OpenAI begint met tonen van advertenties in ChatGPT, maar eerst alleen in VS

ChatGPT krijgt binnenkort advertenties, bevestigt OpenAI. Deze verschijnen vooralsnog alleen in de gratis versie en het goedkoopste abonnement. In eerste instantie krijgen alleen Amerikaanse gebruikers reclames te zien.

OpenAI begint 'in de komende weken' met het testen van advertenties in ChatGPT voor ingelogde gebruikers in de VS. De reclames verschijnen onder het antwoord van de chatbot en krijgen het label 'Gesponsord'. OpenAI belooft dat de advertenties geen invloed hebben op de antwoorden die ChatGPT geeft, maar wel kunnen ze te maken hebben met het gespreksonderwerp. Als gebruikers de chatbot vragen om recepten, kunnen er bijvoorbeeld reclames voor relevante ingrediënten getoond worden. Gebruikers kunnen de personalisatie van reclames uitschakelen via de instellingen. OpenAI belooft verder dat het de gegevens van gebruikers, waaronder de gespreksgeschiedenis, niet doorverkoopt aan adverteerders.

De reclames worden vooralsnog alleen getoond aan gratis gebruikers en Go-abonnees. Go is het goedkoopste ChatGPT-abonnement en kost 8 euro per maand. De Plus-, Pro-, Business- en Enterprise-abonnementen blijven voorlopig advertentievrij. Ook zegt OpenAI dat advertenties gedurende de testperiode niet aan minderjarige gebruikers worden getoond. Ze verschijnen bovendien niet in gesprekken waarin 'gevoelige' onderwerpen worden besproken, zoals (geestelijke) gezondheid en politiek. Het is niet duidelijk wanneer gebruikers buiten de VS advertenties te zien krijgen.

OpenAI gaf in december 2024 al aan dat het overwoog om advertenties te tonen in ChatGPT. Het bedrijf zou daarmee de ontwikkeling van nieuwe AI-modellen willen bekostigen. Afgelopen maand bleek uit de code van de Android-app van ChatGPT dat OpenAI werkt aan de implementatie van advertenties, al leek het toen nog specifiek te gaan om de zoekfunctie. Nu blijkt dus dat er ook reclames worden getoond als de AI‑assistent geen gebruik maakt van het internet.

Advertenties in ChatGPT
Advertenties in ChatGPT

Door Kevin Krikhaar

Redacteur

16-01-2026 • 20:14

90

Submitter: Kristof Vxx

Reacties (90)

Sorteer op:

Weergave:

"OpenAI belooft verder dat het de gegevens van gebruikers, waaronder de gespreksgeschiedenis, niet doorverkoopt aan adverteerders.":

Onzin, als GPT verkocht wordt, wordt de data meeverkocht. De enige manier om het doorverkopen te voorkomen, is het simpelweg niet te verzamelen. Verder is OpenAI nu zelf adverteerder geworden, dus je data ís al in handen van een adverteerder.
Fijn he, dat medische rapporten nu geüpload kunnen worden naar een adverteerder...
Gelukkig werd dat al volop gedaan. Mensen die even iets opslaan op Google Drive, of er werd wat gemaild naar hun Gmail adres. En organisaties die het op Office 365 opslaan, want ook Microsoft is uiteindelijk gewoon een adverteerder. En dan nog hoeveel er per ongeluk langs AI gaat, want ook Microsoft Co-pilot wordt steeds vaker gebruikt.

Mensen zijn zich vaak helemaal niet bewust van waar hun data allemaal terecht komt en hoe het wordt verwerkt.
Je gooit hier wel even alles op 1 hoop. MS gebruikt jouw Office data NIET, dat staat zwart op wit op papier, maar natuurlijk enkel voor klanten met een betalende subscription. Als je een gratis dienst wil gebruiken ben jij het product met jouw data, zo simpel is het. Idem voor betalende Google klanten.
ook als je betaald word je data verhandeld daar zijn al genoeg schandalen over geweest.

