Tip de redactie

EP-commissie wil digitale vrijheden prioriteit geven in EU-buitenlandbeleid

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 19:5123 reacties

De commissie Buitenlandse Zaken van het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met een initiatiefrapport waarin de Europese Commissie wordt aangespoord om digitale vrijheden prioriteit te geven in het gevoerde Europese buitenlandbeleid. Het rapport is opgesteld door D66-Europarlementariër Marietje Schaake.

De Europese Commissie zou digitale vrijheden niet alleen actief moeten uitdragen maar ook als voorwaarde moeten stellen bij het sluiten van handelsverdragen en toetredingsonderhandelingen voor niet EU-landen. Ook op het gebied van ontwikkelingssamenwerking en onderwijs zouden digitale vrijheden een vooraanstaande rol moeten spelen, zo schrijft Schaake in het rapport met de titel 'Digital Freedom Strategy in EU Foreign Policy'.

Onder digitale vrijheden valt onder andere een exportverbod op technologieën die gebruikt kunnen worden door autoritaire regimes om onder andere mensenrechtenactivisten, journalisten en dissidenten op te sporen. Daarnaast zouden alle EU-landen netneutraliteit moeten vastleggen in nationale wetgeving en digitaal verzameld materiaal - bijvoorbeeld foto's gemaakt met mobieltjes - zou als bewijsmateriaal gebruikt moeten kunnen worden in rechtszaken.

Schaake stelt dat de digitale vrijheden door de EU hoger op de agenda gezet moeten worden omdat steeds meer landen en de VN internet proberen te reguleren: "De kracht van internet is juist dat het organisch is ontstaan zónder wetten en regels. Het gaat mij vooral om het moderniseren van bestaande regels en beleid voor mensenrechten en concurrentie. Hervorming van auteursrechten én handhaving is bijvoorbeeld broodnodig", aldus de D66-politica.

Nu het rapport is aangenomen door de commissie Buitenlandse Zaken zal deze worden doorgestuurd naar het Europees Parlement. Dit zal in december over de voorstellen stemmen.

Reacties (23)


Microsoft: Live Messenger wordt begin 2013 vervangen door Skype

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 19:31141 reacties

Microsoft heeft bevestigd dat het Live Messenger gaat uitfaseren ten faveure van Skype. De softwaregigant wil de operatie al in het eerste kwartaal van volgend jaar beginnen en zal wereldwijd doorgevoerd worden, met uitzondering van China.

Maandag doken geruchten op over plannen bij Microsoft om te stoppen met Live Messenger, voorheen bekend als MSN Messenger. De chatfunctionaliteit zou worden overgeheveld naar Skype die naast voip- en videomogelijkheden ook over een chatfunctie beschikt. Inmiddels heeft Microsoft op de weblog van Skype bevestigd dat het Live Messenger zal uitfaseren ten gunste van Skype.

De softwaregigant gaat voortvarend te werk bij het migreren van Live Messenger: de operatie zou al in het eerste kwartaal van 2013 wereldwijd ingezet moeten worden. Begin volgend jaar zullen Live Messenger-gebruikers hierdoor alleen nog kunnen chatten via Skype. Uitzondering is China; Live Messenger zal daar beschikbaar blijven.

Microsoft zou met de aanstaande verplichte overstap van Live Messenger naar Skype er voor willen zorgen dat gebruikers de Skype-client de gehele dag actief hebben draaien op hun systeem. Bovendien biedt Skype diverse betaalde diensten. Microsoft is tevens bezig om Skype nauw te integreren met zijn besturingssystemen; zo zal een gebruiker die inlogt op Windows 8 automatisch ook bereikbaar zijn op het Skype-netwerk door een koppeling met een Microsoft-account. Ook is het People-adresboek in Windows 8 gekoppeld met contactpersonen in Skype.

Live Messenger-migratie op Skype

Reacties (141)


LaCie introduceert 'gezinsvriendelijke' CloudBox-nas

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 18:1039 reacties

LaCie heeft een nieuwe netwerkschijf op de markt gebracht onder de naam CloudBox. De fabrikant richt de CloudBox op gebruik binnen een gezin, waarbij zowel gedeelde mappen als privéfolders op eenvoudige wijze toegankelijk zouden zijn.

De CloudBox is leverbaar met een opslagcapaciteit van 1, 2 of 3TB, en is voorzien van een 1GHz-processor en 256MB werkgeheugen. De 'gezinsvriendelijke' nas dient via de gigabit-ethernetaansluiting aan het thuisnetwerk gekoppeld te worden. Volgens Lacie weet de CloudBox doorvoersnelheden tot 60MB/s te behalen. Het stroomverbruik bedraagt 11,3W met een draaiende harde schijf, terwijl in rust de nas 2,6W zou verstoken.

LaCie prijst de CloudBox aan als een nas-systeem dat vrijwel geen configuratie nodig heeft. Ook richt de fabrikant zich op familiegebruik: zo kan er voor elk gezinslid een privéaccount aangemaakt worden, terwijl de centrale 'family-map' voor alle gezinsleden toegankelijk is. Verder is het mogelijk om hyperlinks aan te maken die met anderen gedeeld kunnen worden.

Door middel van LaCies Wuala-applicatie kan via smartphones en desktops toegang worden verkregen tot content die in de gelijknamige cloudopslagdienst is geplaatst. De gebruiker krijgt 10GB gratis. De CloudBox kan tevens gebruikt worden voor het maken van back-ups en het streamen van mediabestanden via dlna, terwijl een torrentclient ook beschikbaar is.

Voor de 1TB-versie van de CloudBox rekent LaCie 160 euro, terwijl de 2- en 3TB-versies een prijskaartje hebben gekregen van respectievelijk 180 en 220 euro.

LaCie CloudBox

Reacties (39)


Oorspronkelijke ontwerper Elite-game werkt aan vervolg

Door Eric Scheers, 6 november 2012 17:0861 reacties

David Braben, een van de bedenkers van de legendarische ruimtesimulatie Elite, werkt aan een nieuwe versie van het spel genaamd Elite: Dangerous. De ontwikkelaar hoopt het project te kunnen bekostigen via Kickstarter. Er is minimaal 1,25 miljoen pond nodig.

Volgens Braben is er bij zijn studio Frontier Developments een klein team dat in de afgelopen jaren tussen andere projecten door aan Elite: Dangerous heeft gewerkt. Het team heeft de fundamenten gelegd voor de techniek en het design, en volgens Braben is het nu tijd om het spel echt te gaan maken. Hoewel de gameplay grotendeels dezelfde zal blijven - je begint met een ruimteschip en bent vrij om te doen en laten wat je wilt - wordt het ook mogelijk om met anderen te spelen. Het spel wordt geen mmorpg, maar zal enkel een co-op-modus bevatten. Hoe deze precies geïmplementeerd wordt, is nog niet bekend.

