'Japanse marktwaakhond voerde inval uit bij Microsoft vanwege cloudpraktijken'

De Japanse markttoezichthouder JFTC zou woensdag een inval hebben gedaan bij kantoren van Microsoft in Japan. De Amerikaanse techreus wordt volgens bronnen van Reuters verdacht van antitrustgedrag. Het bedrijf zou cloudklanten verhinderen om andere diensten te gebruiken.

Japanse organisaties en bedrijven die Microsofts cloudplatform Azure gebruiken, zouden ongepaste beperkingen van Microsoft opgelegd krijgen voor gebruik van concurrerende clouddiensten. Dit meldt een anonieme bron aan persbureau Reuters. De Japanse Fair Trade Commission (JFTC) zou niet alleen naar de lokale tak van de cloudaanbieder kijken, maar ook opheldering vragen aan het Amerikaanse moederbedrijf.

De JFTC weigerde Reuters commentaar te geven op het bericht van de inval. Een woordvoerder van Microsoft Japan verklaarde dat het bedrijf 'volledige medewerking verleent' aan verzoeken van de Japanse toezichthouder.

cloud computing stock (bron: 	pingingz/Getty Images)
cloud computing stock (bron: pingingz/Getty Images)

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

25-02-2026 • 20:21

22

Submitter: Tribits

Reacties (22)

Sorteer op:

Weergave:

Het bedrijf zou cloudklanten verhinderen om andere diensten te gebruiken.
Hoe zouden ze dat dan bewerkstelligen?
Nou zo:

Lagere licentiekosten als je hun software op hun eigen cloud draait (en hogere kosten bij concurrenten).
Bundelkortingen die vervallen als je deels naar een andere provider gaat.
Langlopende contracten of minimumafnames.
Technische lock-in, zoals proprietary diensten of complexe migraties.
Hoge kosten om data te verplaatsen (egress fees).

Formeel mag je weg, maar in de praktijk wordt overstappen duur of ingewikkeld. Dat is precies waar toezichthouders naar kijken: is dit normale concurrentie, of misbruik van marktmacht?
Koppel verkoop op Telecom is toch ook toegestaan. Dit hindert ook de overstap want mobiel wordt duurder als je vast opzecht. Dus wat is een aanbieding en wat is binding is best lastig.
Kosten voor contractbreuk zijn wat dat betreft transparant, plus je breekt gewoon je lopende contract. Maar als je contract verlopen is word je niet opeens met weet ik veel wat voor kosten opgezadeld zodra je besluit naar een andere provider te gaan.
[...]

Hoe zouden ze dat dan bewerkstelligen?
Uitwisseling van gegevens/data en compabiliteit of integraties beperken waarmee je gedwongen wordt om Microsoft producten af te nemen. En daarmee elke oplossing gaat zoeken binnen de portfolio van producten aan Microsoft.
Pin me er niet op vast want ik weet de details ook niet, maar ik vermoed dat dit gaat over dingen als GitLab vs GitHub, Amazon AWS vs Microsofts eigen serverpark (die volgens mij gewoon bij Amazon draait trouwens) etc.

Azure is wel heel erg gebouwd op Microsoft dingen & niet zo geintresseerd in koppelingen met andere partijen, op zich logisch natuurlijk maar ik snap ergens wel dat er weer het verhaal "monopolie positie" speelt.
Amazon AWS vs Microsofts eigen serverpark (die volgens mij gewoon bij Amazon draait trouwens)
Echt waar, enkel in Japan dan? Ik vind dat nergens terug. Waarom zou Microsoft (Azure) in een Amazon DC draaien?
Het bronartikel vermeldt de volgende cryptische zin:
Microsoft Japan is suspected of setting conditions that effectively shut out other services by limiting access to popular services on other cloud platforms, the source said.
Tja, onduidelijk... Als je even zoekt vind je deze uitleg in the Japan Times:
The firm is suspected of making its software services, including "Microsoft 365" — known for apps such as Teams and Word — inaccessible on cloud servers other than Azure, local media including the Yomiuri Shimbun said.
Dat is duidelijker. Mogelijk ook hogere tarieven vragen vanaf andere cloudproviders, volgens nippon.com . Maar het is onbekend hoe betrouwbaar deze reden is
Ja, en het is niet anders bij Amazon's AWS..
Raar want de markt plaats bevat enorm veel 3rd party, purview support full integratie met diverse 3rd party en heeft meer dan 150 partner connectors en support AWS integratie.


Dus om nu te zeggen dat het locked is of geen support voor 3rd party is vreemd.
Valt me delaatste tijd wel op dat er alleen maar negative berichten worden geplaatst over big tech maar de positive worden geskipped.


Waar blijven bijvoorbeeld de launches van Azure local en M365 local sovereign clouds, Een van de grootste aankondigingen in ms land Maar blijft still Op tweakers. Je kun nu 100% sovereign cloud draaien op Nederlandse hosting stack.
Omdat dat schijnproducten zijn; dit valt nog steeds onder de vlag van Amazon of Microsoft en dus ook onder de CLOUD-act. Dat geeft dus geen enkele extra zekerheid ten opzichte van de huidige aanbiedingen, ook al proberen ze het wel zo te verkopen.
Je hebt blijkbaar niet gelezen hoe dit werkt want staat juist los van de cloud act. Dat is de hele opzet.


Kun je aangeven hoe Volgens jouw er data overdracht plaats zou kunnen vinden op een van internet disconnected cloud bij jouw in de bunker waar azure local en M365 local op draaien?
Bedoel je met sovereign cloud dat die cloud propositie niet onder de patriot act valt?
Klopt,


Sovereign azure local en sovereign M365 local instaleer je zelf op je eigen hardware of in de hardware van je msp hoster. MS Heeft hier geen enkele toegang tot.


Het kan zelfs volledig disconnected van inet draai Als je wilt. Hiermee ben je compleet los van usa cloud act want je beheert zelf de hardware, os, en de paas en iaas die er op draaien.


@Fucitol zodat ik niet 2x hoeft te reageren

Een ohv of kpn of any nl hoster Zou Dit ook kunnen doen.

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 25 februari 2026 23:03]

Dit zet de berichtgeving van Reuters eerder vandaag mogelijk ook in een ander kader:

Bert Hubert werd ook vermeld.
Nou dat soort praktijken zijn Microsoft niet vreemd. Al vaak genoeg gebeurt in de geschiedenis.
Best wel wat eigenlijk, even op een rijtje:

1. U.S. – Browser/OS Monopoly (1998–2001)
2. EU – Media Player Bundling (2004)
3. EU – Browser Choice (2009 & 2013)
4. EU – Server Interoperability (2004–2008)
5. U.S. & EU – Settlements over Windows Media and Server Issues
6. Activision Blizzard Acquisition Scrutiny (2022–2023) (later wel goedgekeurd)
En nu 7. Japan Fair Trade Commission Raid (2026)

Eerste keer dat Japan echt optreed.
Raar blijft wel dat Microsoft al jaren op de vingers wordt getikt voor zaken die Amazon en Google ook zeker doen. En alle zaken die de EU gewonnen heeft achteraf allemaal best onzin waren, want het was niet alsof er 20-30-50 Europese partijen klaarstonden om deze monopolies te doorbreken. Browser oorlog? Netscape ging dood door Explorer, en Chrome kwam en overheerst nu de markt. Media player. Helemaal niets. Geen Europees alternatief. De downloadende medemens gebruikte VLC, een specifieke DivX afspeler maar verder ook weinig.

Hoe de andere big tech deze dagen het internet vormgeven is veel schadelijker dan Microsoft ooit gedaan heeft.

[Reactie gewijzigd door Genosha op 25 februari 2026 21:09]

Microsoft is hier al sinds de pc-dos tijd mee bezig ! ver voor alle anderen. Die hebben puur deze tactiek vaak uit noodzaak gekopieerd ! omdat de overheden er al > 30 jaar niet in slagen om Microsoft echt aan te pakken. Houd dus eens op met geschiedvervalsing. Gelukkig is linux nu zo goed dat het prima geschikt is voor dagelijks gebruik.
De Mediaspeler zaak was dan ook naar aanleiding van een klacht door RealNetworks (een ander Amerikaans bedrijf) en had niks te maken met het beschermen of klagen door Europese spelers... het ging om gelijke toegang tot de Europese markt. De hele oorsprong van het onderzoek begint bij een klacht van Sun Microsystems (ook al een Amerikaanse speler), die vond dat Microsoft oneerlijk was met het toekennen van licenties.

Wikipedia: Microsoft Corp. v European Commission

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn