Het Nederlandse kabinet wil banken 'onder strikte voorwaarden' toegang geven tot de Basisregistratie Personen, kortweg BRP. Dat moet het proces van klantonderzoek van banken stroomlijnen.
De overheid schrijft dat banken via klantonderzoek gegevens moeten verzamelen van klanten om witwassen en terrorisme tegen te gaan. Dat is voor banken en burgers een arbeidsintensief proces, onder meer omdat burgers vaak dezelfde documenten meerdere keren moeten aanleveren. Daarom wil het kabinet banken de mogelijkheid geven om de BRP te gebruiken om particuliere klanten te identificeren en verifiëren.
Het gebruik van deze gegevens voor commerciële doeleinden is niet toegestaan. Daarnaast mogen alleen Nederlandse banken gebruikmaken van de regeling. Zij moeten daarvoor een verzoek indienen bij de Rijksdienst voor Identiteitsgegevens (RvIG). Die instantie beoordeelt per bank welke gegevens wanneer en op welke manier mogen worden gedeeld. Banken mogen de gegevens alleen gebruiken voor het klantonderzoek en mensen kunnen altijd opvragen welke instanties de BRP-gegevens hebben geraadpleegd. Banken zijn verder verplicht om openbaar te maken welke maatregelen zij nemen tegen misbruik.
De Autoriteit Persoonsegevens moet toezicht houden op de naleving van de regels. Mensen kunnen tot 23 maart reageren op de consultatie. Daarna wordt het voorstel waar nodig aangepast. Het kabinet verwacht dat het besluit in het voorjaar van 2027 ingaat.
Het free-to-playschietspel Highguard is uit. De game is ontwikkeld door Highlight Entertainment, dat bestaat uit oud-medewerkers die hebben gewerkt aan Apex Legends. De game is te spelen op Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5 en ondersteunt crossplay.
De ontwikkelaars omschrijven Highguard als een pvp-raidshooter. Gamers spelen als magische scherpschutters genaamd Wardens. Spelers vormen teams van drie en moeten controle zien te krijgen over de basis van het andere team terwijl zij hun eigen basis verdedigen. Elke basis heeft volgens Highlight zijn eigen indeling en sterke en zwakke punten.
Gamers kunnen hun karakter sterker maken door de kaart te verkennen, grondstoffen te verzamelen en het arsenaal van hun Warden te upgraden. Elke Warden heeft ook zijn eigen magische vaardigheid. De basis van een team is te veroveren door een Shieldbreaker naar de vijandelijke basis te brengen. Daarna kunnen spelers de basis verder verzwakken door generatoren uit te schakelen of hem in een klap vernietigen door de ankersteen te vernietigen. Vaak zijn volgens de ontwikkelaar meerdere aanvallen nodig om een vijandelijke basis te veroveren.
Met elke nieuwe episode komen er meer modi, wapens, mounts, kaarten, bases en Wardens bij, zo belooft Highlight. Deze content is volgens de ontwikkelaars volledig gratis voor alle spelers.
Microsoft heeft de Maia 200-chip aangekondigd. De chip is geproduceerd op een 3nm-proces van TSMC en is volgens Microsoft bedoeld voor inferentie. De chip levert meer dan 10Pflops fp4-rekenkracht en ruim 5Pflops fp8-rekenkracht.
De Maia 200
Volgens Microsoft is de chip op veel punten sneller dan Trainium 3- en TPU v7-chips van respectievelijk Amazon en Google. De chip bevat in totaal 140 miljard transistoren en is uitgerust met 216GB aan HBM3e-geheugen met een bandbreedte van 7TB/s en 272MB sram. Het tdp van de chip bedraagt 750W.
Microsoft kiest op systeemniveau voor een nieuw, tweelaags ontwerp op basis van ethernet met een aangepaste transportlaag. Elk Maia 200-systeem biedt een bandbreedte van 2,8TB/s tussen chips en ondersteuning voor clusters van maximaal 6144 accelerators. Binnen een rack zijn vier Maia-accelerators volledig verbonden via directe, niet-geschakelde links.
De Maia 200 presteert volgens Microsoft per dollar 30 procent beter dan de nieuwste hardware die het bedrijf momenteel gebruikt. De chip wordt onder meer gebruikt voor de inferentie van de nieuwste GPT-5.2-modellen van OpenAI. Daarnaast zal het Microsoft Superintelligence-team de chips gebruiken voor het genereren van synthetische data.
De eerste chips zijn al actief in een datacenter in het Amerikaanse Iowa. Binnenkort zal Microsoft de Maia 200 ook inzetten in de datacenterregio US West 3 in Arizona. Later zullen andere regio's volgen. Microsoft stelt ook een preview van de Maia-softwaredevelopmentkit beschikbaar met tools voor het bouwen en optimaliseren van modellen voor de nieuwe chip. De sdk bevat onder meer integratie met het framework PyTorch, een Triton-compiler en een low-level programmeertaal. Daarnaast biedt de sdk ook een Maia-simulator en een kostenberekeningstool.
OpenAI vraagt naar verluidt 60 dollar per 1000 weergaven voor advertenties in ChatGPT, schrijft The Information. Dat is volgens het medium een stuk meer dan bij veel concurrenten. Zo zouden advertenties op Meta ongeveer 20 dollar per 1000 weergaven kosten.
In tegenstelling tot Meta en Google geeft OpenAI echter geen gedetailleerde informatie over de prestaties van advertenties, meldt Seeking Alpha op basis van The Information. Het bedrijf zal die data mogelijk in de loop der tijd wel introduceren, maar daarvoor moet het eerst geavanceerdere advertentietools in zijn platform integreren.
In eerste instantie geeft OpenAI naar verluidt alleen maar 'algemene' data, bevestigt een woordvoerder van OpenAI. Volgens een advertentie-inkoper die met meerdere adverteerders samenwerkt gaat het onder meer om het totale aantal weergaven van een advertentie en het totale aantal kliks. Het is nog niet duidelijk wanneer OpenAI precies tools wil introduceren die adverteerders gerichter inzicht geven in advertentiedata.
OpenAI kondigde eerder deze maand aan dat ChatGPT advertenties gaat tonen. Deze verschijnen vooralsnog alleen bij gebruikers in de Verenigde Staten met een gratis of Go-abonnement. Ze verschijnen bovendien niet in gesprekken waarin 'gevoelige' onderwerpen worden besproken, zoals (geestelijke) gezondheid en politiek. OpenAI zegt dat het de gegevens van gebruikers, waaronder de gespreksgeschiedenis, niet doorverkoopt aan adverteerders.
De Europese Commissie wijst WhatsApp aan als zeer groot onlineplatform onder de Digital Services Act, maakt de organisatie bekend. Daardoor krijgt het platform van Meta meer verantwoordelijkheden om illegale en schadelijke content aan te pakken.
De Europese Commissie schrijft dat de kanalenfunctie van WhatsApp meer dan 45 miljoen gebruikers heeft en daardoor als zeer groot onlineplatform kan worden aangewezen. Met deze functie kunnen gebruikers bepaalde personen en uitgevers volgen en de berichten lezen die zij in hun kanaal zetten. De privéberichtenfunctie van WhatsApp valt niet onder de DSA, onderstreept de Commissie.
Door de aanwijzing als zeer groot onlineplatform heeft moederbedrijf Meta vier maanden de tijd om ervoor te zorgen dat WhatsApp aan alle verplichtingen gaat voldoen. Zo moet het bedrijf onder meer risicoanalyses uitvoeren naar de verspreiding van illegale content. Die analyses worden later ook publiek beschikbaar. Ook moet het mogelijk zijn voor gebruikers om bezwaar aan te tekenen tegen moderatiebeslissingen.
De beslissing van de Europese Commissie komt niet uit de lucht vallen. Eerder deze maand schreef Reuters al dat de organisatie overwoog om WhatsApp aan te wijzen als zeer groot onlineplatform. Onder meer Google Search, Facebook, Instagram, TikTok, X, Wikipedia, de Apple App Store, Amazon Marketplace en AliExpress werden eerder al aangemerkt als zeer grote onlineplatforms.
Anbernic heeft een nieuwe controller aangekondigd: de RG G01 Smart Controller. De controller heeft onder meer een gelamineerd ips-scherm met een hd-resolutie en een hartslagmeter. Het is nog niet bekend wanneer de controller uitkomt.
De Anbernic RG G01
De hartslagmeter zit in de handgrepen van de controller, zo laat Anbernic zien. Het bedrijf schrijft dat de controller ook een hartslagalarm bevat. Wat dat precies omvat en wanneer het 'alarm' af zou moeten gaan, is niet duidelijk. De RG G01 werkt op pc, Nintendo Switch en Switch 2, Android en iOS. Hij ondersteunt Bluetooth 5.0-, 2,4GHz- en bedrade USB-C-verbindingen.
Het scherm kunnen gamers onder meer gebruiken om hun hartslag af te lezen en de instellingen van de knoppen en eventuele macroknoppen te beheren. Voor dat laatste heeft de RG G01 vier knoppen aan de achterkant. Daar zit bovendien een schakelaar waarmee de travel van de schouderknoppen is in te stellen.
De controller maakt verder gebruik van Purple Kirin-joysticks, die volgens de fabrikant minder snel last hebben van drift, en ondersteunt ook gyroscoopbesturing. De pollingrate van de controller is volgens Anbernic 1000Hz. Het is niet bekend wanneer het apparaat beschikbaar komt en wat die gaat kosten.
Anbernic is vooral bekend van zijn retrogameconsoles. Die apparaten lopen op Android en hebben meerdere emulators voorgeïnstalleerd en kunnen daarom makkelijk oudere games draaien. Het bedrijf introduceerde in oktober 2024 zijn eerste controller met de RG P01. Deze is op de website van Anbernic te koop voor omgerekend 20,44 euro exclusief verzendkosten.
Ruim honderd laptops die Nederlandse gedetineerden konden lenen waren door een verkeerde instelling mogelijk niet helemaal afgesloten van het internet. Dat terwijl de laptops alleen bedoeld zijn om strafdossiers in te zien. DJI heeft de laptops ingenomen.
De Dienst Justitiële Inrichtingen heeft vijfhonderd laptops die gedetineerden of tbs-gestelden met grote strafdossiers kunnen lenen om die strafdossiers te kunnen lezen. Een klein deel hiervan, ongeveer 110 laptops, is in oktober 2025 vervangen. Eind vorige week bleek deze groep laptops een kwetsbaarheid te bevatten, schrijft staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Arno Rutte.
Door die kwetsbaarheid hadden de laptops mogelijk toegang tot internet, terwijl dit eigenlijk afgeschermd zou moeten zijn. "Door een fout in de instelling van de software bestaat er een kans dat de toegang tot het internet niet volledig is afgesloten." Dit betekent dat gedetineerden mogelijk zonder toezicht en andere belemmeringen toegang hadden tot het internet. De fout werd ontdekt door een beveiligingsmedewerker van DJI. De laptops werden in ieder geval gebruikt op afdelingen voor intensief toezicht, maar niet op de extra beveiligde inrichting.
De laptops worden nu gecontroleerd en hersteld, waarna de gedetineerden ze weer kunnen gebruiken. Rutte verwacht dat dit enkele dagen duurt. DJI onderzoekt ook nog of er daadwerkelijk gebruik is gemaakt van de kwetsbaarheid en hoe het probleem kon ontstaan.
Intels Panther Lake-processors brengen volgens eerste benchmarkresultaten forse prestatieverbeteringen. De nieuwe x86-chips passeren in sommige tests de krachtige M5-processor van Apple. Ook voor graphics valt een flinke vooruitgang te zien.
De Panther Lake-processors, die Intel uitbrengt onder de naam Core Ultra Series 3, halen goede prestaties in reviews en benchmarks die nu openbaar zijn. De langverwachte nieuwe Intel-processors presteren beter dan de directe voorganger Core Ultra Series 2 en ook beter dan Apples huidige M5-topmodel. Panther Lake streeft de M5 met 33 procent voorbij, onthulde Wired al voor het vervallen van het embargo maandagmiddag.
Wired testte twee laptops met de nieuwe Panther Lake-processors: de Intel Core Ultra X7 358H en de Core Ultra X9 388H. Het vergeleek deze 16-coreprocessors met de voorgaande Intel-processorgeneratie en met een M5-processor in een MacBook Pro. Daarnaast nam Wired M4- en M4 Pro-chips van Apple mee, plus de Snapdragon X Elite-processor van Arm-chipmaker Qualcomm. Andere reviews zetten Intels nieuwste processors naast andere cpu's van Intel, maar ook van AMD en Apple.
'Grafisch beest'
De door Wired geteste voorgaande Intel-processor is de Core Ultra 7 258V. Ook The Verge belicht die voorganger in zijn review van Panther Lake, naast de Core Ultra 255H, de Ryzen AI 9 HX en AI Max Plus 395, en de M5 van Apple. Techsite ComputerBase noemt de Core Ultra X9 388H 'een grafisch beest'. Volgens PC Magazine is de ingebouwde grafische chipset de echte upgrade van de X9 388H. Notebookcheck brengt de prestatiesprong in beeld in zijn review van een ASUS ZenBook Duo UX8407 met Intels nieuwe 388H-topmodel.
Intel pronkte op de CES 2026 al met de igpu in zijn Panther Lake-cpu's.
De Vlaamse overheid gaat geen geld meer investeren in een nieuw personeelsadministratiesysteem voor scholen. Hier is al 16 miljoen euro in geïnvesteerd, maar na een kritische audit blijkt het geld al op te zijn, terwijl het project nog lang niet klaar is.
Zuhal Demir
Het Personeel Onderwijs Administratie-systeem moet gegevensuitwisseling tussen scholen en de Vlaamse overheid sneller maken en loonverwerking vereenvoudigen. Hier is 16 miljoen euro voor gebudgetteerd, wat inmiddels op is. Minister van Onderwijs Zuhal Demir gaat ook geen extra geld beschikbaar stellen, schrijft HLN op basis van een artikel van De Tijd.
Demir besloot dit na een kritische audit die in opdracht van het ministerie is uitgevoerd. Zo is er volgens die audit geen vooropgestelde doelstelling, wordt het project niet goed gemanaged, is er geen toezicht op ingehuurde experts of op de financiële raming, en ontbreekt het aan controle en rapportering over de inzet van het budget. Daardoor is er volgens het rapport nog maar maximaal 10 procent van de functies gemaakt, terwijl het budget volledig op is.
Er werd een extra 10 miljoen euro gevraagd om het project af te maken, maar Demir 'wil geen geld meer pompen in een project dat fout loopt'. Pas als governance, planning en budgetcontrole opnieuw in orde zijn, wil de minister het project opnieuw beginnen. De regering heeft ondertussen twee crisismanagers aangesteld.
Apple heeft een nieuwe versie van de AirTag uitgebracht, die onder meer betere uwb- en bluetoothchips heeft. Daardoor is het bereik van de AirTag groter. De vernieuwde AirTag kost 35 euro per stuk en is daarmee 4 euro goedkoper dan de eerste versie.
De AirTag heeft de tweede generatie van Apples ultrawidebandchip, die ook onder meer in recente iPhones en Apple Watches wordt gebruikt. De vernieuwde AirTags zijn daardoor beter vindbaar, zegt Apple. Het bedrijf zegt dat de AirTags daardoor tot 50 procent verder weg op te sporen zijn dan voorheen. "En dankzij de vernieuwde bluetoothchip is ook het zoekbereik een stuk groter." De vernieuwde AirTags zijn ook vindbaar via Nauwkeurig Zoeken met de Apple Watch van de negende generatie of nieuwer, of de Apple Watch Ultra 2 of nieuwer.
De afmetingen van de vernieuwde AirTags zijn hetzelfde, waardoor ze compatibel zijn met alle oude accessoires. Het interne ontwerp is wel aangepast, waardoor ze 50 procent luider zijn dan de eerste versie, meldt Apple.
Xbox Game Studios wil 'consistenter' zijn over het moment waarop PlayStation 5-versies van Xbox-games verschijnen. Dat zegt XGS-topman Craig Duncan. De PS5-versies verschijnen nu soms maanden later dan de Xbox-versie, terwijl andere games direct al op PS5 speelbaar zijn.
De opmerking dat games soms wel bij de release op PlayStation 5 verschijnen, zoals Fable, en soms pas maanden later, zoals Forza Horizon 6, is 'eerlijke feedback', zegt Duncan in een interview met GamesRadar+. "Soms zijn we inconsistent. Je ziet spellen soms maar op één plek, soms zie je onze games op meerdere platforms. Weet dat we hieraan werken en dat we gaan proberen consistenter te zijn met wat we doen."
Deze inconsistentie komt volgens Duncan doordat plannen tijdens het ontwikkelen van een game kunnen veranderen, waardoor het voor kan komen dat de PlayStation 5-versie pas later uitkomt. Het lijkt er dus niet op dat hier een strategie vanuit Microsoft achter zit om een game bewust later uit te brengen op PlayStation 5 om mensen zo te prikkelen een Xbox Series-console te kopen.
'Zoveel mogelijk mensen je werk laten waarderen'
"Als je aan Fable werkt, wil je simpelweg dat zoveel mogelijk mensen je werk kunnen waarderen. Dat is altijd ons doel. Het is zelden ingewikkelder dan dat." Duncan merkt daarbij wel op dat ze willen dat games 'het beste zijn wat ze kunnen zijn op een platform'. "Dus als we een game kunnen uitbrengen op een platform, maar er dan niet voor kunnen zorgen dat het goed werkt? Dan denk ik niet dat we dat zouden doen."
Duncan hint er hiermee naar dat de PlayStation 5-versie van bijvoorbeeld Forza Horizon 6 simpelweg nog niet klaar was voor de release en dat deze daarom pas later verschijnt. Hij blijft er dan ook bij dat de 'optionaliteit' blijft bestaan, waarbij games soms eerst op een platform verschijnen en pas later naar meer platforms komen. Hoewel Duncan dus zegt dat XGS consistenter wil worden, lijkt het er ook op dat die inconsistentie zal blijven bestaan.
Ubisoft gaat een Rayman 30th Anniversary Edition uitgeven. De game bestond onlangs dertig jaar. Dat de game eraan komt, blijkt uit een leeftijdskeuring in Australië. Ubisoft hintte al eerder op nieuwe games in de Rayman-serie.
De keuring toont versies voor de PlayStation 5 en Nintendo Switch. Atari staat als ontwikkelaar vermeld en ook U&I Entertainment is betrokken bij de release. De keuring dateert van eind vorige week en ontwikkelaars doen die keuringen meestal relatief kort voor de release.
Rayman kwam voor het eerst uit voor de Atari Jaguar op 1 september 1995, inmiddels dus meer dan dertig jaar geleden. De versie voor MS-DOS kwam uit in december 1995, maar de Amerikaanse versie verscheen in april 1996. De uitgever mikt wellicht op het dertigjarig bestaan in de VS van de gameserie. Geruchten over de remake gaan al langer rond.
Tom Henderson van Insider Gaming zei onlangs al dat een heruitgave van Rayman eraan zat te komen onder de codenaam Iceman. Daarnaast zou er een remake komen van Rayman Legends uit 2013. Die staat gepland voor een latere release.
Rayman is een platformerserie met het titulaire personage in de hoofdrol. Het vrolijke personage is herkenbaar aan zijn 'zwevende' ledematen, die hij als projectielen kan gebruiken om van een afstand klappen uit te delen.
Als de Nederlandse overheid wil dat Nederland minder afhankelijk wordt van niet-Europese cloudaanbieders, moet de overheid ingrijpen. Dit schrijft de ACM in een marktrapportage. De overheid moet volgens de ACM bijvoorbeeld zelf meer Europese clouddiensten gebruiken.
"De Nederlandse overheid wil de afhankelijkheid van niet-Europese aanbieders van clouddiensten afbouwen en de ontwikkeling, beschikbaarheid en het gebruik van Europese alternatieven bevorderen", schrijft de Autoriteit Consument & Markt. Markttoezicht zoals dat van de ACM draagt volgens de toezichthouder hieraan bij, maar 'gelet op de omvangrijke risico's en negatieve externe effecten is overheidsregie nodig'.
De ACM zegt dat ze de Europese afhankelijkheid van Amerikaanse cloudaanbieders op dit moment 'niet significant' kan terugdringen, maar alleen concurrentiebeperkend gedrag kan terugdringen. De toezichthouder kan dus wel voorkomen dat dominante cloudaanbieders overstapdrempels opwerpen, maar dat is volgens de ACM niet genoeg om de afhankelijkheid terug te dringen.
Dit komt doordat overstappen 'behoorlijk grote kosten' met zich meebrengt. Europese aanbieders zijn bijvoorbeeld duurder of bieden minder functionaliteiten. Bedrijven zijn daardoor minder geneigd om die afhankelijkheid af te bouwen, terwijl dat volgens de ACM wel maatschappelijk belangrijk is.
Publieke aanbestedingen
De ACM noemt publieke aanbestedingen als concreet voorbeeld voor waar de overheid zou kunnen ingrijpen. Op dit moment wordt bijvoorbeeld meer dan de helft van de clouddiensten van de Rijksoverheid ingekocht bij Amerikaanse hyperscalers – zeer grote cloudaanbieders. Als dat Europese leveranciers zouden worden, kunnen die aanbieders groeien, 'wat hun diensten, kennis en mogelijkheden om financiering aan te trekken verbetert'. "Daarnaast spreekt overheidsgebruik van Europese clouddiensten vertrouwen uit, wat helpt om bedrijven over de streep te trekken."
Zo'n initiatief vereist wel coördinatie met andere Europese overheden, zegt de toezichthouder. Als meerdere landen gebruik willen maken van Europese aanbieders, wordt de businesscase voor Europese aanbieders beter 'door een toename van de vraagzekerheid, waardoor zij kunnen doorgroeien en op termijn meer kunnen profiteren van de schaalvoordelen'.
'Afbouwen is maatschappelijk belangrijk'
Het afbouwen van de Amerikaanse afhankelijkheid is volgens de ACM maatschappelijk belangrijk, omdat die Amerikaanse hyperscalers, zoals Microsoft, Amazon en Google, zorgen voor 'risico's op het gebied van digitale autonomie en weerbaarheid'. Financiële instellingen leunen bijvoorbeeld 'grotendeels' op Amerikaanse hyperscalers.
"Als hun aanbod weg- of uitvalt, komt de stabiliteit van de financiële sector acuut in gevaar, en daarmee de hele economie en samenleving", schrijft de toezichthouder. "Dit soort risico's zijn ook zichtbaar in andere delen van de economie, zoals de gezondheidszorg, het onderwijs en overheidsdienstverlening. Meer dan twee derde van de Nederlandse bedrijven geeft aan dat zij binnen een dag niet meer kunnen functioneren bij uitval van hun IT-systemen. Een verstoring bij één aanbieder kan dus gelijktijdig een groot deel van de economie raken."
De toezichthouder wijst verder op geopolitieke spanningen die de kwetsbaarheid van Europa 'onderstrepen'. "Ook zijn er risico's verbonden aan dataopslag binnen en buiten Europa wanneer daar wetgeving van buiten de EU op van toepassing is." Amerikaanse cloudaanbieders kunnen bijvoorbeeld juridisch verplicht worden om data van Europese bedrijven en overheden te delen met Amerikaanse autoriteiten, schrijft de toezichthouder.
Samsung gaat in Nederland mobiele abonnementen van KPN verkopen. Dat hebben beide bedrijven bekendgemaakt. Het gaat alleen om e-simabonnementen in combinatie met een telefoon van Samsung.
Op de website van Samsung krijgen klanten de keuze om een toestel los te kopen of met een abonnement. Samsung heeft een pagina over KPN-abonnementen online gezet. Het lijkt bovendien al mogelijk om KPN-abonnementen te kiezen bij de aankoop van telefoons op de Nederlandse website van Samsung.
Het is voor het eerst dat een telefoonfabrikant in Nederland abonnementen van een bekende provider verkoopt via de eigen website. Het combineren van een telefoon en een abonnement kan normaal gesproken alleen bij providers zelf of bij andere retailers.
Beide bedrijven verwachten voordeel te halen uit deze stap. "Voor Samsung betekent dit een aanzienlijke uitbreiding van het verkoopkanaal", zo laten de bedrijven weten. "Ook voor KPN betekent deze samenwerking een versterking van de marktpositie. Het merk krijgt een prominente plaats binnen het ecosysteem van Samsung, waardoor klanten direct toegang hebben tot betrouwbare connectiviteit bij de aankoop van hun smartphone."
Het is onbekend of Samsung op een later moment ook abonnementen van andere providers gaat aanbieden. Samsung werkt in Nederland samen met alle providers. Het had eerder al met KPN een gedeelde winkel in Amsterdam geopend. Het is onbekend hoeveel telefoons Samsung verkoopt via de eigen website.
Microsoft mag in Amsterdam drie datacenters gaan bouwen, ook al mogen complexen van die grootte in Nederland alleen nog in de Wieringermeer en de Groningse Eemshaven. Microsoft heeft dat voor elkaar gekregen met een truc, waarin de politiek meeging.
Microsoft heeft de vergunningsaanvraag in drieën gedeeld, omdat het gaat om drie bij elkaar staande gebouwen, meldt NRC. Het gaat om drie torens van 85 meter hoog, die samen ongeveer evenveel stroom verbruiken als een stad ter grootte van Haarlem.
Het verbod op hyperscale datacenters vermeldt dat bedrijven een datacenter niet mogen bouwen als dat meer dan 70MW verbruikt en groter is dan tien hectare. Door de torens hoog te maken in plaats van laag en breed, komen de individuele gebouwen niet boven de tien hectare uit. Daarom vindt de provincie Noord-Holland dat het niet gaat om een hyperscaler. "Juridisch gezien voldoen deze afzonderlijke datacenters qua bebouwde vloeroppervlakte en aansluitvermogen niet aan de criteria voor een hyperscaler." De datacenters gebruiken per toren 26MW, waardoor het totaal uitkomt op 78MW.
Microsoft bevestigt tegen NRC dat het de enige huurder van de datacenters wordt, hoewel de provincie vorige week nog zei dat het gaat om een colocatie met veel verschillende nationale en internationale klanten. Microsoft zegt dat het wil zorgen "voor een zorgvuldige inpassing van datacenters in de omgeving, met hoge standaarden op het gebied van energie-efficiëntie en een open en transparante dialoog met lokale stakeholders".
Gemeente Amsterdam: 'Goede balans'
De Amsterdamse wethouder noemt de komst van de datacenters 'een goede balans', omdat het plan in eerste instantie ging om veel meer datacenters. Het stroomnet zit op dit moment op veel plekken in Nederland vol, waardoor het niet altijd lukt om bedrijven, scholen en nieuwbouwhuizen te voorzien van een stroomaansluiting. Daarom kan de komst van de hyperscaler van Microsoft op kritiek rekenen.
Bovendien tekent Rick Pijpers van de Nederlandse Soevereine Datacenter Cooperatie aan dat het wéér gaat om datacenters voor Microsoft. "Behalve de eigen hyperscalers in Middenmeer en straks Amsterdam huurt Microsoft ook nog een groot deel van de capaciteit van allerlei datacenters in de Haarlemmermeer. Alles gaat naar de Amerikanen en er is nauwelijks meer plek of stroom voor lokale datacenters, terwijl die juist belangrijk zijn voor Nederlandse bedrijven en overheden."
De bouw van datacenters is al jaren omstreden. Zo kwam een datacenter voor Meta in Zeewolde er niet vanwege de vele kritiek. Datacenters vragen veel stroom en leggen daardoor druk op het stroomnet in de omgeving.
Plan voor datacenters Westelijk Havengebied Amsterdam
De Europese Commissie bevestigt dat er een DSA-onderzoek komt naar Grok. De chatbot publiceerde recent meerdere gemanipuleerde afbeeldingen op X, onder meer van kindermisbruik en seksuele deepfakes. X kreeg eerder al een DSA-boete.
Met het onderzoek wil de Commissie achterhalen of X genoeg onderzoek heeft gedaan naar de risico's van Grok en of er genoeg maatregelen zijn genomen om die risico's te beperken. De Commissie benoemt daarbij specifiek risico's rondom het verspreiden van illegale content, 'zoals gemanipuleerde seksueel expliciete afbeeldingen, inclusief content die neer zou kunnen komen op kindermisbruikbeelden'.
Grok publiceerde eerder deze maand opeens geseksualiseerde afbeeldingen van mensen. X-gebruikers vroegen Grok onder afbeeldingen of Grok de afgebeelde mensen zonder kleding kon weergeven, waarna Grok inderdaad kleding verwijderde bij mensen. Deze mensen werden dan bijvoorbeeld in bikini getoond. Deze afbeeldingen werden door Grok direct op X geplaatst.
Blootgesteld aan 'ernstig gevaar'
De Commissie zegt dat het er daardoor op lijkt dat de risico's van AI zich hebben 'gematerialiseerd', waardoor burgers blootgesteld werden aan 'ernstig gevaar'. Daarom wil de Commissie weten of X deze risico's daadwerkelijk heeft onderzocht.
Het nieuwe diepteonderzoek wordt met 'prioriteit' opgepakt, zegt de Commissie. De Commissie gaat onder meer extra informatie opvragen bij X en interviews en inspecties uitvoeren. Ook kan zij 'tijdelijke maatregelen opleggen' aan X, als dat nodig is.
De testversie van Wine voor Linux bevat de recent verschenen patches om Photoshop en mogelijk ook andere Adobe Creative Cloud-applicaties te installeren onder Linux. Dat was tot nu toe niet mogelijk.
De patches zitten nu in Wine-staging, de testversie van de compatibiliteitslaag om Windows-software op Linux te draaien. Phoronix meldt dat de bedoeling nu is om de community de patches verder te laten testen, waarna ze wellicht in de nabije toekomst in Wine-stable terecht kunnen komen.
De patches zijn fixes aan Msxml3 en Mshtml en daardoor is het mogelijk om Photoshop 2025 te installeren op Linux-systemen. Het gaat om specifieke workarounds voor Adobe-applicaties. Zoals Gorgi_19 uitlegt, gaat het om hoe de installer XML aanlevert aan Wine. "De patch detecteert onder andere geneste <?xml?>-declaraties en XML die eigenlijk als tekst bedoeld is, en wrapt die in Cdata-secties. Daardoor kan de installatie van Photoshop 2021 en 2025 doorgaan."
Vermoedelijk is het ook mogelijk om andere Adobe-applicaties te installeren, zoals Lightroom. Een ontwikkelaar publiceerde de patches vorige week. De Adobe-suite is een van de bekendste verzamelingen programma's die niet draait onder Linux en de gedachte is dat het niet kunnen installeren van programma's zoals Photoshop mensen tegenhoudt om over te stappen op Linux.
Evernote valt nu onder een Amerikaanse dochterorganisatie van de Italiaanse eigenaar Bending Spoons. Gebruikers van de eerder naar Europa verhuisde notitieapp krijgen hiervan een melding. De eigenaar maakt een uitzondering voor Brazilië: het houdt daar een lokaal dochterbedrijf aan.
Gebruikers krijgen de melding dat het overgenomen Evernote zijn bedrijfsstructuur vereenvoudigt en opgaat in het moederbedrijf. Dat is de Amerikaanse dochteronderneming van Bending Spoons, een Italiaanse 'serieopkoper' van kleinere techbedrijven. Het vergaarde portfolio van het moederbedrijf omvat naast Evernote ook Vimeo, WeTransfer, Eventbrite, Komoot, FiLMiC Pro, Brightcove en, in afwachting van goedkeuring door autoriteiten, AOL.
Het onderbrengen van Evernote in Bending Spoons US Inc., dat zelf onder het Italiaanse Bending Spoons valt, dient volgens het bedrijf ook voor 'langetermijnverbeteringen' aan de notitieapp. De gebruiksvoorwaarden, het privacybeleid en de aanvullende voorwaarden zijn hierop aangepast en per 1 januari ingegaan. Gebruikers klaagden daar eind december al over op de forums van Evernote.
Behalve Brazilië
In de zomer van 2023 verhuisde Evernote zijn activiteiten naar Europa, waar moederbedrijf Bending Spoons al zat. In de nu aangepaste gebruiksvoorwaarden voor de verhuizing van Evernote terug naar de Verenigde Staten valt ook te lezen dat Bending Spoons een uitzondering voor Brazilië maakt. Gebruikers in dat Zuid-Amerikaanse land nemen de app en de dienst af van het Braziliaanse dochterbedrijf Evernote do Brasil Serviços de Aplicações Ltda. (Evernote Brasil).
De verkoop van laptops daalt in het eerste kwartaal dit jaar met 14,8 procent door prijsstijgingen van processors en geheugen. Dit voorspelt onderzoeksbureau TrendForce. Naast de cpu- en ramtekorten speelt ook schaarste aan moederborden, energiebeheerchips en accu's.
De wereldwijde laptopverkoop daalt volgens TrendForce met 14,8 procent in het eerste kwartaal ten opzichte van het vierde kwartaal vorig jaar. Het onderzoeksbureau voorziet een licht herstel in het tweede kwartaal, maar over heel 2026 valt de verkoop van laptops 9,4 procent lager uit volgens TrendForce.
De oorzaken voor deze voorspelde dalingen zijn de prijsstijgingen van componenten. Daarbij spelen vooral hogere prijzen voor processors en geheugenchips een bepalende rol. TrendForce noemt echter ook prijsverhogingen voor onderdelen als moederborden, chips voor energiebeheer en accu's. "Dit verhoogt de prijspressie op notebooks", stelt TrendForce.
Instap- en middenmootlaptops
Het onderzoeksbureau ziet dat processors 15 tot 30 procent uitmaken van de totale inkoopkosten voor laptopfabrikanten. Het exacte percentage is afhankelijk van de systeemconfiguratie. TrendForce stelt dat de meeste instap- en middenklasselaptops momenteel Intel-processors gebruiken. Fabrikanten hebben voor hun productplanning en leveringstijden te maken met recente prijsverhogingen van Intel voor zijn lichtere, goedkopere processors, evenals met aanhoudende schaarste. De verwachting is dat de cpu-tekorten aanhouden tot voorbij maart.
Daarnaast spelen ook prijsstijgingen voor geheugenchips en ssd's. TrendForce verwacht dat die flink hoger uitpakken dan was voorzien in voorgaande voorspellingen. De inkoopprijzen voor geheugenchips komen in het eerste kwartaal 80 procent hoger uit en voor ssd's 70 procent hoger. Dit is ten opzichte van de prijzen in het slotkwartaal van 2025.
De prijzen voor laptops stijgen ook door prijsstijgingen voor moederborden en andere printplaten. Het aantal lagen in moederborden neemt toe voor laptops in de middenmoot en in het high-end segment. Dit betekent toenemende complexiteit in het ontwerp. Stijgende koperprijzen verhogen de kosten voor deze essentiële computercomponenten nog verder.
Accu's, energiebeheerchips, Wi-Fi 7 en USB4
De laptopverkoop staat ook onder druk door duurdere accu's, waarbij materiaalkosten een belangrijke oorzaak zijn. TrendForce stipt nog de relatief kleine prijsstijgingen voor energiebeheerchips aan. De behoefte aan zulke chips stijgt door het hogere energieverbruik van cpu's en van speciale npu's voor AI-toepassingen. Ook de omarming van nieuwe standaarden als Wi-Fi 7 en USB4 zorgt voor iets hogere kosten voor chips. Het gecombineerde effect van deze diverse prijsstijgingen is een financiële last voor laptopfabrikanten, die over het algemeen werken met dunne marges, aldus TrendForce.
Prijsstijgingen voor laptopcomponenten, beeld: TrendForce
Samsung begint in februari met de productie van HBM4-geheugen. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. De chips zullen geleverd worden aan Nvidia, dat HBM4-geheugen later dit jaar zal gebruiken in zijn nieuwste AI-chips.
Hoewel de fabrieken vanaf volgende maand HBM4-productie moeten draaien, is niet bekend hoeveel chips Samsung precies zal leveren aan Nvidia, meldt Reuters. Volgens de Zuid-Koreaanse krant Korea Economic Daily is Samsung de eerste fabrikant die de HBM4-kwalificatieprogramma's van Nvidia en AMD heeft doorlopen. Ook dat dagblad bevestigt dat Samsung vanaf volgende maand HBM4-chips gaat leveren aan Nvidia.
HBM4 is de nieuwste generatie 'high-bandwidth memory'. Dat geheugentype wordt veelal gebruikt in de AI-chips van Nvidia en AMD. Zoals de naam al doet vermoeden, draait HBM om een zo hoog mogelijke bandbreedte. De huidige HBM3E-chips halen doorgaans bandbreedtes tot 1,2TB/s. Bij HBM4 moet dat ruim verdubbelen; chipmaker Micron sprak eerder van bandbreedtes tot 2,8TB/s.
Samsung had voorheen een achterstand op grote concurrent SK hynix. Dat bedrijf was de belangrijkste HBM-leverancier voor de AI-chips van Nvidia. Samsung liep bij zijn voorgaande HBM-generaties juist vertraging op.
Nvidia's volgende AI-gpu, Rubin, maakt gebruik van 288GB HBM4-geheugen. De geheugenchips van Samsung zullen vermoedelijk bestemd zijn voor die gpu's. Nvidia-baas Jensen Huang bevestigde begin deze maand dat de Rubin-chips inmiddels in productie zijn, en later dit jaar op de markt komen.
Nvidia's komende Vera Rubin Superchip, die beschikt over twee Rubin-gpu's met ieder 288GB HBM4-geheugen. Bron: Nvidia
Microsoft onderzoekt een bug, waardoor sommige pc's van klanten niet meer opstarten na de patches van deze maand. Klanten krijgen de foutmelding 'Unmountable boot volume' in beeld en de computer werkt niet meer.
Het probleem zit onder meer in Windows 11 25H2 en 24H2, zegt Microsoft. Het probleem treedt op na installatie van de patch van januari en de update die daarna kwam om diverse grote problemen op te lossen.
Het gaat alleen om fysieke computers en niet om virtuele machines, zo zegt Microsoft. Het systeem kan niet normaal opstarten, maar via recovery is het wel mogelijk om Windows 11 op te starten, zegt het bedrijf.
Het is onbekend hoeveel systemen te maken hebben met dit probleem. Microsoft onderzoekt de bug en heeft momenteel nog geen oplossing of workaround voor klanten die hiermee te maken hebben.
TikTok heeft zijn privacybeleid in de Verenigde Staten aangepast. De nieuwe Amerikaanse joint venture die TikTok beheert blijkt veel meer specifieke data over gebruikers te verzamelen dan het Chinese ByteDance deed. Nederland en België blijven vallen onder de oude TikTok.
TikTok in Nederland en België
In Nederland en België verandert er niets aan TikTok met deze stap. Ook het privacybeleid blijft hetzelfde. ByteDance beheert een Chinese versie van TikTok specifiek voor China (Douyin) en een internationale versie die nu in Europa en tot voor kort ook in de VS werd gebruikt, met een apart algoritme dat anders is dan het Chinese. De Amerikaanse versie van TikTok heeft vooralsnog alleen betrekking op gebruikers in de VS.
TikTok slaat in de VS onder meer immigratiestatus, ras en etniciteit, seksuele geaardheid, gezondheidsinformatie, zoals diagnoses van fysieke of mentale aandoeningen, en biometrische gegevens op. Dat blijkt uit het gepubliceerde privacybeleid, dat fors afwijkt van de vorige versie zoals die tot vorige week gold. Daarin stond alleen de algemene term 'gebruikersgegevens'.
Het privacybeleid vermeldt onder relevante wetgeving ook een presidentieel decreet van september vorig jaar. Dat valt op, omdat decreten opdrachten zijn aan overheidsinstanties en geen wetten. Wetten worden pas van kracht na goedkeuring door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat en een handtekening van de president.
Het privacybeleid omvat ook een AI-sectie. Onder verzamelde gegevens zitten nu 'AI-interacties, waaronder prompts, vragen, bestanden en andere soorten informatie die u aan onze AI-gestuurde interfaces verstrekt, evenals de reacties die ze genereren'. TikTok heeft nu geen specifieke AI-dienst waarin gebruikers prompts kunnen invoeren.
TikTok is vanaf deze maand in de Verenigde Staten in handen van een joint venture van diverse bedrijven en investeerders, in plaats van het Chinese ByteDance. Het nieuwe, Amerikaanse bedrijf wordt onder andere verantwoordelijk voor hoe het algoritme werkt. Het algoritme komt op Oracle-servers te draaien en de joint venture is onder meer verantwoordelijk voor het 'hertrainen en bijwerken van de contentaanbevelingen op basis van Amerikaanse data'. Ook moet de joint venture toezien op 'trust & safety', wat in de praktijk neerkomt op het opstellen en beheren van het moderatiebeleid.
Apple zou werken aan een versie van zijn digitale assistent Siri die gebruikmaakt van servers van Google. Tot nu toe was alleen bekend dat Apple de modellen van Google Gemini zou inzetten om de eigen assistent beter te maken.
De eerstkomende versie van Siri met Gemini erin gaat Apple binnen een maand laten zien en die draait op Apples eigen servers, meldt Bloomberg-auteur Mark Gurman in zijn nieuwsbrief over Apple. De versie die het bedrijf in iOS 27 en macOS 27 wil zetten, draait niet langer op eigen servers maar op die van Google.
Door die stap kan Siri gebruik gaan maken van de Tensor-chips van Google, die het zoekbedrijf heeft gemaakt voor AI-taken. Daardoor moet de software meer functies hebben en sneller werken. Dat moet er onder meer voor zorgen dat Siri de context van een gesprek blijft onthouden, zoals een eerder gerucht ook al vermeldde.
Gurman meldt verder dat Apple in eerste instantie alleen sprak met OpenAI en Anthropic over samenwerking rondom Siri, maar dat veranderde afgelopen najaar. Apple vond dat Gemini vooruitging. Een rechter bepaalde ook dat de overeenkomst tussen beide bedrijven rond het gebruik van de Google-zoekmachine in Safari door de beugel kan.
Beheerder van .be-registraties DNS Belgium is bezig met de overstap van Amazon AWS naar een Europese aanbieder. Op die manier wil de beheerder af komen van Amerikaanse afhankelijkheid bij de dienstverlening.
DNS Belgium is al bezig met stappen zetten en wil volgend jaar over, zegt topman Kristof Tuyteleers tegen VRT. "Wij zijn op dit moment bezig met een analyse en een marktbevraging om te kijken naar Europese alternatieven en daarmee een partnership op te starten."
De stap komt niet uit het niets. DNS Belgium is al langer bezig met digitale autonomie voor de bereikbaarheid van .be-domeinen. Dat is belangrijk voor de samenleving, betoogt Tuyteleers. "Is het nog verantwoord om delen van onze kritieke infrastructuurcomponenten, die moeten zorgen voor een weerbare Belgische samenleving, deels uit handen te geven? Wij vinden dat we dat risico moeten verlagen. En we denken dat we dat best doen door die afhankelijkheid van Amerikaanse bigtech af te bouwen." DNS Belgium is de organisatie die .be domeinen uitgeeft en beheert.