Nederlandse overheid test Frans alternatief voor Teams, Zoom en Webex

De Nederlandse overheid zet pilots op met tools voor digitale soevereiniteit die de Franse overheid gebruikt, zoals Visio voor videovergaderen. Frankrijk verplicht dit alternatief voor Amerikaanse tools als Teams, Zoom en Webex vanaf 2027 voor alle overheidsdiensten.

De tests met onder meer Visio 'worden gebruikt om te onderzoeken en te waarborgen dat implementaties voldoen aan de Nederlandse wetgeving en richtlijnen op het gebied van onder meer cybersecurity en de Wet open overheid', verklaarde demissionair staatssecretaris Eddie van Marum. Hij reageerde op vragen die Kamerlid Barbara Kathmann vorige week tijdens een overleg stelde over het voorbeeld van Frankrijk.

"Net als Frankrijk doet de Nederlandse overheid onderzoek naar autonome communicatiemiddelen voor bijvoorbeeld chats en videovergaderen", antwoordde de demissionaire bewindsman voor Digitalisering. Voor videovergaderen noemde hij expliciet de Franse tool Visio en ook de videovergaderfunctie van Nextcloud. Eerstgenoemde is door Frankrijk ontwikkeld, terwijl laatstgenoemde afkomstig is van het Duitse bedrijf Nextcloud.

De demissionaire staatssecretaris voor Digitalisering stipte aan dat de proefprojecten ook testen of de gebruikte videovergadertools kunnen 'aansluiten bij de verschillende fysieke vergaderruimten van de Rijksoverheid door het hele land'. Zo'n aansluiting moet hybride vergaderingen mogelijk maken.

Opzeggen ten gunste van alternatieven

De Nederlandse overheid heeft contact met Frankrijk over het onderbrengen van gevoelige ict-delen bij binnenlandse bedrijven. Dit gebeurt dan in plaats van kritieke ict-diensten afnemen bij grote techaanbieders die veelal Amerikaans zijn. Het voornaamste struikelblok is volgens Van Marum niet de inkoop van alternatieve producten en diensten, maar de gevolgen wanneer de overheid een aanbesteding intrekt of een bestaand contract opzegt. Dat zou primaire overheidsprocessen raken, legt de demissionaire bewindsman uit. Hij voegt daaraan toe dat er niet altijd alternatieven voorhanden zijn.

Verder liet Van Marum weten dat de Nederlandse overheid voor chatfunctionaliteit kijkt naar opensourcesoftware. Daarbij noemde hij geen concrete namen van producten of technologie.

Nederland vlag

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

04-02-2026 • 08:28

103

Submitter: eagle00789

Reacties (103)

Sorteer op:

Weergave:

Mooie stap! De Nederlanse overheid zet 'Meet' óók in in hun omgeving van opensource applicaties.
https://minbzk.github.io/mijn-bureau/

Voor de devs: als er interesse is om bij te dragen aan deze tool, check
https://github.com/suitenumerique/meet

Het Matrix kanaal van deze tool (en dus ook de NEderlandse test:
https://app.element.io/#/room/#meet-official:matrix.org)
Hé, dit ziet er al verder ontwikkelt uit dan de gesprekken vaak doen vermoeden.


Zeker als je bedenkt dat simpelweg 95% (als het geen 99 is ..) van het kantoorwerk document hier, spreadsheet daar is. Dat zegt niks over de kwaliteit verder, maar veel fancy stuff is echt niet nodig.
Tsja. We denken ook in bepaalde mate vooruit. Daarom nemen we kritieke IT diensten niet af vanuit China, Rusland of Noord-Korea. Maar Amerika was altijd een redelijke trouwe bondgenoot. Dat soort ontwikkelingen zijn moeilijk te voorspellen. Straks nemen we IT diensten af van Frankrijk, en gaat daar een rechtse populist ook dreigementen richting Nederland uiten. En dan op Tweakers: zou zo mooi zijn als we wat meer vooruit zouden denken.
Het is opensource en hoewel er overal Frankrijk staat heeft zowel Nederland als Duitsland zijn eigen suite en werken de drie landen nauw samen.


Dus Frankrijk kan doen wat ze willen, maar ze hebben geen controle op de manier zoals de VS dat nu wel heeft. Er wordt namelijk geen dienst met bijbehorende infrastructuur afgenomen. Dat wordt zelf opgetuigd.

[Reactie gewijzigd door Caelorum op 4 februari 2026 08:41]

Dat klopt. Dit Visio project is vorige week toevallig geaccepteerd in de Digital Public Goods Alliance. De diensten in La Suite / MijnBureau worden ontwikkeld als digitale gemeenschapsgoederen die het publieke belang moeten dienen.
Ik hoor Big Tech al denken: open source + service contract = nieuwe dienst = gewonnen aanbesteding.
Dat zou goed zijn, toch? (Al denk ik niet dat ze zo denken, want hun model draait om eigendom van de software. Ik denk dat er nieuwe partijen ontstaan.)

Essentieel is daarbij dat alle verbeteringen aan de software daadwerkelijk in de open source software plaatsvinden, niet in een vendor eigen schil er bovenop. Dat zal afgedwongen moeten worden door de licenties van die software + de (aanbestedingen en) contracten van de overheidsinstellingen.

Dan kan de dienstverlener echt nog uitsluitend dienstverlenen. Op elk moment (bijv. bij aflopen contract) kan de instelling naadloos overstappen op een andere dienstverlener, zonder enige migratie of aanpassing van de eigen werkprocessen.
Garanties heb je nooit, in theorie kan ook het dorp 5km in opstand komen, maar Frankrijk valt met de EU in ieder onder dezelfde paraplu als Nederland. Dat zorgt in ieder geval voor een nauwere band: overkoelende inspraak, de economische verwevenheid is groter, en het verschil in grootte kleiner.

Je ziet nu al dat de Amerikaanse economie zichzelf in de voet aan het schieten is met al deze protectionistische maatregelen. Flink Frankrijk zoiets bij zijn buurlanden, dan gaat dat tien keer zo hard.
Ik ben het met je eens dat Frankrijk en Nederland meer verwezen zijn. Maar vergis je niet, de handel tussen Nederland en de VS is groter dan tussen Nederland en Frankrijk (niet zo gek want de VS is veel groter). Europa en de VS zijn economisch enorm verweven. We vallen niet onder dezelfde paraplu hemelsbreed, maar op veel vlakken doen we dat wel. Zoals Rutte zei: Europa en VS kunnen niet zonder elkaar.
Wat bedoel je exact? Dat we minder Europees moeten handelen en meer vanuit Nederland zelf?

Rechts als de dreiging zien is dan vrij paradoxaal want de nexiteers zitten veelal in die rechtse hoek.

Ik denk dat het gevaar potentieel vooral komt van andere werelddelen die andere belangen hebben ongeacht of ze (extreem) rechts of links zijn.

Toen Trump vol in de aanval ging om Groenland in te willen lijven vond ik het mooi om te zien hoe de linkse en rechts gelederen zich deden sluiten. Zowel Elsevier als joop.vara.nl waren het eens n keer eens met elkaar. Pas zodra dat buiten-Europese gevaar wat afzwakte, kwam hun afwijkende opinie weer bovendrijven.

Ik vond het hoopgevend om te lezen dat zodra belang van Europa in gevaar kwam op dat vlak in ieder geval iedereen op één lijn zat.

---

Maar laten we even advocaat van de duivel spelen: Zodra Frankrijk net zo gevaarlijk wordt als de VS, China of Rusland dan moeten we ons afvragen hoe we dat binnen de EU zover hebben laten komen....
Voorlopig is het verschil dat Frankrijk in de EU zit. Daarnaast laat Trump de agressieve opstelling ringing de EU wat meer zien. Maar de America first instelling is natuurlijk al jaren aan de gang, onder democratische en republikeinse presidenten. Maar men wil het gewoon niet zien. Zelfs nu nog.
Vergader ruimtes hebben vaak al hardware geschikt voor zoom en teams van alle grote en bekende merken. Niemand zit te wachten om op aankloten met kabeltjes. Zonder geschikte hardware is dit gedoemd om te falen.
Dit is in bepaalde mate al mogelijk met Visio en er komt nog meer integratie aan. Ik was vorig jaar op een hackathon in Parijs, georganiseerd door de mensen achter Visio. Het winnende team was juist een integratie met het SIP protocol, waardoor bestaande hardware kan worden gebruikt. Op dit moment wordt eraan gewerkt om dit volledig in de applicatie op te nemen en ik vermoed dat dat niet meer lang zal duren.
Als alle overheden hier verplicht op overgaan is de hardware binnen no time compatibel.
Dat zou ik ook verwachten, maar bij ons op 't werk hebben we van die grote professionele video conferencing hardware gekocht die op Skype draait, een jaar later stopte Skype er mee. Dat was niet hun fout, dus geen garantie, werd ook niet meer omgebouwd naar iets anders: E-Waste.

En sja, aankloten met kabeltjes... als het echte pc's waren, dan zou je eenvoudig van skype naar teams naar vision kunnen schakelen zonder alle vergaderruimtes opnieuw om te hoeven bouwen.

[Reactie gewijzigd door Indy81 op 4 februari 2026 08:46]

Dit is dus ook iets wat met meer open source firmware kan worden tegengegaan.

Als we echt e-waste willen tegengegaan is open source toegang tot je hardware/firmware vereist om (in)planned absolence tegen te gaan.

Is natuurlijk niet triviaal qua wetgeving en de kennis/support die er dan wel moet zijn. Europa lijkt wel die weg in te slaan.
"Als alle overheidsinstanties van de EU lidstaten hierop overgaan is de hardware binnen no time compatibel."

Fixed that for you... ;)

Hopelijk krijgt dit tractie in meer landen en springen ze samen op dezelfde kar. Landen waar meer nationalistische overheden aan de macht zijn zullen eerder in een "we doen het wel zelf" kramp schieten en dan gaat het nooit/moeilijk lukken natuurlijk.
Waarom beperken tot EU-lidstaten?
Ik denk alleen al dat Frankrijk hier aardig wat kan afdwingen. Nederland is maar een klein land, maar Frankrijk heeft best wel wat te zeggen op wereldtoneel.
Dat is zo! Maar veelal draaien die dingen gewoon Android. Daar staat dan een Teams, Zoom of WebEx client op. Het is echt niet onmogelijk om die fabrikant te vragen (betaling?) een andere client te ontwikkelen.

Zo heel erg lastig is dat niet.
Nou, de overheid heeft een flink aantal Webex-boards staan...


Het is inderdaad niet onmogelijk om Cisco te vragen een concurrerende client daarvoor te schrijven (hebben ze tenslotte voor Teams gedaan), maar ik denk dat ze lachend de telefoon ophangen.

(edit: wat @Caayn zegt, 3rd party is wel mogelijk, Zoom en Google kun je ook op Webex-boards gebruiken, maar het OS vereist nog steeds een registratie op het Webex- of Teams-platform, en daar wil je nou net van af.)

[Reactie gewijzigd door RefriedNoodle op 4 februari 2026 09:25]

Hoezo? RoomOS, waar de schermen van Cisco op draaien, heeft gewoon native apps/ondersteuning voor o.a. Microsoft Teams, Google Meet, Zoom Zoom, Miro en zelfs ondersteuning voor WebRTC.

Waarom zou een extra optie ervoor zorgen dat Cisco lachend te telefoon ophangt?
Lachend de telefoon ophangen en daardoor een grote klant kwijtraken? Dat lijkt me bijzonder dom van Cisco's kant.
En het is gewoon software dat op die hardware draait wat het mogelijk maakt om teams of zoom te gebruiken. Software die ook aangepast kan en zal worden wanneer een grote klant dat eist.
Het mooiste is dat het met team en zoom nog steeds niet werkt dus het kan er alleen maar beter van worden.
Als iets goed werkt is het aankloten met kabels.

Wij hebben hier ook van die draadloze systemen met kastjes en het is altijd gekloot, zeker met externen.

Op het eigen kantoor gewoon een groot presentatiescherm met docking en werkt altijd.
Ik heb vergaderruimtes gebruikt die ingericht waren voor webex... Die hardware deed het dan weer niet met teams. Niks nieuw aan.
Precies wat er mis is met die hardware. Ze koppelen je verplicht aan software van merk X of Y want ze werken niet goed met alternatieven. Alleen daarom zou je al een alternatief zoeken. Die hardware moet dan maar iets breder gaan ondersteunen. En als deze Visio wat breder gebruikt gaat worden komt die ondersteuning vanzelf wel.
Wat ik in de praktijk zie is dat die complexe schermen vooral gebruikt worden om een HDMI in te pluggen😀
Is dit luxe of noodzaak? Het is wel fijn, die oude cisco spullen vroeger waren fantastisch in gebruik, maar nu zie je ze nooit meer in gebruik en plugged iedereen HDMI-kabels. Zelfs op universiteiten zie je dat nog gebeuren, dus wellicht is het niet echt super noodzakelijk?
En beetje vreemd om te zeggen dat ze net als de Fransen naar alternatieven van eigen bodem kijken. De Fransen kijken niet, ze doen werkelijk wat. Kunnen we gezien het laatste nieuws niet van onze overheid zeggen. Het is niet voor niets dat wij bij de Fransen moeten gaan kijken en niet andersom.
En dan nog durven stellen dat het aan de eisen van openheid moet voldoen.... Hoe open is teams? Hoe open zijn al die buitenlandse clubs?
Klinkt alsof ze zoeken naar een excuus om niet verder te kijken.
De Nederlandse overheid doet al actief mee met dit La Suite project van de Franse overheid. We kijken niet alleen maar toe. Er zit een team bij de Rijks ICT Gilde die actief ontwikkelen aan MijnBureau, de Nederlandse overheidstegenhanger van La Suite numérique.

De overheid begint te snappen dat we Open Source moeten gaan. Maar tegelijkertijd wil de overheid graag enterprise supportcontracten afsluiten. Die partijen zijn er in Nederland wel voor La Suite/MijnBureau, maar deze hebben nog niet echt de schaal om de hele overheid te ondersteunen. Dat is wel mogelijk, maar dan moet er wel commitment komen vanuit de overheid. Het is dus een beetje een kip-ei verhaal.

Disclaimer: ik werk zelf voor een van deze marktpartijen.
Prima om te horen dat er in ieder geval wat gebeurd. Maar als ik lees dat frankrijk met van alles bezig is en Nederland naar azure aan het migreren is dan heb ik niet de indruk dat de overheid overtuigd is.
Jawel, onze overheid werkt ook samen met de fransen, ook op deze repos.
Visio is opensource:
https://github.com/suitenumerique/meet

[Reactie gewijzigd door RielN op 4 februari 2026 09:53]

Dat is in ieder geval positief om te horen na zoveel nieuwe over het bedrijf rond digiD, rond migratie van de belastingdienst naar azure, van de DNB die zijn eisen verlaagd op microsoft servers omdat security goed doen lastig is etc etc etc.

De berichtgeving uit nederland geeft niet veel vertrouwen.
Klok... klepel.... !
...ze doen werkelijk wat. Kunnen we gezien het laatste nieuws niet van onze overheid zeggen.
Dat de overheid iets wil gaan doen is nou precies de kop van dit artikel:
Nederlandse overheid test Frans alternatief voor Teams, Zoom en Webex
En dan je volgende stelling:
En dan nog durven stellen dat het aan de eisen van openheid moet voldoen.... Hoe open is teams?
Dat is precies waarom de Nederlandse overheid het gebruik van Teams vermijdt. Ze gebruiken WebEx. Ook niet ideaal, maar al een stuk meer gericht op privacy dan Teams.
Teams was maar een voorbeeld. Hoeveel hebben we niet gelezen de laatste tijd over dat ze naar Azure/O365 migreren? En dat de club waar digiD zit word overgenomen door amerikanen? etc etc. Hoe de DNB zijn mail security verlaagd op servers van Microsoft? En ga zo maar door.
Beetje grappig om Teams te vervangen door een product met de naam van een ander Microsoft Office deel 😞
Tjsa... "Visio" is het Franse woord voor "Video". Dat doet mij denken aan het woord "Visueel". Alles moet zo Frans mogelijk in Frankrijk.
Visio is vooral een Latijns woord met dezelfde betekenis.
Jup maar ook Frans.
In die volgorde :) .
Het woord ‘datum’ bijvoorbeeld gebruiken wij ook in het Nederlands, maar het is in principe gewoon Latijns natuurlijk.
"Je maintiendrai" staat ook overal maar is in principe gewoon Frans. ;)
Nu alleen nog even wachten tot iemand in Frankrijk een "Fenetre 12" OS uitrolt...
Beetje grappig om Teams te vervangen door een product met de naam van een ander Microsoft Office deel 😞
Was ook het eerste waar ik aan dacht. Maar een snelle Google DuckDuckGo search leerde mij dat deze naam een erg generieke naam is voor een grote hoeveelheid aan producten en diensten, dus ik verwacht niet dat Microsoft snel over zal gaan tot claims m.b.t. naamrechten o.i.d.
Maar gelukkig is het ook niet meer dan een naam en zitten daar dus (in dit geval) geen verdere beschermingen op. ;)
In het Franse La Suite numérique pakket heet het inderdaad Visio, maar in het Nederlandse MijnBureau pakket wordt het gewoon Meet genoemd.
Dit is ook wat ik dacht 8)7
En de source code staat op Github (US, Microsoft). Prima site, maar in dit verband toch niet echt handig gekozen...
Op zich fijn, maar is Visio echt een volwaardige vervanger van Teams? Teams is veel meer dan een videobelapplicatie.

Op m’n werk maken we heel veel gebruik van Teams. Er zit echt heel veel collaboratiefunctionaliteit in, naast het videobellen.

Maar goed. Het is in elk geval fijn dat er serieus naar gekeken wordt. Hopen dat het wat wordt.
Chatten, bellen en vergaderen zijn de hoofdmoot.

Ik ben tot op de dag van vandaag een koele minnaar van bvb al die geïntegreerde documentbeheersystemen in Teams. De UI is te druk, het werkt traag en even terugwisselen naar een chat verstoort het ook. Nee, dat moet er niet in.

Een linkje delen waarna iedereen naar hetzelfde gedeelde document kijkt is voldoende.
Je vergeet de hele compliance stack.
Overheid moet bewijzen dat elke chat integer is, niet mee gerommeld is en dat aan kunnen tonen ook voor deleted en dat moet hele tijd bewaard blijven. Tenzij het privé is dan moet een gebruiker het uit het comiance systeem kunnen halen. Dat is een grote uitdaging
Werk voor de auditors. Zal wel een paar jaar duren voor alle (nieuwe) findings opgelost zijn. Maar ze zijn vast nu ook niet klaar met alle bestaande findings.
Het is geen volwaardige vervanger, maar die zoeken ze ook niet. Ze zoeken een vervanger voor:
Teams, Zoom en Webex
Videovergaderen dus. Ik denk dat dit een hele goede stap is, ook voor het opsplitsen van functionaliteit. Want zeg nou zelf, je maakt jezelf volkomen afhankelijk van één applicatie die meerdere doelen dient. Als je dit nu opsplitst dan is het later veel makkelijker overstappen mocht er een beter alternatief komen.
Zijn we in de loop van de tijd misschien ook teveel gaan verwachten en te gemakzuchtig geworden? "Gemak" aan de kant van de gebruiker resulteert vaak in complexiteit aan de kant van de software en infrastructuur kant. Naar mijn idee is Teams echt een gedrocht.
Nederlandse overheid gebruikt bij mijn weten Webex voor vergaderen in plaats van Teams.
Er zit echt heel veel collaboratiefunctionaliteit in, naast het videobellen.
Off-topic, maar 'collaboreren' betekent in Nederland vooral 'samenwerken met de vijand' :P
Deze tool bevat ook reeds te transcriptiemogelijkheden, en in het kielzog van deze 'Visio' zit natuurlijk een hele suite.
Tegelijkertijd wordt die samenwerkingsfunctionaliteit je ook door de strot geramd en is het maar de vraag hoeveel het werkelijk gebruikt wordt.
Hoe vaak zit je je nu met meerdere mensen in hetzelfde word-bestandje te tikken?
Teams is toch eigenlijk een schil om Sharepoint, Exchange en Office 365?
Iedereen gebruikt het hoofdzakelijk om te chatten en te bellen. Dan pak je met Visio wel de meest-gebruikte toepassing, maar niet de integratie zelf.
Het gaat betekenen dat er een applicatie bijkomt in plaats van af gaat.

Ik gebruik het dan weer om zo snel mogelijk de Teams-tegels te synchroniseren met OneDrive zodat het gewoon in Verkenner werkt :)

[Reactie gewijzigd door GeeBee op 4 februari 2026 08:58]

Het heeft allemaal ooit ook los gewerkt, en ik ben nog geen plek tegengekomen waar die integratie lekker is geïmplementeerd. Dus ik denk dat het reuze meevalt om de chat los te koppelen van de rest.
Ik durf te wedden dat als je die integratie wegneemt 95% er niks van merkt. Gewook een "oh knopje zit ergens anders"

Ik heb nooit wat van strakke integratie gemerkt. Het zit er lelijk en vervelend bovenop gelast.
.. en OneDrive.

We werken met Office365 en ik vind het eerlijk gezegd behoorlijk amateuristisch. De achterliggende techniek is goed, maar het is qua UX is het bagger.
Zeker wat oudere gebruikers krijg je het soms lastig uitgelegd.
Waar niet gewoon gebruikmaken van de opensource Nextcloud service? Dit volledig configureerbaar door de partij die host. Dit kan binnen elke overheidsinstantie of overkoepeld over de organisatie worden ingesteld.
Dit is inderdaad een van de opties die worden overwogen
Mooi initiatief! Het vergelijken met Teams maakt de overstap moeilijk. Verandering is eng, we willen niks inleveren aan functionaliteit, waardoor we het in veel gevallen niet eens de kans geven.

Teams was jaren geleden ook een schim van wat het nu is. Corona heeft veel van dergelijke diensten een enorme boost gegeven, ineens was er veel te verdienen, dus werd er geïnvesteerd. Met als resultaat de volledige suite die we kennen.

Als we ooit nog los willen komen van de Amerikaanse tech giganten, moeten we op een zeker moment de pijn pakken die daar bij hoort. Het beste moment was tien jaar geleden, het één na beste moment vandaag. Laten we een begin maken :)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn