Amsterdam stuurt aan op serverruimte voor Europese klanten in hyperscales

De gemeente Amsterdam wil dat beheerders van nog te bouwen datacentra serverruimte reserveren voor Europese klanten. Daarover gaat wethouder ict en digitale stad Alexander Scholtes vandaag in gesprek, meldt de NOS. De gemeente wil 'meer regie' over de datacentra.

Nederland krijgt de komende tijd zeven grote datacentra, waaronder twee in Amsterdam en vier in de omgeving van Schiphol, in de gemeente Haarlemmermeer. De bouw van dergelijke datacentra is in Amsterdam inmiddels niet meer toegestaan, maar omdat de vergunningen daarvoor al waren afgegeven, kunnen de plannen voor deze hyperscales niet worden tegengehouden.

Nu wil Scholtes de uitbaters van de datacentra in Amsterdam en Haarlemmermeer overtuigen serverruimte te reserveren voor een bedrijf of organisatie uit Europa. Hij erkent tegen de NOS dat de datacenterbedrijven daartoe niet verplicht zijn. "Ze bepalen zelf aan wie ze de capaciteit verhuren. Maar het zou al een enorme beweging zijn als ze überhaupt ruimte reserveren voor een Europese partij."

Een van de partijen met wie Scholtes in gesprek gaat, is Equinix. Het Amerikaanse bedrijf bouwt in de komende jaren twee hyperscales in Nederland. Michiel Eielts, directeur van de Benelux-tak, lijkt niet happig op de plannen van de gemeente: "Wij gaan ons businessmodel niet veranderen", zegt hij. "Zo zit de IT-wereld niet in elkaar. Het zou ook raar zijn als datacentra buiten Europa zeggen: we willen geen Philips."

Cloud Act

Omdat Equinix een Amerikaanse partij is, zou de Amerikaanse overheid via de Cloud Act kunnen verplichten om gegevens te delen van Equinix-servers. Scholtes erkent dat dat 'nog wat kwetsbaarheid' oplevert. Volgens Eielts is zo'n verzoek technisch onmogelijk in te willigen. "We kunnen niet in de servers van onze klanten komen. We zouden zo'n verzoek ook nooit honoreren."

De gemeente Amsterdam schreef eerder al in haar Meerjarenstrategie Digitale Autonomie dat zij de afhankelijkheid van Amerikaanse techbedrijven wil verminderen. Daarvoor start de gemeente onder meer met een pilot met Nextcloud, waarbij honderd medewerkers de Duitse opensourcesoftware gebruiken in plaats van Microsoft Office. Ook wil Amsterdam cloudopslag gaan inkopen bij een Europese leverancier.

Datacenter Equinix. Bron: The Washington Post/Getty Images
Een datacenter van Equinix. Bron: The Washington Post/Getty Images

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

09-04-2026 • 07:53

55

Reacties (55)

Sorteer op:

Weergave:

Ik vind het wel handig om bij zulk nieuws de achtergrond van zo’n D66 wethouder te bekijken om te zien of hij ervaring heeft op het gebied van IT of datacenters. Het blijkt dat hij conservatorium heeft gedaan en politicologie heeft gestudeerd:
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alexander_Scholtes
Leuk idee, maar heeft de gemeente daar wat over te zeggen? Ze hebben al een vergunning afgegeven om die dingen te bouwen. Even los van wat we daar van vinden, heeft de gemeente nu weinig te zeggen hierover.

