De gemeente Amsterdam wil minder afhankelijk zijn van Amerikaanse techbedrijven. In haar digitaliseringsstrategie laat de gemeente weten dat zij de komende jaren steeds meer Amerikaanse diensten wil vervangen door Europese alternatieven.
Amsterdam wil dit jaar onder meer een pilot gaan draaien met Nextcloud, waarbij een groep van honderd medewerkers de Duitse opensourcesoftware gaat gebruiken als alternatief voor Microsoft Office. Dat schrijft de gemeente in haar Meerjarenstrategie Digitale Autonomie. Op basis van deze pilot wordt onder meer bepaald in hoeverre het haalbaar is om over te stappen en of Nextcloud een volledige vervanging kan zijn voor Office of slechts gedeeltelijk.
Daarnaast wil de gemeente onderzoeken of ze een deel van haar cloudopslag bij een Europese leverancier kan inkopen. Momenteel heeft Amsterdam een contract met Microsoft voor het afnemen van 226TB aan opslagcapaciteit op SharePoint, maar dat is niet voldoende. De inkoop van extra opslagcapaciteit verloopt nu ook via Microsoft, maar de gemeente wil dat in het vervolg mogelijk bij een Europees bedrijf inkopen.
Op de langere termijn, namelijk binnen vijf jaar, wil de gemeente dat minstens 30 procent van de gebruikte cloudopslagdiensten en applicaties ondergebracht zijn bij Nederlandse of Europese leveranciers. Ook moeten alle bedrijfskritische processen dan draaien op platforms van dergelijke bedrijven. Binnen tien jaar wil Amsterdam geen gevoelige gegevens van inwoners meer onderbrengen op cloudplatforms van Amerikaanse partijen. Momenteel gebruikt de gemeente nog volop Microsoft Azure, maar Amsterdam wil uiteindelijk grotendeels verhuizen naar alternatieven als een 'Rijkscloud', waaraan de Nederlandse overheid nu werkt.
/i/2007478900.png?f=imagenormal)