Tip de redactie

Onderzoekers leggen basis voor onbreekbare gadgets

Door Hielko van der Hoorn, 14 augustus 2008 21:3565 reacties

Onderzoekers van de Clemson University hebben een nieuwe toepassing van koolstof nanobuisjes ontdekt. Ze zouden gebruikt kunnen worden om schokken te absorberen waardoor het mogelijk zou worden om onbreekbare gadgets te bouwen.

De onderzoekers wisten koolstof nanobuisjes te bouwen met een veervorm. Een laag van deze nanoveren bleek uitstekende schokabsorberende eigenschappen te bezitten. Wanneer de onderzoekers een metalen bal op een enkele laag nanobuisjes met veervorm lieten vallen, bleken alle buisjes de impact te overleven en terug te veren. Gewone rechte nanobuisjes hebben deze eigenschap niet.

Een belangrijke doorbraak die de onderzoeksgroep heeft geboekt is de productiemethode voor de nanobuisjes. Vergelijkbare nanobuisjes zijn in het verleden al geproduceerd, maar niet in groten getale tegelijkertijd. Met het nieuwe productieproces kan een grote laag nanotubes tegelijkertijd gefabriceerd worden die vervolgens in één stuk naar een ander oppervlak getransplanteerd kan worden. Hierdoor is de technologie geschikt voor massaproductie. De onderzoekers voorzien dat de nanoveren niet alleen gebruikt kunnen worden om kwetsbare elektronica zoals telefoons en mp3-spelers te beschermen. Het materiaal zou bijvoorbeeld ook gebruikt kunnen worden in kleding, autobumpers en zelfs in schoenzolen.

Koolstof nanodraden/veren

Reacties (65)


Nokia N96 is vanaf half september te koop

Door Arnoud Wokke, 14 augustus 2008 20:25109 reacties

Nokia's langverwachte opvolger van de N95, de N96, is vanaf half september in Nederland te koop. Dat heeft Nokia Nederland bevestigd. Het is een van de eerste toestellen die mobiele televisie via KPN's dvb-h-netwerk ondersteunt.

De releasedatum van de N96 is lang onbekend gebleven. Op het N96-topic op GoT circuleert al een tijdje 24 september als releasedatum voor de smartphone. Volgens Nokia komt de nieuwe smartphone, die vorige week goedgekeurd werd om in Amerika verkocht te worden, dus nog ongeveer een week eerder.

N96De N96 moet de nieuwe verkoophit worden voor Nokia. Een van de opvallendste toevoegingen ten opzichte van zijn voorganger, N95, is ondersteuning voor dvb-h, de Europese standaard voor televisie op de mobiele telefoon. KPN biedt sinds eind mei mobiele televisie aan, als enige in Nederland. Nokia produceerde eerder twee smartphones met dvb-h: de N92, die twee jaar geleden uitkwam, en de recent gelanceerde N77.

Het geheugen is ook flink groter dan bij zijn voorganger: het interne flash-geheugen is zestien gigabyte groot, terwijl 128 megabyte ram-geheugen aanwezig is. De camera kan plaatjes schieten met een resolutie van vijf megapixels terwijl de videocamera maximaal 640x480 pixels kan opnemen. Het beeldmateriaal kan op een 2,8"-display met een resolutie van 320x240 pixels bekeken worden.

De N96, die qua uiterlijk veel wegheeft van 'gametelefoon' N81 ondersteunt verder veel draadloze interfaces: gsm, umts, hsdpa en bluetooth. Daarnaast zit er gps in het toestel en is Google Maps standaard voorgeïnstalleerd. Ook wifi en fm-radio ontbreken niet op Nokia's nieuwe paradepaardje. De telefoon draait op Symbian S60v3 FP2.

Reacties (109)


Nijmeegse onderzoekers behalen record met efficiënte zonnecel

Door Willem de Moor, 14 augustus 2008 20:0245 reacties

Onderzoekers van de Nijmeegse Radboud-universiteit zijn erin geslaagd het wereldrecord voor de meest efficiënte zonnecellen op hun naam te zetten. De cellen kunnen 25,8 procent van het zonlicht in elektriciteit omzetten.

Het vorige record voor de efficiëntie van zonnecellen werd gevestigd door zonnecellen die een efficiëntie van 24,5 procent behaalden. Het Fraunhofer Institut, een Duitse organisatie die als certificeerder van zonnecellen optreedt, stelde de recordefficiëntie van 25,8 procent vast. In de toekomst zouden de efficiënte zonnecellen steeds vaker in commerciële toepassingen kunnen worden ingezet. De enkelvoudige zonnecellen die het record verbraken werden gemaakt van galliumarsenide. Zonnecellen van dat materiaal worden primair in de ruimtevaart gebruikt, aangezien het hoger rendement de hogere prijs vergeleken met siliciumcellen compenseert.

InGaP-zonnecelDe Nijmeegse onderzoekers wisten het recordrendement te halen door galliumarsenide-kristallen van zeer hoge kwaliteit te gebruiken. Op een wafer werd een laagje van zo'n 5nm aangebracht, dat later door een etsmiddel zou worden weggehaald. Daarboven dampten de onderzoekers een laagje zuivere kristallen op die de zonnecellen zouden vormen. Een laag plastic werd aan de galliumarsenide-laag geplakt en zou later als nieuw, goedkoop en lichtgewicht substraat dienst doen. Vervolgens werd het 5nm-laagje tussen de wafer en de zonnecellen weggeëtst, waardoor de cellen als dun laagje op het plastic geplakt zaten. Deze zogenoemde epitaxiale lift-off methode kan zich, na polijsten van de wafer, steeds herhalen, waardoor duur en zwaar substraat niet verbruikt wordt.