Nou heb ik wel vaker het idee dat gemeenteraad in Amsterdam een beetje naast de realiteit leeft, maar ze lijken regelmatig uit hun weg te gaan, om het te benadrukken 😄

Maar goed. Vragen kan altijd denk ik maar…
Leuk idee, maar heeft de gemeente daar wat over te zeggen? Ze hebben al een vergunning afgegeven om die dingen te bouwen. Even los van wat we daar van vinden, heeft de gemeente nu weinig te zeggen hierover.
Een gemeente kan veel zaken frustreren die toevallig en niet aantoonbaar gericht invloed hebben op het bouwen en draaien van een datacenter. Daarvoor is uiteraard wel ruggengraat en een goed plan nodig.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 9 april 2026 08:07]

Dat kunnen ze proberen, maar die vergunningen leggen logischerwijs ook plichten bij de gemeente en rechten bij de vergunningnemer. Die rekencentra hebben uiteraard recht op een goede toegangsweg die 24x7 toegankelijk is, elektra, watertoevoer en afvoer, enz. Dit soort zaken moeten gewoon in zo’n vergunning staan, anders kan zo’n rekencentrum geen bedrijfsvoering toepassen. Als de eigenaren van die datacentra doorhebben dat de gemeente de boel frustreert, is een weg naar de rechter zo gemaakt.

En uiteraard kan de gemeente ook eisen en wensen neerleggen (dat dienstverleners zoveel mogelijk uit de regio moeten komen en zo.), maar ook daar moet dan in die vergunning opgenomen zijn.
Dat hun elektra-aansluiting pas in 2039 gereed is, is geheel in lijn der verwachtingen...
En dat die overduidelijke sabotage leidt tot een schadeclaim en dus hogere OZB voor alle Amsterdammers is dan ook geheel in de lijn der verwachtingen.

Dit soort dingen heeft een goede kans te lekken omdat niet iedere ambtenaar het belang van deze wethouder op 1 zet. Er zijn er genoeg die de rechtstaat boven politiek laten gaan.
Mwah, dat kan gewoon landelijke politiek zijn om DC's geen prio te maken voor tennet/liander.
Dat is al kansrijker. Een bevoegde overheid die een beslissing neemt is niet automatisch schuldig, en de rijksoverheid is hierin bevoegd.

Maar naast "onbevoegd" zijn er meer redenen waardoor een overheid verplicht kan worden om een schadevergoeding te betalen. De meest simpele oorzaak is dat de investering beschermd is door een internationaal verdrag. Energie is een sector waarin dit gangbaar is. (Een serieus probleem bij het sluiten van kolencentrales, en de reden dat dat geld kost).
dan moet die schadeclaim eerst nog toegewezen worden. Kan best wel eens op overmacht stuiten.
"Overmacht "? Dat is niet te verenigen met "wil ik niet".
Mwah, 'we hebben de adoptie van warmtepompen en elektrische auto's door de oorlog in het MO niet zien aankomen' is een prima excuus.
Als dat in de vergunningaanvraag is opgenomen, is dat inderdaad in de lijn van verwachting, en is er dus niets aan de hand (anders dan dat het lastig is). Als er in de vergunning 2029 staat, zoals het is aangevraagd bij de netbeheerder (want daar is de gemeente (soms samen met de provincie) voor verantwoordelijk, of minimaal bij betrokken), dan moet er wel een bijzonder goede reden als dat heel erg afwijkt.

Wanneer (niet als) er overduidelijk afspraken bewust niet nagekomen worden, gaat zo'n bedrijf gewoon naar de rechter, en dan moet de gemeente dat bedrijf terecht schadeloos stellen, en dat geld gaat dan niet naar de inwoners van de stad.
Een gesprek begint door te beginnen met het gesprek. Welke kansen je dan onderweg tegenkomt zie je later. Met een beetje geluk kun je Tweede Kamerleden geïnteresseerd krijgen en misschien zelfs Europees parlement. Maar zonder te beginnen. Kom je nergens.
Mja, het Amsterdamse college van B&W en de gemeenteraad hebben wel vaak last van scopecreep. Uiteindelijk is de gemeente verantwoordelijk voor een aantal zaken. En hoe datacenters hun ruimte gebruiken is zeker niet iets waar ze primair verantwoordlijk voor zijn. Dat zal ook wat worden, gaan andere gemeentes bepalen dat de meubelboulevard alleen maar open is voor Nederlandse klanten, of de supermarkten alleen maar spullen mogen verkopen uit de eigen gemeente.

Ik snap het wel hoor, dat je als bestuurder van de hoofdstad drang hebt om verder te gaan. Maar, en het is flauw maar niet minder waar, er zijn binnen de Amsterdamse gemeentegrenzen en binnen de gemeentewet een hoop dingen die niet lekker lopen. Van een organisatie die doodziek is (10% ziekteverzuim, zie ook het akkefietje met de ombudsman), de puinhoop van Waternet, tekort aan betaalbare woonruimte, armoede om alleen maar wat linkse thema's te benoemen.
Zelfde issue met coffeeshops die dan niet maar aan toeristen mogen verkopen
Dat zal ook wat worden, gaan andere gemeentes bepalen dat de meubelboulevard alleen maar open is voor Nederlandse klanten, of de supermarkten alleen maar spullen mogen verkopen uit de eigen gemeente.
Is het hier niet andersom, dat de meubelboulevard in Amsterdam (in Amerikaanse handen) besluit alleen maar aan klanten uit Amerika te verkopen? Ik vind het best logisch dat de gemeente dat niet leuk vind.
Maar dat is niet wat er gebeurt. Amsterdam klaagt dat er alleen maar Amerikaanse toeristen in die Nutella winkel komen. Iedereen kan bij Equinix server ruimte afnemen, ook Europese partijen, alleen die in de regel niet het geld daarvoor...
Ook europese partijen hebben geld om bij equinix colo racks te huren? Waarom zou dat niet? Is het overigens al duidelijk dat het multi-tenant dc's worden? Want dan is het een nonissue. Vaak zijn ze single tenant.
Zoals ik al schreef. Vragen kan altijd, maar het lijkt typerend voor Gemeente Amsterdam om zich te bemoeien met dingen waar ze niet over gaan.
Met welk doel? Europa nog minder interessant maken voor buitenlandse bedrijven die zelfs na dat ze alle formulieren, plichtplegingen en andere steppen hebben genomen en een vergunning hebben weten te bemachtigen toch op eens met hele andere voorwaarden worden geconfronteerd? Ik weet het het is een bananen republiek maar zelfs daar als men wil dat bedrijven investeren weet men dat het constant veranderen van de regeltjes heel erg slecht werkt.

Nee, als een bedrijf verzoekt om een nieuwe datacentra te mogen bouwen en daar goedkeuring voor is gegeven zonder dat er condities aan verbonden zijn die de locale overheid de macht geeft om te bepalen welke klanten gebruik mogen maken van de datacentra dan is dat de overeenkomst. Dat kun je niet even daarna weer veranderen omdat het bedrijf van je neefje ook graag gebruik wil maken van de nieuwe infrastructuur, of omdat je vind dat Europese bedrijven leuker zijn dan Amerikaanse of zo.
Dat zou het zelfde na een bouwvergunning te hebben verkregen voor een nieuwe fabriek op eens te horen krijgen dat 70% van je klanten goed gekeurd zijn maar de andere 30% door de lokale overheid gekozen gaan worden omdat zij het leuker vinden als lokale klanten bij je kunnen kopen. Zo werkt het niet in de groten mensen wereld, ook niet in open lucht gesticht Amsterdam.

Als men zo graag wil praten stel ik voor dat me zich tot een professional went misschien dat die dan kan helpen eventueel gepaste medicatie voor kan schrijven want dat lijkt wel erg hoog nodig voor een aantal mensen bij gemeente Amsterdam.
Als je bedoelt dat regeren per decreet onderstandig is. Dan zijn een hoop mensen het met je eens. Maar er zit een groot gebied tussen niets doen en iets doen.
De gemeente heeft daar simpelweg niets over te zeggen, maar dit bekt wel lekker tegen het gepeupel die verontwaardigd is dat hun huis geen aansluiting krijgt terwijl het bestuur van de openluchtinrichting Amsterdam de datacenters geen stro breed in de weg ligt.
Voor een bouwvergunning heeft een gemeente best wel wat vrijheden. Ze kunnen prima deze eis stellen bij nieuwe aanvragen.
Dat snap ik, maar het gaat hier om datacentra waar al een vergunning voor is afgegeven.
Haarlemmermeer is niet AMSTERDAM!
Amsterdam doet hier precies hetzelfde met Haarlemmermeer wat Trump wou doen met Canada, landje pik.

En net zoals Trump niets te zeggen heeft over hoe Canada zijn zaken regelt, heeft Amsterdam ook niets te zeggen hoe Haarlemmermeer het beleid voor data centers uiteenzet.
Dat is wel meteen de reden waarom alles in Nederland eeuwen duurt, en we honderdduizenden woningen tekort hebben.

Het is tijd om gemeenten te laten focussen, en ze expliciet te verbieden om internationale politiek te laten voeren. Geen reisjes meer naar Barcelona, geen gehobby meer met vergunningen.

Toets in een vergunning alleen wat lokaal relevant is. De provincie gaat al over de regionale gebiedsontwikkeling en dat moet niet dubbel.
Dat is zonder verplichting toch volledig kansloos. Overal piept en kraakt het onder de vraag voor AI, servers reserveren lijkt me niet realistisch.
Los van het achteraf voorwaarden stellen aan het in gebruik nemen. Leuk bedacht, gaat niet zonder meer vliegen.
Die wethouder heeft het kennelijk nog niet goed begrepen.
Het streven is juist om minder gebruik te maken van ICT-producten van Amerikaanse bedrijven.
Wat schaar je onder ict producten? Servers, SAN, Routers, switches, diensten? Er is een heel scala aan wat er allemaal in een datacenter staat.
In dit geval een Amerikaans datacenter.
Check, dus een datacenter mag wel vol apparatuur, software en diensten van Amerikaanse makelij zitten, als het maar eigendom is van een EU bedrijf?

Hoe voorkomen we hiermee dat de dienstverlening wordt gestopt als die datacenter geen enkele hardware/software ondersteuning meer krijgt van de Amerikaanse leveranciers?
Dat betekent dat we in West Europa eens wakker moeten worden en van onze luie kont moeten komen en aan het werk gaan.
Door onze lamlendigheid bestaat er nu niet zo iets als een Europese IT-industrie.
Of zijn we gewoon te dom?
Omdat Amerika ook niks zonder ons kan en andersom. We hebben ook grondstoffen nodig uit China, Afrika, Rusland en noem maar op. Volledig onafhankelijk binnen Nederland betekent terug naar paard en wagen. Dat stadium zijn we al lang gepasseerd.

Dat er in de EU weinig zeer grote dienstverleners zijn heeft denk ik vooral te maken met nationaal denken en minder in EU termen denken. De echte grote bigtech zie je vooral in grote landen zoals China en de VS.
Alles.
Dus ook alle vormen en soorten van software, clouddiensten, sociale media, mailservers, etc.etc. noem maar op.
Nou, succes zou ik zeggen. Er is geen enkele datacenter waar niks Amerikaans in zit. Zelfs de machines van ASML hebben Amerikaanse onderdelen. Links om of rechtsom, volledige controle is een utopie. Wat wel kan is minder afhankelijkheid.
De vraag hier zou moeten zijn of we dat in Brussel moeten regelen in plaats van in Den Haag. In Amsterdam is zeker niet de goede plek. Amsterdam heeft genoeg eigen problemen.
Die vraag moet je ook niet stellen aan datacentra maar aan de afnemers van diensten of producten. Zolang de vraag er is zal een datacenter leveren naar vraag.
Blijft ook altijd leuk dat mensen denken dat als de hardware van een USA bedrijf is dat je dan bij alle software kan die er op draait.

Je kunt gewoon veilig compute doen op USA servers en USA owned hardware zolang je maar zorgt dat je software laag zijn eigen encryptie gebruikt.

voorbeeld, Als je een hypervisor service host op deze servers en daarin guests aan maakt voor jouw compute dan komt de eigenaar nooit bij de data als je het goed doet.

Daarnaast heb je ook al kant en klaar oplossingen die je mee kunnen helpen als:
Azure Confidential Computing – Protect Data In Use | Microsoft Azure

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 9 april 2026 08:14]

De data beschermen kan wellicht met encryptie en andere middelen, maar je kunt de beschikbaarheid van je data niet garanderen als die staat op een server van een bedrijf dat zijn oren moet laten hangen naar de nukken van zijn regering.
Theorie?
Niet voor die rechter van het Internationale Gerechtshof die een uitspraak had gedaan wat de US regering niet beviel en Microsoft de opdracht gaf zijn MS-account af te nemen; hetgeen geschiedde.
En wat die garantie waard is van de directeur van de Benelux-tak t.a.v. de cloud act en de bescherming van data van EU-klanten: Twee weken voordat die rechter zijn MS-account kwijt raakte had de baas van MS-Europa nog verzekerd dat ie zou vechten voor de belangen van de MS-klanten.
I rest my case
Je hebt het nu niet meer over compute maar over cold storage. Dat is iets anders.

Voor compute kun je any platform ten allertijden gebruiken.
Haarlemmermeer, niet echt Gemeente Amsterdam.
De vergunning is gewoon afgegeven, dus laat dat bedrijf met rust. Ik snap sowieso niet waarom Nederland met 18 miljoen inwoners maar liefst 342 gemeenten heeft. Kijk naar Tokio (35–40 miljoen inwoners) en Shanghai (24+ miljoen).
Omdat een gemeente an sich gewoon een dorp (of stad) was, die wat lokale dingetjes moest regelen. Het probleem met grotere gemeenten is dat ze de lokale dingen slechter regelen (daarom hadden we ooit die gemeenten, zodat het rijk niet hoeft te bepalen of de brievenbus op de Dorpsweg of bij de Bakkerstraat moet komen), en de grotere dingen niet kunnen regelen.

De gemeente Amsterdam laat hier keurig zien geen (datacenter-)beleid te voeren tot het te laat is, en dan te proberen dingen alsnog even te ritselen. Dat had dus landelijk gedaan moeten worden, en veel eerder. Helaas was men op landelijk niveau veel te druk met andere blijkbaar dringender issues zoals het afbreken van de rechtsstaat en het beledigen van (andere) politici.
Ik snap dat Equinix niet op de servers kan, maar in hoeverre kunnen ze al het verkeer aftappen (of een selectie) die over hun lijntjes naar buiten loopt?

Als het over belangrijke data gaat kan dat interessant zijn als je het later weet te ontsleutelen.
Daarvoor hoef je niet in een datacenter te zijn. Genoeg lijntjes waar je data kan aftappen om het jaren later te ontsleutelen. De waarde van die data is dan meestal vrij laag terwijl de kosten om zoveel data op te slaan voor later enorm is, laat staan de decryptie van dergelijke hoeveelheden data.
Dat is best doable, in een datacenter worden crossconnects tussen racks altijd door het dc zelf aangelegd. Ze weten precies welk vezeltje tussen welke racks (of naar buiten) gaat. Men zal het wel merken aan de demping omdat er licht uit moet treden op een manier, maar als je dat van begin af aan doet is 2db extra demping - mits binnen specs - gewoon 'oke goed genoeg' voor veel engineers. Defensie however wil dat elke las en elke km vezel geregistreerd wordt en heeft hele strenge eisen daarentegen. Die gaan het wél merken. Maar de gemiddelde network engineer die gewoon als opdracht heeft een paar racks aan elkaar te knopen zegt: het lult, dikke prima.
Er staan rond Amsterdam en Schiphol natuurlijk ook heel veel datacenters niet niet in Amerikaanse handen zijn. NTT heeft bij Schiphol meerdere datacenters en NTT is Japans. Hier is de cloud act niet op van toepassing.

Voorheen waren er ook datacentra van KPN, nu zijn die van NorthC, maar geen idee wie daar achter zit.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn