In 2024 waren datacenters goed voor 4,6 procent van het totale elektriciteitsverbruik in Nederland. In totaal verbruikten zij 5100GWh, een hoeveelheid die vergelijkbaar is met het verbruik van bijna 2 miljoen woningen. Sinds 2018 is het verbruik door datacenters meer dan verdubbeld.
Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aandeel in de elektriciteitslevering aan datacenters in 2024 verder is toegenomen. Waar het aandeel in 2021 nog op 3,3 procent lag, is dit in 2024 gestegen naar 4,6 procent.
Volgens het CBS zijn er ongeveer 200 datacenters in Nederland, waarvan de meeste in de regio Amsterdam staan. Een kleine groep grootverbruikers drukt een zwaar stempel op de cijfers: 45 van de grootste datacenters zijn verantwoordelijk voor 90 procent van het totale elektriciteitsverbruik van de sector. Het CBS schrijft de toename van het verbruik dan ook voornamelijk toe aan de groei van deze grote locaties.
Voor de cijfers heeft het CBS alleen gekeken naar datacenters in Nederland waarvoor dit de hoofdactiviteit is. Datacenters van instellingen zoals universiteiten en ziekenhuizen zijn niet meegeteld in deze berekening.