IBM en TDK gaan zich samen op de ontwikkeling van spin torque transfer ram of STT-ram storten. Binnen vier jaar moet het eerste 65nm-prototype van de band rollen.
Bij STT-ram wordt een magneet onder stroom gezet om de richting van het magnetische veld te veranderen. De verandering van richting veroorzaakt een wijziging van de weerstand, die te registreren is als een 0 of een 1. STT-ram is een van de kandidaten die uit kan groeien tot een universele geheugenstandaard. Grandis ging IBM en TDK al voor bij de ontwikkeling van dit type geheugen. Het bedrijf fabriceert momenteel testexemplaren en hoopt eind volgend jaar de eerste producten op de markt te brengen.
IBM heeft zich lange tijd bezig gehouden met de ontwikkeling van de conventionele variant van Mram. Het probleem bij deze technologie is dat het lastig blijkt het productieproces te verkleinen. IBM heeft Mram-prototypes ontwikkeld op 90nm en 65nm, maar bij verdere miniaturisering moet het magnetische veld zodanig worden versterkt dat het lastig wordt data te schrijven.
Een andere kandidaat die goede papieren heeft om in de toekomst de standaard te vormen is phase change- of pramgeheugen, waar IBM zich ook mee bezig houdt. Het voordeel dat STT-ram heeft boven deze techniek is dat het sneller is en, waarschijnlijk, langer mee gaat. IBM richt zich op de ontwikkeling van geheugen vanwege de relatie met de chipfabricage. 'Je kunt geen systeem op een chip maken zonder vorm van nonvolatilegeheugen', aldus Bill Gallagher van IBM.