De wetenschappers wisten op deze manier substraatvrije zonnecellen te produceren die net zo effectief bleken als zonnecellen op een wafersubstraat. Het Fraunhofer Institut nam een rendement van 25,8 procent bij de dunne-filmcellen waar, terwijl de zonnecellen op wafersubstraat 25,9 procent efficiëntie haalden. De zonnecel met hoge efficiëntie is slechts een klein deel van het onderzoek naar zonnecellen bij de Radboud-universiteit. De onderzoekers maken ook gebruik van andere zogenoemde III-V-materialen, die zo genoemd worden naar hun plaats in het periodiek systeem, zo vertelde John Schermer van de univerisiteit aan Tweakers.net. Dergelijke materialen, waar ook indiumgalliumfosfide (InGaP) deel van uitmaakt, kunnen gebruikt worden om meerlaagse zonnecellen te maken, die een nog hoger rendement vertonen.

Om nog meer materiaal te besparen, maakten de Radboud-onderzoekers gebruik van de, voor de elektrische contacten benodigde, metaallaag achter de zonnecellen. Goud bleek zeer goed als reflector te functioneren en kon worden gebruikt om de noodzakelijke verbindingen tussen de cellen te leggen. Volgens Schermer kunnen verdere rendementsverbeteringen gehaald worden door de samenstelling van de III-V-materialen en de hoeveelheid halfgeleiderlagen te variëren. Ook het gebruik van concentrators voor zonlicht kunnen helpen: de zonnecellen kunnen licht dat vijfhonderd keer geconcentreerd wordt zonder actieve koeling verwerken. Bedrijven zouden interesse hebben om de minder efficiënte silicium-zonnecellen in hun concentrators te vervangen door de efficiëntere zonnecellen waar bij Radboud aan wordt gewerkt.

Galliumarsenide wafer en -zonnecellen

Reacties (45)

Lees meer


Specificaties en foto's Radeon HD 4670 duiken op

Door Hielko van der Hoorn, 14 augustus 2008 19:3134 reacties

Op internet is informatie opgedoken over AMD's nieuwe budgetvideokaart. De Radeon HD 4670 wordt gebaseerd op de RV730-gpu die 320 streamprocessors bevat en gebakken wordt met een 55nm-procedé.

De RV730 is afgeleid van de RV770 die gebruikt wordt voor de Radeon HD 4850, 4870 en 4870 X2. In plaats van 800 streamprocessors biedt de chip 320 rekeneenheden. Tevens is de breedte van de geheugenbus gehalveerd van 256bit naar 128bit. Welke kloksnelheden de core en het geheugen meekrijgen, is nog onbekend. Verwacht wordt dat de 512MB gddr3-geheugen rond de 1800MHz geklokt wordt terwijl de core tussen de 700 en 900MHz aan de slag moet.

Op de foto's die op Xtreview gepubliceerd zijn, is te zien dat de Radeon HD 4670 een compacte videokaart is die geen extra pci express-voedingsaansluiting nodig heeft. De kaart is uitgerust met twee crossfire-aansluitingen, één dvi-poort en twee hdmi-aansluitingen. Hoeveel de Radeon HD 4670 gaat kosten is nog onbekend. De kaart zou in ieder geval het sub-150$-segment moeten gaan bedienen.

AMD Radeon HD 4670 AMD Radeon HD 4670

Reacties (34)


Elpida legt lat voor ddr3-sdram op 2,5Gbps

Door Dimitri Reijerman, 14 augustus 2008 18:5925 reacties

Geheugenfabrikant Elpida heeft een 1GB ddr3-module ontwikkeld die een snelheid van 2,5Gbps weet te behalen. Bovendien kan de geheugenreep overweg met ultra low voltages van 1,35 en 1,2V.

De interconnects op de ddr3-modules zijn van koper in plaats van het meer gebruikelijke aluminium. Elpida stelt dat deze metaalsoort betere geleidingseigenschappen heeft, waardoor de maximale doorvoersnelheden van de modules hoger liggen dan normale ddr3-repen, terwijl de honger naar elektriciteit juist kan worden getemperd. De snelheid van 2,5Gbps wordt echter alleen behaald met een spanning van 1,5V; bij 1,2V zakt de doorvoersnelheid terug naar 1,8Gbps. Toch is dit nog altijd sneller dan de gangbare ddr3-snelheid van 1,6Gbps die met een spanning van 1,5V wordt gerealiseerd.

Door de hogere doorvoersnelheden en de lagere energiebehoefte zouden de nieuwe ddr3-repen volgens de fabrikant ideaal zijn voor servers en workstations. De eerste samples worden aan het einde van deze maand verwacht. Overigens heeft Elpida in het laatste kwartaal na Samsung en Hynix zijn derde positie in de geheugenmarkt weten te behouden, zo blijkt uit cijfers van Isuppli. De fabrikant boekte in het tweede kwartaal een omzet van 1,05 miljard dollar, een stijging van 21,8 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Daarmee behaalde Elpida de hoogste omzetgroei van de vijf grootste geheugenfabrikanten en wist het zijn achterstand op de nummer één en twee, Samsung en Hynix, te verkleinen.

Elpida 1GB ddr3-module

Reacties (25)


Logitech neemt fabrikant van oortelefoontjes over

Door Olaf van Miltenburg, 14 augustus 2008 17:5129 reacties

Logitech heeft voor een bedrag van 34 miljoen dollar Ultimate Ears overgenomen. Deze fabrikant van oortelefoontjes richtte zich oorspronkelijk op de professionele markt, maar maakte drie jaar geleden een verschuiving naar de consumentmarkt.

Logitech betaalt de 34 miljoen dollar contant, zo heeft het bedrijf donderdag bekend gemaakt. De acquisitie geeft het bedrijf een positie op de markt voor zogenoemde in-ear-oortelefoontjes. Tot dusverre richtte Logitech zich op koptelefoons die over de oren geplaatst worden. Ultimate Ears werd in 1995 opgericht en richtte zich in eerste instantie met succes op de markt voor professionele gebruikers zoals geluidstechnici. Volgens Logitech gebruikt 75 procent van de artiesten tijdens optredens de in-ear-monitors van Ultimate Ears.

Sinds 2005 gebruikt het overgenomen bedrijf zijn opgedane kennis ook voor consumentenproducten. De prijzen van de oortelefoontjes van Ultimate Ears beginnen momenteel bij 40 dollar terwijl deze kunnen oplopen tot 1200 dollar voor gepersonaliseerde modellen. Bij het bedrijf werken veertig mensen. Logitech hoopt de overname nog deze maand af te kunnen ronden.

Ultimate Ears 11 Pro

Reacties (29)


Onderzoekers ontwikkelen supersnel spin-torque mram

Door Willem de Moor, 14 augustus 2008 17:4514 reacties, submitter: Zarc.oh

Een prototype van magnetoresistief ram zou gegevens vele malen sneller verwerken dan conventioneel geheugen. Ook vergeleken met de huidige mram-modules zou het in Duitsland ontwikkelde geheugen tien keer sneller zijn.

Mram, of magnetoresistief ram, slaat de logische 1 of 0 op door de polariteit van het magnetisch veld van een klein gebiedje of cel te beïnvloeden. Een mram-cel is opgebouwd uit een vaste magneet die zich onderin een kleine pilaar bevindt en een variabele magneet die bovenin de pilaar is te vinden. Het variabele magnetische veld kan onder invloed van een stroompje door de vaste magneet van polariteit veranderen en zo data opslaan. Het omdraaien van het variabele magnetische veld bovenin de geheugencel kost echter tijd, omdat de polen een aantal keren 'omdraaien' voordat ze zich stabiliseren en een 0 of 1 als opgeslagen kan worden beschouwd.

Bij spin-torque- of stt-mram wordt gebruikgemaakt van de quantummechanische spin van de elektronen in de stuurstroom. Wanneer de elektronen het magnetisch veld passeren, worden ze namelijk door dat veld als een soort kompasnaaldjes gelijkgericht. Deze gelijkgerichte spin zorgt vervolgens voor de polarisatie van de variabele magneet. De Duitse onderzoekers hebben nu theoretisch onderzoek gedaan naar de stabilisatie van stt-mram-cellen, en ze kwamen tot de conclusie dat de polen van stt-mram maximaal één rondje hoeven te draaien voor ze hun nieuwe oriëntatie hebben gevonden. Bovendien wisten zij de afmetingen van de pilaartjes terug te brengen tot een hoogte van slechts 165nm.

Door de duur en sterkte van de stuurstroom zorgvuldig te manipuleren, slaagden zij erin de werkelijke tijd die het magnetisch veld nodig heeft om zich te stabiliseren, gelijk te maken aan de benodigde tijd die hun theorie voorschreef. Daarmee zeggen de Duitsers dat hun stt-mram tien maal sneller is dan oudere mram-varianten. Het test-mram vergt omstreeks een nanoseconde om de polariteit van het magnetisch veld te wisselen; standaard dram doet ongeveer 30 nanoseconden over het wegschrijven van een bit. Het prototype dat de Duitsers bouwden, is echter nog geen volwaardige mram-module. Zo vergen de mram-cellen nu nog te hoge stuurstromen, die door conventionele halfgeleider-transistors niet geleverd kunnen worden.

Mram, schematische weergave

Reacties (14)


Intel laat Atom Centrino-naam alweer vallen

Door Pieter Molenaar, 14 augustus 2008 16:5912 reacties

Intel laat, vijf maanden na de introductie, de merknaam Centrino Atom weer vallen. De benaming voor het mid-platform, dat intern bij Intel de werknaam Menlow droeg, bleek te verwarrend.

Centrino Atom axedDe Centrino Atom-naam was oorspronkelijk toebedeeld aan de combinatie van een op 45nm gebakken Silverthorne Atom-cpu en de Paulsbo-chipset, die uit één enkele chip bestaat. De combinatie van de Paulsbo-chipset en de Silverthorne, die beduidend kleiner is dan de Diamondville die in verschillende netbooks en nettops wordt gebruikt, was volgens Intel bij uitstek geschikt voor mid's, zoals subnotebooks en de zwaardere smartphones. Intel wist echter geen potten in dit marktsegment te breken.

Het onderscheid tussen de Atom- en de Centrino-merknamen kwam volgens Intel niet goed uit de verf. "Waar het op neerkomt is dat we de productlijn versimpelen en onze inspanningen concentreren op de Atom-merknaam voor mobiele apparaten met internettoegang", aldus Nick Jacobs, woordvoerder van Intel.

De Centrino-toevoeging was volgens analisten ongelukkig gekozen omdat Intel die naam ook gebruikt voor zijn notebook-platform. Bovendien mochten netbooks op basis van de Atom weer niet onder het Centrino Atom-platform geschaard worden, omdat die door Intel niet als mid's worden beschouwd.

Reacties (12)


Eerste G45-moederbord in mini-itx-formaat gespot

Door Pieter Molenaar, 14 augustus 2008 16:0936 reacties

Intels mini-itx-moederbord DG45FC, uitgerust met de nieuwe G45-chipset, is neergestreken in Japanse winkels. Door de ondersteuning voor h.264 en andere hd-codecs is het moederbord zeer geschikt voor gebruik in een htpc.

Het moederbord, voorheen bekend onder de codenaam Flying Creek, is per direct te koop voor een prijs van 15.800 yen, ongeveer 97 euro. Dit meldt de Japanse website Ascii, die het moederbord gelijk maar heeft aangeschaft en er foto's van heeft genomen. In Nederland is het moederbord schijnbaar ook al leverbaar.

De DG45FC bevat twee dimm-slots voor een maximum van 4GB ddr2-800-geheugen, vier sata-aansluitingen en een pci-e 1x-connector. Aan de achterkant van het board zitten een hdmi- en een dvi-aansluiting, zes usb 2.0-aansluitingen, connectors voor audio, een esata-aansluiting en een 1Gb-ethernetpoort.

De LGA775-processorvoet accepteert Core 2 Duo-processors met een maximale tdp van 65W, maar ook Celeron-dualcores en -singlecores en Pentium-dualcores worden ondersteund. Het bord werkt echter niet met quadcores of met de nieuwe E0-stepping van de Core 2 Duo.

De G45-chipset bevat verder een GMA X4500HD-igp met hardwarematige ondersteuning voor het afspelen van hd-content met h.264-, vc1- en mpeg2-encodering, terwijl de X4500HD in games ongeveer drie keer zo snel zou moeten zijn als de G33-chipset van dezelfde fabrikant.

Intel DG45FC

Reacties (36)


Intel wil Vista versnellen met Turbo Memory-flashtool

Door Dimitri Reijerman, 14 augustus 2008 15:4855 reacties

Intel heeft tijdens de Flash Memory Summit in het Californische Santa Clara een demonstratie gegeven van zijn nieuwe Turbo Memory-tool. Met behulp van de software kan de gebruiker applicaties op de flashchip 'vastpinnen'.

De Turbo Memory-tool laat de gebruiker profielen opstellen waarin veelgebruikte applicaties geplaatst kunnen worden. Deze bestanden worden vervolgens naar het flashgeheugen gekopieerd. Met Intels cachingmechanisme zouden deze programma's sneller opstarten dan wanneer ze vanaf de harde schijf geladen moeten worden. De chipmaker stelt dat zijn techniek beter presteert dan Vista's Readyboost, maar heeft geen cijfers vrijgegeven om deze claim te onderbouwen.

Behalve de release van de Turbo Memory-tool introduceert Intel ook een tweetal Turbo Memory-flashmodules, zo bericht Cnet. De Z-P230-ssd, die is voorzien van een pata-interface, is verkrijgbaar met een opslagcapaciteit van 4 of 8GB. De 4GB-module kost 25 dollar wanneer duizend stuks worden afgenomen, de prijs van de 8GB-versie bedraagt 45 dollar. Voor september staat een 16GB-versie in de planning.

Turbo Memory-tool van Intel

Reacties (55)


Nieuwe Sony PSP-3001 lijkt weinig nieuws te bieden

Door Paul Hulsebosch, 14 augustus 2008 15:2928 reacties

Een nieuwe versie van de Playstation Portable is ter goedkeuring aan de Amerikaanse Federal Communications Commission aangeboden. Het nieuwe model, dat het typenummer PSP-3001 draagt, kent geen spectaculaire wijzigingen.

Sony zal binnenkort een nieuw model van de Playstation Portable op de markt brengen, zo blijkt uit documentatie die de Japanners bij de Amerikaanse Federal Communications Commission hebben ingediend. De PSP-3001 lijkt nauwelijks af te wijken van het huidige model, de PSP-2001 - ook wel bekend als de PSP Slim & Light. Er zijn in ieder geval geen uiterlijke verschillen zichtbaar, ondanks geruchten dat de PSP zou worden voorzien van een ingebouwde microfoon. Net als de voorgaande modellen lijkt de PSP-3001 te beschikken over 802.11b-wifi; van de g- en n-variant of van bluetooth is nog altijd geen spoor. Ook gps lijkt te ontbreken.

Het nieuwe model lijkt geen nieuwe features te bieden; de veranderingen zullen dus vooral onder de motorkap zitten. De mogelijkheid bestaat dat Sony met de nieuwe versie kosten probeert te besparen, door goedkopere componenten te gebruiken. Bovendien maakte Jack Tretton, hoofd van de Amerikaanse tak van Sony, een aantal weken geleden toespelingen op de toekomst van de handheld, waarbij hij aangaf dat Sony de PSP beter wilde beschermen tegen piraterij. Het lijkt aannemelijk dat de PSP-3001 daarvoor moet zorgen.

PSP-3001 PSP-3001

Reacties (28)


Intel publiceert specificatie voor usb 3.0 host controller

Door Olaf van Miltenburg, 14 augustus 2008 14:5927 reacties

Intel heeft de specificatie van zijn eXtensible Host Controller Interface-standaard voor usb 3.0 vrijgegeven. Daarmee is de komst van usb 3.0-hardware weer een stap dichterbij gekomen.

Het gaat om draft-versie 0.9 van de specificatie voor de usb 3.0 xhci-standaard en een groot aantal chipset- en andere fabrikanten hebben zich al achter de standaard geschaard. In het vierde kwartaal zal de chipfabrikant nog versie 0.95 van de standaard vrijgeven, maar met de huidige specificatie kunnen hardwarefabrikanten al aan de slag om usb 3.0-producten te ontwikkelen. Usb 3.0 wordt ook wel 'Superspeed USB' genoemd. De standaard maakt een overdrachtssnelheid van 4,8Gbps mogelijk, maar die zal alleen met de optische variant gehaald kunnen worden. Het is nog niet bekend welke snelheden precies via elektrische usb 3.0-poorten behaald kunnen worden, wel is duidelijk dat deze aansluitingen compatibel met oudere usb-varianten zijn.

Usb 3.0 socket

Intel heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontwikkeling van xhci om compatibiliteit te garanderen. Andere fabrikanten hebben daar geen moeite mee aangezien ze dit kosten scheelt en Intel licenties op de specificatie toch vrijgeeft zonder royalty's te vragen. Onder andere Microsoft, AMD, Dell en NEC hebben al aangekondigd dat ze de standaard zullen ondersteunen. Intel had aanvankelijk beloofd dat de specificatie in de eerste helft van 2008 zou verschijnen. Toen deze uitbleef begonnen bedrijven als AMD, Nvidia en VIA in juni te morren dat de chipgigant bewust informatie voor hen achterhield, waardoor de ontwikkeling van hun usb 3.0-producten vertraging op zou lopen. Ze dreigden zelfs met een eigen 'open' variant te komen maar de kans dat dit daadwerkelijk gaat gebeuren is erg klein.

Nu de specificatie er is, zal het nog enkele maanden duren voor de eerste producten ontwikkeld zijn. Deze moeten vervolgens gecertificeerd worden door de USB Promoters Group, het samenwerkingsverband dat de standaard overziet en waarin naast Intel ook Microsoft, HP, Texas Instruments, NEC, en NXP Semiconductors zitting hebben. In de loop van 2009 zullen vervolgens de eerste usb 3.0-producten op de markt komen.

Usb 3.0 roadmap

Reacties (27)


Nieuwe Fujitsu Siemens-monitor verbruikt in slaapstand geen energie

Door Dimitri Reijerman, 14 augustus 2008 14:3661 reacties

Fujitsu Siemens heeft een lcd-monitor ontwikkeld met een voeding die zichzelf geheel kan uitschakelen wanneer de display in slaapstand wordt gebracht. Volgens de fabrikant is het de eerste lcd-display die in ruste geen energie verbruikt.

De nieuwe voeding wordt meegeleverd bij twee monitoren uit de Scenicview Premium Line Eco-serie: de 20" P20W-5 en de 22" P22W-5. De stroomtoevoer naar de monitor wordt door de nieuwe voeding geheel stilgelegd zodra het besturingssysteem daartoe opdracht geeft. Zodra de pc wordt gewekt, krijgt de voeding een elektrische impuls om weer stroom te gaan leveren. Volgens Fujitsu Siemens verbruiken normale lcd's in slaapstand nog 1 tot 6W.

Naast de 'zero watt'-technologie zijn de monitoren ook voorzien van een Autobright-functie, waarmee met behulp van een lichtsensor de helderheid van het scherm dynamisch wordt geregeld. De fabrikant stelt dat dit een extra energiebesparing van maximaal 30 procent kan opleveren. Volgens Fujitsu Siemens blijkt uit Duits onderzoek dat er in Europa jaarlijks tot 35TWh bespaard kan worden als alle elektrische apparatuur in standby-modus geen stroom meer verbruikt. Bedrijven die de Eco-monitoren op hun werkplekken gebruiken, zouden een jaarlijkse energiebesparing van ongeveer 7,50 euro per beeldscherm kunnen verwachten.

Beide Eco-modellen beschikken over een resolutie van 1680x1050 pixels, een contrastverhouding van 1000:1 en een responstijd van 5ms. Bovendien zijn de monitoren naast een vga- en dvi-ingang ook voorzien van een hdmi-interface. De P20W-5 heeft in Nederland een straatprijs van ongeveer 290 euro, terwijl de P22W-5 rond de 350 euro moet opbrengen. Voor september staan nog twee Eco-displays met beelddiameters van 24" en 26" op het programma.

Fujitsu Siemens Scenicview Eco-display met verbruik van 0W in standby

Reacties (61)


HTC Touch Pro ligt in Nederlandse winkels

Door Arnoud Wokke, 14 augustus 2008 13:4378 reacties

De HTC Touch Pro, de zakelijke versie van de populaire Touch Diamond, is per direct in Nederland verkrijgbaar. Diverse webwinkels bieden de telefoon aan en dat is een paar weken eerder dan werd verwacht.

De Nederlandse introductie van de HTC Touch Pro stond gepland voor eind augustus, maar de telefoon is nu al bij sommige webwinkels verkrijgbaar. De Britse versie is op voorraad bij alle winkels waar hij was aangekondigd, omdat de verkoop van de telefoon in Engelse winkels eerder deze week al van start ging. De Nederlandse versie van de telefoon kost ongeveer 580 euro, de uit het Verenigd Koninkrijk geïmporteerde versie is iets duurder.

HTC Touch Pro De zakelijke Touch Pro verschilt op details van zijn evenknie voor de consumentenmarkt. Het opvallendst is het uitschuifbare qwerty-toetsenbord, dat er wel voor zorgt dat de Touch Pro achttien millimeter dik is - en dat is liefst zes millimeter meer dan de Diamond. Verder heeft de accu meer uithoudingsvermogen: de Touch Pro wordt geleverd met een 1340mAh-accu, waar de Diamond het met 900mAh moet stellen.

Reacties (78)


Fujitsu Siemens introduceert nieuwe mini-pc

Door Olaf van Miltenburg, 14 augustus 2008 12:5261 reacties

Fujitsu Siemens heeft een mini-deskopsysteem op basis van notebooktechnologie ontwikkeld. De Esprimo Q5030 heeft een mobiele Core 2 Duo P8400-cpu van Intel die op 2,26GHz werkt, en verbruikt minder dan 80kWh per jaar.

De Fujitsu Siemens Esprimo Q5030 meet 165x165x50mm en het apparaat weegt 1,7kg. De fabrikant heeft niet voor de energiezuinige Atom-cpu van Intel gekozen, zoals Asus bij zijn Eee Box, maar heeft het systeem op de Centrino 2-standaard gebaseerd. Naast de P8400-notebookchip kan ook worden gekozen voor de op 1,8GHz geklokte T5670 of voor de Celeron 575, die zijn werk op 2,0GHz doet. De cpu's krijgen gezelschap van een Intel GM45-chipset en de GMA 4500M HD-igp handelt het grafische werk af.

De kleine desktopcomputer kan verder worden uitgerust met maximaal 4GB geheugen en een harde schijf met een opslagcapaciteit van 250GB. Daarnaast zijn er zes usb 2.0-poorten, een slotloading dvd-drive, een esata-aansluiting en een dvi-interface aanwezig. Volgens Fujitsu Siemens voldoet het apparaat met gemak aan de energiebesparende eisen die Energy Star 4.0 stelt en zou de Esprimo minder dan 80kWh per jaar verbruiken. De mini-pc is vanaf half augustus beschikbaar voor een adviesprijs van 630 euro.

Fujitsu Siemens Esprimo Q5030 1 Fujitsu Siemens Esprimo Q5030 2 Fujitsu Siemens Esprimo Q5030 3

Reacties (61)


Nokia eist amoleds van displayleveranciers

Door Harm Hilvers, 14 augustus 2008 12:3016 reacties

Nokia eist van de leveranciers van displays voor zijn mobiele telefoons dat ze amoled-producten gaan leveren. Het Finse bedrijf verwacht dat deze energiezuinige schermpjes in de toekomst de standaard worden.

Oled-displays worden steeds vaker in mobiele telefoons toegepast, maar de relatief korte levensduur van dergelijke schermpjes staat een echte doorbraak in de weg. Ze bieden echter interessante voordelen ten opzichte van de lcd-schermpjes die nu nog veel in telefoons gebruikt worden. Zo gebruiken ze minder energie, hebben ze een betere kijkhoek en een hogere refresh rate en zijn ze goedkoper dan lcd's. Het voornaamste verschil tussen amoled en oled is dat de eerstgenoemde hogere resoluties kan leveren, wat Nokia's voorkeur voor amoled boven oled verklaart.

Het Finse mobieletelefoonbedrijf gebruikt op dit moment nog geen amoled-displays in zijn producten. Desalniettemin heeft het zijn schermtoeleveranciers opgeroepen om ontwikkel- en productieplannen op te stellen, zodat er op termijn wel aan de vraag naar amoleds voldaan kan worden. Nokia test hiermee hoever het kan gaan bij zijn toeleveranciers en geeft tegelijkertijd aan dat het een langetermijnrelatie met ze wil.

AU Optronics en TPO Display, twee toeleveranciers van Nokia, hebben al prototypes van amoleds op de plank liggen, maar kunnen deze nog niet in grote hoeveelheden produceren. Op dit moment zijn alleen Chi Mei EL en Samsung in staat tot massaproductie van amoleds. Samsung denkt dit jaar 1,5 miljoen stuks te kunnen afzetten en zal er volgend jaar aanmerkelijk meer gaan maken.

Reacties (16)


Intel blaast wake-on-lan nieuw leven in

Door Pieter Molenaar, 14 augustus 2008 11:4963 reacties

Intel breidt de toepasbaarheid van wake-on-lan uit naar internettelefonie. Systemen die met de nieuwe Remote Wake-technologie zijn uitgerust, kunnen door een voip-telefoontje uit hun slaapstand worden gehaald.

Intel logoDe chipfabrikant is van plan om volgende maand vier nieuwe desktop-moederborden met Remote Wake uit te brengen. Voor de gebruiker heeft de technologie als voordeel dat het energieverbruik van een pc in de slaapstand maar een fractie is van dat van een pc die aanstaat. Om de nieuwe feature te gebruiken is wel een ethernet-verbinding nodig, omdat Remote Wake niet over wifi-verbindingen werkt.

Intel levert al langer chipsets met wake-on-lan-functionaliteit, maar de feature werd tot nog toe vooral zakelijk gebruikt door systeembeheerders om op afstand onderhoud te plegen. Ook is 'wol' sinds midden 2007 noodzakelijk om het Energy Star-beeldmerk te mogen voeren. Intel wil wake-on-lan met de nieuwe features ook interessant maken voor de consumentenmarkt.

Voip-leverancier Jajah is een van de partners van Intel voor de nieuwe wake-on-lan-technologie. Jajah sloot in april dit jaar onder meer een overeenkomst met Yahoo om de internettelefoniedienst te leveren voor Yahoo Messenger en is van plan om de telefonische wekdienst voor computers ook in Google Talk en Windows Live Messenger te verwerken.

Naast gebruik voor voip is Remote Wake ook geschikt voor het op afstand downloaden van bestanden. Orb Networks heeft zijn software, voor het op afstand downloaden van muziek, foto's, en video's, geschikt gemaakt voor de nieuwe wake-on-lan-feature. Volgens Ron Perrotta, topman van Orb Networks, maakt de nieuwe feature het mogelijk om de computer alleen uit de energiezuinige slaapstand te wekken als de gebruiker bijvoorbeeld muziekbestanden op de thuis-pc naar zijn mobiele telefoon met internettoegang wil streamen.

Reacties (63)


Nederlandse Triumph Studios maakt Overlord II

Door Paul Hulsebosch, 14 augustus 2008 11:1826 reacties

De Nederlandse ontwikkelaar Triumph Studios werkt aan Overlord II, dat in 2009 zal verschijnen voor de pc, de Xbox 360 en de Playstation 3. Er verschijnen aparte versies van het spel voor de Wii en de Nintendo DS.

Het spel van de Delftse ontwikkelaar krijgt een nieuwe Overlord als hoofdrolspeler, zoals al kon worden voorspeld op basis van Raising Hell, de uitbreiding van het originele spel, die eind 2007 verscheen. De nieuwe, nog steeds naamloze titelheld neemt het op tegen een machtig imperium, dat overduidelijk is geïnspireerd op het Romeinse Rijk. De wereld waarin het spel zich afspeelt is minder magisch dan de wereld van zijn voorganger, wat de weg vrijmaakt voor grappen die dichter bij huis liggen. Zo worden politieke onderwerpen en het milieubewustzijn aan de kaak gesteld. Het landschap varieert van het ijzige Nordberg tot het warme thuisland van het Glorious Empire, met statige tempels en tropische stranden.

In het vervolg worden de mogelijkheden van de Minions uit het eerste deel uitgebreid. Zo kunnen ze zich op de rug van andere wezens verplaatsen en oorlogsmachines en boten besturen. Lennart Sas, het creatieve brein achter de serie, vertelde Tweakers.net dat Triumph Studios de render engine van het spel heeft verbeterd en dat de besturing van het spel flink onder handen is genomen. Overlord II zal verschijnen voor de pc, de Xbox 360 en de Playstation 3, en alle drie de versies worden door Triumph zelf gemaakt. Voor de PS3-versie van het origineel werd de hulp nog ingeroepen van het Schotse 4J, maar inmiddels heeft de Delftse studio voldoende kennis in huis om zelf voor deze console te ontwikkelen.

Naast Overlord II zijn ook Overlord Dark Legend en Overlord Minions in de maak. Beide games worden, onder supervisie van Triumph, gemaakt door het Engelse Climax. Sas had beide versies graag intern ontwikkeld, maar met een team van krap 30 man is dat ondoenlijk, aldus de oprichter van de studio. In Dark Legend, dat wordt ontwikkeld voor de Wii, staan de jonge jaren van Overlord centraal, waarin hij zijn kasteel moet verdedigen en om moet leren gaan met het aansturen van zijn Minions. Diezelfde Minions spelen de hoofdrol in de DS-game Overlord Minions, waar de speler alleen de kleine wezentjes bestuurt en de Overlord veel minder aan bod komt. Ook de games voor de Nintendo-consoles worden in 2009 verwacht. De teksten voor Overlord II, Overlord Dark Legend en Overlord Minions worden geschreven door de Engelse Rhianna Pratchett, die ook de dialogen voor het eerste deel schreef. Pratchett zal ook de dialogen schrijven voor Mirror's Edge, de op free running geïnspireerde game van Digital Illusions.

Overlord II Overlord II
Overlord Dark Legend Overlord Dark Legend Overlord Dark Legend Overlord Dark Legend
Overlord Minions Overlord Minions

Reacties (26)

Lees meer


Tv-zenders UPC-klanten op zwart na update mediabox - update

Door Dimitri Reijerman, 14 augustus 2008 10:58160 reacties, submitter: Pulp

Een onbekend aantal UPC-abonnees met een hd-mediabox heeft sinds de uitrol van een softwareupdate op 6 augustus problemen met de hdmi-aansluiting. Boosdoener lijkt de activering van het drm-systeem hdcp.

UPC logoOnder meer in het forum van Chelloo regent het klachten over het op zwart gaan van de digitale televisiezenders. Sommige klanten die contact hebben gezocht met de helpdesk van UPC krijgen het advies om hun hd-televisie tijdelijk met een analoge scart-kabel op de mediabox van Philips aan te sluiten of om contact te zoeken met de televisiefabrikant. Sommige abonnees zouden zelfs van een helpdeskmedewerker te horen hebben gekregen dat zij 'een nieuwe televisie moeten kopen' die voldoet aan de hd ready-standaard, waarvan hdcp een verplicht onderdeel vormt. Een aantal UPC hd-abonnees dreigt zijn abonnement op te zeggen of eist compensatie van het kabelbedrijf. Ook zou UPC zijn klanten slecht of geheel niet hebben geïnformeerd over de update.

Ronald Sutmuller, woordvoerder van UPC, bevestigt de problemen tegenover Tweakers.net. De update is bij wijze van proef in een drietal regio's uitgerold, nadat een eerdere proef in 2006 mislukte omdat bepaalde Toshiba-hardware problemen gaf. Volgens Sutmuller moet UPC hdcp activeren vanwege contractuele verplichtingen met een aantal contentpartijen die hd-materiaal aanleveren. Welke mediabedrijven dit precies zijn, wil UPC niet zeggen, maar berichten dat het zou gaan om de nieuwe betaalzenders van Eredivisie B.V. noemt de woordvoerder 'pure speculatie'. Overigens zullen de vier voetbalkanalen voorlopig niet in hd-kwaliteit uitgezonden worden.

UPC stelt dat het de problemen rondom de update donderdag intern gaat bespreken en dat het daarop zal besluiten of aanvullende maatregelen nodig zijn. Het kabelbedrijf heeft beloofd de resultaten zo snel mogelijk aan zijn klanten te zullen communiceren. Volgens Sutmuller bevatte de mediabox-update meer wijzigingen dan alleen het activeren van de hdcp-beveiliging, en is dus nog niet duidelijk waar de problemen door worden veroorzaakt. Klanten die hun abonnement willen opzeggen of een deel van hun abonnementsgeld terug willen, worden volgens de woordvoerder 'volgens de algemene voorwaarden' van de kabelaar verder geholpen. Met de activering van het hdcp-systeem op de mediaboxen door middel van een software-update is UPC overigens aan de late kant. Settopboxen van onder meer concurrent Ziggo zijn bij aankoop al voorzien van het drm-systeem en hoeven dus niet achteraf te worden bijgewerkt.

Update 13:57 UPC heeft aan Tweakers.net laten weten dat de meeste problemen optreden bij hd-mediaboxen zonder opnamemogelijkheid. De kabelaar heeft daarom besloten om een oudere versie van de software naar deze settopboxen te uploaden, waarna klanten de hdmi-poort weer kunnen gebruiken. Abonnees die over een mediabox met opnamefunctionaliteit beschikken, moeten echter het nodige geduld hebben. UPC heeft het hdcp-probleem voor dit apparaat nog in onderzoek en verwacht volgende week met een oplossing te komen.

UPC settopbox hd

Reacties (160)


Hitman Pro krijgt versie zonder software van derden

Door Harm Hilvers, 14 augustus 2008 10:2762 reacties

De ontwikkelaars van Hitman Pro werken aan een compleet nieuw antimalwareprogramma. Waar Hitman Pro 2 nog is gebaseerd op de functionaliteit van andere applicaties, zal het nieuwe product een eigen engine aan boord hebben.

Hitman Pro 2 is een programma dat negen antimalwareprogramma's van andere leveranciers aanstuurt. Een deel van deze programma's is slechts tijdelijk bruikbaar, waardoor het nut van Hitman Pro 2 na het verlopen van de testperiode kleiner wordt. Daarnaast hebben niet alle softwareontwikkelaars toestemming gegeven voor opname van hun programmatuur in Hitman Pro 2. Al met al voldoende reden voor de ontwikkelaars achter Hitman Pro om een nieuwe applicatie te ontwikkelen.

In Hitman Pro 3 wordt geen gebruikgemaakt van een database met signatures van bekende malware, zoals veel andere antimalwaresoftware doet. In plaats daarvan wordt gekeken naar het gedrag van bestanden, aldus de ontwikkelaars. Zo probeert Hitman Pro 3 onder meer te achterhalen waar een bestand vandaan komt, of het door gebruikers eenvoudig te verwijderen is, welke uitgever het gemaakt heeft, of het bestand digitaal ondertekend of versleuteld is, of het met internet communiceert, of er sprake is van rootkit cloaking en of het bestand bekende afwijkingen vertoont. Daarnaast wordt via zoekmachines informatie over de bestanden verzameld.

Hitman Pro 3 - Hoofdscherm Hitman Pro 3 - Scoreverklaring

Hitman Pro 3 analyseert elk bestand op de computer en kent ze daarna een score toe. De ontwikkelaars stellen dat hiermee in principe alle schadelijke software, bekend en onbekend, ontdekt kan worden. Gebruikers kunnen na deze analyse de gevonden bestanden verwijderen of naar een centrale server sturen voor nadere analyse. Om te voorkomen dat legitieme bestanden aangemerkt worden als malware, heeft het programma een database met signatures van 'goede' bestanden aan boord. Het gaat daarbij onder andere om handtekeningen van bekende Windows-systeembestanden en van gangbare stuurprogramma's.

De nieuwe Hitman Pro-software is nog niet helemaal klaar, maar inmiddels kan al wel een testversie worden gedownload. Er is nog niets bekend over de kwaliteit van het analysewerk van deze nieuwe release en derhalve is het nog onbekend hoe het programma zich verhoudt tot andere antimalwareproducten. De ontwikkelaars hebben nog niet bekendgemaakt wanneer Hitman Pro 3 definitief wordt uitgebracht.

Reacties (62)


Belgische rechter: eBay is geen copyrightagent

Door Wilbert de Vries, 14 augustus 2008 09:5551 reacties

Een Belgische rechter heeft bepaald dat veilingsite eBay niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor de aangeboden artikelen. De zaak was aangespannen door L'Oréal, dat had geklaagd over het aanbod van vervalste producten.

De rechtbank acht de huidige procedures die eBay hanteert om advertenties te laten verwijderen waarin vervalsingen worden aangeboden, afdoende. L'Oréal gaat tegen de uitspraak in beroep, zo meldt The New York Times. De Belgische rechtbank is de eerste die uitspraak doet in de zaak: rechters in Frankrijk, Duitsland, Engeland en Spanje, waar L'Oréal eveneens rechtszaken aanspande, moeten zich nog over de zaak buigen.

Het is niet voor het eerst dat eBay zich voor de rechter moet verantwoorden voor geplaatste advertenties. Afgelopen week deed een Amerikaanse rechter uitspraak in een vergelijkbare zaak, die door juwelier Tiffany was aangespannen. Ook die rechter stelde eBay in het gelijk. In juni verloor eBay overigens wel een soortgelijke zaak die modehuis Lvmh had aangespannen. In die zaak is eBay in beroep gegaan. De kans dat eBay zich bij dergelijke zaken bij een verlies zal neerleggen is klein: de veilingsite zal vermoedelijk tot op het hoogste niveau doorprocederen om zijn business model veilig te stellen.

Reacties (51)


Herinneringen bestudeerd via robot met rattenbrein

Door Mick de Neeve, 14 augustus 2008 09:19113 reacties

Wetenschappers zijn erin geslaagd om een deel van een foetaal rattenbreintje een robot te laten besturen. De bedoeling is om de 'hybrot' in te zetten bij een studie naar de vorming van herinneringen, en naar geheugenverlies bij ziektes zoals Alzheimer.

Het robotbrein bestaat uit circa 300.000 neuronen en is daarmee fors groter dan een doorsnee kunstmatige neuraal netwerk. De hersencellen zijn na extractie behandeld met een speciale substantie, om de bestaande neurale verbindingen op te heffen. Vervolgens zijn ze voorzien van een zestigtal elektroden die het breintje stimuleren met signalen van de zintuigen van de robot, en die daarnaast de elektrische signalen oppikken die door de neuronen worden gegenereerd. De hersenen zijn niet in de robot zelf geplaatst maar worden in een aparte container in leven gehouden; de communicatie met de robot verloopt via bluetooth.

University of Reading Momenteel zijn de onderzoekers van de Britse universiteit van Reading bezig om de robot te leren zijn omgeving te herkennen. Het voornaamste onderzoeksdoel is het begrijpen van herinneringen: als de robot vaker een bepaalde handeling uitvoert, hopen de onderzoekers door naar de evolutie van de neurale patronen te kijken, erachter te komen hoe specifieke herinneringen worden gevormd. Dat moet tot meer begrip leiden over hoe hersencellen samenwerken om herinneringen te coderen.

Bovendien zijn de wetenschappers van plan om de neurale structuur te verstoren, waardoor de robot bepaalde zaken moet gaan vergeten. De onderzoekers hopen hiermee meer inzicht te krijgen in hersenaandoeningen zoals Alzheimer en de effecten van beroertes en hersenletsel.

Reacties (113)

Lees meer

Onderwaterrobot krijgt tastzin
Onderwaterrobot krijgt tastzin Nieuws van 10 mei 2009
Pentagon wil kattenbrein simuleren
Pentagon wil kattenbrein simuleren Nieuws van 26 augustus 2008

Nvidia boekt eerste kwartaalverlies in vijf jaar

Door Pieter Molenaar, 14 augustus 2008 08:4531 reacties

Nvidia heeft in het tweede kwartaal van zijn boekjaar, dat eindigde op 27 juli, een verlies geboekt van 120,9 miljoen dollar. Een reservering voor defecte mobiele gpu's en lagere prijzen voor desktop-gpu's zijn de oorzaken van het verlies.

Nvidia De gpu- en chipsetfabrikant heeft 196 miljoen dollar uitgetrokken voor de gevolgen van problemen met een aantal mobiele gpu's en chipsets. Nvidia's eerdere schatting ging uit van een bedrag tussen de 150 miljoen dollar en 200 miljoen dollar. Ondanks de betrouwbaarheidsproblemen groeide de omzet van de gpu-, chipset- en Professional Solutions-afdelingen tezamen ten opzichte van vorig jaar met 27 procent.

Ook zonder de eenmalige afboeking gaat het Nvidia minder voor de wind. Zo daalde de omzet van 935,3 miljoen dollar in het tweede kwartaal van vorig jaar, naar 892,7 miljoen dollar in dezelfde periode van dit jaar. Nvidia schrijft dit toe aan gedaalde verkoop van desktop-gpu's als gevolg van een 'misrekening van de prijspositionering van de concurrerende producten'. Zo lanceerde Nvidia zijn Geforce GTX260 en GTX280 op een beduidend hoger prijsniveau dan de iets minder, of gelijk presterende Radeon HD 4xx0-serie van AMD. "We hebben inmiddels de prijzen aangepast en richten ons nu op het terugdringen van de kosten", aldus Hen-Hsun Huan, topman van Nvidia.

Reacties (31)