Ik heb geen exacte cijfers, ik weet niet of die ook echt te vinden zijn voor de gehele game industrie. Maar voor mijn gevoel zijn we inmiddels al best een tijdje uit het tijdperk waarin inderdaad elk jaar er alleen maar meer geld in omging.
Met
cijfers hoef je niet te vertrouwen op je gevoel.
Het is een gevoel, kijk om je heen. Veel games die momenteel falen en vroegtijdig de stekker eruit wordt getrokken. Het is niet alleen Highguard, maar neem dingen als New World, Crucible, Starwars outlaws of zelfs lang lopend in development MMO's als Ashes of creations welke opeens de stekker eruit ligt.
Allemaal AAA(A). Laat ze falen. Niemand laat er een traan om, wat juist het probleem is voor deze spellen. Van MMO's weten we al zo'n 20 jaar dat ze een risico zijn om te ontwikkelen.
Zelfs games die vroeger gegarandeerd kaskrakers waren als Planet Coaster doet deeltje 2 het niet overweldigend.
Niets is gegarandeerd een kaskraker. Als dat wel zo was, dan was iedereen rijk.
Er komt gewoon zoveel aan games uit en de taart wordt steeds dunner en dunner gesneden. Het wordt steeds moeilijk om nog de aantallen te behalen om de miljoenen budgetten die vaak nodig zijn voor games nog te verantwoorden.
Dus dan gaan we kijken naar spellen die niet veel budget nodig hebben.
Dan heb je tegenwoordig ook nog eens concurentie van devices zoals de AYN Odin, Steamdecks etc.
Voor wie zijn dit soort apparaten concurrenten?

Ze voegen iets toe aan een bestaand ecosysteem en maken die toegankelijker.
Het game publiek wordt steeds verder verdunt
Omdat PC-spelers spellen op het PC platform spelen?
en het aanbod stijgt simpelweg harder dan er geconsumeerd wordt. Er onstaat letterlijk een soort games overschot eigenlijk. Historisch gezien lijd dat bijna altijd tot een crash in elke markt, dat geld niet alleen voor games, maar alle markten. Dus wanneer ik spreek over publieke interesse bedoel ik ook niet dat er helemaal niet meer gegamed wordt, maar de vraag simpelweg gewoon niet groot genoeg meer is om iedereen van de gewenste opbrengsten te voorzien.
Gaming is anders dan andere markten. Een overmatig aanbod zorgt niet voor dat de vraag afneemt. Spelers spelen nog steeds net zo veel of meer uur als voorheen. Dat spelers kritischer worden met meer keuze is logisch. Dat is goed voor de consument, niet slecht.
Ik ben benieuwd hoe wij over een paar jaar naar onze reacties terug kijken in iedergeval.
"The end of gaming is nigh!" is vaker aangehaald, maar blijkt nooit waar. Een vergelijking met wat gebeurde eind jaren 70/begin jaren 80 is niet terecht. Die crash was door het versnipperde aanbod van platformen die fysieke voorraden met lage kwaliteit combineerden. Van dat is nu geen enkele sprake. Platformen groeien naar elkaar toe, wat juist goed is voor spelers omdat het aanbod breder wordt ongeacht het gebruikte platform en het steeds makkelijker wordt om te spelen met wie je kent, zelfs als die op een ander platform spelen.
Zelfs de huidige stijging van hardwareprijzen zie ik niet als een probleem voor de lange termijn. Dit is niet de eerste keer dat onderdelen in een korte periode belachelijk duur worden, en het zal niet de laatste keer zijn.
[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 4 maart 2026 08:36]