat deed de fabrikant nadat Apple en Qualcomm hun een schikking troffen. Onderdeel van die schikking is dat Apple nog jarenlang modems van Qualcomm afneemt. Vermoedelijk kiest Apple daarna voor een eigen modem. In juli verkocht Intel het overgrote deel van zijn smartphonemodemdivisie aan Apple voor een miljard dollar.

Apple was Intels belangrijkste klant voor modems. De iPhone-fabrikant heeft 4g-modems van Intel gebruikt en Intel heeft verschillende 5g-modems voor smartphones ontwikkeld. Toen Intel de smartphonemodemdivisie verkocht zei het bedrijf nog wel door te gaan met het ontwikkelen van 5g-modems voor pc's, iot-apparaten en andere hardware.

Reacties (7)


Onderzoekers maken metallisch materiaal om flexibele robots lichter te maken

Door Joris Jansen, 25 november 2019 21:056 reacties

Onderzoekers van de Nationale Universiteit van Singapore hebben een nieuw metallisch materiaal gemaakt dat zogeheten origami-robots een stuk lichter kan maken. Dit zijn zachte, flexibele robots die voor van alles inzetbaar zijn, zoals zoek- en reddingsmissies.

De onderzoekers melden dat ze metalen als platina hebben gecombineerd met as of verbrand papier. Het resultaat was een materiaal gebaseerd op metaal met versterkte capaciteiten, waarbij de vouwbaarheid en lichtheid van traditioneel papier en plastic behouden blijven. Het nieuwe materiaal is half zo zwaar als papier en dat maakt het volgens de wetenschappers ook zuiniger, zodat robots op basis hiervan langer op een accuduur hun werk kunnen doen.

Het materiaal wordt geproduceerd door middel van een nieuw proces, wat de onderzoekers omschrijven met de term graphene oxide-enabled templating synthesis. Cellulosepapier wordt eerst in een oplossing van grafeenoxide ondergedompeld, waarna het in een oplossing wordt gestopt die uit metallisch materiaal zoals platina bestaat. Vervolgens wordt het materiaal verbrand in het gas argon op 800 graden Celsius, en vervolgens in lucht bij 500 graden Celsius. Het eindresultaat is een dunne laag van buig- en vouwbaar metaal van 0,09mm dik dat voor zeventig procent uit platina bestaat en voor dertig procent uit as. Er kunnen hiervoor ook andere metalen als goud en zilver worden gebruikt.

Het vervaardigde materiaal kan fungeren als een mechanisch stabiele, zachte en geleidende backbone die robots gevoels- en communicatiecapaciteiten kan geven, zonder dat er een noodzaak is voor externe elektronica, stellen de wetenschappers. Het materiaal kan dienen als zijn eigen draadloze antenne, zodat communicatie mogelijk is zonder aparte communicatiemodules. Overigens kan het materiaal ook, waar nodig, opwarmen door er spanning op te zetten.

Dat laatste kan bijvoorbeeld nuttig zijn om ijsvorming te voorkomen bij reddingsrobots die in koude omstandigheden moeten opereren. Daarnaast is het materiaal vuurbestendig en kan het temperaturen tot ongeveer 800 graden Celsius voor de duur van maximaal vijf minuten weerstaan. Naast origami-robots, die zacht en vouwbaar zijn, en zich in allerlei vormen kunnen vouwen, is het materiaal ook in te zetten voor prothetische ledematen die volgens de onderzoekers tot 60 procent lichter kunnen worden in vergelijking met conventionele versies.

In de volgende stap binnen dit onderzoek willen de onderzoekers kijken of ze meer functies kunnen toevoegen aan de metallische backbone, zoals het incorporeren van elektrochemisch actieve materialen, zodat het materiaal zijn eigen accu is. Dat kan leiden tot robots die zichzelf van stroom voorzien. Daarnaast experimenteren de wetenschappers met andere metalen zoals koper, om de productiekosten te verlagen.

De onderzoekers hebben over hun vinding gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science Robotics, onder de titel Multifunctional metallic backbones for origami robotics with strain sensing and wireless communication capabilities.

Reacties (6)


Twitter- en Facebook-gebruikersdata was in te zien voor makers Android-apps

Door Joris Jansen, 25 november 2019 20:168 reacties

Een aantal gegevens van gebruikers van Facebook en Twitter kan zijn ingezien door externe ontwikkelaars van Android-apps, nadat de gebruikers met hun accounts hebben ingelogd in bepaalde Android apps vanuit Google Play. De oorzaak zou liggen in een kwaadaardige sdk.

Volgens Facebook hebben beveiligingsonderzoekers recent melding gemaakt van dit potentiële beveiligingsissue, dat zich toe zou spitsen op twee bedrijven, te weten One Audience en Mobiburn, zo meldt het socialemediabedrijf in een verklaring aan CNBC. Deze twee bedrijven zouden ontwikkelaars hebben betaald om kwaadaardige sdk's in een aantal apps in te bouwen. Het zou gaan om onder meer Giant Square en Photofy.

Facebook zegt dat het na onderzoek de bewuste apps van zijn platform heeft verwijderd en de twee bedrijven cease and desist-brieven heeft gestuurd. Ook gaat Facebook gebruikers informeren als hun gebruikersinformatie waarschijnlijk is gedeeld, nadat ze de apps toegang hebben gegeven tot hun profielinformatie zoals hun naam, e-mailadres en geslacht. Facebook roept gebruikers op om voorzichtig te zijn wanneer ze kiezen om apps van derden toegang te geven tot hun accounts van sociale media.

Twitter maakt ook melding van deze kwestie, waarbij het benadrukt dat de oorzaak niet ligt in een kwetsbaarheid in de eigen software, maar meer in een gebrek aan het isoleren van sdk's binnen een app. Volgens Twitter was er sprake van een kwaadaardige sdk die zich kon inbedden in een mobiele app, waarna in potentie een kwetsbaarheid in het mobiele ecosysteem kan worden uitgebuit om e-mailadressen, gebruikersnamen en het laatste Twitter-bericht in te zien. Twitter zegt geen bewijs te hebben dat dit ook daadwerkelijk is gebruikt om iemands Twitter-account over te nemen, al was dat wel mogelijk. Ook al zegt Twitter dat het geen bewijs heeft dat dit ook heeft gespeeld bij Twitter-gebruikers op iOS, het bedrijf heeft zowel Google als Apple op de hoogte gebracht van de bewuste sdk en gaat ook in potentie getroffen gebruikers informeren.

Reacties (8)


RIPE NCC heeft zijn laatste ipv4-adressen uitgedeeld

Door Joris Jansen, 25 november 2019 19:34217 reacties, submitter: wouter0100

RIPE NCC, de organisatie die ip-adressen in Europa, Rusland en West-Azië verstrekt, meldt dat het maandag zijn laatste deel van de nog beschikbare ipv4-adressen heeft uitgedeeld. Daarmee zijn de adressen nu op bij de organisatie.

RIPE NCC zegt dat het opraken van de ipv4-adressen niet als een verrassing komt voor netwerkoperators, mede omdat dit opraken al langer bekend en gepland was. De organisatie gaf in september nog aan dat het nog dit jaar zijn laatste ipv4-adressen zou uitdelen, al was toen nog onduidelijk wanneer dat precies zou zijn. De organisatie waarschuwt overigens al jarenlang voor het opraken van ipv4-adressen.

Het opraken betekent overigens niet dat de organisatie in zijn geheel geen ipv4-adressen meer zal toekennen. RIPE NCC gaat in de toekomst nog ipv4-adressen herstellen van organisaties die failliet zijn gegaan of anderszins niet meer bestaan, of van netwerken die de adressen niet langer nodig hebben. Via een kleinere ipv4/24-toewijzing kunnen de Local Internet Registry's of LIR's alsnog in aanmerking komen voor deze vrijgekomen adressen. Deze leden van de RIPE NCC krijgen de adressen op basis van hun positie op een wachtlijst, die inmiddels is opgesteld. Hierbij gaat het om zeer kleine aantallen van ipv4-adressen.

Volgens RIPE NCC is het opraken weer een stap op een pad naar de wereldwijde uitputting van de overgebleven ruimte voor ipv4-adressen. De organisatie stelt dat zonder een brede uitrol van ipv6 er een risico bestaat op een toekomst waarin de groei van ons internet onnodig beperkt wordt, omdat er een tekort is aan unieke netwerk-identifiers. De organisatie roept alle stakeholders dan ook op om hun rol te spelen in het ondersteunen van de overstap op ipv6.

Volgens een overzicht is in Europa 19,3 procent ipv6 capable, wat betekent dat dat percentage van de internetgebruikers in Europa met een ipv6-adres online kan. Daarbij zijn er overigens grote verschillen tussen individuele landen. Zo ligt dat percentage in Nederland op 22,3, terwijl België op 58,6 procent zit. In een overzicht van Google staat dat de ipv6-adoptie in Nederland op 20,1 procent ligt, terwijl dat in België op bijna vijftig procent uitkomt.

RIPE NCC ipv4 adressen pool

Reacties (217)


Google wijst naar ontwikkelaars als reden dat sommige games niet op 4k renderen

Door Joris Jansen, 25 november 2019 18:25146 reacties

Google geeft in een verklaring aan dat Stadia streamt op 4k en met 60 beelden per seconde, waarbij het bedrijf zegt dat het ontwikkelaars de vrijheid geeft om de beste kwaliteit te bereiken. Google zegt te verwachten dat die kwaliteit gaandeweg omhoog gaat.

In de verklaring aan 9to5Google zegt een woordvoerder van Google dat Stadia gewoon een 4k-resolutie en 60fps mogelijk maakt, in de gehele grafische pijplijn van het spel tot het scherm. Daarna wijst de woordvoerder naar ontwikkelaars voor Stadia-games, door te stellen dat ze hard bezig zijn om de beste streamingervaring voor elke game te leveren.

'Zoals je ziet op alle platforms, is dat inclusief verschillende technieken om de beste kwaliteit te bereiken. We geven ontwikkelaars de vrijheid over hoe ze de beste beeldkwaliteit en framerate op Stadia kunnen bereiken en we zijn onder de indruk van wat ze voor de eerste dag hebben bereikt. We verwachten dat veel ontwikkelaars hun games op Stadia kunnen en in de meeste gevallen zullen verbeteren', aldus de woordvoerder. Daarbij geeft hij aan dat ontwikkelaars dit in principe relatief snel moeten kunnen doen, omdat Stadia is gebaseerd op datacenters. Aldus zouden er geen patches of downloads nodig zijn.

De release van Google Stadia van een kleine week geleden ging niet helemaal van een leien dakje, waarbij er naast beloofde doch ontbrekende toegangscodes onder meer kritiek was op de grafische presentatie van het spel Destiny 2. Phil Harrison van Google gaf in oktober nog aan dat alle games 4k en 60fps zouden ondersteunen tijdens de release, maar in het geval van Destiny 2 bleek dat 1080p te zijn, waarbij de beelden vervolgens naar een 4k-resolutie worden opgeschaald. Red Dead Redemption 2 bleek bijvoorbeeld in 1440p te worden gerenderd, terwijl het spel Shadow of the Tomb Raider wel in 4k wordt gerenderd bij de streamingdienst van Google.

Reacties (146)


ISS-astronaut legt succesvol parcours af met robotwagen in aardse hangaar

Door Joris Jansen, 25 november 2019 17:4916 reacties

De Italiaanse astronaut Luca Parmitano heeft vanuit het ISS met succes een robotwagen een route laten rijden in een Nederlandse hangaar en daarbij obstakels omzeild en rotsen opgepikt. Dit was een test om te kijken of besturing vanuit de ruimte geschikt is voor toekomstige rovermissies.

