Hacker weet 'onhackbare' Xbox One toch te hacken

Hacker Markus Gaasedelen heeft de Xbox One gehackt. Daardoor zou de console in theorie gekraakte games kunnen spelen, al gaat het niet om een eenvoudige hack. De beveiligingsmaatregelen zijn nu voor het eerst omzeild sinds de console in 2013 verscheen.

Consoles zoals de eerste Xbox'en en PlayStations waren berucht – of wellicht juist geliefd – om de jailbreaks en de mogelijkheden om zo gekraakte games te kunnen spelen. Microsoft wilde dat bij de Xbox One anders aanpakken en versterkte daarom de bootrom. Zoals de naam doet vermoeden, wordt de bootrom meteen bij het aanzetten van de console gestart. Hij verifieert vervolgens alle andere delen van het systeem, voordat de console daadwerkelijk mag opstarten. Die bootrom was dusdanig sterk, dat de Xbox One jarenlang als 'onhackbaar' werd geacht.

Dit weekend veranderde dat, toen hacker Markus Gaasedelen op de RE//verse-conferentie de eerste hack van die bootrom onthulde. Hij kreeg de hack voor elkaar door onder meer 'voltage glitching' te gebruiken. Daarbij onderbreek je kort de stroomvoorziening van componenten op de juiste momenten om zo fouten in de code te krijgen. Daardoor wordt de beveiliging van de bootrom omzeild en is het mogelijk om code te draaien die niet ondertekend is.

Hackers krijgen zo veel meer toegang tot de software van de console en kunnen in theorie gekraakte games draaien. Ook maakt dit het makkelijker voor emulators om Xbox One-games te emuleren op andere platforms. Het gaat om een hardwarematige hack, dus Microsoft kan de hack niet zomaar dwarsbomen. De hack werkt ook alleen op de originele One en niet op de latere One X en One S.

Door Hayte Hugo

Redacteur

17-03-2026 • 10:53

38

Reacties (38)

Sorteer op:

Weergave:

Dat de Xbox One nu pas voor het eerst gehackt is heeft volgens mij minder te maken met de goede beveiliging, en meer met de lage populariteit van de console. De Xbox One kent maar weinig exclusieve spellen die niet makkelijker elders gespeeld kunnen worden (legitiem gekocht of anders).

Nog steeds altijd leuk nieuws om te lezen. Het houdt oude hardware relevant. :)

[edit]
Veel reacties op deze post die de context niet begrijpen. "De lage populariteit" die ik noem heeft niets te maken met aantal verkochte units, maar met hoe populair de Xbox One was en is qua platform. De Wii U is "leuker" om te hacken omdat die unieker is en veel exclusives kent (want Nintendo). De Xbox One is meer een soort gesloten spel-PC voor onder de TV als je Kinect wegdenkt. De meeste van de spellen kwamen tegelijkertijd uit op andere platformen, dus de Xbox One als platform is minder aantrekkelijk om te hacken.

De OG Xbox was leuk om te hacken, want goedkope PC hardware die makkelijk op een TV aan te sluiten is in een tijd dat dit niet vanzelfsprekend was. Ook een goede "open" mediaspeler, waar er toen niet veel van waren.

De Xbox 360 was leuk om te hacken. Populair (in aantallen) gecombineerd met (in die tijd) veel exclusives.

De Xbox One had gewoon minder aantrekkingskracht omdat die aspecten mist vergeleken met de vorige generaties.
de meeste spellen komen uit op andere platformen
Dat is niet waar natuurlijk. Veruit de meeste spellen komen uit op alle consoles en niet op één platform. Daarnaast was in de eerste jaren van de One best een hele reeks aan exlusives, waaronder Halo. De One was ook een zeer goede mediaspeler (zoals de One S de goedkoopste UHD speler van die tijd was).
Daarnaast was in de eerste jaren van de One best een hele reeks aan exlusives, waaronder Halo.
Halo 5 was en is de enige Xbox One exclusive en werd niet echt warm ontvangen. De andere Halo-spellen in de MCC waren al eerder uitgekomen op de Xbox 360, dus niet iets wat een nieuwe generatie verkoopt. Als je al geen Xbox 360 kocht om Halo 3 te spelen, dan kocht je er waarschijnlijk ook geen Xbox One voor.
De enige??... Quantum Break, Forza Horizon, Forza Motorsport, Gears of War, Killer Instinct, Sunset Overdrive, Ryse, Ori, State of Decay, Sea of Thieves, Titanfall ... dat waren volgens mij toch echt wel allemaal Xbox One exclusives.
De enige??...
De enige Halo in de serie. Kom op, een beetje begrijpend lezen.

Veel van de spellen die je noemt, kwamen al van de Xbox 360 en/of zijn op PC uitgekomen. Als het op PC uitkomt is het geen Xbox One exclusive.
Wat is dat nou voor onzin. Bij Consoles wordt nooit gekeken of het op de PC uitkomt. Anders vervalt een deel van de Sony exclusives ook. Als een game alleen maar op 1 console uitkomt naast dat het op de PC uitkomt, dan spreken we op dat moment gewoon over een console exclusive.

En het begrijpend lezen, dit is wat je zegt:
Halo 5 was en is de enige Xbox One exclusive
op de zin
Daarnaast was in de eerste jaren van de One best een hele reeks aan exlusives, waaronder Halo
Daaruit is bij begrijpend lezen toch echt het onderwerp 'een hele reeks aan exclusives' waarbij jij aangeeft dat de enige exclusive Halo was.

Als je bedoelde dat Halo 5 de enige Halo-titel exclusive voor de One was, dan had je dat moeten aangeven (al klopt dat ook niet, omdat Halo Wars 2 ook voor de One uitkwam)

[Reactie gewijzigd door SunnieNL op 17 maart 2026 18:06]

Wikipedia: List of best-selling game consoles

Vergelijking:
PlayStation 4 # Home Sony 2013 117.2 million
Xbox One Home Microsoft 2013 ~58 million

Ja, de PlayStation 4 was 2x zo populair als de de Xbox One, in term van aantal verkochte consoles. Kan natuurlijk anders zijn als je vergelijkt in uren game-tijd. Maar 58.000.000 is nog steeds best veel. Er zijn b.v. maar 3.400.0000 huishoudens in Nederland.
Nederland kent 8,5 miljoen huishoudens. Met slechts 3,4 miljoen huishoudens zou het gemiddelde huishouden uit 5,3 personen moeten bestaan.
Ja, je bent correct er zijn er 8.5, 3.4 was het aantal 1 persoonhuishoudens.

Maar nog steeds veel Xbox One's vergeleken met dat ...
Daarnaast was het voor homebrew altijd al mogelijk om de console in 'dev mode' te draaien, waardoor er los van piracy ook minder behoefte aan was.
Er zijn er toch een kleine 60 miljoen van verkocht, interessant zat lijkt me. Maar Xbox had al een dev mode waardoor je eigen software kon draaien, dat neemt een groot deel van het incentive weg om te hacken.

Voor de preservatie van die exclusives is dit natuurlijk wel een goede zaak.
De Wii U was een stuk minder verkocht dan welke Xbox dan ook (13.5 mil Wii U vs 24, 28.3, 58 en 84 mil diverse Xbox'en waar 58 miljoen dus voor Xbox One was). en die is al jaren gehackt. Ik denk dat het vooral erg goede beveiliging was.
Eerder omdat er al een dev mode is voor de Xbox One.
Neen, het was gewoon niet gehacked omdat de beveiliging zo goed was. Je kan die prestatie van zowel Microsfot als deze hacker verkleinen zoveel als je wilt, maar dit is absoluut niet een geval van "niemand probeert het". Populariteit had hier absoluut niets mee te maken. De community die hieraan werkte groeide juist naargelangen de Xbox One ouder werd tot 2020 (toen de Series X overnam) omdat het zo ondoenbaar leek. De architectuur van de Xbox One maakte het gewoon aards moeilijk.
Xbox One security was grensverleggend en heeft allerlei mechanismes opgeleverd die Microsoft later in high value and enterprise toepassingen ook is gaan gebruiken. Deze presentatie door Tony Chen van Microsoft zelf legt het goed uit.

YouTube: Guarding Against Physical Attacks: The Xbox One Story — Tony Chen, Microsoft
Dat was inderdaad ook mijn eerste reactie. Dus ik sluit mij bij jou aan.

Piracy en het ombouwen van PS1/2 was wel een dingetje destijds. Er ging gigantisch veel geld om. XB was bij lange na niet zo populair en de games waren ook niet echt de moeite waard.
Hacks en homebrew bestaan al sinds de Commodore 64, Amiga en zelfs eerder.
Ook op de Nintendo had je al een hack, waarmee je met Floppy's een spel kon spelen.

Heeft verder niks met populariteit te maken.
Je bent in de war met virussen, daar gaat het om hoeveel je kan verspreiden.
Ik zag gisteren al een fijne video van MVG er over die vooral een beetje een samenvatting van z'n talk is: YouTube: After 12 Years, The Xbox One has finally been hacked (10 minuutjes, voor wie niet de tijd heeft voor de volledige talk).
En ook: 10 minuutjes voor mensen (zoals ik) die de volledige talk totaal niet gaan begrijpen :). MVG legt het -voor mij- begrijpbaar uit.
Zijn playlist over game console security is sowieso het bekijken waard. Machtig interessant hoe geniaal de hackers soms waren.
Een procedure die nauwelijks reproduceerbaar is voor hobbyisten.

Het komt erop neer dat dit vooral een technisch interessante doorbraak is voor security‑onderzoekers, maar vrijwel geen praktische relevantie heeft voor gewone tweakers.

Voor de gemiddelde gebruiker betekent dit dus niet dat “modden weer terug is”, of dat er binnenkort een simpele softmod verschijnt. Het is vooral een mooie prestatie binnen de wereld van hardware‑security, maar geen gamechanger voor mensen die hopen op makkelijk homebrew of het draaien van backups.

De echte waarde zit in het onderzoek zelf, niet in praktische toepasbaarheid.
geef het wat tijd en er komt een modchip die al die handelingen doet :)
Vroeger kon je voor een leuke modchip op diverse adresjes terecht. Tegenwoordig moet je het vooral zelf doen, en dat blijft toch wel een uitdaging voor velen.

Bedenk daarbij ook nog dat het alleen om de oude versie van de One gaat, en dat het dan ook nog eens puur om de exclusives zou moeten gaan. Voor de rest kun je namelijk heel makkelijk een PS4 jailbreaken. M.a.w. ik verwacht geen er geen run op.
13 jaar later, dan heeft Microsoft wel echt puik werk afgeleverd :D en hetzelfde geldt voor Markus Gaasedelen 🤘
En dan nog kan het niet zomaar want hiervoor moet je toch gespecialiseerde hardware gebruiken.
Een andere grote reden dat het zo lang duurde is ook te bedanken aan de "developer mode" dat de xbox ondersteunde.

Deze liet het toe dat je toch emulators of andere "niet officiële" software kon laten lopen dus was er niet direct een grote vraag of behoefte voor een hack.
een beetje vergelijkbaar met OtherOS (toen dat nog officieel kon) op de PS3 versus toen Sony dat uit haalde (toen was er HEEL snel een jailbreak voor beschikbaar)
Is dit niet ongeveer hetzelfde als de RGH exploit voor 360 consoles?

EDIT: gevonden, zie https://consolemods.org/wiki/Xbox_360:RGH

[Reactie gewijzigd door s.vanrossem op 17 maart 2026 11:48]

Ik heb zo wat het gevoel dat deze "voltage glitching" bij veel hardware mods voorkomen. Zoals je zelf zie de RGH 3.0 van de 360, de modchip van de nintendo switch gebruikt ook een variant van voltage glitching en nu ook de xbox one
Het leuke is dat de Xbox Kinect wordt ondersteunt voor de Xbox One.

En uiteraard ook de Kinect 2.

Die betekent dat op de gehackte Xbox, Kinect homebrew kan worden gedraaid.
Dit is waarschijnlijk dezelfde exploit waar al een tijd geleden een presentatie over was gedaan? Maar dan zonder de specifieke console te vermelden?
Interessant is dat de hacker in zijn keynote verteld dat hij zo vaak de console moest booten dat de consumer grade EMMC chips kapot gingen. Bij elke boot werd er foutlogging weggeschreven waardoor na dusdanig vaak herstarten de EMMC kapot ging door de hoeveelheid schrijfacties. Hierdoor heeft hij in totaal 5 consoles gesloopt. Na het toepasssen van een industriele EMMC chip heeft hij dat probleem kunnen omzeilen.

Indrukwekkend hoeveel technische skills hij heeft gebruikt om de console te hacken.
Krijg flashbacks van mijn Xbox 360 en GTA. :9

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn