Canon stapt in 2013 over op 'pinch'-type lensdop voor dslr-objectieven

Canon gaat vanaf begin volgend jaar een nieuw ontwerp lensdop bij zijn objectieven leveren. In plaats van het huidige ontwerp, waarbij de lensdop verwijderd wordt door de zijkanten in te drukken, stapt Canon over op het zogeheten pinch type-ontwerp.

Bij het nieuwe lensdopontwerp moeten twee schuifjes aan de voorkant naar elkaar toe worden geknepen om de dop van de lens te halen. Volgens Canon is dit type lensdop makkelijker om van de lens af te halen als deze voorzien is van een zonnekap. De nieuwe lensdop zal vanaf begin januari 2013 bij alle lenzen meegeleverd worden, terwijl hij ook los verkrijgbaar zal zijn in de filtermaten 82mm, 77mm, 72mm, 67mm en 58mm. Andere dslr-fabrikanten, als Nikon en Pentax, waren al eerder overgestapt op het pinch type-ontwerp.

Bij compacte systeemcamera's is de noodzaak voor een overstap van squeeze naar pinch in principe minder aanwezig omdat zonnekappen een optionele accessoire zijn voor de meeste lenzen en de dop daarom eenvoudiger te verwijderen is. Zo maken zowel Olympus als Panasonic bij hun m4/3-lenzen nog steeds gebruik van het indrukken van lipjes aan de zijkanten van de lensdop. Nikon, Sony en Samsung maken voor respectievelijk hun Nikon 1-, NEX- en NX-milc-modellen wel gebruik van een dop die aan de voorkant ingeknepen kan worden. Ook Canon zelf maakt bij zijn EOS M-milc gebruik van het modernere type lensdop.

Canon stapt over van squeeze naar pinch voor lensdoppen

Door Pieter Molenaar

07-11-2012 • 17:10

63

Reacties (63)

63
57
39
0
0
1
Wijzig sortering
Ik snap niet dat ze dat niet eerder gedaan hebben. De nieuwe lensdoppen zijn zo veel praktischer in gebruik. Dat gepriegel in die zonnekap kan ik me maar al te goed voor geest halen..

Kijk wat er nog meer innoverends komt van canon xD
Nou ja, innoverend, al jaren een bekend - tevens goedwerkend - system bij Nikon. Gelukkig gaat Canon nu ook over :-)
Nou ja, innoverend, al jaren een bekend - tevens goedwerkend - system bij Nikon. Gelukkig gaat Canon nu ook over :-)
niet alleen bij Nikon, ook Sigma levert dit soort doppen bij hun objectieven.
En het zelfde geldt voor de lensendoppen van Konica Minolta en Sony.
eigenlijk had alleen Canon nog de buttons aan de buitenrand zitten, waardoor liefhebbers van de zonnekap steeds weer in China voor €1,- een andere dop moesten bestellen.

Aan deze hele industrie komt nu dus een einde.
Bedankt Canon! Weer 100 Chinezen aan de bedelstaf! Dat is ook een manier om een land te onderwerpen...

./einde satirische rant

[Reactie gewijzigd door guapper op 23 juli 2024 09:27]

Bedankt Canon! Weer 100 Chinezen aan de bedelstaf! Dat is ook een manier om een land te onderwerpen...

./einde satirische rant
Ik denk dat het gewoon wraak is: nieuws: Panasonic en Canon sluiten Chinese fabrieken tijdelijk :P

Dit zal wel een -1 grappig opleveren :+
Nou ja, innoverend, al jaren een bekend - tevens goedwerkend - system bij Nikon. Gelukkig gaat Canon nu ook over :-)
Zo nieuw is het inderdaad niet. Tamron heeft dat ook al een tijd.
Ik moet zeggen dat ik de "oude" of "rand-lensdop" helemaal niet vervelend vind.

Bij mijn lensen met kap, kan ik em er nog steeds afhalen, gewoon één vinger langs de kap naar binnen, tegen de zijkant drukken en hij valt er al af. Werkt prima en heeft één groot nadeel van de pinch dop niet:

Als de pinch dop er al af is en je probeert em eraf te halen, zit je met je vingers meteen op het glas / je filter! Met de rand-doppen voel je dan de filterdraad / zijkant en heb je dus niet meteen een vingerafdruk erop.

Ik zal het dus wel jammer vinden, maar goed, zal eraan moeten wennen, non-Canon glas heeft ook de pinch dop inderdaad.

Als ik zo het plaatje bekijk, lijkt het er daarnaast op dat je alsnog wel aan de zijkant kan duwen.
Op deze wijze schieten Sony en Fujifilm, Canikon duopolie heel snel voorbij in sales (op innovatie en technologie hebben ze dat al 2/3 jaren geleden al gedaan)... Misschien is het eigenlijk maar goed ook. Ik had me zinnen heel erg gezet op de D600... Nu twijfel ik of het misschien beter is dat ik niet eventjes ga wachten op een Full Frame Nex..

[Reactie gewijzigd door Vinand op 23 juli 2024 09:27]

Ik zou eerlijk gezegd niet eens weten waarom ik een lenskap zou willen hebben... Op mijn DSLR heb ik een el-cheapo UV filter geschroefd om mijn lens een beetje te beschermen. En een zonnekap, daar heb ik het nut nou ook nog niet echt van gezien. Staat heel imposant, maar met je linkerhand kan je die ene keer dat je tegen de zon in fotografeert de zon ook wel blokkeren.
Anoniem: 457607 @grootma7 november 2012 17:51
Jij bent vast de enige "fotograaf" ter wereld die het nut van een lenskap niet ziet. Wat dacht je van vuil, vet, zand, krassen? Die komen ook op de UV filter hoor, en kunnen hun sporen nalaten op foto's.
Jij bent vast de enige "fotograaf" ter wereld die het nut van een lenskap niet ziet. Wat dacht je van vuil, vet, zand, krassen? Die komen ook op de UV filter hoor, en kunnen hun sporen nalaten op foto's.
Een goedkoop UV filter kun je inderdaad op je lens schroeven om je dure lens te beschermen als het ding toch vooral voor het kiekwerk gebruikt - als je het ding er maar afhaalt als je serieuzer gaat fotograferen. Doe jezelf liever een lol en koop zo'n kleine Panasonic Lumix of zo er voor het betere kiekwerk en haal je DSLR alleen uit de kast als je echt wat gaat doen.
Trouwens, over bescherming gesproken, ik heb voor de gein een flink beschadigde Canon zoomlens gekocht op E-bay - gewoon, omdat het kan - en verdomd, ook al zitten er heftige krassen op, je kunt er nog heel behoorlijk mee fotograferen.

Ik ben wel blij met deze nieuwe doppen al kon ik prima overweg met de oude doppen, ook met zonnekap - al was het soms wel wat pielen - dan liet ik de kap er verder maar af.

Beetje jammer dat de doppen pas vanaf volgend jaar leverbaar zijn. Dit is een prima Sinterklaas kadootje... Ik vervang direkt al mijn lensdoppen.
Ik kan compleet niet overweg met zo'n kleine Lunix of Coolpix. Die dingen zijn veel te klein en veel te licht. Ik hou 't wel op m'n 7D, ook voor snel kiekwerk.
Alleen in het Nederlands heet het een zonnekap, in het Engels hebben ze het over een lens hood: een veel betere term. Het is dan ook niet alleen bedoeld voor alleen zonlicht. Ik gebruik mijn lenzen altijd met een kap, zelfs al is het compleet bewolkt. Het idee is namelijk om strooilicht te vermijden: weerkaatsingen van andere objecten die toch in je lens komen. Vaak heeft een zonnekap ook nog een ruwe/zachte binnenkant, waardoor het strooilicht -zeg maar- wordt uitgedoofd. Geen overbodige luxe, zo'n zonnekap!

Overigens: haal die UV-filter er alsjeblieft vanaf. Als het echt zo'n goedkoop ding is, zul je ontzettend blij zijn met de foto's zonder het filter. Ik had er vroeger ook een aantal, maar ze verpesten gewoon je foto. Zonde!

Verder ontopic: Goed dat Canon eindelijk de pinch-doppen gaat invoeren. Ik zit zeker bij mijn 70-200 met kap erop altijd te klooien om de dop eraf te krijgen, waarna ik natuurlijk met mijn vette vingers op de lens kom. Dit werkt beter. Wereldschokkend: niet echt. Handig: zeker wel!

edit: 2e alinea toegevoegd.

[Reactie gewijzigd door don_jorg op 23 juli 2024 09:27]

Zo maken zowel Olympus als Panasonic bij hun m4/3-lenzen nog steeds gebruik van het indrukken van lipjes aan de zijkanten van de lensdop
Ik heb maar 2 Panasonic m4/3 lenzen (de 14-140 & 100-300), en die zijn beide toch al op z'n minst 2 jaar oud, maar die hebben toch echt beide een 'pinch-type' lensdop (werden ook geleverd met zonnekap, dus misschien is dat de reden). De wijsheid dat Panasonic lenzen lipjes aan de zijkanten hebben is dus op z'n minst niet volledig waar.
Klopt. Ik weet dat Olympus lensdoppen gebruik maken van lipjes aan de zijkant. Eigenlijk wel wat onhandig in combinatie met een zonnekap. Goede keuze dus van Canon om over te stappen. Dat er meer mogen volgen.
Volgen? De rest van de industrie (o.a. Sony, Nikon, Tamron, Sigma) doet dit al jaren. Canon heeft nu eindelijk ook de stap gemaakt ;)
Niet geheel waar Olympus heeft op zijn FT lenzen een hibryde systeem, nl. beide.

MFT durf ik je niet te zeggen. Heb ik nl. geen ervaring mee.

[Reactie gewijzigd door berry.dekruijff op 23 juli 2024 09:27]

Ik heb altijd problemen om de lens dop erop te krijgen als ik een zonnekap op mijn lens heb. Eraf gaat inderdaad makkelijk maar met erop ben ik altijd bang dat ik de bewegende pich dingen over mijn front element schraap.
Gewoon geen lensdop gebruiken als je al een zonnekap gebruikt , een goed uv filter icm een zonnekap is het makkelijkst
Een UV-filter is absoluut overbodig aangezien de lenzen af-fabriek een UV-coating hebben. Dat filter houdt dus gewoon licht van je sensor.
Dat filter houd alleen het licht tegen wat toch al niet gebruikt word door je sensor.
(sensors zijn niet gevoelig voor UV licht)
Dit had natuurlijk allang moeten gebeuren. Het gepriegel in de zonnekap is inderdaad heel irriterend. Tevens raak je ook met het oude design met je (vieze / vette) handen de lens aan om hem eraf te duwen. Bij de nieuwe kan je hem als een tas optillen.
Je kan natuurlijk nog steeds de zijkanten van de dop vastpakken.
slecht dat ze dit door voeren, ik totaal geen fan van die dopjes.
als alles in de tas zit gebruik ik haast al geen lensdoppen, vooral aan de vatting kant niet.
denk dat ik nog even wat ''oude'' lensdoppen inkoop :)
Anoniem: 339105 @Erka567 november 2012 22:06
Slecht? Waarom dan? Waarom ben je geen fan van die nieuwe dopjes? :?
Hèhè, kan ik eindelijk overstappen op Canon.

Nee, fotografeer altijd al met Canon, maar gebruik de lensdop maar zelden. Is altijd lastig als je snel een lenswissel doet. Daarentegen heeft het uv filter al 2x een lens gered.
Anoniem: 478065 @SoloH8 november 2012 03:49
Dacht dat ik de enige mongo was die zonder lensdoppen werkt, UV filer zit alleen daar voor erop, ik heb nooit de behoefte gehad om een UV filter te gebruiken als Filter.
Hoe vaak stoot je de lensdop er niet af als je een toestel bv in een tas stopt of even op tafel wilt liggen?
Of overkomt enkel mij dat>
Overkomt mij ook continu. Daardoor ook al een paar kwijtgeraakt. En met de neppers die ik gekocht heb ter vervanging gebeurde het nog vaker.
Ik vind helemaal mooi!
Heb bij de 24-105 met gemonteerde zonnekap ook soms problemen met de lensdop er af krijgen.
Nooit problemen eigenlijk, of er zit een lensdop op of een zonnekap, nooit beidel

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.