Het gaat om een serie experimenten genaamd Analog-1, waarbij de ESA test of het mogelijk is om een robotrover te laten manoeuvreren en bepaalde taken uit te laten voeren, waaronder met name het verzamelen van rotsen of monsters. Volgens de ESA heeft Parmitano zijn missie maandagmiddag succesvol voltooid. Daarbij heeft de rover een vooraf uitgezette en met pylonen gemarkeerde route succesvol afgelegd en dat deed de Italiaanse astronaut ongeveer een half uur sneller dan de tijd die ervoor stond. Ook zijn daarbij monsters verzameld op drie verschillende plekken. Vanuit het European Astronaut Centre in Keulen werd besloten welke rotsen opgepikt moesten worden.

ESA Analog robotESA Analog robot

Het karretje bevond zich in een hangaar op het voormalige vliegveld van Valkenburg. Aanwezigen mochten gedurende de test geen wifi gebruiken. Parmitano kreeg al zwevend boven de aarde in het ISS een camerabeeld te zien op een tablet, waarmee hij een blikveld kreeg voorgeschoteld alsof hij op het karretje zat. Op dat scherm kan hij aanpassingen doorvoeren en zaken als de snelheid, richting, werking van de handrem en allerlei cameraposities zien. Voor het heel precies besturen van de robotarm gebruikte de astronaut een Sigma 7-joystick, waarbij ook force feedback wordt ondersteund, zodat Parmitano als het ware kan voelen wat de robot voelt.

ESA Analog parcours

Parmitano heeft eerder al succesvol tests met het karretje uitgevoerd. Deze tests zijn bedoeld om aan te tonen dat het besturen van een dergelijke rover ook van een afstand kan plaatsvinden, zoals bijvoorbeeld vanuit een in een baan om de maan of Mars cirkelend ruimtestation tijdens een toekomstige onderzoeksmissie. Dit heeft het voordeel dat de astronaut niet ter plekke bij de rover aanwezig hoeft te zijn. Bovendien zou een rover die autonoom functioneert vele malen langer hebben gedaan over de test die Parmitano maandag heeft uitgevoerd. ESA's projectmanager Kjetil Wormnes zegt dat een rover op Mars weken zou hebben gedaan over het afleggen van het parcours en het oppikken van rotsen, waar de astronaut maandag ongeveer een half uur over deed.

Reacties (16)


Artsen vrezen dat Assange in gevangenis sterft als ziekenhuisopname uitblijft

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 16:55190 reacties, submitter: Cynosure

Zestig artsen spreken in een open brief aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken ernstige zorgen uit over de medische en geestelijke gezondheid van Julian Assange. De artsen zeggen dat Assange mogelijk sterft in de gevangenis als hij niet wordt opgenomen in een ziekenhuis.

De artsen baseren hun zorgen op getuigenissen van de afgelopen maanden en rapportages van dokters die Assange in de afgelopen jaren bezocht hebben. In de brief geven ze een uitgebreid overzicht van de medische klachten waar Assange mee te maken heeft en van zijn geestelijke gesteldheid.

WikiLeaks-oprichter Julian Assange zit sinds april dit jaar in de zwaarbeveiligde Belmarsh-gevangenis in Londen. Hij kwam daar terecht nadat Ecuador zijn asiel introk en de Britse politie hem arresteerde. De gezondheid van Assange was op dat moment al slecht en is in de gevangenis verergerd, schrijven de artsen in de brief.

Volgens de brief hebben artsen Assange tijdens zijn verblijf in de ambassade meerdere keren onderzocht en toen al alarm geslagen over zijn gezondheid. Verzoeken om hem te laten onderzoeken in een ziekenhuis werden afgewezen. In mei bezocht een VN-rapporteur samen met artsen gespecialiseerd in martelingen Assange in de gevangenis. In een rapport concludeerden ze dat hij alle symptomen vertoont van een persoon die langdurig is blootgesteld aan geestelijke martelingen.

Ooggetuigen meldden in oktober dat Assange bij een zitting een verwarde indruk maakte. Begin november sloeg de VN-rapporteur opnieuw alarm en waarschuwde hij dat Assange zou kunnen sterven in de gevangenis als hij niet wordt behandeld. Artsen pleiten voor een opname in een academisch ziekenhuis.

In februari volgend jaar beslist de Britse rechtbank of Assange uitgeleverd mag worden aan de Verenigde Staten. De artsen schrijven in de brief dat ze vrezen dat de WikiLeaks-voorman niet gezond genoeg is om dat proces te doorlopen. De open brief is ondertekend door artsen van over de hele wereld. Vanuit de Britse politiek is er nog niet gereageerd op de brief.

Reacties (190)

Lees meer


Storing bij Tele2 door kabelbreuk treft overheidsinstanties - update 3

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 15:3269 reacties, submitter: MR_VIPER

Tele2 heeft maandagmiddag een storing bij zijn vaste diensten. Volgens de provider komt dat door een kabelbreuk bij een derde partij. Verschillende overheidsdiensten en gemeenten zijn daardoor niet of slecht bereikbaar.

Op zijn forum schrijft Tele2 dat 'een deel van de klanten' problemen heeft met vast internet. Ook de klantenservice van de provider is daardoor 'minder goed bereikbaar'. Verschillende overheidsinstanties en gemeenten die gebruikmaken van de diensten van de provider, geven aan dat ze telefonisch onbereikbaar zijn.

Website rechtspraak.nl maakte om 12:10 uur al melding van de storing. Door de storing zijn de digitale diensten niet beschikbaar. Ook zijn locaties en dienstonderdelen van de Rechtspraak niet telefonisch bereikbaar.

Keuringsorganisatie RDW is ook getroffen door de storing. Op zijn website schrijft de organisatie dat het gaat om een landelijke telefoniestoring. Meldingen op Allestoringen geven ook aan dat Tele2-klanten in het hele land problemen ondervinden.

Update 15:47: De oorzaak ligt waarschijnlijk bij Eurofiber, merkt tweaker BlitzerNL op. Eurofiber schrijft dat er een incident is in Arnhem. Een monteur is ter plaatse om de schade vast te stellen. Tele2 heeft een samenwerking met Eurofiber.

Update 2, 16:53: Tele2 Zakelijk bevestigt dat de storing te maken heeft met het indicent en meldt dat de storing naar verwachting tussen 20:00 en 22:00 is opgelost.

Update 3, 17:50 uur: Eurofiber meldt dat de verwachte reparatietijd rond middernacht zal zijn.

Reacties (69)


Asus brengt ProArt StudioBook Pro 17 en Pro X uit voor 2899 en 4999 euro

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 15:1935 reacties

Asus brengt zijn ProArt StudioBook-laptops uit in Nederland en België. De Pro 17-uitvoering is er in Nederland vanaf 2899 euro en de Pro X is er vanaf 4999 euro. De laptops hebben allemaal een 17"-scherm met 16:10-verhouding en een Nvidia Quadro RTX-gpu.

De duurste modellen in de StudioBook Pro X-serie hebben een ScreenPad 2.0. Dat is een scherm op de plek van de touchpad; Asus zette dat eerder in zijn laptops voor consumenten. Met laptops in de StudioBook Pro-serie mikt de fabrikant op de zakelijke markt. In de Pro X zit een Xeon-hexacore en een Quadro RTX 5000-gpu met 16GB gddr6-geheugen.

Het goedkoopste model heeft 32GB ram en een 512GB-ssd, en kost 4999 euro. Voor een meerprijs van duizend euro krijgen kopers 64GB ecc-geheugen en een 1TB-ssd. De andere specificaties zijn gelijk. De laptop weegt 2,5kg en is 2,82cm dik. De afmetingen zijn 38,2x26,5cm. Vanwege de dunne schermranden en 16:10-verhouding is de laptop relatief compact voor een 17"-model.

In Nederland en België verschijnen dezelfde uitvoeringen van de StudioBook Pro X. Bij de modellen voor België staat er -BE achter het typenummer en die uitvoeringen zijn voorzien van een azertytoetsenbord.

Asus ProArt StudioBook Pro XAsus ProArt StudioBook Pro X
StudioBook Pro X W730G5T-AV034R (NL & BE) StudioBook Pro X W730G5T-AV011T (NL & BE)
Scherm 17", full-hd, 16:10, mat 17", full-hd, 16:10, mat
Cpu Intel Xeon E-2276M (6c/12t) Intel Xeon E-2276M (6c/12t)
Gpu Quadro RTX 5000 16GB gddr6 Quadro RTX 5000 16GB gddr6
Ram 32GB ddr4 64GB ecc ddr4
Opslag 512GB nvme-ssd 1TB nvme-ssd
Adviesprijs 4999 euro 5999 euro

De StudioBook Pro 17 is een goedkopere en dunnere variant zonder ScreenPad. Deze modellen zijn voorzien van Core i7- of Xeon-hexacore en van een Nvidia Quadro RTX 3000-gpu met 6GB gddr6. Het matte 17"-scherm met 16:10-verhouding is gelijk aan dat van de duurdere Pro X-uitvoeringen.

Volgens Asus wegen de StudioBook Pro 17-modellen 2,39kg en zijn ze 1,84cm dik. De laptops zijn 38,2cm breed en 28,6cm diep. In Nederland komen twee uitvoeringen uit, in België verschijnt alleen het duurdere model.

Asus ProArt StudioBook Pro 17Asus ProArt StudioBook Pro 17
StudioBook Pro 17 W700G3T-AV039R (NL) StudioBook Pro 17 W700G3T-AV030T (NL & BE)
Scherm 17", full-hd, 16:10, mat 17", full-hd, 16:10, mat
Cpu Core i7-9750H (6c/12t) Intel Xeon E-2276M (6c/12t)
Gpu Quadro RTX 3000 6GB gddr6 Quadro RTX 3000 6GB gddr6
Ram 32GB ddr4 64GB ecc ddr4
Opslag 512GB nvme-ssd 1TB nvme-ssd
Adviesprijs 2899 euro 3999 euro

Asus kondigde de StudioBook Pro-laptops in september tijdens de IFA-beurs aan. Destijds werd ook de StudioBook One-laptop getoond, waarbij de hardware achter het scherm zit in plaats van onder het toetsenbord. Of en wanneer dit model naar Nederland en België komt, is nog niet bekend.

Reacties (35)


AMD brengt volgend jaar Threadripper 3990X met 64 cores uit

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 15:00106 reacties

AMD voegt in 2020 een derde Threadripper 3000-processor toe aan zijn assortiment. Het gaat om de 3990X met 64 cores. De prijs is nog niet bekend en ook is nog onduidelijk wanneer de chip uitkomt. AMD brengt maandag de 3960X en 3970X uit, cpu's met 24 en 32 cores.

De Threadripper 3990X krijgt 288MB cache. Dat is dubbel zoveel als de 3970X die 32 cores heeft en dus is de hoeveelheid cache per core gelijk. Ook de tdp is met 280W gelijk. AMD geeft nog geen details over de kloksnelheden, maar het is aannemelijk dat de 3990X een maximale kloksnelheid krijgt die vergelijkbaar is met die van de 3970X en 3960X. Het aantal cores is bij AMD-processors geen beperking voor de maximale kloksnelheid vanwege de constructie met meerdere chiplets. De baseclock, de snelheid die de processor haalt met alle cores actief, zal waarschijnlijk lager zijn dan die van de modellen met minder cores.

De Treadripper 3990X met 64 cores werkt volgens AMD net als de varianten met 24 en 32 cores op de TRX40-moederborden. Eerder ging er een gerucht dat er een TRX80-moederbord nodig zou zijn voor de processor met 64 cores. Die moederborden zouden acht geheugenkanalen hebben. Het is in theorie mogelijk dat dergelijke moederborden komen, maar AMD heeft zich daar nog niet over uitgelaten. De huidige chipset en socket ondersteunen in ieder geval de 3990X-processor.

AMD zegt in de komende maanden meer details te geven over de Threadripper 3990X. Vooralsnog laat de fabrikant alleen weten dat de processor volgend jaar uitkomt. Wanneer dat zal zijn en hoeveel de cpu gaat kosten, is nog niet bekend.

Threadripper 3990X

Processor Architectuur Cores / threads Klok. / turbo (GHz) Cache (totaal) Tdp Prijs
Threadripper 3990X Zen 2 64/128 Nnb 288MB 280W Nnb
Threadripper 3970X Zen 2 32/64 3,7 / 4,5 144MB 280W $ 1999
Threadripper 3960X Zen 2 24/48 3,8 / 4,5 140MB 280W $ 1399
Threadripper 2990WX Zen+ 32/64 3,0 / 4,2 64MB 250W Onbekend
Threadripper 2970WX Zen+ 24/48 3,0 / 4,2 64MB 250W Onbekend
Threadripper 2950X Zen+ 16/32 3,5 / 4,4 32MB 180W Onbekend
Threadripper 2920X Zen+ 12/24 3,5 / 4,3 32MB 180W Onbekend

Reacties (106)


Microsoft blokkeert Windows-upgrades bij computers met oude versie Avast of AVG

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 14:4276 reacties, submitter: Verwijderd

Microsoft stuurt de upgrades naar Windows 10-versie 1903 en 1909 niet meer naar computers waar een oude versie van antivirussoftware Avast of AVG op staat. Gebruikers moeten die software upgraden om de Windows-updates te kunnen installeren.

Volgens Microsoft is er een compatibiliteitsprobleem tussen bepaalde versies van Avast Antivirus en AVG Antivirus, en de Windows 10-updates. Wat precies de technische oorzaak is, zeggen de bedrijven niet. Het gaat om alle software die gebruikmaakt van Antivirus-versie 19.5.444.567 of ouder. Die software kwam in mei uit.

Gebruikers moeten de antivirussoftware verwijderen of updaten voordat ze de Windows-updates kunnen installeren. Het gaat om versie 1903 en 1909 van Windows 10 voor thuisgebruikers, en om Windows Server. De Windows Update-tool geeft gebruikers een melding als de oude software aanwezig is. Op de websites van Avast en AVG zijn supportpagina's geplaatst met informatie voor gebruikers.

Windows 10-update en oude AVG-software

Reacties (76)


Zombie-vr-game Arizona Sunshine verschijnt op 5 december voor Oculus Quest

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 14:1020 reacties

Arizona Sunshine van de Nederlandse uitgever en ontwikkelaar Vertigo Games komt op 5 december uit voor de Oculus Quest. De vr-game verscheen eerder al voor de pc en de PlayStation 4. De Quest-versie is grafisch minder gedetailleerd.

Oculus Quest 64GB
Oculus Quest

De Oculus Quest-versie van Arizona Sunshine is 'van de grond af aan opgebouwd', zeggen de makers. Dat is nodig om het spel werkend te krijgen op de Snapdragon 835-soc, die in de standalone-vr-bril zit. Daardoor is er ook geen crossplay-ondersteuning tussen Arizona Sunshine op de Oculus Quest en andere platforms. Het spel ziet er grafisch minder gedetailleerd uit dan de versies voor de pc en PlayStation 4, blijkt uit screenshots die zijn vrijgegeven.

Vanaf 5 december is Arizona Sunshine voor de Oculus Quest te koop. Het spel staat voor veertig euro in de Oculus Store. De uitbreiding The Damned komt later uit, maar wanneer is nog niet duidelijk. Arizona Sunshine kwam in 2016 voor het eerst uit voor de pc. Een jaar later volgde de PlayStation VR-versie.

Oculus Quest-bezitters kunnen overigens ook de pc-versie van Arizona Sunshine spelen, door gebruik te maken van de Link-software die sinds vorige week als bèta beschikbaar is. Daarbij moet de headset met een kabel aangesloten worden op een pc. De pc-versie van de zombiegame kost momenteel twintig euro op Steam.

Oculus Quest-versie Arizona Sunshine
Oculus Quest-versie Arizona SunshineOculus Quest-versie Arizona SunshineOculus Quest-versie Arizona SunshineOculus Quest-versie Arizona Sunshine

Reacties (20)


Huawei introduceert MatePad Pro-tablet met cameragat in scherm

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 12:5160 reacties

Huawei heeft in China de MatePad Pro aangekondigd. Het is een tablet met 10,8"-display en een gat in het scherm voor de frontcamera. De tablet draait op de Kirin 990-soc en komt in uitvoeringen met 6GB en 8GB ram.

Huawei gebruikt voor de MatePad Pro een paneel met een 16:10-verhouding en een resolutie van 2560x1600 pixels. Het is niet duidelijk of het om een lcd- of oledpaneel gaat, Huawei meldt dat niet op zijn website. Volgens WinFuture gaat het om een lcd en is het cameragat voor de frontcamera daardoor relatief groot. Die camera heeft een 8-megapixelsensor.

De tablet draait op Android 10 met Huawei's Emui 10-schil. Er zijn geen Google-diensten aanwezig en vooralsnog komt de tablet alleen in China uit. De software van de MatePad Pro biedt een desktopmodus die een interface heeft met kleinere icoontjes en een taakbalk aan de onderkant van het scherm. Ook kunnen gebruikers kiezen voor een reguliere tabletinterface met grote iconen.

Er is een stylus beschikbaar voor de tablet en ook levert Huawei een optionele toetsenbordhoes. De tablet kan draadloos laden en ondersteunt ook omgekeerd draadloos laden. Zo is het mogelijk om bijvoorbeeld een smartphone op te laden via de tablet, als die telefoon ook draadloos laden ondersteunt.

Huawei stopt de Kirin 990-soc in de tablet. Die soc heeft vier Cortex-A76-cores, waarvan er twee hoog geklokt zijn, en vier zuinige A55-cores. Er komen MatePad Pro-uitvoeringen met en zonder 4g-ondersteuning. Begin volgend jaar komt er ook een 5g-variant uit.

In de behuizing zitten vier speakers. De tablet weegt 460 gram en heeft afmetingen van 159x245x7,2mm. Aan de achterkant zit een 13-megapixelcamera en de accu heeft een capaciteit van 7250mAh, met ondersteuning voor 40W-snelladen. Draadloos laden gaat met 15W en omgekeerd laden met 7,5W.

De goedkoopste uitvoering met 6GB ram en 128GB flashopslag kost 3299 Chinese yuan. Dat is omgerekend momenteel zo'n 426 euro. Een 4g-uitvoering met 8GB ram en 256GB opslagruimte kost 4499 yuan, dat is omgerekend ongeveer 581 euro. Of en wanneer de MatePad Pro-tablets in Nederland en België uitkomen, is niet bekend. In China levert Huawei de tablets vanaf 12 december.

Huawei MatePad ProHuawei MatePad Pro
Huawei MatePad ProHuawei MatePad ProHuawei MatePad Pro

Reacties (60)


Intel kondigt Frost Canyon-NUC's met Comet Lake-processors aan

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 12:1934 reacties, submitter: jj71

Intel heeft zijn Frost Canyon-NUC's met processors van de tiende generatie officieel aangekondigd. In de mini-pc's zitten Comet Lake-laptopprocessors met maximaal zes cores, die zijn ingesteld op een tdp van 25W. Er komen modellen met Core i7, i5 en i3.

Intel voorziet zijn nieuwe NUC's van de Core i7-10710U, de Core i5-10210U en de Core i3-10110U. Die processors van de Comet Lake-generatie worden op 14nm gemaakt en in laptops worden deze veelal ingesteld op een tdp van 15W. Voor de mini-pc's zet Intel de tdp op 25W, zodat ze langer op een hoge kloksnelheid kunnen werken.

De Core i7-10710U die in het topmodel zit, is een hexacore met een kloksnelheid van 1,1GHz en een maximale turbosnelheid van 4,7GHz. De maximale turbosnelheid met alle zes de cores actief is 3,9GHz. Tweakers publiceerde vorige week een review van een MSI-laptop die van de Core i7-hexacore is voorzien.

In de NUC's is ruimte voor twee ddr4-2666-geheugenreepjes, oftewel een maximale capaciteit van 64GB. Alle uitvoeringen bieden ruimte aan een m2-nvme-ssd, er zijn ook varianten die een 2,5"-ssd of -hdd kunnen huisvesten. Alle modellen hebben een sdxc-geheugenkaartslot.

De NUC's hebben aan de voorkant twee usb 3.2 gen2-aansluitingen; een type-a- en type-c-connector. Verder zit er aan de voorkant een 3,5mm-jack. Aan de achterkant zitten een hdmi 2.0-poort, gigabitethernetaansluiting, Thunderbolt 3-aansluiting en twee usb 3.0-poorten. De NUC's hebben WiFi 6-ondersteuning, oftewel 802.11ax en zijn voorzien van bluetooth 5.0.

Intel heeft de adviesprijzen en alle specificaties van de nieuwe NUC's op zijn Ark-website gezet. De goedkoopste uitvoering met Core i3-10110U kost zo'n 480 dollar. Deze versie heeft 4GB ram, 16GB Optane-geheugen en een 1TB-hdd. Een variant met Core i5-10210U, 8GB ddr4, een 256GB-ssd en een 1TB-hdd kost 600 dollar. Er zijn meerdere versies met Core i7 voor prijzen rond 800 dollar. Een versie met 16GB ddr4, 256GB-ssd en 1TB-hdd kost 813 dollar. Wanneer de NUC's in Nederland en België verschijnen en wat de europrijzen zijn, is nog niet bekend.

Intel NUC 10-serie
Intel NUC 10-serieIntel NUC 10-serieIntel NUC 10-serieIntel NUC 10-serie

Reacties (34)


Linux 5.4 met exFat-ondersteuning is verschenen

Door Olaf van Miltenburg, 25 november 2019 11:4142 reacties

Linus Torvalds heeft de release van versie 5.4 van de Linux-kernel bekendgemaakt. De release brengt onder andere ondersteuning voor Microsofts exFat-bestandssysteem naar de kernel. Daarnaast is de ondersteuning voor AMD-, Intel- en Qualcomm-chips uitgebreid.

Het gaat om initiële exFat-ondersteuning die gaandeweg uitgebreid wordt. De komst van de exFat-driver naar de kernel is mogelijk omdat patenthouder Microsoft de specificatie van het bestandssysteem in augustus heeft vrijgegeven en gebruik voor de Linux-kernel aanmoedigt. Het bedrijf helpt ook mee bij de implementatie. Onder andere voor sd-kaarten is exFat in gebruik.

Kernel-versie 5.4 heeft codenaam Kleptomaniac Octopus en bevat ook ondersteuning voor AMD Radeon Navi 12, Navi 14 en de komende Arcturus-gpu's, die in de eerste helft van 2020 verwacht worden. Verder is er vroege ondersteuning voor de AMD-apu's met codenamen Dali en Renoir en voor de Gen 12-gpu's van Intels Tiger Lake-generatie. Deze chips worden ook volgend jaar verwacht. Tenslotte kan de Linux-kernel 5.4 overweg met de Snapdragon 855 van Qualcomm.

Phoronix heeft een overzicht van alle nieuwe features van Linux-kernel 5.4 op een rij gezet. Eind januari of begin februari moet Linux 5.5 verschijnen. Die release moet onder andere ondersteuning voor AMD's overklokfunctionaliteit OverDrive voor Navi-gpu's brengen.

Reacties (42)


Huawei behoudt tweede plek op Europese smartphonemarkt ondanks handelsverbod

Door Arnoud Wokke, 25 november 2019 11:2070 reacties

Samsung en Xiaomi zijn afgelopen tijd gegroeid op de Europese smartphonemarkt, terwijl Apple en Nokia-licentienemer HMD Global juist terrein verloren. Huawei behield, ondanks het handelsverbod van Amerikaanse bedrijven, zijn tweede plek.

Huawei leverde tijdens de zomerperiode in Europa rond 11,6 miljoen smartphones, zo heeft Canalys becijferd. Dat is bij benadering evenveel als in dezelfde periode vorig jaar. Ten opzichte van de lente groeiden de leveringen weer, al had Huawei een piek in het begin van het jaar. Het handelsverbod van Amerikaanse bedrijven met Huawei werd in mei van kracht en vanaf dat moment kon de fabrikant geen nieuwe modellen met Google-diensten uitbrengen.

De smartphonemarkt in Europa groeide met 8 procent. Vooral Samsung profiteerde daarvan: de marktleider verbeterde zijn positie en leverde vier miljoen smartphones meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Xiaomi leverde 2,3 miljoen smartphones meer en kwam uit op 5,5 miljoen. Het marktaandeel van Apple zakte iets.

Volgens Canalys zien Chinese fabrikanten de Europese markt als kansrijk, omdat een relatief groot deel van de leveringen naar losse verkoop gaat. Daardoor hebben onder meer merken als Xiaomi, Oppo en dochtermerk Realme en Vivo zich meer gericht op Europa.

Reacties (70)


Telenet introduceert app die naaktselfies voorziet van watermerk

Door Michel van der Ven, 25 november 2019 11:08129 reacties, submitter: stijn014

Telenet heeft een app ontwikkeld die moet voorkomen dat iemand misbruik maakt van een verstuurde naaktselfie. De app voegt een watermerk aan de foto toe. Daarop staan het telefoonnummer en de naam van de ontvanger, om te voorkomen dat die de foto verder zal verspreiden.

De Belgische provider omschrijft zijn .comdom-app als een 'digitaal condoom' om de gebruiker te beschermen tegen misbruik van een naaktselfie. Tijdens het fotograferen maakt de app via een blur automatisch het gezicht onherkenbaar, tenzij de gebruiker expliciet aangeeft dat dit niet hoeft. Vervolgens wordt er een 'watermerk' ingesteld dat de naam en eventueel ook het telefoonnummer van de ontvanger bevat. Deze gegevens worden goed leesbaar over de foto heen geplaatst en zijn volgens Telenet niet zomaar te verwijderen, althans niet zonder de persoon op de foto compleet onherkenbaar te maken.

Opmerkelijk is dat .comdom via een website als apk-bestand moet worden gedownload en geïnstalleerd. Volgens Telenet staat de app niet in de Play Store omdat Google zich 'liever niet linkt aan sexting'. De versie voor iOS staat wel in de App Store.

Uit een onderzoek in opdracht van Telenet bleek onlangs dat 25 procent van de Belgen sexting als 'een normale vorm van hedendaagse seksualiteit' beschouwt. Bij twintigers bedraagt dit aantal zelfs 36 procent. Sexting komt echter vooral negatief in het nieuws, doordat de naaktfoto’s soms ongevraagd online worden gezet of doorgestuurd worden naar derden.

De Belgische stichting voor vermiste en seksueel uitgebuite kinderen Child Focus zegt dat zij in 2018 in totaal 114 dossiers heeft geopend rond sexting die verkeerd uitpakte. De stichting ziet bovendien de leeftijd van de kinderen dalen: de voorbije jaren kwamen de klachten vooral van 13- tot 15-jarigen, tegenwoordig bestaat die groep uit 11- tot 15-jarigen.

Telenet app

Reacties (129)


Black Friday bood vorig jaar meer maar niet betere aanbiedingen dan daarvoor

Door Arnoud Wokke, 25 november 2019 11:02107 reacties

Aanbiedingen op Black Friday waren niet beter dan in de rest van het jaar, zo blijkt uit een data-analyse van Tweakers over gegevens uit de Pricewatch van vorig jaar. Er waren wel meer aanbiedingen, maar vooral op Cyber Monday, de maandag ná Black Friday.

Op Black Friday vorig jaar, in 2018, was de gemiddelde korting bij een aanbieding 16,7 procent, iets onder het gemiddelde van 17 procent over de hele gemeten periode van begin mei tot eind november. Vanaf eind september tot eind november zit het gemiddelde per dag tussen 16 en 17 procent en er is geen piek te zien rond Black Friday.

Dat geldt wel voor het aantal aanbiedingen. Gemiddeld waren er in de hele periode ongeveer 7182 aanbiedingen per dag. In de weken vóór Black Friday daalt het aantal aanbiedingen tijdelijk, maar in het weekend van Black Friday en Cyber Monday stonden er meer dan tienduizend producten met korting in de Pricewatch. Het aantal aanbiedingen was het grootst op Cyber Monday, met twaalfduizend. In de dagen erna lag het aantal aanbiedingen weer rond het gemiddelde.

Tweakers telt iets als een aanbieding als het in een periode van twee weken minimaal vijf procent in prijs is gedaald en bovendien bij minimaal vijf aanbieders te koop is. De data gaat alleen over Nederland. Het is nog onbekend hoe de cijfers dit jaar zullen uitvallen. Black Friday vindt komende vrijdag plaats. Tweakers heeft een lijst online gezet met grootste prijsdalers met een melding of het de laagste prijs van de afgelopen maanden is. In veel gevallen is dat niet zo.

Reacties (107)


Nvidia GeForce GTX 1650 Super verschijnt in Pricewatch voor 175 euro

Door Julian Huijbregts, 25 november 2019 09:5985 reacties

Nvidia heeft de GTX 1650 Super uitgebracht voor een adviesprijs van 160 dollar. In de Pricewatch staan uitvoeringen vanaf 175 euro. Uit reviews blijkt dat de Super-variant zo'n 33 procent sneller is dan de gewone versie, die zo'n 150 euro kost.

Gigabyte GeForce GTX 1650 Super Windforce OC 4GIn de Pricewatch staan nog maar enkele exemplaren van de GTX 1650 Super en veel webshops geven ook flink hogere prijzen aan. De prijs van 175 euro geldt voor een uitvoering van Gigabyte Windforce OC-uitvoering en bij de betreffende winkel is de kaart niet op voorraad. Bij de Duitse prijsvergelijker Geizhals staan meer GTX 1650 Super-uitvoeringen en veel winkels bieden de kaarten daar aan voor 170 of 180 euro. De adviesprijs van 160 dollar is omgerekend met btw ook zo'n 175 euro.

De meerprijs ten opzichte van de GTX 1650 is relatief klein. Die kaart staat nu in de Pricewatch voor prijzen vanaf 150 euro. De Super-uitvoering is een stuk krachtiger dan de gewone variant. Het nieuwe model is gebaseerd op de TU116-gpu, die ook in de GTX 1660 zit. Bovendien is de Super-uitvoering voorzien van gddr6 in plaats van gddr5.

Nvidia bracht de GeForce GTX 1650 Super vorige week vrijdag uit. De gpu-maker maakt geen referentieuitvoering van die kaart en stuurt ook geen reviewexemplaren op. Fabrikanten van videokaarten sturen wel reviewexemplaren naar techwebsites, maar Nvidia stelde geen driver beschikbaar voor de release. Onder andere Tweakers en Hardware Info hebben daarom besloten om geen review te publiceren op de verschijningsdatum.

Er zijn wel GTX 1650 Super-reviews online verschenen. Techspot heeft een variant van MSI getest en kreeg de kaart werkend door zelf een driver aan te passen. TechPowerUp heeft een review van een Zotac-uitvoering online gezet. Een prestatie-index van die site toont dat de GTX 1650 Super zo'n 33 procent sneller is dan de reguliere GTX 1650. In 1080p en 1440p komt de GTX 1650 Super redelijk dicht in de buurt van de minimaal 225 euro kostende GTX 1660, die is bij deze resoluties 13 en 15 procent sneller.

Nvidia GTX 16-serie
Model GTX 1660 Ti GTX 1660 Super GTX 1660 GTX 1650 Super GTX 1650
Cuda-cores 1536 1408 1408 1280 896
Gpu TU116-300 TU116-300 TU116-300 TU116 TU117-300
Kloksnelheden 1500MHz 1530MHz 1530MHz 1530MHz 1485MHz
Turbofrequentie 1770MHz 1785MHz 1785MHz 1725MHz 1665MHz
Geheugensnelheid 12Gbit/s 14Gbit/s 8Gbit/s 12Gbit/s 8Gbit/s
Geheugen 6GB gddr6 6GB gddr6 6GB gddr5 4GB gddr6 4GB gddr5
Geheugenbus 192bit 192bit 192bit 128bit 128-bit
Geheugenbandbreedte 288GB/s 336GB/s 192GB/s 192GB/s 128GB/s
Huidige vanafprijs ~275 euro ~240 euro ~225 euro ~175 euro ~150 euro
Releasedatum 22 februari 2019 29 oktober 2019 14 maart 2019 22 november 2019 23 april 2019

Reacties (85)


Huawei diende in Frankrijk smaadklachten in over spionageclaims

Door Olaf van Miltenburg, 25 november 2019 08:40161 reacties

Huawei heeft in Frankrijk drie aanklachten wegens smaad ingediend tegen drie personen die in de media claimden dat het bedrijf wordt gerund door de Chinese staat en zijn aanwezigheid in telecomnetwerken misbruikt voor spionage.

Huawei diende de aanklachten al in maart in tegen een Franse onderzoeker, een journalist en een telecomexpert. Dat blijkt uit een publicatie van het Franse La Lettre A. Op Twitter bevestigt Huawei via het account 'HuaweiFactsFR' het indienen van de smaadklachten. Het bedrijf verklaart daarbij dat de klachten niet gericht zijn tegen media.

Een van de aanklachten is gericht tegen een onderzoeker van het onafhankelijke instituut op het gebied van defensie en veiligheid Fondation pour la recherche stratégique. Die organisatie verweert zich in een persbericht met een beroep op de vrijheid van meningsuiting van zijn onderzoekers over actuele kwesties van strategisch belang.

De medewerkster van het instituut deed haar uitspraken bij Franse tv-programma's in februari. Volgens Bloomberg zei ze onder andere dat 'niemand een Sovjet-bedrijf de mogelijkheid gegeven zou hebben om alle communicatie in de Westerse wereld te monitoren, maar dit is wat we met Huawei doen'.

Huawei spreekt van 'ernstig lasterlijke' claims dat het bedrijf door de Chinese staat en de Communistische Partij van China gecontroleerd zou worden en zijn technologische expertise in telecomnetwerken zou misbruiken om spionage te plegen.

Frankrijk sluit Huawei niet uit bij de aanleg van 5g-netwerken maar heeft wel maatregelen genomen om technologie door te lichten door zijn inlichtingendiensten.

Reacties (161)


T-Mobile heeft in VS datalek dat meer dan miljoen klanten treft

Door Olaf van Miltenburg, 25 november 2019 07:4215 reacties

T-Mobile heeft in de Verenigde Staten te maken gehad met onbevoegde toegang tot prepaidaccounts van klanten. Daarbij zijn de gegevens van meer dan een miljoen klanten buitgemaakt.

Onder de gegevens die zijn gestolen zijn namen en factuuradressen, telefoonnummers en informatie over diensten die de klanten afnemen, zoals speciale tarieven voor internationaal bellen. Dit laatste valt onder wat de FCC beschouwt als customer proprietary network information, waardoor T-Mobile verplicht is melding te maken van het datalek.

Volgens het bedrijf zijn geen financiële gegevens zoals creditcardinformatie buitgemaakt en ook zijn geen wachtwoorden of burgerservicenummers gestolen. T-Mobile heeft zijn Amerikaanse prepaidklanten waarvan gegevens zijn gestolen geïnformeerd via e-mail. Het bedrijf adviseert getroffen klanten om de pincode voor hun T-Mobile-account te updaten.

T-Mobile maakt verder geen details over de inbraak bekend, maar tegen TechCrunch meldt het bedrijf dat het incident in november plaatsvond en dat na de ontdekking de toegang meteen ongedaan is gemaakt. Het zou gaan om gegevens van 'minder dan 1,5 procent' van de klanten. Het bedrijf heeft in de VS in totaal 75 miljoen klanten. T-Mobile US staat los van T-Mobile Nederland en de inbraak treft dan ook geen klanten van buiten de VS.

Reacties (15)