Het originele Elite kwam uit in 1984 en werd ontwikkeld door David Braben en Ian Bell, het spel was revolutionair door zijn enorme open spelwereld, vooruitstrevende graphics en het gebruik van procedural generation. Met behulp van deze laatste techniek werd de spelwereld tijdens het spelen gegenereerd en gebruikte het spel weinig geheugen. Het spel vormde een inspiratiebron voor veel gameontwikkelaars en wordt gezien als een van de beste games aller tijden.

Ook Elite: Dangerous gaat volgens de Kickstarter-pagina veel gebruikmaken van procedural generation om kosten te besparen. Het spel moet volgens de planning in maart 2014 af zijn. Er zal geen uitgever bij het project betrokken zijn. Op het moment van schrijven is er al bijna tweehonderdduizend pond opgehaald.

Reacties (61)


AMD verlaagt prijzen Llano-apu's en Athlon II's

Door Willem de Moor, 6 november 2012 17:0229 reacties

AMD heeft zijn processorprijslijst een update gegeven en heeft, in lijn met de verwachtingen, een flink aantal Athlons en FM1-processors in prijs verlaagd. De prijsverlagingen variëren van nog geen vier procent tot bijna tweeëndertig procent.

De prijsverlagingen volgens de nieuwste prijslijsten op de site van AMD gelden voor Fusion-apu's en Athlon II-processors. De accellerated processing units, AMD's FM1-processors uit de Llano-generatie, krijgen een prijsverlaging, net als de Athlons voor de AM3+-socket.

Naast de prijsverlagingen, zes voor de FM1-apu's en twaalf voor de Athlons, werden ook twee processors uit de prijslijst geschrapt. Naar alle waarschijnlijkheid worden de leveringen van deze Athlon II X3 445 en X4 638 dan ook gestaakt. De vermelde prijzen gelden per stuk bij een afname van duizend stuks.

ProcessorOude prijsNieuwe prijsPrijsverschil
A8-3870K 101 dollar 91 dollar 9,9 procent
A8-3850 97 dollar 87 dollar 10,3 procent
A6-3670K 80 dollar 77 dollar

3,7 procent

A4-5300 53 dollar 47 dollar 11,3 procent
A4-3400 48 dollar 40 dollar 16,7 procent
A4-3300 46 dollar 36 dollar 21,7 procent
Athlon II X4 651 92 dollar 76 dollar 17,4 procent
Athlon II X4 645 102 dollar 87 dollar 14,7 procent
Athlon II X4 641 81 dollar 65 dollar 19,8 procent
Athlon II X4 640 98 dollar 67 dollar 31,6 procent
Athlon II X4 631 79 dollar 65 dollar 17,7 procent
Athlon II X3 460 87 dollar 69 dollar 20,7 procent
Athlon II X3 455 76 dollar 65 dollar 14,5 procent
Athlon II X3 450 76 dollar 60 dollar 21,1 procent
Athlon II X2 265 69 dollar 48 dollar 30,4 procent
Athlon II X2 260 64 dollar 48 dollar 25 procent
Athlon II X2 255 60 dollar 47 dollar 21,7 procent
Athlon II X2 250 58 dollar 47 dollar 19 procent

Reacties (29)


'Europese Unie keurt e-bookschikking Apple goed'

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 16:4719 reacties

Volgens het Britse persbureau Reuters zal de Europese Unie een schikkingsvoorstel van Apple en vier uitgevers van e-books accepteren. De uitgevers werden ervan verdacht prijsafspraken te hebben gemaakt en daardoor de concurrentie te hebben belemmerd.

De Europese Unie heeft het voorstel nog niet officieel geaccepteerd, maar het persbureau Reuters stelt op basis van twee niet bij naam genoemde bronnen te weten dat dit binnen niet al te lange tijd zal gebeuren. Als gevolg van het goedkeuren van de in september voorgestelde schikking, zullen Apple en de vier uitgevers geen boete krijgen.

De Europese Unie deed onderzoek naar Apple en vijf e-bookuitgevers, die prijsafspraken zouden hebben gemaakt, waardoor Apple altijd de laagste prijs voor e-books kon berekenen. Daarmee werd de concurrentie belemmerd. Apple en vier van de vijf uitgevers, waaronder HarperCollins en Hachette, stelden daarop een schikking voor. Een van de vijf beschuldigde uitgevers, Penguin, neemt geen deel aan de schikking.

Als onderdeel van de schikking worden de contracten die uitgevers verbieden andere retailers lagere prijzen te gunnen dan Apple voor vijf jaar opgeschort. Daarnaast zullen de vier uitgevers verkopers van e-books, zoals Amazon, twee jaar lang niet verhinderen om lagere prijzen te hanteren, iets wat de uitgevers momenteel wel doen.

Reacties (19)


Synology komt met 2-bay-nas en RackStation-opslagsystemen

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 16:3833 reacties

Synology heeft de DiskStation DS713+ aangekondigd, een 2-bay-nas met een dualcore-processor, die gericht is op de zakelijke gebruiker. Eveneens gericht op de zakelijke markt is het RS3413xs+-opslagsysteem. Deze is voorzien van een quadcore-Xeon-processor van 3,3GHz.

De DiskStation DS713+ is voorzien van een dualcore-2,13GHz-processor en 1GB ddr3-werkgeheugen. In de nas kunnen twee 3,5"-harde schijven worden geplaatst. Het opslagsysteem kan overweg met 4TB-schijven, waardoor maximaal 8TB aan opslagcapaciteit beschikbaar is. Door de nas te koppelen aan de DX513-module kan de capaciteit vergroot worden tot 28TB opslag.

Synology DiskStation DS713+

De nas is uitgerust met twee gigabit-ethernetaansluitingen, met failover- en link aggregation-ondersteuning, en twee usb 3.0-aansluitingen. Synology claimt dat de DS713+ bij een raid 1-configuratie en met gekoppelde lan-verbindingen lees- en schrijfsnelheden weet te behalen van respectievelijk 202MB/s en 136MB/s. De adviesprijs van de DS713+ bedraagt 360 euro exclusief btw.

Naast de DS713+ heeft Synology de RS3413xs+-rackserver op de markt gebracht. Dit RackStation-model beschikt over een quadcore-Intel Xeon-cpu met een kloksnelheid van 3,3GHz. Verder is 8GB ddr3-werkgeheugen met ecc aanwezig, terwijl maximaal 32GB geplaatst kan woden. In het opslagsysteem kunnen maximaal tien 3,5"-harddisks worden geplaatst, goed voor maximaal 40TB aan bruto opslagcapaciteit. Met de uitbreidingsmodules RX1211 en RX1211RP kan de opslagcapaciteit met 34 harddisks nog worden vergroot tot 136TB.

Synology RackStation RS3413xs+

De RS3413xs+ biedt optioneel twee 10Gbps-ethernetaansluitingen en kan daarmee volgens Synology leessnelheden tot 2000MB/s behalen bij een raid 5-configuratie en ingeschakelde link aggregation. Ook zou de rackserver meer dan 400.000 iops kunnen behalen bij leesacties. Standaard wordt de nas echter geleverd met vier gigabit-ethernetpoorten. Prijzen voor de RS3413xs+ heeft Synology nog niet bekendgemaakt.

Reacties (33)


Gerucht: Microsoft komt met 7"-Xbox Surface-tablet

Door Arnoud Wokke, 6 november 2012 16:3234 reacties

Microsoft zou werken aan een 7"-tablet die is gericht op gaming. Dat meldt gadgetsite The Verge op basis van anonieme bronnen. De tablet zou draaien op een custom made ARM-processor en geen volledige versie van Windows meekrijgen.

In plaats daarvan zou Windows worden aangepast aan de tablet, terwijl bepaalde functionaliteit wel wordt ondersteund. De tablet wordt echter in zijn geheel gericht op gaming, claimt The Verge. De specificaties van de tablet zouden nog lang niet vastliggen. In plaats van een ARM-soc zou ook een processor van Intel kunnen worden gebruikt. In elk geval is er werkgeheugen met veel geheugenbandbreedte aan boord, om gaming mogelijk te maken.

Het is onduidelijk waarom Microsoft een Xbox Surface zou willen maken, maar wellicht ziet het in tablets een aanvulling op consoles. Met de Xbox 360 heeft het een groot marktaandeel in de markt voor console-gaming. Wanneer de tablet moet uitkomen is onduidelijk. Dat zou in elk geval moeten gebeuren voordat een volgende Xbox op de markt komt. The Verge zegt niet eens zeker te weten of de tablet uitkomt. Microsoft stopte enkele jaren geleden midden in de ontwikkeling met zijn Courier-tablet.

Microsoft bracht vorige week zijn eerste tablet uit: de Surface RT, een tablet met Windows RT en een 10,6"-scherm. Er is geen hardware met Windows 8 op 7"; volgens Microsoft heeft geen van zijn hardwarepartners iets ontwikkeld met die schermgrootte.

Reacties (34)


Britten gaan straatverlichting bedienen met iPads

Door RoD , 6 november 2012 16:02140 reacties

In een deel van Londen wordt de straatverlichting bedienbaar via Apples iPad-tablet, zo hebben de lokale autoriteiten besloten. Het opzetten van 'slimme' verlichting moet er onder andere toe leiden dat de lampen desgewenst aan- en uitgezet kunnen worden.

Volgens de plannen moeten 14.000 lantaarnpalen aangesloten worden op een systeem dat de technici met de iPad kunnen bedienen. De lantaarnpalen staan allemaal in Westminster, een stadsdeel in het centrum van Londen. Hiervoor moet een bedrag van 3,25 miljoen pond neergeteld worden, maar de Britten hopen de investering op termijn terug te verdienen; door variabele verlichting hoeven de lampen niet altijd te branden, waardoor de energierekening lager wordt. Het vervangen van de 14.000 lantaarnpalen gaat waarschijnlijk ongeveer vier jaar duren.

Met de 'slimme' lantaarnpalen is het mogelijk om, naast het aan- en uitzetten, informatie door te geven aan een centrale als er een lamp is uitgevallen. Ook kan het systeem voorspellen wanneer een lamp dreigt uit te vallen. Daarnaast is het mogelijk om via de iPad de intensiteit van de verlichting per lamp aan te passen. Hiervoor wordt een speciale app geschreven, die elektriciens tot hun beschikking krijgen.

Reacties (140)


Kroes: bedrijven doen te weinig aan ict-beveiliging

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 15:4332 reacties

Bedrijven investeren te weinig in ict-beveiliging, omdat ze daartoe niet genoeg geprikkeld worden. Dat zegt Europees Commissaris Neelie Kroes. Ze overweegt daarom om bedrijven in bepaalde sectoren te dwingen om maatregelen te nemen.

Neelie KroesEurocommisaris Kroes hekelde tijdens een toespraak in Chicago het kennelijke gebrek aan bereidheid van bedrijven om te investeren in digitale beveiliging. Daarbij haalde ze cijfers van Eurostat aan, waaruit blijkt dat slechts een kwart van de EU-bedrijven beleid heeft voor het omgaan met ict-beveiliging. In de ict-sector gaat het om een hoger percentage, ruim de helft van de bedrijven, maar volgens Kroes is dat nog steeds te weinig.

Daarom overweegt de Eurocommissaris om investeren in ict-beveiliging minder vrijblijvend te maken. De sectoren waaraan Kroes zou overwegen een 'beveiligingsverplichting' op te leggen, zijn bijvoorbeeld leveranciers van internetdiensten, de financiële sector, energiesector, gezondsheidszorg en vervoer. Die moeten dan maatregelen nemen om risico's in te dammen. Daarnaast zouden ze worden verplicht om bij grotere incidenten de overheid te informeren. Op dit moment is die Europese 'meldplicht' er alleen voor internetproviders en telecomproviders, hoewel Nederland al een bredere meldplicht heeft.

Kroes is daarnaast van plan om de overheden van de EU-lidstaten te verplichten hun ict-beveiliging op orde te hebben. "We kunnen geen zwakke schakels in de Europese Unie hebben", zei de Eurocommissaris. Zij is van plan om binnenkort een Europese strategie voor digitale beveiliging te presenteren. Ze hekelde daarnaast de beperkte bereidheid van bedrijven om informatie te delen over ict-dreigingen. Vorig jaar zei Kroes al dat EU-lidstaten te weinig aan ict-beveiliging doen.

Reacties (32)


Vod-dienst Ximon maakt sprong naar Samsung Smart TV

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 15:2511 reacties

Ximon, een video-on-demand-dienst waarbij de nadruk ligt op Nederlandse content, zal voortaan op het Samsung Smart TV-platform te gebruiken zijn. Bezitters van een Samsung-tv met Smart TV moeten via Ximon toegang krijgen tot een catalogus van ruim 2800 films en tv-series.

Ximon is een videoportal die is opgezet door het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, Filmproducenten Nederland en Eye Film Instituut Nederland. Het bedrijf claimt de grootste vod-aanbieder van Nederlandse films te zijn, terwijl het ook een catalogus biedt met tv-series, art-housefilms en documentaires. Via een Ximon Plus-abonnement kan een abonnee voor 9,50 euro per maand onbeperkt naar content uit de Plus-catalogus kijken, maar er kan ook per film of aflevering betaald worden. Verder is er hd-content beschikbaar.

Inmiddels is Ximon niet alleen op pc's en iPads te bekijken, maar ook op Samsungs Smart TV-platform. Daarvoor moet een applicatie geïnstalleerd worden. Verder blijkt uit een presentatie van Ximon dat het in het eerste kwartaal van 2013 ook applicaties wil uitbrengen voor settopboxen en gameconsoles.

Ximon op Samsung Smart TV Ximon op Samsung Smart TV

Reacties (11)


Canon kondigt 24-70mm L-lens met beeldstabilisatie aan

Door Pieter Molenaar, 6 november 2012 15:0781 reacties, submitter: loewie1984

Canon heeft twee nieuwe lenzen aangekondigd. Het gaat om een 24-70mm L-lens met een grootste diafragma van f/4 over het hele bereik en een 35mm f/2-objectief. Beide lenzen zijn voorzien van beeldstabilisatie en een Ultrasonic Motor-scherpstelmotor.

De twee aangekondigde lenzen vullen twee gaten op in de line-up van Canon. Het enige andere 24-70mm-objectief in het assortiment heeft een grootste diafragma van f/2,8 over het hele zoombereik, terwijl de 24-105mm f/4L een groter zoombereik heeft. De 24-70mm f/4L-lens is opgebouwd uit vijftien lenselementen, verdeeld over twaalf lensgroepen. Van de vijftien glazen zijn er twee asferisch geslepen en twee UD-lenselementen. Het zoomobjectief is stof- en spatwaterdicht, en heeft negen diafragmalamellen.

De lens heeft een diameter van 8,3cm, een lengte van 9,3cm en een gewicht van 600g. Ter vergelijking: de 24-105mm f/4L-lens is 1,4cm langer en 70g zwaarder dan de nieuwe 24-70mm f/4L-lens. Het nieuwe objectief heeft verder een beeldstabilisatiesysteem dat maximaal vier lichtstops kan corrigeren, terwijl de 24-105mm-lens tot maximaal drie stops gaat. Ook beschikt de nieuwe lens over een macrofunctie waarmee een maximale vergrotingsfactor van 0,7x mogelijk is, en kan het beeld met de Hybrid IS-feature beter gestabiliseerd worden bij macrofoto's. De EF 24-70mm f/4L IS USM is vanaf eind november beschikbaar voor een adviesprijs van 1479 euro.

Canon EF 24-70mm f/4L IS USM

Het andere objectief, de EF 35mm f/2 IS USM, is de eerste 35mm-lens van Canon die voorzien is van beeldstabilisatie. Eerder dit jaar in februari kondigde Canon al twee andere groothoek-primelenzen met beeldstabilisatie aan, met de brandpuntsafstanden 24mm en 28mm. Ook had Canon alleen de dure 35mm f/1,4-primelens als alternatief voor deze brandpuntsafstand.

De lens is opgebouwd uit tien lenselementen, verdeeld over acht groepen, heeft een filtermaat van 67mm, acht diafragmalamellen en een kortste scherpstelafstand van 0,24m. Het objectief is 6,2cm lang en weegt 335g. De EF 35mm f/2 IS USM is beschikbaar vanaf eind november voor een adviesprijs van 859 euro.

Canon EF 35mm f/2 IS USM

Reacties (81)


Ontwerper PowerVR-gpu's neemt MIPS over

Door Olaf van Miltenburg, 6 november 2012 14:3320 reacties

MIPS Technologies is overgenomen door het Britse bedrijf Imagination Technologies, dat vooral bekend is van de grafische PowerVR-gpu's die in onder andere iPhones, iPads, Intel Atoms en de PS Vita te vinden zijn. Een consortium onder leiding van ARM neemt MIPS-patenten over.

Imagination Technologies neemt 160 ontwikkelaars en 82 patenten van MIPS Technologies over voor een bedrag van 60 miljoen dollar. "Imagination zal de MIPS-architectuur en het -ecosysteem blijven ondersteunen en uitbreiden, met de gezamenlijke inspanning om een nieuwe leidende kracht op het gebied van cpu-ontwikkeling en -licentieverlening te creëren", zegt Hossein Yassaie, ceo van Imagination.

Imagination is een Brits bedrijf dat in 1985 is opgericht als VideoLogic, en dat Intel en Apple als aandeelhouders heeft. Het bekendst is het bedrijf met het ontwerp van de PowerVR, een grafische accelerator die in een groot aantal socs voor tablets en smartphones gevonden kan worden. Onder andere de Ax-socs van Apples iPhone, iPad, iPod touch en Apple tv gebruiken een PowerVR-gpu, maar ook de PlayStation Vita, de laatste generatie Atoms van Intel en veel OMAP-socs van Texas instruments bevatten de gpu.

Het Amerikaanse MIPS is opgericht in 1984. Het bedrijf ontwikkelt chips op basis van de MIPS-architectuur en klanten zijn onder andere Broadcom en Cavium, die de chips verwerken in netwerkapparatuur. Pogingen om met zuinige en goedkope socs te concurreren met ARM, onder andere voor de lucratieve mobiele markt, waren tot nu toe weinig succesvol. MIPS stond daarom al langer in de etalage en zocht naarstig naar een overnamekandidaat.

Tegelijk met de overname kondigt MIPS aan 498 patenten van de hand te doen aan Bridge Crossing, een consortium dat gelieerd is aan de Allied Security Trust en dat ARM als voornaamste lid heeft. ARM betaalt 167,5 miljoen van het totaalbedrag van 350 miljoen dollar dat met de overname van de patenten gemoeid is. Het consortium zegt dat de overname zijn leden moet beschermen tegen patentzaken, als ze technologie gebruiken die in de MIPS-patenten wordt beschreven.

Reacties (20)

Lees meer


Imec ontwikkelt parallelle lenzen voor e-beam-lithografie

Door Willem de Moor, 6 november 2012 14:2112 reacties

Medewerkers van het Belgische onderzoeksinstituut Imec hebben een lenzensysteem ontwikkeld dat gebruikt kan worden voor een toekomstige generatie lithografische technieken. De lenzen kunnen gebruikt worden om elektronenbundels te richten voor chipproductie.

Met de lenzen die door het Belgische Imec werden ontwikkeld, kunnen elektronenbundels voor zogeheten reflective electron beam lithography worden geproduceerd. Dat moet het gebruik van elektronen als vervanging van traditionele uv-bundels mogelijk maken. De nieuwe 'lens' bestaat uit een verzameling microlenzen die door middel van statische elektriciteit worden gestuurd. Daarmee kan een elektronenstraal worden opgedeeld om op een siliciumwafer te worden gericht. Zo kan het lithografische proces parallel, met een miljoen e-beams tegelijk, plaatsvinden.

Met elektronen in plaats van lichtbundels zouden kleinere structuren op een wafer kunnen worden aangebracht dan met uv-lithografie. Die uv-technologie zou binnen enkele generaties zijn grens bereiken en moet dan door ofwel euv- of e-beam-technologie worden opgevolgd. De e-beam-technologie heeft als voordeel dat er geen maskers, een soort sjablonen voor de chips, nodig zijn om het te etsen patroon op de wafers aan te brengen. Een groot nadeel is echter de snelheid. E-beam-lithografie is vooralsnog zeer traag, maar het parallellisme van de Imec-lenzen moet de snelheid opvoeren.

Reacties (12)


Atos toont gebruikersidentificatie via enkele vingeraanraking

Door Dimitri Reijerman, 6 november 2012 14:0036 reacties

Atos heeft aangekondigd software op de markt te brengen waarmee de zogeheten eGo-technologie wordt toegepast voor het uitvoeren van betalingen. Door een eGo-apparaat aan te raken met een vinger kan dankzij de geleidende eigenschappen van de huid een transactie worden gestart.

eGoElf bedrijven hebben het eGo-systeem ontwikkeld binnen het Europese eGo Project, onderdeel van het Eureka-programma. Volgens de initiatiefnemers maakt eGo betaalpassen, mobiele telefoons en contant geld overbodig, omdat de gebruiker dankzij de geleidende eigenschappen van de menselijke huid zelf transacties kan starten. Daarbij volstaat een aanraking met de vinger op een eGo-compatibel apparaat. Zo kan een deur van een hotelkamer geopend worden of een auto gestart. Ook zou een smartphone dankzij het body-coupling communication-principe geen sim meer vereisen, omdat de bezitter zich met een vingeraanraking kan identificeren, terwijl eGo ook als een gebruiksvriendelijker alternatief voor nfc zou kunnen dienen.

De eGo-software wordt op een zogeheten drager geplaatst, die dicht in de buurt van de huid moet worden gedragen, zoals een horloge, riem of ketting. Bij een aanraking met een eGo-compatibel apparaat wordt een pairing-proces gestart. Door middel van rechtenbeheer en profielen kunnen vervolgens bepaalde transacties worden geïnitieerd.

Volgens Atos maakt eGo een natuurlijkere interactie met apparaten mogelijk, doordat de gebruiker slechts letterlijk een vinger hoeft uit te steken. Ook claimt het bedrijf dat de eGo-standaard gebruikmaakt van hoogwaardige encryptie en dat de privacy van de opgeslagen gebruikersinformatie goed is beschermd. Atom claimt nu als eerste bedrijf in Europa eGo op de markt te zullen brengen. Wanneer de eGo-software precies op de markt komt en wat de eerste concrete toepassingen worden, is nog niet bekendgemaakt. Wel heeft Atos op de beveiligingsbeurs Cartes in Parijs een demonstratie gegeven van het uitvoeren van een betalingstransactie waarbij een enkele aanraking met de vinger volstaat.

Reacties (36)


Samsung gaat samenwerken met Yahoo voor interactieve tv

Door RoD , 6 november 2012 13:467 reacties

Samsung en Yahoo hebben een overeenkomst gesloten die inhoudt dat op de televisies van het Zuid-Koreaanse bedrijf de Connected TV-software wordt meegeleverd. Deze dienst van Yahoo is vergelijkbaar met Google TV en laat gebruikers onder andere apps installeren.

De overeenkomst is gesloten voor een aantal jaren, zo hebben beide bedrijven bekendgemaakt. De interactieve tv-software moet daarbij verschijnen voor de 'slimme' televisies die Samsung dit jaar heeft uitgebracht. Of daadwerkelijk alle modellen van dit jaar de Connected TV-software krijgen, is niet bekendgemaakt.

Volgens de beide bedrijven levert de nieuwe tv-dienst extra content bij tv-uitzendingen en reclames. Dit biedt onder andere mogelijkheden voor adverteerders. Tijdens reclames zouden bijvoorbeeld couponcodes aangeboden kunnen worden, die gebruikers via de tv-software direct kunnen claimen. Voor het aanbieden van extra content naast de bestaande tv-uitzending heeft inmiddels National Geographic zijn medewerking toegezegd. Onder extra content vallen onder andere wetenswaardigheden en statistieken over het tv-programma waarnaar wordt gekeken. De Connected TV-dienst laat gebruikers ook apps installeren vanuit een meegeleverde downloadwinkel.

Amerikaanse gebruikers van een Samsung Smart TV die dit jaar is uitgekomen, krijgen de Yahoo-software aangeboden via een firmware-update. Het is niet bekendgemaakt of het televisieplatform ook naar andere landen komt. De Connected TV-dienst van Yahoo bestaat al enkele jaren, maar is nog niet populair gebleken.

Yahoo -- connected tv

Reacties (7)


Onderzoekers kraken Amerikaanse stemcomputers

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 13:2889 reacties

Onderzoekers van een laboratorium van de universiteit van Chicago hebben twee modellen stemcomputers weten te kraken. De twee typen stemcomputers worden bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van dinsdag ingezet, maar zijn volgens de onderzoekers slecht beveiligd.

Volgens de beveiligingsonderzoekers zijn de twee computers zo eenvoudig te kraken dat iemand met beperkte technische kennis de hack zou kunnen uitvoeren. Ze slaagden erin een man in the middle-aanval uit te voeren waarbij stemmen konden worden onderschept en vervangen door een eigen stem, waardoor de verkiezingsuitslag gemanipuleerd zou kunnen worden. Dat schrijft Popular Science.

Het gaat onder andere om een stemcomputer met touchscreen van het bedrijf Diebold, die volgens de onderzoekers in twintig staten door 26 miljoen kiezers zal worden gebruikt. De andere stemcomputer, van fabrikant Sequoia, beschikt over fysieke knoppen en wordt volgens de onderzoekers door negen miljoen kiezers in vier staten gebruikt.

Voor de hack was 10 dollar aan hardware nodig, die in het apparaat moet worden geplaatst. Voor 16 dollar meer is een verbeterde versie van de hack mogelijk, waarbij op afstand kan worden gecommuniceerd met de module die in de computer wordt geplaatst. De onderzoekers stellen dat de stemcomputers hun gegevens onbeveiligd verwerken, waardoor deze makkelijk zijn te onderscheppen en te manipuleren.

Het apparaat met de fysieke knoppen was het makkelijkst te kraken; de onderzoekers hadden hiervoor twee uur nodig. De touchscreen-computer was moeilijker te kraken, omdat de onderzoekers weinig wisten van touchscreens. Na een paar dagen slaagden ze er echter toch in om het apparaat te manipuleren. Bij het onderzoek moet worden aangetekend dat de onderzoekers een verouderde versie van de twee computers gebruiken; het is dus mogelijk dat de beveiliging in de nieuwe computers is verscherpt.

Voor het uitvoeren van de aanval is fysieke toegang tot het apparaat vereist. Er moet immers een module in het apparaat worden gestopt die de aanval uitvoert. Volgens de onderzoekers is dat echter een kleine belemmering. De installateurs van de machines zouden een aanval kunnen uitvoeren, maar los daarvan zouden buitenstaanders relatief eenvoudig de hardware kunnen manipuleren. Stemcomputers zouden namelijk vaak onbeveiligd in kerken en scholen staan, waarbij ze van slechte sloten zijn voorzien, als die al aanwezig zijn.

In Nederland heeft de overheid voorlopig afgezien van het gebruik van stemcomputers, omdat de betrouwbaarheid van de apparaten niet kan worden gegarandeerd. De actiegroep 'Wij vertrouwen stemcomputers niet' voerde onder leiding van Xs4all-oprichter Rop Gonggrijp met succes actie tegen de inmiddels onveilig verklaarde apparaten. Vanuit de gemeenten klinkt de oproep om de stemcomputer weer in te voeren, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat dat binnen afzienbare tijd weer zal gebeuren.

Reacties (89)


Facebook-app voor iOS krijgt fotofilters

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 12:5745 reacties

Facebook heeft in zijn iPhone-app de mogelijkheid geïntroduceerd om filtereffecten mee te geven aan foto's. De filtermogelijkheid werd stilletjes geïntroduceerd en blijft onvermeld in het changelog. Eerder dit jaar nam Facebook 'filter-fotodienst' Instagram over.

De mogelijkheid om filters over foto's heen te leggen is vooralsnog alleen beschikbaar in de iPhone-applicatie. Of er ook plannen zijn om de mogelijkheid te introduceren in de Android-versie, is onbekend. De functionaliteit is te vinden in de nieuwste versie van de iOS-app, hoewel de toegevoegde filters onvermeld blijven in het changelog.

Hoewel Facebook eerder dit jaar fotodienst Instagram overnam, die populair werd dankzij de mogelijkheid om effecten toe te voegen aan foto's, lijken de filters uit de Facebook- en Instagram-apps niet geheel overeen te komen. Ook zijn er minder filters aanwezig in de Facebook-applicatie. Bovendien werkt de functionaliteit nog niet perfect. Zo duurt het relatief lang voordat een foto is verwerkt.

De nieuwe versie van de Facebook-app introduceert verder de mogelijkheid om verschillende foto's tegelijk te uploaden en maakt de chatfunctionaliteit makkelijker te bereiken. In het afgelopen weekend nog kwam het nieuws naar buiten dat Twitter eveneens van plan zou zijn om Instagram-achtige filters toe te voegen aan zijn applicaties.

Facebook Filters

Reacties (45)


THQ trekt zich wellicht terug van de beurs

Door Paul Hulsebosch, 6 november 2012 12:3615 reacties

THQ maakte in het afgelopen kwartaal beduidend minder verlies dan een jaar geleden en overweegt zich van de beurs terug te trekken omdat het slechts met moeite aan de eisen van de Nasdaq kan voldoen. De uitgever stelt bovendien South Park, Metro: Last Light and Company of Heroes 2 uit.

Uit de kwartaalcijfers van THQ blijkt dat het Amerikaanse bedrijf een omzet haalde van 107 miljoen dollar, wat de uitgever op een verlies van 19 miljoen dollar kwam te staan over het kwartaal dat eindigde op 30 september. Daarmee was het kwartaal een stuk beter dan een jaar geleden, toen THQ een omzet draaide van 146 miljoen, maar een verlies van 97 miljoen dollar. In dezelfde verklaring stelt THQ dat het samen met Centerview Partners LLC de 'strategische en financieringsmogelijkheden van het bedrijf aan het onderzoeken is'. Daarmee probeert THQ de liquiditeit van het bedrijf te verbeteren.

Een van de opties die de twee bedrijven onderzoeken, is een terugtrekking van de Nasdaq, waar THQ genoteerd is. Dat stelt een anonieme bron van websoite Joystiq. Het plan is misschien een reactie op de problemen die THQ eerder dit jaar ondervond. De koers van het aandeel THQ zakte onder een dollar, de ondergrens die de Nasdaq aanhoudt, en herstelde zich niet snel genoeg. THQ kon de koers alleen opkrikken door aandelen samen te voegen.

Verder kondigt THQ aan dat een aantal games is uitgesteld. South Park: The Stick of Truth schuift een kwartaal door en verschijnt nu in het tweede kwartaal van 2013, terwijl het gepland was voor het eerste kwartaal. Rts Company of Heroes 2 en shooter Metro: Last Light zijn nu voor maart gepland, later dan oorspronkelijk het geval was.

Update 7 november, 10:45: Een woordvoerder van THQ Benelux ontekt tegenover Tweakers.net dat het bedrijf de Nasdaq zou willen verlaten.

Reacties (15)

Lees meer

THQ schrapt Insane
THQ schrapt Insane Nieuws van 7 augustus 2012
THQ sluit San Diego-studio
THQ sluit San Diego-studio Nieuws van 5 juni 2012
THQ legt merknaam 1666 vast
THQ legt merknaam 1666 vast Nieuws van 14 maart 2012
THQ ontslaat 240 werknemers
THQ ontslaat 240 werknemers Nieuws van 2 februari 2012
THQ kondigt South Park: The Game aan
THQ kondigt South Park: The Game aan Nieuws van 2 december 2011
THQ schrapt Company of Heroes Online
THQ schrapt Company of Heroes Online Nieuws van 3 februari 2011

Intel kondigt nieuwe ssd voor datacenters aan

Door Willem de Moor, 6 november 2012 12:0521 reacties

Intel heeft de opvolger van zijn 710-serie solid state drives uitgebracht. De DC S3700-ssd's zijn bedoeld voor gebruik in datacenters en zouden fors rapper zijn dan de voorgaande serie. De mlc-drives zijn in zowel 2,5"- als 1,8"-modellen verkrijgbaar.

De nieuwe serie solid state drives is opgetrokken rond een nieuwe, door Intel ontwikkelde sata-600-controller, die geoptimaliseerd is voor hoge iops-prestaties. De nieuwe controller maakt zijn debuut in de high-end ssd's voor datacenters; de DC in de naam van de nieuwe drives is een afkorting voor Data Center. De controller stuurt op 25nm gebakken mlc-flashchips aan, die dankzij het-techniek de levensduur van het duurdere slc-geheugen moeten hebben.

De DC S3700-drives zijn als 2,5"-drives in capaciteiten van 100GB, 200GB, 400GB en 800GB verkrijgbaar, terwijl een 1,8"-uitvoering in 200GB- en 400GB-uitvoeringen geleverd kan worden. De controllers ondersteunen 256bits aes-encryptie en kunnen met 1GB ecc-geheugen gecombineerd worden. Condensators moeten zorgen voor databehoud wanneer de stroom in het datacenter wordt onderbroken. Anders dan standaard-ssd's, die 5V voedingsspanning vergen, kunnen de ssd's met zowel de 5V- als de 12V-rail worden aangesloten.

De controllers van de nieuwe DC S3700-drives zijn vooral ontwikkeld om bottlenecks tijdens hoge i/o-operaties weg te nemen in grote raid-arrays. De individuele drives halen 75.000iops bij lezen en 36.000iops bij schrijven, terwijl de sequentiële snelheden daarvoor 500MB/s en 460MB/s bedragen. De nieuwe serie is goedkoper dan de introductieprijs van de 710-serie, maar voordat de prijzen naar consumentenniveau kunnen dalen, moet naar regulier mlc-geheugen worden overgestapt. De drives kosten 235, 470, 940 en 1880 dollar voor de 2,5"-varianten en 495 en 965 dollar voor de 1,8"-drives.

Reacties (21)


'AMD rust HD 7800-kaart uit met gpu uit HD 7900-serie'

Door Marc Rademaker, 6 november 2012 11:3329 reacties

AMD zou van plan zijn om een nieuwe videokaart in de HD 7800-serie uit te brengen, maar dan op basis van de gpu die eigenlijk voorbehouden is aan de HD 7900-serie. De nieuwe videokaart zou het gat moeten opvullen tussen de HD 7870 en HD 7950.

AMD zou een videokaart willen uitbrengen die het tegen de GTX 660 Ti van Nvidia moet opnemen. Er zit namelijk een redelijk groot prestatieverschil tussen de HD 7870 en HD 7950. De HD 7870 is net niet snel genoeg om het op te nemen tegen de GTX 660 Ti, terwijl de HD 7950 vaak juist iets sneller is. Om het gat op te vullen zou AMD een HD 7800-kaart willen uitbrengen op basis van een Tahiti-gpu, die normaliter alleen voor HD 7900-kaarten wordt gebruikt.

Wellicht krijgt de chip dan de beschikking over 1532 streamprocessors, meer dan de 1280 sp's van de HD 7870, maar ook minder dan de 1792 sp's van de HD 7950. De exacte naam zou ook nog niet vaststaan. AMD heeft in het verleden al wel een HD 6930 en HD 5830 uitgebracht, dus waarom het nu geen HD 7930 uitbrengt, is onduidelijk. De kans bestaat zelfs dat AMD de videokaart alleen in bepaalde regio's uitbrengt. Zo was de HD 6930 alleen in delen van Azië te koop.

Reacties (29)


Oude versies Symantec-software bevatten beveiligingsprobleem

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 11:1523 reacties

De Amerikaanse overheid heeft gewaarschuwd voor een beveiligingsprobleem in Symantec Endpoint Protection 11. Door de manier waarop de virusscanner omgaat met .cab-bestanden, kan geheugencorruptie optreden. Een aanvaller kan vervolgens eigen code uitvoeren.

Een aanvaller zou het beveiligingsprobleem kunnen misbruiken door op afstand een .cab-bestand aan een gebruiker met Symantec Endpoint Protection 11 en versie 5.2 van de Symantec Scan Engine te serveren, bijvoorbeeld via e-mail of via een download. Bij het scannen van het .cab-bestand gaat het mis; er kan dan geheugencorruptie optreden. Dat maakt het voor een aanvaller mogelijk om op beheerdersniveau eigen code uit te voeren, waarschuwt de ict-beveiligingsorganisatie van de Amerikaanse overheid.

De getroffen versies zijn oude versies van Endpoint Protection en de Scan Engine; inmiddels is bijvoorbeeld versie 12 van Endpoint Protection uit. Symantec raadt gebruikers aan om over te stappen op de nieuwe versie, omdat die over een nieuwere scan-engine beschikt die niet getroffen zou zijn. Het bedrijf is echter niet van plan om versie 11 van de software te patchen. Gebruikers van die software blijven dus kwetsbaar.

De Amerikaanse overheid adviseert gebruikers om data execution prevention in Windows in te schakelen; dat kan helpen om het uitvoeren van malafide code te voorkomen. Op 64bit-versies van Windows is dep automatisch ingeschakeld, mits de hardware deze feature ondersteunt. Ook het gebruik van Microsofts enchanced mitigation experience toolkit kan helpen om het beveiligingsprobleem te omzeilen.

Of het beveiligingsprobleem door kwaadwillenden is misbruikt, is onbekend. Opvallend genoeg werd eerder dit jaar bekend dat de broncode van onder meer Symantec Endpoint Protection 11 zou zijn buitgemaakt. Aanvallers zouden de broncode hebben verkregen bij een derde partij. De broncode kan aanvallers helpen bij het ontwikkelen van exploits, maar er is geen bewijs dat dit in dit geval is gebeurd.

Maandag bleek uit onderzoek van een beveiligingsexpert van Google dat beveiligingssoftware van Sophos diverse kwetsbaarheden bevat, die onder meer het op afstand uitvoeren van code mogelijk maken. De meeste kwetsbaarheden zijn inmiddels gepatcht. Sophos benadrukt dat er geen bewijs is dat de kwetsbaarheden door kwaadwillenden zijn misbruikt.

Reacties (23)


Britten willen 20Gbps-verbinding naar de markt brengen

Door Olaf van Miltenburg, 6 november 2012 11:0647 reacties

Wetenschappers van de Bangor University in Wales willen een nieuwe netwerktechnologie voor 20Gbps-snelheden binnen drie jaar geschikt maken om commercieel te worden verspreid. De snelheden zouden met de techniek op te rekken zijn naar 40Gbps.

De onderzoekers werken aan het verbeteren van optical orthogonal frequency division multiplexing of oofdm. Orthogonal frequency division multiplexing wordt al gebruikt en de optische variant is al langer een kandidaat om de snelheid van glasvezelnetwerken flink te verhogen. Het vormt een oplossing van het dispersieprobleem; lichtstralen die de zender tegelijk verstuurt, komen niet tegelijk bij de ontvanger aan. Gevolg van dit probleem is onder andere dat er meer fouten in het signaal kunnen ontstaan naarmate de lengte van de kabels toeneemt.

De oplossing is om verschillende signalen over paden met verschillende frequenties te versturen, maar het goedkoop en efficiënt omzetten van de data in elektrische golven en vervolgens in een optisch signaal bleek tot nu toe lastig. "Er zijn waarschijnlijk meer dan tien onderzoeksgroepen op de wereld die naar dit probleem kijken, maar wij zijn de enigen die een end-to-end-systeem hebben", zegt Roger Giddings van het Bangor University-onderzoeksteam, dat als onderdeel van het Ocean-project aan de techniek werkt.

Het team heeft een werkende kit, bestaande uit een zender en een ontvanger, die het signaal in realtime kunnen coderen en decoderen. Het team weet al een snelheid van 20Gbps te realiseren en denkt dat 40Gbps binnen handbereik ligt. Binnen drie jaar verwacht het team dat de kit is verwerkt in een module die het startpunt kan vormen voor commercieel gebruik, schrijft de BBC.

Reacties (47)


EA geeft Battlefield 1942 weg

Door Paul Hulsebosch, 6 november 2012 10:49109 reacties, submitter: TJHeuvel

Uitgever Electronic Arts geeft klassieker Battlefield 1942 weg. EA maakt de game gratis omdat hij tien jaar geleden op de markt verscheen en het eerste deel van een zeer succesvolle serie shooters vormt. De gratis pc-versie is alleen te downloaden via Origin, de portal van de uitgever.

Wie de gratis pc-versie van Battlefield 1942 wil downloaden, moet een account hebben bij Origin, de portal voor alle pc-games van Electronic Arts. Een account is gratis aan te vragen. EA wil met de weggeefactie ook duidelijk maken dat Battlefield 3 Premium een succes is. De dienst, die in juni van start ging, heeft inmiddels 2 miljoen leden. Premium is wat bij andere games een 'season pass' heet, een bundel van alle uitbreidingspakketten die verschijnen voor Battlefield 3. Dat is het recentste deel uit de serie, dat eind 2011 op de markt kwam.

Electronic Arts heeft inmiddels aangekondigd dat er gewerkt wordt aan Battlefield 4. De nieuwe editie verschijnt waarschijnlijk eind 2013. Dit jaar zou de Wii U-versie van Battlefield 3 verschijnen, tegelijk met de nieuwe console van Nintendo. EA heeft de Wii U-versie echter geschrapt omdat de twee partijen het niet eens konden worden over de integratie van Origin. Dit jaar brengt EA geen Battlefield-game op de markt, maar gokt het op Medal of Honor: Warfighter. Recensenten beoordelen die game echter opvallend laag.

Helaas!
De video die je probeert te bekijken is niet langer beschikbaar op Tweakers.net.

Oude trailer van Battlefield 1942

Reacties (109)

Lees meer


Rechter verwerpt patentzaak tussen Apple en Google

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 08:57109 reacties

Een Amerikaanse rechter heeft een patentzaak van Apple tegen Motorola gestaakt, omdat ze niet de benodigde autoriteit zou bezitten om een oordeel te mogen vellen. De zaak ging over de prijs die Motorola, nu eigendom van Google, vraagt voor het gebruik van essentiële patenten.

Apple beschuldigde Google en Motorola van concurrentievervalsing, omdat te hoge prijzen zouden worden gevraagd voor de essentiële patenten. Dergelijke patenten moeten tegen redelijke prijzen en voorwaarden worden aangeboden, en volgens Apple was dat niet het geval. De rechter in de zaak heeft echter laten weten er geen oordeel over te kunnen vellen. Volgens persbureau Reuters kwam de rechter tot de conclusie dat ze niet de beoogde autoriteit had om een oordeel te mogen vellen.

Motorola, sinds vorig jaar eigendom van Google, wilde voor het gebruik van de patenten 2,25 procent van de prijs van Apple-producten. Apple vond dat bedrag veel te hoog, en wilde slechts een dollar per apparaat aan licentiekosten betalen. De afgewezen zaak was een van de twee zaken tegen Google en Motorola vanwege vermeend misbruik van patenten. Een vergelijkbare zaak die is aangespannen door Microsoft, begint volgende week. Of de rechter in die zaak wel een oordeel mag vellen, is onduidelijk.

Reacties (109)


Nikon voorziet D5200-dslr van af-module met 39 af-punten

Door Pieter Molenaar, 6 november 2012 08:4149 reacties, submitter: smartbit

Nikon heeft de D5200-spiegelreflexcamera aangekondigd. De nieuwe dslr krijgt onder meer een nieuwe beeldsensor met 24,1 megapixels, terwijl de autofocus-module met 39 af-punten en de lichtmetingschip met 2016 meetpunten afkomstig zijn van de D7000.

De Nikon D5200 is de opvolger van de huidige D5100 en de meeste wijzigingen zijn intern. Zo maakt Nikon bij de D5200 nu gebruik van een beeldsensor met 24,1 megapixels in plaats van 16,2 megapixels. Dit lijkt een licht verbeterde versie van de D3200-sensor te zijn, die voorzien is van 24,2 megapixels. Beide camera's hebben een iso-bereik van iso 100-6400, maar bij de D5200 kan een equivalent van iso 25.600 ingesteld worden, terwijl bij de D3200 de limiet op een equivalent van iso 12.800 ligt.

Nikon D5200 menuinterface 250pxDaarnaast is de Multi-CAM 1000-af-module met 11 af-punten van de D5100 bij het nieuwe model vervangen door een af-module met 39 af-punten. Dit is dezelfde Multi-CAM 4800DX-af-module die ook in de D7000 is terug te vinden. Ook is de rgb-lichtsensor met 420 meetpunten vervangen door het D7000-exemplaar met 2016 punten.

De body van de D5200 is licht aangepast aan de vormgeving van andere recente Nikon dslr's, zoals de D600, met onder meer scherpere hoeken. De enige wijziging in de bediening is bovenop te vinden. Daar is namelijk een extra knop toegevoegd voor een directe toegang tot de transportmodus. De 3"-lcd achterop is net als bij de D5100 draaibaar en kantelbaar, en heeft een vga-resolutie.

De camera beschikt verder over een Expeed 3-processor, een ingebouwde hdr-functie, heeft een stereomicrofoon en is compatible met de WU-1a-wifi-module voor het draadloos verzenden van foto- en videobestanden. Ook kunnen filmpjes op de D5200 geëdit worden.

De D5200 is naar verwachting in december leverbaar voor een adviesprijs van 809 euro voor enkel de body, terwijl in combinatie met de 18-55mm-kitlens de prijs 919 euro bedraagt.

Nikon D5200 introductie top

Nikon D5200 body Nikon D5200 body Nikon D5200 body Nikon D5200 body

Reacties (49)


Gerucht: Apple overweegt eigen chips ook in Mac in te bouwen

Door Joost Schellevis, 6 november 2012 08:34159 reacties

Volgens bronnen van het financiële persbureau Bloomberg onderzoekt Apple of het bedrijf zijn Macs kan voorzien van zijn eigen cpu's, die zijn gebaseerd op de ARM-instructieset. Op dit moment hebben Macs veel krachtigere x86-chips van Intel aan boord.

Hoewel het volgens Bloomberg onwaarschijnlijk is dat Apple binnen afzienbare tijd zal overstappen op eigen chips, worden de mogelijkheden wel onderzocht. Intel zou van de plannen van Apple op de hoogte zijn. De vraag is of de op de ARM-instructieset gebaseerde socs van Apple, die door het bedrijf zelf worden ontwikkeld en op dit moment door Samsung worden geproduceerd, krachtig genoeg kunnen worden gemaakt om ingezet te worden voor Macs. De geruchten gaan al langer dat Apple met de gedachte speelt zijn eigen chips voor laptops in te zetten.

Apple zou onder meer bezorgd zijn over het gebrek aan succes van Intels pogingen om chips te maken die net zo weinig energie gebruiken als arm-chips, maar toch krachtig zijn. In producten als de MacBook Air is minder ruimte voor accu's om Intels krachtige cpu's te kunnen ondersteunen, aldus het persbureau. Wat meespeelt is dat Apple nu ook laptops voorziet van een zogenoemd retina-scherm, dat een zware wissel op de accu trekt. Daarnaast wil het bedrijf meer taken naar de soc verplaatsen. Apples socs bevatten onder meer een ingebouwde gpu.

Apple-apparaten hebben overigens niet altijd cpu's van Intel aan boord gehad: relatief recent - ruim zeven jaar geleden - kondigde het technologiebedrijf aan over te stappen op processors van dat bedrijf. Voor die tijd gebruikte Apple chips die waren gebaseerd op de PowerPC-instructieset en die werden geproduceerd door Motorola en IBM.

ARM-cpu's zijn vooral populair in tablets en smartphones, omdat de chips erg zuinig zijn. Daar staat tegenover dat ze minder krachtig zijn dan de op x86 gebaseerde cpu's van Intel. De vraag is daarom of Apple zijn chips voldoende krachtig kan maken. In de afgelopen tijd is de interesse voor ARM-cpu's in servers ook al toegenomen, juist vanwege de energiezuinigheid.

Reacties (159)