meest schokkende wat ik zelf meemaakte ,, google docs , ik werkte bij een zorgverlener de hele boel was in docs gezet, en onze clienten kregen mails voor goedkope medicijnen waar ze nou net niet meer verslaafd aan waren ,, na veel moeite contact op genomen meet google daar over , die vonden het dood normaal om de contact gegevens te gebruiken mensen kregen op naam een e-mail met coupons voor kortingen en aanbiedingen om crecitcarts om het te betalen en verwijzingen voor online dokters die wel een recept wilde verstrekken zonder erg kritisch te zijn .... binnen 2 weken waren wij daar weer weg........
Toegegeven, ik doe het zelf ook niet altijd, maar het is evengoed wel schokkend dat een zorgverlener schijnbaar niet de voorwaarden leest voordat men gegevens van klanten in gaat voeren bij een cloud dienst 😶

Ook schokkend dat google dat klaarblijkelijk bij een betaalde dienst doet. Of was het de gratis variant?
Er was naar gekeken volgens de projectleider , ja de betaalde variant.

ik mocht de tot de graad versleten oude server reanimeren, en later een nieuwe server neerzetten , en die heeft gelopen tot ik na 12 jaar zelf vertrokken was. ( nergens geld voor )
Er staat anders wel in dit artikel dat ook betalende ChatGPT klanten (het goedkoopste abonnement) advertenties krijgen. Dus inderdaad, als iets gratis is ben jij het product. Maar als je betaalt kun jij ook nog steeds het product zijn.

Dat zie je bijvoorbeeld ook met Flitsmeister. Zelfs als je een Flitsmeister abonnement hebt verkopen ze jouw data nog door aan andere partijen.
Dat zie je bijvoorbeeld ook met Flitsmeister. Zelfs als je een Flitsmeister abonnement hebt verkopen ze jouw data nog door aan andere partijen.
Flitsmeister is van het padje af. Hun propositie voor pro is echt niet te rechtvaardigen, je krijgt nog steeds reclame en je data wordt nog steeds verhandeld voor functionaliteit die tot voorheen gratis was.
En zo werkt het dus ook bij Google
En dan komt Google met een betere oplossing waar je over een jaar ook denkt van, lekker commercieel weer!
En daar gaat weer het grote geld richting US-Big-tech. Groot deel piept dat we meer los moeten komen van dat soort partijen, wat mij ook een zeer goed idee lijkt gezien de huidige politieke situatie. Enige manier om een duidelijk signaal af te geven is omdat te doen met geld, dat is echt het enige wat echt werkt.

Probeer eens een keer mistral.ai. Eu based, geen legal links naar US. En het is net zo goed, heeft ook een meer EU culturele view. Kosten vergelijkbaar dacht ik, en geen idee of ze ook op een moment advertenties gaan tonen in de free version. Maar in elk geval blijft je data binnen de EU, netjes onder de GDPR, en het is EU based.
Ik gebruik mistral.ai nu een jaar: hij komt perfect mee met de andere partijen. Eerlijk is eerlijk, misschien ben ik niet de meest veeleisende gebruiker qua programmeerwerk.(100% hobbymatig)

Desondanks kan ik in deze tijd iedereen aanraden je data toe te vertrouwen aan onze franse buren, boven de onvoorspelbare oranje man en vriendjes.
Inderdaad, het is prima bruikbaar. Het is niet zo goed als bijv. opus 4.5 of sonnet 1M, maar je kunt het best gebruiken. Het is doet niet onder voor een GPT 4.5 als je dat kent.

En als je je kwaad maakt kun je zelfs hun devstral 2 modellen lokaal draaien (voor development, er is zelfs een mistral vibe client, heb deze nog niet getest, ik gebruik aider).


In elk geval, devstral 2 staat nu ook te pruttelen hier met een paar taken.
Waarom is iedereen altijd zo pro EU, en haatvol naar de US? Alsof de EU het beter met hun citizens voor heeft xD
Ik weet niet van jou, maar zo goed als elke Tweaker woont in de EU.

En de EU heeft het absoluut beter met hun inwoners voor. Zeker nu dat een egolomaniac die enkel aan zichzelf denkt aan de macht is en hopen aan US inwoners op straat opgepakt worden en uit het land worden gegooid door fascisten. Zelfs chat controle kan daar niet aan tippen.
Ze zijn echt krankzinnig. Waarom betaal ik dan 20 dollar per maand? Juist om een dienst af te nemen en dan heb ik geen zin in reclame. Als ze dat ook bij een abbonement introduceren dan ga ik helemaal over naar Gemini.
En als je het bericht nou ook even echt leest zie je dat bij jouw abonnement geen reclame komt.
"Nog niet" :). Zo gaat het meestal bij dergelijke ontwikkelingen. De aankondiging zegt ook voorlopig enkel bij Amerikaanse abbonees en gebruikers, maar je kan er zeker van zijn dat dit gewoon globaal wordt uitgerold.

Ik verwacht persoonlijk dat ze een nieuw abbonement gaan introduceren boven wat er nu al is, maar dan nog wat duurder dat echt zonder ads blijft en dat al de rest het zitten heeft. Ik word er persoonlijk ook niet warm van. Komt Netflix met een goedkoop abonnement waar ineens ads inzitten staat het internet in brand, dus ik verwacht hier dezelfde reactie.
Gelukkig is er bij AI chatbots zoals ChatGpt veel concurrentie... en zelfs open-source offline LLM chatbots.

Er zal altijd een uitweg zijn voor reclames in LLM chatbots.
Via KoboldCPP kan je ook heel prima lokaal een LLM draaien (en vrij goed werkenden ook), haalt het natuurlijk niet helemaal bij de online giganten.
Als je wil kan je de grote open source modellen zoals Qwen, Kimi, DeepSeek, GLM modellen draaien, maar realistisch gezien komt de thuisgebruiker niet verder dan sub 70B modellen zoals Gemma 3, wat modellen uit de Qwen, Mistral, en GPT-OSS families bijvoorbeeld. (en ja, ik weet dat er hier vast mensen meelezen met een quad 5090 setup, of een of andere ander compute-monster, maar dit gaat even niet over jullie. Ik doel nu specifiek op mensen met "gewoon een videokaart" of een laptop.)

Maar dat haalt, zeker voor algemeen generalistisch gebruik, zeker het niveau niet van online giganten.
Dit idd. En trouwens het geld gaat hard op bij OpenAI. Op het moment dat ze geen 'Angel money' meer krijgen als de bubble barst vraag ik me af wat er overblijft van hun dienstverlening. Los dat ze dan niks nieuws meer kunnen ontwikkelen vraag ik me af of hun abonnementsinkomsten überhaupt hoog genoeg zijn om hun bestaande dienstverlening overeind te houden. Iemand die hier iets zinnigs over weet te zeggen?
Over 100 jaar waarschijnlijk niet meer, en over 1000 is dat zeker wetende

En abbonement is ook correct, laat je maar niets wijs maken door de dikke van dale.

[Reactie gewijzigd door Nostalgmus op 18 januari 2026 06:09]

Er staat voorlopig in de te lezen text bovenin het artikel.
Enshitification stop niet. Je bent een keer aan de beurt....
Nog niet. Maar wat niet is, kan nog komen.
We weten inmiddels wel hoe dit werkt. Advertenties zijn een goede inkomstenbron, dus zullen de advertentievrije abos wel in prijs omhoog gaan. Streamingservices gingen allemaal voor.
En dan maar hopen dat we daar niet ook advertenties krijgen.
Als je straks naar het premium abonnement overstapt dan krijg je die inderdaad ook niet
Je betaalt 20 euro per maand zodat OpenAI de wereldproductie van een half jaar aan geheugen op kan kopen, zodat ik vier-vijf keer zoveel moet betalen voor dimmetjes. Dank u.
Het go abonnement is 8 Dollar en deze bevat ads. Jouw Plus abonnement dus niet.
Vorige jaar november 15de zag ik al advertenties op mijn Chatgpt-Plus verschijnen. 2 weken later was het weer weg.
Dan gebruik je toch gewoon de manier die er al langer is? Niets is gratis, maar dan ook echt niets is gratis.
Duck.ai al geprobeerd? En wat mensen vaak doen is teveel hangen in een chat. Wil je een llm optimaal gebruiken en jezelf er ook bij trainen, dan maak je voor elke vraag een nieuwe chat aan waarvan de prompt weer gebaseerd is op jouw vorige vraag en zijn antwoord (nadat je hebt onderzocht of het wel waar was).

Ik heb nog nooit een cent betaald aan die diensten. Wel aan hardware lol, maar niet aan chatgpt, grok, gemini whatever
Sowieso een handig truukje is een stukje uit het antwoord in een andere (nog lege) chat pasten, kan zelfs van een andere provider zijn. En vragen er kritiek op te leveren. Als er dan nog niets uitkomt is het tijd om zelf te gaan zoeken of het klopt. Vaak vang je de grootste onzin er dan al mee af.

Wat jij schrijft, regelmatig opnieuw (leeg) starten helpt enorm in het gebruik, uitstekend advies.
En over een half jaar krijg je een no-ads abbo voorgeschoteld ...
Gaan waarschijnlijk wel een paar stappen over heen :):
  1. Oepsie, bugje, we hebben toch wat data gedeeld met adverteerders
  2. Opt-in voor data te delen met wat korting hier of daar
  3. Opt-out en het cirkeltje is rond en we staan even ver als Google
Vind het wel interessant om te zien dat het core product dan blijkbaar toch zo fantastisch niet is als ze willen doen geloven. Als het echt als zoete broodjes zou verkopen en de wereld overneemt, had je geen extra advertenties nodig om je kosten te dekken.

Ads zijn mijn inziens enkel nodig als je core product de kosten niet dekt (wat natuurlijk al lang duidelijk was/is bij OpenAI). Ik zie bijvoorbeeld geen ads op mijn stofzuiger tevoorschijn komen.

Vrees dat ze daar hun hand wat overspeelt hebben en merk dat ze de laatste tijd toch vooral uitbreiding vanuit het core product naar side products aan het doen zijn om de extreme kosten te dekken. Chips meen ik, nu ads. Ze gingen ook met een pen komen. Vermoed dat de investeerders waarschijnlijk stilaan beginnen zeuren om wat meer ROI te zien.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 16 januari 2026 20:26]

Is niet uniek voor AI toch? En ik vermoed dat je ergens in de afgelopen 20 jaar ook Google search hebt gebriuikt? Google toont al 20+ jaar advertenties in zoekresultaten. En heeft laten zien dat het een uitstekend verdienmodel is. Kagi biedt sinds 2018 een betaald alternatief, maar heeft 'slechts' 64k betalende abonnees.

Daar komt bij dat OpenAI, net als Google, erbij gebaat is dat gebruikersdata NIET wordt gedeeld met adverteerders. Dat is namelijk de kip met de gouden eieren.
Is niet uniek voor AI toch? En ik vermoed dat je ergens in de afgelopen 20 jaar ook Google search hebt gebriuikt? Google toont al 20+ jaar advertenties in zoekresultaten. En heeft laten zien dat het een uitstekend verdienmodel is.
Klopt, het is inderdaad een perfect verdienmodel als het enkel bij de gratis variant was. Ze introduceren het echter ook bij de betalende variant. Ik betaal niet voor Google en krijg ads, tot zover snap ik dat nog. Als je echter 8 euro per maand of meer betaald, wil je toch geen ads lijkt mij? Netflix is hetzelfde van plan en daar staat zowat iedereen voor op de barricade, maar bij OpenAI zou het plots ok zijn :/.
We hebben pre Netflix jarenlang een tv abonnement betaald en kijkgeld (sinds 2000 via belastingen) terwijl er reclame werd getoond tussen uitzendingen? Je zou kunnen stellen dat het uniek is dat er abonnementen zijn waar geen advertenties te zien zijn.
Sinds streaming groot is geworden, is dat wel waar iedere streaming dienst mee groot is geworden. Het klopt inderdaad wel dat het vroeger ook dubbel op was. Nu nog altijd eigenlijk op gewone live tv. Daarom dat ik ook al jaren niet meer live kijk :p.

Als ik bijvoorbeeld kijk naar Spotify, betaal je juist om de ads weg te krijgen. Youtube premium (heb het zelf niet) ook. Er zijn zo wel meer diensten waar je zo goed als volledig betaalt om net geen ads te krijgen.
Klopt hoor, ik heb een abonnement op een computerblad en ook daar staan gewoon advertenties is. Zelfs in de Donald Duck staan advertenties en die kost ook al 4,20 per week inmiddels.
Hmmm. Kom op zeg. Vind het behoorlijk rechtlijnig en stug overkomen dat het not done zou zijn om een betaald abonnement te combineren met ads.

Door middel van advertenties drukken ze de kosten van de abonnementen.

Mensen zijn, door de bank genomen, immers sneller geneigd om 10 euro + ads te betalen dan 20 euro zonder ads.

Feit is dat ze geld nodig hebben voor het toekomstige product, en dat ze hun rode cijfers iets minder donkerrood willen maken.

Qua Netflix. Helemaal prima dat ze een goedkopere optie hebben met ads. Enige nadeel van dat abonnement is dat je niet altijd alle content hebt die de duurdere abonnementen wel hebben. Maar dat ze ads combineren met een vast abo? Daar heeft deze autist geen enkel probleem mee.
Mensen zijn, door de bank genomen, immers sneller geneigd om 10 euro + ads te betalen dan 20 euro zonder ads.
Ik behoor waarschijnlijk tot de uitzonderingen dan :p maar als ik betaal wil ik wel een voordeel. Bij de meeste abbo's is dat juist geen ads. Het grote voordeel van streaming diensten is juist altijd geweest dat er geen reclame was. Ik denk dat ook de grote meerderheid daarom is gaan streamen. Gebruiksgemak, geen ads en veel content samen beschikbaar.

Bijvoorbeeld Spotify betaal ik ook voor, ik zou ook de gratis variant kunnen gebruiken, bespaart me 17 euro (denk ik dat het nu is?) maar ik werd gek van de ads.

Ik ben ook wel benieuwd hoe ze die ads in chatgpt gaan inbouwen. Want mij lijkt de interface er niet op te verbeteren als de linker en rechterbalk vol met ads komt te staan. Lijkt me vooral voor werk gerelateerde zaken (stel even dat ook het iets duurdere abbo het zitten heeft op termijn) niet echt wenselijk. Erg onrustig werken zo lijkt mij. Hoop vooral dat ze niet beginnen met sponsored links in de chat resultaten in te bouwen, dat zou helemaal van het gekke zijn.

Ik verwacht persoonlijk dat ze zelf met ads de put nog niet voldoende gevuld zullen krijgen. Als ze ads invoeren ben ik vrij zeker dat een gedeelte zal overstappen naar bijvoorbeeld Gemini waar er geen ads zijn en zijn ze die klanten ook weer kwijt. Het gratis abbo is meer een lokmiddel voor privé in mijn ogen, om zo professioneel ook meer klanten in hun eco systeem te krijgen. Als die gratis reclame wegvalt, zal er vermoedelijk ook een terugval in betalende klanten zijn. Mogelijk dat dit gecompenseerd wordt door gratis gebruikers die gaan betalen om van de ads af te zijn, maar moet eerlijk zeggen dat ik in mijn buurt niemand ken die voor chatgpt betaalt als het niet professioneel op één of andere manier gebruikt wordt.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 17 januari 2026 11:40]

Nuances:

Die advertenties waren generiek en niet gebaseerd op profielen die samengesteld worden op basis van je kijkgedrag.

En alleen bij de commercielen zijn ze invasief, dus onderbreken ze het programma.

Kijk- en luistergeld is alleen voor de publieke netten en die zenden alleen tussen de programma's uit.
Grote verschil met Google is alleen wel dat de kosten (energie, afschrijving gpu's ect) voor het faciliteren van ChatGPT vele malen hoger liggen dan de zoekmachine Google. Oftewel; om winst te kunnen maken met hetzelfde businessmodel zou je een veelvoud van advertentie-inkomsten moeten genereren. Het is maar sterk de vraag of dat mogelijk is zonder dat gebruikers afhaken.
En natuurlijk de kosten omlaag krijgen. Enerzijds door optimalisatie en nieuwe type hardware. Anderzijds door het pushen van consumenten devices met hardware die basis dingen kan afhandelen. Vandaar ook al die nieuwe AI devices vd laatste tijd ;)
Als het echt als zoete broodjes zou verkopen en de wereld overneemt, had je geen extra advertenties nodig om je kosten te dekken.
Het is ontzettend duur om die modellen te trainen dus ik denk dat ze sowieso wel met ads moeten komen. Het alternatief is een super duur abonnement om het winstgevend te maken.

"OpenAI’s GPT-4 alone cost up to $78 million to develop, while Google’s Gemini could have cost as much as $191 million. Those are just the computing costs, too—once you add in salaries, the total is even higher.". aldus Techstartups
Ik snap de insteek volledig hoor. Ik had met mijn verwoording alleen even het verkoopspraatje van OpenAI verder doorgetrokken :).

De investeringen die ze binnen krijgen doen vermoeden dat het product de heilige graal is, maar de inkomsten zijn er niet. Dat durven ze daar alleen niet zo duidelijk te zeggen. Ik heb het idee dat investeerders nu waarschijnlijk stilaan ook beginnen door te hebben dat het verkoopspraatje of in ieder geval de snelheid waarmee het op eigen financiële benen zou staan, overroepen is.

Ik zal niet ontkennen dat het product top "zou kunnen zijn", dat kan en is misschien ook zo. Vraag is alleen, zit de massa er op te wachten en vooral, wil de massa er zoveel voor betalen dat het winstgevend wordt per persoon. Daar wringt vooral het schoentje denk ik qua business model. Iedereen wil misschien wel met een Ferrari rijden, maar de meeste hebben er het geld niet voor over :p.

Only time will tell. maar ik zie het vooral de eerste tien jaar nog niet gebeuren. En dan speelt ook mee, houdt OpenAI het zo lang uit zonder winstgevende cijfers. Er zijn natuurlijk meer bedrijven die het lang trekken zonder winst, maar echt handig is het niet. Vooral als je een one trick pony bent die ook nog eens in een zeer zwaar concurrentiële markt zit. Gemini is goed bezig momenteel en Google heeft vrees ik nog iets diepere zakken. Plus die hebben meer business dan enkel AI, dus die hebben niet echt het probleem dat de inkomsten er ondertussen in zijn geheel niet zijn.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 16 januari 2026 21:20]

Ik zie bijvoorbeeld geen ads op mijn stofzuiger tevoorschijn komen.
Breng ze niet op ideeën... 30s unskippable ad voor stofzuigerzakken voordat de stofzuiger aangaat en dat ook nog eens tussendoor na 2 minuten. Dat zuigt...
Het dekt de kosten makkelijk, maar het gaat erom zoveel mogelijk te harken.
Ik weet dat de samenleving draait op advertenties, al jaren, maar ik weet nog dat ze er niet waren.
Ik vind het de naarste ziekte van de wereld.
Ik denk eigenlijk dat er helemaal geen advertentievrij abonnement komt. Er zit veel teveel geld in.
Ik vind reclame voor gratis versie niet meer dan normaal. Maar nu komen ook ads in oa prime en netflix de rest zal spoedig volgen.

Ik heb prime en netflix ook gecanceld en ben weer heerlijk ouderwets aan usenetten gegaan. Een dikke vinger na de industrie! Hopelijk volgen meer mensen...
Persoonlijk ben ik van mening dat reclames in z’n algemeenheid verboden moeten worden. Als je kijkt met hoeveel reclame je per dag wordt doodgegooid, vind dat niet normaal meer.

Of op z’n allerminst moet er een soort quality control zijn. Al die scam en gok meuk op youtube etc. Gelukkig zijn er digitaal ad-blockers.
Dat vind ik wat ver gaan. Stel, u vindt iets uit waarvan u denkt dat veel mensen het van u willen kopen. Dan zult u het onder de aandacht moeten brengen bij potentiële klanten. En hopla: reclame.
Was het eerst de radio waarop je reclame moest aanhoren, toen kwam de tv, ook met reclame. Toen had je het eerste internet, nog redelijk zonder reclame en zonder een OS dat je van alles opdringt. Nu, elke website gooit je dood met reclame en die gigantische irriterende cookie meldingen. En dan niet alleen, vanaf Windows 10 is Windows niet simpelweg een OS meer, maar een besturingssysteem dat je zoveel mogelijk reclame onder je neus wilt duwen. Het dunkt me nog dat open source browsers zoals Opera, Firefox en Chrome uit zichzelf nog niet met reclame komen. TV kijken? Doe ik al jaren niet meer. Een film op tv, dat is 2,5 uur. 1,5 uur film en 1 uur reclame. Ik ben er al jaren mee gestopt. Bittorrent leeft nog steeds en gelukkig zijn er nog ad -en trackerblockers. Maar zelfs als je premium neemt, bv op YouTube krijg je soms nog steeds reclame. Laten AL die websites de reclame dumpen en gewoon overgaan op abonnementen. Wie graag vaak een specifiek website bezoekt, dan enkel een basale versie van die site en de volledige versie met abonnement. Geen cookie gezeur meer nodig. Geen advertenties meer nodig.
Als dat toch eens zou werken.. Zelfs Tweakers hier is er achter gekomen dat er met abonnementen gewoon niet genoeg geld binnenkomt om de boel te laten draaien. Niemand wil betalen voor sites op het internet. Kijk naar jezelf, jij betaalt ook niet voor streaming-diensten, maar grijpt naar torrents. I rest my case.
Ik kan dat helaas niet ontkennen, maar dat komt ook mede omdat veel series die ik leuk vind niet op streaming diensten te vinden zijn, of als ze er al zijn, praktisch een seizoen achterlopen. En dan speelt ook een klein beetje in het achterhoofd mee dat de acteurs van deze populaire series tonnen tot zelf een miljoen per aflevering verdienen (krijgen), nou dan valt bij mij het ethisch bezwaar een torrent aan te zwengelen helemaal weg. ChatGTP wordt nu gezien als een populaire app en nu beginnen de makers er geld in te zien. Tja, je kunt ze het ook niet helemaal kwalijk nemen. Alleen ze vergeten dat gebruikers niet zitten te wachten op reclame en het doorgaans altijd negeren.
Reclames werken, of je ze nu negeert of niet. Daar zijn boeken over vol geschreven. Daarentegen vind ik het vreemd dat OpenAI hier nu al mee komt. Die hebben nog vrijwel geen betalend abonnees en nu al enshittification. Zoals ik ergens anders al zei, ik vermoed dat OpenAI enorm in geldproblemen, en dus in tijdgebrek zit. Zo populair zijn ze nog niet.
Er was toch 'code rood'? Dit is dé manier om verder te zakken naar code zwart. Verder reageren ze niet op gebruikerswensen. Zo moet ik elke keer inloggen via een code in de e-mail. Erg irritant. Ze weigeren er iets aan te doen. Als je je gebruikers negeert, en alleen naar aandeelhouders en investeerders kijkt, zal het bergafwaarrts gaan met je bedrijf.
Je hoeft e-mail code niet te gebruiken, je kunt zelf kiezen voor aan andere MFA methode.
Hoezo is dat de manier? Als je het goed en met mate doet is het de manier om inkomsten te werven.
Dit is het begin van het einde. Voel je vrij om me te quoten over 24 maanden.
Het einde van wat? Er eindigen continu dingen.
Bij alles is het altijd de vraag hoe lang het duurt eer de advertentie terreur toeslaat.

De filosofische vraag hierbij is hoe het toch kan dat 's-mensheids grootste ergernis, meteen ook het grootste verdienmodel is. Geld verdienen aan ergernis creëren. Dat is toch bizar?
Bij alles is het altijd de vraag hoe lang het duurt eer de advertentie terreur toeslaat.

De filosofische vraag hierbij is hoe het toch kan dat 's-mensheids grootste ergernis, meteen ook het grootste verdienmodel is. Geld verdienen aan ergernis creëren. Dat is toch bizar?
Ik durf wel te zeggen dat reclame mij maar weinig pakt. Ik koop zelden iets uit reclame of aanbieding, maar doe vaak mijn eigen onderzoek. Als ik iets koop wat in de reclame voorkomt, dan is het vaak om dat dit al enige tijd op mijn wensenlijstje staat. Lang leve het minimalisme!

Verder wil ik best een abonnement afnemen van iets, mits ik als abonnee niet snel uitgehold wordt of dat er opeens ook reclame bijkomt.
Right. Zelfs al zou ik het nog gebruiken (alles on-prem nu, 80% zo goed maar beter geweten...), zou dit een reden zin om elke prompt natuurlijk zo te engineeren of te configureren dat het over politiek of controverse gaat!

Maar serieus: het is vrij logisch dat ze meer geld gaan vragen. Ze moeten wel. Zelfs het $200/mnd abo is amper kostendragend, momenteel. En hoewel de hardware natuurlijk wel wát schaalt (LLM-on-a-chip?) en veel van de "embrace" periode naast de markt corneren door te goedkoop te zijn (á la Amazon, al het andere wegwerken en zodra je de enige bent: prijzen omhoog/enshittification) valt natuurlijk ook onder de noemer van operationeel schalen. Het feit dat er nog zo veel concurrentie is, de techniek ook nog niet perfect is (en veel bedrijven daar achter komen), en ze nu toch met ads komen kan heel wat betekenen... hoewel het natuurlijk ook wel verwacht was.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn